Kanion Langarica: 7 atrakcji i aktywności, które warto poznać

Kanion Langarica atrakcje co zobaczyć Albania
Kanion Langarica atrakcje co zobaczyć Albania

Chcesz zwiedzić kanion Langarica i szukasz ciekawych atrakcji w jego okolicy? Kanion Langarica ze swoimi gorącymi źródłami wypływającymi z wnętrza Ziemi to nietypowa, a jednocześnie wyjątkowa atrakcja Albanii. Poza wodami termalnymi, na eksplorację czekają trasy trekkingowe po kanionie, zabytkowe mosty, ekstremalne przygody na rzece i zwiedzanie Permet – największego miasta regionu.

Oto artykuł z 6 ciekawymi miejscami, które warto zobaczyć w okolicy kanionu Langarica i pomysłami na aktywności, których warto spróbować. To jedna z ważnych atrakcji Albanii na wakacyjny wyjazd. Przyjechaliśmy tutaj w czasie podróży do Albanii na własną rękę, korzystając z auta wynajętego na lotnisku w Tiranie.

Poza obowiązkowymi do zobaczenia miejscami, znajdziesz tu wskazówki praktyczne dotyczące zwiedzania kanionu oraz propozycje dobrych noclegów i restauracji, do których warto zajrzeć. Bierzmy się więc za zwiedzanie tej nietypowej atrakcji Albanii.

Czy warto zwiedzić kanion Langarica?

Kanion Langarica to jedna z piękniejszych atrakcji naturalnych Albanii, a jednocześnie miejsce pozbawione tłumów turystów i będące poza głównymi trasami wczasowiczów. Przy gorących źródłach u wejścia do kanionu stoi często sporo kamperów, ale atmosfera jest spokojna, sielska i bardziej w rytmie slow niż na pełnym tłumów wybrzeżu Albanii.

Okolica kanionu Langarica jest dobrym miejscem do uprawniania aktywności w naturze. Poza spacerami wzdłuż samego kanionu, rzeka Vjosa daje też możliwość raftingu i spływów kajakowych, co pozwoli zwiedzić Albanię z ciekawej perspektywy.

Park Narodowy Bredhi i Hotovës to jeden z rzadziej odwiedzanych parków narodowych przez wakacyjnych turystów – leży spory kawałek od wybrzeża Adriatyku i wymaga dość długiej wycieczki. Mi spodobał się off-roadowy klimat (ale bez przesady – auto osobowe daje radę) drogi z głównej miejscowości regionu – Permet do ważnego kulturalnego ośrodka Albanii – miasta Korcza (Korçë).

Permet ożywa głównie w sezonie zimowym, bo w okolicy jest sporo infrastruktury dla narciarzy. Latem jest tu znacznie spokojniej, a kawiarnie i restauracje są w większości wypełnione przez Albańczyków żyjących w spokojnym tempie. Myślę, że warto spędzić w Permet i okolicy kanionu Langarica 1-2 dni i zwiedzić najważniejsze i mniej typowe atrakcje. Jeden nocleg w Permet będzie optymalny. Niżej wybrałem ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w okolicy kanionu Langarica.

1. Wody termalne – gorące źródła Bënjë

Kanion Langarica w Albanii jest znany z obfitości gorących źródeł, które przyciągają turystów z całego świata. Kamienne baseniki znajdują się w małej wiosce Benja (niecałe 30 min samochodem od miasta Permet), w malowniczym otoczeniu gór, rzeki Langarica i lasów, tworząc idealne miejsce do relaksu i odprężenia.

Wypływająca z okolicznych skał woda, osiąga temperaturę do 40 stopni, dzięki czemu możesz skorzystać z tej atrakcji nawet w chłodniejszy czy deszczowy dzień i wygrzać się w wodzie pełnej minerałów.

Wstęp do gorących źródeł Bënjë w kanionie rzeki Langarica jest bezpłatny (błotne okłady również). Na miejscu znajdziesz również parking (lokalizacja na mapie: 40.24425416, 20.43191097).

Albania kanion Langarica most baseny termalne

Na samym początku kanionu znajduje się główny basen (zaraz przy moście Kadiut), który zazwyczaj jest najbardziej oblegany. Jednak jeśli pójdziesz kawałek dalej, wzdłuż kanionu, będziesz mógł skorzystać jeszcze z kilku kolejnych, do których często turyści nie docierają.

Woda w basenach jest znana również ze swoich właściwości leczniczych, dzięki dużemu stężeniu minerałów i siarki (można ją całkiem łatwo wyczuć). Pomaga w różnego rodzaju bólach, np. stawów, brzucha czy kręgosłupa oraz dobrze działa na reumatyzm. Możesz też obłożyć się błotem z tego miejsca – podobno działa regeneracyjnie na skórę. ;) 

10 min piechotą od basenów termalnych, na terenie jednego z kempingów, znajduje się rodzinna restauracja Neta&Shpetimi. Serwuje organiczne, domowej roboty dania ze składników pochodzących z ogródka właścicieli. Będziesz mógł spróbować też wytwarzanego przez gospodarzy wina. 

Według mnie najlepszą opcją, zwłaszcza w sezonie letnim, jest przyjechanie do źródeł wcześnie rano, jeszcze zanim przybędą tłumy turystów oraz miejscowych. Proponuję też rozważyć nocleg na pobliskim kempingu, np. położonym 10 min od basenów Campingu Vjosa Explorer, o którym opowiem szerzej w dalszej części tekstu. Tym sposobem zyskasz całodobowy dostęp do ciepłych i odprężających kąpieli.

2. Most Kadiut

Poza zdrowotnymi kąpielami w gorących źródłach w Bënjë, zwróć uwagę na kamienny Most Kadiut z ok. 1760 roku przez Turków Osmańskich. Ich celem było połączenie obu brzegów rzeki, a co za tym idzie, znajdujących się przy nich wiosek. Most znajduje się zaraz przy gorących źródłach – będziesz przechodził nim, kierując się w stronę baseników, więc możesz na niego patrzeć w trakcie kąpieli. 

Albania kanion Langarica most Kadiut dziewczyna

Mimo, że most Kadiut nie jest największym czy najstarszym mostem Albanii, dodaje całej okolicy średniowiecznego uroku i bardzo przyjemnie się na niego patrzy. Jest to też dobry punkt do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć – widok przy moście jest bardzo malowniczy (jeden z lepszych, jakie widziałem podczas podróży po Albanii). Od 1973 roku jest on uznawany za zabytek kultury I kategorii, co nadaje temu terenowi dodatkową wartość archeologiczną. 

Nazwa mostu pochodzi od tureckiego słowa “kadi”, które oznacza sędziego, dlatego też możesz spotkać się z nazywaniem go Mostem Sędziowskim. Jeśli podróżujesz z dziećmi, miej na uwadze, że most ten nie ma poręczy i powinieneś zachować ostrożność przy przechodzeniu. Most jest dostępny tylko dla pieszych.

3. Trekking kanionem Langarica

Kanion Langarica został stworzony przez rzekę o tej samej nazwie. Ma około 4 km, a w najgłębszym miejscu osiąga aż 100 m wysokości. Relaksującą kąpiel w gorących źródłach warto połączyć z trekkingiem wzdłuż tej imponującej formacji skalnej. Już widoki przy samym ujściu kanionu na wysokości mostu Kadiut są piękne, jednak jeśli chcesz doświadczyć go w pełni, polecam przejść cały szlak, którego zwieńczeniem jest wodospad.

Decydując się na tego typu atrakcję, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Poza sezonem (na wiosnę), kiedy częściej pada, kanion się zapełnia i w niektórych miejscach woda sięga nawet powyżej pasa i jedynym sposobem na pokonanie takiego odcinka jest przepłynięcie go. Zabierz ze sobą wszystkie rzeczy potrzebne na takie warunki – wodoodporne torby na telefony, dokumenty czy aparat. 

Zadbaj również o odpowiednie obuwie, które zapobiega poślizgnięciu się na kamieniach. Zapakuj do plecaka wodę i przekąski – nie ma możliwości zakupu niczego w trakcie trekkingu. W pierwszą stronę musisz poruszać się pod prąd, co jest dość wymagające, ale widoki są warte wysiłku. W okresie letnim, ze względu na wysokie temperatury kanion wysycha i woda sięga co najwyżej do kolan, jednak zawsze warto jest być przygotowanym.

10 min samochodem od kanionu Langarica znajdziesz rodzinną restauracjo-kawiarnię White House Kafe z ekologicznymi produktami prosto z ogrodu i pięknym widokiem na dolinę oraz góry z altany na tarasie. Polecam rybę wyłowioną z rzeki Vjosa oraz domowy ser. 

Powinieneś również pamiętać o bezpieczeństwie – jeśli w którymkolwiek momencie poczujesz się zagrożony wzburzoną wodą czy jej głębokością, nie kontynuuj drogi na siłę. Zawsze istnieje możliwość wynajęcia przewodnika (niektórzy kręcą się przy ujściu kanionu), który zna najlepsze trasy i będzie mógł przeprowadzić Cię bezpiecznie przez kanion i zapoznać z jego urokami. 

Na trasie oraz przy źródłach termalnych możesz obejrzeć także jaskinie, w których znalezione zostały obiekty z okresu neolitu. Trekking wzdłuż kanionu Langarica to nie tylko aktywność fizyczna, ale także okazja do odkrywania piękna dzikiej natury. To miejsce, które zapewni Ci super doświadczenie i pozwoli na chwilowe oderwanie się od codzienności.

4. Rafting po rzece Vjosa

Tereny otaczające rzekę Vjosa są domem dla wielu gatunków ptaków i ryb (w tym zagrożonych). Od 2023 roku rzeka oraz jej otoczenie zostały włączone do obszaru Parku Narodowego Vjosa Valley, ze względu na swoją wyjątkowość ekologiczną i różnorodność biologiczną. Jest to idealne miejsce do spacerów czy wycieczek rowerowych, ale najciekawszą formą zwiedzania jest moim zdaniem poruszanie się po samej rzece.

Albania kanion Langarica Wodospad Vjosa rzeka

Spływ po rzece Vjosa, w otoczeniu bujnej roślinności, brzmi według mnie o wiele bardziej ekscytująco niż zwyczajny spacer. ;) Organizowane są tu spływy kajakowe i pontonowe (rafting). Jest to ciekawe przeżycie, które łączy w sobie obcowanie z przyrodą oraz adrenalinę spowodowaną rwącymi prądami rzeki. W Permet możesz znaleźć wiele biur organizujących tego typu atrakcje, np. Vjosa Explorer RAFTING ALBANIA (lokalizacja na mapie: 40.23249325, 20.3653154). Firma zapewnia cały potrzebny sprzęt, a w trakcie trwania spływu towarzyszyć Ci będzie przewodnik, który pilnuje bezpieczeństwa.

Jeśli lubisz mieć wszystko już z góry zaplanowane i chcesz uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z załatwianiem spływu na miejscu, możesz też skorzystać z wycieczek zorganizowanych, np. jednodniowych, których jedyną atrakcją jest rafting po rzece Vjosa lub kilkudniowych, które w programie mają również kąpiel w źródłach Bënjë i zwiedzanie miasta Permet.

Niżej wybrałem kilka interesujących wycieczek po okolicy kanionu. W ramach wycieczek możesz liczyć na opiekę przewodnika, sporo ciekawostek i lokalnych historii i dojazd do atrakcji – nie trzeba więc planować i można ruszyć na wycieczkę “z marszu”. Jeśli masz mało czasu na zwiedzanie to może to być dobrym pomysłem.

5. Gliko – przysmak z regionu Permet

Jednym z najbardziej typowych przysmaków regionu Permet jest gliko, przyrządzane z różnego rodzaju warzyw, np. marchwi czy bakłażanów oraz owoców, m.in. fig, śliwek, cytryn i pomarańczy. Do stworzenia tego przysmaku trzeba podjąć najpierw pewne przygotowania – na początku moczy się wybrany składnik w wodzie z cytryną, a później gotuje i smaży w dużej ilości cukru (w tradycyjnym, miedzianym kociołku). Na koniec przyrządzoną miksturę przelewa się do słoików i zalewa przezroczystym, słodkim syropem.

Już nawet patrząc na sposób przygotowania, możesz spodziewać się jak słodkie jest gliko. Według mnie ciężko zjeść więcej niż jedną łyżeczkę – jest to zdecydowanie przysmak dla wytrwałych. ;) Jednak będąc w tej okolicy, moim zdaniem warto kupić choć jeden słoik, żeby zapoznać się z miejscową kulinarną kulturą. W regionie Permet znajdziesz gliko w supermarketach, np. Supermarket Poçi i mniejszych sklepikach, np. Angelo’s Market. Nie widzieliśmy go na półkach w innych miastach Albanii, dlatego warto się skusić w Permet –  później możesz już nie mieć drugiej takiej okazji.

6. Spacer po Starym Mieście w Permet

Jeśli jesteś już w kanionie Langarica, warto poświęcić chwilę na odwiedzenie największego miasta tego regionu oraz popularnego punktu turystycznego, jakim jest Permet. Miasto znajduje się ok. 30 min samochodem od kanionu, dzięki czemu często staje się bazą wypadową do zwiedzania tej części Albanii lub okolicznych atrakcji.

Możesz tam również wypożyczyć samochód lub otrzymać informacje na temat raftingu po rzece Vjosa. W ciągu dnia miasto jest dość senne, ale polecam Ci wyjść wieczorem na spacer po centrum, kiedy mieszkańcy wychodzą na zewnątrz i spędzają wspólnie czas w kawiarniach, restauracjach czy parku.

Albania Permet panorama

Moim zdaniem obowiązkową atrakcją w Permet jest punkt widokowy, znajdujący się przy rzece Vjosa. Jest to ogromna skała, z którą związanych jest kilka legend, m.in. o  bohaterze, który rzucił się z niej, żeby wróg go nie dopadł. Na szczyt prowadzą metalowe schody z barierką, a widok roztaczający się z góry jest bardzo ładny.

Permet nazywany jest często “miastem róż” ze względu na występujące tam ogrody różane. Możesz takie zobaczyć oddalając się od rzeki i kierując w głąb miasta. Jeśli interesuje Cię architektura sakralna, to możesz też wybrać się do cerkwi św. Mikołaja (jest otoczona pięknym ogrodem, ale niestety jej wnętrze jest często zamknięte dla zwiedzających) oraz cerkiew św. Paraskiewy.

W Permet znajduje się również wiele klimatycznych i przyjemnych restauracji, serwujących dania kuchni albańskiej. Moim ulubionym miejscem na obiad jest Hani Kikes Restaurant Bar. To rodzinny biznes prowadzony przez bardzo sympatycznych ludzi, który serwują pyszne, domowe jedzenie (oferują także dania wegetariańskie).

7. Zabytkowe mosty w okolicach kanionu Langarica

Wybierając się na zwiedzanie Kanionu Langarica, możesz również dopisać do planu wycieczki atrakcje znajdujące się w najbliższej okolicy. Jeśli spodobał Ci się most Kadiut, to możesz wybrać się objazdową trasę po innych takich konstrukcjach, znajdujących się w pobliżu,  np. Ura e Benjes, Ura e Babos czy Ura e Gurte e Zonjes. Są to podobne do Kadiut kamienne mosty, które mogą być idealnym miejscem na cel jednodniowej, spokojnej wyprawy.

Ura e Benjes znajduje się obok wioski Benje, 10 min jazdy samochodem od kanionu Langarica. Niestety ma do niego bezpośredniego dojazdu, ale możesz dotrzeć tam idąc wzdłuż rzeki lub ścieżką przez las. Ura e Babos od kanionu dzieli 20-minutowy przejazd autem. Most jest położony blisko drogi, jednak musisz być czujny, bo maskuje się w porastających go roślinach.

Ostatnią moją propozycją jest Ura e Gurte e Zonjes, położony najdalej ze wszystkich wymienionych – niecałe 30 min jazdy od kanionu. Również znajduje się blisko drogi, ale w przeciwieństwie do poprzednika, nie znajduje się w lesie tylko w podobnym otoczeniu do mostu Kadiut.

Zwiedzanie kanionu Langarica – wskazówki i informacje praktyczne

Wybierając się na wycieczkę do kanionu Langarica, powinieneś najpierw dowiedzieć się kilku najważniejszych rzeczy, które pomogą Ci w dobrym przygotowaniu do wyjazdu. Poza standardowym sprawdzaniem pogody czy wyszukiwaniem atrakcji, dam Ci kilka wskazówek z mojego doświadczenia, które ułatwią Ci planowanie i spędzanie czasu na miejscu.

  • rozważ noclegi na kempingu lub “na dziko” – spanie na dziko jest dozwolone w praktycznie całej Albanii (poza terenami Parków Narodowych, rezerwatów przyrody). Jeśli zachowasz należyty szacunek to okolicznej przyrody i nie przeszkadza Ci lekka niewygoda, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś oszczędził trochę pieniędzy na noclegach. W całej Albanii znajdziesz też wiele płatnych pól kempingowych, które zapewniają podstawowe udogodnienia.
  • weź ze sobą ubrania dopasowane do warunków – jeśli planujesz trekking po kanionie Langarica lub okolicy, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Latem przydadzą Ci się wygodne buty, czapka, okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem. Na trekking po kanionie musisz zaopatrzyć się w buty do wody lub wygodne i mocno trzymające stopę sandały, ubrania, które możesz pomoczyć (najlepiej mieć pod spodem strój kąpielowy) oraz wodoodporny plecak na elektronikę i dokumenty.
  • zadbaj o prowiant – planując wycieczkę w te rejony, musisz mieć na uwadze, że sklepy nie są tak łatwo dostępne jak mieście. Powinieneś przed przyjazdem zrobić większe zakupy (jedzenie, woda i przekąski) i dopiero z takim zaopatrzeniem przyjechać do kanionu Langarica.
  • pomyśl o wynajmie samochodu – do samego kanionu nie dojedziesz transportem publicznym. Busy dalekobieżne w Albanii docierają tylko do najważniejszych atrakcji i najpopularniejszych miast, dlatego auto pozwoli Ci na swobodnie eksplorować cały kraj. Będziesz też bardziej mobilny i nie będziesz musiał nosić na plecach całego dobytku.

Warto wypożyczyć samochód już na lotnisku w Tiranie i objechać nim najciekawsze punkty Albanii. Gdy wpiszesz niżej datę swojej podróży, zobaczysz listę dostępnych wtedy tanich aut z wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Albanii, Czarnogórze i na Krecie.

Gdzie spać w rejonie kanionu Langarica?

W najbliższej okolicy kanionu znajdują się głównie pola kempingowe, na których możesz rozstawić namiot, stanąć samochodem lub kamperem. Jedną z opcji jest Camping Vjosa Explorer, który znajduje się 10 min piechotą od gorących źródeł. Kemping ma dostęp do wifi, jednak im dalej się rozbijesz, tym sygnał będzie słabszy. Właściciele prowadzą również restaurację z organicznym jedzeniem z prywatnego ogródka. Masz tam dostęp do prądu, toalety, prysznica z ciepłą wodą oraz parkingu.

Możesz również rozważyć nocleg na dziko przy kanionie Langarica. Jest to opcja budżetowa, ale również pozbawiona wszelkich udogodnień. Gdy planujesz tylko jednodniową wycieczkę do kanionu, polecam postawić na nocleg w Permet. Wygodnie będzie zatrzymać się blisko centrum miasteczka – w Guest House Kondili (przy głównym placu), Funky Guest House & Adventures lub Nako Guest House. Możesz też zatrzymać się w jednym z apartamentów z dostępem do kuchni, m.in. N&N Apartment czy Viva apartments.

Jak dojechać do kanionu Langarica?

Do kanionu Langarica nie dojedziesz transportem publicznym – jedynym sposobem jest przyjazd samochodem. Możesz wypożyczyć samochód w jednym z większych miast w okolicy lub na lotnisku w Tiranie. Ułatwi Ci to poruszanie się po Albanii oraz zapewni większą elastyczność w zwiedzaniu.

O parkowanie nie musisz się martwić. Zaraz przy gorących źródłach znajduje się parking, z którego będziesz mógł skorzystać (również kamperem). Inną możliwością (jeśli planujesz zostać na noc) jest wykupienie miejsca kempingu i zostawienie tam samochodu.

Co jeszcze warto przeczytać przed podróżą do Albanii?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze