Polskie blogi podróżnicze, czyli lista 12 najbardziej wartościowych blogów o podróżach

Aktualizacja: 27 stycznia 2023 r.
Blogi podróżnicze ranking
Blogi podróżnicze ranking

W sieci powstaje każdego roku kilka rankingów polskich blogów podróżniczych. Czasami pod uwagę brane są twarde dane – jak widoczność blogów w wyszukiwarce, a czasami kluczem wyboru jest popularność blogów w social mediach. Ja blogi podróżnicze wziąłem na tapet pod innym kątem. Wybrałem te strony, które reprezentują dla mnie najwyższą wartość merytoryczną i są przy tym wiarygodne i autentyczne. Przygotowałem dla Ciebie zestawienie 12 blogów, które są moim zdaniem najbardziej wartościowymi blogami podróżniczymi w Polsce.

Co brałem pod uwagę przygotowując zestawienie blogów o podróżach?

Pomimo, że dobór blogów jest subiektywny, to w wyborze kierowałem się jasno określonymi kryteriami. Nie interesowały mnie liczby, zasięgi i statystyki. Ich miejsce zajęły odczucia, jakie wywołuje we mnie lektura blogowych treści i to, w jaki sposób blogerzy wydają się podchodzić do swojej misji. Moimi kryteriami były:

  • merytoryczność

Miejsce w moim zestawieniu najlepszych blogów o podróżach znalazły tylko te blogi, które uważam za merytoryczne perełki. Nie skupiają się one na powieleniu i delikatnym parafrazowaniu informacji już dostępnych w internecie, ale wnoszą do blogosfery dużą wartość dodaną.

Zdaję sobie sprawę, że w sieci napisano już o wszystkim. Mój research przed napisaniem artykułu również polega m.in. na przeszukiwaniu internetu. Chodzi jednak o to, żeby dać czytelnikowi nieco więcej niż tylko suche, mało znaczące fakty historyczne. Blogi, które ująłem w zestawieniu stawiają na nowe formy, popularyzują wiedzę o świecie i aktywnie zachęcają czytelników do otwarcia się na świat.

  • autentyczność i niekoloryzowanie rzeczywistości

Każdy, kto lubi podróżować wie, że bycie w trasie to sinusoida. Nie zawsze jest pięknie, niesamowicie i cudownie. Zdarzają się nudne atrakcje, brzydkie zakątki miast i źli ludzie, którzy psują dobre wrażenie powstałe w czasie podróży.

Praca blogera to nie tylko dobra zabawa. Osoby czytające blogi podróżnicze czerpią z nich konkretną wiedzę o świecie, a na jej podstawie planują swoje podróże. W zestawieniu znalazły się tylko te blogi, które mają odwagę nie koloryzować rzeczywistości i pisać również o trudnych chwilach i złych wspomnieniach z podróży.

Koloryzowaniem rzeczywistości jest dla mnie również oderwana od rzeczywistości obróbka zdjęć. Starałem się dobrać blogi w rankingu tak, abyś po wejściu na kolejne strony nie został zaatakowany np. przez kolory, które nie mają prawa wystąpić w rzeczywistości.

  • wiarygodność

Blogi podróżnicze to często hobby i działalność, którą prowadzi się obok swojej codziennej, zawodowej aktywności. Dla wielu blogerów jest to jednak sposób na życie i biznes, z którego utrzymują się na co dzień. Sam od niedawna zaliczam się do tej grupy.

Zwracałem uwagę na to, w jaki sposób blogerzy podchodzą do współprac z miastami, regionami i firmami. Ich efektem powinny być materiały, które jednocześnie realizują zadania biznesowe i dostarczają czytelnikom mierzalnej, praktycznej wartości. Blogerzy z tego zestawienia wiedzą, jak współpracować z biznesem z korzyścią dla wszystkich stron.

Myślisz o współpracy z blogiem podróżniczym? Odwiedź zakładkę Współpraca, aby dowiedzieć się, co możemy zrobić razem. 

Najbardziej wartościowe polskie blogi podróżnicze

Kolejność blogów w moim zestawieniu jest przypadkowa. Znalazły się tu blogi podróżnicze tworzone już od wielu lat i cieszące się dużą popularnością, ale też niszowe, pisane z wyraźną pasją, które nie zyskały jednak jeszcze dużego grona odbiorców.

Oto więc subiektywna lista 12 najbardziej wartościowych blogów o podróżach w polskim internecie.

Blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl – Bartosz Dziwak (autor zestawienia)

W zestawieniu pojawiam się jako jego autor. Decyzję o tym czy powinienem się znaleźć w gronie najbardziej wartościowych blogów podróżniczych pozostawiam do decyzji czytelników, czyli również Twojej.

Adres bloga: bartekwpodrozy.pl

Prowadzenie bloga przerodziło się u mnie z realizowanego w wolnych chwilach hobby do sposobu na życie. Od czerwca 2021 r. tworzenie treści na blogu to moja codzienna praca. Ten, kto pasjonuje się swoją pracą, nigdy nie czuje, że pracuje.

W 2020 r. zostałem wicemistrzem w 3. Turystycznych Mistrzostwach Blogerów, w których reprezentowałem Dolny Śląsk. Miesięcznie blog generuje ponad 100 000 odsłon i odwiedza go ponad 70 000 użytkowników. W mediach społecznościowych obserwuje mnie łącznie 20 000 osób.

Poza blogiem podróżniczym, jestem obecny na Facebooku i Instagramie. Uwielbiam formy na żywo – prowadzę podróżnicze prelekcje, live na Instagramie, występuję na konferencjach, szkoleniach i spotkaniach autorskich. W internetowym sklepie Bartekwpodrozy.pl sprzedaję m.in. praktyczne ebooki dla miłośników samodzielnego planowania podróży.

Po więcej szczegółów odsyłam Cię do zakładki O mnie. Jeśli reprezentujesz miasto, region lub firmę i myślisz o współpracy z blogiem podróżniczym, stworzyłem dla Ciebie dedykowaną zakładkę Współpraca. Dotychczas współpracowałem już z wieloma podmiotami związanymi bezpośrednio lub pośrednio z rynkiem turystycznym.

1. Zyciewpodrozy.pl – Mikołaj Cichomski

Blog Mikołaja Cichomskiego łączy w sobie treści o podróżach po Europie, Kaukazie i Bliskim Wschodzie z promocją turystyki lokalnej po Lubelszczyźnie. To prawdopodobnie najbardziej kompletne źródło informacji o atrakcjach turystycznych tej części Polski.

Adres bloga: zyciewpodrozy.pl

Treści publikowane przez Mikołaja są użyteczne i łatwo przyswajalne. Nie brakuje w nich wskazówek i porad ułatwiających czytelnikom samodzielne planowanie podróży. Współprace biznesowe, których podejmuje się blog Zyciewpodrozy.pl są przemyślane i nienachalne, co dobrze wpływa na odbiór treści przez czytelników.

Autor Zyciewpodrozy.pl jest aktywny w social mediach – szczególnie na Instagramie. Jego konto cieszy się dużym zaangażowaniem obserwujących, a jednocześnie nie wygląda jak cukierkowy folder reklamowy, których pełno jest na tym portalu. Dodatkowo Mikołaj prowadzi swój sklep podróżniczy sklep.zyciewpodrozy.pl.

2. StacjaFilipa.pl – Filip Faliński

Prowadzony przez Filipa Falińskiego blog to miejsce, które wyróżnia się na tle innych polskich blogów traktujących o podróżach. Autor przyjął w nim formę felietonów, w których reporterskim okiem opowiada o obserwacjach i odczuciach, jakie odnotował w czasie podróży w często niepopularne zakątki świata.

Adres bloga: stacjafilipa.pl

StacjaFilipa.pl to zbiór reportaży, które autor zebrał pod wspólnym hasłem: “na tropie wszystkiego, co niecodzienne”. Możesz poczytać tam o tak szerokim spektrum tematów jak: częstochowska fabryka zapałek, życie na poznańskich Jeżycach czy… szwedzkie drewniane konie. Słowa “kolej” i “pociąg” odmienia się na blogu przez wszystkie przypadki.

Z autorem bloga dzielimy pasję do kolei, a ja uczę się od niego większej odwagi do podróży w miejsca niecodzienne i wrażliwości w obserwowaniu świata. Myślę, że dużą stratą dla polskiego internetu jest to, że blog Filipa nie zdobył jeszcze szerszej popularności. Autor bloga nie podejmuje się współprac komercyjnych, ale wspierać go można wprost – poprzez dotacje na Patronite.

3. Wojażer – Marcin Wesołowski

Blog prowadzony przez Marcina Wesołowskiego to miejsce w sieci, które nie dość, że oferuje wysoki poziom merytoryczny i prezentuje holistyczne podejście do podróży, to jeszcze wygląda lekko i estetycznie. Niezależnie od poruszanego tematu, teksty Marcina są jednocześnie użyteczne dla czytelników i pełne osobistych kontekstów.

Adres bloga: wesolowski.co

Lubię obserwować Marcina w mediach społecznościowych nie tylko dla jego treści podróżniczych, ale dla okazjonalnie publikowanych przemyśleń dotyczących społeczeństwa, geopolityki czy kultury różnych rejonów świata. W dobie wymuszonej poprawności politycznej, odwaga do jawnego prezentowania swoich poglądów i komentowania rzeczywistości jest godna odnotowania.

Materiały publikowane na blogu Wojażer są pogłębione i mają trochę z formy reporterskiej. Szczególnie dobrze czytało mi się artykuły Marcina o miejscach, które również odwiedziłem (Gruzja, Iran). Dały mi one dodatkową perspektywę i skonfrontowały moje osobiste obserwacje. Artykuły, które Wojażer tworzy we współpracy z miastami i regionami są spójne z pozostałymi materiałami znajdującymi się na blogu.

4. NaWylocie.pl – Daniel Król

Daniel to mój wrocławski sąsiad i podróżnik, który stymuluje mnie do odważniejszego spoglądania na mniej popularne zakątki świata. Lektura jego tekstów zaszczepiła we mnie zainteresowanie krajami byłego ZSRR i Bliskim Wschodem. Daniel podróżuje tak, aby być jak najbliżej lokalnego społeczeństwa i obcować z nim jak równi sobie partnerzy, którzy mogą się od siebie wiele nauczyć.

Adres bloga: nawylocie.pl

Autor bloga odwiedza kierunki, które wydają się niedostępne, niebezpieczne, a z punktu widzenia masowej turystyki – niezbyt ciekawe. Daniel podróżował po prawie zamkniętym na turystykę Turkmenistanie, poznawał lokalną społeczność irackiego Kurdystanu i plotkował z miss Kazachstanu nad jednym z kazachskich jezior.

O zamiłowaniu Daniela do podróży w nietypowe rejony porozmawialiśmy na Instagramie.

Daniel przygotowuje na blogu artykuły, które są połączeniem relacji z podróży z praktycznym przewodnikiem dla czytelników. W mediach społecznościowych pojawia się głównie na łamach Instagrama, gdzie publikuje angażujące Stories ze swoich wypraw.

5. ZnajKraj.pl – Szymon Nitka

Szymon Nitka to miłośnik podróży rowerowych i promotor tej formy turystyki na polskich i europejskich szlakach. Pomimo, że pisze o określonym typie aktywności, jego blog może być użytecznym źródłem informacji również dla turystów nie korzystających z rowerów.

Adres bloga: znajkraj.pl

Szymon podróżuje po Europie, pokazując mnogość dostępnych opcji dla miłośników wypraw na dwóch kółkach. Podkradłem ze ZnajKraj.pl kilka inspiracji podróżniczych, a później pojechałem tam w swoim stylu, korzystając ze wskazówek i planów zwiedzania publikowanych przez Szymona.

O turystyce rowerowej porozmawiałem z Szymonem na Instagramie.

Z chęcią obserwuję projekty, w które angażuje się blog ZnajKraj.pl. Materiały tworzone przez Szymona znacząco pomagają w promocji lokalnej turystyki – również w regionach, której nie zyskały jeszcze dużej popularności wśród turystów. Miałem przyjemność poznania Szymona osobiście, co tylko utwierdziło mnie w jego profesjonalizmie i autentyczności.

6. Szalone Walizki – Dorota i Jarek Kowalscy

Dorota i Jarek na łamach bloga Szalone Walizki przełamują stereotyp, że zamiłowanie do podróży i ciekawość świata to cechy charakteru zarezerwowane wyłącznie dla 20- i 30-latków. Pod hasłem “podróże na własną rękę po 40-tce i 50-tce” pokazują, że otwartość na nowe nie ma nic wspólnego z wiekiem.

Adres bloga: szalonewalizki.pl

Na łamach Szalonych Walizek przeczytasz sporo o Warmii i Mazurach – regionie, w którym Jarek i Dorota mieszkają na co dzień. Opowiadają też o turystyce kulinarnej, co jest dla mnie tym ciekawsze, że taki sposób podróżowania jest mi daleki.

Podróżnicze ścieżki Szalonych Walizek często przecinają się z moimi, co pozwala mi nabrać nowego spojrzenia na moje wyprawy. Z chęcią śledziłem ich relacje z podróży do Iranu i porównywałem je z moimi odczuciami na temat kraju Persów. Razem rywalizowaliśmy też w szczęśliwych dla mnie 3. Turystycznych Mistrzostwach Blogerów.

7. Gdziewyjechac.pl – Ania i Marcin Nowakowie

Blog Ani i Marcina, w podróżniczym świecie znanych jako Wędrowne Motyle, to jeden z najstarszych i największych blogów podróżniczych w Polsce. To prawdopodobnie jeden z pierwszych blogów o podróżach, na które trafiłem na początku mojej przygody z tworzeniem treści w internecie.

Adres bloga: gdziewyjechac.pl

Wędrowne Motyle to autorzy, których codzienna działalność obejmuje wiele dziedzin związanych z promocją turystyki. Piszą przesiąknięte historią i miłością do architektury artykuły, tworzą filmy i są aktywnie obecni w mediach społecznościowych. Doradzają również regionom w zakresie marketingu turystycznego.

Wydali 2 książki popularyzujące turystykę, a nasze drogi skrzyżowały się m.in. we Wrocławiu, gdzie miałem przyjemność poprowadzić ich spotkanie autorskie.

O odkrywaniu Polski i codziennym życiu blogerów podróżniczych porozmawialiśmy z Marcinem na Instagramie.

Ania i Marcin to jedni z najbardziej autentycznych twórców, jakich obserwuję w internecie. Dostrzegam w ich pracy dużo włożonego serca i misję, która stoi za całością ich działań. Widać, że podróże to dla nich praca, ale również życiowa pasja.

8. Busemprzezswiat.pl – Ola i Karol Lewandowscy

Ola i Karol to twórcy internetowi, którzy kojarzą mi się z przemyślanym połączeniem serwowania czytelnikom darmowej wiedzy i budowania wokół bloga dynamicznie rozwijającego się biznesu. To prawdopodobnie pierwsi w Polsce twórcy internetowi piszący o podróżach, którzy potrafili przekuć swoją pasję w szereg dobrze sprzedających się produktów i usług.

Adres bloga: busemprzezswiat.pl

Busem Przez Świat zbudowali swoją markę na podróżach barwnym busem, który trochę kojarzy mi się “The Mistery Machine” z bajek o Scooby-Doo. Ola i Karol wydali szereg książek, prowadzą swój sklep z produktami podróżniczymi, sprzedają kursy online ze świata podróży i biznesu, a do tego szeroko współpracują z branżą turystyczną.

Jeśli miałbym podać jednego polskiego bloga, który był dla mnie źródłem biznesowych inspiracji i pomógł mi w budowanie długofalowego planu związanego z moim blogiem, to byłby to właśnie Busem Przez Świat. Twórcy ci są wiarygodni i dbają o odpowiedni poziom merytoryczny materiałów, przy okazji nie przytłaczając czytelnika nadmiarem niepotrzebnych informacji.

9. Zyciejestpiekne.pl – Michał Maj

Na bloga Michała trafiłem na długo przed tym, zanim zacząłem chociażby wstępnie myśleć o założeniu bloga podróżniczego. Zyciejestpiekne.pl to projekt, który łączy opowieści ze świata podróży z szeroką tematyką rozwoju osobistego, prowadzenia własnego biznesu i lepszego panowania nad swoim życiem.

Adres bloga: zyciejestpiekne.eu

Michał Maj to podróżnik i przedsiębiorca, który na swoim blogu przemyca wartościową wiedzę o tym, jak sprawić, żeby życie istotnie było piękne. Wielokrotnie inspirowałem się jego tekstami, m.in. tymi, w których podsumowywał on dany okres i wyciągał trafne wnioski, które mogłem śmiało wdrożyć również w swoim życiu.

Na zyciejestpiekne.eu znajdziesz sporo form reportażowych, opowieści Michała o jego zmaganiach z różnymi sportami i aktywnościami oraz trochę luźnych relacji z jego podróży. Biznesowe współprace są przemyślane, nie kłują w oczy i dają czytelnikowi dużą wartość. To jeden z moich ulubionych polskich blogów – nie tylko ze świata podróży.

Chcesz lepiej poznać mojego bloga? Zerknij na stronę Zacznij tutaj i dowiedz się, jak najlepiej korzystać z bloga podróżniczego Bartekwpodrozy.pl.  

10. Zbierajsie.pl – Magda i Jacek Zbieraj

Magda i Jacek to Dolnoślązacy, którzy wkładają w swojej internetowej twórczości dużo energii w to, żeby promować turystykę po Dolnym Śląsku. Zbieżność naszych celów zaowocowała moją dużą sympatią do ich bloga – i to pomimo tego, że nie znajduję się zupełnie w jego grupie docelowej. Zbierajsie.pl piszą o podróżach z dziećmi.

Adres bloga: zbierajsie.pl

Pomimo kierowania treści do grup odbiorców zainteresowanych Dolnym Śląskiem, nie traktujemy się z Magdą i Jackiem jako konkurencja, a raczej często współpracujemy i konsultujemy swoje pomysły. Zbierajsie.pl podejmuje się współprac z miastami i regionami, których efektem są solidne, poparte sumiennym researchem materiały.

Na zbierajsie.pl znajdziesz dużo rozbudowanych przewodników, które wyczerpują temat podróży do danego zakątka Polski i świata. Miło odnotować, że ich zdjęcia nie są koloryzowane i odrealnione, co dodaje im autentyczności.

11. Powroty.do – Patrycja i Daniel Kornas

Blog Patrycji i Daniela to jeden z najładniejszych polskich blogów podróżniczych, na jakie miałem przyjemność trafić. Projekt bloga jest przemyślany, a kolejne artykuły są ze sobą spójne i pasują dobrze do większej całości. Duże wrażenie robią też zdjęcia, które łączą w sobie przemyślane kadry i dojrzałą obróbkę.

Adres bloga: powroty.do

Materiały, które znajdziesz na powroty.do to nie tylko suche treści z praktycznymi wskazówkami dla czytelników, ale też reportaże pełne osobistych opinii i odczuć autorów. I chociaż blog kojarzy mi się głównie z fotoreportażem, tekstom nie można odmówić dużej wartości i serca, jakie autorzy wkładają w kolejne publikacje.

Bardzo doceniam to, że pomimo prowadzenia go przez podróżniczą parę, blog powroty.do nie emanuje treściami znanymi z Instagrama pod hashtagiem #travelcouple. W czasach, gdy blogosfera jest przesiąknięta takimi płytkimi treściami, tym mocniej warto docenić pracę Patrycji i Daniela.

12. Sekulada.com – Darek

Sekulada.com to miejsce w polskim internecie, któremu należy się znacznie więcej popularności i docenienia ze strony czytelników. Średniowieczne zabytki, które w moich relacjach z podróży opisuję tylko kilkoma zdjęciami, przez Darka są rozkładane na czynniki pierwsze i opisywane tak wnikliwie, że czasami łapię się za głowę.

Adres bloga: sekulada.com 

Tematyka bloga jest określona precyzyjnie – to podróże śladami średniowiecznej architektury. Artykuły dotyczą często jednego, konkretnego zabytku, którego opis jest pogłębiony oraz pełen historycznego i artystycznego tła. To jedno z nielicznych miejsc w polskiej blogosferze podróżniczej, które zmusza mnie to sprawdzania znaczenia pojęć, których autor używa do opisu danej atrakcji.

Darek robi na łamach sekulada.com niesamowitą robotę. Odwiedzam jego bloga nie tylko po inspiracje podróżnicze, ale też aby podpatrywać, jak pasja może zaowocować świetnym wkładem do rozwoju świadomej turystyki.


Zaprezentowałem Ci właśnie moją listę 12 najbardziej wartościowych polskich blogów podróżniczych. Pamiętaj, że to moje osobiste zestawienie, które stworzyłem biorąc pod uwagę moje odczucia w stosunku do blogów piszących o podróżach. Nie twierdzę, że blogi spoza tej listy są złe i niewarte uwagi. Prawdopodobnie nie przypadły mi po prostu do gustu lub bardziej prozaicznie – nie miałem jeszcze okazji na nie trafić.

Jeśli prowadzisz bloga podróżniczego i uważasz, że powinien się znaleźć w zestawieniu najbardziej wartościowych blogów podróżniczych – odezwij się do mnie (szczegóły w zakładce O mnie).

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze