Jak TANIO wynająć auto na lotnisku w Tiranie (bez kaucji)?

Wynajem auta na lotnisku w Tiranie to ważny punkt do zrealizowania przed wyruszeniem w trasę po Albanii. Popularność wyjazdów samochodem z Polski do Albanii spada, bo koszty paliwa i długość podróży dają się we znaki. Podróżowanie po Albanii wypożyczonym samochodem jest tańsze i daje tę samą elastyczność. Przez 2 tygodnie przejechałem autem cały kraj, oddałem go na lotnisku i wskoczyłem do samolotu do Polski.

Po doświadczeniach ze zwiedzania Albanii samochodem przygotowałem poradnik o tym, jak i gdzie tanio wypożyczyć samochód na lotnisku w Tiranie. Zakładam, że mogłeś tego wcześniej nie robić – opowiem więc o formalnościach związanych z wypożyczeniem i podrzucę najważniejsze informacje przed ruszeniem na drogi Albanii.

Zaproponuję kilka wygodnych modeli aut (w tym to, z którego sam korzystałem). Na szczęście standardem w Albanii (przynajmniej w wypożyczalni, z której biorę auta) jest wynajem bez kaucji. Niżej masz listę najtańszych dostępnych aut w danym terminie (wpisz tylko daty swojego wyjazdu).

Potrzebujesz wynająć samochód “na już”? Szybkie rady i wskazówki

W artykule zawarłem wszystkie praktyczne informacje o wynajmie samochodu, które były mi potrzebne do wygodnego podróżowania po Albanii. Jeśli jednak lecisz do Tirany już “na dniach” i potrzebujesz szybko ogarnąć formalności związane z wynajmem, mam dla Ciebie kilka szybkich rad z mojego doświadczenia:

  • w Albanii nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy (władze albańskie respektują polskie prawo jazdy, ale dla bezpieczeństwa zrób jego kopię i zdjęcie – gdybyś zgubił oryginał),
  • wybieraj auta bez kaucji (nie będzie to problemem, bo większość aut dostępnych w wypożyczalni, z której korzystam, nie wymaga wnoszenia depozytu lub blokady na karcie przed wynajmem samochodu),
  • wynajmij samochód z odbiorem na lotnisku w Tiranie (tak będzie najwygodniej – bez sensu jest szukanie auta w centrum Tirany, skoro możesz mieć je do dyspozycji już chwilę po wylądowaniu w stolicy Albanii; nie będzie też trzeba dodatkowo płacić za dojazd z lotniska do centrum),
  • porównaj kilka tanich modeli samochodów (przed wyjazdem nasłuchałem się i naczytałem, że albańskie góry są wymagające i trudno będzie jeździć po nich “zwykłym autem” – drogi są już jednak w dobrym stanie i auta pokroju Fiata Fiesta i Opla Corsy dadzą radzę; niżej znajdziesz listę tanich i dobrych modeli).

Jakie modele samochodów sprawdzą się na drogach Albanii?

W czasie mojej dwutygodniowej podróży samochodem po Albanii zahaczyłem o całe albańskie wybrzeże, najważniejsze miasta, ale też górskie zakątki w kilku parkach narodowych i trasy w okolicach Jeziora Ochrydzkiego. Żadna z dróg nie wymagała samochodu z napędem 4×4 – korzystałem z głównych, publicznych dróg ale też wiejskich, szutrowych, niezbyt płaskich odcinków.

O ile nie planujesz górskich off-roadów i prowadzisz rozsądnie, nie pakując się w miejsca “niestworzone” dla samochodów osobowych, wystarczą Ci auta osobowe klasy Opla Corsy czy Forda Fiesta. Ważne, żeby samochód miał nieco mocy, bo podjazdy nawet na głównych albańskich drogach bywają strome. Moc przyda się też do bezpiecznego wyprzedzania.

1. Opel Corsa

Opel Corsa to kompaktowe auto, w którym łatwo zmieścisz się w dwie osoby z dużym bagażem, ale dasz radę podróżować też w czwórkę. To było pierwsze auto, z którego korzystaliśmy w Albanii – poradziło sobie zarówno na wybrzeżu, jak i na krętych drogach w okolicach Kruje i parków narodowych na północ od tego miasta.

W urlopowym podróżowaniu ważne jest dla mnie spalanie, bo nie oszczędzam kilometrów i w dwa tygodnie potrafimy wykręcić ponad 1500 km. Opel Corsa spala poniżej 6 litrów na 100 kilometrów (chociaż w górach załóż nieco większe spalanie). Mieliśmy model z silnikiem o pojemności 1.3, który dawał radę na podjazdach.

Model, na który trafiliśmy, pochodził z 2011 r. – nie miał więc na wyposażeniu np. radia z Bluetooth. Nie było to problemem, bo przy jeździe z otwartymi oknami i wiatrem we włosach dobrze słuchało się albańskiego radia. ;) Na wyposażeniu jest za to klimatyzacja, co przyda się w szczycie sezonu.

2. Ford Fiesta

Ford Fiesta to moim zdaniem optymalny wybór, jeśli szukasz pojemnego i zwinnego auta, które poradzi sobie w zróżnicowanym terenie. Jeśli planujesz ruszyć z wybrzeża w góry, mocniejszy silnik o pojemności 1,6 litra i mocy prawie 100 KM sprawdzi się na stromych podjazdach, których w Albanii nie brakuje (np. na Przełęczu Llogara między Vlorą a Sarandą).

Samochód ma w standardowym wyposażeniu klimatyzację i radio z Bluetooth (mam na myśli model z 2016 r.), więc w szczycie sezonu będzie się podróżować wygodnie i przy akompaniamencie ulubionej muzyki ze Spotify.

Do podróżowania w dwójkę sprawdzi się bardzo dobrze, chociaż na tylnej kanapie jest miejsce dla dodatkowych członków ekipy. Raczej nie decydowałbym się na upychanie w nim pięciu osób, chociaż jest to wykonalne (szczególnie, jeśli nie planujesz zbyt długich tras). Auto jest niewielkie, więc parkuje się nim sprawnie nawet w sezonowym tłoku.

3. Fiat Punto

Fiat Punto to kolejne auto z rodziny tych, które najchętniej wypożyczam w samochodowych podróżach po europejskich krajach. Nie szukam ogromnych i potężnych samochodów – zależy mi na niskim spalaniu, kompaktowych rozmiarach i wygodnym prowadzeniu.

To auto spala ok. 5 litrów na 100 km, co ma znaczenie przy planowaniu wakacyjnego budżetu. ;) Model, na który trafiłem, pochodzi z 2008 r. – ma na wyposażeniu klimatyzację, ale nie licz tu na radio z Bluetooth (będziesz miał więc ekspozycję na albańskie radio, co jest całkiem przyjemne).

Gdzie szukać wypożyczalni samochodów?

W początkach mojego samodzielnego podróżowania byłem fanem korzystania z komunikacji publicznej, ale w ostatnich latach zacząłem widzieć jej ograniczenia – szczególnie przy krótkich wyjazdach. Po wynajmie na Krecie, w Czarnogórze i Albanii bardzo przekonałem się do takiej formy zwiedzania. Szukając opcji na tani wynajem dobrego samochodu sprawdziłem dwa podejścia:

  • korzystanie z konkretnych wypożyczalni, np. Hertz, Europcar, itp.,

Zdecydowałem się na drugą opcję, bo okazała się wyraźnie tańsza. W multiwyszukiwarce mogę przejrzeć wszystkie dostępne samochody w lokalnych wypożyczalniach i wybrać ten model, który będzie mi najbardziej pasował. Nie mam złego doświadczenia z korporacjami typu Hertz, ale mniejsze firmy mają niższe stawki i często większy wybór samochodów.

Bądź czujny, bo w lusterkach czają się czasami takie perełki – Natalka wychwytuje je lepiej ode mnie ;)

Polubiłem się z localrent.com – podróżowałem już wypożyczonymi od nich samochodami na Krecie, w Czarnogórze i właśnie w Albanii. Do tej pory nie miałem z nimi żadnych problemów – pracownicy wypożyczalni czekali na mnie w terminalu lotniska, a wszystkie procedury trwały 10-15 minut. Przy oddawaniu nie było też szukania “na siłę” uszkodzeń, za które mogliby ode mnie pobrać opłaty.

Ile kosztuje wynajem auta w Tiranie?

Ceny wynajmu samochodów zmieniają się dynamicznie w zależności od terminu wynajmu i modelu auta. Oczywiście im bliżej szczytu sezonu (lipiec – sierpień), tym będzie drożej, bo zainteresowanie wynajmem jest wtedy największe. Cena może też wzrosnąć, jeśli rezerwujesz samochód na ostatnią chwilę. Dlatego polecam zawsze robić to z wyprzedzeniem.

Wynajmując samochód w maju udało mi się zrobić to za mniej niż 20 euro za dzień, ale w sezonie spodziewaj się raczej cen w zakresie 30-40 euro dziennie. Najtańsze oferty ubywają wraz ze zbliżaniem się sezonu, więc im wcześniej zapłacisz zaliczkę, tym lepiej. Jeśli chcesz zaoszczędzić, weź pod uwagę wynajęcie samochodu w większej grupie. Koszty rozłożą się wtedy na więcej osób.

Czy da się wynająć samochód bez kaucji?

Standardową praktyką przy wynajmie samochodów jest to, że przy podpisywaniu umowy trzeba zapłacić kaucję (depozyt). Zabezpiecza ona wypożyczalnię przed sytuacjami, w których niechcący nabroisz coś z samochodem i powstaną koszty, które trzeba będzie pokryć. Depozyt wpłacasz kartą (jest blokowany na karcie kredytowej – debetowe są rzadko akceptowane) albo w gotówce.

Pracownik sprawdza później auto przy zwrocie na lotnisku i gdy nie ma żadnych spowodowanych przez Ciebie uszkodzeń, Twoja kaucja wraca do Ciebie od razu (jeśli zapłaciłeś w gotówce) lub wraca na kilku dniach na Twoją kartę kredytową. Z mojego doświadczenia wynika, że odblokowanie pieniędzy na karcie zajmuje od 7 do 14 dni.

Przy autach szukaj znaczka “no deposit” – auto możesz wtedy wypożyczyć bez kaucji

Na szczęście w Albanii szereg aut jest dostępnych bez kaucji. I dobrze, bo jeśli mogę, unikam ofert z wymaganym depozytem, bo nie chcę czekać już w Polsce na zwrot moich pieniędzy. Na liście dostępnych samochodów szukam ofert z oznaczeniem “no deposit”.

W momencie rezerwacji wpłacasz tylko przedpłatę, a w czasie odbioru – resztę ceny wynajmu, bez kaucji. Zwróć uwagę, czy płatność odbywa się kartą, czy gotówką – w moim przypadku musiałem po przylocie wypłacić gotówkę, bo moja wypożyczalnia nie akceptowała płatności kartą. Pamiętaj też, że brak kaucji nie zwalnia Cię od odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Jak wygląda procedura wypożyczenia samochodu? Jak odbierzesz go na lotnisku w Tiranie?

Procedura wynajęcia samochodu sprowadza się do kilku prostych kroków, z którymi poradzisz sobie nawet wtedy, gdy nigdy wcześniej nie wypożyczałeś jeszcze samochodu za granicą. Spisałem je poniżej – możesz ten akapit potraktować jako ściągawkę:

  • zarezerwuj auto i wpłać przez Internet przedpłatę (zazwyczaj ok. 20% wartości rezerwacji), co będzie potwierdzeniem rezerwacji Twojego samochodu,
  • na maila otrzymasz potwierdzenie rezerwacji i szczegóły odbioru samochodu (najczęściej pracownik wypożyczalni będzie czekał na Ciebie na hali odlotów z kartką z Twoim nazwiskiem po przylocie Twojego samolotu),
  • przy pracowniku podpiszesz umowę, odbierzesz kluczyki i dokumenty samochodu i… już – możesz ruszać na drogi Albanii.

Przed podpisaniem umowy sprawdź stan samochodu. Zrób zdjęcia karoserii, opon i szyb. Zdjęcia będą dla Ciebie dowodem w przypadku, gdy podczas zwrotu samochodu pracownik będzie chciał Ci “dopisać” uszkodzenia, których nie spowodowałeś. Oszustwa zdarzają się rzadko, ale lepiej się przygotować.

Jakich dokumentów potrzebujesz do wynajmu? Czy w Albanii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?

Polscy kierowcy mogą w Albanii prowadzić samochód na podstawie polskiego prawa jazdy. W Albanii nie jest od nas wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wyrobiłem je jednak sobie jako zapasowy dokument – jako przezorny turysta czuję się lepiej, gdy mam je przy sobie. Gdybym przypadkiem zgubił lub stracił ten podstawowy dokument, ten będzie dla mnie potwierdzeniem uprawnień.

Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy kosztuje kilkanaście złotych i załatwisz je w Starostwie Powiatowym. Albania honoruje oba dostępne wzory dokumentu – według konwencji genewskiej oraz wiedeńskiej.

Teoretycznie pracownik wypożyczalni powinien poprosić Cię o okazania prawa jazdy w czasie uzupełnienia umowy wynajmu, ale… w Albanii okazało się to niepotrzebne. ;) Nie zakładaj jednak, że będzie tak zawsze i sprawdź dokładnie przed wyjazdem, czy masz ze sobą wszystkie wymagane dokumenty. Do dopełnienia formalności będzie też potrzebny Twój dowód osobisty lub paszport.

Jak jeździ się samochodem po Albanii?

Zanim ruszyłem do Albanii, przeczytałem masę postów i artykułów o tym, jak jeździ się samochodem w tym kraju. I nie ukrywam, że byłem trochę przerażony – ludzie pisali o tym, że Albańczycy jeżdżą jak wariaci, nie stosują się do żadnych przepisów i na ulicach panuje jeden wielki chaos. Na własnej skórze przekonałem się, że to trochę zbyt mocne słowa.

Albańscy kierowcy to ludzie z charakterem i widać to w ich stylu jazdy, ale nie czułem się na drogach szczególnie niebezpiecznie. Raczej nie jest tu respektowane pierwszeństwo przejazdu i pierwszy jedzie ten, który wjechał na skrzyżowanie szybciej albo… jedzie szybciej. Po kilku godzinach łatwo się do tego przyzwyczaić. Mam wrażenie, że ruch jest bardziej płynny niż ten nasz, zachodnioeuropejski.

W porównaniu z 2018 r., gdy pierwszy raz odwiedziliśmy Albanię, stan dróg poprawił się diametralnie. Trasy między głównymi miastami są w bardzo dobrym stanie, a w kraju widać dużo prac przy infrastrukturze. Gorzej będzie w górach, poza głównymi trasami i na wsiach – tam może być dziurawo i mniej wygodnie.

Albańczycy raczej na siebie nie trąbią. Parkują za to gdzie popadnie – na środku wąskiej ulicy, na rondzie, w drugim rzędzie jednorzędowego parkingu. Lubią też zatrzymać się nagle i zacząć rozmawiać ze znajomymi, których zauważyli na chodniku. Trzeba się wtedy wyluzować, poczekać chwilę i w razie czego ominąć gadatliwego Albańczyka z uśmiechem.

Jadąc przez Albanię często po prostu nie da się nie zjechać na pobocze dla widoków ;)

Na głównych drogach Albanii spotkasz sporo policji, która jest wrażliwa na przekraczanie ograniczeń prędkości. No i oczywiście uważaj na wszelkiej maści zwierzęta – nawet przy ruchliwych trasach mijaliśmy przechodzące drogą stada owiec, kóz, konie, krowy, a nawet poczciwe osiołki. Wygląda to uroczo, ale nie szalej z prędkością – nie chcesz przecież zrobić takim zwierzętom krzywdy.

Dlaczego moim zdaniem warto wynająć samochód na lotnisku w Tiranie?

Gdy pierwszy raz przyjechałem do Albanii stopem w 2018 r. myślałem, że wszystkie ważne atrakcje da się zobaczyć korzystając z komunikacji miejskiej. Owszem – między głównymi miastami kursują często mikrobusy, ale szereg ważnych miejsc do zobaczenia jest dla nich nieosiągalna. Busy są niedrogie, całkiem wygodne i mają klimat bałkańskiej przygody.

Albańskie wybrzeże i góry są jednak tak zróżnicowane i piękne, że czasami chce się zatrzymywać przy poboczu co kilka minut. Jest kilka sytuacji, dla których moim zdaniem warto wziąć pod uwagę wynajem auta:

  • masz w Albanii mało czasu – jeśli przylatujesz do Albanii na kilka dni lub Twój urlop nie jest długi, korzystanie z komunikacji publicznej spowoduje, że na zwiedzanie wszystkich interesujących Cię punktów może nie starczyć czasu (tylko na atrakcje Albańskiej Riwiery warto poświęcić 1-2 dni),
  • lubisz poruszać się wygodnie – nie musisz lubić podróżowania busami i wolisz w czasie krótkiego urlopu przemieszczać się komfortowo i bez dostosowywania się do godzin kursowania busów,
  • podróżujesz w większej grupie – rodzinnie lub ze znajomymi – gdy rozłożysz koszty wynajmu samochodu na kilka osób to udział jednej osoby może się okazać niewielkie (no i w grupie często zwiedza się weselej!),
  • lubisz elastyczność i odkrywanie mniej popularnych miejsc – zauważyłem, że podróżując autem włącza mi się tryb odkrywcy – często zjeżdżam z trasy i odnajdują masę ładnych zakątków “przy okazji” – zwiedzanie autem może być więc znacznie pełniejsze.

Pamiętaj też, że nie musisz wynajmować samochodu na cały swój urlop. Możesz tam zaplanować czas, żeby spędzić większość urlopu na plaży, a pozostały czas wykorzystać na samochodowe wycieczki po okolicy albo większy roadtrip. Najwygodniej będzie wypożyczyć samochód na początku lub końcu pobytu, żebyś mógł wygodnie dojechać nim z lotniska do hotelu lub oddać go chwilę przed odlotem do Polski.

Poznałeś właśnie wszystkie praktyczne informacje, które uważam za przydatne do taniego wynajmu samochodu na lotnisku w Tiranie i które przydały mi się w planowaniu podróży. Podróż autem po Albanii to wspaniała przygoda, która zostanie mi w głowie na długie lata – myślę, że u Ciebie może być podobnie. Życzę Ci dobrego czasu w Albanii i dobrej pogody na południowych krańcach Bałkanów!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze