Góry Sowie: gdzie jechać? 7 najlepszych miejscowości (również pociągiem)

góry sowie gdzie jechać najlepsze miejscowosci
góry sowie gdzie jechać najlepsze miejscowosci

W Górach Sowich nie brakuje miejscowości, gdzie warto jechać na weekend lub na jeden dzień. Weekend w Górach Sowich możesz spędzić różnorodnie – zwiedzając tajemnicze ruiny, wędrując wśród naturalnych atrakcji lub podziwiając piękne zabytki i szukając śladów historii. W artykule znajdziesz 7 najlepszych miejscowości w Górach Sowich, do których dojedziesz pociągiem.

W połączeniu z listą 20 gotowych pomysłów na wycieczki po Górach Sowich łatwo zaplanujesz ciekawą podróż po tym paśmie górskim. Miejsca, które znajdziesz na mojej liście, to dobre kierunki na jeden dzień, niedzielę albo cały weekend.

Z artykułu dowiesz się:

  • gdzie najlepiej jechać w Góry Sowie, 
  • jak dojechać w Góry Sowie pociągiem,
  • gdzie spać w Górach Sowich,
  • jaka jest dobra baza wypadowa w Góry Sowie,
  • co warto wiedzieć przed wyjazdem w Góry Sowie.

Jak dojechać w Góry Sowie? Dojazd komunikacją publiczną

Góry Sowie to świetne miejsce na dzień lub weekend w górach, jeżeli planujesz przemieszczać się pociągiem lub autobusem. Dojazd będzie szczególnie wygodny z Wrocławia. Koleje Dolnośląskie oferują nowoczesne, komfortowe pociągi wyposażone w klimatyzację i łatwo dostępne dla wózków i rowerów (a w Górach Sowich nie brakuje fajnych tras). Warto wybrać się w Góry Sowie pociągiem, nawet jeśli masz do dyspozycji samochód – nie będziesz musiał po wędrówce wracać po auto do tego samego miejsca.

Możesz maksymalnie oszczędzić czas na planowanie i zamiast tego przeznaczyć go na podróżowanie, jeśli skorzystasz z e-booka zawierającego 20 gotowych planów wycieczek w Górach Sowich. Sam przetestowałem te plany i wiem, że idealnie nadają się na dzienny lub dwudniowy wypad. Poręcznego e-booka możesz mieć zawsze przy sobie. 

Ciekawym pomysłem na wycieczkę jest np. przyjazd do jednej miejscowości i przejście górskim szlakiem do innej, z której także wrócisz do domu pociągiem. Tym sposobem zwiedzisz po drodze 2 miasteczka, a w okolicy Gór Sowich możesz liczyć w nich ciekawe atrakcje. Niżej znajdziesz 7 miejscowości w Górach Sowich, do których dojedziesz pociągiem lub lokalnym autobusem. Dowiesz się, jakie atrakcje w tych miastach warto zobaczyć i jakie ciekawe szlaki górskie wybrać. 

Gdzie najlepiej nocować w Górach Sowich?

Na obrzeżach Łomnicy, wsi koło Głuszycy, możesz spróbować glampingu. Zaznasz luksusu, a jednocześnie będziesz blisko przyrody i wypoczniesz w ciszy. Jeżeli wolisz pozostać bliżej cywilizacji, ale wciąż być otoczonym przez góry, rozważ apartament Nocna Sowa w pobliskiej Głuszycy. Pozostaniesz niezależny, ale będziesz miał bliżej do sklepów i przystanków autobusowych, co ma znaczenie, jeśli przyjechałeś w Góry Sowie bez samochodu. 

Piękny apartament w klimatycznej okolicy wynajmiesz też w mniejszym Walimiu, skąd jest najbliżej na Wielką Sowę. Możesz też postawić na domowy klimat w agroturystyce w Ludwikowicach Kłodzkich. Będzie to świetna baza wypadowa dla rodziny, bo dzieci będą mogły bezpiecznie bawić się w ogrodzie. 

Odrobinę luksusu w Górach Sowich znajdziesz w hotelu Pałac Bielawa. Znajduje się w pięknym, zabytkowym budynku, a w środku skorzystasz ze SPA, basenu i restauracji bilarda. W Bielawie wynajmiesz także pokój lub apartament blisko stacji kolejowej. Klimatyczne noclegi znajdziesz także w innych większych miastach Gór Sowich: w Nowej Rudzie domek na wynajem, a w Jedlinie-Zdroju nowoczesny apartament w pobliżu Parku Zdrojowego. 

1. Jedlina-Zdrój

Jedlina-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa u stóp Gór Sowich i Wałbrzyskich. Wygodnie dojedziesz do niej pociągiem z Wrocławia w niecałe 1,5h lub z przesiadką z innych miast w Polsce. Trasa kolejowa jest bardzo malownicza: po drodze zobaczysz zabytkowe wiadukty i mosty oraz górskie krajobrazy. Spod stacji Jedlina-Zdrój wychodzą szlaki niebieski i czerwony. Jeśli chcesz znaleźć się w samym mieście, a nie w górach, wysiądź na kolejnej stacji – Jedlina-Zdrój Centrum. 

Z Jedliny-Zdrój możesz wybrać się w wiele górskich wycieczek, szczególnie, jeśli będziesz dodatkowo przemieszczać się autobusami i możesz sobie pozwolić na kilkudniowy wyjazd. Proponuję 3 trasy, które nadadzą się na jednodniowy wypad w góry z Jedliny-Zdrój:

  • Wielka Sowa – najwyższy szczyt Gór Sowich (1015 m n.p.m.). Aby wejść na Wielką Sowę z Jedliny-Zdrój, możesz przejechać autobusem do Walimia i stamtąd zacząć trasę. Wysiądź wtedy na stacji Jedlina-Zdrój Centrum,
  • Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich (853 m n.p.m.). Na szczycie z wieży widokowej dojrzysz nie tylko pobliskie szczyty – Wielką Sowę i Ślężę – ale nawet Sky Tower we Wrocławiu. Taką 5-6-godzinną wycieczkę ze stacji Jedlina-Zdrój zakończysz na dworcu w Wałbrzychu, skąd od razu wrócisz do domu,
  • Rogowiec (870 m) – znajdziesz tu ruiny zamku o tej samej nazwie, który jest najwyżej położonym zamkiem w Polsce. Trasa ze stacji Jedlina-Zdrój zajmie Ci ok. 2 h w jedną stronę.

W Jedlinie-Zdroju obejrzysz zabytki z XVIII w., np. słynny Pałac Jedlinka oraz Dom Zdrojowy. Podczas spacerów będziesz mógł cieszyć się niemiecką architekturą z przełomu XIX i XX w., jak kościół ewangelicki czy piękne wille, w których często działają pensjonaty i hotele. Jedlina-Zdrój to spokojna miejscowość, która ma też inne atrakcje poza górami. W okolicy znajdziesz atrakcje dla dzieci, jak park linowy i fontanna multimedialna. Wokół Jedliny-Zdrój możesz się wybrać na wycieczkę jedną z wielu tras rowerowych (nazywanych Rowerową 500, bo w sumie mają aż 500 km). Opisy tras znajdziesz na stronie gminy Jedlina

2. Głuszyca

Głuszyca to rozwijająca się miejscowość turystyczna na południe od Jedliny-Zdroju, w dolinie między Masywem Włodarza a Górami Suchymi. Choć samo miasto nie jest tak zadbane, jak popularniejsza Jedlina-Zdrój, Głuszyca może być świetną bazą wypadową w góry, na wycieczki rowerowe po trasach liczących w sumie ponad 100 km i do słynnego Kompleksu Riese

Okolica Gór Sowich słynie z niedokończonych podziemnych miast, które w czasie III Rzeszy drążono w tych górach w niewiadomym celu. Jednym z takich miejsc jest Kompleks Riese “Osówka”, do którego dojdziesz z Głuszycy górskim żółtym szlakiem w 3h. W Osówce możesz wybrać kilka tras zwiedzania (niektóre wymagają rezerwacji). 

Głuszyca jest dobrą bazą wypadową na Włodarz (811 m n.p.m.). Ze stacji Głuszyca będzie to 2-godzinna wycieczka niebieskim szlakiem, nazywanym także Doliną Marcową. W masywie Włodarza jest kolejne podziemne miasto – Riese – Kompleks “Włodarz” (1h drogi ze szczytu). Spod kompleksu możesz zejść do Walimia, gdzie są przystanki autobusowe. 

Dobrym pomysłem na jednodniową górską wycieczkę z Głuszycy jest wejście na Waligórę, najwyższy szczyt Gór Suchych (934 m n.p.m.), co zajmie Ci 3h. Możesz zejść na drugą stronę wzniesienia do ciekawego miasteczka Sokołowsko, gdzie zwiedzisz niewielką, ale pięknie zdobioną cerkiew św. Michała Archanioła z 1900 r.. 

3. Walim

Walim to zabytkowa wieś, która zainteresuje miłośników historii. To najlepsza miejscowość wypadowa na Wielką Sowę, na którą wejdziesz żółtym szlakiem, po drodze zdobywając też Małą Sowę. Blisko będzie też na Włodarz oraz do kompleksu Riese w jego masywie. Do Walimia dojedziesz autobusem z Jedliny-Zdroju. 

W Walimiu obejrzysz Dom pod Lipą z XVIII w. wraz z rosnącym obok 200-letnim drzewem. Pozostałe zabytki w Walimiu, chociaż ciekawe, nie prezentują się już tak okazale. To m.in. ruiny fabryki włókienniczej i willi Lüttwitz. Warto też zajrzeć na cmentarz komunalny, na którym znajdziesz pomnik pracowników przymusowych pobliskiego kompleksu Riese i ofiar wojny. Główną atrakcją Walimia są jednak Sztolnie Walimskie (Kompleks Riese “Rzeczka”) w połowie drogi między Walimiem a Rzeczką. 

4. Rzeczka

Rzeczka to poniemiecka wieś, kiedyś turystyczna, dziś dość zapomniana. Słynie z Kompleksu Riese “Rzeczka”, nazywanego też Sztolniami Walimskimi. To część kompleksu Riese. Do Rzeczki dojedziesz autobusem z Jedliny-Zdroju. Podobnie jak Walim, jest popularną bazą wypadową na Wielką Sowę. Możesz przyjechać autobusem do Rzeczki, wejść na Wielką Sowę, zejść do Walimia i wrócić autobusem na stację do Jedliny-Zdroju – lub odwrotnie. 

W Rzeczce znajdziesz kilka zabytkowych, choć dość zaniedbanych budowli, jak dawny kościół ewangelicki z 1796 r. Główną atrakcją jest ponazistowskie “podziemne miasto”, kompleks “Rzeczka”, do którego najłatwiej dojdziesz pieszo krótkim spacerem (niestety po szosie asfaltowej). Zwiedzanie nawet jedynie ekspozycji na świeżym powietrzu urozmaici Twoją wycieczkę po Górach Sowich i pozwoli dowiedzieć się czegoś więcej o ich historii. 

5. Ludwikowice Kłodzkie

Ludwikowice Kłodzkie to miasto w Górach Sowich, do którego dojedziesz pociągiem (stacja Ludwikowice Kłodzkie) i autobusem. W okolicy znajdziesz wiele atrakcji, nie tylko związanych z hitlerowskimi podziemiami. Oto kilka moich pomysłów na to, co robić na wycieczce w Górach Sowich w okolicy Ludwikowic Kłodzkich:

  • odwiedź muzeum Molke – muzeum Molke to prywatna kolekcja dotycząca historii militarnej regionu. Atrakcja jest raczej dla pasjonatów, ale warto porozmawiać z właścicielem, który dużo wie o Górach Sowich i ich historii,

  • zobacz Muchołapkę – zaraz obok muzeum i po drodze na Włodykę zobaczysz żelbetowy szkielet budowli. To pozostałość po tajemniczych planach nazistów w Górach Sowich, która wyjątkowo odznacza się na tle okolicy,
  • wejdź na szczyt Włodyka (682 m n.p.m.) – na tę niewysoką górę wejdziesz ze stacji kolejowej w mniej niż godzinę, o ile nie zatrzymasz się po drodze przy wielu militarnych zabytkach i pozostałościach. Włodyka to dobry pomysł na szybki górski spacer z Ludwikowic Kłodzkich,
  • wybierz się na Włodzicką Górę (755 m n.p.m.) – ze stacji Ludwikowice Kłodzkie wejdziesz na szczyt czerwonym szlakiem w 1,5h. Na Włodzickiej Górze będziesz mógł z wieży widokowej zaobserwować Góry Sowie oraz kilka szczytów Gór Wałbrzyskich i Suchych, np. Borową i Waligórę,
  • odkryj Szlak Sowich Ławek – to jedna z przyjemniejszych atrakcji Ludwikowic Kłodzkich. Szlak ma 15 km i znajdziesz na nim 7 “sowich ławek” ustawionych w widokowych miejscach. Szukaj przy nich kodów QR i pamiątkowych pieczątek.

Z Ludwikowic Kłodzkich możesz też pójść na nieco dłuższą trasę na Wielką Sowę od strony południowo-wschodniej. Taka wycieczka zajmie Ci 3,5 godziny. W niecałe 5 godzin możesz pokonać drogę Ludwikowice Kłodzkie-Walim przez Wielką Sowę – od stacji do przystanku autobusowego lub odwrotnie. 

6. Nowa Ruda

Nowa Ruda to duże, zabytkowe miasto, którego historia sięga XIV w. Dziś, jako 2. największe miasto powiatu kłodzkiego, jest ważnym ośrodkiem dla mieszkańców okolic Gór Sowich i dla turystów. W Nowej Rudzie znajdziesz dworce kolejowy oraz autobusowy. Stacja kolejowa Nowa Ruda znajduje się bliżej centrum miasta. Wybierz stację Nowa Ruda Przedmieścia, jeśli zamierzasz od razu wychodzić w góry.

Dolny Śląsk Nowa Ruda Rynek Ratusz atrakcje co warto zobaczyć Góry Sowie

Nowa Ruda będzie dobrym celem wycieczki w Góry Sowie, jeśli od względnej ciszy miejscowości uzdrowiskowych oraz wiosek wolisz większą liczbę atrakcji i lokali. W Nowej Rudzie zwiedzisz m.in. Rynek z zabytkowym Ratuszem oraz kilkanaście domów z XVIII w., które znajdziesz głównie przy ul. Piastów i Nadrzecznej. Zobaczysz też jedną z najstarszych w polsce figur św. Jana Nepomucena przy moście nad Włodzicą. 

W centrum miasta znajdziesz wzniesienie Ruda Góra (516 m n.p.m.), które należy do tzw. Korony Nowej Rudy. Możesz także wybrać się na dalszą wędrówkę górską na Kalenicę (964 m n.p.m.), na której z wieży widokowej zobaczysz m.in. Góry Sowie i Stołowe, Bielawę oraz Jugów. Możesz zejść z Kalenicy na drugą stronę pasma do Bielawy, w której także znajdziesz dworzec kolejowy. 

7. Bielawa

Bielawa to miasto leżące po wschodniej stronie Gór Sowich, gdzie znajdziesz 2 stacje kolejowe: Bielawa w centrum oraz Bielawa Zachodnia bliżej gór i Jeziora Bielawskiego. Ze względu na jezioro, Bielawa jest świetnym miastem na wakacje w Górach Sowich. Znajduje się na nim strzeżone kąpielisko, a przy nim otwarte w sezonie bary, lodziarnie i pole namiotowe. 

W centrum Bielawy także znajdziesz kilka atrakcji, np. Pałac Bielawa z końca XIX w., w którym dziś znajduje się hotel, czy duży neogotycki Kościół Wniebowzięcia N.M.P. Warto zatrzymać się na Rynku i zrobić pamiątkowe zdjęcie Fontannie Sowy. Z wieży widokowej na Górze Parkowej w Bielawie rozejrzysz się po okolicy.

Z Bielawy możesz wybrać się nie tylko w góry. Żółty, a potem czarny szlak na wschód zaprowadzi Cię do Piławy Górnej (wrócisz stamtąd pociągiem). Pośród Wzgórz Bielawskich będziesz mógł oglądać ruiny dawnych zabudowań niemieckich, folwarków i dworków. Jeśli pójdziesz dalej szlakiem żółtym, dotrzesz do Niemczy, gdzie obejrzysz Zamek, zabytkowy rynek oraz piękne Arboretum Wojsławice. 

Która miejscowość na bazę wypadową?

Każda z miejscowości, które opisałem w artykule, nadaje się na bazę wypadową w Góry Sowie na jeden dzień. Nawet w małej wiosce znajdzie się coś ciekawego do zwiedzenia oraz malowniczy szlak i góra do zdobycia. W przypadku dłuższego pobytu w Górach Sowich, warto dostosować miejscowość na bazę wypadową do swoich oczekiwań.

Jeżeli wolisz połączyć wypoczynek w górach z atrakcjami miejskimi, jak spacery wśród zabytków lub kawa w kawiarni, wybierz się do Nowej Rudy lub Bielawy. To większe miasta z bogatą historią, w których możesz trafić też na lokalne wydarzenia kulturalne. 

Jeżeli podróżujesz z dziećmi, zdecyduj się na Bielawę, Jedlinę-Zdrój lub Ludwikowice Kłodzkie. Z tych miejscowości wybierzesz się w góry, zwiedzisz sztolnie i muzea i skorzystacie z lokalnych atrakcji, jak kąpielisko, tor saneczkowy, czy park linowy. Planującym górski odpoczynek w ciszy i wśród natury polecam Głuszycę, Łomnicę, Walim lub Rzeczkę, a także Jedlinę-Zdrój, jeśli wolisz mieć w zasięgu ręki więcej sklepów i lokali oraz dobre połączenia autobusowe.

Zwiedzanie atrakcji Gór Sowich – wskazówki i informacje praktyczne

Góry Sowie mają wiele atrakcji, więc powinieneś znaleźć w nich coś dla siebie. Są tu górskie szlaki odpowiednie dla rodzin z dziećmi, początkujących i zaawansowanych. Zanim wybierzesz się w Góry Sowie, przeczytaj kilka praktycznych wskazówek, które zebrałem podczas moich wycieczek: 

  • miej dobry plan – sprawdź, ile czasu zajmie Ci trasa piesza lub zwiedzanie i upewnij się, że zdążysz zakończyć wycieczkę przed zachodem słońca. Lepiej nie chodzić po górach po zmroku bez odpowiedniego przygotowania, a szkoda jest zawracać z drogi, by zdążyć na czas do domu. Jeżeli nie masz doświadczenia w planowaniu wycieczek, możesz skorzystać z gotowych planów wycieczek po Górach Sowich,

  • zadbaj o rezerwację – większość obiektów w Górach Sowich ich nie wymaga, ale przed wyprawą do kompleksu Riese zajrzyj na stronę internetową i upewnij się, czy tego dnia nie jest organizowane oprowadzenie specjalne, na które trzeba się zapisać,

  • ubierz się na cebulkę – temperatura w górach gwałtownie się zmienia. Ubierz się na cebulkę i postaw na wiele cienkich warstw niż kilka grubych. Dzięki temu przygotujesz się na każdą temperaturę, 

  • połącz góry z historią – nie skupiaj się tylko na szlakach górskich ani tylko na sztolniach. Góry Sowie to zróżnicowany rejon, który dobrze go poznać z każdej strony – podziwiając górskie widoki, oglądając militarne pozostałości i zwiedzając poniemieckie zabytki.
Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze