Cap de Formentor - najładniejszy punkt widokowy Majorki / Blog podróżniczy

 1. NASTĘPNY POST
Cap de Formentor – najładniejszy punkt widokowy Majorki

Cap de Formentor – najładniejszy punkt widokowy Majorki

Cap de Formentor lub po prostu przylądek Formentor jest najdalej na północ wysuniętym fragmentem Majorki. Punkt ma wszystko, co potrzebne do bycia fotogenicznym – strome skały wpadają tu stromo do błękitnej wody, ich szczyt jest zwieńczony latarnią morską, a błękit nieba i wody powoduje, że linia horyzontu jest ledwo zauważalna.


Z przylądka świetnie widać pobliską Minorkę wchodzącą w skład archipelagu Balearów.


 • Poszukujesz miejsca na Majorce, które jest świetnym punktem widokowym na wyspę i morze?
 • Zastanawiasz się, jak sprawnie i tanio dojechać do Cap de Formentor?
 • Chcesz zdecydować, które punkty widokowe i atrakcje na trasie z Port de Pollença do Cap de Formentor warto odwiedzić?

Oto Twój przewodnik po najładniejszym punkcie widokowym Majorki.


Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Bartek kręci film na punkcie widokowym przy Cap de Formentor

Trudno znaleźć okres roku, podczas którego przylądek nie jest oblegany przez turystów. W szczycie sezonu na drodze dojazdowej przez szereg lat tworzyły się korki złożone z aut z wyspiarskich wypożyczalni. W lipcu i sierpniu 2018 r. drogę zamknięto z tego powodu dla samochodów osobowych i zapowiedziano, że będzie się tak działo również w kolejnych latach.

Poza sezonem turystów jest nieco mniej, ale przy latarni nigdy nie jest pusto.

Poza zwiedzającymi, możemy tu również liczyć na towarzystwo oswojonych i narzucających się górskich kóz, które będą próbowały ograbić nas z prowiantu.


Jeśli szukasz pomysłu na spędzenie kilku dni na wyspie, pomoże Ci mój 3-dniowy plan zwiedzania.


Jak dojechać do Cap de Formentor?


Przylądek Cap de Formentor to przede wszystkim góry.

Punktem startowym wycieczek w ten rejon wyspy jest miasteczko Port de Pollença. Pamiętajmy przy tym, że jego nazwę czyta się jako “pojensa”, a nie “polenka”. Nie ośmieszcie się proszę tak, jak zrobiłem to ja.

Trasa z miasta do latarni morskiej to niespełna 20 km.

Cap de Formentor autobusem

Większość turystów odwiedzających Majorkę ma swoją bazę wypadową w Palmie. Do Port de Pollença można dojechać ze stolicy autobusem linii 340. Bilet w jedną stronę kosztował w 2018 r. 6,35 € i można go było kupić bezpośrednio u kierowcy. Autobus wyrusza w trasę z głównego dworca Palmy – Estació Intermodal.

W lipcu i sierpniu dojazd do przylądka Cap de Formentor jest możliwy tylko transportem publicznym. Droga jest wtedy zamykana dla samochodów osobowych.

Z tym okresie z Port de Pollença kursuje autobus linii 353 (rozkład z 2018 r., ale zazwyczaj nie ulega on dużym zmianom), który dowozi turystów aż do latarni morskiej na krańcu przylądka. Autobus z Port de Pollença do przylądka kosztuje 1,55 €.

Zatrzymuje się przy głównym przystanku w Port de Pollença, a następnie przy punkcie widokowym Mirador Es Colomer, plaży Formentor, punkcie widokowym przy Cala Murta i latarni morskiej.

Widok na port w Port de Pollença
Poranek w Port de Pollença nie pozwala przejść obok siebie zupełnie obojętnie

Cap de Formentor samochodem

Samochód to najmniej rekomendowana przeze mnie forma dojazdu do przylądka w szczycie sezonu turystycznego.

O ile poza sezonem droga jest dość pusta, a przejazd wygodny, to latem robi się tam niezwykle tłoczno. Wybór samochodu to konieczność stania w długim korku i duże trudności z zaparkowaniem przy latarni.

Powtórzę: w lipcu i sierpniu droga między plażą Formentor, a krańcem przylądka jest zamykana dla ruchu samochodowego.

Jeśli nie mamy ochoty na prowadzenie auta, a komunikacja publiczna nie jest dostępna, możliwe jest również skorzystanie z taksówki.

Cap de Formentor autostopem

Samochody wyjeżdżające z Port de Pollença w kierunku północy z dużym prawdopodobieństwem jadą na przylądek Formentor.

W nadziei na podwózkę ustawić się można tuż za ostatnim rondem w mieście, w kierunku przylądka.

Większość ruchu jest tu generowana przez wypożyczone auta.

Dla niektórych kierowców zabranie obcych ludzi może się wydawać ryzykowne. Na szczęście wyspa jest w każdej chwili pełna osób, które nie podzielają takich obaw. My czekaliśmy na transport w Port de Pollença kilkadziesiąt sekund, a następne auto zatrzymało się dla nas na wysokości Platja de Formentor po 5-10 minutach.

Port de Pollença z widokiem na zatokę i góry
Port de Pollença poza sezonem gwarantuje pustą plażę. Wschody i zachody słońca można mieć tylko dla siebie

Co zobaczyć po drodze na Cap de Formentor?


Droga przez przylądek zalicza się do tych, których nie powinno się przejechać bez postojów. Otarłoby się to o grzech ignorancji.

Zorganizowano przy niej kilka punktów widokowych z bogatymi panoramami na wyspę i wybrzeże Morza Śródziemnego. Trasa z miasta do przylądka powstała w 1925 r. zgodnie z projektem włoskiego inżyniera Antonio Pariettiego.

Zaczynając podróż od Port de Pollença, pierwszym wartym zatrzymania się miejscem jest Mirador Es Colomer. Punkt widokowy leży między miastem a plażą Formentor, 6 kilometrów od centrum Port de Pollença.

Punkt widokowy Mirador Es Colomer w drodze do Cap de Formentor na Majorce

Na skalny szczyt z panoramicznym widokiem na morze i miasto prowadzi składająca się z kilkudziesięciu kamiennych stopni ścieżka. Kierowcy mogą tu skorzystać z darmowego parkingu.

Jeśli nie goni nas czas, z parkingu przy Mirador Es Colomer można wyruszyć w nieco ponad 2-kilometrowy spacer do XVI-wiecznej wieży strażniczej Albercutx.

Znajdująca się 380 metrów nad poziomem morza budowla jest świetnym punktem widokowym, wykorzystywanym przez hobbystów jako miejsce obserwacji ptaków podczas ich migracji. Dawniej była obsadzona przez strażników, którzy swoim sokolim wzrokiem wypatrywali zbliżających się do wyspy piratów.

W przypadku zagrożenia, z wieży nadawano sygnały ostrzegawcze dla mieszkańców – dymne za dnia i dawane pochodniami w porze nocnej.

Schowane tuż przy zatoce miasto Port de Pollença widziane z puntu widokowego Mirador Es Colomer
Schowane tuż przy zatoce miasto Port de Pollença widziane z puntu widokowego Mirador Es Colomer

Delikatnie zbaczając z drogi po kilku minutach jazdy, trafimy na plażę Formentor – jedną z najpopularniejszych w tej części Majorki.

W sezonie miejsce pęka w szwach, ale poza nim czasem można się tu w ciszy zrelaksować i nacieszyć oko widokiem wcinającej się tu w ląd małej zatoki.

Widok z Mirador Es Colomer w kierunku Cap de Formentor na Majorce
Z punktu widokowego Mirador Es Colomer dobrze widać skalistą linię brzegową wyspy

Latarnia morska i przylądek Cap de Formentor


Zbliżając się do latarni morskiej trafimy jeszcze na kilka miejsce, przy których można na chwilę zatrzymać samochód i zrobić kilka zdjęć. Bardzo ciekawy jest punkt przy Cala Murta – 80-metrowej, zacisznej plaży, którą możemy mieć tylko dla siebie nawet podczas sezonu letniego.

Biała sylwetka latarni wyłania się na horyzoncie już na kilka minut przed dojazdem do celu.

Latarnia morska Cap de Formentor na Majorce
Kraniec przylądka Cap de Formentor z ciągle działającą latarnią morską

Rejon przylądka to miejsce bardzo popularne wśród górskich, dzikich kóz.

Sporo ich było widać na trasie naszego przejazdu, ale w rejonie latarni zorganizowały sobie kozie centrum dowodzenia. Nie mają najmniejszych skrupułów w podchodzeniu do turystów i atakowania ich prowiantu.

Radzę być nieugiętym – jeśli raz poczęstujemy je swoimi kanapkami, nie dadzą nam spokoju przez resztę naszego pobytu.


Na wymianie walut możesz zaoszczędzić dzięki karcie Revolut, z której korzystam już od wielu miesięcy. Kartę można zamówić za darmo (a jeśli zrobisz to z tego linka, to wysyłka karty też będzie darmowa).


Latarnia morska Formentor (Far de Formentor) powstała w 1863 r. i nadal pełni swoją funkcję nawigacyjną. Jej podstawa znajduje się 220 metrów nad poziomem morza, a sama budowla ma 22 metry wysokości.

Zasięg emitowanego przez nią światła to aż 44 kilometry. Latarnia podaje światło nawigacyjne według wzoru: zestaw 4 błysków co 20 sekund. Wejście na szczyt budynku nie jest możliwe.

Widok na Cap de Formentor na Majorce

Na parterze latarni działa kawiarnia oraz sklep z pamiątkami. To jedyne miejsca, w których nie zaatakują nas urocze, ale natrętne górskie kozy.

Teren wokół latarni to przede wszystkim genialny punkt widokowy. Widać stąd pobliską Minorkę, a przy dobrej przejrzystości powietrza powinniśmy dostrzec też zarysy kontynentalnej Hiszpanii.

Jeśli pozwala nam na to pora dnia i pogoda, można rozważyć pieszy powrót do plaży Formentor, a stamtąd skorzystanie z autobusu do Port de Pollença.

Trasa liczy 11 kilometrów i jej pokonanie spokojnym tempem nie powinno zająć dłużej niż 3-3,5 godziny. Ze względów krajobrazowych gorąco polecam.

Widok na Morze Śródziemne z przylądka Cap de Formentor, Majorka

Cap de Formentor – informacje praktyczne


 • Dojazd: w sezonie (lipiec – sierpień) dojazd samochodem pod samą latarnię jest niemożliwy z powodu zamknięcia drogi. Polecam skorzystanie z transportu publicznego i dojechanie do Cap de Formentor autobusem nr 353. Autobus jedzie do latarni tylko w sezonie (dokładne terminy podaje strona TIB). Poza sezonem trzeba skorzystać z roweru, autostopu, taksówki, własnych nóg lub wypożyczyć auto.

 • Koszty: wstęp na teren Cap de Formentor i na punkty widokowe jest darmowy. Darmowe są też parkingi. Jeśli koniecznie chcemy wydać trochę euro, to przy plaży Formentor znajduje się kilka restauracji.

 • Baza wypadowa: wycieczkę dobrze zacząć z Port de Pollença. Nasza wyprawa zajęła ok. 3 godzin, jadąc w obie strony autostopem. Jeśli wyruszymy z Palmy, powinniśmy zdążyć obejrzeć wszystko bez pośpiechu i wrócić na noc do stolicy wyspy.

Polecane noclegi w Port de Pollença:

 • Apartamentos Don Miguel – zatrzymaliśmy się w tym apartamencie w czasie naszego pobytu w miasteczku. Bardzo przestronne, czyste wnętrze, dobra lokalizacja i całkiem korzystna cena – jak na lokalne warunki.
 • Apartamentos Torre Playa – obiekt z widokiem na morze, zlokalizowany tuż przy niewielkim porcie. Wyraźnie droższy od poprzednika, ale nadal opłacalny w zestawieniu z innymi obiektami w okolicy.

Czy przed podróżą wykupujesz ubezpieczenie turystyczne? Ja robię to przed każdym wyjazdem. W razie kłopotów to ubezpieczyciel pokrywa koszty pomocy medycznej, za które musiałbym zapłacić z własnej kieszeni. Sprawdź, ile kosztuje takie ubezpieczenie.


Dołącz do społeczności bloga!


 1. Odwiedź fanpage Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Pobierz DARMOWEGO ebooka “Jak samodzielnie zaplanować podróż” i otrzymuj informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach.

Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

8 komentarzy do “Cap de Formentor – najładniejszy punkt widokowy Majorki”

Zostaw swój komentarz