Pilzno i Czeskie Budziejowice w weekend - co zwiedzić?

24 sierpnia 2018
(aktualizacja: 30 września 2020)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Polacy coraz intensywniej odkrywają piękno kraju naszych południowych sąsiadów. Czechy są wprost na wyciągnięcie ręki, oferując zróżnicowany, malowniczy krajobraz na łonie natury i pełne życia, kuszące nienachalną urodą miasta i miasteczka. Wolny weekend można przeznaczyć na zwiedzanie dwóch miast czeskiego południa - Czeskich Budziejowic i Pilzna. Sprawdź, co warto zobaczyć w tych dwóch miastach.


Wiedziałeś, że w południowych Morawach istnieje miasteczko, w którym aż 3 atrakcje znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO? Sprawdź mój przewodnik po Třebíč.


Co znajdziesz w artykule?

 • informacje o możliwościach dojazdu do Pilzna i Czeskich Budziejowic,
 • najciekawsze atrakcje Pilzna i Czeskich Budziejowic,
 • polecane noclegi w obu tych miastach.

Pomysł odwiedzenia Pilzna, gdzie powstaje znany na całym świecie browar Pilsner Urquell i Czeskich Budziejowic, upragnionego celu podróży wojaka Szwejka, kiełkował już od kilku lat.

Odkładany przez dziesiątki tygodni plan zaczął realizować się pobudką o niemoralnej godzinie w ciepły, czerwcowy weekend.Jak dotrzeć na południe Czech? Ile to kosztuje?


Jeśli w podróż chcemy zaangażować samochód, to nasze planowanie można ograniczyć do włączenia nawigacji i dobrego naładowania telefonu.

Mieszkając na południu Polski niekoniecznie musicie jednak to auto angażować. Wystarczy rozejrzeć się, czy w Waszym rejonie kursują pociągi, którymi możecie przekroczyć polsko-czeską granicę. Jeśli kursują, to zazwyczaj są bardzo tanie i wygodne.

Stacja kolejowa Praha hl.n.

Pilzno i Czeskie Budziejowice są bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju.

Do tych dwóch stolic czeskich krajów, czyli jednostek administracyjnych odpowiadających polskim województwom, pociągi z Pragi odjeżdżają średnio raz na godzinę.

W wyszukaniu najwygodniejszego połączenia pomoże intuicyjna wyszukiwarka Českých drah. Poprzez stronę przewoźnika można kupić bilety na wszystkie interesujące nas pociągi.

Jeśli Pilzno i Czeskie Budziejowice chcemy odwiedzić w weekend, to korzystna może się okazać oferta Skupinová víkendová jízdenka. Na tym bilecie może podróżować maksymalnie 5 osób, w tym 2 osoby dorosłe i 3 dzieci poniżej 15 roku życia. Oferta jest ważna przez cały, wybrany dzień weekendu we wszystkich pociągach CD.

Nie dość, że nie jesteśmy dzięki niej przywiązani do konkretnych pociągów, to jeszcze opłaca się znacznie bardziej od zakupu jednorazowych biletów. W zestawieniu kosztów podałem ceny obowiązujące dla jednej osoby, dla której korzystanie ze specjalnej oferty nie będzie korzystne.


Zwiedzamy Pilzno

Pilzno - co warto zobaczyć w mieście w ciągu jednego dnia?


Jeden dzień w zupełności wystarczy na zobaczenie kilku najciekawszych miejsc w Pilźnie.

Miasto, zamieszkiwane przez trochę ponad 160 000 mieszkańców, łatwo przejść spacerowym tempem w kilka godzin. Główne atrakcje skupione są w rejonie Rynku, a droga do niego z dworca kolejowego prowadzi obok pilzneńskiego browaru.

Jeśli planujesz nocleg w Pilźnie, polecam rezerwację w którymś z tych punktów:

 • Hotel Plzeň - nowoczesny hotel w ścisłym centrum miasta. Standard znany z hoteli w zachodniej Europie. Biorąc pod uwagę, że noclegi w Pilźnie nie nalezą do najtańszych, ten hotel jest jedną z najbardziej opłacalnych opcji.
 • Hotel Roudna - obiekt położony kilka minut spacerem na północ od Rynku. Wysoki standard, nowoczesne pokoje.


1. Poznaj historię jasnego piwa z Pilzna w browarze Plzeňský Prazdroj


Pilzno nierozłącznie wiąże się z bogatą historią piwa, a pilzneński browar to najchętniej odwiedzana atrakcja turystyczna miasta.

Historia browaru Plzeňský Prazdroj sięga aż 1842 r., kiedy to uwarzono podobno pierwszego na świecie lagera. Nie trzeba być namiętnym piwoszem żeby wiedzieć, że współcześnie półki sklepowe uginają się pod jasnym pilsem. A wszystko zaczęło się właśnie na południu Czech, w Pilznie, pod nadzorem bawarskiego piwowara Josefa Grolla.

Bogata historia czeskiego piwowarstwa i tradycja, którą aż czuć w przeznaczonej do zwiedzania części browaru to jedna strona medalu. Po drugiej jest mocno już komercyjny charakter produkcji i dość smutny epizod z warzeniem Pilsnera na rynek polski na licencji, poza macierzystym browarem w Pilźnie.

Brama browaru Pilsner Urquell - Pilzno
Browar Pilzno - Pilnser Urquell

Do browaru prowadzi okazała, zdobiona brama, która dodaje kompleksowi budynków powagi. Nie zdecydowałem się na zwiedzanie browaru ze zorganizowaną wycieczką. Kolejki chętnych do zwiedzania były na tyle długie, a ekspozycja na tyle powtarzalna, że wolałem lepiej wykorzystać ten czas. Jeśli nie byliście nigdy w browarze, to poznanie krok po kroku procesu ważenia piwa będzie interesujące.

Ja poświęciłem zaoszczędzone minuty na sprawdzenie, jak smakuje Pilsner wypity w pilzneńskim pubie, pełnym papierosowego dymu i podchmielonych Czechów. Wydaje mi się, że byłem dzięki temu trochę szczęśliwszy od tłumów okupujących kasę biletową browaru. Albo Pilzno z piwem, albo wcale!


2. Wejdź na wieżę katedry św. Bartłomieja i podziwiaj piękne widoki


Rynek w Pilźnie jest wyremontowany i dobrze utrzymany, a w czasach średniowiecznych należał podobno do największych w Europie.

W jego centralnym punkcie stoi monumentalna jak na miejscowe warunki katedra św. Bartłomieja. Warto wdrapać się na taras widokowy znajdujący się na wieży kościoła. Do pokonania będą niestety dziesiątki schodów, momentami idące na tyle pionowo, że bardziej przypominały drabinę.

Za około dziesięciominutowe, dość męczące wspinanie się na wysokość ponad 60 metrów będziemy musieli zapłacić symboliczne 50 czeskich koron.

Widok z wieży widokowej katedry św. Bartłomieja - Pilzno
Widok na stację kolejową Pilzno
Widok z wieży widokowej na rynku - Pilzno

Widok na historyczną zabudowę centrum miasta i przemysłowe przedmieścia jest ciekawy i warty schodowej przebieżki. Kościelna wieża, która osiąga 102 metry wysokości, jeszcze do 1981 r. była najwyższą budowlą Czech.

Aktualnie ten tytuł straciła, choć najwyższa czeska budowla - AZ Tower w Brnie, jest raptem 9 metrów wyższa. Pilzno ze swoim kościołem św. Bartłomieja może się szczycić posiadaniem najwyższej świątyni w całym kraju. Zwiedzający chwalą sobie również wnętrza kościoła zbudowanego w stylu gotyckim pod koniec XIII w.

Schody na wieżę widokową katedry św. Batłomieja - Pilzno

Z punktu widokowego rozpościera się widok na barwne kamieniczki okalające pilzneński rynek. Dostrzec można również architektoniczną i sakralną atrakcję miasta - Wielką Synagogę. Schodząc po schodach wieży warto rzucić okiem na dzwon Maria.


3. Zwróć uwagę na Wielką Synagogę i fotogeniczną architekturę miasta


Pilzno nie może się pochwalić atrakcjami z pierwszych stron przewodników po Europie. Poza przemysłem turystycznym związanym z lokalnym browarem i estetyczną zabudową Starego Miasta, charakterystycznym i rozpoznawalnym punktem miasta jest Wielka Synagoga.

Widok na Wielką Synagogę - Pilzno

I tu pada kolejny sakralny rekord związany z Pilznem. Synagoga jest kolejno: największą taką świątynią w Czechach, drugą w Europie i trzecią na świecie.

Charakterystyczne dla budowli dwie czerwone wieże, zwieńczone cebulastymi dachami, pierwotnie miały być znacznie wyższe.

Planowano, że osiągną nawet 60 metrów, jednak bliskość kościoła św. Bartłomieja spowodowała, że wykonano je jako znacznie niższe. Powód prozaiczny - nie chciało tworzyć konkurencji dla katolickiej świątyni.

Zabudowa Starego Miasta - Pilzno
Rynek przy katedrze św. Bartłomieja - Pilzno

Obiekt współcześnie stracił na znaczeniu jako miejsce kultu. Utrzymano wyłącznie niewielką salę modlitewną, z której korzysta lokalna społeczność żydowska. Wnętrza synagogi służą przede wszystkim jako sala koncertowa.


Zwiedzamy Czeskie Budziejowice

Czeskie Budziejowice - co warto zobaczyć w mieście w jeden dzień?


Czeskie Budziejowice to stolica kraju południowoczeskiego, lokalne centrum kulturalne i gospodarcze.

Miasto zamieszkuje niespełna 100 tysięcy osób i słynie, a jakże, z browaru Budweiser Budvar. Jeśli czytaliście "Przygody wojaka Szwejka", to na pewno pamiętacie, że tytułowy bohater jechał koleją właśnie do Czeskich Budziejowic. Lektura tej właśnie książki zmobilizowała mnie do wyjazdu na południe Czech.

Jeśli planujesz zostać w Czeskich Budziejowicach na noc, sprawdź poniższe propozycje noclegów:

 • Cuba Bar & Hostel - świetna lokalizacja między dworcem kolejowym i centrum miasta. Standard hotelowy, pokoje czyste i nowocześnie urządzone.
 • Ubytovna u nádraži - tanie miejsce na spędzenie nocy, standard akademika/hotelu pracowniczego, ale pokoje schludne i czyste. Spędziłem tam noc i nie miałem żadnych zastrzeżeń.


1. Zobacz jeden z największych rynków w Europie


Rynek Przemysła Ottokara II, czyli centralny plac Czeskich Budziejowic jest rzeczywiście spory.

Patron rynku nadał osadzie prawa miejskie już w XIII w., czym zasłużył sobie na uhonorowanie w tak ważnym dla miasta miejscu. Plac okalają niskie, barwne kamieniczki, w których podcieniach znajdziemy wiele barów i restauracji.

Nie brakuje tu oczywiście miejsc, w których można spróbować słynnego Budweisera. Łukowe podcienie są bardzo charakterystycznym elementem tutejszej architektury. Budziejowicki rynek nosi tytuł największego w Czechach. W przybliżeniu kwadratowy plac o boku długości 133 metrów ma powierzchnię aż 1,7 ha.

Ratusz - Czeskie Budziejowice
Zdobienia kamienic na rynku - Czeskie Budziejowice
Kamienice placu Ottokara - Czeskie Budziejowice
Kamienice na placu Ottokara - Czeskie Budziejowice

Jednym z ciekawszych budynków jest ratusz miejski wybudowany w latach 1727 - 1730. W centralnym punkcie rynku znajduje się fontanna Samsona. Uznaje się ją za jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Oczywiście zaraz po browarze.

Rynek (plac Ottokara) - Czeskie Budziejowice

Jeśli zapragniemy popatrzenie na Czeskie Budziejowice z góry, możemy skusić się na odwiedzenie tarasu widokowego na Czarnej Wieży.

Obiekt znajduje się w okolicy rynku, a dzięki swojej wysokości przekraczającej 70 metrów łatwo rzuca się w oczy. Dawniej wieżę wykorzystywano jako punkt obserwacyjny. Poza znaczeniem architektonicznym miała więc również istotne zastosowanie obronne.


2. Skorzystaj z położenia miasta w widłach rzek Malše i Wełtawy


Czeskie Budziejowice są dobrym wyborem przede wszystkim dla tych, którzy cenią sobie powolne i mało intensywne zwiedzanie.

Znaczących atrakcji turystycznych, o których mówi cały świat, z pewnością tu nie znajdziemy. Konkurencja ze strony sąsiadującego z miastem, wpisanego na listę UNESCO Českiego Krumlova, jest zbyt duża.

Uliczki Starego Miasta - Czeskie Budziejowice
Stare miasto - Czeskie Budziejowice
Wełtawa płynąca przez Czeskie Budziejowice
Zwiedzanie Czeskich Budziejowic

Czeskie Budziejowice położone są w widłach dwóch rzek - Malše i Wełtawy. Stare miasto pozostaje w ich objęciach, a bliskość rzek dobrze wpływa na malowniczość krajobrazu.

Szczególnie polecam spacer nabrzeżem Zátkovo, zaczynając od mostu w ciągu ulicy Lidicka. Zobaczymy dzięki temu budynek budziejowickiego teatru i rejonowego sądu.

Na wysokości planetarium, Malše wpada do Wełtawy.

Przy jednym z zakol rzeki znajduje się niewielka wieża zamkowa o intrygującej nazwie "Żelazna dama". Na obiad można wpaść do restauracji Staré časy z widokiem na rzekę.


Udało mi się skusić Cię do odwiedzenia Pilzna i Czeskich Budziejowic? Koniecznie daj znać w komentarzach, co sądzisz o takim powolnym, nienapakowanym atrakcjami zwiedzaniu miast.Dołącz do społeczności bloga!


Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze