Podróż na Maderę na własną rękę to wolność i pełny wpływ na zadowolenie z wakacji, ale bez biura podróży lub przewodników to także długi research przed wyjazdem. Ja już przez to przeszedłem przed moją podróżą i pomyślałem, że mogę pomóc innym osobom szukających praktycznych informacji o Maderze w sieci.
Zebrałem tu wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą na Maderę. Umieściłem tu odpowiedzi na pytania, które zadawałem sobie przed Maderą na własną rękę, np. o dokumenty potrzebne do wjazdu, atrakcje wyspy, wybór noclegów, najlepsze środki transportu, waluta i ceny na wyspie.
Dzięki tym poradom będziesz miał więcej czasu na pakowanie i przygotowania do urlopu.
1. Madera na własną rękę – podstawowe informacje, które warto wiedzieć o Maderze
Madera to wyspa leżąca na Oceanie Atlantyckim, 700 km na zachód od wybrzeża Maroka i 860 km od Portugalii kontynentalnej. Jest regionem autonomicznym przynależącym politycznie właśnie do Portugalii od czasu, gdy pierwsi znani żeglarze z tego kraju przybyli na wyspę w 1418 roku. Na Maderę dostaniesz się samolotem i obowiązuje na niej prawo portugalskie.
Na wyspie możesz liczyć na piękną pogodę, ale nie oczekuj tropikalnych, gorących plaż. Na Maderze panuje “wieczna wiosna” – temperatury utrzymują się przez cały rok na poziomie 20-26 stopni w dzień i kilkunastu w nocy. Klimat morski przynosi też mocne wiatry i deszcze. Nie ma co obawiać się ekstremalnych zjawisk pogodowych, ale przydadzą Ci się kurtka przeciwdeszczowa i długie spodnie.
Madera jest popularnym kierunkiem wczasowym już od wielu lat (na wakacjach był tam np. Józef Piłsudski). Wyspę wyróżnia piękna przyroda – las wawrzynowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, malownicze szlaki turystyczne przy lewadach (kanałach irygacyjnych), endemiczne gatunki zwierząt i roślin.
Na Maderze możesz uprawiać sporty wodne lub smakować lokalne wino i potrawy ze świeżych owoców morza. To kierunek popularny wśród aktywnych turystów, lubiących piesze wędrówki i zwiedzanie.
2. Wjazd na Maderę – czy potrzebujesz wizy lub paszportu?
Madera, podobnie jak kontynentalna Portugalia, należy do Unii Europejskiej, więc do wjazdu potrzebujesz tylko dowodu osobistego. Nie jest też wymagana minimalna ważność tego dokumentu, podobnie jak paszportu, który też jest dopuszczalnym dokumentem.
Na takim podstawowym dokumencie możesz przebywać na Maderze do 3 miesięcy. Wszystkie przepisy dotyczące pobytu obcokrajowców są na Maderze takie same jak w kontynentalnej Portugalii.
Jak w wielu turystycznych miejscach, na Maderze zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Ja zawsze jestem na takie sytuacje przygotowany, zabierając ze sobą w podróż 2 dokumenty tożsamości – paszport i dowód. Trzymam je w dwóch różnych miejscach, żeby w razie zgubienia np. plecaka, zostać z jednym awaryjnym dokumentem. Polecam Ci taką praktykę podczas każdej podróży.
3. Jak dojechać na Maderę z Polski?
Na Maderę możesz dostać się z Polski samolotem. Lot trwa ok. 5 h, ale w przypadku przesiadek może przeciągnąć się nawet do 9 h. Loty bezpośrednie kursują z Warszawy, Katowic i Gdańska, ale z przesiadką możesz na Maderę dolecieć ze wszystkich większych miast Polski.
Loty przesiadkowe z mniejszych lotnisk mogą być tańsze. Najlepsze ceny biletów lotniczych na Maderę możesz złapać jesienią i zimą, a najdrożej jest latem. Lepsze ceny wahają się w przedziale 200-400 zł, a gorsze dochodzą nawet do 1000 zł.
Twój samolot przyleci na Międzynarodowy Port Lotniczy Cristiano Ronaldo – nazwany na cześć słynnego, portugalskiego piłkarza, który pochodzi właśnie z Madery. Lotnisko znajduje się 16 km od stolicy Madery – Funchal. Jest to nowoczesny obiekt, na którym zjesz posiłek, zrobisz zakupy w sklepach wolnocłowych, skorzystasz z informacji turystycznej i wypożyczysz samochód.
4. Jak dojechać z lotniska na Maderze do centrum Funchal?
Aby dojechać z lotniska na Maderze do oddalonego o 16 km Funchal, możesz zdecydować się na taksówkę, autobus lub wynajęcie auta. Taksówka jest szybkim i wygodnym, ale też drogim wyborem (20-30 euro).
Autobus to już koszt tylko 6 euro za osobę. Autobusy odjeżdżają spod terminala przez cały dzień, kilka razy na godzinę. Podróż autobusem do centrum Funchal trwa ok. 30 min.
Auto wynajęte na Maderze przyda Ci się przez cały pobyt. Możesz odebrać je na lotnisku, jednak ja polecam przemyśleć tę sprawę pod kątem finansowym. Jeżeli wypożyczasz samochód w dniu przylotu, odbiór na lotnisku to wygodna opcja, ale najtaniej możesz dostać auto w centrum Funchal, rezerwując je przez Internet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Niżej znajdziesz dostępne samochody w wypożyczalni, z której korzystam już od lat. Brałem od nich auto na Maderze, na Krecie, w Gruzji, Albanii i Czarnogórze. Nigdy nie miałem problemów przy odbiorze i zwrocie auta, zazwyczaj też nie muszę płacić kaucji. Polecam mocno – niżej możesz od razu zarezerwować samochód.
5. Najlepsze miejscowości na Maderze – które miasto wybrać jako bazę wypadową?
Jeżeli nie zamierzasz wynajmować na Maderze samochodu, wybór noclegu jest prosty – najlepiej zatrzymaj się w Funchal, skąd są najlepsze połączenia autobusowe i startują wycieczki zorganizowane. Nie będziesz miał problemu z wyruszaniem na zakupy czy na zwiedzanie okolicznych atrakcji, bo w Funchal wszystko będzie dosyć blisko. Natomiast z wynajętym samochodem wybór miejscowości, gdzie najlepiej się zatrzymać, jest w zasadzie nieograniczony.
Sprawdź artykuł: Funchal: 21 atrakcji i ciekawych miejsc, które polecam zobaczyć
W pierwszej kolejności możesz zdecydować między północą a południem wyspy. Południowe wybrzeże Madery skupia najwięcej kurortów, hoteli i jest bardziej zurbanizowane. To tam leży stolica, Funchal. Na południu wyspy szanse na deszcz i mocne wiatry są mniejsze i jest zazwyczaj cieplej.
Północna część wyspy ma duże walory przyrodnicze, a wybrzeże jest klifowe. Wybierz nocleg na północy Madery, jeżeli pragniesz spokoju blisko natury, chcesz spacerować po zielonych lasach (roślinność jest bardziej bujna ze względu na deszcze) i zamiast pobytu w hotelu z basenem wolisz wynająć samotny domek.
6. Najlepsze atrakcje Madery – co warto zobaczyć?
Madera jest destynacją na aktywny urlop. Czekają Cię tam piesze wędrówki, zdobywanie szczytów, sporty wodne, a nawet unikatowa aktywność – kanioning. Wszystko po to, by podziwiać bujne lasy, klifowe wybrzeża i urocze wioski.
Żeby ułatwić Ci planowanie wycieczek, przygotowałem listę moim zdaniem najciekawszych atrakcji Madery, których sam wolałbym nie pominąć podczas pobytu na wyspie:
- road trip wokół wyspy – na upartego objedziesz Maderę autem w kilka godzin, ale całodniowa, a nawet dwudniowa wycieczka da Ci też dość czasu na postoje i podziwianie widoków. Możesz też rozpocząć swój pobyt od takiego objazdu, zaczynając w Funchal po odebraniu auta i potraktować to jako rekonesans przed dalszym zwiedzaniem (my tak zrobiliśmy),
I znowu – mocno polecam wynajem auta na lotnisku na Maderze, żeby od razu ruszyć na zwiedzanie. Transport publiczny na wyspie działa, ale zajmuje dużo czasu i nie dociera do masy miejscówek, które moim zdaniem trzeba obowiązkowo zobaczyć. Niżej auta dostępne w wybranym przez Ciebie terminie.
- trekking na Półwysep św. Wawrzyńca PR8 – satysfakcjonująca atrakcja, dzięki której zobaczysz siłę oceanu i piękne widoki. Na Półwyspie Św. Wawrzyńca panuje mikroklimat odmienny od reszty wyspy. Przetrwały tam tylko trawy i kwiaty, bo w ten teren ciągle biją fale i uderzają w niego wiatry. Przed wyruszeniem na wędrówkę sprawdź pogodę. Zabierz ze sobą wygodne buty trekkingowe i bluzę/kurtkę,
- widoki na klify Cabo Girão – przeszklona platforma widokowa da Ci doskonały widok na 500-metrowe klify, jedne z najwyższych na świecie oraz na południowo-wschodnie wybrzeże Madery. To piękne miejsce odwiedza masa turystów, więc możesz liczyć na infrastrukturę w postaci toalet, sklepów z pamiątkami i kawiarni, ale też na tłumy ludzi w godzinach szczytu, dlatego przyjedź tu jak najwcześniej,
- najwyższy szczyt Pico Ruivo – dość wymagająca, wielogodzinna wspinaczka na najwyższy punkt Madery to wyzwanie, które warto podjąć. Pokonując strome ścieżki i schody, zobaczysz z góry krajobraz ostrych szczytów oraz zboczy pokrytych lasami i chmurami,
- unikatowa przyroda parku leśnego Ribeiro Frio – dolina Ribeiro Frio jest domem jednego z trzech na świecie pierwotnych lasów laurowych. Las na Maderze ma miliony lat. Spotkasz w nim endemiczne gatunki roślin i zwierząt, podróżując pięknymi szlakami pieszymi, np. równoległą trasą PR10,
- baseny powulkaniczne Porto Moniz – wybrzeże Porto Moniz otaczają mierzeje z zastygłej lawy. Tworzą baseny i zatoczki, z których niektóre są dzikie, a inne stały się częścią kąpielisk. Chociaż te pierwsze są bardziej malownicze i lepiej wychodzą na zdjęciach, do pływania można korzystać tylko z tych drugich,
- kanioning – Madera jest najlepszą destynacją dla amatorów tego sportu, który zawiera w sobie zjazdy na linie z wodospadów, zjeżdżanie do wody, wędrówkę kanionem i wspinaczkę. To dobra atrakcja również dla początkujących (na miejscu będzie zapewniony sprzęt i opieka profesjonalistów). Polecam Ci, tak jak ja, wybrać się na wyprawę z firmą Epic Madeira,
- rejs na oglądanie wielorybów i delfinów – zobaczenie na własne oczy dzikich wielorybów to wielka rzadkość i przyjemność. Tak się składa, że koło Madery przebiega szlak ich migracji i możesz wybrać się na ich poszukiwanie w ramach morskiej wycieczki. Możesz zaobserwować kaszaloty przez cały rok, ale w szczególności od marca do września oraz wiele gatunków delfinów,
- kolejka linowa w Achadas da Cruz – jedna z najbardziej pionowych kolejek linowych w Europie ma 1500 m i prowadzi z punktu widokowego Achadas da Cruz do wioski o tej samej nazwie. Obejrzysz z niej klify, zawiśniesz nad oceanicznymi falami, a potem zwiedzisz nadmorską wioskę,
- poncha w Câmara de Lobos – Poncha to cytrynowo-miodowy alkohol, który stał się wizytówką Madery. Pierwotnie był jednak mocnym drinkiem pędzonym przez rybaków dla własnego użytku, dlatego proponuję Ci skosztować go w portowym barze w rybackiej miejscowości, z której pochodzi przepis – Câmara de Lobos.
7. Transport na Maderze – jak poruszać się po wyspie i jak zaplanować czas?
Jest kilka sposobów na poruszanie się po Maderze – my przetestowaliśmy jeżdżenie autobusami oraz wypożyczenie auta i skutera. Opcji jest jednak więcej, bo do tego dochodzi przemieszczanie się z wycieczką zorganizowaną. Poniżej opisałem każdy z tych środków transportu, aby pomóc Ci podjąć decyzję, z której będziesz zadowolony.
Zwiedzanie z pomocą komunikacji zbiorowej
Na Maderze możesz liczyć na komunikację zbiorową tylko w ograniczonym zakresie. Autobus zabierze Cię sprawnie z lotniska do centrum Funchal. Autobusem dojedziesz do kilku najważniejszych atrakcji turystycznych, ale Twój plan dnia będziesz musiał dostosować do rozkładu jazdy. Jeżeli chodzi o punkty widokowe, początki szlaków i nadmorskie, małe wioski, będziesz musiał pomyśleć o innym środku transportu. Autobusy są za to niezłą opcją na krótki pobyt na Maderze.
Na Maderze działają 3 firmy zapewniające transport publiczny – Horários do Funchal, Rodoeste i Siga (EACL). U każdego z tych przewoźników obowiązują inne ceny biletów. Możesz kupować bilety u kierowcy lub zdecydować się na bilety czasowe, jednak będziesz potrzebował osobnego dla każdej firmy lub strefy. Rozkłady jazdy i cenniki znajdziesz na stronach przewoźników.
Zwiedzanie wynajętym samochodem
Zwiedzanie autem to od dłuższego czasu mój ulubiony sposób na przemieszczanie się na urlopie, bo wtedy czuję, że moja podróż jest w pełni niezależna. Mogę oszczędzić sporo czasu na szukaniu połączeń i czekaniu na autobusy oraz sam wybieram atrakcje, które warto zobaczyć. Wynajęcie samochodu jest szczególnie przydatne na Maderze, na której najciekawsze atrakcje znajdziesz poza miastami i wsiami na trasie autobusów.
Auto na Maderze możesz wynająć już na lotnisku lub odebrać je w Funchal, np. rezerwując wcześniej przez internetową porównywarkę cen. Przekonałem się do korzystania z porównywarek cen:
- localrent.com – tu zazwyczaj znajduję najlepsze oferty już jakiś czas temu. Wybieram najtańszy lub prawie najtańszy samochód do wypożyczenia – ważne, żeby bezpiecznie dowiózł mnie do wszystkich atrakcji (nie musi być duży ani pełen gadżetów),
- Discover Cars – też lubię ten serwis, mają dostępne auta w znacznie większej liczbie krajów niż localrent.com. Oferują też fajne, kompleksowe ubezpieczenie Full Coverage dobre dla osób, które boją się ewentualnych kosztów szkód, jakie spowodują.
Z własnym autem możesz zacząć od wycieczki krajoznawczej dookoła wyspy. Obejrzysz ją z każdej strony, zrobisz zdjęcia widokom i wybierzesz miejsca, do których będziesz chciał pojechać na dłużej w kolejnych dniach urlopu na Maderze. Weź tylko pod uwagę, że najbardziej malownicze i oddalone od miast trasy są większym wyzwaniem dla kierowcy.
Drogi Madery nie powinny być dla Ciebie szokiem, jeśli jeździłeś już np. po Czarnogórze, ale jak zawsze – należy być ostrożnym. Mieszkańcy Madery i turyści zmierzający w konkretne miejsca korzystają raczej z autostrad i tuneli prowadzących prosto pod górami.
Korzystanie z wycieczek i aktywności z lokalnymi przewodnikami
Wycieczki z przewodnikiem to moim zdaniem lepsza, choć droższa opcja od komunikacji publicznej. Na Maderze jest też wiele atrakcji wartych wypróbowania, których nie zrealizujesz bez przewodnika, m.in. kanioning, obserwacja wielorybów i delfinów. Nawet jeżeli wynajmujesz auto, proponowałbym przeznaczyć jeden dzień wyjazdu na wycieczkę zorganizowaną. Najlepiej pierwszy lub ostatni, aby nie płacić niepotrzebnie za jeden dzień wynajmu auta bez korzystania z niego. Przygotowałem listę kilku wycieczek na Maderze, które są według mnie najciekawsze:
- obserwowanie delfinów i wielorybów – 3-godzinna wycieczka katamaranem z półprzejrzystym podkładem, pod którym będziesz miał szansę zobaczyć przepływające delfiny. Przewidziany jest też czas na pływanie. Rejs startuje w Funchal,
- kanioning dla średniozaawansowanych – kanioning to ciekawa propozycja dla osób lubiących wyzwania. W ofertach różnych biur znajdziesz też opcje dla początkujących, chociaż my bez doświadczenia daliśmy sobie radę na drugim poziomie. Organizator zapewnia sprzęt i opiekę doświadczonych instruktorów. Wycieczka startuje w Funchal.
- wędrówka o wschodzie słońca z Pico do Arieiro do Pico Ruivo – oferta tej wycieczki to jedynie przewóz na początek szlaku i odbiór na końcu, ale umówiona godzina pomoże Cię zmotywować do wstania o wschodzie słońca. Wycieczka zaczyna się w Funchal,
- lekcje surfingu (również dla początkujących) – oceaniczne fale wokół Madery idealnie nadają się do surfingu, ale lepiej wypływać na nie pod okiem doświadczonego instruktora. Możesz wziąć udział w zajęciach nawet jeśli nie miałeś wcześniej styczności z surfingiem. Lekcja odbywa się w małej grupie.
Niżej wybrałem kilka najlepiej ocenianych i najpopularniejszych wycieczek po Maderze, z których pewnie łatwo wybierzesz coś dla siebie. Na wyspie można robić sporo rzeczy, bo są i wybrzeże oceanu, i górskie szlaki, i wodospady… Zerknij. ;)
8. Kiedy najlepiej przyjechać na Maderę?
Na Maderze pogoda jest umiarkowanie ciepła przez cały rok, ale w okresie zimowo-wiosennym występują większe i częstsze opady deszczu. Szczyt sezonu na Maderze przypada na lipiec-wrzesień. Bardziej słoneczna pogoda jest kusząca – szczególnie, że większość atrakcji na Maderze to aktywności pod gołym niebem. Przylot poza sezonem ma jednak swoje zalety.
Loty na Maderę od listopada do kwietnia są zdecydowanie tańsze niż w sezonie wakacyjnym. Zaletą jest mniejsza liczba turystów, a piękne widoki i przyroda Madery sprzyjają samotnym rozmyślaniom i rozkoszowaniu się ciszą i spokojem.
Tańszy będzie też wynajem auta. Chociaż w tym okresie ceny też idą w górę, ciekawą opcją jest wybranie się na Maderę na Boże Narodzenie. Piękniejsze od portugalskich miasteczek ukrytych między klifami mogą być tylko te same miasteczka przystrojone świątecznymi światełkami. ;)
9. Informacje praktyczne – karty SIM i napięcie w gniazdkach
Przed urlopem warto mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, aby w spokoju się przygotować i cieszyć wakacjami. Mam nadzieję, że pomoże Ci w tym moja szybka lista najważniejszych informacji praktycznych do przeczytania przed wyjazdem na Maderę:
- Madera leży w innej strefie czasowej – przylatując na wyspę, od czasu polskiego odejmujesz tylko godzinę. Pomimo odległości, jest to ta sama strefa co w Portugalii kontynentalnej,
- obowiązującą walutą jest euro – w większości miejsc na Maderze bez problemu zapłacisz kartą, chociaż lepiej nosić też przy sobie gotówkę, np. na zakup biletu w autobusie czy płatności w mniejszych miastach. Najwygodniejszą formą płatności będzie więc karta walutowa (ja przez cały pobyt płaciłem kartą Curve),
- dogadasz się po angielsku – językiem urzędowym na Maderze jest portugalski i w tym języku porozumiewają się ze sobą mieszkańcy. Ze względu na rozwiniętą turystykę, mówią też jednak bardzo dobrze po angielsku, więc możesz bez problemu pytać o drogę lub porady dotyczące zwiedzania,
- nie potrzebujesz przełączki do gniazdka – gniazdka na Maderze są dwubolcowe jak w Polsce i mają takie samo napięcie, dlatego nie musisz się martwić o dodatkowe przejściówki,
- na Maderze działa roaming – dzwonienie, pisanie i korzystanie z Internetu działa na zasadach krajów Unii Europejskiej,
- weź odpowiednie ubranie – nie skupiaj się tylko na stroju kąpielowym ani eleganckich ciuchach na wieczór w restauracji. Przydadzą Ci się również dobre buty trekkingowe, kurtka przeciwdeszczowa i wygodne ubranie sportowe,
- tankuj w pobliżu stolicy – najwięcej stacji benzynowych na Maderze znajduje się w pobliżu Funchal. Zanim wybierzesz się wypożyczonym autem na wycieczkę na północ wyspy, od razu napełnij bak, żeby potem nie przejmować się i nie szukać stacji w mniej zaludnionych okolicach,
- rozważ skorzystanie z Bolta – Bolt jest jedyną aplikacją z podwózkami działającą na Maderze. Jeżeli musisz skorzystać z taksówki, Bolt może zaoferować Ci lepsze ceny przejazdu,
- zwracaj uwagę na plakaty z wydarzeniami – w sezonie letnim na Maderze sporo się dzieje, dlatego warto czytać informacje o eventach na banerach i plakatach (my w ten sposób załapaliśmy się na kilka koncertów i wyścigi samochodowe). Możesz też skorzystać ze stron internetowych, np. Madeira Events.
10. Ceny na Maderze – czy Madera jest droga?
Madera nie należy do najdroższych europejskich kierunków, ale nie jest też tania. Głównym sprawcą są koszty biletów lotniczych. Trzeba też wziąć pod uwagę koszty wynajmu samochodu lub skutera, jeśli się na to zdecydujesz.
Moim zdaniem auto to najlepszy środek transportu dla podróżujących na własną rękę na dłuższy pobyt, ale dodaje kilkadziesiąt euro do dziennego kosztorysu. Pozostałe ceny są całkiem niezłe, a sporo pięknych miejsc można zobaczyć za darmo.
Ceny w restauracjach i kawiarniach
Ceny w lokalach gastronomicznych na Maderze będą zależeć od ich standardu, lokalizacji i docelowej klienteli. Poza niesprzyjającym przelicznikiem z euro na złotówki, nie masz jednak co się obawiać wysokich cen. Niektóre dania lub napoje bywają nawet tańsze niż w Polsce lub ich ceny są zbliżone (np. w kawiarniach).
W restauracjach popularnych wśród turystów ceny są oczywiście wyższe niż w tych, gdzie chodzą głównie lokalsi. Znane restauracje zazwyczaj jednak nie cenią się bez powodu, więc warto “zainwestować” w spróbowanie dobrze przyrządzonych, lokalnych dań.
Cappuccino w Funchal w kawiarni z widokiem na morze wypijesz za 3,50 euro. Cena kultowego maderskiego dania – Filete de Espada, czyli ryba pałasz czarny, w restauracji zaczyna się od ok. 16 euro. Za tradycyjną Ponchę zapłacisz w pubach tyle samo, co za kawę, w zależności od dodatków oraz lokalizacji baru.
Ceny noclegów
Ceny noclegów na Maderze nie są wygórowane jak na Europę Zachodnią i zależą od standardu obiektu oraz lokalizacji. Łatwiej będzie oczywiście znaleźć dobrą okazję poza sezonem i rezerwując z wyprzedzeniem. Najtańszą opcją będzie hostel, gdzie za łóżko w pokoju 4-osobowym w stolicy zapłacisz ok. 100 zł za noc.
Na Maderze jest sporo eko-resortów i pól glampingowych. Luksusowy namiot 2-osobowy w takim miejscu to koszt ok. 190 zł za noc. Surferska willa z tarasem i basenem, którą możesz wynająć w 6 osób, kosztuje ok. 1300 zł za noc.
Najłatwiej będzie Ci sprawdzić ceny noclegów wpisując niżej datę swojego wyjazdu i planowane miejsce noclegu (np. Funchal albo Porto Moniz). Jak wpadnie Ci w oko coś fajnego, radzę od razu rezerwować, że nikt nie zwinął tej okazji sprzed nosa.
Ceny w sklepach spożywczych
Ceny codziennych zakupów na Maderze są trochę wyższe lub porównywalne do polskich. Mnie pozytywnie zaskoczyły, bo spodziewałem się, że popularność wyspy wśród turystów i potencjalne trudności w dostawach towarów do supermarketów mocno zawyżają ceny.
Atrakcyjnym miejscem na zakupy spożywcze są targi, w szczególności przyuliczne stragany i warzywniaki. Tam kupisz owoce w dobrych cenach. Popularny targ Mercado dos Lavradores w Funchal ma za to ceny turystyczne. Wybrałbym się tam na poszukiwanie ciekawych owoców, ale nie codzienne zakupy spożywcze.
Jeśli masz do dyspozycji kuchnię, polecam też zaglądać na ladę rybną w najpopularniejszym supermarkecie, Pingo Doce, bo za stosunkowo małe pieniądze kupisz tam świeże ryby i owoce morza. Drugim popularnym marketem jest Continente, ale ma według mnie mniej ciekawy asortyment i wyższe ceny.
Ceny wynajmu samochodów
Wynajem samochodu to prawdopodobnie największy wydatek, który czeka Cię po dotarciu na Maderę. Najniższą ceną, jaką udało mi się znaleźć było 20 euro za dzień za Fiata Pandę. Mocniejsze i większe auta zaczynały się od 25 euro za dzień – w najtańszym miesiącu roku.
Jest jednak kilka sposobów, żeby obniżyć koszty. Sam stosuję je od dawna podczas moich podróży i sprawdziły się nie tylko na Maderze, ale też w innych krajach:
- korzystaj z multiwyszukiwarek – ja od jakiegoś czasu polegam na localrent.com, ale zaglądam też na Discover Cars. Znajduję tam samochody w lepszych cenach niż w indywidualnych, międzynarodowych wypożyczalniach na lotniskach,
- rezerwuj z wyprzedzeniem – najlepiej kilkumiesięcznym. Nietrudno znaleźć oferty z bezpłatnym odwołaniem lub przesunięciem rezerwacji, a zabookowanie dwa lub trzy miesiące wcześniej da Ci nawet dwa razy niższą cenę,
- podróżuj poza sezonem – w trakcie świąt i wakacji ceny aut skaczą bardziej niż innych usług dla turystów, więc jeśli masz możliwość i chęć lecieć na Maderę np. w listopadzie, oszczędzisz na samochodzie.
11. Jak płacić na Maderze? Jak tanio wymienić pieniądze?
Na Maderze płatności kartą są powszechnie przyjmowane, więc najwygodniejszą formą płacenia będzie korzystanie z karty walutowej, która wymienia waluty po najtańszych kursach międzybankowych. Zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki, ale na Maderze nie musisz wypłacać jej dużo. Nie czekałbym z wymianą gotówki na kantory na miejscu, zwłaszcza na lotnisku, bo ich ceny są mało korzystne.
Ja najchętniej korzystam z darmowych kart taniej wymiany walut. Wiele lat używałem Revoluta, ale wygodniejsza dla mnie okazała się karta Curve. Działa na podobnej zasadzie, ale nie trzeba jej doładowywać, tylko podpiąć pod swoje konto w banku. Dzięki temu na bieżąco pobiera z niego pieniądze przy transakcjach i wymienia po najniższym dostępnym kursie.
12. Czy warto wykupić ubezpieczenie podróży na Maderę?
Na Maderze obowiązuje karta EKUZ. Ja jednak zawsze wykupuję polisę turystyczną, której działanie jest dużo szersze. Dzięki temu zawsze czuję się bezpiecznie podczas moich podróży. Na wakacjach jesteśmy bardziej aktywni niż na co dzień, dlatego warto się zabezpieczyć. Koszty ubezpieczenia rozpoczynają się już od kilku złotych za dzień.
Przy wyborze oferty, zwróć uwagę na kwoty ochrony od kosztów ratownictwa, odpowiedzialności cywilnej (OC) i następstw niebezpiecznych wypadków (NNW) – im będą wyższe, tym lepiej. Za każdym razem sprawdź oferty od różnych ubezpieczycieli (np. za pomocą kalkulatora) i wybierz najlepszą dla Ciebie opcję.
13. Jakie pamiątki z Madery warto kupić?
Madera słynie z trzech produktów – wina, haftów i kwiatów. Wino to najbardziej unikalny i rozchwytywany towar eksportowy Madery. Lokalnie wytwarzane wina nazywa się skrótowo madeiras, czyli maderami. Najpopularniejszym miejscem na kupno mader jest Blandy’s Wine Lodge w Funchal, gdzie wybór jest najszerszy i odbywają się degustacje. Możesz też załapać się na ciekawy wine tasting u konkretnych producentów.
Hafty sprowadza się z Madery już od XIX wieku. Najlepszymi miejscami na zakup haftów są założony po I wojnie światowej sklep Patrício & Gouveia oraz Bordal w Funchal. Jeśli chodzi o rękodzieło, warto też zwrócić uwagę na tradycyjne w tutejszych wioskach wyroby z wikliny. Najwięcej wytwarza się ich w gminie Camacha. Popularne są też produkty z korka, m.in. ubrania i akcesoria oraz gadżety (zakładki do książek, magnesy, długopisy).
Kwiaty to ciekawa i praktyczna pamiątka z Madery. Możesz kupić kilka rodzajów nasion kwiatów na targu lub nawet u jednego z licznych sprzedawców ulicznych. Takie nasiona praktycznie nie zajmą Ci miejsca w bagażu, a w domu możesz wyhodować egzotyczne pamiątkowe kwiaty (chociaż nie ma co liczyć na to, że będą tak duże jak na Maderze). To też miły prezent dla osób lubiących ogrodnictwo.
14. Jakie ubrania spakować na podróż na Maderę?
Jeżeli zamierzasz w pełni skorzystać z atrakcji, które oferuje Madera, weź ze sobą ubrania sportowe. Konieczne będą dobre buty trekkingowe oraz lekka kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa. Temperatury latem są raczej wysokie, więc wygodne koszulki z naturalnych materiałów i krótkie spodnie będą w sam raz na maderskie wędrówki.
Sprawdź artykuł: Co spakować w podróż? Moja minimalistyczna lista pakowania plecaka
Drugim po górach środowiskiem, z którym spotkasz się na Maderze, będzie ocean. Z kostiumu kąpielowego możesz nie korzystać codziennie, ale warto go mieć, gdy odwiedzisz baseny powulkaniczne lub wybierzesz się na rejs. Woda mocno odbija słońce, więc spakuj do plecaka nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i zapas kremu z filtrem z dobrym składem.
15. Czy na Maderze jest bezpiecznie?
Nie ma powodu, żeby stresować się wyjazdem na Maderę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Dobre przygotowanie, plan i zdrowy rozsądek to gwaranty bezpiecznych wakacji, ale żeby pomóc Ci się przygotować, spisałem listę rzeczy, na które na Maderze dobrze zwrócić uwagę. Dodałem też “zagrożenia”, o których mogłeś słyszeć, a które moim zdaniem są przesadzone:
- lotnisko – mówi się, że lądowania na Maderze są niebezpieczne z powodu mocnego wiatru i krótkiego pasa startowego. Lotnisko i pas są jednak nowoczesne i świeżo wyremontowane. Codziennie bez problemu lądują tam samoloty, chociaż czasami faktycznie z powodu wiatru loty są opóźnione lub kierowane na inne lotniska. Moim zdaniem największym niebezpieczeństwem na lotnisku na Maderze jest przepłacenie za taksówkę ;)
- kradzieże kieszonkowe i utrata dokumentów – kradzież może się zdarzyć wszędzie, a szczególnie w miejscach turystycznych. Problemem może być też zwykłe zgubienie torby czy plecaka. Łatwo zaradzić wielu kłopotom, trzymając swoje pieniądze i dokumenty w kilku różnych miejscach, posiadając kopie dokumentów i zwyczajnie mając oko na swój bagaż,
- ocean – to najpoważniejsze zagrożenie na Maderze, a najbardziej niedoceniane. Pływanie na Maderze jest prawie zawsze potencjalnie niebezpieczne, dlatego jest tylko kilka miejsc, gdzie turyści to robią, z dala od prądów morskich i silnych fal. Gdy ocean jest wzburzony, nie powinno się nawet przechadzać blisko wody, bo fale mogą niespodziewanie porwać człowieka,
- pogoda w górach – złapanie przeziębienia jest jednym z zagrożeń, które mogą popsuć Twój urlop. Nie lekceważ pogody w górach, weź odpowiednie ubrania oraz wodę i jedzenie na wędrówkę,
- górskie drogi – podczas prowadzenia samochodu trzeba zachować ostrożność zawsze, nie tylko na kilku wąskich górskich odcinkach na Maderze, ale nie ma co się tym nadmiernie przejmować. Większość dróg na Maderze jest bezpieczna, regularnie uczęszczana przez turystów i mieszkańców. Przez ponad miesiąc, kiedy byłem na Maderze, drogi w kiepskim stanie widziałem tylko kilka razy,
- komary – Madera teoretycznie znajduje się w zasięgu chorób tropikalnych przenoszonych przez komary. Zagrożenie jest jednak na tyle małe, że nie wymaga się żadnych dodatkowych szczepień. Ja polecam Ci po prostu używać sprayu na insekty,
- pożary – pożary są dużym zagrożeniem dla przyrody Madery. Nie są aż tak dużym zagrożeniem dla turystów, bo odcina się dostęp do objętych pożarem części lasów. Najważniejsze jest słuchanie się poleceń służb i nie wjeżdżanie na zamknięte drogi.