Perast: aż 15 atrakcji, które polecam zobaczyć

Aktualizacja: 5 września 2024 r.
Czarnogóra Zatoka Kotorska Perast wieża kościoła panorama z drona
Czarnogóra Zatoka Kotorska Perast wieża kościoła panorama z drona

Perast to portowe miasteczko Zatoki Kotorskiej, w którym na turystę czekają zabytki z XVII wieku i legendy sięgające średniowiecza, restauracje serwujące świeże owoce morza i kawiarnie z widokiem na Adriatyk. Za Perastem piętrzą się góry, z których obejrzysz panoramę zatoki poprzecinanej śladami jachtów i motorówek oraz dwie słynne wyspy – wyspy Matki Bożej na Skale i wyspę św. Jerzego.

Po własnej udanej wycieczce w rejon Boki Kotorskiej i podróżowaniu po Czarnogórze na własną rękę, przygotowałem listę atrakcji i propozycje miejsc, które warto zobaczyć w Peraście i w jego okolicy.

W przewodniku podpowiadam też jak dojechać do Perastu, gdzie zatrzymać się na noc i jak najłatwiej zwiedzać atrakcje Zatoki Kotorskiej.

Czy warto odwiedzić Perast?

Podróżując po Czarnogórze objechałem wiele miast, w tym całą Zatokę Kotorską. Perast stał się moim ulubionym miastem w tej okolicy. Ma dla mnie idealny, śródziemnomorski klimat – wąskie uliczki, domki z jasnego kamienia, kawiarnie na promenadzie i mały, ale ruchliwy port. Większość zabytków Perastu pochodzi z XVII wieku, ale port, a nawet stocznia, funkcjonowały tutaj już w późnym średniowieczu.

Zatoka Kotorska wraz z Perastem znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wielkość miasteczka sprawia jednak, że zabytków nie ma w sumie tak wiele. Obejrzysz je w jeden dzień, ale mimo to moim zdaniem warto zatrzymać się w Peraście na dłużej – przynajmniej na jeden nocleg. Perast to dobra baza wypadowa po całej Zatoce, bo to jedno ze spokojniejszych miejsc w okolicy.

Czarnogóra Zatoka Kotorska Perast widok z drona

Na najwięcej relaksu i najlepsze ceny możesz liczyć oczywiście poza sezonem, który trwa w lipcu i sierpniu. Z drugiej strony to właśnie wtedy możesz trafić na ciekawe festiwale – muzyki bałkańskiej w ostatnim tygodniu czerwca i filmowy na koniec lipca.

W okolicy Perastu czeka Cię mnóstwo atrakcji turystycznych, do których dojedziesz wynajętym autem (mój ulubiony sposób), autobusem lub z wycieczką z lokalnym przewodnikiem. Każde z leżących wokół Zatoki Kotorskiej miast oferuje kilka zabytków i restauracji, a otaczające zatokę góry zapewniają wspaniałe widoki. 

Jak dojechać do Perastu?

Samolotem najprawdopodobniej dolecisz z Polski do stolicy Czarnogóry – Podgoricy. Stamtąd ponad 100 km do Perastu możesz pokonać samochodem. Ja prawie zawsze wynajmuję auto na lotnisku, a ten sposób transportu sprawdził mi się szczególnie w Czarnogórze.

W sezonie na wybrzeże Czarnogóry latają też loty czarterowe z Warszawy, Katowic i Poznania na lotnisko w Tivat – 20 km od Perastu. Tę trasę dużo łatwiej pokonasz autobusem. 

Jeżeli wolisz zrezygnować z wynajmu, na miejsce możesz dotrzeć autobusem lub taksówką (to najdroższa opcja). Najwygodniejsze będzie wynajęcie auta w na lotnisku w Podgoricy, bo dodatkowo zwiedzisz atrakcje po drodze i będziesz elastyczny w planowaniu każdego swojego dnia. 

Jeżeli wybierasz się do Perastu własnym autem, podziel trasę na 2 dni. To aż 1500 km i dla bezpieczeństwa swojego i innych, lepiej odpocząć po drodze. Możesz przy okazji zwiedzić, np. Lublanę. W Peraście nie będzie Ci łatwo zaparkować. Większe parkingi znajdziesz na obu krańcach miasteczka, ale niestety bagaże do apartamentu będziesz musiał donieść siłą własnych mięśni. Polecam więc szukać noclegów, które dysponują parkingiem dla gości.

Gdzie spać w Peraście?

Perast to moim zdaniem jedno z bardziej zacisznych miejsc, które możesz wybrać jako bazę noclegową nad Zatoką Kotorską. Większość to apartamenty, ale znajdą się też hotele. Ceny noclegów w Peraście będą niższe niż w Kotorze, a dodatkowo oszczędzisz przyjeżdżając poza sezonem. Zerknij na Bluemarine Rooms & Apartments z tarasem, w pięknym zakątku blisko wybrzeża, w atrakcyjnej cenie.

Ciekawą propozycją jest też Apartments Admiral z dużym tarasem z widokiem na morze, na który możesz zamówić śniadanie. Niektórzy wolą od czasu do czasu sami sobie coś ugotować – sam chętnie korzystam z takiej możliwości, dlatego polecam Ci również wziąć pod uwagę np. M&M apartment & rooms z aneksem kuchennym.

Co warto zobaczyć w Peraście? Wskazówki przed zwiedzaniem

W Peraście czeka Cię relaks w malowniczym otoczeniu, plaża, rejsy po Zatoce Kotorskiej i wycieczki po okolicy. Aby to wszystko udało się bez większych niespodzianek, wypisałem kilka wskazówek z mojego doświadczenia, które polecam wziąć pod uwagę przed podróżą do Czarnogóry:

  • zaoszczędź na roamingu – w Czarnogórze nie działa europejski roaming (poza UE). Kupowanie minut i danych u polskich operatorów jest bardzo drogie, dlatego najlepiej od razu po przylocie zaopatrzyć się w czarnogórską kartę SIM. Przed przybyciem na miejsce wyłącz dane komórkowe, aby uniknąć naliczania się dużych kwot, a następnie wykup kartę na lotnisku (do zakupu konieczne jest okazanie dowodu osobistego lub paszportu), ale najlepiej wykupić sobie kartę eSIM bez konieczności wkładania czegokolwiek do telefonu ;)
  • przemieszczaj się samochodem – zawsze polecam tę formę podróży po Czarnogórze, bo dzięki niej spędziłem w tej części Bałkanów bardzo udane wakacje. Wynajęcie samochodu pozwoliło mi odkryć piękne miejsca, do których nie dociera transport publiczny i zobaczyć więcej atrakcji dzięki w krótkim czasie. Auto wynająłem z odbiorem na lotnisku w Podgoricy,
  • wykup ubezpieczenie przed podróżą – Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, dlatego nie obowiązuje tam karta EKUZ. Sam nigdy nie podróżuję bez ubezpieczenia i to dzięki niemu mogę zrelaksować się w czasie wakacji. Udało mi się znaleźć korzystną polisę także przed wyjazdem do Czarnogóry,
  • miej przy sobie gotówkę – w wielu miejscach zapłacisz kartą, ale nie jest to reguła, więc lepiej bądź przygotowany na płatności gotówką. Szczególnie jeśli zamierzasz podróżować autobusami, miej przy sobie gotówkę w małych nominałach na zakup biletów u kierowcy,
  • zapoznaj się z podstawami cyrylicy – możesz spędzić udany czas w Peraście bez umiejętności czytania cyrylicy, bo równolegle w Czarnogórze używa się alfabetu łacińskiego. Jednak jeżeli chcesz głębiej wniknąć w kulturę Czarnogóry, kilka lekcji Ci w tym pomoże. Prawdopodobnie nie wystarczy do płynnego czytania, ale być może powoli przeliterujesz jakiś ciekawy szyld lub tablicę pamiątkową.

1. Wejdź na wieżę kościoła św. Mikołaja

lokalizacja na mapie: 42.48627987, 18.69863479

Kościół św. Mikołaja prawdopodobnie rzuci Ci się w oczy już podczas pierwszego spaceru po Peraście. Wyróżnia go najwyższa na wschodnim wybrzeżu Adriatyku dzwonnica, licząca aż 7 kondygnacji. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji małego Perastu, więc byłem pozytywnie zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że wejście na wieżę kosztuje tak mało. ;) Ze szczytu rozciąga się piękny widok na Bokę Kotorską, jak w Czarnogórze nazywa się Zatokę.

Czarnogóra Zatoka Kotorska Perast wieża kościoła panorama z drona

Kościół św. Mikołaja znajdziesz w centrum miasta przy głównym placu. Leży on blisko morza i dojdziesz tam spacerując po promenadzie. Wejście na wieżę jest wąskie i wyższe osoby będą musiały się schylać. Nie jest jednak wymagające i schody bez problemu pokonają dzieci oraz osoby starsze w dobrej kondycji. Warte zwiedzenia jest też wnętrze kościoła, gdzie zobaczysz m.in. obrazy Tripo Kokolji, XVII-wiecznego malarza i jednej z najsławniejszych osób związanych z Perastem.

W maju nie tylko skorzystasz z Peraście z niższych cen, ale trafisz też na święto 15. maja, które upamiętnia zwycięstwo obrońców Perastu nad armią turecką w 1654 roku. Obchody składają się z parady ulicami miasta w towarzystwie orkiestry i tradycyjnych tancerzy, a następnie z uroczystej mszy w kościele św. Mikołaja. Do niedawna kluczowym momentem święta był strzał z armaty do koguta symbolizującego wrogą armię, skąd wzięła się nazwa święta “strzelanie do koguta”. Dziś porzucono ten zwyczaj dla dobra zwierząt. 

2. Wypłyń w rejs na Wyspę Matki Bożej na Skale (Gospa od Škrpjela)

lokalizacja na mapie:  42.486905527, 18.688752512

Wyspa Matki Bożej na Skale to druga wyróżniająca miasto atrakcja Perastu. Jest to jedyna na Adriatyku sztuczna wyspa. Widać ją dobrze z promenady, a na niej kościół Matki Boskiej na Skale. Wyspa wyraźnie różni się od pobliskiej Wyspy Św. Jerzego, bo przypomina raczej unoszącą się na wodzie płaską platformę. Konstrukcja wyspy jest tym ciekawsza, że nie użyto do niej jedynie skał, ale też ponad 100 zatopionych okrętów marynarki tureckiej. 

Budowla pochodzi z XVII wieku, a dzwonnicę postawiono w XVIII wieku. Jego wnętrze jest bogato zdobione, pełne malowideł wotywnych i elementów wystroju sprowadzanych z różnych miast Adriatyku. Budowa kościoła była ważna dla mieszkańców Perastu i wszyscy przykładali się do jej finansowania. W kościele Matki Boskiej na Skale obejrzysz także legendarny cudowny obraz

Czarnogóra Zatoka Kotorska Perast łodzie

W środku sezonu (22 lipca) ma miejsce pamiątka odnalezienia obrazu, z którą łączy się ciekawy rytuał. Mieszkańcy Perastu ubierają tradycyjne stroje i podpływają do wyspy łodziami, aby wyrzucić do morza w jej okolicy kamienie. Kościół przyciąga także pielgrzymów związanych z kultem maryjnym w dzień Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia).

Nazwa wyspy wzięła się ze starej legendy. W XV wieku rybacy mieli znaleźć na pojedynczym kamieniu wystającym spod fal obraz przedstawiający Matkę Boską. Wiele razy zabierali go na brzeg, jednak on zawsze wracał na samotną skałę. Postanowiono w jej miejscu zbudować kościół dla cudownego obrazu. 

Jest kilka sposobów na to, jak dostać się na Gospa od Škrpjela. Możesz skorzystać z taksówki wodnej (ryzykując zawyżoną ceną), łodzi typu HopOn HopOff lub wybrać się na wyspę w ramach zorganizowanej wycieczki. Niżej możesz sprawdzić terminy i zarezerwować wycieczkę, która jest dobrze oceniana przez uczestników.

Powered by GetYourGuide

Wpadło mi w oko kilka propozycji wycieczek:

  • Gospa od Škrpjela i Błękitna Jaskinia – 3-godzinny rejs, podczas którego właściciel łodzi motorowej zabierze grupę turystów na Wyspę Matki Bożej na Skale, do słynnej Błękitnej Jaskini i w wybrane malownicze miejsca zatoki,
  • widoki Perastu – szybka, 2-godzinna wycieczka na Wyspę Matki Bożej na Skale i wokół najpiękniejszych miejsc zatoki,
  • Gospa od Škrpjela z pływaniem – 2-godzinny, widokowy rejs na wyspę, który następnie zabierze grupę turystów na chwilę relaksu i pływania na plaży Bajo’s tower.

3. Obejrzyj zachód słońca z promenady

lokalizacja na mapie: 42.4858856, 18.698689446

Promenada Perastu zaprowadzi Cię z jednego krańca miasta na drugi. Perast ma typową budowę portowych miasteczek nad Adriatykiem, gdzie wzdłuż wybrzeża biegnie jedna, główna ulica. Odchodzą od niej schody lub strome uliczki pnące się ku górom do “miasta górnego”. Perast rozciąga się wzdłuż linii brzegowej i nie sięga daleko w głąb lądu, dlatego spacerując promenadą, nie stracisz widoku na zatokę. ;)

Czarnogóra Zatoka Kotorska Perast promenada

W mojej opinii największą zaletą Perastu jest jego klimat i piękno architektury, dlatego nie miałem nic przeciwko spędzeniu kilku godzin na spokojnym spacerze promenadą z zatrzymywaniem się na kawę lub przekąskę w nadmorskich kawiarniach. Z promenady obejrzysz najciekawsze miejsca w Peraście – kościół św. Mikołaja, wyspy Matki Bożej na Skale i Św. Jerzego, port i pełną jachtów Bokę Kotorską. 

Szczególnie polecam oglądanie zachodu słońca nad Zatoką Kotorską po zachodniej stronie miasta, np. w Red & White Wine Bar, gdzie możesz liczyć na profesjonalną pomoc kelnera w wyborze ciekawego wina. Tuż obok znajduje się Moritz Eis, gdzie możesz zjeść dobre, nietypowe smaki lodów.

4. Obejrzyj klasztor na wyspie św. Jerzego (Sveti Đorđe)

lokalizacja na mapie: 42.48579786, 18.69066224

Wyspa św. Jerzego (Sveti Đorđe) jest drugą ze słynnych wysepek blisko Perastu. Ta jest naturalnego pochodzenia i pierwsze wzmianki o jej zagospodarowaniu pochodzą już z IX wieku. Klasztor św. Jerzego, który możesz dostrzec z brzegu miasta, wzniesiono w XII wieku. Dawniej na wyspie działał także cmentarz przeznaczony dla szlachty z Perastu.

Na brzegu Perastu możesz spoglądać na Wyspę Św. Jerzego, siedząc przy stoliku w Restoran Armonia. Czeka tam na Ciebie wybór ciekawych deserów czarnogórskich, w tym migdałowe Peraška Torta – szkoda nie spróbować tego tradycyjnego ciasta, będąc w Peraście. ;)

Według legendy, w 1813 roku, na Sveti Đorđe uciekli francuscy żołnierze z fortu św. Krzyża, odbitego przez mieszkańców Perastu. Ostrzeliwali linię brzegową, a kula trafiła w dom, w którym mieszkała ukochana jednego z oficerów, Katica. Kobietę pochowano na wyspie, a Francuz zamieszkał na niej do końca życia, codziennie bijąc w klasztorny dzwon.

Wstęp na tę mroczną, ale piękną wyspę nie jest dozwolony dla turystów. Możesz za to przyjrzeć się jej bliżej z pokładu łodzi wycieczkowej, np. podczas 2-godzinnego rejsu widokowego po Zatoce Kotorskiej

5. Spójrz na Zatokę Kotorską z punktu widokowego przy kościele Matki Boskiej Różańcowej

lokalizacja na mapie: 42.487868340, 18.697824915

Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Peraście znajduje się w mieście górnym, sporo powyżej poziomu morza. To biała budowla z charakterystyczną, ośmioboczną dzwonnicą. Jej smukła budowa i ciekawe kształty otworów okiennych sprawiają, że kościół pięknie prezentuje się na zdjęciach. Równie dobrze wychodzą ujęcia Zatoki Kotorskiej wykonane na jego dziedzińcu. Z promenady trzeba podejść kilkaset metrów pod górę, co zajmie Ci ok. 10 min.

Kościół Matki Boskiej Różańcowej został zbudowany w XVII wieku. Jego wnętrze jest małe i skromne, więc warto tam zajrzeć dosłownie na chwilę i poświęcić resztę czasu na szukanie ciekawych kadrów z panoramą zatoki. Polecam uchwycić widok na Bokę razem z wieżą kościoła Matki Boskiej Różańcowej – w końcu jest uważana za jedną z najpiękniejszych nad Adriatykiem. ;)

6. Odwiedź Muzeum Miejskie w pałacu Bujović

lokalizacja na mapie: 42.48797376, 18.69563747

Muzeum Miejskie Perastu to dobra atrakcja na deszcz, choć raczej przelotny, bo jest nieduże i nie spędzisz tam całego dnia. ;) Pierwszą atrakcją muzeum jest sam budynek – XVII-wieczny pałac braci Bujović w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Eksponaty muzeum są w dużej mierze podarunkami od mieszkańców miasta, głównie z przełomu XIX i XX wieku.

Czarnogóra Zatoka Kotorska Perast pałac Bujović

Kolekcja muzeum miejskiego w Peraście dokumentuje historię miasta od XV wieku. Obejrzysz wiele artefaktów marynistycznych i żeglarskich, np. obrazy przedstawiające historyczne bitwy morskie. Zobaczysz też wystawy etnograficzne oraz poświęcone sławnym mieszkańcom Perastu, m.in. malarzowi Tripo Kokolji i Matiji Zmajevićowi (wybitnemu kapitanowi, który został admirałem floty bałtyckiej Piotra Wielkiego). 

W Muzeum Miejskim wystawy są opisane w języku czarnogórskim oraz angielskim. Może ono być ciekawą atrakcją dla dzieci, szczególnie jeśli akurat trafisz na zorganizowaną zabawę edukacyjną. Wejście jest płatne, ale niedrogie (kilka euro). Polecam Ci schłodzić się w muzeum w upalny dzień, bo jest w całości klimatyzowane. 

7. Wdrap się na ruiny twierdzy św. Krzyża

lokalizacja na mapie: 42.48740987, 18.699604968

Twierdza Św. Krzyża została zbudowana w XVI wieku, aby chronić mieszkańców Perastu w razie ataku piratów. Dziś możesz obejrzeć jej ruiny przy okazji korzystania z punktu widokowego przy kościele Matki Boskiej Różańcowej, aby nie wspinać się do górnego miasta kilkakrotnie – choć trasa jest za każdym razem malownicza. W pobliżu twierdzy znajduje się darmowy parking.

Ruiny twierdzy św. Krzyża prezentują się majestatycznie, ale nie zajmą Cię na długo. Nie nadadzą się raczej na atrakcję dla dzieci, bo ich eksplorowanie jest utrudnione. Mi nie udało się podejść bliżej, bo wszystkie ścieżki są zarośnięte, a do tego widać, że niektórzy wykorzystują te zarośla jako śmietnik. Należy też uważać na szosę biegnącą tuż obok i na górskie żmije zamieszkujące zbocze.

8. Zgub się pośród wąskich uliczek Perastu

Uroku śródziemnomorskiego miasta Perast doświadczysz odchodząc od promenady i eksplorując zaułki, schodki i wąskie uliczki prowadzące do górnego miasta. To w ten sposób odkryłem moje ulubione krajobrazy pełne domów z okiennicami, ukwieconych balkonów i czerwonych dachówek. Najbardziej polecam spędzić czas w Peraście właśnie na takim spokojnym spacerze po nieznanych uliczkach. ;)

Przy okazji zajrzysz do kilku zabytków Perastu, które są zbyt skromne na zapewnienie Ci atrakcji na kilka godzin, ale umilą spacer po mieście. Obejrzyj malutki, ukryty w uliczce kościółek św. Jana Chrzciciela i pobliską Villę Burovic z pięknym tarasem. Po drodze możesz ochłodzić się gałką lodów z Moritz Eis koło Muzeum Miejskiego. 

Swój spacer możesz zacząć po wschodniej stronie miasta lub udać się tam najpierw ze swojego noclegu, aby wieczorem znaleźć się już po stronie zachodniej. Dobry widok na zachód słońca nad Zatoką Kotorską będzie pięknym zwieńczeniem całego dnia zwiedzania Perastu i okolic.  

9. Zjedz obiad z widokiem na Zatokę Kotorską

Perast to dobre miejsce na rozkoszowanie się śródziemnomorską kuchnią i nie mam tu na myśli pizzy. W portowym mieście zjesz pyszne, świeże ryby i owoce morza. Próbowałem ośmiornicy z grilla, dużych krewetek i ciekawych białych win. Najbardziej zasmakowało mi czarne risotto. Jeśli nie jesteś fanem nadmorskich smakołyków lub masz uczulenie na skorupiaki, w restauracjach znajdziesz też klasyczne burgery z frytkami, lokalne dania mięsne i desery.

Ośmiornicę jadłem w Konoba Otok Bronza, oczywiście nad brzegiem morza z pięknym widokiem na wybrzeże. Polecam wybrać się tam na lunch w dzień spaceru wzdłuż Perastu. Możesz zrobić przystanek na kawę i ciasto w Restoran Armonia, gdzie spróbujesz m.in. tradycyjnego migdałowego ciasta Peraška Torta. Na zachód słońca wybrałbym ogródek Red & White Wine Bar, gdzie oprócz selekcji win, możesz zamówić deskę serów i owoców. Dobrym miejscem na obiad w kolejne dni Twojego pobytu będzie Trattoria Rosmarino, serwująca rybę złowioną tego samego dnia.

10. Odpocznij na maleńkiej plaży w Peraście

lokalizacja na mapie: 42.48898186, 18.694327310

W szczycie sezonu może być Ci trudno zaznać relaksu na małej plaży w Peraście, ale wiem, że prawdziwych plażowiczów to nie powstrzyma. ;) Plażę znajdziesz na zachodnim krańcu miasta. Woda jest czysta i błękitna, a widok na Bokę Kotorską jak zawsze piękny. Zapewne będziesz słyszeć muzykę i gwar z niedalekiego Pirate Bar.

Pirate Bar to popularny lokal w mieście, do którego należy połowa długości plaży. Do wynajęcia są tam leżaki i parasole. Będziesz miał możliwość zamówić różne rodzaje piwa, drinków i napojów oraz przekąski i dania w rodzaju burgera z frytkami (jedzenie jest przeciętne). Plaża w Peraście ma najlepszy widok na zachód słońca, ale nie będziesz mógł się nim rozkoszować w ciszy. Oczywiście równie przyjemną opcją może być oglądanie go na leżaku z drinkiem w dłoni i grającą muzyką – co kto lubi. ;)

Pomimo imprezowego charakteru plażowego baru, Pirate Bar zamyka się już o 21:00. Za to pobliski Red & White Wine Bar jest otwarty do 23:00 i moim zdaniem oferuje lepsze jedzenie i przyjemniejszy klimat. 

11. Zobacz najciekawsze pałace w Peraście 

Pałace w Peraście wpasowują się w styl architektoniczny miasta – nie znajdziesz tam wież ani wielkich komnat. Przypominają raczej wille albo kamienice, które kiedyś w całości użytkowali bogaci kupcy w polskich miastach. Pałace Perastu były budowane w XVII i XVIII wieku z dobrej jakości kamienia, bezpośrednio przy morzu, a wnętrza zdobione freskami. Dziś wiele z nich wymaga odrestaurowania, ale wciąż są najbardziej imponującymi budynkami świeckimi w Peraście.

Pierwszym pałacem, który możesz napotkać po wschodniej stronie miasta jest pałac Viskovic. Na pierwszy rzut oka niewiele różni się od zwykłych kamienic, także zbudowanych z jasnego kamienia i ustrojonych kwiatami, ale warto na niego spojrzeć podczas spaceru i przypomnieć sobie, że w XVII wieku mieszkała tam szlachecka rodzina. W zachodniej części miasta znajdziesz trzy kolejne pałace. Pałac Smekja możesz obejrzeć również w środku i dopytać o jego historię. Pałac Zmajević leży w górnej części miasta obok kościoła Matki Boskiej Różańcowej, a w pałacu Bujović znajduje się muzeum miejskie. 

12. Zwiedź zabytki Kotoru z listy UNESCO

Kotor to najpopularniejsze miasto nad Zatoką Kotorską, dlatego warto go zobaczyć, wybierając się na jednodniową wycieczkę z Perastu. Stare Miasto Kotoru znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Czarnogóra Zatoka Kotorska panorama z drona

Miasto możesz zwiedzić na własną rękę lub podczas spaceru z przewodnikiem. Wycieczka z lokalnym przewodnikiem to zawsze okazja do wyciągnięcia ciekawostek na temat Kotoru i zobaczenia atrakcji dokładniej, niż zrobiłbyś to na własną rękę. Polecam wybranie się na taki spacer – robi robotę. ;)

Powered by GetYourGuide

Polecam Ci wejść do Starego Miasta Kotoru Bramą Północną, spod której obejrzysz widok na mury miejskie i twierdzę św. Jana. Je także możesz potem zwiedzić, ale przygotuj się do wspinaczki, biorąc ze sobą odpowiednie buty i butelkę wody. Będąc w Kotorze, koniecznie obejrzyj romańską katedrę św. Tryfona z XII wieku. Wewnątrz znajduje się relikwia świętego patrona miasta – jego ścięta głowa.

13. Wypłyń w rejs po Zatoce Kotorskiej

Boka Kotorska jest domeną żeglarzy, więc warto na chwilę opuścić suchy ląd i poznać ją od tak ważnej dla historii i gospodarki regionu strony. Do wyboru masz wiele wycieczek, które zabiorą Cię w rejs po zatoce. Większość z nich startuje w Kotorze, dlatego tu znów przyda się samochód, by dojechać na miejsce zbiórki. Moją uwagę zwróciło kilka wycieczek z Kotoru:

  • całodniowa wycieczka katamaranem – to połączenie luksusowego dnia na pokładzie z odkrywaniem atrakcji Zatoki Kotorskiej. W czasie wycieczki znajdzie się czas na opalanie się na katamaranie (pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej szczególnie na rejsach), pływanie w morzu, także w klimatycznej Błękitnej Jaskini, lunch w restauracji w porcie i zwiedzanie Gospa od Škrpjela,
  • cały dzień wokół Zatoki Kotorskiej – ten rejs większym statkiem wycieczkowym pozwoli Ci na podziwianie wybrzeża Boki z leżaka na wysokim pokładzie, ale też na zwiedzanie ważnych atrakcji zatoki: Gospa od Škrpjela, Błękitnej Jaskini (z przerwą na pływanie), miasta kwiatów Herceg Novi i wielu innych. Wycieczka startuje również z Tivatu,
  • pływanie motorówką – znajdziesz się bliżej wody podczas wycieczki na łodzi motorowej. Podczas szybkiej jazdy nie raz ochlapie Cię woda, a na koniec popływasz w Błękitnej Jaskini i przy plaży Žanjic.
Powered by GetYourGuide

14. Zrób sobie samochodową wycieczkę dookoła Zatoki Kotorskiej i na serpentynę kotorską 

Wynajętym autem możesz wybrać się w niezapomnianą trasę widokową na Serpentynę Kotorską. To właśnie dlatego tak często polecam wynajęcie auta na lotnisku w Czarnogórze. Serpentyna Kotorska to pnąca się po zboczu szosa z aż 16 zakrętami o 180 stopni. Możesz na nią wyruszyć z Kotoru, a dalej udać się wokół całej zatoki. 

Ta trasa oferuje wspaniałe widoki. Wiele osób twierdzi, że jest trudna technicznie, ale moim zdaniem przy standardowym zachowaniu ostrożności, każdy sobie z nią poradzi (przejeżdżają tamtędy również autobusy wycieczkowe, więc samochód osobowy poradzi sobie bez problemu).

Czarnogóra Zatoka Kotorska auto

Poza wieloma postojami na zdjęcia w trakcie wycieczki, możesz też zobaczyć Fort Šanik (ciekawa wycieczka piesza, ale trzeba wziąć dobre buty) i miasteczko Risan z rzymskimi mozaikami i cerkwią św. Piotra i Pawła. Po drodze jest też Błękitna Jaskinia – popularny cel rejsów i klimatyczne miejsce na pływanie.

Dla mnie wycieczka samochodem wokół Boki Kotorskiej i po serpentynie była jedną z najprzyjemniejszych atrakcji w tej części Czarnogóry. Wiele zabytków w tej okolicy jest wartych odwiedzenia, ale ich obejrzenie nie zajmie Ci dużo czasu. Zobaczenie tak wielu malowniczych miejsc w jeden dzień okazało się strzałem w dziesiątkę, bo dzięki własnemu transportowi nie zabrakło mi na nic czasu. ;)

15. Wyrusz na północ do monastyru Ostrog

Czarnogóra to mały kraj, więc nie ma potrzeby, żebyś pozostawał przez cały pobyt tylko na wybrzeżu. Wystarczą dwie godziny jazdy, a już znajdziesz się w górskiej części kraju, gdzie możesz zobaczyć jeden z najsłynniejszych czarnogórskich zabytków – prawosławny klasztor częściowo wykuty w skale. Monastyr Ostrog pochodzi z XVII wieku i jest celem nie tylko podróży turystów, ale też pielgrzymek wiernych, którzy chcą modlić się przy relikwiach św. Bazylego.

W monastyrze Ostrog obejrzysz XVII-wieczne freski oraz największy dzwon na Bałkanach. Znajdują się tam 4 cerkwie, z których jedna jest wykuta w skale. W sezonie w monastyrze zastaniesz wielu zainteresowanych i prawdopodobnie postoisz trochę w kolejkach, ale nawet wtedy warto zajrzeć do tego kultowego zabytku Czarnogóry. W swojej podróży nie musisz zatrzymywać się na monastyrze Ostrog. Ja polecam Ci pojechać jeszcze dalej na północ i kontynuować eksplorowanie w górskim Parku Narodowym Durmitor.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze