Góry Sowie: 7 najlepszych punktów widokowych, na które warto wejść

Góry Sowie punkty widodowe
Góry Sowie punkty widodowe

Jeśli wybierasz się na wycieczkę w góry, być może zastanawiasz się, gdzie w Górach Sowich są najlepsze widoki. Przygotowałem dla Ciebie listę wież widokowych, punktów widokowych i najlepszych miejsc na zachody słońca w Górach Sowich, aby ułatwić Ci te poszukiwania. 

Góry Sowie to świetne miejsce na wycieczkę na Dolnym Śląsku dla osób o każdej kondycji i w każdym wieku. Piękne panoramy to tylko niektóre z ciekawych atrakcji Gór Sowich – warto je mieć na swojej liście zwiedzania. Na mojej liście znajdziesz punkty widokowe, do których dojdziesz sprawnie z głównych miejscowości na wypad w Góry Sowie.

W artykule znajdziesz:

  • najlepsze punkty widokowe w Górach Sowich,
  • szczegółowy opis każdej trasy z praktycznymi wskazówkami,
  • polecenia noclegów w Górach Sowich,
  • wskazówki dojazdu w Góry Sowie.

Gdzie polecam spać w Górach Sowich?

Zwiedzanie punktów widokowych w Górach Sowich fajnie jest połączyć z noclegiem, np. wybierając się w tę okolicę na weekend. Możesz wynająć domek i zrobić z niego bazę wypadową na górskie wędrówki. W okolicy działa też sporo agroturystyk. Dobrym wyborem będą Głuszyca i Walim – leżą blisko szlaków i dookoła tych miejscowości jest sporo atrakcji (np. projekt Riese).

W Głuszycy warto rozważyć Agroturystykę Leszczynowe Wzgórze ze wspólną kuchnią i bezpłatnym parkingiem oraz miejscem na piknik i ognisko. Jeśli jednak chcesz być bliżej sklepów i komunikacji miejskiej, sprawdź apartament w Walimiu. Okolica wciąż jest klimatyczna, a do centrum jest znacznie bliżej.

Możesz liczyć na więcej atrakcji, jeżeli zatrzymasz się w Bielawie. Skorzystasz tam z kąpieliska w Jeziorze Bielawskim lub basenu w pięknym, zabytkowym hotelu Pałac Bielawa. Jeśli to nie Twoja bajka, zdecyduj się na pokój lub apartament w Bielawie, który jest też blisko stacji kolejowej. 

Jakie są najlepsze punkty widokowe w Górach Sowich?

Poniżej znajdziesz moje propozycje najlepszych punktów widokowych w Górach Sowich: wież widokowych i tarasów, z których zobaczysz piękne panoramy. W każdym opisie znajdziesz informacje, jak dotrzeć do punktu widokowego i co z niego zobaczysz.

Poznasz poziom trudności i długość każdego szlaku i dowiesz się, czy wstęp na wieże widokowe jest płatny. Polecę Ci też atrakcje po drodze lub w okolicy punktu widokowego. 

1. Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest najpopularniejszym punktem widokowym w Górach Sowich. Z tego powodu na szczycie o każdej porze roku jest sporo turystów – by uniknąć tłumów, warto ruszyć w drogę wczesnym rankiem. Na Wielkiej Sowie możesz zajrzeć do sklepu z pamiątkami lub do kaplicy, kupić coś do przekąszenia w barze, a nawet zrobić ognisko pod jedną z wiat turystycznych

Wstęp na wieżę widokową na Wielkiej Sowie jest darmowy, ale zwłaszcza w letnie weekendy może trafić się kolejka – na szczycie może przebywać max. 15 osób. Pamiętaj, że wieża ma swoje godziny otwarcia, które sprawdzisz na stronie internetowej. Wieża ma 25 m wysokości, jest murowana i ma zamkniętą konstrukcję. Ze szczytu w pogodny dzień zobaczysz Śnieżkę, Śnieżnik, Ślężę i czeskie Broumovske Steny. 

Na Wielką Sowę prowadzi wiele przystępnych szaków. Do każdej z początkowych miejscowości możesz dojechać autobusem z najbliższej stacji kolejowej lub zacząć wędrówkę spod samej stacji. Oto kilka propozycji tras na Wielką Sowę:

  • z Sokolca – szlakiem zielonym z przystanku autobusowego w Sokolcu dotrzesz na Wielką Sowę w 1,5 godziny. Trasa jest bardzo łatwa i przyjemna. Po drodze zobaczysz pomnik inicjatora budowy wieży widokowej na Wielkiej Sowie i trafisz na dwa schroniska – “Orzeł” i “Sowa”,
  • z Walimia – prowadzi cały czas żółtym szlakiem. Po drodze zdobędziesz też Małą Sowę. Wejście na Wielką Sowę zajmie Ci 2 godziny. Na szlaku trafi się bardziej strome podejście, ale z przerwą na odpoczynek powinieneś sobie na nim poradzić,
  • z Rościszowa – droga zajmie Ci niecałe 2,5 godziny. Będziesz wędrować najpierw szlakiem zielonym, a następnie niebieskim. Ta ścieżka będzie łatwa i sprawdzi się dla początkujących lub dzieci. Na samym początku trasy, jeszcze na terenie Rościszowa, możesz na chwilę zboczyć z trasy na ścieżkę przyrodniczą i przeczytać kilka tablic o faunie i florze okolicy.

2. Wieża widokowa na Kalenicy

Wieża widokowa na Kalenicy spodoba Ci się, jeśli nie straszna Ci pogoda (to otwarta, stalowa konstrukcja) i wolisz mniej zatłoczone miejsca. Stoi na 3. najwyższym szczycie Gór Sowich, Kalenicy (964 m n.p.m). Na Kalenicy nie ma dodatkowej infrastruktury, ale po drodze na szczyt znajdziesz wiaty turystyczne. Z wieży będziesz mógł podziwiać panoramę górską w ciszy i spokoju, a poza sezonem nawet w samotności.

Z wieży widokowej na Kalenicy zobaczysz najwyższe i najbardziej charakterystyczne wzniesienia z otoczenia Gór Sowich: Śnieżkę, Śnieżnik i Ślężę. Będziesz podziwiać panoramę Gór Kamiennych i Wałbrzyskich. Na szczycie wieży znajdziesz tablicę informacyjną z infografiką, na której rozpisano najciekawsze punkty widoku. Wejście na wieżę jest darmowe i jest ona otwarta przez cały czas.

Na Kalenicę możesz wejść z Przełęczy Jugowskiej oraz z Przełęczy Woliborskiej. Z Przełęczy Jugowskiej trasa jest krótsza (niecała godzina), ale bardziej stroma, jednak i tak nadaje się dla początkujących i rodzin z dziećmi. Po drodze będziesz mógł wstąpić do schroniska Zygmuntówka. Z Przełęczy Woliborskiej podejście jest łagodniejsze, ale droga zajmie już ok. 1,5 godziny. Obie przełęcze łączy szlak czerwony, przebiegający przez Kalenicę. 

3. Punkt widokowy na Jezioro Bystrzyckie

Punkt widokowy na Jezioro Bystrzyckie to skromny, ale urokliwy taras w pobliżu Zapory w Zagórzu Śląskim. Polecam Ci się tam wybrać zwłaszcza latem, by woda przyniosła Ci przyjemne ochłodzenie. Zimą wybrałbym się raczej w góry, za to w ciepły dzień okolica tego punktu widokowego sprawdzi się świetnie.

Punkt widokowy na Jeziorze Bystrzyckim ma formę drewnianego tarasu. Nie jest wysoki i drzewa zasłaniają część widoku, wciąż jednak możesz zobaczyć z góry część Jeziora Bystrzyckiego i jego zielonej okolicy. W weekend w sezonie koło tarasu może zrobić się tłoczno, choć to raczej kwestia dnia, a nie zasada. Wstęp jest darmowy, a taras dostępny niezależnie od pory dnia i roku.

W pobliżu Jeziora Bystrzyckiego znajduje się malowniczo położony hotel i restauracja Fregata. Zjedzenie obiadu na tarasie nad samą wodą będzie bardzo przyjemne i podobnie widokowe, co pobliski punkt. Warto też przejść się wokół jeziora, bo znajdziesz tam więcej punktów widokowych i zrelaksujesz się wśród zieleni. 

Do punktu widokowego na Jeziorze Bystrzyckim najłatwiej dotrzesz pociągiem na stację Zagórze Śląskie. Jeśli chcesz przyjechać autem, od północy jeziora znajdziesz parking. Po drodze warto zajrzeć do zamku Grodno – ruin średniowiecznej twierdzy. 

Zarówno ze stacji, jak i z parkingu szybko wejdziesz na żółty szlak prowadzący wzdłuż północnego brzegu jeziora, a pętlę zamkniesz ulicą Wodną, biegnącą wzdłuż płd. brzegu. Obejście jeziora bez przerw na podziwianie widoków i przyrody zajmie Ci niecałe 3 godziny. Trasa jest płaska i łatwa

4. Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze pozwoli Ci podziwiać widoki bez tłumów i bez konieczności wspinania. Włodzicka Góra to najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich, liczący 757 m n.p.m. Na szczycie znajdziesz miejsce na ognisko z ławeczkami wokół niego, a parter wieży możesz potraktować jako wiatę turystyczną w razie niepogody. 

Wieża ma 17 m wysokości, jest murowana i zamknięta od szczytu, więc na górze nie przemokniesz na deszczu. Wejście jest darmowe przez cały rok. Z wieży zobaczysz panoramę Gór Wałbrzyskich i Kamiennych, Suchych i Sowich. Dojrzysz Borową, Waligórę, Włodarz, Wielką i Małą Sowę. Niestety nie widać z niej strony czeskiej za pobliską granicą, bo widok od tamtej strony zasłaniają drzewa. 

Najłatwiej do Włodzickiej Góry dotrzesz czerwonym szlakiem z Ludwikowic Kłodzkich, gdzie znajduje się stacja kolejowa. Potrwa to ok. 1,5 godziny. Jeśli będziesz chciał zmienić lub skrócić trasę, możesz wrócić szlakiem zielonym do Świerków Dolnych. Tam też jest stacja kolejowa, ale pociągi kursują tylko lokalnie – będziesz mógł dojechać znów do Ludwikowic. W tej okolicy będziesz mógł zwiedzić muzeum Molke z charakterystyczna ponazistowską budowlą “Muchołapką” i pozostałości po bunkrach w masywie Włodyki. 

5. Platforma widokowa na Kocim Grzbiecie

Platforma widokowa na Kocim Grzbiecie to miejsce, w którym możesz usiąść na ławce, by cieszyć się widokiem gór i spokojem lasu. Zobaczysz z niej m.in. Kalenicę i Ślężę oraz miasta Bielawę i Dzierżoniów. Okolica jest bardzo urokliwa – leży na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich

Koci Grzbiet to niewielkie wzniesienie (545 m n.p.m.) w okolicy Bielawy. Platforma jest drewniana, nowa i w dobrym stanie, otoczona lasem. Znajdują się na niej ławki i stół, nie jest zbyt duża. Wstęp jest darmowy i możliwy przez cały dzień i rok. 

Na platformę widokową na Kocim Grzbiecie dojdziesz ze stacji kolejowej Bielawa Zachodnia żółtym i zielonym szlakiem w niecałe 2,5 godziny. Po wyjściu z miasta trasa jest łatwa, mało stroma i prowadzi przez las. W pobliżu znajduje się Leśny Dworek (willa Dieriga), czyli piękny dom w stylu tyrolskim z 1945 r. – warto rzucić na niego okiem. Obok znajdziesz też kilka parkingów i przystanek autobusowy – jeśli wyruszysz z tej okolicy, na punkcie widokowym znajdziesz się w jedyne pół godziny. 

6. Wieża widokowa na Górze Parkowej

Wieża widokowa na Górze Parkowej spodoba Ci się, jeśli od widoków górskich wolisz podziwianie miasta. Góra Parkowa to popularna nazwa wzgórza Panek (452 m n.p.m.) znajdującego się na terenie Bielawy. Ta wieża widokowa to odkryta, stalowa konstrukcja pozwalająca zajrzeć ponad szczyty drzew. Zobaczysz z niej Bielawę z lotu ptaka z odznaczającym się Jeziorem Bielawskim, a także fragment Gór Sowich, a nawet Dzierżoniów i masyw Ślęży. Wstęp na wieżę jest darmowy przez całą dobę i cały rok.

Trasa na wieżę widokową na Górze Parkowej będzie raczej miejską wycieczką. Ze stacji kolejowej Bielawa Zachodnia to jedynie 45 minut, z których tylko ⅓ to wspinaczka (a raczej spacer) na Górę Parkową. Możesz wydłużyć wycieczkę wysiadając na stacji Bielawa Centralna i po drodze zobaczyć Pałac Sandreckich i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy fontannie Sowa na Rynku. Wejście na wieżę widokową na Górze Parkowej to prosta, krótka i raczej miejska wycieczka, którą można połączyć z wędrówkami po pobliskich Górach Sowich.

7. Wieże widokowe w Nowej Rudzie

W okolicy Nowej Rudy znajdziesz 2 ciekawe wieże widokowe. Wieża widokowa na Górze św. Anny to najłatwiej dostępny punkt widokowy z mojego zestawienia. To najlepsze miejsce na zachód słońca, bo nie będziesz musiał się martwić powrotem po ciemku. Wieża jest murowana i ma zamkniętą konstrukcję; mierzy prawie 23 m.

Ładnie prezentuje się na zdjęciach ze swoim spiczastym dachem i ścianami z czerwonego piaskowca. Zobaczysz z niej Nową Rudę, Wielką Sowę, Śnieżkę i pasmo Gór Izerskich. Pod wieżą odpoczniesz na ławkach pod gołym niebem lub pod zadaszonym parterem wieży. Jest też miejsce na ognisko

Ze stacji kolejowej Nowa Ruda na wieżę widokową na Górze św. Anny dojdziesz w mniej niż pół godziny żółtym i zielonym szlakiem. Trasa jest bardzo łatwa i spacerowa. Jeśli podróżujesz samochodem, możesz zaparkować za darmo nawet 5 minut drogi od wieży. Wstęp na wieżę także jest darmowy.

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych ma 15 m wysokości i leży już trochę dalej, bliżej Słupca niż Nowej Rudy. Jest zbudowana z czerwonej cegły i prezentuje się malowniczo. Widok z niej jest rozległy – zobaczysz Góry Sowie, Suche, Bystrzyckie, Stołowe. Pod wieżą znajdziesz wiatę turystyczną. Wstęp jest darmowy i nie ma godzin otwarcia. 

Możesz dotrzeć na wieżę widokową na Górze Wszystkich Świętych w ramach jednej wycieczki z Nowej Rudy, zahaczając po drodze o wieżę na Górze św. Anny. Ze stacji Nowa Ruda zajmie Ci to trochę ponad 2 godziny niewymagającego marszu zielonym szlakiem. Możesz także wjechać samochodem prawie pod samą wieżę, ale uważaj na wąską drogę. Czasami nie da się nawet zjechać na pobocze i trzeba wycofać, aby wyminąć się z autem z naprzeciwka. 

8. Platforma widokowa pod Kozią Równią

Platforma widokowa pod Kozią Równią pozwoli Ci zajrzeć ponad porastające zbocze drzewa i zobaczyć góry Radunię i Ślężę oraz miejscowości Kamionki, Dzierżoniów i Pieszyce. Widok sięga daleko, bo teren w kierunku widocznym z platformy się wyrównuje. 

Platforma widokowa pod Kozią Równią to prosty drewniany taras ponad zboczem na szlaku żółtym z Przełęczy Jugowskiej. W pobliżu nie ma żadnej infrastruktury, tylko piękne widoki i przyroda. Wstęp na taras jest otwarty i darmowy.

Na platformę trafisz w drodze na Wielką Sowę z Jugowa lub Kamionek. Także wchodząc na najwyższy szczyt Gór Sowich z Walimia będziesz mógł zobaczyć widok z tego tarasu, pod warunkiem, że nie będziesz robił pętli, tylko skorzystasz z przystanków autobusowych w Jugowie i w Walimiu. 

Taka przyjemna trasa szlakiem żółtym i częściowo zielonym zajmuje 4 godziny i jest dobrą propozycją wycieczki na cały dzień. Po drodze zdobędziesz Małą i Wielką Sowę, wejdziesz na wieżę widokową na Wielkiej Sowie i na taras pod Kozią Równią. Pod Jugowem będziesz mógł odpocząć w schronisku Zygmuntówka

Jak przygotować się do wędrówki po Górach Sowich? Moje praktyczne wskazówki

Góry Sowie to dobre miejsce na wyjazd dla wszystkich amatorów wycieczek w góry, bez względu na kondycję i wiek. Są malownicze, łatwo dostępne i niewysokie, ale to nie oznacza, że przed wędrówką nie trzeba się dokładnie przygotować. Poniżej przedstawiam moje najważniejsze wskazówki pomocne w zorganizowaniu udanego pobytu w Górach Sowich:

  • dobrze zaplanuj trasę – sprawdź wcześniej, ile zajmie Ci droga, biorąc pod uwagę różne postoje. Upewnij się, czy zdążysz zejść z góry przed zachodem słońca i czy nie przegapisz pociągu. Dobierz też szlak do swoich możliwości kondycyjnych,
  • przygotuj się na każdą pogodę – pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nagły deszcz i chłód popsują Ci wypad w góry, jeśli nie weźmiesz odpowiednich ubrań. Zawsze miej ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową. Ubierz się na cebulkę, by być gotowym na każdą temperaturę,
  • włóż buty sportowe – w Górach Sowich sprawdzą się dobre buty trekkingowe, jednak w ciepłą pogodę dasz sobie radę też w dobrej jakości butach sportowych. Nie polecam jednak zdobywania szczytów w trampkach, kozakach, czy innych miejskich butach,
  • odpoczywaj i nawadniaj się – bez względu na pogodę, pamiętaj o regularnym piciu wody. Zatrzymuj się też na przerwy na jedzenie – uzupełniaj kalorie kanapką czy bananem. Nawet osoby ze świetną kondycją muszą regularnie jeść w górach. 

Gotowe pomysły na wędrówki po Górach Sowich: 1 strona =  1 gotowy plan wycieczki

Góry Sowie to świetny kierunek na górski weekend lub jeden wolny dzień, szczególnie jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub okolicy. Łatwo i szybko dojedziesz w nie pociągiem lub samochodem, a ciekawych tras długo Ci nie zabraknie. W moim e-booku przygotowałem plany wycieczek w Góry Sowie na aż 20 weekendów

Używając e-booka, oszczędzisz czas na planowaniu wyjazdów. Zawarłem w nim mało znane szlaki, dzięki czemu odkryjesz w nim nowe trasy, atrakcje i punkty widokowe, do których normalnie byś nie pojechał. Możesz mieć go zawsze pod ręką na swoim telefonie. 

Jaką musisz mieć kondycję, żeby wędrować po Górach Sowich?

Góry Sowie są przyjazne dla osób z mniejszą kondycją, ale atrakcyjne też dla ludzi z dużym górskim doświadczeniem. Widać to wyraźnie po tym, ilu różnych wędrowców można spotkać na szlakach. Góry Sowie poleciłbym wielu grupom turystów:

  • rodziny z dziećmi – dadzą sobie radę na większości popularnych szlaków i skorzystają z turystycznych atrakcji tej okolicy, np. parków linowych,
  • początkujący amatorzy gór – Góry Sowie to dla nich dobry kierunek, bo są tu trasy niewymagające kondycyjnie. W wiele miejsc można też dojechać pociągiem lub autobusem,
  • doświadczeni górołazi – wspinaczka w Górach Sowich nie będzie dla nich wyzwaniem, ale spodoba im się zagęszczenie różnych szlaków w całym regionie. Z łatwością będą mogli przenieść się w pobliskie Góry Suche, Kamienne lub Wałbrzyskie, aby urozmaicić wycieczkę,
  • właściciele psów – psy mogą bez przeszkód wchodzić na większość szlaków w Górach Sowich. Dadzą sobie na nich radę także małe rasy. Pamiętaj, aby zabrać dla nich prowiant, wodę i w razie potrzeby ubrania ochronne.

Jak dojedziesz w Góry Sowie?

Góry Sowie są dobrze skomunikowane z Wrocławiem, skąd dojedziesz w nie pociągami Kolei Dolnośląskich. Z innych miast w Polsce będziesz musiał przesiadać się w jednym z większych miast województwa dolnośląskiego. Rozkłady jazdy wszystkich przewoźników sprawdzisz łatwo na stronie Koleo i tam też kupisz bilety przez Internet. Stacje kolejowe w regionie Gór Sowich znajdziesz w Bielawie, Nowej Rudzie, Jedlinie-Zdroju czy Ludwikowicach Kłodzkich. 

Do większości mniejszych miejscowości dojedziesz lokalnymi autobusami. Przystanki znajdziesz na mapie Google lub Mapie Turystycznej. 

Także samochodem w Góry Sowie dostaniesz się bez problemu. Drogi są w większości szerokie i proste do manewrowania. Parkingi znajdziesz właściwie wszędzie, nawet wysoko pod szczytami, a wiele z nich jest darmowych. 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze