Świnoujście: TOP 16 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 22 kwietnia 2024 r.
Świnoujście Stawa Młyny
Świnoujście Stawa Młyny

Atrakcje Świnoujścia, którego granice wyznacza Bałtyk, Zalew Szczeciński i leżąca tuż obok granicami z Niemcami, to nie tylko rozległe plaże. Zobaczysz tu sporo zabytków z latarnią morską na czele, słynną stupę w kształcie wiatraka na wejściu do portu, czy miejsca związane ze statusem uzdrowiska. Malownicze Świnoujście leży na północno-zachodnim krańcu Polski, i zajmuje wiele wysp, w tym największe: Uznam, Wolin i Karsibór.

Przygotowałem przewodnik z listą 16 atrakcji i ciekawych miejsc Świnoujścia z plażami, zabytkami architektury, ale też pięknymi zakątkami natury i pomysłami na aktywne spędzanie czasu. Znajdziesz tu też rekomendacje restauracji oraz dobrych noclegów w Świnoujściu.

Świnoujście to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości na polskim morzem oraz na samym Pomorzu Zachodnim. Zwiedzanie rozdzielonych rzeką Świną części miasta to ciekawy pomysł na urlop.

Czy warto odwiedzić Świnoujście?

Świnoujście to miasto wyspiarskie, leżące łącznie na 44 wyspach – chociaż główne atrakcje Świnoujścia znajdziesz na trzech największych wyspach. Nie ma w Polsce drugiego tak wyjątkowo położonego miasta. Świnoujście z każdym rokiem rośnie, bo… prądy morskie ciągle nanoszą piasek na plaże i wydłużają granice miasta. To popularny nadbałtycki kurort, który poza ciekawymi miejscami do zwiedzania, daje też możliwość aktywnego spędzania czasu nad Bałtykiem.

Świnoujście słynie z szerokich, piaszczystych plaż, które są dobrym miejscem do wypoczynku, opalania się oraz aktywnego spędzania czasu nad morzem. Czyste, błękitne wody Bałtyku przyciągają zarówno miłośników kąpieli, jak i spacerów brzegiem morza. Jeśli jednak nie chcesz jedynie spędzać czasu w wodzie i na plaży, to Świnoujście oferuje także wiele możliwości do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, m.in. sporty wodne, wycieczki rowerowe, parki linowe czy trasy spacerowe.

Mnie do Świnoujścia przyciągnęły plaże i bogata historia, a także sprzyjający wypoczynkowi, nadmorski klimat. Wizytę warto zaplanować w okresie letnim, kiedy pogoda pozwala na kąpiele, plażowanie i inne aktywności. Jest tu pięknie także wiosną i jesienią – wtedy dodatkowo można cieszyć się mniejszym tłumem na ulicach i nieco niższymi cenami noclegów. Planując pobyt w Świnoujściu, zarezerwuj co najmniej kilka dni na zwiedzanie zabytków, relaks na plaży oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Gdzie spać w Świnoujściu? Polecane noclegi

Świnoujście oferuje bogatą bazę noclegową. Znajdziesz tu zarówno luksusowe hotele z widokiem na morze, jak i przytulne pensjonaty czy apartamenty. Pamiętaj, że Świnoujście to popularny kierunek wakacyjny, dlatego zarezerwuj nocleg ze sporym wyprzedzeniem, szczególnie w okresie letnim.

Jeżeli szukasz noclegu jak najbliżej morza, rozważ jeden z przestronnych pokoi w obiekcie Irys, niespełna kilka minut drogi od plaży i nadmorskiej promenady. Atmosfera panująca w obiekcie jest serdeczna i przyjazna, a personel dba o to, aby każdy gość czuł się jak w domu.

Bardziej kameralną atmosferę znajdziesz w Mieszkaniu Park Zdrojowy. Jest to nowocześnie urządzony apartament w całości do dyspozycji gości. Balkon z widokiem na mało uczęszczaną ulicę pozwala delektować się poranną kawą w ciszy i spokoju.

Dla wielbicieli regeneracji i relaksu w bardziej luksusowych warunkach, polecam przyjrzeć się ofercie West Baltic Resort Wellness & Spa. W tym hotelu będziesz miał możliwość korzystania z nowoczesnego centrum spa i odnowy biologicznej czy krytego basenu. Możesz też przejrzeć inne dobre hotele SPA nad Bałtykiem.

Co warto zobaczyć w Świnoujściu? Wskazówki przed zwiedzaniem

Świnoujście to miasto pełne atrakcji, w którym znajdziesz coś dla siebie zarówno jeśli interesuje Cię relaks na plaży, jak i aktywny wypoczynek oraz poznawanie historii regionu. Zanim jednak wyruszysz w podróż po zakątkach Świnoujścia, przeczytaj kilka praktycznych wskazówek z mojego doświadczenia, które dla Ciebie zebrałem:

  • zaplanuj trasę zgodnie z własnymi zainteresowaniami – Świnoujście oferuje wiele różnorodnych atrakcji, od historycznych zabytków po relaksujące spacery nad brzegiem morza. Przed rozpoczęciem zwiedzania zastanów się, które miejsca chcesz odwiedzić najbardziej, aby uniknąć przypadkowego błądzenia po mieście. Pamiętaj jednak, że chwilowe zbłądzenie nie jest niczym złym – często pozwala odkryć miejsca, na które nie trafisz w przewodnikach, ;)
  • skorzystaj z transportu publicznego lub rowerów miejskich – Świnoujście jest stosunkowo niewielkim miastem, ale poruszanie się pieszo między odległymi atrakcjami, zlokalizowanymi po dwóch stronach Świny, może być czasochłonne. Rozważ skorzystanie z transportu publicznego lub wypożycz rowery miejskie, aby szybko i wygodnie przemieszczać się po mieście,
  • pamiętaj o wygodnych butach i odpowiednim ubraniu – zwiedzanie Świnoujścia często wiąże się z długimi spacerami po plażach, promenadach oraz terenach zielonych. Zadbaj o wygodne obuwie, które umożliwi Ci komfortowe poruszanie się po różnorodnym terenie. Ze względu na zmienne warunki pogodowe nad Bałtykiem, zawsze noś przy sobie lekką kurtkę lub parasol,
  • zwróć uwagę na opłaty parkingowe – Świnoujście posiada Strefę Płatnego Parkowania, która obejmuje głównie centrum miasta oraz popularne turystyczne miejsca, takie jak nadmorskie promenady. Pamiętaj, aby sprawdzić lokalne przepisy dotyczące opłat za parkowanie i godziny ich obowiązywania na tablicach informacyjnych lub korzystając z dedykowanych aplikacji mobilnych (Skycash, moBiLET, mPay, Flowbird).

1. Dojdź do słynnego wiatraka-stawy Młyny na końcu falochronu

Lokalizacja na mapie: 53.92639462, 14.277412426 (znajdziesz ją też na mapie najciekawszych atrakcji Bałtyku razem z innymi atrakcjami Świnoujścia)

Stawa Młyny to nadmorski znak, kształtem przypominający wiatrak, usytuowany na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu. Jest najbardziej rozpoznawalną atrakcją Świnoujścia i celem codziennych spacerów turystów. Stawa w języku żeglarzy to po prostu znak nawigacyjny, który może przybierać różne formy i kolory. Ten w Świnoujściu wyposażony jest w śmigło wiatraka, czemu zawdzięcza drugą część swojej nazwy. Powstał w 1877 roku, podczas modernizacji toru wodnego.

Świnoujście Stawa Młyny

Do Stawy Młyny możesz dostać się samochodem. Przy ulicy Uzdrowiskowej znajduje się dość spory parking, z którego w kilka minut dojdziesz do “wiatraka” (w weekendy jest darmowy). Podczas sezonu letniego, jest tam jednak dość tłoczno. Ja polecam wybrać się na dłuższy spacer po świnoujskiej plaży, który zakończysz podziwiając Stawę Młyny. Idąc z centrum miasta do “wiatraka”, do przejście będziesz miał prawie 3,5 km w jedną stronę, co zajmie Ci ok. 45 minut.

“Wiatrak” to jeden z głównych symboli miasta. Jest bardzo charakterystyczny – zobaczysz go na wielu pocztówkach i pamiątkach, a także w logo Świnoujścia. Przede wszystkim pełni on jednak bardzo ważną funkcję. Stawa Młyny oraz znajdująca się 500 metrów dalej Stawa Galeriowa tworzą razem nabieżnik wejściowy Portu Świnoujście. Wyznacza on okrętom drogę, którą mogą bezpiecznie wpłynąć do portu.

2. Poopalaj się i wykąp w Bałtyku na szerokiej plaży

Świnoujskie plaże to jedne z najszerszych i najczystszych plaż polskiego wybrzeża Bałtyku. Rozciągają się na długość ponad 10 km, a ich szerokość w niektórych miejscach osiąga 150 m, dzięki czemu nawet w szczycie sezonu znajdziesz miejsce na rozłożenie koca czy ręcznika. Główna plaża miejska położona jest na wyspie Uznam. Prowadzi do niej 12 wejść, a najlepsze z nich znajdziesz w okolicach promenady (wejścia C, D, E, F i G).  

Możesz również wybrać się na plażę Warszów, leżącą na Wyspie Wolin, która jest nieco bardziej zaciszna i idealna dla osób, które szukają spokoju i prywatności. Pamiętaj, że najbliższe okolice plaży objęte są Strefą Płatnego Parkowania, a w sezonie letnim na parkingach panuje tłok. Moim zdaniem korzystniej jest zostawić samochód przy miejscu noclegowym, a na plażę wybrać się pieszo.

Świnoujście plaża

Na plaży nie brakuje różnorodnych atrakcji. Możesz się zrelaksować, podziwiając wschody i zachody słońca czy przepływające statki. Znajdzie się też coś dla tych, którzy kochają spędzać czas aktywnie. Do dyspozycji są wypożyczalnie sprzętu wodnego, szkoła kitesurfingu, boiska do siatkówki, badmintona czy trampoliny. Miłośników długich spacerów zachęcam do wędrówki plażą w kierunku zachodnim, gdzie można przekroczyć granicę kraju i zwiedzić stronę niemiecką.

Blisko plaży znajdziesz kilka dobrych lokali gastronomicznych. Wpadnij do Patio Pizza & Prosecco na najlepsze desery i drinki, do Angel’s Restaurant na dania kuchni amerykańskiej, a w Plażowa Cafe chwyć w rękę kawę i ruszaj w dalszy spacer. ;) 

Na plażach bezpieczeństwo to podstawa. W sezonie letnim kąpieliska na wyspie Uznam (Świnoujście Uznam, Świnoujście Uznam Wschód, Świnoujście Uznam Zachód) i Wolin (Świnoujście Warszów) są strzeżone przez ratowników, dzięki czemu będzie to dobry wybór jeśli na wakacje do Świnoujścia wybierasz się z dziećmi. Świnoujska plaża może poszczycić się certyfikatem “Błękitnej Flagi”, który kąpielisko Świnoujście – Uznam (znajdujące się pomiędzy wejściem E a F) zdobywa od roku 2006. Oznacza to, że spełnia międzynarodowe wymogi dotyczące czystości wody, bezpieczeństwa i ekologii.

3. Przejdź reprezentacyjną promenadą wzdłuż wybrzeża

Lokalizacja na mapie: 53.92004913, 14.250602535

Promenada Historyczna przy ul. Żeromskiego to biegnący wzdłuż wybrzeża Bałtyku deptak, który mierzy prawie 1,5 km. Spośród innych podobnych miejsc, wyróżnia ją unikatowa nawierzchnia, w której odciśnięto tropy zwierząt oraz oznaczenia nazw ulic. Spacerując promenadą, rozglądaj się dookoła – w niektórych miejscach ustawione zostały tablice informacyjne, z których dowiesz się paru ciekawostek o środowisku naturalnym Świnoujścia. Na całym odcinku promenady możesz bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego wifi.

Znajdziesz tu także parę innych atrakcji, m .in. Dom do góry nogami, muszlę koncertową oraz sklepiki z pamiątkami i punkty gastronomiczne. W sezonie letnim promenada staje się sercem miasta, w którym życie tętni niemal bez przerwy. Jeśli po drodze złapie Cię głód, zajrzyj do restauracji Kuter Smażalnia&Grill. Składniki, z których przygotowano dania były przede wszystkim świeże, a zupa rybna bardzo dobra. 

Świnoujście promenada

Równolegle do Promenady Historycznej biegnie inny deptak – Promenada Zdrowia, który jest nieco spokojniejszy. To idealnie miejsce dla Ciebie, jeśli chcesz wyruszyć na beztroski spacer w otoczeniu zieleni. Podczas spaceru po Promenadzie Zdrowia, zwróć uwagę na ciekawe mozaiki zaprojektowane przez artystów związanych ze Świnoujściem (lokalizacja na mapie: 53.92246282, 14.243889663). Promenada Zdrowia oferuje również atrakcje dla dzieci – place zabaw czy ogród sensoryczny. 

4. Pooddychaj jodem i solą w tężniach solankowych

Lokalizacja na mapie: 53.92266737, 14.238747363

Na zachodnim końcu Promenady Historycznej, przy wejściu na plażę od ul.  Małachowskiego, znajdziesz tężnię solankową, oferującą możliwość korzystania z dobroczynnych właściwości solanki. To stosunkowo rzadko odwiedzana atrakcja Świnoujścia i często bywa tu dość luźno. Dzięki wszechobecnej roślinności i ławkom, miejsce sprzyja relaksowi. Z ich właściwości możesz korzystać całkowicie za darmo. Od centrum miasta droga do tężni solankowej wynosi około 2 km (przejdziesz tę trasę w około 30 minut). 

Proces, który zachodzi w tężni solankowej, opiera się na naturalnym odparowywaniu wody morskiej. W wyniku tego powstaje mikroklimat bogaty w sole mineralne i jony, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Tężnie w Świnoujściu zasilane są solanką z Uzdrowiska Świnoujście. Po dłuższym spacerze po plaży polecam zajrzeć w to miejsce, usiąść na chwilę i po prostu pooddychać w atmosferze nadmorskiego otoczenia. ;)

5. Wejdź na latarnię morską w Świnoujściu po 300 stopniach

Lokalizacja na mapie: 53.91607924, 14.284151433 (znajdziesz ją też na mapie najciekawszych atrakcji Bałtyku razem z innymi atrakcjami Świnoujścia)

Latarnia morska w Świnoujściu jest jedną z najwyższych i najważniejszych na polskim wybrzeżu (ponad 65 m), a jej historia sięga XIX wieku. Dokładnie 1 grudnia 1857 roku zapalono na jej szczycie pierwsze światło. W najwyższym punkcie latarnii czeka na Ciebie taras widokowy, do którego dostaniesz się po pokonaniu 308 schodów.

Świnoujście latarnia morska

Jeśli zastanawiasz się czy wchodzić po schodach, to odpowiadam, że zdecydowanie warto wejść na samą górę. Dla widoków jakie rozpościerają się z latarni można się trochę zmęczyć. ;) W maju 2023 roku zamknięto drogę lądową do latarni – obecnie możesz dostać się do niej tylko statkiem przewoźnika Adler Schiffe. Rejsy do latarnii startują z wybrzeża Władysława IV (lokalizacja na mapie: 53.90710376, 14.248947030). W cenie biletu zawarty jest rejs w obie strony, zwiedzanie latarni oraz oprowadzanie z przewodnikiem po forcie Gerharda. 

6. Poznaj pruską historię w Forcie Gerharda, Anioła i Zachodnim

Fort Gerharda (Fort Wschodni), Fort Anioła oraz Fort Zachodni to zespół obronny zbudowany w XIX wieku w Świnoujściu. Dziś wszystkie 3 forty są ciekawymi obiektami do odwiedzenia, przyciągając swoim historycznym znaczeniem oraz unikalną architekturą. Na dokładne obejrzenie Fortu Gerharda zaplanuj ponad godzinę. Fort Anioła oraz Zachodni są nieco mniejsze, ale również warte odwiedzenia. Zwiedzając te miejsca wraz z przewodnikiem, dowiedziałem się wiele o strategii obronnej regionu oraz o pruskiej części historii tego miejsca. 

Świnoujście Fort Gerharda las

Wizytę w Forcie Gerharda możesz połączyć ze zwiedzaniem latarni morskiej, która znajduje się tuż obok. Bilety do tych dwóch miejsc możesz kupić w pakiecie na stronie internetowej armatora Adler Schiffe, który oferuje rejsy do obu zabytków. Bilety do Fortu Gerharda można kupić także osobno. Fort Anioła oraz Zachodni Fort Nadmorski znajdują się po drugiej strony Świny. Możesz dojechać do nich samochodem lub rowerem z centrum Świnoujścia. 

Wszystkie 3 forty stanowiły część kompleksu fortyfikacyjnego, mającego chronić port w Świnoujściu oraz kontrolować dostęp do Zalewu Szczecińskiego. Fort Gerharda był największym z tych obiektów – zaprojektowanym w formie gwiazdy, w sposób charakterystyczny dla fortyfikacji pruskich z licznymi koszarami i schronami dla załogi. Stanowi on wraz z Podziemnym Miastem integralną część Muzeum Obrony Wybrzeża.

7. Popłyń promem do dzielnicy Warszów

Dzielnica Warszów zlokalizowana jest na wyspie Wolin, na wschodnim brzegu Świny. Przez wiele lat była to niezbyt atrakcyjna część Świnoujścia, co było spowodowane przemysłowym charakterem oraz brakiem stałego połączenia z wyspą Uznam.

W 2023 roku zakończyła się budowa tunelu biegnącego pod Świną, który znacznie usprawnił transport między wyspami. Zdecydowanie warto odwiedzić tę część miasta. Znajdziesz tu kilka ciekawych atrakcji – Fort Gerharda, Podziemne Miasto czy najwyższą na polskim wybrzeżu latarnię morską.

Świnoujście prom auta wjazd

Prom do dzielnicy Warszów jest dostępny dla wszystkich osób poruszających się pieszo lub rowerami. Nie mogą na niego wjechać jednak samochody spoza Świnoujścia – nie jest więc dostępny dla zmotoryzowanych turystów. Jeśli do Świnoujścia jedziesz autem, skorzystaj z tunelu albo promu Karsibór.

Jeśli planujesz wycieczkę z wyspy Uznam do dzielnicy Warszów, pamiętaj, że będziesz musiał skorzystać z promu lub tunelu biegnącego pod Świną. Prom kursuje średnio co 30 minut, a dla pieszych korzystanie z niego jest bezpłatne. Przeprawa promem trwa około 7 minut.

Świnoujście kolejka na prom Krasibór auta tablica
Prom Karsibór jeszcze przed oddaniem tunelu do użytku był bardzo popularny wśród turystów – a to oznaczało długie oczekiwanie na wjazd

Jeżeli preferujesz podróż samochodem lub autobusem, lepszym wyborem będzie tunel. Od strony zachodniej wjazd do tunelu znajdziesz w okolicy ulicy Karsiborskiej, a od strony wschodniej przy ul. Fińskiej. To przy okazji dość unikalna atrakcja, bo w Polsce nie mamy zbyt wiele tunelów prowadzonych pod rzekami – szczególnie tak blisko morza.

8. Pospaceruj po rozległym Parku Zdrojowym

Lokalizacja na mapie: 53.91266276, 14.25729012

Przechadzając się uliczkami Świnoujścia, skieruj swoje kroki do Parku Zdrojowego. Zajmuje on ogromny obszar ponad 40 ha. Ma bogatą historię sięgającą XVIII wieku, gdy Świnoujście uzyskało prawa miejskie. W XX wieku, po uzyskaniu przez miasto statusu uzdrowiska, tereny te zostały przekształcone w park, który miał służyć zdrowiu i rekreacji kuracjuszy. Park od tego czasu był wielokrotnie modernizowany i rozbudowywany.

Świnoujście z drona wybrzeże park

Park Zdrojowy zachwycił mnie swoją bujną roślinnością oraz różnorodnością gatunków drzew i krzewów. Spacerując po jego alejkach, można podziwiać stuletnie dęby, jesiony, lipy oraz ozdobne krzewy. Przed wizytą w parku, proponuję zajrzeć na chwilę do klimatycznej El Papa – Cafe Hemingway. Wypijesz tutaj dobrą kawę, którą możesz też zabrać w dalszą wędrówkę.

Oprócz pięknej przyrody, Park Zdrojowy oferuje również kilka atrakcji dla odwiedzających. Zobaczysz tu m.in. pawilony zdrojowe, fontanny, altany, a także zabytkowe rzeźby. Dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępna jest alejka do jazdy na rolkach, trasy rowerowe, place zabaw czy boisko do piłki nożnej.

9. Ucieknij od tłumów turystów na plażę Cztery Wiatry

Lokalizacja na mapie: 53.9174845, 14.277410775

Plaża Cztery Wiatry to dobre miejsce na odpoczynek i ucieczkę od miejskiego zgiełku, dlatego warto zabrać ze sobą koc i zasiąść na chwilę w tym uroczym zakątku, z dala od tłumów na głównej plaży. Roztacza się stąd rozległy widok na portowe maszyny, a często można zaobserwować także statki wypływające w morze. Plaża jest kameralna, cicha i zacieniona, co dodatkowo sprzyja relaksowi. To idealne miejsce na spokojne spacery, zwłaszcza z czworonożnymi przyjaciółmi.

Plaża położona jest zaraz obok Fortu Zachodniego, a także niedaleko Fortu Anioła. Idąc w kierunku morza, możesz także dojść do Stawy Młyny. Na plażę Cztery Wiatry trafisz po przejściu Parku Zdrojowego, a także od strony plaży głównej. Jeśli jesteś miłośnikiem wodnych przygód i pasjonatem żeglowania, to w pobliżu plaży znajduje się klub jachtowy Cztery Wiatry. Na terenie przystani istnieje możliwość wynajęcia pokoi gościnnych czy skorzystania z miejsca do grillowania. Posiadacze własnych jachtów mogą zacumować tu swoje łodzie oraz skorzystać z warsztatu.

10. Wypłyń w rejs po morzu i porcie Świnoujście

Podczas rejsu po Bałtyku możesz zobaczyć morze z innej perspektywy, czując rześki powiew morskiego wiatru. Podczas rejsu po morzu będziesz miał okazję obcować z siłą i spokojem Bałtyku, oglądając widoki horyzontu, błękitnego nieba i fal. Podczas przepływania przez port Świnoujście, będziesz mógł podziwiać imponujące statki handlowe, promy oraz malownicze nabrzeże miasta.

Rejsy oferuje kilku przewoźników. Jeśli interesuje Cię podróż z audioprzewodnikiem, to wybierz statek Chateaubriand. Podczas 2-godzinnego rejsu, oprócz podziwiania morskiego krajobrazu, czekać będzie na Ciebie wiele interesujących ciekawostek i faktów, z których dowiesz się więcej o samym porcie i Świnoujściu. Rejsy po Bałtyku świadczy także niemiecki przewoźnik Adler Schiffe. Ma w swojej ofercie, m.in. pokaz sztucznych ogni na plaży. Statki wypływają z wybrzeża Władysława IV (lokalizacja na mapie: 53.90710376, 14.248947030).

Świnoujście woda latarnia statek

Jeśli poszukujesz nieco innej formy morskiej przygody, warto rozważyć rejs katamaranem. BTS Fregata organizuje wycieczki katamaranem zarówno na indywidualne, jak i grupowe zlecenia. Rejs rozpoczyna się w Porcie Katamaranów, usytuowanym na wyspie Karsibór (lokalizacja na mapie: 53.854051274, 14.301852994). Pamiętaj, żeby odpowiednio przygotować się do wycieczki po morzu. Zabierz ze sobą ciepłe ubrania – nawet w środku lata nad Bałtykiem mogą zaskoczyć Cię niskie temperatury.

11. Popłyń promem na wycieczkę do Ystad i innych miast Szwecji

Pobyt w Świnoujściu stwarza idealne warunki do krótkiej wizyty w szwedzkich miastach. Przeprawa promem ze Świnoujścia do Szwecji nie jest tak skomplikowana jak może się wydawać. Dostępni przewoźnicy to Unity Line, Polferries oraz TT-Line. Unity Line organizuje podróże do Ystad oraz Trelleborga. Z Świnoujścia do Ystad zazwyczaj w ciągu dnia odbywają się 3 przeprawy, a do Trelleborga odpływają 4 promy dziennie. Pamiętaj, że częstotliwość kursów jest nieco mniejsza w weekendy.

Świnoujście statek woda port
Promy do Ystad są bardziej okazałe – dopiero przy pisaniu artykułu zdałem sobie sprawę, żeby zapomniałem je sfotografować ;)

Polferries organizuje kursy pomiędzy Świnoujściem a Ystad. Ich częstotliwość jest zbliżona do Unity Line, jednak Polferries ma również w swojej ofercie przepływy nocne. Korzystając z usług armatora TT-Line, dostaniesz się do Trelleborga. Rejsy odbywają się raz lub dwa razy dziennie. Promy Unity Line, Polferries oraz TT-Line pokonują swoje trasy w czasie około 7 godzin.

Po dotarciu do Ystad lub Trelleborga, będziesz mieć możliwość odkrycia szwedzkiej kultury, smaków lokalnej kuchni oraz skorzystania z lokalnych atrakcji. Spacerując po uliczkach Ystad, można podziwiać pięknie zachowane średniowieczne kamienice, zabytkowe kościoły – kościół św. Piotra i Kościół Mariacki. Warty uwagi jest także główny Rynek. Również w Trelleborgu zwiedzisz interesujące miejsca. Moją uwagę zwrócił Rynek Główny z fontanną w centrum oraz Miejskie Muzeum. 

12. Odkryj militarne tajemnice Baterii Vineta – Podziemnego Miasta na wyspie Wolin

Lokalizacja na mapie: 53.90201858, 14.33348638 (znajdziesz ją też na mapie najciekawszych atrakcji Bałtyku razem z innymi atrakcjami Świnoujścia)

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin to kompleks podziemnych korytarzy, schronów i tuneli, których historia sięga średniowiecza. Według niektórych źródeł, miało ono pełnić funkcję obronną i służyć jako miejsce schronienia dla mieszkańców w czasie najazdów i oblężeń. W tunelach i korytarzach można podziwiać skomplikowaną sieć przestrzeni, które w przeszłości mogły służyć różnym celom, od obrony po przechowywanie zapasów.

Dzisiaj Podziemne Miasto na Wyspie Wolin jest bardzo popularną atrakcją turystyczną w okolicy Świnoujścia. Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem, który rzeczowo i wyczerpująco opowiada o historii tego obiektu. W żadnym momencie nie czułem się jednak znudzony czy przytłoczony ilością faktów. Zwiedzanie tych podziemi pozwoliło mi zagłębić się w historię regionu i odkryć jego ukryte zakamarki.

Aby dotrzeć do Baterii Vineta, możesz wybrać różne środki transportu. Jedną z opcji jest dojazd rowerem z centrum Świnoujścia (wtedy trzeba liczyć się z przeprawą promem do dzielnicy Warszów). Alternatywnie, możesz skorzystać z samochodu lub pociągu, z uwagi na bliskość stacji Świnoujście Przytór, która znajduje się tuż obok.

13. Wypij kawę w dawnym kościele luterańskim i wejdź na jego wieżę

Lokalizacja na mapie: 53.91362896, 14.249450686

Kościół luterański w Świnoujściu został zbudowany w XIX wieku, czyli w okresie, gdy miasto było częścią Prus. Obecnie dawny kościół luterański w Świnoujściu pełni funkcję kulturalno-społeczną. Wieża to jedyna część kościoła, która została zachowana w oryginalnej formie. Z jej tarasu widokowego możesz obejrzeć okolicę. Na wieżę wejdziesz za niewielką opłatą. W słoneczne dni możesz podziwiać widok roztaczający się na panoramę Świnoujścia, Międzyzdroje i część niemiecką. 

W niższych częściach budynku działa kawiarnia Cafe Wieża, gdzie napijesz się  filiżanki kawy przed lub po wejściu na wieżę (miejsce jest bardzo przyjazne dla zwierzaków). W pobliżu znajdziesz również restaurację Kurna Chata. W lokalu urządzonym w swojskim klimacie serwowane są dania kuchni polskiej, które są naprawdę godne polecenia.  

W czasach swojej świetności kościół był najwyższym budynkiem w mieście (67 m). Budynek wyróżnia się charakterystyczną architekturą neogotycką. Został wzniesiony z cegły, a jego fasada ozdobiona jest wieżą z charakterystycznym, iglicowym dachem. Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku zmian, kościół luterański w Świnoujściu stracił swoją pierwotną społeczność i funkcję religijną. W kolejnych latach, władze miasta podjęły decyzję o przekształceniu budynku na cele świeckie. 

14. Pojedź na wycieczkę pociągiem na niemiecką część wyspy Uznam

Ciekawą propozycją na jednodniową wycieczkę ze Świnoujścia jest podróż pociągiem na niemiecką część wyspy Uznam. Łatwo możesz dostać się na niemiecką część wyspy wsiadając w jeden z niemieckich pociągów odjeżdżających ze stacji Świnoujście Centrum. Na miejsce dostaniesz się również promem. Przewoźnik Adler Schiffe ma w swojej ofercie rejsy ze Świnoujścia do Ahlbeck, Bansin oraz Heringsdorf.

Wyspa Uznam należy zarówno do Polski, jak i do Niemiec. Polska część zajmuje jednak znacznie mniejszą część wyspy. Do jednych z najpopularniejszych niemieckich kurortów należą Ahlbeck, Bansin, Zinnowitz i Heringsdorf. Podczas wakacji w Świnoujściu, warto skorzystać z okazji do odwiedzenia niemieckiej części wyspy Uznam oraz wypróbowania lokalnych atrakcji.

Niemiecka część wyspy ma do zaoferowania wiele atrakcji w pięknych okolicznościach przyrody. Znajdziesz tam szerokie plaże, ścieżkę w koronach drzew (Baumwipfelpfad) w Heringsdorf czy rezerwat przyrody (Peenemünder Haken, Struck und Ruden), czyli idealne miejsca na relaks w otoczeniu natury. Wiele kilometrów ścieżek rowerowych oraz transgraniczna trasa pieszo-rowerowa o długości 12 km zaspokoją Twoje potrzeby, jeżeli preferujesz aktywny wypoczynek. Jeśli interesują Cię miejsca historyczne, odwiedź Muzeum Lotnictwa w Heringsdorfie, w którym możesz wypróbować symulator lotu. 

15. Zajrzyj do Muzeum Rybołówstwa Morskiego obok Rynku w Świnoujściu

Lokalizacja na mapie: 53.907985629, 14.251885614

Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieści się w centrum Świnoujścia, obok Rynku. Oferuje bogatą kolekcję eksponatów związanych z rybołówstwem morskim, które przedstawiają historię, tradycje oraz techniki połowów na Bałtyku. Wśród eksponatów znajdziesz m.in. narzędzia rybackie, modele łodzi rybackich, przyrządy nawigacyjne oraz liczne artefakty związane z życiem na morzu.

Jego lokalizacja w jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście dodaje mu dodatkowego uroku. Świnoujski Rynek, znany również jako Plac Wolności, to dawny, historyczny ciąg komunikacyjny. Obecnie podzielony jest na dwie części – miejską oraz relaksacyjną, gdzie znajdziesz dużo ławek, na których możesz na chwilę usiąść i odpocząć przed dalszą wędrówką. Przy okazji wizyty na Rynku, polecam wstąpić do znajdującej się w pobliżu Restauracji Neptun, w której zjadłem jedne z najlepszych przegrzebków. 

16. Przetestuj swoją sprawność w parku linowym

Lokalizacja na mapie: 53.91736130, 14.244541726

Park linowy “Bluszcz” to dobre miejsce dla osób szukających aktywności na świeżym powietrzu. Niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdziesz tu coś dla siebie – od łagodnych tras dla początkujących po wyzwania dla doświadczonych wspinaczy. Do wyboru jest 13 tras dostosowanych do różnych grup wiekowych, dlatego będzie to odpowiednia atrakcja dla rodzin z dziećmi.

Na terenie parku można znaleźć wiele atrakcji – mosty birmańskie, kładki, przejścia po wiszących kłodach, belkach, skok Tarzana, skok na sieć czy przejazd monocyklem. Ja wybrałem się na trasę czarną. Bawiłem się wyśmienicie, a przejście całej trasy zajęło mi około 35 minut. Obiekt jest nieczynny poza sezonem, dlatego koniecznie sprawdź godziny otwarcia przed planowaną wizytą. Pamiętaj, żeby zabrać do plecaka specyfik na komary, szczególnie w okresie letnim.

Mapa najważniejszych atrakcji Bałtyku na telefon i komputer

Jeśli wybierasz się na urlop nad polskie wybrzeże Bałtyku, w planowaniu zwiedzania może Ci się przydać mapa ponad 700 najważniejszych atrakcji Bałtyku. Dzięki niej można łatwo zlokalizować najważniejsze atrakcje nadbałtyckiego regionu, takie jak plaże, latarnie morskie, zabytkowe miasta, punkty widokowe, noclegi i restauracje.

Z mapy możesz korzystać na telefonie i komputerze. Dzięki temu zawsze możesz mieć pod ręką wskazówki dotyczące ciekawych miejsc do odwiedzenia, bez konieczności korzystania z dodatkowych przewodników czy aplikacji. Regularnie aktualizuję mapę i dodaję do niej nowe atrakcje wybrzeża.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze