Punkty i wieże widokowe Wrocławia – 5 miejsc, które warto odwiedzić

Aktualizacja: 28 grudnia 2023 r.
Wrocław punkty widokowe z lotu ptaka blog o podróżach

Punkty i wieże widokowe we Wrocławiu dają ciekawe perspektywy na różne fragmenty miasta. W czasie zwiedzania atrakcji, które warto zobaczyć we Wrocławiu będziesz miał okazję spojrzeć na miasto z góry i odnaleźć charakterystyczne punkty stolicy Dolnego Śląska. Wrocław ma 5 oficjalnych punktów i wież widokowych, które są dostępne dla turystów przez cały rok lub tylko w letnim sezonie.

Jeśli lubisz zwiedzanie miast nie tylko z poziomu ulicy, ale również z góry, w artykule poznasz miejsca z najlepszym widokiem na miasto. Podpowiem, jak dotrzeć do każdego z punktów oraz gdzie sprawdzić godziny otwarcia i ceny biletów. Zwiedzanie punktów widokowych to dobra okazja, że zainteresować się również nietypowymi atrakcjami Wrocławia.

1. Sky Tower

Wysokość: prawie 200 metrów.

Wrocław może się pochwalić posiadaniem jednego z najwyżej położonych punktów widokowych w Polsce. Znajduje się on na 49. piętrze wieżowca Sky Tower – prawie 200 metrów nad ziemią. W prawie każdym warunkach zobaczysz z niego nie tylko spory kawałek miasta (widok to ok. 300 stopni – nie można obejść całego punktu dookoła), ale też odległe okolice Wrocławia, a przy dobrej pogodzie nawet Karkonosze z górującą nad nimi Śnieżką.

Bilety wstępu na Sky Tower kupisz przez internet, wybierając konkretną godzinę wjazdu. Polecam kupić bilety z wyprzedzeniem, bo czekając na ostatnią chwilę może Ci się nie udać wejść na taras w wygodnym dla Ciebie terminie.

Wrocław z góry punkty widokowe Sky Tower blog podróżniczy

Sky Tower był przez długi czas najwyższym budynkiem w Polsce w kategorii “wysokość do dachu” i “wysokość najwyższego piętra”. Budynek stanął w miejscu Poltegoru – dawnego najwyższego budynku Wrocławia (o połowę niższego od Sky Tower). Teraz prześcignęła go nowa inwestycja w Warszawie, ale przy niskiej zabudowie Wrocławia, wieżowiec robi nadal potężne wrażenie. Na taras widokowy w Sky Tower dojedziesz szybkobieżną windą, którą przy prędkości ok. 4 m/s potrzebuje minuty, aby dotrzeć na 49. piętro wieżowca.

Punkt widokowy wieżowiec Sky Tower Wrocław
Sky Tower pozwala spojrzeć na Wrocław z perspektywy, której nie da Ci żaden inny punkt widokowy w mieście

Wejście na taras widokowy znajduje się od strony ul. Gwieździstej. Pracownicy wpuszczają do windy zgodnie z godziną wejścia, którą będziesz miał wskazaną na bilecie. Dobrze kupić bilety przez Internet – szczególnie w weekendy, gdy terminy mogą się wyprzedać i na wolne miejsce trzeba będziesz poczekać kilka godzin. Wjazdy odbywają się co 30 minut.

Przy okazji wizyty w Sky Tower, możesz skorzystać z galerii handlowej Sky Tower działającej w przylegającym do wieżowca budynku wchodzącego w skład kompleksu. Super zabawą może być zwiedzanie makiety kolejowej Kolejkowo, dzięki której poznasz wiele znanych atrakcji Wrocławia i Dolnego Śląska w miniaturowym wydaniu.

2. Kościół Garnizonowy – Bazylika Mniejsza pw św. Elżbiety

Wysokość: 75 metrów.

Drugi pod względem wysokości punkt widokowy Wrocławia znajduje się tuż przy wrocławskim Rynku – na wieży bazyliki mniejszej pw św. Elżbiety. To moim zdaniem najlepszy punkt widokowy w centrum Wrocławia, jeśli zależy Ci na dobrym widoku na Rynek – w tym budynek Nowego Ratusza, wieżę ratuszową, ale również odrzańskie wyspy – Wyspę Słodową, Tamkę czy wyspę Piasek.

Na wieżę widokową można wejść od kwietnia do października, codziennie od 10:00 do 19:00. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych taras może być zamknięty (dowiesz się o tym przy wejściu). Bilet kosztuje 5 zł i kupisz go w kasie przy wejściu do klatki schodowej.

Punkt widokowy Wrocław kościół garnizonowy blog podróżniczy
Widok na Nowy Ratusz i kamienice na wrocławskim Rynku

Katedra nie miała na przestrzeni dziejów zbyt wiele szczęścia. Najpoważniejszej zniszczyły ją dwa pożary (w 1975 i 1976 r.), po których obiekt nigdy nie wrócił do pierwotnego stanu. Ogień strawił również bezcenne organy, które po latach prac i przygotowań, udało się odbudować i oddać do użytku w 2022 r. Byłem na ich inaugurującym koncercie i wrażenie robią niesamowite. Możesz wejść za darmo do wnętrza kościoła i zwiedzić go na własną rękę.

Punkt widokowy Wrocław z góry kościół garnizonowy
Patrząc w stronę północy, z punktu widokowego widać m.in. gmach Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyspę Słodową

Punkt widokowy na wieży bazyliki stawia przed turystami ciut większe wyzwanie niż Sky Tower. Nie ma tu windy, a całość drogi do znajdującego się na wysokości 75 metrów punktu widokowego pokonuje się pieszo. Kręta klatka schodowa jest na tyle wąska, że dość trudno jest wyminąć się z osobami idącymi w drugim kierunku (szczególnie, gdy spotkają się osoby trochę bardziej pokaźnych rozmiarów). Stwarza to sporo okazji do śmiechów i wzajemnego dodawania sobie otuchy we wspinaczce. ;)

Wrocław punkt widokowy z góry blog podróżniczy
W oddali widać strzeliste wieże katedry św. Jana Chrzciciela – na jednej z nich znajduje się nasz kolejny punkt widokowy

Taras widokowy na wieży kościoła garnizonowego jest otwarty – możesz więc poczuć wiatr we włosach i spojrzeć na miasto bezpośrednio, bez izolującej Cię od niego szyby. Ma to jednak swoje minusy – przy dużym wietrze i generalnie niesprzyjających warunkach atmosferycznych taras widokowy może zostać zamknięty nawet w czasie letniego sezonu.

3. Katedra św. Jana Chrzciciela

Wysokość: 60 metrów.

Kolejny punkt widokowy Wrocławia znajduje się na Ostrowie Tumskim – pełnej zabytków części miasta, w której znajdziesz kilka ważnych atrakcji Wrocławia. Dla turystów udostępniono taras widokowy na jednej z 97-metrowych wież katedry św. Jana Chrzciciela. Sam punkt widokowy znajduje się jednak na wysokości ok. 60 metrów, co czyni go trzecim co do wysokości tarasem widokowym miasta. Oferuje jednak unikalny widok na Odrę, wyremontowane bulwary Dunikowskiego i odrzańskie wyspy, między którymi pływają latem liczne statki wycieczkowe.

Godziny i dni otwarcia wieży widokowej na katedrze św. Jana Chrzciciela możesz sprawdzić na stronie internetowej katedryBilety kupuje się w kasie biletowej katedry – sprzedaż przez Internet nie jest prowadzona.

Katedra św. Jana Chrzciciela Wrocław punkt widokowy
Wieże katedry św. Jana Chrzciciela to najbardziej charakterystyczny element zabudowy Ostrowa Tumskiego

Katedra św. Jana Chrzciciela jest chętnie fotografowanym wrocławskim zabytkiem. Ostrów Tumski do dzisiaj jest oświetlany zapalanymi ręcznie przez latarnika lampami gazowymi, co dodaje okolicy historycznego klimatu. Każdego dnia latarnik zapala ponad 100 lamp, a jego trasę śledzą robiący mu zdjęcia turyści. To chyba jedna z najbardziej unikalnym miejskich tradycji, na które się natknąłem – i jedna z najciekawszych darmowych atrakcji Wrocławia.

Most Tumski katedra św. Jana Chrzciciela punkt widokowy blog podróżniczy
Most Tumski słynął z tysięcy kłódek przyczepianych do niego przez zakochanych – z powodu remontu przeprawy musiały one jednak zniknąć

Do punktu widokowego katedry możesz wjechać windą, ale sam punkt nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomimo windy, na drodze pojawiają się też wąskie, kręte schody. Podobnie jak w przypadku tarasu widokowego kościoła garnizonowego, punkt widokowy na katedrze Jana Chrzciciela może być zamknięty w czasie złych warunków atmosferycznych.

4. Mostek Pokutnic w katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw św. Marii Magdaleny

Wysokość: 45 metrów.

W okolicach wrocławskiego Rynku działa nie tylko punkt widokowy na bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety (czyli na tzw. kościele garnizonowym), ale również na katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw św. Marii Magdaleny. Dwie wieże katedry łączy tzw. Mostek Pokutnic. Dawniej wieże były zwieńczone strzelistymi dachami, ale te zostały zniszczone w czasie II wojny światowej i nigdy nie udało się ich odbudować. Nie przeszkadza to jednak w popularności Mostu Pokutnic, na którym widuję ludzi o każdej porze dnia. ;)

Bilety na punkt widokowy na Mostku Pokutnic możesz kupić przy wejściu do punktu widokowego, od strony fontanny. Nie są dostępne przez Internet, ale nie będzie problemu z ich dostępnością na miejscu.

Widok Mostek Pokutnic Wrocław punkt widokowy
Widok z Mostku Pokutnic na wieżę ratuszową (po lewej) i wieżę kościoła garnizonowego z punktem widokowym (po prawej)

Ten punkt widokowy to 4. pod względem wysokości punkt widokowy Wrocławia. Można z niego oglądać miasto z wysokości ok. 45 metrów. Z Mostkiem Pokutnic wiążą się dwie, konkurencyjne legendy, o których pisałem w artykule o najciekawszych miejscach, które można zobaczyć we Wrocławiu.

Wejście na punkt widokowy jest dość mozolne – całą drogę pokonuje się pieszo schodami. Klatka schodowa jest pełna gołębi i zdarza się, że turystom spada na głowę “prezent” od tych przesympatycznych ptaków. Nie dzieje się to co chwilę, ale… warto mieć to na uwadze, szczególnie jak wdrapujesz się tam w pięknym ubraniu, gotowy na pójście do opery zaraz po obejrzeniu widoków z Mostku Pokutnic. ;)

Mostek Pokutnic punkt widokowy Wrocław

Widok z Mostku Pokutnic jest “w porządku”, ale jeśli miałbym wybrać tylko jeden punkt widokowy przy Rynku, wdrapałbym się jednak na bazylikę mniejszą pw św. Elżbiety. Z Mostku schodzi się tą samą drogą, którą na niego wejdziesz. Pomimo, że łączy obie wieże, to turyści nie mogą przechodzić do drugiej z nich. Na środku Mostku znajdziesz dwa wrocławskie krasnale – czarownice Teklę i Martynkę.

5. Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego

Wysokość: 42 metry.

Wieża Matematyczna to ostatni, najniższy spośród oficjalnych punktów widokowych Wrocławia znajduje się w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, tuż przy brzegu Odry. Wieża Matematyczna wchodziła dawniej w skład obserwatorium astronomicznego, które założył w niej w 1791 r. Longinus Anton Lorenz Jungnitz – wrocławski fizyk i astronom. Na najwyższym poziomie wieży możesz dalej znaleźć linię południową, który wyznacza przebieg przechodzącego przez Wrocław południka 17.

Wieża Matematyczna Uniwersytet Wrocławski punkt widokowy
Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się tuż przy brzegu Odry – dobrze fotografuje się go z Wyspy Słodowej

Wejść na Wieżę Matematyczną możesz w ramach zwiedzania Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Gdy będziesz się decydować na wariant biletu, do wyboru będziesz miał 2, 3 lub 4 sale muzeum. Moim zdaniem minimum to pierwsze trzy punkty, ale jeśli nie goni Cię czas – zdecyduj się na wszystkie cztery:

  • Wieża Matematyczna,
  • Aula Leopoldyńska,
  • Oratorium Marianum,
  • wystawa stała.

Z Wieży Matematycznej dobrze widać wyspy odrzańskie – w tym szczególnie popularną wśród studentów Wyspę Słodową i alternatywną Wyspę Tamkę z muzycznym pubem Tamka (w którym latem lubię spędzać sporo czasu). Na szczyt prowadzą Schody Cesarskie z klatką schodową zdobioną freskami.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Wrocław wygląda świetnie z poziomu ulicy, ale zmiana perspektywy i spojrzenie na miasto z góry może Ci dostarczyć nowej kategorii wrażeń. Jeśli nie masz czasu na odwiedzenie każdego punktu, polecam przynajmniej dwa: Sky Tower i wieżę bazyliki mniejszej pw. św. Elżbiety. Życzę Ci udanego spacerowania po punktach widokowych Wrocławia!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt
  • Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże to ważny element naszego życia. Sprawdź też inne kierunki podróży, o których piszemy. 

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze