Jak TANIO wynająć auto na lotnisku w Porto (bez kaucji)?

Aktualizacja: 15 kwietnia 2024 r.

Wynajem auta na lotnisku w Porto to dobry pomysł, gdy wybierasz się na wycieczkę po północnej Portugalii, chcesz sprawnie poruszać się po całym Porto i chcesz zobaczyć jak najwięcej w krótkim czasie. Auto da Ci dużą elastyczność, wygodę i niezależność w planowaniu dnia, a podróżując w grupie – koszta się rozkładają.

W tym poradniku przeczytasz jak i gdzie tanio wypożyczyć auto na lotnisku w Porto. Jeśli nie wypożyczałeś wcześniej auta, dowiesz się też czego możesz się spodziewać przy wypełnianiu formalności i jakich dokumentów będziesz potrzebować, aby poruszać się po portugalskich drogach.

Żeby ułatwić Ci wybór, wybrałem kilka modeli aut w przystępnych cenach. Poniżej możesz sprawdzić auta dostępne w wybranym przez Ciebie terminie – wystarczy że wybierzesz w kalendarzu datę swojego wyjazdu.

Potrzebujesz samochód w Porto “na cito”? Szybkie rady i wskazówki

Możliwe że masz już zaplanowany wyjazd do Porto, którego termin się zbliża, a Ty właśnie dopinasz ostatnie formalności – przygotowałem dla Ciebie kilka najważniejszych rad związanych z wynajmem samochodu w Portugalii, które sam chciałbym wiedzieć przed swoim wyjazdem:

  • wybierz wynajem auta z możliwością odbioru lub zwrotu na lotnisku w Porto (uważam, że to jest najwygodniejsza opcja, jeśli nastawiasz się na zwiedzanie też obrzeży miasta albo atrakcji poza miastem – i tak będziesz wówczas wynajmować samochód, więc dlaczego nie skorzystać z tego od razu po wylądowaniu i nie stresować się dojazdem na lotnisko na czas przed wylotem?),
  • termin najmu nie musi obejmować całego Twojego pobytu w Porto – nie zawsze będzie potrzeba poruszaniem się autem, szczególnie jeśli twój nocleg jest blisko części atrakcji – warto zdecydować się czy ważniejszy będzie dla Ciebie wygodny dojazd do miejsca noclegu po wyjściu z samolotu i zarezerwować samochód na początek wyjazdu, czy masz zamiar zrobić zakupy i pod koniec pobytu bardziej przyda Ci się samochód żeby dowieźć swoje nabytki na lotnisko :),
  • prawo w Portugalii nie wymaga od Ciebie międzynarodowego prawa jazdy (możesz bez problemu poruszać się dzięki polskiemu dokumentowi prawa jazdy, ale dla własnego spokoju polecam zrobić też jego kopię i zdjęcie – życie lubi pisać własne scenariusze),
  • musisz liczyć się z wymaganą kaucją przed wypożyczeniem auta (kaucja w wypożyczalniach samochodów jest standardem w Portugalii, jako że jest to dla ich właścicieli pewną ochroną przed dodatkowymi kosztami związanymi z ewentualnymi usterkami, jeśli takie spowodujesz – taka kaucja jest jednak zwrotna, więc nie masz się czego obawiać, jeśli należysz do grona spokojnych kierowców; pamiętaj o zabraniu ze sobą karty kredytowej, bo najczęściej na niej jest blokowana kwota kaucji),
  • zastanów się jakiego modelu samochodu naprawdę potrzebujesz i porównaj kilka modeli przed podjęciem decyzji (jeżdżąc po Portugalii nie musisz stawiać na najdroższego pickupa albo auta z napędem na 4 koła – wystarczy taki, który bezpiecznie przewiezie Cię z punktu A do punktu B).

Jakie są wymogi i dokumenty potrzebne do wynajmu? Czy w Portugalii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?

Mimo, że legalny wiek prowadzenia auta w Polsce to od 18 lat, niektóre wypożyczalnie decydują się na ograniczenia wiekowe w zależności od modelu samochodu i kraju. Ofert dla osób świeżo po egzaminie jest zdecydowanie mniej, ale to wcale nie znaczy że młodzi kierowcy nie mają szans na wynajem auta – trzeba trochę poszukać, albo najłatwiej skontaktować się z wypożyczalnią i poprosić o dostępne modele lub ofertę indywidualną. 

Czasami brany pod uwagę jest również staż kierowcy (częstym minimum są jeden lub dwa lata posiadania prawa jazdy – weź pod uwagę, że cena może podskoczyć jeśli dopiero co zdałeś egzamin). Największą swobodę wyboru mają osoby po 24 roku życia.

W Portugalii lokalne władze honorują polskie prawo jazdy. Nie jest wymagane od Polaków posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, zdecydowałem się je jednak wyrobić jako forma zabezpieczenia na wypadek zgubienia lub utracenia mojego polskiego dokumentu. Polska ambasada nie wydaje duplikatów prawa jazdy, dlatego zwróć uwagę aby mieć ze sobą chociaż kopię w formie zdjęcia. 

Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy kosztuje kilkanaście złotych i załatwisz je w Starostwie Powiatowym. Portugalia honoruje oba dostępne wzory dokumentu – według konwencji genewskiej oraz wiedeńskiej.

Oprócz lokalnych władz w przypadku kontroli, o dokument prawa jazdy powinien poprosić Cię również pracownik wypożyczalni przed podpisaniem umowy (z naciskiem na powinien ;)). Pamiętaj więc o zabraniu ze sobą prawa jazdy, dowodu osobistego lub paszportu, bo te dokumenty będą Ci potrzebne aby dopiąć wszystkie formalności.

Jakie modele samochodów sprawdzą się na drogach w Portugalii?

Zakładam, że wybierając się do Porto, chcesz zwiedzić główne atrakcje miasta bądź dojechać do okolicznych plaż i winnic. Na takie wycieczki, świetnie sprawdzą się auta osobowe Dacia Duster, Fiat 500 lub Fiat Punto – nie biorę pod uwagę potężnych SUVów ani terenówek, bo o ile nie planujesz udziału w rajdzie, to wybrane przeze mnie modele wystarczą do przewiezienia bagaży i przejazd lokalnymi drogami.

1. Dacia Duster

Dacia Duster to trochę większe auto, w którym zmieści się nawet pięcioosobowa ekipa. Model z silnikiem 1.2 litra ma niskie spalanie poniżej 5 litrów na 100 kilometrów, więc sprawdzi się na jazdę w mieście.

Ma też pakowny bagażnik, a podróżując we dwójkę można złożyć tylne siedzenia i zyskać nawet 1478 litrów miejsca – dobre rozwiązanie dla osób, które przyjeżdżają ze swoim sprzętem sportowym. Samochód ma też klimatyzację, co w ciepłych miesiącach staje się szczególnie przydatne. 

2. Fiat 500

Fiat 500 to często wybierany samochód w podróże do śródziemnomorskich miasteczek. Najwygodniej poruszać się nim w dwie osoby, biorąc pod uwagę bagaż, chociaż 4 też się zmieszczą ;)

Spokojnie poradzi sobie w miejskim środowisku, mało spala (o ile nie planuje się wycieczek w góry), a przy tym zmieści się w ciasne uliczki i małe miejsce do zaparkowania. Auto również ma klimatyzację, więc nadmorski upał nie będzie straszny w takim samochodzie. 

3. Fiat Punto

Fiat Punto daje trochę większe możliwości względem silnika, więc nie straszne mu portugalskie podjazdy. Polecam ten samochód na wypad we dwójkę z bagażami, bo auto jest raczej małych rozmiarów. Podobnie do innych samochodów w tym zestawieniu, Punto zyskuje na swoich małych gabarytach i niskim spalaniu.

Tak samo jak reszta, posiada też klimatyzację, a tylne złożenie tylnych siedzeń ułatwi transport wszelkich bagaży, albo nawet podróży ze zwierzakiem.

Jak wybrać wypożyczalnię samochodów?

Z moich doświadczeń jestem w stanie powiedzieć, że o ile komunikacja miejska ma swoje zalety, to coraz częściej stawiam na wynajem samochodu – ze względu na wygodę i większą niezależność czasową. Żeby wynająć dobry samochód w niedrogiej cenie możesz skorzystać z dwóch ścieżek:

  • korzystając z konkretnych wypożyczalni (np. Hertz, Europcar, itp.),

Z tych, za wygodniejszą i przede wszystkim tańszą opcję, uważam multiwyszukiwarki – dlatego na nią prawie zawsze się decyduję. Oprócz niższych cen, mam dzięki temu rozwiązaniu większy wybór aut od razu z kilku lokalnych wypożyczalni i łatwiej jest dokonać wyboru modelu samochodu, który spełni moje oczekiwania dobrego i taniego wynajmu aut.

Nie mam trefnych historii z większymi korporacjami, które są bardziej popularne na rynku, ale szukając samochodów poprzez multiwyszukiwarki możesz często znaleźć więcej samochodów w niższych cenach od mniejszych firm. Sam wynajmowałem samochód na Krecie, w Czarnogórze czy w Albanii przez localrent.com.

Cały proces od wypożyczenia po zwrot był bezproblemowy, samochód odbierałem po przylocie na parkingu lotniska od pracownika, a wszystkie formalności łącznie z podpisaniem dokumentów trwało maksymalnie 15 minut. Nie musiałem też martwić się czy dostanę kaucję z powrotem – po oddaniu sprawnego auta, w ciągu kilku dni znikała blokada z mojej karty kredytowej.

Ile kosztuje wynajem auta w Porto? Czy da się wynająć samochód bez kaucji?

Wypożyczając samochód, zwróć uwagę na to, że ceny mogą się różnić w zależności od sezonu w jakim zaplanowałeś wyjazd i najem, a także od modelu auta. Szczególnie w sezonie wakacyjnym (czerwiec – sierpień) musisz nastawić się na to, że będzie trochę drożej (nawet powyżej 30-35 euro), a dostępność samochodów ograniczona. Poza sezonem w danym miejscu ceny zaczynają się już od kilku euro za dzień. 

Do tego przygotuj środki na zwrotną kaucję (depozyt), która jest koniecznością zawartą w umowie przez większość wypożyczalni, na wypadek powstania usterek lub szkód, które wymagałyby pokrycia finansowego po użytkowaniu przez wynajmującego. Zauważyłem, że w Porto trudno trafić na samochód bez kaucji – szczególnie w sezonie nie ma dostępnych żadnych modeli. Trzeba więc zapłacić depozyt.

Wiele osób obawia się takiego rozwiązania ze względu na możliwość oszustwa ze strony wypożyczalni i straty pieniędzy, dlatego szukają aut bez wymaganego depozytu. Sam przeglądając dostępne oferty zauważyłem, że jest bardzo mało samochodów bez wymaganej kaucji. Osobiście jednak nigdy nie miałem takich doświadczeń – kaucja zawsze do mnie wracała. 

Jeśli dalej masz obawy, warto dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji. Oprócz sprawdzenia stanu w jakim jest auto, zrób zdjęcia samochodu przed podpisaniem umowy. Zwróć uwagę na już istniejące rysy na karoserii, stan opon czy ewentualnie usterki szyb. W ten sposób będziesz miał dodatkowy dowód, gdyby pracownik chciał Ciebie “skasować” za usterki niewynikające z Twojego użytkowania samochodu. Ja lubię też nagrać film pokazujący wszystkie strony samochodu.

Nie ma co liczyć na oferty last minute, tym bardziej że w ostatniej chwili można niepotrzebnie przepłacić, dlatego warto zarezerwować auto z wyprzedzeniem – wtedy jest pewność że wybierzemy najlepszy możliwy deal.

Oprócz zarezerwowania terminu wynajmu i wpłacenia zaliczki wcześniej, aby załapać się na najbardziej korzystną ofertę, możesz też rozważyć podzielenie kosztów na kilka osób. Podróżując w większej ekipie, wydatki, które są nie do uniknięcia, wychodzą taniej na osobę. Nawet jeśli będzie to 40 euro dziennie przy grupie czteroosobowej – 10 euro nie brzmi już tak strasznie :) 

Przed wyjazdem upewnij się, w jakiej formie odbywa się płatność kaucji. Depozyt wpłacisz kartą (pamiętaj, że debetowe są rzadko akceptowane, więc weź ze sobą kartę kredytową), na której zostanie zablokowana odpowiednia suma, lub w gotówce, dlatego przygotuj się wcześniej i zabierz ze sobą odpowiednią kwotę.

Podczas zwrotu w umówionym miejscu, pracownik sprawdzi auto pod kątem ewentualnych usterek powstałych podczas Twojej jazdy. Jeśli takich nie ma  – kaucja wróci do Ciebie w taki sam sposób w jaki ją wpłacałeś – odblokowanie środków na karcie zajmie od 7 do 14 dni, a gotówkę otrzymasz od razu od pracownika.

Jak wygląda procedura wypożyczenia samochodu? Jak odbierzesz go na lotnisku w Porto?

Aby wypożyczyć samochód, wystarczy że zapoznasz z tymi kilkoma prostymi krokami, które opisałem niżej. Nawet jeśli wcześniej nie miałeś jeszcze do czynienia z wypożyczalniami samochodów, albo nie robiłeś tego z granicą, te wskazówki wystarczą Ci abyś poradził sobie z całą procedurą:

  • wprowadzając w multiwyszukiwarce miejsce i termin, które Cię interesują, wybierz z kilku modeli samochodów ten, który według Ciebie sprawdzi się najlepiej,
  • dokonaj rezerwacji auta, poprzez wpłacenie przedpłaty (zaliczki w wartości ok. 20% od kwoty rezerwacji) – to będzie Twoje potwierdzenie rezerwacji samochodu,
  • na adres mailowy podany przy rezerwacji zostaną wysłane szczegóły dotyczące samochodu, terminu i miejsca odbioru – w przypadku odbioru auta na lotnisku, często pracownik czeka na Ciebie na hali odlotów z kartą z Twoim nazwiskiem,
  • przy pracowniku możesz obejrzeć samochód zanim podpiszesz umowę oraz zapłacisz resztę należności, w tym ewentualną kaucję,
  • po wręczeniu przez pracownika kluczyków do auta oraz podpisanych dokumentów będziesz gotowy do wyruszenia w swoją podróż.

To wszystkie kroki potrzebne do wynajmu samochodu na lotnisku w Porto, ale Twoja podróż do Portugalii wymaga nieco więcej planowania. W szarej tabeli niżej wypisałem wszystkie ważne kroki, o których warto pamiętać przed wyjazdem. Niektóre pewnie już załatwiłeś, ale o niektórych mogłeś zapomnieć. ;)

Jak poprawnie zwrócić samochód? O czym warto pamiętać?

Przed zwróceniem samochodu pamiętaj o kilku rzeczach, o które warto zadbać żeby nie martwić się czy dostaniesz z powrotem wpłaconą kaucję. Dam Ci kilka wskazówek z mojego doświadczenia, które oszczędziły mi stresu przy oddawaniu auta. 

Przede wszystkim, stan auta przy oddaniu powinien być jak najbardziej zbliżony do tego po odebraniu kluczyków. Mam tutaj na myśli czystość wewnątrz jak i zewnątrz; jeśli podczas podróży po wyboistej ulicy niechcący wylała się kawa na tapicerkę, usuń taką plamę najszybciej i najlepiej jak potrafisz, aby nie martwić się o dodatkowy koszt czyszczenia samochodu. To samo się tyczy, jeśli podczas podróży towarzyszył ci Twój zwierzak – odkurz wnętrze z zalegającej sierści, a najlepiej zadbaj o to, żeby Twój pupil miał jakieś dodatkowe zabezpieczenie (np. kocyk) na którym będzie siedział.

Udaj się na myjnię samochodową, żeby zadbać też o “błysk” zewnętrzny – zakurzony samochód (szczególnie biały ;)), to pierwsze, co rzuci się w oczy pracownikowi.

Jeśli auto w momencie odbioru miało pełny bak, należy także oddać je zatankowane na tym samym poziomie. Tutaj przyda się porównanie ze zdjęciami, które jeszcze raz polecam zrobić zanim podpiszesz umowę. Najlepiej wcześniej zaplanuj trasę w umówione miejsce zwrotu, tak aby mieć po drodze myjnię i stację paliw. 

Zrób ponownie zdjęcia już czystego i zatankowanego samochodu, aby mieć pewność, że nie zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami za uszkodzenia niepowstałe w wyniku Twojego użytkowania. Tak samo jak przed odebraniem kluczyków: zdjęcia karoserii, szyb, wskaźnika paliwa i przebiegu.

Kiedy będziesz wypakowywał bagaże, oprócz opróżnienia bagażnika pamiętaj o sprawdzeniu schowków (i wizjera, jeśli lubisz tam chować dokumenty). Unikniesz w ten sposób rozczarowania, jeśli okaże się że zostawiłeś tam swoje pamiątki z podróży – w dobrym geście pracownika jest sprawdzenie tego po Tobie, ale jeśli jesteś w pośpiechu to takie rzeczy lubią umykać, a chyba nie chcesz sobie przypomnieć o paszporcie pozostawionym w schowku dopiero na płycie lotniska ;)

Jak jeździ się samochodem po Portugalii?

Jeżdżąc po Portugalii nie musisz się obawiać chaosu, jaki dla nas panuje na przykład na placu de Gaulle’a w Paryżu ;) Za kierownicą w Portugalii poczujesz się mniej więcej tak samo jak w Polsce – kierowcy generalnie stosują się do przepisów ruchu drogowego. Czasami w mniejszej miejscowości zdarzy się, że któryś z nich zatrzyma się na szybką pogawędkę z mijanym znajomym i będzie potrzebna odrobina cierpliwości przy takich wymianach uprzejmości ;)

Żeby uniknąć mandatów, zwracaj uwagę na ograniczenia prędkości oraz fotoradary – tutejsza policja szczególnie zwraca na to uwagę w okolicy turystycznych atrakcji, a będąc w Porto możesz lepiej wydysponować pieniądze niż na spłacanie kar za szybką jazdę. Dzięki ostrożnej jeździe unikniesz też ewentualnego spotkania ze zwierzętami na prowincjonalnych drogach – stadem owiec, kóz a nawet krów. 

Porto miasto wynajem auta

Tak samo jak w Polsce, za poruszanie się niektórymi drogami obowiązują opłaty. Przed wjazdem na autostrady upewnij się, że masz ze sobą gotówkę w razie odrzucenia przez terminal płatności kartą, jeśli posiadasz tylko polską. W Portugalii od pewnego czasu są także bramki które elektronicznie pobierają opłatę za przejazd, jednak w wypożyczonych samochodach może zabraknąć urządzenia do takiego systemu. Najbezpieczniej będzie jeśli wybierzesz bramki, gdzie można będzie zapłacić tradycyjnie.

Gdzie nocować w Porto? Polecane hotele i noclegi

Skoro lecisz do Porto to zakładam, że w mieście chcesz spędzić przynajmniej kilka nocy. Z wypożyczonym autem będzie Ci łatwo dojechać do dowolnej lokalizacji na mapie miasta, jednak nadal polecam szukać noclegów niedaleko centrum – tak, żebyś nie musiał angażować auta przy każdej możliwej okazji.

Niżej wybrałem kilka noclegów, które mają dobrą lokalizację, standard i wyposażenie pokojów, a przy okazji nie kosztują majątku. Porto to popularny kierunek turystyczny, więc liczba miejsc noclegowych szybko maleje wraz ze zbliżaniem się letniego sezonu. Jeśli wpadniesz na ciekawy nocleg – zarezerwuj go najlepiej od razu.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze