Co warto zobaczyć w Słowenii? 10 najciekawszych atrakcji

25 listopada 2020
(aktualizacja: 21 grudnia 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

W Słowenii, kraju o powierzchni województwa podlaskiego, znajdziemy tak wiele atrakcji, że można byłoby obdzielić nimi uczciwie kilka innych państw. Zwiedzanie Słowenii to wielka różnorodność krajobrazów i ciągłe obcowanie z naturą oraz ciekawą architekturą miast. Dzięki mojej liście 10 najciekawszych atrakcji Słowenii dowiesz się, co warto zobaczyć podczas Twojej podróży.

Co znajdziesz w artykule?

 • mapę z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami Słowenii,
 • propozycje miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Słowenii,
 • informacje o możliwościach dojazdu do kolejnych atrakcji,
 • propozycje noclegów we wszystkich odwiedzanych miejscowościach w Słowenii.
Potrójny Most w Lublanie (Słowenia)

Jak zaplanować zwiedzanie Słowenii?

Pierwsza w życiu podróż do Słowenii to okazja, żeby odwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca kraju.

Przed podróżą do Słowenii dobrze jest poznać jak najwięcej informacji praktycznych, które ułatwią przygotowania, a później podróżowanie po kraju.

Przygotowałem dla Ciebie artykuł, w którym zebrałem wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii. Przeczytaj go, zanim jeszcze zaczniesz się pakować.

Natalia w Škofja Loka z widokiem na most

Mapa najważniejszych atrakcji Słowenii

Na mapie zaznaczyłem najważniejsze miejsca i atrakcje, które warto odwiedzić podczas pierwszej podróży po Słowenii.


Co warto zobaczyć w Słowenii? Najciekawsze atrakcje

Objazd Słowenii podzieliłem na kilka etapów, a cała wycieczka zaczyna i kończy się w Lublanie.

Słowenia obfituje w atrakcje, których nie sposób zobaczyć podczas tygodniowej podróży po kraju. Na końcu artykułu podałem informacje o miejscach, których z braku czasu nie udało mi się odwiedzić, ale uznałem je za warte uwagi i wspomnienia.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

1. Lublana

Stolica Słowenii, Lublana, to oczywisty i obowiązkowy punkt na liście najważniejszych atrakcji Słowenii.

Miasto to jedna z najmniejszych europejskich stolic z powierzchnią zbliżoną do Zielonej Góry. Nafaszerowane pięknymi budynkami Stare Miasto można przez to swobodnie przejść pieszo w kilkadziesiąt minut.

Lublana od 2006 r. przechodzi głębokie zmiany organizacyjne, które spowodowały, że stała się miastem przyjaznym pieszym. Ulice Starego Miasta są zamknięte dla ruchu samochodowego, będąc deptakiem dla setek odwiedzających miasto turystów i samych Słoweńców.

Dystans dzielący główny dworzec autobusowy Lublany i jeden z symboli miasta - Smoczy Most (Zmajski most), to tylko 650 metrów. Spacer wiedzie ulicą Resljeva cesta.

Miejska legenda głosi, że gdy mostem przechodzi dziewica, smok macha do niej swoim ogonem.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Lublanę ze Smoczego Mostu (Słowenia)

Przechodząc przez most zwróć uwagę na hale targowe położone tuż przy rzece Ljubljanicy. To jedno z licznych dzieł Jože Plečnika, wybitnego słoweńskiego architekta, któremu stolica Słowenii zawdzięcza wiele ze swojego aktualnego kształtu.

Hale targowe nad brzegiem rzeki Ljubljanica
Hale targowe nad brzegiem rzeki Ljubljanica

Plečnik jest również autorem jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta, czyli Potrójnego Mostu (Tromostovje) zlokalizowanego na łuku rzeki Ljubljanicy.

Z mostu świetnie widać plac Prešerena i stojący przy nim kościół Zwiastowania Pańskiego. Po drugiej stronie rzeki odsłania się widok na lublański zamek wznoszący się wyraźnie ponad miejską zabudowę.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Górujący nad miastem zamek widziany z Potrójnego Mostu
Górujący nad miastem zamek widziany z Potrójnego Mostu
Rzeka Ljubljanica ze statkiem wycieczkowym (Słowenia)

Tuż za mostem, na parterze narożnej kamienicy, znajduje się punkt informacji turystycznej, w którym można otrzymać przydatne materiały ułatwiające zwiedzanie miasta.

Idąc dalej prosto dojdziemy do fontanny Robba i Ratusza. Biegnąca tu ulica obfituje z restauracje, bary i galerie sztuki. Skręcając w lewo trafimy do katedry Świętego Mikołaja, do której wstęp jest płatny.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Ulica Starego Miasta w Lublanie

Tuż obok znajduje się kameralna restauracja Klobasarna podająca prawdopodobnie najlepszą na świecie kiełbasę.

Wejście na zamek w Lublanie to świetny pomysł dla tych, którzy uwielbiają patrzeć na miasto z góry.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Lublanę ze wzgórza zamkowego
Widok na miasto ze wzgórza zamkowego. W prawym rogu widoczny jest tor, po którym jeździ zamkowy funikular
Zamek w Lublanie (Słowenia)
Zamek w Lublanie widziany z poziomu miasta

Otoczenie zamku jest otwarte dla gości i można tu przebywać za darmo, jednak wejście na teren zamku jest już płatne.

Jeśli nie mamy ochoty na wdrapywanie się na zamek, możemy skorzystać z funikulara. Aktualne ceny i godziny otwarcia można sprawdzić na stronie internetowej zamku.

Drugi brzeg Ljubljanicy jest nieco mniej obfity w atrakcje.

Warta uwagi jest stworzona ręką Plečnika Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka z bardzo ciekawą fasadą. Przy ulicy Šubičeva znajduje się Narodowe Muzeum Słowenii i krajowy parlament. Kierując się w stronę parku Tivoli znajdziemy również cerkiew Świętych Cyryla i Metodego.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Fasada Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej w Lublanie
Ciekawa fasada Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej

Najlepszy widok na Lublanę gwarantuje restauracja znajdująca się na szczycie najwyższego budynku miasta i całego kraju - Nebotičnik. Wjazd na górę jest darmowy, ale warto usiąść na chwilę w restauracji i nacieszyć się pięknymi widokami przy dobrej kawie.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok za Lublanę i zamek z restauracji w wieżowcu Nebotičnik
Natalia w restauracji na szczycie wieżowca Nebotičnik w Lublanie (Słowenia)

Po dniu pełnym zwiedzania można rozluźnić się nieco w znajdującym się na Placu Kongresowym (Kongresni Trg) Domu Iluzji (Hisa Iluzij). Takie atrakcje to dobra odskocznia od całodniowego spaceru po mieście.

Atrakcja w Domu Iluzji w Lublanie
Jedna z atrakcji w Domu Iluzji w Lublanie (Słowenia)

Na północ od placu, w rejonie dworca kolejowego, znajdziesz dzielnicę Metelkova.

Niezależne, artystyczne miasteczko jest nieco podobne do kopenhaskiej Christianii, jest jednak znacznie od niego bezpieczniejsze i pozbawione obecnego jawnie przemysłu narkotykowego.

Budynek w alternatywnej dzielnicy Metelkova
Budynek w dzielnicy Metelkova
Rzeźba w Metelkova (Lublana)

Na zwiedzanie Lublany poświęć 1 lub 2 dni. Podstawowe atrakcje miasta uda się zobaczyć w jeden dzień, a po nocy spędzonej w lublańskim hotelu można ruszać w dalszą drogę.

Polecane noclegi w Lublanie:

 • Most Hostel - w tym miejscu spędziłem swoją pierwszą noc w Lublanie. Hostel bardzo blisko Smoczego Mostu, standard odpowiedni dla hostelu, pokój i łazienka schludne.
 • Fluxus Hostel - bardzo blisko wieżowca Nebotičnik. Standard poprawny, nieco gorszy niż w przypadku Most Hostel.
 • City Hotel Ljubljana - świetnie oceniany hotel w centrum Lublany, z dobrym śniadaniem w cenie noclegu.
 • Adora Apartments and Rooms - cały apartament do naszej dyspozycji za cenę zbliżoną do miejsca w hostelu. Atrakcyjna opcja szczególnie wtedy, gdy podróżujemy w 3 - 4 osoby.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Booking.com

2. Wybrzeże Słowenii (Piran, Izola, Koper)

Słowenia, chociaż nie jest to tak oczywiste jak w przypadku Chorwacji czy Czarnogóry, posiada dostęp do morza.

Długość linii brzegowej nie jest może imponująca - to tylko 44,4 km, ale miasta zlokalizowane przy wybrzeżu nie mają się absolutnie czego wstydzić.

Pod względem turystycznym warte uwagi są moim zdaniem trzy miasta - Koper, Izola i Piran.

Marina w miejscowości Piran (Słowenia)

Tuż obok Piranu znajdziemy bardzo popularny kurort Portorož, który o ile jest dobrym miejscem na nadmorski wypoczynek, to już pod względem atrakcji nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Bez wahania można odpuścić odwiedziny w tym miasteczku.

Zabytkowe centra trzech miasteczek są na tyle niewielkie, że planując nocleg w jednym z nich, możemy bez kłopotu i pośpiechu zwiedzić je wszystkie w 1-1,5 dnia.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Dojazd do słoweńskiego wybrzeża (z Lublany)

Z Lublany do Kopru można dojechać zarówno pociągiem, jak i autobusem.

Podróż pociągiem trwa ok. 2:30 h. Ceny biletów i aktualny rozkład jazdy pociągów można sprawdzić na stronie internetowej spółki Slovenske železnice - tam też można kupić bilet.

Autobusy pokonują trasę z Lublany do Kopru w 1:30 - 2:20 h, w zależności od danego połączenia.

Główny dworzec autobusowy i kolejowy w Koprze znajdują się tuż obok siebie, w południowej części miasta. Spacer do położonego centralnie placu Tito zajmuje ok. 15-20 minut (to niespełna 1,5 kilometra).

Koper

Koper to słoweńskie okno na morski świat - to jedyny port tego kraju. W czasach Republiki Weneckiej był jednym z najważniejszych miast tego regionu Europy.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Zanim opowiem Wam historię tego zdjęcia, to chciałbym skorzystać jednak z okazji sylwestowej i Wam bardzo PODZIĘKOWAĆ. Ten rok był przełomowy zarówno dla bloga, jak i dla mnie samego. W końcu udało mi się określić priorytety i działalność podróżniczo-blogowa, która dawniej była tylko dodatkiem do mojej codzienności, wychodzi coraz śmielej przed szereg i zajmuje coraz większą część mojego życia. Bardzo DZIĘKUJĘ WAM, że chcecie śledzić to, co robię i czytać to, co mam Wam do przekazania w moich przewodnikach i poradnikach. Zabrzmi to jak frazes, ale to świetne uczucie, że setki godzin pracy nie idą na marne i już dość spora część Wam wyjechała w świat z którymś z moich tekstów na telefonie. WOW! Oby ten nadchodzący rok był dla Was najlepszym rokiem życia. ???? --- O taką klimatyczną miejscówkę można podejrzewać wiele krajów w basenie Morza Śródziemnego, ale tablica rejestracyjna wszystko wyjawia. Kadr pochodzi ze Słowenii ????????, która pomimo mizernej długości wybrzeża (mniej niż 50 km), ma na nim co pokazać. ???? Nasza majówka w Słowenii to jedno z większych zaskoczeń tego roku. Pozytywnych oczywiście. Nie powiem, że "Słowenia niesamowicie nas zaskoczyła i że jest krajem, który ma wiele do zaoferowania", bo na te słowa sam reaguję trochę jak byk na czerwoną płachtę. Tym niemniej, Słowenia jest rzeczywiście dość jeszcze niedocenianym skarbem południa Europy, schowanym w cieniu potęg turystycznych - Chorwacji, Czarnogóry. Polecam rzucenie okiem zarówno na słoweńskie wybrzeże, jak i rejon Triglavskiego Parku Narodowego, słoweński kras pełen tysięcy jaskini (kilka zdjęć wcześniej pokazywałem słynną jaskinię Postojna). #newsyearseve #sylwester #sylwesterzdwojka #nowyrok #blogpodrozniczy #bartekwpodrozy #podróże #podrozemaleiduze #wycieczka #slowenia #feelslovenia #visitslovenia #koper #slovenia_ig #sloveniatravel #natgeobalkan #exploreslovenia #miasto #krajobraz #czaswolny #wdrodze #aktywnie #travelowo #wycieczkuje #kochampodroze #lovesl#loveslovenia #thisisslovenia @slovenia @slovenians_travel @sloveniawonders @feelslovenia @topsloveniaphoto @exploringslovenia @loveslovenia

Post udostępniony przez Travel blog ???? Bartek Dziwak (@bartekwpodrozypl)

Stare Miasto w Koprze jest otoczone murami obronnymi, przez co zwiedzanie Kopru zacznij od przejścia przez jedną z miejskich bram - bramę Muda.

Koper słynie z dużej liczby staromiejskich placów, a najważniejszym z nich jest plac Tito (Titov trg) leżący w sercu miasta. Przy placu znajduje się ważny zabytek Kopru - XV-wieczny Pałac Pretorów. Po wschodniej stronie placu stoi okazała katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z wieżą, która aktualnie jest miejskim punktem widokowym.

Plac Tita w Koprze (Słowenia)
Jeden z najważniejszych zabytków Kopru - XV-wieczny Pałac Pretorów
Jeden z najważniejszych zabytków Kopru - XV-wieczny Pałac Pretorów

Wąskie uliczki prowadzą do wybrzeża Adriatyku, gdzie w ciepłe dni wylegują się na parkowych trawnikach dziesiątki turystów i mieszkańców Kopru.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Słoweńskie WYBRZEŻE nie jest szczególnie imponujące. Wyliczono, że jest go mniej niż 50 km. Nad Adriatykiem leżą 4 najważniejsze, nadmorskie miejscowości - Piran, Portorož, Izola i główny port Słowenii - Koper. ⠀ ⠀ ???? A co dzieje się na zdjęciu? Spacerujemy po Koprze, bo wyjątkowo, na 15 minut przestało padać. Nie trafiliśmy zupełnie z pogodą i przez to nie udało się wypożyczyć roweru i przejechać nadmorskiej trasy Koper - Izola - Piran i z powrotem. ⠀ ⠀ Gdzie podobało mi się najbardziej? Zdecydowanie w Piranie, który leży na uroczym cypelku z niską, kameralną zabudową. ⠀ ⠀ Byliście nad słoweńskim morzem? Co, gdzie, kiedy? No pochwalcie się!⠀ ⠀ -----⠀ #podrozemaleiduze #podroze #podróż #krajobraz #miasto #widoki #wybrzeze #staremiasto #amazingplacestovisit #igtraveller #kochampodroze #podroznik #blogpodrozniczy #polskieblogipodroznicze #pieknewidoki #pieknywidok #polishtraveller #kochampodróże #bartekwpodrozy #kolory #uliczki #travelpicsdaily ⠀ ⠀

Post udostępniony przez Travel blog ???? Bartek Dziwak (@bartekwpodrozypl)

Tu też można liczyć na świetne restauracje i kawiarnie serwujące pyszne lody, które smakowały nam również w strugach majówkowego deszczu. Smak zweryfikowaliśmy w lokalu o nazwie Kavarna In Slaščičarna Kroštola.

Polecane noclegi w Koprze:

 • Hostel Secret Garden - niewielki, położony w sercu staromiejskiej budowy hostel. Bardzo komfortowe, kameralne pokoje, czysta łazienka, szybkie WiFi.
 • HappyGuest Apartment - przytulny apartament dla maksymalnie 3 osób w samym centrum miasta. Na wyposażeniu posiada wszystko, czego może potrzebować podróżnik.
 • Apartment Koper - dwupiętrowy apartament tuż przy miejskiej bramie Muda. Bardzo komfortowe i urządzone z gustem miejsce do spędzenia nocy w Koprze.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Piran

Piran to moim zdaniem najbardziej malownicze miasteczko słoweńskiego wybrzeża. Charakterystyczna jest tu niska zabudowa wypełniona domami z pomarańczowymi dachami, która szczelnie zajmuje powierzchnię coraz bardziej zwężającego się lądu.

Piran z góry wygląda bajecznie. Najlepszym punktem widokowym jest wieża kościoła św. Jerzego, z której jak na dłoni widać zabudowę miasteczka i jego najciekawsze atrakcje.

Centralnym punktem Piranu jest Plac Tartiniego, nazwany tak na część urodzonego w Piranie wybitnego kompozytora. Obok pomnika Tartiniego, warty uwagi jest również budynek miejskiego ratusza.

Plac Tartiniego z widoczną wieżą kościoła św. Jerzego
Plac Tartiniego z widoczną wieżą kościoła św. Jerzego
Co warto zobaczyć w Słowenii - Pomnik Tartiniego i miejski ratusz w Piranie
Pomnik Tartiniego i miejski ratusz w Piranie

Kierując się na zachód, trafimy na niewielki Plac 1 Maja. Godzinny spacer po Piranie pozwoli na dokładne zobaczenie wszystkich uliczek miasta. Zwiedzanie może wydłużyć wizyta w pirańskim akwarium, do którego wstęp kosztuje 5€.

Jeśli mamy więcej czasu, polecam zdecydowanie na chwilę relaksu w jednej z przybrzeżnych kafejek. Dobrą kawę i lokalne piwo serwują np. w Punta Caffe.

Widok z góry na plac Tartiniego w Piranie
Zwarta zabudowa miasteczka Piran (Słowenia)
Piran widziany z okolic dworca autobusowego

Autobusy do Kopru i Izoli odjeżdżają z niewielkiego dworca autobusowego na południu miasteczka.

Polecane noclegi w Piranie:

 • Hotel Piran - jedno z najpopularniejszy miejsc noclegowych w Piranie. Pokoje w standardzie hotelowym, śniadanie w cenie noclegu. Część pokojów zapewnia widok na morze.
 • Apartments Jago - nieco tańsza opcja niż Hotel Piran. Apartament bardzo blisko morza, w pokoju wszystko, co w pokoju znaleźć się powinno. Schludnie, bardzo dobre oceny gości.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Izola

Z racji dość niewielkiej liczby liczących się zabytków, zwiedzanie Izoli to głównie spacery po ciasnych uliczkach miasta i poszukiwanie pięknych kadrów.

Interesujące może okazać się Muzeum Kolejki Wąskotorowej i Modeli Pociągów Parenzana, w którym znajdziemy również kolekcję małych modeli statków.

Uliczka w mieście Izola (Słowenia)

Mocno ponad linię zabudowy wybija się kościół św. Mauro z organami z 1796 r. Zainteresuj się również izolskimi pałacami: pałacem Besenghi degli Ughi, Manzioli oraz Lovisato

Promenada nadmorska w Izoli
Natalia na pomoście w Izoli

Zdecydowanie najwięcej radości sprawiła mi możliwość zrelaksowania się na miłej dla oka miejskiej promenadzie nadmorskiej. Miło było obserwować spokojny Adriatyk po bardzo intensywnym dniu zwiedzania słoweńskiego wybrzeża.

Polecane noclegi w Izoli:

 • Hostel Alieti - wysoko oceniany hostel zlokalizowany tuż obok Muzeum Parenzana. Najtańszą opcją jest nocleg w dormitorium na strychu (wnętrze surowe, ale estetyczne), ale dostępne są również standardowe pokoje.
 • Medizen Apartment - nowocześnie urządzony apartament położony 300 metrów od wybrzeża Adriatyku.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Transport między Koprem, Piranem i Izolą

Przy dobrej pogodzie można pomyśleć o wypożyczeniu roweru w Koprze i dotarciu z jego pomocą do Piranu, a w drodze powrotnej również do Izoli.

Taka wycieczka w dwie strony to ok. 30-32 kilometry do przebycia, w dużej części (szczególnie między Koprem a Izolą) po ścieżce rowerowej wiodącej przy brzegu Adriatyku.

Do Piranu i Izoli można się dostać również autobusami.

Przejazd z Kopru do Piranu trwa ok. 30 minut, a z Piranu do Izoli - tylko 20 minut. Oferta autobusów zależy od poru roku. Sprawdź ją przed wyjazdem na stronie internetowej dworca autobusowego w Lublanie.

3. Jaskinia Postojna, zamek Predjama

Jaskinia Postojna to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Słowenii, odwiedzana co roku przez tysiące turystów. Szacuje się, że przez ostatnie 200 lat odwiedziło ją aż 38 milionów zwiedzających.

Postojna to jaskinia z systemem ok. 25 kilometrów podziemnych korytarzy. Zlokalizowana jest w miejscowości Postojna, mniej więcej w połowie drogi między Lublaną a słoweńskim wybrzeżem.

Wejście do jaskini Postojna

Podróż autobusem z Kopru do Postojnej zajmuje nieco ponad godzinę - tyle samo, co jazda z Lublany. Dworzec autobusowy znajduje się w centrum miasta, a Jaskinia Postojna znajduje się kilometr dalej.

Aktualne ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej atrakcji. Wstęp do samej jaskini Postojna kosztował odpowiednio 25,8€ lub 27,9€, w zależności od rodzaju sezonu (daty obowiązywania podane są na stronie).

Jeśli zechcemy odwiedzić również wyrastający z jaskini zamek Predjama (oddalony o 9 km od Postojnej), za bilet łączony zapłacimy 35,7€/38,5€.

W lipcu i sierpniu między atrakcjami kursuje darmowy autobus, a w innych miesiącach roku z dojazdem trzeba sobie poradzić na własną rękę. Jeśli masz ochotę, spróbuj swoich sił w autostopowaniu.


Jaskinia Postojna to cud natury, który oglądałem z wielkim podziwem.

Pierwszą część ok. 1,5-godzinnej trasy zwiedzania spędza się w wagoniku kolejki, która wiezie turystów po 4-kilometrowej linii. Gdy jazda pociągiem się kończy, wraz z przewodnikiem zaczyna się piesze zwiedzanie. Do przejścia jest ok. 1700 metrów.

Co warto zobaczyć w Słowenii - jaskinia Postojna
Wnętrze jaskini Postojna w Słowenii

Formy skalne budzą duże emocje, bo wyglądają absolutnie wyjątkowo. Wnętrze jaskini utrzymuje stałą w ciągu roku temperaturę 8 stopni Celsjusza, miej więc w zanadrzu sweter i długie spodnie. Chłodno robi się głównie podczas szybkiej jazdy kolejką.

Wnętrze jaskini Postojna

Sprawcą całego jaskiniowego "zamieszania" jest rzeka Pivka, która przez setki lat drążyła podziemne korytarze jaskini.

Warty odwiedzenia jest też zamek Predjama.

Średniowieczny zamek powstał na środku 123-metrowego klifu, przyklejając się do wejścia do jednej z jaskiń. Obiekt posiada dużą sieć tajemnych przejść, którymi jego władca - Erazm - mógł uciec z zamku w razie zagrożenia jego bezpieczeństwa.

Predjama to największy zamek jaskiniowy na świecie.

Aby osiągnąć kolejny cel naszego zwiedzania Słowenii, trzeba wrócić autobusem lub pociągiem do Lublany i ruszyć w dalszą drogę.

Jeśli nie będziesz zwiedzać zamku Predjama, to powinnieneś jeszcze tego samego dnia dać radę dojechać w rejon Bledu i Bohinj. Jeśli nie - noc można spędzić w Lublanie i ruszyć w drogę rankiem.

4. Jezioro Bled i jezioro Bohinj

Dobrą bazą wypadową do jezior Bohinj i Bled jest miejscowość Bohinjska Bistrica.

Dojazd do miasteczka z Lublany zapewniają bezpośrednie autobusy oraz pociągi, które wymagają jednej przesiadki w stacji Jesenice.

Mocno rekomenduję, aby podróż w przynajmniej jedną stronę odbyć na pokładzie pociągu. Linia kolejowa z miejscowości Jesenice do Bohinjskiej Bistricy jest jedną z najbardziej malowniczych linii, po jakich miałem okazję jechać.

Widok na stacji kolejowej Jesenice w Słowenii
Widok z okna pociągu jadącego z Jesenice do Bledu

Za przejazd pociągiem trzeba zapłacić od 7,17€ do 8,97€. Pomimo konieczności przesiadki, podróż zajmuje w zależności od pociągu od 1:35 h do nieco ponad 2 godzin.

Jezioro Bohinj

Jezioro Bohinj dzieli od miejscowości Bohinjska Bistrica niespełna 7 kilometrów. Dystans można pokonać rowerem lub kursującym często autobusem.

Busy jeżdżą średnio co godzinę, a podróż trwa tylko 8 minut. Należy wysiąść na przystanku "Bohinjsko jezero/lake" w miejscowości Ribčev Laz lub dojechać do Ukanc i przejść brzegiem jeziora do Ribčev Laz.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Cerkiew św. Jana Chrzciciela nad jeziorem Bohinj

Bardzo malowniczych kadrów dostarcza kamienny most tuż przy cerkwi św. Jana Chrzciciela. Wejdź do niej chociaż na moment, aby zobaczyć wnętrze tej uroczej, kameralnej świątyni.

Widok na jezioro Bohinj
Okolice Bohinj widziane z mostu przy cerkwi

Jezioro Bohinj można przejść dookoła wygodną ścieżką.

Piesza trasa liczy sobie niespełna 12 km i zakładam, że spacer spokojnym tempem powinien zająć ok. 3 godzin. Można zdecydować się również na przejściem brzegiem Bohinj do miejscowości Ukanc (7 km), a tam wsiąść do powrotnego autobusu.

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Pamiętaj, żeby przed każdym wyjazdem za granicę wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę za nie więcej niż kilka złotych dziennie. 

Jezioro Bled

Obok jaskini Postojna, jezioro Bled to największa atrakcja turystyczna całej Słowenii.

Codziennie w sieci pojawiają się dziesiątki zdjęć z malowniczym jeziorem i niewielką wysepką na jego środku, na której stoi niewielki kościół. Jeziora Bled nie wypada więc pominąć w swoim planie zwiedzania Słowenii.

Nad Bled można dojechać autobusem bezpośrednio spod jeziora Bohinj, lub dojechać autobusem do Bohinjskiej Bistricy i tam przesiąść się na pociąg. W tym przypadku bardziej efektywne będzie dojechanie do jeziora Bled bezpośrednim autobusem.

Natalia i Blejski otok w tle

Jezioro Bled z góry wygląda niesamowicie. Gdy już dotrzemy nad jezioro, koniecznie trzeba wejść na przynajmniej jeden z licznych punktów widokowych i postarać się zrobić zdjęcie rodem z pocztówki.

Naturalnymi punktami widokowymi są wzniesienia: Vielka Osojnica, Mala Osojnica i najbardziej popularna Ojstrica. Na wody jeziora Bled można również patrzeć ze szczytu Straža oraz z terenu zamku (Blejski grad), który sprawia wrażenie, jakby wyrastał ze skał nad Bledem.

Zamek i wyspa nad Bledem

Dookoła jeziora poprowadzono ścieżkę, z której mogą skorzystać zarówno piesi, jak i rowerzyści. Pętla liczy sobie ponad 6 kilometrów, więc 2 godziny powinny wystarczyć na spokojny spacer z kilkoma przystankami.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Bled ze okolicznego wzgórza

Blejski otok, czyli słynna wysepka na środku jeziora, jest osiągalna przy pomocy typowych tylko dla Bledu łódek - tzw. pletny. Pletna to drewniana łódź mogąca pomieścić 18 pasażerów, sterowana przez osobę stojącą na jej końcu, czyli przez tzw. pletnara. Przepłynięcie pletną w dwie strony kosztuje 12€.

Blejski otok to jedyna naturalna wyspa w całej Słowenii. Stoi na niej kościół Wniebowzięcia Maryi. Ze względu na swoje malownicze położenie, to częste miejsce ślubów.

Wąwóz Vintgar

Tylko 5 kilometrów dzieli jezioro Bled od ciekawej, aczkolwiek znacznie mniej obleganej atrakcji tych stron - wąwozu Vintgar.

Natalia w hotelu w Bohinjskiej Bistricy

W lipcu i sierpniu można liczyć na busa, który zawiezie nas do wejścia do wąwozu. W pozostałych miesiącach wąwóz Vintgar jest dostępny dzięki taksówkom, autostopowi lub dojeździe autobusem/pociągiem do miejscowości Podhom, którą od wąwozu dzieli 1,5 km.

5. Škofja Loka i Kranj

Słowenia to nie tylko Lublana, jaskinie i wybrzeże Adriatyku. W kraju istnieją również miejsca, które żyją z dala od turystycznego zgiełku.

Dwa miasta leżące na północ od Lublany to moje odkrycie w czasie planowania podróży do Słowenii. Warte są poświęcenia na zwiedzanie przynajmniej jednego dnia.

Škofja Loka

Dojazd z rejonu Bledu, Bohinjskiej Bistricy i Jesenicy zapewniają tutaj pociągi. Stacja kolejowa w Škofja Loka znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta, jednak sprzed dworca kursują dość często dowożące do miasta autobusy.

Jeśli chcemy dojechać tutaj z Lublany, do dyspozycji mamy sporo bezpośrednich autobusów, które pokonują trasę w ok. 40 minut, kosztując przy tym 4,6€.

Widok z pociągu na trasie Lublana - Skofja Loka

Škofja Loka to niewielkie, liczące niewiele ponad 11 000 mieszkańców średniowieczne miasteczko, leżące 20 kilometrów od Lublany. Nad miastem góruje zamek Loka (Loški grad), który jest dostępny do zwiedzania.

Życie miasteczka kręci się wokół głównego placu miasta - Cankarjev trg. Znajdziemy tu kilka kawiarenek i świetną piekarnię, w której kupimy świeżo wypieczonego burka. Najważniejszą budowlą placu jest kościół św. Jakuba.

Główny plac miasta Skofja Loka - Cankarjev trg
Kamienice w mieście Skofja Loka
Zabytkowe kamienice i Natalia w mieście Skofja Loka (Słowenia).
Widok na Skofja Loka z zamku

Tuż obok znajduje się Most Kapucyński, zwany też Kamiennym Mostem, przerzucony nad rzeką Selška Sora. Rzeźba stojąca na moście to podobizna Jana Nepomucena.

Najlepiej fotografować go z sąsiedniego mostu. gwarantując sobie piękny kadr z odbijającą się w rzece konstrukcją.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Najbardziej charakterystyczny kadr w mieście - Most Kapucyński
Uliczki miasta Skofja Loka

Idąc mostem na północ dotrzemy do klasztoru kapucynów, który słynie z biblioteki pełnej bardzo wartościowych zbiorów.

Kranj

Škofja Loka i Kranj są połączone rozbudową siatką połączeń kolejowych. Pociąg potrzebuje na przebycie tej krótkiej trasy 8 minut, a bilet kosztuje 1,28€.

Stacja kolejowa w Škofja Loka jest dość daleko od centrum i trzeba do niej dojechać dowozowym autobusem, który odjeżdża często spod budynku dworca.

Przechodząc przez most na rzece Sawa, błyskawicznie trafiamy do Starego Miasta w Kranj.

Zanim skierujesz się na centralny plac miasteczka, przejdź na południe, w okolice kościoła św. Sebastiana, Fabiana i Rocha. Powstał on jako wotum dziękczynne za uratowanie miasta przed plagą, która nawiedziła je w XV wieku.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na stare miasto w Kranj

Tuż obok świątyni znajdziemy klimatyczną kawiarnię Pungert (Cafe galerija Pungert). Nieopodal zorganizowano ciekawy architektonicznie punkt widokowy.

Widok na kościół św. Sebastiana, Fabiana i Rocha w Kranj (Słowenia)

Wracając do centrum miasta, po lewej stronie miniemy cerkiew św. Trójcy oraz fotogeniczne schody projektu Plečnika.

Osią centrum miasta jest Glavni trg, przy którym stoi sporo niezbyt okazałych, lecz bardzo urokliwych kamieniczek. Tuż naprzeciwko fontanny znajdziemy informację turystyczną, w której można sprawdzić, czy w danym dniu możliwe jest zwiedzanie podziemnych tuneli biegnących pod Starym Miastem.

Glavni trg w Kranj

Trzeba mieć do nich sporo szczęścia - w 2019 r. podziemne wycieczki odbywały się w każdy wtorek i piątek o godz. 17:00 oraz w soboty i niedziele o 10:00. Podziemna trasa liczy sobie 1300 metrów, a za wstęp do niej trzeba zapłacić 3€.  

Miłośnicy sztuki powinno koniecznie wstąpić do Layer House (Layerjeva hiša), czyli centrum sztuki poświęconego znanemu, słoweńskiemu malarzowi Leopoldowi Layerowi.

Budynki przy Glavni trg w Kranj

Spacerując wzdłuż rzeki Kokra, która przez miasto przepływa pięknym kanionem, dojdziemy do prawdopodobnie jedynego na świecie ronda, któremu patronuje... bitcoin.

Jeśli mamy do dyspozycji nieco więcej czasu, pięknych widoków dostarczy droga do kościoła św. Małgorzaty, który znajduje się na górze Šmarjetna Gora. Ten niewielki kościół powstał w XIX lub X wieku i jest od setek lat popularnym miejscem pielgrzymek. Trasa z dworca kolejowego w Kranj ma niespełna 3 kilometry i powinniśmy ją przejść w godzinę.

Street art w Kranj

Przed wyjazdem z miasta zamów lokalny przysmak, czyli kranjską klobasę.

Jej receptura i nazwa są chronione na mocy prawa europejskiego - na zasadach tożsamych do ochrony oscypka powstającego w powiecie tatrzańskim.

Kranjska klobasa w Słowenii

Polecane noclegi w Škofja Loka i Kranj

Mając jeszcze trochę czasu do powrotnego lotu do Polski warto jest zostać na noc poza stolicą i zażyć trochę wieczornego życia w tych niewielkich, ale uroczych miastach.

Z Kranj można dojechać na lotnisko bezpośrednim autobusem. Jeśli więc nie mamy już planów związanych z Lublaną, to wcale nie musimy do niej wracać.

Polecane noclegi w rejonie jezior Škofja Loka i Kranj:

 • Hotel garni Paleta (Škofja Loka) - hotel z widokiem na rzekę. Nienaganny standard, śniadanie wliczone w cenę pobytu.
 • Cukrarna Guest Accommodation (Kranj) - absolutnie świetna opcja dla osób, które chcą spędzić noc w Kranj. Niska cena, bardzo przytulne wnętrza, śniadanie wliczone w cenę i lokalizacja tuż przy głównej ulicy miasteczka.
 • Apartment Na skali (Kranj) - cały, 32-metrowy apartament przy Placu Słoweńskim. Tuż obok wąwóz rzeki Kokra. Śniadanie w cenie pobytu.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Jakie dodatkowe miejsca warto zobaczyć w Słowenii?

Podczas pierwszej podróży do danego kraju nie sposób oczywiście zobaczyć wszystkiego, co warte uwagi.

Nie żałowałem wyjazdu do żadnego z miejsc, które opisałem w artykule. Szczerze zachęcam, abyście chociaż częściowo powtórzyli moją trasę, bo udało się zaplanować ją jako ciekawą i różnorodną.

Gdybym miał do dyspozycji więcej czasu, chętnie zobaczyłbym:

 • Velika Planina - bardzo malowniczy, górski płaskowyż położony 50 kilometrów na północ od Lublany;
 • Triglavski narodni park - park narodowy obejmujący obszar góry Triglav. Co prawda wąwóz Vintgar i jezioro Bled to właśnie ten rejon, ale moja wizyta tam była na tyle krótka, że czuję niedosyt;
 • Planica i skocznia narciarska Letalnica - triumfy odnosił tu Adam Małysz, a oglądanie zawodów w telewizji spowodowało, że chciałbym zobaczyć ją kiedyś na żywo;
 • Jaskinie Szkocjańskie - jedyne słoweńskie jaskinie, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziemny kanion rzeki Reka podobno zwala z nóg;
 • Lipica - malutka wieś, która jest powszechnie znana na powodu stadniny, w której hoduje się konie lipicańskie. Nietypowa, ciekawa atrakcja.
Co warto zobaczyć w Słowenii - Rzeka Ljulbjanica i łódki w Lublanie

Czy udało mi się namówić Cię do eksploracji tego pięknego kraju? Dzięki liście miejsc, które warto zobaczyć w Słowenii, Twoja decyzja o wyjeździe powinna być znacznie łatwiejsza. Daj znać w komentarzach, jak wygląda Twój plan zwiedzania Słowenii. A jeśli już tam byłeś - pochwal się wrażeniami.

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".

ARTYKUŁ PRZECZYTANY?
NALEŻY SIĘ NAGRODA! 

W podziękowaniu mam dla Ciebie kod rabatowy CZYTELNIK na 10% ZNIŻKI w moim sklepie.

 Znajdziesz tam praktyczne ebooki z planami górskich wędrówek i interaktywne mapy atrakcji miast.

Skomentuj artykuł
guest
9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross