Punkty widokowe i wieże we Wrocławiu – które odwiedzić?

Aktualizacja: 21 września 2023 r.
Wrocław punkty widokowe z lotu ptaka blog o podróżach

Chcesz oszczędzić czas i zwiedzić więcej? Sprawdź mapki atrakcji i pomysły na wycieczki.

Wrocław to miasto pełne atrakcji, które warto zobaczyć podczas nawet krótkiego pobytu w mieście. Ciekawą perspektywą będzie dla Ciebie spojrzenie na Wrocław z góry – dzięki 5 punktom i wieżom widokowym, które są dostępne dla turystów na terenie miasta. Jeśli lubisz zwiedzanie miast nie tylko z poziomu ulicy, ale również z góry – sprawdź, gdzie wybrać się w poszukiwaniu punktów i wież widokowych Wrocławia. Mój artykuł pomoże Ci dobrze zaplanować zwiedzanie.

Co znajdziesz w artykule?

  • mapę z zaznaczonymi punktami widokowymi we Wrocławiu,
  • wskazówki dotarcia do punktów widokowych,
  • informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia tych punktów.

1. Sky Tower

Wysokość: prawie 200 metrów.

Wrocław może się pochwalić posiadaniem najwyżej położonego punktu widokowego w Polsce. Z 49. piętra wieżowca Sky Tower, prawie 200 metrów nad ziemią, można podziwiać miasto, okolice Wrocławia, a przy dobrej pogodzie nawet Karkonosze.

Wrocław z góry punkty widokowe Sky Tower blog podróżniczy

Sky Tower jest najwyższym budynkiem w Polsce w kategorii “wysokość do dachu” i “wysokość najwyższego piętra”. Budynek stanął w miejscu Poltegoru – dawnego najwyższego budynku Wrocławia (o połowę niższego od Sky Tower).

O Sky Tower opowiadam więcej w artykule o najciekawszych atrakcjach Wrocławia.

Na taras widokowy w Sky Tower dojedziesz szybkobieżną windą, którą przy prędkości ok. 4 m/s potrzebuje minuty, aby dotrzeć na 49. piętro wieżowca. Wejście na taras widokowy znajduje się od strony ul. Gwieździstej.

Punkt widokowy wieżowiec Sky Tower Wrocław
Sky Tower pozwala spojrzeć na Wrocław z perspektywy, której nie da Ci żaden inny punkt widokowy w mieście

Bilety wstępu na Sky Tower kupisz przez internet, wybierając konkretną godzinę wjazdu.

Aktualne godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej Sky Tower.

2. Kościół Garnizonowy – Bazylika Mniejsza pw św. Elżbiety

Wysokość: 75 metrów.

Drugi pod względem wysokości punkt widokowy Wrocławia znajduje się tuż przy wrocławskim Rynku – na wieży bazyliki mniejszej pw św. Elżbiety.

Punkt widokowy Wrocław kościół garnizonowy blog podróżniczy
Widok na Nowy Ratusz i kamienice na wrocławskim Rynku

Katedra nie miała na przestrzeni dziejów zbyt wiele szczęścia. Najpoważniejszej zniszczyły ją dwa pożary (w 1975 i 1976 r.), po których obiekt nigdy nie wrócił do pierwotnego stanu.

Punkt widokowy na wieży bazyliki stawia przed turystami ciut większe wyzwanie niż Sky Tower. Nie ma tu windy, a całość drogi do znajdującego się na wysokości 75 metrów punktu widokowego pokonuje się pieszo.

Punkt widokowy Wrocław z góry kościół garnizonowy
Patrząc w stronę północy, z punktu widokowego widać m.in. gmach Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyspę Słodową

Kręta klatka schodowa jest na tyle wąska, że dość trudno jest wyminąć się z osobami idącymi w drugim kierunku (szczególnie, gdy spotkają się osoby trochę bardziej pokaźnych rozmiarów).

Warto się wdrapywać, bo oceniając zupełnie subiektywnie, ten punkt gwarantuje najładniejszy widok z góry na Wrocław. Bardzo dobrze widać z niego Rynek, Sky Tower, Odrę z Wyspą Słodową i… wszystkie inne punkty widokowe miasta.

Wrocław punkt widokowy z góry blog podróżniczy
W oddali widać strzeliste wieże katedry św. Jana Chrzciciela – na jednej z nich znajduje się nasz kolejny punkt widokowy

Na wieżę widokową można wejść od kwietnia do października, codziennie od 10:00 do 19:00. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych taras może być zamknięty.

Bilet kosztuje 5 zł i kupisz go w kasie przy wejściu do klatki schodowej.

3. Katedra św. Jana Chrzciciela

Wysokość: 60 metrów.

Kolejny punkt widokowy Wrocławia znajduje się na Ostrowie Tumskim. Dla turystów udostępniono taras widokowy na jednej z 97-metrowych wież katedry św. Jana Chrzciciela.

Sam punkt widokowy znajduje się jednak na wysokości ok. 60 metrów.

Katedra św. Jana Chrzciciela Wrocław punkt widokowy
Wieże katedry św. Jana Chrzciciela to najbardziej charakterystyczny element zabudowy Ostrowa Tumskiego

Katedra św. Jana Chrzciciela jest chętnie fotografowanym wrocławskim zabytkiem, o którym szerzej pisałem w artykule o atrakcjach Wrocławia. Ostrów Tumski do dzisiaj jest oświetlany zapalanymi ręcznie przez latarnika lampami gazowymi, co dodaje okolicy historycznego klimatu.

Do punktu widokowego katedry można wjechać windą, ale sam punkt nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomimo windy, na drodze pojawiają się też wąskie, kręte schody.

Most Tumski katedra św. Jana Chrzciciela punkt widokowy blog podróżniczy
Most Tumski słynął z tysięcy kłódek przyczepianych do niego przez zakochanych – z powodu remontu przeprawy musiały one jednak zniknąć

Godziny i dni otwarcia wieży widokowej na katedrze św. Jana Chrzciciela możesz sprawdzić na stronie internetowej katedry.

Bilety kupuje się w kasie biletowej katedry – sprzedaż przez Internet nie jest prowadzona.

4. Mostek Pokutnic w katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw św. Marii Magdaleny

Wysokość: 45 metrów.

W okolicach wrocławskiego Rynku działa nie tylko punkt widokowy na bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety, ale również na katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw św. Marii Magdaleny.

Dwie wieże katedry łączy tzw. Mostek Pokutnic.

Widok Mostek Pokutnic Wrocław punkt widokowy
Widok z Mostku Pokutnic na wieżę ratuszową (po lewej) i wieżę kościoła garnizonowego z punktem widokowym (po prawej)

Ten punkt widokowy to 4. pod względem wysokości punkt widokowy Wrocławia. Można z niego oglądać miasto z wysokości ok. 45 metrów.

Z Mostkiem Pokutnic wiążą się dwie, konkurencyjne legendy, o których pisałem w artykule o najciekawszych miejscach, które można zobaczyć we Wrocławiu.

Mostek Pokutnic punkt widokowy Wrocław

Wejście na punkt widokowy jest dość mozolne – całą drogę pokonuje się pieszo schodami. Klatka schodowa jest pełna gołębi i zdarza się, że turystom spada na głowę “prezent” od tych przesympatycznych ptaków.

Widok z Mostku Pokutnic jest “w porządku”, ale jeśli miałbym wybrać tylko jeden punkt widokowy przy Rynku, wdrapałbym się jednak na bazylikę mniejszą pw św. Elżbiety.

Mostek Pokutnic widziany z dołu

Z Mostku schodzi się tą samą drogą, którą na niego wejdziesz. Pomimo, że łączy obie wieże, to turyści nie mogą przechodzić do drugiej z nich. Na środku Mostku znajdziesz dwa wrocławskie krasnale – czarownice Teklę i Martynkę.

Bilet normalny na Mostek Pokutnic kosztuje 8 zł, a ulgowy 5 zł. Bilety możesz kupić przy wejściu do punktu widokowego, od strony fontanny.

5. Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego

Wysokość: 42 metry.

Ostatni, najniższy spośród oficjalnych punktów widokowych Wrocławia znajduje się na Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wieża Matematyczna Uniwersytet Wrocławski punkt widokowy
Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się tuż przy brzegu Odry – dobrze fotografuje się go z Wyspy Słodowej

Wejść na Wieżę Matematyczną możesz w ramach zwiedzania Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Zwiedzać można wybrane 2, 3 lub 4 sale muzeum spośród następujących:

  • Wieża Matematyczna,
  • Aula Leopoldyńska,
  • Oratorium Marianum,
  • wystawa stała.

Wieża Matematyczna wchodziła dawniej w skład obserwatorium astronomicznego, które założył w niej w 1791 r. Longinus Anton Lorenz Jungnitz – wrocławski fizyk i astronom.

Na najwyższym poziomie wieży możesz dalej znaleźć linię południową, który wyznacza przebieg przechodzącego przez Wrocław południka 17.

Z Wieży Matematycznej dobrze widać Wyspę Słodową i Stare Miasto. Na szczyt prowadzą Schody Cesarskie z klatką schodową zdobioną freskami.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu poza punktami widokowymi?

Wrocław zasługuje na przynajmniej kilka dni intensywnego zwiedzania. Jeśli szukasz pomysłów na ciekawe miejsca warte zobaczenia, sprawdź kilka moich artykułów:

  • przewodnik po WuWie – eksperymentalnym osiedlu, które powstało we Wrocławiu w latach 20. XX wieku,

Wrocław wygląda świetnie z poziomu ulicy, ale zmiana perspektywy i spojrzenie na miasto z góry może Ci dostarczyć nowej kategorii wrażeń. Jeśli nie masz czasu na odwiedzenie każdego punktu, polecam przynajmniej dwa: Sky Tower i wieżę bazyliki mniejszej pw. św. Elżbiety. Życzę Ci udanego spacerowania po punktach widokowych Wrocławia!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt
  • Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże to ważny element naszego życia. Sprawdź też inne kierunki podróży, o których piszemy. 

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze