Co warto zobaczyć w Słowenii? 10 największych ATRAKCJI / Blog podróżniczy

 1. NASTĘPNY POST
Co warto zobaczyć w Słowenii? 10 najciekawszych atrakcji

Co warto zobaczyć w Słowenii? 10 najciekawszych atrakcji

W Słowenii, kraju o powierzchni województwa podlaskiego, znajdziemy tak wiele atrakcji, że można byłoby obdzielić nimi uczciwie kilka innych państw. Zwiedzanie Słowenii, czyli najbogatszej części dawnej Jugosławii, to wielka różnorodność krajobrazów i ciągłe obcowanie z piękną naturą. Moja lista 10 miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Słowenii, pomoże Ci wyciągnąć z pierwszej podróży maksimum pozytywnych wrażeń.

Pierwsza w życiu podróż do Słowenii to okazja, żeby odwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne kraju. Przez kilka dni podróży po tym niewielkim kraju łatwo jest dotrzeć do miejsc, które rozbudzą nasze zainteresowanie Słowenią.

Kolejne podróże do tego rejonu Europy będą już wtedy nieuniknione. Tak było w moim przypadku – pomimo tego, że pogoda nie chciała współpracować już od pierwszych chwil w Słowenii.


Co znajdziesz w artykule?

 • praktyczne informacje na temat Słowenii – obowiązująca waluta, zasady wjazdu do kraju, ubezpieczenie zdrowotne,
 • możliwości dojazdu do Słowenii samochodem i drogą lotniczą,
 • rady na temat najlepszego terminu wyjazdu do Słowenii,
 • propozycje miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Słowenii,
 • propozycje noclegów we wszystkich odwiedzanych miejscowościach w Słowenii.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Przed Wami moja propozycja miejsc, które warto odwiedzić w Słowenii w czasie swojej pierwszej podróży po tym kraju.


Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii? Informacje praktyczne


Słowenia to turystyczna perełka Europy, która ma zadatki do bycia jednym z najpopularniejszych, wakacyjnych kierunków w tej części kontynentu.

Kraj pod względem atrakcji sprawia wrażenie kompletnego – ma piękne, malownicze pasma górskie, urokliwe miasta położone w dolinach, cudowne i liczne jaskinie, a nawet krótką, choć przepiękną linię brzegową z uroczymi miasteczkami.

Słowenia od 1 maja 2004 r. jest członkiem Unii Europejskiej – tego samego dnia do UE wstąpiła również Polska.


Natalia w Škofja Loka z widokiem na most

Waluta w Słowenii


Walutą obowiązującą w Słowenii jest euro, które przyjęto tutaj w 2007 r.

Przy aktualnych kursach wymiany stosowanych przez polskie banki coraz mniej opłacalne jest kupowanie gotówki w polskich kantorach. Skorzystać można z powszechnie akceptowanych kart płatniczych lub rozbudowanej sieci bankomatów.

Sprawnie działa również karta Revolut.


Na wymianie walut możesz zaoszczędzić dzięki karcie Revolut, z której korzystam już od wielu miesięcy. Kartę można zamówić za darmo (a jeśli zrobisz to z tego linka, to wysyłka karty też będzie darmowa).


Wjazd do Słowenii bez paszportu


Wjazd do Słowenii dla Polaków jest możliwy bez paszportu – wystarczy posiadanie dowodu osobistego. Słowenia jest członkiem strefy Schengen.

Zalecam jednak, żeby w zagranicznych podróżach mieć ze sobą przynajmniej dwa dokumenty tożsamości (paszport lub prawo jazdy). W przypadku zagubienia jednego z nich nadal jesteśmy w stanie udowodnić swoją tożsamość. Dobrym pomysłem jest też wykonanie kopii paszportu i dowodu osobistego.


Korzystanie z telefonu i internetu mobilnego w Słowenii


Słowenia, jako członek Unii Europejskiej, jest objęta darmowym roamingiem. Rozmowy, SMS i dostęp do internetu z polskiej karty SIM kosztuje więc tyle samo (lub jest tak samo darmowy), ile kosztowałby w Polsce.

W celu wyeliminowania nadużyć, sieci komórkowe wprowadziły jednak limity korzystania z danych pakietowych. Przed wyjazdem do Słowenii warto więc sprawdzić, jakie limity zakłada nasz pakiet. Dane na ten temat będą dostępne na stronie internetowej naszego operatora.


Bartek wsiada do pociągu w Słowenii

Ubezpieczenie turystyczne w Słowenii


Słowenia, jako członek Unii Europejskiej, jest objęta ubezpieczeniem w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można wyrobić za darmo w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia lub przez internet.


Ubezpieczasz się przed wyjazdem za granicę? Ja robię to zawsze. Sprawdź, jaka jest cena ubezpieczenia Twojego wyjazdu. A jeśli chcesz wiedzieć więcej – zobacz moje porównanie karty EKUZ i ubezpieczenia turystycznego.


Karta zapewnia wyłącznie bardzo podstawową ochronę. Jeśli zależy nam na komforcie w czasie podróży, mocno rekomenduję zakup dodatkowego, kosztującego kilka złotych dziennie, ubezpieczenia turystycznego.


Czy przed podróżą wykupujesz ubezpieczenie turystyczne? Ja robię to przed każdym wyjazdem. W razie kłopotów to ubezpieczyciel pokrywa koszty pomocy medycznej, za które musiałbym zapłacić z własnej kieszeni. Sprawdź, ile kosztuje takie ubezpieczenie.


Jak dojechać do Słowenii?


Słowenia jest łatwo osiągalna zarówno samochodem, jak i drogą lotniczą. Wybór środka transportu zależy przede wszystkim od dostępności czasu i naszego planu wyjazdu.


Dojazd do Słowenii samochodem


Dystans między Warszawą a Lublaną to niespełna 1100 km, z łatwością można go więc przebyć własnym samochodem.

Słowenia może być końcowym celem naszej podróży, ale zwiedzanie tego kraju można również łatwo wpleść do naszego planu jako przystanek w drodze do np. Chorwacji lub Czarnogóry.

Przejazd drogami szybkiego ruchu w Słowenii wymaga zakupu winiety. Tygodniowa winieta na samochód osobowy (ale również kampera) kosztuje 15€, a miesięczna 30€.

Mapa z siecią słoweńskich dróg, na których obowiązuje winieta
Sieć słoweńskich dróg, na których wymagana jest winieta. Źródło: dars.si

Dodatkowo płatny jest przejazd tunelem Karavanke, który łączy Słowenię z Austrią (przejście graniczne na północnym zachodzie kraju). Za samochód osobowy trzeba w tym przypadku zapłacić 7,4€.

Aby uniknąć prowizji, warto kupić winietę już w Słowenii, na pierwszej stacji benzynowej za granicą kraju. Jeśli zamówimy ją u polskiego pośrednika, musimy liczyć się z opłatą zwiększoną o prowizję.

Dużo szczegółowych informacji na temat winiet przedstawili blogowi znajomi z roadtripbus.pl.


Przylot do Słowenii, transfer z lotniska w Lublanie


Międzynarodowe lotnisko w Lublanie wygląda dość kameralnie, ale oferuje atrakcyjne dla Polaków kierunki lotów.

Do stolicy Słowenii można dolecieć bezpośrednim lotem polskiego LOT z Warszawy. Jeśli zależy nam na nieco tańszej opcji, warto sprawdzić ofertę easyJet, który do Lublany lata z Berlina.

Lotnisko w Lublanie znajduje się niespełna 30 kilometrów od centrum miasta.


Masz problemy ze spakowaniem plecaka przed lotem? Zobacz wskazówki, które zebrałem w artykule: Bagaż podręczny – jak się spakować przed lotem? Praktyczne wskazówki.


Wygodny dojazd z lotniska zapewniają autobusy.

Autobusy odjeżdżają z przystanków zlokalizowanych naprzeciwko wyjścia z terminala lotniska w Lublanie. Cena za przejazd wynosi 4,1€ (50 minut jazdy) lub 5,6€ (30 minut jazdy), w zależności od rodzaju autobusu.

W drogę powrotną na lotnisko można się udać z głównego dworca autobusowego Lublany.

Autobusy odjeżdżają ze stanowiska nr 28. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie internetowej głównego dworca autobusowego. Naszym przystankiem docelowym jest Brnik/airport Ljubljana.


Kiedy jechać do Słowenii?


Słowenia w przeważającej części leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego.

Kraj jest oblegany szczególnie w miesiącach letnich, ale coraz popularniejsze jest spędzanie tutaj np. przedłużonej majówki. O tej porze roku temperatura powinna umożliwiać wygodne zwiedzanie.

W moim przypadku, a w Słowenii byliśmy na majówkę 2019 r., deszcz nie odpuszczał przez większość pobytu. To już oczywiście kwestia osobistego szczęścia ale mam wrażenie, że jestem jedynym polskim blogerem, który nad jeziorem Bled nie dał rady zrobić pięknych, słonecznych zdjęć. U mnie motywem przewodnim był deszcz, wiatr i błoto.

Fani sportów zimowych również powinni zainteresować się Słowenią. Najważniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w Alpach Julijskich i są to np. miejscowości Kranjska Gora, Vogel. Amatorzy nart twierdzą, że słoweńskie stoki są bardzo dobrze przygotowane do uprawniania sportów zimowych.


Potrójny Most w Lublanie (Słowenia)

Jak zaplanować zwiedzanie Słowenii?


Centralnym punktem, wokół którego oparłem zwiedzanie Słowenii, była stolica kraju, Lublana.

W przypadku, gdy do Słowenii docieramy drogą lotniczą, rozsądnym wyborem jest rozpoczęcie i zakończenie naszej wycieczki w Lublanie. Uzyskujemy dzięki temu komfort powrotu na lotnisko w kilkadziesiąt minut, bez konieczności przebijania się na nie przez cały kraj.

Korzystając z samochodu mamy znacznie większą dowolność wybierania kolejności zwiedzania, ale moja propozycja zwiedzania może być dla Was nadal atrakcyjna.


Przemieszczanie się po Słowenii


Zaraz po przylocie do Słowenii można skorzystać z oferty lotniskowych wypożyczalni samochodów i na tym zakończyć kwestię planowania transportu wewnątrz Słowenii.

Jeśli preferujecie podróżowanie transportem zbiorowym lub po prostu nie macie ochoty na wynajem samochodu, w Słowenii będziecie się czuć komfortowo.

Siatka połączeń autobusowych jest rozbudowana, a dodatkowo wspomaga ją oferta narodowych kolei Słowenii.

Interesujące nas połączenie autobusowe możemy wyszukać na stronie internetowej dworca autobusowego w Lublanie. Dostępna jest możliwość zakupu niektórych biletów przez internet. Równie wygodnie można kupić bilety na przejazdy koleją, korzystając ze strony internetowej Kolei Słoweńskich.

Sieć kolejowa kolei słoweńskich
Sieć połączeń kolejowych w Słowenii. Źródło: slo-zeleznice.si

Przejazd słoweńskimi kolejami może być atrakcją samą w sobie. Szczególnie podobał mi się przepiękny, górski odcinek linii kolejowej między miejscowościami Jesenice i Vrtojba.


Co warto zobaczyć w Słowenii? Polecane miejsca i atrakcje


Objazd Słowenii podzieliłem na kilka etapów, a cała wycieczka zaczyna i kończy się w Lublanie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście skorzystali z całego mojego planu lub tylko z jego fragmentów. Na końcu artykułu podam jeszcze informacje o miejscach, których z braku czasu nie udało mi się odwiedzić, ale uznałem je za warte uwagi i wspomnienia.


Sprawdź moją listę 63 najlepszych aplikacji dla podróżników, które bardzo ułatwią Ci kolejną podróż. Czy masz już na telefonie wszystkie z nich?


Etap 1 – Lublana


Lublana to oczywisty i obowiązkowy punkt na liście miejsc, które warto zobaczyć w Słowenii.

Miasto to jedna z najmniejszych europejskich stolic z powierzchnią zbliżoną do Zielonej Góry. Przepiękne, nafaszerowane pięknymi budynkami Stare Miasto można przez to swobodnie przejść pieszo w kilkadziesiąt minut.

Lublana od 2006 r. przechodzi głębokie zmiany organizacyjne, które spowodowały, że stała się miastem niezwykle przyjaznym pieszym. Ulice Starego Miasta są zamknięte dla ruchu samochodowego, będąc wygodnym deptakiem dla setek odwiedzających miasto turystów i samych Słoweńców.


Dystans dzielący główny dworzec autobusowy Lublany i jeden z symboli miasta – Smoczy Most (Zmajski most), to tylko 650 metrów. Spacer wiedzie ulicą Resljeva cesta.

Miejska legenda głosi, że gdy mostem przechodzi dziewica, smok macha do niej swoim ogonem. Nie było nam dane tego zweryfikować.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Lublanę ze Smoczego Mostu (Słowenia)

Przechodząc przez most warto zwrócić uwagę na hale targowe położone tuż przy rzece Ljubljanicy. To jedno z licznych dzieł Jože Plečnika, wybitnego słoweńskiego architekta, któremu Lublana zawdzięcza wiele ze swojego aktualnego kształtu.

Hale targowe nad brzegiem rzeki Ljubljanica
Hale targowe nad brzegiem rzeki Ljubljanica

Plečnik jest również autorem jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta, czyli Potrójnego Mostu (Tromostovje) zlokalizowanego na łuku rzeki Ljubljanicy.

Z mostu świetnie widać plac Prešerena i stojący przy nim kościół Zwiastowania Pańskiego. Po drugiej stronie rzeki odsłania się widok na lublański zamek wznoszący się wyraźnie ponad miejską zabudowę.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Górujący nad miastem zamek widziany z Potrójnego Mostu
Górujący nad miastem zamek widziany z Potrójnego Mostu
Rzeka Ljubljanica ze statkiem wycieczkowym (Słowenia)

Tuż za mostem, na parterze narożnej kamienicy, znajduje się punkt informacji turystycznej, w którym można otrzymać przydatne materiały ułatwiające zwiedzanie miasta.

Idąc dalej prosto dojdziemy do fontanny Robba i Ratusza. Biegnąca tu ulica obfituje z restauracje, bary i galerie sztuki. Skręcając w lewo trafimy do katedry Świętego Mikołaja, do której wstęp jest płatny.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Ulica Starego Miasta w Lublanie

Tuż obok znajduje się kameralna restauracja Klobasarna podająca prawdopodobnie najlepszą na świecie kiełbasę.

Wejście na zamek w Lublanie to świetny pomysł dla tych, którzy uwielbiają patrzeć na miasto z góry.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Lublanę ze wzgórza zamkowego
Widok na miasto ze wzgórza zamkowego. W prawym rogu widoczny jest tor, po którym jeździ zamkowy funikular
Zamek w Lublanie (Słowenia)
Zamek w Lublanie widziany z poziomu miasta

Otoczenie zamku jest otwarte dla gości i można tu przebywać za darmo, jednak wejście na teren zamku jest już płatne.

Za wstęp do zamku trzeba zapłacić 10€ lub 7€ (dzieci 7-18 lat, studenci). Jeśli nie mamy ochoty na wdrapywanie się na zamek, możemy skorzystać z funikulara. Bilet w dwie strony kosztuje 4€ (3€ ulgowy), ale można to połączyć ze zwiedzaniem zamku – wtedy łączony bilet kosztuje odpowiednio 13/9€. Aktualne ceny i godziny otwarcia można sprawdzić na stronie internetowej zamku.


Drugi brzeg Ljubljanicy jest nieco mniej obfity w atrakcje.

Warta uwagi jest stworzona ręką Plečnika Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka z bardzo ciekawą fasadą. Przy ulicy Šubičeva znajduje się Narodowe Muzeum Słowenii i krajowy parlament. Kierując się w stronę parku Tivoli znajdziemy również cerkiew Świętych Cyryla i Metodego.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Fasada Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej w Lublanie
Ciekawa fasada Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej

Najlepszy widok na Lublanę gwarantuje restauracja znajdująca się na szczycie najwyższego budynku miasta i całego kraju – Nebotičnik. Wjazd na górę jest darmowy, ale oczywiście warto usiąść na chwilę w restauracji i nacieszyć się pięknymi widokami przy dobrej kawie.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok za Lublanę i zamek z restauracji w wieżowcu Nebotičnik
Natalia w restauracji na szczycie wieżowca Nebotičnik w Lublanie (Słowenia)

Po dniu pełnym zwiedzania można rozluźnić się nieco w znajdującym się na Placu Kongresowym (Kongresni Trg) Domu Iluzji (Hisa Iluzij).


Atrakcja w Domu Iluzji w Lublanie
Jedna z atrakcji w Domu Iluzji w Lublanie (Słowenia)

Warto zapuścić się również nieco na północ, w rejon dworca kolejowego. Tam znajdziemy dzielnicę Metelkova. Niezależne, artystyczne miasteczko jest nieco podobne do kopenhaskiej Christianii, jest jednak znacznie od niego bezpieczniejsze i pozbawione obecnego jawnie przemysłu narkotykowego.


Budynek w alternatywnej dzielnicy Metelkova
Budynek w dzielnicy Metelkova
Rzeźba w Metelkova (Lublana)

Na zwiedzanie Lublany warto poświęcić 1 lub 2 dni. Podstawowe atrakcje miasta uda się zobaczyć w jeden dzień, a po nocy spędzonej w lublańskim hotelu można ruszać w dalszą drogę.


Polecane noclegi w Lublanie


 • Most Hostel – w tym miejscu spędziłem swoją pierwszą noc w Lublanie. Hostel bardzo blisko Smoczego Mostu, standard odpowiedni dla hostelu, pokój i łazienka schludne.
 • Fluxus Hostel – hostel działający w mieszkaniu jednej z miejskich kamienic, bardzo blisko wieżowca Nebotičnik. Standard poprawny, może nieco gorszy niż w przypadku Most Hostel. Dobra lokalizacja, jeśli rano chcemy pieszo powędrować na dworzec autobusowy lub kolejowy.
 • City Hotel Ljubljana – świetnie oceniany hotel w centrum Lublany, z dobrym śniadaniem w cenie noclegu.
 • Adora Apartments and Rooms – cały apartament do naszej dyspozycji za cenę zbliżoną do miejsca w hostelu. Bardzo atrakcyjna opcja noclegowa szczególnie wtedy, gdy podróżujemy w 3 – 4 osoby.

Etap 2 – wybrzeże Słowenii (Piran, Izola, Koper)


Słowenia, chociaż nie jest to tak oczywiste jak w przypadku Chorwacji czy Czarnogóry, posiada dostęp do morza.

Długość linii brzegowej nie jest może imponująca – to tylko 44,4 km, ale miasta zlokalizowane przy wybrzeżu nie mają się absolutnie czego wstydzić.

Pod względem turystycznym warte uwagi są moim zdaniem trzy miasta – Koper, Izola i Piran.

Tuż obok Piranu znajdziemy bardzo popularny kurort Portorož, który o ile jest dobrym miejscem na nadmorski wypoczynek, to już pod względem atrakcji nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Bez wahania można odpuścić odwiedziny w tym miasteczku.

Zabytkowe centra trzech miasteczek są na tyle niewielkie, że planując nocleg w jednym z nich, możemy bez kłopotu i pośpiechu zwiedzić je wszystkie w 1-1,5 dnia.


Marina w miejscowości Piran (Słowenia)

Dojazd do słoweńskiego wybrzeża (z Lublany)


Z Lublany do Kopru można dojechać zarówno pociągiem, jak i autobusem.

Podróż pociągiem trwa ok. 2:30 h. Z powodu remontu linii kolejowej na odcinku Divača – Koper, w stacji Divača konieczna jest przesiadka do autobusu zastępczego (w 2019 r., ale utrudnienia będą trwały również w 2020 r.). Nie trzeba kupować na niego oddzielnego biletu – ważny jest bilet kolejowy wystawiony na odcinek Lublana – Koper.

W zależności od wybranego pociągu, bilet kosztuje od 9,56€ do 11,36€. Aktualny rozkład jazdy pociągów można sprawdzić na stronie internetowej spółki Slovenske železnice – tam też można kupić bilet.

Autobusy pokonują trasę z Lublany do Kopru w 1:30 – 2:20 h, w zależności od danego połączenia. Bilety na większość z nich kosztują 11,1€, ale zdarzają się również kursy po 12€.

Główny dworzec autobusowy i kolejowy w Koprze znajdują się tuż obok siebie, w południowej części miasta. Spacer do położonego centralnie placu Tito zajmuje ok. 15-20 minut (to niespełna 1,5 kilometra).


Zwiedzanie Kopru


Koper to słoweńskie okno na morski świat – to jedyny port tego kraju. W czasach Republiki Weneckiej był jednym z najważniejszych miast tego regionu Europy.

Uliczka w mieście Koper na słoweńskim wybrzeżu (Słowenia)

Stare Miasto w Koprze jest otoczone murami obronnymi, przez co zwiedzanie Kopru warto zacząć od doniosłego przejścia przez jedną z miejskich bram – bramę Muda.

Koper słynie z dużej liczby staromiejskich placów, a najważniejszym z nich jest plac Tito (Titov trg) leżący w sercu miasta. Przy placu znajduje się ważny zabytek Kopru – XV-wieczny Pałac Pretorów. Po wschodniej stronie placu stoi okazała katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z wieżą, która aktualnie jest miejskim punktem widokowym.

Plac Tita w Koprze (Słowenia)
Jeden z najważniejszych zabytków Kopru - XV-wieczny Pałac Pretorów
Jeden z najważniejszych zabytków Kopru – XV-wieczny Pałac Pretorów

Wąskie uliczki prowadzą do wybrzeża Adriatyku, gdzie w ciepłe dni wylegują się na parkowych trawnikach dziesiątki turystów i mieszkańców Kopru. Tu też można liczyć na świetne restauracje i kawiarnie serwujące pyszne lody, które smakowały nam również w strugach majówkowego deszczu. Smak zweryfikowaliśmy w lokalu o nazwie Kavarna In Slaščičarna Kroštola.

Uliczka prowadząca nad morze w Koprze

Transport między Koprem, Piranem i Izolą


Przy dobrej pogodzie dobrym pomysłem jest wypożyczenie roweru i dotarcie z jego pomocą do Piranu, a w drodze powrotnej również do Izoli. Taka wycieczka w dwie strony to ok. 30-32 kilometry do przebycia, w dużej części (szczególnie między Koprem a Izolą) po ścieżce rowerowej wiodącej przy brzegu Adriatyku.

Do Piranu i Izoli można się dostać również autobusami. Przejazd z Kopru do Piranu trwa ok. 30 minut, a z Piranu do Izoli – tylko 20 minut. Oferta autobusów zależy od poru roku i warto ją sprawdzić przed wyjazdem na stronie internetowej dworca autobusowego w Lublanie.


Zwiedzanie Piranu


Piran to moim zdaniem najbardziej malownicze miasteczko słoweńskiego wybrzeża. Charakterystyczna jest tu niska zabudowa wypełniona domami z pomarańczowymi dachami, która szczelnie zajmuje powierzchnię coraz bardziej zwężającego się lądu.

Piran z góry wygląda bajecznie. Najlepszym punktem widokowym jest wieża kościoła św. Jerzego, z której jak na dłoni widać zabudowę miasteczka.

Centralnym punktem Piranu jest Plac Tartiniego, nazwany tak na część urodzonego w Piranie wybitnego kompozytora. Obok pomnika Tartiniego, warty uwagi jest również budynek miejskiego ratusza.

Plac Tartiniego z widoczną wieżą kościoła św. Jerzego
Plac Tartiniego z widoczną wieżą kościoła św. Jerzego
Co warto zobaczyć w Słowenii - Pomnik Tartiniego i miejski ratusz w Piranie
Pomnik Tartiniego i miejski ratusz w Piranie

Kierując się na zachód, trafimy na niewielki Plac 1 Maja. Godzinny spacer po Piranie pozwoli na dokładne zobaczenie wszystkich uliczek miasta. Zwiedzanie może wydłużyć wizyta w pirańskim akwarium, do którego wstęp kosztuje 5€.

Jeśli mamy więcej czasu, bardzo polecam zdecydowanie na chwilę relaksu w jednej z przybrzeżnych kafejek. Dobrą kawę i lokalne piwo serwują np. w Punta Caffe.

Widok z góry na plac Tartiniego w Piranie
Zwarta zabudowa miasteczka Piran (Słowenia)
Piran widziany z okolic dworca autobusowego

Autobusy do Kopru i Izoli odjeżdżają z niewielkiego dworca autobusowego na południu miasteczka.


Zwiedzanie Izoli


Z racji dość niewielkiej liczby liczących się zabytków, zwiedzanie Izoli to głównie spacery po ciasnych uliczkach miasta i poszukiwanie pięknych kadrów.

Interesujące może okazać się Muzeum Kolejki Wąskotorowej i Modeli Pociągów Parenzana, w którym znajdziemy również kolekcję małych modeli statków.

Uliczka w mieście Izola (Słowenia)

Mocno ponad linię zabudowy wybija się kościół św. Mauro z organami z 1796 r. Warto zainteresować się również izolskimi pałacami: pałacem Besenghi degli Ughi, Manzioli oraz Lovisato

Zdecydowanie najwięcej radości sprawiła mi możliwość zrelaksowania się na miłej dla oka miejskiej promenadzie nadmorskiej. Miło było obserwować spokojny Adriatyk po bardzo intensywnym dniu zwiedzania słoweńskiego wybrzeża.

Promenada nadmorska w Izoli
Natalia spacerująca po nadmorskiej promenadzie w Izoli
Natalia na pomoście w Izoli

Mostar to jedna z największych atrakcji turystycznych Bałkanów. Zobacz moją listę 6 miejsc, które warto zobaczyć w Mostarze.


Polecane noclegi w Koprze, Izoli i Piranie


Wybór miejsca, w którym zdecydujemy się na nocleg, zależy od obranego przez nas kierunku zwiedzania wybrzeża. Dla mnie najwygodniejsze było zakwaterowanie się w Koprze, w którym zlokalizowaliśmy naszą bazę wypadową do podróżowania po nadmorskich miejscowościach Słowenii.


Polecane noclegi w Koprze:


 • Hostel Secret Garden – niewielki, położony w sercu staromiejskiej budowy hostel. Bardzo komfortowe, kameralne pokoje, czysta łazienka, szybkie WiFi.
 • HappyGuest Apartment – przytulny apartament dla maksymalnie 3 osób w samym centrum miasta. Na wyposażeniu posiada wszystko, czego może potrzebować podróżnik.
 • Apartment Koper – dwupiętrowy apartament tuż przy miejskiej bramie Muda. Bardzo komfortowe i urządzone z gustem miejsce do spędzenia nocy w Koprze.

Polecane noclegi w Izoli:


 • Hostel Alieti – wysoko oceniany hostel zlokalizowany tuż obok Muzeum Parenzana. Najtańszą opcją jest nocleg w dormitorium na strychu (wnętrze surowe, ale estetyczne), ale dostępne są również standardowe pokoje.
 • Medizen Apartment – nowocześnie urządzony apartament położony 300 metrów od wybrzeża Adriatyku.

Polecane noclegi w Piranie:


 • Hotel Piran – jedno z najpopularniejszy miejsc noclegowych w Piranie. Pokoje w standardzie hotelowym, śniadanie w cenie noclegu. Część pokojów zapewnia widok na morze.
 • Apartments Jago – nieco tańsza opcja niż Hotel Piran. Apartament bardzo blisko morza, w pokoju wszystko, co w pokoju znaleźć się powinno. Schludnie, bardzo dobre oceny gości.

Etap 3 – jaskinia Postojna, zamek Predjama


Jaskinia Postojna to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Słowenii, odwiedzana co roku przez tysiące turystów. Szacuje się, że przez ostatnie 200 lat odwiedziło ją aż 38 milionów zwiedzających.

Postojna to jaskinia z systemem ok. 25 kilometrów podziemnych korytarzy. Zlokalizowana jest w miejscowości Postojna, mniej więcej w połowie drogi między Lublaną a słoweńskim wybrzeżem.

Wejście do jaskini Postojna

Podróż autobusem z Kopru do Postojnej zajmuje nieco ponad godzinę – tyle samo, co jazda z Lublany. Dworzec autobusowy znajduje się w centrum miasta, a dystans dzielący go od wejścia do jaskini to nieco ponad kilometr.


Aktualne ceny biletów warto sprawdzić na stronie internetowej atrakcji. Wstęp do samej jaskini Postojna kosztował odpowiednio 25,8€ lub 27,9€, w zależności od rodzaju sezonu (daty obowiązywania podane są na stronie).

Jeśli zechcemy odwiedzić również wyrastający z jaskini zamek Predjama (oddalony o 9 km od Postojnej), za bilet łączony zapłacimy 35,7€/38,5€.

W lipcu i sierpniu między atrakcjami kursuje darmowy autobus, a w innych miesiącach roku z dojazdem trzeba sobie poradzić na własną rękę. Warto spróbować autostopu.


System jaskiń Postojna to cud natury, który oglądałem z wielkim podziwem. Pierwszą część ok. 1,5-godzinnej trasy zwiedzania spędza się w wagoniku kolejki, która wiezie turystów po 4-kilometrowej linii. Gdy jazda pociągiem się kończy, wraz z przewodnikiem zaczyna się piesze zwiedzanie. Do przejścia jest ok. 1700 metrów.

Co warto zobaczyć w Słowenii - jaskinia Postojna
Wnętrze jaskini Postojna w Słowenii

Formy skalne budzą duże emocje, bo wyglądają absolutnie wyjątkowo. Wnętrze jaskini utrzymuje stałą w ciągu roku temperaturę 8 stopni Celsjusza, warto więc mieć w zanadrzu sweter i długie spodnie. Chłodno robi się głównie podczas całkiem szybkiej jazdy kolejką.

Wnętrze jaskini Postojna

Sprawcą całego jaskiniowego “zamieszania” jest rzeka Pivka, która przez setki lat drążyła podziemne korytarze jaskini.


Niezwykle ciekawy i warty odwiedzenia jest zamek Predjama.

Średniowieczny zamek powstał na środku 123-metrowego klifu, przyklejając się do wejścia do jednej z jaskiń. Obiekt posiada dużą sieć tajemnych przejść, którymi jego władca – Erazm – mógł uciec z zamku w razie zagrożenia jego bezpieczeństwa.

Predjama to największy zamek jaskiniowy na świecie.


Aby osiągnąć kolejny cel naszego zwiedzania Słowenii, trzeba wrócić autobusem lub pociągiem do Lublany i ruszyć w dalszą drogę.

Jeśli nie będziemy zwiedzać zamku Predjama, to powinniśmy jeszcze tego samego dnia dać radę dojechać w rejon Bledu i Bohinj. Jeśli nie – noc warto spędzić w Lublanie i ruszyć w drogę rankiem.


Etap 4 – jezioro Bled i Bohinj


Dobrą bazą wypadową do jezior Bohinj i Bled jest miejscowość Bohinjska Bistrica.

Dojazd do miasteczka z Lublany zapewniają bezpośrednie autobusy oraz pociągi, które wymagają jednej przesiadki w stacji Jesenice. Bilet na autobus kosztuje 9€, a podróż zajmuje 1:50 h.

Mocno rekomenduję, aby podróż w przynajmniej jedną stronę odbyć na pokładzie pociągu. Linia kolejowa z miejscowości Jesenice do Bohinjskiej Bistricy jest jedną z najbardziej malowniczych linii, po jakich miałem okazję jechać.

Widok na stacji kolejowej Jesenice w Słowenii
Widok z okna pociągu jadącego z Jesenice do Bledu

Za przejazd pociągiem trzeba zapłacić od 7,17€ do 8,97€. Pomimo konieczności przesiadki, podróż zajmuje w zależności od pociągu od 1:35 h do nieco ponad 2 godzin.


Jezioro Bohinj


Jezioro Bohinj dzieli od miejscowości Bohinjska Bistrica niespełna 7 kilometrów. Dystans można pokonać rowerem lub kursującym często autobusem.

Busy jeżdżą średnio co godzinę, a podróż trwa tylko 8 minut. Należy wysiąść na przystanku “Bohinjsko jezero/lake” w miejscowości Ribčev Laz lub dojechać do Ukanc i przejść brzegiem jeziora do Ribčev Laz.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Cerkiew św. Jana Chrzciciela nad jeziorem Bohinj

Bardzo malowniczych kadrów dostarcza kamienny most tuż przy cerkwi św. Jana Chrzciciela. Warto wejść do jej środka chociaż na moment, aby móc zobaczyć wnętrze tej uroczej, kameralnej świątyni.

Widok na jezioro Bohinj
Okolice Bohinj widziane z mostu przy cerkwi

Jezioro Bohinj można przejść dookoła wygodną ścieżką.

Piesza trasa liczy sobie niespełna 12 km i zakładam, że spacer spokojnym tempem powinien zająć ok. 3 godzin. Można zdecydować się również na przejściem brzegiem Bohinj do miejscowości Ukanc (7 km), a tam wsiąść do powrotnego autobusu.


Jezioro Bled


Obok jaskini Postojna, jezioro Bled to największa atrakcja turystyczna Słowenii. Codziennie w sieci pojawiają się dziesiątki zdjęć z malowniczym jeziorem i niewielką wysepką na jego środku, na której stoi niewielki kościół.

Nad Bled można dojechać autobusem bezpośrednio spod jeziora Bohinj, lub dojechać autobusem do Bohinjskiej Bistricy i tam przesiąść się na pociąg. W tym przypadku zdecydowanie bardziej efektywne będzie skorzystanie z bezpośredniego autobusu.


Natalia i Blejski otok w tle

Bled z góry wygląda niesamowicie. Gdy już dotrzemy nad jezioro, koniecznie trzeba wejść na przynajmniej jeden z licznych punktów widokowych i postarać się zrobić zdjęcie rodem z pocztówki.

Naturalnymi punktami widokowymi są wzniesienia: Vielka Osojnica, Mala Osojnica i bardzo popularna Ojstrica. Jezioro wygląda świetnie również ze szczytu Straža oraz z terenu zamku (Blejski grad), który sprawia wrażenie, jakby wyrastał ze skał nad Bledem.

Zamek i wyspa nad Bledem

Dookoła jeziora poprowadzono ścieżkę, z której mogą skorzystać zarówno piesi, jak i rowerzyści. Pętla liczy sobie ponad 6 kilometrów, więc 2 godziny powinny wystarczyć na spokojny spacer z kilkoma przystankami.

Blejski otok, czyli słynna wysepka na środku jeziora, jest osiągalna przy pomocy typowych tylko dla Bledu łódek – tzw. pletny. Pletna to drewniana łódź mogąca pomieścić 18 pasażerów, sterowana przez osobę stojącą na jej końcu, czyli przez tzw. pletnara. Przepłynięcie pletną w dwie strony kosztuje 12€.

Blejski otok to jedyna naturalna wyspa w całej Słowenii. Stoi na niej kościół Wniebowzięcia Maryi. Ze względu na swoje malownicze położenie, to częste miejsce ślubów.


Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Bled ze okolicznego wzgórza

Tylko 5 kilometrów dzieli Bled od ciekawej, aczkolwiek znacznie mniej obleganej atrakcji tych stron – wąwozu Vintgar.

W lipcu i sierpniu można liczyć na busa, który zawiezie nas do wejścia do wąwozu. W pozostałych miesiącach pozostaje skorzystanie z taksówki, autostopu lub dojazd autobusem/pociągiem do miejscowości Podhom, którą od wąwozu dzieli 1,5 km.


Polecane noclegi w okolicach jezior Bohinj i Bled


Dobrą bazą wypadową dla tych osób, które chcą jednego dnia trafić i nad Bohinj, i nad Bled jest miejscowość Bohinjska Bistrica.

Jeśli chcemy zostać tylko nad Bohinj – warto zarezerwować nocleg w Ukanc, a jeśli zdecydowaliśmy na jezioro Bled – w miejscowości Bled.


Natalia w hotelu w Bohinjskiej Bistricy

 • Apartment Žvab (Bohinjska Bistrica) – przestronny pokój z balkonem i pięknym widokiem na góry. Blisko stacji kolejowej i przystanku autobusowego. Miła, uczynna właścicielka, u której można zostawić rzeczy po wymeldowaniu się.
 • TUBA Apartments (Ukanc) – apartament w malowniczej lokalizacji, kilka kroków od jeziora Bohinj.
 • Garden House Bled (Bled) – perełka wśród drogich miejsc noclegowych z Bledzie. Przytulne pokoje z balkonami w bardzo przystępnej jak na ten rejon cenie. Wnętrze urządzone z gustem. Bardzo blisko jeziora Bled.

Zastanawiasz się nad podróżą do Gruzji? Nie zwlekaj – naprawdę warto! Mój przewodnik podpowie Ci, co warto zobaczyć w Gruzji.


Etap 5 – miasta Škofja Loka i Kranj


Dwa miasta leżące na północ od Lublany to moje odkrycie w czasie planowania podróży do Słowenii. Definitywnie warte są poświęcenia jednego dnia, który rozdzielimy równo pomiędzy oba z nich.


Zwiedzanie miasta Škofja Loka


Dojazd z rejonu Bledu, Bohinjskiej Bistricy i Jesenicy zapewniają tutaj pociągi. Stacja kolejowa w Škofja Loka znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta, jednak sprzed dworca kursują dość często dowożące do miasta autobusy.

Jeśli chcemy dojechać tutaj z Lublany, do dyspozycji mamy sporo bezpośrednich autobusów, które pokonują trasę w ok. 40 minut, kosztując przy tym 4,6€.


Widok z pociągu na trasie Lublana - Skofja Loka

Škofja Loka to niewielkie, liczące niewiele ponad 11 000 mieszkańców średniowieczne miasteczko, leżące 20 kilometrów od Lublany. Nad miastem góruje zamek Loka (Loški grad), który jest dostępny do zwiedzania.

Życie miasteczka kręci się wokół głównego placu miasta – Cankarjev trg. Znajdziemy tu kilka kawiarenek i świetną piekarnię, w której kupimy świeżo wypieczonego burka. Najważniejszą budowlą placu jest kościół św. Jakuba.

Główny plac miasta Skofja Loka - Cankarjev trg
Kamienice w mieście Skofja Loka
Zabytkowe kamienice i Natalia w mieście Skofja Loka (Słowenia).
Widok na Skofja Loka z zamku

Tuż obok znajduje się Most Kapucyński, zwany też Kamiennym Mostem, przerzucony nad rzeką Selška Sora. Rzeźba stojąca na moście to podobizna Jana Nepomucena.

Najlepiej fotografować go z sąsiedniego mostu. gwarantując sobie piękny kadr z odbijającą się w rzece konstrukcją.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Najbardziej charakterystyczny kadr w mieście - Most Kapucyński
Uliczki miasta Skofja Loka

Idąc mostem na północ dotrzemy do klasztoru kapucynów, który słynie z biblioteki pełnej bardzo wartościowych zbiorów.


Zwiedzanie miasta Kranj


Škofja Loka i Kranj są połączone rozbudową siatką połączeń kolejowych. Pociąg potrzebuje na przebycie tej krótkiej trasy 8 minut, a bilet kosztuje 1,28€. Należy pamiętać, że stacja kolejowa w Škofja Loka jest dość daleko od centrum i trzeba do niej dojechać dowozowym autobusem.


Przechodząc przez most na rzece Sawa, błyskawicznie trafiamy do Starego Miasta w Kranj.

Zanim skierujemy się na centralny plac miasteczka, warto przejść na południe, w okolice kościoła św. Sebastiana, Fabiana i Rocha. Powstał on jako wotum dziękczynne za uratowanie miasta przed plagą, która nawiedziła je w XV wieku.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na stare miasto w Kranj

Tuż obok świątyni znajdziemy klimatyczną kawiarnię Pungert (Cafe galerija Pungert). Nieopodal zorganizowano ciekawy architektonicznie punkt widokowy.

Widok na kościół św. Sebastiana, Fabiana i Rocha w Kranj (Słowenia)

Wracając do centrum miasta, po lewej stronie miniemy cerkiew św. Trójcy oraz fotogeniczne schody projektu Plečnika.

Osią centrum miasta jest Glavni trg, przy którym stoi sporo niezbyt okazałych, lecz bardzo urokliwych kamieniczek. Tuż naprzeciwko fontanny znajdziemy informację turystyczną, w której można sprawdzić, czy w danym dniu możliwe jest zwiedzanie podziemnych tuneli biegnących pod Starym Miastem.

Glavni trg w Kranj

Trzeba mieć do nich sporo szczęścia – w 2019 r. podziemne wycieczki odbywały się w każdy wtorek i piątek o godz. 17:00 oraz w soboty i niedziele o 10:00. Podziemna trasa liczy sobie 1300 metrów, a za wstęp do niej trzeba zapłacić 3€.  

Miłośnicy sztuki powinno koniecznie wstąpić do Layer House (Layerjeva hiša), czyli centrum sztuki poświęconego znanemu, słoweńskiemu malarzowi Leopoldowi Layerowi.

Budynki przy Glavni trg w Kranj
Budynki przy Glavni trg w Kranj

Spacerując wzdłuż rzeki Kokra, która przez miasto przepływa pięknym kanionem, dojdziemy do prawdopodobnie jedynego na świecie ronda, któremu patronuje… bitcoin.

Jeśli mamy do dyspozycji nieco więcej czasu, pięknych widoków dostarczy droga do kościoła św. Małgorzaty, który znajduje się na górze Šmarjetna Gora. Ten niewielki kościół powstał w XIX lub X wieku i jest od setek lat popularnym miejscem pielgrzymek. Trasa z dworca kolejowego w Kranj ma niespełna 3 kilometry i powinniśmy ją przejść w godzinę.

Street art w Kranj

Przed wyjazdem z miasta warto zamówić lokalny przysmak, czyli kranjską klobasę. Jej receptura i nazwa są chronione na mocy prawa europejskiego – na zasadach tożsamych do ochrony oscypka powstającego w powiecie tatrzańskim.

Kranjska klobasa w Słowenii

Polecane noclegi w Škofja Loka i Kranj


Mając jeszcze trochę czasu do powrotnego lotu do Polski warto jest zostać na noc poza stolicą i zażyć trochę wieczornego życia w tych niewielkich, ale uroczych miastach.

Z Kranj można dojechać na lotnisko bezpośrednim autobusem. Jeśli więc nie mamy już planów związanych z Lublaną, to wcale nie musimy do niej wracać.


 • Hotel garni Paleta (Škofja Loka) – hotel z widokiem na rzekę. Nienaganny standard, śniadanie wliczone w cenę pobytu.
 • Cukrarna Guest Accommodation (Kranj) – absolutnie świetna opcja dla osób, które chcą spędzić noc w Kranj. Niska cena, bardzo przytulne wnętrza, śniadanie wliczone w cenę i lokalizacja tuż przy głównej ulicy miasteczka.
 • Apartment Na skali (Kranj) – cały, 32-metrowy apartament przy Placu Słoweńskim. Tuż obok wąwóz rzeki Kokra. Śniadanie w cenie pobytu.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Jakie dodatkowe miejsca warto zobaczyć w Słowenii?


Podczas pierwszej podróży do danego kraju nie sposób oczywiście zobaczyć wszystkiego, co warte uwagi.

Nie żałowałem wyjazdu do żadnego z miejsc, które opisałem w artykule. Szczerze zachęcam, abyście chociaż częściowo powtórzyli moją trasę, bo udało się zaplanować ją jako ciekawą i różnorodną.


Gdybym miał do dyspozycji więcej czasu, chętnie zobaczyłbym:


 • Velika Planina – bardzo malowniczy, górski płaskowyż położony 50 kilometrów na północ od Lublany,
 • Triglavski narodni park – park narodowy obejmujący obszar góry Triglav. Co prawda wąwóz Vintgar i jezioro Bled to właśnie ten rejon, ale moja wizyta tam była na tyle krótka, że czuję niedosyt.
 • Planica i skocznia narciarska Letalnica – triumfy odnosił tu Adam Małysz, a oglądanie zawodów w telewizji spowodowało, że chciałbym zobaczyć ją kiedyś na żywo.
 • Jaskinie Szkocjańskie – jedyne słoweńskie jaskinie, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziemny kanion rzeki Reka podobno zwala z nóg.
 • Lipica – malutka wieś, która jest powszechnie znana na powodu stadniny, w której hoduje się konie lipicańskie. Nietypowa, ciekawa atrakcja.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Rzeka Ljulbjanica i łódki w Lublanie

Skąd pomysł na odwiedzenie Słowenii? Czy udało mi się namówić Cię do eksploracji tego pięknego kraju? Które miejsce zaciekawiło Cię najbardziej? Daj mi o tym wszystkim znać w komentarzach – właśnie teraz.


Dołącz do społeczności bloga!


 1. Odwiedź fanpage Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Pobierz DARMOWEGO ebooka “Jak samodzielnie zaplanować podróż” i otrzymuj informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach.
Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

7 komentarzy do “Co warto zobaczyć w Słowenii? 10 najciekawszych atrakcji”

 • Zostaw swój komentarz