Atrakcje Radomia – 13 ciekawych miejsc, które WARTO zobaczyć

Aktualizacja: 28 grudnia 2023 r.
Radom atrakcje co warto zobaczyć blog podróże
Radom atrakcje co warto zobaczyć blog podróże

Radomia nie wymienia się na listach najpopularniejszych turystycznie miast Polski. Przez lata miasto słynęło z rozwoju wielu gałęzi przemysłu, produkując m.in. maszyny do szycia Łucznik czy buty Sofixy. Współczesny Radom nie należy jeszcze do najważniejszych atrakcji Mazowsza, ale rozwija się pod względem turystycznym. Odwiedziłem miasto, żeby poznać największe atrakcje i najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Radomiu. Podpowiem Ci, jak najlepiej zaplanować zwiedzanie Radomia tak, abyś zobaczył jak najwięcej i spędził tu dobry dzień.

Co znajdziesz w artykule?

  • najważniejsze atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w Radomiu w jeden dzień lub w weekend,
  • najlepsze restauracje i kawiarnie, do których powinieneś zajrzeć,
  • ciekawostki związane z miastem i praktyczne informacje dotyczące zwiedzania,
  • podpowiedzi na temat hoteli i miejsc noclegowych, w których warto się zatrzymać w Radomiu,
  • wskazówki dotyczące dojazdu do Radomia transportem publicznym.

Co warto zobaczyć w Radomiu? Lista ponad 13 najciekawszych atrakcji i miejsc do odwiedzenia w Radomiu

Radom to miasto, obok którego nie przechodzi się obojętnie. Podbijające Internet memy, sprawy związane z niekończącą się historią radomskiego lotniska, mniej lub bardziej trafione żarty o mieście – o Radomiu każdy z nas przynajmniej słyszał. Taka internetowa popularność to świetna okazja, żeby wypromować miasto wśród turystów i zainteresować ich przyjazdem do Radomia. Zamiast kopiować opinie z sieci, warto tu przyjechać i wyrobić sobie trochę własnych.

Radom kościół

A w Radomiu jest co robić. Jednodniowa wycieczka do miasta to za mało, żeby spokojnie zwiedzić wszystkie atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić w Radomiu – chociaż to już całkiem dobry początek. Do miasta przyciąga, poza możliwością zwiedzania, bogata oferta kulturalna. Odbywają się tu m.in. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski czy coraz popularniejszy Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji.

Radom był rodzinnym miastem dla wielu sławnych Polaków, mających duży wkład do naszej kultury. Urodzili się tu malarz Jacek Malczewski, filozof Leszek Kołakowski i XIX-wieczny lekarz i botanik Tytus Chałubiński, a związki z miastem mieli Witold Gombrowicz, Andrzej Wajda czy etnograf Oskar Kolberg. Zasłużeni Radomianie doczekali się upamiętnienia w różnych punktach miasta. Weźmy się więc za zwiedzanie Radomia, poznając jego najważniejsze atrakcje i miejsca warte uwagi.

1. Rynek i Miasto Kazimierzowskie

Radomski Rynek to osobliwe miejsce. Z centralnymi placami miasta wiążemy zazwyczaj kulturalne centrum życia mieszkańców, ale w Radomiu historia ułożyła to jednak inaczej. Rynek jest głównym punktem tzw. Miasta Kazimierzowskiego lokowanego przez Kazimierza Wielkiego w 1340 r. Tu tętniło życie średniowiecznego Radomia, ale z biegiem wieków przesuwało się ono w stronę współczesnego Placu Konstytucji 3 Maja.

Radom rynek

Ograniczone przez ulice Mikołaja Reja, Bolesława Limanowskiego i Wałową Miasto Kazimierzowskie to dziś dość spokojna część Radomia. Na jej obrzeżach, np. przy ul. Wałowej, znajdziesz jeszcze fragmenty dawnych murów miejskich i Bramy Krakowskiej (Iłżeckiej), których długość przekraczała kiedyś kilometr, a także Dom Wielki będący pozostałością radomskiego Zamku Królewskiego.

W Domu Esterki i Domu Gąski przy ul. Rynek 4/5 znajdziesz otwarte niedawno Muzeum Historii Radomia z multimedialną ekspozycją opowiadającą o najważniejszych epizodach z dziejów Radomia. To obowiązkowy punkt, jeśli chcesz zwiedzić miasto świadomie. Na stronie internetowej znajdziesz informacje dot. zwiedzania.

Gdy znajdziesz się na Rynku Miasta Kazimierzowskiego, zwróć uwagę na kilka najciekawszych budynków. Przy północnej pierzei znajdziesz Nowy Ratusz, z którego w południe odgrywa się hejnał radomski, napisany przez Mikołaja z Radomia. Wędrując w stronę Placu Konstytucji 3 Maja, na początku ul. Rwańskiej, trafisz na wyremontowany niedawno, klasycystyczny Pałac Deskurów.

Radom rynek wieża kościoła

Wędrując z Rynku w stronę Placu Konstytucji 3 Maja polecam Ci skręcić w ul. Malczewskiego. Znajdziesz przy niej kilka ważnych atrakcji Radomia – neorenesansową Resursę Obywatelską (Malczewskiego 16), budynek XIX-wiecznej Starej Poczty (Malczewskiego 5) i dawną lożę masońską (Malczewskiego 7). Niedaleko skrzyżowania z ul. Galileusza trafisz na mural z… oczywiście Jackiem Malczewskim.

Przed Radomiem jeszcze wiele pracy, aby przywrócić blask Miastu Kazimierzowskiemu i zaktywizować tę część miasta. Sporo budynków doczekało się remontu, ale wiele nadal woła o potrzebną pomoc. W okolicy brakuje kawiarni czy restauracji – te działają prężnie we wschodniej części centrum Radomia. W weekend na Rynku byliśmy jednymi z nielicznych pieszych.

2. Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Na oddzielny akapit zasługuje wyróżniające się w zabudowie Rynku Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Potężny, klasycystyczny budynek pochodzący z XVIII wieku był dawniej Kolegium Pijarów i szkołą, do której uczęszczał m.in. urodzony w Radomiu lekarz Tytus Chałubiński. Współcześnie znajduje się tu muzeum z ekspozycją prac Jacka Malczewskiego, ale też archeologii, przyrody i szeroko pojętej sztuki.

Na zwiedzanie Muzeum im. Jacka Malczewskiego przeznacz przynajmniej godzinę. Na jego stronie internetowej znajdziesz informacji o godzinach otwarcia oraz cenach biletów wstępu do obiektu. 

Radom muzeum

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego sporo miejsca przeznaczono na ekspozycję prac patrona muzeum. Jacek Malczewski lubił przedstawiać na obrazach swój wizerunek, więc wariacji na temat jego autoportretu na pewno Ci nie zabranie. Coś mi mówi, że Panu Jackowi dość bliski był… narcyzm. ;) Do obejrzenia czeka na Ciebie też kilka innych wystaw stałych: “Galeria malarstwa polskiego XIX i XX w.”, “Polskie Parki Narodowe”, “Leszek Kołakowski 1927 – 2009” czy “Kolekcja rodziny Pinno”.

3. Kościół św. Jana Chrzciciela (radomska fara)

Przechodząc z Rynku Miasta Kazimierzowskiego i kierując się na Plac Konstytucji 3 Maja, zauważysz pewnie spory kościół z czerwonej cegły stojący przy ulicy Rwańskiej. To radomska fara, czyli kościół farny św. Jana Chrzciciela. Pamięta on jeszcze czasy XIV-wiecznej lokacji miasta z rąk Kazimierza Wielkiego, choć po licznych przebudowach to teraz niegotycka świątynia. Kościelne srebra w 1794 r. finansowały częściowo powstanie kościuszkowskie.

Radom fara widok z drona

Dopatrując się związku sławnych Radomian z farą – w 1854 r. ochrzczono tutaj Jacka Malczewskiego oraz Tytusa Chałubińskiego, a w 1977 r. w kościele pojawił się kardynał Karol Wojtyła. Na stronie parafii znalazłem szczegółowy opis wnętrza kościoła – miłośnicy architektury sakralnej powinni być usatysakcjonowani. Wstęp do świątyni jest wolny, nie jest jednak dostępne zorganizowane zwiedzanie, więc obejrzyj wnętrze na własną rękę.

Wskazówka: niedaleko radomskiej fary znajdziesz bogate w materiały promocyjne i wskazówki dla turystów Centrum Informacji Turystycznej (Rwańska 16). Zajrzyj tam na chwilę i weź ze sobą pakiet broszurek o interesujących Cię atrakcjach.

4. Ulica Żeromskiego i Zespół Klasztorny Bernardynów

Ulica Żeromskiego, która w połowie swojej długości jest popularnym wśród Radomian i turystów deptakiem, spaja historyczne i współczesne centrum miasta. Dawny trakt lubelski łączył miasto z Lublinem i Rusią, a w średniowieczu znajdował się poza murami miasta. Prawdopodobnie to on wyznaczył kierunek rozwoju Radomia na wschód (w stronę współczesnego Placu Konstytucji 3 Maja). Spacer ulicą Żeromskiego to obowiązkowy punkt zwiedzania Radomia.

Radom przejście brama
Radom klasztor

Najbardziej okazałym budynkiem przy ul. Żeromskiego jest zespół klasztorny Bernardynów, ufundowany na przełomie XV i XVI wieku przez króla Kazimierza Jagiellończyka. W skład zespołu wchodzi kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym znajdziesz stalle, czyli drewniane ławki pochodzące z początku XVI wieku. W prezbiterium zachwało się oryginalne sklepienie krzyżowo-żebrowe.

Przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Wałowej w 2022 r. można było jeszcze oglądać neon “Kasia” zamontowany na budynku przy Żeromskiego 4. Oby neon doczekał się dobrych czasów i zaświecił jeszcze w Radomiu, dorzucając do atrakcji miasta kolejny, ciekawy punkt. 

Radom neon kasia

Idąc ulicą Żeromskiego na zachód, nie przegap widoku na dominującą w perpektywie wieżę kościoła farnego. Po obu stronach ulicy ciągną się kamienice, które są miksem różnych styli architektonicznych. Niektóre z nich są klasycystyczne, inne w stylu art déco, jeszcze inne modernistyczne. W podwórku domu Czempińskich (Żeromskiego 28) znajdziesz dawną drukarnię Trzebińskich z 1918 r. projektu Adolfa Szyszko-Bohusza.

Na coś słodkiego bez wyrzutów sumienia możesz zatrzymać się w małym lokalu Ciacho Bez Cukru obok Parku Kościuszki i Pałacu Sandomierskiego. Znajdziesz tam ciasta bez glutenu i bez cukru – idealne połączenie. W ciepłe dni usiądź na zewnątrz i poobserwuj przez chwilę życie deptaku. 

Radom stara drukarnia

Miłośnicy architektury będą mieli co robić spacerując deptakiem wzdłuż ulicy Żeromskiego. Nie wszystkie budynki doczekały się co prawda potrzebnych remontów i stan niektórych elewacji może straszyć, ale nie obniża to ich historycznej wartości. Zwróć uwagę na kilka wyróżniających się budynków o ciekawej historii:

  • Dom Kojanowskiego (Żeromskiego 5) – kamienica z 1835 r., w której aż do 2013 r. działała apteka “Pod Białym Orłem”. We wnętrzu na suficie namalowano orła białego (kilkukrotnie potem zamalowywanego i odnawianego), od którego wzięła się prawdopodobnie nazwa apteki,
  • Pałac Kierzkowskich (Żeromskiego 36) – wybudowany w 1828 r. jako dom kupca Jana Kierzkowskiego klasycystyczny pałac projektu Stefana Balińskiego. W XIX wieku działało w nim m.in. kasyno oficerskie i archiwum,
  • Dom Podworskich (Żeromskiego 37) – neorenesansowa kamienica z 1867 r. z popiersami Platona, Sokratesa i Cezara na zachodniej ścianie. W czasach carskiego rządu właściciela tej kamienicy niesłusznie oskarżano (jako element propagandy) o sfinansowanie jej budowy ze środków przeznaczonych na powstanie styczniowe,
  • Dom Bieńkowskich (Żeromskiego 51) – kamienica z 1841 r., w której do czasów II wojny światowej działała restauracja Stanisława Wierzbickiego, goszczącego w swoich prograch m.in. Ignacego Mościckiego, cesarza Wilhelma II i Charlesa de Gaulle’a.

Do ulicy Żeromskiego przylega Park Kościuszki, do którego zajrzymy jeszcze w czasie zwiedzania atrakcji Radomia. Pod numerem 56 znajdziesz budynek Rogatki Lubelskiej, który wyznaczał dawniej koniec miasta i w którym pobierano opłaty celne i drogowe za wjazd do Radomia. Dzisiaj to siedziba Galerii Łaźnia.

5. Muzeum Wsi Radomskiej

W ramach zwiedzania miejsc, które warto zobaczyć w Radomiu, polecam Ci zrobić sobie kilkugodzinną przerwę, wyskoczyć poza centrum miasta i odwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej. To działający od 1977 r. skansen, czyli muzeum na wolnym powietrzu, które opowiada o dziedzictwie wsi i architekturze ludowej regionu.

Muzeum Wsi Radomskiej to skansen, na którego zwiedzanie powinieneś przeznaczyć minimum 1,5 godziny. Na stronie internetowej znajdziesz aktualne godziny otwarcia i ceny biletów. Bilety do muzeum kupisz wygodnie przez Internet.

chata Radom skansen

Ubierz wygodne buty, bo w Muzeum Wsi Radomskiej jest co oglądać. Ekspozycja zajmuje ponad 30 hektarów i składa się z ponad 60 różnego rodzaju obiektów – chałup chłopskich, zagród, spichlerzy, budynków gospodarczych. Oglądać można również dawne wiatraki, zespół dworski z dworami, kuźnią, spichlerzem czy zespół sakralny z XVIII-wiecznym kościołem św. Doroty i Jana Ewangelisty.

Radom skansen dziewczyna

Skansen możesz zwiedzać we własnym tempie, zaglądając do interesujących Cię zakątków ekspozycji. Na mnie wrażenie zrobiła zagroda z Jastrzębi położona malowniczo nad niewielkim stawem. W zagrodzie z Alojzowa zobaczysz rekonstrukcję suszarni tytoniu, a niedaleko wiatraków – skansen bartniczo-pszczelarski. Poszukaj również osobliwego, dwupoziomowego kurnika z gołębnikiem z Konar. Jak widzisz, w skansenie jest co robić. Polecam wizytę nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem etnografii. ;)

6. Grodzisko Piotrówka i XIII-wieczny kościół św. Wacława

Początki zorganizowanego osadnictwa w okolicach Radomia są związane z grodziskiem Piotrówka, które wybudowano nad rzeką Mleczna, prawdopodobnie w X wieku. Przebiegał tędy ważny szlak handlowy, co pozwoliło na szybki rozwój grodu aż do czasu lokowania Miasta Kazimierzowskiego.

Wspomnieniem po grodzisku – poza obeliskiem i tablicami informacyjnymi – jest nazwa tutejszej dzielnicy, czyli “Stare Miasto”. Przyzwyczailiśmy się do poszukiwania Starego Miasta w okolicy ścisłych centrów miast, jednak w Radomiu znajduje się ono sporo poza nim, na południowy-zachód od Rynku. Samo grodzisko znajdowało się na wzniesieniu i wybudowano je prawdopodobnie na surowym korzeniu, czyli na terenie wcześniej niezagospodarowanym.

Radom kościół św Wacława

W drodze z Miasta Kazimierzowskiego do dawnego grodziska Piotrówka, zahacz o sąsiadujący z nim kościół św. Wacława. Świątynia powstała w 1216 r. i jest najstarszym kościołem Radomia. Szczególnie burzliwe lata przeżywała w XX wieku, gdy był m.in. domem starców i oddziałem psychiatrycznym Szpitala Miejskiego.

Nazwa grodziska Piotrówka wzięła się od kościoła św. Piotra, który wybudowano najpewniej w XIII wieku. Po budowanie kościoła św. Wacława poniżej grodziska, stracił on na znaczeniu. Nie znamy dokładnej daty rozbiórki kościoła, ale na pewno w XX wieku nie było go już w krajobrazie Radomia. Na terenie grodziska nie odtwarzano dawnych zabudowań. Możesz zajrzeć tu przy okazji zwiedzania kościoła św. Wacława.

7. Plac Konstytucji 3 Maja

Zwiedzanie Radomia nie byłoby pełne, gdybyśmy nie zajrzeli do rzeczywistego centrum życia miasta, czyli na położony w ciągu ulicy Żeromskiego, Plac Konstytucji 3 Maja. W okolicy działa sporo restauracji i miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców Radomia. Chętnie zaglądają tu również turyści, bo ten rejon miasta jest bogaty w ważne zabytki.

Zobacz dostępne hotele, apartamenty i miejsca noclegowe w Radomiu i wybierz coś dla siebie

W centralnym punkcie placu stoi kościół garnizonowy św. Stanisława Biskupa, który z jednej strony “patrzy” na fontannę przed domem Podworskich, a z drugiej otwiera się na pełną reprezentacyjnych budynków ulicę Piłsudskiego. Kościół z ulicą tworzą atrakcyjną linię widokową. Świątynia była pierwotnie cerkwią św. Mikołaja, ale przebudowano ją w 1930 r.

Radom pl Konstytucji kościół

Jeśli zgłodniałeś w czasie spaceru po centrum Radomia, zajrzyj do restauracji Lisia Nora przy Placu Konstytucji 3 Maja. Goście chwalą ją za ładny wystrój i pyszne pozycje w menu. Lisia Nora serwuje też dobrą kawę, chociaż na nią zapraszam Cię przede wszystkim do kawiarni Puszczyk ulicę dalej. 

Plac Konstytucji 3 Maja był reprezentacyjnym zakątkiem Radomia już od XIX wieku i dierży tę funkcję również współcześnie. Otaczają go mieszczańskie kamienice, wśród których wyróżnia się monumentalny Pałac Karschów i Wickenhagenów (Plac Konstytucji 5). Powstał w 1882 r. na zlecenie właścicieli fabryk Teodora Karscha i Franciszka Wickenhagena. Na parterze działała m.in. apteka Łagodzińskich.

Jeśli będziesz miał taką okazję, wejdź na klatkę schodową pałacu i obejrzyj m.in. bogato zdobione balustrady. Udało mi się poromawiać z mieszkańcą budynku, która opowiedziała, że pomimo przeciętnego stanu wnętrza, klatka schodowa jest często wykorzystywana w czasie ślubnych sesji zdjęciowych. Oby doczekała się w końcu potrzebnego remontu.

Radom plac widok z drona

Poza Pałacem Karschów i Wickenhagenów oraz domem Podworskich, zwróć jeszcze uwagę na neorenesansowy budynek dawnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (Żeromskiego 35) i niewielką kamienicę Staniszewskich (Żeromskiego 38). Przy dwóch stronach Placu Konstytucji stoją: we wschodniej części pomnik Gombrowicza, a w zachodniej – pomnik Kołakowskiego.

8. Ulice Moniuszki, Piłsudskiego i Sienkiewicza

Od popularnego wśród mieszkańców i turystów Placu Konstytucji 3 Maja odchodzi wypełniona reprezentacyjnymi budynkami, świetnie odnowiona ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego. Razem z równoległą do niej ulicą Stanisława Moniuszki i łączącą je ulicą Henryka Sienkiewicza, stanowią przyjemny dla oka zakątek centrum Radomia, który polecam Ci na spacer.

Radom kamienica na Piłsudskiego

Przy zaczynającej się budynkiem kościoła garnizonowego św. Stanisława Biskupa ulicy Piłsudskiego znajdziesz m.in. wybudowany z czerwonej cegły, neogotycki budynek Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Radomskich (Piłsudskiego 15). Powstał w 1897 r. jako siedziba radomskiego banku, zrzeszającego lokalnych przemysłowców. Nieco dalej na południe stoi Dom Józefa Brandta (Piłsudskiego 9) należący dawniej do tego wybitnego malarza.

Na kawę w Radomiu zajrzyj do sprawdzonej przeze mnie, urządzonej w stylu dawnego mieszkania kawiarni Puszczyk. Poza dobrą kawą parzoną na wiele sposobów w ofercie jest też sporo herbat (w tym matcha) i coś słodkiego do przekąszenia. 

Radom budynek banku

Przy Piłsudskiego, Moniuszki i Sienkiewicza znajdziesz ciągi wyremontowanych kamienic oraz sporo dobrych restauracji i kawiarni. Na rogu Sienkiewicza i Moniuszki nie przegapisz na pewno budynku Gmachu Powiatowego Związku Samorządowego z monumentalnym wejściem z kolumnami. Przy Moniuszki 18 stoi wybudowany na przełomie XIX i XX wieku Dom Wejssów z bogato zdobioną elewacją.

Idąc ulicą Piłsudskiego na południe i dalej w kierunku ul. Kościuszki, na budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego (ul. Kościuszki 7) znajdziesz mural i barwną mozaikę. Miłośnicy street-artu i XX-wiecznych mozaik powinni tu obowiązkowo zajrzeć.

9. Pałac Sandomierski

Idąc ulicą Żeromskiego, na wysokości Parku Kościuszki rzuci Ci się w oczy klasycystyczny budynek, który powstał w 1816 r. jako siedziba władz jednego z województw Królestwa Polskiego. Radomiowi przypadło bycie stolicą województwa – miasto potrzebowało więc reprezentacyjnego budynku. Jego zaprojektowanie powierzono włoskiemu architektowi Antonio Corazziemu, twórcy m.in. Teatru Wielkiego w Warszawie.

Radom pałac sandomierski

Naprzeciwko Pałacu Sandomierskiego znajdziesz Łaźnię – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerię. W dawnym budynku łaźni miejskiej czekają wystawy, wydarzenia kulturalne i warsztaty poświęcone malarstwu, rzeźbie czy fotografii. 

Współcześnie Pałac Sandomierski jest siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miejskiego i kilku innych organów państwowych. Swoją salę koncertową ma tutaj Radomska Orkiestra Kameralna. Oglądając pałac, zwróć uwagę na dwóch przedstawicieli Przemysłowych Symboli Radomia – znajdujący się przed głównym wejściem do budynku rower wojskowy Łucznik XX i aparat telefoniczny CB-49 po zachodniej stronie.

10. Katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny

Jeśli w czasie zwiedzania centrum Radomia skierujesz się na południe, tuż za Parkiem Kościuszki zauważysz jeden z najbardziej monumentalnych budynków miasta – Katedrę Opieki Najświętszej Maryi Panny budowaną przez 17 lat, od 1894 do 1911 roku. Charakterystyczne są przede wszystkim dwie bliźniacze wieże i potężna rozeta nad głównym wejściem do świątyni.

Niedaleko radomskiej Katedry Opieki NMP znajdziesz spory Park Kościuszki, do którego zajrzymy w kolejnym punkcie artykułu. Rzuć też okiem na znajdujący się przy ul. Sienkiewicza 12, nieco zaniedbany budynek – XIX-wieczny Dom Glogierów. Jego autorem jest Józef Pius Dziekoński, który zaprojektował również pobliską katedrę. 

Radom katedra

Projekt potężnego kościoła wykonał profesor Józef Pius Dziekoński – warszawski architekt specjalizujący się w budowie obiektów sakralnych. Budowę finansowały datki lokalnej społeczności Radomia. Odczuwali oni potrzebę powstania w mieście miejsca, które pomieści rosnącą liczbę wiernych. II wojna światowa szczęśliwie oszczędziła kościół, a próby wywiezienia dzwonów kościelnych przez Niemców się nie powiodły.

Katedra przez swoją rozetę, portale i systemy przypór nawiązuje stylem do francuskiego gotyku. Wnętrze kościoła jest strzeliste (wysokie na 21 metrów), a wieże kościoła przypominają trochę te z Kościoła Mariackiego w Krakowie. Jeśli wystarczy Ci czasu, zajrzyj do wnętrza katedry i sam sprawdź czy zrobi na Tobie wrażenie.

11. Radomskie parki (Stary Ogród, Park Kościuszki) i atrakcje dla aktywnych

Wywoływany już wielokrotnie do tablicy Park Kościuszki to zajmujący spory (ok. 7 hektarów) fragment radomskiego śródmieścia teren zielony, który dobrze wpisuje się w okolicę pełną XIX- i XX-wiecznych kamienic i budynków. Od północnej strony otwiera go Pałac Sandomierski, a od południowej – Katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny.

Radom kwiatek

Zwiedzając Radom zauważysz pewnie, że miasto ma dość duży sentyment do pomników, które można napotkać w wielu punktach miasta. Nie inaczej jest w Parku Kościuszki. Swojego upamiętnienia doczekali się tutaj Fryderyk Chopin i Jan Kochanowski. Zaszczytne miejsce na również jeden z Przemysłowych Symboli Radomia – puszka z farbą Rafil produkowaną w Radomiu od 1926 r.

O Parku Kościuszki mówi się również Nowy Ogród – gdzieś więc musi być również miejsce na Stary Ogród. Najstarszy publiczny park w Radomiu i jeden z najstarszych parków w Polsce, czyli zaprojektowany w stylu angielskim Stary Ogród, założono w 1822 r. Środkiem parku przepływa rzeka Mleczna, a tuż obok niej znajdziesz niewielki staw z wyspą na środku. Dobrze mieć taki uroczy zakątek blisko centrum – Stary Ogród sąsiaduje z Miastem Kazimierzowskim.

Gdy o parkach mowa, polecam Ci też zajrzeć do Parku Malczewskiego leżącego w północnej części centrum Radomia. Jego główną atrakcją jest niewielka tężnia solankowa – możesz się więc poczuć jak w kurorcie!

Gdybyś podczas poznawania atrakcji Radomia cierpiał na nadmiar energii, możesz rozładować ją w zdrowy sposób w kilku interesujących obiektach. Polecam Ci zajrzeć do Parku Trampolin JumpWorld – szczególnie, jeśli nie miałeś jeszcze okazji solidnie poskakać w podobnym miejscu. Pływackie zachcianki spełni Aquapark Neptun należący do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreakcji.

12. Spacer śladami Przemysłowych Symboli Radomia

Przy okazji niektórych atrakcji Radomia wspominałem, abyś zwrócił uwagę na małe figurki podobne do wrocławskich krasnali. To Przemysłowe Symbole Radomia, które przypominają o charakterystycznych dla Radomia produktach, które były (lub nadal są) produkowane w mieście. Początkowo powstało 14 figurek, ale w 2022 r. na mieście pojawiło się kolejnych 5.

Na odkrycie czeka m.in. pomnik… serka homogenizowanego ze spółczelni mleczarskiej “Rolmlecz”, odlew maski przeciwgazowej (niedaleko Liceum im. Jana Kochanowskiego), rower wojskowy Łucznik wyposażony w karabin i saperkę, kuchenka gazowa z emaliowanym garnkiem “Radom”, a nawet stolik z Fabryki Mebli Giętych i smaczne, chociaż metalowe ciastko Radomianka. Genialny sposób na aktywizowanie turystów odwiedzających Radom – inne miasta mogą się inspirować. ;)

Radom rynek kamper

W ramach poznawania Przemysłowych Symboli Radomia, zainteresuj się dzielnicą miasta, która mocno kojarzy się ze złotymi czasami przemysłu. Wybudowane w dwudziestoleciu międzywojennym i rozbudowywane w latach 1950-1972 osiedle Planty było domem dla mieszkańców wielu radomskich fabryk (głównie Państwowej Fabryki Broni).

Przed wejściem na stadion przy ul. Narutowicza znajdziesz rower szosowy Łucznik – kolejny przemysłowy symbol Radomia. Zwróć też uwagę na niepozorny budynek przy Kościuszki 6, który w czasie wojny był siedzibą Gestapo, a później NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Jego piwnice były świadkiem wielu morderczych przesłuchań prowadzonych w imię “dobra państwa”. 

13. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Radom w końcówce XIX wieku rozwijał się na tyle dynamicznie, że szybko pojawiła się konieczność budowy wydajnej elektrowni. W 1901 r. po kilku latach prac projektowych otwarto elektrownię prowadzoną przez Rosyjskie Towarzystwo Elektryczne UNION, którą ulokowano w wybudowanym specjalnie neogotyckim budynku z czerwonej cegły.

Jakość życia w Radomiu wzrosła, wskakując na kolejny poziom wygody. W czasie zawirowań II wojny światowej elektrownia pracowała, będąc jednak pod zarządem niemieckim. Po wojnie została ciepłownią i pełniła swoją funkcję do 1998 r. Gdy w 2003 r. Andrzej Wajda zaproponował, aby miasto wybudowało nową siedzibę dla radomskich zbiorów sztuki współczesnej, ostatecznie zdecydowano się na zaadaptowanie budynków dawnej elektrowni i ciepłowni.

Radom centrum kultury elektrownia

Współcześnie budynki elektrowni zajmuje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej “Elektrownia”. Radomianie i turyści mogą tu korzystać z kina należącego do Sieci Kin Studyjnych, wyświetlającego obraz w rozdzielczności 4K i posiadającego system dźwięku Meyer Sound (jedyny taki w Polsce). Placówka organizuje warsztaty (np. z jogi) i wystawy. Na stronie internetowej możesz sprawdzić repertuar kina i harmonogram wydarzeń na każdy dzień (i kupić na nie bilety online).

Atrakcje w okolicach Radomia – co warto zobaczyć poza miastem?

Jeśli podejdziesz do zwiedzania atrakcji Radomia kompleksowo, jeden dzień może Ci nie wystarczyć na zobaczenie wszystkich miejsc wartych uwagi. Gdyby się jednak okazało, że masz trochę czasu do zagospodarowania, przygotowałem dodatkowo listę atrakcji w okolicach Radomia, które zasługują na Twoją uwagę.

rzeka Radomka

To zarówno atrakcje naturalne, których nie brakuje w województwie mazowieckim, ale też miejsca związane z ważnymi dla Radomia postaciami. Rzuć okiem na krótkie opisy tych miejsc i zdecyduj, które z nich dostaną więcej Twojej uwagi. Moim hitem jest zdecydowanie ogromna Puszcza Kozienicka i jej rezerwaty przyrody. ;)

Centrum Rzeźby Polskiej w Pałacu Józefa Brandta w Orońsku

Miłośnicy sztuki powinni zdecydowanie zajrzeć do Orońska, gdzie w dawnym zespole dworskim działa Centrum Rzeźby Polskiej. Wystawy zajmują nie tylko pałac Józefa Brandta, ale też wozownię, oranżerię i kaplicę. Artyści powinni tu zajrzeć również z powodu organizowanych przez instytucję warsztatów, m.in. z kowalstwa czy odlewnictwa. Szczegóły zwiedzania znajdziesz na stronie internetowej Centrum Rzeźby Polskiej.

Puszcza Kozienicka i Kozienicki Park Krajobrazowy

Okolice Radomia zajmuje prastara Puszcza Kozienicka. Spośród 15 rezerwatów przyrody w rejonie Kozienickiego Parku Krajobrazowego, polecam Ci zajrzeć do uroczego rezerwatu przyrody Źródło Królewskie. Swoje źródła ma tu rzeka Zagożdżonka, a wszystko dzieje się w uroczych okolicznościach przyrody.

pkt widokowy kępeczki
Kozienice

Ze źródeł miał pić wodę sam Władysław Jagiełło! W okolicy (już poza Puszczą Kozienicką) warto jeszcze odwiedzić malowniczy punkt widokowy Kępeczki z panoramą na Wisłę.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Klasycystyczny pałac z 1914 r. we Wsoli należał dawniej do bratowej Gombrowicza – Aleksandry Gombrowicz. Odkupiona przez samorząd województwa rezydencja od 2009 r. mieści w swoich murach Muzeum Witolda Gombrowicza poświęcone życiu i twórczości pisarza. Na zwiedzających czeka wystawa stała “JA, Gombrowicz” zajmująca m.in. dawny pokój Gombrowicza. Szczegóły zwiedzania znajdziesz na stronie internetowej.

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Oddziałem znanego Ci już Muzeum Wsi Radomskiej jest placówka w Przysusze poświęcona Oskarowi Kolbergowi – polskiemu etnografowi i folkloryście. Zajmuje ona dawny dwór rodziny Dembińskich z XIX wieku. Najważniejszą częścią muzeum jest wystawa stała „Oskar Kolberg (1814-1890). Etnograf, folklorysta, kompozytor”. Na stronie internetowej muzeum znajdziesz godziny otwarcia i ceny biletów.

Gdzie spać w Radomiu? Polecane hotele i apartamenty

Na zwiedzanie Radomia przeznacz przynajmniej jeden dzień. Największe szanse na zobaczenie wszystkich ważnych atrakcji będziesz miał jednak zostając w mieście na jedną noc – planując np. spędzenie w Radomiu weekendu. Spróbuj zatrzymać się na noc jak najbliżej centrum, żeby nie tracić później cennego czasu na dojazd do ważnych punktów miasta.

Żeby ułatwić Ci wybór wśród wielu dostępnych możliwości, przygotowałem dla Ciebie artykuł z wybranymi pięcioma hotelami i apartamentami, w których moim zdaniem warto się zatrzymać. Jeśli szukasz szybkich podpowiedzi – niżej zebrałem trzy miejsca, które powinny spełnić wymagania większości turystów.

Gdzie zjeść w Radomiu? Najlepsze restauracje i kawiarnie, które warto odwiedzić

Żaden turysta po intensywnym zwiedzaniu nie oprze się filiżance aromatycznej kawy i smacznemu obiadowi, które pozwolą uzupełnić energię zainwestowaną w poznawanie Radomia. W mieście działa sporo restauracji i kawiarni, przez co wybór nie zawsze jest prosty. Na liście poniżej zebrałem dla Ciebie kilka miejsc, w których warto zjeść i zatrzymać się na kawę:

  • Restauracja Mela Rossa (ul. Żeromskiego 63) – miejsce o świetnej lokalizacji, tuż obok Pałacu Sandomierskiego i Parku Kościuszki. Ładny wystrój, pyszne jedzenie z korzystnym cenowo i różnorodnym lunch menu na każdy dzień tygodnia. Miłośnicy włoskiej kuchni będą zadowoleni.
  • Puszczyk kawiarnia & herbaciarnia (ul. Moniuszki 13) – miejsce spełniające wszystkie moje wymagania dotyczące dobrej kawiarni. Szeroki wybór kaw na aromatycznych ziarniach, sporo herbaty (również matcha). Do tego przytulne wnętrze urządzone w stylu kilkupokojowego mieszkania. Mocno polecam!
  • PaTaThai (ul. Żeromskiego 42 – wejście od ul. Moniuszki) – obowiązkowy punkt w Radomiu dla miłośników kuchni tajskiej. Ładny wystrój wnętrza, bogata karta z kilkoma opcjami bez mięsa. Podobno najlepsza tajska restauracja w Radomiu.
  • Kraft Bistro (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4) – miejsce dobre na śniadanie, ale też na większy posiłek w ciągu dnia. Idealna lokalizacja, w karcie pizza i spory wybór dań głównych. Desery też się znajdą, podobnie jak trochę alkoholi na wieczorny chill.
  • CURRY KITCHEN (ul. Limanowskiego 31) – indyjska restauracja nieco poza centrum Radomia, serwująca szeroki wybór dań – w tym świetnego butter chicken. Zajrzałem tu wracając z Muzeum Wsi Radomskiej i miejsce zrobiło na mnie dobre wrażenie. Przyjemny wystrój, przemiła obsługa, kuchnia bez zastrzeżeń.
  • KAVVKA COFFEE (ul. Niedziałkowskiego 8) – dobra kawiarnia z możliwością wypicia kawy parzonej metodami alternatywnymi (ale klasycznie też), śniadania dostępne przez większą część dnia. Ładny lokal z klimatem miejskiej, przytulnej kawiarni.

Jak dojechać do Radomia? Jak przemieszczać się po mieście?

Dzięki połączeniom dalekobieżnym, do Radomia dotrzesz pociągiem i autobusem nawet z najdalszych zakątków Polski. Stacja kolejowa Radom Główny i główny dworzec autobusowy leżą po sąsiedzku, nieco ponad kilometr od Placu Konstytucji 3 Maja.

Rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera. Połączeń autobusowych szukaj na e-podroznik.pl

kamper para las

Do centrum Radomia dotrzesz więc z obu dworców bez problemu spacerem. Jeśli nie masz ochoty wędrować, przy dworcach znajdziesz postój taksówek i przystanki komunikacji miejskiej. Rozkłady jazdy MPK Radom możesz sprawdzić na ich stronie internetowej. W mieście działa także jakdojade.pl, które będzie wygodniejszym pomocnikiem.

Jeśli wybierasz się do Radomia samochodem, nie musisz korzystać z niego w czasie zwiedzania miasta (poza dojazdem do Muzeum Wsi Radomskiej). Atrakcje znajdują się na obszarze centrum miasta, który jest łatwo dostępny pieszo. W razie potrzeby możesz zawsze skorzystać z komunikacji miejskiej i oszczędzić miastu trochę spalin. ;)

przy kamperze las

Do Radomia dotarliśmy camperem Wavecamper z Warszawskiego Centrum Caravaningu, jako część naszej podróży po różnych zakątkach Mazowsza. Gdy zwiedziliśmy już miasto, ruszyliśmy eksplorować piękne zakątki natury niedaleko Radomia – Kozienicki Park Krajobrazowy i okolice Wisły. Kompaktowy Wavecamper idealnie nadaje się na krótkie wyjazdy po Polsce – będziemy na niego polować i ruszać w inne, polskie kierunki.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Właśnie poznałeś moją listę 13 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Radomiu. Teraz Twoje zwiedzanie miasta będzie dużo pełniejsze. Wybierz z moich propozycji te miejsca i wątki, które interesują Cię najbardziej i stwórz dzięki nim swój idealny program na jeden dzień lub weekend w Radomiu. Miasto jest ciekawe, choć czeka je wiele pracy, aby przyciągnąć do siebie turystów. Życzę Ci udanego czasu w Radomiu i… niezapomnianego zwiedzania!

Artykuł powstał we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną, na której zaproszenie podróżowaliśmy po Mazowszu. Partnerem podróży było Warszawskie Centrum Caravaningu, które udostępniło nam campera Wavecamper. Jeśli jesteś zainteresowany podobną współpracą z moim blogiem, odwiedź stronę Współpraca i poznaj szczegóły.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze