Słowenia na własną rękę - co WARTO wiedzieć przed podróżą? Gdzie na wakacje do Słowenii (również samochodem)?

19 lutego 2021
(aktualizacja: 28 marca 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Słowenia nie jest jeszcze tak popularnym kierunkiem podróży, jak oblegane w sezonie Chorwacja i Czarnogóra. Turyści doceniają jednak ten kierunek i coraz chętniej chcą odwiedzać Słowenię na własną rękę - nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy takiej różnorodności krajobrazów na tak niewielkim terenie. Spisałem dla Ciebie informacje praktyczne obejmujące wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą do Słowenii. Ułatwią Ci decyzję na temat tego, gdzie dokładnie wybrać się na wakacje w Słowenii.

Co znajdziesz w artykule?

 • informacje na temat dojazdu do Słowenii samochodem oraz drogą lotniczą,
 • wskazówki dojazdu z lotniska w Lublanie do centrum miasta (transfer lotniskowy),
 • wymogi dotyczące wjazdu do Słowenii (wiza, paszport),
 • listę miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Słowenii,
 • porady dotyczące wykupienia ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem,
 • informacje na temat przemieszczania się po Słowenii (transport autobusowy, pociągi),
 • wskazówki dotyczące wymiany waluty i płatności w Słowenii, ceny przykładowych produktów i usług,
 • rekomendacje najlepszego okresu w roku do wyjazdu do Słowenii,
 • propozycje noclegów w różnych miejscach kraju,
 • informacje o bezpieczeństwie w Słowenii, praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z internetu i rodzajów gniazdek.

Dlaczego warto przyjechać do Słowenii?

Słowenia to turystyczna perełka Europy, która ma zadatki do bycia jednym z najpopularniejszych, wakacyjnych kierunków w tej części kontynentu. Nic dziwnego, że coraz więcej turystów się nią interesuje i planuje podróż do Słowenii na własną rękę. Też tak zrobiliśmy!

Kraj pod względem atrakcji jest kompletny - ma malownicze pasma górskie, miasta położone w dolinach, tysiące jaskiń, a nawet krótką, choć ładną linię brzegową.

Pomimo, że Słowenia należy do strefy euro, jest krajem wyraźnie tańszym od Chorwacji czy leżącej na północ Austrii.

Jak dojechać do Słowenii?

Słowenia to kraj położony na tyle blisko Polski, że sprawnie dojedziesz do niego samochodem. Jeśli Twój wyjazd do Słowenii będzie krótki, znacznie szybciej i sprawniej będzie jednak skorzystać z samolotów, które dowiozą Cię na główne lotnisko kraju w Lublanie.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Dojazd samochodem do Słowenii

Dystans dzielący Warszawę od stolicy Słowenii, Lublany, to trochę ponad 1000 km. Jadąc samochodem przez Wiedeń i Graz, podróż powinna zająć ok. 12 godzin.

Wizytę w Słowenii można łatwo wpleść do naszego planu jako przystanek w drodze, np. do Chorwacji lub Czarnogóry.

Przejazd drogami szybkiego ruchu w Słowenii wymaga zakupu winiety. Tygodniowa winieta na samochód osobowy (ale również kampera) kosztuje 15€, a miesięczna 30€.

Sieć słoweńskich dróg, na których wymagana jest winieta.
Sieć słoweńskich dróg, na których wymagana jest winieta. Źródło: dars.si

Dodatkowo płatny jest przejazd tunelem Karavanke, który łączy Słowenię z Austrią (przejście graniczne na północnym zachodzie kraju). Za samochód osobowy trzeba w tym przypadku zapłacić 7,4€.

Aby uniknąć prowizji, warto kupić winietę już w Słowenii, na pierwszej stacji benzynowej za granicą kraju. Jeśli zamówimy ją u polskiego pośrednika, musimy liczyć się z opłatą zwiększoną o prowizję.

Most w Skofja Loka z Natalią
Natalia zerkająca na Most Kapucyński w Škofja Loka

Dojazd do Słowenii samochodem ma tę oczywistą zaletę, że przy okazji podróży możesz jeszcze zahaczyć o kilka dodatkowych atrakcji po drodze. Jeśli zależy Ci jednak na czasie, weź pod uwagę również ofertę lotniczą.

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW SŁOWENII

Najciekawsze atrakcje i punkty Słowenii na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

Dojazd samolotem do Słowenii

Najszybciej dotrzeć do Słowenii drogą lotniczą, korzystając z lotów na międzynarodowe lotnisko w Lublanie. Do Lublany nie można niestety na razie dolecieć najpopularniejszymi tanimi liniami lotniczymi - Wizzair i Ryanair.

Najkorzystniejszym wyjściem jest aktualnie lot brytyjskim przewoźnikiem easyJet z lotniska Berlin-Schönefeld (SXF) lub skorzystanie z bezpośrednich lotów LOTu z Warszawy do Lublany (które generalnie są droższe od easyJet, ale zdarzają się na nie promocje).

Sprawdź dostępne loty w porównywarce cen biletów lotniczych Momondo

Tanich ofert możesz szukać bezpośrednio na stronie easyJet i LOT lub w multiwyszukiwarkach - np. Momondo. Ta druga opcja pokaże Ci wszystkie dostępne w danych terminach opcje - również z przesiadkami, które mogą być dla Ciebie opłacalne.

Jak dojechać z lotniska w Lublanie do centrum miasta? Transfer z lotniska Lublana

Lotnisko w Lublanie znajduje się niespełna 30 kilometrów od centrum miasta. Z lotniska do centrum miasta dojedziesz kursującymi często autobusami.

Autobusy odjeżdżają z przystanków zlokalizowanych naprzeciwko wyjścia z terminala lotniska w Lublanie. Czas jazdy to od 30 do 50 minut, w zależności od trasy wybranego autobusu. 

W drogę powrotną na lotnisko można się udać z głównego dworca autobusowego Lublany. Autobusy odjeżdżają ze stanowiska nr 28. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie internetowej głównego dworca autobusowego. Naszym przystankiem docelowym jest Brnik/airport Ljubljana.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Jak wjechać do Słowenii? Czy potrzebny jest paszport? Przekraczanie granicy

Obywatele Polski mogą wjechać do Słowenii bez paszportu, posiadając wyłącznie dowód osobisty. Rozsądek nakazuje jednak mieć przy sobie dwa dokumenty tożsamości - ten "zapasowy" może się przydać, gdy stracimy ten pierwszy.

Przed wyjazdem skseruj swoje dokumenty tożsamości, a kopie przechowuj w innym miejscu, niż dowód osobisty. To kolejne zabezpieczenie w przypadku, gdyby z Twoimi dokumentami stało się coś niepożądanego.

Słowenia jest stroną układu z Schengen - nie będzie więc konieczności stania w kolejkach na granicy, co jest przykrą codziennością np. przed wjazdem do Chorwacji.

Co warto zobaczyć w Słowenii? Najciekawsze atrakcje i kierunki podróży w Słowenii

Słowenia nie powinna być traktowana wyłącznie jako dodatek do wczasów w Chorwacji. Ten niewielki, ale różnorodny kraj, może przypaść do gustu wielu grupom turystów. Przed Twoim pierwszym razem w Słowenii dobrze przygotuj plan zwiedzania.

Zawrzyj w nim wizytę w górach (w tym nad jeziorem Bled i Bohinj), na słoweńskim wybrzeżu, eksplorację chociaż jednej z tysięcy jaskiń i zwiedzanie miast.

Popracuj nad planem sam lub skorzystaj z mojej listy - idealnej na Twój pierwszy raz do tego kraju. Artykuł poniżej pomoże Ci wybrać te atrakcje, które najlepiej będą pasowały do Twojego zwiedzania Słowenii na własną rękę.

Mapa najważniejszych atrakcji Słowenii

Na interaktywnej mapie atrakcji, polecanych restauracji, kawiarni i rekomendowanych noclegów w Gruzji zaznaczyłem wszystkie ważne punkty, które przydadzą Ci się w czasie wyjazdu. Znajdziesz na niej:

 • wszystkie miejsca w Słowenii, które warto zobaczyć w czasie pierwszej podróży,
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w poszczególnych miastach,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać,
 • ważne punkty związane z transportem.

Z mapki będziesz mógł korzystać zarówno na komputerze, jak i na Twoim telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Słowenii.

ZWIEDZAJ SŁOWENIĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje Słowenii

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Słowenii - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne w Słowenii?

Słowenia, jako członek Unii Europejskiej, jest objęta ubezpieczeniem w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można wyrobić za darmo w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia lub przez Internet.

Karta nie zapewnia pełnej ochrony medycznej i nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Przed wyjazdem kup koniecznie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

W Słowenii obowiązuje zasada częściowej odpłatności za usługi medyczne. Koszty te pokrywa ubezpieczenie turystyczne - jeśli go nie posiadamy, pieniądze musimy wyłożyć z własnej kieszeni. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 60-80€.

Natalia na wieżowcu Neboticnik

Z mojego doświadczenia wiem, że koszty takiego ubezpieczenia kształtują się w granicach kilku złotych dziennie. Możesz sprawdzić różne oferty ubezpieczycieli w darmowym kalkulatorze ubezpieczeń.

Opieka medyczna (szczególnie w strefie euro i poza Europą) może być nieracjonalnie droga. Lepiej nie stwarzać ryzyka tego, że Twój budżet zostanie mocno przekroczony przez nieprzewidziane koszty.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Transport w Słowenii. Jak poruszać się po Słowenii?

Zaraz po przylocie do Słowenii można skorzystać z oferty lotniskowych wypożyczalni samochodów i na tym zakończyć kwestię planowania transportu wewnątrz Słowenii. Sieć słoweńskich dróg jest rozwinięta i pozwala dojechać bezpiecznie do wszystkich ważnych dla turystów punktów.

Jeśli preferujecie podróżowanie transportem zbiorowym lub po prostu nie macie ochoty na wynajem samochodu, w Słowenii będziecie się czuć komfortowo. Siatka połączeń autobusowych jest rozbudowana, a dodatkowo wspomaga ją oferta narodowych kolei Słowenii.

Bartek wchodzący do pociągu w Słowenii

Interesujące Cię połączenie autobusowe możesz wyszukać na stronie internetowej dworca autobusowego w Lublanie. Dostępna jest możliwość zakupu niektórych biletów przez internet.

Równie wygodnie można kupić bilety na przejazdy koleją, korzystając ze strony internetowej Kolei Słoweńskich.

Plan sieci kolejowej w Słowenii
Sieć połączeń kolejowych w Słowenii. Źródło: slo-zeleznice.si

Przejazd słoweńskimi kolejami może być atrakcją samą w sobie. Szczególnie podobał mi się przepiękny, górski odcinek linii kolejowej między miejscowościami Jesenice i Vrtojba. Przejedziesz nim, jeśli zdecydujesz się dojechać z Lublany w rejon jeziora Bled pociągiem.

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW SŁOWENII

Najciekawsze atrakcje i punkty Słowenii na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

Jaka waluta obowiązuje w Słowenii? Jak wymieniać pieniądze?

Słowenia należy do strefy euro od 1 stycznia 2007 r.

Pieniądze można łatwo wypłacić już w Słowenii. Na międzynarodowym lotnisku w Lublanie znajduje się kilka bankomatów, które obsługują bez problemu polskie karty płatnicze.

W Słowenii sprawnie działa karta Curve, z której można wypłacać środki w bankomatach oraz dokonywać płatności bezgotówkowych. Korzystając z karty można sporo zaoszczędzić na wymianie złotówek na euro

Używam jej podczas moich podróży od wielu miesięcy i jest dla mnie najwygodniejszą formą płacenia za granicą i wypłaty gotówki. W Słowenii nie spotkałem się z problemami z akceptacją płatności kartą, ale dla własnego komfortu warto mieć ze sobą również trochę gotówki.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Ceny w Słowenii. Czy Słowenia jest droga?

Ceny za podstawowe dobra i usługi są w Słowenii nieznacznie droższe niż w Polsce. Gorzej jest z cenami w restauracjach - tu różnica na niekorzyść Słowenii jest znacznie wyraźniejsza.

Przykładowe ceny w Słowenii:

 • nocleg w Lublanie (Fluxus Hostel): 65 zł za osobę w pokoju wieloosobowym,
 • nocleg w Bohinjskiej Bistricy (Apartment Žvab): 170 zł za pokój,
 • chleb: 1,5-2€,
 • piwo w restauracji: 2-3€,
 • danie obiadowe z kranjską kiełbasą w Lublanie: 10-12€,
 • woda mineralna 1,5 l: 0,5€.

Gdzie spać w Słowenii? Propozycje noclegów

Jeżeli do Słowenii wybierasz się po raz pierwszy, możesz skorzystać z mojej propozycji planu zwiedzania. Obok informacji o miejscach, które warto zobaczyć w Słowenii, opowiedziałem również o polecanych noclegach. Zerknij do artykułu poniżej po więcej szczegółów albo wejdź od razu na strony hoteli i wybierz zgodnie ze swoimi preferencjami.

Rzeka Ljubljanica w Lublanie w Słowenii

Polecane noclegi w Słowenii:

Kiedy najlepiej przyjechać do Słowenii?

Do Słowenii najlepiej przyjechać w miesiącach letnich, gdy pogoda jest najbardziej przewidywalna, a ryzyko opadów minimalne. Fani sportów zimowych również powinni zainteresować się Słowenią - dzięki dobrej bazie turystycznej w Alpach Julijskich.

Słowenia w przeważającej części leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego.

Natalia na balkonie hotelu w Bohinjskiej Bistricy

Kraj jest oblegany szczególnie w miesiącach letnich, ale coraz popularniejsze jest spędzanie tutaj np. przedłużonej majówki. O tej porze roku temperatura powinna umożliwiać wygodne zwiedzanie.

W moim przypadku, a w Słowenii byliśmy na majówkę 2019 r., deszcz nie odpuszczał przez większość pobytu. Może przyjąć, że miałem po prostu pecha. Deszcz nad jeziorem Bled miał jednak swój urok.

Najważniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w Alpach Julijskich i są to np. miejscowości Kranjska Gora, Vogel.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Użyteczne informacje - dostęp do internetu, rodzaj gniazdek

W Słowenii nie będziesz miał większych problemów z uzyskaniem dostępu do Internetu. W większości hoteli i miejsc publicznych dostępne jest WiFi.

Słowenia należy do Unii Europejskiej, więc połączenia telefoniczne, SMS i dostęp do internetu działają na takich samych zasadach, jakie obowiązują w Twojej sieci w Polsce. Jeśli masz darmowe minuty i SMSy w naszych kraju - będziesz je miał również w Słowenii.

Zwróć uwagę, że Twoja sieć mogła określić limity darmowego transferu w innych krajach Unii Europejskiej. W moim przypadku (Plus) pomimo, że w Polsce mogę korzystać z 12 GB internetu miesięcznie, w innych krajach UE mam do dyspozycji tylko 3,18 GB.

Standard gniazdek elektrycznych w Słowenii jest spójny z polskim - nie musisz używać przejściówek, aby podłączyć swój sprzęt.

Czy Słowenia jest bezpieczna dla turystów?

Poziom bezpieczeństwa w Słowenii jest zbliżony do tego w Polsce. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie opublikowało żadnych ostrzeżeń lub alertów bezpieczeństwa dla osób podróżujących do Słowenii.

Jak w każdym innym miejscu na świecie, turystę obowiązują podstawowe zasady ostrożności.

W miejscach publicznych trzeba być czujnym z uwagi na potencjalnych kieszonkowców. Aby zminimalizować skutki kradzieży, nie woź całości gotówki w jednym miejscu. Zadbaj również o kserokopie swoich dokumentów tożsamości.

Bartek i Natalia nad jeziorem Bohinj

Z mojego doświadczenia wiem, że Słoweńcy rozumieją i raczej wspierają ideę autostopu. Przemieszczanie się w ten sposób po kraju jest dość łatwe, chociaż mogło się to nieco zmienić

W wyborze kierowców trzeba oczywiście zachować zdrowy rozsądek i nie wsiadać do aut, które nie budzą naszego zaufania. Zasada to dotyczy każdego miejsca na świecie - Słowenia nie jest w tym wyjątkowa.

Przeczuwam, że Słowenia jest w przededniu wielkiego boomu turystycznego, który sprowadzi do niej dziesiątki tysięcy turystów. Myślę, że dzięki informacjom praktycznym obejmującym wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą do Słowenii, Twój wyjazd będzie świetnie spędzonym czasem. Wakacje na własną rękę w Słowenii dadzą Ci dużo frajdy. I tego Ci życzę!

ZWIEDZAJ SŁOWENIĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje Słowenii

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Słowenii - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross