15 atrakcji Trzebnicy, które polecam zobaczyć

Aktualizacja: 5 czerwca 2024 r.
Trzebnica Rynek chłopak
Trzebnica Rynek chłopak

Trzebnica jest  niewielkim miastem o powierzchni ok. 10 km2, ale może się pochwalić ciągnącą się od 1138 roku historią, a także znaleziskami archeologicznymi sprzed 500 tys. lat. To tutaj miejsce spoczynku ma św. Jadwiga Śląska, co rozsławiło miasto na całą Polskę. W Trzebnicy znajdziesz też aquapark, zabytkowe budowle oraz liczne rekreacyjne tereny zielone.

Miasto znajduje się zaledwie 30 km na północ od Wrocławia w powiecie trzebnickim. W poniższym artykule dowiesz się więcej o atrakcjach Trzebnicy, a także gdzie spać i dobrze zjeść podczas wyjazdu. 

Czy warto odwiedzić Trzebnicę?

Trzebnica to niewielkie miasteczko, przez co znajdziesz tu ciszę i spokój. Nawet w sezonie wakacyjnym nie zjeżdża się tu wielu turystów. Polecam wybrać się do Trzebnicy szczególnie wiosną, kiedy możesz podziwiać budzącą się do życia roślinność w tutejszych parkach oraz skorzystać ze słonecznej pogody spacerując wzdłuż stawów. Ze względu na niewielką powierzchnię, miasto jest dobrym wyborem na jednodniową wycieczkę z Wrocławia. Trzebnica to także miejsce kultu, co w szczególności przyciąga osoby wierzące. Do Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej odbywają się także zorganizowane pielgrzymki, z którymi możesz wyruszyć w dalszą drogę na Jasną Górę.

Gdzie spać w Trzebnicy?

W Trzebnicy nie znajdziesz wielu opcji noclegu. Jest to mała miejscowość, więc wybór jest mocno ograniczony. Najpopularniejszym miejscem jest Hotel Trzebnica w pobliżu Stawów Trzebnickich i lasu. Będzie to więc dobra baza wypadowa do zwiedzania miasta i zaciszna okolica do odpoczynku. Pokoje są wykończone w eleganckim stylu, a do dyspozycji gości dostępna jest także hotelowa restauracja.

Jeśli wolisz mieć na wyłączność całe mieszkanie zamiast hotelowego pokoju, polecam Ci skorzystać z obiektu Apartamenty Przy Rynku Trzebnica. Jak nazwa wskazuje, nocleg mieści się w centralnej części miasta i oferuje aż dwie sypialnie, więc możesz się tam zatrzymać większą grupą. Wnętrza są urządzone nowocześnie, a do Twojej dyspozycji jest także w pełni wyposażona kuchnia i prywatny parking (za dodatkową opłatą).

Co warto zobaczyć w Trzebnicy? Wskazówki przed zwiedzaniem

Główną atrakcją Trzebnicy jest bazylika, której styl architektoniczny oraz historia stanowią swego rodzaju wizytówkę miasta. Z tego miejsca możesz udać się w trasę Dużą Ścieżką św. Jadwigi Śląskiej. Jest to trasa dydaktyczna o długości 7 km, którą możesz przejść pieszo lub przejechać rowerem. To świetny sposób na zwiedzenie wszystkich najważniejszych punktów miasta w czasie jednej wycieczki oraz poznanie ciekawostek na jego temat. Trzebnica słynie także z odnowionego Rynku oraz Ratusza, w którego wnętrzu znajduje się Muzeum Regionalne. Znajdziesz tutaj także tereny zielone – Wzgórza Trzebnickie, na których szczególnie odpocząć mogą miłośnicy natury. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka wskazówek z moich wyjazdów do Trzebnicy, które pomogą Ci zaplanować wycieczkę w tę część Dolnego Śląska:

  • po Trzebnicy poruszaj się pieszo lub rowerem – jest to niewielka miejscowość, więc przejście się po zabytkach nie będzie stanowiło dużego wyzwania, a w ten sposób zobaczysz najwięcej miasta i poczujesz się jak jego mieszkaniec. Komunikacja miejska w Trzebnicy jest dość ograniczona, więc nie polecam polegać głównie na niej, 
  • zabierz ze sobą strój kąpielowy – nawet jeśli nie wybierasz się tu w środku lata, warto spakować do plecaka strój do kąpieli. Trzebnica słynie także z parku wodnego, w którym przez cały rok możesz skorzystać z basenów i innych wodnych atrakcji. Jest to odpowiednia atrakcja także dla dzieci oraz w czasie kiepskiej pogody, ze względu na kryte baseny,
  • unikaj przyjazdu w sierpniu – jeśli nie jesteś pielgrzymem, radzę unikać tego miesiąca. Właśnie w sierpniu ma miejsce najwięcej pielgrzymek do Częstochowy, które często zatrzymują się w Trzebnicy. Unikniesz w ten sposób tłumów, szczególnie w bazylice.

1. Rynek z Ratuszem

lokalizacja na mapie: 51.307406734, 17.05675309

Zmodernizowany Rynek z Ratuszem znajdują się w centrum miasta i stanowią jego wizytówkę. Płyta Rynku wzbogacona jest o przyozdobione kwiatowymi donicami lampy oraz ławeczki, na których możesz odpocząć w trakcie zwiedzania. Znajdziesz tu też symbol miasta – rzeźby kotów, a także historyczny pręgierz. Kociogórek i Lubaszka to jedne z najbardziej znanych kocich bohaterów w Trzebnicy. Na Rynku znajduje się także fontanna – brak jednak drzew i cienia, które dałyby schronienie w upalne dni. Jak widać “betonoza” opanowała już większość rynków w Polsce. Mimo to, polecam odwiedzić Rynek i na własne oczy zobaczyć reprezentacyjną część miasta. 

Trzebnica Rynek chłopak

Pierwszy Ratusz powstał w Trzebnicy już w 1605 r., jednak konstrukcja obecnego budynku została wzniesiona w II poł. XIX w.. W czasie II wojny światowej uległ on poważnym uszkodzeniom, a obecnie odrestaurowany cieszy oko mieszkańców. Aktualnie Ratusz jest nie tylko siedzibą lokalnych władz – w środku znajduje się także sala zaślubin oraz Muzeum Regionalne. Sam styl budynku najbardziej zbliżony jest do eklektyzmu – łączy ze sobą elementy architektoniczne różnych epok i kierunków. 

Na Rynku działa Tawerna Trzebnicka. Jest to jeden z niewielu obiektów gastronomicznych w tym miasteczku (jakość jedzenia jest zadowalająca, zjesz tu poprawny obiad). Jeśli masz ochotę na kawę czy ciasto bardziej polecam Ci kawiarnię Słodki Chłopak, która też jest blisko Rynku. Lokal znam z Wrocławia i nigdy mnie nie zawiódł. Napijesz się tam dobrej kawy i spędzisz tam czas w przytulnym wnętrzu cieszącym oko zdecydowanie bardziej niż Tawerna. 

2. Muzeum Regionalne

lokalizacja na mapie: 51.3072550, 17.056825364

Muzeum Regionalne znajduje się w samym sercu Rynku w Ratuszu. W muzeum obejrzysz m.in. powojenne pamiątki, a także historyczne artefakty związane z miastem. Znajdziesz tu pierwsze pieczęcie miasta Trzebnica oraz wrocławskich biskupów. W muzeum znajdują się też grafiki trzebnickie i pochodzące z czasów średniowiecza dokumenty. Jest to “tradycyjne ” muzeum i raczej nie polecam wybierać się tutaj z dziećmi – wystawa może być dla nich nudna.

Historyczne zbiory zostały jednak wzbogacone o odkrycia prof. Jana Burdukiewicza. W muzeum zobaczysz dokumentację wykopalisk archeologicznych, które świadczą o obecności Homo erectus na trzebnickich ziemiach około 500 tys. lat temu. Są to najstarsze tego typu ślady świadczące, znalezione na ziemiach polskich. Myślę, że to najciekawsza część odwiedzin w Muzeum. Możesz tu też obejrzeć część eksponatów pochodzących z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, a także plany i panoramę Trzebnicy. 

Podczas planowania wyjazdu miej na uwadzę, że muzeum nie jest czynne codziennie. Dni oraz godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej gminy. Na zwiedzanie atrakcji zaplanuj około godzinę.

3. Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej

lokalizacja na mapie: 51.30956522, 17.066695754

Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej to zespół klasztorny wraz z bazyliką im. św. Jadwigi i św. Bartłomieja. Jest to miejsce kultu i jeden z największych kompleksów klasztornych w Środkowej Europie oraz najstarsze sanktuarium na Śląsku. Będąc w Trzebnicy koniecznie trzeba odhaczyć ten punkt zwiedzania.  Najważniejszym miejscem bazyliki stała się kaplica św. Jadwigi – pierwsza w Polsce budowla wykonana w całości w stylu gotyckim, w której spoczywają szczątki świętej. Klasztor stał się mauzoleum i w sumie pochowano w nim 22 przedstawicieli rodu Piastów śląskich. 

Trzebnica Sanktuarium św. Jadwigi

Budowla została ufundowana przez Henryka Brodatego na prośbę jego żony Jadwigi. Miejsce zostało przeznaczone na siedzibę pierwszego w Polsce klasztoru żeńskiego.  Trawione było przez liczne pożary, jednak dzięki naprawom, wierni i turyści nadal mogą je zwiedzać. Znajduje się też na Szlaku Romańskim i jest cennym zabytkiem architektonicznym wśród polskich budowli kościelnych. To właśnie w stylu romańskim wybudowana jest krypta św. Bartłomieja. Klasztor jest siedzibą sióstr boromeuszek trzebnickich, które tworzą także przyklasztorne muzeum. 

Ok. 500 m od Sanktuarium znajduje się Art Kawiarnia. Jeśli w trakcie zwiedzania masz ochotę na słodką przekąskę lub coś do picia, jest to dobre miejsce na przerwę. Zjesz tu lody, gofry, a nawet tosty oraz napijesz się kawy i różnych zimnych napoi. Ja szczególnie polecam tutejszą lemoniadę. Przez szeroki wybór słodkości jest to dobra opcja na posiłek z najmłodszymi. Jeśli jednak masz ochotę zjeść coś konkretnego, kilka kroków dalej znajduje się Česká Beseda. Restauracja specjalizuje się w kuchni czeskiej i zjesz tam knedle, smażony ser czy gulasz. W środku panuje przytulny klimat, niczym w prawdziwej czeskiej gospodzie. 

4. Wzgórza Trzebnickie

lokalizacja na mapie: 51.28378866, 17.099914123

Wzgórza Trzebnickie potocznie nazywane są także Kocimi Górami. Są one częścią około 200-kilometrowego Wału Trzebnickiego. Ich najwyższe wzniesienia to mająca 257 m n.p.m. Farna Góra oraz metr wyższa Ciemna Góra. Ze wzgórz możesz podziwiać panoramę na okolicę – pradoliny Baryczy i Odry, a przy odrobinie szczęścia i dobrej widoczności można nawet zobaczyć Ślężę oraz karkonoskie i sudeckie szczyty. Wzgórza powstały na skutek działań lodowca, czego osobliwym efektem są obecne tu głazy narzutowe pochodzące aż ze Skandynawii.

Trzebnica chłopak panorama

Po Kocich Górach możesz poruszać się szlakami pieszymi i rowerowymi (musisz przyjechać ze swoim rowerem). Możesz się udać na długi spacer, przejażdżkę lub uprawiać nordic walking, przy okazji ciesząc się otaczającymi widokami. Wzgórza nie są wysokie, a trasy mało wymagające – z ich uroków mogą korzystać rodziny z dziećmi oraz osoby mniej wysportowane. Jeśli chcesz podziwiać Trzebnicę z innej perspektywy niż podczas spacerów jej uliczkami, udaj się na Winną Górę, z której rozciąga się widok na miasto. To na zboczu właśnie tego wzniesienia odnaleziono ślady Homo erectus. Z centrum miasta lub dworca kolejowego do Winnej Góry są niecałe 2 km spaceru.

5. Trasy rowerowe wokół Trzebnicy

Wokół Trzebnicy znajduje się sporo tras rowerowych o różnym poziomie trudności, dlatego będzie to dobry wybór jeśli szukasz sposobu na aktywne spędzenie czasu. W samej Trzebnicy brakuje miejsca, w którym możesz wypożyczyć rower, jednak wiele wypożyczalni znajdziesz w niedalekim Wrocławiu, skąd do miasteczka dojedziesz m.in. pociągiem. Najłatwiejszą trasą jest ścieżka SDT o zielonym oznaczeniu. Rozpoczyna się na Moście Polanowickim we Wrocławiu, a kończy po 33 km w Prusicach. Jeżeli swoją podróż rozpoczynasz w Trzebnicy, musisz kierować się w stronę wsi Marcinowo. 

Kolejna trasa to oznaczona kolorem niebieskim Korona Kocich Gór. Szlak ma około 70 km i jest poprowadzony przez najwyższe szczyty Kocich Gór (Wzgórze Stupińskie, Kowalską Górę, Ciemną Górę, Winną Górę, Wzgórze Cielętnik i Zielony Szczyt). Z Trzebnicy możesz udać się tą trasą pod Winną Górę, a po drodze zobaczyć jeszcze sanktuarium św. Jadwigi. Jest więc to dobra trasa na odwiedzenie najważniejszych atrakcji w Trzebnicy. Przez miasto prowadzi też ścieżka śladem trasy dawnej Kolei Wąskotorowej, którą możesz skierować się w stronę Wrocławia lub Żmigrodu. Kolej Wąskotorowa zakończyła tu swoją działalność we wrześniu 1991 roku.

Jeśli zainteresowała Cię wizja wycieczki rowerowej podczas wyjazdu do Trzebnicy, na stronie internetowej Gminy Trzebnica możesz znaleźć dokładny przebieg wszystkich tras rowerowych. Znajdziesz tu także mapkę, na którą naniesiono wszystkie ścieżki.

6. Las Bukowy i Stawy Trzebnickie

lokalizacja na mapie: 51.300940831, 17.07021906

Las Bukowy położony jest w południowo-zachodniej części Trzebnicy. Kompleks leśny znajduje się na dawnym terenie uzdrowiskowym i stanowi miejsce pieszych oraz rowerowych wędrówek dla mieszkańców i turystów. Przez las prowadzą odnowione ścieżki, co jest ułatwieniem dla spacerów z dziećmi. Trasy są oznaczone tabliczkami w języku polskim, angielskim i niemieckim oraz dzielą się na historyczne lub dydaktyczno-przyrodnicze. Najłatwiej dotrzeć tu samochodem, ale dostaniesz się na miejsce także pieszo lub rowerem. Jest to zaciszne miejsce o górskim klimacie, w którym można odpocząć, dlatego polecam zostawić je na sam koniec zwiedzania, by zregenerować się po obejrzeniu pozostałych atrakcji.

Trzebnica staw budynek

W sąsiedztwie Lasu Bukowego znajdują się Stawy Trzebnickie. Dookoła akwenów prowadzą ścieżki spacerowe, na których znajdują się przeznaczone do odpoczynku ławeczki i oświetlenie, umożliwiające wieczorne spacery po zmroku. Na terenie stawów znajdziesz też fontannę, amfiteatr oraz tężnie solankowe, w których panuje nadmorski mikroklimat. Jest to miejsce odpowiednie dla osób w każdym wieku. Trzebnica stara się o przywrócenie statusu miejscowości uzdrowiskowej, dzięki czemu turyści mogą się w niej zrelaksować i skorzystać z leczniczo-relaksacyjnych właściwości kompleksu stawów.

7. Szlaki turystyczne po Wzgórzach Trzebnickich

Przez Wzgórza Trzebnickie ciągnie się gęsta sieć szlaków pieszo-rowerowych. Podczas planowania wycieczki możesz skorzystać z trasy Wzgórzami Kocich Gór. Podróż możesz rozpocząć na trzebnickim Rynku i udać się w stronę bazyliki. Stamtąd skieruj się na Winną Górę. Dalej polecam pokierować się w stronę Lasu Bukowego i tam zrobić przystanek lub kontynuować wybraną ścieżką.

Możesz też skorzystać z trasy przez Zaczarowane Wzgórza. Szlak obejmuje Drogę Krzyżową, a także Pałac w Brochocinie oraz Willę Zamek. Łącznie trasa ma około 27 km, więc możesz wybrać z niej najbardziej interesujące Cię punkty i zoptymalizować jej długość. Pozwala jednak zwiedzić mniej oczywiste punkty w okolicy Trzebnicy, równocześnie korzystając z uroków natury tutejszych wzgórz i terenów leśnych. Nie spodziewaj się tu jednak tłumów innych odwiedzających – to dobra opcja jeśli chcesz odpocząć. ;)  

Podczas planowania wycieczki do Trzebnicy, możesz skorzystać z interaktywnej mapy turystycznej. Na stronie znajdziesz przygotowane trasy lub możesz sam wybrać odpowiednią dla siebie ścieżkę, a mapa pomoże Ci określić długość szlaku oraz czas przejścia.

8. Kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli (Kościółek Leśny) 

lokalizacja na mapie: 51.29425559, 17.070853893

Kościółek Leśny znajduje się na terenie Lasu Bukowego i możesz dotrzeć do niego rowerem lub pieszo (ok. 2 km od centrum miasta) po wytyczonych szlakach turystycznych (np. trasą przez Zaczarowane Wzgórza). Budynek został stworzony w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły. W środku znajduje się ołtarz przyozdobiony obrazem Czternastu Świętych Wspomożycieli. Kościółek stanowi miejsce kultu oraz atrakcję turystyczną ze względu na swoje urokliwe, leśne otoczenie oraz historię. Przed jego budową było to miejsce kultu pogańskich Słowian. Jest to miejsce dla osób pasjonujących się historycznymi ciekawostkami, jednak samo w sobie nie robi wielkiego wrażenia.

Według tradycji, kościołem opiekował się pustelnik- ostatni takowy opiekun zmarł w 1946 roku. Nazywał się Feliks Plitzko i został pochowany obok budowli. W pobliżu kościoła zobaczysz też pustelnię oraz grotę Matki Bożej z Lourdes. Znajdziesz tu także drewnianą płaskorzeźbę z grobu Huberta Jantke (był on budowniczym kościółka). 

9. Kocia Ścieżka

lokalizacja na mapie: 51.3069904, 17.057239110

Kocia Ścieżka to trasa prowadząca przez najważniejsze punkty i atrakcje, które warto zobaczyć w Trzebnicy. Przechodzi przez całe Śródmieście i wzbogacona jest przystankami z kocimi figurami. Kot jest jednym z symboli Trzebnicy, na co wskazują również Kocie Góry. Miasto Trzebnica przygotowało mapkę zawierającą przebieg Kociej Ścieżki, wraz z oznaczeniami konkretnych kotów i ich imionami. Inicjatywa ta przypomina mi wrocławskie krasnale rozsiane po całym mieście – jeśli kiedykolwiek bawiłeś się w ich szukanie, dobrze wiesz o co chodzi. ;)

Trzebnica Rynek koty rzeźby

Ścieżka to atrakcja skierowana głównie dla rodzin z dziećmi, jednak uważam, że inne grupy wiekowe również mają szansę się świetnie bawić. Jest to ciekawa alternatywa dla standardowych szlaków turystycznych. Myślę, że lepiej zajmie najmłodszych i odwróci ich uwagę od zmęczenia wywołanego przez pieszą wędrówkę. Sama trasa nie jest czasochłonna – jej przejście w zależności od tempa zajmie ok. 2-3 godziny. Po drodze spotkasz m.in. Lubuszkę, Aquariusa, Nastroszka czy też Filemona.

10. Park Wodny “Zdrój”

lokalizacja na mapie: 51.298667177, 17.070475132

Park Wodny “Zdrój” to trzebnicki kompleks basenów i zjeżdżalni wodnych. Znajduje się w południowej części Trzebnicy i łatwo dostać się do niego na piechotę lub samochodem, który można zostawić na parkingu przy parku. Obiekt jest przystosowany dla dzieci i dorosłych, a jeśli trafisz na słabą pogodę, ze względu na swoją zadaszoną część stanowi idealną atrakcję na deszcz. Znajdziesz tu baseny sportowe, jacuzzi, sauny, a nawet plac zabaw dla dzieci. W sezonie letnim można także skorzystać z wyposażonego w zjeżdżalnie basenu odkrytego. 

Park Wodny jest ulokowany na terenie dawnego kompleksu uzdrowiskowego, co nawiązuje do leczniczych korzeni Trzebnicy. Budynek znajdujący się tam obecnie ma jednak niewiele wspólnego z historią – jest nowoczesny, a wieczorami oświetlony. W okolicy znajdują się Stawy Trzebnickie oraz Las Bukowy, więc korzystając z basenu zewnętrznego możesz cieszyć oczy wszechobecną w Trzebnicy zielenią. Jest to miejsce przeznaczone do odpoczynku, jednak pamiętaj, że ze względu na obecność dzieci, w większości stref nie skorzystasz w pełni z ciszy i relaksu. Jeśli nie interesuje Cię pływanie, możesz też skorzystać z pozostałej oferty obiektu – kręgielni lub siłowni. 

11. Park Solidarności

lokalizacja na mapie: 51.3067262, 17.067929360

Niedaleko Sanktuarium św. Jadwigi znajduje się Park Solidarności. Teren parku ma powierzchnię aż 1 ha. Jest to miejsce w centrum Trzebnicy, w którym wśród zieleni możesz na chwilę zatrzymać się i odpocząć w trakcie zwiedzania. Znajdziesz tu także place zabaw i wieżę liniową do wspinania, gdzie czas mogą spędzić najmłodsi turyści. W parku postawiono fontannę, w pobliżu której możesz zrelaksować się przy szumie wody w upalne dni. 

To jednak nie wszystkie zalety tego miejsca. Przez park przebiega Kocia Ścieżka, więc nie zapomnij odnaleźć jednego z trzebnickich kotów – Nastroszka. Jest to także świetne miejsce na romantyczny spacer z drugą połówką – przez biegnie tędy Aleja Zakochanych. O niej jednak powiem więcej w dalszej części tekstu. ;) W Parku Solidarności znajduje się także skatepark, siłownia na świeżym powietrzu oraz stoliki do gry w szachy. 

Niedaleko parku znajduje się restauracja YEMSUSHI. Jest to jedyne tego typu miejsce w Trzebnicy. Ceny są nieco wyższe, ale warto tam zajrzeć. ;)

12. Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek

lokalizacja na mapie: 51.30912473, 17.066879023

Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek to jeden z największych kompleksów klasztornych na skalę Europy Środkowej. Jego część stanowi słynne Sanktuarium św. Jadwigi. Sam klasztor został wzniesiony w latach 1696-1762. Wnętrze budynku jest bogate w obrazy, rzeźby i refektarze. Siostry Boromeuszki mają tu swoją siedzibę od 1870 roku. 

Siostry opiekują się budynkiem oraz jego kulturowym i historycznym dziedzictwem, a także udostępniają go do odwiedzenia dla wiernych i turystów. Aktualnie boromeuszki działają też na rzecz lokalnej społeczności i zachęcają gości do wsparcia swoich inicjatyw. Prowadzą m. in. fundację na rzecz ratowania klasztoru a także świetlicę profilaktyczno-wychowawczą i stołówkę. Jest to swego rodzaju kontynuacja działań sióstr przebywających tutaj przed II wojną światową. Jak widać, nie jest to jedynie miejsce kultu, ale też działalności filantropijnej i podtrzymywania pamięci o wydarzeniach historycznych. 

Podczas zwiedzania możesz także odwiedzić Kawiarnię św. Jadwigi, w której napijesz się kawy, herbaty lub soku oraz zjesz zupę lub ciasto. Na miejscu jest także możliwość kupna kawy w ziarnach, co może być ciekawą pamiątką z wycieczki do Trzebnicy. ;)

13. Mostek Miłości i Aleja Zakochanych

Aleja Zakochanych to trasa prowadząca od ul. 1-go Maja do ul. Oleśnickiej. Ścieżka prowadzi do Parku Solidarności i możesz przebyć ją rowerem lub pieszo. Jest to miejsce w Trzebnicy szczególnie dedykowane zakochanym. Wieczorne spacery także są możliwe przez oświetlenie na całej długości trasy. Nie zapomniano tu także o osobach poruszających się na wózku –  nawierzchnia jest utwardzona, a podjazdy łagodne.

Aleja doprowadzi Cię do Mostku Miłości. Miejsce to jest inspirowane wielkomiejskimi mostami, na których pary przypinają kłódki symbolizujące nierozerwalne uczucie. Jak widać, nie trzeba jechać daleko, by okazać manifest swojej miłości do drugiej osoby. Od mostka jest niedaleko do kolejnego symbolu zakochania – pomnika dwóch kotów. Gaja i Zdrojek przypominają zakochaną parę, a ich ogonki łączą się w serce. Jeżeli Paryż jest poza Twoim zasięgiem, wiesz gdzie szukać alternatywy. ;)

14. Kościół pw. św.Apostołów Piotra i Pawła

lokalizacja na mapie: 51.30706404, 17.0581412

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, znajdujący się kilkaset metrów od centrum, to kolejne miejsce kultu na mapie Trzebnicy. Budynek został zbudowany z cegły, w stylu neogotyckim. Na jego miejscu stał dawniej pierwszy kościół parafialny w Trzebnicy. Ze średniowiecznej budowli zachowano jedynie wieżę, którą przebudowano w roku 1855. Kościół przez wiele lat był zdewastowany, jednak po renowacji przywrócono mu dawną funkcję i piękno. 

Historia tego miejsca sięga daleko wstecz – pierwsze wzmianki o istnieniu budynku kościelnego pochodzą aż z 1155 roku. Po II wojnie światowej, kiedy ludność niemiecka opuściła Trzebnicę, budynek przestał być użytkowany jako obiekt sakralny. Zamiast tego, został przeznaczony na magazyn… części do samochodów ciężarowych. To właśnie wtedy uległ największemu zaniedbaniu. Pomimo wyjątkowych przejść, aktualnie służy on wiernym i stanowi jeden z zabytków w Trzebnicy. 

Niedaleko kościoła znajduje się restauracja Krowa Burgers, gdzie możesz zjeść obiad. Miejsce specjalizuje się w kuchni amerykańskiej, a więc znajdziesz tam m.in. burgery, skrzydełka z kurczaka czy słodkie naleśniki. W większości dania są dość tłuste, więc nie wszystkim przypadną do gustu.

15. Rotunda Pięciu Stołów

lokalizacja na mapie: 51.30889772, 17.07604340

Rotunda Pięciu Stołów to kolejne historyczne miejsce znajdujące się w Trzebnicy. Wzniesiony został na obrzeżach miasta i prawdopodobnie stanowił miejsce odosobnienia dla chorych w trakcie epidemii. Przypuszcza się, że budowę sfinansowała św. Jadwiga, jako część swojej charytatywnej działalności. W środku okręgu znajduje się figurą z podobizną świętej, krzyż oraz kamień z napisem “Sprawiedliwość”.

Do rotundy z łatwością dotrzesz 10-minutowym spacerem od Sanktuarium św. Jadwigi. Udaj się wzdłuż Dużej ścieżki Jadwigi Śląskiej, która doprowadzi Cię do celu. Środek rotundy od dłuższego czasu jest zamknięty dla odwiedzających, jednak jeżeli chcesz dowiedzieć się aktualnych informacji na temat otwarcia wnętrza rotundy dla turystów, zajrzyj na stronę Gminy Trzebnica i popytaj w Punkcie Informacji Turystycznej. Nawet pomimo braku możliwości wejścia do wnętrza obiektu, polecam wybrać się tu przy okazji spaceru na Winną Górę, jako element ciekawostki historycznej. Tego typu miejsca niestety rzadko kiedy zostały zachowane do czasów nam współczesnych. 

Jak dojechać do Trzebnicy?

W Trzebnicy działa stacja kolejowa, więc dojazd pociągiem jest jedną z najtańszych i najszybszych opcji. Z Wrocławia do Trzebnicy dojeżdża pociąg bezpośredni, więc najlepiej właśnie tam udać się na przesiadkę. Do Wrocławia natomiast dojedziesz z każdego większego polskiego, a także zagranicznego miasta. 
Do Trzebnicy możesz też dostać się samochodem. By dojechać z Wrocławia wystarczy kierować się na północ drogą S5 i bez problemu dostaniesz się do celu. Tą samą drogą dojedziesz do Trzebnicy z północnych części Polski, np. z Poznania. Z części wschodniej najbardziej polecaną trasą jest E67, ze względu na relatywnie krótki czas przejazdu. Sama Trzebnica jest dość mała, więc nietrudno się w niej odnaleźć będąc już na miejscu.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze