Wrocław: 31 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Atrakcje Wrocławia,co warto zobaczyć we Wrocławiu,zabytki wrocławia,wrocław w jeden dzień

Szukasz atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławia? Moim zdaniem Wrocław to jedno z najpiękniejszych i najbogatszych w atrakcje miast Polski. Miasto słynie nie tylko ze Starego Miasta, Rynku z kolorowymi kamieniczkami, Panoramy Racławickiej czy Hali Stulecia z listy UNESCO. Lista ciekawych miejsc nie kończy się też na krasnalach, mostach i i wyspach na Odrze, Ogrodzie Zoologicznym czy wieżowcu Sky Tower.

Przygotowałem listę aż 31 atrakcji i ciekawych zakątków Wrocławia, które warto zobaczyć w jeden dzień, weekend albo w czasie dłuższego zwiedzania. Zaznaczyłem je również na mapie atrakcji Wrocławia.

W tym przewodniku po Wrocławiu opowiadam o znanych miejscach, ale też o nietypowych i niecodziennych atrakcjach. Podpowiadam dodatkowo, jakie restauracje i kawiarnie odwiedzić i gdzie nocować we Wrocławiu.

Spis treści pokaż

Czy warto zwiedzić atrakcje Wrocławia?

Nie będę niepotrzebnie przedłużał – uważam Wrocław za najpiękniejsze duże miasto Polski, doceniając jednocześnie ogromny urok Gdańska i Torunia, które są dla mnie miastami “na podium”. O tym, że warto zwiedzić Wrocław, decyduje według mnie różnorodność stolicy Dolnego Śląska. Znajdziesz tu przedstawicieli przeróżnych stylów architektonicznych – od klasycznego, mieszczańskiego Rynku, przez barokowe, gotyckie i renesansowe obiekty sakralne, aż do unikalnych przedstawicieli modernizmu jak WuWa czy Mezonetowiec.

Wrocław zawsze był miastem mieszania się kultur – tak też jest współcześnie, gdy miasto dzieli swoją przestrzeń między Polaków, dużą grupę mieszkających tu na stałe Ukraińców, ale też Włochów, Hiszpanów, osób pochodzących z Azji, Ameryki Środkowej, USA… Można byłoby wymieniać tak długo. O Wrocławiu mówi się w końcu “miejsce spotkań”. Ulice Wrocławia wypełniają też grupy turystów, którzy zaczynają zwiedzanie od Starego Miasta – Rynku, wysp odrzańskich przy Uniwersytecie Wrocławskim i Ostrowa Tumskiego kilka kroków dalej.

Wrocław atrakcje co zobaczyć Rynek Stare Miasto
Kolorowe kamienice wrocławskiego Rynku nie nudzą mi się, a w mieście mieszkam już 15 lat ;)

Wrocław przyciąga turystów wieloma atrakcjami i ciekawymi miejscami do zobaczenia. Najważniejszą jest zabytek z listy światowego dziedzictwa UNESCO, czyli Hala Stulecia projektu Maxa Berga otoczona piękną Pergolą, potężnym Ogrodem Zoologicznym nad Odrą i Parkiem Szczytnickim. Wrocław to też miasto setek mostów – ze sławnymi Mostem Grunwaldzkim, obłożonym kiedyś kłódkami Mostem Tumskim czy jednym z najnowszych – wysokim Mostem Rędzińskim. Spacerując między atrakcjami natkniesz się na setki krasnali, czyli małych symboli miasta.

Wrocław może się pochwalić jednym z najwyższych budynków Polski, czyli wieżowcem Sky Tower z punktem widokowym na całe miasto. W mieście możesz zwiedzić wiele muzeów, pójść na spacer nad Odrę jednym z licznym bulwarów, a latem – ruszyć miejskimi rowerami w poszukiwaniu dziesiątek beach barów, których tylko we Wrocławiu jest tak dużo. We Wrocławiu czuć atmosferę młodości połączoną z historią i tradycją. W tym przewodniku po atrakcjach Wrocławia opowiem Ci, które miejsca warto zobaczyć. ;)

1. Rynek i Stary Ratusz i kolorowe kamienice

Wrocławski Rynek to centralny punkt Starego Miasta i miejsce, którego nie wypada pominąć w czasie zwiedzania Wrocławia. Tu przez cały rok, niezależnie od pory dnia, zbierają się tłumy turystów i mieszkańców miasta. Najbardziej charakterystycznym budynkiem Rynku jest Stary Ratusz z zegarem astronomicznym na fasadzie.

Ze Starego Ratusza wyrasta 70-metrowa wieża ratuszowa, a przed budynkiem stoi kopia pręgierza z XV w. – typowe miejsce spotkań mieszkańców Wrocławia. Wybierając na miejsce spotkania “pod pręgierzem”, nie można się zgubić – schody u jego podstawy są pełne oczekujących na spotkania.

Wrocław Rynek
Stary Ratusz na wrocławskim rynku w czasie trwania Jarmarku Świętojańskiego

Z wieży ratuszowej w każdą niedzielę, dokładnie o godzinie 12:00 rozbrzmiewa hejnał wrocławski, czyli pieśń “We Wrocławiu na Rynecku”. W podziemiach Starego Ratusza znajdziesz Piwnicę Świdnicką – jedną z najstarszych restauracji w Europie działającą od 1273 r. Po 5 latach przerwy znowu przyjmuje gości, serwując tradycyjne dania kuchni śląskiej.

W Starym Ratuszu działa Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, którego ekspozycja opowiada o artystach od czasów najdawniejszych po współczesność. Na stronie internetowej możesz sprawdzić ceny biletów i szczegóły zwiedzania (w tym godziny otwarcia). 

Atrakcje Wrocławia,co warto zobaczyć we Wrocławiu,zabytki wrocławia,wrocław w jeden dzień

Do Starego Ratusza przylega Nowy Ratusz będący siedzibą prezydenta Wrocławia oraz Rady Miejskiej. Przed gmachem znajduje się wykonana ze szkła fontanna Zdrój. Powstała w 1996 r. na zlecenie ówczesnego prezydenta Wrocławia, Bogdana Zdrojewskiego jako obiekt tymczasowy, ale… szczęśliwie tryska wodą do dzisiaj. Typowe dla tymczasowych rozwiązań. ;)

Rynek we Wrocławiu otacza dokładnie 60 kamienic. Kamienice Jaś i Małgosia znajdują się w jednym z rogów Rynku i to jedne z najlepiej rozpoznawalnych kamieniczek (chociaż formalnie są już przy ul. św. Mikołaja). Wiele budynków ma swoje osobliwe nazwy: Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Złotym Słońcem.

Wrocław kamenice na rynku

W kamienicy pod Złotym Słońcem działa Muzeum Pana TadeuszaGodziny otwarcia i ceny biletów Muzeum Pana Tadeusza możesz znaleźć na jego stronie internetowej.

Fasada jednej z kamienic jest trochę “oszukana” – znajdziesz na niej domalowane okno – bez niego byłaby niesymetryczna. Szukaj jej na przeciwko fontanny Zdrój przy Nowym Ratuszu. Mam nadzieję, że będziesz w stanie ją wytropić – udaje się to mniej więcej połowie osób, które o nią pytam. ;)

W okresie świątecznym na Rynku we Wrocławiu organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy. Jeśli jesteś miłośnikiem takich wydarzeń, zainteresuj się również Jarmarkiem Świętojańskim organizowanym na przełomie maja i czerwca.

2. Plac Solny i ulice Starego Miasta

Wrocławskie Stare Miasto skrywa wiele miejsc, które warto odkryć i zobaczyć (zlokalizujesz je łatwo mając mapę ponad 45 atrakcji Wrocławia na Twoim telefonie). W jednym z narożników Rynku trafisz na Plac Solny. Plac był miejscem handlu, na którym sprzedawano sól i szereg innych dóbr. Współcześnie działa tu targ kwiatowy, na którym kwiaty kupisz nawet w środku nocy.

Wrocław plac solny kwiaty

Charakterystycznym budynkiem Placu Solnego jest Stara Giełda, pierwsza siedziba wrocławskiej giełdy i przedstawicielstwo lokalnych kupców. Jeśli lubisz zwiedzać podziemia, pod placem czeka na Ciebie mogący pomieścić 300 osób schron. Jego część jest aktualnie zaaranżowana na galerię Movie Gate, gdzie znajdziemy sporo rekwizytów z planów filmowych m.in. Hollywood.

Wrocław Stara Giełda

W poszukiwaniu ciekawych miejsc na kawę i obiad polecam spacer ulicami Igielną i Więzienną. Sprawdźcie też ofertę knajpek przy ulicy Nożowniczej i Szewskiej. Przy ul. Więziennej od XIV wieku działało miejskie więzienie, o którym przypomina teraz zachowany budynek i przykuty do kraty krasnal Więziennik.

Wrocław więzienna krasnal

Jeśli będziesz w okolicy ulicy Odrzańskiej i kamienic Jaś i Małgosia, koniecznie skręć w niepozorną ulicę Jatki z licznymi galerami sztuki (np. Galeria Sztuki Tętno lub Galeria Versus) i warsztatami rzemieślników. Odkryłem ją dopiero po kilku latach mieszkania we Wrocławiu. Na pewno znajdziesz tutaj wiele ciekawych motywów fotograficznych i pracownie artystyczne, które sprzedają tu swoje prace.

3. Hala Stulecia i Pawilon Czterech Kopuł z Muzeum Sztuki Współczesnej

Jedną z największych atrakcji Wrocławia jest jedyny miejski zabytek znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, czyli Halę Stulecia. Doceniona przez UNESCO Hala Stulecia powstawała w latach 1911 – 1913 według projektu Maxa Berga. Hala Stulecia to konstrukcja żelbetowa, której przykrycie miało w chwili jej budowy największą rozpiętość na świecie.

Budowa hali wiązała się z organizacją Wystawy Stulecia, którą uczczono rocznicę 100 lat od wydania przez cesarza Fryderyka Wilhelma III odezwy, w której wezwał do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi. Stąd wzięła się więc nazwa “Hala Stulecia”, w czasach PRL przemianowana na Halę Ludową.

Hala Stulecia atrakcje Wrocławia

Kopuła Hali Stulecia ma 67 metrów średnicy. W Hali znajdowały się również największe na świecie organy z aż 16706 piszczałkami. Później przeniesiono je częściowo do katedry św. Jana Chrzciciela (choć nie wszystkie się tam zmieściły). Do katedry zajrzymy jeszcze przy okazji zwiedzania Ostrowa Tumskiego.

Na tarasie Hali Stulecia działa Restauracja Tarasowa z widokiem na Pergolę i Fontannę Multimedialną. Warto zajrzeć tu w przerwie zwiedzania na kawę lub zjeść obiad z sezonowego menu opartego o lokalne, dolnośląskie dania. Szefową kuchni jest Katarzyna Daniłowicz, zwyciężczyni 4. edycji Top Chef Polska.

Przed halą stoi stalowa iglica wysoka na aż 90 metrów, która powstała tutaj z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych zorganizowanej po II wojnie światowej już przez Polaków. W sąsiedztwie Hali Stulecia znajdziesz też Pawilon Czterech Kopuł. Zajrzyj tam, żeby zwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej – jeden z oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Szczegóły zwiedzania znajdziesz na stronie Pawilonu Czterech Kopuł. Tam znajdziesz również informacje o wystawach stałych i aktualnych wystawach czasowych, które możesz obejrzeć. 

4. Wrocławska Fontanna Multimedialna i Pergola

Wrocławska Fontanna Multimedialna to największa fontanna w Polsce i jedna z największych w Europie – jej niecka ma wymiary 115 na 108 metrów. Daje pokazy dzięki 300 dyszom wodnym, które dzięki synchronizacji z 800 źródłami światła, dźwiękiem i dyszami ognia dają niesamowite przedstawienia. To atrakcja, którą warto odwiedzić szczególnie po zachodzie słońca.

Wrocław pergola
Spacer wzdłuż Pergoli w okolicy Hali Stulecia to obowiązkowy element zwiedzania Wrocławia

Sezon pokazów Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej trwa ok. 150 dni, zazwyczaj do końca września lub października. Pokazy zaczynają o pełnej godzinie. Na stronie internetowej możesz sprawdzić program pokazów.

Jeśli w ciepły, letni wieczór Wrocławianin widzi zatłoczone tramwaje jadące z Biskupina to znaczy, że właśnie zakończył się pokaz fontanny multimedialnej. Obiekt powstał w 2009 r. i bardzo uatrakcyjnił ten już mocno popularny rejon miasta. Jego najbliższą sąsiadką jest Hala Stulecia, a fontannę otacza obrośnięta roślinnością pergola.

5. Ogród Japoński i Park Szczytnicki

Od ponad stu lat niedaleko Hali Stulecia działa Ogród Japoński stworzony przy okazji Wystawy Stulecia. Zaprojektowano zgodnie z japońską tradycją i sztuką ogrodową. Dwie wodne kaskady prowadzą do stawu otoczonego roślinnością, którą zaaranżowali tu specjaliści z miasta Nagoya. Staw pokonasz drewnianym mostem, który jest najczęściej fotografowanym obiektem w ogrodzie.

Wstęp do Ogrodu Japońskiego jest płatny. Możliwość wykonania profesjonalnej sesji fotograficznej również jest płatna. Na stronie internetowej sprawdzisz godziny otwarcia i ceny biletów.

Spacer po Ogrodzie Japońskim to unikalne doświadczenie – szczególnie, że do japońskich klimatów możesz przenieść się nie opuszczając centrum Wrocławia. Najwięcej turystów jest tu popołudniami, więc jeśli chcesz uniknąć tłumów, to zajrzyj to na początku dnia.

Polecam również spacer po alejkach przylegającego do Hali Stulecia Parku Szczytnickiego – jednego z największych parków Wrocławia. To jedno z ulubionych miejsc wrocławian, jeśli chodzi o odpoczynek na łonie natury w sercu miasta. W czasie spaceru spróbuj znaleźć w parku uroczy, drewniany kościół św. Jana Nepomucena.

6. Ostrów Tumski i katedra św. Jana Chrzciciela

Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, której zabudowa ma aktualnie głównie charakter kościelny. Najważniejszą budowlą Ostrowa Tumskiego jest katedra św. Jana Chrzciciela. Budowla jest pierwszą, w pełni gotycką świątynią na ziemiach polskich. Jej dwie, bliźniacze wieże wznoszą się na wysokość 91 m i są najwyższymi wieżami kościelnymi miasta.

Możesz zwiedzić wnętrze katedry (w tym jej kaplice) oraz wejść na punkt widokowy z panoramą na Ostrów Tumski i centrum Wrocławia. Na stronie internetowej sprawdzisz godziny otwarcia i ceny biletów.

Atrakcje Wrocławia,co warto zobaczyć we Wrocławiu,zabytki wrocławia,wrocław w jeden dzień

Droga na Ostrów Tumski prowadzi przez most Tumski. To charakterystyczna atrakcja na mapie Wrocławia, bo most od wielu lat jest miłosnym pośrednikiem dla mieszkających w mieście zakochanych. Wśród wrocławian częściej nazywa się go więc “mostem zakochanych“.

Mówi się, że zawieszenie na nim kłódki z inicjałami danych osób gwarantuje im szczęście i długą miłość. Ostrów Tumski przyciąga przez to zakochanych, którzy chcą połączyć zwiedzanie Wrocławia z zadbaniem o kwestie sercowe. Po remoncie z Mostu Tumskiego zniknęły jednak wszystkie kłódki zakochanych.

Atrakcje Wrocławia,co warto zobaczyć we Wrocławiu,zabytki wrocławia,wrocław w jeden dzień

Oświetlenie Ostrowa Tumskiego zapewniają lampy gazowe, które codziennie, przez cały rok, są ręcznie zapalane i gaszone. Zaplanujcie spacer na Ostrów Tumski w czasie, gdy zacznie się ściemniać. Będziecie mieli szansę zobaczenia ubranego w czarną pelerynę i melonik miejskiego latarnika, który tego wieczoru zapali własnoręcznie aż 102 lampy.

7. Makieta kolejowa Kolejkowo

W najwyższym budynku Wrocławia, czyli Sky Tower, kryje się unikalna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Kolejkowo to zajmująca prawie 1000 metrów kwadratowych makieta kolejowa, która po kilku latach obecności na Dworcu Świebodzkim przeniosła się do Sky Tower i rozrosła do rozmiarów, który wymaga min. godziny zwiedzania.

Na wyobraźnię niech podziała kilka liczb – Kolejkowo to 720 metry torowiska, 14 kilometrów kabli i prawie 4400 km przejeżdżanych przez pociągi każdego roku. Sporo elementów Kolejkowa jest interaktywnych i działa wtedy, kiedy zwiedzający mają na to ochotę. Wystarczy naciskać znajdujące się przy barierkach przyciski i obserwować, co zaczyna się dziać w danej części makiety.

Wrocław Kolejkowo Ratusz

W Kolejkowie możesz obejrzeć makietowy dzień i noc – co 9 minut światła na sali się przyciemniają, a na makiecie noc zapada na 4 minuty. Włączają się wtedy światła latarni i neonów, a w mieszkaniach palą się żarówki. Gdy obejrzysz już wszystkie części głównej wystawy, możesz zrelaksować się w kawiarence działającej na tyłach kas biletowych, a potem zajrzeć do sklepu z pamiątkami.

8. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Tuż obok Ostrowa Tumskiego działa wrocławski Ogród Botaniczny, który powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy flory (i fauny – w końcu piękne rośliny przyciągają równie ciekawych przedstawicieli fauny). W Ogrodzie Botanicznym Unwersytetu Wrocławskiego organizowane są czasami ciekawe wydarzenia, jak np. festiwal jogi z relaksującymi koncertami.

Mocno polecam, żebyś znalazł chwilę na spacer po Ogrodzie Botanicznym. To enklawa ciszy, spokoju i powolnego rytmu natury w otoczeniu ruchliwego i głośnego centrum Wrocławia. Po kilku minutach od wejścia możesz zapomnieć, że jesteś właśnie w sercu dużego, europejskiego miasta i poczuć się jak w pięknym lesie.

9. Panorama Racławicka

Panorama Racławicka – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich obrazów, ma swoje muzeum właśnie we Wrocławiu. Obraz prezentowany jest w specjalnie dla niego zbudowanej rotundzie, która znajduje się w Parku Juliusza Słowackiego. Zwiedzanie Wrocławia nie będzie pełne, jeśli nie odwiedzisz tego miejsca.

Atrakcje Wrocławia,co warto zobaczyć we Wrocławiu,zabytki wrocławia,wrocław w jeden dzień

Panorama Racławicka stworzyli Jan Styk i Wojciech Kossak. Powstała pod koniec XIX wieku, aby uczcić setną rocznicę bitwy pod Racławicami, w której wojska Tadeusza Kościuszki starły się z armią rosyjską. Ogromny obraz ma 15 metrów wysokości i aż 114 metrów długości. Pierwotnie wystawiono ją we Lwowie, a po II wojnie światowej trafiła do Wrocławia.

10. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Tuż obok Panoramy Racławickiej znajduje się piękny, obrośnięty bluszczem budynek Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od strony Odry stoją przy nim rzeźby “Ptaki” stworzone przez Małgorzatę Abakanowicz. Muzeum Narodowe to ogromne muzeum sztuki, w którym zgromadzono ponad 200 000 eksponatów.

Na stronie internetowej znajdziesz szczegóły zwiedzania Muzeum Narodowego – wraz z cenami biletów i godzinami otwarcia. Tam znajdziesz też aktualną ofertę wystaw czasowych.

Atrakcje Wrocławia,co warto zobaczyć we Wrocławiu,zabytki wrocławia,wrocław w jeden dzień

Dużą część zbiorów pochodzi ze Lwowa i przyjechała do Wrocławia po II wojnie światowej, ale sporo eksponatów pochodzi też z dawnych muzeów niemieckich. W zbiorach Muzeum Narodowego znajdują się niektóre wizerunki polskich królów i książąt wchodzące w skład “Pocztu królów i książąt polskich” Jana Matejki.

11. Ogród Zoologiczny (Zoo Wrocław) z Afrykarium

Gdy pojawisz się już w okolicach Hali Stulecia i Pergoli, możesz rozważyć odwiedziny we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Wrocławskie ZOO może się pochwalić Afrykariumnajwiększym w Polsce oceanarium, które jest równocześnie jedynym obiektem tego typu na świecie, które jest poświęcone zwierzętom i roślinności tylko jednego kontynentu.

Ceny biletów do wrocławskiego ZOO, jego godziny otwarcia i szczegóły zwiedzania sprawdzisz na stronie internetowej. Najwygodniej będzie kupić bilety do ZOO online. Unikniesz dzięki temu kolejek do kas biletowych, które mogą być uciążliwe szczególnie w weekendy.

Codziennie tłumy turystów pojawiają się w Zoo Wrocławia m.in. po to, aby zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsce Afrykarium, czyli tunel prowadzący przez ogromne akwarium. W obiegu Afrykarium jest aż 15 milionów litrów wody. Poza oceanarium, wrocławskie ZOO jest domem dla ponad 1000 gatunków zwierząt, z czego część to gatunki zagrożone wyginięciem.

Jeśli planujesz odwiedziny we wrocławskim ZOO w weekend, bądź przygotowany na tłumy zwiedzających. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, znacznie lepszym wyjściem będzie pojawienie się tutaj w środku tygodnia. Będzie znacznie kameralniej.

12. Narodowe Forum Muzyki

W centrum Wrocławia trudno nie zauważyć masywnego, wyglądającego na pokryty miedzią budynku, który dominuje na betonowym Placu Wolności. Rudo-złota budowla to Narodowe Forum Muzyki, czyli kompleks sal koncertowych o akustyce, której podobno zazdroszczą nam na całym świecie.

Aktualną ofertę koncertów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu możesz sprawdzić na stronie internetowej NFM. Jeśli chcesz przeżyć maksimum audiofilskich wrażeń, kup bilety na koncert odbywający się w Sali Głównej.

Wrocław Narodowe Forum Muzyki

Przed każdym przedstawianiem główna sala koncertowa, która może pomieścić aż 1804 widzów, jest indywidualnie dostosowywana akustycznie do rodzaju wydarzenia. Podwieszane sufity i komory akustyczne, które otaczają salę, są odpowiednio regulowane (przysuwane lub odsuwane oraz opuszczane lub podnoszone), aby dobrać idealną długość wybrzmienia dźwięku.

Wrocław budynek Narodowe Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki to ten rodzaj nietypowych atrakcji Wrocławia, który warto obejrzeć nie tylko z zewnątrz. Przede wszystkim warto wziąć udział w wydarzeniach organizowanych w tym miejscu. Niesamowitych przeżyć dostarczają m.in. organy z 4700 piszczałkami, które potrafią zagrać dźwięki o niesamowitej rozpiętości – od ledwo słyszalnych 16 Hz do potężnych 18 000 Hz.

W sąsiedztwie Narodowego Forum Muzyki znajdziesz ciekawe, chociaż niepozorne Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Ekspozycja opowiada o osiągnięciach artystów wrocławskich scen teatralnych. W muzeum będzie też mógł podszkolić się z aktorstwa – np. trenując dykcję. 

Jeśli słuchać muzyki na żywo, to tylko w Narodowym Forum Muzyki. Pod względem akustycznym to jedna z najlepszych tego typu instytucji w całej Europie. Będąc we Wrocławiu, spróbuj kupić bilet na jedno z wydarzeń organizowanych w NFM.

13. Dzielnica Czterech Wyznań

W rejonie ulic św. Antoniego i Włodkowica znajdziesz Dzielnicę Czterech Wyznań, znaną też jako Dzielnica Wzajemnego Szacunku. To miejsce jest definicją wrocławskiej różnorodności i szerokiej tolerancji. Zwiedzanie Wrocławia będzie pełniejsze, jeśli zajrzysz to tego uroczego i ważnego zakątka miasta. W bliskim sąsiedztwie stoją tutaj:

  • katolicki kościół św. Antoniego z Padwy,
  • prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy,
  • ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej,
  • synagoga pod Białym Bocianem.
Wrocław Dzielnica Czterech Świątyń
Synagoga pod Białym Bocianem w Dzielnicy Czterech Wyznań

Wszystkie świątynie można zwiedzać. Ciekawym puntem Dzielnicy Czterech Wyznań jest szczególnie synagoga pod Białym Bocianem, która oferuje odwiedzającym szeroki program kulturalny. Poza sakralnym charakterem tej części miasta, ulice wieczorem ożywają dzięki licznym pubom i restauracjom.

Wrocław rzeźba

Dzielnica Czterech Wyznań znajduje się w przestrzeni między ulicami Kazimierza Wielkiego Włodkowica i św. Antoniego. Wejście do dzielnicy wyróżnia pomnik Kryształowa Planeta.

14. Wyspa Słodowa i inne wyspy na Odrze

Po zwiedzaniu Uniwersytetu Wrocławskiego dobrze skierować się na północ, przechodząc Mostem Uniwersyteckim. Za plecami, z każdym naszym krokiem, będzie pojawiał coraz ładniejszy, pocztówkowy kadr z odbijającym się od powierzchni Odry gmachem Uniwersytetu w roli głównej. Żółta Kładka Słodowa zaprowadzi Cię do Wyspy Słodowej.

Wrocław most grunwaldzki panorama
Zółto-zielona Kładka Słodowa na środku zdjęcia prowadzi na pełną drzew Wyspę Słodową

Życie towarzyskie tętni na wyspie przez cały rok, ale najciekawiej jest tu wiosną i latem. Dla mieszkańców Wrocławia zwrot “chodźmy na wyspę” jest jednoznaczny i oznacza spotkanie właśnie na Słodowej. Południowy brzeg wyspy jest zagospodarowany przez cumujące tu barki-restauracje, na których można coś przekąsić lub wypić piwo z widokiem na Odrę i rzeczne wyspy.

Wyspa Słodowa nie jest objęta zakazem picia alkoholu w miejscach publicznych. Jak wszędzie jednak, trzeba dbać o środowisko i dokładnie posprzątać po swojej obecności. W ciepłe dni, Wyspa Słodowa jest zatłoczona – wypoczywają tu zarówno studenci, jak i rzesze turystów w czasie przerwy do zwiedzania Wrocławia.

Wrocław katedra łódka
Bulwar Piotra Włostowica na Wyspie Piasek i katedra św. Jana Chrzciciela widziane z Mostu Piaskowego

Wyspę najlepiej opuścić Kładką Piaskową, mijając po prawej stronie rzeźbę Nawa o dość osobilnym kształcie, stojącą na niewielkiej Wyspie Daliowej. Spacer możesz przedłużyć kierując się na bulwar Xawerego Dunikowskiego, który jest popularnym miejscem spacerów i wieczornego chillowania z widokiem na Ostrów Tumski. Bulwar łączy Muzeum Narodowe i Halę Targową.

15. Hala Targowa

Będąc już na Wyspie Piasek, polecam obejść ją bulwarem Piotra Włostowica. Spacer tą drogą dostarczy pięknego widoku na Ostrów Tumski. Pomalowany na różowo Most Piaskowy dzieli Wyspę Piasek od Hali Targowej – zabytkowego budynku, który nadal jest miejscem tradycyjnego handlu ciekawymi towarami.

Hala Targowa powstała w 1908 r. w stylu neogotyckim. To ciekawe połączenie stylów – neogotyckiej fasady i modernistycznego, wygodnego dla handlujących wnętrza. Działa nieprzerwanie od czasu powstania. Dzisiaj możesz tu kupić świeże owoce i warzywa, pyszne oliwki, dziesiątki rodzajów serów, a nawet yerba mate i świeżo palone ziarna kawy.

16. Punkty widokowe na Starym Mieście

W czasie zwiedzania Wrocławia polecam Ci wyegzekwować trochę czasu na spojrzenie na Stare Miasto również z góry. Tuż przy Rynku znajdziesz się dwie świątynie, w których dostępne są tarasy widokowe. To dwa z łącznie pięciu oficjalnych punktów widokowych we Wrocławiu.

Bazylika mniejsza św. Elżbiety Węgierskiej (tzw. kościół garnizonowy)

Bazylika mniejsza świętej Elżbiety Węgierskiej to dominujący punkt Starego Miasta z wieżą osiągającą 90 metrów wysokości. Blisko jej szczytu znajduje się punkt widokowy, do którego dostaniemy się po pokonaniu wąskich i krętych schodów. Po katastrofalnym pożarze z 1976 r. kościół stracił dużą część drewnianego wyposażenia i potężne organy, które w 2022 r. udało się odbudować.

Wrocław punkt widokowy

Wieża widokowa jest czynna tylko w sezonie letnim, poza dniami z silnymi opadami deszczu i intensywnym wiatrem. Na górę można wejść tylko po schodach – obiekt nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wstęp płatny – bilety możesz kupić w kasie tuż przy wejściu na punkt widokowy.

Katedra św. Marii Magdaleny (Mostek Pokutnic)

Po przeciwnej stronie Rynku stoi dawna, ewangelicka katedra św. Marii Magdaleny, dzisiaj należąca do kościoła polskokatolickiego. Jej dwie wieże są na wysokości 45 metrów połączone słynnym Mostkiem Pokutnic, zwanym też Mostkiem Czarownic. To jeden z najchętniej odwiedzanych punktów widokowych we Wrocławiu.

Wejść na Mostek Pokutnic można codziennie, przez cały rok. Wejście na górę możliwe jest tylko po schodach. Na stronie internetowej znajdziesz aktualne ceny biletów wstępu.

Pod koniec XIX w. rozkręciła się na nim tak mocna impreza z okazji 90. urodzin cesarza Wilhelma I, że od fajerwerków spłonęła jedna z wież. Udało się ją jednak ostatecznie odbudować. Mostek Pokutnic łączący obie wieże pozwala na podziwianie wrocławskiego Rynku i Starego Miasta z niecodziennej perspektywy.

Z Mostkiem Pokutnic są związane dwie legendy. Według pierwszej, po zmroku mostek wypełnia się pokutującymi duszami osób, które podróżując, zmarły w mieście. Druga mówi, że mostek nocami zajmują dusze próżnych dziewczyn, które spędziły życie na zabawach.

17. Uniwersytet Wrocławski (Wieża Matematyczna i Aula Leopoldina)

Kolejny punkt widokowy, dający nieco inne spojrzenie na miasto, to Wieża Matematyczna wyrastająca z budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Kierując się na północ ulicą Szewską wstąp na chwilę do ogrodu Ossolineum, a później przejdź na plac Uniwersytecki. Jeśli widzisz przed sobą fontannę z nagim szermierzem, to jesteś we właściwym miejscu.

Fontanna stoi tuż przy pochodzącym z 1739 r. gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wnętrza budynku skrywają reprezentacyjne pomieszczenia uniwersyteckie. Największe wrażenie robi zdecydowanie Aula Leopoldina ozdobiona XVIII-wiecznymi freskami. Studenci mają zaszczyt korzystania z tej sali podczas ważnych uroczystości, np. podczas immatrykulacji.

Uniwersytet Wrocławski gmach Wrocław atrakcje

Zerknijcie również do Oratorium Marianum (Oratorium Muzycznego), w którym swoje koncerty dawali Paganini i Ferenc Liszt. To pomieszczenie zostało mocno poturbowane podczas wojennej zawieruchy i nigdy nie wróciło do pierwotnego kształtu. W czasie zwiedzania nie zapomnij też o wyrastającej z dachu Wieży Matematycznej, która jest kolejnym punktem widokowym Wrocławia.

Wejście na Wieżę Matematyczną jest możliwe w ramach zwiedzania Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Obejrzysz wtedy Aulę Leopoldina, Oratorium Marianum, Wieżę Matematyczną i wystawę muzealną. Godziny otwarcia muzeum i ceny biletów sprawdzisz na jego stronie internetowej.

Plany budowy budynku zakładały, że obok niej powstaną jeszcze dwie wieże, ale XVIII-wieczne wojny i problemy finansowe zweryfikowały te plany. Wieża pełniła pierwotnie zadanie obserwatorium astronomicznego i meteorologicznego, współcześnie jest już wyłącznie atrakcją turystyczną, z której nie korzysta się w celach naukowych.

18. Fosa Miejska i Wzgórze Partyzantów

Wrocław daje turystom możliwość zobaczenia dużego kawałka fosy miejskiej, którą Wrocław posiadał od XIII wieku. Na obecny kształt fosy miał wpływ brat wielkiego Napoleona, Hieronim Bonaparte, który po zdobyciu Wrocławia w 1807 r. nakazał wyburzenie fortyfikacji miasta i oddanie tych terenów do użytku mieszkańców.

Sąd Okręgowy Stare Miasto Podwale ciekawe nietypowe atrakcje Wrocławia co warto zobaczyć Fosa Miejska Cafe Berg

Bulwary, które współcześnie pozwalają na spacery wzdłuż fosy, to właśnie zasługa Hieronima, któremu nie zależało jednak na pięknie Wrocławia – chciał po prostu osłabić potencjał obronny miasta. Spacer całą długością ul. Podwale pozwoli zobaczyć zdecydowaną większość pozostałości Fosy Miejskiej. Nad Fosą Miejską ciągnie się Promenada Staromiejska.

Po drodze miniesz ławeczki z widokiem na fosę, które w ciepłe dni wypełniają się relaksującymi się spacerowiczami. Najważniejsze atrakcje, jakie znajdziesz przy Fosie Miejskiej to:

  • Wzgórze Partyzantów,
  • Wrocławski Teatr Lalek z Parkiem Kopernika,
  • Narodowe Forum Muzyki i Pałac Królewski,
  • budynki sądu i prokuratury.

19. Pałac Królewski – Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej

Na wypadek, gdyby zabrakło Ci w czasie zwiedzania Wrocławia interesujących atrakcji i miejsc wartych zobaczenia, miasto ma w swoich “zbiorach” również Pałac Królewski. Możesz się również spotkać z innymi nazwami budynku – pałac Spätgenów lub zamek królów pruskich. Bo istotnie – w 1750 r. budynek wykupił pruski król Fryderyk II Wielki.

Zanim udasz się do Muzeum Sztuki Medalierskiej, sprawdź na jego stronie szczegóły zwiedzania – ceny biletów i godziny otwarcia. Do muzeum dojedziesz wysiadając z tramwaju na przystanku Zamkowa

W Pałacu Królewskim mieści się jedyne w Polsce muzeum poświęcone medalom i odznaczeniom, czyli Muzeum Sztuki Medalierskiej. W kolekcji są takie okazy jak najstarsza odznaka policyjna w Polsce z 1540 r., a w zbiorach jest aż 50 000 eksponatów. W Muzeum Historycznym wystawy stałe opowiadają o tysiącletniej historii Wrocławia. Do obejrzenia są też kompleks królewskich apartamentów, czyli komnaty królewskie.

20. Dworzec kolejowy Wrocław Główny

Dworzec Wrocław Główny pełni nie tylko funkcje transportowe, ale jest również atrakcją turystyczną Wrocławia. Możesz wzbogacić zwiedzanie Wrocławia, jeśli poświęcisz na Wrocław Główny trochę czasu. Budynek powstał w 1857 r. zgodnie z projektem królewskiego architekta Kolei Górnośląskiej, Wilhelma Grapowa.

Wrocław Główny atrakcje co zobaczyć blog podróżniczy

Po latach zaniedbań, które doprowadziły wnętrze dworca do fatalnego stanu, doczekał się on w latach 2010-2012 generalnego remontu. Od tego czasu odwiedzanie kompleksu stało się dla wielu turystów obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Wrocławia. Skorzystaj ze schodów ruchomych niedaleko kas biletowych i zwiedź również górne piętro dworca. Działa ta miejska biblioteka.

Remont został przeprowadzony z wysokim kunsztem konserwatorskim – zwróć uwagę na sufity w dworcowych sklepach i restauracjach. Szczególnie piękne zdobienia znajdują się w Sali Sesyjnej, które nie jest jednak na co dzień udostępniona do zwiedzania. Według legend podziemia budynku kryją schrony i sieć tajemnych przejść, w tym nawet bezpośrednie połączenie z Odrą lub… linię kolejową do Berlina.

Wrocław Główny hala dworcowa

Pierwotnie pociągi przejeżdżały dokładnie przez środek współczesnej hali dworcaPodwyższenie naprzeciwko kas biletowych to pozostałość po ówczesnym peronie. Przebudowa w latach 1899-1904 doprowadziła do budowy hali peronowej, z której pasażerowie i pociągi korzystają do dzisiaj.

Faktem jest, że w czasie II wojny światowej wybudowano tu imponujące schrony, które podczas modernizacji dworca w 2012 r. zostały wyburzone i zastąpione parkingiem podziemnym. Likwidacja ich metodą strzałową była swego czasu atrakcją, która przyciągała w rejon remontowanego dworca sporo gapiów. Innych miejskich legend nie udało się potwierdzić pomimo prowadzenia badań i odwiertów.

21. Kolorowe Podwórka na Nadodrzu

Wrocławska dzielnica Nadodrze jeszcze kilka lat temu była rejonem dość zaniedbanym, który nie przyciągał uwagi turystów. Dzięki aktywnej działalności lokalnych aktywistów i ciekawym inicjatywą, Nadodrze staje się powoli modną i atrakcyjną dzielnicą miasta.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Nadodrza są Kolorowe Podwórka, które powstały przy ul. Roosevelta dzięki współpracy lokalnych mieszkańców i artystów. Ściany dziedzińca kilku sąsiadujących ze sobą budynków zostały ozdobione kolorowymi malunkami, które zostały szybko docenione przez turystów.

Wrocław budynek kolorowe podwórka

Odwiedziny przy Kolorowych Podwórkach możesz połączyć ze spacerem ul. Prusa, przy której znajdziesz secesyjną kamienicę z pięknie zdobioną fasadą oraz Park Tołpy z Wrocławskim Hogwartem, czyli Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Więcej o zwiedzaniu tych atrakcji dowiesz się z mojego artykułu o nietypowych atrakcjach Wrocławia.

22. Ulica Świdnicka (Opera Wrocławska i Hotel Monopol)

Ulica Świdnicka była dawniej najważniejszą ulicą handlową Wrocławia, prowadzącą z okolic dworca kolejowego do Rynku. Przy Świdnickiej znajdziesz okazały budynek Opery Wrocławskiej. Opera po II wojnie światowej wznowiła swoją pracę przedstawieniem “Halki” Moniuszki, co miało wymowne, patriotyczne znaczenie.

Bilety na przedstawienia Opery Wrocławskiej możesz kupić na stronie internetowej opery. Obejrzenie spektaklu może być świetnym zwieńczeniem aktywnego dnia we Wrocławiu. Polecam Ci to również dlatego, że główna sala wrocławskiej opery robi ogromne wrażenie.

Wrocław opera

Charakterystyczna dla budynku jest 6-rzędowa kolumnada, która zdobi fasadę budynku od strony ul. Świdnickiej. Duże wrażenie robi również pomieszczenie ze sceną i widownią, w którym odbywają się spektakle. Dla widzów przewidziano miejsca na parterze oraz na 3 poziomach pięknie zdobionych balkonów.

Niedaleko opery stoi pomnik Bolesława Chrobrego, chociaż cokół pomnika był zajmowany pierwotnie przez podobiznę cesarza Wilhelma I. Obalono go uroczyście w październiku 1945 r. w obecności pierwszego polskiego prezydenta Wrocławia, Bolesława Drobnera. Idąc dalej na południe miniesz po lewej stronie zbudowany 1930 r. dom towarowy Renoma -najpiękniejsze architektonicznie centrum handlowe we Wrocławiu.

Przy ulicy Świdnickiej stoi Hotel Monopol, który otwarto w 1892 r. jako najbardziej luksusowy hotel miasta. Z balkonu nad głównym wejściem do hotelu śpiewał dla zgromadzonych fanów w 1958 r. Jan Kiepura. Pierwotnie balkonu tu jednak nie było. Wybudowano go w 1937 r. aby stworzyć godne miejsce do planowanej przemowy kanclerza III Rzeszy, Adolfa Hitlera.

Monopol nadal należy do obiektów o najlepszej renomie w mieście – w 2012 r. gościł piłkarzy grających w turnieju EURO 2012, wcześniej mieszkali tu m.in. Pablo Picasso, Marlena Dietrich, Jerzy Grotowski, Stanisław Tym. Na wysokości hotelu Monopol zwróć uwagę na nawierzchnię ulicy. Czerwona kostka układa się w zarys fundamentów Bramy Świdnickiej, dawnej bramy miejskiej zlikwidowanej na początku XIX w.

23. Wrocławskie krasnale

W czasie zwiedzania Wrocławia nie mogliście nie trafić na dziesiątki małych rzeźb przedstawiających różne wcielenia krasnali. Wrocławskie krasnale stały się jedną z najmocniej rozpoznawalnych atrakcji stolicy Dolnego Śląska. Na poszukiwaniu krasnali możesz spędzić długie dni. ;)

Ustawia się je we wrocławskiej przestrzeni publicznej już od ponad 15 lat. Są niebanalną atrakcją turystyczną, ale ich geneza tkwi w działalności ruchów antykomunistycznych w latach 80. i ruchu “Pomarańczowej Alternatywy”.

Wrocław krasnal

Skąd wzięły się wrocławskie krasnale? Komunistyczne władz zamalowywały antysocjalistyczne napisy. Następnie w akcie protestu często ozdabiane były postacią krasnala, który miał ośmieszyć rządzących i pokojowo sprzeciwiać się niedemokratycznym rządom.

Pierwszy taki rysunek powstał w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 r. na transformatorze na Sępolnie. Krasnal stał się symbolem pokojowego protestu przeciwko władzy PRL – do końca 1983 r. powstało ich ponad 1000, również w innych miastach Polski.

Szczyt popularności zyskały 1 czerwca 1988 r., kiedy ulicami Wrocławia przeszło szacunkowo od 10 do 20 000 uczestników “Rewolucji Krasnoludków”. Każdy z nich miał na głowie czapkę krasnoludka. 1 czerwca 2001 r. na skrzyżowaniu Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego stanął Papa Krasnal.

Papa Krasnal to wybrzuszenie ulicy? Pomnikiem Papy Krasnala Pomarańczowa Alternatywa raz jeszcze dała dowód swojego sprzeciwu dla władzy. Pomnika nie zgłoszono oficjalnie do władz miasta – zgłoszono go jako wybrzuszenie ulicy.

Od 2005 r. zaczęto ustawiać ok. 30-centymetrowe pomniki krasnali w różnych częściach miasta. W 2008 r. było ich już 100, w 2011 r. – 200, a w 2014 r. ich liczba przekroczyła 300. Krasnale stały się atrakcją turystyczną Wrocławia, a zwiedzanie miasta często odbywa się właśnie ich śladami.

Wrocław papa krasnal
Papa Krasnal stojący przy ul. Świdnickiej, tuż przy przystanku tramwajowym ‘Świdnicka”

Spacerując po Wrocławiu dobrze się rozglądacie – podczas jednodniowej wycieczki powinniście ich znaleźć przynajmniej 20-30. Mój ulubiony, Świetlik, jeździ przyczepiony do tramwaju Protram 205WrAs o numerze bocznym 2703.

24. Sky Tower

Sky Tower to najwyższy budynek Wrocławia. Budynek powstał w 2012 r. w miejscu ówczesnego najwyższego budynku miasta, 125-metrowego Poltegoru. Rozbiórka Poltegoru rozpoczęła się 2 czerwca 2007 r., ale dzień wcześniej przeprowadzono tu jeszcze ćwiczenia służb ratunkowych, a pożegnalny koncert na najwyższym piętrze zagrał zespół IRA.

Wrocław sky tower

Sky Tower pierwotnie miał osiągnąć wysokość 258 metrów z iglicą (dach na wysokości 221 metrów). Kryzys gospodarczy wstrzymał budowę na pół roku, a projekt wieżowca zmieniono, obniżając jego ostateczną wysokość. Wrocławski drapacz chmur ma 206 metrów (licząc do dachu) lub 215 metrów (licząc do najwyższego punktu budynku).

Kształt Sky Tower rzeczywiście niecenzuralny? Na pewno jest dość… osobliwy. Poza ponad 200-metrową wieżą istnieje jeszcze budynek B1, który nieco przypomina wachlarz. Jeśli wykonamy jednak zdjęcia wieży i wachlarza z daleka, a następnie obrócimy je o 90 stopni, naszym oczom ukaże się… fallus. Przynajmniej takie są obserwacje przeciwników budowy tego drapacza chmur.

Na wysokości ponad 200 metrów znajduje się ogólnodostępny taras widokowy. Na 49. piętro wieżowca zabierze nas szybkobieżna winda. Goście odwiedzający taras widokowy powinni skorzystać z osobnego wejścia do budynku, które znajduje się przy ul. Gwiaździstej. W galerii handlowej poniżej działa m.in. makieta kolejowa Kolejkowo.

Bilety wstępu na punkt widokowy w Sky Tower kupisz się w punkcie sprzedaży biletów na parterze wieżowca. Można je również kupić online mając pewność, że w na punkt wjedziesz o konkretnej godzinie.

Wrocław fasada sky tower

Budowa wieżowca podzieliła wrocławian. Budynkowi zarzuca się, że nie pasuje do niskiej zabudowy miasta – następny pod względem wysokości budynek mieszkalny to akademik “Kredka”, który jest ponad dwukrotnie niższy (85 metrów).

25. Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia to obiekt, który powstał w budynku dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej. Należy do najpopularniejszych muzealnych atrakcji Wrocławia od 2016 r., gdy został otwarty po remoncie i adaptacji budynku.

Wrocław Centrum Historii Zajezdnia widok z drona

Ekspozycja Centrum Historii Zajezdnia opowiada o historii Wrocławia – głównie w latach 1945-2016, w ramach wystawy stałej “Wrocław 1945-2016”. Wizyta w tym miejscu jest bardzo pouczająca. W Centrum Historii Zajezdnia przejdziesz śladami dziejów powojennego Wrocławia – od pełnych niepewności czasów tuż po II wojnie światowej przez lata PRL i walkę Solidarności w sierpniu 1980 r., po współczesny Wrocław.

Godziny otwarcia, ceny biletów i szczegóły zwiedzania Centrum Historii Zajezdnia poznasz na stronie internetowej. Dojedziesz tu łatwo tramwajem wysiadając na przystanku “Bzowa (Centrum Zajezdnia).

Wrocław Centrum Historii Zajezdnia wagon skrzynia ekspozycja

Zbiory muzeum to również sporo miejskich artefaktów – historyczne zdjęcia, pamiątki z czasów minionego ustroju, kolejka tablic z dawnymi nazwami wrocławskich ulic. Dzięki wystawom czasowym można odwiedzać to miejsce regularnie i nigdy się nie nudzić.

26. Stary Cmentarz Żydowski (Muzeum Sztuki Cmentarnej)

Stary Cmentarz Żydowski to nekropolia i plenerowa galeria sztuki. Między 1856 a 1942 r. powstał tu duży zespół nagrobnych rzeźb i cmentarnej architektury, który reprezentuje kilka stylów w tego typu budownictwie. Współcześnie miejsce to można zwiedzać dzięki działalności Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Na wrocławskim cmentarzu leży wielu zasłużonych mieszkańców miasta pochodzenia żydowskiego – lekarzy, artystów, naukowców. Pochowano tutaj m.in. rodziców Edyty Stein i Juliasa Schottlandera, fundatora wrocławskiego Parku Południowego.

Szczegóły zwiedzania Muzeum Sztuki Cmentarnej znajdziesz na stronie Visit Wrocław. Cmentarz znajduje się przy ul. Ślężnej 37/39. Z tramwaju wysiądź na przystanku “Uniwersytet Ekonomiczny”.

W związku z żydowskimi tradycjami, które nakazywały pochówek zmarłego najpóźniej dzień po jego śmierci, część nagrobków należy do gości miasta, którzy zmarli nagle we Wrocławiu i już nigdy z niego nie wrócili. Pochowano tu Żydów pochodzących nawet z Bostonu, Tangeru w Maroko i wielu miast współczesnych zachodnich Niemiec.

Warto zwrócić uwagę na symbolikę znajdującą się na niektórych nagrobkach. Motyw złamanego drzewa lub kwiatu oznacza, że osoba zmarła w nagły i niespodziewany sposób. Księga symbolizuje pochówek rabina, a dłonie kapłana to znak, że dana osoba pełniła posługę w świątyni. Na prawie 5 hektarach znajdziesz ponad 12 000 nagrobków.

27. Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie

Wrocław może się pochwalić posiadaniem atrakcji jedynej w swoim rodzaju w całej Polsce. Hydropolis znajdujące się okolicach Mostu Grunwaldzkiego to jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie.

Działa ono na terenie należącym do wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i pozwala odwiedzającym lepiej zrozumieć znaczenie wody w naszym codziennym życiu. Tuż obok Hydropolis znajdziesz wrocławską kolej linową Polinka, o której więcej przeczytasz w artykule o nietypowych atrakcjach Wrocławia.

Ceny biletów do Hydropolis, godziny otwarcia obiektu i szczegóły zwiedzania znajdziesz na stronie internetowej muzeum. Najwygodniej będzie kupić bilety przez Internet i wejść do Hydropolis bez czekania w kolejce.

Jedną z ciekawszych atrakcji Hydropolis jest drukarka wodna, która jest zainstalowana przy wejściu do budynku muzeum. Wystawa w Hydropolis poświęcona jest zarówno wodzie w globalnym ujęciu – jej znaczeniu dla życia na ziemi, funkcjonowaniu mórz i oceanów, życiu w wodzie, jak i inżynierii wodnej. W końcu to centum wiedzy o wodzie – dotyka więc tego tematu z różnych perspektyw.

Wystawa tłumaczy, przez jakie kroki musi przejść woda, aby trafiła do kranów mieszkańców miasta i pokazuje, jak rozwijała się ta gałąź inżynierii na przestrzeni wieków. Zwiedzając Hydropolis obejrzysz 10-minutowy film, w którym lektorką jest ubóstwiana przeze mnie Krystyna Czubówna. Nikt nie potrafi tak wprowadzić widzów w klimat przyrodniczo-naukowej przygody, jak właśnie Pani Krystyna.

28. Most Grunwaldzki i osiedle “Manhattan”

Mocnym symbolem Wrocławia jest pomalowany na niebiesko, wiszący nad Odrą Most Grunwaldzki. Nitowana konstrukcja powstała w 1910 r. jako Most Cesarski (Kaiserbrücke). To silny punkt w krajobrazie miasta i miejsce, które wzbogaci Twoje zwiedzanie Wrocławia.

Wrocław zachód słońca
Most Grunwaldzki i Ostrów Tumski w pełnej krasie. Zdjęcie dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Wrocławia

Pomimo burzliwych dziejów tej części miasta w czasie końcówki II wojny światowej (działało tu polowe lotnisko obsługujące broniącą się zaciekle Festung Breslau), Most Grunwaldzki przetrwał. Po wojnie wymagał kosztownych napraw, które udało się jednak przeprowadzić.

Spacer Mostem Grunwaldzkim dostarczy Ci pięknego widoku na Ostrów Tumski, majestatyczny budynek Urzędu Wojewódzkiego i kursujące przez Odrę wagoniki kolejki linowej Polinka należącej do Politechniki Wrocławskiej.

Mocnym elementem tej części Wrocławia jest tzw. Manhattan (zwany też nieelegancko Sedesowcami), czyli realizowany w latach 1970-1978 osiedle projektu mojego ulubionego architekta modernizmu – Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.

Sedesowce Wrocławski Manhattan nietypowe atrakcje Wrocławia co warto zobaczyć architektura modernizm Most Grunwaldzki
Wiszący Most Grunwaldzki to jeden z głównych symboli Wrocławia

Kosmicznie wyglądające bloki miały wnieść do Wrocławia trochę śródziemnomorskiego klimatu. Zwisająca z elewacji roślinność, zaokrąglone otwory okienne w akompaniamencie białego betonu oraz wiszące ogrody z tarasem widokowym na dachu każdego bloku – tak właśnie Manhattan zaprojektowała Grabowska-Hawrylak.

Nie udało się dostarczyć na plac budowy zaogrąglonych okien, a efektowny biały beton zastąpiono nudnym szarym. Nigdy nie zrealizowano też ogrodów, które miały symbolizować jedność konstrukcji z naturą, a szereg niedoróbek tylko utwierdził odbiorców w przekonaniu, że Manhattan warto nazywać Sedesowcami.

Wrocławski Manhattan Sedesowce ciekawe nietypowe miejsca we Wrocławiu architektura modernistyczna co zobaczyć

Manhattan doczekał się remontu elewacji i zyskał biały kolor, który zbliżył go nieco do założeń Grabowskiej-Hawrylak. Przy okazji spaceru po Moście Grunwaldzkim, rzuć okiem na sześć siegających 55 metrów wysokości białych wież, które są dla mnie jedną z najważniejszych nietypowych i nieoczywistych atrakcji Wrocławia.

29. Pomnik Anonimowego Przechodnia

Na skrzyżowaniu Piłsudskiego ze Świdnicką znajduje się mój ulubiony, wrocławski pomnik. Jest nieoczywisty, zostawia szerokie pole do interpretacji. Wielokrotnie uznawano go za jeden z najciekawszych pomników na świecie. Tuż obok niego stoi potężny gmach Teatru Muzycznego Capitol – polecam sprawdzić repertuar. ;)

Wrocław w jeden dzień - Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu

Pomnik Anonimowego Przechodnia to instalacja, która zajmuje dwie strony przejścia dla pieszych przez ulicę Świdnicką. Siedem odlanych z brązów postaci schodzi poniżej poziomu ulicy (jako metafora zejścia do podziemia), aby po jej drugiej stronie wyłonić się z powrotem na powierzchnię. Pomnik odsłonięto w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 r. W tę samą noc 24 lata wcześniej, Rada Państwa wprowadziła stan wojenny na obszarze całej Polski.

30. “Trzonolinowiec”, czyli budynek budowany od góry

W równie kiepskim stanie jest stojący kilkaset metrów dalej Trzonolinowiec. Jego budowa była atrakcją samą w sobie – budowano go niezgodnie z powszechną logiką, rozpoczynając od najwyższego piętra, a kończąc na najniższym. Kolejne piętra wynoszono do góry za pomocą siłowników.

trzonolinowiec wrocław

Sercem Trzonolinowca jest żelbetowy trzon umieszczony w środku budynku. Na tej konstrukcji osadzono, zwisające na 12 stalowych linach, kwadratowe stropy kolejnych pięter. Budowa kolejnych kondygnacji odbywała się z prefabrykatów poza placem budowy, a gdy były już gotowe, podnoszono je na miejsce przeznaczenia i mocowano.

Budynek oddano do użytku w 1967 r., a następnie w 1974 r. przebudowano odbierając mu unikatowy charakter. Konstrukcję usztywniono obudowując liny betonem i opierając kondygnację parterową stalowymi słupami. Argumentowano to doniesieniami, że konstrukcja chwieje się podczas silnych wiatrów.

Budynek obrósł w mieście legendą. W 1967 r. otrzymał tytuł Domu Roku. Mieszkańcami Trzonolinowca, zwanego przez wrocławian “Domem na kurzej łapie” byli m.in. Bogusław Linda i Krzysztof Globisz. Zastosowane w budynku ogrzewanie podłogowe miało podobno doprowadzić Lindę do problemów… z korzonkami.

31. Modernistyczne osiedle mieszkaniowe WuWa

Osiedle WuWa powstało we Wrocławiu w 1929 r. jako jedno z sześciu eksperymentalnych projektów architektonicznych ulokowanych w różnych miastach Europy. Przygotowałem dla Ciebie rozbudowany artykuł, który pozwoli Ci lepiej poznać WuWę.

osiedle wuwa wrocław zwiedzanie blog podróżniczy ciekawe miejsca we wrocławiu architektura modernistyczna co warto obejrzeć

WuWa to jednocześnie wystawa architektoniczna i eksperyment społeczny. Zasiedlone przez artystów i inżynierów budynki miały być poligonem doświadczalnym dla nowych metod budowlanych (np. szybkiej budowy obiektów z prefabrykatów), ale również nowego sposobu aranżacji przestrzeni mieszkań, części wspólnych i otoczenia budynków.

Zwiedzanie osiedla WuWa rozpocznij w rejonie przystanku tramwajowego “Tramwajowa”. Tuż obok niego znajduje się kawowa furtka do spaceru po WuWie – kawiarnia WuWa Cafe. W znajdującej się niedaleko, dawnej zajezdni tramwajowej Dąbie, działa Czasoprzesteń, czyli miejsce organizacji ciekawych wystaw i targów roślin, muzyki, ubrań… Można wymieniać długo!

Jakie inne ciekawe miejsca warto zobaczyć we Wrocławiu? Zwiedzanie Wrocławia nieoczywistego

Skłamałbym mówiąc, że po jednym dniu we Wrocławiu zwiedziłeś już wszystko, co ciekawe. Pominąłem sporo miejsc, które wymagałyby od Was intensywnego przemieszczania się po mieście lub byłby na tyle czasochłonne, że trudno byłoby je zobaczyć będąc we Wrocławiu tylko jeden dzień. Zerknij więc na listę nietypowych i nieoczywistych atrakcji Wrocławia.

Skoro poznałeś już wszystkie najważniejsze atrakcje Wrocławia, warto zastanowić się nad wyborem miejsca, w którym zatrzymasz się na noc. Wybór wygodnego hotelu w dobrej lokalizacji jest kluczowy, jeśli chcesz zwiedzać Wrocław bez presji czasu i komfortowo.

Gdzie spać we Wrocławiu?

Im bliżej dworca głównego lub Rynku się zatrzymasz, tym mniej czasu spędzisz na późniejsze dojazdy do centrum miasta. Czasami warto zapłacić więcej za nocleg z dobrą lokalizacją i mieć do dyspozycji dodatkowe godziny, które poświęcisz na zwiedzanie miasta.

Niżej wybrałem trzy miejsca do spania we Wrocławiu, które powinny spełnić większość wymagań – są blisko centrum, nie kosztują majątku i prezentują wysoki standard.

Jak przemieszczać się po Wrocławiu? Komunikacja miejska

Po Wrocławiu możesz się przemieszczać miejskimi autobusami i tramwajami. Opłacalną opcją jest kupienie biletu całodobowego albo biletu ważnego przez 2 dni (48 godzin). Ceny innych rodzajów biletów można sprawdzić na stronie internetowej Wrocławia.

Rozkłady jazdy wrocławskich tramwajów i autobusów sprawdzisz na jakdojade.pl

Za bilety kupowane w pojeździe (tramwaj, autobus) płaci się wyłącznie kartą, a bilet nie drukuje się. Podczas kontroli należy okazać swoją kartę płatniczą. Kontroler sprawdzi czy jest na niej zakodowany nasz bilet (spokojnie – to bezpieczne).

Gdzie zjeść we Wrocławiu? Polecane restauracje i kawiarnie

Wrocław to miasto pełne modnych restauracji i klimatycznych kawiarni, więc trudno było mi wybrać dla Ciebie kilka najciekawszych miejsc. Jako kryterium przyjąłem moje odczucia – lista poniżej jest więc zestawieniem moich ulubionych restauracji i kawiarni we Wrocławiu.

Restauracje w centrum Wrocławia, które warto odwiedzić:

  • Woosabi – modna restauracja, która serwuje azjatyckie dania w przytulnym, eleganckim wnętrzu w ścisłym centrum Wrocławia,
  • Campo Modern Grill – podobno najlepsze we Wrocławiu argentyńskie steki w restauracji zlokalizowanej w Hotelu OVO należącym do grupy Hilton,
  • Pepik PUB – restauracja serwująca tradycyjne, czeskie potrawy – idealne miejsce, jeśli zamarzy Ci się smażony ser albo kufel czeskiego piwa,
  • Małe Co Nieco – niewielki lokal-bistro niedaleko Dworca Głównego. Totalnie pozytywne zaskoczenie – ogromne porcje, pyszne jedzenie z sałatkami pełnymi świeżych warzyw, niskie ceny. Często zamawiam z tego lokalu. Jedyny minus to mało miejsca w bistro – raptem 3 stoliki.
  • U Gruzina – moja ulubiona restauracja serwująca klasyki kuchni gruzińskiej; ma kilka swoich punktów we Wrocławiu, ale najbardziej klimatyczny wydaje mi się ten w okolicach Dworca Głównego (przy ul. Bogusławskiego).

Kawiarnie, które serwują dobrą kawę i wyglądają przyjemnie:

  • ETNO Cafe – kilka lokalizacji na mapie Wrocławia, m.in. przy ul. Piłsudskiego obok Dworca Głównego, ul. Suchej i we wrocławskim Okrąglaku (ta ma najfajniejszy klimat, chociaż jest malutka),
  • Słodki Chłopak – niewielka, przytulna kawiarnia na wrocławskim Nadodrzu pełna roślin i klimatu,
  • Gniazdo – kawiarnia tuż obok Opery Wrocławskiej, obok świetnej kawy serwuje również pyszne śniadania,
  • Parrot Cafe – ma dwie lokalizacje we Wrocławiu, ale bardziej podoba mi się ta w okolicy Placu Dominikańskiego; czasami właściciel kawiarni pojawia się w niej z papugami i gra na żywo na pianinie – niesamowity klimat.

Co robić we Wrocławiu za darmo?

Jeśli Twoja podróż do Wrocławia ma ograniczony budżet (każdemu się zdarza) i szukasz pomysłów na to, co robić we Wrocławiu za darmo – mam kilka propozycji. Możesz poszukać pomysłów na darmowe zwiedzanie Wrocławia w specjalnym artykule, który przygotowałem na blogu.

Oto kilka szybkich propozycji (chociaż i tak polecam zagłębić się w artykuł z linka powyżej):

  • przespaceruj się po Rynku i Starym Mieście – nie musisz odwiedzać muzeów i punktów widokowych, żeby odkryć ciekawe zakątki Starego Miasta. Obejdź Rynek, zerknij na Plac Solny, a potem eksploruj mniejsze uliczki w poszukiwaniu dobrych kadrów,
  • zrób sobie dłuższą wędrówkę do Hali Stulecia – wyrusz z Rynku i idąc obok Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego dojdź do symbolu Wrocławia, czyli Mostu Grunwaldzkiego. Idź jednak dalej i mijając osiedle Manhattan (Sedesowce) skieruj się do Mostu Zwierzynieckiego, dochodząc w końcu do Hali Stulecia, Pergoli i Fontanny Multimedialnej, poznając przy tym spory kawałek Wrocławia,
  • eksploruj alternatywne Nadodrze – poza Kolorowymi Podwórkami, Nadodrze to dziesiątki pięknych kamienic i klimat starej, ale dynamicznie rozwijającej się dzielnicy. Możesz dotrzeć do Nadodrza idąc ze Starego Miasta Mostem Uniwersyteckim, mijając gmach Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyspę Słodową,
  • poznaj dobrze okolice Fosy Miejskiej – zacznij swój spacer z Placu Jana Pawła II i Promenadą Staromiejską zwiedzaj okolice dobrze zachowanej we Wrocławiu Fosy Miejskiej. Bez płacenia za bilety zwiedzisz piękną zabudową przy ul. Podwale, obejrzysz Narodowe Forum Muzyki, a później dotrzesz do Opery Wrocławskiej i Teatru Lalek. Na sam koniec możesz zrelaksować się na Wzgórzu Partyzantów.

Co jeszcze powinienem przeczytać?

Zwiedzanie Wrocławia to dopiero początek eksploracji ciekawych zakątków Dolnego Śląska. Stolica regionu jest piękna i ciekawa, ale to nie jedyna atrakcja województwa. Przygotowałem dla Ciebie krótką listę tekstów, które mogą Cię zainteresować – również tych praktycznych.

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i miejsce, którego zwiedzania nie warto odwlekać. W artykule pokazałem Ci główne atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć we Wrocławiu. Nie oznacza to jednak, że lista jest zamknięta – Wrocław ma do zaoferowania znaczenie więcej. Coś czuję, że po zwiedzaniu Wrocławia będziesz miał podobne odczucia. Udanej wycieczki do Wrocławia!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt
  • Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże to ważny element naszego życia. Sprawdź też inne kierunki podróży, o których piszemy. 

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze