Kołobrzeg: 24 atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 23 lutego 2024 r.
Kołobrzeg atrakcje plaża mewy co warto zobaczyć blog podróżniczy
Kołobrzeg atrakcje plaża mewy co warto zobaczyć blog podróżniczy

Kołobrzeg to jedno z najstarszych miast na Pomorzu i popularne uzdrowisko w zachodniej części wybrzeża Bałtyku. Największe atrakcje Kołobrzegu, takie jak latarnia morska oraz Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, to obiekty związane z jego burzliwą historią. Oprócz zabytków w mieście, czekają na Ciebie nietypowe walory przyrodnicze, bo Kołobrzeg jest położony na leczniczych źródłach solankowych.

Zapraszam Cię do mojego przewodnika po atrakcjach Kołobrzegu, który powstał w czasie naszej 2-tygodniowej objazdowej wycieczki po całym polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Kołobrzeg to naszym zdaniem jedno z najciekawszych miast nad Bałtykiem na wakacje. Sprawdźmy wspólnie, które z ciekawych miejsc i rzeczy do zrobienia w Kołobrzegu przypadną Ci do gustu.

Spis treści pokaż

1. Zrelaksuj się na Plaży Centralnej

Kołobrzeg posiada trzy główne plaże o różnym charakterze, możesz więc wybrać kąpielisko odpowiadające Twoim potrzebom. Najpopularniejsza i najlepiej przystosowana pod turystów jest strzeżona Plaża Centralna, na którą dotrzesz z Alei Nadmorskiej i ulicy Mickiewicza. To tutaj znajdziesz molo oraz deptak spacerowy pełen restauracji i budek z lodami oraz wypożyczysz leżaki. Minusem są oczywiście największe tłumy w sezonie.

Trudno mi trochę wyobrazić sobie pobyt w Kołobrzegu bez spędzenia przynajmniej kilku chwil na plaży. Kołobrzeskie plaże to jedne z tych, które wspominam nad Bałtykiem najlepiej – są czyste, szerokie i łatwo dostępne z nadmorskiej promenady.

Cały teren nadmorski i obszar portu są objęte całoroczną strefą płatnego parkowania („Strefa A”). Lokalizacje parkingów i cennik opłat znajdziesz na stronie komunikacji miejskiej miasta. Nie polecam Ci zostawiać samochodu na parkingu portowym przy ulicy Towarowej, bo w porównaniu do innych miejsc postojowych mają wysokie stawki. Z dala od centrum, blisko kamienistej Plaży Wschodniej (za małym betonowym molo, niedaleko granicy Ekoparku) znajdziesz płatny parking na ulicy Przesmyk, skąd na plażę idzie się ok. 10 minut. 

Jeśli tak jak ja wolisz bardziej kameralne plaże, to polecam Ci niestrzeżoną Plażę Zachodnią. Dotrzesz na nią przez park Jedności Narodowej. Plaża jest zadbana i szeroka oraz posiada taras widokowy, z którego roztacza się ładny widok (polecam wybrać się w to miejsce na zachód słońca). Kąpielisko zachodnie jest też przyjazne dla zwierząt.

2. Przespaceruj się po molo

Obowiązkowym punktem urlopu w Kołobrzegu jest spacer po molo. Konstrukcja ma 220 m długości i wychodzi prosto w morze, gdzie króluje bryza i huk fal. Pomost spacerowy jest dość szeroki i wyposażony w ławeczki, więc będziesz mógł komfortowo cieszyć się widokami.

 Wstęp na molo jest płatny od maja do października, ale tylko w ciągu dnia (od 9:00 do 21:00). My po 21:00 weszliśmy już za darmo. Kasy znajdują się przy wejściu na molo.

Bardzo lubię obserwować Morze Bałtyckie (szczególnie podczas sztormu), a molo w Kołobrzegu to miejsce do tego idealne. Fale kotłujące się niecałe 5 metrów pod stopami zawsze robią na mnie wrażenie. Warto przespacerować się pomostem w czasie zachodu słońca – widoki i klimatyczne zdjęcia gwarantowane. ;) Na końcu molo znajduje się też kawiarnia TRio Molo Cafe, gdzie możesz się czegoś napić i zjeść deser, podziwiając morze.

3. Spójrz na Bałtyk z kołobrzeskiej Latarni Morskiej

Latarnia Morska w Kołobrzegu to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania miasta, nie tylko ze względu na rozciągające się z góry widoki. Kołobrzeska latarnia to przede wszystkim pomnik historii. Pierwotnie wieża była połączona mostkiem z XVIII-wiecznym Fortem Ujście, jednak Niemcy wysadzili ją w 1945 roku.

Obecną konstrukcję bezpośrednio na dawnym forcie zbudowali Rosjanie po II wojnie światowej, jako symbol zwycięstwa nad III Rzeszą. Na tablicy pamiątkowej przeczytasz dedykację dla bohaterów, którzy bronili Polski przed hitlerowskimi Niemcami i Rosją. Od strony rzeki utworzono także miejsce pamięci dla tych, którzy polegli na morzu. 

Latarnia w Kołobrzegu jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Ceny biletów i godziny otwarcia możesz znaleźć na stronie internetowej.

Urzekła mnie lokalizacja latarni, która stoi na fundamentach bastionu tuż przy ujściu Parsęty do Bałtyku. Nie zmęczyłem się podczas wspinaczki, bo na 26-metrową wieżę prowadzi 109 łagodnych stopni. Na tarasie widokowym mogłem obserwować statki wypływające z portu na otwarte morze i wydawało mi się jakby czas się wtedy zatrzymał. ;)

4. Zobacz neogotycki, potężny Ratusz

Neogotycki Ratusz, znajdujący się niedaleko Bazyliki Wniebowstąpienia NMP to budowla, która przetrwała bombardowania w czasie bitwy o Kołobrzeg w 1945 roku. Spacerując po placu ratuszowym miałem wrażenie, że przede mną stoi prawdziwy średniowieczny zamek, z wieżyczkami i dużymi gotyckimi oknami.

Dzisiejszy Ratusz (poprzedni został puszczony z dymem przez armię napoleońską) powstał w 1832 roku według projektu znanego niemieckiego architekta, Karla Schinkla. Spod jego ręki wyszły też plany budowy Kościoła Świętej Trójcy w Mikołajkach oraz Starego Muzeum w Berlinie. 

Obecnie w budynku działa Informacja Turystyczna oraz Galeria Sztuki Współczesnej. W podziemiach Ratusza możesz też zwiedzić Muzeum Patria Colbergiensis, gdzie zobaczysz m.in. zabytkową tarczę zegara, który od początku XX wieku wisiał na wieży Ratusza. Moim zdaniem warto wybrać się do tego muzeum, aby posłuchać opowieści przewodników – obsługa obiektu ma ogromną wiedzę na temat miasta i jego historii, którą przekazano nam z prawdziwą pasją.

Wejście do Muzeum Patria Colbergiensis jest płatne – bilety kupisz przy wejściu. Jeśli interesujesz się sztuką, to Galerię Sztuki Współczesnej znajdziesz na parterze budynku, w dawnej sali sądowej. Godziny otwarcia i informacje o aktualnych wystawach sprawdzisz na stronie internetowej.

5. Przejdź przez Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem to modernistyczna rzeźba w parku im. Stefana Żeromskiego, która upamiętnia wydarzenia z 1945 roku. Kilka dni po tym, jak Niemcy wysadzili latarnię morską przy ujściu Parsęty, polskim bohaterom udało się wyprzeć wroga i zdobyć miasto. Akt zaślubin Polski z Morzem odbył się w miejscu, gdzie stała dawna wieża.

Podczas budowy w 1963 roku bezpośrednio pod pomnikiem umieszczono kapsułę czasu. Mówi się, że do pomieszczenia z kapsułą można się dostać dwoma ukrytymi wejściami, nikt jednak nie wie gdzie się znajdują. Może akurat Tobie uda się je odnaleźć. ;)

Pomnik autorstwa Wiktora Tołkina znajduje się przy samej plaży i w symboliczny sposób stanowi „bramę” do Bałtyku. Rzeźba przedstawia poczet żołnierzy, którzy niosą flagę – to pod nią jest zejście po schodach ku morzu. Według legendy, jeśli przejdziesz pod pomnikiem wstrzymując oddech, spełni się wcześniej pomyślane życzenie. ;)

6. Poszukaj Kołobrzeskich Marianów

O ile we Wrocławiu wędruje się szlakiem krasnali, o tyle w Kołobrzegu możesz szukać… Marianów. Imię to wzięło się od identycznej nazwy samca mewy i zostało nadane uroczym rzeźbom tych ptaków rozlokowanych blisko największych atrakcji miasta.

Mariany naśladują ludzi, dlatego Marian Luzak obok molo jeździ na deskorolce, a Marian Plażowicz przy hotelu Marine wyleguje się z ogromnym drinkiem na leżaku. Moją ulubioną rzeźbą jest zdecydowanie rodzinka Marianów-turystów przy Parku Zdrojowym, zaraz obok fontanny na promenadzie.

Mewy siedzą na kamiennych bloczkach, po jednej stronie Marian Turysta z aparatem oraz Marian Junior, a po drugiej Marian Marlenka w kapeluszu i z kubkiem kawy. Śmiało możesz się do niej przysiąść z własnym napojem i zrobić śmieszne zdjęcia.

Analogia do wrocławskich krasnali jest nieprzypadkowa – sporo miast inspiruje się pomysłem Wrocławia na promocję miasta. Kołobrzeskie mewy idealnie wpasowały się w klimat miejsca. Polecam zwiedzać ich śladami miasto – szczególnie, gdy przyjeżdżasz tutaj z dziećmi. ;)

7. Poznaj historię wojskowości w Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to miejsce nie tylko dla pasjonatów militariów. Jeśli szukasz alternatywy dla plażowania, ta atrakcja zapewni Ci dawkę wiedzy w interesującej formie. Zbiory muzeum są bogate i pochodzą z różnych epok, a ekspozycję możesz zwiedzać samemu, z przewodnikiem lub z audioprzewodnikiem. Moim zdaniem optymalna jest opcja z audioprzewodnikiem – dowiadujesz się sporo, a jednocześnie zwiedzasz muzeum w swoim tempie.

Najbardziej podobała mi się wystawa plenerowa, pełna różnych modeli czołgów i samolotów z II wojny światowej. Na wyciągnięcie ręki miałem oryginalny niemiecki Panzerkampfwagen IV, który do 1942 był najcięższym wozem pancernym w armii III Rzeszy. Ekspozycja jest zwarta i zajmuje stosunkowo niewielki obszar, więc obejdziesz ją sprawnie w kilkadziesiąt minut. Możesz tu zajrzeć “przy okazji”, spacerując po centrum Kołobrzegu.

Muzeum Oręża Polskiego to atrakcja całoroczna. Cennik i godziny otwarcia w poszczególnych miesiącach sprawdzisz na stronie internetowej. Warto rozważyć kupno łączonego biletu do trzech atrakcji – Muzeum Oręża Polskiego, Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego oraz Muzeum Miasta Kołobrzeg.

Na niektóre z pojazdów można wchodzić, żeby zrobić zdjęcia, co może sprawić frajdę dzieciom (i bardziej wkręconym w motoryzację i wojskowość dorosłym). Dla amatorów historii gratką będzie kolekcja mundurów polskich formacji, m.in. Legionów Polskich oraz większości oddziałów z czasów II wojny światowej. Widać na jej przykładzie, jak również w wojskowych szeregach przez lata zmieniała się moda. ;)

8. Obejrzyj okręty wojenne w Kołobrzeskim Skansenie Morskim

Kołobrzeski Skansen Morski znajdziesz nad kanałem w Porcie Rybackim, tuż obok pomnika rybaków trzymających sieć. Turystom udostępniono zabytki techniki morskiej oraz dwa okręty, które zwiedzisz od środka. Miłośników historii mogą zaciekawić fragmenty polskiego niszczyciela „ORP Burza”, który brał udział m.in. w Bitwie o Atlantyk.

W Porcie Rybackim będziesz miał możliwość kupienia świeżych ryb prosto z kutra. Na Targ Rybny warto się wybrać rano, np. przed zwiedzaniem skansenu. Tuż obok atrakcji znajdziesz też foodtruck Fish&Chips Nemo, gdzie spróbujesz ryby w panierce z frytkami i domowym sosem.

Zwiedzając historyczne statki, będziesz miał okazję poczuć się jak prawdziwy marynarz, szczególnie dlatego, że większości elementów wystawy można dotykać. Wąskimi korytarzami zejdziesz do wyposażonych kajut i maszynowni oraz przespacerujesz się po pokładzie. Zapewniam, że nie tylko dzieciom spodoba się udawanie członka załogi. ;) 

Kołobrzeski Skansen Morski to obiekt podlegający pod Muzeum Oręża Polskiego, otwarty tylko w sezonie. Cennik i godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej muzeum. Możesz kupić wspólny bilet do obu atrakcji, włącznie z Muzeum Miasta Kołobrzeg.

9. Odwiedź Muzeum Miasta Kołobrzeg w Pałacu Braunschweigów

Muzeum Miasta Kołobrzeg znajduje się w zabytkowym Pałacu Braunschweigów na Starówce. Na pewno go nie przeoczysz, bo jasnoróżowa fasada budynku stanowi unikat w okolicy. Pałac jest interesujący także wewnątrz, gdzie poznasz dawną i współczesną historię Kołobrzegu.

Muzeum Miasta Kołobrzeg to atrakcja otwarta cały rok, więc możesz śmiało uwzględnić ją w planie zwiedzania podczas miesięcy zimowych. Cennik i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej Muzeum Oręża Polskiego, pod które podlega Pałac Braunschweigów.

Część wystawy mieści się w podziemiach Pałacu Braunschweigów – to tam dowiesz się o lokalnej tradycji warzelnictwa soli i poznasz okoliczności powstania Kołobrzegu. W tej części muzeum wyświetlany jest film o dziejach miasta. Dla mnie prawdziwym wehikułem czasu była jednak ekspozycja na piętrze, dotycząca codziennego życia w PRL-u. Szczególnie część stylizowana na pokój z meblościanką wywołuje nostalgię. ;)

Zwiedzanie Muzeum Miasta Kołobrzeg niestety nie będzie łatwe dla rodziców z wózkami dziecięcymi oraz osób poruszających się na wózkach. Pałac Braunschweigów to budynek w stylu empire, z wąskim wejściem po schodach bez podjazdu. Do piwnicznej części wystawy również prowadzą schody.

10. Spójrz na miasto z wieży widokowej w Bazylice Wniebowzięcia NMP

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to świadek długiej historii Kołobrzegu oraz świetny punkt widokowy na Starówkę. Na świątynię trafisz niedaleko Ratusza i Pałacu Braunschweigów – ciężko ją przegapić, bo iglicę widać już z daleka. Na górze wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się ładny widok na panoramę miasta oraz morze. Za niewielką opłatą na szczyt dostaniesz się windą.

Bazylika pochodzi z XIV wieku i mimo zniszczeń wojennych, przetrwała próbę czasu. Zaskoczyło mnie to, ile zabytków sakralnych zgromadzonych jest w kościele. Wśród zbiorów znajduje się m.in. jeden z pięciu na świecie gotyckich kandelabrów o siedmiu ramionach. Spodobały mi się także drewniane tryptyki o bogatych zdobieniach – trzy z łącznie czterech gotyckich ołtarzy w bazylice, które przetrwały wojnę.

11. Znajdź krasnale na budynku Poczty Głównej

Poczta Główna w Kołobrzegu mieści się w neogotyckim budynku z końca XIX wieku, zaledwie 3 minuty spacerem z Bazyliki Wniebowzięcia NMP. Fasada została odrestaurowana, przez co ładnie prezentuje się na tle starówki. Warto zatrzymać się przy Poczcie Głównej ze względu na ciekawą architekturę – przede wszystkim, na wkomponowane w gzymsy krasnale.

Jest ich łącznie 10, a wypatrzenie wszystkich to niemałe wyzwanie. Myślę, że taka zabawa może być dobrym urozmaiceniem podczas rodzinnego spaceru i zapewnić chwilę rozrywki nie tylko dzieciom. Tym razem poczułem się, jakbym był we Wrocławiu – tutaj też zwiedza się miasto mając poszukiwanie krasnali jako nadrzędne zadanie. ;)

12. Obejrzyj wystawę czasową w Kamienicy Kupieckiej

Kamienica Kupiecka rodziny Schliffenów to najstarszy dom w Kołobrzegu. Budynek włączono do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego i w ramach dbania o dziedzictwo kulturowe, kamienica jest obecnie oddziałem wystawy Dzieje Oręża Polskiego. Wewnątrz kamienicy Schliffenów będziesz mógł zwiedzić wystawę czasową, związaną z historią miasta i przespacerować się po izbach o średniowiecznym układzie.

Do kamienicy wejdziesz w ramach biletu do kompleksu Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5. Budynek znajdziesz zaraz przy pawilonie i plenerowej wystawie militariów. Cennik i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej muzeum.

Kamienica jest jedyną późnogotycką budowlą ceglaną, którą znajdziesz w okolicy, bo pozostałe zniszczono w czasie II wojny światowej. Oryginalnie budynek pochodzi z XV wieku. Dawniej należał do rodziny kupieckiej Schliffenów i służył jako mieszkanie, sklep i magazyn w jednym. Kamienica posiadała nawet dźwig do transportu towarów na wyższe piętra.

13. Poczuj marynarski klimat w Porcie Jachtowym

Port Jachtowy w Kołobrzegu nazywa się także Mariną Solną, co jest związane z jego lokalizacją na Wyspie Solnej. W sezonie port tętni życiem, a wokół 100 miejsc cumowniczych rozbrzmiewają języki z całego świata. Marina, poza nowoczesną infrastrukturą portową, oferuje także inne atrakcje.

Z portu wypływają rejsy widokowe i wędkarskie, a na lądzie znajdziesz plac zabaw dla dzieci oraz Portową Strefę Chilloutu, czyli hotspot z leżakami, sceną i strefą gastronomiczną.

Na Wyspie Solnej czekają na Ciebie również zabytki historyczne, takie jak Brama Radzikowska (pozostałość po dawnej Twierdzy Kołobrzeg) oraz Reduta Morast, nazywana też Redutą Bagienną.

Jest to fortyfikacja z XVIII wieku, która razem z Fortem Ujście miała za zadanie bronić portu i ujścia Parsęty do Bałtyku. Dzisiaj miejsce pełni rolę atrakcji turystycznej i tawerny – w sezonie organizowane są tu koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne, a w strefie gastronomicznej zasmakujesz potraw z grilla i wędzonych ryb.

14. Wypłyń na rejs widokowy z Portu Pasażerskiego

Rejsy po Bałtyku to dla niektórych nieodłączna część nadmorskich wakacji. W kołobrzeskim porcie pod latarnią morską cumuje kilka dużych statków pasażerskich, m.in. Pirat, Santa Maria i Viking. Wszystkie statki są stylizowane na dawne okręty i samo przejście się po ich pokładzie wprawi Cię w piracki nastrój.

Cennik i godziny rejsów statkiem Pirat sprawdzisz na stronie internetowej. Bilety możesz kupić online lub w porcie. 

Myślę że najciekawszą opcją są rejsy na zachód słońca, kiedy z pokładu widać piękne kolory nieba odbijające się na wodzie. W przypadku statków Santa Maria i Viking (pływają tylko w sezonie letnim) rejsy trwają godzinę, czyli 20 minut dłużej niż wycieczki dzienne i są nieco droższe. 

Cennik i informacje o okrętach Santa Maria i Viking znajdziesz na stronie internetowej. Przewoźnik oferuje też rejsy statkiem Monika III (całoroczne), ale jest to nowoczesna jednostka jakich wiele, dlatego w sezonie polecam Ci wybrać replikę statku Krzysztofa Kolumba. Bilety na wszystkie trzy statki kupisz bezpośrednio przy wejściu na pokład.

15. Odpocznij w Parku Zdrojowym (Park im. Stefana Żeromskiego)

Park im. Stefana Żeromskiego, znany też jako Park Zdrojowy, rozciąga się wzdłuż nadmorskiego deptaku, w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Jeśli szukasz miejsca na popołudniowy relaks, to w Parku Zdrojowym znajdziesz ławeczki, kawiarnię Kurort Café oraz plac zabaw dla dzieci. Dla miłośników aktywnego wypoczynku polecam specjalną „ścieżkę zdrowia” na terenie parku, wzdłuż której rozmieszczono przystanki ze sprzętami do ćwiczeń.

My zdecydowaliśmy się na piknik na trawie pod starymi grabami. Przespacerowaliśmy się też w stronę fontanny na promenadzie, żeby zobaczyć rzeźby Marianów-turystów i zrobiliśmy pętlę w kierunku plaży i Pomnika Zaślubin Polski z Morzem. Co do fontanny, warto przejść się tamtędy wieczorem, kiedy jest podświetlona.

16. Napij się solanki kołobrzeskiej ze źródła solankowego

Kamienne źródło solankowe znajduje się na świeżym powietrzu na Wyspie Solnej, niedaleko Portu Jachtowego. Jest całodobowo dostępne dla każdego i korzystają z niego nie tylko turyści, ale i mieszkańcy. Kołobrzeg ma status uzdrowiska, a miejscowa solanka już w XIX wieku była wykorzystywana do kąpieli leczniczych.

Sól miała spore znaczenie dla rozwoju miasta, co widać nawet w jego herbie – jedno pole zajmuje złota panew, czyli naczynie używane dawniej w warzelniach soli. Z Kołobrzegu warto przywieźć sobie butelkę solanki –  moim zdaniem będzie to wyjątkowy (i bardzo zdrowy!) prezent z podróży.

17. Zrób sobie zdjęcie w bindażu grabowym

Podczas drogi powrotnej z Portu Jachtowego (ok. 6 minut spacerem) natrafiłem na bindaż grabowy wzdłuż ulicy Towarowej. Cisza i spokój tego miejsca miło mnie zaskoczyły pośród turystycznego gwaru. Bindaż, nazywany też Aleją Miłości, to tunel z dwóch stron obsadzony roślinami – drzewa i pędy na specjalnym stelażu tworzą nad ścieżką sklepienie.

Kołobrzeski bindaż jest pomnikiem przyrody od 2003 roku. Zbudowano go w XIX wieku, kiedy to miasto zaczęło zdobywać popularność jako uzdrowisko. Zadbano wtedy o obiekty rekreacyjne i tereny zielone. Zacieniona alejka od lat spełnia swoje zadanie – gwarantuje chwilę wytchnienia podczas upalnych dni i stanowi oryginalne miejsce do zdjęć.

18. Zobacz złoto północy w Muzeum Bursztynu

Mimo, że w większości nadbałtyckich miast funkcjonują muzea bursztynu, to muzeum w Kołobrzegu przykuło moją uwagę ze względu na możliwość obejrzenia dwóch warsztatów szlifierskich. Jeden jest stylizowany na średniowieczny, a drugi to nowoczesna pracownia. Za dodatkową opłatą będziesz mógł sam spróbować obróbki bursztynu i własnymi rękami stworzyć sobie niepowtarzalną pamiątkę z wyjazdu.

Cennik oraz godziny otwarcia Muzeum Bursztynu znajdziesz na stronie internetowej. 

Kołobrzeskie Muzeum Bursztynu znajduje się niecałe 5 minut spacerem z dworca PKP i jest otwarte przez cały rok. Wycieczka do muzeum zapewni Ci rozrywkę zarówno w pochmurny, letni dzień, jak i podczas urlopu poza sezonem. Podziwianie organizmów zatopionych w bursztynie i dzieł sztuki, wizyta w warsztacie szlifierskim oraz multimedialna lekcja historii na spokojnie wypełnią Ci godzinę… albo dłużej. ;)

19. Podejrzyj przyrodę nad Solnym Bagnem w Ekoparku Wschodnim

Ekopark Wschodni to powstały w latach 90. chroniony ekosystem, gdzie będziesz mógł zaobserwować unikatowe w skali kraju organizmy. W Ekoparku rosną tzw. słonorośle, czyli rośliny odporne na sól obecną w kołobrzeskich wodach podziemnych. W skład Ekoparku wchodzi obniżenie terenu pełne słonych torfowisk, nazywane Solnym Bagnem.

Przez Ekopark Wschodni przebiega nadmorska ścieżka pieszo-rowerowa, która jest częścią Międzynarodowego Szlaku Nadmorskiego R10. Trasa jest utwardzona i biegnie przez drewniane kładki, z których będziesz mógł obserwować torfowiska i morze. Wzdłuż ścieżki znajdziesz też kilka zejść na plażę oraz altanki, gdzie odpoczniesz i zjesz przygotowane wcześniej przekąski.

Na terenie Ekoparku żyje wiele ciekawych gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków brodzących i różnych gatunków żab. Podczas spaceru trasą pieszo-rowerową, na pomoście widokowym (ok. 20 minut pieszo z Plaży Wschodniej) wypatrywałem gniazdujących na Solnym Bagnie łabędzi niemych. Polecam Ci wziąć ze sobą lornetkę, aby łatwiej było obserwować naturę.

20. Odwiedź Muzeum Minerałów w latarni morskiej

Schodząc z latarni morskiej w Kołobrzegu, u jej podnóża zobaczysz wejście do podziemia, gdzie mieści się Muzeum Minerałów. Ta niewielka atrakcja wygląda niepozornie, ale w środku odkryjesz kolekcję minerałów i skamielin z różnych zakątków świata. 

Wejście do Muzeum Minerałów jest płatne, a bilety kupisz przy wejściu. Cena za wstęp jest dość wysoka w stosunku do wielkości wystawy, ale zbiory muzeum mogą Cię zaciekawić.

W Muzeum Minerałów znajduje się największa muszla w Polsce – należała do osobnika z gatunku największych małży na świecie, które żyją w Pacyfiku. Muszla prezentuje się imponująco – ma 1,5 m wielkości i waży ponad 140 kg. Ciekawa jest również gablota z otworem, dzięki której gołą ręką mogłem dotknąć meteorytu znalezionego niedaleko Poznania.

21. Spróbuj piwa z Browaru Colberg w wieży ciśnień

Browar Colberg, mieszczący się w zabytkowej wieży ciśnień, to miejsce z klimatem, gdzie spróbujesz lokalnego piwa. Colberg jest oryginalnym piwem kołobrzeskim, warzonym na miejscu. Podczas pierwszej wizyty w browarze sugeruję zamówić zestaw degustacyjny, żebyś mógł sam ocenić, który rodzaj Colberga najbardziej Ci odpowiada. 

Klimatem browar przypomina raczej pub, a to za sprawą ceglanych ścian, wystroju i projektora (można się załapać np. na transmisję meczu). Miejscówka jest oryginalna na tle innych restauracji w Kołobrzegu i moim zdaniem nadaje się na wieczorny wypad ze znajomymi.

22. Wyrusz na wycieczkę rowerową

Miłośników aktywnych wycieczek ucieszy fakt, że przez Kołobrzeg biegnie kilka ścieżek rowerowych. Najpopularniejsza trasa przecinająca miasto to Międzynarodowy Szlak Nadmorski R10, który rozciąga się na polskim wybrzeżu od Świnoujścia aż po Hel. Trasa jest łatwa, w większości prowadzi po asfaltowej nawierzchni i stwarza świetną okazję do odwiedzenia różnych nadbałtyckich miejscowości.

Nam bardzo przypadła do gustu trasa o uroczej nazwie „Ku Słońcu”, którą z Kołobrzegu możesz wyruszyć w stronę Dźwirzyna. Szlak biegnie przez Las Kołobrzeski i mija rezerwat przyrody Wydmy, położony po drodze z Grzybowa do Dźwirzyna. Droga jest ciekawa przyrodniczo, bo mijane miejscowości leżą dodatkowo na Szlaku Bocianich Gniazd – w sezonie letnim będziesz miał szansę wypatrywać bocianów z młodymi. ;)

W Kołobrzegu jest spory wybór wypożyczalni rowerów. Polecam zajrzeć na ulicę Solną 12, gdzie znajduje się wypożyczalnia balticbike.pl. Mają szeroki wybór rowerów (także elektrycznych), a sprzęt jest zadbany i profesjonalnie dobierany pod Ciebie przez pracowników.

23. Zrób sobie zdjęcie z ulubionymi postaciami w Muzeum Figur Woskowych

Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu to jedna z typowych nadmorskich atrakcji, którą polecam szczególnie na deszczowe dni. Wystawa znajduje się w całości pod dachem i możesz tam spędzić czas na robieniu zdjęć oraz poszukiwaniach ulubionych aktorów czy piłkarzy. 

Muzeum Figur Woskowych znajduje się tuż przy molo i Plaży Centralnej. Wstęp jest płatny, a bilety kupisz w kasie przy wejściu.

Wycieczka do Muzeum Figur Woskowych może być dobrym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi, które będą mieć frajdę z pozowania obok Shreka czy Belli z „Pięknej i Bestii”. Większość figur wygląda realistycznie, a tła do zdjęć i rekwizyty urozmaicą Twoje zdjęcia.

24. Atrakcje dla dzieci

W Kołobrzegu nie brakuje atrakcji dla dzieci, dlatego pozwól, że przedstawię Ci te z nich, które moim zdaniem najbardziej przypadną do gustu najmłodszym turystom.

Piracka Przygoda w Reducie Solnej

Piracka Przygoda to program edukacyjno-rozrywkowy, organizowany w sezonie letnim przez bractwo pirackie przy zabytkowej Reducie Solnej niedaleko Skansenu Morskiego. Na terenie atrakcji działa Muzeum Piractwa, a dzieci będą mogły wziąć udział w pirackich zabawach na powietrzu i dowiedzieć się ciekawostek o życiu na statku. Godziny otwarcia oraz kontakt do właściciela znajdziesz na stronie internetowej.

Aquapark w Hali Milenium

Aquapark jest dobrą alternatywą dla kąpieli w morzu, szczególnie gdy na maszcie zawiśnie czerwona flaga albo wybrzeże opanują sinice. W Hali Milenium, niecałe 10 minut spacerem od Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego, znajdziesz dobrze wyposażony kompleks wodny, idealny na spędzenie czasu z całą rodziną. Dzieciom przypadną do gustu dwie zjeżdżalnie i kaskady wodne, a dla najmłodszych jest także brodzik. Cennik sprawdzisz na stronie internetowej.

Park linowy

Wbrew pozorom, kołobrzeski park linowy to nie tylko rozrywka dla dzieci. Są trzy poziomy trudności, więc każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie. Na tle innych parków linowych nad Bałtykiem, ten w Kołobrzegu wypada naprawdę nieźle – trasy są urozmaicone a instruktorzy profesjonalni. Dzieci będą miały okazję poćwiczyć zręczność i się wyszaleć. Ceny biletów i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie parku.

Muzeum 6D – Maszoperia

Muzeum 6D – Maszoperia to jedyne takie miejsce w Europie, w pełni interaktywne i dopasowane do potrzeb ciekawych świata dzieci. Podczas zwiedzania zakłada się okulary 3D i należy się nastawić na bodźce pobudzające wszystkie zmysły. Dzieci będą mogły dotykać każdego eksponatu i posłuchać ciekawej legendy o zaczarowanej sieci. Muzeum jest całoroczne, więc można je odwiedzić nawet w czasie ferii zimowych. Cennik i godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej.

Oceanarium

Wizyta w kołobrzeskim Oceanarium będzie dla dzieci połączeniem nauki z zabawą. Wśród ryb znajdują się efektowne nadymki czy skrzydlice, które przykuwają uwagę już samym wyglądem. Mieszkańcy akwariów prawdopodobnie wywołają u dzieci burzę pytań na temat życia pod powierzchnią wody. Cennik i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie Oceanarium.

Miasto Myszy

Miasto Myszy to atrakcja, której nie znajdziesz nigdzie indziej na Pomorzu. Wystawa składa się z tematycznych wybiegów dla myszek różnych ras i pozwoli dzieciom zaobserwować inteligencję oraz zwinność tych zwierząt. Mali turyści dowiedzą się sporo na temat myszy oraz ich życia i zwyczajów. Cennik i godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej.

Ukryta Kraina

Ukryta Kraina to kolejne miejsce, gdzie możesz spędzić z dziećmi pochmurne popołudnie. Atrakcja jest interaktywną wystawą, gdzie dzieci za pomocą „magicznej” różdżki będą mogły ożywiać niektóre elementy. Zabawa jest przednia, a najmłodsi ruszają na poszukiwania w ciekawie zaaranżowanej, bajkowej przestrzeni pełnej kolorów. Cennik atrakcji i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Kołobrzeg leży w zachodniej części polskiego wybrzeża, gdzie znajduje się jeszcze kilka mniejszych miejscowości wartych odwiedzenia. Korzystając z noclegu w Kołobrzegu, możesz je odwiedzić i przetestować różne nadbałtyckie plaże. ;)

Dźwirzyno

Dźwirzyno to urokliwa miejscowość około 20 minut samochodem od Kołobrzegu, położona nad jeziorem Resko Przymorskie. Jeśli będziesz chciał odetchnąć od turystycznego zgiełku, to szeroka i zadbana plaża w Dźwirzynie jest miejscem dla Ciebie. W mieście nie ma zbyt wielu atrakcji, ale bliskość jeziora oraz Bałtyku stwarza świetną atmosferę do odpoczynku na powietrzu.

Nad Reskiem spędziłem bardzo przyjemne popołudnie, relaksując się na brzegu i zażywając trochę ruchu na rowerze wodnym. W Przystani Jachtowej w Dźwirzynie podczas sezonu działa wypożyczalnia, gdzie znajdziesz również kajaki i łódki wiosłowe. Miłośnicy wędkarstwa nad Reskiem mogą liczyć m.in. na leszcze, szczupaki i węgorze. 

Mrzeżyno

Mrzeżyno leży u ujścia Regi do Morza Bałtyckiego, przez co może się poszczycić malowniczymi spływami kajakowymi po rzece. Ciekawą atrakcją w Mrzeżynie jest Stajnia Pestka, która oferuje wycieczki konne na plażę dla całej rodziny. Podziwianie Bałtyku z siodła to coś, czego nie doświadczysz podczas zwykłego spaceru brzegiem morza.

Mrzeżyno leży nieco ponad 20 km od Kołobrzegu. Tę odległość możesz pokonać rowerem nawet z dziećmi, korzystając z odcinka Międzynarodowego Szlaku Nadmorskiego R10. Spokojnym tempem zajmie Ci niecałe 1,5h. Droga jest bardzo przyjemna, w większości asfaltowa i zapewnia ładne widoki na Bałtyk podczas jazdy.

Ustronie Morskie

Ustronie Morskie to popularna miejscowość letniskowa po drodze z Kołobrzegu do Koszalina. Jeśli jesteś fanem spacerów po deptaku i podziwiania Bałtyku, to mam dobrą wiadomość – w Ustroniu czekają na Ciebie są aż trzy różne mola! Nie zapominając oczywiście o czystych, piaszczystych plażach.

Jedną z najsłynniejszych atrakcji Ustronia Morskiego są najstarsze polskie dęby, czyli 800-letni Bolesław oraz 640-letni Warcisław. Z miasta prowadzi do nich błękitny szlak rowerowy o długości 31 km, prosto do Lasu Kołobrzeskiego. Atrakcja znajduje się po drodze z Kołobrzegu do Ustronia Morskiego, więc możesz zaplanować swoją wycieczkę z przystankiem przy dębach i odpocząć na łonie przyrody.

Gdzie spać w Kołobrzegu?

Baza noclegowa w Kołobrzegu jest rozbudowana, więc łatwo dostosujesz nocleg do swoich potrzeb i budżetu. Droższe hotele i większe resorty znajdziesz w okolicy Plaży Wschodniej, w niedalekiej odległości od Ekoparku Wschodniego.

Jeśli szukasz noclegu w przystępnej cenie i spokojnej okolicy to radzę Ci rozejrzeć się za pensjonatami po drugiej stronie miasta, przy Plaży Zachodniej. Jak na uzdrowisko przystało, w Kołobrzegu znajdziesz również sanatoria. Popularne sanatorium Perła Bałtyku ze strefą SPA mieści się zaraz przy Parku Żeromskiego.

Zwiedzanie atrakcji Kołobrzegu – wskazówki i informacje praktyczne

Wiesz już wszystko o atrakcjach w Kołobrzegu i okolicy. Teraz pora na kilka praktycznych porad. Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą okazać się przydatne podczas Twojego urlopu w Kołobrzegu.

  • do Kołobrzegu warto przyjechać przynajmniej na jeden nocleg – w jeden dzień nie będziesz w stanie zobaczyć większości najciekawszych atrakcji miasta, spędzić czasu na plaży i obejrzeć zachodu słońca. Polecam Ci rozplanować pobyt na kilka dni – tak, aby wystarczyło Ci czasu zarówno na odpoczynek, atrakcje wodne oraz zwiedzanie zabytków miasta.
  • nie polecam poruszać się po Kołobrzegu i najbliższej okolicy samochodem – o ile nie planujesz dalszych wycieczek. Większość parkingów w mieście to całoroczne strefy płatnego parkowania (lokalizacje parkingów i stawki za postój znajdziesz na stronie komunikacji miejskiej miasta), dlatego na czas urlopu lepiej zostawić auto na parkingu przy pensjonacie. Po mieście proponuję spacerować, a na dalsze trasy wybrać rower.
  • Kołobrzeg to miasto, które w sezonie nie zasypia – wydarzenia kulturalne i sportowe odbywają się w okresie letnim niemal codziennie, dlatego warto sprawdzić czy np. lokalne koncerty nie trafią w Twój gust. Aktualny kalendarz wydarzeń (również w pobliskich miejscowościach, jak Grzybowo i Dźwirzyno) znajdziesz na oficjalnej stronie gminy.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Kołobrzegu?

Punktów gastronomicznych w Kołobrzegu jest tyle, że podjęcie decyzji może nie być proste. Dla ułatwienia przygotowałem dla Ciebie listę sprawdzonych miejscówek, gdzie dobrze zjesz i napijesz się aromatycznej kawy:

  • Coffeedesk – Kawiarnia Bajkowe – miejscówka blisko Plaży Zachodniej, gdzie znajdziesz szeroki wybór kaw i herbat oraz dania śniadaniowe. Bariści potrafią rzeczowo doradzić, a w kawiarni jest przytulny wystrój.
  • ColbergCoffee – klimatyczna kawiarnia w zabytkowej kamienicy w centrum miasta. Serwują pyszną kawę z własnej rzemieślniczej palarni. Obsługa ma świetne podejście do klienta i zna się na rzeczy. Na miejscu możesz zaopatrzyć się w ziarna ;)
  • Obrotowa kawiarnia (Eleven Club) – oryginalne miejsce ze smaczną kawą na jedenastym piętrze budynku Arka Medical SPA, skąd roztacza się widok na morze oraz panoramę Kołobrzegu. Nietypowość kawiarni wynika z faktu, że wszystkie stoliki znajdują się na obrotowej platformie (bez obaw, nie kręci się szybko). W sezonie polecam zrobić wcześniejszą rezerwację miejsca, bo kawiarnia cieszy się dużą popularnością.
  • Fit Cake Kołobrzeg Starówka pyszne bezglutenowe ciasta i dobra kawa. Mają opcje bez laktozy i cukru – miejscówka generalnie przyjazna dla alergików. Miło wspominamy całą wizytę, a szczególnie świetne ciasto gruszkowe z kajmakiem.
  • ZAAB – aromatyczne tajskie jedzenie niedaleko Bazyliki Wniebowzięcia NMP. Jedliśmy tam obiad i nam smakowało, potrawy były odpowiednio doprawione, a porcje spore. Miła obsługa, która chętnie pomaga w wyborze dań.

Jak dojechać do Kołobrzegu?

Do Kołobrzegu dojedziesz bezpośrednio pociągami Intercity m.in. z Wrocławia, Warszawy, Krakowa i Łodzi. Stacja kolejowa w Kołobrzegu znajduje się w odległości około kilometra od Parku Żeromskiego, tuż obok Muzeum Bursztynu. Koło dworca jest również dworzec PKS, gdzie zatrzymują się autobusy różnych przewoźników z większości dużych miast.

Rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera. Połączeń autobusowych szukaj na e-podroznik.pl.

Partnerem motoryzacyjnym naszej podróży wzdłuż wybrzeża Bałtyku było Mitsubishi

Oczywiście zawsze możesz wybrać się w podróż samochodem. Do Kołobrzegu trafisz w takim wypadku bez większego problemu, bo miejscowość leży przy drodze krajowej nr 11 (trasa z Poznania) oraz drodze ekspresowej S6 (z Trójmiasta przez Koszalin). Dzięki własnemu autu będziesz mógł wybrać się na wycieczkę po okolicznych atrakcjach i zwiedzić inne nadmorskie miasta.

Co jeszcze powinienem przeczytać?

Poznałeś właśnie najciekawsze atrakcje w Kołobrzegu i jego najbliższej okolicy. W mieście nie brakuje unikatowych zabytków i interesujących muzeów, które urozmaicą Twój urlop nad Morzem Bałtyckim. Życzę Ci słonecznej pogody i owocnego zwiedzania Kołobrzegu!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze