Moje social media
Szukaj na blogu
Bartekwpodrozy.pl

Co zobaczyć w Kijowie? 14 pomysłów na zwiedzanie miasta

3 czerwca 2019
(aktualizacja: 30 września 2020)

Poświęcając kilka dni na zwiedzanie Kijowa, odnalazłem tu wpadającą w oko architekturę, opartą na kontrastach między pięknymi kopułami cerkwi, a szkaradnymi, postradzieckimi blokowiskami. W Kijowie z całą pewnością nie brakuje atrakcji turystycznych i miejsc, które warto zobaczyć.


Co znajdziesz w artykule?

  • wskazówki dotyczące przemieszczania się po Kijowie komunikacją miejską,
  • listę najciekawszych atrakcji Kijowa wraz z mapą, na której zaznaczyłem wszystkie ważne punkty,
  • wskazówki na temat dojazdu do miejsc, które warto zobaczyć w Kijowie,
  • propozycje atrakcji w okolicach Kijowa,
  • rekomendacje dotyczące noclegów w Kijowie,
  • odpowiedź na pytanie, czy w Kijowie jest bezpiecznie,
  • praktyczne wskazówki dla osób podróżujących po Ukrainie.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Jak przemieszczać się po Kijowie? Komunikacja miejska


Komunikacja miejska w Kijowie składa się z metra, tramwajów i licznych marszrutek.

Z punktu widzenia turysty, znaczenie mają głównie trzy linie metra (M1, M2, M3), która dowiozą nas w pobliże wszystkich proponowanych przeze mnie punktów w mieście.

Zwiedzanie Kijowa - Sieć linii metra i tramwajów w Kijowie
Sieć linii metra i tramwajów w Kijowie

Opłaty za przejazd metrem dokonuje się przed wejściem na stację. Płacimy żetonami albo kartami zbliżeniowymi. Na kilkudniowe zwiedzanie Kijowa wystarczy korzystanie z żetonów.

Pojedynczy przejazd kosztuje 8 UAH, czyli ok. 1,1 zł. W ramach tego biletu możemy przesiadać się nieograniczoną liczbę razy bez wychodzenia ze stacji metra (czyli możliwe są przesiadki między liniami).

Świetnym planerem podróży po Kijowie jest strona EasyWay Kiev. Działa podobnie do polskiego jakdojade.pl, prowadząc nas z punktu A do punktu B z wykorzystaniem wszelkich środków komunikacji miejskiej. Szczególnie przyda się, jeśli chcemy wpaść do stolicy Ukrainy tylko na jeden dzień i zależy nam na szybkim przemieszczaniu się.


Przed wyjazdem na Ukrainę pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego - to obowiązkowy punkt przygotowań każdej podróży. Ceny ubezpieczeń możesz sprawdzić za darmo w internetowym kalkulatorze.


Zwiedzanie Kijowa - co warto zobaczyć?


Lista miejsc, które warto zobaczyć w Kijowie to mieszanka popularnych atrakcji i miejsc mniej obleganych, ale dobrze rokujących pod względem turystycznego potencjału.

Lista rzeczy, które można zobaczyć w stolicy Ukrainy mogłaby być o wiele dłuższa, ale wybrałem dla Was te moim zdaniem najciekawsze atrakcje.


1. Pomnik Założycieli Kijowa, pomnik Matka Ojczyzna i Ławra Peczerska


Jak dojechać?
Stacja czerwonej linii metra Dnipro. Stąd albo piechotą - ok. 2 km do pomnika, albo marszrutką numer 115 spod stacji Dnipro na przystanek Vidpochynku Park (4 minuty jazdy).


Zanim zaczniemy wspinać się w kierunku wielkiej Matki Ojczyzna, polecam przejść się nad rzekę i zobaczyć Pomnik Założycieli Kijowa.

Na nabrzeżu Dniepru umieszczono rzeźbę przedstawiającą trzech legendarnych założycieli miasta: Kija, Szczeka i Chorywa wraz z ich siostrą Łybedzią. To dobry fotograficzny spot na rzekę i zabudowę miasta po drugiej stronie Dniepru.

Zwiedzanie Kijowa - Pomnik Założycieli Kijowa

Pomnik Matka Ojczyzna to górujący nad Kijowem monumentalny relikt czasów Związku Radzieckiego. Mierząca ponad 60 metrów postać w jednej ręce trzyma olbrzymi miecz, a w drugiej dzierży tarczę z godłem ZSRR.

Patrząc na Matkę Ojczyznę przez pryzmat aktualnej sytuacji międzynarodowej, godło budzi dość skrajne emocje. Trochę jak muzeum Stalina w Gori Gruzinów, pomnik Matki Ojczyzny dzieli Ukraińców na zwolenników pozostawienia go jako hołdu ofiarom II wojny światowej oraz na zażartych przeciwników, którzy widzą w nim niepożądane odniesienie do Rosji.

Bez wątpienia pomnik Matki Ojczyzny to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Kijowa. Warto zobaczyć drugi brzeg rzeki właśnie z tej perspektywy.

Zwiedzanie Kijowa - Pomnik Matka Ojczyzna w Kijowie
Widok na Dniepr z pomniku Matka Ojczyzna w Kijowie

Schodząc ze wzgórza miniemy Muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej i dojdziemy do Ławry Peczerskiej.

Ławra Peczerska jest siedzibą ukraińskiego kościoła prawosławnego i najświętszym miejscem kultu w całym kraju. Teren dzieli się na ławrę górną, zarządzaną przez państwo oraz dolną, pozostającą w rękach władz kościelnych.

Obszar, na którym znajduje się Ławra Peczerska jest wypełniony licznymi cerkwiami. Znajdziesz tu m.in. sobór Zaśnięcia Matki Bożej, nadbramną cerkiew Troicka, cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego.

Zwiedzanie Kijowa - Cerkwie na Ławrze Peczerskiej w Kijowie

Zwiedzając teren Ławry Peczerskiej trzeba być świadomym, jak duża jest religijna waga tego miejsca.

Odwiedzających obowiązuje skromny strój (długie nogawki, zasłonięte ramiona) zarówno wewnątrz świątyni, jak i na całym terenie kompleksu. Znaki na bramach wejściowych informują o zakazie fotografowania, który nie wydaje się być przez kogokolwiek respektowany.

Ławrę Peczerską wnikliwie opisali Tambylscy.pl. Warto do nich zajrzeć po porcję historii tego miejsca.

Tuż po wyjściu z terenu Ławry znajduje się Park Wiecznej Chwały, w którym stoi okazały Pomnik Ofiar Wielkiego Głodu. Upamiętnia on dramatyczne skutki decyzji Stalina, który poprzez przymusową kolektywizację rolnictwa doprowadził do śmierci z głodu kilku milionów osób.


2. Kościół św. Mikołaja i Pałac Ukraina


Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Palats "Ukraina".


Na kościół wpadłem zupełnym przypadkiem, rezerwując nocleg w budynku naprzeciwko. Nie znalazłem wzmianki o tym zabytku w żadnym z przeglądanych wcześniej źródeł.

Budynek kościoła jest przepiękny. Rozeta zdobiąca frontową ścianę świątyni przypomina mi trochę tę z paryskiego Norte Dame.


Z daleka widać już strzeliste, 60-metrowe wieże górujące nad niezbyt ciekawą architektonicznie okolicą.

Kościół zaprojektował polski architekt Władysław Horodecki, znany również z projektu Domu z chimerami, o którym poczytacie kilka akapitów niżej.  


Zwiedzanie Kijowa - Kościół św. Mikołaja w Kijowie
Kościół św. Mikołaja (fot. Konstantin Brizhnichenko, lic. CC BY-SA 4.0)

Kilkaset metrów bliżej, tuż przy wyjściu ze stacji metra, znajduje się dość obskurny Pałac "Ukraina".

Budynek ten służy jako jedna z ważniejszych scen ukraińskich, oficjalnych uroczystości i koncertów.

Zwiedzanie Kijowa - Pałac Ukraina w Kijowie
Pałac "Ukraina" - wyjątkowo bez mało estetycznej reklamy

3. Majdan Niezależności i Chreszczatyk


Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Maidan Nezalezhnosti lub czerwonej linii metra Khreschatyk.


Nie sądzę, żeby ktokolwiek z Was nie słyszał o współczesnej historii związanej z Majdanem Niezależności. Plac był terenem wydarzeń związanych z Pomarańczową Rewolucją oraz krwawymi walkami Euromajdanu.Zwiedzając Majdan trzeba mieć świadomość, że w tym miejscu rozlała się krew dziesiątek ofiar protestów.

Na przełomie 2013 i 2014 r. trwały tu walki między obozem proeuropejskich aktywistów, a obozem rządowym, wywołane rezygnacją prezydenta Janukowicza z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Aktualnie zabudowania placu zostały doprowadzone do stanu sprzed zamieszek.

O krwawej historii przypominają dziesiątki zdjęć ofiar porozwieszane na drzewach rosnących przy Majdanie. Znajdujący się na rogu placu Dom Związków Zawodowych, który spłonął z czasie starć i został przykryty wielkim billboardem z napisem "Freedom is our religion", doczekał się już remontu.

Zwiedzanie Kijowa - Majdan Niezależności w Kijowie
Widok na Majdan Niezależności z niewielką Lacką Bramą na drugim planie
Zwiedzanie Kijowa - Majdan Niezależności w Kijowie
Zniszczony Dom Związków Zawodowych
Zwiedzanie Kijowa - Majdan Niezależności w Kijowie
Dom Związków Zawodowych po remoncie

Charakterystycznym obiektem na centralnym placu Kijowa jest symbol niezależności Ukrainy - kolumna ze słowiańskim bóstwem Brzeginią.

Na placu znajduje się Lacka Brama, czyli odbudowana, średniowieczna brama wjazdowa do grodu Jarosława. Na plac z góry zerka zbudowany w czasach stalinizmu, trzygwiazdkowy Hotel Ukraina (dawniej: Hotel Moskwa).

Przez Majdan przebiega główna oś miejska Kijowa - ulica Chreszczatyk.

Zabudowa ulicy została odtworzona po zniszczeniach II wojny światowej na socrealistyczną modłę. Budynki są bardzo okazałe i przez to dobrze korespondują z reprezentacyjnym charakterem ulicy.

Chreszczatyk mieści momentami aż 8 pasów ruchu i przez to jest dużą barierą komunikacyjną w samym sercu miasta. W okolicach Majdanu nie ma ani jednego przejścia dla pieszych - cały ruch odbywa się przez niewygodne przejścia podziemne.

Zwiedzanie Kijowa - Budynki na ulicy Chreszczatyk w Kijowie
Zwiedzanie Kijowa - Budynki na ulicy Chreszczatyk w Kijowie

Przy Chreszczatyku siedzibę ma Kijowska Miejska Administracja Państwowa i ukraińska poczta, sporo tu sklepów i restauracji. Jednym z nielicznych budynków, którzy przetrwał wojnę jest Centralny Dom Towarowy.

Ulica nie przyciąga raczej niczym szczególnym pod względem turystycznym, jako następny przykład przyciężkiej, socjalistycznej architektury. Wieczorami tętni życiem, więc może być dobrym wyborem dla chcących wypić kilka kieliszków ukraińskiej wódki.


4. Dom z Chimerami


Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Maidan Nezalezhnosti lub czerwonej linii metra Khreschatyk.


Dom z Chimerami to kolejny po kościele św. Mikołaja projekt, który wyszedł spod ręki polskiego architekta Władysława Horodeckiego.

Budynek, znany również jako Dom Horodeckiego, jest jedną z siedzib administracji prezydenta Ukrainy. Teren dookoła jest strzeżony przez wojsko, ale piękne rzeźby spod ręki włoskiego artysty Emilio Sala można oglądać również z zewnątrz.

Pierwotnie dom miał być wypełniony luksusowymi apartamentami, a w jednym z nich miał zamieszkać sam Horodecki. Wynajem lokali nie szedł architektowi najlepiej i jego nadzieje na duży zysk spaliły na panewce.

Pieniądze się wyraźnie Horodeckiego nie trzymały i dom szybko trafił w hipoteczny zastaw. W czasach powojennych budynek miał swój epizod jako siedziba partyjnej kliniki.Dom z Chimerami owiany jest kilkoma legendami. Według jednej z nich, zrozpaczony swoją kiepską sytuacją materialną i zmuszony do wyprowadzki Horodecki przeklął wszystkich późniejszych mieszkańców budynku. Biorąc pod uwagę, że aktualnie budynek jest siedzibą rządowej administracji, może być w tym nutka prawdy.


5. Złota Brama


Jak dojechać?
Stacja zielonej linii metra Zoloti Vorota.


Z tą średniowieczną bramą wjazdową do miasta wiąże się związana z Polską legenda.

Bolesław Chrobry podczas swojej wyprawy w te rejony miał uderzyć o bramę swoim mieczem, co niestety trochę go wyszczerbiło. Stąd miał wziąć nazwę Szczerbiec - miecz koronacyjny dynastii Piastów.

Legenda niestety nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą - brama powstała 19 lat po zajęciu Kijowa przez Chrobrego.Zwiedzanie Kijowa - Złota Brama w Kijowie

To, co widzimy aktualnie w Kijowie to tylko replika bramy, odbudowana bez dbałości o zachowanie dawnego kształtu i prawdy historycznej.

Powstała w 1982 r., w czasie przygotowań do obchodów 1500-lecia istnienia miasta. Fragmentów oryginalnych murów miejskich można szukać wewnątrz bramy, gdzie zaaranżowano muzeum.


6. Sobór Mądrości Bożej (Sobór Sofijski)


Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Maidan Nezalezhnosti.


Kilkaset metrów na północ od Złotej Bramy znajduje się jedna z dwóch perełek Kijowa wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Sobór Mądrości Bożej.

Drugim z takich zabytków jest Ławra Peczerska.

Sobór Mądrości Bożej (Sobór Sofijski) w Kijowie
Sobór Mądrości Bożej (fot. Paweł "pbm" Szubert / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0)

Zwiedzanie obiektu można odbywać etapami, zaliczając tylko interesujące nas miejsce. TripAdvisor podaje, że ceny biletów kształtują się od 30 do 200 UAH. Warto wdrapać się na wieżę, aby zwiedzanie Kijowa poczuć z trochę innej perspektywy.

Obiekt ma obecnie status muzeum i nie odbywają się w nim nabożeństwa. Atmosfera wewnątrz jest przez to dość dziwna. Sobór jest nieco zaniedbany.Widok na Plac Sofijski i Sobór Sofijski w Kijowie

Na Placu Sofijskim, rozległym terenie na którym odbywają się miejskie imprezy, stoi okazały pomnik Bohdana Chmielnickiego. Swego czasu zaszedł trochę Polakom za skórę (Bohdan, nie jego pomnik), chociaż pomnikowi nie można zarzucić sporej wartości artystycznej.

Po intensywnym zwiedzaniu polecam zajrzeć do znajdującej się na rogu kawiarenki Baobab. W zimne dni najlepiej smakuje tutaj Irish Coffee z dodatkiem irlandzkiej whisky.


7. Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach


Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha.


Sobór wraz z budynkami towarzyszącymi znajduje się niedaleko górnej stacji funikulara na Wzgórzu św. Władimira (ukr. Володимирська гірка).

Błękitna elewacja budynku i pokryte złotem kopuły powodują, że świątynia jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cerkwi Kijowa.

Sobór wchodzi w skład zespołu klasztornego dobrze widocznego z pobliskiego placu św. Michała, przy którym mieści się m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Na placu znajduje się przynależna do monasteru dzwonnica z zegarem.Budynek świątyni nie jest oryginalny.

Wybudowany w XI w. sobór został rozebrany w latach 30. XX w. przez władze radzieckie, które uznały go za niewarty konserwacji i utrzymania. Miejsce monastyru miały zająć budynki rządowe konieczne do zbudowania po przeniesieniu stolicy republiki z Czarkowa do Kijowa. Cerkiew odbudowano, a raczej zbudowano na nowo, dopiero w latach 90. XX w., już po ukraińskiej deklaracji niepodległości.


Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach
Zwiedzanie Kijowa - Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

8. Funikular


Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha.


Kijowski funikular to kolejka linowo-terenowa, która wspina się z rejonu Dworca Rzecznego i prowadzi wprost pod monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach.

Trasa funikularu liczy nieco ponad 200 metrów, a jej nachylenie dochodzi do 36%. Przejazd wiekowym wagonikiem kosztuje 8 UAH. Bilet można kupić w kasach biletowych na dolnej i górnej stacji kolejki.Trasę pokonują połączone liną dwa wagoniki, które równocześnie ruszają z dwóch krańców toru. Jednotorowa linia na środku trasy staje się na moment dwutorowa, aby umożliwić pojazdom minięcie się.

Funikular jest głównie atrakcją turystyczną, chociaż stale korzystają z niego również mieszkańcy Kijowa.


Funikulat w Kijowie

9. Aleja Pejzażowa


Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha, a następnie przejazd funikularem na górną stację. Alternatywnie - spacer ze stacji zielonej linii metra Zoloti Vorota.


Spacerując po Alei Pejzażowej można poczuć się jak w mniejszej i biedniejszej wersji barcelońskiego Parku Güell.

Kilkusetmetrowa promenada wijąca się między linią zabudowy, a parkiem, odchodzi od ulicy Velyka Zhytomyrska i prowadzi w kierunku Andriejewskiego Uzwizu z Muzeum Michaiła Bułhakowa i Muzeum Jednej Ulicy.