Cap de Formentor - najładniejszy punkt widokowy Majorki

7 marca 2019
(aktualizacja: 28 marca 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Cap de Formentor (lub po prostu przylądek Formentor) jest najdalej na północ wysuniętym fragmentem Majorki. Punkt ma wszystko, co potrzebne do bycia fotogenicznym - strome skały wpadają tu stromo do błękitnej wody, ich szczyt jest zwieńczony latarnią morską, a błękit nieba i wody powoduje, że linia horyzontu jest ledwo zauważalna. Z artykułu dowiesz się, jak zaplanować zwiedzanie przylądka Cap de Formentor.

Co znajdziesz w artykule?

 • propozycję wycieczki na Cap de Formentor z pobliskich miejscowości,
 • informacje o dojeździe do przylądka Cap de Formentor,
 • wskazówki dotyczące atrakcji i punktów widokowych na trasie z Port de Pollença do Cap de Formentor.

Jak dojechać do Cap de Formentor?

Przylądek jest dobrym punktem widokowym na pobliską Minorkę, a strome zbocza pozwalają oglądać Morze Śródziemne z ciekawej perspektywy. Odwiedziny na Cap de Formentor to obowiązkowy punkt zwiedzania Majorki.

Przylądek Cap de Formentor to przede wszystkim góry.

Punktem startowym wycieczek w ten rejon wyspy jest miasteczko Port de Pollença. Pamiętajmy przy tym, że jego nazwę czyta się jako "pojensa", a nie "polenka". Nie ośmieszcie się proszę tak, jak zrobiłem to ja. Trasa z miasta do latarni morskiej to niespełna 20 km.

MAPKA ATRAKCJI I PLAŻ MAJORKI

Kup interaktywną mapkę atrakcji, najlepszych plaż, kawiarni i restauracji oraz wygodnych noclegów na Majorce.

Oszczędzaj czas na planowaniu z mapką atrakcji na telefonie.

Dojazd do Cap de Formentor autobusem

Większość turystów odwiedzających Majorkę ma swoją bazę wypadową w Palma de Mallorca. Do Port de Pollença można dojechać ze stolicy autobusem linii 340. Bilet w jedną stronę kosztuje 6,35 € i można go było kupić bezpośrednio u kierowcy. Autobus wyrusza w trasę z głównego dworca Palmy - Estació Intermodal.

W lipcu i sierpniu dojazd do przylądka Cap de Formentor jest możliwy tylko transportem publicznym. Droga jest wtedy zamykana dla samochodów osobowych.

Widok na port w Port de Pollença
Poranek w Port de Pollença nie pozwala przejść obok siebie zupełnie obojętnie

Z tym okresie z Port de Pollença kursuje autobus linii 353, który dowozi turystów aż do latarni morskiej na krańcu przylądka. Autobus z Port de Pollença do przylądka kosztuje 1,55 €.

Zatrzymuje się przy głównym przystanku w Port de Pollença, a następnie przy punkcie widokowym Mirador Es Colomer, plaży Formentor, punkcie widokowym przy Cala Murta i latarni morskiej.

Dojazd do Cap de Formentor samochodem

Samochód to najmniej rekomendowana przeze mnie forma dojazdu do przylądka w szczycie sezonu turystycznego.

O ile poza sezonem droga jest dość pusta, a przejazd wygodny, to latem robi się tam niezwykle tłoczno. Wybór samochodu to konieczność stania w długim korku i duże trudności z zaparkowaniem przy latarni.

Bartek kręci film na punkcie widokowym przy Cap de Formentor

Powtórzę: w lipcu i sierpniu droga między plażą Formentor, a krańcem przylądka jest zamykana dla ruchu samochodowego.

Jeśli nie mamy ochoty na prowadzenie auta, a komunikacja publiczna nie jest dostępna, możliwe jest również skorzystanie z taksówki.

Dojazd do Cap de Formentor autostopem

Samochody wyjeżdżające z Port de Pollença w kierunku północy z dużym prawdopodobieństwem jadą na przylądek Formentor.

W nadziei na podwózkę ustawić się można tuż za ostatnim rondem w mieście, w kierunku przylądka. Większość ruchu jest tu generowana przez wypożyczone auta. Dla niektórych kierowców zabranie obcych ludzi może się wydawać ryzykowne.

Port de Pollença z widokiem na zatokę i góry
Port de Pollença poza sezonem gwarantuje pustą plażę. Wschody i zachody słońca można mieć tylko dla siebie

Na szczęście wyspa jest w każdej chwili pełna osób, które nie podzielają takich obaw. My czekaliśmy na transport w Port de Pollença kilkadziesiąt sekund, a następne auto zatrzymało się dla nas na wysokości Platja de Formentor po 5-10 minutach.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Co zobaczyć po drodze na Cap de Formentor?

Droga przez przylądek zalicza się do tych, których nie powinno się przejechać bez postojów. Otarłoby się to o grzech ignorancji. Widoki z drogi są pierwszoligowe.

Zorganizowano przy niej kilka punktów widokowych z bogatymi panoramami na wyspę i wybrzeże Morza Śródziemnego. Trasa z miasta do przylądka powstała w 1925 r. zgodnie z projektem włoskiego inżyniera Antonio Pariettiego.

Zaczynając podróż od Port de Pollença, pierwszym wartym zatrzymania się miejscem jest Mirador Es Colomer. Punkt widokowy leży między miastem a plażą Formentor, 6 kilometrów od centrum Port de Pollença.

Punkt widokowy Mirador Es Colomer w drodze do Cap de Formentor na Majorce

Na skalny szczyt z panoramicznym widokiem na morze i miasto prowadzi składająca się z kilkudziesięciu kamiennych stopni ścieżka. Kierowcy mogą tu skorzystać z darmowego parkingu. Sam punkt leży kilkadziesiąt metrów od drogi.

Jeśli nie goni nas czas, z parkingu przy Mirador Es Colomer można wyruszyć w nieco ponad 2-kilometrowy spacer do XVI-wiecznej wieży strażniczej Albercutx.

Znajdująca się 380 metrów nad poziomem morza budowla jest punktem widokowym wykorzystywanym jako miejsce obserwacji ptaków podczas ich migracji. Dawniej wieża była obsadzona przez strażników, którzy swoim sokolim wzrokiem wypatrywali zbliżających się do wyspy piratów.

Schowane tuż przy zatoce miasto Port de Pollença widziane z puntu widokowego Mirador Es Colomer
Schowane tuż przy zatoce miasto Port de Pollença widziane z puntu widokowego Mirador Es Colomer

W przypadku zagrożenia, z wieży nadawano sygnały ostrzegawcze dla mieszkańców - dymne za dnia i dawane pochodniami w porze nocnej.

Delikatnie zbaczając z drogi po kilku minutach jazdy, trafimy na plażę Formentor - jedną z najpopularniejszych w tej części Majorki.

Widok z Mirador Es Colomer w kierunku Cap de Formentor na Majorce
Z punktu widokowego Mirador Es Colomer dobrze widać skalistą linię brzegową wyspy

W sezonie miejsce pęka w szwach, ale poza nim czasem można się tu w ciszy zrelaksować i nacieszyć oko widokiem wcinającej się tu w ląd małej zatoki.

ZWIEDZAJ MAJORKĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje

Kup mapkę z najważniejszymi punktami Majorki - plaże, atrakcje, zabytki, najlepsze kawiarnie, restauracje, interesujące muzea i... polecane noclegi.

Latarnia morska i przylądek Cap de Formentor

Zbliżając się do latarni morskiej Faro de Formentor, trafimy jeszcze na kilka miejsc, przy których warto na chwilę zatrzymać samochód.

Bardzo ciekawy jest punkt przy Cala Murta - 80-metrowej, zacisznej plaży, którą możemy mieć tylko dla siebie nawet podczas sezonu letniego.

Biała sylwetka latarni wyłania się na horyzoncie już na kilka minut przed dojazdem do celu.

Latarnia morska Cap de Formentor na Majorce
Kraniec przylądka Cap de Formentor z latarnią morską Faro de Formentor

Rejon przylądka to miejsce bardzo popularne wśród górskich, dzikich kóz.

Sporo ich było widać na trasie naszego przejazdu, ale w rejonie latarni zorganizowały sobie kozie centrum dowodzenia. Nie mają najmniejszych skrupułów w podchodzeniu do turystów i atakowania ich prowiantu.

Radzę być nieugiętym - jeśli raz poczęstujemy je swoimi kanapkami, nie dadzą nam spokoju przez resztę naszego pobytu.

Widok na Cap de Formentor na Majorce

Latarnia morska Formentor (Faro de Formentor) powstała w 1863 r. i nadal pełni swoją funkcję nawigacyjną. Jej podstawa znajduje się 220 metrów nad poziomem morza, a sama budowla ma 22 metry wysokości.

Zasięg emitowanego przez nią światła to aż 44 kilometry. Latarnia podaje światło nawigacyjne według wzoru: zestaw 4 błysków co 20 sekund. Wejście na szczyt budynku nie jest możliwe.

Na parterze latarni działa kawiarnia oraz sklep z pamiątkami. To jedyne miejsca, w których nie zaatakują nas urocze, ale natrętne górskie kozy.

Widok na Morze Śródziemne z przylądka Cap de Formentor, Majorka

Teren wokół latarni to przede wszystkim genialny punkt widokowy. Widać stąd pobliską Minorkę, a przy dobrej przejrzystości powietrza powinniśmy dostrzec też zarysy kontynentalnej Hiszpanii.

Jeśli pozwala nam na to pora dnia i pogoda, można rozważyć pieszy powrót do plaży Formentor, a stamtąd skorzystanie z autobusu do Port de Pollença.

Trasa liczy 11 kilometrów i jej pokonanie spokojnym tempem nie powinno zająć dłużej niż 3-3,5 godziny. Ze względów krajobrazowych gorąco polecam.

Gdzie zatrzymać się na noc? Propozycje noclegów w okolicach Cap de Formentor

Wycieczkę do Cap de Formentor dobrze zacząć z Port de Pollença.

Palma de Mallorca można opuścić dzień wcześniej i zdecydować się na nocleg właśnie w Port de Pollença. Jeśli wystarczy Ci czasu, spróbuj odwiedzić również miasteczko Pollença.

Polecane przeze mnie noclegi w Port de Pollença:

 • Apartamentos Don Miguel - zatrzymaliśmy się w tym apartamencie w czasie naszego pobytu w miasteczku. Bardzo przestronne, czyste wnętrze, dobra lokalizacja i całkiem korzystna cena - jak na lokalne warunki,
 • Apartamentos Torre Playa - obiekt z widokiem na morze, zlokalizowany tuż przy niewielkim porcie. Wyraźnie droższy od poprzednika, ale nadal opłacalny w zestawieniu z innymi obiektami w okolicy.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Podróż do Hiszpanii - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Hiszpanii wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Pomyślałem więc, że przypomnę Ci najważniejsze kroki, o których warto pamiętać przed wyjazdem.

Zanim ruszysz na plaże Majorki, zerknij na listę ważnych kroków, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Hiszpanii. Zajmij się nimi odpowiednio wcześniej, żeby nie martwić się niepotrzebnie chwilę przed wyjazdem, że niektóre sprawy nadal nie są załatwione.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Hiszpanii na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z multiwyszukiwarki Momondo.

Wykup ubezpieczenie podróży, a wcześniej sprawdź jego koszty w darmowym kalkulatorze.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Hiszpania, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.

Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał Hiszpanię.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży

Cap de Formentor to moim zdaniem najpiękniejszy punkt widokowy Majorki i miejsce, które warto uwzględnić w swoich planach zwiedzania wyspy. To wycieczka, która zajmuje nie więcej niż pół dnia, które zdecydowanie warto na ten cel wygospodarować.

MAPKA ATRAKCJI I PLAŻ MAJORKI

Kup interaktywną mapkę atrakcji, najlepszych plaż, kawiarni i restauracji oraz wygodnych noclegów na Majorce.

Oszczędzaj czas na planowaniu z mapką atrakcji na telefonie.

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross