Sarajewo - co WARTO zobaczyć w stolicy Bośni i Hercegowiny? 13 najciekawszych ATRAKCJI Sarajewa

13 lutego 2021
(aktualizacja: 22 sierpnia 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Burzliwa historia XX wieku była dla Sarajewa dotkliwa. W stolicy Bośni i Hercegowiny oddano tragiczne strzały wywołujące I wojnę światową, a kilkadziesiąt lat później miasto przeżywało okrutne oblężenie. W artykule opowiem Ci, co warto zobaczyć w mieście i pomogę zaplanować zwiedzanie najciekawszych atrakcji Sarajewa.

Co znajdziesz w artykule?

 • listę miejsc, które warto zobaczyć w Sarajewie,
 • interaktywną mapkę atrakcji Sarajewa, na której zaznaczyłem wszystkie ważne punkty,
 • ceny biletów wstępu do ważniejszych atrakcji,
 • propozycje miejsc, w których warto zjeść będąc w mieście,
 • propozycje noclegów, które łączy dobry stosunek ceny do jakości oraz korzystna lokalizacja,
 • wskazówki na temat dojazdu do Sarajewa (samochodem, samolotem) oraz dojazdu z lotniska do centrum miasta,
 • praktyczne informacje dla podróżujących do Bośni i Hercegowiny.
Targ Baščaršija z zabudowaniami Sarajewa w tle
Gołębie wypatrujące kolejnego posiłku na targu Baščaršija

Kup wielką mapę atrakcji, które warto zobaczyć w Sarajewie

Przygotowałem dla Ciebie interaktywną mapkę, na której zaznaczyłem:

 • wszystkie atrakcje Sarajewa, które warto zobaczyć podczas zwiedzania miasta,
 • najciekawsze muzea,
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w Sarajewie,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać.

Z mapki będziesz mógł korzystać zarówno na komputerze, jak i na Twoim telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Sarajewa.

ZWIEDZAJ SARAJEWO WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje

Kup mapkę z najważniejszymi punktami Sarajewa - atrakcje, zabytki, najlepsze kawiarnie, restauracje, interesujące muzea i... polecane noclegi.

Pamiętaj o tym, zanim wyjedziesz do Bośni i Hercegowiny

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Bośni na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty do Bośni i Hercegowiny korzystając z wyszukiwarki lotów Momondo.

Wykup ubezpieczenie podróży, a wcześniej sprawdź jego koszty w darmowym kalkulatorze.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Wynajmij samochód i bądź elastyczny w podróżowaniu po zakamarkach Bośni.

Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał Bośnię.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Bośnia i Hercegowina, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.

Co warto zobaczyć w Sarajewie? 13 najciekawszych atrakcji Sarajewa i miejsc, które warto zwiedzić

Główne atrakcje Sarajewa znajdują się w pobliżu rzeki Miljacka, która przecina miasto w linii wschód - zachód. Zwiedzanie zaczynamy głównego placu miasta, które znajduje się w ścisłym centrum Sarajewa.

1. Targ Baščaršija

Pocztówkowy widok z Sarajewa to właśnie plac Baščaršija, dziesiątki gołębi i studzienka Sebilj, wokół której gromadzą się tłumnie turyści.

Targ Baščaršija w Sarajewie

Plac jest bramą do sarajewskiego Starego Miasta. Wysiadając z tramwaju na przystanku Baščaršija, wpadamy od razu w wir kramów z lokalnym rękodziełem, kawiarenek i restauracji. Pierwszy raz widzimy tutaj lokalne restauracje nazywane Ćevabdžinica, które serwują narodowe danie Bośniaków - ćevapčići.

Sklep z pamiątkami (obrazy) na targu Baščaršija w Sarajewie

Studzienka Sebilj to jeden z najchętniej fotografowanych obiektów w Sarajewie. Jest pozostałością po miejskim wodociągu - jednym z pierwszych w Europie.

Baščaršija jest zawładnięta przez gołębie, których setki przesiadują na otaczających plac dachach i pilnie obserwują turystów, licząc na kilka okruchów burka. Ptaków jest tak dużo, że jeśli oglądałeś Ptaki Hitchcocka, to poczujesz się jak w sercu wydarzeń z filmu.

Przy targu znajduje się meczet Baščaršija (Baščaršijska džamija) z XVI wieku.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

2. Ratusz (Vijećnica)

Ratusz w Sarajewie to budynek, który mieści w sobie więcej historii, niż niejedno duże miasto.

Vijećnica zamyka Stare Miasto od południowej strony, stojąc tuż przy brzegu rzeki Miljacka. Aktualny wygląd budynku zawdzięczamy ciągnącemu się przez wiele lat remontowi (a tak naprawdę odbudowie), który zakończył się ponownym otwarciem ratusza w 2014 r.

Wnętrze ratusza w Sarajewie
Zdjęcie w ratuszu w Sarajewie
W ratuszu można oglądać wystawę zdjęć wykonanych przed remontem budynku

W 1914 r. z tego budynku w swoją ostatnią podróż wyruszył arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Kilka minut po opuszczeniu ratusza dosięgnęły go kule zamachowcy.

Budynek służył jako bośniacka biblioteka narodowa, w której przechowywano bezcenne zbiory liczące ok. 1,5 miliona egzemplarzy. Podczas oblężenia Sarajewa, ostrzał prowadzony przez bośniackich Serbów zniszczył budynek i rozpętał w nim pożar, w którym przepadła ogromna większość zbiorów biblioteki.

Kącik w ratuszu w Sarajewie poświęcony arcyksięciowi Franciszkowi Ferdynandowi
Pamiątkowy kącik w ratuszu, który poświęcono tragicznej wizycie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda

Ratusz w Sarajewie został udostępniony do zwiedzania. Można go odwiedzić od poniedziałku do piątku w godz. 9-18.

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 10 KM (22 zł). Studenci płacą 5 KM (11 zł), a obiekt akceptuje polskie legitymacje studenckie. Warto zobaczyć wnętrze ratusza, które odbudowano dużym nakładem sił i środków.

Zobacz wszystkie dostępne hotele i miejsca noclegowe w Sarajewie

Naprzeciw ratusza stoi budynek nazwany Przekornym Domem (Inat kuća). Współcześnie jest to restauracja, ale sam dom zapisał się w historii ciekawą, miejską legendą.

Jego właściciel, poinformowany o zamiarze budowy na miejscu budynku meczetu, miał rzekomo nie zgodzić się na jego wyburzenie i zażądać, aby dom przenieść na drugą stronę rzeki - cegła po cegle.

Ratusz w Sarajewie
Widziana z drugiej strony rzeki Miljacka, barwa fasada ratusza w Sarajewie

Gdy się tak stało, po wielu latach historia zatoczyła koło, a miejsce nowej lokalizacji domu miał zająć planowany do wybudowania miejski ratusz. Potomek właściciela, równie uparty jak jego przodek, nie zgodził się na wyburzenie i nakazał ponowne przeniesienie na drugi brzeg rzeki - tuż obok meczetu i pierwotnej lokalizacji domku.

Historia żyje w wielu wariantach, ale niezależnie od tego, jaka jest prawda, warto rzucić okiem na ten budynek stojący teraz vis-a-vis ratusza.

MAPKA ATRAKCJI (I NIE TYLKO) SARAJEWA

Kup interaktywną mapkę atrakcji, zabytków, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Sarajewie.

Zwiedzaj Sarajewo z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

3. Odwiedź świątynie czterech wyznań

Sarajewo było i nadal jest miastem multikulturowym, które pomimo wielkich strat wyszło spod prowadzonej na tle etnicznym wojny domowej z lat 90. XX wieku.

Spacerując po Sarajewie będziesz mijał świątynie i miejsca kultu czterech wyznań - islamu, katolicyzmu, prawosławia i judaizmu. Warto zobaczyć, jak pomimo burzliwej historii nadal współistnieją obok siebie.

W centralnym punkcie Starego Miasta wznosi się meczet Gazi Husrev-bega (Gazi Husrev-begova džamija), wybudowany w XVI wieku. Charakterystyczny dla świątyni, wybijający się poza zabudowę okolicy minaret ma 45 metrów wysokości.

W 1898 r. meczet Gazi Husrev-bega uzyskał oświetlenie elektryczne jako pierwszy meczet oświetlany w ten sposób na świecie.

Tuż obok Gazi Husrev-bega znajdziesz Wieżę Zegarową (Sahat-kula), która jako jedyna w Europie pokazuje czas według zegara księżycowego. Północ na tarczy zegara można obserwować o zachodzie słońca.

Po drugiej stronie rzeki znajduje się najstarszy w Sarajewie Meczet Cesarski (Careva džamija).

Gdy obejrzysz już meczet Gazi Husrev-bega, skieruj się na zachód ulicą Ferhadija, przy której znajdziesz kolejne atrakcje Sarajewa.

Po lewej stronie miniesz meczet Ferhadija (Ferhadija džamija), a następnie dotrzemy do katolickiej katedry Serca Jezusowego (Katedrala Srca Isusova).

Kierując się na południe trafimy na przedstawiciela kolejnego wyznania - prawosławny sobór Narodzenia Matki Bożej (Saborna Crkva Rođenja Presvete Bogorodice). Stąd już tylko 400 metrów do znajdującej się nad brzegiem rzeki synagogi.

20-minutowy spacer przez Stare Miasto w Sarajewie doprowadzi nas do świątyń aż czterech wyznań. Budowlanych przedstawicieli każdej z religii nie brakuje również poza centrum miasta.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

4. Most Łaciński (dawniej Most Gavrilo Principa)

Przez rzekę Miljacka przerzucono sporo mostów. Historia zadecydowała, że jedną z najsłynniejszych atrakcji Sarajewa będzie Most Łaciński.

Pod względem architektonicznym nie wyróżnia się niecodziennym pięknem, przez co nieświadomi turyści mogą go mijać bezrefleksyjnie - pomimo, że stoi w centrum Sarajewa.

Rzeka Miljacka i Most Łaciński w Sarajewie
Rzeka Miljacka i jeden z najsłynniejszych mostów w historii - Most Łaciński (dawniej Most Gavrilo Principa)

28 czerwca 1914 r., ok. godz. 10:50, przy północnym przyczółku mostu stał 19-letni Gavrilo Princip i wypatrywał nadjeżdżającego samochodu wiozącego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę Zofię.

Gdy samochód mijał Principa, wystrzelił on w kierunku książęcej pary, zabijając oboje pasażerów. Śmierć arcyksięcia uruchomiła lawinę wydarzeń, która doprowadziła ostatecznie do wybuchu I wojny światowej.

Tuż przy moście, na rogu ulic Obala Kulina bana i Zelenih beretki, znajduje się Muzeum Sarajewa 1878–1918 (Muzej Sarajevo 1878–1918). W jednoizbowym obiekcie można zobaczyć m.in. ubrania Gavrilo Principa oraz poznać nieco szczegółów dotyczących zamachu.

Wstęp do muzeum kosztuje 4 KM (8,8 zł). Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, to śmiało możesz sobie odpuścić tę atrakcję - ekspozycja nie jest zbyt bogata.

5. Wzgórze Trebević i tor bobslejowy

Położenie Sarajewa w otoczeniu wzgórz i pagórków było przekleństwem miasta w czasach jego oblężenia. Biorąc pod uwagę walory turystyczne, jest to jednak duży atut. Sarajewo warto zobaczyć z góry - dzięki wielu punktom widokowym jest to całkiem łatwe.

Od 1959 r. na wzgórze Trebević prowadziła kolej linowa, która pozwalała na dostanie się na szczyt w ok. 12 minut. Przy górnej stacji kolejki powstała restauracja i punkt widokowy, które stały się popularnym miejscem odpoczynku dla mieszkańców miasta.

Widok na Sarajewo z wagonika kolejki linowej na Trebevic

Kolejka została całkowicie zniszczona podczas oblężenia Sarajewa, a odbudowano ją dopiero w 2018 r. Polecam przejazd kolejką przynajmniej w jedną stronę. Przygoda trwa prawie 10 minut, a podczas niej możesz liczyć na miłe dla oka panoramy Sarajewa i okolic.

Bilet w dwie strony kosztuje 20 KM (44 zł), a w jedną - 15 KM (33 zł).

Po decyzji o przyznaniu Sarajewu prawa organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 r., na zboczach Trebević powstał tor bobslejowo-saneczkowy.

Zawody olimpijskie organizowane na tym torze oglądało łącznie 50 000 widzów. W kolejnych latach konstrukcja gościła zawody Pucharu Świata.

Fragment toru bobslejowego na górze Trebević w Sarajewie

Tor podzielono na 3 sekcje, które w trakcie zawodów łączono w jeden ciąg.

W czasie wojny domowej i oblężenia Sarajewa, Trebević i tor służyły za dogodne stanowiska dla Serbów, którzy ostrzeliwali stąd pozycje w mieście.

Tor popadał w coraz większą ruinę i nigdy nie doczekał się kompleksowego remontu. Podstawowe prace pozwoliły jednak na wykorzystywanie go do letnich treningów (na sankach wyposażonych w kółka).

Wejście na tor jest bezpłatne i nie jest w żaden sposób zorganizowane. Konstrukcję można podziwiać z biegnącej obok niego drogi albo z samego toru, schodząc po trasie, którą w 1984 r. zjeżdżali zawodnicy z całego świata.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

6. Targ Markale

Markale to targ owocowo-warzywny, na którym można kupić zdrowe, lokalne produkty od dostawców z okolic Sarajewa. W historię świata wpisał się jednak nie przez swoją bogatą ofertę, a przez bycie areną dwóch krwawych masakr na ludności Sarajewa.

5 lutego 1994 r. na targ spadły pociski, które dokonały masakry na zatłoczonym placu. W jednej chwili zginęło aż 68 osób, a rannych zostało ponad 100.

Przebywanie na takim placu w czasie oblężenia miasta nie brzmi rozsądnie. Uświadamiając sobie jednak złe warunki życia w mieście i brak podstawowych towarów, wizyty na targu były jednocześnie dużym ryzykiem, ale też jedyną szansą na zdobycia pożywienia dla swoich rodzin.

Atak na Markale powtórzył się 28 sierpnia 1995 r. pozbawiając życia kolejnych 28 osób.

Sarajewska róża na targu Markale w Sarajewie

Historia pokazała, że nie można jednoznacznie wskazać odpowiedzialnych za masakrę. Najlogiczniejszym wyjaśnieniem jest oskarżenie o atak agresorów, czyli stronę bośniackich Serbów, jednak część dowodów głosi, że za atakiem mogli stać... sami Bośniacy. Mieli oni dokonać tej krwawej prowokacji i zwrócić nią uwagę świata na sytuację oblężonego Sarajewa, wymuszając w ten sposób reakcję krajów zachodnich.

Wydarzenia na placu Markale były powodem (lub tylko pretekstem) do operacji Deliberate Force prowadzonej przez NATO, która ostatecznie zakończyła wojnę w Bośni.

Trudno mówić, że Markale należy do atrakcji Sarajewa, ale bezsprzecznie jest to miejsce, które powinieneś odwiedzić.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

7. Tunel pod lotniskiem w Sarajewie

Prowadzone przez wojska bośniackich Serbów oblężenie Sarajewa odcięło miasto od świata, blokując dostęp do towarów i uniemożliwiając ruch ludności z i do Sarajewa. Z drobnym wyjątkiem - oknem na świat mieszkańców miasta był wydrążony pod lotniskiem tunel.

Lotnisko w Sarajewie pozostawało w czasie oblężenia pod kontrolą UNPROFOR (United Nations Protection Force). Drążenie tunelu rozpoczęto w styczniu 1993 r., a otwarto go w czerwcu tego samego roku. Osiągnął długość ok. 800 metrów.

Z tunelu korzystali uciekinierzy z oblężonego miasta, ale również rząd Bośni wraz z prezydentem kraju. Szacuje się, że tunelem mogło przejść nawet milion osób. Dostarczano tędy żywność, ale również broń.

Współcześnie, przy wejściu do tunelu zorganizowano muzeum, a 25-metrowy fragment konstrukcji udostępniono zwiedzającym. Warto zobaczyć, w jakich warunkach mieszkańcy musieli walczyć o przetrwanie w czasach obleżenia Sarajewa.

Wstęp do tunelu kosztuje 10 KM (22 zł) lub 5 KM dla studentów (11 zł). Płatność tylko gotówką w markach zamiennych (BAM).

Do muzeum trudno dojechać komunikacją miejską, trzeba więc skorzystać z taksówki. Pętla tramwajowa Ilidža znajduje się ok. 3 km od wejścia do tunelu.

Gdzie spać w Sarajewie?

CAŁY APARTAMENT

Guest House Hendek

CECHY OBIEKTU
do dyspozycji całe mieszkanie
położenie z widokiem na miasto

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzony
ścisłe centrum miasta

CECHY OBIEKTU
dobra, hotelowa restauracja
wysoki standard pokojów

8. Browar Sarajewo (Sarajevska Pivara)

Browar w Sarajewie istnieje od 1864 r. Produkcja trwała w nim nieprzerwanie w czasach Imperium Osmańskiego i monarchii Habsburgów. W 1907 r. browar zyskał miano największego w całych Austro-Węgrzech.

W czasie oblężenia Sarajewa produkcja została zatrzymana, a sam browar służył jako dostawca cennej wtedy jak złoto wody. Przez to był celem częstych ostrzałów prowadzonych przez wojska oblegające miasto, co świetnie opisała Barbara Demick w książce "W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy". Pod browarem ginęli ludzie, którzy przychodzili w to skrajnie niebezpiecznie miejsce z braku jakiejkolwiek innej perspektywy.

Wejście do budynku browaru w Sarajewie

Warty uwagi jest budynek browaru, który łączy orientalne i klasyczne style w europejskim budownictwie. Działa w nim muzeum, które można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godz. 10-18 i w niedzielę od 12 do 16. Bilet wstępu kosztuje 3 KM (6,6 zł).

Aby zwiedzić cały browar, należy wcześniej zgłosić tę chęć na stronie internetowej. Bilet wstępu do muzeum, który upoważnia też do zwiedzania browaru, kosztuje 5 KM (11 zł).

Tuż obok browaru, na skrzyżowaniu ulic Franjevačka i Isevića sokak, znajdziesz mały sklep firmowy, w którym sprzedawane są piwa produkowane przez sarajewski browar.

ZWIEDZAJ SARAJEWO WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje

Kup mapkę z najważniejszymi punktami Sarajewa - atrakcje, zabytki, najlepsze kawiarnie, restauracje, interesujące muzea i... polecane noclegi.

9. Cmentarze w Sarajewie (Alifakovac, Kovači)

W położonym u stóp licznych wzgórz Sarajewie motywy fotograficzne same podsuwają się pod obiektyw. Bardzo fotogeniczne są ulokowane na wzniesieniach cmentarze muzułmańskie.

Widok na Sarajewo (z budynkiem ratusza na środku) z cmentarza Alifakovac
Widok na Sarajewo (z budynkiem ratusza na środku) z cmentarza Alifakovac

Alifakovac to jeden z najstarszych cmentarzy muzułmańskich w mieście, przeznaczony dla najbardziej zasłużonych mieszkańców Sarajewa. Jak w większości sarajewskich nekropolii, przeważają tu nagrobki z datami śmierci między 1992 a 1995 r.

Francuski architekt Le Corbusier po wizycie na Alifakovac stwierdził, że to najpiękniejszy cmentarz, jaki kiedykolwiek widział.

Widok na Sarajewo z cmentarza Alifakovac

Cmentarz dobrze fotografuje się z drogi z centrum miasta do dolnej stacji kolejki linowej na Trebević.

Uroku nie brakuje również cmentarzowi Kovači, który leży po drugiej stronie rzeki. Obserwować go można z jednego z najlepszych, miejskich punktów widokowych, czyli Żółtej Twierdzy (Žuta tabija).

Na cmentarzu pochowany jest m.in. pierwszy prezydent niepodległej Bośni i Hercegowiny, Alija Izetbegović.

10. Muzeum Zbrodni Przeciwko Ludzkości i Ludobójstwa

Działające w Sarajewie muzeum poświęcono w całości okresowi oblężenia miasta - od 1992 do 1995 r. To jedna z najmłodszych, a jednocześnie najciekawszych atrakcji Sarajewa.

W obiekcie zgromadzono setki pamiątek dotyczących życia mieszkańców w tym okresie. Organizatorzy przestrzeni zadbali o obszerne, szczegółowe informacje o poszczególnych wątkach oblężenia.

Muzeum podzielone jest na 12 sekcji, a każda z nich pełna jest materiałów do przeczytania, filmów, schematów i przede wszystkim pamiątek z czasów oblężenia. Wszystkie opisy są przetłumaczone na język angielski.

Jeśli miałbyś odwiedzić w Sarajewie tylko jedno muzeum, polecam żeby było to właśnie Muzeum Zbrodni Przeciwko Ludzkości i Ludobójstwa. Miejsce potrafi zbudować w odwiedzającym solidną bazę wiedzy na temat konfliktu i pozwala zrozumieć chociaż strzępek tego, co działo się w bałkańskim kotle w latach 90.

Na zwiedzanie poświęć przynajmniej 2 godziny. Bilet wstępu kosztuje 10 BAM (22 zł).

11. Ulica Logavina

Logavina to jedna ze stromych, wspinających się w linii północ - południe ulic Sarajewa. Życie mieszkańców tej ulicy w latach oblężenia opisała w świetnym reportażu "W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy" Barbara Demick. Przeczytaj tę książkę przed przyjazdem do Sarajewa - dzięki temu lepiej zrozumiesz to, co zobaczysz już na miejscu.

Tabliczka z nazwą ulicy Logavina w Sarajewie

Podczas spaceru ulicą Logavina, odwiedzić można kameralny meczet Hasanova (Džamija Buzadži hadži Hasanova), przy którym pochowano m.in. ofiary oblężenia, pochodzące z tego rejonu miasta.

Ulica wspina się intensywnie w kierunku północnym, a przez to odsłania coraz ciekawszy widok na Sarajewo. Otaczające budynki noszą wyraźne ślady wojny - pomimo upływu lat, elewacje są miejscami uszkodzone i widać na nich dużo odprysków powstających po wybuchach.

Nieco powyżej meczetu znajduje się Muzeum Wojennego Dzieciństwa (War Childhood Museum). Bilet wstępu kosztuje 10 BAM (22 zł), a studenci płacą 8 BAM (17,6 zł). Muzeum jest doceniane międzynarodowo - w 2018 r. otrzymało nagrodę Komisji Europejskiej.

Cmentarz w Sarajewie przy ulicy Logavina

Na krańcu ulicy stoi kolejny meczet (Džamija Vrbanjuša), a przy nim jeden z charakterystycznych dla krajobrazu Sarajewa cmentarzy muzułmańskich. Tu również daty śmierci mieszczą się przede wszystkim w przedziale 1992 - 1995.

Po lekturze reportażu Barbary Demick będziesz w stanie zlokalizować domy kolejnych bohaterów opowieści. Wtedy zwykły spacer zmieni się w kroczenie po śladach niedawno dziejącej się historii.

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Pamiętaj, żeby przed każdym wyjazdem za granicę wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę za nie więcej niż kilka złotych dziennie. 

12. Punkt widokowy na Avas Twist Tower

Wieżowiec stojący tuż przy sarajewskim dworcu kolejowym przełamuje niską zabudowę miasta i jest charakterystycznym elementem krajobrazu. Pomimo, że ma tylko 172 m wysokości, jest najwyższym budynkiem nie tylko Bośni i Hercegowiny, ale całych Bałkanów.

Widok na Sarajewo z budynku Avas Twist Tower
Budynek po prawej stronie (żółty) to hotel Holiday Inn stojący przy ul. Smoka z Bośni (tzw. Aleja Snajperów). W hotelu zatrzymywali się zagraniczni dziennikarze w czasie oblężenia Sarajewa

Budynek przykuwa oko - dzięki "skręconej" elewacji nie wygląda jak setki innych wieżowców. Na jednej z górnych kondygnacji działa otwarty taras widokowy, z którego Sarajewo można oglądać na świeżym powietrzu.

Widok na Sarajewo z tarasu widokowego Avas Twist Towet

Gdy byliśmy na górze, nad miastem szalała burza - co miało zarówno swoich fanów (mnie), jak i przeciwników wychodzenia wtedy na taras i w ogóle bycia gdziekolwiek wyżej (Natalia). Burza zrobiła jednak świetny efekt, hucząc i odbijając się wielokrotnie od zboczy wzgórz.

Z perspektywy tarasu było dobrze widać, jak położenie miasta może być jego turystycznym atutem, ale też przekleństwem pod względem obronności.

Zobacz wszystkie dostępne hotele i miejsca noclegowe w Sarajewie

13. Aleja Snajperów (ulica Zmaja od Bosne) i sarajewskie róże

Sarajewskie róże nie są miejską atrakcją - to raczej rozsiane w miejskiej tkance pomniki najtrudniejszych dla miasta czasów.

Krwawoczerwone ślady z żywicy, które można znaleźć na chodnikach w wielu częściach Sarajewa to pamiątkowe uhonorowanie miejsc, w których w wyniku ostrzału artyleryjskiego zginęły przynajmniej 3 osoby.

Pomysł takiego oznaczania miejsc ataków zaczął być wcielany w życie pod koniec lat 90. W Sarajewie można było wtedy znaleźć ok. 200 róż. Z biegiem lat coraz więcej z nich niszczało, aż w końcu znikało z ulic.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Od 2012 r. trwają powolne prace, podczas których sarajewskie róże są odnawiane i oznaczane tabliczkami na temat ofiar konkretnego ataku.

Wiele sarajewskich róż można znaleźć na najbardziej rozpoznawalnej ulicy miasta. Ulica Smoka z Bośni (Zmaja od Bosne), w publicznej świadomości istniejąca pod nazwą Alei Snajperów, była w czasie oblężenia Sarajewa najniebezpieczniejszym miejscem w mieście.

Przystanek tramwajowy przy ul. Smoka z Bośni (Aleja Snajperów) w Sarajewie
Samochody i tramwaj na ulicy Zmaja od Bosne (Aleja Snajperów)

Droga miała duże znaczenie strategiczne dla mieszkańców, którzy w próbach zdobycia jedzenia lub wody byli czasami zmuszeni do pojawienia się w jej rejonie. Otoczenie terenu górami i spora liczba wysokich budynków pomagały snajperom, którzy wielokrotnie w ciągu dnia otwierali ogień w stronę Sarajewian.

Napis "Pazi Snajper" w Sarajewie
"Pazi Snajper", czyli "Uwaga - snajper!" to ostrzeżenie, które w czasie oblężenia często pojawiało się na ulicach Sarajewa

W sieci krąży sporo filmów, na których ludzie w dużym pośpiechu przebiegają przez szeroką ulicę lub powoli skradają się przez nią, ukryci za transporterami ONZ, działającymi jak tarcza.

Krótki dokument jest dostępny na stronach BBC. Te sceny w większości pochodzą właśnie z ulicy Smoka z Bośni.

MAPKA ATRAKCJI (I NIE TYLKO) SARAJEWA

Kup interaktywną mapkę atrakcji, zabytków, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Sarajewie.

Zwiedzaj Sarajewo z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Dlaczego warto zobaczyć Sarajewo?

Cieszę się, że zainteresowałeś się zwiedzaniem Sarajewa.

Trudno mi było uwierzyć, że gdy ja cieszyłem się wygodnym dzieciństwem w latach 90., mieszkańcy Sarajewa przeżywali najgorsze w powojennej historii, wieloletnie oblężenie.

Sarajewo było od wielu miesięcy moim najważniejszym podróżniczym celem, który miał połączyć typowe zwiedzanie kolejnego miasta z przeżywaniem historii. I to historii dla mnie najciekawszej - bo współczesnej, dotykającej mnie osobiście.

 • Sarajewo to wieloznaczny symbol

Lubię miejsca, w których historia mówi "zaczynamy".

W Sarajewie padły strzały, które uznaje się za najbardziej brzemienne w skutkach morderstwo współczesnych czasów, a nawet całej historii. W 1914 r. Gavrilo Princip zabił w Sarajewie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, a to stało się pretekstem do wybuchu I wojny światowej.

Bartek w wagoniku kolejki linowej na Trebevic w Sarajewie
Panorama Sarajewa podczas przejazdu koleją linową na górę Trebević zniszczoną w czasie działań wojennych

Oblężone Sarajewo to również cel pierwszej w historii, lotniczej operacji NATO. Po latach okrutnych działań bośniackich Serbów, wojska NATO uderzyły w 1995 r. w ich pozycje, co ostatecznie uwolniło miasto od krwawego uścisku.

Symbole te można mnożyć. Zwiedzając Sarajewo będziesz się na nie natykał na każdym kroku, czasami wręcz po nich stąpając.

 • Sarajewo gościło Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1984 r.

Zimowe igrzyska w Sarajewie były ogromną szansą na rozwój miasta i poprawę sytuacji w podupadającej wtedy Jugosławii.

Wybudowana infrastruktura, modernizacja miasta i dziesiątki tysięcy turystów, którzy spłynęli do Sarajewa miały być początkiem nowego rozdziału w dziejach miasta. Wszystko ucięło jednak okrutne, dewastujące miasto oblężenie. Warto zobaczyć pozostałości po obiektach olimpijskich, które są teraz ważnym elementem krajobrazu miasta.

 • Sarajewo to europejska Jerozolima

Miasto to etniczna mieszanka, która pomimo, że w historii nieraz już wybuchała, to nadal istnieje i toczy codzienne, pokojowe już życie.

Bośnia i Hercegowina, a szczególnie Sarajewo, jest domem dla różnych wyznań, które przenikają się na ulicach stolicy. Znajdziesz tu meczety, przypominające o wpływie Imperium Osmańskiego, kościoły katolickie, sobory i synagogi.

Podobieństwo do wielowyznaniowego charakteru Starego Miasta w Jerozolimie jest bardzo zauważalne.

Gdzie spać w Sarajewie?

CAŁY APARTAMENT

Guest House Hendek

CECHY OBIEKTU
do dyspozycji całe mieszkanie
położenie z widokiem na miasto

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzony
ścisłe centrum miasta

CECHY OBIEKTU
dobra, hotelowa restauracja
wysoki standard pokojów

Booking.com

Gdzie zjeść w Sarajewie? Polecane restauracje i kawiarnie

Narodowym daniem Bośniaków jest ćevapčići, które można znaleźć w menu również pod nazwą ćevapi.

Danie powstaje z różnych rodzajów mielonego mięsa, które jest później formowane w paluszki i smażone lub grillowane. Standardowo do mięsa serwuje się chleb pita i solidną porcję siekanej, surowej cebuli.

ćevapčići w Sarajewie
Narodowe danie Bośni - ćevapčići

Restauracje, które specjalizują się w tym daniu nazywają się "Ćevabdžinica".

Jedną z najbardziej znanych jest Ćevabdžinica Petica Ferhatović - rekomendowana m.in. przez Roberta Makłowicza. Danie niezbyt mi podeszło, ale zakładam, że ta restauracja podaje jego najlepszą wersję. Dobrze, żebyś sprawdził i ocenił to danie własnymi kubkami smakowymi.

Danie w Bośni

Po sąsiedzku znajduje się miejsce, które specjalizuje się w innym bałkańskim przysmaku - burku. Nadziewany różnymi dodatkami placek jest dostępny w każdej piekarni, ale mocno rekomendowaną restauracją jest Buregdžinica Bosna - i rzeczywiście, na burkach to się oni znają.

Miłośnicy kawy dobrze odnajdą się w Sarajewie, bo w każdej kawiarni serwuje się tu mocną, bałkańską specjalność - kawę po bośniacku (bosanska kafa).

Tradycyjnie podana kawa po bośniacku
Tradycyjnie podana kawa po bośniacku

Przy ulicy Smoka z Bośni (Zmaja od Bosne) - znanej raczej pod nazwą Alei Snajperów - działa kawiarnia Tito. Utrzymano ją w klimacie dawnej Jugosławii i jej charyzmatycznego przywódcy - marszałka Josipa Tito.

W centrum Starego Miasta dobrą kawę serwują w EspressoLab oraz w Čajdžinica Džirlo.

Skoro wiesz już, jakie atrakcje Sarajewa warto zobaczyć i gdzie najlepiej zjeść, pomogę Ci w wyborze hotelu.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Gdzie spać w Sarajewie? Polecane noclegi

Sarajewo ma tę zaletę, że do wszystkich atrakcji i zabytków w centrum miasta można dotrzeć pieszo. Do tych, które znajdują się nieco dalej - dojeżdża tramwaj. Wyjątkiem jest tylko tunel pod lotniskiem, do którego trzeba dojechać taksówką.

Z tego powodu warto zatrzymać się w stolicy Bośni tak, aby Stare Miasto mieć na wyciągnięcie dłoni. Oferta noclegów jest na szczęście szeroka.

Gdzie spać w Sarajewie?

CAŁY APARTAMENT

Guest House Hendek

CECHY OBIEKTU
do dyspozycji całe mieszkanie
położenie z widokiem na miasto

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzony
ścisłe centrum miasta

CECHY OBIEKTU
dobra, hotelowa restauracja
wysoki standard pokojów

Booking.com

Jak dojechać do Sarajewa?

Sarajewo leży ok. 200 kilometrów od wybrzeża Morza Adriatyckiego i tylko 130 kilometrów do popularnego wśród turystów Mostaru.

Do Bośni i Hercegowiny można łatwo dojechać samochodem. Dystans od polskiej granicy do Sarajewa to niecałe 1000 km, które powinno dać się pokonać w 11 - 12 godzin.

Do stolicy Bośni można też zajrzeć w drodze powrotnej z wakacji w Chorwacji lub Czarnogórze.

Ślady po kulach i wybuchach na ulicy Sunulah Efendije w Sarajewie

Dzięki bezpośrednim, tanim lotom Wizzair z Budapesztu do Sarajewa, miasto i cała Bośnia i Hercegowina otworzyły się na turystów z naszej części Europy.

Do Budapesztu można łatwo dolecieć LOTem lub Wizzairem i tam przesiąść się na lot do Bośni. Budapeszt jest też osiągalny pociągiem z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Katowic), autobusami Flixbusa i, ostatecznie, samochodem.

Wnętrze tramwaju Tatra T3 w Sarajewie
Wnętrze sarajewskiego tramwaju jadącego przez Stare Miasto

Dojazd z lotniska w Sarajewie do centrum miasta

Port lotniczy w Sarajewie leży dość blisko miasta - 12 km od jego centrum.

Dojazd do centrum miasta zapewniają autobusy firmy Centrotrans Eurolines. Przystanek znajduje się po prawej stronie terminala przylotów. Aktualny rozkład jazdy jest dostępny na stronie internetowej lotniska.

Bilet w jedną stronę kosztuje 5 BAM (11 zł), a w dwie strony - 8 BAM (17, 6 zł). Najwygodniej wysiąść z busa tuż przy ratuszu na przystanku Vijećnica. Przystanek w kierunku lotniska znajdziesz nieco na północ, za miejskim ratuszem.

Podróż do Bośni i Hercegowiny - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Bośni i Hercegowiny wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Poniżej wypisałem wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Bośni i Hercegowiny.

Zajmij się nimi odpowiednio wcześniej, żeby nie martwić się niepotrzebnie chwilę przed wyjazdem, że niektóre sprawy nadal nie są załatwione. Im bliżej wyjazdu, tym większe podniecenie podróżą i mniejszą chęć to myślenia o formalnościach.

Sprawdź warunki wjazdu do Bośni i Hercegowiny na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z multiwyszukiwarki Momondo.

Wykup ubezpieczenie podróży, a wcześniej sprawdź jego koszty w darmowym kalkulatorze.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Bośnia i Hercegowina, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.

Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał Bośnię i Hercegowinę.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży

To właśnie moja lista miejsc, które warto zobaczyć w Sarajewie. Zwiedzanie Sarajewa było dla mnie jedną z najciekawszych i najbardziej pouczających podróży do europejskich miast. Czuję, że stolica Bośni i Hercegowiny zrobi na Tobie podobne wrażenie. Daj mi znać w komentarzach, które atrakcje Sarajewa miałeś okazję odwiedzić.

MAPKA ATRAKCJI (I NIE TYLKO) SARAJEWA

Kup interaktywną mapkę atrakcji, zabytków, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Sarajewie.

Zwiedzaj Sarajewo z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross