Kotor: co zobaczyć w okolicy? 11 wycieczek na 1 dzień

Kotor jednodniowe wycieczki atrakcje w okolicy blog podróżniczy
Kotor jednodniowe wycieczki atrakcje w okolicy blog podróżniczy

Okolice Kotoru są pełne atrakcji, więc zwiedzanie tej części Czarnogóry da Ci dużo wakacyjnych wspomnień. W zasięgu krótkiej wyprawy są góry, piękne wybrzeże, parki narodowe. Pomysły na jednodniowe wycieczki w rejonie Zatoki Kotorskiej to też rejsy i zwiedzanie zatoki z listy UNESCO, poznawanie miast czy piesze wędrówki.

Przygotowałem listę 11 jednodniowych wycieczek po okolicy Kotoru do zaplanowania samodzielnie albo korzystając z gotowych wycieczek z lokalnymi przewodnikami. W sam raz, gdy zwiedzisz już atrakcje Kotoru.

Część możesz zwiedzić wynajętym samochodem na własną rękę, korzystając z mapy atrakcji Czarnogóry, a część ze zorganizowaną wycieczką. Niżej kilka najlepiej ocenianych wycieczek z przewodnikiem. Co więc warto zobaczyć w okolicach Kotoru?

Powered by GetYourGuide

1. Objazd Zatoki Kotorskiej

Zatoka Kotorska, nazywana też Boką Kotorską, to największa zatoka Morza Adriatyckiego oraz jedna z najważniejszych atrakcji Czarnogóry. Położona między pasmami gór Dynarskich, jest pełna urokliwych zakątków, które warto zobaczyć podczas zwiedzania okolic Kotoru i wybrzeża Czarnogóry. Przy okazji to naturalny pomysł na jednodniową wycieczkę z Kotoru.

Zatoka Kotorska droga

Przejazd po Zatoce Kotorskiej zacznij od najbliżej Kotorowi Dobroty, gdzie polecam Ci spacer nadmorską ulicą Put Bokeljske Brigade. Następnymi przystankami będą urokliwy Perast z promenadą i Risan, gdzie obejrzysz rzymskie mozaiki z tzw. Willi Hypnosa. Jedź dalej drogą E65, aż do miejscowości Kamenari, skąd kursuje lokalny prom do wioski Lepetane.

Po przeprawie polecam Ci wybrać się jeszcze do Tivatu, gdzie zobaczysz luksusową przystań Porto Montenegro. Pojedź do Prcanj, jednego ze starszych miast wybrzeża, gdzie pomimo obecności licznych hoteli i pensjonatów, panuje odświeżająca, spokojna atmosfera, która pozwoli Ci na zrelaksowanie się.

Podczas objazdu polecam Ci zatrzymywać się przy plażach – nie są typowo piaszczyste, ale zwykle nieduże i niezatłoczone. Polecam Ci szczególnie dziką plażę Galebova stijena – znajduje się ok. 200 m od głównej ulicy Dobroty, a mimo to panuje tu cisza i spokój. Dobrym miejscem na postój i odpoczynek będą też Bolnička plaža w Risan oraz Plaža Ponta w Tivacie (szczególnie jej dzika część przy latarni morskiej).

Jak zorganizować wycieczkę? Objazd Zatoki Kotorskiej zajmie Ci do 8 godzin (po godzinie na zwiedzanie każdego przystanku). Możesz skorzystać z komunikacji publicznej lub wynająć samochód (co moim zdaniem jest najlepszą opcją na zwiedzanie Czarnogóry). Trzymaj się dróg E65 I E80. Przeprawa promem Kamenari – Lepetane jest darmowa dla pieszych, zapłacisz jednak za przewóz samochodu (musisz podjechać do kolejki dla turystów).

2. Perast

Perast to zamieszkiwane przez jedyne 300 osób, malutkie miasteczko w samym sercu Boki Kotorskiej, gdzie odpoczniesz od zgiełku popularnego Kotoru. To moim zdaniem jeden z najlepszych kierunków na wycieczkę w okolice Kotoru.

W Peraście zobacz Pałac Bujoviciów – charakterystyczną budowlę przy samym brzegu morza oraz kościół św. Mikołaja z najwyższą (aż siedem kondygnacji) dzwonnicą we wschodniej części Adriatyku. Nie zapomnij także przejść się promenadą i obejrzeć widoki na Zatokę Kotorską.

Zatoka Kotorska Perast

Podczas wizyty w Peraście wybierz się na rejs na Wyspę Matki Boskiej na Skale. To sztuczna wyspa, którą stworzono specjalnie pod budowę kościoła. Z Perastu na Wyspę wypływa mnóstwo łódek – uważaj, by nie przepłacić, bo na pewno usłyszysz różne oferty. ;) Możesz też wziąć udział w wycieczce zorganizowanej po Perast, podczas której zwiedzisz zarówno starówkę, jak i Wyspę.

Wzdłuż wybrzeża w Peraście znajdziesz kilka dobrze ocenianych knajpek, gdzie zjesz posiłek z widokiem na zatokę. Ja wybrałem się do restauracji Konoba Otok Bronza – zjadłem bardzo smaczne owoce morza przy stoliku tuż przy brzegu. Na kawę z widokiem na Zatokę polecam Ci podejść do kawiarnii Armonia, gdzie spróbujesz też czarnogórskich deserów np. ciasto migdałowe nazywane “Perast Cake”.

Jak zorganizować wycieczkę? Na spacer po Peraście poświęć ok. 3 godziny, w tym przejście po miasteczku, rejs na Wyspę Matki Boskiej i posiłek w przybrzeżnej restauracji. Perast najprzyjemniej zwiedza się pieszo, dlatego jeżeli dojeżdżasz wypożyczonym samochodem, zaparkuj go na obrzeżach miasteczka. Z Kotoru możesz dojechać do Perast autobusem w ok. 20 min. Miasto zwiedzisz też w ramach wycieczki grupowej do Perast z Kotoru z przejazdem kolejką linową. Z gondoli zobaczysz Kotor i całą Bokę Kotorską.

3. Rejs po Zatoce Kotorskiej

Wybierając się w rejs po Zatoce Kotorskiej, poznasz tę część wybrzeża Adriatyku od drugiej strony. To relaks i odkrywanie okolicy w jednym – prawdziwy raj dla podróżnika. ;) W ramach zwiedzania okolic Kotoru masz do wyboru zarówno krótkie, jak i dłuższe wycieczki. To chyba najciekawszy pomysł na jednodniową wycieczkę po okolicy Kotoru.

Popularnym punktem docelowym wycieczek po Zatoce Kotorskiej jest Błękitna Jaskinia, czyli 300 m² grota zlokalizowana około 10 km od miasta Herceg Novi. Jaskinia zawdzięcza swoją nazwę wyjątkowej barwie wody, która powstaje dzięki grze świateł w jej wnętrzu. Większość wycieczek daje możliwość pływania w jaskini i porobienia sobie pamiątkowych zdjęć.

Zatoka Kotorska plaża z drona
Rejs po Zatoce Kotorskiej jednodniowa wycieczka

Po obejrzeniu Jaskini statki często kierują się na wyspa Mamula, gdzie zobaczysz fortecę wojskową, która kiedyś służyła do odpierania ataków z morza. W ramach rejsu po Zatoce Kotorskiej możesz popłynąć też na (sztuczną) wyspę Matki Bożej na Skale (Gospa od Škrpjela) i zwiedzić kościół, pod który została stworzona.

Jego wnętrza zdobią obrazy, w tym autorstwa lokalnych artystów. Zobacz też sąsiadującą Wyspę św. Jerzego (Sveti Đorđe) i zabytkowy klasztor, w którym dawniej chowano przedstawicieli możnych rodów.

Jak zorganizować wycieczkę? Zwiedzając atrakcje okolicy Kotoru trafisz na sporo ofert rejsów po Zatoce Kotorskiej, ale (żeby nie przepłacić) polecam Ci wybrać i zakupić wycieczkę z wyprzedzeniem, np.  3-godzinny rejs na wyspę Matki Bożej na Skale, Błękitną Jaskinię i wyspę Mamula lub cały dzień na statku podczas 8-godzinnego rejsu po Zatoce Kotorskiej.

Powered by GetYourGuide

4. Serpentyny Kotorskie

Serpentyny Kotorskie to trasa widokowa w okolicach Kotoru, prowadząca pod górę przez 25 ostrych zakrętów. Liczy sobie 15 km i jest odcinkiem drogi P1 łączącej Kotor i Cetinje. Wąskie drogi i bliskość przepaści sprawia, że przejazd serpentynami dostarczy Ci sporo adrenaliny.

Zatoka Kotorska serpentyny kotorskie

Podczas wjazdu rób postoje się przy punktach widokowych i obejrzyj Kotor i okolicę z góry. Wart uwagi jest już zakręt nr 1 (lokalizacja na mapie: 42.40713, 18.77687) skąd obejrzysz Zatokę Kotorską z wysokości ok. 400 m.

Moim ulubionym punktem widokowym jest zakręt nr 14 (lokalizacja na mapie: 42.40534, 18.78037), zlokalizowany w około połowie przejazdu, a rozciąga się stąd piękna panorama. Możesz pospacerować chwilę po okolicach drogi i porobić zdjęcia. Na koniec polecam Ci zatrzymać się przy tarasie widokowym Trojica (lokalizacja na mapie: 42.40386, 18.78550), skąd zobaczysz Zatokę Kotorską z wysokości ponad 900 m.

Zatoka Kotorska droga serpentyny

Wyprawę na Serpentyny Kotorskie polecam Ci zwieńczyć posiłkiem z widokiem na Zatokę Kotorską. Smacznie zjesz w Restaurant Nevjesta Jadrana (ja cieszyłem się tutaj moim ulubionym czarnym risotto z owocami morza), chociaż ceny są tu wyższe niż w samym Kotorze. Możesz zatrzymać się też w Horizontal Café View Point, kupić coś do picia i skorzystać z, dostępnego tylko dla gości, punktu widokowego.

Jak zorganizować wycieczkę? Wjazd na Serpentyny Kotorskie połącz z wycieczką do Cetinje. Na wjazd policz sobie ok. 40 min (o ile ruch będzie mały). Serpentynami Kotorskimi przejeżdżają też autobusy kursujące między Cetinje a Kotorem. Widoki obejrzysz też biorąc udział w całodniowych wycieczkach zorganizowanych, np. wycieczce z Kotoru do Cetinje i nad Jezioro Szkoderskie oraz wycieczce do Parku Lovćen, Cetinje i Sveti Stefan. Zabierz ze sobą cieplejszą bluzę – na wysokości 900 m bywa wietrznie.

Do zwiedzania okolicy Kotoru przyda się wynajęte auto. My wypożyczyliśmy samochód już na lotnisku w Podgoricy i zwiedzaliśmy nim całą Czarnogórę, ale możesz też wynająć go w Kotorze tylko na kilka dni. Niżej możesz wpisać datę swojego wyjazdu, żeby zobaczyć najtańsze auta z wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Czarnogórze, Albanii i na Krecie.

5. Herceg Novi

Herceg Novi, nazywane “miastem kwiatów”, należy do najpopularniejszych destynacji wakacyjnych w Czarnogórze. Jest znane z trzech twierdz, które powstały tutaj ze względu na bliskość miasta do otwartego morza. Wejdź na twierdzę Španjola i obejrzyj panoramę na Zatokę Kotoską, zobacz twierdzę Kanli kula (Forte di terra), czyli byłe więzienie oraz leżącą niedaleko brzegu twierdzę Jaka kula (Forte Mare), z której rozciąga się widok na port i promenadę. 

Zatoka Kotorska Herceg Novi z drona

Wczucie się w klimat miasteczka umożliwia spacer promenadą albo przejście się na centralny Plac Bellavista – znajdziesz tu fontannę Karacza, z której możesz napić się wody. Na pamiątkowe zdjęcie dobrym miejscem będzie znana biała wieża zegarowa przy placu Nikole Durkovića.

W mieście kwiatów nie brakuje kawiarni i restauracji, w których zjesz smaczne, lokalne potrawy. Podczas mojego pobytu w Herceg Novi bardzo zasmakowało mi risotto z owocami morza, które spróbowałem w restauracji Konoba Feral. Kawę w Herceg Novi warto wypić przy stoliku zewnątrz, by nie tracić niczego ze śródziemnomorskiej atmosfery miasta – taką możliwość da Ci kawiarnia Fabrika Coffee, położona w jednej z wąskich uliczek Starego Miasta.

Jak zorganizować wycieczkę? Do Herceg Novi z Kotoru dojedziesz autem w ok. godzinę (podobnie autobusem). Dworzec autobusowy w Herceg Novi jest blisko centrum (lokalizacja na mapie: 42.45301, 18.53358). Atrakcje miasta zobaczysz w jeden dzień. Zwiedzanie Herceg Novi możesz połączyć z szerszym poznaniem wybrzeża Czarnogóry, w ramach wycieczki łodzią po Zatoce Kotorskiej. Oprócz spaceru Starówką z przewodnikiem, odwiedzisz też Wyspę Matki Bożej na Skale oraz Błękitną Jaskinię. 

6. Budva

Budva to, obok Herceg Novi, jeden z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych Czarnogóry, zwykle miasto pełne życia i turystów. Proponuję przyjechać do miasta na jednodniową wycieczkę z Kotoru i przespacerować się wąskimi uliczkami, wśród domów z charakterystycznego białego kamienia.

Zatoka Kotorska Budva z drona

W Budvie zobacz najstarszy i największy w mieście kościół św. Jana Chrzciciela i wdrap się na średniowieczną Cytadelę – rozciąga się stąd widok na Adriatyk. Na urozmaicenie spaceru polecam Ci przejście murami Starego Miasta (płatne).

W Centrum podejdź też do Pomnika Baletnicy, czyli symbolu Budvy związanego z miejską legendą o zakochanej w marynarzu baletnicy. Na dłuższą wycieczkę po mieście warto wybrać się do monastyru Podmaine, gdzie obejrzysz kolorowe freski oraz obejrzysz miasto z góry.

Budva jest dobrą bazą do zwiedzania innych miejscowości Zatoki Kotorskiej. Mając do dyspozycji samochód, możesz wybrać się na jeden dzień w okolice Sveti Stefan, Kotoru lub Petrovac na Moru. Z Budvy możesz wypłynąć na rejs po najważniejszych punktach Boki Kotorskiej

W Budvie niemal całą linię brzegową stanowią plaże, dlatego przyjemnie było tu zjeść obiad w restauracji przy wybrzeżu. Polecam ci szczególnie restaurację Jadran, gdzie możesz spróbować ośmiornicę z grilla. Na kawę z dobrych ziaren (czy drinka) zajrzyj do Casper Bar.

Jak zorganizować wycieczkę? Samochodem dojedziesz z Kotoru do Budvy w 30 min drogą E80. Dostępne są też autobusy (lokalizacja dworca: 42.29026, 18.83950). Na poznanie atrakcji Budvy polecam Ci zaplanować cały dzień – możesz połączyć wizytę z zobaczeniem znanej wyspy Sveti Stefan (o której wspomnę później), np. na wycieczce zorganizowanej do Budvy i Sveti Stefan. Budvę zobaczysz też podczas wycieczki jednodniowej m.in. ze zwiedzaniem Budvy, Kotoru i Cetinje albo w czasie… lotu paralotnią nad miastem. ;)

Powered by GetYourGuide

7. Park Narodowy Durmitor, kanion rzeki Tara i monastyr Ostrog

Park Narodowy Durmitor to największy park w Czarnogórze, który mimo tego tytułu nie jest oblegany przez turystów, dzięki czemu spędzisz tutaj czas w ciszy i bliskości przyrody. Leży na północ od Kotoru i znajdziesz tutaj aż 18 jezior oraz szlaki na piesze wyprawy. Przez park możesz też przejechać samochodem. Moim zdaniem to nietypowy pomysł na zwiedzanie okolic Kotoru, np. w ramach jednodniowej wycieczki.

Zatoka Kotorska PN Durmitor chłopak panorama

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Parku jest kanion rzeki Tara, czyli najgłębszy kanion rzeczny Europy (1300m), liczący sobie prawie 80km długości. Popularnym celem wędrówek jest szczyt Prutaš – wejście jest dość wymagające i może być nieodpowiednie dla dzieci, za to z góry rozciąga się panorama na Durmitor.

Zatoka Kotorska góry Park Narodowy Durmitor

Odjeżdżając na północ od Kotoru zobacz też monastyr Ostrog, czyli największe prawosławne sanktuarium Czarnogóry. Świątynia składa się z dwóch części, Cerkwi Świętej Trójcy i głównego, wtapiającego się w skalne zbocze, klasztoru. W przeciwieństwie do Parku, tutaj możesz napotkać tłumy, bo monastyr Ostrog odwiedzają tak turyści jak i pielgrzymi. 

Jak zorganizować wycieczkę? Na zwiedzanie północnej części okolic Kotoru zaplanuj cały dzień. Przejazd do Parku Narodowego Durmitor i monastyru Ostrog zajmuje autem min. 2 godziny. Jeśli nie masz auta, skorzystaj z wycieczek zorganizowanych. W ramach wycieczki całodniowej z Kotoru możesz zobaczyć Park Narodowy Durmitor, kanion Tary i monastyr Ostrog albo w ramach innej wejść na szczyt Prutaš w masywie Durmitoru lub wziąć udział w spływie górskim po rzece Tara.

8. Park Narodowy Lovćen

Park Narodowy Lovćen to atrakcja w okolicy Kotoru, obejmująca teren pasma Gór Dynarskich o tej samej nazwie. Jest nazywany morzem kamieni – co krok napotkasz tu jaskinie i skalne szczeliny. Pod najważniejsze atrakcje parku możesz podjechać samochodem, ale polecam Ci zostawić sobie trochę przestrzeni na spacerowanie i podziwianie widoków. ;)

Zatoka Kotorska chłopak Park Narodowy Lovćen

W Parku wejdź na szczyt Jezerski i zobacz Mauzoleum Piotra II Petrovica-Niegosza, najbardziej znanego władcy Czarnogóry. Polecam Ci podejść na znajdujący się za mauzoleum punkt widokowy skąd rozciąga się panorama Zatoki i morza Adriatyckiego. Na posiłek w Parku Narodowym Lovćen możesz podejść do restauracji Vladika, niedaleko mauzoleum. Ja zatrzymałem się tu tylko na szybką kawę, ale (w mojej opinii) była dobrej jakości – i to w rozsądnej cenie. Usiądź na zewnątrz i ciesz się widokami na Zatokę. 

Jak zorganizować wycieczkę? Droga do Parku Narodowego Lovćen obejmuje Serpentyny Kotorskie, czyli trasę widokową z aż 25 ostrymi zakrętami. Wjazd do parku i mauzoleum jest płatny osobno. Cała wycieczka powinna zająć Ci nie więcej niż 4 godziny. Możesz połączyć wizytę w parku ze zwiedzaniem Cetinje np. w ramach całodniowej wycieczki po parku Lovćen.

9. Sveti Stefan

Sveti Stefan to półwysep, będący symbolem luksusu w Czarnogórze. W średniowiecznych domkach działa kompleks hotelowy, w którym odpoczynku zażywają przedstawiciele elit z całego świata. Wyspa jest niedostępna do zwiedzania – wstęp umożliwia tylko wykupienie noclegu w hotelu.

Polecam Ci jednak zobaczyć Sveti Stefan z zewnątrz i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Możesz bezpłatnie zatrzymać się na plaży Sveti Stefan i odpocząć z widokiem na wyspę. Wybierz plażę na lewo od grobli – po jej drugiej stronie jest już plaża hotelowa, płatna. 

Jak zorganizować wycieczkę? Sveti Stefan nie zabierze Ci dużo czasu, dlatego polecam Ci połączyć wizytę w ze zwiedzaniem atrakcji Budvy. Pomiędzy miastami kursują też autobusy – dworzec autobusowy leży 500 m od plaży (lokalizacja na mapie: 42.25781, 18.89539). Sveti Stefan możesz odwiedzić w ramach 6-godzinnej wycieczki po czarnogórskim wybrzeżu razem z wizytą w Perast, Budvie i Kotorze.

10. Cetinje

Cetinje to miasto historycznie ważne dla Czarnogóry – do początku XX wieku było stolicą kraju. To dobra baza wypadowa do wizyty w Parku Narodowym Lovćen, ale i samemu miastu warto poświęcić trochę czasu podczas zwiedzania okolic Kotoru.

Zatoka Kotorska Cetinje Muzeum Narodowe z drona

Oddalone od wybrzeża Cetinje kojarzy mi się ze spokojną atmosferą – można odpocząć tu od nadmorskiego zgiełku. Podczas spaceru po Starym Mieście warto obejrzeć budynek Muzeum Narodowego Czarnogóry, czyli największego muzeum w kraju oraz Pałac króla Mikołaja, ostatniego władcy Czarnogóry. Ciekawym muzeum w centrum Cetinje jest też Muzeum Pieniądza z kolekcją monet i banknotów (możesz też obejrzeć proces wybijania monet na żywo).

Za darmo zwiedzisz też męski prawosławny Monastyr Cetyński – wnętrze kaplicy zdobią dekoracje stworzone przez greckich artystów. Polecam Ci wejść na punkt widokowy na wzgórzu Orlov Krš, skąd rozciąga się panorama na miasto i okoliczne góry Parku Narodowego Lovćen.

W Cetinje spróbujesz kuchni czarnogórskiej w jednej z restauracji w okolicach centrum. Ja polecam Ci wizytę w restauracji Ugostiteljska radnja Crna Gora, gdzie posiłek uprzyjemni Ci klimatyczne wnętrze. Smacznie zjesz też w restauracji Kole, która znajduje się blisko Muzeum Pieniądza.

Jak zorganizować wycieczkę? Cetinje jest oddalone od Kotoru o ok. godzinę drogi samochodem. Na miejsce dostaniesz się również autobusem (lokalizacja dworca autobusowego: 42.39098, 18.927080). Możesz połączyć zwiedzanie Cetinje z wizytą w Parku Narodowym Lovćen lub wykupić prywatną wycieczkę po centrum Cetinje, w czasie której poznasz historię i tradycję miasta. Spacer po centrum zajmie ponad godzinę, więc jeżeli chcesz obejrzeć również wystawy muzealne, warto zaplanować na pobyt w mieście co najmniej pół dnia.

11. Tivat

Tivat to miasto nazywane „czarnogórskim Monako”, w którym poczujesz atmosferę bogatego kurortu. Najbardziej charakterystycznym miejscem w Tivacie jest luksusowa przystań Porto Montenegro, gdzie możesz spacerować wzdłuż brzegu zastawionego drogimi jachtami. Na terenie przystani zwróć uwagę na Kolekcję Morskiego Dziedzictwa przedstawiającą eksponaty związane z tradycjami morskimi Czarnogóry.

Tivat to nie tylko przystań i luksusowe jachty – poznasz miasto od historycznej strony, gdy odejdziesz trochę od brzegu do Letniego domu Buciów, pozostałości rezydencji możnej rodziny z Kotoru. Najlepszy (w mojej subiektywnej opinii) wgląd w życie miasta, daje przejście się promenadą Obala Maršala Tita, gdzie znajdziesz bary, restauracje oraz kluby nocne. Miejscem o przyjemnym klimacie jest restauracja Mala Bevanda La Pasteria, gdzie spróbujesz dań kuchni lokalnej.

Jak zorganizować wycieczkę? Tivat to miasto, które łatwo zobaczysz w jeden dzień z Kotoru, bo dzieli je tylko 10 km drogi (autem ok. 20 min). Możesz skorzystać z dostępnych połączeń autobusowych (lokalizacja dworca autobusowego: 42.43035, 18.70025). Na wizytę w Tivat zaplanuj ok. 3 godziny (tyle wystarczy na krótki spacer – lepiej przeznaczyć czas na oglądanie innych atrakcji nad Zatoką Kotorską).

Jak wygodnie przemieszczać się po okolicy Kotoru? 

Dla ułatwienia planowania wycieczki po okolicach Kotoru zostawiam Ci tu kilka porad, które po moim pobycie w Kotorze i okolicach uważam za kluczowe dla wygodnego podróżowania po Czarnogórze:

  • rozglądaj się za ofertami wycieczek zorganizowanych – taki sposób podróżowania zdejmuje z Ciebie trochę odpowiedzialności za organizowanie każdego przejazdu i zazwyczaj umożliwia poznanie kilku miejsc podczas jego wyjazdu. Możesz dopytywać o wycieczki w lokalnych biurach turystycznych lub zarezerwować jakąś z wyprzedzeniem,
  • bądź elastyczny – podczas zwiedzania pewnie zdarzy Ci się sytuacja, gdy nie starczy Ci czasu na zobaczenie wszystkiego co oferuje okolica. Dlatego polecam Ci nie trzymać się kurczowo planu, a za to poświęcić trochę czasu na relaks i docenienie piękna Zatoki Kotorskiej. 
  • po Zatoce Kotorskiej najwygodniej przemieszczać się samochodem – możesz skorzystać też z komunikacji miejskiej, jednak to własne auto daje największą swobodę, którą doceniam zwłaszcza podróżując po pełnej malowniczych zakątków miejscach świata, takich jak Zatoka Kotorska. W takiej sytuacji zawsze możesz zatrzymać się gdzieś na dłużej czy wybrać dłuższą, ale bardziej widokową trasę. Przyjedź swoim autem z Polski albo wynajmij samochód na lotnisku w Podgoricy – niżej znajdziesz najtańsze opcje z wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Czarnogórze,

Gdzie nocować w Kotorze i okolicy?

Zakwaterowanie w Kotorze i okolicy wybierz kierując się własnymi oczekiwaniami do swojego wyjazdu. Jeżeli zależy Ci na spokoju, polecam Ci zatrzymać się w niedużym Perast – warunki do relaksu zapewni np. Ci Apartament Kula Đurišić, mieszkanie tuż przy wybrzeżu. Z tarasu będziesz mieć świetny widok na Zatokę. ;)

Wybierając nocleg w Kotorze, możesz w pełni poczuć gwarną atmosferę miasta – serca Zatoki Kotorskiej. Zakwaterowanie w centrum to też dobry pomysł, jeżeli planujesz brać udział w wycieczkach zorganizowanych (wiele z nich ma punkt startowy w Kotorze).

Dobrze wspominam pobyt w D & Sons Apartments na kotorskiej Starówce, skąd wygodnie zwiedzało mi się atrakcje miasta. Alternatywą dla dość wysokich cen w Kotorze może być nocleg w pobliskiej Dobrocie, gdzie jest dużo spokojniej (do centrum Kotoru możesz z niej dotrzeć nawet pieszo). Proponuję Ci Apartments Bogdanovic, gdzie znajdziesz ciszę i spokój jedyne 50 m od plaży.

Co jeszcze warto przeczytać?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze