Cap de Formentor - najładniejszy punkt widokowy Majorki / Blog podróżniczy

  1. NASTĘPNY POST
Cap de Formentor – najładniejszy punkt widokowy Majorki

Cap de Formentor – najładniejszy punkt widokowy Majorki

Cap de Formentor (lub po prostu przylądek Formentor) jest najdalej na północ wysuniętym fragmentem Majorki. Punkt ma wszystko, co potrzebne do bycia fotogenicznym – strome skały wpadają tu stromo do błękitnej wody, ich szczyt jest zwieńczony latarnią morską, a błękit nieba i wody powoduje, że linia horyzontu jest ledwo zauważalna. Z artykułu dowiesz się, jak zaplanować zwiedzanie przylądka Cap de Formentor.


Cap de Formentor to obowiązkowy punkt zwiedzania Majorki. Sprawdź, co moim zdaniem warto zobaczyć na Majorce podczas kilkudniowej podróży.


Co znajdziesz w artykule?

  • propozycję wycieczki na Cap de Formentor z pobliskich miejscowości,
  • informacje o dojeździe do przylądka Cap de Formentor,
  • wskazówki dotyczące atrakcji i punktów widokowych na trasie z Port de Pollença do Cap de Formentor.

Przylądek jest dobrym punktem widokowym na pobliską Minorkę, a strome zbocza pozwalają oglądać Morze Śródziemne z ciekawej perspektywy. Odwiedziny na Cap de Formentor to obowiązkowy punkt zwiedzania Majorki.


Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż?” Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Bartek kręci film na punkcie widokowym przy Cap de Formentor

Jak dojechać do Cap de Formentor?


Przylądek Cap de Formentor to przede wszystkim góry.

Punktem startowym wycieczek w ten rejon wyspy jest miasteczko Port de Pollença. Pamiętajmy przy tym, że jego nazwę czyta się jako “pojensa”, a nie “polenka”. Nie ośmieszcie się proszę tak, jak zrobiłem to ja.

Trasa z miasta do latarni morskiej to niespełna 20 km.


Dojazd do Cap de Formentor autobusem


Większość turystów odwiedzających Majorkę ma swoją bazę wypadową w Palma de Mallorca. Do Port de Pollença można dojechać ze stolicy autobusem linii 340. Bilet w jedną stronę kosztuje 6,35 € i można go było kupić bezpośrednio u kierowcy. Autobus wyrusza w trasę z głównego dworca Palmy – Estació Intermodal.

W lipcu i sierpniu dojazd do przylądka Cap de Formentor jest możliwy tylko transportem publicznym. Droga jest wtedy zamykana dla samochodów osobowych.

Z tym okresie z Port de Pollença kursuje autobus linii 353 (rozkład z 2018 r., ale zazwyczaj nie ulega on dużym zmianom), który dowozi turystów aż do latarni morskiej na krańcu przylądka. Autobus z Port de Pollença do przylądka kosztuje 1,55 €.

Zatrzymuje się przy głównym przystanku w Port de Pollença, a następnie przy punkcie widokowym Mirador Es Colomer, plaży Formentor, punkcie widokowym przy Cala Murta i latarni morskiej.

Widok na port w Port de Pollença
Poranek w Port de Pollença nie pozwala przejść obok siebie zupełnie obojętnie

Dojazd do Cap de Formentor samochodem


Samochód to najmniej rekomendowana przeze mnie forma dojazdu do przylądka w szczycie sezonu turystycznego.

O ile poza sezonem droga jest dość pusta, a przejazd wygodny, to latem robi się tam niezwykle tłoczno. Wybór samochodu to konieczność stania w długim korku i duże trudności z zaparkowaniem przy latarni.

Powtórzę: w lipcu i sierpniu droga między plażą Formentor, a krańcem przylądka jest zamykana dla ruchu samochodowego.

Jeśli nie mamy ochoty na prowadzenie auta, a komunikacja publiczna nie jest dostępna, możliwe jest również skorzystanie z taksówki.


Przed wyjazdem za granicę wykup ubezpieczenie turystyczne – to obowiązkowy punkt przygotowań do każdej mojej podróży. Sprawdź, jaka jest cena ubezpieczenia Twojego wyjazdu i wybierz to, które będzie najkorzystniejsze.


Dojazd do Cap de Formentor autostopem


Samochody wyjeżdżające z Port de Pollença w kierunku północy z dużym prawdopodobieństwem jadą na przylądek Formentor.

W nadziei na podwózkę ustawić się można tuż za ostatnim rondem w mieście, w kierunku przylądka.

Większość ruchu jest tu generowana przez wypożyczone auta.

Dla niektórych kierowców zabranie obcych ludzi może się wydawać ryzykowne. Na szczęście wyspa jest w każdej chwili pełna osób, które nie podzielają takich obaw. My czekaliśmy na transport w Port de Pollença kilkadziesiąt sekund, a następne auto zatrzymało się dla nas na wysokości Platja de Formentor po 5-10 minutach.

Port de Pollença z widokiem na zatokę i góry
Port de Pollença poza sezonem gwarantuje pustą plażę. Wschody i zachody słońca można mieć tylko dla siebie

Co zobaczyć po drodze na Cap de Formentor?


Droga przez przylądek zalicza się do tych, których nie powinno się przejechać bez postojów. Otarłoby się to o grzech ignorancji. Widoki z drogi są pierwszoligowe.

Zorganizowano przy niej kilka punktów widokowych z bogatymi panoramami na wyspę i wybrzeże Morza Śródziemnego. Trasa z miasta do przylądka powstała w 1925 r. zgodnie z projektem włoskiego inżyniera Antonio Pariettiego.

Zaczynając podróż od Port de Pollença, pierwszym wartym zatrzymania się miejscem jest Mirador Es Colomer. Punkt widokowy leży między miastem a plażą Formentor, 6 kilometrów od centrum Port de Pollença.

Punkt widokowy Mirador Es Colomer w drodze do Cap de Formentor na Majorce

Na skalny szczyt z panoramicznym widokiem na morze i miasto prowadzi składająca się z kilkudziesięciu kamiennych stopni ścieżka. Kierowcy mogą tu skorzystać z darmowego parkingu. Sam punkt leży kilkadziesiąt metrów od drogi.

Jeśli nie goni nas czas, z parkingu przy Mirador Es Colomer można wyruszyć w nieco ponad 2-kilometrowy spacer do XVI-wiecznej wieży strażniczej Albercutx.


Na wymianie walut za granicą możesz zaoszczędzić dzięki karcie Curve. Jeśli założysz ją ze specjalnym kodem (DWG7BVBE), dostaniesz 25 zł na start.


Znajdująca się 380 metrów nad poziomem morza budowla jest punktem widokowym wykorzystywanym jako miejsce obserwacji ptaków podczas ich migracji. Dawniej wieża była obsadzona przez strażników, którzy swoim sokolim wzrokiem wypatrywali zbliżających się do wyspy piratów.

W przypadku zagrożenia, z wieży nadawano sygnały ostrzegawcze dla mieszkańców – dymne za dnia i dawane pochodniami w porze nocnej.

Schowane tuż przy zatoce miasto Port de Pollença widziane z puntu widokowego Mirador Es Colomer
Schowane tuż przy zatoce miasto Port de Pollença widziane z puntu widokowego Mirador Es Colomer

Delikatnie zbaczając z drogi po kilku minutach jazdy, trafimy na plażę Formentor – jedną z najpopularniejszych w tej części Majorki.

W sezonie miejsce pęka w szwach, ale poza nim czasem można się tu w ciszy zrelaksować i nacieszyć oko widokiem wcinającej się tu w ląd małej zatoki.

Widok z Mirador Es Colomer w kierunku Cap de Formentor na Majorce
Z punktu widokowego Mirador Es Colomer dobrze widać skalistą linię brzegową wyspy

Latarnia morska i przylądek Cap de Formentor


Zbliżając się do latarni morskiej Faro de Formentor, trafimy jeszcze na kilka miejsc, przy których warto na chwilę zatrzymać samochód.

Bardzo ciekawy jest punkt przy Cala Murta – 80-metrowej, zacisznej plaży, którą możemy mieć tylko dla siebie nawet podczas sezonu letniego.

Biała sylwetka latarni wyłania się na horyzoncie już na kilka minut przed dojazdem do celu.

Latarnia morska Cap de Formentor na Majorce
Kraniec przylądka Cap de Formentor z latarnią morską Faro de Formentor

Rejon przylądka to miejsce bardzo popularne wśród górskich, dzikich kóz.

Sporo ich było widać na trasie naszego przejazdu, ale w rejonie latarni zorganizowały sobie kozie centrum dowodzenia. Nie mają najmniejszych skrupułów w podchodzeniu do turystów i atakowania ich prowiantu.

Radzę być nieugiętym – jeśli raz poczęstujemy je swoimi kanapkami, nie dadzą nam spokoju przez resztę naszego pobytu.


Przed kolejnymi wyjazdami zawsze wracam do mojej listy 10 rzeczy, które warto (a nawet trzeba) zrobić przed podróżą. Po ich zrobieniu będziesz pewien, że Twoja podróż jest dobrze zaplanowana.


Latarnia morska Formentor (Faro de Formentor) powstała w 1863 r. i nadal pełni swoją funkcję nawigacyjną. Jej podstawa znajduje się 220 metrów nad poziomem morza, a sama budowla ma 22 metry wysokości.

Zasięg emitowanego przez nią światła to aż 44 kilometry. Latarnia podaje światło nawigacyjne według wzoru: zestaw 4 błysków co 20 sekund. Wejście na szczyt budynku nie jest możliwe.

Widok na Cap de Formentor na Majorce

Na parterze latarni działa kawiarnia oraz sklep z pamiątkami. To jedyne miejsca, w których nie zaatakują nas urocze, ale natrętne górskie kozy.

Teren wokół latarni to przede wszystkim genialny punkt widokowy. Widać stąd pobliską Minorkę, a przy dobrej przejrzystości powietrza powinniśmy dostrzec też zarysy kontynentalnej Hiszpanii.

Jeśli pozwala nam na to pora dnia i pogoda, można rozważyć pieszy powrót do plaży Formentor, a stamtąd skorzystanie z autobusu do Port de Pollença.

Trasa liczy 11 kilometrów i jej pokonanie spokojnym tempem nie powinno zająć dłużej niż 3-3,5 godziny. Ze względów krajobrazowych gorąco polecam.

Widok na Morze Śródziemne z przylądka Cap de Formentor, Majorka

Gdzie zatrzymać się na noc? Propozycje noclegów w okolicach Cap de Formentor


Wycieczkę do Cap de Formentor dobrze zacząć z Port de Pollença.

Palma de Mallorca można opuścić dzień wcześniej i zdecydować się na nocleg właśnie w Port de Pollença. Jeśli wystarczy Ci czasu, spróbuj odwiedzić również miasteczko Pollença.


Polecane noclegi w Port de Pollença:

  • Apartamentos Don Miguel – zatrzymaliśmy się w tym apartamencie w czasie naszego pobytu w miasteczku. Bardzo przestronne, czyste wnętrze, dobra lokalizacja i całkiem korzystna cena – jak na lokalne warunki.
  • Apartamentos Torre Playa – obiekt z widokiem na morze, zlokalizowany tuż przy niewielkim porcie. Wyraźnie droższy od poprzednika, ale nadal opłacalny w zestawieniu z innymi obiektami w okolicy.

Nocleg możesz też zarezerwować przez Airbnb – sam coraz chętniej korzystam z tego portalu. Zarejestruj się z tego linka, żeby dostać sporą, gwarantowaną zniżkę na Twój pierwszy nocleg.


Cap de Formentor to moim zdaniem najpiękniejszy punkt widokowy Majorki i miejsce, które warto uwzględnić w swoich planach zwiedzania wyspy. To wycieczka, która zajmuje nie więcej niż pół dnia, które zdecydowanie warto na ten cel wygospodarować.


Wycieczka na Majorkę: praktyczne wskazówki i porady

Pobierz darmowego ebooka
Podróż będzie dużo łatwiejsza z moim darmowym ebookiem “Jak samodzielnie zaplanować podróż”. Możesz go pobrać za darmo w kilka sekund.

Zarezerwuj loty
Najtańsze loty z naszego rejonu Europy na Majorkę oferuje Ryanair, który lata na lotnisko Palma de Mallorca (PMI). Dostępne są loty z kilku polskich miast, ale warto też sprawdzić ofertę z lotnisk w Berlinie.

Zarezerwuj noclegi
Ogromną bazę obiektów noclegowych znajdziesz na Booking.com. Przydatne wskazówki i triki przy korzystaniu z Booking.com poznać w poradniku.

Na Airbnb wynająć można całe mieszkania za bardzo konkurencyjną cenę. Zarejestruj się za darmo z tego linka, a dostaniesz 140 zł zniżki na pierwszą rezerwację.

Kup ubezpieczenie turystyczne
Podczas wyjazdów zagranicznych nie chroni Cię polskie ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli cokolwiek Ci się stanie i będziesz musiał skorzystać z pomocy medycznej, to bez ubezpieczenia zapłacisz za wszystko z własnej kieszeni.

Sprawdź za darmo w internetowym kalkulatorze, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne Twojego wyjazdu i kup to, które będzie oferowało najlepsze warunki.

Wymień złotówki na euro
Walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro.

Aby sporo zaoszczędzić na wymianie walut, możesz skorzystać z karty Revolut lub karty Curve.
Podczas rejestracji w Curve wpisz kod promocyjny DWG7BVBE – otrzymasz wtedy od Curve 25 zł na start.

Zaplanuj zwiedzanie
Sprawdź listę 10 rzeczy, które warto zrobić przed podróżą.


Dołącz do społeczności bloga!


  • Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku – w każdy poniedziałek o 19:00 prowadzę tam live na tematy związane z podróżami.
  • Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – raz w tygodniu rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.

Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

10 komentarzy do “Cap de Formentor – najładniejszy punkt widokowy Majorki”

Zostaw swój komentarz