W Szczecinku jest wiele ciekawych atrakcji do zobaczenia – kolorowe murale, skwery, plaże miejskie czy tramwaj wodny. To niespełna 40-tysięczne miasto północno-zachodniej części Polski, które łączy urok historycznej zabudowy z aktywnym wypoczynkiem nad wodą. Leży na przesmyku między 2 jeziorami – Trzesiecko i Wielimie. To miasto założone w XIV w., w którym obecnie organizowane są ciekawe eventy i festiwale.
W artykule zebrałem listę 13 atrakcji Szczecinka i jego okolic. Znajdziesz tu pomysły dla rodzin z dziećmi, miłośników historii, militariów czy sportów wodnych. Z tekstu dowiesz się wszystkiego o zasadach ich zwiedzania i biletach, oraz poznasz praktyczne wskazówki, które zebrałem na podstawie mojego pobytu w Szczecinku.
Czy moim zdaniem warto odwiedzić Szczecinek?
Szczecinek to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Miasto przyciąga turystów swoją historią i wieloma zabytkami, w tym wieżą kościoła św. Mikołaja, Zamkiem Książąt Pomorskich, kościołem Mariackim i Wieżą Bismarcka. To punkt na mapie, w którym odnajdzie się każdy, kto lubi sporty wodne i aktywny wypoczynek. W wakacje odbywają się tu różne eventy, w tym Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym czy Art Piknik Festival.
W Szczecinku warto spędzić 2-3 dni, najlepiej od piątku do niedzieli. To czas, w którym na spokojnie odhaczysz każdy z punktów turystycznych, odpoczniesz na lokalnej plaży i objedziesz pobliskie atrakcje.


Szczecinek to dobra baza wypadowa do odkrywania północno-zachodniej Polski. Stąd łatwo dojedziesz nad Bałtyk, do Koszalina, Słupska, czy Piły, które możesz zwiedzić w kolejnych dniach urlopu. W sąsiedztwie znajdziesz też Drawski Park Krajobrazowy, Park Narodowy Bory Tucholskie i mniejsze miasteczka z atrakcjami militarnymi, np. Borne Sulinowo.
Najlepszym czasem na odwiedzenie Szczecinka jest wiosna, lato i wczesna jesień, ze względu na pogodę, która w tym okresie najczęściej sprzyja.
Gdzie spać w Szczecinku?
Oferta noclegowa Szczecinka jest zróżnicowana. W mieście znajdziesz zarówno komfortowe hotele, jak i apartamenty czy mieszkania na wynajem. Ja zatrzymałem się na szczecinieckim Centrum Konferencyjnym Zamek, który jest nie tylko centrum konferencyjnym, ale też hotelem i ma też fajną restaurację z tarasem wychodzącym na Jezioro Trzesiecko.

Ciekawym pomysłem jest też Ranczo Panderossa, które leży 15 minut autem od centrum Szczecinka. To domki typu glamping tuż obok Jeziora Wielimie. To droższa opcja, która jednak zapewnia wysoki standard i piękne widoki na jezioro. Do dyspozycji jest prywatna plaża, kuchnia, łazienka i sprzęt do grillowania. Dobrze sprawdzi się na wypad z rodziną czy grupą znajomych, z którymi będziesz mógł aktywnie wypocząć w ciszy i spokoju.
Innym pomysłem na nocleg w Szczecinku jest 3-gwiazdkowy Hotel Panorama ze średniej półki cenowej. Leży 3 minuty pieszo od brzegu Jeziora Trzesiecko i oferuje nowoczesne pokoje i apartamenty. Każdy z nich ma biurko, lodówkę, telewizor z płaskim ekranem i prywatną łazienkę. Przy rezerwacji warto zapytać o pokój z tarasem z widokiem na miasto.
Polecam również sprawdzić Apartament Szczecinek, który w tym zestawieniu jest budżetową opcją. To obiekt w spokojnej okolicy o dobrym standardzie, oferujący sezonowo odkryty basen, sprzęt do grillowania, taras słoneczny oraz czyste i dobrze wyposażone przestrzenie.
Co warto zobaczyć w Szczecinku? Wskazówki przed zwiedzaniem
Urlop w Szczecinku to możliwość połączenia wypoczynku nad wodą z odkrywaniem ciekawej historii miasta. Spacer po Starym Rynku, wejście na gotycką wieżę kościoła Mariackiego, zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich czy relaks nad jeziorem Trzesiecko to tylko część atrakcji, które na Ciebie czekają. W okolicach Szczecinka znajdziesz też miejsca z militarną historią – bunkry i lasy pełne powojennych tajemnic. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci zwiedzanie miasta:
- komunikacja miejska Szczecinka jest darmowa – od 2019 r. miasto oferuje bezpłatne przejazdy autobusami miejskimi dla wszystkich. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy wolą unikać długich spacerów. Dzięki niej szybko i bez dodatkowych kosztów dojedziesz do oddalonych od centrum punktów miasta. Opis tras autobusów znajdziesz na stronie internetowej komunikacji miejskiej Szczecinka,
- przyjedź do Szczecinka w okresie letnim – to czas, kiedy będziesz mógł w pełni skorzystać z zalet pobliskich jezior, w tym uprawiać sporty wodne i odpoczywać nad Jeziorem Trzesiecko i pobliskim Jeziorem Wielimie. To najbardziej turystyczny okres, w którym miasto tętni życiem. Wtedy też w centrum odbywają się różne eventy, koncerty i festiwale, które mogą urozmaicić Twój urlop,
- przed wyjazdem sprawdź termin lokalnych wydarzeń – co roku w Szczecinku odbywa się Art Piknik Festiwal, Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym, Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie i Międzynarodowy Festiwal Balonowy. To eventy organizowane latem, na których świetnie się bawiłem. Planując urlop, zorientuj się w ich terminach,
- w mieście jest dużo parkingów – dzięki temu będziesz mógł wygodnie podjechać do centrum. Szczególnie polecam Ci sprawdzić parking przy ul. Parkowej (lokalizacja na mapie: 53.709332, 16.689609) lub przy plaży na Limanowskiego (lokalizacja na mapie: 53.704119, 16.696575). Jeśli okażą się zatłoczone, poszukaj alternatywy wzdłuż ulic Mickiewicza, Ordona czy Jana Pawła II.
1. Sprawdź najdłuższy wyciąg do nart wodnych w Europie
lokalizacja na mapie: 53.703713, 16.691634
Wśród głównych atrakcji Szczecinka jest jeden z najdłuższych wyciągów nart wodnych w Europie. Ma ponad 1 km i leży w centrum miasta, nad brzegiem Jeziora Trzesiecko. Cała trasa wyciągu jest w kształcie pięciokąta, a najdłuższy bok ma 300 m. Na raz może z niego korzystać 12 osób, a prędkość jazdy dochodzi nawet do 60km/h (poczułem tę prędkość na własnej skórze. :)
Jeśli chcesz na własną rękę skorzystać z wyciągu, zapoznaj się z jego regulaminem i cennikiem dostępnym na stronie internetowej atrakcji.


Wyciąg to atrakcja Szczecinka dla dla miłośników sportów wodnych i dobrej zabawy. Obiekt jest przystosowany do organizowania imprez wysokiej rangi. Na miejscu odbywają się Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym i Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie, które przypadają na miesiące letnie (czerwiec-lipiec). Niedaleko konstrukcji są trybuny, które pomieszczą nawet 300 osób.


Wyciąg leży przy jednej z głównych ulic miasta – Mickiewicza. Razem z nim brzeg jeziora zapewnia strzeżoną plażę miejską z ratownikami WOPR, czy wypożyczalnie sprzętu. Na miejscu dostępny basen sportowy, przebieralnie, prysznice i boisko do siatkówki plażowej – fajne miejsce na relaks ze znajomymi. W pobliżu wyciągu znajdziesz historyczny Zamek Książąt Pomorskich, pomost, punkt widokowy na jezioro i przystanek tramwaju wodnego (lokalizacja na mapie: 53.705776, 16.692521).
2. Popłyń tramwajem wodnym “Bayern” na Mysią Wyspę
lokalizacja na mapie: 53.705776, 16.692521
Ciekawą atrakcją Szczecinka jest rejs tramwajem wodnym “Bayern” po Jeziorze Trzesiecko. To jedna z nielicznych tego typu opcji w Polsce i Europie. Tramwaj jest częścią miejskiego systemu komunikacyjnego. Zatrzymuje się na kilku przystankach w obrębie akwenu: Zamek, Centrum, Szpital, Mysia Wyspa, Świątki Plaża (na żądanie), Wieża Bismarcka.
Rejs „Bayernem” trwa godzinę i jest płatny. Bilety kupisz przy wsiadaniu. Rejsy odbywają się od czerwca do września, a rozkład jazdy sprawdzisz na przystani, którą znajdziesz w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich.


Tramwaj “Bayern” swoim wystrojem nawiązuje do jednostek, które 60 lat temu pływały po jeziorze – ma drewniane poszycie, biały kadłub i ciemne okna. Zdobył nagrodę “Turystycznego Produkt Roku 2007” od Polskiej Organizacji Turystycznej. Może pomieścić aż 54 pasażerów. To atrakcja Szczecinka dla niemal każdego, jednak szczególnie polecam ją rodzinom z dziećmi.

Tramwajem wodnym dopłyniesz na Mysią Wyspę – jeden z najpopularniejszych i klimatycznych punktów na mapie Szczecinka. Znajdziesz na niej piasek przywieziony prosto z nad morza, kąpielisko, plażę, też leżaki, parasole i pomost. Tuż przy brzegu działa nieduży punkt gastronomiczny z tarasem, oferujący smażoną rybę, przekąski i napoje, oraz miejsce na ognisko. Mysia Wyspa to jedno z ulubionych miejsc do wypoczynku wśród lokalnych mieszkańców. Latem odbywają się tu koncerty i taneczne zabawy.
3. Odkryj atrakcje Jeziora Trzesiecko i odpocznij na plażach
lokalizacja na mapie: 53.709146, 16.673616
Popularną atrakcją Szczecinka jest Jezioro Trzesiecko. To jezioro rynnowe, które ma niecałe 300 ha i leży na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego. Co roku gromadzi wzdłuż swoich brzegów setki turystów z Polski i zagranicy. Przyciąga ich głównie bogatą ofertą aktywności wodnych. Wokół jeziora od zachodu rozciąga się las, a od wschodu leży malowniczy Szczecinek.

Nad brzegiem Jeziora Trzesiecko od strony miasta mieszczą się aż 3 plaże miejskie. Zapewniają przyjemny piaszczysty brzeg i infrastrukturę dodatkową (przebieralnie, sanitaria), a nad ich bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u. Na plaży możesz skorzystać z wypożyczali sprzętu wodnego, w tym nart wodnych, desek SUP, pianek, kajaków czy rowerów wodnych.
Przy brzegu działa szkółka nart wodnych. Jest tu też boisko do piłki plażowej, trybuny, punkty widokowe i pomosty rekreacyjne wchodzące w głąb wody. Po jeziorze pływają statki wycieczkowe, a sam akwen daje okazję do windsurfingu i spokojnego wędkowania.
Niedaleko wschodnich krańców jeziora znajdziesz wiele punktów gastronomicznych. Szczególnie polecam Ci odwiedzić restaurację EkoRybka, która serwuje dania obiadowe opierające się na smacznych rybach, oraz pobliską lodziarnię Classico Gelato & Caffè, w której zamówisz zimny deser.


Wzdłuż brzegu znajdziesz wiele atrakcji Szczecinka, m.in. Wieżę Bismarcka, wyciąg nart wodnych, Zamek Książąt Pomorskich, przystań i wybiegi dla psów. Wybrzeże jeziora dobrze nadaje się na wieczorny spacer, a okolica zapewnia ciszę i spokój.
4. Zatrzymaj się na noc w Zamku Książąt Pomorskich
lokalizacja na mapie: 53.70640, 16.69321
Zamek Książąt Pomorskich to jedna z ważniejszych atrakcji Szczecinka. Obiekt leży nad Jeziorem Trzesiecko, niedaleko plaży miejskiej. To średniowieczna budowla z XIV w., która powstała w miejscu starego grodziska słowiańskiego. Swoją historię wiąże z rodem Gryfitów, a założył ją książę Warcisław IV. Dziś stanowi centrum szkoleniowo-konferencyjne i jeden z głównych punktów turystycznych Szczecinka.
W Zamku Książąt Pomorskich działa dziś hotel z restauracją o nazwie Centrum Konferencyjne Zamek. Możesz w nim zarezerwować nocleg o konkurencyjnej cenie i wysokim standardzie. Jego wnętrza to odnowione w 2013 r. przestrzenie tworzące rycerski klimat. Hotel zapewnia dobrze wyposażone pokoje i apartamenty w ciepłych kolorach (odcienie brązu, zieleni i czerwieni). Okna wychodzą na panoramę jeziora, a restauracja na miejscu serwuje dania obiadowe, np. pieczonego sandacza czy pstrąga, które polecam.


Zamek to nie tylko budynek, ale i strefa do niego przylegająca. Jego okolica przyciąga lokalsów i turystów swoim spokojem i klimatem. Obejmuje platformę widokową na Jezioro Trzesiecko wraz z okolicznymi lasami. Przy zabytku zbudowany jest pomost i ciągnie się ścieżka spacerowa. Zamek Książąt Pomorskich to też miejsce wydarzeń kulturalnych podczas corocznego Art Piknik Festiwal.
5. Pojedź rowerem do Wieży Bismarcka i podziwiaj panoramę
lokalizacja na mapie: 53.693574, 16.692810
Popularną atrakcją turystyczną Szczecinka jest Wieża Bismarcka. To zabytkowy punkt widokowy z 1910 r. zbudowany na cześć niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka. Leży w dzielnicy Świątki, która od 2010 r. jest częścią Szczecinka. Na szczyt wieży zaprowadzą Cię drewniane schody. Tam staniesz na niedużym tarasie widokowym o wysokości 42 m, z którego rozciąga się piękna panorama na zachodnią część miasta, Jezioro Trzesiecko i okoliczne lasy.

Wieżę Bismarcka znajdziesz na południowym krańcu Szczecinka, 1,5 km od centrum. Do punktu prowadzi przyjemna ścieżka ciągnąca się wzdłuż wybrzeża jeziora. Na pokonanie tej trasy polecam Ci wypożyczyć rower. Możesz to zrobić w jednej ze stacji SWRM (Szczecinecki System Wypożyczalni Rowerów Miejskich). Znajdziesz je w wielu punktach miasta, np. przy ul. Wyszyńskiego (lokalizacja na mapie: 53.708881, 16.697783).
Wieża Bismarcka jest otwarta dla zwiedzających tylko w sezonie letnim. Wstęp na nią jest darmowy.
Wieża Bismarcka leży na lekkim wzniesieniu. U jej podnóża mieści się nieduża plaża z pomostem spacerowym, z której mogłem podziwiać malownicze widoki na okolicę. Obok jest siłownia w plenerze. Wieża Bismarcka to ciekawy punkt na trasie Szczecinka, stanowiący wręcz kapsułę czasu w fundamentach z dawnej epoki.
6. Wpadnij do Szczecinka na Art Piknik Festiwal
W Szczecinku co roku odbywa się Art Piknik Festiwal – zwykle w okolicach 24-27 lipca. To największe wydarzenie kulturalne miasta o ponad 10-letniej tradycji. Podczas eventu odbywają się koncerty mniejszych i ogólnopolskich wokalistów. Program obejmuje też warsztaty fotograficzne i daje przestrzeń na wystawy sztuki.
W trakcie Art Piknik Festiwal powstają murale, z których znany jest Szczecinek. To kolorowe obrazy na budynkach, do których miasto stworzyło nawet przewodnik. W ramach festiwalu odbywają się też spektakle uliczne. Sceny ustawione są min. na zamku, w parku miejskim, na Mysiej Wyspie czy przy Wieży Bismarcka. W trakcie wydarzenia powstaje też Art Wioska, która zajmuje teren Ślusarni, a na niej odbywają się występy z ekspozycjami.


Art Piknik Festiwal to wydarzenie dla miłośników sztuki, muzyki i dobrej zabawy. Co roku gromadzi tłumy lokalsów i turystów z całej Polski. Zapewnia szeroką gamę atrakcji, dzięki czemu powinieneś w nim coś dla siebie. Koncerty są biletowane. Aktualny program wydarzenia znajdziesz na stronie internetowej festiwalu.
7. Wytrop szczecineckie murale w całym mieście
Szczecinek znany jest z kolorowych murali, na które trafisz, spacerując ulicami miasta. Tradycja ich powstawania pochodzi głównie z kolejnych edycji Art Piknik Festiwal i projektu „Muralowy Szczecinek”. Malowidła są znaczącym elementem kultury Szczecinka, a wręcz jego wizytówką wśród turystów. Dlatego w punkcie Informacji Turystycznej na deptaku znajdziesz turystyczny przewodnik z trasą umożliwiającą zobaczenie każdego muralu.
Murale Szczecinka to dzieła sztuki autorstwa znanych polskich artystów, w tym Jacka Pałuchy, Igora Morskiego, czy Józefa Wilkonia. Wykonano je najlepszymi farbami, dzięki czemu ich trwałość jest zapewniona na długie lata. Przedstawiają kolorowe obiekty bądź unikatowe scenki wraz z ich bohaterami. Jeden pokazuje nawet punkty turystyczne miasta, w tym wieżę Bismarcką, kościół Mariacki czy szkołę muzyczną. Obrazy nie są jednoznaczne, przez co wzbudzają zainteresowanie przyjezdnych.

Murale to element kulturowy Szczecinka, który upiększa ulice i przyciąga turystów. Mi najbardziej spodobał mi się „Strażnik miasta”, pokazujący surrealistyczną postać rycerza stworzonego z małych domków. Chcąc zobaczyć murale, rusz na ulice Jana Pawła II, Kołobrzeską, Szewską i Bartoszewskiego (to głównie centrum miasta). Ich poszukiwanie może być ciekawą atrakcją dla dzieci w Szczecinku, do czego zachęcam.
8. Poszukaj rzeźb na Szlaku Gryfa i Jesiotra
Nową atrakcją Szczecinka są ustawione na ulicach rzeźby Gryfa i Jesiotra, czyli postacie z herbu miasta. To nieduże figurki, których autorką jest lokalna artystka – Zofia Pilich. Odlane są z brązu i mają mniej niż metr wysokości. Znajdują się w wielu lokalizacjach, przez co droga od jednego do drugiego tworzy ciekawą trasę zwiedzania. Rzeźby stanowią dziś kulturalną i turystyczną część miasta.
Na terenie Szczecinka znajduje się 10 rzeźb, z których każda przedstawia scenki z życia Gryfa i Jesiotra – bohaterów symbolizujących ducha i historię miasta. Jedną znajdziesz przed głównym Ratuszem na Starym Rynku, tuż przy lokalnej cukierni. Inna mieści się obok szkoły muzycznej, a kolejna w pobliżu jeziora i basenu przy ul, Szczecińskiej.


W zależności od miejsca, postacie jedzą lody, jeżdżą na nartach wodnych czy opalają się nad brzegiem wody. Moją ulubioną jest lekko humorystyczna rzeźba przy Zamku Książąt Pomorskich, która przedstawia Jesiotra serwującego drinka Gryfowi. :) (lokalizacja na mapie: 53.706092, 16.692692).
Spacer szlakiem Gryfa i Jesiotra to dobra zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Rzeźby prowadzą przez główne atrakcje Szczecinka, dzięki czemu pozwalają odkryć jego klimatyczne ulice i zabytkowe budynki. Przypominają krasnale z Wrocławia czy królików z Gniezna i stanowią kolejną ciekawą atrakcję Szczecinka, która sprawdzi się na pamiątkowe zdjęcie.
9. Przepłyń kajakiem po szlakach wodnych
Szczecinek i jego okolice możesz odkryć z perspektywy kajaka. W okolicy znajdziesz wiele jezior i rzek, które nadają się do spływów kajakowych. Trasami, które mogę Ci polecić, są słynne spływy kajakowe po Gwdzie, Piławie czy Płytnicy. To wyprawy organizowane corocznie przez miasto. Zapewniają malownicze widoki na piękny krajobraz pobliskich akwenów i lasów. Mają różne poziomy trudności, a czas ich trwania może wynosić nawet kilka dni.
Innym pomysłem na spływ jest trasa startująca bezpośrednio z Jeziora Trzesiecko. Przy miejskiej plaży wypożycz kajak i rusz na przygodę rzeką Niezdobną do sąsiadującego Jeziora Wielimie. To oddalony o 10 km akwen przy miasteczku Gwda Wielka. Trasa ma średni poziom trudności i trwa ok. 3-4 godziny w jedną stronę.


Spływ po Jeziorze Wielimie to dobry pomysł dla rodzin z dziećmi, bo w jego trakcie długo nie traci się gruntu pod nogami. Płynąc wzdłuż wybrzeża Jeziora Wielimie, zatrzymaj się w Smażalni ryb przy nieoficjalnej plaży nad jeziorem, w której zamówisz np. dorsza z frytkami.
Wypożyczalnie kajaków w Szczecinku znajdziesz w kilku miejscach, m.in. przy pomoście zamkowym (lokalizacja na mapie: 53.706140, 16.693111) czy plaży miejskiej (lokalizacja na mapie: 53.703543, 16.692083).
Dla bardziej wytrwałych polecam trasę Pętli Szczecineckiej, której przebycie zajmie od 2 do 5 dni. Ciągnie się przez 60 km i prowadzi przez 3 rzeki i 9 jezior. Pomimo długości, to opcja o średnim poziomie trudności, która jest wymagająca tylko na niektórych odcinkach (np. moment na rzece Dołga to wiosłowanie pod prąd wzdłuż zarastających brzegów).
Pętlę Szczecinecką możesz rozpocząć w Szczecinku przy Jeziorze Trzesiecko. Jej szlak przebiega przez obszary chronione programem Natura 2000 “Jeziora Szczecineckie”, dzięki czemu gwarantuje piękne krajobrazy pojezierza, w tym zamieszkałe przez wiele gatunków ptaków (skowronek, wróbel, myszołów) lasy i czyste wody.
10. Zgłęb militarne tajemnice w Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza
lokalizacja na mapie: 53.71740, 16.65441
Planując zwiedzanie Szczecinka, zajedź do Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza. Znajdziesz je przy ul. Kościuszki, na zachodnim krańcu miasta. To placówka utworzona w 2012 r. i prowadzona przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Turystyczno-Historyczne Jazda 4×4. Znajdziesz tu zbiory związane z fortyfikacjami i przedmiotami z okresu II wojny światowej. Miejsce jest związane z historią armii Guderiana, która wyruszyła na Polskę w 1939 r.



Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza to 21 pomieszczeń rozłożonych na 2 kondygnacjach. Ich wystrój pozwolił mi poczuć klimat konfliktu poprzedniego wieku. Na miejscu zobaczysz wartownie, pokój dowódcy i pomieszczenie flankujące. Będziesz mógł też założyć jeden z hełmów i potrzymać karabin czy strzelbę. Wokół znajdziesz intrygujące pozostałości schronów Wału Pomorskiego i bunkier, a na zewnątrz stoją pojazdy wojenne, w tym czołg.
Muzeum to punkt “must see” dla każdego pasjonata historii militarnej – musisz jednak wiedzieć, że to atrakcja sezonowa. Jest otwarta tylko w okresie letnim (15 czerwca – 15 września) w soboty i niedziele oraz wiosennym (1 maja – 15 października) i jesiennym (16 września-15 października) w niedzielę. Wstęp do muzeum jest płatny, a bilet kupisz na miejscu. Jeśli jedziesz w kilka osób, obiekt oferuje atrakcyjne oferty dla grup.
11. Zahacz o Borne Sulinowo i atrakcje militarne
Zaledwie 17 km od Szczecinka leży Borne Sulinowo – jedno z najmłodszych miast w Polsce i fascynujący punkt na mapie turystyki militarnej. Powstało w 1993 r., a wcześniej stanowiło jedynie radziecki garnizon nieobecny na mapie. Na miejscu możesz zajechać do Muzeum Militarnej Historii Bornego Sulinowa, gdzie zobaczysz unikatową kolekcję pojazdów wojskowych, prezentowanych podczas dynamicznych pokazów. Znajdziesz tu też Dom Oficera, stare spichlerze czy robiący wrażenie pomnik czołgu T-34/85.
Borne Sulinowo i jego okolica to teren ważny historycznie. Znajdziesz tu wiele punktów wojskowych, przez co miejsce polecam każdemu, kto lubi odkrywać militarne perełki. Kilka kilometrów od miasta znajdziesz pozostałości po Wale Pomorskim czy dawną bazę rakietowa w Brzeźnicy z silosami na rakiety jądrowe.
Miejscem, które zaciekawiło mnie szczególnie, jest oddalone o 20 minut autem miasto-widmo o nazwie Kłomino. To tutaj zobaczyłem największe wrzosowiska w całej Polsce. Niedaleko znajdziesz też Zalew Nadrzyckie z punktem widokowym i trasą na spływ kajakowy.
Borne Sulinowo leży nad jeziorem Pile i wokół jest porośnięte lasami. Odwiedzając miasto, będziesz mógł spędzić czas na słonecznej plaży czy przespacerować się po Półwyspie Głowa Orła. To punkt na mapie zapewniający ciszę i spokój. Borne Sulinowo to też miejsce, w którym 2 razy w roku odbywa się Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych (szczegóły znajdziesz na stronie internetowej wydarzenia).
12. Obejrzyj paradę balonów na Międzynarodowym Festiwalu Balonowym
Planując wypad do Szczecinka w okresie wakacyjnym, koniecznie sprawdź datę Międzynarodowego Festiwalu Balonowego im. Kurta Hummela. To jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce i w Europie. Jest organizowane w mieście od 2010 r. i za każdym razem gromadzi za każdym razem rzeszę turystów. To event, który łączy ze sobą kulturę sportu balonowego z niezwykłym widowiskiem. Obejrzałem na nim podniebne akrobacje paralotniarzy, które wywarły na mnie spore wrażenie.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Balonowego w Szczecinku w niebo wzbija się kilkanaście balonów o różnych kolorach i kształtach. Kierują nimi polskie i zagraniczne załogi. Kluczowym momentem festiwalu jest Nocna Gala Balonowa. To moment, kiedy podświetlane maszyny startują na tle nocnego nieba – piękny widok. :) Wydarzenie rozpoczyna się w godzinach późnowieczornych, a całości towarzyszy podkład muzyczny.
Międzynarodowy Festiwal Balonowy w Szczecinku trwa zazwyczaj od 2 do 4 dni i jest darmowy. Jego program zakłada zazwyczaj 2-3 starty – jeden rano, a 2 kolejne pod wieczór. Balony ruszają z terenu Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Piłsudskiego, tuż obok brzegu Jeziora Trzesiecko i miejskiej plaży.
13. Zajrzyj na wieżę kościoła św. Mikołaja – jednego z najstarszych zabytków Szczecinka
lokalizacja na mapie: 53.709270, 16.691640
Spacerując po Szczecinku, przejdź się ulicą Księżnej Elżbiety, przy której znajdziesz wieżę kościoła św. Mikołaja. Sięga 3 pięter, a jej mury w dolnych częściach mają aż 2,5 m grubości. To jeden z najstarszych zabytków miasta, którego historia sięga XIV w. Wieża to część gotyckiego kościoła, którego główną nawę rozebrano w 1909 r. To atrakcja Szczecinka, którą szczególnie polecam miłośnikom historii i starej architektury.


Niestety dziś sama wieża kościoła św. Mikołaja nie jest dostępna do zwiedzania ze względu na niedostosowane do turystów schody. Pomimo tego, polecam Ci podejść pod jej mury i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Większość eksponatów z wnętrza wieży kościoła św. Mikołaja (m.in. srebrne kielichy, misy chrzcielne, dzwony) znajduje się obecnie w nowej siedzibie Muzeum Regionalnego w Szczecinku, przy ul, Szkolnej. To jedna z najstarszych placówek tego typu na całym Pomorzu Zachodnim. Muzeum jest płatne, a jego cennik znajdziesz na stronie internetowej ośrodka.

Wieża leży 5 minut pieszo od Rynku Miejskiego i Ratusza. Ok. 400 m dalej znajduje się też Akademia Muzyczna, której wnętrze zostało odnowione. To unikatowy budynek z witrażami, które możesz zobaczyć podczas Dni Otwartych albo prosząc obsługę o pokazanie auli Akademii.


Między zamkiem a Akademią Muzyczną rozciąga się Park Różany, przez który przebiega trasa biegowa dookoła Jeziora Trzesiecko. Nawet jeśli róże w danym momencie roku nie kwitną, dobrze zajrzeć tu i odpocząć chwilę pośród zieleni.
Poznaj ciekawe atrakcje w okolicy Szczecinka
W okolicach Szczecinka odwiedzić Drawski Park Krajobrazowy. To powstały w 1979 r. obszar ponad 380 tys. m² zalesionych terenów, które możesz zwiedzać nawet przez kilka dni. Składa się z kilku rezerwatów przyrody, jeziora (w tym największego – Drawska), torfowiska i pomników przyrody. Znajdziesz tu też ruiny zamku Joannitów z XIV w., które możesz zwiedzić, kupując bilet na miejscu (lokalizacja na mapie: 53.601114, 16.196296). Park to teren do spacerów, jazdy rowerem i spływów kajakowych.
Zwiedzając Drawski Park Krajobrazowy, samochód możesz zostawić przy drodze DW163, np. w miejscowości Stare Drawsko (lokalizacja na mapie: 53.600634, 16.196435) czy w centrum Czaplinka (lokalizacja na mapie: 53.556772, 16.228787)
Drawski Park Krajobrazowy leży niecałą godzinę autem od Szczecinka. Po drodze warto zajechać do pobliskich miejscowości Radacz i Juchowo. Znajdziesz w nich wiekowe ruiny pałaców rodziny von Kleist. To pozostałości po XIX-wiecznych budynkach, stanowiących dziś jedynie skrawek dawnej całości. Ruiny jednak nadal dobrze się prezentują i nadają się na unikatowe tło do pamiątkowego zdjęcia z urlopu. Oba punkty szczególnie polecam miłośnikom historii i dawnego budownictwa.
Jak dojechać do Szczecinka?
Do Szczecinka dojedziesz w 3 godziny pociągiem ze Szczecina, w 2 godziny z Poznania i w godzinę z Piły. Opcji jest sporo, ale niektóre wymagają przesiadek. Dworzec kolejowy Szczecinka znajduje się na jego południowym krańcu, 2 km od centrum. Do miasta dojedziesz też autobusem lokalnych przewoźników. Z Koszalina podróż zajmie Ci ok. 1.5 godziny. Połączeń pociągów jest jednak więcej, więc myślę, że to wygodniejsza opcja.
Inną możliwością dojazdu do Szczecinka jest samochód. W mieście znajdziesz wiele parkingów, szczególnie w centrum (polecam sprawdzić: lokalizacja na mapie: 53.709321, 16.689630). Aby dotrzeć autem do Szczecinka z południa, wjedź na drogę ekspresową S11 już w okolicach Katowic. Trasą tą przejedziesz obok Poznania i potem kolejno dojedziesz do Piły, Szczecinka i Koszalina. Szczecinek leży też niecałe 1,5h autem od brzegu Bałtyku, w tym turystycznego Mielna czy Darłowa.
Artykuł powstał we współpracy ze Szczecinkiem, na którego zaproszenie przez kilka dni zwiedzałem miasto i korzystałem z dostępnych atrakcji. To był bardzo przyjemny czas.

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.