Znojmo: 7 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Moraw

Aktualizacja: 20 stycznia 2025 r.
Znojmo atrakcje co warto zobaczyć blog podróżniczy
Znojmo atrakcje co warto zobaczyć blog podróżniczy

Na południu Czech znaleźliśmy się nie tylko po to, żeby przetestować legendarne wino. Czas spędzony na Morawach podzieliliśmy między poznawanie zabytków z listy UNESCO w Třebíč, świętowanie Nowego Roku w Brnie i wizytę w Znojmo – stolicy Moraw Południowych. Dwa dni spędzone w tym ostatnim mieście pozwoliły mi przygotować dla Ciebie listę 7 miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Znojmo. Dzięki artykułowi wygodnie zaplanujesz zwiedzanie Znojmo.

Co znajdziesz w artykule?

  • mapę z miejscami, które warto zobaczyć w Znojmo,
  • listę najciekawszych atrakcji miasta,
  • propozycje miejsc noclegowych w Znojmo,
  • wskazówki dotyczące dojazdu do Znojmo,
  • listę rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem do Znojmo.

Mapa najciekawszych atrakcji Znojmo

Najciekawsze atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w Znojmo są od siebie oddalone na tyle nieznacznie, że zwiedzać je można pieszo.

Przygotowałem mapkę ze wszystkimi atrakcjami miasta, ale również ciekawymi restauracjami i miejscami, gdzie warto zatrzymać się na noc. Jeśli chcesz ją dostać – podaj mi swoje imię i adres email. Błyskawicznie dostaniesz ode mnie linka do przydatnej mapki, z której skorzystasz na telefonie lub komputerze.

Co warto zobaczyć w Znojmo? Najciekawsze atrakcje miasta

Turyści coraz chętniej zaglądają do Znojmo, bo miasteczko ma im sporo do zaoferowania. Tradycje winiarskie, z których miasto jest szerzej znane, pochodzą z XIII wieku, gdy Znojmo otrzymało królewskie prawo do produkcji wina.

Najstarsze budynki znajdujące się w historycznej części miasta powstały w XI wieku. Centrum jest zwarte, wygodnie się po nim spaceruje, a atrakcje oddalone są od siebie o niewielkie dystanse.

Do zachodniej części miasta przytulony jest Park Narodowy Podyje, który obejmuje dolinę rzeki Dyja. Znojmo to również stolica Winnego Regionu Znojmo.

Uliczka Znojmo co warto zobaczyć blog podróżniczy
Malownicze, małomiasteczkowe widoki typowe dla Czech

Na niespieszne zwiedzanie Znojmo najlepiej poświęcić 2 dni. Zdążysz wtedy zobaczyć wszystkie ważne atrakcje miasta, pospacerować nad rzeką Dyją, a nawet wybrać się na krótką wycieczkę w głąb Parku Narodowego Podyje.

Jeśli nie masz tyle czasu – 3 godziny powinny Ci wystarczyć na solidny spacer po centrum miasta.

Polecane przeze mnie noclegi w Znojmo:

  • Hotel Mariel Znojmo ($) – tania i wygodna opcja. Znajdziesz go między dworcem kolejowym, a centrum miasta. Na dole dobra restauracja, w której zjedliśmy pyszne śniadanie.
  • Penzion Austis ($) – nieznacznie droższy hotel, nowocześnie urządzony, w samym sercu centrum Znojmo, obok kościoła św. Mikołaja i Wieży Ratuszowej.

Booking.com

1. Plac Masaryka – Ratusz i Wilcza Wieża

Plac Masaryka to główny plac miasta. Od niego warto zacząć zwiedzanie Znojmo.

Poza kolorowymi kamienicami w oczy rzuci Ci się przysadzista, modernistyczna bryła Domu Towarowego Dyje i kolumna morowa, która stoi w centrum placu.

Znojmo Plac Masaryka atrakcje
Znojmo dom handlowy Dyje co warto zobaczyć
Dom Handlowy Dyje, którego modernistyczna bryła odznacza się wyraźnie w krajobrazie Placu Masaryka

Plac Masaryka to miejsce, w którym odbywają się koncerty i miejskie uroczystości. Trochę szpecą to miejsce samochody, które część terenu zaanektowały na parking.

Jeśli popatrzysz na południowy-wschód, zauważysz wieżę o kwadratowym kształcie – to Wilcza Wieża (Vlkova věž).

Pochodzi prawdopodobnie z XIV wieku. Pomimo, że ma tylko 32 metry, wyróżnia się na tle dość niskiej zabudowy centrum Znojmo. Dawniej pełniła funkcje obronne, o czym świadczy sięgająca 2,2 metra grubość jej ścian.

Wilcza Wieża Znojmo co warto zobaczyć
Wilcza Wieża to wyraźny punkt w krajobrazie wąskich uliczek Znojmo

Po przeciwnej stronie Placu Masaryka, przy ulicy Obroková, znajdziesz wolnostojącą Wieżę Ratuszową – pozostałość po zniszczonym w czasie II wojnie światowej ratuszu w Znojmo. Na jego gruzach powstało po wojnie Centrum Handlowe Dyje.

Na Wieży Ratuszowej działa punkt widokowy, z którego dobrze widać całe Znojmo. W idealnych warunkach i przy założeniu, że mamy świetny wzrok, z wieży widać nawet Alpy.

Wieża Ratuszowa Znojmo co warto zobaczyć
Z Wieży Ratuszowej można zobaczyć jak na dłoni zabudowę Znojmo i okolic miasta

Bilety na punkt widokowy: wstęp kosztuje 35 CZK. Wieża jest czynna przez cały rok, ale… między październikiem, a kwietniem nie pracuje w poniedziałki.

Tuż obok wieży działa punkt informacji turystycznej. Jeśli lubisz korzystać z drukowanych przewodników to w tym punkcie powinieneś znaleźć sporo ciekawych materiałów.

2. Kościół św. Mikołaja i kaplica św. Wacława

Okolice kościoła św. Mikołaja to mój ulubiony zakątek Znojmo. Dobrze widać stąd dolinę Dyji z rzeczną zaporą, zamek w Znojmo i zabytkowy most kolejowy.

W okolice kościoła można dojść wąskimi, brukowanymi uliczkami, przy których stoją niewielkie, oszczędnie zdobione domy. Życie toczy się tutaj niespiesznym tempem.

Kościół św. Mikołaja i kaplica św. Wacława Znojmo

Kościół św. Mikołaja powstał w średniowieczu, prawdopodobnie na początku XII wieku. Pożary nie oszczędzały tego zabytku – pierwotnie romańska świątynia została zniszczona i ostatecznie przebudowano ją na gotycką.

Znojmo Kościół św. Mikołaja
Wąska, brukowana uliczka prowadząca do kościoła św. Mikołaja

Współcześnie w kościele przechowywane są relikwie św. Bonifacego, które trafiły tu z polecenia papieża Benedykta XIV w XVIII wieku. Zwiększa to status kościoła – przynajmniej wśród osób wierzących.

Tuż przy kościele, bezpośrednio na murze obronnym, stoi kaplica św. Wacława. W świątyni odbywają się wystawy i koncerty.

Wzdłuż elewacji możesz przejść na tyły budynku i stamtąd podziwiać widok na rzekę.

3. Rotunda Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny

Najstarszym i najważniejszym zabytkiem Znojmo jest rotunda Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny. To jedyna pozostałość po zamku Przemyślidów, który istniał tutaj od XI wieku.

Bezcenne są znajdujące się wewnątrz rotundy freski, które przedstawiają nie tylko sceny biblijne, ale również wizerunki czeskich i morawskich książąt.

Rotunda św. Katarzyny Znojmo atrakcje co warto zobaczyć

W burzliwej historii rotunda nie zawsze pełniła rolę kaplicy. Zdarzyło się jej być… składem drewna, chlewem (!), piwnicą z salą taneczną i warsztatem plecionkarskim.

Bilety do Rotundy: wstęp kosztuje 120 CZK. Za bilety można płacić gotówką (CZK) i kartą płatniczą. Jeśli lubisz płatności kartą – nie zapomnij zamówić za darmo karty Curve.

Niestety, zabytek przyjmuje turystów tylko od kwietnia do września.

Wejście do rotundy jest również uzależnione od panującej na zewnątrz wilgotności. Jeśli jest za duża, turyści nie są wpuszczani do środka. Aktualny status można sprawdzić na stronie internetowej muzeum w Znojmo.

W drodze do rotundy miniesz Enotekę, w której możesz spróbować szerokiego wyboru lokalnych win (sprzedawanych również z winiarskich automatów).  

4. Zamek Znojmo

Na miejscu dzisiejszego zamku w Znojmo stał pierwotnie zamek Przemyślidów zbudowany w XI wieku.

W 1140 r. został on jednak zdobyty i doszczętnie zniszczony. Jedyną pozostałością po czasach Przemyślidów jest rotunda, którą zwiedzaliśmy przed chwilą.

Bilety do Zamku: jeśli masz ochotę obejrzeć ekspozycję wewnątrz zamku, wstęp kosztuje 70 CZK.

Dolną część zamku (tę bliższą centrum miasta) na początku XVIII w. przekazano miastu Znojmo z przeznaczeniem na lokalny browar. Od 1720 r. w tym miejscu zaczęto ważyć piwo Hostan. Produkcja tego browaru trwała w Znojmo aż do 2005 r., kiedy to ze względów logistycznych przeniesioną ją do Brna.

W budynkach browaru działa teraz wystawa piwowarstwa. Bilety kosztują: normalny 60/35 CZK, a ulgowy 40/25 CZK (z przewodnikiem/bez przewodnika.

Zobacz wszystkie dostępne hotele i miejsca noclegowe w Znojmo

5. Podziemia Znojmo

Domy mieszkańców centrum Znojmo, poza częścią mieszkalną, miały też obszerne piwnice. Była to w tamtych czasach jedyna szansa na utrzymanie świeżości żywności i przechowywanie wina w odpowiednich warunkach. W obliczu częstych najazdów na miasto zauważono, że piwnice mogą mieć też duże znaczenie obronne. Między XIV, a XV wiekiem piwnice zaczęto więc ze sobą łączyć.

Powstała dzięki temu długa sieć podziemnych korytarzy, w której w razie zagrożenia mieszkańcy znikali jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Atakujące wojska miały wręcz bać się wkraczania do Znojmo, które uznawali za miasto duchów. Nie trudno to sobie wyjaśnić – niedawno pełne ludzi miasto pustoszało, a jedynym znakiem “życia” był unoszący się z kominów domostw dym. Jak to możliwe?

Podziemia Znojmo co warto zobaczyć

W części naziemnej domów oczywiście nikogo nie było. System wentylacji podziemnych korytarzy korzystał jednak z kominów domostw, więc jeśli pod ziemią rozpalono ogień, to dym wydobywał się właśnie tymi przewodami. Wyobrażam sobie, jak niewytłumaczalny mógł to być widok dla nieświadomych żołnierzy wroga.

Gdy wrogim wojskom udawało się jednak wedrzeć pod ziemię, mieszkańcy Znojmo mieli nad nimi ogromną przewagę. Podziemia były pełne zasadzek, zapadni w podłogach, co w połączeniu z ciemnością sprawiało, że żołnierze stawali się łatwym łupem lokalnej ludności.

Zadbano również o akceptowalne warunki życia pod ziemią – tunele były odwadniane i wentylowane. Jedzenia również nie brakowało – w końcu nadal pełniły też funkcje “lodówek”. Gdyby sytuacja była już zupełnie podbramkowa, tunele posiadały wyloty pozwalające uciec z centrum miasta bez rzucania się w oczy wrogowi.

Podziemia Znojmo są dostępne dla turystów. Zorganizowano kilka tras zwiedzania – w tym “zaawansowaną”, gdzie trzeba przeciskać się przez wąskie i niskie korytarze i brodzić w wodzie. Trasa klasyczna jest dostępna dla wszystkich turystów – niezależnie od wieku i przygotowania kondycyjnego.

Wejście do podziemi w Znojmo znajdziesz niedaleko Wieży Ratuszowej. Dokładną lokalizację zaznaczyłem na mapie atrakcji Znojmo. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą coś ciepłego. Pod ziemią jest ok. 13°C i podczas godzinnego spaceru zdążysz zmarznąć.

Bilety do podziemi Znojmo: wstęp dla osób dorosłych kosztuje 95 CZK, a bilet ulgowy (dla uczniów i studentów – 55 CZK. Można je kupić w kasie biletowej przy wejściu do podziemi.

6. Most kolejowy

To ciekawostka dla osób, które lubią podziwiać zabytki techniki. Gdy będziesz w okolicach kościoła św. Mikołaja, rzuć okiem na dolinę rzeki Dyja. Zauważysz tam na pewno okazały, znajdujący się wysoko nad lustrem wody most kolejowy.

Most kolejowy Znojmo
Zabytkowym mostem kolejowym co 2 godziny przejeżdżają szybkie pociągi do Wiednia

Powstał w drugiej połowie XIX wieku jako odpowiedź na potrzebę dobrego skomunikowania Znojmo i całych Moraw z Wiedniem. Było to niezbędne, aby region mógł się rozwijać w dużym tempie. Most miał pomóc w skróceniu czasu przejazdu pociągiem łączących Berlin i Wiedeń.

Współcześnie po moście kursują, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, pociągi do Wiednia. Trasę ze Znojmo pokonują w 1:40 h.

7. Inne atrakcje Znojmo warte uwagi

Jeśli Znojmo Ci się spodoba i będziesz miał do dyspozycji trochę więcej czasu niż 1 dzień, zwróć jeszcze uwagę na kilka dodatkowych atrakcji:

  • Klasztor Louka – odbudowany w XVIII wieku klasztor, w którym znajduje się Muzeum Wina z kolekcją ponad miliona butelek wina Znovin Znojmo. Budynek jest malowniczo położony nad brzegiem rzeki Dyja.
  • Muzeum Motoryzacji – również leżące nad rzeką, w zbiorach ma ponad 40 aut, motocykli i innych maszyn. Jeśli ciekawi Cię ta tematyka to rozważ wizytę w obiekcie. Normalny bilet kosztuje 100 CZK.
  • Kościół św. Hipolita – jeśli masz ochotę na 30-minutowy spacer od centrum miasta przez leśne tereny okolic Zamku Znojmo, idź do kościoła św. Hipolita. Warto zobaczyć znajdujące się wewnątrz freski, które będą zwieńczeniem miłej przechadzki.

Atrakcje w okolicach Znojmo

Na okolice Znojmo warto poświęcić chociaż jeden dzień. Do wyboru masz sporą atrakcję naturalną – Park Narodowy Podyje lub miejsca związane z bogatą tradycją produkcji wina w tym regionie.

Park Narodowy Podyje

Do zachodnich granic miasta Znojmo jest przytulony transgraniczny Park Narodowy Podyje. Po drugiej stronie granicy działa austriacki odpowiednik parku.

Główną osią parku jest wijąca się malowniczo rzeka Dyja. Po czeskiej stronie turyści mają do dyspozycji prawie 80 km szlaków pieszych oraz szlaki rowerowe.

Ulice Znojmo co warto zobaczyć

Więcej o zwiedzaniu Parku Narodowego Podyje pisali Ania i Marcin z bloga Gdziewyjechac.pl.

Region Winiarski Znojmo

W okolicach Znojmo wino produkuje aż ponad 1000 wytwórców! Jeśli lubujesz się w tym trunku to Twój rajd po winnicach może trwać o wiele dłużej, niż jeden dzień.

Nie zapomnij odwiedzić niewielkiej miejscowości Šatov, w której dużą atrakcją jest Malovaný sklep.

Gdzie spać w Znojmo? Polecane noclegi

Skoro poznaliśmy już wspólnie najciekawsze atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w Znojmo, czas rozejrzeć się na noclegiem. Znojmo to dość popularny kierunek podróży w tej części Czech, więc nie brakuje tu miejsc noclegowych.

Ogólny poziom cen zakwaterowania w Znojmo nie jest wysoki. Za 2-osobowy, wygodny pokój w centrum miasta trzeba zapłacić ok. 120-160 zł za noc. Cena wydaje mi się być całkiem korzystna.

Polecane przeze mnie noclegi w Znojmo:

  • Hotel Mariel Znojmo ($) – tania i wygodna opcja. Znajdziesz go między dworcem kolejowym, a centrum miasta. Na dole dobra restauracja, w której zjedliśmy pyszne śniadanie.
  • Penzion Austis ($) – nieznacznie droższy hotel, nowocześnie urządzony, w samym sercu centrum Znojmo, obok kościoła św. Mikołaja i Wieży Ratuszowej.

Booking.com

Jak dojechać do Znojmo?

Z Polski będzie tu najszybciej dojechać samochodem – chyba, że trafią Ci się tanie loty do Wiednia. Ze stolicy Austrii dojedziesz do Znojmo pociągiem. Podróż trwa tylko 1:40 h.

Ja zaplanowałem trochę dłuższą wycieczkę po Morawach. Bezpośrednim pociągiem z Polski dojechałem do Brzecławia (Břeclav), a później przesiadłem się do lokalnego pociągu do Znojmo.

Znojmo dworzec kolejowy
Poranny pociąg z Brzecławia, który przywiózł nas do Znojmo

Przy okazji odwiedziłem też na 2 dni miasteczko Třebíč, w którym możesz znaleźć zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazłem też chwilę na zwiedzanie Brna.

W planowaniu podróży do Znojmo przydadzą Ci się portale:

  • cd.cz – strona internetowa Kolei Czeskich, przez którą możesz również sprawdzić połączenia z Polski (np. z Wrocławia do Znojmo).
  • IDOS – wyszukiwarka transportu publicznego w Czechach, obejmuje autobusy i pociągi.

O czym warto pamiętać przed podróżą do Znojmo?

Wyjeżdżasz za granicę, więc absolutnie wymagane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Zapłacisz nie więcej niż kilka złotych za dzień podróży, a zyskasz gwarancję, że w razie potrzeby otrzymasz bezpłatną pomoc medyczną.

Mural Znojmo

Pokaże Ci on listę ofert ubezpieczycieli, dzięki której będziesz mógł wybrać tę, która jest najbardziej opłacalna. Pamiętaj też, że możesz zaoszczędzić na wymianie walut, jeśli będziesz korzystał np. z darmowej karty Curve.

Zamów darmową kartę Curve z tego linka, aby dostać 50 zł na start (po pierwszej transakcji)

Mam nadzieję, że ten nieoczywisty kierunek podróży okaże się dla Ciebie ciekawy. Moja lista miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Znojmo pozwoli zaplanować Ci zwiedzanie miasta w najwygodniejszy sposób. Oby Twoja podróż po Morawach była udana!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze