Moje social media
Szukaj na blogu
Bartekwpodrozy.pl

Co warto zobaczyć w Słowenii? 10 najciekawszych atrakcji

25 listopada 2019
(aktualizacja: 30 września 2020)

W Słowenii, kraju o powierzchni województwa podlaskiego, znajdziemy tak wiele atrakcji, że można byłoby obdzielić nimi uczciwie kilka innych państw. Zwiedzanie Słowenii to wielka różnorodność krajobrazów i ciągłe obcowanie z naturą oraz ciekawą architekturą miast. Dzięki mojej liście 10 najciekawszych atrakcji Słowenii dowiesz się, co warto zobaczyć podczas Twojej podróży.


Skoro myślisz o podróży do Słowenii, to przyda Ci się również trochę informacji praktycznych o tym kraju. W innym artykule zebrałem wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii.


Co znajdziesz w artykule?

  • mapę z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami Słowenii,
  • propozycje miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Słowenii,
  • informacje o możliwościach dojazdu do kolejnych atrakcji,
  • propozycje noclegów we wszystkich odwiedzanych miejscowościach w Słowenii.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Potrójny Most w Lublanie (Słowenia)

Jak zaplanować zwiedzanie Słowenii?


Pierwsza w życiu podróż do Słowenii to okazja, żeby odwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca kraju.

Przed podróżą do Słowenii dobrze jest poznać jak najwięcej informacji praktycznych, które ułatwią przygotowania, a później podróżowanie po kraju.

Przygotowałem dla Ciebie artykuł, w którym zebrałem wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii. Przeczytaj go, zanim jeszcze zaczniesz się pakować.


Natalia w Škofja Loka z widokiem na most

Mapa najważniejszych atrakcji Słowenii


Na mapie zaznaczyłem najważniejsze miejsca i atrakcje, które warto odwiedzić podczas pierwszej podróży po Słowenii.Co warto zobaczyć w Słowenii? Najciekawsze atrakcje


Objazd Słowenii podzieliłem na kilka etapów, a cała wycieczka zaczyna i kończy się w Lublanie.

Słowenia obfituje w atrakcje, których nie sposób zobaczyć podczas tygodniowej podróży po kraju. Na końcu artykułu podałem informacje o miejscach, których z braku czasu nie udało mi się odwiedzić, ale uznałem je za warte uwagi i wspomnienia.


Zanim wyruszysz w podróż po Słowenii, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Dla mnie to obowiązkowy punkt przygotowań do każdej podróży. Ceny ubezpieczeń możesz sprawdzić za darmo w internetowym kalkulatorze.


1. Lublana


Stolica Słowenii, Lublana, to oczywisty i obowiązkowy punkt na liście najważniejszych atrakcji Słowenii.

Miasto to jedna z najmniejszych europejskich stolic z powierzchnią zbliżoną do Zielonej Góry. Nafaszerowane pięknymi budynkami Stare Miasto można przez to swobodnie przejść pieszo w kilkadziesiąt minut.

Lublana od 2006 r. przechodzi głębokie zmiany organizacyjne, które spowodowały, że stała się miastem przyjaznym pieszym. Ulice Starego Miasta są zamknięte dla ruchu samochodowego, będąc deptakiem dla setek odwiedzających miasto turystów i samych Słoweńców.


Dystans dzielący główny dworzec autobusowy Lublany i jeden z symboli miasta - Smoczy Most (Zmajski most), to tylko 650 metrów. Spacer wiedzie ulicą Resljeva cesta.

Miejska legenda głosi, że gdy mostem przechodzi dziewica, smok macha do niej swoim ogonem. Nie było nam dane tego zweryfikować.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Lublanę ze Smoczego Mostu (Słowenia)

Przechodząc przez most zwróć uwagę na hale targowe położone tuż przy rzece Ljubljanicy. To jedno z licznych dzieł Jože Plečnika, wybitnego słoweńskiego architekta, któremu stolica Słowenii zawdzięcza wiele ze swojego aktualnego kształtu.

Hale targowe nad brzegiem rzeki Ljubljanica
Hale targowe nad brzegiem rzeki Ljubljanica

Plečnik jest również autorem jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta, czyli Potrójnego Mostu (Tromostovje) zlokalizowanego na łuku rzeki Ljubljanicy.

Z mostu świetnie widać plac Prešerena i stojący przy nim kościół Zwiastowania Pańskiego. Po drugiej stronie rzeki odsłania się widok na lublański zamek wznoszący się wyraźnie ponad miejską zabudowę.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Górujący nad miastem zamek widziany z Potrójnego Mostu
Górujący nad miastem zamek widziany z Potrójnego Mostu
Rzeka Ljubljanica ze statkiem wycieczkowym (Słowenia)

Tuż za mostem, na parterze narożnej kamienicy, znajduje się punkt informacji turystycznej, w którym można otrzymać przydatne materiały ułatwiające zwiedzanie miasta.

Idąc dalej prosto dojdziemy do fontanny Robba i Ratusza. Biegnąca tu ulica obfituje z restauracje, bary i galerie sztuki. Skręcając w lewo trafimy do katedry Świętego Mikołaja, do której wstęp jest płatny.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Ulica Starego Miasta w Lublanie

Tuż obok znajduje się kameralna restauracja Klobasarna podająca prawdopodobnie najlepszą na świecie kiełbasę.

Wejście na zamek w Lublanie to świetny pomysł dla tych, którzy uwielbiają patrzeć na miasto z góry.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Lublanę ze wzgórza zamkowego
Widok na miasto ze wzgórza zamkowego. W prawym rogu widoczny jest tor, po którym jeździ zamkowy funikular
Zamek w Lublanie (Słowenia)
Zamek w Lublanie widziany z poziomu miasta

Otoczenie zamku jest otwarte dla gości i można tu przebywać za darmo, jednak wejście na teren zamku jest już płatne.

Za wstęp do zamku trzeba zapłacić 10€ lub 7€ (dzieci 7-18 lat, studenci). Jeśli nie mamy ochoty na wdrapywanie się na zamek, możemy skorzystać z funikulara. Bilet w dwie strony kosztuje 4€ (3€ ulgowy), ale można to połączyć ze zwiedzaniem zamku - wtedy łączony bilet kosztuje odpowiednio 13/9€. Aktualne ceny i godziny otwarcia można sprawdzić na stronie internetowej zamku.


Drugi brzeg Ljubljanicy jest nieco mniej obfity w atrakcje.

Warta uwagi jest stworzona ręką Plečnika Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka z bardzo ciekawą fasadą. Przy ulicy Šubičeva znajduje się Narodowe Muzeum Słowenii i krajowy parlament. Kierując się w stronę parku Tivoli znajdziemy również cerkiew Świętych Cyryla i Metodego.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Fasada Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej w Lublanie
Ciekawa fasada Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej

Najlepszy widok na Lublanę gwarantuje restauracja znajdująca się na szczycie najwyższego budynku miasta i całego kraju - Nebotičnik. Wjazd na górę jest darmowy, ale warto usiąść na chwilę w restauracji i nacieszyć się pięknymi widokami przy dobrej kawie.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok za Lublanę i zamek z restauracji w wieżowcu Nebotičnik
Natalia w restauracji na szczycie wieżowca Nebotičnik w Lublanie (Słowenia)

Po dniu pełnym zwiedzania można rozluźnić się nieco w znajdującym się na Placu Kongresowym (Kongresni Trg) Domu Iluzji (Hisa Iluzij). Takie atrakcje to dobra odskocznia od całodniowego spaceru po mieście.


Atrakcja w Domu Iluzji w Lublanie
Jedna z atrakcji w Domu Iluzji w Lublanie (Słowenia)

Na północ od placu, w rejonie dworca kolejowego, znajdziesz dzielnicę Metelkova.

Niezależne, artystyczne miasteczko jest nieco podobne do kopenhaskiej Christianii, jest jednak znacznie od niego bezpieczniejsze i pozbawione obecnego jawnie przemysłu narkotykowego.


Budynek w alternatywnej dzielnicy Metelkova
Budynek w dzielnicy Metelkova
Rzeźba w Metelkova (Lublana)

Na zwiedzanie Lublany poświęć 1 lub 2 dni. Podstawowe atrakcje miasta uda się zobaczyć w jeden dzień, a po nocy spędzonej w lublańskim hotelu można ruszać w dalszą drogę.


Polecane noclegi w Lublanie:


  • Most Hostel - w tym miejscu spędziłem swoją pierwszą noc w Lublanie. Hostel bardzo blisko Smoczego Mostu, standard odpowiedni dla hostelu, pokój i łazienka schludne.
  • Fluxus Hostel - hostel działający w mieszkaniu jednej z miejskich kamienic, bardzo blisko wieżowca Nebotičnik. Standard poprawny, może nieco gorszy niż w przypadku Most Hostel. Dobra lokalizacja, jeśli rano chcemy pieszo powędrować na dworzec autobusowy lub kolejowy.
  • City Hotel Ljubljana - świetnie oceniany hotel w centrum Lublany, z dobrym śniadaniem w cenie noclegu.
  • Adora Apartments and Rooms - cały apartament do naszej dyspozycji za cenę zbliżoną do miejsca w hostelu. Bardzo atrakcyjna opcja noclegowa szczególnie wtedy, gdy podróżujemy w 3 - 4 osoby.


2. Wybrzeże Słowenii (Piran, Izola, Koper)


Słowenia, chociaż nie jest to tak oczywiste jak w przypadku Chorwacji czy Czarnogóry, posiada dostęp do morza.

Długość linii brzegowej nie jest może imponująca - to tylko 44,4 km, ale miasta zlokalizowane przy wybrzeżu nie mają się absolutnie czego wstydzić.

Pod względem turystycznym warte uwagi są moim zdaniem trzy miasta - Koper, Izola i Piran.

Tuż obok Piranu znajdziemy bardzo popularny kurort Portorož, który o ile jest dobrym miejscem na nadmorski wypoczynek, to już pod względem atrakcji nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Bez wahania można odpuścić odwiedziny w tym miasteczku.

Zabytkowe centra trzech miasteczek są na tyle niewielkie, że planując nocleg w jednym z nich, możemy bez kłopotu i pośpiechu zwiedzić je wszystkie w 1-1,5 dnia.


Marina w miejscowości Piran (Słowenia)

Dojazd do słoweńskiego wybrzeża (z Lublany)


Z Lublany do Kopru można dojechać zarówno pociągiem, jak i autobusem.

Podróż pociągiem trwa ok. 2:30 h. Z powodu remontu linii kolejowej na odcinku Divača - Koper, w stacji Divača konieczna jest przesiadka do autobusu zastępczego (w 2019 r., ale utrudnienia będą trwały również w 2020 r.). Nie trzeba kupować na niego oddzielnego biletu - ważny jest bilet kolejowy wystawiony na odcinek Lublana - Koper.

W zależności od wybranego pociągu, bilet kosztuje od 9,56€ do 11,36€. Aktualny rozkład jazdy pociągów można sprawdzić na stronie internetowej spółki Slovenske železnice - tam też można kupić bilet.

Autobusy pokonują trasę z Lublany do Kopru w 1:30 - 2:20 h, w zależności od danego połączenia. Bilety na większość z nich kosztują 11,1€, ale zdarzają się również kursy po 12€.

Główny dworzec autobusowy i kolejowy w Koprze znajdują się tuż obok siebie, w południowej części miasta. Spacer do położonego centralnie placu Tito zajmuje ok. 15-20 minut (to niespełna 1,5 kilometra).


Koper


Koper to słoweńskie okno na morski świat - to jedyny port tego kraju. W czasach Republiki Weneckiej był jednym z najważniejszych miast tego regionu Europy.


Wyświetl ten post na Instagramie.

Zanim opowiem Wam historię tego zdjęcia, to chciałbym skorzystać jednak z okazji sylwestowej i Wam bardzo PODZIĘKOWAĆ. Ten rok był przełomowy zarówno dla bloga, jak i dla mnie samego. W końcu udało mi się określić priorytety i działalność podróżniczo-blogowa, która dawniej była tylko dodatkiem do mojej codzienności, wychodzi coraz śmielej przed szereg i zajmuje coraz większą część mojego życia. Bardzo DZIĘKUJĘ WAM, że chcecie śledzić to, co robię i czytać to, co mam Wam do przekazania w moich przewodnikach i poradnikach. Zabrzmi to jak frazes, ale to świetne uczucie, że setki godzin pracy nie idą na marne i już dość spora część Wam wyjechała w świat z którymś z moich tekstów na telefonie. WOW! Oby ten nadchodzący rok był dla Was najlepszym rokiem życia. ???? --- O taką klimatyczną miejscówkę można podejrzewać wiele krajów w basenie Morza Śródziemnego, ale tablica rejestracyjna wszystko wyjawia. Kadr pochodzi ze Słowenii ????????, która pomimo mizernej długości wybrzeża (mniej niż 50 km), ma na nim co pokazać. ???? Nasza majówka w Słowenii to jedno z większych zaskoczeń tego roku. Pozytywnych oczywiście. Nie powiem, że "Słowenia niesamowicie nas zaskoczyła i że jest krajem, który ma wiele do zaoferowania", bo na te słowa sam reaguję trochę jak byk na czerwoną płachtę. Tym niemniej, Słowenia jest rzeczywiście dość jeszcze niedocenianym skarbem południa Europy, schowanym w cieniu potęg turystycznych - Chorwacji, Czarnogóry. Polecam rzucenie okiem zarówno na słoweńskie wybrzeże, jak i rejon Triglavskiego Parku Narodowego, słoweński kras pełen tysięcy jaskini (kilka zdjęć wcześniej pokazywałem słynną jaskinię Postojna). #newsyearseve #sylwester #sylwesterzdwojka #nowyrok #blogpodrozniczy #bartekwpodrozy #podróże #podrozemaleiduze #wycieczka #slowenia #feelslovenia #visitslovenia #koper #slovenia_ig #sloveniatravel #natgeobalkan #exploreslovenia #miasto #krajobraz #czaswolny #wdrodze #aktywnie #travelowo #wycieczkuje #kochampodroze #lovesl#loveslovenia #thisisslovenia @slovenia @slovenians_travel @sloveniawonders @feelslovenia @topsloveniaphoto @exploringslovenia @loveslovenia

Post udostępniony przez Travel blog ???? Bartek Dziwak (@bartekwpodrozypl)


Stare Miasto w Koprze jest otoczone murami obronnymi, przez co zwiedzanie Kopru zacznij od przejścia przez jedną z miejskich bram - bramę Muda.

Koper słynie z dużej liczby staromiejskich placów, a najważniejszym z nich jest plac Tito (Titov trg) leżący w sercu miasta. Przy placu znajduje się ważny zabytek Kopru - XV-wieczny Pałac Pretorów. Po wschodniej stronie placu stoi okazała katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z wieżą, która aktualnie jest miejskim punktem widokowym.

Plac Tita w Koprze (Słowenia)
Jeden z najważniejszych zabytków Kopru - XV-wieczny Pałac Pretorów
Jeden z najważniejszych zabytków Kopru - XV-wieczny Pałac Pretorów

Wąskie uliczki prowadzą do wybrzeża Adriatyku, gdzie w ciepłe dni wylegują się na parkowych trawnikach dziesiątki turystów i mieszkańców Kopru.

Tu też można liczyć na świetne restauracje i kawiarnie serwujące pyszne lody, które smakowały nam również w strugach majówkowego deszczu. Smak zweryfikowaliśmy w lokalu o nazwie Kavarna In Slaščičarna Kroštola.


Wyświetl ten post na Instagramie.

Słoweńskie WYBRZEŻE nie jest szczególnie imponujące. Wyliczono, że jest go mniej niż 50 km. Nad Adriatykiem leżą 4 najważniejsze, nadmorskie miejscowości - Piran, Portorož, Izola i główny port Słowenii - Koper. ⠀ ⠀ ???? A co dzieje się na zdjęciu? Spacerujemy po Koprze, bo wyjątkowo, na 15 minut przestało padać. Nie trafiliśmy zupełnie z pogodą i przez to nie udało się wypożyczyć roweru i przejechać nadmorskiej trasy Koper - Izola - Piran i z powrotem. ⠀ ⠀ Gdzie podobało mi się najbardziej? Zdecydowanie w Piranie, który leży na uroczym cypelku z niską, kameralną zabudową. ⠀ ⠀ Byliście nad słoweńskim morzem? Co, gdzie, kiedy? No pochwalcie się!⠀ ⠀ -----⠀ #podrozemaleiduze #podroze #podróż #krajobraz #miasto #widoki #wybrzeze #staremiasto #amazingplacestovisit #igtraveller #kochampodroze #podroznik #blogpodrozniczy #polskieblogipodroznicze #pieknewidoki #pieknywidok #polishtraveller #kochampodróże #bartekwpodrozy #kolory #uliczki #travelpicsdaily ⠀ ⠀

Post udostępniony przez Travel blog ???? Bartek Dziwak (@bartekwpodrozypl)