Moje social media
Szukaj na blogu
Bartekwpodrozy.pl

Co warto wiedzieć przed podróżą do Słowenii? (informacje praktyczne)

19 lutego 2020
(aktualizacja: 11 listopada 2020)

Słowenia nie jest jeszcze tak popularnym kierunkiem podróży, jak oblegane w sezonie Chorwacja i Czarnogóra. Turyści doceniają jednak Słowenię coraz bardziej - nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy tak dużej różnorodności krajobrazów na tak niewielkiej powierzchni. Spisałem dla Ciebie informacje praktyczne obejmujące wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą do Słowenii.

Co znajdziesz w artykule?

 • informacje na temat dojazdu do Słowenii samochodem oraz drogą lotniczą,
 • wskazówki dojazdu z lotniska w Lublanie do centrum miasta (transfer lotniskowy),
 • wymogi dotyczące wjazdu do Słowenii (wiza, paszport),
 • listę miejsc, które warto zobaczyć w Słowenii (polecane atrakcje),
 • porady dotyczące wykupienia ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem,
 • informacje na temat przemieszczania się po Słowenii (transport autobusowy, pociągi),
 • wskazówki dotyczące wymiany waluty i płatności w Słowenii, ceny przykładowych produktów i usług,
 • rekomendacje najlepszego okresu w roku do wyjazdu do Słowenii,
 • propozycje noclegów w różnych miejscach kraju,
 • informacje o bezpieczeństwie w Słowenii, praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z internetu i rodzajów gniazdek.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Dlaczego warto przyjechać do Słowenii?


Wybierasz się do Słowenii? Przygotowałem dla Ciebie listę 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Słowenii. Sprawdź, które miejsce zainteresuje Cię najbardziej.

Słowenia to turystyczna perełka Europy, która ma zadatki do bycia jednym z najpopularniejszych, wakacyjnych kierunków w tej części kontynentu.

Kraj pod względem atrakcji jest kompletny - ma malownicze pasma górskie, miasta położone w dolinach, tysiące jaskiń, a nawet krótką, choć ładną linię brzegową.

W ciekawych miejscach można przebierać, ale te najważniejsze zebrałem w liście 10 najciekawszych atrakcji Słowenii.

Pomimo, że Słowenia należy do strefy euro, jest krajem wyraźnie tańszym od Chorwacji czy leżącej na północ Austrii.


Jak dojechać do Słowenii?


Dystans dzielący Warszawę od stolicy Słowenii, Lublany, to trochę ponad 1000 km. Jadąc samochodem przez Wiedeń i Graz, podróż powinna zająć ok. 12 godzin.

Wizytę w Słowenii można łatwo wpleść do naszego planu jako przystanek w drodze, np. do Chorwacji lub Czarnogóry.

Przejazd drogami szybkiego ruchu w Słowenii wymaga zakupu winiety. Tygodniowa winieta na samochód osobowy (ale również kampera) kosztuje 15€, a miesięczna 30€.

Sieć słoweńskich dróg, na których wymagana jest winieta.
Sieć słoweńskich dróg, na których wymagana jest winieta. Źródło: dars.si

Dodatkowo płatny jest przejazd tunelem Karavanke, który łączy Słowenię z Austrią (przejście graniczne na północnym zachodzie kraju). Za samochód osobowy trzeba w tym przypadku zapłacić 7,4€.

Aby uniknąć prowizji, warto kupić winietę już w Słowenii, na pierwszej stacji benzynowej za granicą kraju. Jeśli zamówimy ją u polskiego pośrednika, musimy liczyć się z opłatą zwiększoną o prowizję.


Most w Skofja Loka z Natalią
Natalia zerkająca na Most Kapucyński w Škofja Loka

Najszybciej dotrzeć do Słowenii drogą lotniczą, korzystając z lotów na międzynarodowe lotnisko w Lublanie.

Do Lublany nie można na razie dolecieć najpopularniejszymi tanimi liniami lotniczymi - Wizzair i Ryanair.

Najkorzystniejszym wyjściem jest aktualnie lot brytyjskim przewoźnikiem easyJet z lotniska Berlin-Schönefeld (SXF) lub skorzystanie z bezpośrednich lotów LOTu z Warszawy do Lublany (które generalnie są droższe od easyJet, ale zdarzają się na nie promocje).

Tanich ofert możesz szukać bezpośrednio na stronie easyJet i LOT lub w multiwyszukiwarkach - np. Momondo. Ta druga opcja pokaże Ci wszystkie dostępne w danych terminach opcje - również z przesiadkami, które mogą być dla Ciebie opłacalne.Jak dojechać z lotniska w Lublanie do centrum miasta? Transfer z lotniska Lublana


Lotnisko w Lublanie znajduje się niespełna 30 kilometrów od centrum miasta.

Wygodny dojazd z lotniska zapewniają autobusy.

Autobusy odjeżdżają z przystanków zlokalizowanych naprzeciwko wyjścia z terminala lotniska w Lublanie. Cena za przejazd wynosi 4,1€ (50 minut jazdy) lub 5,6€ (30 minut jazdy), w zależności od rodzaju autobusu.

W drogę powrotną na lotnisko można się udać z głównego dworca autobusowego Lublany.

Autobusy odjeżdżają ze stanowiska nr 28. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie internetowej głównego dworca autobusowego. Naszym przystankiem docelowym jest Brnik/airport Ljubljana.


Jak wjechać do Słowenii? Czy potrzebny jest paszport?


Obywatele Polski mogą wjechać do Słowenii bez paszportu, posiadając wyłącznie dowód osobisty. Rozsądek nakazuje jednak mieć przy sobie dwa dokumenty tożsamości - ten "zapasowy" może się przydać, gdy stracimy ten pierwszy.

Przed wyjazdem skseruj swoje dokumenty tożsamości, a kopie przechowuj w innym miejscu, niż dowód osobisty. To kolejne zabezpieczenie w przypadku, gdyby z Twoimi dokumentami stało się coś niepożądanego.

Słowenia jest stroną układu z Schengen - nie będzie więc konieczności stania w kolejkach na granicy, co jest przykrą codziennością np. przed wjazdem do Chorwacji.


Co warto zobaczyć w Słowenii? Najciekawsze atrakcje Słowenii


Słowenia nie powinna być traktowana wyłącznie jako dodatek do wczasów w Chorwacji. Ten niewielki, ale różnorodny kraj, może przypaść do gustu wielu grupom turystów.

Przed Twoim pierwszym razem w Słowenii dobrze przygotuj plan zwiedzania.

Zawrzyj w nim wizytę w górach (w tym nad jeziorem Bled i Bohinj), na słoweńskim wybrzeżu, eksplorację chociaż jednej z tysięcy jaskiń i zwiedzanie miast.

Popracuj nad planem sam lub skorzystaj z mojej listy - idealnej na Twój pierwszy raz w tym kraju.


Przygotowałem dla Ciebie listę najważniejszych atrakcji Słowenii. Sprawdź, co warto zobaczyć w Słowenii i umieść te miejsca w swoim planie podróży.


Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne w Słowenii?


Słowenia, jako członek Unii Europejskiej, jest objęta ubezpieczeniem w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można wyrobić za darmo w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia lub przez Internet.

Karta nie zapewnia pełnej ochrony medycznej i nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Przed wyjazdem kup koniecznie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.


W Słowenii obowiązuje zasada częściowej odpłatności za usługi medyczne. Koszty te pokrywa ubezpieczenie turystyczne - jeśli go nie posiadamy, pieniądze musimy wyłożyć z własnej kieszeni. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 60-80€.

Z mojego doświadczenia wiem, że koszty takiego ubezpieczenia kształtują się w granicach kilku złotych dziennie. Możesz sprawdzić różne oferty ubezpieczycieli w darmowym kalkulatorze ubezpieczeń.Opieka medyczna (szczególnie w strefie euro i poza Europą) może być nieracjonalnie droga.

Gdyby jeden z moich czytelników nie kupił dodatkowego ubezpieczenia, za jeden dzień spędzony w szpitalu w Dubaju musiałby zapłacić... 12 000 zł. Ubezpieczenie pokryło jednak wszystkie koszty.

Natalia na wieżowcu Neboticnik

Transport w Słowenii. Jak poruszać się po Słowenii?


Zaraz po przylocie do Słowenii można skorzystać z oferty lotniskowych wypożyczalni samochodów i na tym zakończyć kwestię planowania transportu wewnątrz Słowenii.

Jeśli preferujecie podróżowanie transportem zbiorowym lub po prostu nie macie ochoty na wynajem samochodu, w Słowenii będziecie się czuć komfortowo.

Bartek wchodzący do pociągu w Słowenii

Siatka połączeń autobusowych jest rozbudowana, a dodatkowo wspomaga ją oferta narodowych kolei Słowenii.

Interesujące nas połączenie autobusowe możemy wyszukać na stronie internetowej dworca autobusowego w Lublanie. Dostępna jest możliwość zakupu niektórych biletów przez internet.

Równie wygodnie można kupić bilety na przejazdy koleją, korzystając ze strony internetowej Kolei Słoweńskich.

Plan sieci kolejowej w Słowenii
Sieć połączeń kolejowych w Słowenii. Źródło: slo-zeleznice.si

Przejazd słoweńskimi kolejami może być atrakcją samą w sobie.

Szczególnie podobał mi się przepiękny, górski odcinek linii kolejowej między miejscowościami Jesenice i Vrtojba.


Jaka waluta obowiązuje w Słowenii? Jak wymieniać pieniądze?


Słowenia należy do strefy euro od 1 stycznia 2007 r.

Pieniądze można łatwo wypłacić już w Słowenii. Na międzynarodowym lotnisku w Lublanie znajduje się kilka bankomatów, które obsługują bez problemu polskie karty płatnicze.

W Słowenii sprawnie działa karta Curve, z której można wypłacać środki w bankomatach oraz dokonywać płatności bezgotówkowych. Korzystając z karty można sporo zaoszczędzić na wymianie złotówek na euro.

Używam jej podczas moich podróży od wielu miesięcy i jest dla mnie najwygodniejszą formą płacenia za granicą i wypłaty gotówki.


Jedziesz za granicę? Zaoszczędź na wymianie walut dzięki darmowej karcie Curve

Na wymianie walut oszczędzam dzięki darmowej karcie Curve. Nie dość, że walutę wymieniam po kursach znacznie lepszych niż w kantorach, to Curve ma swoje zastosowania również w Polsce.

Możesz ją zamówić za darmo, a jeśli wpiszesz podczas rejestracji kod: DWG7BVBE, dostaniesz od Curve 25 zł na start. Korzystanie z karty Curve jest całkowicie darmowe.


Ceny w Słowenii. Czy Słowenia jest droga?


Ceny za podstawowe dobra i usługi są w Słowenii nieznacznie droższe niż w Polsce. Gorzej jest z cenami w restauracjach - tu różnica na niekorzyść Słowenii jest znacznie wyraźniejsza.


Przykładowe ceny w Słowenii:

 • nocleg w Lublanie (Fluxus Hostel): 65 zł za osobę w pokoju wieloosobowym,
 • nocleg w Bohinjskiej Bistricy (Apartment Žvab): 170 zł za pokój,
 • chleb: 1,5-2€,
 • piwo w restauracji: 2-3€,
 • danie obiadowe z kranjską kiełbasą w Lublanie: 10-12€,
 • woda mineralna 1,5 l: 0,5€.

Zanim wyjedziesz na Słowenię, zadbaj o odpowiedni poziom Twoich oszczędności. Sprawdź moje 10 kroków pomagających oszczędzać pieniądze na podróże.


Natalia na balkonie hotelu w Bohinjskiej Bistricy

Kiedy najlepiej przyjechać do Słowenii?


Do Słowenii najlepiej przyjechać w miesiącach letnich, gdy pogoda jest najbardziej przewidywalna, a ryzyko opadów minimalne. Fani sportów zimowych również powinni zainteresować się Słowenią - dzięki dobrej bazie turystycznej w Alpach Julijskich.

Słowenia w przeważającej części leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego.

Kraj jest oblegany szczególnie w miesiącach letnich, ale coraz popularniejsze jest spędzanie tutaj np. przedłużonej majówki. O tej porze roku temperatura powinna umożliwiać wygodne zwiedzanie.

W moim przypadku, a w Słowenii byliśmy na majówkę 2019 r., deszcz nie odpuszczał przez większość pobytu. Może przyjąć, że miałem po prostu pecha.

Najważniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w Alpach Julijskich i są to np. miejscowości Kranjska Gora, Vogel.


Gdzie spać w Słowenii?


Jeżeli do Słowenii wybierasz się po raz pierwszy, możesz skorzystać z mojej propozycji planu zwiedzania. Obok informacji o miejscach, które warto zobaczyć w Słowenii, opowiedziałem również o polecanych noclegach.

Noclegów możesz szukać na Booking.com (ogromna baza hosteli, hoteli, apartamentów) lub na Airbnb (wynajem prywatnych mieszkań ze zniżką 140 zł na pierwszą rezerwację).


Polecane noclegi w Słowenii:Użyteczne informacje - dostęp do internetu, rodzaj gniazdek


W Słowenii nie będziesz miał większych problemów z uzyskaniem dostępu do Internetu.

Słowenia należy do Unii Europejskiej, więc połączenia telefoniczne, SMS i dostęp do internetu działają na takich samych zasadach, jakie obowiązują w Twojej sieci w Polsce. Jeśli masz darmowe minuty i SMSy w naszych kraju - będziesz je miał również w Słowenii.

Zwróć uwagę, że Twoja sieć mogła określić limity darmowego transferu w innych krajach Unii Europejskiej. W moim przypadku (Plus) pomimo, że w Polsce mogę korzystać z 12 GB internetu miesięcznie, w innych krajach UE mam do dyspozycji tylko 3,18 GB.


Standard gniazdek elektrycznych w Słowenii jest spójny z polskim - nie musisz używać przejściówek, aby podłączyć swój sprzęt.


Rzeka Ljubljanica w Lublanie w Słowenii

Czy Słowenia jest bezpieczna dla turystów?


Poziom bezpieczeństwa w Słowenii jest zbliżony do tego w Polsce. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie opublikowało żadnych ostrzeżeń lub alertów bezpieczeństwa dla osób podróżujących do Słowenii.

Jak w każdym innym miejscu na świecie, turystę obowiązują podstawowe zasady ostrożności.

W miejscach publicznych trzeba być czujnym z uwagi na potencjalnych kieszonkowców. Aby zminimalizować skutki kradzieży, nie woź całości gotówki w jednym miejscu. Zadbaj również o kserokopie swoich dokumentów tożsamości.W mojego doświadczenia wiem, że Słoweńcy rozumieją i raczej wspierają ideę autostopu. W wyborze kierowców trzeba oczywiście zachować zdrowy rozsądek i nie wsiadać do aut, które nie budzą naszego zaufania. Zasada to dotyczy każdego miejsca na świecie - Słowenia nie jest w tym wyjątkowa.


Bartek i Natalia nad jeziorem Bohinj

Przeczuwam, że Słowenia jest w przededniu wielkiego boomu turystycznego, który sprowadzi do niej dziesiątki tysięcy turystów. Myślę, że dzięki informacjom praktycznym obejmującym wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą do Słowenii, Twój wyjazd będzie świetnie spędzonym czasem. I tego Ci życzę!


Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Dołącz do społeczności bloga!


 1. Odwiedź fanpage Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Pobierz DARMOWEGO ebooka "Jak samodzielnie zaplanować podróż" i otrzymuj informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach.
Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź strony O mnie i Współpraca

Jeśli polubiłeś ten tekst, pamiętaj o dokładnie 2 rzeczach:

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze,
 2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.

POBRAŁEŚ JUŻ DARMOWEGO EBOOKA?

Przygotowałem prezent dla każdej osoby, która odwiedzi mojego bloga.

Uzupełnij formularz poniżej, a ja prześlę Ci darmowego ebooka "Jak samodzielnie zaplanować swoją podróż?".

Zapiszę Twój adres na mojej liście, abym mógł przesłać Ci raz na jakiś czas podróżnicze nowości.

Skomentuj artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Mapa odwiedzonych krajów