Międzyzdroje: TOP 14 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 22 kwietnia 2024 r.
Międzyzdroje promenada
Międzyzdroje promenada

Międzyzdroje to jedna z najpopularniejszych miejscowości urlopowych nad Bałtykiem. Miasto leży na Pomorzu Zachodnim, na jedynej w całości polskiej wyspie Wolin, niecałe 20 km od Świnoujścia i granicy z Niemcami. Początkowo miasteczko było znane głównie jako miejscowość uzdrowiskowa, ale współcześnie to tętniący życiem, bogaty w atrakcje turystyczne i czasami zatłoczony kurort.

Przygotowałem przewodnik z listą 14 najciekawszych miejsc, atrakcji i rzeczy, które warto zrobić w Międzyzdrojach. Miasto to jedna z najchętniej wybieranych miejscowości na urlop nad Bałtykiem.

Poza propozycją planu zwiedzania, w artykule opowiadam też gdzie najlepiej nocować oraz do jakich restauracji i kawiarni zajrzeć w czasie pobytu w Międzyzdrojach. W zwiedzaniu pomaga też mocno mapa ponad 700 atrakcji Bałtyku.

Czy warto odwiedzić Międzyzdroje?

Okolice Międzyzdrojów są bogate w wydmy i szerokie, piaszczyste plaże, co docenią osoby planujące w tej okolicy wakacyjny wypoczynek. Słoneczne kąpiele i zanurzenie się w Bałtyku to obowiązkowe atrakcje w czasie Twojego wyjazdu, ale pomysłów na czas wolny jest tu więcej. Znajdziesz tu wiele szlaków turystycznych i tras spacerowych. Bliskie położenie Wolińskiego Parku Narodowego umożliwia piesze wycieczki po jego ścieżkach i kontakt z naturą w ramach odpoczynku od tłumów. 

Na wypoczynek, pomimo natłoku turystów, zdecydowanie polecam sezon letni – działa tu wtedy najwięcej atrakcji i restauracji. Jeżeli zdecydujesz się odwiedzić kurort poza nim lub pogoda w czasie urlopu nie będzie Ci sprzyjać, Międzyzdroje oferują także atrakcje na deszczowe dni, m.in. oceanarium, planetarium oraz muzea.

Międzyzdroje atrakcje widok na Bałtyk
Wybrzeże Bałtyku w okolicach Międzyzdrojów jest pełne wzniesień i malowniczych klifów

Ja lubię też wracać nad Bałtyk wczesną jesienią lub późną wiosną, gdy pogoda jest atrakcyjna, ale okolica nie przeżywa jeszcze urlopowego oblężenia. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę do Międzyzdrojów poza sezonem wakacyjnym – pamiętaj, aby sprawdzić przed wyjazdem dostępność atrakcji, restauracji (niektóre mogą być zamknięte).

W Międzyzdrojach możesz spróbować nadmorskiej kuchni i lokalnych przysmaków, dzięki szerokiej ofercie gastronomicznej. Smażona czy wędzona ryba oraz nadbałtycki śledź, to tylko niektóre z popularnych dań. W Międzyzdrojach warto moim zdaniem spędzić minimum kilka dni, planując urlop nad Morzem Bałtyckim. Jeśli weźmiesz ze sobą rowery (albo wypożyczysz je na miejscu), w zasięgu wycieczki będzie dużo ciekawych celów.

Gdzie spać w Międzyzdrojach?

W Międzyzdrojach znajdziesz wiele opcji zakwaterowania w różnym standardzie – hotele, apartamenty, pokoje czy domki letniskowe na wynajem. Dobrym wyborem będzie apartament, który gwarantuje największą prywatność oraz dużą przestrzeń. Balticus Apartamenty to obiekt znajdujący się tuż przy słynnej Promenadzie Gwiazd, a od plaży dzieli go 5 min spacerem. Studia są urządzone w wysokim standardzie i nowoczesnym stylu, posiadają też balkony i widok na morze.

Możesz również zdecydować się na obiekt Golden Tulip, w którym także wynajmiesz na wyłączność cały apartament. Wystrój jest przytulny, ale nie przesadnie elegancki, przez co przypomina domową przestrzeń. Obiekt znajduje się zaledwie 150 m od plaży. W cenę zakwaterowania wliczone jest śniadanie oraz możliwość korzystania z sauny, krytego basenu oraz łaźni parowej.

Jeśli jesteś fanem luksusu i możesz sobie pozwolić na większy wydatek, rozważ nocleg w Wave Międzyzdroje Resort&Spa. Wnętrza są urządzone w rustykalnym stylu, a sam hotel posiada prywatną plażę, baseny, sauny i siłownię. W cenę pobytu wliczone jest śniadanie w formie bufetu, możesz także skorzystać z oferty hotelowej restauracji. 

Co warto zobaczyć w Międzyzdrojach? Wskazówki przed zwiedzaniem

W Międzyzdrojach są dostępne atrakcje dla osób szukających aktywnego wypoczynku oraz chcących zrelaksować się i odpocząć w trakcie wyjazdu. Jest to miejsce, które w szczycie sezonu może się pochwalić rekordowym napływem turystów, którzy opuszczają to miejsce zadowoleni ze swojego pobytu. Jest jednak kilka rzeczy, które warto wiedzieć przed przyjazdem:

  • po Międzyzdrojach poruszaj się pieszo lub rowerem – miasto jest niewielkie, więc zwiedzanie w ten sposób nie będzie trudne, najważniejsze atrakcje znajdują się blisko siebie. Latem w centrum ciężko będzie Ci znaleźć miejsce parkingowe, a same parkingi sporo kosztują. Podczas pieszego zwiedzania zaoszczędzisz pieniądze, które możesz wydać na inne przyjemności oraz czas, a przy okazji zobaczysz więcej niż jeżdżąc autem z punktu A do B,
  • zacznij zwiedzać wcześnie rano – w czasie wakacji w godzinach popołudniowych najpopularniejsze punkty są oblegane przez zwiedzających. Motywacją do porannego wstawania może być obejrzenie pięknego wschodu słońca i poszukiwanie bursztynów na plaży, kiedy jest ona prawie pusta,
  • zawsze noś ze sobą gotówkę – coraz więcej miejsc oferuje płatność kartą lub BLIKiem, jednak obiekty gastronomiczne oraz sklepy z pamiątkami często nie dają klientom takiej możliwości. Zawsze miej w portfelu trochę gotówki, żeby uniknąć nerwowego szukania najbliższego bankomatu, gdy okaże się, że za rachunek w restauracji nie możesz zapłacić w żaden inny sposób niż gotówką.

1. Poszukaj ulubionych celebrytów na Promenadzie Gwiazd

lokalizacja na mapie: 53.9335062, 14.450767362

Promenada Gwiazd to betonowy chodnik z odciskami dłoni największych polskich gwiazd i atrakcja, o której warto zacząć zwiedzanie Międzyzdrojów. Podczas wizyty w tym miejscu możesz poszukać płyt należących do Twoich ulubionych artystów i porównać Wasze rozmiary dłoni. Kto wie, może Ty i Twój idol okażecie się pod tym względem idealnie dopasowani? ;) Promenada jest bardzo popularna wśród turystów i traktowana jako miejsce, które warto zobaczyć w Międzyzdrojach.

Międzyzdroje odcisk dłoni promenada gwiazd

Na myśl przywodzi mi słynną hollywoodzką Aleję Gwiazd, która zapewne była pewną inspiracją dla naszej polskiej wersji. Międzyzdroje słyną ze swojej popularności wśród polskich artystów i gwiazd show-biznesu, a od 1996 roku odbywa się tu Festiwal Polskich Gwiazd, który stał się dla turystów kolejną atrakcją oraz okazją na spotkanie swoich idoli.

Międzyzdroje rzeźba kwiaty

Jednak nie wszyscy odwiedzający rozumieją fenomen tej atrakcji. Wiele osób twierdzi, że jest przereklamowana i woleliby poświęcić ten czas na zobaczenie czegoś innego lub dłuższy pobyt na plaży. Ja również muszę przyznać, że promenada nie wygląda według mnie zbyt widowiskowo. Myślę, że to miejsce, które warto zobaczyć przy okazji spaceru po centrum Międzyzdrojów, molo, plaży czy Parku Zdrojowym.

Niedaleko Promenady znajduje się restauracja OCTOPUS, w której możesz zjeść obiad, m.in. ryby, owoce morza,żeberka lub burgery. W karcie została też przewidziana specjalna sekcja dla najmłodszych, więc jest to odpowiednie miejsce dla rodzin z dziećmi. Jeszcze bliżej atrakcji mieści się klimatyczna restauracja Kredens Nad Morzem z pięknie podawanymi daniami, gdzie zjesz np. ryby.

2. Przespaceruj się najdłuższym betonowym molo w Polsce

lokalizacja na mapie: 53.9323868, 14.445285083

Molo w Międzyzdrojach ma aż 395 m długości, co sprawia, że jest najdłuższym tego typu obiektem w Polsce. Pierwszy pomost w miejscu obecnego molo powstał już w 1885 roku, jednak uległ całkowitemu zniszczeniu podczas I wojny światowej. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a budowę znanego nam obecnie obiektu rozpoczęto w latach 90. ubiegłego wieku. Teraz molo jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji Międzyzdrojów.

Międzyzdroje molo morze

Podczas spaceru możesz podziwiać latarnię w znajdującym się nieopodal Świnoujściu oraz posłuchać szumu obijających się o konstrukcję fal. Wieczorami z molo rozciąga się widok na zachód słońca, a po zmroku możesz się tu udać na romantyczny spacer.

Na molo znajduje się restauracja Black & White Tawerna, w której możesz się zatrzymać na posiłek w trakcie zwiedzania. Mimo bardzo lokalizacji, miejsce jest przystępne cenowo i wysoko oceniane. Zjesz tu głównie dania typu fast food – burgery, rybę z frytkami czy stripsy z kurczaka.

Międzyzdroje wejście na molo

Wstęp na molo w Międzyzdrojach jest darmowy, więc jest to odpowiednia atrakcja dla osób podróżujących niskobudżetowo. Jednak dla wielu osób minusem jest samo wejście na molo, które prowadzi przez pasaż handlowy (mi nie przeszkadzało aż tak bardzo). Jest to miejsce hałaśliwe i tłoczne, więc jeśli szukasz spokoju wśród morskich fal, przyspiesz kroku na tym odcinku. Galeria w tym miejscu ma jednak swoje plusy – możesz kupić pamiątki z wakacji nad Bałtykiem lub zjeść bez zbaczania z trasy zwiedzania. 

Na końcu mola działa przystań, z której odpływają statki turystyczne do Świnoujścia oraz niemieckich portów, np. Ahlbeck. Jeśli chcesz wzbogacić swój wyjazd do Międzyzdrojów o podróż do innego miasta, możesz zdecydować się na jeden z rejsów. Jest to ciekawa alternatywa dla standardowej podróży samochodem. Możesz również wybrać się w dalszą wycieczkę – ze Świnoujścia możesz udać się np. promem do szwedzkiego Ystad, czym jeszcze bardziej urozmaicisz swój wyjazd. 

3. Popatrz na morze z punktu widokowego na Kawczej Górze i odwiedź Baterię Artylerii Stałej

lokalizacja na mapie: 53.94004349, 14.463732227

Kawcza Góra to punkt zwiedzania dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Wzniesienie ma ponad 60 m n.p.m., a z jego szczytu rozciąga się widok na Zatokę Pomorską. Panorama zachwyca szczególnie przy dobrej widoczności, kiedy możesz podziwiać morski bezkres. Początek trasy na górę znajduje się przy bramie Wolińskiego Parku Narodowego. Jest to wycieczka, która nawet pieszo zajmie Ci maksymalnie kilka godzin. 

Kiedyś na wierzchołek można się było dostać prowadzącymi od plaży drewnianymi schodami, jednak zostały one uszkodzone podczas sztormu. Jest szansa na ich ponowne otwarcie przed sezonem letnim 2024, jednak dokładne informacje i aktualizacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Wolińskiego Parku Narodowego. Same schody zostały uznane za najdłuższe na polskim wybrzeżu. 

W odległości ok. kilometra pieszo czarnym szlakiem od Kawczej Góry znajduje się Bateria Artylerii Stałej. Jest to miejsce ciekawe dla fanów historii lub militariów. Bateria powstała po II wojnie światowej głównie po to, by służyć obronie przybrzeżnego szlaku żeglugowego. Szczegółowych informacji o zabudowaniach dowiesz się z tablic informacyjnych znajdujących się wzdłuż ścieżki przyrodniczo-historycznej Biała Góra.

Do obu atrakcji dotrzesz pieszo z Międzyzdrojów. Jeśli zdecydujesz się przyjechać samochodem, możesz go zostawić na bezpłatnym parkingu Kwasowo (kilometr od Kawczej Góry), do którego dostaniesz się drogą wojewódzką 102 (lokalizacja na mapie: 53.943068880, 14.468689039).

Niedaleko Kawczej Góry znajduje się smażalnia KLIF, gdzie zjesz ryby smażone oraz wędzone. Ceny za dania podawane są za 100 g, więc możesz wybrać odpowiadającą Ci cenowo wielkość porcji.

4. Zajrzyj z dziećmi (lub bez) do Oceanarium, Planetarium i Gabinetu Figur Woskowych

Jeśli szukasz atrakcji dla dzieci lub znajdujących się pod dachem w razie niepogody, rozważ odwiedziny w Oceanarium, Planetarium oraz Gabinecie Figur Woskowych. Oceanarium ma aż 3000 m2 i możesz w nim zobaczyć gatunki ryb oraz innych stworzeń morskich z całego świata. Najciekawszymi elementami obiektu są 16-metrowy tunel, w którym możesz podziwiać otaczające Cię morskie życie oraz touch pool, czyli basen, w którym możesz dotknąć zwierząt. Chcesz poczuć się jak w Japonii? W budynku czeka na Ciebie paludarium z karpiami Koi. Dla dzieci szczególnie interesująca może okazać się wystawa makiet rekinów wykonanych w skali 1:1, a także sala edukacyjna oraz bawialnia. 

Bilety wstępu możesz kupić na miejscu, a godziny otwarcia i cennik sprawdzisz na stronie internetowej Oceanarium. Zwiedzenie całego obiektu może zająć Ci nawet kilka godzin, szczególnie podczas odwiedzin z najmłodszymi.

W budynku znajduje się też restauracja, jednak ceny są dość wygórowane w stosunku do jakości dań. Bardziej polecam Ci wybrać któryś z lokali znajdujących się w okolicy, np. Browar PRIMA BEER & Restaurant, gdzie ceny również nie są najniższe, ale idzie za nimi wysoki standard. Wbrew temu co sugeruje nazwa, nie napijesz się tam jedynie piwa, ale zjesz też obfite, głównie mięsne potrawy. 

Międzyzdroje Oceanarium dziewczyna

Planetarium w Międzyzdrojach jest jednym z najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów w Polsce. Pod 7-metrową kopułą możesz przyjrzeć się gwiazdom, planetom i odbyć podróż po całym Układzie Słonecznym. W wyznaczonych godzinach odbywają się seanse filmów o Wszechświecie, z których dowiesz się niedostępnych na co dzień ciekawostek. Pokaz i pobyt w tym miejscu nie zajmą Ci dłużej niż godzinę. Planetarium znajduje się tuż przy Alei Gwiazd, więc możesz odwiedzić oba miejsca w czasie jednego spaceru.

Kolejną atrakcją wyróżniającą się w Międzyzdrojach jest Muzeum (Gabinet) Figur Woskowych. Znajduje się w tym samym budynku co Planetarium, więc możesz z łatwością połączyć zwiedzanie obu obiektów (zwiedzanie muzeum to również mniej niż 60 min). Jest to największa taka kolekcja w Polsce. Podczas zwiedzania będziesz mieć okazję do zobaczenia makiet najpopularniejszych gwiazd lub fikcyjnych bohaterów i zrobienia sobie z nimi pamiątkowego zdjęcia. 

Stroje figur były tworzone w Teatrze Wielkim w Warszawie, a wszystkie postacie i ich elementy są wykonane z dbałością o szczegóły. Skutek tych starań jest jednak różny, więc niektóre eksponaty należy traktować z przymrużeniem oka – może to być okazja na pośmianie się i poprawę humoru. ;) Zbiory muzeum stale się powiększają, więc jeśli nie odnajdziesz podobizny swojego idola, być może w przyszłości również on zagości wśród figur. 

5. Odpocznij od tłumów na Promenadzie Na Wydmach

lokalizacja na mapie: 53.93103549, 14.443777739

Drewniana Promenada na Wydmach to stosunkowo nowa atrakcja (z 2018 roku), która jest jedną z dwóch promenad znajdujących się w Międzyzdrojach. Ścieżka została wybudowana pomiędzy główną ulicą miasta a plażą, a przez to szybko stała się chętnie odwiedzaną atrakcją Międzyzdrojów.

Podczas spaceru możesz nacieszyć oczy otaczającymi promenadę drzewami i wsłuchać się w szum niedalekich morskich fal. Jest to miejsce, w którym odpoczniesz od panującego wokół zgiełku i zbierzesz siły na dalsze zwiedzanie miejsc, które warto odwiedzić w Międzyzdrojach.

Międzyzdroje promenada
Wzdłuż promenady w Międzyzdrojach toczy się letnie życie tego popularnego kurortu

Wzdłuż promenady ustawione są ławki, na których możesz usiąść i odpocząć z widokiem na morze. Warto się tutaj wybrać o każdej porze dnia, także po zmroku – ścieżkę oświetlają latarnie. Prosto z promenady możesz udać się na plażę i wydłużyć spacer o bosą wędrówkę po piasku. Przy zejściach z promenady znajdują się płatne toalety. Pamiętaj, że jest to miejsce przeznaczone tylko dla pieszych – jazda rowerem po kładce jest zabroniona.

6. Spróbuj znaleźć sobie miejsce na miejskiej plaży

Główna plaża miejska znajduje się przy Promenadzie Gwiazd i to tam można spotkać największe tłumy w wakacje. Ciężko jest znaleźć sobie skrawek miejsca wśród rozłożonych wokół parawanów, a zgiełk i hałas potrafią być przytłaczające. Jest to jednak plaża strzeżona, co zapewni Ci większy komfort i bezpieczeństwo podczas kąpieli. Jeśli wybierasz się na urlop do Międzyzdrojów z dziećmi, będzie to dobre miejsce na plażowanie. Udając się do wejścia przy końcu Alei Gwiazd, trafisz na Plażę Wschodnią, która ciągnie się aż do granic Wolińskiego Parku Narodowego.

Schodząc z plaży w pobliżu molo, znajdziesz kawiarnię Blue Marine Cafe z kawą i ciastami serwowanymi na miejscu. Możesz tam też kupić lody, które możesz zabrać ze sobą w wafelku na wynos. Wystrojem restauracja przypomina statek wycieczkowy, co wyróżnia ją na tle okolicznych obiektów.

Wejścia na poszczególne części plaży znajdziesz w Mapach Google oznaczone alfabetycznie, od strony wschodniej do zachodniej. Ja polecam udać się na zachód, w kierunku Świnoujścia. Po tej stronie mola rozkłada się mniej osób, a więc łatwiej odnaleźć potrzebne do relaksu ciszę i spokój. Plaże w Międzyzdrojach są szerokie i piaszczyste, co przyciąga turystów pragnących skorzystać z uroków bałtyckiego wybrzeża. Poza sezonem, tłumy nie są tak dokuczliwe i mimo chłodniejszych temperatur również możesz nacieszyć się urokiem plaży podczas spaceru lub pikniku na piasku. Skorzystasz wtedy z prozdrowotnych właściwości bogatego w jod powietrza, zamiast aromatu gotowanej kukurydzy i orzeszków w karmelu. ;)

Na ogół w Międzyzdrojach obowiązuje zakaz wchodzenia na plażę z psami. Sektory L, Ł, M są oznaczone jako plaża dla zwierząt. Przebywa tam mniej turystów niż w innych częściach plaży, przez co zwierzaki i ludzie sobie wzajemnie nie przeszkadzają. Pamiętaj jednak, że agresywny pies zawsze powinien być prowadzony na smyczy, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych. 

Jeśli jesteś fanem ekstremalnych doznań i lubisz wybiegać poza schematy, możesz udać się na plażę naturystów w Międzyzdrojach. Plażowanie nago w Polsce nie jest tak popularne jak w południowych krajach Europy, jednak ma swoich wiernych zwolenników. Jest to jedno z najbardziej znanych tego typu miejsc nad polskim wybrzeżem Bałtyku.

7. Wejdź na Gosań leżący tuż nad brzegiem morza

lokalizacja na mapie: 53.9536574, 14.48619731

Wzgórze Gosań znajduje się na wyspie Wolin, w odległości zaledwie 5 km od Międzyzdrojów. Jeżeli zdecydujesz się na wycieczkę na wzgórze, po powrocie z wyjazdu możesz pochwalić się znajomym swoim osiągnięciem – Gosań jest najwyższym wzniesieniem polskiego wybrzeża (ma 95 m n.p.m.). Po długim plażowaniu i odpoczynku na słońcu, trochę trekkingu będzie dobrym pomysłem na atrakcję w okolicach Międzyzdrojów.

Góra znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, dlatego będziesz musiał kupić bilet wstępu. Sama trasa na szczyt nie jest zbyt długa (ok. 450 m), ale może być dość intensywna, szczególnie w czasie letnich upałów (na górę trzeba wejść po schodach).

Ze względu na wysiłek fizyczny, konieczny do odwiedzenia tej atrakcji, jest to miejsce mniej popularne wśród turystów, ale zdecydowanie warte odwiedzenia. Polecam zabrać ze sobą wodę i osłonić głowę przed słońcem, żeby nie zasłabnąć w czasie wspinaczki. Odpoczniesz tu od znajdujących się na pobliskiej plaży tłumów.

Na szczycie Gosania znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Morze Bałtyckie. Miej na uwadze, że wzniesienie jest stale podmywane przez morskie fale i ulega erozji. Zobaczenie go w przyszłości może okazać się niemożliwe, dlatego nie warto zwlekać z organizacją wycieczki na klif. 

8. Zobacz atrakcje morza w Bałtyckim Parku Miniatur 

Lokalizacja na mapie: 53.91574431, 14.434639368

Bałtycki Park Miniatur to kolejna oryginalna atrakcja znajdująca się w Międzyzdrojach. Przedstawia miniatury najważniejszych zabytków oraz latarnii morskich, znajdujących się na bałtyckim wybrzeżu. Park nie ogranicza się jedynie do obiektów z Polski – zobaczysz tu także miniatury z pozostałych państw leżących nad Morzem Bałtyckim, m.in. Estonia, Niemcy czy Finlandia. Na zwiedzanie zaplanuj 45 minut. Miniatury przygotowane są w skali 1:25 i wiernie odwzorowują rzeczywisty wygląd zabytków. 

Bałtycki Park Miniatur to dobra atrakcja dla rodzin z dziećmi. Z myślą o najmłodszych przygotowano strefę z placem zabaw, a także miniaturową wersję kolei. Park zwiedzisz w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników, którzy przekażą Ci ciekawostki o historii oglądanych zabytków. Jest to miejsce dla osób w różnym wieku, które uczy poprzez zabawę. Dzięki niemu podczas wizyty w Międzyzdrojach możesz odhaczyć ze swojej listy miejsc do zobaczenia 8 różnych krajów. ;)

Obiekt jest nieco oddalony od centrum – z Promenady Gwiazd dzielić Cię będzie od niego około 30-minutowy spacer. Przy parku znajduje się bezpłatny parking dla zwiedzających. Możesz też pojechać autobusem miejskim nr 10 z Placu Neptuna i wysiąść na przystanku Nowomyśliwska. Bilet wstępu kupisz na miejscu lub online.

9. Przejdź plażą przez Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku i jest jednym z najbardziej wyróżniających się polskich parków narodowych. Cechuje go unikatowa fauna i flora. Na terenie parku gniazduje bielik – jego symbol. Teren jest zróżnicowany przez wydmy, klify i wzniesienia. Jeśli chcesz odwiedzić to miejsce, możesz wybrać kilka szlaków spacerowych. Jednym z nich jest czerwony szlak, prowadzący przez plaże z Międzyzdrojów w kierunku Wisełki i Międzywodzia (biegnie obok Muzeum Przyrodniczego WPN i Placu Wyszyńskiego). 

Wstęp do Wolińskiego Parku Narodowego jest biletowany. Godziny otwarcia poszczególnych punktów, cennik oraz informacje o trasach znajdziesz na stronie internetowej parku. Sprawdzisz tam również czy któraś część parku nie jest chwilowo zamknięta. 

Trasa liczy 11 km w jedną stronę. Podczas wędrówki rozglądaj się uważnie – być może będziesz miał szczęście i zobaczysz fokę szarą lub morświna. Możesz też zrobić sobie przystanek przy latarni morskiej Kikut, której światło dociera nawet na odległość 12 mil morskich.

Wracając do Międzyzdrojów, możesz zdecydować się na jedną z dwóch opcji – z Wisełki można wrócić autobusem do miasta albo przejść kawałek trasy i wrócić tą samą drogą. Pamiętaj, że zimą poziom wody może być zbyt wysoki, by umożliwić bezpieczne zwiedzanie szlaku czerwonego – przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić aktualny stan ścieżki. 

10. Poznaj lepiej lokalną przyrodę w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego

lokalizacja na mapie: 53.927701499, 14.450132517

Wyjątkowa przyroda Wolińskiego Parku Narodowego doczekała się również własnego Muzeum Przyrodniczego. W muzeum znajduje się 5 sal, które możesz zwiedzać z audioprzewodnikiem. Obiekt ma aż 900 m2 powierzchni i może się pochwalić bogatymi zbiorami eksponatów, m.in. kawałkami bursztynu. Samo muzeum znajduje się niedaleko centrum Międzyzdrojów, więc nietrudno będzie Ci tam trafić pieszo z najpopularniejszych miejsc w mieście.

Międzyzdroje Muzeum Przyrodnicze budynek

Godziny otwarcia Muzeum Przyrodniczego oraz cennik znajdziesz na stronie internetowej Wolińskiego Parku Narodowego. Przeczytasz tam też informacje o pozostałych obiektach należących do parku oraz jego historii. Na zwiedzanie muzeum polecam Ci przeznaczyć ok. 2 godzin, szczególnie jeśli wybierasz się z dziećmi i chcesz skorzystać z przeznaczonych dla nich atrakcji. 

Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz dla dzieci (będzie więc dobrą atrakcją dla rodzin). Dla najmłodszych przygotowano infokiosk z grą edukacyjną oraz specjalną wersję ścieżki dźwiękowej w przewodnikach. Jeśli wystawy związane ze zwierzętami Cię nie interesują, możesz odwiedzić ekspozycje poświęcone nadmorskiej roślinności oraz skupione na bursztynie bałtyckim. Przed obiektem znajdują się woliery dla ptaków, dzięki którym możesz z bliska podziwiać symbol parku.

Około 300 m od muzeum znajduje się Restauracja Carmen. W karcie znajdziesz dania mięsne, rybne, owoce morza oraz makarony. Oferowane są także opcje odpowiednie dla wegetarian oraz menu dziecięce. 

11. Odwiedź żubry w Zagrodzie Pokazowej Żubrów 

lokalizacja na mapie: 53.933871349, 14.475686339

Zagroda Pokazowa Żubrów znajduje się na zielonym szlaku turystycznym – 1,5 km od centrum Międzyzdrojów. Zagroda początkowo była utworzona w celu hodowli żubrów, jednak stała się popularną atrakcją turystyczną Międzyzdrojów. Miłośnicy zwierząt mogą tam także zobaczyć inne charakterystyczne dla Polski gatunki, np. sarny, dziki czy bieliki będące symbolem parku narodowego. Jest to miejsce, w którym nacieszysz się kontaktem z dziką naturą w bezpieczny dla Ciebie (i dla nich) sposób.

Bilety do Zagrody Pokazowej Żubrów możesz kupić przez stronę internetową Wolińskiego Parku Narodowego

Pamiętaj, że w sezonie miejsce jest zamknięte dla zwiedzających w poniedziałki, a poza sezonem – w poniedziałki i niedziele. Polecam uwzględnić to podczas planowania wyjazdu, żeby nie musieć powtarzać spaceru do zagrody, kiedy ta okaże się nieczynna. Żubry nizinne otrzymują jedynie imiona zaczynające się na litery PO od angielskiego słowa Poland.

Zwierzęta znajdujące się na wybiegu w większości są wyleczone lub wychowane przez człowieka i nie są przystosowane do życia na wolności. Warto odwiedzić to miejsce, by na własne oczy zobaczyć majestat i potęgę żubrów oraz przeżyć bliskie spotkanie z pozostałymi mieszkańcami zagrody.

12. Poznaj wojenną historię wyrzutni rakiet w Muzeum Bunkier V-3 

lokalizacja na mapie: 53.900421512, 14.43772646

Muzeum Bunkier V-3 to atrakcja skierowana głównie do pasjonatów historii. Obiekt skupia się na przedstawieniu historii z czasów II wojny światowej oraz broni używanej w tamtym okresie na terenie znanego bałtyckiego wybrzeża. Nazwa muzeum pochodzi od najdłuższego na świecie działa V-3, które powstało właśnie w tym miejscu i mierzyło aż 130 metrów długości (było nazywane “ostatnią nadzieją Hitlera”). Waga broni osiągała 76 ton. Sam teren, na którym powstało muzeum był kiedyś tajnym poligonem, którego niektóre tajemnice wciąż pozostają nieodkryte.

Międzyzdroje Muzeum Bunkier V-3

Cennik oraz godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Bunkier V-3. Ceny biletów nie są wygórowane,a ogrom wiedzy, którą możesz wynieść z tego miejsca moim zdaniem rekompensuje ten wydatek. Na zwiedzanie obiektu zarezerwuj sobie ok. 2 godziny.

Ekspozycja w Muzeum Bunkier V-3 to jedyna tego typu wystawa w Polsce, a druga w Europie. Jeśli interesujesz się tematyką wojenną lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca, polecam Ci odwiedzenie muzeum. Tematyka wystawy nie jest mi obca, dlatego oglądanie było dla mnie interesujące. Muzeum znajduje się obok jeziora w Zalesiu pod Międzyzdrojami, a z miasta najłatwiej dostać się do niego samochodem lub autobusem nr 10 i zrobić sobie 1,5-kilometrowy spacer z przystanku Nowomyśliwska (Lubiewo). 

13. Spojrzyj na Jezioro Turkusowe z Piaskowej Góry

lokalizacja na mapie: 53.87551959, 14.438323467

W odległości 7 km od Międzyzdrojów, w miejscowości Wapnica, znajduje się Jezioro Turkusowe. Wyróżnia je imponująca jak na tak mały zbiornik wodny głębokość (ponad 20 m) oraz przywodzący na myśl tropiki turkusowy kolor wody. Jeśli marzysz o Malediwach, może to być dla Ciebie ich namiastka. ;) Swój odcień akwen zawdzięcza działającej dawniej w jego miejscu kopalni kredy. 

Od parkingu, na którym możesz zostawić auto, będzie dzielić Cię około 15 minut spacerem na Piaskową Górę. To właśnie stamtąd roztacza się najpiękniejszy widok na turkusową wodę. Z Międzyzdrojów możesz dostać się tu niebieskim szlakiem – jeżeli zdecydujesz się iść nim dalej, dojdziesz do kolejnego punktu widokowego, czyli Wzgórza Zielonka.

Międzyzdroje atrakcje Wzgórze Zielonka
Spacer nad Jezioro Turkusowe warto połączyć z krótkim podejściem pod Wzgórze Zielonka – dobrze widać z niego okolicę

Kierując się jeszcze dalej, dotrzesz do Grodziska w Lubinie, jednak będzie to dłuższy spacer niż samo wejście na Piaskową Górę. Pamiętaj też, że nawet w czasie upałów lepiej nie kąpać się w Jeziorze Turkusowym – kontakt z wodą nie jest dobry dla skóry. 

14. Obejrzyj zachód słońca nad Zalewem Szczecińskim z Grodziska Lubin

lokalizacja na mapie: 53.86532683, 14.431924810

Grodzisko Lubin słynie z tarasów widokowych, z których rozciąga się wyjątkowy widok na Zalew Szczeciński i pobliskie wysepki. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju – takich krajobrazów nie zobaczysz nigdzie indziej w Polsce. Szczególnego uroku tego punktu polecam doświadczyć o zachodzie słońca, kiedy na wodzie trwa spektakl promieni słonecznych. Warto zostać tu na parę godzin i nacieszyć się urokami miejsca, jednak nie jest to atrakcja, która zajmie Ci cały dzień. Na miejsce dotrzesz samochodem lub poruszając się pieszo wzdłuż niebieskiego szlaku.

Z terenu dawnego grodziska Lubin dobrze widać rozległy Zalew Szczeciński

We wczesnym średniowieczu w Grodzisku, jak nazwa wskazuje, znajdował się gród obronny, jednak współcześnie niewiele z niego pozostało. Badania archeologów pozwoliły stwierdzić, że w przeszłości znajdował się tu najstarszy kościół na Pomorzu, co podkreśla historyczne bogactwo tej okolicy. Podczas zwiedzania radzę wspomagać się rozmieszczonymi wokół tablicami informacyjnymi, z których dowiesz się wszystkich najważniejszych faktów i ciekawostek na temat Grodziska. Myślę, że jest to świetny punkt podsumowujący przygodę z Międzyzdrojami i okolicą. 

Mapa najważniejszych atrakcji Bałtyku na telefon i komputer

Jeśli planujesz wyjazdy w inne rejony Morza Bałtyckiego, w przygotowaniu planu zwiedzania pomoże Ci mapa ponad 770 atrakcji i ciekawych punktów Bałtyku. Przygotowałem ją w oparciu o nasze podróże nad polskie morze, w czasie których udało się dotrzeć do setek ciekawych atrakcji wybrzeża.

Na mapie znajdziesz – poza atrakcjami – również polecane noclegi oraz rekomendowane restauracje, co dopełni jeszcze Twoje plany podróży. Mapa działa na telefonie i komputerze korzystając z Google Maps, więc nie będzie problemów z jej dostępnością w czasie planowania podróży i już na miejscu, w czasie zwiedzania.

Co jeszcze warto przeczytać przed podróżą?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze