Wakacje w Słowenii na własną rękę: co WARTO wiedzieć?

Aktualizacja: 29 lutego 2024 r.
Most Smoków w Lublanie
Most Smoków w Lublanie

Słowenia nie jest jeszcze tak popularnym kierunkiem podróży, jak oblegane w sezonie Chorwacja i Czarnogóra. Turyści doceniają jednak ten kierunek i coraz chętniej chcą odwiedzać Słowenię na własną rękę – nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy takiej różnorodności krajobrazów na tak niewielkim terenie. Spisałem dla Ciebie informacje praktyczne obejmujące wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą do Słowenii.

Wskazówki oparte na moim doświadczeniu podpowiedzą, gdzie dokładnie wybrać się na wakacje w Słowenii. Opowiem o dojeździe do kraju samochodem i samolotem, przejeździe z lotniska w Lublanie do centrum miasta. Zaproponuję listę atrakcji, które warto zobaczyć w Słowenii.

Podpowiem Ci też, jak wygodnie przemieszczać się po Słowenii, w jaki sposób wymienić walutę i zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Będzie też trochę o bezpieczeństwie, najlepszych noclegach i idealnym okresie w roku na wyjazd.

Dlaczego warto przyjechać do Słowenii?

Słowenia to turystyczna perełka Europy, która ma zadatki do bycia jednym z najpopularniejszych, wakacyjnych kierunków w tej części kontynentu. Nic dziwnego, że coraz więcej turystów się nią interesuje i planuje podróż do Słowenii na własną rękę. Też tak zrobiliśmy!

Kraj pod względem atrakcji jest kompletny – ma malownicze pasma górskie, miasta położone w dolinach, tysiące jaskiń, a nawet krótką, choć ładną linię brzegową. Pomimo, że Słowenia należy do strefy euro, jest krajem wyraźnie tańszym od Chorwacji czy leżącej na północ Austrii.

Jak wjechać do Słowenii? Czy potrzebny jest paszport? Przekraczanie granicy

Obywatele Polski mogą wjechać do Słowenii bez paszportu, posiadając wyłącznie dowód osobisty. Rozsądek nakazuje jednak mieć przy sobie dwa dokumenty tożsamości – ten “zapasowy” może się przydać, gdy stracimy ten pierwszy.

Przed wyjazdem skseruj swoje dokumenty tożsamości, a kopie przechowuj w innym miejscu, niż dowód osobisty. To kolejne zabezpieczenie w przypadku, gdyby z Twoimi dokumentami stało się coś niepożądanego.

Słowenia jest stroną układu z Schengen – nie będzie więc konieczności stania w kolejkach na granicy, co jest przykrą codziennością np. przed wjazdem do Chorwacji.

Moje porady – o czym pamiętać przed wyjazdem do Słowenii?

1. Noclegi: zarezerwuj hotele z wyprzedzeniem, żeby mieć duży wybór.

2. Ubezpieczenie: Sprawdź za darmo koszty i wykup polisę przed wyjazdem.

3. Wymiana waluty: możesz płacić i wypłacać pieniądze polską kartą, ale taniej będzie z kartą Curve.

4. Wynajem samochodu: wypożycz auto i zobacz więcej atrakcji w krótszym czasie.

5. Mapa atrakcji Słowenii: skorzystaj z mojej mapy, aby zwiedzić więcej i lepiej.

6. Wycieczki w Słowenii: sprawdź dostępne wycieczki oraz aktywności i wybierz najciekawsze.

7. Artykuły o Słowenii: przeczytaj inne teksty i znajdź nowe inspiracje do zwiedzania.

Jak dojechać do Słowenii?

Słowenia to kraj położony na tyle blisko Polski, że sprawnie dojedziesz do niego samochodem. Jeśli Twój wyjazd do Słowenii będzie krótki, znacznie szybciej i sprawniej będzie jednak skorzystać z samolotów, które dowiozą Cię na główne lotnisko kraju w Lublanie.

Samochodem

Dystans dzielący Warszawę od stolicy Słowenii, Lublany, to trochę ponad 1000 km. Jadąc samochodem przez Wiedeń i Graz, podróż powinna zająć ok. 12 godzin. Wizytę w Słowenii można łatwo wpleść do naszego planu jako przystanek w drodze, np. do Chorwacji lub Czarnogóry.

W czasie podróży możesz zatrzymać się na nocleg w którejś z ciekawych miejscowości mijanych po drodze. Ja wziąłbym pod uwagę zatrzymanie się na noc i zwiedzanie Pragi lub Wiednia.

Sieć słoweńskich dróg, na których wymagana jest winieta.
Sieć słoweńskich dróg, na których wymagana jest winieta. Źródło: dars.si

Przejazd drogami szybkiego ruchu w Słowenii wymaga zakupu winiety. Aktualne ceny winiet na samochody osobowe, motocykle, kampery itp. możesz sprawdzić na stronie dars.si. Na tej samej stronie będziesz mógł kupić winiety przez Internet.

Dodatkowo płatny jest przejazd tunelem Karavanke, który łączy Słowenię z Austrią (przejście graniczne na północnym zachodzie kraju). Za samochód osobowy trzeba w tym przypadku zapłacić 7,4€.

Słowenia,informacje praktyczne

Aby uniknąć prowizji, warto kupić winietę już w Słowenii, na pierwszej stacji benzynowej za granicą kraju. Jeśli zamówimy ją u polskiego pośrednika, musimy liczyć się z opłatą zwiększoną o prowizję. Dojazd do Słowenii samochodem ma tę zaletę, że przy okazji podróży możesz jeszcze zahaczyć o kilka dodatkowych atrakcji po drodze. Jeśli zależy Ci jednak na czasie, weź pod uwagę również ofertę lotniczą.

Samolotem

Najszybciej dotrzeć do Słowenii drogą lotniczą, korzystając z lotów na międzynarodowe lotnisko w Lublanie. Do Lublany nie można niestety na razie dolecieć najpopularniejszymi tanimi liniami lotniczymi – Wizzair i Ryanair.

Najkorzystniejszym wyjściem jest aktualnie lot brytyjskim przewoźnikiem easyJet z lotniska Berlin-Schönefeld (SXF) lub skorzystanie z bezpośrednich lotów LOTu z Warszawy do Lublany (które generalnie są droższe od easyJet, ale zdarzają się na nie promocje).

Tanich ofert możesz szukać bezpośrednio na stronie easyJet i LOT lub w multiwyszukiwarkach – np. Momondo. Ta druga opcja pokaże Ci wszystkie dostępne w danych terminach opcje – również z przesiadkami, które mogą być dla Ciebie opłacalne.

Jak dojechać z lotniska w Lublanie do centrum miasta? Transfer z lotniska Lublana

Lotnisko w Lublanie znajduje się niespełna 30 kilometrów od centrum miasta. Z lotniska do centrum miasta dojedziesz kursującymi często autobusami. W drogę powrotną na lotnisko można się udać z głównego dworca autobusowego Lublany (lokalizacja: 46.058504398, 14.510045991).

Autobusy odjeżdżają z przystanków zlokalizowanych naprzeciwko wyjścia z terminala lotniska w Lublanie. Czas jazdy to od 30 do 50 minut, w zależności od trasy wybranego autobusu. 

Autobusy odjeżdżają ze stanowiska nr 28. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie internetowej głównego dworca autobusowego. Naszym przystankiem docelowym jest Brnik/airport Ljubljana.

Jeśli planujesz zwiedzić większy kawałek Słowenii i mieć dużą swobodę w podróżowaniu, dobrym pomysłem będzie wypożyczenie samochodu już na lotnisku w Lublanie. Dzięki niemu nawet w czasie krótkiego urlopu zobaczysz znacznie więcej miejsc niż gdybyś po Słowenii jeździł komunikacją publiczną.

Most w Skofja Loka z Natalią
Natalia zerkająca na Most Kapucyński w Škofja Loka

Wynajem auta na lotnisku nie jest drogi. Już od kilku wyjazdów korzystam z wypożyczonych samochodów i za każdym razem jestem zadowolony – chociaż długo musiałem się przekonywać do tej formy zwiedzania. ;)

Gdzie spać w Słowenii? Propozycje noclegów

Szukając dobrego i taniego noclegu w Słowenii nie powinieneś mieć większych problemów – oferta w głównych turystycznych ośrodkach jest rozbudowana, a standard zróżnicowany. Z doświadczenia wiem, że często opłaca się wynajęcie całego apartamentu, który jest wygodny i często kosztuje mniej niż pokój hotelowy.

Oto kilka propozycji noclegów, z których korzystaliśmy w czasie pobytu w Słowenii:

Co warto zobaczyć w Słowenii? Najciekawsze atrakcje i kierunki podróży w Słowenii

Słowenia nie powinna być traktowana wyłącznie jako dodatek do wczasów w Chorwacji. Ten niewielki, ale różnorodny kraj, może przypaść do gustu wielu grupom turystów. Przed Twoim pierwszym razem w Słowenii dobrze przygotuj plan zwiedzania.

Zawrzyj w nim wizytę w górach (w tym nad jeziorem Bled i Bohinj), na słoweńskim wybrzeżu, eksplorację chociaż jednej z tysięcy jaskiń i zwiedzanie miast. W czasie planowania zwiedzania możesz skorzystać z mojej mapy atrakcji i ważnych punktów Słowenii.

Wnętrze jaskini Postojna
Wnętrze jaskini Postojna – jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Słowenii

Znajdziesz na niej wszystkie miejsca w Słowenii, które warto zobaczyć w czasie pierwszej podróży, rekomendowane kawiarnie i restauracje, lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać i ważne punkty związane z transportem.

Transport w Słowenii. Jak poruszać się po Słowenii?

Zaraz po przylocie do Słowenii można skorzystać z oferty lotniskowych wypożyczalni samochodów i na tym zakończyć kwestię planowania transportu wewnątrz Słowenii. Sieć słoweńskich dróg jest rozwinięta i pozwala dojechać bezpiecznie do wszystkich ważnych dla turystów punktów.

Jeśli preferujecie podróżowanie transportem zbiorowym lub po prostu nie macie ochoty na wynajem samochodu, w Słowenii będziecie się czuć komfortowo. Siatka połączeń autobusowych jest rozbudowana, a dodatkowo wspomaga ją oferta narodowych kolei Słowenii.

Bartek wchodzący do pociągu w Słowenii

Interesujące Cię połączenie autobusowe możesz wyszukać na stronie internetowej dworca autobusowego w Lublanie. Wygodnie można kupić bilety na przejazdy koleją, korzystając ze strony internetowej Kolei Słoweńskich.

Plan sieci kolejowej w Słowenii
Sieć połączeń kolejowych w Słowenii. Źródło: slo-zeleznice.si

Przejazd słoweńskimi kolejami może być atrakcją samą w sobie. Szczególnie podobał mi się przepiękny, górski odcinek linii kolejowej między miejscowościami Jesenice i Vrtojba. Przejedziesz nim, jeśli zdecydujesz się dojechać z Lublany w rejon jeziora Bled pociągiem.

Jak zaplanować czas w Słowenii?

Bez problemu poradzisz sobie z zaplanowaniem podróży po Słowenii na własną rękę. Moim zdaniem warto podzielić czas między stolicę Słowenii, wybrzeże Adriatyku, górskie jeziora i słoweńskie jaskinie. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej – w planowaniu mogą Ci pomóc:

  • mapa atrakcji i ważnych punktów Słowenii – mapa dostępna na telefonie i komputerze (Google Maps), która uzupełni wspomniany artykuł i ułatwi Ci planowanie kolejnych dni oraz odkrywanie miejsc, na które nie trafiłbyś łatwo w inny sposób,

Niżej znajdziesz propozycję kilku najpopularniejszych wycieczek po Słowenii, które mają najlepsze opinie wśród turystów. Opcji jest znacznie więcej i najlepiej będzie, jeśli spokojnie przejrzysz wszystkie dostępne wycieczki po Słowenii i wybierzesz coś interesującego dla Ciebie.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne w Słowenii?

Słowenia, jako członek Unii Europejskiej, jest objęta ubezpieczeniem w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można wyrobić za darmo w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia lub przez Internet. Karta nie zapewnia pełnej ochrony medycznej i nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Przed wyjazdem kup koniecznie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

W Słowenii obowiązuje zasada częściowej odpłatności za usługi medyczne. Koszty te pokrywa ubezpieczenie turystyczne – jeśli go nie posiadamy, pieniądze musimy wyłożyć z własnej kieszeni. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 60-80€.

Z mojego doświadczenia wiem, że koszty takiego ubezpieczenia kształtują się w granicach kilku złotych dziennie. Możesz sprawdzić różne oferty ubezpieczycieli w darmowym kalkulatorze ubezpieczeń.

Opieka medyczna (szczególnie w strefie euro i poza Europą) może być nieracjonalnie droga. Lepiej nie stwarzać ryzyka tego, że Twój budżet zostanie mocno przekroczony przez nieprzewidziane koszty.

Ceny w Słowenii. Czy Słowenia jest droga?

Ceny za podstawowe dobra i usługi są w Słowenii nieznacznie droższe niż w Polsce. Gorzej jest z cenami w restauracjach – tu różnica na niekorzyść Słowenii jest znacznie wyraźniejsza. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie pozwolić na wygodne wczasy – ceny ostatecznie wcale nie przytłaczają.

Przykładowe ceny w Słowenii:

  • nocleg w Lublanie (Fluxus Hostel): 65 zł za osobę w pokoju wieloosobowym,
  • nocleg w Bohinjskiej Bistricy (Apartment Žvab): 170 zł za pokój,
  • chleb: 1,5-2€,
  • piwo w restauracji: 2-3€,
  • danie obiadowe z kranjską kiełbasą w Lublanie: 10-12€,
  • woda mineralna 1,5 l: 0,5€.
Natalia na wieżowcu Neboticnik
Warto zajrzeć na kawę do najwyższego budynku w Lublanie

Jaka waluta obowiązuje w Słowenii? Jak wymieniać pieniądze?

Słowenia należy do strefy euro od 1 stycznia 2007 r. Pieniądze można łatwo wypłacić już w Słowenii. Na międzynarodowym lotnisku w Lublanie znajdziesz kilka bankomatów, które obsługują bez problemu polskie karty płatnicze.

W Słowenii sprawnie działa karta Curve, z której można wypłacać środki w bankomatach oraz dokonywać płatności bezgotówkowych. Korzystając z karty można sporo zaoszczędzić na wymianie złotówek na euro

Używam jej podczas moich podróży od wielu miesięcy i jest dla mnie najwygodniejszą formą płacenia za granicą i wypłaty gotówki. W Słowenii nie spotkałem się z problemami z akceptacją płatności kartą, ale dla własnego komfortu warto mieć ze sobą również trochę gotówki.

Kiedy najlepiej przyjechać do Słowenii?

Do Słowenii najlepiej przyjechać w miesiącach letnich, gdy pogoda jest najbardziej przewidywalna, a ryzyko opadów minimalne. Fani sportów zimowych również powinni zainteresować się Słowenią – dzięki dobrej bazie turystycznej w Alpach Julijskich. Słowenia w przeważającej części leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego.

Kraj jest oblegany szczególnie w miesiącach letnich, ale coraz popularniejsze jest spędzanie tutaj np. przedłużonej majówki. O tej porze roku temperatura powinna umożliwiać wygodne zwiedzanie.

Natalia na balkonie hotelu w Bohinjskiej Bistricy

W moim przypadku, a w Słowenii byliśmy na majówkę 2019 r., deszcz nie odpuszczał przez większość pobytu. Może przyjąć, że miałem po prostu pecha. Deszcz nad jeziorem Bled miał jednak swój urok. Najważniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w Alpach Julijskich i są to np. miejscowości Kranjska Gora, Vogel.

Użyteczne informacje – dostęp do internetu, rodzaj gniazdek

W Słowenii nie będziesz miał większych problemów z uzyskaniem dostępu do Internetu. W większości hoteli i miejsc publicznych dostępne jest WiFi. Słowenia należy do Unii Europejskiej, więc połączenia telefoniczne, SMS i dostęp do internetu działają na takich samych zasadach, jakie obowiązują w Twojej sieci w Polsce. Jeśli masz darmowe minuty i SMSy w naszych kraju – będziesz je miał również w Słowenii.

Rzeka Ljubljanica w Lublanie w Słowenii

Zwróć uwagę, że Twoja sieć mogła określić limity darmowego transferu w innych krajach Unii Europejskiej. W moim przypadku (Plus) pomimo, że w Polsce mogę korzystać z 12 GB internetu miesięcznie, w innych krajach UE mam do dyspozycji tylko 3,18 GB.

Standard gniazdek elektrycznych w Słowenii jest spójny z polskim – nie musisz używać przejściówek, aby podłączyć swój sprzęt.

Czy Słowenia jest bezpieczna dla turystów?

Poziom bezpieczeństwa w Słowenii jest zbliżony do tego w Polsce. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie opublikowało żadnych ostrzeżeń lub alertów bezpieczeństwa dla osób podróżujących do Słowenii. Jak w każdym innym miejscu na świecie, turystę obowiązują podstawowe zasady ostrożności.

W miejscach publicznych trzeba być czujnym z uwagi na potencjalnych kieszonkowców. Aby zminimalizować skutki kradzieży, nie woź całości gotówki w jednym miejscu. Zadbaj również o kserokopie swoich dokumentów tożsamości.

Bartek i Natalia nad jeziorem Bohinj

Z mojego doświadczenia wiem, że Słoweńcy rozumieją i raczej wspierają ideę autostopu. Przemieszczanie się w ten sposób po kraju jest dość łatwe, chociaż mogło się to nieco zmienić

W wyborze kierowców trzeba oczywiście zachować zdrowy rozsądek i nie wsiadać do aut, które nie budzą naszego zaufania. Zasada to dotyczy każdego miejsca na świecie – Słowenia nie jest w tym wyjątkowa.

Przeczuwam, że Słowenia jest w przededniu wielkiego boomu turystycznego, który sprowadzi do niej dziesiątki tysięcy turystów. Myślę, że dzięki informacjom praktycznym obejmującym wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą do Słowenii, Twój wyjazd będzie świetnie spędzonym czasem. Wakacje na własną rękę w Słowenii dadzą Ci dużo frajdy. I tego Ci życzę!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze