8 atrakcji Lublina, które warto zobaczyć w jeden dzień

Aktualizacja: 12 grudnia 2023 r.
Brama Krakowska w Lublinie
Brama Krakowska w Lublinie

Lublin nie jest pierwszym wyborem, gdy myślimy o mieście, w którym warto spędzić weekend. Stolica Lubelszczyzny okazała się być jednak wartościowym miastem, które bez kompleksów może walczyć o uwagę turystów. Miasto nie należy jeszcze do czołówki najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. I to jest wielka zaleta – turyści przyjeżdżają tutaj w mniejszych zastępach, na ulicach panuje spokojna atmosfera i można zwiedzać Lublin bez stresu.

Przekonajmy się, które zabytki i atrakcje Lublina warto zwiedzić. Zwiedzając Lublin w jeden dzień, bez pośpiechu poznasz zwarte i dobrze utrzymane Stare Miasto. Zdążysz dotrzeć do górującego nad miastem Zamku Lubelskiego i przespacerować się wzdłuż ciekawie zabudowanego Placu Litewskiego.

Lublin coraz częściej wymienia się na listach najważniejszych atrakcji Polski. I dobrze, bo Lublin przypadł mi do gustu i uważam go za perełkę, która będzie tylko zdobywać większą popularność. Zanim w mieście pojawią się tłumy, chodźmy na spacer wśród ciekawych miejsc do zobaczenia w Lublinie.

1. Zamek Lubelski

Zamek Lubelski to miejsce, na którego zwiedzanie nie powinno się żałować czasu. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Lublina, więc spodziewaj się tu większej liczby turystów niż w innych zakątkach Starego Miasta.

Zdecydowanie warto zobaczyć Kaplicę Trójcy Świętej wybudowaną za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Kaplica Trójcy Świętej jest ozdobiona przepięknymi malowidłami, a przez to stanowi jeden z najważniejszych zabytków sztuk średniowiecznej w Polsce.

Widok na Zamek Lubelski w Lublinie

Wieża zamkowa, czyli donżon, sięga swoją historią aż do XIV w. Był on jednak również areną dramatycznych wydarzeń II wojny światowej i lat powojennych, gdy mieścił w swoich murach ciężkie, komunistyczne więzienie.

Zamek Lubelski w Lublinie

Więzienie na Zamku Lubelskim rozpoczęło funkcjonowanie we wrześniu 1944 r., stając się po wejściu Armii Czerwonej miejscem prześladowania żołnierzy Armii Krajowej. Większość aresztowanych przed osadzeniem na Zamku trafiała do aresztów śledczych, gdzie byli okrutnie bici i torturowani.

Donżon i dziedziniec Zamku Lubelskiego w Lublinie
Donżon na terenie Zamku Lubelskiego

Szczególnie rażące i niewyobrażalne było praktykowane w więzieniu osadzanie żołnierzy Armii Krajowej i wojsk III Rzeszy we wspólnych celach. Szacuje się, że przez dziesięć lat funkcjonowania więzienia (1944 – 1954), przeszło przez niego nawet 33 000 osób.

Widok z donżonu zamku w Lublinie

Aktualnie, na kolejnych kondygnacjach donżonu urządzono tematyczne ekspozycje, a dach zaadaptowano na punkt widokowy. Podziemia wieży upamiętniają osoby zamordowane w więzieniu. Polecam Ci wejść na szczyt donżonu. Rzucisz z niego okiem na Lublin z ciekawej perspektywy.

2. Rynek i Trybunał Koronny

Lubelskie Stare Miasto jest niewielkie, ale w swojej kameralności bardzo urokliwe. Spacer po Starym Mieście zaczynamy przechodząc przez Bramę Krakowską, aby już po chwili znaleźć się na Rynku.

W centralnym punkcie tego placu znajduje się Trybunał Główny Koronny, czyli dawny najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego. Aktualnie to jedna z najważniejszych i najbogatszych historycznie atrakcji Lublina.

Brama Krakowska w Lublinie

Był to jeden z dwóch trybunałów znajdujących się na ziemiach polskich – obok tego w Piotrkowie (dziś: Piotrkowie Trybunalskim). Z Trybunałem Koronnym wiąże się ciekawa miejska legenda. Mówi się, że doszło tu kiedyś do rozprawy sądowej między wdową a magnatem, który wcześniej przekupił orzekającego sędziego.

Wieża Trynitarska w Lublinie

Kobieta, niezadowolona z krzywdzącego ją wyroku, wzniosła ręce do krucyfiksu twierdząc, że sprawiedliwszy wyrok wydałoby nawet diabeł. Wywołany tymi słowami szatan zjawił się w lubelskim Trybunale jeszcze tego samego dnia i wydał ponowny wyrok – tym razem na korzyść zrozpaczonej wdowy.

Przypieczętowując wyrok, oparł on rękę o sędziowski stół, wypalając w desce ślad dłoni. Nie mogący na to patrzeć, znajdujący się na krucyfiksie Chrystus obrócił wtedy głowę, nie mogąc pogodzić się z faktem, że diabeł wydał słuszniejszy od ludzi wyrok.

Zarówno przypalony stół, jak i krucyfiks znajdują się nadal w Lublinie. Obecnie Trybunał Koronny jest wykorzystywany jako pałac ślubów, a w jego podziemiach zorganizowaną Lubelską Trasę Podziemną, którą również warto zobaczyć.

Niestety, otwarta jest, w zależności od dnia tygodnia, tylko do godz. 16 lub 17. Warto mieć to na uwadze jeśli podobnie jak ja uwielbianie zwiedzanie miejskich podziemi. Na Rynku nie brakuje oczywiście restauracji i kawiarni. Ciekawym wyborem może się okazać żydowska restauracja Mandragora lub pub Stacyjka.

Rynek w Lublinie

Zanim tam wejdziemy, warto unieść głowę do góry i przyjrzeć się ciekawej rzeźbie. Na linie rozpiętej na Rynku balansuje wytrwale podobizna Jaszy Mazura, czyli znanego tu Sztukmistrza z Lublina.

Sztukmistrz z Lublina na Rynku
Niewzruszony wiatrem Sztukmistrz z Lublina

Lublin znalazł oryginalny sposób na zamaskowanie tych kamienic, które jeszcze nie doczekały się kompleksowego remontu.

Kamienice Starego Miasta w Lublinie

Często zdemolowane lub nieestetyczne okna zasłonięte są obrazami oznaczonymi numerami, których opis możemy znaleźć w miejskich przewodnikach. To znacznie lepsze, niż skazywanie odwiedzających na widok ruin w samym sercu miasta.

3. Plac Litewski i pomnik Unii Lubelskiej

Plac Litewski zajmuje obszar w widłach ulic 3 Maja i Krakowskie Przedmieście. Ten jedyny teren zielony w okolicach Starego Miasta to naturalny początek spaceru w kierunku Bramy Krakowskiej i lubelskiego rynku, pełen bardzo ciekawych zabytków.

Pierwotnie odbywały się na nim parady wojskowe, a z biegiem czasu stał się miejscem organizacji miejskich imprez i uroczystości. Na Placu umieszczono szereg pomników ku czci ważnych osób i wydarzeń w historii Polski. Oko cieszy również okazały gmach Poczty Głównej.

Stworzony według koncepcji Stanisława Staszica pomnik Unii Lubelskiej został odsłonięty w 1826 r. Upamiętnia on zawiązaną w 1569 r. unię realną między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim, która doprowadziła do powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Na Placu Litewskim znajdują się również pomnik Konstytucji 3 Maja i pomnik Nieznanego Żołnierza.

4. Fontanna Multimedialna

Poza wartościowymi zabytkami, Plac Litewski może się również pochwalić jedną z najnowocześniejszych fontann multimedialnych w Polsce. Fontanna w kształcie dużego liścia jest podzielona na dwie części pięciometrową groblą.

Wyposażenie pozwala na prezentację ciekawych pokazów z wykorzystaniem światła, dźwięku i projekcji obrazu na ścianach budynków. Możliwe jest również wyświetlanie obrazu na ekranie wodnym.

Fontanna na Placu Litewskim w Lublinie

Obserwowaliśmy fontannę zarówno z ławek dla gości, jak i z hostelowego balkonu, który zapewniał dobry widok na Plac Litewski. Wieczorem konstrukcja robi duże wrażenie i przyciąga dziesiątki zainteresowanych. Przez to plac żyje również późnym wieczorem.

5. Pałac Czartoryskich, Lubomirskich i Gubernialny

Pamiętam, że Plac Litewski dał mi do wyboru nie jeden, nie dwa, a… aż trzy pałace! Mówiłem przecież, że Lublin turystycznie nie ma się czego wstydzić. ;) Teren placu zamykają: Pałac Czartoryskich oraz pałace Lubomirskich (znany też jako Poradziwiłłowski) i Gubernialny połączone ze sobą galerią.

Barokowy Pałac Czartoryskich powstał w XVII w. Jest najmniej okazałym budynkiem tego typu na Placu Litewskim, a podczas II wojny światowej solidnie ucierpiał.

Pałac Lubomirskich – pierwotnie barokowy, a później przebudowany na klasycystyczny, jest nieco starszy. Powstał w XVI w., jednak w XIX w. uległ znacznej przebudowie. Przed II wojną światową pałac służył głównie wojsku, mieściły się w nim również organa Urzędu Wojewódzkiego.

Widok na Lublin z donżonu Zamku Lubelskiego w Lublinie
Tak skupiłem się na podziwianiu bogactwa pałaców, że… zapomniałem ich sfotografować ;)

Po zakończeniu wojny służył Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS), goszcząc w swoich murach Instytut Politologii. Aktualnie planuje się uruchomienie w pałacu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Pałac Lubomirskich jest połączony galerią z Pałacem Gubernialnym. Najmłodszy z pałaców powstał w XIX w. na zlecenie lubelskiego gubernatora, w celu zapewnienia miejsca dla rozrastającej się biurokracji. Po II wojnie światowej przekazano go we władanie UMCS, która nadal wykorzystuje go w celach naukowych i dydaktycznych.

6. Krakowskie Przedmieście

Po dokładnym obejrzeniu zabudowy Placu Litewskiego, warto przespacerować się ulicą Krakowskie Przedmieście w kierunku Bramy Krakowskiej.

To reprezentacyjny trakt Lublina o zwartej zabudowie, przy którym ulokowały się reprezentacyjne budynki miasta. Ulica prowadzi wprost na plac Łokietka z Bramą Krakowską, która otwiera przed turystami lubelskie Stare Miasto.

Ulica Krakowskie Przedmieście w Lublinie
Wieczorne życie Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie

Na Krakowskim Przedmieściu znajduje się kościół św. Ducha, prawdopodobnie najstarszy budynek przy tej ulicy. Świątynia powstała w 1419 r. i jako niezbyt okazały budynek, nie zwraca na siebie większej uwagi przechodnia.

Warto być jednak świadomym sześćsetletniej historii tego kościoła. Poza tym warto zwrócić uwagę na budynek hotelu Europa z XIX w.

Ulica jest deptakiem szczelnie zagospodarowanym przez restauracje, kawiarnie i punkty usługowe. Trudno się oprzeć lodziarni Bosko, serwującej podobno najlepsze lody na całym świecie (a przynajmniej na pewno najlepsze w Lublinie).

7. Brama Krakowska i Plac Łokietka

Gdy przejdziesz już Krakowskim Przedmieściem, dotrzesz do Placu Łokietka, który rozciąga się na terenie tuż pod dawnymi obwarowaniami miejskimi Lublina. Brama Krakowska jest pozostałością po XIV-wiecznych murach obronnych i jedną z dwóch bram prowadzących do średniowiecznego Lublina.

Brama Krakowska w Lublinie
Prowadzące na lubelskie Stare Miasto Brama Krakowska

Dostępu do grodu strzegła głęboka fosa oraz most zwodzony. Współcześnie we wnętrzu Bramy zorganizowano Muzeum Historii Miasta Lublina z ciekawymi zbiorami obejmującymi chociażby dawne mechanizmy zegarowe i dzwon. Każda kondygnacja muzeum opowiada o innym okresie w historii miasta.

Przy Placu Łokietka znajduje się również Nowy Ratusz – gmach Urzędu Miasta Lublina. Pierwotnie budynek ten służył jako Kościół Karmelitów Bosych.

8. Stare Miasto w Lublinie – Plac po Farze, Kamień Nieszczęścia

Przy jednej z kamienic Starego Miasta znajduje się przynoszący podobno pecha Kamień Nieszczęścia. Dla świętego spokoju obszedłem go z bezpiecznej odległości. O jego złym wpływie na ludzie życie informuje znak ostrzegawczy z wymowną podobizną kata.

Kamień Nieszczęścia w Lublinie
Owiany złą sławą Kamień Nieszczęścia

Na Placu po Farze możemy odnaleźć dobrze wyeksponowane, odtworzone przy okazji remontu Placu fundamenty rozebranego kościoła farnego św. Michała Archanioła. Zadbano o ich dobre podświetlenie, a współcześnie plac służy jako miejsce organizacji miejskich imprez i miejsce spotkań, dzięki prężnie tu działającym restauracjom. Z tego miejsca rozpościera się widok na Zamek Lubelski.

Plac po Farze w Lublinie
Wyeksponowane fundamenty kościoła farnego na Placu po Farze

Jeśli chcemy spojrzeć na miasto z wysokości, polecam wdrapać się na taras widokowy urządzony na Wieży Trynitarskiej.

Z wysokości 40 metrów roztacza się ciekawy widok na Starego Miasta i Zamek Lubelski. Po ciekawe widoki odsyłam również do donżonu na lubelskim Zamku, o którym powiem za chwilę.

Wieża Trynitarska w Lublinie

Tuż poza dawnym murami miejskimi, nieopodal Bramy Krakowskiej, można trafić na okazały budynek największego kościoła w Lublinie – barokowej archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Kamienice Starego Miasta w Lublinie

Jeśli mamy trochę czasu, możliwe jest wejście do środka świątyni. Na miłośnikach sztuki sakralnej wnętrze kościoła zrobi duże wrażenie.

Czy da się zobaczyć najciekawsze atrakcje Lublina w jeden dzień?

Odważnie założyłem, że jedno popołudnie wystarczy mi na zobaczenie wszystkiego, co Lublin ma turyście do zaoferowania. Miasto bardzo mi się spodobało, przez co żałuję odpuszczenia niektórych atrakcji, jak chociażby Kaplicy Trójcy Świętej, Lubelskiej Trasy Podziemnej czy browaru Perła.

Jeśli starczy Ci czasu – koniecznie zaplanujcie wizytę w tych atrakcjach. Ja musiałem się spieszyć, aby zdążyć na samolot do Kijowa i późniejszą wycieczkę do Czarnobyla. Lublin był wtedy świetną bazą wypadową do stolicy Ukrainy.

Gdzie spać w Lublinie? Polecane noclegi

Jeśli planujesz nocleg w Lublinie, postaraj się zarezerwować pobyt jak najbliżej Starego Miasta. Szkoda czasu na niepotrzebne dojazdy, bo można go spędzić spacerując po uliczkach Starówki.

Oferta hoteli, hosteli i apartamentów w centrum miasta jest bogata, ale żebyś nie musiał szukać samodzielnie – niżej wybrałem moich faworytów.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Lublina?

Mając do dyspozycji tylko jedno popołudnie, zdążyłem niedużym tempem przejść całe Stare Miasto oraz zwiedzić Zamek Lubelski.

Zabrakło czasu m.in. na odwiedziny w Państwowym Muzeum na Majdanku, znajdującym się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Nie zdążyłem również przejść Lubelską Trasą Podziemną, która zamyka się, w zależności od dnia tygodnia, o 16:00 lub 17:00.

Racjonalne jest zaplanowanie na zwiedzanie Lublina przynajmniej jednego, całego dnia. Jeśli poznawać miasta lubimy w niespiesznym tempie, polecam zaplanowanie na Lublin całego weekendu.

Transport w Lublinie. Jak przemieszczać się po mieście?

Lublin jest to dziewiąte pod względem populacji i szesnaste pod względem powierzchni miasto w Polsce. Na szczęście główne atrakcje Lublina, na których zobaczenie możemy sobie pozwolić w ciągu jednego dnia, są położone blisko siebie, w zasięgu spaceru.

Jedynie Państwowe Muzeum na Majdanku, znajdujące się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Majdanek, jest nieco oddalone od centrum. Wygodny dojazd do tego miejsca ze Starego Miasta jest możliwy m.in. dzięki autobusom linii 23 i trolejbusom linii 156.

Obowiązujący cennik biletów komunikacji miejskiej znajduje się na stronie ZTM Lublin. Tam też opublikowany jest schemat linii autobusowych i trolejbusowych. Rozkład jazdy możesz sprawdzić w serwisie jakdojade.pl.

I tu ciekawostka – Lublin to jedno z trzech polskich miast, obok Tychów i Gdyni, w których funkcjonuje sieć trolejbusowa. Przejazd trolejbusami przez miasto może być dla niektórych atrakcją samą w sobie.

Dworzec autobusowy znajduje się w ścisłym centrum, u podnóża Zamku Lubelskiego. Odjeżdżają z niego m.in. busy na pobliskie lotnisko międzynarodowe w Świdniku (port lotniczy Lublin). Kursy obsługuje prywatna firma Przewozy24.

Na dojazd do głównego dworca kolejowego musimy przeznaczyć więcej czasu, ponieważ oddalony jest od Starego Miasta o ponad 3 km. Busy obsługujące trasę do portu lotniczego Lublin w Świdniku odjeżdżają z dworca autobusowego.

No i mamy za sobą jednodniową wycieczkę po Lublinie, w czasie której udało się zobaczyć naprawdę sporo! Lublin zasługuje jednak na dłuższe zwiedzanie, w czasie którego zobaczymy wszystkiego jego duże i małe atrakcje. Ta wycieczka to jednak przedsmak kilkudniowej wycieczki. Życzę Ci udanego pobytu w Lublinie!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze