Cypr na własną rękę: 17 rzeczy, które warto wiedzieć

Cypr na własną rękę przewodnik poradnik
Cypr na własną rękę przewodnik poradnik

Jeśli planujesz wyjazd na Cypr na własną rękę i zastanawiasz się, jak zaplanować urlop, czas wziąć się za przygotowania. Zebrałem wszystkie informacje praktyczne, które warto poznać przed podróżą na Cypr na własną rękę. Oparłem je na doświadczeniu zdobytym podczas mojego wyjazdu na Cypr bez biura podróży.

W artykule podpowiadam, gdzie warto jechać na Cypr, opowiadam, jakie atrakcje warto zobaczyć i jak dostać się z lotnisk do centrum miast. Mówię również o zasadach wjazdu na Cypr, bezpieczeństwie, cenach, poruszaniu się po wyspie, wynajmie samochodu i najlepszym czasie na odwiedzenie Cypru na własną rękę.

1. Cypr na własną rękę – podstawowe informacje, które warto wiedzieć o Cyprze

Cypr to państwo położone na wyspie o tej samej nazwie. Choć należy do Unii Europejskiej, leży we wschodniej Azji, pomiędzy Turcją, Syrią, Libanem, Izraelem, Egiptem i grecką wyspą Kretą. Jest trzecią największą wyspą Morza Śródziemnego. Republika Cypryjska dzieli się na część grecką i powszechnie nieuznawaną turecką – Cypr Północny. Największymi miastami są stolica Nikozja i Limassol. 

Cypr cieszy się sporą popularnością wśród turystów, w tym Polaków (to jeden z najchętniej wybieranych kierunków na urlop). Wczasowiczów przyciąga m.in. ciepły, śródziemnomorski klimat i malownicze plaże o białym piasku i lazurowej wodzie, oferujące świetne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Cypr ma też sporo do zaoferowania miłośnikom historii i tradycyjnego zwiedzania. Jest jednym z najstarszych zasiedlonych obszarów świata, a jego historia liczy 10 000 lat. Znajdziesz tu wiele starożytnych zabytków, jak ruiny królestw w Salamis i Kourion czy określone przez UNESCO jako światowe dziedzictwo ludności mozaiki w Pafos. Według mitologii greckiej, to właśnie na Cyprze urodziła się bogini Afrodyta, czemu wyspa zawdzięcza określenie „wyspa Afrodyty”.

 2. Wjazd na Cypr – czy potrzebujesz wizy lub paszportu?

Obywatele Polski nie potrzebują wizy ani paszportu, by wjechać na Cypr. Wystarczy dowód osobisty – ważny, w dobrym stanie technicznym i pozwalający na stwierdzenie tożsamości (tzn. z aktualnym zdjęciem). Dla obywateli Unii Europejskiej nie ma wymogu minimalnej ważności dokumentu. Bez wizy i rejestracji pobytu możesz przebywać na Cyprze max. 90 dni. Cypr nie należy do strefy Schengen, dlatego bądź przygotowany na kontrolę cypryjskich celników na lotnisku.

W każdą podróż zagraniczną radzę zabrać ze sobą dwa dokumenty tożsamości, np. dowód osobisty i paszport. Nawet jeśli nie są one wymagane, spakowanie ich da Ci poczucie bezpieczeństwa – na wypadek zgubienia lub kradzieży będziesz mieć drugi dokument w zapasie.

Choć te zasady rzadko się zmieniają, przed wyjazdem potwierdź je na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W razie problemów skontaktuj się z Ambasadą RP w Nikozji (ul. Kennedy Avenue 12-14, Office 601). Jeśli Twój dokument tożsamości był kiedyś zgłoszony jako skradziony lub zagubiony, zostanie zatrzymany przez służby przy wjeździe do kraju – wówczas będziesz musiał wyrobić paszport tymczasowy w Konsulacie RP w Nikozji, by wrócić do Polski. 

3. Jak dojechać na Cypr z Polski?

Z Polski na wakacje na Cyprze możesz dostać się samolotem. Loty oferują linie lotnicze Ryanair, Wizz Air i LOT. Znajdziesz połączenia bezpośrednie z Warszawy, Katowic, Poznania, Krakowa, Wrocławia i Gdańska do Larnaki lub Pafos. Lot trwa ok. 3,5h – dokładna długość zależy od wybranego lotniska.

By znaleźć tanie loty, warto szukać okazyjnych lotów ze wszystkich lotnisk w Polsce do obu lotnisk na Cyprze. Znalezienie atrakcyjnych lotów z innych miast często pozwala zaoszczędzić nawet po doliczeniu kosztów dojazdu. Rozkłady lotów szybko się zmieniają – aktualne połączenia możesz sprawdzić na stronie FlightConnections.com.

Na Cypr Północny, do Nikozji możesz dostać się jedynie lotem z przesiadką (a najczęściej dwiema). Dostępne są połączenia z Warszawy, Krakowa, Katowic i Wrocławia. Promy na Cypr kursują jedynie z Grecji – jeśli chcesz wybrać ten sposób, musisz najpierw dostać się do tego kraju.

4. Jak dojechać z lotniska w Larnace do centrum miasta?

Lotnisko w Larnace (LCA) to główne lotnisko Cypru, położone ok. 4 km od centrum miasta. Do centrum dostaniesz się autobusem miejskim (najtaniej), taksówką lub wypożyczonym autem (najbardziej elastycznie). Przystanek autobusowy znajdziesz na 1. piętrze lotniska, na lewo od hali odlotów. Listę linii kursujących z lotniska i rozkład jazdy znajdziesz na stronie cypryjskiego transportu publicznego.

Postój taksówek znajdziesz zaraz przy wyjściu z terminalu przylotów. Taksówki są dostępne przez całą dobę, ale czasami trzeba poczekać na nie w kolejce. Firmy taksówkarskie mają stałe ceny za przejazd, które nie podlegają negocjacji. Stanowiska wypożyczalni samochodów znajdziesz po lewej stronie hali przylotów. Ja wypożyczyłem auto na lotnisku w Larnace, by móc komfortowo zwiedzić całą wyspę. 

5. Jak dojechać z lotniska w Nikozji do centrum miasta?

Lotnisko w Nikozji (Ercan Airport, ECN) to główne lotnisko Cypru Północnego, położone ok. 18 km na południowy-wschód od miasta. Z powodu nałożonego na Cypr Północny embargo, na lotnisko w Nikozji można dostać się jedynie z Turcji. Z tego portu lotniczego nie odjeżdżają autobusy – do centrum dostaniesz się jedynie taksówką lub wypożyczonym autem. Postój taksówek znajdziesz przed terminalem, a podróż zajmuje ok. 20 minut.

6. Jak dojechać z lotniska w Pafos do centrum miasta?

Lotnisko w Pafos (PFO) to drugie największe lotnisko Cypru, położone ok. 8 km na południowy-wschód od centrum miasta. Na miejsce możesz dostać się autobusem, taksówką lub wypożyczonym autem. Przystanek autobusowy znajdziesz przed terminalem, ok. 50 m od wyjścia. Z lotniska do centrum kursują 2 linie autobusowe – 612 i 613. Bilet kupisz u kierowcy za gotówkę. Rozkład jazdy sprawdzisz na oficjalnej stronie internetowej autobusów w Pafos.

Taksówkę możesz złapać bezpośrednio po wyjściu z terminala. Jeśli chcesz postawić na większą wygodę, możesz z wyprzedzeniem zarezerwować taksówkę, która zawiezie Cię prosto do hotelu. Wypożyczenie samochodu to moim zdaniem najlepsza opcja transportu, zwłaszcza jeśli planujesz aktywnie zwiedzanie Cypru. W hali przylotów na lotnisku znajdziesz wiele wypożyczalni aut. Ceny właściwie nie różnią się od kwot na lotnisku w Larnace. Możesz też zarezerwować auto z wyprzedzeniem i skorzystać z multiwyszukiwarek, np. localrent.com lub Discover Cars.

7. Najlepsze miejscowości na Cyprze – które miasto wybrać jako bazę wypadową?

Jedną z najpopularniejszych wśród turystów miejscowości na Cyprze jest Larnaka – duży nadmorski kurort turystyczny. Znajdziesz tu piaszczyste plaże (mi najbardziej przypadła do gustu Kastella ze względu na pobliską, czarującą marinę) i sporo historycznych budynków sakralnych, z których najpopularniejszą jest cerkiew św. Łazarza. 

Popularnym kurortem jest nadmorska Ayia Napa, niemal w całości zapełniona hotelami i restauracjami. Podczas wizyty w tym mieście warto wybrać się na plażę Nissi z płytkim poziomem wody na przy brzegu (idealne dla dzieci i do uprawiania sportów wodnych) oraz zobaczyć skalne jaskinie przy wodzie w pobliskim Parku Narodowym Cape Greco.

Jeśli nie zależy Ci na plażowaniu, warto rozważyć odwiedzenie Nikozji – stolicy kraju, położonej pośrodku wyspy. Jej popularne atrakcje to Zielona Linia – fragment granicy pomiędzy Cyprem Północnym i Południowym, wenecki mur, Muzeum Cypru czy Cypryjskie Muzeum Bizantyjskie. 

Rajem dla miłośników historii i mitologii greckiej może okazać się Pafos, którego historyczna część jest wpisana na listę UNESCO. Znajdziesz tu liczne stanowiska archeologiczne, np. ruiny starożytnej stolicy Cypru Nea Pafos czy zamek z okresu bizantyjskiego. Po zwiedzaniu możesz zrelaksować się na jednej z plaż.

8. Najlepsze atrakcje Cypru – co warto zobaczyć?

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Cypru jest wpisany na listę UNESCO Park Archeologiczny Nea Pafos. Znajdziesz tu m.in. dobrze zachowane mozaiki, które przedstawiają głównie geometryczne wzory i sceny z mitologii greckiej, pozostałości po dawnym placu głównym i pozostałości Grobowców Królewskich, zarezerwowanych dla najbogatszych mieszkańców i rodziny Ptolemeuszów. 

Miłośników historii może też zainteresować Kourion – jedno z najstarszych miast Cypru, którego historia sięga starożytności. Jego atrakcje to m.in. teatr grecko-rzymski, nimfeum (miejsce czci nimf, córek Posejdona), willa Eustoliosa, kamienny kościół Agios Ermogenis i pozostałości łaźni. 

Larnaka kościół

Na Cyprze nie brakuje też atrakcji przyrodniczych. Warto odwiedzić np. Narodowy Park Leśny Kawo Greco, gdzie znajdziesz zwierzęta i rośliny występujące tylko na Cyprze, 10-metrowe wapienne klify i liczne jaskinie, w tym Jaskinię Cyklopów, gdzie miał mieszkać mitologiczny Cyklop Polifem. Miłośników pieszych wycieczek mogą zaciekawić góry Troodos, gdzie znajduje się 10 szlaków turystycznych o różnych poziomach trudności i najwyższy szczyt Cypru – Olimpos o wysokości 1952 m n.p.m. Niedaleko masywu znajduje się też wodospad Millomeris – największy wodospad Cypru o wysokiej nawet na 15 m kaskadzie.

Cypr słynie jednak przede wszystkim z malowniczych, piaszczystych plaż – jest ich na wyspie ponad 160. Popularnością cieszy się Nissi Beach, która dzięki płytkiej wodzie sprawdzi się do uprawiania sportów wodnych i wypoczynku z dziećmi. Nieco więcej spokoju znajdziesz na Makronissos Beach, która dzięki łagodnemu zejściu do wody także będzie dobrym wyborem dla rodzin. Spore wrażenie wywarła na mnie Kalymnos Beach, gdzie ciemny piasek kontrastuje z białymi kamieniami i klifami, tworząc niezapomniany widok.

9. Transport na Cyprze – jak poruszać się po wyspie i jak zaplanować czas?

Podróżując po Cyprze na własną rękę masz do wyboru kilka sposobów na przemieszczanie się pomiędzy atrakcjami. Decyzja zależy od Twoich preferencji. Możesz oprzeć cały urlop na jednym sposobie, ale ciekawiej będzie urozmaicić wyjazd, korzystając częściowo z każdej z dostępnych opcji, które opisałem poniżej.

Zwiedzanie z pomocą komunikacji zbiorowej

Na Cyprze jedynym środkiem komunikacji zbiorowej są autobusy – nie ma metra, tramwajów ani kolei. Transport publiczny na Cyprze dzieli się na regionalny, obejmujący konkretne miasta i pobliskie dystrykty oraz międzymiastowy, który umożliwia przejazdy między większymi miastami. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję transportu, korzystaj ze strony Cyprus By Bus, gdzie sprawdzisz rozkład jazdy i ceny biletów dla każdej trasy autobusowej na Cyprze. Rozkładów jazdy nie znajdziesz na przystankach.

Na Cyprze większość przystanków jest na żądanie – pomachaj kierowcy, gdy chcesz wsiąść do środka i naciśnij „Stop”, gdy chcesz wysiąść. Przystanki często nie są ogłaszane, dlatego warto powiedzieć kierowcy, dokąd jedziesz i poprosić o informację, kiedy masz wysiąść (zazwyczaj nie ma z tym problemu). Do autobusu na Cyprze wsiada się przednimi drzwiami, a wychodzi tylnymi – środkowe przeznaczone są dla osób z wózkami dziecięcymi.

Bilety komunikacji regionalnej możesz kupić u kierowcy za gotówkę i tylko za małe nominały. Jeśli planujesz jeździć często, możesz wyrobić kartę Motion Bus Card w punkcie Cyprus Public Transport i nabić na nią środki, które będą pobierane przy podróżach. Dzieci do 6. roku życia podróżują za darmo. Bilety na transport międzymiastowy kupisz na głównych dworcach autobusowych

Autobusom na Cyprze zdarzają się opóźnienia ze względu na ruch na drodze, ale generalnie można na nich polegać, choć połączeń jest niewiele. Czasami ostatni kurs z danej miejscowości jest już o 15-16, dlatego warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy i odpowiednio zaplanować powrót.

Zwiedzanie wynajętym samochodem

Jeśli podróżujesz w grupie (2 lub więcej osób) lub chcesz być niezależny od rozkładów jazdy, warto rozważyć wypożyczenie samochodu. Możesz wtedy podróżować komfortowo i dotrzeć do mało znanych atrakcji, do których nie dojeżdżają autobusy. Wynajęty samochód to mój ulubiony sposób podróżowania za granicą – wybrałem go także podczas mojego wyjazdu na Cypr na własną rękę.

Nie musisz wynajmować auta na cały urlop – wystarczy kilka dni, by zobaczyć najbardziej interesujące Cię atrakcje. Uważam, że najlepiej wypożyczyć samochód na początku lub na końcu wyjazdu – ułatwisz sobie w ten sposób dojazd lub powrót na lotnisko. 

Koszty wynajęcia samochodu są stosunkowo niewielkie, jeśli podróżujesz na Cypr w 2 osoby, a przy większej grupie są wręcz symboliczne. Auto warto zarezerwować z wyprzedzeniem, bo ceny są wtedy korzystniejsze. Najlepiej korzystać z usług lokalnych, mniejszych wypożyczalni (znajdziesz je np. na stronach multiwyszukiwarek) – często mają lepsze ceny i prostsze formalności. Pracownik wypożyczalni zawsze czekał na mnie w hali przylotów z kartką z moim nazwiskiem – nie sposób było go przeoczyć. ;)

Korzystanie z wycieczek i aktywności z lokalnymi przewodnikami

Jeśli podczas wakacji na Cyprze nie masz ochoty ani na prowadzenie samochodu, ani na podróżowanie autobusami, warto rozważyć skorzystanie z wycieczek zorganizowanych z lokalnymi przewodnikami. Do wyboru masz rejsy, aktywności na wodzie czy zwiedzanie zabytków. 

Powered by GetYourGuide

Poniżej zebrałem kilka wycieczek i aktywności, które moim zdaniem są najciekawsze, a przy tym mają sporo pozytywnych recenzji. Zawsze rezerwuję wycieczki, które mają najwięcej pozytywnych opinii, by mieć sporą gwarancję, że moje oczekiwania zostaną spełnione. Po opłaceniu wycieczki otrzymasz maila z wszystkimi szczegółami:

  • Cape Greco z przewodnikiem i transferem – w ramach 3-godzinnej wycieczki z Larnaki zwiedzisz Park Narodowy Capo Greco. Po drodze zatrzymasz się w Ayia Napa, gdzie zobaczysz niezwykłe jaskinie morskie. Od przewodnika dowiesz się ciekawostek na temat regionu wschodniego Cypru, 
  • Akamas, Łaźnie Afrodyty i Błękitna Laguna – 8-godzinna wycieczka z Pafos rozpoczyna się od wizyty na półwyspie Akamas, gdzie zobaczysz plantacje bananów i ogród botaniczny z łaźniami Afrodyty. Następnie udasz się w rejs do Błękitnej Laguny, gdzie możesz pływać i nurkować. Potem zwiedzisz małe miasto portowe Latchi, po czym wrócisz do Pafos, 
  • Nikozja: Wewnątrz Strefy Buforowej, ostatniej podzielonej stolicy – 3-godzinna wycieczka to świetna okazja, by lepiej poznać i zrozumieć aktualną sytuację polityczną Cypru. Z przewodnikiem przejdziesz wzdłuż „zielonej linii”, która biegnie przez centrum i dzieli Nikozję na część północną i południową. Zobaczysz hotel Ledra Palace (dawniej największy hotel w mieście) oraz XVI-wieczne mury weneckie. Odwiedzisz też najstarszą piekarnię w Nikozji, gdzie będziesz mógł spróbować tradycyjnej cypryjskiej kawy i sernika.

10. Kiedy najlepiej przyjechać na Cypr?

Na Cyprze panuje klimat śródziemnomorski. Uważam, że najlepszym okresem na odwiedzenie Cypru jest późna wiosna i wczesna jesień. Wówczas temperatura wynosi ok. 26-27°C – jest ciepło, ale nie upalnie, więc pogoda jest idealna na zwiedzanie. Jest to jednak czas sezonu turystycznego, więc jeśli go wybierzesz, musisz liczyć się z tłumami.

Cypr zatoki łodzie na własną rękę morze

Jeśli dobrze czujesz się w wysokich temperaturach, a na Cyprze planujesz głównie plażować, rozważ wyjazd w lecie (czerwiec, lipiec, sierpień), gdy temperatura zazwyczaj przekracza 30°C. Zimy na Cyprze są łagodne – temperatura oscyluje w okolicach 16°C. Jeśli preferujesz chłodniejszą pogodę, rozważ wyjazd o tej porze roku. W tym czasie na Cyprze jest też mniej turystów.

11. Informacje praktyczne – karty SIM i napięcie w gniazdkach

Na Cyprze w użyciu są brytyjskie gniazdka elektryczne, w których napięcie wynosi 240 V. By ładować na wyspie swoje urządzenia elektryczne, będziesz potrzebować adaptera z kodem Wielkiej Brytanii (GB). Możesz je znaleźć w sklepach z elektroniką i w supermarketach, a na miejscu w hotelach, kioskach, sklepach z pamiątkami, a nawet sklepach z rzeczami pierwszej potrzeby. Pamiętaj, że do adaptera można podłączyć tylko jedną wtyczkę. Jeśli zamierzasz jednocześnie ładować kilka urządzeń, kup kilka przejściówek lub rozgałęźnik. 

Cypr należy do Unii Europejskiej, więc nie musisz kupować cypryjskiej karty SIM – możesz korzystać z polskiego numeru telefonu na tych samych zasadach, jak w Polsce. Musisz jednak uważać, do jakiej sieci zaloguje się Twój telefon – najlepiej na czas pobytu zmienić sposób wybierania sieci na ręczny i zalogować się do cypryjskiej sieci, np. CYTA, epic (inna nazwa: MTN) lub PrimeTel (inna nazwa: 280-20). Jeśli połączysz się z turecką siecią, co może się zdarzyć na Cyprze Północnym lub w jego okolicach, może to nabić horrendalne rachunki.

12. Ceny na Cyprze – czy Cypr jest drogi?

Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy na Cyprze jest drogo. Odpowiedź jest subiektywna i może różnić się w zależności od budżetu, potrzeb i preferencji danej osoby. Według mojej obserwacji, jest nieco drożej niż w Polsce, ale taniej niż w wielu innych państwach Unii Europejskiej. 

Taniej jest poza sezonem, a najdroższe są miejscowości turystyczne i stolica Nikozja, gdzie ceny są wysokie nawet zimą. Na Cyprze Północnym ceny zależą od aktualnego kursu liry, ale generalnie są zbliżone do tych na Cyprze Południowym.

Ceny w restauracjach i kawiarniach

Najtańsze restauracje na Cyprze to tradycyjne cypryjskie tawerny – za danie główne zapłacisz ok. 10-16 euro. Znacznie droższe są restauracje z daniami międzynarodowymi oraz te położone w miejscach turystycznych – tu za główne danie można zapłacić nawet 20 euro. Polecam zatrzymać się na obiad w tawernie – nie tylko możesz tu zaoszczędzić, ale spróbować tradycyjnych, cypryjskich dań. Jeśli chcesz zaoszczędzić na wizytach w restauracjach i kawiarniach:

  • rób zakupy spożywcze i gotuj samodzielnie – postaraj się zarezerwować nocleg w miejscu z ogólnodostępną kuchnią lub aneksem kuchennym. Kup produkty spożywcze w dostępnym markecie (np. Lidl, Metro i Alphamega) i samodzielnie przygotowuj posiłki. Warto wybierać lokalne, śródziemnomorskie produkty – są pyszne, a poza tym tańsze od importowanych. Ja w podróży często przygotowuję samodzielnie co najmniej śniadania, bo rzadko trafiam na miejsca, które wyróżniają się w tym zakresie,
  • sam przygotuj dobrą kawę – często w warunkach hotelowych można przygotować znacznie lepszą kawę niż tę oferowaną przez przeciętne kawiarnie. W lokalnej palarni kup opakowanie dobrej, ziarnistej kawy i zastosuj moje wskazówki dotyczące robienia dobrej kawy w podróży

Ceny noclegów

Cypr to popularny kierunek na urlop, dlatego ma szeroką bazę noclegową. Ceny zakwaterowania zależą od lokalizacji, standardu i terminu. Najdrożej jest oczywiście latem – noclegi mogą kosztować ok. 70-100 euro za dobę. Taniej jest poza sezonem, gdy turystów jest niewielu – warto rozważyć tę porę na wyjazd, jeśli chcesz zaoszczędzić. Można wtedy znaleźć zakwaterowanie już za ok. 50-60 euro.

Wyjątkiem od powyższych cen jest stolica – Nikozja. Tutaj ceny za nocleg zaczynają się od 100 euro, a ceny raczej nie spadają nawet poza sezonem (lub spadają nieznacznie). Jeśli chcesz zwiedzić Nikozję, polecam zatrzymać się w innym mieście i potraktować je jako bazę wypadową do stolicy.

Ceny w sklepach spożywczych

Ceny większości produktów spożywczych na Cyprze są zbliżone do cen w Polsce. Taniej kupisz lokalne produkty, np. oliwki, ser halloumi czy ser feta. Droższe będą za to produkty importowane. Tanie produkty znajdziesz w marketach, takich jak Lidl, Metro czy AlphaMega. Po świeże produkty warto zaglądać do piekarni i warzywniaków. Radzę za to unikać małych, prywatnych sklepów (coś w stylu naszej Żabki) – są drogie, a wybór produktów jest niewielki.

Zamiast w sklepie, warto zaopatrywać się w wodę z dystrybutorów wody, których na Cyprze Południowym jest wiele (jest tańsza). Nie tylko w ten sposób zaoszczędzisz, ale też zadbasz o środowisko. Ze względu na panujący na Cyprze gorący klimat będziesz potrzebować dużo wody – nie ma co za nią przepłacać. ;)

Ceny wynajmu samochodów

Ceny wynajmu samochodów zależą w głównej mierze od terminu, na jaki chcesz dokonać rezerwacji. Taniej będzie poza sezonem oraz zazwyczaj przy rezerwacji z wyprzedzeniem. Wpływ ma też wielkość i klasa auta, a jeśli chcesz jeździć po Cyprze Północnym, musisz też doliczyć koszty obowiązkowego ubezpieczenia. 

Stawki wynajmu zaczynają się od ok. 23 euro za dzień za małe auto, które moim zdaniem będzie zupełnie wystarczające. Ceny paliwa na Cyprze są nieco wyższe, ale porównywalne do polskich. Różnią się w zależności od regionu czy stacji paliw i mogą być trochę niższe przy głównych drogach i w dużych miastach.

13. Jak płacić na Cyprze? Jak tanio wymienić pieniądze?

Walutą Cypru jest euro, które w 2008 roku zastąpiło funta cypryjskiego. Na Cyprze Północnym obowiązuje lira turecka, jednak można tam bez problemu płacić w euro (trzeba jednak zwrócić uwagę na proponowane w sklepach kursy wymiany, które bywają niekorzystne). 

Płatności bezgotówkowe na Cyprze są powszechne, zwłaszcza w dużych miastach, większych hotelach czy restauracjach. Czasami jednak są akceptowane od określonej kwoty (np. od 10 euro). Akceptowane są karty VISA, MasterCard czy American Express. W małych miejscowościach i na plażach warto mieć przy sobie gotówkę. Na miejscu znajdziesz też bankomaty, które nie naliczają dodatkowej opłaty za wypłatę pieniędzy.

Od kilku lat w podróży używam darmowej karty Curve, za pomocą której płacę w kraju i za granicą i wypłacam pieniądze w bankomatach. Mam do niej podpięte wszystkie swoje karty bankowe, a używając jej unikam wysokich kosztów przewalutowania. Curve korzysta z najtańszych możliwych kursów wymiany (tzw. kursy międzybankowe), które czasem zapewniają tańszą wymianę niż oficjalny kurs NBP.

14. Ubezpieczenie podróży – czy warto je wykupić?

Pamiętaj, że będąc za granicą nie obejmuje Cię żadne ubezpieczenie obowiązujące w Polsce. W podróży jesteśmy bardziej aktywni niż w codziennym życiu – łatwo o przypadkowe urazy i konieczność wizyty u lekarza. Dlatego przed każdym wyjazdem wykupuję ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty ewentualnego leczenia. Czuję się wtedy o wiele bezpieczniej.

Ubezpieczenia kosztują zaledwie kilka złotych za dzień i pozwalają uchronić się od wysokich kosztów, które w niektórych krajach można ponieść nawet za błahe zabiegi. Podczas wybierania oferty, zwróć uwagę na kwoty ochrony od kosztów ratownictwa, odpowiedzialności cywilnej (OC) i następstw niebezpiecznych wypadków (NNW) – im wyższe, tym lepiej. Za każdym razem sprawdź oferty od różnych ubezpieczycieli (np. za pomocą kalkulatora) i wybierz najkorzystniejszą opcję.

15. Pamiątki z Cypru – co warto kupić?

Na Cyprze panuje klimat śródziemnomorski, dzięki czemu powstaje tu wysokiej jakości oliwa z oliwek i aromatyczne zioła. Warto poszukać lokalnej bazylii, oregano, tymianku, liści laurowych, rumianku, mięty czy szałwi. Wyspa słynie też ze smacznych ryb i owoców morza, dlatego warto przywieźć do Polski konserwy z tuńczyka czy makreli. Lokalnym przysmakiem jest tłusty, półtwardy ser halloumi wytwarzany z mieszanki mleka koziego i owczego. 

Popularną słodyczą jest loukomi – żelowe kostki o różnych smakach otoczone cukrem pudrem, które świetnie sprawdzą się jako dodatek do kawy. Na Cyprze polecam też kupić słoik miodu. To właśnie na tej wyspie produkuje się miód Tziverti, który w 2019 roku okrzyknięto najlepszym miodem na świecie. 

Spory wybór pamiątek czeka na Cyprze na miłośników alkoholi. Na wyspie produkowane jest wino Commandaria – najstarsze wino w Europie. To mocne wino deserowe, które powstaje z białych i czerwonych winogron. Jeśli lubisz mocne trunki, może zainteresować Cię wódka Zivania, o zawartości 45% alkoholu (a czasem nawet 60%). Innym lokalnym przysmakiem jest likier Filar, dostępny w różnych smakach. Podczas zakupów weź pod uwagę, że w samolocie możesz mieć ze sobą max. 1 litr alkoholu.

BOX Kupując cypryjskie przysmaki i alkohole, wybierz się na bazary lub do sklepów lokalnych sprzedawców. Będziesz mieć pewność, że produkty są naturalne i nieprzetworzone, a dodatkowo wesprzesz małe biznesy. Warto też wybierać miejsca, które odwiedzają mieszkańcy wyspy – sklepy nakierowane dla turystów są zazwyczaj droższe.

Popularną pamiątką z Cypru jest ceramika, np. dzbany czy dekoracyjne talerzyki. Cypryjskie wyroby mają głównie motyw roślinny, a ich dominujące kolory to błękit i złamana biel. Ciekawą opcją jest też biżuteria. Warto zainteresować się zwłaszcza srebrną – srebro na Cyprze jest tańsze niż w Polsce. Znajdziesz też wyroby ze złota i miedzi. Inny pomysł na pamiątkę to lefkarika czyli tradycyjne cypryjskie koronki wpisane na listę UNESCO, których historia sięga XIV wieku. Popularne są też pamiątki religijne – głównie prawosławne ikony lub krzyże, często bogato zdobione. Wszystkie te przedmioty znajdziesz na lokalnych bazarach lub w sklepach z pamiątkami.

16. Jakie ubrania spakować na podróż na Cypr?

Cypr leży w strefie klimatu subtropikalnego z upalnym latem i łagodną zimą. Wybierając się na wyspę, najlepiej spakować lekkie, przewiewne ubrania. Dobrze sprawdzą się ubrania lniane, które są naturalne i zapewniają uczucie przyjemnego chłodu. Warto wybrać lekkie sukienki, szorty czy koszulki z krótkim rękawem. Jeśli planujesz plażować, zabierz też 2-3 stroje kąpielowe

By komfortowo zwiedzać Cypr, nie zapomnij o wygodnych, lekkich butach. Do zwiedzania sprawdzą się sandały lub przewiewne trampki. Na plażę warto zabrać ulubione klapki oraz buty do wody, które ochronią Twoje stopy przed kamieniami, jeżowcami czy zanieczyszczeniami. Nie zapomnij też o ochronie przed słońcem i koniecznie spakuj nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

Uważam, że dobrze przygotować się na każdą ewentualność, dlatego nawet w sezonie radzę zabrać ze sobą przynajmniej jedną bluzę, koszulę z długim rękawem i parę długich spodni. Przydadzą się w razie niepogody lub podczas zwiedzania obiektów sakralnych, do których nie można wejść z odkrytymi ramionami i kolanami. W walizce warto też mieć ze sobą coś eleganckiego, co przyda się np. na wieczorne wyjście do restauracji.

17. Czy na Cyprze jest bezpiecznie?

Cypr to stosunkowo bezpieczne państwo o niskim poziomie przestępczości. Ryzyko zamachów terrorystycznych jest niewielkie, a kradzieże i napaści zdarzają się rzadko. Pomimo tego warto trzymać się podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • nie zostawiaj na widoku drogich sprzętów – np. telefonu, aparatu fotograficznego. Nie zostawiaj ich luzem na stoliku w restauracji, żeby nie kusić złodzieja,
  • nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu – rozłóż je po różnych kieszeniach, część możesz też zostawić w hotelu,
  • zabierz ze sobą min. dwa dokumenty tożsamości i zrób ich kopie – będziesz przygotowany na wypadek zgubienia, zniszczenia lub kradzieży,
  • unikaj samotnych spacerów wieczorami – zwłaszcza w odludnych, nieoświetlonych miejscach i na przedmieściach kurortów,
  • uważaj na naciągaczy – na Cyprze możesz spotkać oszustów proponujących oprowadzanie po okolicy. Unikaj ich, a przewodników szukaj w sprawdzonych miejscach,
  • zapisz w telefonie numery alarmowe – telefon alarmowy na policję, pogotowie i straż pożarną na Cyprze to 112. 

Stres może wzbudzać sytuacja polityczna Cypru i państw w jego okolicy. Choć wyspa znajduje się w pobliżu miejsc ogarniętych konfliktem, atmosfera jest spokojna, a geograficzna izolacja oferuje pewną ochronę przed wpływem wojen. Polska oficjalnie nie uznaje Tureckiej Republiki Północnego Cypru – pamiętaj, że nie jesteś tam objęty opieką konsula. Na Cyprze Północnym warto zachować szczególną ostrożność, ale z reguły jest tam równie bezpiecznie, co na Południu.

Na Cyprze mogą występować trzęsienia ziemi i pożary. Te drugie najczęściej pojawiają się w górach i z reguły nie zagrażają nadmorskim miejscowościom turystycznym. Spacerując po górach, zwłaszcza po Kyrenii, uważaj na jadowite węże. Na Cyprze nie występują groźne choroby zakaźne – nie ma szczepień obowiązkowych przed wyjazdem.

Co warto przeczytać przed podróżą na Cypr?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze