Olsztyn aktywnie – 4 pomysły na aktywny wypoczynek w mieście

Aktualizacja: 31 grudnia 2023 r.
Olsztyn aktywny wypoczynek kajaki jeziora
Olsztyn aktywny wypoczynek kajaki jeziora

Zwiedzanie Olsztyna może być różnorodne. W stolicy Warmii i Mazur czeka na Ciebie nie tylko zwiedzanie zabytków i miejsc wartych zobaczenia, ale również aktywny wypoczynek na łonie natury. Olsztyn to miasto jezior, lasów i parków, w którym odnajdą się miłośnicy sportów wodnych, spływów kajakowych, rowerów i wędrówek wśród przyrody. Przygotowaliśmy dla Ciebie 4 pomysły na aktywny wypoczynek w Olsztynie.

Co znajdziesz w artykule?

  • propozycje aktywnego wypoczynku w Olsztynie – na jeziorach, rzekach, w lasach i miejskich parkach,
  • informacje o wypożyczalniach sprzętu wodnego i rowerów w Olsztynie,
  • propozycje tras rowerowych i pieszych w obrębie miasta.

Co można robić w Olsztynie? Aktywny wypoczynek w stolicy Warmii

Odpowiedzi na pytanie “co można robić w Olsztynie” pojawiają się w mojej głowie błyskawicznie. Miasto jest pełne ciekawych zabytków i atrakcji, a dodatkowo leży w otoczeniu jezior, lasów i parków. Spacer z serca Starego Miasta nad największe olsztyńskie jezioro zajmuje raptem 20 minut. Takie położenie stwarza dużo możliwości i powoduje, że w Olsztynie raczej trudno się nudzić.

Zanim zaplanujesz z artykułem swoją podróż do Olsztyna, obejrzyj film o naszej podróży do stolicy Warmii

Jeśli masz ochotę poznać bliżej zabytki miasta to zerknij do mojego przewodnika, który opublikowałem na blogu. Dzisiaj skupimy się na propozycjach spędzenia czasu w Olsztynie aktywnie – korzystając z dostępnych aktywności nad jeziorami, w lasach i parkach.

Zaproponuję Ci 4 pomysły na aktywny wypoczynek w Olsztynie. Możesz tak zaplanować swój pobyt w mieście, aby wygospodarować trochę czasu na poznanie najważniejszych zabytków, a resztę spożytkować na testowanie kolejnych sportów i aktywności. Ciekawe, która najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Booking.com

1. Sporty wodne i inne aktywności nad jeziorem Ukiel

Olsztyn to miasto jezior. W jego granicach administracyjnych jest ich aż 11, nie licząc mniejszych stawów i oczek wodnych. Łączna powierzchnia miejskich jezior przekracza 700 ha. Centrum sportowych aktywności i miejscem, które tętni życiem o każdej porze dnia jest Ukiel – największe jezioro Olsztyna.

W przypadku tego jeziora powiedzenie “nie można się tu nudzić” nie jest powielanym frazesem, a szczerą prawdą. Turyści i mieszkańcy Olsztyna przybywają nad jezioro żeby pobiegać, pospacerować, zrelaksować się na plaży, popływać, skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, wskoczyć na rowery… Sporo tego!

Dodatkowo nad jeziorem Ukiel odbywają się corocznie ciekawe imprezy i festiwale muzyczne. Najbardziej znany to Olsztyn Green Festival.

Jak dojechać nad jezioro Ukiel?

Możesz dojechać do przystanku “Plaża Miejska” przy ul. Sielskiej (i podejść nad brzeg jeziora ok. 500 metrów) lub do przystanku “Jeziorna” przy ul. Bałtyckiej (ok. 600 metrów). Szczegóły dojazdu możesz sprawdzić na jakdojade.pl.

Przy brzegach jeziora działają 3 obiekty Centrum Rekreacyjno-Sportowego “Ukiel”, które działa jak animator aktywności na wodzie:

  • budynek główny przy ul. Kapitańskiej 23 – z wypożyczalnią sprzętu wodnego i sportowego (rowery, rolki),
  • Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego przy ul. Sielskiej 38 – z wypożyczalnią żaglówek i sprzętu wodnego,
  • Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa przy ul. Olimpijskiej 1.
Motorówka Jezioro Ukiel Olsztyn
Do Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego dopłynęliśmy motorówką z przystani przy ul. Kapitańskiej

W okolicy budynku głównego znajdziesz trzy miejskie plaże – w sam raz, jeśli danego dnia masz ochotę tylko na wylegiwanie się na piasku i łapanie promieni słonecznych. Tuż obok czekają jednak aktywności na wodzie, których możesz spróbować wypożyczając sprzęt z wypożyczalni przy ul. Kapitańskiej 23.

Do wyboru masz rowery wodne, skutery wodne, kajaki, kanu, deski SUP, łodzie wiosłowe, kitesurfing. Obiekt posiada ponad 200 jednostek sprzętu, więc szansa na to, że zabraknie go dla Ciebie, jest niewielka. Nie mogliśmy odpuścić sobie możliwości przetestowania kilku form wodnych aktywności.

Wypożyczalnia sprzętu nad jeziorem Ukiel

Dokładną ofertę wypożyczalni i ceny możesz sprawdzić w dokumencie na stronie Centrum Rekreacyjno-Sportowego “Ukiel”

Zaczęliśmy z wysokiego C – rano wyruszyliśmy w rejs motorówką po wszystkich akwenach jeziora. Ukiel ma urozmaiconą linię brzegową pełną zatoczek, a my postanowiliśmy odwiedzić nawet najdalsze rubieże w dzielnicy Łupstych. Przepłynęliśmy też nad najgłębszą, sięgającą 43 metrów, częścią jeziora.

Jezioro Ukiel Olsztyn motorówka aktywny wypoczynek

Z dużą prędkością gnaliśmy motorówką prowadzoną przez jednego z pracowników CRS “Ukiel”, którzy tego dnia postanowili się trochę nami zaopiekować. To był mój absolutnie pierwszy raz z tak dużą prędkością na wodzie. A przecież wodne aktywności dopiero miały się tego dnia zacząć.

W budynku głównym przy ul. Kapitańskiej możesz też wypożyczyć rowery wodne. W niespiesznym tempie opłynęliśmy dzięki nimi spory kawałek jeziora. Nawet jeśli nie czujesz się na wodzie zbyt pewnie (tak, jak ja) to w kapoku płynięcie rowerem wodnym będzie przyjemne i bezpieczne. Na wszelki wypadek weź tylko wodoodporny pokrowiec na swój sprzęt elektroniczny.

Przy Kapitańskiej wypożyczyliśmy też deskę SUP, którą widziałem tego dnia po raz pierwszy w życiu. Opiekująca się nami Ania wyjaśniła, o co chodzi w tym sporcie i… wydało mi się niemożliwe, żebym ustał na desce chociaż przez chwilę.

SUP to deska, na której pływa się na stojąco, wiosłując jednym wiosłem (pagajem). Moje początki były trudne, ale po kilku minutach “wstałem z kolan”.

Pływanie na SUPie to dobre ćwiczenia dla wszystkich mięśni stabilizujących. Tego dnia przekonałem się, że mam ich więcej niż zakładałem. Po dłuższej chwili na wodzie zacząłem już czuć mięśnie ud i grzbietu, które walczyły o to, żebym nie wpadł do wody.

Olsztyn Ukiel deska SUP
Zabawa na desce SUP to była dla mnie największa frajda, chociaż nie odpłynąłem od brzegu dalej niż na 10 metrów

Deska SUP przypadła mi do gustu najmocniej. Dobrą cechą tych desek jest to, że można je łatwo przewozić. Są zrobione z gumy, więc po pływaniu można spuścić z nich powietrze, zwinąć i schować do samochodu. Korzystając z wypożyczalni możesz sprawdzić czy to sport dla Ciebie, a potem zainwestować we własną deskę. Najtańsze modele kosztują ok. 1000 zł.

Rowerem wodnym albo deską SUP możesz popłynąć do Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego przy ul. Sielskiej. Tam zaczynaliśmy swoje przygody z żaglowaniem po jeziorze Ukiel żaglówką Omega. Mieliśmy na pokładzie doświadczonego sternika, bo tajemna sztuka żeglowania jest dla nas totalnie obca.

Żaglówka Ukiel Olsztyn

Pierwszy raz w życiu żeglowaliśmy po jeziorze Jeziorak w czasie naszej podróży po Mazurach Zachodnich. Nad Ukielem nie mieliśmy o wiele większego doświadczenia, ale nie było też powodu do zmartwień. Poza naszą przewodniczką po wodnych atrakcjach – Anią, mieliśmy też na pokładzie sternika z działającego nad jeziorem klubu żeglarskiego.

I znowu ta cisza. Zero warkotu silnika, tylko szum wiatru i łopoczący na nami żagiel. A to wszystko z widokiem na olsztyńskie Stare Miasto, którego wieże dobrze widać z wód jeziora Ukiel. Żaglówka będzie dobrym podsumowaniem aktywnego dnia nad jeziorem i pozwoli Ci się zrelaksować, przechodząc na rytm slow.

Żaglówka ukiel Olsztyn
Telefon nie znikał z mojej ręki, żeby udokumentować dla Ciebie jak najwięcej wodnych przygód nad Ukielem

Sporty wodne to nie jedyna aktywność, jaka będzie dla Ciebie dostępna nad jeziorem Ukiel. Zagrasz tam w siatkówkę plażową, koszykówkę, plażową piłkę nożną. A w końcu na pewno zgłodniejesz – zajdź wtedy do food trucków w rejonie Plaży Miejskiej. Po pływaniu na desce SUP zaszliśmy do smażalni ryb na smacznego sandacza.

W głównej bazie Centrum Rekreacyjno-Sportowego “Ukiel” przy ul. Kapitańskiej możesz też wypożyczyć tradycyjny rower i objechać nim najbliższą okolicę. Jeśli dotrzesz w tej sposób nad rzekę Łynę, znajdziesz tam kolejne pomysły na aktywny wypoczynek w Olsztynie.

2. Spływ kajakiem po rzece Łynie

Rzeka Łyna przepływa przez centrum Olsztyna, przecinając miasto w linii północ-południe. Wije się w bliskim sąsiedztwie ważnych zabytków Olsztyna, przepływając pod mostem św. Jana Nepomucena, tuż przy murach Zamku Kapituły Warmińskiej oraz pod majestatycznymi wiaduktami kolejowymi.

Wiadukty kolejowe Łyna Olsztyn
Wiadukty kolejowe przerzucone nad Łyną z poziomu kajaka wyglądają potężnie

Najpopularniejszą trasą kajakową po Łynie jest odcinek z Parku Centralnego do elektrowni wodnej na Łynie, tuż przy ujściu rzeki Wadąg do Łyny. Przepłynięcie trasy zajmie Ci ok. 2 godzin. Kajaki mogą czekać na Ciebie przy przystanku w Parku Centralnym (niedaleko Muzeum Nowoczesności).

W mieście działa kilka wypożyczalni kajaków. Nami zajmował się Pan Jacek z kajaki-olsztyn.plNasze kajaki czekały na nas w Parku Centralnym, a po skończonym spływie Pan Jacek odebrał nas z elektrowni wodnej. Zadzwoń pod numer podany na stronie i sprawdź, jak możesz zaplanować swój spływ.

Po wyruszeniu z przystani kajakowej w parku, po kilku łukach rzeki docierasz do najstarszego olsztyńskiego mostu pod patronatem św. Jana Nepomucena. Tu zaczyna się odcinek spływu biegnący przez ścisłe centrum miasta.

Rzeka Łyna kajaki Olsztyn
Jesteśmy w sercu rezerwatu, a to nadal Olsztyn!

Przecinając zieloną scenerię i korzystając z powolnego prądu Łyny zaczniesz się zbliżać do murów Zamku Kapituły Warmińskiej. Tam musisz zatrzymać kajak, wyciągnąć go z wody i przenieść kilkadziesiąt metrów. Zwodujesz się po minięciu progu wodnego, który został przez mieszkańców Olsztyna ochrzczony “Niagarą”.

Kajaki Olsztyn Łyna
Przystań kajakowa Łyna Olsztyn

Później już zacznie się kajakowa magia. Pozostając cały czas w granicach administracyjnych Olsztyna, wpłyniesz do Lasu Miejskiego i krajobraz zmieni się diametralnie. Dookoła będziesz widział tylko zieleń, a na rzece będzie się pojawiać coraz więcej zwierząt.

Wiosłując po Łynie co chwilę spotykałem kaczki, które mijały kajak o zaledwie kilkanaście centymetrów. Gdzieś w oddali pojawiały się płochliwe łabędzie. Było cicho, a gdy spotkała nas burza – trochę dramatycznie. Zanim doszczętnie zmokliśmy i zaczęliśmy wysychać w palącym słońcu, musieliśmy jeszcze nieplanowo przenosić kajaki, aby ominąć powalone drzewo.

Spływ kajakowy Łyną

To był mój pierwszy raz na kajaku, ale po 2 godzinach wiosłowania i zobaczeniu na horyzoncie naszego celu – elektrowni wodnej Łyna, już wiedziałem, że kajaki częściej będą gościć w naszych planach podróży.

Gdy zakończysz swój rejs przez olsztyński rezerwat, spod elektrowni wodnej Twój kajak i Ciebie odbierze kierowca.

Spływ z Parku Centralnego do elektrowni wodnej to nie jedyna dostępna opcja podróży kajakiem po Łynie. Na stronie wypożyczalni kajaki-olsztyn.pl, z której korzystaliśmy w naszej przygodzie, znajdziesz inne dostępne trasy (np. Ruś – Olsztyn).

Zobacz wszystkie dostępne hotele i miejsca noclegowe w Olsztynie

3. Rowerem po Olsztynie – propozycje wycieczek

Podróże rowerem dobrze wpisują się w aktywny czas spędzany w Olsztynie. Możesz zwiedzać rowerowo najważniejsze zabytki miasta albo od razu skierować się w stronę natury. Nad olsztyńskimi jeziorami i w parkach biegnie sporo tras rowerowych, dzięki którym można obejrzeć miasto z nieco innej perspektywy.

Rowery możesz wypożyczyć m.in. w Centrum Rekreacyjno-Sportowym “Ukiel”. Jeśli zrobisz to rano, bez problemu przejedziesz każdą z jednodniowych tras rowerowych po Olsztynie.

Najciekawsze trasy rowerowe, które warto przejechać w Olsztynie to:

  • Łynostrada – najpopularniejsza, turystyczna trasa rowerowa ciągnąca się wzdłuż brzegów Łyny aż do elektrowni wodnej Łyna, którą odwiedziliśmy przy okazji spływu kajakiem.

Biegnąc od południa, trasa przecina centrum Olsztyna i wpada później do Lasu Miejskiego. Dzięki niej możesz przejechać przez wszystkie najważniejsze parki miasta (Podzamcze, Centralny, Mleczna, Korczaka, Brzezin), podziwiając po drodze płynącą powoli Łynę i kajakarzy, którzy zmierzają w kierunku elektrowni.

Elektrownia wodna Łyna Olsztyn
Elektrownia wodna “Łyna” była celem naszej kajakowej podróży z Parku Centralnego, ale możesz tu przyjechać również rowerem

Przebieg Łynostrady możesz sprawdzić na mapie. Trasa powstała w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego i służy zarówno mieszkańcom miasta, jak i turystom ceniącym sobie turystykę rowerową.

  • trasa wzdłuż Łyny i Jeziora Długiego – ciekawa trasa po Lesie Miejskim, która prowadzi do brzegów Jeziora Długiego, leżącego w sąsiedztwie jeziora Ukiel.

Wycieczkę możesz zacząć w Parku Jakubowo, a następnie udać się na północny-zachód, w kierunku elektrowni wodnej Łyna i ujścia Wadąga do Łyny. Przejedź przez most przy elektrowni i w drodze nad jezioro Długie zatrzymaj się na chwilę przy Jeziorze Syginek.

Trasa rowerowa wiedzie w końcowym odcinku dookoła Jeziora Długiego. Wschodni brzeg jeziora jest mniej zagospodarowany i tam będziesz mógł w ciszy odpocząć po wyprawie. Wycieczkę możesz połączyć z odwiedzinami nad Ukielem, który leży po drugiej stronie ul. Bałtyckiej.

  • wycieczka “szlakiem olsztyńskich jezior” – podczas 1,5-godzinnej wyprawy możesz zobaczyć aż osiem olsztyńskich jezior. Trasa ma kilka etapów, a długość wycieczki możesz dostosować do swoich możliwości.

Zainspirowany propozycją Visit Olsztyn, zdecydowanie polecam Ci tę trasę. Zaczynasz nad Jeziorem Długim i mijasz po kolei jeziora: Tyrsko, Redykajny, Ukiel, Sukiel, Jezioro Kortowskie, Jezioro Starodworskie i opcjonalnie Jezioro Skanda. Szczegółowy opis kolejnych etapów znajdziesz właśnie na Visit Olsztyn.

Całkowita długość wycieczki to, w zależności od wariantu, od 17 do 28 km. Profil jest łatwy, więc jazda nie powinna Ci zająć więcej niż 3 godziny (w najdłuższym wariancie).

4. Piesze wędrówki po Olsztynie – propozycje wycieczek

Piesze wędrowanie nieodłącznie wiąże się ze zwiedzaniem miast. Olsztyńskie Stare Miasto jest na tyle zwarte, że poradzisz sobie z jego przejściem bez korzystania z komunikacji miejskiej. Nawet najbardziej oddalone od centrum atrakcje, jak Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, leżą kilkanaście minut spacerem od Wysokiej Bramy.

Odwiedzając Olsztyn możesz się jednak uwikłać w wędrówkę długodystansowymi trasami pieszymi. Jeden z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych w Europie – szlak św. Jakuba, przebiega w jednym ze swoich wariantów przez Olsztyn.

Stare Miasto Olsztyn kamienice
Zwiedzając aktywnie Olsztyn znajdź również czas na wizytę na niedużym, ale uroczym Starym Mieście

Trasa prowadzi przez całą Europę, aż do hiszpańskiego Santiago de Compostela, gdzie ma się rzekomo znajdować grób św. Jakuba, jednego z apostołów Jezusa. Olsztyński odcinek wiedzie m.in. przez Wysoką Bramę. Osoby wędrujące tym szlakiem powinny szukać w mieście symboli żółtej muszli – znaku rozpoznawczego szlaku św. Jakuba.

Przez Olsztyn przebiega też krajowy Szlak Kopernikowski, który łączy warmińskie i pomorskie miejscowości związane z życiem i pracą Mikołaja Kopernika. Poza Olsztynem zahacza też m.in. o Dywity, Olsztynek, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński.

Jego olsztyński odcinek prowadzi od Wysokiej Bramy do Zamku Kapituły Warmińskiej, którym Kopernik zarządzał w latach 1516-1521. Dalej wiedzie przez Park Podzamcze i Las Miejski aż do wsi Brąswałd, którą Kopernik zasiedlał w ramach swoich obowiązków administratora zamku.

W granicach miasta szlak ma nieco ponad 5 kilometrów. Szczegółowe informacje o Szlaku Kopernikowskim znajdziesz na stronie internetowej projektu.


Jeśli masz ochotę na krótką, pieszą wędrówkę w granicach Olsztyna, przejdź żółtym szlakiem po Lesie Miejskim. Trasa liczy sobie ponad 10 km i zaczyna się przy ul. Parkowej, przy pętli autobusowej Jakubowo.

Prowadzi obok zrujnowanego Stadionu Leśnego i strzelnicy wojskowej. Dalej idzie się na północ, aż do elektrowni wodnej, gdzie rzeka Wadąg uchodzi do Łyny. Następnie skieruj się brzegiem rzeki Wadąg aż do przecięcia ul. Wojska Polskiego. Z przystanku Cmentarz Dywity – Brama Zachodnia możesz wrócić autobusem nr 117 do centrum Olsztyna.

Co warto zobaczyć w Olsztynie?

Poza aktywnościami na wodzie i zwiedzaniu Olsztyna kajakami czy rowerami, warto poświęcić 1-2 dni na poznanie zabytków miasta. Przygotowałem dla Ciebie szczegółowy przewodnik w którym podpowiadam, jakie miejsca i atrakcje warto zobaczyć w Olsztynie.

Planując podróż do Olsztyna, zarezerwuj nocleg w hotelu, którego lokalizacja ułatwi Ci późniejsze zwiedzanie. My zatrzymaliśmy się nad Jeziorem Ukiel w Przystani Warmia, bo chcieliśmy każdego wieczoru obserwować z brzegu zachody słońca.

Gdzie spać w Olsztynie? Polecane przeze mnie noclegi:

  • Przystań Warmia – leży tuż nad brzegiem Jeziora Ukiel, dobry punkt wypadowy do aktywności na wodzie.
  • Hotel “Pod Zamkiem” – blisko Starego Miasta, działa w secesyjnej willi Sperlów zbudowanej w 1909 r. Wysoki standard.
  • Willa Park Apartamenty – leży w Parku Centralnym, w zabytkowej willi z końca XIX wieku. Dobry punkt wypadowy do zwiedzania Olsztyna.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com

Booking.com

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać, jak różnorodne może być zwiedzanie Olsztyna. Swój czas w mieście możesz podzielić między zwiedzanie zabytków i atrakcji oraz odpoczynek na łonie natury. Olszyńskie jeziora, lasy i parki czekają na Ciebie. Życzę Ci udanego zwiedzania stolicy Warmii!

Artykuł powstał przy współpracy z Biurem Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna i Visit Olsztyn, na którego zaproszenie zwiedzaliśmy Olsztyn. Jesteś przedstawicielem miasta lub regionu? Sprawdź możliwości współpracy ze mną na podstronie Współpraca.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze