Lwów – skarb Ukrainy z listy UNESCO. Moja lista 7 miejsc, które warto zobaczyć

Lwów co warto zobaczyć blog podróżniczy

Zwiedzanie Lwowa to pierwszy pomysł, który przychodzi do głowy myśląc o podróży na Ukrainę. Lwów to miasto z polską przeszłością, leżące blisko naszej wschodniej granicy, mogące się pochwalić dziesiątkami miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić. Podpowiem Ci, co warto zobaczyć we Lwowie i które atrakcje zasługują na szczególną uwagę.

Co znajdziesz w artykule?

  • listę miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć we Lwowie przez weekend lub kilka dni wizyty w mieście,
  • mapę najciekawszych atrakcji Lwowa,
  • informacje o dojeździe do Lwowa z Polski – pociągiem, autobusem, samochodem i przekraczając granicę pieszo,
  • propozycje najlepszych miejsc do spania,
  • rekomendacje najciekawszych kawiarni i restauracji,
  • informacje praktyczne dotyczące wymiany waluty i ubezpieczenia turystycznego.

Podróż do Lwowa – czego możesz się spodziewać?

Lwów budził we mnie pozytywne emocje już wtedy, gdy po raz pierwszy postawiłem nogę na lwowskiej ziemi, wysiadając z pociągu relacji Przemyśl – Kijów.

To miasto to dla mnie złoty środek między nowoczesnymi, bezosobowymi miastami zachodniej Europy, a przygnębiającymi szarością (co nie jest pozbawione uroku) miastami europejskiego wschodu – jak Kijów, Charków czy Zaporoże.

Lwów nie jest przy tym prowincjonalnym miasteczkiem – mieszka w nim ponad 700 000 osób. Miasto jest ważnym ośrodkiem akademickim, a obok Odessy i Kijowa to jedno z najchętniej odwiedzanych przed turystów miast Ukrainy.

Jednym z wielu wabików jest zespół staromiejski Lwowa, który od 1998 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uroku dodają liczne restauracje i kawiarnie, które swoim wystrojem dobrze wpisują się w klimat brukowanych, tętniących życiem uliczek centrum miasta. Warto zatrzymać się na noc w tym rejonie miasta.

Przed przyjazdem do Lwowa rozejrzyj się za odpowiednim noclegiem. Zwracaj uwagę na lokalizację – im bliżej lwowskiego Rynku się zatrzymasz, tym wygodniej będzie Ci zwiedzać miasto.

Do Lwowa przyciągają polskich turystów również ceny – weekendowy wyjazd do Lwowa nie nadszarpnie portfela nawet mniej zamożnych podróżników.

W artykule przeprowadzę Cię przez wszystkie kroki planowania podróży do Lwowa. Sprawdzimy warunki wjazdu na Ukrainę i dojazdu do Lwowa, wybierzemy miejsca noclegowe i zaplanujemy zwiedzanie tak, abyś dobrze wspominał każdą chwilę spędzoną w tym mieście.

Zastanówmy się wspólnie, które miejsca i atrakcje warto zobaczyć podczas Twojej pierwszej wizyty we Lwowie.

Booking.com

Interaktywna mapka atrakcji Lwowa

Aby ułatwić Ci zwiedzanie Lwowa, przygotowałem interaktywną mapkę, na której zaznaczyłem:

  • wszystkie atrakcje Lwowa, które warto zobaczyć,
  • najciekawsze muzea i obiekty kultury,
  • rekomendowane restauracje i klimatyczne kawiarnie w Lwowie,
  • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać.

Z mapki będziesz mógł korzystać zarówno na komputerze, jak i na Twoim telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Lwowa.

Co warto zobaczyć we Lwowie? 7 atrakcji, które powinieneś odwiedzić

Pomimo tego, że Lwów to rozległe miasto, weekendowe, szybkie zwiedzanie miasta jest wygodne.

Zabytkowe centrum wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i główne zabytki Lwowa sąsiadują ze sobą, a centrum zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię.

1. Rynek (Ринок)

Myśląc o spacerze wśród atrakcji Lwowa, powinniśmy skierować się na początku na centralny plac miasta – lwowski Rynek.

Kwadratowy plac jest zamknięty przez 44 kamienice reprezentujące różne style architektoniczne. Razem z lwowską starówką, Rynek jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kamienice Rynek UNESCO Lwów blog podróżniczy

W czterech rogach Rynku stoją rzeźbione fontanny, których bohaterami są postaci mitologiczne – m.in. Adonis i Afrodyta. Centralnym punktem placu jest Ratusz Miejski.

Na wieży ratusza, na wysokości niespełna 60 metrów, znajduje się punkt widokowy. Warto się na niego wdrapać, bo z braku wysokich budynków dookoła, zapewnia dobry widok na spory kawałek Lwowa.

Pałac Lubomirskich Lwów UNESCO

Bilet wstępu kosztuje 40 UAH (ok. 5,5 zł). Wejście na wieżę widokową znajdziesz na południowej ścianie Ratusza (czyli tej, przy której przejeżdżają tramwaje).

Wszystkie lwowskie kamienice na Rynku są urocze, ale zwróć szczególną uwagę na wschodnią pierzeję i:

  • kamienicę nr 4 (tzw. Czarna Kamienica), charakterystyczna dzięki temu, że została zbudowana z czarnego piaskowca; znajduje się w niej Muzeum Historyczne,
  • kamienicę nr 6 (tzw. Kamienica Królewska), należąca dawniej do króla Jana III Sobieskiego,
  • kamienicę nr 9 (dawny Pałac Arcybiskupi), w której gościł król Władysław II Jagiełło i, niestety, zmarł król Michał Korybut Wiśniowiecki,
  • sąsiednią kamienicę nr 10, czyli Pałac Lubomirskich.
Ratusz Lwów blog podróżniczy
Ratusz na lwowskim Rynku z dostępną dla turystów wieżą widokową

Przy lwowskim Rynku znajduje się również Włoskie Podwórko (Італійське подвір’я), czyli otoczony przez balkony z kolumnami dziedziniec, w którym odbywają się często koncerty.

Rynek i jego najbliższa okolica jest oczywiście pełna ciekawych restauracji i kawiarni. W czasie pobytu we Lwowie możesz liczyć na solidne zaplecze gastronomiczne i dziesiątki miejsc z pyszną kawą.

Gdzie wypić na Rynku dobrą kawę? Wstąp do Lwowskiej Kopalni Kawy na kawę po banderowsku (bardzo słodka). Wolisz bardziej klasycznie? Idź do Świata Kawy na dobre cappuccino.

Rynek we Lwowie nie pustoszeje o żadnej porze dnia. W ciepłych porach roku dzieje się tu sporo wydarzeń i koncertów, a zimą działa jarmark świąteczny.

Tramwaj Rynek Lwów
Lwowski tramwaj przejeżdżający przez Rynek

Przez cały rok turyści ustawiają się w kolejce do Pijanej Wiśni, żeby pokrzepić się szklaneczką dobrej wiśniówki.

O serwowanie najlepszego piwa posądza się Teatr Piwa “Prawda”, chociaż ja będę podtrzymywał, że jeśli alkohol we Lwowie, to tylko w legendarnej restauracji Baczewski, która nawiązujące do działalności Józefa Adama Baczewskiego – lwowskiego producenta wódek i nalewek.

2. Stare Miasto – spacer lwowską starówką

Z każdego rogu Rynku wychodzą po dwie ulice, a każda z nich rozprowadza turystów po niewielkiej, ale bogatej w atrakcje starówce Lwowa. Stare Miasto we Lwowie pełne jest zarówno atrakcji, jak i ciekawych restauracji i przytulnych kawiarni.

Poznając Lwów zauważysz, że sporą część miejskich atrakcje stanowią kościoły katolickie. To na pierwszy rzut oka nieścisłość – w końcu na Ukrainie mocno przeważa prawosławie. Pamiętaj jednak o polskiej przeszłości Lwowa i tym, że miasto od wieków zamieszkiwała różnorodna, wielokulturowa społeczność.

Mówiąc o świątyniach, nie zapomnij odwiedzić Katedry Dominikańskiej i Katedry Łacińskiej (a tak naprawdę: Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Leżą w przeciwległych krańcach lwowskiej starówki.

Targ książek Galeria Dominikańska
Targ starych książek pod Katedrą Dominikańską

Na placu przy Katedrze Dominikańskiej (klasztor Dominikanów) rozkłada się targ starych książek pełen rosyjsko- i ukraińskojęzycznych wydawnictw. Nawet jeśli nie chcesz nic kupować, przejdź się wzdłuż tego ulicznego kramu i zobacz, które stoisko w danym dniu cieszy się największym wzięciem.

Przy tym samym placu znajdziesz pomnik Nikifora z Krynicy, a tuż obok Arsenał Królewski.

Podobno najlepsze żeberka we Lwowie zjesz w restauracji Pod Arsenałem. Nie jadłem, ale znajomi byli wniebowzięci. Na coś mocniejszego wieczorem idź do Domu Legend, lwowskiej… legendy wśród pubów. 

W innym zakątku Starego Miasta, po drugiej stronie Rynku, na uwagę zasługuje stojąca obok Katedry Łacińskiej Kaplica Boimów – lwowskiej rodziny kupieckiej, do której należał Jerzy Boim, sekretarz króla Stefana Batorego. Często fotografowana ze względu na charakterystyczną fasadę.

W północnej części Starego Miasta polecam spacer po niewielkiej dzielnicy ormiańskiej. Między ulicami Lesi Ukrainki (Лесі Українки) i Wirmeńską (Вірменська) stoi XIV-wieczna katedra ormiańska z freskami Józefa Mehoffera. Mówiąc o lwowskich świątyniach, warto zajrzeć również na ul. Krakowską, aby obejrzeć cerkiew Przemienienia Pańskiego.

Idąc ulicą Drukarską, na ścianach kamienic trafisz na pozostałości po dawnych, polskich szyldach reklamowych. Stare Miasto ma jeszcze kilka takich perełek – śladów historii miasta.

Może trochę lwowskich chemikaliów? Przy katedrze ormiańskiej działa Gazowa Lampa – miejsce, w którym kolorowe trunki podaje się w laboratoryjnych probówkach. Oblegane przez turystów, ale ma swój urok.

Kolejki ustawiają się również przed Lwowską Manufakturą Czekolady (Львівська майстерня шоколаду), która serwuje wytwarzane na miejscu słodkości.

Polskie napisy kamienica Lwów
Polskie napisy kamienica Lwów Ukraina
Pozostałości po polskich szyldach reklamowych na ulicach Lwowa

Liczba ciekawych kawiarni i restauracji na lwowskiej starówce jest ogromna. Nie odbieram Ci przyjemności sprawdzania kolejnych na własnej skórze, ale ja zaplanowałbym swój dzień w ten sposób:

Życie nie polega jednak tylko na konsumpcji. Zobaczyliśmy atrakcje lwowskiej starówki, a więc zażyć nieco wyższej kultury.

3. Opera Lwowska (Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu)

Gmach lwowskiej opery stoi u północnego krańca jednej z reprezentacyjnych ulic miasta – Prospektu Swobody (dawnych Wałów Hetmańskich).

Gdy już obejrzysz z zewnątrz jej okazały budynek, który powstał w końcówce XIX wieku, zdecydowanie warto wejść do środka.

Opera lwowska Lwów Ukraina

Jeśli w danym dniu nie ma przedstawień, w kasie biletowej można kupić bilet, który pozwoli zwiedzić wnętrze opery. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz trafić np. na próbę baletu.

Polecam Ci przejrzenie repertuaru i kupienie biletów na jedno z przedstawień opery. Odwiedzam operę przy każdej wizycie we Lwowie, przez co miałem już przyjemność obejrzeć m.in. balet Jezioro Łabędzie i Kopciuszka.

Bilet na balet kosztował 200 UAH, czyli ok. 26 zł za miejsce na parterze. Trudno znaleźć tańsze bilety gdziekolwiek w Europie, ale też trudno wyobrazić sobie lepszy “pierwszy raz w operze”, niż właśnie we Lwowie.

4. Prospekt Swobody

Przy Prospekcie Swobody, pod którym płynie ukryta w kanałach rzeka Pełtew, stoją reprezentacyjne budynki Lwowa – m.in. pięciogwiazdkowy Grand Hotel i dawna siedziba Galicyjskiej Kasy Oszczędności.

Galicyjska Kasa Oszczędności we Lwowie
Grand Hotel Lwów

Znakiem charakterystycznym dla budynku kasy oszczędności jest kopuła ozdobiona rzeźbą symbolizującą “Oszczędność”. Pod kopułą nadal możesz znaleźć polski napis “Galicyjska Kasa Oszczędności”. Współcześnie budynek zajmuje Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego.

Szybka przekąska? We Lwowie roi się od sieciowych kawiarni Lviv Croissants (Львівські Круасани). Wpadnij tu na dobrą kawę i wytrawnego lub słodkiego croissanta w przerwie od zwiedzenia Lwowa.

Ulica kończy się na południu polskim akcentem – Placem Mickiewicza. Chętnie zaglądają tu polscy turyści, bo charakterystycznym punktem placu jest pomnik Adama Mickiewicza.

Nocny Lwów kamienice co warto zobaczyć

Po spacerze Prospektem Swobody przenosimy się do innej dzielnicy Lwowa – rejonu łyczakowskiego (Личаківський район), aby odwiedzić ogromną, lwowską nekropolię. Zdecydowanie warto zajrzeć do tego zakątka miasta.

5. Cmentarz Łyczakowski z Cmentarzem Orląt Lwowskich

Cmentarz Łyczakowski to ogromna, zabytkowa nekropolia Lwowa, na której terenie stoi ponad 300 000 mogił.

Ten ważny dla polskiej historii cmentarz jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy artystów, naukowców i osób walczących o Lwów.

Rzeźby Cmentarz Łyczakowski
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie Ukraina

Na Cmentarzu Łyczakowskim leży m.in. Stefan Banach – wybitny matematyk, a jednocześnie miłośnik hucznego i rozrywkowego stylu życia.

Jak przypadkiem zostać… doktorem matematyki? 

Wybitny Banach nigdy nie był zainteresowany karierą naukową – nie uzyskał nawet stopnia magistra matematyki. Jego asystenci nie odstępowali go jednak na krok, zbierając jego pisane na barowych serwetkach notatki. 

Po długiej pracy stworzyli za niego pracę doktorską, ale Banach nie był zainteresowany jej obroną. Zwabiono go więc na uczelnię z prośbą o pomoc “pewnym ludziom” w rozwiązaniu matematycznych problemów. Gdy Banach od odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania dowiedział się, że właśnie zakończył swoją obronę doktoratu.

Często odwiedzane przez polskich turystów są również groby Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej.

Największe emocje budzi wizyta w części Cmentarza Łyczakowskiego zwanej oficjalne Cmentarzem Obrońców Lwowa, a zwyczajowo Cmentarzem Orląt Lwowskich. W tej części cmentarza złożono uczestników wojny polsko-ukraińskiej o Lwów, która toczyła się na przełomie 1918 i 1919 r. oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Cmentarz Orląt Lwowskich
Cmentarz Orląt groby Lwów
Groby polskie Lwów cmentarz obrońców Lwowa
Lwów Cmentarz Łyczakowski groby

Określenie “orlęta lwowskie” wzięło się z młodego wieku obrońców Lwowa. Byli to często uczniowie szkół średnich i studenci.

Cmentarz Łyczakowski to przy okazji plenerowa galeria sztuki, w której w formie rzeźb nagrobnych można znaleźć dzieła wielu wybitnych polskich rzeźbiarzy. Wstęp do teren Cmentarza Łyczakowskiego jest płatny.

Jak dojechać na Cmentarz Łyczakowski?

Pod główną bramę Cmentarza Łyczakowskiego można dojechać tramwajem nr 1 jadącym w kierunku Pohulianka (Погулянка) z okolic lwowskiego Rynku lub rejonu dworca kolejowego.

Do tramwaju nr 1 możesz wsiąść np. na przystanku Pidvalna (Підвальна). Podróż z tego punktu zajmie Ci 10 minut. Wysiadasz na przystanku Cmentarz Łyczakowski (Личаківський цвинтар).

6. Kopiec Unii Lubelskiej i wzgórze Wysoki Zamek

Po północnej stronie Starego Miasta wznosi się Wysoki Zamek – wzgórze osiągające prawie 400 m n.p.m., świetny punkt widokowy na centrum Lwowa i okolice miasta.

Na Wysokim Zamku stał kiedyś wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego zamek obronny, z którego współcześnie pozostały tylko szczątkowe ruiny zamku.

W końcówce XIX wieku na wzgórzu usypano kopiec, który upamiętniał 300. rocznicę zawarcia unii lubelskiej.

Warto przyjść tu nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorem, aby jak na dłoni zobaczyć światła Lwowa.

Zachód słońca Lwów Rynek
Zachód słońca nad lwowskim Rynkiem to dobry czas, aby wybrać się na Kopiec Unii Lubelskiej

7. Główny dworzec kolejowy

Główny dworzec kolejowy we Lwowie pełni oczywiście ważne funkcje transportowe dla miasta, ale ma też sporą wartość jako atrakcja miasta.

Można do niego dotrzeć tramwajami nr 1, 6, 9 i 10, które mają pętlę tuż przy wejściu do budynku dworca.

Bryła z zewnątrz, pomimo zniszczeń wojennych, zachowała swój wygląd z czasów budowy. Powojenna odbudowa dworca spowodowała jednak, że we wnętrzach zagościł gryzący się z tą bryłą socrealizm.

Pociągi odjeżdżają z peronów przykrytych stalową halą peronową. Możesz tu wsiąść prawie wyłącznie do pociągów dalekobieżnych – te podmiejskie mają odrębny dworzec oddalony kilkaset metrów.

8. Kościół św. Elżbiety (Церква Св. Ольги та Єлизавети)

Planując ostatni nocleg we Lwowie chciałem być jak najbliżej przystanku marszrutki, w którego zacznę podróż w kierunku polskiej granicy. Poszukiwałem więc hotelu w okolicach dworca kolejowego i zatrzymałem się ostatecznie w BonApart.

Pod względem lokalizacji trafiłem w dziesiątkę, bo:

  • miałem raptem 100 metrów do sklepu firmowego Roshen, czyli czołowego producenta słodyczy na Ukrainie,
  • mieszkałem w bliskim sąsiedztwie fotogenicznego kościoła św. Elżbiety.

Kościół św. Olgi i Elżbiety (Церква Св. Ольги та Єлизавети) znajduje się tuż obok kontrowersyjnego dla Polaków pomnika Stefana Bandery, na placu Kropyvnytskoho (пл. Кропивницького).

Kościół św. Elżbiety Lwów

Świątynia stoi dokładnie na wododziale Wisły i Dniestru, przez co mówi się, że w zależności od strony dachu, woda spływa z niego do innego morza. Dowiedziałem się o tym już po powrocie ze Lwowa, a szkoda, bo nie doceniłem wyjątkowości tego kościoła.

Rozety kościoła skojarzyły mi się z katedrą Norte Dame w Paryżu, chociaż pod względem rozmachu lwowskiej świątyni jest do paryskiego odpowiednika daleko.

Tuż przy kościele znajdziesz przystanek tramwajowy Kropyvnytskoho (Кропивницького).

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Pamiętaj, żeby przed każdym wyjazdem za granicę wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę za nie więcej niż kilka złotych dziennie. 

Co jeszcze warto zobaczyć we Lwowie?

Jeśli wystarczy Ci czasu i poradzisz sobie z zobaczeniem wszystkich atrakcji i miejsc z mojej listy, zainteresuj się dodatkowymi punktami:

  • katedra (sobór) św. Jura – świątynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, w skład tego zespołu architektonicznego wchodzi kilka budynków położonych malowniczo na wzgórzu.
  • Kasyno Szlacheckie (Dom Uczonych) – dawne kasyno uczęszczane prze bogatych ziemian, które znajduje się w budynku powstałym w 1898 r. Uznawany za jedną z najpiękniejszych budowli w stylu neobarokowym. Przepiękny, charakterystyczny hol kasyna z drewnianymi schodami.
  • Pałac Potockich – jedna z licznych rezydencji magnackiego rodu Potockich, zbudowana pod koniec XIX wieku dla Alfreda Józefa Potockiego. W budynku mieści się Lwowska Galeria Sztuki, a część budynku jest lwowską rezydencją prezydenta Ukrainy. Dawne, polskie pałace można nadal odnaleźć wśród ulic Lwowa.
  • Muzeum Farmacji – niewielkie muzeum leżące tuż obok lwowskiego Rynku, w budynku, w którym apteka działała od XVIII wieku. Posiada dużą kolekcję dawnych opakowań na leki, a muzeum poświęcone jest historii farmacji.

Komunikacja miejska we Lwowie – jak poruszać się po mieście?

Po ulicach Lwowa można się najwygodniej przemieszczać tramwajami i trolejbusami. Podmiejskie trasy obsługują marszrutki, czyli małe busiki.

Przemieszczanie się po Lwowie najłatwiej planować poprzez stronę eWay, która działa podobnie do jakdojade.pl. Na stronie wystarczy wskazać punkt startowy i końcowy podróży, a wynikiem będą przygotowane różne warianty interesującej Cię trasy.

Autobus 2A Lwów komunikacja miejska
Autobus lwowskiej komunikacji miejskiej na przystanku Uniwersytet

Bilet na tramwaj kupisz u prowadzącego pojazd (tuż po wejściu do pojazdu).

Może Cię zaskoczyć sposób, w jaki kasuje się bilety w lwowskim transporcie publicznym. Zamiast elektronicznych kasowników, które nadrukowują godzinę skasowania na bilecie, we Lwowie działa to w sposób mechaniczny.

Kasownik Lwów tramwaj
Mechaniczny kasownik biletów – ciekawy relikt w cyfrowych czasach

Na ścianach tramwajów i trolejbusów znajdują się metalowe urządzenia, do których wkłada się bilet i naciska przycisk ze sprężyną. Na bilecie są robione dziurki według określonego wzoru i… już. Bilet skasowany, a kontrolujący po wzorze pozna, czy zrobiłeś to w tym, czy innym tramwaju. Proste, a skuteczne.

Od kilku lat bilety można także kupować poprzez skanowanie kodów QR umieszczonych w pojazdach, ale sposób nr 1 jest dużo ciekawszy i wyjątkowy.

Gdzie spać we Lwowie? Polecane noclegi

Najważniejsze atrakcje Lwowa są położone blisko siebie. Warto zatrzymać się na noc w miejscu, które pozwoli na piesze spacery po centrum miasta.

Przygotowałem kilka rekomendacji miejsc, w których miałem okazję się zatrzymać i które polecam.

Booking.com

Warto, żebyś miał na swoim telefonie aplikację Whatsapp. Przez nią często komunikują się właściciele hoteli, aby podać szczegóły pobytu.

Rezerwując noclegi we Lwowie celowo unikałem miejsc tuż przy Rynku. Miasto żyje do późnych godzin nocnych i na ulicach jest głośno. Jeśli trafi się okna właśnie od tej strony, to można mieć trochę problemów z zaśnięciem.

Ceny we Lwowie – czy Lwów to tanie miasto?

Przeciętne ceny we Lwowie, w porównaniu ze standardem dużych, polskich miast, są niższe. Nie spodziewaj się jednak podróży “za pół darmo”.

We Lwowie bardzo tani jest transport. Bilety na tramwaje i trolejbusy kosztują mniej niż złotówkę, a przejazd ze Lwowa do polskiej granicy kosztuje niecałe 10 zł.

Ulice Lwowa

Niższe niż w Polsce ceny proponuje też Uber, Bolt i Uklon (ukraiński odpowiednik), czyli aplikacje do usług taksówkarskich.

Mniej niż w Polsce zapłacisz też w restauracjach, chociaż wiele zależy oczywiście od składowych zamówienia. Odwiedzając restauracje w dwie osoby, płaciliśmy zazwyczaj 50-70 zł jedząc danie główne, zupę i pijąc do tego np. po lampce wina.

O wiele tańsza niż w Polsce jest kawa. Espresso w ulicznej kawiarence kosztuje 2-3 zł, a za dobre cappuccino płaci się ok. 5 zł. W dobrych kawiarniach jest drożej, ale ceny i tak są o 20-30% niższe niż w Polsce.

Kompot Lwów pamiątka
Dobry pomysł na pamiątkę – lwowski kompot za 250 UAH, czyli 33 zł

Średni poziom cen za noclegi też jest niższy niż w Polsce. Za miejsce w wieloosobowej sali hostelu płaci się 20-30 zł. Dwuosobowe, nowocześnie urządzone pokoje w centrum miasta kosztują mniej niż 100 zł za dobę.

Wymiana walut podczas podróży na Ukrainę

Walutą obowiązującą na Ukrainie jest hrywna (UAH).

Aby nie musisz korzystać z kantorów i oszczędzać na wymianie walut, w każdej podróży korzystam z karty Curve.

Polecam Ci zamówić tę darmową kartę i przetestować ją jeszcze w Polsce. 25 zł bonusu możesz wydać wszędzie tam, gdzie możliwe są płatności kartą.

Wjazd na Ukrainę – czy trzeba mieć paszport?

Aby wjechać na Ukrainy jako obywatel Polski, powinieneś mieć przy sobie ważny paszport.

Na jego podstawie możesz przebywać na Ukrainie do 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Sprawdź aktualność tej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na Ukrainę nie wjedziesz z dowodem osobistym.

Jeśli planujesz wyprawę do naszego wschodniego sąsiada i nie masz jeszcze paszportu, odpowiednio wcześniej złóż o niego wniosek w punkcie paszportowym Twojego urzędu wojewódzkiego.

Ubezpieczenie turystyczne – czy warto je mieć na Ukrainie?

W tym przypadku obowiązuje tylko jedna zasada – jeśli wyjeżdżasz za granicę, zawsze powinieneś wcześniej wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Opuszczając Polskę, tracisz wszelką ochronę ubezpieczeniową i nie należą Ci się żadne świadczenia medyczne (z wyjątkiem tych, do których upoważnia Cię Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, za które często i tak musisz płacić).

Jeśli chcesz uniknąć kosztów leczenia za granicą – zawsze wykupuj ubezpieczenie turystyczne. Koszty są pomijalne – to zazwyczaj kilka złotych dziennie. Dokładne koszty możesz sprawdzić w internetowym kalkulatorze. Kalkulator pokaże Ci listę ofert ubezpieczeń, z których będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą.

Jak dojechać do Lwowa z Polski?

Możliwości dojazdu z Polski do Lwowa są zróżnicowane. Możesz zdecydować się na podróż:

  • samolotem,
  • pociągiem,
  • autobusem (nie polecam ze względu na czas jazdy i ryzyko oczekiwania na granicy),
  • własnym samochodem (ryzyko podobne jak w przypadku autobusu),
  • przekroczyć granicę państwową pieszo (przez przejście graniczne Medyka – Szeginie).

Dotarcie do Lwowa samolotem

We Lwowie działa międzynarodowy port lotniczy (Danylo Halytskyi International Airport Lviv), który leży tylko 6 kilometrów od centrum Lwowa.

Samoloty tanich linii lotniczych (Wizzair, Ryanair) obsługują połączenia z większości polskich lotnisk. Aktualną siatkę połączeń możesz sprawdzić na stronie lotniska i u poszczególnych linii lotniczych.

Lot z polskich lotnisk zajmuje 1-1,5 godziny. Mój lot z Wrocławia minął tak szybko, że nie zdążyłem nawet porządnie zasnąć, a pilot już zasygnalizował, że zaczyna się procedura zniżania i lądowania.

Jak dojechać z lotniska we Lwowie do centrum?

Lotnisko we Lwowie jest połączone z centrum miasta komunikacją miejską.

Sprzed wyjścia z terminala lotniska odjeżdża trolejbus nr 29, który zawiezie Cię na końcowy przystanek Universytet tuż przy Parku Iwana Franki w centrum Lwowa.

Podróż trolejbusem nr 29 zajmuje Ci ok. 30 minut.

Trolejbus we Lwowie

Bilet kupisz u kierującego pojazdem. W jego szybie będzie mała szufladka, do której powinieneś włożyć pieniądze (nie za grube, bo może być problem z wydaniem reszty) i pokazać liczbę biletów na palcach. To jest szybki sposób na rozwiązanie problemów z komunikacją po ukraińsku.

Trasę trolejbusa możesz sprawdzić na eWay (ukraiński odpowiednik jakdojade.pl).

Dojazd do Lwowa pociągiem

Między Lwowem, a Przemyślem kursują pociągi uruchamiane przez Koleje Ukraińskie na trasie Przemyśl – Lwów – Kijów oraz Przemyśl – Odessa. W okresie pandemii koronawirusa ich kursowanie może być czasowo zawieszane.

Bilety na pociąg kupuje się online na stronie Kolei Ukraińskich. W wyszukiwarce wpisz “Przemysl” (bez polskich znaków) i “Lviv”.

Najtańsze bilety na 2. klasę kosztują trochę ponad 20 zł. Ukraiński system sprzedaży pozwala wybrać interesujące nas miejsca do siedzenia – wystarczy na nie kliknąć podczas rezerwacji.

Podróż pociągiem zajmuje ok. 2 godzin. Bardzo wygodne jest to, że kontrola celno-paszportowa odbywa się w czasie jazdy, więc pociąg nie musi oczekiwać na granicy i tracić na tym sporo czasu.

Gdy w pociągu jest wyjątkowo dużo ludzi, pociąg stoi na stacji we Lwowie lub Przemyślu dłużej, aż do czasu zakończenia kontroli.

Zobacz wszystkie dostępne hotele i miejsca noclegowe we Lwowie

Jak dojechać z dworca kolejowego we Lwowie do centrum?

Tuż przed wejściem na lwowski dworzec kolejowy znajduje się pętla tramwajowa. Aby dostać się do centrum miasta (okolice Rynku), wsiądź do tramwaju nr 1 lub nr 6.

Trasy tramwajów sprawdzisz na eWay: tramwaj nr 1, tramwaj nr 6.

Bilet kupisz u motorniczego – dobrze, gdybyś płacił niezbyt grubymi nominałami, aby uniknąć kłopotów z wydaniem reszty.

Tramwaj Lwów co warto zobaczyć
Niezbyt nowoczesny, ale klimatyczny tramwaj przemierzający ulice Lwowa

Dojazd do Lwowa własnym samochodem

Dojazd do Lwowa własnym samochodem nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. Obawiałbym się przede wszystkim kolejek na granicy (trudno przewidzieć, jak będzie danego dnia) i związanego z tym długiego oczekiwania na przekroczenie granicy.

Jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem, pamiętaj o zaopatrzeniu się w Zieloną Kartę – poświadczenie ważności ubezpieczenia za granicą.

W przypadku podróżowania autem, które nie jest Twoją własnością, musisz posiadać notarialne potwierdzenie możliwości użytkowania tego auta przetłumaczone na język ukraiński.

Piesze przekraczanie granicy i dojazd marszrutką do Lwowa

Najwygodniejszymi formami dojazdu do Lwowa są samolot (jeśli lecimy z lekkim bagażem) i pociąg (gdy chcemy przewieźć tych rzeczy więcej).

Gdybyś jednak z jakiegoś powodu nie mógł skorzystać z żadnej z tych form (odwołania połączeń w związku z pandemią, drogie bilety lotnicze) lub po prostu chcesz przecież trochę większą przygodę – możesz dojechać do Lwowa “na raty”. Robiłem tak nie raz i zawsze było w porządku.

Jadąc w kierunku Lwowa, podróż dzieli się na kilka etatów. W przeciwnym kierunku etapy są te same – wystarczy zrealizować je w odwrotnej kolejności:

  • dojazd do Przemyśla (dowolnym środkiem transportu: autobusem, pociągiem, własnym samochodem),
  • przejazd busem do przejścia granicznego w Medyce,
  • piesze przekroczenie granicy przez przejście graniczne Medyka – Szeginie (Шегині).
Marszrutka Lwów Szegini
Marszrutka, która zawiezie Cię z Szegini do Lwowa

Gdy dotrzesz już do Przemyśla, busów do Medyki możesz szukać zarówno po północnej, jak i południowej stronie dworca kolejowego Przemyśl Główny. Dla ułatwienia poszukiwań proponuję, żebyś dotarł do dworca autobusowego w Przemyślu.

Busy do Medyki odjeżdżają zazwyczaj częściej niż raz na godzinę. Bilet kosztuje ok. 3 zł, a podróż trwa ok. 15-20 minut.

Piesze przejście przez granicę państwową może zająć kilka minut albo kilka godzin – wszystko zależy od liczby osób, które w danym czasie wpadły na ten sam pomysł.

Gdy uda Ci się dostać na ukraińską stronę, kilkadziesiąt metrów za przejściem granicznym znajdziesz niewielki dworzec autobusowy Szeginie. Stamtąd odjeżdżają marszrutki (niewielkie autobusy) do Lwowa.

Podróż trwa ok. 1,5 godziny i kosztuje ok. 75 UAH. Pieniądze możesz wypłacić z bankomatów – najlepiej przy pomocy darmowej karty Curve, która da Ci najlepszy kursy wymiany walut.

Marszrutka kończy jazdę na dworcu zachodnim we Lwowie (АС Західна). Aby dojechać bliżej centrum miasta, wsiądź do dowolnej marszrutki jadącej w rejon dworca kolejowego we Lwowie – z tego przystanku.

Pomimo tłumów przypadkowych turystów, Lwów nie jest przereklamowanym produktem turystycznym. To miasto pełne atrakcji i zabytków, w którym unosi się przyjazny, specyficzny dla tego miejsca klimat. Lista miejsc, które warto zobaczyć we Lwowie jest długa, ale ja wybrałem dla Ciebie kilka najważniejszych moim zdaniem atrakcji. Mam nadzieję, że sam odkryjesz sporo zakątków miasta i rozbudujesz tę listę o swoje typy. Udanej podróży do Lwowa!


Mam dla Ciebie więcej przydatnych treści o Ukrainie

Odwiedź artykuły, w których opowiadam o zwiedzaniu innych, ukraińskich miast:

Sprawdź wszystkie artykuły z kategorii Ukraina, które opublikowałem na blogu.

Poznaj wszystkie narzędzia, z których korzystam przy planowaniu podróży dzięki Niezbędnikowi podróżnika.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!​

Napisaliśmy go zgodnie z standardami jakości naszych publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze