Czas na zwiedzanie Kijowa! 14 pomysłów na zwiedzanie miasta - Bartekwpodrozy.pl

  1. POPRZEDNI POST
  1. NASTĘPNY POST
Czas na zwiedzanie Kijowa! 14 pomysłów na zwiedzanie miasta

Czas na zwiedzanie Kijowa! 14 pomysłów na zwiedzanie miasta

Kijowa nie znajdziemy w zestawieniach najpopularniejszych turystycznie miast Europy. Bez tłumów przyjezdnych, stolica Ukrainy nie jest tak przytłaczająca i po dłuższej chwili męcząca jak pękająca w szwach Praga czy Budapeszt. Spacerując po ulicach naszego dzisiejszego bohatera, można więc uciec od gonitwy po zaliczenie kolejnych obowiązkowych zabytków i zaplanować zwiedzanie Kijowa bardziej świadomie.


Poświęcając kilka dni na zwiedzanie Kijowa, odnalazłem tu wpadającą w oko architekturę, opartą na kontrastach między pięknymi kopułami cerkwi, a szkaradnymi, postradzieckimi blokowiskami.

Stara część miasta, pomimo, że nie jest pudrowana i wymuskana, nadal przyciąga oko i obiektywy aparatów. Barwna Aleja Pejzażowa przypomina dzieła Gaudiego w barcelońskim parku Güell i udowadnia, że wschód Europy to nie tylko beton i wielka płyta. Kijów jest wartym rozważenia kierunkiem na kilkudniowy city-break również dlatego, że życie w mieście jest znacznie tańsze niż w Polsce.

Zwiedzanie Kijowa a bezpieczeństwo

Pytanie o bezpieczeństwo to jedno z pierwszych, jakie zadaje się teraz w kontekście podróży na Ukrainę. Przez Kijów przebiega niewidzialna oś wprowadzająca podział na zachodnią, proeuropejską cześć kraju i wschód – rosyjskojęzyczny i politycznie zwrócony w stronę Moskwy. Będąc w Kijowie ma się wrażenie, że miasto jest aktualnie dość obojętne na wojnę prowadzoną w Donbasie. Z całą pewnością nie widać jakichkolwiek oznak działań wojennych, na ulicach nie ma wojska, a liczba policjantów też wydaje się być całkiem przeciętna.

Zwiedzanie Kijowa - Kamienice Kijowa

Przy zachowaniu standardowych zasad bezpieczeństwa w Kijowie możemy czuć się równie normalnie, jak w miastach zachodniej Europy. Warto uważać na kieszonkowców, szczególnie przemieszczając się metrem w godzinach szczytu. Trzeba też umieć trzymać język za zębami. Na ulicach widoczne są gdzieniegdzie czerwono-czarne flagi UPA, budzące w Polakach uzasadnioną odrazę. Ukraińska interpretacja działań Bandery jest zupełnie inna niż polska, więc głośne wyrażanie swojego zdania może generować niepotrzebne, sporne sytuacje.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Zapisz się do newslettera bloga, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.

Transport miejski w Kijowie

Komunikacja miejska w Kijowie składa się z metra, tramwajów i licznych marszrutek. Z punktu widzenia turysty, znaczenie mają głównie trzy linie metra (M1, M2, M3), która dowiozą nas w pobliże wszystkich proponowanych przeze mnie punktów w mieście.

Zwiedzanie Kijowa - Sieć linii metra i tramwajów w Kijowie
Sieć linii metra i tramwajów w Kijowie

Opłaty za przejazd metrem dokonuje się przed wejściem na stację. Płacimy żetonami albo kartami zbliżeniowymi. Na kilkudniowe zwiedzanie Kijowa wystarczy korzystanie z żetonów. Pojedynczy przejazd kosztuje 8 UAH (stan na grudzień 2018 r.), czyli ok. 1,1 zł. W ramach tego biletu możemy przesiadać się nieograniczoną liczbę razy bez wychodzenia ze stacji metra (czyli możliwe są przesiadki między liniami).

Świetnym planerem podróży po Kijowie jest strona EasyWay Kiev. Działa podobnie do polskiego jakdojade.pl, prowadząc nas z punktu A do punktu B z wykorzystaniem wszelkich środków komunikacji miejskiej.

Zwiedzanie Kijowa – co warto zobaczyć?

Miejsca, które odwiedziłem w Kijowie to mieszanka bardzo popularnych, obowiązkowych punktów miasta oraz lokalizacji mniej obleganych, ale dobrze rokujących. Przy każdej atrakcji podaję najbliższą jej stację metra. Zaczynajmy zwiedzanie Kijowa!

1. Pomnik Założycieli Kijowa, pomnik Matka Ojczyzna i Ławra Peczerska

Jak dojechać?
Stacja czerwonej linii metra Dnipro. Stąd albo piechotą – ok. 2 km do pomnika, albo marszrutką numer 115 spod stacji Dnipro na przystanek Vidpochynku Park (4 minuty jazdy).

Zanim zaczniemy wspinać się w kierunku wielkiej Matki Ojczyzna, polecam przejść się nad rzekę i zobaczyć Pomnik Założycieli Kijowa. Na nabrzeżu Dniepru umieszczono rzeźbę przedstawiającą trzech legendarnych założycieli miasta: Kija, Szczeka i Chorywa wraz z ich siostrą Łybedzią. To dobry fotograficzny spot na rzekę i zabudowę miasta po drugiej stronie Dniepru.

Zwiedzanie Kijowa - Pomnik Założycieli Kijowa

Pomnik Matka Ojczyzna to górujący nad Kijowem monumentalny relikt czasów Związku Radzieckiego. Mierząca ponad 60 metrów postać w jednej ręce trzyma olbrzymi miecz, a w drugiej dzierży tarczę z godłem ZSRR. Patrząc na pomnik przez pryzmat aktualnej sytuacji międzynarodowej, godło budzi dość skrajne emocje. Trochę jak muzeum Stalina w Gori Gruzinów, pomnik Matki Ojczyzny dzieli Ukraińców na zwolenników pozostawienia go jako hołdu ofiarom II wojny światowej oraz na zażartych przeciwników, którzy widzą w nim niepożądane odniesienie do Rosji.

Zwiedzanie Kijowa - Pomnik Matka Ojczyzna w Kijowie
Widok na Dniepr z pomniku Matka Ojczyzna w Kijowie

Schodząc ze wzgórza miniemy Muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej i dojdziemy do Ławry Peczerskiej. Ławra jest siedzibą ukraińskiego kościoła prawosławnego i najświętszym miejscem kultu w całym kraju. Teren dzieli się na ławrę górną, zarządzaną przez państwo oraz dolną, pozostającą w rękach władz kościelnych. Obszar szczelnie wypełniają liczne cerkwie, w tym najważniejsze: sobór Zaśnięcia Matki Bożej, nadbramna cerkiew Troicka, cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego.

Zwiedzanie Kijowa - Cerkwie na Ławrze Peczerskiej w Kijowie

Zwiedzając teren Ławry trzeba być świadomym, jak duża jest religijna waga tego miejsca. Odwiedzających obowiązuje skromny strój (długie nogawki, zasłonięte ramiona) zarówno wewnątrz świątyni, jak i na całym terenie kompleksu. Znaki na bramach wejściowych informują o zakazie fotografowania, który nie wydaje się być przez kogokolwiek respektowany.

Ławrę Peczerską wnikliwie opisali Tambylscy.pl. Warto do nich zajrzeć po porcję historii tego miejsca.

Tuż po wyjściu z terenu Ławry znajduje się Park Wiecznej Chwały, w którym stoi okazały Pomnik Ofiar Wielkiego Głodu. Upamiętnia on dramatyczne skutki decyzji Stalina, który poprzez przymusową kolektywizację rolnictwa doprowadził do śmierci z głodu kilku milionów osób.

2. Kościół św. Mikołaja i Pałac Ukraina

Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Palats “Ukraina”.

Na kościół wpadłem zupełnym przypadkiem, rezerwując nocleg w budynku naprzeciwko. Nie znalazłem wzmianki o tym zabytku w żadnym z przeglądanych wcześniej źródeł, a szkoda. Budynek kościoła jest przepiękny. Rozeta zdobiąca frontową ścianę świątyni przypomina mi trochę tę z paryskiego Norte Dame.

Z daleka widać już strzeliste, 60-metrowe wieże górujące nad niezbyt ciekawą architektonicznie okolicą. Kościół zaprojektował polski architekt Władysław Horodecki, znany również z projektu Domu z chimerami, o którym poczytacie kilka akapitów niżej.  

Zwiedzanie Kijowa - Kościół św. Mikołaja w Kijowie
Kościół św. Mikołaja (fot. Konstantin Brizhnichenko, lic. CC BY-SA 4.0)

Kilkaset metrów bliżej, tuż przy wyjściu ze stacji metra, znajduje się obskurny Pałac “Ukraina”. Budynek ten służy jako jedna z ważniejszych scen ukraińskich, oficjalnych uroczystości i koncertów. Z pałacem ma on wspólnego mniej więcej… nic. Pomimo, że budynek nie ma zbyt wiele uroku to jego resztki zabiera mu wielkopowierzchniowa reklama, często zasłaniająca praktycznie całą ścianę frontową.

Zwiedzanie Kijowa - Pałac Ukraina w Kijowie
Pałac “Ukraina” – wyjątkowo bez mało estetycznej reklamy

3. Majdan Niezależności i Chreszczatyk

Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Maidan Nezalezhnosti lub czerwonej linii metra Khreschatyk.

Nie sądzę, żeby ktokolwiek z Was nie słyszał o współczesnej historii związanej z Majdanem Niezależności. Plac był terenem wydarzeń związanych z Pomarańczową Rewolucją oraz krwawymi walkami Euromajdanu.

Zwiedzając Majdan trzeba mieć świadomość, że w tym miejscu rozlała się krew dziesiątek ofiar protestów. Na przełomie 2013 i 2014 r. trwały tu walki między obozem proeuropejskich aktywistów, a obozem rządowym, wywołane rezygnacją prezydenta Janukowicza z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Aktualnie zabudowania placu zostały doprowadzone do stanu sprzed zamieszek. O krwawej historii przypominają dziesiątki zdjęć ofiar porozwieszane na drzewach rosnących przy Majdanie. Znajdujący się na rogu placu Dom Związków Zawodowych, który spłonął z czasie starć i został przykryty wielkim billboardem z napisem “Freedom is our religion”, doczekał się już remontu.

Zwiedzanie Kijowa - Majdan Niezależności w Kijowie
Widok na Majdan Niezależności z niewielką Lacką Bramą na drugim planie
Zwiedzanie Kijowa - Majdan Niezależności w Kijowie
Zniszczony Dom Związków Zawodowych
Zwiedzanie Kijowa - Majdan Niezależności w Kijowie
Dom Związków Zawodowych po remoncie

Charakterystycznym obiektem na centralnym placu Kijowa jest symbol niezależności Ukrainy – kolumna ze słowiańskim bóstwem Brzeginią. Na placu znajduje się Lacka Brama, czyli odbudowana, średniowieczna brama wjazdowa do grodu Jarosława. Plac nieco szpeci zbudowany w czasach stalinizmu trzygwiazdkowy hotel Ukraina (dawniej: hotel Moskwa).

Każdy słyszał o katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Ta historia jest ciągle żywa w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, którą warto zwiedzić. Zobacz artykuł, w których mówię dużo o organizacji takiej wycieczki: Czarnobyl – jak doszło do katastrofy? Zwiedzanie Prypeci i strefy wykluczenia.

Przez Majdan przebiega główna oś miejska Kijowa – ulica Chreszczatyk. Zabudowa ulicy została odtworzona po zniszczeniach II wojny światowej na socrealistyczną modłę. Budynki są bardzo okazałe i przez to dobrze korespondują z reprezentacyjnym charakterem ulicy. Chreszczatyk mieści momentami aż 8 pasów ruchu i przez to jest dużą barierą komunikacyjną w samym sercu miasta. W okolicach Majdanu nie ma ani jednego przejścia dla pieszych – cały ruch odbywa się przez niewygodne przejścia podziemne.

Zwiedzanie Kijowa - Budynki na ulicy Chreszczatyk w Kijowie
Zwiedzanie Kijowa - Budynki na ulicy Chreszczatyk w Kijowie

Przy Chreszczatyku siedzibę ma Kijowska Miejska Administracja Państwowa i ukraińska poczta, sporo tu sklepów i restauracji. Jednym z nielicznych budynków, którzy przetrwał wojnę jest Centralny Dom Towarowy. Ulica nie przyciąga raczej niczym szczególnym pod względem turystycznym – ot, następny przykład przyciężkiej, socjalistycznej architektury. Wieczorami tętni życiem, więc może być dobrym wyborem dla chcących wypić kilka kieliszków ukraińskiej wódki.

4. Dom z Chimerami

Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Maidan Nezalezhnosti lub czerwonej linii metra Khreschatyk.

Dom z Chimerami to kolejny po kościele św. Mikołaja projekt, który wyszedł spod ręki polskiego architekta Władysława Horodeckiego. Budynek, znany również jako Dom Horodeckiego, jest jedną z siedzib administracji prezydenta Ukrainy. Teren dookoła jest strzeżony przez wojsko, ale piękne rzeźby spod ręki włoskiego artysty Emilio Sala można oglądać również z zewnątrz. Pierwotnie dom miał być wypełniony luksusowymi apartamentami, a w jednym z nich miał zamieszkać sam Horodecki. Wynajem lokali szedł architektowi nie najlepiej i jego nadzieje na duży zysk spaliły na panewce. Pieniądze się wyraźnie Horodeckiego nie trzymały i dom szybko trafił w hipoteczny zastaw. W czasach powojennych budynek miał swój epizod jako siedziba partyjnej kliniki.

Dom z Chimerami owiany jest kilkoma legendami. Według jednej z nich, zrozpaczony swoją kiepską sytuacją materialną i zmuszony do wyprowadzki Horodecki przeklął wszystkich późniejszych mieszkańców budynku. Biorąc pod uwagę, że aktualnie budynek jest siedzibą rządowej administracji, może być w tym nutka prawdy.

Piękne zdjęcia wnętrza budynku można znaleźć na stronie Primetour.ua.

5. Złota Brama

Jak dojechać?
Stacja zielonej linii metra Zoloti Vorota.

Z tą średniowieczną bramą wjazdową do miasta wiąże się dobrze znana w Polsce legenda. Bolesław Chrobry podczas swojej wyprawy w te rejony miał uderzyć o bramę swoim mieczem, co niestety trochę go wyszczerbiło. Stąd miał wziąć nazwę Szczerbiec – miecz koronacyjny dynastii Piastów. Legenda niestety nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą – brama powstała 19 lat po zajęciu Kijowa przez Chrobrego.

Zwiedzanie Kijowa - Złota Brama w Kijowie

To, co widzimy aktualnie w Kijowie to tylko replika bramy, odbudowana z niedbałością o zachowanie dawnego kształtu i prawdy historycznej. Powstała w 1982 r., w czasie przygotowań do obchodów 1500-lecia istnienia miasta. Fragmentów oryginalnych murów miejskich można szukać wewnątrz bramy, gdzie zaaranżowano muzeum.

6. Sobór Mądrości Bożej (Sobór Sofijski)

Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Maidan Nezalezhnosti.

Kilkaset metrów na północ od Złotej Bramy znajduje się jedna z dwóch perełek Kijowa wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Sobór Mądrości Bożej. Drugim z takich zabytków jest Ławra Peczerska

Sobór Mądrości Bożej (Sobór Sofijski) w Kijowie
Sobór Mądrości Bożej (fot. Paweł “pbm” Szubert / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0)

Zwiedzanie obiektu można odbywać etapami, zaliczając tylko interesujące nas miejsce. TripAdvisor podaje, że ceny biletów kształtują się od 30 do 200 UAH. Warto wdrapać się na wieżę, aby zwiedzanie Kijowa poczuć z trochę innej perspektywy. Obiekt ma obecnie status muzeum i nie odbywają się w nim nabożeństwa. Atmosfera wewnątrz jest przez to dość dziwna. Obiekt jest nieco zaniedbany.

Widok na Plac Sofijski i Sobór Sofijski w Kijowie

Na Placu Sofijskim, rozległym terenie na którym odbywają się miejskie imprezy, stoi okazały pomnik Bohdana Chmielnickiego. Swego czasu zaszedł trochę Polakom za skórę (Bohdan, nie jego pomnik), chociaż pomnikowi nie można zarzucić sporej wartości artystycznej. Po intensywnym fotografowaniu polecam zajrzeć do znajdującej się na rogu kawiarenki Baobab. W zimne dni najlepiej smakuje tutaj Irish Coffee z dodatkiem irlandzkiej whisky.

7. Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha.

Sobór wraz z budynkami towarzyszącymi znajduje się niedaleko górnej stacji funikulara na Wzgórzu św. Władimira (ukr. Володимирська гірка). Błękitna elewacja budynku i pokryte złotem kopuły powodują, że świątynia jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cerkwi Kijowa. Sobór wchodzi w skład zespołu klasztornego dobrze widocznego z pobliskiego placu św. Michała, przy którym mieści się m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Na placu znajduje się przynależna do monasteru dzwonnica z zegarem.

Budynek świątyni nie jest oryginalny. Wybudowany w XI w. sobór został rozebrany w latach 30. XX w. przez władze radzieckie, które uznały go za niewartego konserwacji i utrzymania. Miejsce monastyru miały zająć budynki rządowe konieczne do zbudowania po przeniesieniu stolicy republiki z Czarkowa do Kijowa. Cerkiew odbudowano, a raczej zbudowano na nowo, dopiero w latach 90. XX w., już po ukraińskiej deklaracji niepodległości.

Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach
Zwiedzanie Kijowa - Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

8. Funikular

Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha.

Kijowski funikular to kolejka linowo-terenowa, która wspina się z rejonu Dworca Rzecznego i prowadzi wprost pod monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Trasa funikularu liczy nieco ponad 200 metrów, a jej nachylenie dochodzi do 36%. Przejazd wiekowym wagonikiem kosztuje 8 UAH. Bilet można kupić w kasach biletowych na dolnej i górnej stacji kolejki.

Trasę pokonują połączone liną dwa wagoniki, które równocześnie ruszają z dwóch krańców toru. Jednotorowa linia na środku trasy staje się na moment dwutorowa, aby umożliwić pojazdom minięcie się. Funikular jest głównie atrakcją turystyczną, chociaż stale korzystają z niego również mieszkańcy Kijowa.

Funikulat w Kijowie

9. Aleja Pejzażowa

Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha, a następnie przejazd funikularem na górną stację. Alternatywnie – spacer ze stacji zielonej linii metra Zoloti Vorota.

Spacerując po Alei Pejzażowej można poczuć się jak w mniejszej i biedniejszej wersji barcelońskiego Parku Güell. Kilkusetmetrowa promenada wijąca się między linią zabudowy, a parkiem, odchodzi od ulicy Velyka Zhytomyrska i prowadzi w kierunku Andriejewskiego Uzwizu z Muzeum Michaiła Bułhakowa i Muzeum Jednej Ulicy.

Aleja Pejzażowa w Kijowie
Zwiedzanie Kijowa - Aleja Pejzażowa w Kijowie

Aleja Pejzażowa ozdobiona jest rzeźbami i instalacjami artystycznymi wykonanymi w formie mozaik. Figury są bardzo barwne. Wiele z nich przypomina bohaterów Alicji w Krainie Czarów – stąd też miejsce to jest oblegane przez rodziny z dziećmi. Po kilku godzinach z kijowską, socrealistyczną architekturą, spacer przez Aleję jest dobrą odskocznią.

Zastanawiałeś się nad podróżą do Gruzji? Zobacz mój kompleksowy poradnik: Co zobaczyć w Gruzji? Plan zwiedzania, koszty, noclegi, transport

Park kojarzy się z kolorowymi dziełami Gaudiego z Parku Güell w Barcelonie, jest on mniej zadbany i, jak na moje oko, mniej wartościowy artystycznie. Ot, ciekawe miejsce do pospacerowania i zrobienia kilku zdjęć. Kończąc spacer wzdłuż Alei, można skusić się na wizytę w Muzeum Narodowym Historii Ukrainy.

10. Cerkiew św. Andrzeja

Jak dojechać?
Tuż obok Alei Pejzażowej. Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha, a następnie przejazd funikularem na górną stację. Alternatywnie – spacer ze stacji zielonej linii metra Zoloti Vorota.

Zgodnie z legendą, lokalizacja świątyni nie jest przypadkowa. 2000 lat temu, przejeżdżający nieopodal św. Andrzej miał rzekomo zachwycić się mijanym wzgórzem i wskazać je jako miejsce budowy świątyni. Legenda, jak ich większość, ma oczywiście niewiele wspólnego z prawdą. Prace budowlane rozpoczęto dopiero w 1744 r. i po 9 latach powstała cerkiew zwieńczona przyjemną dla oka kopułą główną i czterema mniejszymi wieżyczkami.

Zwiedzanie Kijowa - Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie

W czasach Związku Radzieckiego cerkiew pełniła funkcje muzeum, a jej pierwotna funkcja została w pełni przywrócona dopiero w latach 90. Wejście do środka świątyni nie będzie stratą czasu chociażby z powodu XVIII-wiecznego ikonostasu (w uproszczeniu – formy ołtarza). Samo wejście jest bezpłatne, ale za możliwość robienia zdjęć trzeba niestety zapłacić. W 2018 r. cerkiew została przez nieznanych sprawców obrzucona koktajlami Mołotowa, na szczęście nie uległa jednak poważniejszym uszkodzeniom.

11. Andriejewski Uzwiz

Jak dojechać?
Tuż obok Alei Pejzażowej, Cerkiew św. Andrzeja stoi właśnie przy tej ulicy. Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha, a następnie przejazd funikularem na górną stację. Do północnego krańca ulicy najbliżej jest ze stacji niebieskiej linii metra Kontraktova Ploshcha.

Zjazd św. Andrzeja – takie tłumaczenie nazwy ulicy Andriejewski Uzwiz to wystarczający powód, żeby wpaść w te rejony. Nie myśląc jednak czym spowodowany był zjazd wspomnianego Andrzeja, ulica jest bodajże jedyną na świecie, która ma swoje muzeum – Muzeum Jednej Ulicy. Wstęp kosztuje 50 UAH, a za dodatkowe 200 UAH dostaniemy się pod opiekę anglojęzycznego przewodnika. Miejsce dobre dla dociekliwych pasjonatów historii – dla pozostałych może się okazać po prostu nudne.

Zwiedzanie Kijowa - ulice miasta

Zbaczając na moment ze Zjazdu, wdrapać można się na punkt widokowy. W 2018 r. teren był zaniedbany i służył przede wszystkim jako miejsce wieczornych spotkań zakochanych i żywo okazujących sobie uczucia młodzieńców. Niemniej jednak dla miłych widoków z góry warto poświęcić 5 minut na sforsowanie stromych schodów.

Miłośnicy literatury Bułhakowa znają pewnie nowelę “Biała Gwardia”, której akcję pisarz umieścił w jednym z kijowskich domów. Domem tym był budynek stojący przy Andriejewskim Uzwizie 13. W miejscu tym Michaił mieszkał ponad 10 lat. Zorganizowane ku jego pamięci Muzeum Michaiła Bułhakowa początkowo było bardzo skromne, gromadząc niespełna 150 eksponatów – w tym tylko 47 należących do samego pisarza. Aktualnie zbiory powiększyły się do 2,5 tysiąca, z których 900 stanowiło własność Bułhakowa. Piętro kamienicy jest zgodne z wizją przedstawioną w “Białej Gwardii”. Muzeum jest otwarte codziennie poza środami.

Zwiedzanie ulicy, po której przez dziesiątki lat kroczyli najznakomitsi członkowie kijowskiej śmietanki towarzyskiej, możemy zakończyć na Placu Kontraktowym. A jeśli zgłodnieliśmy, to właśnie tam czeka na nas Puzata Chata – sieciowa restauracja z tanim, lokalnym jedzeniem.

12. Cerkiew św. Mikołaja na Wodzie

Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Kontraktova Ploshcha.

Zdecydowanie moja ulubiona cerkiew Kijowa. Pomimo, że niezbyt okazała, jej ustawienie kilka metrów od brzegu Dniepru sprawia, że jest niezwykle fotogeniczna. Odwiedzana jest przez niewielu turystów. Wstęp bezpłatny. Zwróćcie jednak uwagę na osoby znajdujące się w świątyni – to czynny obiekt kultu religijnego, zatem głośne zachowanie i nachalne robienie zdjęć może nie spotkać się z uznaniem.

Zwiedzanie Kijowa - Widok na cerkiew św. Mikołaja na Wodzie i Dniepr

13. Muzeum Czarnobyla

Jak dojechać?
Stacja niebieskiej linii metra Kontraktova Ploshcha.

Muzeum Czarnobyla znajduje się blisko centralnego placu dzielnicy Padół – placu Kontraktowego. Szczegółowy opis wizyty w tym miejscu przedstawiłem w artykule o wizycie w Czarnobylu.

Muzeum Czarnobyla w Kijowie

Aby w pełni zrozumieć wydarzenia dziejące się w 1986 r. w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, zachęcam do zapoznania się z całością mojego artykułu. Wyjaśniam w nim przebieg katastrofy, opowiadam o zwiedzaniu strefy wykluczenia i daję wskazówki na temat planowania podróży w tamten rejon Ukrainy.

14. Metro w Kijowie

Środek transportu, który pozwala na dotarcie do wszystkich ciekawych atrakcji miasta, sam w sobie jest warty lepszego poznania. Licząca prawie 70 kilometrów sieć kijowskiego metra składa się z 3 linii. Projektowana od wielu lat, czwarta linia metra, miała pierwotnie powstać w 2000 r. Duże problemy finansowe odwlekły termin oddania linii do użytku do 2025 r., a i on będzie pewnie przesuwany. Sieć kolei powstała jako trzecia na terenie byłego Związku Radzieckiego – po Moskwie i Sankt Petersburgu. Tylko 6 z 52 stacji znajduje się ponad poziomem gruntu.

Zwiedzanie Kijowa - Stacja metra w Kijowie

Stacje metra budowano tak, aby wyglądały jako podziemne pałace. Pomimo, że dużo skromniejsze od tych moskiewskich, kijowskie stacje wyglądają na tyle dostojnie, na ile pozwala im ich socrealistyczny charakter. Przejścia do torów mają często łukową formę, a za oświetlenie pomieszczeń odpowiadają siermiężne żyrandole. Nie dość, że żyrandole wyglądają niezbyt estetycznie, to utrzymują niektóre fragmenty pomieszczeń w dużym niedoświetleniu. Wejścia do najwcześniej wybudowanych stacji są, bogato jak na radzieckie standardy, zdobione kolumnami i ornamentami.

Stacja metra w Kijowie

Metro w Kijowie szczyci się rekordem posiadania najgłębiej położonej stacji na świecie. Przystanek na czerwonej linii metra – Arsenalna – znajduje się ponad 105 metrów poniżej poziomu ulicy. Do stacji prowadzą dwie sekcje stromych, pędzących na złamanie karku schodów ruchomych. Arsenalna to jedyna ze stacji metra w Kijowie, która powstała w tzw. stylu londyńskim. Hala peronowa składa się z trzech tuneli, a rozdzielone są one masywnymi pylonami. Liczba przejść z centralnej części stacji do sekcji z torami kolejowymi jest ograniczona, co wynika z dużej grubości i masywności pylonów. W godzinach szczytu taka konstrukcja negatywnie wpływa na przepustowość stacji. Zaletą konstrukcji jest duża odporność stacji na przeciążenia.

Zwiedzanie Kijowa - Stacja Arsenalna w Kijowie
Stacja Arsenalna w Kijowie

Co ciekawe, następna po Arsenalnej stacji linii – Dnipro, znajduje się ponad poziomem gruntu. Powoduje to, że linia prowadząca między tymi dwiema stacjami jest jednym z najbardziej stromych fragmentów toru metra na świecie.


Zwiedzanie Kijowa – jak to zorganizować?

Na zwiedzanie Kijowa trzeba przeznaczyć przynajmniej 2 dni. Noclegi najlepiej zarezerwować w takim miejscu, aby najbliższa stacja metra była dla nas w zasięgu spaceru. Spektrum cen jest bardzo szerokie, ale wygodny apartament można tu czasami zarezerwować w cenie hostelowych łóżek w miastach zachodniej Europy. Poniżej zobaczycie największe promocje na Booking.com w danym okresie.

Booking.com

Mając ciut więcej czasu, można rozważyć wyjazd pod Kijów do pełnej przepychu posiadłości byłego prezydenta Janukowycza o nazwie Mezhyhirya.

Zwiedzanie Kijowa – informacje praktyczne

  • Komunikacja miejska: Trzon układu komunikacyjnego miasta stanowi metro, które kursuje na 3 regularnych liniach. Bilet na przejazd to żeton, który kupuje się w kasach na stacjach metra. Koszt jednego żetonu, który upoważnia do przesiadek między liniami, to 8 UAH.
  • Ubezpieczenie: Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, więc nie obowiązuje tu Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bardzo rozsądny jest zakup ubezpieczenia turystycznego, który da nam gwarancję profesjonalnej i darmowej opieki medycznej, gdy będziemy musieli z niej skorzystać. Ubezpieczenie na weekendowe zwiedzanie Kijowa kosztuje… 10-15 zł.

Koszty ubezpieczenia turystycznego można sprawdzić porównując oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. W kalkulatorze serwisu Rankomat podajecie kilka potrzebnych danych (czas trwania wyjazdu, kraj docelowy, liczba osób) i otrzymujecie listę ofert ubezpieczeń. Zakup polisy zajmuje mi zazwyczaj kilka minut.

  • Noclegi: Standardowo Booking.com jest pełen ofert noclegów na dowolnym poziomie komfortu – zarówno w hostelach, hotelach, jak i prywatnych mieszkaniach i apartamentach. Korzystałem z noclegu w Ocean Plaza Apartment i byłem z niego całkiem zadowolony. Blok, w którym znajdowało się mieszkanie, wyglądał kiepsko, ale mieszkanie było wygodne, czyste i tanie.
  • Waluta i płatności: Walutą obowiązującą na Ukrainą jest hrywna, którą wymienia się ze złotówek w stosunku 1 UAH = 0,16 PLN (stan na wrzesień 2019 r.). W Kijowie standardem są płatności bezgotówkowe – bez problemu działa tutaj karta Revolut.

Ideę i zasady korzystania z karty Revolut przedstawiłem w artykule “Revolut – rewolucja w wymianie walut w podróży?“.


Rozważaliście wypad na Ukrainę i zwiedzanie Kijowa? Trudno o tańszą stolicę kraju z naszej części Europy. O jakie punkty rozszerzylibyście moją listę?

Dołącz do społeczności bloga!

  1. Odwiedź fanpage Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
  2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
  3. Zapisz się do newslettera, aby szybko dostawać informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach. Za darmo dostaniesz ode mnie ebooka “Jak samodzielnie zaplanować podróż”!
Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

11 komentarzy do “Czas na zwiedzanie Kijowa! 14 pomysłów na zwiedzanie miasta”

  • Zostaw swój komentarz