Szukając ciekawych miejsc do zobaczenia w czasie wycieczki po Mazowszu, zarezerwowałem jeden dzień na zwiedzanie Płocka. Lista atrakcji Płocka – miasta położonego nad brzegiem naszej najdłuższej i najpotężniejszej rzeki Wisły, wypełniła się muzeami, zabytkami Starego Miasta, zakątkami pełnymi historii i przyjemnymi miejscami na spacer.
W artykule pokażę Ci mój wybór 12 ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć i zwiedzić w Płocku. W ciągu jednego dnia zwiedzisz najważniejsze punkty, ale weekend w mieście pozwoli Ci poznać ciekawe muzea i zagłębić się w historię miasta.
Co znajdziesz w artykule?
- krótką historię Płocka i powody, dla których warto odwiedzić miasto,
- listę atrakcji i miejsc, które warto odwiedzić w czasie zwiedzania Płocka,
- ciekawe miejsca w okolicach Płocka, które przypadną do gustu miłośnikom natury,
- propozycję polecanych restauracji i kawiarni,
- rekomendacje miejsc noclegowych – hoteli i apartementów w Płocku,
- wskazówki dotyczące dojazdu do Płocka i przemieszczania się po mieście.
Dlaczego warto przyjechać do Płocka? Gdzie leży Płock?
Leżący niecałe 2 godziny drogi samochodem od Warszawy Płock to ważne miasto nie tylko na mapie Mazowsza, ale też całej Polski. Początki miasta sięgają już IX i X wieku, a dzięki świetnemu położeniu na przecięciu się dróg handlowych i dobrym walorom obronnym (wysoka skarpa Wisły), Płock szybko zyskał rangę jednego z najważniejszych ośrodków miejskich, będąc jednocześnie jednym z najstarszych miast Polski.
W czasach rządów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego (pochowanych w płockiej katedrze), Płock był centrum władzy w Polsce. Uznawano go nie tylko za stolicę Mazowsza, ale w latach 1079-1138 pełnił de facto rolę stolicy ówczesnej Polski. Miasto dynamicznie rozwijało się do XVII wieku – zostało rozbudowane i ufortyfikowane przez Kazimierza Wielkiego, a później zwiększało swoje znaczenie dzięki rozwojowi rzemiosła, sukiennictwa i gorzelnictwa.
Zarazy, pożary, osunięcie się wiślanej skarpy, a ostatecznie potop szwedzki prowadziły do stopniowej degradacji miasta. Nie pomogła też rzeczywistość pod pruskim zaborem, w czasie której miasto straciło mury miejskie i dużą część zamku. Po II wojnie światowej Płock rozkwitł jednak na nowo, m.in. dzięki otwarciu zakładów rafineryjnych znanych dzisiaj pod nazwą PKN Orlen.
Współcześnie do malowniczo położonego nad Wisłą Płocka przyjeżdża coraz więcej turystów. Interesująca jest nie tylko odległa historia miasta związana z rządami Piastów, ale też płocka secesja, art déco i współczesne atrakcje miasta. Do Płocka warto przyjechać właśnie po ten miks atrakcji z przeróżnych epok, które wpłynęły na dzisiejszy obraz miasta. Bierzmy się więc za zwiedzanie Płocka!
1. Stary Rynek
Zwiedzania Płocka nie wypada zacząć w innym miejscu niż na Starym Rynku. To otoczony kamienicami z XVIII i XIX wieku dawny plac targowy, który powstał za czasów księcia Bolesława II Mazowieckiego. Liczne pożary miasta w XVI i XVII wieku oraz dotykające Płock wojny wielokrotnie niszczyły zabudowę Starego Rynku. Dzisiaj na Rynku możemy oglądać budynki pochodzące z różnym epok, zaczynając od XVII wieku.
Przy ul. Stary Rynek 17 stoi jedna z najstarszych miejskich kamienic, zbudowana w końcówce XVII wieku w stylu barokowym. Miała sporo szczęścia, bo pomimo historycznych zawirowań, przetrwała do naszych czasów w bliskiej oryginału formie. Pod numerem 8 znajdziesz budynek dawnego Hotelu Berlińskiego z początku XIX wieku.
Numerami 14, 16 i 18 oznaczony jest zespół budynków dawnego Zakładu Dobroczynnego Anioła Stróża, w którym rzekomo miało dojść do objawień siostry Faustyny Kowalskiej. Dzisiaj działa tam Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – miejsce dość unikalne, bo rzadko trafia się na sanktuaria znajdujące się w kamienicy. Redakcja Tygodnika Płockiego zajmuje kamienicę przy Starym Rynku 27, pochodzącą z początku XIX wieku.
Gdy w czasie spaceru po Starym Rynku złapie Cię głód, zajrzyj np. do restauracji Ogniem i Mięsem na dobrego steka albo burgera (niestety, bez opcji bezglutenowego pieczywa). W poszukiwaniu meksykańskiej kuchni zajrzyj do Tres Puntos, a włoskiej – do Al Dente Pizza.
Wzdłuż północno-wschodniej pierzei Starego Rynku ciągną się bary i restauracje, które są popularnym miejscem spotkań mieszkańców Płocka. W centralnym punkcie stoi fontanna Afrodyta, a tylko dwie przecznice dalej wiedzie trasa spacerowa nad Wisłą. Zanim jednak skierujemy się w stronę Wzgórza Tumskiego, trochę uwagi warto poświęcić najbardziej reprezentacyjnemu budynkowi placu, czyli Ratuszowi.
2. Ratusz
Zbudowany w 1825 r. płocki Ratusz odegrał ważną rolę w dziejach Królestwa Polskiego. 23 września 1831 r. odbyło się w nim ostatnie przed wybuchem powstania listopadowego posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego. Współcześnie Ratusz jest siedzibą władz miejskich Płocka, które wraz z rozwojem urzędniczej machiny… połknęły na swoje potrzeby dwie sąsiednie kamienice.
Gdy okazało się, że Ratusz nie jest już w stanie pomieścić rozrastającej się administracji miasta, w połowie XIX w. i w latach 20. XX wieku poszerzono go o przylegające z obu stron kamienice. Za budowę zasadniczej części Ratusza odpowiadał Jakub Kubicki, który miał na swoim koncie również budowę warszawskiego Belwederu.
Od 1937 r. z wieży ratuszowej w Płocku grany jest hejnał płocki. Trębacz odgrywa go dwukrotnie w ciągu dnia – o 12:00 i 18:00. O godz. 12 dodatkowo możesz zobaczyć scenkę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza (co rzeczywiście wydarzyło się w Płocku).
Wnętrze Ratusza nie jest przeznaczone do zwiedzania. Warto jednak podejść bliżej budynku – zwróć wtedy uwagę na dwa lwy strzegące wejścia do gmachu. Dawniej znajdowały się w posiadłości rodu Dziewianowskich w miejscowości Bronowo Zalesie niedaleko Płocka, a pod Ratusz zostały przeniesione już po II wojnie światowej.
3. Wzgórze Tumskie
Wzgórze Tumskie to wysoka na ponad 50 metrów nadwiślańska skarpa, która dodaje Płocku wyjątkowego uroku. Ta część miasta jest popularnym miejscem spacerów zarówno mieszkańców Płocka, jak i turystów. Nie ma się co dziwić, bo to jeden z najlepszych punktów widokowych na okolicę. Widać stąd rozległą Wisłę tworzącą w tym miejscu Jezioro Włocławskie, most na Wiśle i lasy leżącego niedaleko Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.
Na szczyt wzgórza prowadzi ul. Tumska, przy której znajdziesz oddział Muzeum Mazowieckiego poświęcony secesji (więcej o nim w kolejnym punkcie). Okolica hotelu Starzyński to dobry punkt widokowy na płockie molo i marinę. W rejonie Wzgórza Tumskiego ustawiono kilka pomników: Jakuba Chojnackiego (lokalnego działacza społecznego z XX wieku), premiera Tadeusza Mazowieckiego czy Ludwika Krzywickiego (naukowca i twórcy socjologii polskiej).
Obok hotelu Starzyński znajdziesz Małachowiankę, czyli liceum ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. To prawdopodobnie najstarsza szkoła średnia w Polsce, która działa od 1180 r. Uczyli w niej pierwotnie benedyktyni, a następnie kanonicy regularni i jezuici.
Polecam Ci spacer uliczkami Wzgórza Tumskiego nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorem. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć imponującą iluminację Mostu Legionów Piłsudskiego. Niedaleko pomnika Bolesława Krzywoustego (kolejne miejsce z piękną panoramą!) Twoją uwagę może jeszcze zwrócić kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła. Powstał pierwotnie w XIV wieku, ale po osunięciu się skarpy do Wisły trzeba było go przebudować.
4. Muzeum Mazowieckie – oddziały secesji i “X wieków Płocka”
Płock może się pochwalić kilkoma oddziałami Muzeum Mazowieckiego – najstarszego polskiego muzeum, które powstało w 1821 r. W mieście działa 5 oddziałów muzeum, a w niedalekiej okolicy – kolejne dwa. Teraz domyślasz się pewnie, dlaczego proponowałem przeznaczenie przynajmniej 2 dni na zwiedzanie atrakcji Płocka. ;)
Szczegóły dotyczące godzin otwarcia poszczególnych oddziałów Muzeum Mazowieckiego znajdziesz na jego stronie internetowej. W zakładce “Cennik” sprawdzisz aktualne ceny biletów. Nie ma możliwości ich zakupu przez Internet.
W kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8 działa oddział, którego zdecydowana większość ekspozycji jest poświęcona sztuce secesji. Na czterech piętrach zobaczysz secesyjne aranżacje wnętrz, setki eksponatów ze szkła, ceramiki i metali, różnorodną biżuterię. Trudno mi sobie wyobrazić, abyś w tak bogatych ekspozycjach nie znalazł czegoś interesującego dla siebie.
Po sąsiedzku z kamienicą secesyjną od 2010 r. stoi budynek opowiadający o 1000-letniej historii Płocka. Do obejrzenia będziesz miał zajmującą tym razem trzy piętra wystawę „X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy” opowiadającą nie tylko o lokalnej historii, ale też o jej wpływie na dzieje naszego kraju i całej Europy. Na oba budynki poświęc przynajmniej 2,5-3 godziny.
5. Muzeum Mazowieckie – oddział Art Déco
Kilkadziesiąt metrów od dwóch pierwszych oddziałów Muzeum Mazowieckiego czai się jeden z moich ulubionych – ten poświęcony sztuce dwudziestolecia międzywojennego art déco. Przy ul. Kolegialnej 6 znajdziesz ekspozycję ok. 1800 eksponatów, w większości pochodzących z Polski. To największa wystawa stała dotycząca art déco w całej Polsce.
Podobnie jak w przypadku pozostałych oddziałów Muzeum Mazowieckiego, szczegóły zwiedzania i ceny biletów w oddziale Art Déco znajdziesz na jego stronie internetowej.
Charakterystycznym elementem wystawy (i jednym z najczęściej fotografowanych obiektów) jest czerwony samochód Jowett z 1926 r. stojący w centralnym punkcie wystawy. Na pierwszym piętrze zaaranżowano mieszkanie polskiej inteligencji, pokazując połączenie sypialni, pokoju dziennego, kuchni i jadalni. Spodobało mi się też w części poświęconej designowi, gdzie znajdziesz spore zbiory wyrobów ze szkła oraz ceramiki. Dowiesz się też trochę o modzie panującej w latach międzywojennych.
Wystawa jest utrzymana w czarno-białych tonach, a między pomieszczeniami przechodzi się przez okrągłe przejścia. Na tablicach informacyjnych znajdziesz sporo szczegółów i ważnych informacji ułatwiających zrozumienie wystawy. Zdecydowanie polecam tu zajrzeć, bo pomimo niewielkiego zmęczenia całodniowym zwiedzaniem, bawiłem się tu wyśmienicie.
Będąc w okolicy muzeum Art Déco możesz też zajrzeć do dwóch miejsc związanych z historią Żydów w Płocku. W Muzeum Żydów Mazowieckich (oddział Muzeum Mazowieckiego, ul. Kwiatka 7) poznasz lepiej żydowską kulturę i historię ich życia na Mazowszu. Dodatkowo, współczesna Płocka Galeria Sztuki zajmuje budynek dawnej żydowskiej mykwy.
6. Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Wzniesiona pierwotnie w XII wieku Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to najcienniejszy zabytek Płocka i jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie przebudowywana, a jej renesansowe wcielenie dało jej wtedy tytuł największej budowli renesansowej na północ od Alp.
Bazylika jest miejscem ważnym nie tylko dla wyznawców chrześcijaństwa, ale również ze względu na jej duże znaczenie dla historii Polski. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag ze szczątkami władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Pasowanie Krzywoustego na rycerza odbyło się właśnie w Płocku i tu też pozostały szczątki króla Polski. Krypta poniżej to miejsce pochówku 15 książąt mazowieckich.
Autorem polichromii zdobiących wnętrze świątyni jest Władysław Drapiewski, chociaż to nie on jako pierwszy został wybrany na wykonawcę tych prac. Projekt powierzono początkowo prof. Józefowi Mehofferowi, jednak już pierwsze efekty jego prac nie przypadły do gustu lokalnemu klerowi. Projekt miał być “zbyt pstrokaty”, co z pewnością ściągnęłoby na Płock boski gniew… ;)
Warta uwagi jest odlana z brązu kopia Drzwi Płockich, których oryginał powstał w 1154 w. w odlewni w Magdeburgu. Drzwi zostały zrabowane przez Rosjan i współcześnie znajdują się w soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim. W 1982 r. zdecydowano się na wykonanie ich kopii na podstawie dostępnych materiałów i od tego czasu są atrakcją płockiej bazyliki.
Tuż obok Bazyliki Katedralnej znajdziesz Muzeum Diecezjalne, które zajmuje dwa sąsiadujące budynki – Opactwa Pobenedyktyńskiego i tzw. “Starego Muzeum”. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki sakralnej, spędzisz w nim pewnie sporo czasu. Ja zajrzałem tutaj na chwilę, aby zobaczyć kielich mszalny z 1240 r. ufundowany przez Konrada Mazowieckiego oraz pochodzącą z XII wieku Biblię Płocką ze skórzaną oprawą z 1457 r.
Godziny otwarcia Muzeum Diecezjalnego w Płocku i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej. Zwróć uwagę na nietypowe, dość krótkie godziny otwarcia obiektu.
Naprzeciwko bazyliki znajdziesz pozostałości po XIV-wiecznym Zamku Książąt Mazowieckich, rozbudowanym z polecenia Kazimierza Wielkiego. Po zniszczonym w czasie potopu szwedzkiego i wojnach z początku XVIII wieku zamku zachowała się wieża zegarowa, a przylegający do niej budynek zajmują teraz kuria diecezjalna i jedna z części Muzeum Diecezjalnego.
Niedaleko bazyliki (przy ul. Kościuszki 16) znajdziesz też ufundowany przez Konrada Mazowieckiego, jeden z najstarszych płockich kościołów – kościół św. Dominika. Powstał w XII wieku w ramach budowy klasztoru dla przybyłych do Płocka dominikanów. To ważny punkt na mapie atrakcji Płocka dla miłośników architektury i sztuki sakralnej.
7. Trasy spacerowe przy Wiśle, bulwary nadwiślańskie i molo
Jeśli zastanawiasz się, gdzie pójść na spacer w Płocku to nadwiślańskie bulwary będą dobrym wyborem. Dzięki położeniu miasta na skarpie, trasy spacerowe są dobrym punktem widokowym na Wisłę i okolicę rozciągającą się po drugiej stronie rzeki. Spacerować możesz nie tylko szczytem Wzgórza Tumskiego, ale też u jego stóp, idąc ulicą Rybaki.
Teren poniżej nadwiślańskiej skarpy to miejsce, w którym odbywają się płockie festiwale, m.in. poświęcony muzyce elektronicznej Audioriver, na który wybieram się… od kiedy pamiętam. Obok ciągnie się płockie molo mające dokładnie 358 metrów długości, okalające przystań żeglarską. Jest tu też płocki amfiteatr im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej – popularne miejsce imprez i wydarzeń kulturalnych.
Na końcu płockiego molo działa pięknie położona kawiarnia Molo Cafe. Nie testowałem jej osobiście, ale warto podejść tam chociażby dla widoków na Wisłę.
Płockim bulwarem dojdziesz z jednej strony aż do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, leżącego już za mostem na Wiśle, a z drugiej – do zalewu Sobótka. W ciepłe dni nad zalewem wylegiwują się wszyscy ci, którzy szukają ucieczki na łono natury. Biorąc pod uwagę, że ze Starego Rynku jest tu raptem kilometr, trudno nie zazdrościć Płockowi tego miejsca.
8. Muzeum Mazowieckie – Dział Etnografii (Muzealny Spichlerz)
Jeśli myślałeś, że masz już za sobą wszystkie interesujące oddziały Muzeum Mazowieckiego, to mam dobre wieści – w Płocku działa jeszcze jeden, bardzo ciekawy obiekt. W mieszczącym się w dawnym spichlerzu dziale etnograficznym Muzeum Etnograficznego możesz obejrzeć dwie zróżnicowane tematycznie, ale równie ciekawe wystawy.
Godziny otwarcia Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego oraz ceny biletów wstępu znajdziesz na stronie internetowej muzeum.
I zanim postanowisz, że “muzeum etnograficzne to miejsce nie dla Ciebie”, daj mi szansę. W murach muzeum czeka wystawa o dość zaskakującej jak na Płock tematyce… “Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”. Czekają na Ciebie piękne drzeworyty wybitnych twórców Hiroshige i Hokusaia (w tym słynna “Wielka fala”) czy jedyna w Europie kolekcja wielkoformatowych obrazów świątynnych. Będziesz miał nawet okazję spróbować oczyszczającej medytacji! ;)
Kolejne piętro Muzealnego Spichlerza poświęcone jest kulturze Mazowsza (wystawa „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata”). Zobaczysz tam prezentację siedmiu regionów etnograficznych Mazowsza różniących się strojami, wykorzystywanymi tkaninami, formą ceramiki. Jeśli chcesz szybko zorientować się w etnografii regionu, wizyta w tym oddziale muzeum jest absolutnie obowiązkowa. I uwierz – etnografia nie musi być nudna. Szczególnie, gdy za wystawę odpowiadają wielcy pasjonaci tematu.
9. Miejski Ogród Zoologiczny
Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodów zoologicznych to powinieneś zainteresować się tym płockim. Jego unikalne położenie tuż nad rzeką, na wiślanej skarpie, przyciąga turystów i mieszkańców Płocka. Płockie ZOO działa na terenie dawnego folwarku norbertanek od 1951 r., będąc domem dla ponad 3000 zwierząt reprezentujących 350 gatunków.
Jeśli zdecydujesz się na spacer z płockiego Starego Miasta do ogrodu zoologicznego, po drodze miniesz dom rodzinny Władysława Broniewskiego. Poeta urodził się w Płocku, a w domu przy ul. Kościuszki 24 spędził swoją wczesną młodość. W budynku działa niewielkie muzeum poświęcone Broniewskiemu.
Wyjątkowym mieszkańcem płockiego ZOO jest sędziwa aligatorzyca Marta, która jest najstarszym zwierzęciem w polskich ogrodach zoologicznych. Urodziła się w USA w 1930 r. i powoli dożywa swoich setnych urodzin. W 1970 r. stała się filmową gwiazdą, wcielając się w rolę… krokodyla Hermana w firmie Hydrozagadka.
Wizyta w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym to dobry pomysł przede wszystkim dla rodzin z dziećmi, którym na pewno spodobają się publiczne karmienia zwierząt zgodnie z publikowanym przez ZOO harmonogramem. Bilety do ZOO możesz kupić przez Internet, unikając przez to oczekiwania w kolejce.
10. Most Legionów Piłsudskiego na Wiśle
Imponujący most łączący oba brzegi Wisły na wysokości Płocka to konstrukcja, która powstawała w latach 1937-1938 r. Niefortunny czas budowy spowodował, że już we wrześniu 1939 r. przęsła mostu wysadziło polskie wojsko spodziewające się szybkiego nadejścia wojsk niemieckich. Most przywrócono do ruchu w 1943 r., jednak dwa lata później znowu go wysadzono – tym razem w ramach ucieczki Niemców na zachód.
Chociaż jadąc mostem można tego nie zauważyć, różnica poziomów między jego przyczółkami wynosi aż 8 metrów, obniżając się od centrum miasta w kierunku dzielnicy Radziwie. Jadąc w jej kierunku zauważysz po prawej stronie imponujący budynek przypominający katedrę – w rzeczywistości to elewator zbożowy zwany także antykatedrą.
Chlubą Płocka jest wieczorna iluminacja mostu mająca aż 690 metrów długości. Jest dzięki temu największą, kolorową iluminacją zabytkowego mostu w Europie. Po zmroku most rozświetla się trzema kolorami, stanowiącymi oficjalne miejskie barwy – żółtym, niebieskim i czerwonym. Wsparty na 8 betonowych filarach most wygląda wtedy jeszcze bardziej imponująco.
11. Katedra i kościół Mariawitów
Niedaleko płockiego Starego Rynku, w ścisłym centrum miasta, ukrywa się rzadko odwiedzana atrakcja miasta. W budynkach zbudowanych w stylu neogotyku angielskiego, na planie liter E i F, mieści się zespół klasztorno-katedralny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Spacerując wśród zabudowań miałem wrażenie jakbym przeniósł się do dawnej Anglii. Zagląda tu niewielu turystów, więc miejsce możesz mieć tylko dla siebie.
Zespół klasztorny wybudowano w 1914 r., przeznaczając go na siedzibę kościoła Mariawitów. To jedyne wyznanie religijne, które wywodzi się z Polski. Mariawityzm ukształtował się na przełomie XIX i XX wieku, a liczba wyznawców sięga współcześnie ok. 20 000 osób w Polsce i 10 000 we Francji. Kluczową postacią kultu jest Maryja – sama nazwa wyznania pochodzi od łacińskich słów Mariae Vita, czyli “naśladujący życie Maryi”.
Do dyspozycji zwiedzających jest 3-nawowa, neogotycka bazylika, której silnymi punktami są 3 strzeliste wieże. Otacza ją duży ogród, w którym głównym bohaterem są wdzięczne alpaki. Nie są tu wyłącznie ozdobą – pracują dzielnie przy alpakoterapii, a każdy odwiedzający może je nakarmić miseczką marchewki za symboliczne 5 zł. Można też po prostu posiedzieć na ławce i podziwiać uroczy teren klasztoru.
12. Murale i street art w Płocku
Coraz popularniejszym motywem zwiedzania polskich i europejskich miast jest spacerowanie śladami sztuki ulicznej – murali i szeroko pojętego street-artu. W Płocku widać już pierwsze sygnały tego trendu. Najbardziej satysfakcjonujące jest samodzielne odkrywanie czasem ukrytych na pierwszy rzut oka prac, ale podrzucę Ci kilka moich propozycji.
Wędrując po centrum miasta warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych płockich murali:
- “Goryl” – ul. Sienkiewicza 39,
- podwórko przy ul. Tumskiej 9,
- “KRAdnij”, “Twożywo” – ul. Sienkiewicza 59, 61,
- “Dziewczyna na motocyklu” – ul. Kwiatka 14,
- “Smok, rycerze i Płock” – ul. Sienkiewicza 38,
- Tryptyk Krika & M-city – ul. Kwiatka 10.
Istnieje szansa, że w czasie Twojej wizyty w Płocku na ulicach pojawią się nowe murale, więc… bądź czujny i daj mi znać na Instagramie czy udało Ci się wytropić coś nowego. Uważam, że taka nowoczesna sztuka ożywia miasto – trzymam więc kciuki, żeby murali w Płocku było jak najwięcej.
Dodatkowe atrakcje – co warto zobaczyć w okolicach Płocka? Polecane atrakcje w okolicy
Wszystkie ważne atrakcje i ciekawe miejsca w Płocku zobaczone? Zwiedzanie zakończone? Mam więc dla Ciebie kilka dodatkowych propozycji w okolicy Płocka, które warto włączyć do Twojego programu zwiedzania. Okolica jest bogata w naturalne zakątki, których sporo odkryłem w czasie aktywnego zwiedzania Mazowsza.
Brudzeński Park Krajobrazowy
Brudzeński Park Krajobrazowy rozciąga się na prawym brzegu Wisły, tuż obok granic administracyjnych Płocka. Utworzono go w 1988 r., aby chronić malowniczą i wijącą się po okolicznym terenie rzekę Skrwę. W parku krajobrazowym pojawia się wielu kajakarzy, ale również spacerowiczów, który doceniają piękne lasy zajmujące aż 65% powierzchni parku
Jeśli masz ochotę na spływ kajakowy Skrwą, w okolicy działa kilka wypożyczalni kajaków. W organizacji kajakowej przygody pomogą Ci m.in. Zwinka, Moto Przystań lub Kajaki Skrwa.
Teren Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego to również wspaniałe miejsce dla osób zainteresowanych obserwacją ptaków. Specjaliści stwierdzili, że okolicę zamieszkuje nawet 180 gatunków ptaków – z czego ponad 120 jest pod ochroną. Doceniłem Brudzeński Park Krajobrazowy za świetną infrastrukturę kajakową i kilka spokojnych, uroczych rezerwatów przyrody (Sikórz, Brwilno, Brudzeńskie Jary).
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Kilkanaście minut drogi na wschód od Płocka znajdziesz pamiątkę po czasach, w których na tych terenach w symbiozie żyli obok siebie Polacy i Olendrzy. Ci drudzy to osadnicy z terenów Fryzji, Flandrii i Niemiec, którzy przybywali do dzisiejszej Polski od XVII wieku. W Polsce szukali swobody wyznawania swojej protestanckiej religii. Byli świetnymi specjalistami od melioracji i dobrze znali się na prowadzeniu gospodarstwa.
Szczegóły dotyczące zwiedzania Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego – w tym godziny otwarcia skansenu i ceny biletów wstępu, znajdziesz na stronie internetowej.
W Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zobaczysz dawne olenderskie zabudowania, m.in. dom polski, gospodarstwo i coś, w tym Olendrzy się specjalizowali, czyli powidlarnię. Odtworzono też dawną szkołę z 1901 r. Dzięki skansenowi możesz poznać historię grupy społecznej, która bezpowrotnie zniknęła z naszych terenów po II wojnie światowej. Zbyt mocno kojarzyli się wtedy ze znienawidzonymi Niemcami.
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy i Pojezierze Gostynińskie
Gdyby atrakcji naturalnych w okolicach Płocka było Ci mało, po drugiej stronie Wisły czeka malownicze Pojezierze Gostynińskie i rozległy Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy. Możesz spędzić tu cały urlop, bo jezior i naturalnych atrakcji do zobaczenia jest tu całkiem sporo. Odwiedziny tutaj to też dobry pomysł na kilkugodzinny wypad w przerwie od zwiedzania Płocka.
Do najpopularniejszych miejscówek w tej okolicy należą: objęte strefą ciszy Jezioro Białe, będące jednym z największych jezior na Mazowszu Jezioro Lucieńskie, opuszczonym ośrodkiem wypoczynkowym Miałkówek czy Nowy Duninów z uroczym zespołem pałacowo-parkowym nad małym stawem. Niedaleko Nowego Duninowa znajdziesz też niewielkie Jezioro Soczewka utworzone na potrzeby dawnej fabryki papieru.
Gdzie zjeść w Płocku? Polecane restauracje i kawiarnie, do których warto zajrzeć
Intensywne zwiedzanie Płocka prędzej czy później wywoła u Ciebie potrzebę odpoczynku i uzupełnienia energii. Pomyślałem więc, że wybiorę dla Ciebie kilka propozycji polecanych restauracji i kawiarni, które warto odwiedzić w czasie poznawania atrakcji Płocka. Płockie zaplecze gastronomiczne stanęło na wysokości zadania, więc powinieneś bez problemu znaleźć w mieście coś dla siebie.
Polecane restauracje i kawiarnie w Płocku, które warto odwiedzić:
- Ogniem i Mięsem – restauracja na Starym Rynku, która zgodnie z nazwą serwuje swoim gościom mięso w wielu odmianach. Ja zdecydowałem się na steka i żeberka BBQ i byłem zadowolony z obu dań. Nie był to prawdopodobnie najlepszy stek jaki jadłem w życiu, ale nadal mogę go śmiało polecić.
- Wieża Ciśnień Restauracja – restauracja w niecodziennej lokalizacji, serwująca burgery, steki i wybór dań opartych głównie na mięsie. Możesz zajrzeć tu, wędrując ze Starego Miasta w kierunku płockiego ZOO. Ciekawa opcja, jeśli masz ochotę na posiłek w miłej scenerii.
- Browar Tumski – obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla miłośników wytwarzanego lokalnie piwa. Restauracja poza złotym trunkiem serwuje też spory wybór różnorodnych dań, więc prawdopodobnie bez problemu znajdziesz tu coś dla siebie.
- Fit Cake – gdyby naszło Cię na coś słodkiego, a jednocześnie nie chciałbyś jeść czegoś wypchanego po brzegi cukrem i masą niepożądanych składników, polecam Ci odwiedzić to miejsce. Zjesz czysto i pysznie – bez glutenu, cukru, laktozy. Alergicy znajdą również coś bez orzechów.
- Caffe & Bistro na Deptaku – kawiarnia z dużą liczbą dostępnych wariancji na temat kawy i herbaty. Polubiłem to miejsce za dobrą lokalizację i poprawną kawę – powinieneś być zadowolony. Jeśli wpadniesz tu rano, zjesz również smaczne śniadanie.
- Pierwsza Kawa – polecana kawiarnia na płockim Starym Rynku, w której wypijesz dobrą kawę i odpoczniesz w czasie zwiedzania. Możesz mieć drobne problemy z jej znalezieniem, bo jest nieco ukryta wśród okolicznych budynków, ale nie poddawaj się. ;)
Gdzie spać w Płocku? Polecane noclegi – hotele i apartamenty w Płocku, w których warto się zatrzymać
Atrakcji i ciekawych miejsc w Płocku jest na tyle dużo, że gruntowne zwiedzanie miasta wymaga zaplanowania tutaj przynajmniej jednego noclegu. Żeby ułatwić Ci poszukiwania noclegu, który łączy dobrą lokalizację, wysoki standard i przystępną cenę, wybrałem dla Ciebie 3 propozycje miejsc, w których warto zatrzymać się na noc w Płocku. Korzystaj do woli. ;)
Standardowo – im bliżej Starego Miasta i ścisłego centrum miasta się znajdziesz, tym wygodniej będzie Ci zwiedzać Płock. Pamiętaj jednak, że miasto jest na tyle zwarte, że nawet ciut dalsza lokalizacja nie powinna popsuć zwiedzania. W razie czego od Starego Miasta dojedziesz dobrze zorganizowaną komunikacją miejską.
Sprawdź artykuł: Gdzie SPAĆ w Płocku? 5 najlepszych NOCLEGÓW i tanich hoteli w Płocku
Jak dojechać do Płocka i sprawnie przemieszczać się po mieście?
Centralne położenie Płocka na mapie Polski powoduje, że łatwo tu dotrzeć nawet z dalekich rubieży kraju. Główna stacja kolejowa w Płocku leży dość daleko od centrum, ale w ciepły dzień spacer po mieście nie powinien sprawiać problemu (nieco ponad 2 km do przejścia). Pomocna może być płocka komunikacja miejska – więcej o dostępnych liniach dowiesz się ze strony internetowej.
W poszukiwaniu połączeń kolejowych do Płocka polecam Ci skorzystać z Portalu Pasażera. Do miasta możesz również dojechać autobusem, wysiadając na dworcu autobusowym położonym bliżej centrum miasta niż ten kolejowy. Połączeń autobusowych szukaj na portalu e-podroznik.pl.
Przemieszczanie się po centrum miasta nie wymaga od Ciebie korzystania z samochodu. Jeśli przyjechałeś nim do Płocka, zostaw go na parkingu i poznawaj centrum miasta pieszo. Nie dość, że zrobisz w ten sposób przysługę dla planety, to jeszcze będziesz miał okazję zajrzeć do wielu ciekawych zakątków Płocka, do których nie trafiłbyś jeżdżąc po mieście samochodem.
W czasie naszej podróży po Mazowszu korzystaliśmy z campera Wavecamper, który na wyjazd udostępniło nam Warszawskie Centrum Caravaningu. Nasze autko było więc naszym domem, a wizyta w Płocku była jednym z punktów dłuższej wyprawy wśród mazowieckiej natury. Odwiedziliśmy m.in. sąsiadujący z Płockiem Brudzeński Park Krajobrazowy i Pojezierze Gostynińskie. Taki kompaktowy camper dobrze się sprawdził w czasie tygodniowej eskapady – będziemy na niego polować i ruszać w inne, polskie kierunki.
Poznałeś właśnie listę najciekawych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Płocku. Zwiedzanie Płocka może się okazać na tyle wielowątkowe, że trudno będzie zmieścić wszystkie atrakcje w czasie jednodniowego pobytu. Jeśli masz taką możliwość – zostań w Płocku na noc i spędź w tym nadwiślańskim, ważnym dla historii Polski mieście przynajmniej dwa dni. Życzę Ci udanego zwiedzania atrakcji Płocka i dobrego czasu na Mazowszu!
Artykuł powstał we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną, na której zaproszenie podróżowaliśmy po Mazowszu. Partnerem podróży było Warszawskie Centrum Caravaningu, które udostępniło nam campera Wavecamper. Jeśli jesteś zainteresowany podobną współpracą z moim blogiem, odwiedź stronę Współpraca i poznaj szczegóły.
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.