Plužine to mała miejscowość w górach Czarnogóry nad malowniczym, błękitnym Jeziorem Pivskim. W artykule podpowiem ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Plužine. Atrakcje przyciągają turystów, którzy chcą odpocząć od tłumów na wybrzeżu Adriatyku oraz zobaczyć kanion Piva i Park Narodowy Durmitor, przez który prowadzi malownicza droga P14.
Plužine to jedna z ciekawych miejscowości Czarnogóry na urlop i wakacje. Czekają góry, kręte drogi z punktami widokowymi, błękitna woda rzeki Piva i okazje do trekkingów i ekstremalnych przeżyć.
Dotarliśmy tu jadąc wypożyczonym autem przez wybrzeże i góry Czarnogóry i uznaliśmy go za jedną z ciekawszych atrakcji Czarnogóry.
Zwiedzanie atrakcji Plužine – wskazówki i informacje praktyczne
Plužine nie jest najbardziej zatłoczonym miejscem turystycznym w Czarnogórze. W sezonie chętnie przyjeżdżają tu osoby szukające spokoju, kontaktu z przyrodą i aktywności na świeżym powietrzu. Zebrałem kilka praktycznych rad z mojego doświadczenia wPlužine i okolicy. Mam nadzieję, że te wskazówki pozwolą Ci przygotować się na zwiedzanie tego regionu Czarnogóry:
- zabierz ze sobą gotówkę – coraz więcej miejsc w Czarnogórze akceptuje płatności kartami kredytowymi. Warto mieć jednak przy sobie trochę gotówki, zwłaszcza jeśli planujesz wizytę w mniejszych miejscowościach. Niektóre atrakcje nadal akceptują tylko tę formę zapłaty,
- pamiętaj o opłacie wstępu – wstęp do czarnogórskich parków narodowych jest płatny. Z opłaty często zwolnione są dzieci, dlatego upewnij się przed zapłaceniem za bilet. Informacji na temat wysokości opłat znajdziesz na stronach internetowych parków,
- wybierz się nad Jezioro Czarne oraz szczyty Prutaš i Bobotov Kuk rankiem – w okresie wakacyjnym, te miejsca są szczególnie popularne wśród turystów. Wybierz się tam jak najwcześniej, aby uniknąć tłumów i problemów z parkowaniem. Zaczynając wędrówkę rano, unikniesz również wysokich, letnich temperatur. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą nakrycie głowy oraz odpowiedni zapas wody – w drodze na szczyty nie będziesz mógł ich uzupełnić,
- zatrzymaj się w agroturystyce lub domku – w Plužine znajduje się wiele domków i obiektów agroturystycznych, np. Crossroads Preseka. Zatrzymanie się w nich jest świetnym pomysłem dla osób, które są miłośnikami natury i spokoju. Takie obiekty umożliwiają poznanie lokalnej kultury, tradycji i życia mieszkańców. Często panuje tam przyjazna i ciepła atmosfera. Gospodarze starają się zapewnić gościom komfortowy pobyt i zapoznać ich z lokalnymi atrakcjami.
1. Odpocznij w Bungalow Holiday nad Jeziorem Pivskim
czarn. Pivsko jezero
Największą atrakcją czarnogórskiej miejscowości Plužine jest sztuczny zbiornik Jezioro Pivsko. Powstało po zalaniu terenu po zbudowaniu drugiej w Europie pod względem wysokości tamy Mratinje na rzece Piva. Jezioro jest częścią Parku Przyrody Piva, który obejmuje obszar górski Durmitor i kanion rzeki Tary. Latem Park Przyrody Piva jest dobrą opcją na ucieczkę od upałów i zatłoczonych plaż.
Jezioro jest znanym miejscem do rekreacji i odpoczynku. Bungalow Holiday to dobre miejsce, jeśli chcesz zatrzymać się nad Jeziorem Pivskim w kameralnej atmosferze, z ładnymi widokami tuż za progiem domku i bez konieczności mieszkania w hotelu pełnym innych gości. Bungalow Holiday to domki usytuowane nad samym brzegiem jeziora. W pobliżu znajdują się najlepsze restauracje w Plužine (których w miejscowości nie ma aż tak dużo).
Wejście na teren Parku Przyrody Piva jest płatne i wynosi 1€ od osoby (stan na 2023 r.). W okolicy jeziora znajduje się punkt, gdzie będziesz mógł kupić bilet.
Spędziliśmy kilka dni w ośrodku Bungalow Holiday i miło wspominamy spędzony tam czas. Najbardziej przypadło nam do gustu to, jak spokojnie i cicho jest w tym miejscu. Można usiąść na ławce przed domkiem, napić się kawy, przespacerować od okolicy – z dala od tłumów i wielkich atrakcji. Mieliśmy przyjemność spotkać uroczego kociaka, który towarzyszył nam podczas wypoczynku. ;)
W ramach eksploracji oferty gastronomicznej wybrać się do serwującej duże porcje domowego jedzenia Restauracji Jezero lub bardzo klimatycznej, jazzowej Restauracji Guesthouse Zvono. Obiekt oferuje wiele aktywności na świeżym powietrzu, np. kajakarstwo, jazdę konną, wędkarstwo czy piesze wycieczki, którymi możesz wypełnić pobyt w Plužine.
Obiekt nie jest duży, dlatego warto zarezerwować domek z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie letnim. Dla osób, które lubią kemping, istnieje wydzielony obszar na namioty. Jeżeli Twój plan podróży po Czarnogórze nie jest napięty, polecam zostać w Plužine na kilka dni – jedna noc to za krótko, aby cieszyć się wszystkim, co Bungalow Holiday ma do zaoferowania.
2. Przejedź malowniczą drogą P14 przez Park Narodowy Durmitor
Będąc w okolicy Plužine, wybierz się na przejażdżkę słynną drogą P14, która wiedzie przez Park Narodowy Durmitor. Ta 50-kilometrowa trasa prowadzi z Plužine do kurortu górskiego Žabljak. Droga ceniona jest ze względu na zapierające dech w piersiach widoki na kanion Pivy i tunele wyryte w surowej skale. Im dalej przejedziesz w stronę Žabljaka, tym czekają Cię bardziej rozległe i monumentalne panoramy.
Sprawdź artykuł: Atrakcje Parku Narodowego Durmitor: 11 miejsc, które warto zobaczyć
Teren parku narodowego znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Droga P14 nie jest zbyt szeroka, a odcinkami bardzo kręta, jednak przy zachowaniu ostrożności, przejazd nie sprawił mi wielkich trudności (a nie jestem wytwornym kierowcą). Na wycieczkę najlepiej wybrać się własnym lub wypożyczonym samochodem – po trasie nie kursuje żadna komunikacja publiczna.
Ze względu na zalegające masy śniegu, droga zazwyczaj jest nieprzejezdna zimą – odśnieżana jest dopiero w okolicach maja lub czerwca. By dowiedzieć się czy będziesz mógł przejechać trasą P14, śledź komunikaty Parku Narodowego Durmitor.
Planując wycieczkę przez Park Narodowy Durmitor pamiętaj, że stacje benzynowe znajdują się jedynie w Plužine i Žabljaku. Pokonanie trasy samochodem bez postojów zajmuje przynajmniej 2 godziny. Wzdłuż P14 znajduje się mnóstwo punktów widokowych.
W części z nich zobaczysz drewniane ramy, przy których możesz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Najpopularniejsze punkty widokowe to widok na Prutaš (lokalizacja na mapie: 43.134252263, 18.974674134), z Przełęczy Sedlo (lokalizacja na mapie: 43.09993032, 19.050779494) czy na jezioro Volovito (lokalizacja na mapie: 43.296476119, 19.05081529).
Trasa P14 przebiega przez Park Narodowy Durmitor, dlatego będziesz musiał zapłacić opłatę za wstęp. Na trasie kursują pracownicy parku narodowego, którzy sprzedają i sprawdzają bilety. Cenę biletów sprawdzisz na stronie internetowej parku.
Najwyższe miejsce drogi P14 to Prevoj Sedlo (Przełęcz Siodło), która znajduje się na wysokości 1907 metrów n.p.m. Jest to punkt startowy na najwyższy szczyt Durmitoru – Bobotov Kuk. Pokonanie trasy zajmie ci ok. 5-6 godzin (nie wliczając w to odpoczynku). Polecam Ci rozważyć także zdobycie innego szczytu pasma Durmitor – Prutaš. Wejście zaczyna się w dolinie Todorov Do, a dotarcie do celu zajmie Ci ok. 3 godzin. Trasa jest dość stroma, a kolejnym utrudnieniem są osuwające się spod nóg kamienie.
Możesz również przejechać trasę P14 rowerem. Zapytaj w swoim obiekcie noclegowym czy właściciele nie udostępniają rowerów swoim gościom lub wypożycz go w ośrodku Parku Przyrody Piva w Plužine. Droga prowadzi zarówno po płaskim terenie jak i stromych, wymagających odcinkach.
Możesz przyjechać do Parku Narodowego Durmitor ze zorganizowaną wycieczką, oglądając też kanion rzeki Tara i monastyr Ostrog wykuty w skale. Całodniowa wycieczka ma w cenie transport, opiekę przewodnika i rusza z Kotoru, Budvy, Tivatu albo Herceg Novi.
Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do wędrówki w góry. Zabierz ze sobą zapasy jedzenia oraz wody – po drodze nie ma miejsca, gdzie mógłbyś je uzupełnić. Pogoda w górach bardzo szybko się zmienia, dlatego ubierz się odpowiednio i załóż zakryte buty, najlepiej trekkingowe. Pamiętaj także o nakryciu głowy i posmarowaniu się kremem z filtrem – trasa na Bobotov Kuk prowadzi przez odkryty teren.
3. Spróbuj tradycyjnych dań kuchni czarnogórskiej
Kuchnia czarnogórska to prawdziwa uczta dla miłośników tradycyjnych potraw, którzy lubią prostotę i naturalność. Znajdziesz w niej dużo owoców morza, serów, wina i grillowanych mięs (zwłaszcza jagnięciny, wieprzowiny i ćevapi). Ćevapi to grillowane kawałki mięsa mielonego, najczęściej mieszanka mięsa z różnych zwierząt, którego nigdy nie odmawiam sobie podczas podróży na Bałkany.
Sprawdź artykuł: Czarnogóra – gdzie jechać? 15 miejscowości na urlop i wakacje
Wśród dań z owocami morza, w Czarnogórze popularne jest czarne risotto z mątwy, które mieliśmy okazję spróbować w okolicach Kotoru. W regionie jeziora Pivsko wiele restauracji oferuje smażone lub grillowane ryby, zwłaszcza pstrąga. Czarnogóra nie jest dużym krajem, jednak jej kuchnia jest zróżnicowana. Czarnogórcy lubią spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Każdy posiłek to okazja do spotkania i dzielenia się jedzeniem, winem i dobrą rozmową z gośćmi.
Czarnogórskiej kuchni spróbujesz wybierając się do jednej z restauracji w Plužine. Polecam położoną nad Jeziorem Pivskim Restaurację Sočica, w której mają dobrą rybę i regionalne specjały, np. deskę mięs czy ser kajmak. Jedliśmy też w Restoran Jezero, gdzie podano nam smaczną pljeskavicę.
Wakacje w Czarnogórze nie mogą się odbyć bez spróbowania burka (wersja z krumpirem to jedna z niewielu przekąsek, których brakuje mi po przejściu na dietę bezglutenową). Rozejrzyj się także za małymi placuszkami priganice – podaje się je z miodem, dżemem lub cukrem pudrem, najczęściej na śniadanie lub w formie przekąski. A na deser możesz zjeść popularną w tej części Europy baklavę. ;)
Odwiedzając Czarnogórę, spróbuj piwa Nikśićko (produkowanego w mieście o tej samej nazwie), rakiji i tutejszego wina. Czarnogóra ma długą tradycję winiarską i jest znana przede wszystkim z produkcji czerwonego wina, np. Vranac Pro Corde.
Obszar Parku Narodowego Durmitor znany jest z serów, zwłaszcza kozich i owczych. Jednym z najbardziej popularnych serów w regionie jest kajmak – podawany zarówno jako smarowidło do chleba, jak i dodatek do różnych dań, m.in. ćevapi. Kajmak z Durmitoru jest szczególnie ceniony ze względu na jakość mleka używanego do jego produkcji i tradycyjne metody wytwarzania.
4. Wypłyń w rejs po Jeziorze Pivskim
Aby lepiej doświadczyć piękna Jeziora Pivskiego, polecam Ci wybrać się w rejs łodzią. Nad brzegiem jeziora w Plužine łatwo natknąć się na wielu przewoźników, którzy oferują wycieczki (często z przewodnikiem). Możesz też wypożyczyć kajak i nim udać się na wyprawę. Mimo, że raczej nie przepadam za pływaniem, bardzo chętnie korzystam z opcji rejsów łodzią lub kajakiem. Dla mnie to jedna z lepszych opcji na spokojne zwiedzanie, obserwowanie przyrody i aktywny relaks na świeżym powietrzu.
Rejsy zaczynają się przy brzegu Jeziora Pivskiego w Marinie Plužine obok Restoran Jezero (lokalizacja: 43.1541950, 18.83755398). Nie musisz rezerwować rejsu wcześniej – podejdź do znajdujących się na brzegu łódek i zapytaj o cenę i godzinę wypłynięcia. Rejsy po Jeziorze Pivskim trwają ok. 2-3 godzin. Weź strój kąpielowy – niektóre rejsy uwzględniają przerwę na pływanie w Jeziorze Pivskim. ;)
W sezonie na statki może czekać trochę turystów, ale nadal nie będą to tłumy, do których przyzwyczajają kurorty nad brzegiem Adriatyku. W czasie rejsu nie będziesz też mijał zbyt dużej liczby innych łódek – pomimo, że to atrakcja turystyczna, klimat jest dość kameralny i w tych okolicznościach można odpoczywać (no chyba, że trafisz na rejs z masą małych dzieci). ;)
Podczas rejsu obejrzysz jaskinię Oteša, do której można dotrzeć tylko od strony wody. Możliwe jest także zwiedzanie jaskini Tito, znajdującej się pośród skał otaczających Jezioro Pivsko. Następnym przystankiem podczas rejsów jest zatoka Podvođe. Przewoźnicy często decydują się zrobić tam postój na kąpiel w jeziorze. Rejsy po jeziorze zawierają także zobaczenie wyspy Gradac lub zapory Mratinje. Przed rejsem najlepiej dopytać, jakie atrakcje obejmuje dana wycieczka.
5. Obejrzyj kanion rzeki Piva z punktów widokowych
Punkty widokowe położone w pobliżu Plužine i kanionu rzeki Piva pozwalają się cieszyć pięknem Czarnogóry z różnych perspektyw. Poruszając się drogą P14, natrafisz na punkty, w których możesz zatrzymać się i podziwiać widoki. Do nich należy punkt oznaczony na mapie jako Piva Canyon viewpoint (lokalizacja: 43.1750552, 18.858825368), z którego możesz podziwiać zbocza kanionu.
Sprawdź artykuł: Gdzie tanio wypożyczyć auto w Czarnogórze (również bez kaucji)?
Niedaleko znajduje się także Piva lake viewpoint (lokalizacja na mapie: 43.173210793, 18.859882215). Odpoczywając na znajdujących się tam ławeczkach, możesz podziwiać jezioro wypełniające wąski kanion między górami. Kanion Pivy możesz podziwiać także zjeżdżając z drogi P14 i udając się na punkt widokowy Babina greda (lokalizacja na mapie: 43.189619175, 18.86117575), z którego zobaczysz kanion Pivy i okoliczne góry.
Bliżej Plužine polecam Ci udać się na punkt widokowy Zarisnik (lokalizacja na mapie: 43.15291633, 18.8567268). Znajduje się na wysokiej skale, skąd rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na głęboki kanion i Jezioro Pivsko. Jest tam wystarczająco miejsca, żeby zaparkować samochód i spędzić trochę czasu podziwiając widoki. Warto zabrać ze sobą odpowiedni zapas wody.
Dobrym pomysłem na zwiedzanie punktów widokowych i swobodne poruszanie się po okolicy jest wypożyczenie samochodu już na lotnisku w Podgoricy. My tak właśnie zrobiliśmy i dzięki temu udało nam się dotrzeć do wielu ciekawych punktów wybrzeża i gór Czarnogóry, bez polegania na komunikacji zbiorowej. Możesz wpisać niżej datę swojej podróży – zobaczysz wtedy najtańsze auta dostępne w wypożyczalni, z której korzystaliśmy już w Czarnogórze, Albanii i na Krecie.
6. Spójrz na okolicę z innej perspektywy – Zipline Eko Piva
Jeśli chcesz poczuć dawkę adrenaliny i jednocześnie zobaczyć kanion Pivy z innej strony, wybierz się na Zipline Eko Piva – tyrolkę, prowadzącą tuż nad Jeziorem Pivskim. To jeden z najdłuższych zip-linów w Czarnogórze, i z pewnością jeden z najbardziej spektakularnych. Atrakcja podzielona jest na dwa etapy – pierwszy odcinek ma 400 metrów, a drugi kilometr, więc w zasadzie w cenie są dwa przejazdy. Pomiędzy nimi trzeba przejść 50 metrów, co będzie dobrą okazją do zrobienia zdjęć.
Możesz z wyprzedzeniem zarezerwować bilety na Zipline Eko Piva przez stronę pośrednika albo prosząc o pomoc w rezerwacji gospodarzy Twojego noclegu (możesz do nich napisać na Bookingu). Jeśli zdecydowałeś się bardziej spontanicznie, podejdź do punktu Zipline Eko Piva (sprawdź punkt na mapie) i tam dogadaj szczegóły i termin zjazdu. Zabierz ze sobą gotówkę – na miejscu nie można płacić kartą.
Jeżeli masz opory przed korzystaniem z tego typu atrakcji, nie masz się czego obawiać – zjazd jest całkowicie bezpieczny, a elementy zostały wykonane z porządnych materiałów, odpowiednich do tego typu zastosowania. Jako wielki fan zip-linów chętnie skorzystałem i z tej okazji. Zsuwanie się na linie nad Jeziorem Pivskim to wspaniałe przeżycie, które jest wysoko na mojej liście doświadczeń z całego urlopu na własną rękę w Czarnogórze.
Eko Piva to atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przed rozpoczęciem jazdy otrzymasz instruktaż i wyposażenie ochronne, które zapewni Ci bezpieczeństwo. Dzieci oraz osoby o niskiej wadze zjeżdżają tyrolką razem z instruktorem. Miejsce startu Zip Line Eko Piva znajduje się tuż przy wjeździe do Plužine. Na miejsce dotrzesz samochodem lub pieszo, jeśli zatrzymałeś się w miasteczku. Po zjeździe organizator zapewni Ci transport busem na miejsce startu.
7. Zobacz Monastyr Pivski
Jednym z najważniejszych zabytków i symboli regionu jest Monastyr Pivski – największy klasztor męski w Czarnogórze. To właśnie jego wizerunek zobaczysz w herbie Plužine. Początkowo monastyr stał w miejscu, w którym obecnie znajduje się Jezioro Pivsko. Kiedy zaplanowano zalanie tych terenów, mieszkańcy miasta ponumerowali wszystkie kamienie budynku (do dzisiaj można zauważyć numery na niektórych kamieniach cerkwi). Następnie rozebrali go i przenieśli w nowe miejsce. Odbudowa świątyni trwała 12 lat.
Wejście do Monastyru jest bezpłatne. Monastyr słynie ze swojego skarbca oraz ikonostasu. Jest też miejscem przechowywania relikwii, m.in. fragmentu Krzyża Pańskiego. Mnie najbardziej spodobały się freski widoczne na łukach i suficie. W budynku znajdują się też zabytkowe naczynia i księgi liturgiczne. Mnisi zamieszkujący klasztor chętnie oprowadzają turystów i opowiadają historię tego miejsca.
Monastyr znajduje się 15 min jazdy samochodem od Plužine. Dojazd do klasztoru jest łatwy – wystarczy, że zjedziesz z głównej drogi M18. Na trasie natkniesz się na wiele stoisk, gdzie mieszkańcy sprzedają lokalne produkty, np. miód. W pobliżu polecam odwiedzić restaurację Etno selo Izlazak. Leży przy punkcie widokowym nad Jeziorem Pivskim, dwadzieścia minut jazdy od Monastyru Piva. Można tu liczyć na przyjazną obsługą i dobre jedzenie zrobione z domowych składników.
8. Poczuj adrenalinę podczas raftingu rzeką Tara
Jeżeli jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku, weź pod uwagę wybranie się na rafting rzeką Tarą. Rzeka znana jest z krystalicznie czystej wody i jest idealnym miejscem spływów. W sezonie jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji w okolicy Plužine, dlatego warto zarezerwować sobie miejsce z wyprzedzeniem, np. na stronie internetowej ośrodka Raftin Centar Drina-Tara. W zależności od wybranej przez Ciebie oferty, spływ będzie trwał od 1 do 4 godzin.
Latem woda w rzece jest spokojna – aby wziąć udział w spływie w czasie wakakcji, nie musisz mieć więc wcześniejszego doświadczenia. Jeśli szukasz większych wrażeń, wybierz się na spływ wiosną, kiedy woda w Tarze jest spiętrzona. Kup wcześniej wodoszczelną saszetkę na telefon i dokumenty. ;)
Minimalny wiek uczestników w większości ośrodków wynosi 12 lat (nie ma górnej granicy wiekowej), dlatego będzie to też ciekawa atrakcja dla dzieci. Do wyboru będziesz miał także pakiety rodzinne, przeznaczone dla osób z młodszymi dziećmi – te spływy odbywają się na spokojniejszych odcinkach rzeki Tary. Spływy wiosną przeznaczone są dla osób dorosłych i doświadczonych.
Ośrodki raftingu znajdują się na wielu odcinkach trasy, jednak ja polecam wybrać się do Centrum Raftingu Drina-Tara, leżącego w Bośni i Hercegowinie, niedaleko granicy z Czarnogórą. Ośrodek oferuje pakiety z noclegami i wyżywieniem. Przed spływem dostaniesz odpowiednie wyposażenie, a instruktorzy przeprowadzą krótkie szkolenie.
Do ośrodka z Plužine możesz dostać się samochodem w godzinę. Jeśli wynajmujesz samochód w Czarnogórze i nie możesz przekraczać nim granicy, ośrodek zapewni transport spod granicy do Centrum Raftingu i z powrotem.
9. Znajdź czas na poznanie atrakcji w okolicy Plužine
Miejsca, które warto zobaczyć w Plužine skupiają się głównie wokół natury i jeziora Pivsko, dlatego będzie to dobry wybór dla osób ceniących sobie wyjazdy w rytmie slow. Poniżej przygotowałem kilka dodatkowych atrakcji, którymi możesz wypełnić swoją listę miejsc do zobaczenia w tym rejonie Czarnogóry.
Stećci i Veliko Stabansko jezero
Około 30 min jazdy samochodem od Plužine możesz zobaczyć Stećci – późnośredniowieczne nagrobki, znajdujące się w różnych miejscach na terenie Bałkanów Zachodnich. W gminie Plužine znajduje się 16 nagrobków, z których większość ma kształt płyty lub skrzyni. Stećci zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nagrobki ozdobione są napisami lub prostymi obrazkami, np. gwiazdami czy symbolami religijnymi. Niekiedy zawierają również bardziej skomplikowane motywy, takie jak turnieje rycerskie czy zwierzęta. Stećci są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego regionu Pivy, a ich historia sięga XII-XVI wieku.
W pobliżu Stećci możesz udać się piechotą nad dwa jeziora: Małe i Duże Jezioro Stabansko. Oba są wykorzystywane do kąpieli, a w pobliżu znajduje się miejsce na ognisko, gdzie można wypocząć. W sezonie letnim możesz też spotkać w tym miejscu kilka kamperów. Udając się nad jeziora z Plužine, po drodze możesz zatrzymać się i udać na spacer nad Wodospad Vrbnica.
Po drugiej stronie drogi we wsi Stabna znajduje się kościół św. Jana Chrzciciela z pięknymi ikonami wewnątrz. Wizyta w Stećci to ciekawe przeżycie, bo tak ważny przykład dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu znajduje się w tak malowniczym otoczeniu. Kamienne nagrobki z ich misternymi ornamentami są świadectwem niezwykłej precyzji i kunsztu rzemieślników sprzed wieków.
Žabljak
Będąc w Plužine, warto wybrać się do pobliskiego miasteczka Žabljak malowniczą drogą P14. Jest to najwyżej położona miejscowość w Czarnogórze. Obecna nazwa miejscowości pochodzi od rechotu żab znad Jeziora Czarnego. Z uwagi na swoje położenie blisko Parku Narodowego Durmitor, jest to świetna baza wypadowa na wycieczki w góry.
Z Žabljaka dostaniesz się także nad Jezioro Czarne oraz szczyty masywu Durmitor, np. Savin Kuk czy Bobotov Kuk. Trasa z Žabljaka na najwyższy szczyt Durmitoru jest jednak o wiele dłuższa i bardziej wymagająca niż z Prevoj Sedlo.
Žabljak jest również popularnym ośrodkiem narciarskim. Miejscowość oferuje kilka stoków narciarskich, zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Jednym z głównych stoków jest Savin Kuk. W jego okolicy znajdują się wyciągi, ułatwiające dostęp do szlaków narciarskich. W miasteczku znajdują się szkoły narciarskie i wypożyczalnie sprzętu. Sezon narciarski zazwyczaj trwa od grudnia do marca.
Aby udać się do Žabljaka z Plužine, skorzystaj z własnego lub wynajętego samochodu – między miejscowościami nie kursuje transport publiczny. Oba miasteczka łączy malownicza trasa P14, która zapewnia niezapomniane panoramy w czasie jazdy (niezależnie od pogody – my trafiliśmy na deszcz, który dodał magicznej atmosfery). Moim zdaniem to obowiązkowa atrakcja do obejrzenia podczas podróży przez ten region Czarnogóry.
Czarne Jezioro (Crno jezero)
Z Žabljaka możesz udać się nad Jezioro Czarne, które jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Durmitorze. W rzeczywistości są to dwa jeziora połączone wąskim kanałem, który latem wysycha. Nad ten zbiornik wodny prowadzi 3,5-kilometrowa trasa z Žabljaka, ale możesz także podjechać na parking, który znajduje się 15 min od jeziora. Z parkingu prowadzi droga asfaltowa, która nie sprawi nikomu trudności. Aby uniknąć tłumów i problemów z parkowaniem, polecam Ci wyruszyć nad jezioro rano.
Wstęp nad jezioro oraz parking są płatne (kasy biletowe znajdują się przy parkingu). Aktualne ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej.
Po dotarciu na miejsce, możesz udać się do kawiarni i restauracji lub wyruszyć na wędrówkę wokół jeziora. Pokonanie tej trasy zajmie ci około 2 godzin – na trasie zdarzają się trudne odcinki, dlatego nie polecam jej osobom z wózkami. Jezioro Czarne jest naprawdę urokliwe i malownicze. Zachwyciło nas swoim leśnym otoczeniem, które tworzyło niesamowicie spokojny nastrój. Przy samym zejściu ze ścieżki może być tłoczno, ale wystarczy przejść kilka kroków dalej, aby cieszyć się tym miejscem w ciszy i spokoju.
Kanion Tara i Zip-Line
Rzeka Tara to najdłuższa rzeka Czarnogóry, a jej kanion jest jednym z najgłębszych w Europie. Najlepszym sposobem na zobaczenie kanionu jest pokonanie trasy prowadzącej wzdłuż rzeki samochodem. Zachowaj ostrożność podczas jazdy – trasa jest wąska i miejscami bardzo kręta. Wspaniałym miejscem do podziwiania Tary i okolic jest symbol kanionu, czyli Most Durdevica. W pobliżu mostu znajdziesz punkty widokowe, stragany z pamiątkami i kawiarnie.
Okolice mostu to również świetne miejsce do spróbowania aktywności na świeżym powietrzu, takich jak rafting czy zip-line. Zip-line nad rzeką Tarą to jedna z najdłuższych tyrolek w Europie. Osiągająca prędkość do 120 km/h tyrolka pozwoli Ci poczuć dawkę adrenaliny i zapewni świetny widok na kanion Tara. Bilety możesz kupić gotówką na miejscu lub przez stronę internetową.
Organizator zapewnia transport samochodem do miejsca startu. Po zakończonym zjeździe, powrót na miejsce startu również jest zorganizowany. Tyrolka składa się z dwóch równoległych linii, dzięki czemu możesz jechać jednocześnie z drugą osobą. Istnieje też możliwość zakupienia zdjęć zrobionych przez fotografa podczas zjazdu.
Zjazd tyrolką nad Tarą to prawdziwa dawka adrenaliny połączona z pięknymi widokami na kanion rzeki. Instruktorzy zapewniają pełne bezpieczeństwo i świetną zabawę. Mimo dość wysokiej ceny, chętnie pojechałbym tym zip-linem jeszcze raz. Polecam wszystkim poszukującym wrażeń i niesamowitych widoków. ;)
Kompleks pamięci Dola
Około 20 minut jazdy samochodem od Plužine, w miejscowości Milijkovac, znajduje się Kompleks pamięci Dola. To miejsce masakry ludności cywilnej długo pozostawało tajemnicą. Odkryto je dopiero ponad trzy dekady później przez przypadek. Postawiono tam park pamięci z pomnikami, a w 2011 r. obok wzniesiono cerkiew św. Jana Chrzciciela. Do kompleksu możesz dostać się samochodem, skręcając przy tablicy informacyjnej z głównej drogi M-3 z Plužine do Nikšić.
Po wejściu najpierw zauważysz rzeźbę “Ręce” umieszczoną na wzniesieniu. Składa się z otwartych dłoni ojca, matki i dziecka wzniesionych ku niebu. Kolejną rzeźbą jest wykonana z brązu “Matka z dziećmi”, przedstawiająca kobietę chroniącą czwórkę dzieci. Figury dzieci mają oddawać ich naiwność i wesołość mimo trwającej wojny, ale jednocześnie ukazują też strach. Rzeźby mają ukazywać przede wszystkim ból i strach ofiar masakry.
Gdzie spać w Plužine? Polecane domki i apartamenty
W okolicy Plužine znajduje się wiele obiektów noclegowych prowadzonych przez lokalnych gospodarzy. Jeśli wolisz więcej przestrzeni i prywatności, możesz wynająć apartament lub domek, np. Apartament Silence lub Bungalow Holiday. To dobra opcja dla rodzin lub grupy przyjaciół.
Jeżeli jesteś miłośnikiem kempingu, w okolicach Plužine znajdują się kempingi nad Jeziorem Pivskim, np. Auto Camp Evergreen. Możesz tam rozbić namiot lub postawić przyczepę kempingową. Więcej opcji noclegowych oferuje miasteczko Žabljak po drugiej stronie Parku Narodowego Durmitor, jednak ze względu na jego większą popularność, trzeba liczyć się też z wyższą ceną.
Gdzie zjeść i wypić kawę w Plužine?
Plužine jest niewielką miejscowością, jednak znajdujące się tu lokale oferują smaczną kawę i lokalne specjały, połączone z ładnym widokiem na Jezioro Pivskie. Poniżej znajdziesz moje propozycje na obiad i kawę w Plužine:
- Restauracja Sočica – restauracja położona nad brzegiem Jeziora Pivskiego. W menu znajdziesz potrawy typowe dla kuchni czarnogórskiej, m.in. ryby i mięsa.
- Restauracja Jezero – lokal z widokiem na Jezioro Pivskie. Polecam zajęcie stolika na tarasie. Możesz tutaj liczyć na duże porcje lokalnego jedzenia.
- Guesthouse Zvono – restauracja położona kawałek dalej od jeziora. Szeroki wybór dań mięsnych oraz ryb i owoców morza. Bardzo klimatyczne miejsce, gdzie możesz posłuchać muzyki jazzowej.
- Caffe bar Sidro – lokal nad jeziorem, w którym napijesz się kawy i zjesz ciasto. Mają przystępne ceny i ładny widok z tarasu.
Jak dojechać do Plužine?
Najszybciej i najwygodniej do Czarnogóry dostaniesz się samolotem. Obecnie do Podgoricy latają samoloty z Warszawy, Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska (lot trwa około 2 godzin). Najprostszą opcją poruszania się po kraju jest wynajęcie samochodu na lotnisku – taki wybór zapewni Ci elastyczność podczas podróży po Czarnogórze. Przejazd z lotniska w Podgoricy do Plužine zajmie Ci około 2 godzin.
Sporo osób wybiera się na wakacje do Czarnogóry własnym autem, jednak trasa nie należy do najkrótszych. Aby dojechać z Polski do Plužine trzeba pokonać ok. 1500 km, co zajmuje ponad 16 godzin. Jeżeli decydujesz się na tę opcję, pamiętaj, żeby mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz ubezpieczenie (dokumenty mogą być sprawdzane przy przekraczaniu granicy).
Do Plužine możesz dostać się również komunikacją zbiorową. Miasteczko znajduje się na szlaku między Bośnią i Hercegowiną a Czarnogórą. Do Plužine dostaniesz się autobusami zarówno z Podgoricy, jak i Sarajewa. Prawie wszystkie autobusy jadące do i z Sarajewa zatrzymują się na przystanku w centrum Plužine.
Rozkład jazdy autobusów na trasie Podgorica-Sarajewo sprawdzisz na stronie BusTicket4.me.
Jakie artykuły powinieneś jeszcze przeczytać?
Zanim wybierzesz się na urlop do Czarnogóry, przeczytaj inne artykuły na blogu, związane z tym kierunkiem. Znajdziesz w nich moje doświadczenia i porady, które ułatwią Ci planowanie własnej podróży w tę część Bałkanów.