Szukasz ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Juracie? Atrakcje Juraty – kurortu leżącego na Półwyspie Helskim, od północy zamkniętego przez wody Bałtyku, a od południa Zatoki Gdańskiej – to nie tylko plażowanie na szerokich, bałtyckich plażach i spacery po molo oraz wzdłuż plaży.
Przygotowałem listę 13 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Juracie. Znalazło się tu miejsce na plażowanie, spacery nad morzem i rejsy po Bałtyku, ale też pomysły na wycieczki rowerowe, kitesurfing i poznawanie atrakcji Mierzei Helskiej.
Dzięki tej różnorodności, Jurata to jedna z najlepszych miejscowości na wakacje nad Bałtykiem. W tym przewodniku po Juracie polecę też dobre restauracje i kawiarnie, dam praktyczne wskazówki oraz propozycje dobrych i niedrogich noclegów w Juracie.
Dlaczego warto odwiedzić Juratę?
Jurata to miejscowość na Półwyspie Helskim założona w 1928 roku, w zamyśle jako luksusowy kurort. Stawiano tam wille przeznaczone na zakup dla polskich bogaczy – w Juracie wakacje spędzali m.in. Wojciech Kossak, Eugeniusz Bodo czy Ignacy Mościcki. Dziś z takiej Juraty nie zostało wiele (chociaż do dzisiaj rezydencję ma tutaj Prezydent Polski), ale sława tej miejscowości wciąż jest duża w porównaniu z rozmiarami miasteczka. ;)
Osobiście mnie to nie dziwi – Mierzeja Helska jest jednym z moich ulubionych miejsc na Pomorzu z powodu różnorodności atrakcji turystycznych, jakie oferuje. W okolicy Juraty czekają na Ciebie piękne plaże, idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, wyjątkowe zabytki militarne i trasy rowerowe. Nie wspominając już o gotowej na wakacyjny napływ turystów bazie noclegowej i kilku naprawdę fajnych restauracjach.
Jeśli właśnie planujesz swój urlop nad Bałtykiem, zajrzyj do mojej listy miejsc, które warto zobaczyć w Juracie. To nie tylko plażowanie – znajdziesz tu także propozycje atrakcji na deszcz, rozrywki dla dzieci oraz dla całej rodziny. Warto przyjechać do Juraty także ze względu na dobry dojazd – nawet do końca Półwyspu Helskiego bez problemu dojedziesz pociągiem dalekobieżnym albo regionalnym kursującym kilka razy dziennie z Trójmiasta (dobra okazja do zwiedzania Gdańska), podziwiając nadmorskie widoki przez okno. Na końcu mojego przewodnika o tym, co warto zwiedzić w Juracie, znajdziesz też praktyczne porady na temat dojazdu oraz wyboru noclegów.
1. Zrelaksuj się na plaży nad Bałtykiem
Główne atrakcje Juraty, czyli piaszczyste plaże, to dla mnie jedne z najprzyjemniejszych plaż w Polsce. Słyną z jasnego, miękkiego piasku i płycizny sięgającej daleko w morze. Płytka woda szybko się nagrzewa i nadaje idealnie do pływania lub zabaw z dziećmi. Plaże są szerokie i ciągną się wzdłuż całego brzegu Półwyspu Helskiego od strony otwartego morza. Dzięki temu, spacerując plażą kilkanaście minut od centrum miasta, znajdziesz odcinki mniej oblegane przez plażowiczów nawet w sezonie.
W Juracie znajdziesz strzeżone kąpielisko (lokalizacja na mapie: 54.68599330, 18.717988834), na które dotrzesz przez wejście na plażę nr 60. Prowadzi do niego deptak Międzymorze. Na kąpielisku popływasz pod okiem ratownika w wyznaczonym do tego bezpiecznym obszarze, a przy plaży znajdziesz kosze na śmieci, płatne toalety i prysznice. W sezonie raczej nie zaznasz tam ciszy i spokoju – na szerokiej plaży nie zabraknie miejsca, ale nie unikniesz charakterystycznego rozgardiaszu. Mimo to, polecam Ci plażowanie na strzeżonym kąpielisku, szczególnie jeśli spędzasz wakacje z dziećmi.
Jeśli podróżujesz z psem, możecie wybrać się na psią plażę, leżącą na północny-zachód od Juraty, w stronę Jastarni (lokalizacja na mapie: 54.69351005, 18.701754750). Dostaniecie się na nią wejściem nr 55. Udaj się w tym kierunku również w poszukiwaniu cichszych i mniej zatłoczonych odcinków plaży. Możesz postąpić podobnie także idąc w przeciwną stronę – od Juraty w stronę Helu. Przy wejściu nr 62 będziesz miał możliwość wypożyczenia koszy plażowych, a przy wejściu nr 63 na plaży powinno być już luźniej niż w pobliżu miasta.
2. Przespaceruj się wzdłuż molo
Będąc nad morzem, zawsze poświęcam chociaż chwilę na spokojne nacieszenie się widokiem fal i uczuciem bryzy, a molo w Juracie moim zdaniem jest do tego idealnym miejscem. Sięga ponad 300 m w głąb Zatoki Puckiej, jest zadbane i skorzystasz z niego bez konieczności opłacania wejścia. Co ważne, jest dużo mniej zatłoczone niż mola w większych miastach o tych samych porach roku.
Na molo w Juracie usiądziesz na ławeczce, z której będziesz mógł rozejrzeć się po okolicy. Zwłaszcza po zmroku pięknie wygląda rozświetlona Gdynia. W ciągu dnia, na wprost od końca molo, dojrzysz starą, poniemiecką torpedownię. Ze świetnych warunków na Zatoce Puckiej korzystają windsurferzy i kitesurferzy, których wyczyny także będziesz mógł obserwować z molo. W jego pobliżu znajduje się szkoła i wypożyczalnia sprzętu do sportów wodnych SurfPoint. Być może podobnie jak ja, skusisz się na spróbowanie pływania na desce. ;)
3. Obejrzyj zachód słońca z deptaku w Juracie
Międzymorze, czyli deptak w Juracie ma 600 m długości – właśnie tyle wynosi odległość od brzegu morza do brzegu Zatoki Puckiej na tej wysokości Mierzei Helskiej. Trzystumetrowym przedłużeniem deptaku jest molo, które jest ważną atrakcją centrum Juraty. Krótką trasę deptaku z dwóch stron otaczają drzewa, dające cień i uprzyjemniające spacer, a w donicach po środku rosną kwiaty.
Deptak jest równy i wybrukowany gęstą kostką, dzięki czemu wygodnie przejedziesz po nim wózkiem. W sezonie wzdłuż deptaku znajdziesz budki z lokalnym rękodziełem, lodami i goframi. Po drodze zobaczysz też pomnik Juraty, dzięki któremu poznasz legendarne pochodzenie nazwy miejscowości Jurata.
Na oglądanie zachodu słońca polecam Ci się wybrać na deptak, od strony Zatoki Puckiej. Widok jest tam piękniejszy, a z molo obejrzysz mieniące się barwami morze.
Moją uwagę zwrócił pierwszy apartamentowiec w Juracie z 1932 roku, przy skrzyżowaniu deptaku z ulicą Ratibora (lokalizacja na mapie: 54.68319718, 18.713767228). Ten widok przypomina o ciekawej historii Juraty – miejscowość została założona na początku XX wieku jako luksusowe miasteczko wypoczynkowo-sanatoryjne. Polecam udać się na spacer po Juracie śladami jej historii, posiłkując się przy tym książką Jurata. Cały ten szpas autorstwa Anny Tomiak.
4. Wypłyń w rejs z portu w Jastarni
Z Juraty do Jastarni dostaniesz się nawet spacerem – to tylko 3 km w jedną stronę. W Jastarni będziesz miał możliwość skorzystania z jednego z ciekawszych sposobów przemieszczania się po rejonie Mierzei Helskiej, czyli rejsu tramwajem wodnym. Jest to nie tylko sposób na dotarcie do Rewy lub Helu i z powrotem, ale także przyjemna atrakcja. Na pokładzie poczujesz kołysanie fal i wiatr we włosach oraz spojrzysz na linię brzegową półwyspu z innej perspektywy.
Sprawdź artykuł: Jastarnia: 12 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Do wyboru będziesz miał dwie trasy – katamaranem “Kinga” do Rewy oraz kutrem rybackim “Magdalena” do Helu. W niecałą godzinę dopłyniesz na Hel kutrem “Magdalena”. Dla mnie ten rejs był wyjątkowo ciekawą atrakcją – zainteresowała mnie historia statku. Jest on kutrem rybackim nie tylko z nazwy i poza sezonem nadal służy do połowu. Przewoźnik oferuje nawet indywidualne rejsy z pokazami łowienia ryb.
Katamaran “Kinga” kursuje w obie strony trzy razy dziennie – Rejs z Jastarni do Rewy trwa półtorej godziny w jedną stronę. Podczas rejsu kutrem “Magdalena” napijesz się kawy lub herbaty (w cenie biletu).
Jeżeli wolisz samemu wybrać trasę swojego rejsu, zdecyduj się na wodną taksówkę lub, z odpowiednimi uprawnieniami, czarter łodzi motorowej. Wodna taksówka zabierze Cię z Jastarni w dowolne miejsce, np. na ryby lub z powrotem do Juraty. Na rejs po zatoce umówisz się poprzez stronę internetową taxi wodnego Jastarnia, gdzie możesz zapytać o dodatkowe zabawy wodne, jak ciągnięcie na dmuchanym kole za motorówką.
Pogoda na morzu zaskakuje, dlatego czasem z tego powodu rejsy są odwoływane. Dzieje się tak dla bezpieczeństwa pasażerów i załogi, ale i tak możesz starać się o zwrot pieniędzy za bilet. Bez względu na pogodę pamiętaj, aby na rejs wziąć ze sobą cieplejsze ubranie i krem z filtrem. Na morzu wiatr jest silniejszy i chłodniejszy, a morskie fale dodatkowo odbijają światło słoneczne.
5. Pójdź na spacer ścieżką przyrodniczą
Ścieżka przyrodnicza “Żyzne lasy z orlicą” to miejsce, które warto zobaczyć w czasie zwiedzania Juraty. To dobry wybór na spacer, jeśli chcesz na chwilę zaszyć się pośród natury (tylko na chwilę, bo trasa ma jedynie 600 m długości). Dzięki temu nadaje się na przyjemny i niewymagający spacer, choć druga połowa ścieżki może sprawić trudność osobom mającym problemy z poruszaniem na wózkach i z wózkami dziecięcymi. Na terenie lasu będziesz miał szansę zaobserwować lokalne gatunki ptaków, typową leśna faunę, np. dziki, a przede wszystkim orlicę pospolitą – największą polską paproć.
Tablice informacyjne i znaki w lesie często ulegają zniszczeniu. Wychodząc na ścieżkę, polegaj na wcześniej pobranej mapie internetowej lub mapce turystycznej otrzymanej np. w recepcji swojego hotelu.
Początek trasy znajdziesz na południe od drogi 216, pomiędzy Juratą a Jastarnią. Jej pierwsza połowa to szeroka, ubita ścieżka, która prowadzi przez las dębowo-brzozowy oraz pośród paproci dorastających nawet do dwóch metrów. Następnie droga wiedzie pośród wydm i prowadzi na plażę. Ona także ma szczególne znaczenie przyrodnicze z powodu populacji zmieraczka plażowego (skorupiak przypominający maleńką krewetkę, który czyści plaże, zjadając resztki roślinne).
6. Obejrzyj pomnik i fontannę Juraty
Pomnik Juraty jest inspirowany legendą związaną z nazwą tej miejscowości. Jeśli chcesz ją poznać, znajdź fontannę Juraty w pobliżu deptaku Międzymorze. Obok fontanny z pomnikiem znajduje się tablica informacyjna z treścią legendy. W zimnej połowie roku, kiedy dopływ wody do fontanny jest odłączony, ozdabia się ją lampkami LED, ułożonymi w kształt tryskającej wody, co daje ładny efekt na zdjęciach. Sam skwer z fontanną także jest przyjemnym miejscem na chwilowy odpoczynek przy akompaniamencie pluskającej wody.
Zanim usiądziesz przy fontannie Juraty, podejdź na chwilę na drugą stronę deptaku i wyposaż się w gałkę pysznych lodów kraftowych w Lodach Bałtyckich (lokalizacja na mapie: 54.68328433, 18.714026791). Lodziarnia jest znana z wysokiej jakości lodów, ale w ofercie ma także gofry (jest zamknięta poza sezonem). Jeśli jednak przyszedłeś podziwiać fontannę w latem, będzie to dużo przyjemniejsze z kremowym lodem lub soczystym sorbetem w dłoni.
Kiedy znajdziesz się w pobliżu pomnika Juraty, polecam Ci też zajrzeć do Tawerny “U rybaka”. Jeżeli ryba na obiad na wakacjach nad morzem, to właśnie tutaj. Ojciec właściciela codziennie dostarcza do restauracji świeżo złowione ryby, a jako klient sam możesz wybrać dla siebie sztukę do zjedzenia. Szef kuchni przedstawi Ci, jak najlepiej może przygotować dany gatunek ryby.
7. Skorzystaj z idealnych warunków do kitesurfingu i windsurfingu
Jurata i okolice Mierzei Helskiej co roku przyciągają do siebie wielu amatorów sportów wodnych. Warunki panujące na Zatoce Puckiej są idealne do nauki surfingu i dzięki nim rejon ten nazywa się polską stolicą sportów wodnych. Kilkugodzinny kurs kitesurfingu lub windsurfingu może być dla Ciebie sposobem na aktywny i udany dzień na urlopie w Juracie.
Sprawdź artykuł: 17 atrakcji Helu, czyli jakie miejsca warto zobaczyć
Szkoła SurfPoint z bazą przy molo w Juracie oferuje indywidualne kursy dla jednej lub kilku osób, w których sam wybierasz, ile godzin chcesz przeznaczyć na naukę. Jeżeli nie potrzebujesz przeszkolenia, możesz skorzystać tylko z wypożyczalni SurfPoint, gdzie w ofercie jest sprzęt potrzebny do wind- i kitesurfingu oraz deski SUP.
W SurfPoint zapytaj o zajęcia z jogi lub jogi na SUP. Wykonywanie “powitania słońca” na plaży o wschodzie słońca to wyjątkowe doświadczenie. W ofercie jest także poranna sesja jogi na deskach SUP, ale musisz liczyć się z ryzykiem nieplanowanego upadku do wody. ;)
Indywidualny kurs wind- lub kitesurfingu dla kilku osób to także sposób na spędzenie czasu ze znajomymi lub z rodziną. Sporty wodne to dobry przykład aktywności, która może być atrakcyjna i dla dorosłych, i dla dzieci. Sam na Zatoce Puckiej pływałem na desce SUP i bardzo polubiłem tę formę wypoczynku nad wodą.
8. Wyrusz na wycieczkę rowerową po Mierzei Helskiej
Trasy rowerowe po Mierzei Helskiej biegną od Helu, przez Juratę, Jastarnię i Chałupy do Władysławowa, a potem aż do Pucka. Rowerem dojedziesz nawet na sam Cypel Helski. Wycieczka rowerowa to doskonały sposób na zwiedzanie Półwyspu – malownicze trasy, niewielkie odległości między miejscowościami oraz liczne wypożyczalnie rowerów i akcesoriów (pamiętaj o kasku!) to tylko kilka z zalet przemierzania mierzei rowerem.
Sprawdź artykuł: 14 atrakcji Półwyspu Helskiego, które polecam zobaczyć
Ścieżka rowerowa pomiędzy Władysławowem a Helem przebiega w całości poza ruchem samochodowym, prowadzi przez lasy i wzdłuż brzegu morza. Podczas gdy kierowcy aut stoją w korkach na jedynej drodze prowadzącej przez półwysep lub szukają miejsc parkingowych, Ty możesz szybko przemierzać tę samą trasę na świeżym powietrzu. Jeżeli będziesz mieć już dość, bez problemu wrócisz do hotelu pociągiem, kupując także bilet na przewóz roweru. To samo możesz zrobić nawet tramwajem wodnym.
Trasa Władysławowo-Hel ma 37 km. Podróżując po niej rowerem, z łatwością znajdziesz rozsypane po lasach Mierzei zabytki militarne, takie jak miejsce przerwania półwyspu w 1939 roku (lokalizacja na mapie: 54.74862870, 18.54282208) czy bunkry w okolicy Jastarni (lokalizacja na mapie: 54.7147226, 18.6383450).
W Juracie znajdziesz kilka wypożyczalni rowerów. Najbliżej trasy rowerowej Władysławowo-Hel, czyli w Juracie przy ulicy Wojska Polskiego, będzie to Rowerowa Rewita Jurata, gdzie wypożyczysz rowery miejskie oraz elektryczne. W wypożyczalni rowerów przy ulicy Sosnowej w ofercie są jeszcze gokarty. Obie te wypożyczalnie są otwarte także poza sezonem.
Jeżeli planujesz podróże rowerem po Pomorzu, wybierz okres nieco przed lub poza sezonem. Możesz wtedy skorzystać z ładnej pogody i większości atrakcji turystycznych bez martwienia się o miejscami zatłoczone ścieżki.
9. Wdrap się na wieżę (nie)widokową
Główną zaletą wieży (nie)widokowej w Juracie jest widok na anteny radiolinii. Bez żartów – to rzeczywiście może być całkiem ciekawa atrakcja. Wieża widokowa znajduje się w lasku sosnowym pomiędzy wejściami na plażę nr 60 i 62 (lokalizacja na mapie: 54.683054246, 18.71953052). To solidnie wykonana i zadbana wieża, jednak niestety trochę niższa od otaczających ją drzew (i nici z obiecanych widoków). Na jej szczycie znajduje się za to maszt antenowy, który oferuje dużo bliższe niż przeciętnie spojrzenie na infrastrukturę operatorów telekomunikacyjnych. ;)
Na wieżę widokową możesz się wspiąć przy okazji spaceru po lesie lub wracając z plaży, by chwilę dłużej schłodzić się w cieniu drzew. Taki spacer może zaprowadzić Cię dalej do ciekawego miejsca w Juracie. Kawiarnia Kossakówka znajduje się w budynku dawnej willi malarza Wojciecha Kossaka. Kawiarnię wyróżnia przytulny wystrój i warto ją zobaczyć, by poczuć namiastkę czasów świetności Juraty, kiedy polskie elity intelektualne kupowały tam wczasowe domki.
10. Sprawdź swoją zwinność w parku linowym Ju-Huuu
Park linowy Ju-Huuu w Juracie jest jedną z kilku tego typu atrakcji należących do firmy certyfikowanych budowniczych parków linowych. Możesz się tam wybrać i dobrze bawić nie tylko z dziećmi. Do wyboru są tory o czterech poziomach trudności, z czego dwa nadają się nawet dla kilkulatków, a dwa pozostałe mogą być atrakcyjne także dla dorosłych. Profesjonalni pracownicy parku dobiorą kaski i uprzęże odpowiednie dla Ciebie lub Twojego dziecka i zadbają o bezpieczeństwo na każdym etapie trasy.
Park jest czynny jedynie w sezonie letnim, a informacje o godzinach otwarcia możesz znaleźć na stronie internetowej atrakcji. Pamiętaj, że w parku Ju-Huuu zapłacisz jedynie gotówką.
Na wyjście do parku linowego koniecznie załóż buty sportowe. Nie tylko dla własnej wygody i bezpieczeństwa, ale też dlatego, że bez nich obsługa może Cię zwyczajnie nie dopuścić do wejścia na tor. Przejście jednego toru w parku zajmie Ci niecałą godzinę, a oczekiwanie w kolejce do otrzymania uprzęży i przeszkolenia nie powinno potrwać dłużej niż pół godziny.
11. Spędź dzień na jednym z basenów w Juracie
Jeżeli nie wyobrażasz sobie urlopu bez pływania, w razie niepogody w Juracie możesz wybrać jeden z krytych basenów hotelowych. Są otwarte przez cały rok, więc dzień na basenie to pewna atrakcja na deszcz lub zimą. Baseny kryte w Juracie znajdziesz w hotelach Bryza oraz Morskie Oko. Na wyjście na basen z dziećmi polecam hotel Morskie Oko ze względu na czynną w sezonie letnim zjeżdżalnię. Dla relaksu w samotności możesz wypróbować ofertę saun w hotelu Bryza.
Hotelu Bryza szukaj przy samym wejściu na kąpielisko morskie. Na recepcji wykupisz wstęp na dwa baseny, a w sezonie letnim także na basen solankowy pod gołym niebem. Do wyboru będziesz miał także trzy rodzaje saun – suchą, parową i ziołową oraz grotę solną i całkiem nieźle wyposażoną siłownię. Jest to raczej oferta dla dorosłych, nastawiona na sport albo relaks. Spory wybór atrakcji w tym kompleksie pozwoli Ci na aktywny wypoczynek w razie niepogody na dworze.
Strefa basenowa w hotelu Morskie Oko będzie bardziej przyjazną atrakcją dla dzieci, choć tam również dostępna jest sauna sucha oraz siłownia. Znajdziesz tam jednak masujące strumienie wody, gejzery i uwielbiane przez dzieci sztuczne prądy wodne, a latem – otwartą zjeżdżalnię. Sam basen jest mniejszy i płytszy niż sportowa wersja w hotelu Bryza.
Oba baseny kryte są otwarte przez cały dzień, a aktualnych informacji na temat godzin otwarcia szukaj na stronach internetowych hotelu Morskie Oko i hotelu Bryza.
12. Wyskocz z dziećmi do Bawialni Rozumkowo
Bawialnia Rozumkowo otwiera się w sezonie letnim koło molo w Juracie. W dużym namiocie animatorzy urządzają dla dzieci warsztaty oraz zabawy i dbają o ich bezpieczeństwo. Oprócz mnóstwa zabawek i przyborów plastycznych, Rozumkowo udostępnia również stół do gry w piłkarzyki i konsolę Nintendo Wii. Rozumkowo zwykle jest otwarte do godziny 18:00, ale żeby dowiedzieć się o planie na konkretny sezon, najlepiej zapytaj na miejscu.
W bawialni regularnie odbywają się nietypowe zajęcia plastyczne, np. wspólne składanie zwierzaków z balonów i tworzenie kolaży. Animatorzy uczą dzieci scrapbookingu i żonglowania. Często możecie trafić na malowanie farbkami do twarzy. Co najważniejsze, wyjście do bawialni Rozumkowo to dla Twojego dziecka okazja na zabawę z rówieśnikami i poznanie nowych kolegów i koleżanek.
13. Poznaj ciekawe atrakcje w okolicy Juraty
Wielką zaletą Mierzei Helskiej jest łatwy dostęp do wszystkich atrakcji okolicy. Do Jastarni i Helu bez problemu dojedziesz z Juraty pociągiem lub rowerem. Moim zdaniem warto skorzystać z tej możliwości – kilka kilometrów od miasta znajdziesz ciekawe atrakcje turystyczne, obiekty do zwiedzania i restauracje do wypróbowania.
Sprawdź artykuł: Lista aż 29 atrakcji Gdańska, których nie możesz przegapić
Najbliżej Juraty leży Jastarnia. W lesie i na plażach wokół miasteczka odnajdziesz zabytki militarne z 1936 roku nazywane Ośrodkiem Oporu. Na plaży od strony otwartego morza obejrzysz charakterystyczny schron “Sęp”, a idąc w stronę przeciwnego brzegu, zwiedzisz kolejne fortyfikacje, m.in. schron “Sabała” wraz z otwartym w sezonie letnim muzeum.
Warto zwiedzić także muzeum Chata Rybacka, gdzie poznasz realia codziennego życia rybaków z dawnej Jastarni i dowiesz się czegoś więcej o kulturze kaszubskiej. W sezonie letnim możesz także wybrać się na seans do prawie stuletniego, ale wciąż popularnego kina Żeglarz. Zajrzyj też do baru Śledź i pasta i koniecznie zamów jedną ze świeżych specjalności z lady.
W leżącym po drugiej stronie Juraty Helu, możesz zajrzeć do Fokarium. Wybierz się tam na prelekcję o życiu fok, po której będziesz mógł przekazać darowiznę na rzecz misji Fokarium. W Helu zobaczysz też kultowy element nadmorskiego krajobrazu – latarnię morską. W sezonie letnim będziesz mógł wspiąć się na jej szczyt i podziwiać widoki z przeszklonej platformy. Możesz także wybrać się na sam Cypel Helski, by obserwować otaczające Cię z trzech stron morze i oglądać wielkie statki wpływające do Zatoki Gdańskiej.
Sprawdź artykuł: 17 atrakcji Helu, czyli jakie miejsca warto zobaczyć
Zwiedzanie atrakcji Juraty – wskazówki i informacje praktyczne
Aby Twój urlop w mieście był dopięty na ostatni guzik, przygotowałem kilka praktycznych porad, które ułatwią Ci zwiedzanie atrakcji Juraty. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że pomogą Ci uniknąć marnowania cennego czasu i przepłacania.
- przesiądź się na rower lub w pociąg – wykorzystaj wygodne ścieżki rowerowe i regularnie kursujące pociągi, aby uniknąć korków i problemów z parkowaniem. Dzięki temu zadbasz o przyrodę półwyspu oraz o swoje zdrowie, a przy okazji np. roweru będziesz miał możliwość dotarcia do ukrytych miejsc.
- sprawdź dostępność atrakcji poza sezonem – poza sezonem Jurata pozwoli Ci rozkoszować się ciszą i spokojem, ale gdy nie ma turystów, część obiektów turystycznych się zamyka. Możesz sprawdzić dostępność interesujących Cię atrakcji na ich stronach internetowych lub na mapach Google.
- Wypróbuj kartę zniżkową JURATA – możesz ją zamówić przez Internet, a już na urlopie wykorzystywać w różnych lokalach na terenie Juraty, Jastarni i okolic. Karta oferuje zniżki dla maksymalnie 5 osób w wybranych restauracjach, wypożyczalniach sprzętu czy na rejsach.
- zrób zakupy spożywcze w Jastarni – jeżeli zdecydowałeś się na nocleg bez wyżywienia, zrób zakupy w Jastarni lub innym większym mieście. W Juracie nie ma większych supermarketów, w których kupisz wszystkie składniki do samodzielnego gotowania w niskich cenach.
Gdzie spać w Juracie? Sprawdzone noclegi
Jurata to mała, kameralna miejscowość, w której znajdziesz wiele cichych miejsc na nocleg, z których będziesz miał blisko do plaży i innych atrakcji. Jeśli przyjeżdżasz do Jastarni samochodem, zwróć uwagę na dostępność parkingu dla gości. Najlepiej mieć gdzie bezpiecznie zostawić auto i później poruszać się po okolicy rowerem lub pociągiem. Jeżeli przyjechałeś nad morze pociągiem, z dworca możesz dotrzeć pieszo lub przejechać do miejsca wybranego noclegu taksówką lub melexem. Możesz też zdecydować się na nocleg w pobliżu dworca, ale wtedy musisz liczyć się z hałasem przejeżdżających regularnie pociągów.
Jednym z pensjonatów w Juracie, które mogę Ci polecić jest Ohana Budget. Wynajmiesz tam pokój z własną łazienką w dobrej cenie. Wokół obiektu jest dostępny dla gości ogród, a w budynku działa też wypożyczalnia rowerów. Do strzeżonej plaży będziesz miał jedynie pół kilometra. Dużą zaletą jest codziennie podawane śniadanie – w Juracie nie ma większych supermarketów i zakupy spożywcze trzeba planować do przodu.
Możesz sprawdzić także Villa Aqua BlueApart Jurata. Na miejscu znajdziesz prywatny parking w cenie zakwaterowania. Pokoje są klimatyzowane, każdy z własną łazienką. Jeżeli podróżujesz z wózkiem, dostępna jest także winda. Wybierając się na wakacje ze zwierzakiem, zajrzyj do Apartament Jurata. Lokale w apartamentowcu także są klimatyzowane, a do dyspozycji gości jest taras.
Jak dojechać do Juraty?
Jurata to popularna miejscowość turystyczna, więc szczególnie w sezonie letnim jest dobrze skomunikowana z resztą Polski. Pociągi kursują do niej przez cały rok, z okresowym uruchamianiem większej liczby połączeń. Przez cały rok kursują też regionalne pociągi łączące Trójmiasto z Helem. Pociągiem dojedziesz do Juraty z bagażami i rowerem. Możesz też zabrać w podróż zwierzaka. Na miejscu także nie będzie problemu z transportem – będziesz mógł korzystać z roweru, a w razie potrzeby z melexa lub taksówki.
Rozkłady jazdy pociągów znajdziesz na Portalu Pasażera. Połączeń autobusowych szukaj na e-podroznik.pl.
Jeżeli zdecydujesz się na dojazd samochodem, bądź przygotowany na ewentualne korki na Mierzei Wiślanej. Przez półwysep prowadzi tylko jedna droga, która w sezonie łatwo się blokuje (w okolicy może też być problem z miejscami parkingowymi). Polecam Ci szukanie noclegu z parkingiem dla gości, przez co nie będziesz musiał się tym martwić podczas urlopu.
Jurata czy Jastarnia – co wybrać?
Jurata i Jastarnia leżą bardzo blisko siebie, więc na szczęście nie musisz się decydować na spędzenie urlopu wyłącznie w jednym z tych miast. Zatrzymując się w Juracie, możesz wybrać się na zwiedzanie lub zakupy do Jastarni i odwrotnie. Z noclegiem w Jastarni, możesz szukać mniej zatłoczonych plaż w pobliżu Juraty.
Wybierz Juratę, jeżeli chcesz korzystać z pięknych plaż i warunków do windsurfingu, ale zależy Ci na jak najmniejszej ilości turystów zainteresowanych tymi aktywnościami. Relaks z książką na plaży, długie spacery z psem, wycieczki rowerowe i przesiadywanie na molo będą przyjemniejsze w bardziej kameralnej atmosferze Juraty. A kiedy zapragniesz dodatkowych atrakcji, znajdziesz je także w Juracie. Wystarczy, że zajrzysz do artykułu. ;)
Jastarnia również nie należy do największych miejscowości na wakacje nad Bałtykiem. Mimo to, w stosunku do Juraty, turystów i atrakcji turystycznych jest tutaj więcej. Znajdziesz tu szerszy wybór restauracji i kawiarni, zrobisz zakupy w supermarketach i wypłyniesz w rejs z portu morskiego. Jeżeli na wakacjach lubisz odwiedzać muzea, zabytki i miejsca kultury, ale wciąż chcesz odpocząć od atmosfery dużych miast, zdecyduj się na Jastarnię.
Co jeszcze powinieneś przeczytać?
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.