Co WARTO zobaczyć w Słowenii? 12 najciekawszych atrakcji turystycznych Słowenii, które powinieneś odwiedzić

25 listopada 2021
(aktualizacja: 22 sierpnia 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

W Słowenii, kraju o powierzchni województwa podlaskiego, znajdziemy tak wiele atrakcji, że można byłoby obdzielić nimi uczciwie kilka innych państw. Zwiedzanie Słowenii to wielka różnorodność krajobrazów i ciągłe obcowanie z naturą oraz ciekawą architekturą miast. Dzięki mojej liście 12 najciekawszych atrakcji Słowenii dowiesz się, co warto zobaczyć podczas Twojej podróży.

Co znajdziesz w artykule?

 • mapę z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami Słowenii,
 • propozycje miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Słowenii,
 • informacje o możliwościach dojazdu do kolejnych atrakcji,
 • propozycje noclegów we wszystkich odwiedzanych miejscowościach w Słowenii.

Jak zaplanować zwiedzanie Słowenii?

Pierwsza w życiu podróż do Słowenii to okazja, żeby odwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca kraju. Przed podróżą do Słowenii dobrze jest poznać jak najwięcej informacji praktycznych, które ułatwią przygotowania, a później podróżowanie po kraju.

Zanim przejdziesz do planowania zwiedzania i atrakcji, które będziesz chciał zobaczyć w Słowenii, rzuć okiem na powyższy artykuł. Zebrałem w nim ważne informacje, które ułatwią Ci podróż do Słowenii na własną rękę. Jeśli ten etap masz już za sobą - czas na wybór najciekawszych atrakcji Słowenii.

Mapa najważniejszych atrakcji Słowenii

Na interaktywnej mapie atrakcji, polecanych restauracji, kawiarni i rekomendowanych noclegów w Gruzji zaznaczyłem wszystkie ważne punkty, które przydadzą Ci się w czasie wyjazdu. Znajdziesz na niej:

 • wszystkie miejsca w Słowenii, które warto zobaczyć w czasie pierwszej podróży,
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w poszczególnych miastach,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać,
 • ważne punkty związane z transportem.

Z mapki będziesz mógł korzystać zarówno na komputerze, jak i na Twoim telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Słowenii.

ZWIEDZAJ SŁOWENIĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje Słowenii

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Słowenii - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Pamiętaj o tym, zanim wyjedziesz do Słowenii

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Słowenii na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty na Słowenię korzystając z wyszukiwarki lotów Momondo.

Wykup ubezpieczenie podróży, a wcześniej sprawdź jego koszty w darmowym kalkulatorze.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Wynajmij samochód i bądź elastyczny w podróżowaniu po zakamarkach Słowenii.

Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał Słowenię.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Słowenia, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.

Co warto zobaczyć w Słowenii? 12 najciekawszych atrakcji, które warto odwiedzić

Objazd Słowenii podzieliłem na kilka etapów, a cała wycieczka zaczyna i kończy się w Lublanie. Centralne położenie stolicy Słowenii pomaga w planowaniu wyjazdów w różne zakątki kraju, bo późniejszy powrót do Lublany nie wiąże się z długą podróżą.

Słowenia obfituje w atrakcje, których nie sposób zobaczyć podczas tygodniowej podróży po kraju. Na końcu artykułu podałem informacje o miejscach, których z braku czasu nie udało mi się odwiedzić, ale uznałem je za warte uwagi i wspomnienia. Bierzmy się więc za poznawanie atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Słowenii.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

1. Lublana

Stolica Słowenii, Lublana, to oczywisty i obowiązkowy punkt na liście najważniejszych atrakcji Słowenii. Miasto to jedna z najmniejszych europejskich stolic z powierzchnią zbliżoną do Zielonej Góry. Nafaszerowane pięknymi budynkami Stare Miasto można przejść pieszo w kilkadziesiąt minut.

Lublana od 2006 r. przechodzi głębokie zmiany organizacyjne, które spowodowały, że stała się miastem przyjaznym pieszym. Ulice Starego Miasta są zamknięte dla ruchu samochodowego, będąc deptakiem dla setek odwiedzających miasto turystów i samych Słoweńców.

Potrójny Most w Lublanie (Słowenia)

Dystans dzielący główny dworzec autobusowy Lublany i jeden z symboli miasta - Smoczy Most (Zmajski most), to tylko 650 metrów. Spacer wiedzie ulicą Resljeva cesta. Miejska legenda głosi, że gdy mostem przechodzi dziewica, smok macha do niej swoim ogonem.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Lublanę ze Smoczego Mostu (Słowenia)

Przechodząc przez most zwróć uwagę na hale targowe położone tuż przy rzece Ljubljanicy. To jedno z licznych dzieł Jože Plečnika, wybitnego słoweńskiego architekta, któremu stolica Słowenii zawdzięcza wiele ze swojego aktualnego kształtu. Będziesz spotykał się z jego architekturą jeszcze wielokrotnie, spacerując po Lublanie.

Hale targowe nad brzegiem rzeki Ljubljanica
Hale targowe nad brzegiem rzeki Ljubljanica

Plečnik jest również autorem jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta, czyli Potrójnego Mostu (Tromostovje) zlokalizowanego na łuku rzeki Ljubljanicy.

Z mostu świetnie widać plac Prešerena i stojący przy nim kościół Zwiastowania Pańskiego. Po drugiej stronie rzeki odsłania się widok na lublański zamek wznoszący się wyraźnie ponad miejską zabudowę.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Górujący nad miastem zamek widziany z Potrójnego Mostu
Górujący nad miastem zamek widziany z Potrójnego Mostu
Rzeka Ljubljanica ze statkiem wycieczkowym (Słowenia)

Tuż za mostem, na parterze narożnej kamienicy, znajduje się punkt informacji turystycznej, w którym można otrzymać przydatne materiały ułatwiające zwiedzanie miasta.

Idąc dalej prosto dojdziemy do fontanny Robba i Ratusza. Biegnąca tu ulica obfituje z restauracje, bary i galerie sztuki. Skręcając w lewo trafimy do katedry Świętego Mikołaja, do której wstęp jest płatny.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Ulica Starego Miasta w Lublanie

Tuż obok znajduje się kameralna restauracja Klobasarna podająca prawdopodobnie najlepszą na świecie kiełbasę.

Wejście na zamek w Lublanie to świetny pomysł dla tych, którzy uwielbiają patrzeć na miasto z góry.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Lublanę ze wzgórza zamkowego
Widok na miasto ze wzgórza zamkowego. W prawym rogu widoczny jest tor, po którym jeździ zamkowy funikular
Zamek w Lublanie (Słowenia)
Zamek w Lublanie widziany z poziomu miasta

Otoczenie zamku jest otwarte dla gości i można tu przebywać za darmo, jednak wejście na teren zamku jest już płatne.

Jeśli nie mamy ochoty na wdrapywanie się na zamek, możemy skorzystać z funikulara. Aktualne ceny i godziny otwarcia można sprawdzić na stronie internetowej zamku.

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW SŁOWENII

Najciekawsze atrakcje i punkty Słowenii na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

Drugi brzeg Ljubljanicy jest nieco mniej obfity w atrakcje. Warta uwagi jest stworzona ręką Plečnika Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka z bardzo ciekawą fasadą. Przy ulicy Šubičeva znajduje się Narodowe Muzeum Słowenii i krajowy parlament. Kierując się w stronę parku Tivoli znajdziemy również cerkiew Świętych Cyryla i Metodego.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Fasada Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej w Lublanie
Ciekawa fasada Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej

Najlepszy widok na Lublanę gwarantuje restauracja znajdująca się na szczycie najwyższego budynku miasta i całego kraju - Nebotičnik. Wjazd na górę jest darmowy, ale warto usiąść na chwilę w restauracji i nacieszyć się pięknymi widokami przy dobrej kawie.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok za Lublanę i zamek z restauracji w wieżowcu Nebotičnik
Natalia w restauracji na szczycie wieżowca Nebotičnik w Lublanie (Słowenia)

Po dniu pełnym zwiedzania można rozluźnić się nieco w znajdującym się na Placu Kongresowym (Kongresni Trg) Domu Iluzji (Hisa Iluzij). Takie atrakcje to dobra odskocznia od całodniowego spaceru po mieście.

Atrakcja w Domu Iluzji w Lublanie
Jedna z atrakcji w Domu Iluzji w Lublanie (Słowenia)

Na północ od placu, w rejonie dworca kolejowego, znajdziesz dzielnicę Metelkova.

Niezależne, artystyczne miasteczko jest nieco podobne do kopenhaskiej Christianii, jest jednak znacznie od niego bezpieczniejsze i pozbawione obecnego jawnie przemysłu narkotykowego.

Budynek w alternatywnej dzielnicy Metelkova
Budynek w dzielnicy Metelkova
Rzeźba w Metelkova (Lublana)

Na zwiedzanie Lublany poświęć 1 lub 2 dni. Podstawowe atrakcje miasta uda się zobaczyć w jeden dzień, a po nocy spędzonej w lublańskim hotelu można ruszać w dalszą drogę.

Gdzie spać w Lublanie?

BUDŻETOWO

Fluxus Hostel

CECHY OBIEKTU
położenie obok Starego Miasta przytulna atmosfera

CAŁY APARTAMENT

Apartment Napoleon

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzony
w sercu Starego Miasta

KOMFORTOWO

Atelier Hotel

CECHY OBIEKTU
tuż obok Starego Miasta
wysoki, nowoczesny standard

2. Wybrzeże Słowenii (Piran, Izola, Koper)

Słowenia, chociaż nie jest to tak oczywiste jak w przypadku Chorwacji czy Czarnogóry, posiada dostęp do morza.

Długość linii brzegowej nie jest może imponująca - to tylko 44,4 km, ale miasta zlokalizowane przy wybrzeżu nie mają się absolutnie czego wstydzić. Pod względem turystycznym warte uwagi są moim zdaniem trzy miasta - Koper, Izola i Piran.

Marina w miejscowości Piran (Słowenia)

Tuż obok Piranu znajdziemy bardzo popularny kurort Portorož, który o ile jest dobrym miejscem na nadmorski wypoczynek, to już pod względem atrakcji nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Bez wahania można odpuścić odwiedziny w tym miasteczku.

Zabytkowe centra trzech miasteczek są na tyle niewielkie, że planując nocleg w jednym z nich, możemy bez kłopotu i pośpiechu zwiedzić je wszystkie w 1-1,5 dnia.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Jak dojechać do słoweńskiego wybrzeża (z Lublany)?

Z Lublany do Kopru można dojechać zarówno pociągiem, jak i autobusem.

Podróż pociągiem trwa ok. 2:30 h. Ceny biletów i aktualny rozkład jazdy pociągów można sprawdzić na stronie internetowej spółki Slovenske železnice - tam też można kupić bilet. Autobusy pokonują trasę z Lublany do Kopru w 1:30 - 2:20 h, w zależności od danego połączenia.

Główny dworzec autobusowy i kolejowy w Koprze znajdują się tuż obok siebie, w południowej części miasta. Spacer do położonego centralnie placu Tito zajmuje ok. 15-20 minut (to niespełna 1,5 kilometra).

Koper

Koper to słoweńskie okno na morski świat - to jedyny port tego kraju. W czasach Republiki Weneckiej był jednym z najważniejszych miast tego regionu Europy. Stare Miasto w Koprze jest otoczone murami obronnymi, przez co zwiedzanie Kopru zacznij od przejścia przez jedną z miejskich bram - bramę Muda.

Zobacz wszystkie dostępne hotele i miejsca noclegowe w Koprze

Koper słynie z dużej liczby staromiejskich placów, a najważniejszym z nich jest plac Tito (Titov trg) leżący w sercu miasta. Przy placu znajduje się ważny zabytek Kopru - XV-wieczny Pałac Pretorów. Po wschodniej stronie placu stoi okazała katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z wieżą, która aktualnie jest miejskim punktem widokowym.

Plac Tita w Koprze (Słowenia)
Jeden z najważniejszych zabytków Kopru - XV-wieczny Pałac Pretorów
Jeden z najważniejszych zabytków Kopru - XV-wieczny Pałac Pretorów

Wąskie uliczki prowadzą do wybrzeża Adriatyku, gdzie w ciepłe dni wylegują się na parkowych trawnikach dziesiątki turystów i mieszkańców Kopru.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Słoweńskie WYBRZEŻE nie jest szczególnie imponujące. Wyliczono, że jest go mniej niż 50 km. Nad Adriatykiem leżą 4 najważniejsze, nadmorskie miejscowości - Piran, Portorož, Izola i główny port Słowenii - Koper. ⠀ ⠀ ???? A co dzieje się na zdjęciu? Spacerujemy po Koprze, bo wyjątkowo, na 15 minut przestało padać. Nie trafiliśmy zupełnie z pogodą i przez to nie udało się wypożyczyć roweru i przejechać nadmorskiej trasy Koper - Izola - Piran i z powrotem. ⠀ ⠀ Gdzie podobało mi się najbardziej? Zdecydowanie w Piranie, który leży na uroczym cypelku z niską, kameralną zabudową. ⠀ ⠀ Byliście nad słoweńskim morzem? Co, gdzie, kiedy? No pochwalcie się!⠀ ⠀ -----⠀ #podrozemaleiduze #podroze #podróż #krajobraz #miasto #widoki #wybrzeze #staremiasto #amazingplacestovisit #igtraveller #kochampodroze #podroznik #blogpodrozniczy #polskieblogipodroznicze #pieknewidoki #pieknywidok #polishtraveller #kochampodróże #bartekwpodrozy #kolory #uliczki #travelpicsdaily ⠀ ⠀

Post udostępniony przez Travel blog ???? Bartek Dziwak (@bartekwpodrozypl)

Tu też można liczyć na świetne restauracje i kawiarnie serwujące pyszne lody, które smakowały nam również w strugach majówkowego deszczu. Smak zweryfikowaliśmy w lokalu o nazwie Kavarna In Slaščičarna Kroštola.

Polecane noclegi w Koprze:

 • HappyGuest Apartment - przytulny apartament dla maksymalnie 3 osób w samym centrum miasta. Na wyposażeniu posiada wszystko, czego może potrzebować podróżnik.
 • Apartment Koper - dwupiętrowy apartament tuż przy miejskiej bramie Muda. Bardzo komfortowe i urządzone z gustem miejsce do spędzenia nocy w Koprze.

Piran

Piran to moim zdaniem najbardziej malownicze miasteczko słoweńskiego wybrzeża. Charakterystyczna jest tu niska zabudowa wypełniona domami z pomarańczowymi dachami, która szczelnie zajmuje powierzchnię coraz bardziej zwężającego się lądu.

Piran z góry wygląda bajecznie. Najlepszym punktem widokowym jest wieża kościoła św. Jerzego, z której jak na dłoni widać zabudowę miasteczka i jego najciekawsze atrakcje.

Centralnym punktem Piranu jest Plac Tartiniego, nazwany tak na część urodzonego w Piranie wybitnego kompozytora. Obok pomnika Tartiniego, warty uwagi jest również budynek miejskiego ratusza.

Plac Tartiniego z widoczną wieżą kościoła św. Jerzego
Plac Tartiniego z widoczną wieżą kościoła św. Jerzego
Co warto zobaczyć w Słowenii - Pomnik Tartiniego i miejski ratusz w Piranie
Pomnik Tartiniego i miejski ratusz w Piranie

Kierując się na zachód, trafimy na niewielki Plac 1 Maja. Godzinny spacer po Piranie pozwoli na dokładne zobaczenie wszystkich uliczek miasta. Zwiedzanie może wydłużyć wizyta w pirańskim akwarium, które prezentuje ponad 200 gatunków roślin i zwierząt występujących w pobliskim morzu.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Jeśli mamy więcej czasu, polecam zdecydowanie na chwilę relaksu w jednej z przybrzeżnych kafejek. Dobrą kawę i lokalne piwo serwują np. w Punta Caffe.

Widok z góry na plac Tartiniego w Piranie
Zwarta zabudowa miasteczka Piran (Słowenia)
Piran widziany z okolic dworca autobusowego

Autobusy do Kopru i Izoli odjeżdżają z niewielkiego dworca autobusowego na południu miasteczka. Odjeżdżają często, ale możesz zdecydować się również na wypożyczenie roweru i w ten sposób przemieszczać się po słoweńskim wybrzeżu.

Polecane noclegi w Piranie:

 • Hotel Piran - jedno z najpopularniejszych miejsc noclegowych w Piranie. Pokoje w standardzie hotelowym, śniadanie w cenie noclegu. Część pokojów zapewnia widok na morze.
 • Apartments Jago - nieco tańsza opcja niż Hotel Piran. Apartament bardzo blisko morza, w pokoju wszystko, co w pokoju znaleźć się powinno. Schludnie, bardzo dobre oceny gości.

Izola

Z racji dość niewielkiej liczby liczących się zabytków, zwiedzanie Izoli to głównie spacery po ciasnych uliczkach miasta i poszukiwanie pięknych kadrów.

Interesujące może okazać się Muzeum Kolejki Wąskotorowej i Modeli Pociągów Parenzana, w którym znajdziemy również kolekcję małych modeli statków.

Uliczka w mieście Izola (Słowenia)

Mocno ponad linię zabudowy wybija się kościół św. Mauro z organami z 1796 r. Zainteresuj się również izolskimi pałacami: pałacem Besenghi degli Ughi, Manzioli oraz Lovisato

Promenada nadmorska w Izoli
Natalia na pomoście w Izoli

Zdecydowanie najwięcej radości sprawiła mi możliwość zrelaksowania się na miłej dla oka miejskiej promenadzie nadmorskiej. Miło było obserwować spokojny Adriatyk po bardzo intensywnym dniu zwiedzania słoweńskiego wybrzeża.

Polecane noclegi w Izoli:

 • Hostel Alieti - wysoko oceniany hostel zlokalizowany tuż obok Muzeum Parenzana. Najtańszą opcją jest nocleg w dormitorium na strychu, ale dostępne są również standardowe pokoje.
 • Medizen Apartment - nowocześnie urządzony apartament położony 300 metrów od wybrzeża Adriatyku.

3. Jaskinia Postojna, zamek Predjama

Jaskinia Postojna to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Słowenii, odwiedzana co roku przez tysiące turystów. Szacuje się, że przez ostatnie 200 lat odwiedziło ją aż 38 milionów zwiedzających.

Postojna to jaskinia z systemem ok. 25 kilometrów podziemnych korytarzy. Zlokalizowana jest w miejscowości Postojna, mniej więcej w połowie drogi między Lublaną a słoweńskim wybrzeżem.

Wejście do jaskini Postojna

Podróż autobusem z Kopru do Postojnej zajmuje nieco ponad godzinę - tyle samo, co jazda z Lublany. Dworzec autobusowy znajduje się w centrum miasta, a Jaskinia Postojna znajduje się kilometr dalej.

Aktualne ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej atrakcji. Ceny biletów różnią się w zależności od okresu w roku (w sezonie jest drożej). Jeśli zechcesz odwiedzić również wyrastający z jaskini zamek Predjama (Predjamski Grad) oddalony o 9 km od Postojnej, możesz kupić bilet łączony w promocyjnej cenie.

W lipcu i sierpniu między atrakcjami kursuje darmowy autobus, a w innych miesiącach roku z dojazdem trzeba sobie poradzić na własną rękę. Jeśli masz ochotę, spróbuj swoich sił w autostopowaniu.

ZWIEDZAJ SŁOWENIĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje Słowenii

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Słowenii - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Jaskinia Postojna to cud natury, który oglądałem z wielkim podziwem. Pierwszą część ok. 1,5-godzinnej trasy zwiedzania spędza się w wagoniku kolejki, która wiezie turystów po 4-kilometrowej linii. Gdy jazda pociągiem się kończy, wraz z przewodnikiem zaczyna się piesze zwiedzanie. Do przejścia jest ok. 1700 metrów.

Co warto zobaczyć w Słowenii - jaskinia Postojna
Wnętrze jaskini Postojna w Słowenii

Formy skalne budzą duże emocje, bo wyglądają absolutnie wyjątkowo. Wnętrze jaskini utrzymuje stałą w ciągu roku temperaturę 8 stopni Celsjusza, miej więc w zanadrzu sweter i długie spodnie. Chłodno robi się głównie podczas szybkiej jazdy kolejką.

Wnętrze jaskini Postojna

Sprawcą całego jaskiniowego "zamieszania" jest rzeka Pivka, która przez setki lat drążyła podziemne korytarze jaskini.

Warty odwiedzenia jest też zamek Predjama (Predjamski Grad). Średniowieczny zamek powstał na środku 123-metrowego klifu, przyklejając się do wejścia do jednej z jaskiń. Obiekt posiada dużą sieć tajemnych przejść, którymi jego władca - Erazm - mógł uciec z zamku w razie zagrożenia jego bezpieczeństwa.

Zamek Predjama to największy zamek jaskiniowy na świecie. Czteropiętrowy zamek zbudowano tuż przy prawie 100-metrowej skale, przez co budowla robi niezapomniane wrażenie. Trudno o podobny budynek w naszej części świata. Wykorzystywane przez zamek partie jaskini to duży wabik dla turystów.

Aby osiągnąć kolejny cel naszego zwiedzania Słowenii, trzeba wrócić autobusem lub pociągiem do Lublany i ruszyć w dalszą drogę. Jeśli nie będziesz zwiedzać zamku Predjama, to powinnieneś jeszcze tego samego dnia dać radę dojechać w rejon Bledu i Bohinj. Jeśli nie - noc można spędzić w Lublanie i ruszyć w drogę rankiem.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

4. Jezioro Bled

Obok jaskini Postojna, jezioro Bled to największa atrakcja turystyczna całej Słowenii.

Codziennie w sieci pojawiają się dziesiątki zdjęć z malowniczym jeziorem i niewielką wysepką na jego środku, na której stoi niewielki kościół. Jeziora Bled nie wypada więc pominąć w swoim planie zwiedzania Słowenii.

Nad Bled można dojechać autobusem bezpośrednio spod jeziora Bohinj, lub dojechać autobusem do Bohinjskiej Bistricy i tam przesiąść się na pociąg. W tym przypadku bardziej efektywne będzie dojechanie do jeziora Bled bezpośrednim autobusem.

Natalia i Blejski otok w tle

Jezioro Bled z góry wygląda niesamowicie. Gdy już dotrzemy nad jezioro, koniecznie trzeba wejść na przynajmniej jeden z licznych punktów widokowych i postarać się zrobić zdjęcie rodem z pocztówki.

Naturalnymi punktami widokowymi są wzniesienia: Vielka Osojnica, Mala Osojnica i najbardziej popularna Ojstrica. Na wody jeziora Bled można również patrzeć ze szczytu Straža oraz z terenu zamku (Blejski grad), który sprawia wrażenie, jakby wyrastał ze skał nad Bledem.

Zamek i wyspa nad Bledem

Dookoła jeziora poprowadzono ścieżkę, z której mogą skorzystać zarówno piesi, jak i rowerzyści. Pętla liczy sobie ponad 6 kilometrów, więc 2 godziny powinny wystarczyć na spokojny spacer z kilkoma przystankami.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na Bled ze okolicznego wzgórza

Blejski otok, czyli słynna wysepka na środku jeziora, jest osiągalna przy pomocy typowych tylko dla Bledu łódek - tzw. pletny. Pletna to drewniana łódź mogąca pomieścić 18 pasażerów, sterowana przez osobę stojącą na jej końcu, czyli przez tzw. pletnara. Przepłynięcie pletną w dwie strony kosztuje 12€.

Blejski otok to jedyna naturalna wyspa w całej Słowenii. Stoi na niej kościół Wniebowzięcia Maryi. Ze względu na swoje malownicze położenie, to częste miejsce ślubów.

Dobrą bazą wypadową do jeziora Bled i Bohinj jest miejscowość Bohinjska Bistrica. Dojazd do miasteczka z Lublany zapewniają bezpośrednie autobusy oraz pociągi, które wymagają jednej przesiadki w stacji Jesenice.

Widok na stacji kolejowej Jesenice w Słowenii
Widok z okna pociągu jadącego z Jesenice do Bledu

Mocno polecam Ci, abyś podróż w przynajmniej jedną stronę odbył na pokładzie pociągu. Linia kolejowa z miejscowości Jesenice do Bohinjskiej Bistricy jest jedną z najbardziej malowniczych linii, po jakich miałem okazję jechać.

Polecane noclegi w rejonie jezior Bled i Bohinj:

 • Apartment Žvab (Bohinjska Bistrica) - przestronny pokój z balkonem i widokiem na góry. Blisko stacji kolejowej i przystanku autobusowego. Miła właścicielka, u której można zostawić rzeczy po wymeldowaniu się.
 • TUBA Apartments (Ukanc) - apartament w malowniczej lokalizacji, kilka kroków od jeziora Bohinj.
 • Jazz Bled B&B (Bled) - proste, czyste pokoje niedaleko jeziora Bled. Śniadanie wliczone w cenę noclegu. 

5. Jezioro Bohinj

Jezioro Bohinj dzieli od miejscowości Bohinjska Bistrica niespełna 7 kilometrów. Dystans można pokonać rowerem lub kursującym często autobusem.

Busy jeżdżą średnio co godzinę, a podróż trwa tylko 8 minut. Należy wysiąść na przystanku "Bohinjsko jezero/lake" w miejscowości Ribčev Laz lub dojechać do Ukanc i przejść brzegiem jeziora do Ribčev Laz.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Cerkiew św. Jana Chrzciciela nad jeziorem Bohinj

Bardzo malowniczych kadrów dostarcza kamienny most tuż przy cerkwi św. Jana Chrzciciela. Wejdź do niej chociaż na moment, aby zobaczyć wnętrze tej uroczej, kameralnej świątyni.

Widok na jezioro Bohinj
Okolice Bohinj widziane z mostu przy cerkwi

Jezioro Bohinj można przejść dookoła wygodną ścieżką.

Piesza trasa liczy sobie niespełna 12 km i zakładam, że spacer spokojnym tempem powinien zająć ok. 3 godzin. Można zdecydować się również na przejściem brzegiem Bohinj do miejscowości Ukanc (7 km), a tam wsiąść do powrotnego autobusu.

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Pamiętaj, żeby przed każdym wyjazdem za granicę wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę za nie więcej niż kilka złotych dziennie. 

6. Wąwóz Vintgar

Tylko 5 kilometrów dzieli jezioro Bled od ciekawej, aczkolwiek znacznie mniej obleganej atrakcji tych stron - wąwozu Vintgar. Jako, że to tylko rzut beretem od jeziora Bled, warto znaleźć chwilę na spacer wzdłuż wąwozu. Jego ściany mają w niektórych miejscach 100 metrów wysokości, a ścieżka prowadzi tuż przy rzece Radovna.

Trasa do przejścia liczy sobie niespełna 2 kilometry. Na końcu drogi czeka nagroda - wysoki na 13 metrów wodospad Sum.

W szczycie sezonu można liczyć na autobus, który dowozi turystów do wejścia do wąwozu. W pozostałych miesiącach wąwóz Vintgar jest dostępny dzięki taksówkom, autostopowi lub dojeździe autobusem/pociągiem do miejscowości Podhom, którą od wąwozu dzieli 1,5 km.

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW SŁOWENII

Najciekawsze atrakcje i punkty Słowenii na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

7. Škofja Loka

Škofja Loka to niewielkie, liczące niewiele ponad 11 000 mieszkańców średniowieczne miasteczko, leżące 20 kilometrów od Lublany. Nad miastem góruje zamek Loka (Loški grad), który jest dostępny do zwiedzania.

Życie miasteczka kręci się wokół głównego placu miasta - Cankarjev trg. Znajdziemy tu kilka kawiarenek i świetną piekarnię, w której kupimy świeżo wypieczonego burka. Najważniejszą budowlą placu jest kościół św. Jakuba.

Główny plac miasta Skofja Loka - Cankarjev trg
Kamienice w mieście Skofja Loka
Zabytkowe kamienice i Natalia w mieście Skofja Loka (Słowenia).
Widok na Skofja Loka z zamku

Tuż obok znajduje się Most Kapucyński, zwany też Kamiennym Mostem, przerzucony nad rzeką Selška Sora. Rzeźba stojąca na moście to podobizna Jana Nepomucena.

Najlepiej fotografować go z sąsiedniego mostu. gwarantując sobie piękny kadr z odbijającą się w rzece konstrukcją.

Natalia w Škofja Loka z widokiem na most
Uliczki miasta Skofja Loka

Idąc mostem na północ dotrzemy do klasztoru kapucynów, który słynie z biblioteki pełnej bardzo wartościowych zbiorów. Na zwiedzanie miasteczka wystarczy Ci kilka godzin, więc możesz zaplanować przyjazd tutaj jako jednodniową wycieczkę z Lublany lub nie spieszyć się i zostać tu na noc.

Polecane noclegi w Škofja Loka:

 • Hotel garni Paleta - hotel z widokiem na rzekę. Nienaganny standard, śniadanie wliczone w cenę pobytu.
 • Hotel Zamorc - czterogwiazdkowy hotel w samym sercu miasta. Wysoki standard, nowocześnie urządzone pokoje, śniadanie w cenie pokoju. 
 • Apartment Sopar - przestronne mieszkanie z dostępem do dużej kuchni, dobrze wyposażone. Apartament może pomieścić do 4 osób.

8. Kranj

Škofja Loka i Kranj są połączone rozbudową siatką połączeń kolejowych. Pociąg potrzebuje na przebycie tej krótkiej trasy raptem 8 minut. Po dojeździe do Kranj pozostanie Ci przejść przez most na rzece Sawa, aby błyskawicznie trafiać do centrum Starego Miasta.

Zanim skierujesz się na centralny plac miasteczka, przejdź na południe, w okolice kościoła św. Sebastiana, Fabiana i Rocha. Powstał on jako wotum dziękczynne za uratowanie miasta przed plagą, która nawiedziła je w XV wieku.

Co warto zobaczyć w Słowenii - Widok na stare miasto w Kranj

Tuż obok świątyni znajdziemy klimatyczną kawiarnię Pungert (Cafe galerija Pungert). Nieopodal zorganizowano ciekawy architektonicznie punkt widokowy. Wracając do centrum miasta, po lewej stronie miniemy cerkiew św. Trójcy oraz fotogeniczne schody projektu Plečnika.

Widok na kościół św. Sebastiana, Fabiana i Rocha w Kranj (Słowenia)

Osią centrum miasta jest Glavni trg, przy którym stoi sporo niezbyt okazałych, lecz bardzo urokliwych kamieniczek. Tuż naprzeciwko fontanny znajdziemy informację turystyczną, w której można sprawdzić, czy w danym dniu możliwe jest zwiedzanie podziemnych tuneli biegnących pod Starym Miastem.

Glavni trg w Kranj

Trzeba mieć do nich sporo szczęścia - w 2019 r. podziemne wycieczki odbywały się w każdy wtorek i piątek o godz. 17:00 oraz w soboty i niedziele o 10:00. Podziemna trasa liczy sobie 1300 metrów.

ZWIEDZAJ SŁOWENIĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje Słowenii

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Słowenii - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Miłośnicy sztuki powinno koniecznie wstąpić do Layer House (Layerjeva hiša), czyli centrum sztuki poświęconego znanemu, słoweńskiemu malarzowi Leopoldowi Layerowi.

Budynki przy Glavni trg w Kranj

Spacerując wzdłuż rzeki Kokra, która przez miasto przepływa pięknym kanionem, dojdziemy do prawdopodobnie jedynego na świecie ronda, któremu patronuje... bitcoin.

Jeśli mamy do dyspozycji nieco więcej czasu, pięknych widoków dostarczy droga do kościoła św. Małgorzaty, który znajduje się na górze Šmarjetna Gora. Ten niewielki kościół powstał w XIX lub X wieku i jest od setek lat popularnym miejscem pielgrzymek. Trasa z dworca kolejowego w Kranj ma niespełna 3 kilometry i powinniśmy ją przejść w godzinę.

Street art w Kranj

Przed wyjazdem z miasta zamów lokalny przysmak, czyli kranjską klobasę.

Jej receptura i nazwa są chronione na mocy prawa europejskiego - na zasadach tożsamych do ochrony oscypka powstającego w powiecie tatrzańskim.

Kranjska klobasa w Słowenii

Wycieczkę do Kranj możesz połączyć ze zwiedzaniem Škofja Loka. Bez problemu zorganizujesz to jako jednodniowy wypad z Lublany. Możesz też na miejscu zadecydować, które miasto podoba Ci się bardziej i zostać w nim na noc, dając sobie jeszcze szansę na dobrą kolację "na mieście".

Polecane noclegi w Kranj:

 • Cukrarna Guest Accommodation - absolutnie świetna opcja dla osób, które chcą spędzić noc w Kranj. Niska cena, bardzo przytulne wnętrza, śniadanie wliczone w cenę i lokalizacja tuż przy głównej ulicy miasteczka.

9. Jaskinie Szkocjańskie

Będąc w Słowenii trudno zapomnieć o jaskiniach. Jaskinie Szkocjańskie to jedyne słoweńskie jaskinie, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wpis na listę w 1986 r. przyciągnął do słynącego z jaskiń rejonu Karst rzesze turystów. Warto znaleźć czas na odwiedziny zarówno w jaskini Postojna, jak i tutaj - wszystko dzięki różnorodnym trasom turystycznym.

co warto zobaczyć w Słowenii
Rozmiar Jaskiń Szkocjańskich i wijąca się pod ziemią Reka robią ogromne wrażenie. Źródło: park-skocjanske-jame.si

Dla turystów w Jaskiniach Szkocjańskich są udostępnione trzy trasy zwiedzania. Obecność na liście UNESCO pozwoliła zachować jaskinie w naturalnym stanie, nie wprowadzając do środka zbyt wiele komercji. W ramach zwiedzania możesz obejrzeć podziemny kanion rzeki Reka i setki ciekawych form skalnych, które tworzyły się w jaskini przez setki tysięcy lat.

Na potrzeby ochrony tego miejsca, na terenie Jaskin Szkocjańskich obowiązuje zakaz fotografowania. Uszanuj go proszę, bo wprowadzono go ze względu na ochronę unikalnej przyrody tego miejsca.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

10. Alpy Julijskie

Przy okazji wizyty nad jeziorem Bled i Bohinj zahaczyliśmy już o rejon Alp Julijskich, ale wymaga on jednak

Ważną częścią Alp Julijskich jest Triglawski Park Narodowy (Triglavski narodni park) obejmujący obszar góry Triglav. Najwyższy szczyt Alp Julijskich, czyli właśnie Triglav, to nie jedyny punkt warty uwagi w tej części Słowenii.

Natalia w hotelu w Bohinjskiej Bistricy

W ramach poznawania Alp Julijskich, możesz odwiedzić też Planicę, w której znajdziesz skocznię narciarską Letalnica. Triumfy odnosił tu Adam Małysz, a oglądanie zawodów w telewizji spowodowało, że wielu Polaków zapamiętało tę nazwę i chętnie przyjeżdża w tej rejon Słowenii w "sentymentalną podróż".

W Alpy Julijskie przyjeżdża się też po to, aby poszusować na nartach. Działa tutaj kilka znanych ośrodków narciarskich: Bovec, Kranjska Gora i Ratece-Planic. Dzięki temu Alpy Julijskie mają ofertę zarówno na letnie miesiące, jak i na zimę.

Niedaleko miejscowości Kranjska Gora znajdziesz Jezioro Jasna. W rzeczywistości to połączenie dwóch sztucznych jezior, które przyciąga swoją fotogenicznością. Wpadnij nad Jezioro Jasna, jeśli będziesz w tej części Słowenii, a jeśli lubisz wodospady, odwiedź również wodospad Kozjak.

Podróż do Słowenii - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Słowenii wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Domyślam się, że ten etap przygotowań może być stresujący - wypisałem więc poniżej wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Słowenii.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Słowenii na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z multiwyszukiwarki Momondo.

Wykup ubezpieczenie podróży korzystając z darmowego kalkulatora ofert.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Słowenia, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.

Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty Słowenii.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Słowenii

Jakie dodatkowe miejsca warto zobaczyć w Słowenii?

Podczas pierwszej podróży do danego kraju nie sposób oczywiście zobaczyć wszystkiego, co warte uwagi. Słowenia to niewielki kraj z ogromną różnorodnością krajobrazów i atrakcji turystycznych, więc powodów do wracania w te strony jest sporo.

Gdybym miał do dyspozycji więcej czasu, chętnie zobaczyłbym:

 • Velika Planina - bardzo malowniczy, górski płaskowyż położony 50 kilometrów na północ od Lublany;
 • Lipica - malutka wieś, która jest powszechnie znana na powodu stadniny, w której hoduje się konie lipicańskie. Nietypowa, ciekawa atrakcja.
Co warto zobaczyć w Słowenii - Rzeka Ljulbjanica i łódki w Lublanie

Czy udało mi się namówić Cię do eksploracji tego pięknego kraju? Dzięki liście atrakcji i miejsc, które warto odwiedzić w Słowenii, Twoja decyzja o wyjeździe powinna być znacznie łatwiejsza. Mam nadzieję, że zwiedzanie Słowenii będzie udane i jeszcze długo będziesz wspominał podróż do tego zakątka Europy. Życzę Ci udanej podróży do Słowenii!

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW SŁOWENII

Najciekawsze atrakcje i punkty Słowenii na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross