Co warto wiedzieć przed podróżą do Słowenii? (informacje praktyczne)

19 lutego 2020
(aktualizacja: 7 maja 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Słowenia nie jest jeszcze tak popularnym kierunkiem podróży, jak oblegane w sezonie Chorwacja i Czarnogóra. Turyści doceniają jednak Słowenię coraz bardziej - nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy tak dużej różnorodności krajobrazów na tak niewielkiej powierzchni. Spisałem dla Ciebie informacje praktyczne obejmujące wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą do Słowenii.

Co znajdziesz w artykule?

 • informacje na temat dojazdu do Słowenii samochodem oraz drogą lotniczą,
 • wskazówki dojazdu z lotniska w Lublanie do centrum miasta (transfer lotniskowy),
 • wymogi dotyczące wjazdu do Słowenii (wiza, paszport),
 • listę miejsc, które warto zobaczyć w Słowenii (polecane atrakcje),
 • porady dotyczące wykupienia ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem,
 • informacje na temat przemieszczania się po Słowenii (transport autobusowy, pociągi),
 • wskazówki dotyczące wymiany waluty i płatności w Słowenii, ceny przykładowych produktów i usług,
 • rekomendacje najlepszego okresu w roku do wyjazdu do Słowenii,
 • propozycje noclegów w różnych miejscach kraju,
 • informacje o bezpieczeństwie w Słowenii, praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z internetu i rodzajów gniazdek.

Dlaczego warto przyjechać do Słowenii?

Słowenia to turystyczna perełka Europy, która ma zadatki do bycia jednym z najpopularniejszych, wakacyjnych kierunków w tej części kontynentu.

Kraj pod względem atrakcji jest kompletny - ma malownicze pasma górskie, miasta położone w dolinach, tysiące jaskiń, a nawet krótką, choć ładną linię brzegową.

Pomimo, że Słowenia należy do strefy euro, jest krajem wyraźnie tańszym od Chorwacji czy leżącej na północ Austrii.

Jak dojechać do Słowenii?

Dystans dzielący Warszawę od stolicy Słowenii, Lublany, to trochę ponad 1000 km. Jadąc samochodem przez Wiedeń i Graz, podróż powinna zająć ok. 12 godzin.

Wizytę w Słowenii można łatwo wpleść do naszego planu jako przystanek w drodze, np. do Chorwacji lub Czarnogóry.

Przejazd drogami szybkiego ruchu w Słowenii wymaga zakupu winiety. Tygodniowa winieta na samochód osobowy (ale również kampera) kosztuje 15€, a miesięczna 30€.

Sieć słoweńskich dróg, na których wymagana jest winieta.
Sieć słoweńskich dróg, na których wymagana jest winieta. Źródło: dars.si

Dodatkowo płatny jest przejazd tunelem Karavanke, który łączy Słowenię z Austrią (przejście graniczne na północnym zachodzie kraju). Za samochód osobowy trzeba w tym przypadku zapłacić 7,4€.

Aby uniknąć prowizji, warto kupić winietę już w Słowenii, na pierwszej stacji benzynowej za granicą kraju. Jeśli zamówimy ją u polskiego pośrednika, musimy liczyć się z opłatą zwiększoną o prowizję.

Most w Skofja Loka z Natalią
Natalia zerkająca na Most Kapucyński w Škofja Loka

Najszybciej dotrzeć do Słowenii drogą lotniczą, korzystając z lotów na międzynarodowe lotnisko w Lublanie.

Do Lublany nie można na razie dolecieć najpopularniejszymi tanimi liniami lotniczymi - Wizzair i Ryanair.

Najkorzystniejszym wyjściem jest aktualnie lot brytyjskim przewoźnikiem easyJet z lotniska Berlin-Schönefeld (SXF) lub skorzystanie z bezpośrednich lotów LOTu z Warszawy do Lublany (które generalnie są droższe od easyJet, ale zdarzają się na nie promocje).

Tanich ofert możesz szukać bezpośrednio na stronie easyJet i LOT lub w multiwyszukiwarkach - np. Momondo. Ta druga opcja pokaże Ci wszystkie dostępne w danych terminach opcje - również z przesiadkami, które mogą być dla Ciebie opłacalne.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed każdym wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Jak dojechać z lotniska w Lublanie do centrum miasta? Transfer z lotniska Lublana

Lotnisko w Lublanie znajduje się niespełna 30 kilometrów od centrum miasta. Z lotniska do centrum miasta dojedziesz kursującymi często autobusami.

Autobusy odjeżdżają z przystanków zlokalizowanych naprzeciwko wyjścia z terminala lotniska w Lublanie. Cena za przejazd wynosi 4,1€ (50 minut jazdy) lub 5,6€ (30 minut jazdy), w zależności od rodzaju autobusu.

W drogę powrotną na lotnisko można się udać z głównego dworca autobusowego Lublany.

Autobusy odjeżdżają ze stanowiska nr 28. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie internetowej głównego dworca autobusowego. Naszym przystankiem docelowym jest Brnik/airport Ljubljana.

Jak wjechać do Słowenii? Czy potrzebny jest paszport?

Obywatele Polski mogą wjechać do Słowenii bez paszportu, posiadając wyłącznie dowód osobisty. Rozsądek nakazuje jednak mieć przy sobie dwa dokumenty tożsamości - ten "zapasowy" może się przydać, gdy stracimy ten pierwszy.

Przed wyjazdem skseruj swoje dokumenty tożsamości, a kopie przechowuj w innym miejscu, niż dowód osobisty. To kolejne zabezpieczenie w przypadku, gdyby z Twoimi dokumentami stało się coś niepożądanego.

Słowenia jest stroną układu z Schengen - nie będzie więc konieczności stania w kolejkach na granicy, co jest przykrą codziennością np. przed wjazdem do Chorwacji.

Co warto zobaczyć w Słowenii? Najciekawsze atrakcje Słowenii

Słowenia nie powinna być traktowana wyłącznie jako dodatek do wczasów w Chorwacji. Ten niewielki, ale różnorodny kraj, może przypaść do gustu wielu grupom turystów.

Przed Twoim pierwszym razem w Słowenii dobrze przygotuj plan zwiedzania.

Zawrzyj w nim wizytę w górach (w tym nad jeziorem Bled i Bohinj), na słoweńskim wybrzeżu, eksplorację chociaż jednej z tysięcy jaskiń i zwiedzanie miast.

Popracuj nad planem sam lub skorzystaj z mojej listy - idealnej na Twój pierwszy raz w tym kraju.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne w Słowenii?

Słowenia, jako członek Unii Europejskiej, jest objęta ubezpieczeniem w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można wyrobić za darmo w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia lub przez Internet.

Karta nie zapewnia pełnej ochrony medycznej i nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Przed wyjazdem kup koniecznie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

W Słowenii obowiązuje zasada częściowej odpłatności za usługi medyczne. Koszty te pokrywa ubezpieczenie turystyczne - jeśli go nie posiadamy, pieniądze musimy wyłożyć z własnej kieszeni. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 60-80€.

Natalia na wieżowcu Neboticnik

Z mojego doświadczenia wiem, że koszty takiego ubezpieczenia kształtują się w granicach kilku złotych dziennie. Możesz sprawdzić różne oferty ubezpieczycieli w darmowym kalkulatorze ubezpieczeń.

Opieka medyczna (szczególnie w strefie euro i poza Europą) może być nieracjonalnie droga.

Gdyby jeden z moich czytelników nie kupił dodatkowego ubezpieczenia, za jeden dzień spędzony w szpitalu w Dubaju musiałby zapłacić... 12 000 zł. Ubezpieczenie pokryło jednak wszystkie koszty.

Transport w Słowenii. Jak poruszać się po Słowenii?

Zaraz po przylocie do Słowenii można skorzystać z oferty lotniskowych wypożyczalni samochodów i na tym zakończyć kwestię planowania transportu wewnątrz Słowenii.

Jeśli preferujecie podróżowanie transportem zbiorowym lub po prostu nie macie ochoty na wynajem samochodu, w Słowenii będziecie się czuć komfortowo.

Bartek wchodzący do pociągu w Słowenii

Siatka połączeń autobusowych jest rozbudowana, a dodatkowo wspomaga ją oferta narodowych kolei Słowenii.

Interesujące nas połączenie autobusowe możemy wyszukać na stronie internetowej dworca autobusowego w Lublanie. Dostępna jest możliwość zakupu niektórych biletów przez internet.

Równie wygodnie można kupić bilety na przejazdy koleją, korzystając ze strony internetowej Kolei Słoweńskich.

Plan sieci kolejowej w Słowenii
Sieć połączeń kolejowych w Słowenii. Źródło: slo-zeleznice.si

Przejazd słoweńskimi kolejami może być atrakcją samą w sobie.

Szczególnie podobał mi się przepiękny, górski odcinek linii kolejowej między miejscowościami Jesenice i Vrtojba.

Jaka waluta obowiązuje w Słowenii? Jak wymieniać pieniądze?

Słowenia należy do strefy euro od 1 stycznia 2007 r.

Pieniądze można łatwo wypłacić już w Słowenii. Na międzynarodowym lotnisku w Lublanie znajduje się kilka bankomatów, które obsługują bez problemu polskie karty płatnicze.

W Słowenii sprawnie działa karta Curve, z której można wypłacać środki w bankomatach oraz dokonywać płatności bezgotówkowych. Korzystając z karty można sporo zaoszczędzić na wymianie złotówek na euro.

Używam jej podczas moich podróży od wielu miesięcy i jest dla mnie najwygodniejszą formą płacenia za granicą i wypłaty gotówki.

Jedziesz za granicę? Możesz dużo zaoszczędzić na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve mogę wymieniać waluty za granicą po kursie międzybankowym, czyli najtaniej, jak to możliwe. Chodzenie do kantoru nie ma już sensu. Korzystanie z karty jest bezpłatne. 

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Ceny w Słowenii. Czy Słowenia jest droga?

Ceny za podstawowe dobra i usługi są w Słowenii nieznacznie droższe niż w Polsce. Gorzej jest z cenami w restauracjach - tu różnica na niekorzyść Słowenii jest znacznie wyraźniejsza.

Przykładowe ceny w Słowenii:

 • nocleg w Lublanie (Fluxus Hostel): 65 zł za osobę w pokoju wieloosobowym,
 • nocleg w Bohinjskiej Bistricy (Apartment Žvab): 170 zł za pokój,
 • chleb: 1,5-2€,
 • piwo w restauracji: 2-3€,
 • danie obiadowe z kranjską kiełbasą w Lublanie: 10-12€,
 • woda mineralna 1,5 l: 0,5€.

Kiedy najlepiej przyjechać do Słowenii?

Do Słowenii najlepiej przyjechać w miesiącach letnich, gdy pogoda jest najbardziej przewidywalna, a ryzyko opadów minimalne. Fani sportów zimowych również powinni zainteresować się Słowenią - dzięki dobrej bazie turystycznej w Alpach Julijskich.

Słowenia w przeważającej części leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego.

Natalia na balkonie hotelu w Bohinjskiej Bistricy

Kraj jest oblegany szczególnie w miesiącach letnich, ale coraz popularniejsze jest spędzanie tutaj np. przedłużonej majówki. O tej porze roku temperatura powinna umożliwiać wygodne zwiedzanie.

W moim przypadku, a w Słowenii byliśmy na majówkę 2019 r., deszcz nie odpuszczał przez większość pobytu. Może przyjąć, że miałem po prostu pecha.

Najważniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w Alpach Julijskich i są to np. miejscowości Kranjska Gora, Vogel.

Gdzie spać w Słowenii?

Jeżeli do Słowenii wybierasz się po raz pierwszy, możesz skorzystać z mojej propozycji planu zwiedzania. Obok informacji o miejscach, które warto zobaczyć w Słowenii, opowiedziałem również o polecanych noclegach.

Polecane noclegi w Słowenii:

Użyteczne informacje - dostęp do internetu, rodzaj gniazdek

W Słowenii nie będziesz miał większych problemów z uzyskaniem dostępu do Internetu.

Słowenia należy do Unii Europejskiej, więc połączenia telefoniczne, SMS i dostęp do internetu działają na takich samych zasadach, jakie obowiązują w Twojej sieci w Polsce. Jeśli masz darmowe minuty i SMSy w naszych kraju - będziesz je miał również w Słowenii.

Zwróć uwagę, że Twoja sieć mogła określić limity darmowego transferu w innych krajach Unii Europejskiej. W moim przypadku (Plus) pomimo, że w Polsce mogę korzystać z 12 GB internetu miesięcznie, w innych krajach UE mam do dyspozycji tylko 3,18 GB.

Rzeka Ljubljanica w Lublanie w Słowenii

Standard gniazdek elektrycznych w Słowenii jest spójny z polskim - nie musisz używać przejściówek, aby podłączyć swój sprzęt.

Czy Słowenia jest bezpieczna dla turystów?

Poziom bezpieczeństwa w Słowenii jest zbliżony do tego w Polsce. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie opublikowało żadnych ostrzeżeń lub alertów bezpieczeństwa dla osób podróżujących do Słowenii.

Jak w każdym innym miejscu na świecie, turystę obowiązują podstawowe zasady ostrożności.

W miejscach publicznych trzeba być czujnym z uwagi na potencjalnych kieszonkowców. Aby zminimalizować skutki kradzieży, nie woź całości gotówki w jednym miejscu. Zadbaj również o kserokopie swoich dokumentów tożsamości.

Bartek i Natalia nad jeziorem Bohinj

W mojego doświadczenia wiem, że Słoweńcy rozumieją i raczej wspierają ideę autostopu.

W wyborze kierowców trzeba oczywiście zachować zdrowy rozsądek i nie wsiadać do aut, które nie budzą naszego zaufania. Zasada to dotyczy każdego miejsca na świecie - Słowenia nie jest w tym wyjątkowa.

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Wiem, że już Ci o tym mówiłem, ale to naprawdę ważne. Pamiętaj, żeby przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę więcej niż kilka złotych dziennie. 

Przeczuwam, że Słowenia jest w przededniu wielkiego boomu turystycznego, który sprowadzi do niej dziesiątki tysięcy turystów. Myślę, że dzięki informacjom praktycznym obejmującym wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą do Słowenii, Twój wyjazd będzie świetnie spędzonym czasem. I tego Ci życzę!

Przygotuj się do podróży: praktyczne wskazówki

✅ Spakuj się przed lotem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych rzeczy.

 Zawsze kupuj ubezpieczenie turystyczne

Nigdy nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia. Sprawdź za darmo jego koszty i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo za granicą. 

 Nie przepłacaj na wymianie walut

Zamów darmową kartę Curve, żeby wymieniać waluty najtaniej, jak to możliwe. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł na start.

 Zarezerwuj tanie noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony internetowe, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
 2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross