Airbnb – jak rezerwować tanie i sprawdzone noclegi? Poradnik podróżnika

Aktualizacja: 20 sierpnia 2023 r.
Apartament Airbnb blog podróżniczy poradnik jak korzystac
Apartament Airbnb blog podróżniczy poradnik jak korzystac

Pierwsze skojarzenie z hasłem “rezerwacja noclegów” to u mnie Booking.com, który od dawna pomaga mi znaleźć miejsce do spania w podróży. Istnieje jednak alternatywa, która da Ci dostęp do bazy obiektów przytulniejszych niż standardowe hotele. Przygotowałem przewodnik, który pokaże Ci, jak działa portal Airbnb i jak rezerwować przez niego tanie i komfortowe noclegi.

Co znajdziesz w artykule?

  • porównanie portali Booking.com i Airbnb,
  • zalety korzystania z portalu Airbnb,
  • zasady działania Airbnb i informacje o tym, czy korzystanie z portalu jest bezpieczne,
  • wskazówki i triki dotyczące rezerwacji noclegów na Airbnb,
  • sposób, dzięki któremu można zaoszczędzić na pierwszej rezerwacji,
  • zasady dobrego zachowania się w obiektach.
Apartament Airbnb blog podróżniczy poradnik jak korzystac

Airbnb czy Booking.com? Z którego portalu warto korzystać?

Jeśli zastanawiasz się, który z tych dwóch portali będzie najlepszym wyborem podczas Twojej kolejnej podróży, to rozstrzygnięcie niestety nie zapadnie tak łatwo.

Polecam, abyś miał na swoim telefonie aplikacje zarówno Booking.com, jak i Airbnb, i za każdym razem sprawdzał ofertę obu portali.

Na blogu czeka na Ciebie pełen wskazówek i trików przewodnik dla korzystających z Booking.com. Powinieneś mieć w małym palcu zasady korzystania zarówno z Booking.com, jak i Airbnb.

Baza serwisu Booking.com jest większa, ale z drugiej strony Airbnb oferuje nieco inny rodzaj zakwaterowania. Sporo obiektów z Airbnb to mieszkania istniejące pośród miejsc zamieszkiwanych przez lokalną społeczność.

Przed każdą podróżą sprawdzaj ofertę obu portali i decyduj się na ten nocleg, który bardziej odpowiada Twoim chwilowym potrzebom. Wiem, że nie rozstrzygam tym, który portal jest lepszy, ale tak naprawdę trudno wskazać tu jednoznacznego zwycięzcę.

Airbnb – jakie ma zalety?

?Airbnb oferuje często noclegi o standardzie hotelowych apartamentów za o wiele niższą cenę.

Lwia część oferowanych przez Airbnb noclegów to całe mieszkania (często w standardzie apartamentów), które nie są częścią hoteli – znajdziesz się w “normalnych” budynkach zamieszkiwanych przez lokalną społeczność.

Wysoko oceniani na portalu właściciele obiektów dbają mocno o ocenę ich miejsca – robią więc wiele, żebyś w ich apartamencie poczuł się komfortowo. Mieszkania mają standard hotelowych apartamentów, a kosztują często o wiele mniej (szczególnie, jeśli długość Twojego pobytu liczy się w tygodniach, a nie dniach).

Z mojego doświadczenia wiem, że im droższe miasto, tym większa szansa na znalezienie dobrej oferty wynajmu na Airbnb. Jeśli jedziesz gdzieś większą grupą, to wynajem przez Airbnb będzie prawie na pewno korzystniejszy od wynajmu pokoi hotelowych.


? Airbnb pozwala na znalezienie noclegu w ścisłym centrum miasta, nierzadko w rozpoznawalnych, znanych budynkach.

Duża liczba obiektów z bazy Airbnb leży w ścisłych centrach miast. Trafiają się wśród nich prawdziwe perełki, jak np. apartament w najwyższym budynku Polski, czyli wrocławskim Sky Tower.

Zamiast drogich, kilkugwiazdkowych hoteli, możemy trafić na o wiele tańszy apartament w rynku zachodnioeuropejskiego miasta, w jednym z wieżowców lokalnego downtown albo w klimatycznej, XIX-wiecznej kamienicy. Wystarczy dobrze przejrzeć bazę Airbnb w danej lokalizacji.


? Airbnb daje możliwość zbliżenia się do lokalnej społeczności.

Mieszkania i apartamenty dostępne przez Airbnb znajdują się budynkach zamieszkiwanych przez lokalną społeczność. Z balkonu możesz podglądać poranną bieganinę sąsiadów w drodze do pracy, a w windzie masz szansę na pogawędkę o beznadziejnej pogodzie, która wszystkim pokrzyżuje dzisiaj plany.

Jest jeszcze druga strona medalu.

Zatrzymując się w miejscu wśród stałych mieszkańców miasta uszanuj to, że nie są oni w trakcie urlopu, a wiodą po prostu swoje codzienne życie. Głośna impreza w Twoim Airbnb w środku tygodnia to kiepski pomysł – za ścianą mogą właśnie spać zmęczeni rodzice, którzy łapią kilka minut odpoczynku przez kolejnym, pracowitym dniem.

airbnb jak korzystać poduszki pokój hotel

Jak działa Airbnb?

Airbnb to portal, który pośredniczy między wynajmującym, a gościem podczas całego procesu rezerwacji i obsługi noclegu.

Nocleg poprzez Airbnb wynajmuje się wprost od właściciela. Każdy z nich może mieć inne warunki i regulamin wynajmu obiektu – wszystkie informacje znajdziesz na Airbnb.

System ocen pozwoli Ci sprawdzić, jakie wrażenie dany apartament zrobił na poprzednich gościach. Nie wynajmujesz więc kota w worku.

Jeśli masz wątpliwości co do wynajmu bezpośrednio od nieznajomego właściciela nieruchomości, kolejny akapit powinien się z nimi rozprawić.

Czy korzystanie z Airbnb jest bezpieczne?

Airbnb jest gwarantem tego, że transakcja między Tobą, a właścicielem apartamentu przebiegnie uczciwie.

Przed dodaniem obiektu do bazy portalu, Airbnb weryfikuje go pod kątem spełnienia ogólnie przyjętych standardów. Nie martw się więc, że do Airbnb przenikną przypadkowi naciągacze. Żeby zupełnie zniwelować ryzyko negatywnego zaskoczenia, rezerwuj noclegi w miejscach, które mają już kilka pozytywnych opinii.

Pobrane z Twojej karty środki nie trafiają bezpośrednio do właściciela. Lądują tymczasowo na kontach Airbnb, a portal przekazuje je do właściciela dopiero po 24 godzinach od Twojego zameldowania. Masz więc czas na zgłoszenie do portalu zastrzeżeń (jeśli takowe by się pojawiły) i wstrzymanie płatności.

Drobne problemy możesz jednak rozwiązać kontaktując się bezpośrednio z właścicielem poprzez aplikację Airbnb. Niedziałający telewizor, brak papieru toaletowego czy nawet problemy z zameldowaniem to kwestie, które rozwiązuje się zazwyczaj w kilka minut.


Przed rezerwacją sprawdź opinie o danym obiekcie – to najlepsze źródło wiedzy o zaletach danego noclegu, ale też powtarzających się wadach, np. głośnej okolicy czy… kapiącym kranie.

O tym, na co warto zwrócić uwagę podczas dokonywania rezerwacji, opowiem Ci jeszcze w kolejnych akapitach.

Jak rezerwować noclegi przez Airbnb?

Zanim zaczniesz korzystać z Airbnb, wypadałoby założyć w tym portalu konto.

Możesz to zrobić wprost przez stronę główną, ale stracisz wtedy duże zniżki na Twoją pierwszą rezerwację. Sprawdź w ramce poniżej, jak zrobić to lepiej.

Nie masz jeszcze konta na Airbnb?

Jeśli nie masz jeszcze konta w tym portalu, możesz zaoszczędzić nawet 200 zł na pierwszej rezerwacji. Załóż konto ze specjalnego linka, a zniżka pojawi się automatycznie na Twoim koncie podczas dokonywania rezerwacji.

Rejestracji możesz dokonać standardowo – podając swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, adres e-mail i numer telefonu. Możesz też skorzystać z rejestracji przez Facebooka, Google lub Apple.

rejestracja w Airbnb

Rezerwowanie noclegów przez portal jest proste – w kilka minut poradzisz sobie bez problemu ze znalezieniem obiektu i dopełnieniem wszystkich formalności.

Wszystko zaczyna się od wpisania parametrów Twojego wyjazdu do wyszukiwarki Airbnb.

zrzut ekranu airbnb

Airbnb wyświetla Ci listę proponowanych miejsc noclegowych, a Ty wybierasz to, które najbardziej odpowiada Ci pod względem ceny i lokalizacji.

Cały proces działa analogicznie do Booking.com i każdego innego serwisu rezerwacyjnego. Nic trudnego.

Mapa zrzut ekranu Airbnb

Gdy trafisz już na obiekt, który spełnia wszystkie Twoje wymagania, rezerwujesz go jednym kliknięciem. Airbnb pobiera wtedy opłatę z Twojej karty i przekazuje ją na tymczasowy rachunek. Trafi ona do właściciela mieszkania dopiero 24 godziny po Twoim zameldowaniu się w obiekcie.

okno rezerwacji Airbnb

Zanim zdecydujesz się rezerwację, sprawdź kilka moich wskazówek, które pomogą Ci wybrać najkorzystniejszą opcję.

Pamiętaj również, że możesz skorzystać z dużej zniżki na Twój pierwszy nocleg, o ile zarejestrujesz się na Airbnb ze specjalnego linka.

Na co zwrócić uwagę przy rezerwacji noclegu? Wskazówki dla korzystających z Airbnb

Zanim klikniesz w przycisk “Zarezerwuj”, powinieneś dokładnie sprawdzić ofertę, która przypadła Ci do gustu.

Ja za każdym razem wykonuje wszystkie opisane niżej kroki. Dzięki temu mam pewność, że o niczym nie zapomniałem i że nie dam się niczym zaskoczyć.

Na co warto więc zwrócić uwagę przy rezerwacji noclegu przez Airbnb?

Lokalizacja obiektu

Obiekty oddalone od centrum i głównych atrakcji turystycznych miasta mogą Cię kusić bardzo dobrą ceną. Mieszkanie z dala od centrum nie zawsze jest złe, ale wszystko zależy tu od Twojej, konkretnej sytuacji.

Airbnb udostępnia wygodną mapę, która pomoże Ci zorientować się w układzie obcego miasta.

Mapka lokalizacji Airbnb

Jeśli wpadasz do danego miejsca na kilka dni i zależy Ci na sprawnym zwiedzeniu głównych atrakcji – zamieszkaj jak najbliżej centrum, mając przy okazji w pobliżu przystanki komunikacji miejskiej. Wtedy warto dopłacić trochę za dobrą lokalizację, bo zwróci Ci się to oszczędnością czasu na dojazdy.

Zupełnie inaczej powinieneś podejść do sytuacji, w której planujesz zostać w danym miejscu dłużej, np. kilka tygodni. Wtedy nie ma aż tak dużej konieczności bycia codziennie w ścisłym centrum miasta, a sporadyczne dojazdy mogą wyjść znacznie taniej niż płacenie za apartament w samym sercu miasta.

Airbnb oferuje dodatkowe zniżki, jeśli Twój pobyt jest wystarczająco długi (np. powyżej 28 dni).

Czasami opłaca się zostać w danym miejscu kilka dni dłużej, bo dostaje się wtedy np. aż 50% zniżki na całą należną kwotę noclegu!

Booking łóżko hotel lampka

Niezależnie od czasu trwania Twojego pobytu w danym miejscu sprawdź, czy wynajmowany apartament znajduje się blisko stacji metra lub przystanku komunikacji miejskiej.

Opinie o obiekcie

Opinie o obiekcie możesz sprawdzić w dolnej sekcji strony danego miejsca na Airbnb. Kliknij w przycisk “Pokaż wszystkie recenzje”, żeby szybko przeskanować komentarze poprzednich gości danego hosta.

Jednym kliknięciem można przetłumaczyć wszystkie opinie na język polski.

Sprawdź, czy w treści komentarzy nie pojawiają się te same problemy z obiektem. Jeśli kilka osób negatywnie ocenia ten sam aspekt, np. wolny internet, to istnieje duża szansa, że Ty będziesz miał podobny problem.

System ocen na Airbnb działa na zasadzie wzajemności – po zakończonym pobycie będziesz mógł ocenić obiekt, w którym się zatrzymałeś, a jego właściciel oceni Ciebie jako gościa.

Składowe ceny

Opłata za nocleg w Airbnb składa się z kilku składowych:

  • zakwaterowanie – czyli należność wynikająca z liczby nocy, jaką spędzimy w danym miejscu,
  • opłata za sprzątanie – dodatkowa, jednorazowa opłata wnoszona niezależnie od długości pobytu,
  • opłata serwisowa – czyli inaczej prowizja dla Airbnb za obsługę danej rezerwacji,
  • X% zniżki miesięcznie – składowa “ujemna”, czyli pomniejszająca koszt rezerwacji; pojawia się w niektórych obiektach przy dłuższym pobycie (np. powyżej 28 dni).

W następnym punkcie opowiem Ci o zasadach anulacji noclegów. Zwróć wtedy uwagę na to, że niektóre z powyższych opłat są zwrotne, a niektóre nie.

Sposób potwierdzania rezerwacji

Rezerwacje dokonywane przez Airbnb są potwierdzane na dwa sposoby, zależnie od ustawień po stronie właściciela obiektu.

W niektórych przypadkach, po kliknięciu przez Ciebie przycisku “Rezerwuj”, Airbnb wysyła do właściciela mieszkania/pokoju zapytanie. Osoba ta ma 24 godziny na potwierdzenie lub odwołanie rezerwacji. Pieniądze są pobierane z Twojego konta tylko wtedy, gdy host potwierdzi rezerwację.

Drugi sposób jest całkowicie automatyczny. Po kliknięciu “Rezerwuj”, obiekt od razu potwierdza Twój nocleg, a Airbnb pobiera należność za pobyt.


Zasady zameldowania się

Obiekty dostępne w Airbnb to prywatne mieszkania i apartamenty w budynkach, które są zamieszkiwane również przez lokalną ludność. Rzadko kiedy dostępna jest więc recepcja, w którym możesz załatwić formalności związane z zameldowaniem się.

Aplikacja Airbnb zapewnia stały kontakt z Twoim hostem. Z mojego doświadczenia wynika, że właściciele przesyłają często za jej pośrednictwem informacje potrzebne do zakwaterowania się w ich obiekcie.

W wiadomości dostaję zazwyczaj dokładny adres, zdjęcia budynku, kody do domofonów i miejsce, w którym można znaleźć klucz do mieszkania (często w małych skrzynkach otwieranych kodem, zlokalizowanych przy drzwiach do mieszkania).

Zdarza się również, że host pojawia się o omówionej porze przed wejściem do mieszkania i osobiście przekazuje klucze do obiektu.

Nie obawiaj się, że coś może się nie udać – właściciele Airbnb są dobrze zorganizowani (w końcu zależy im na tym, żeby wynająć obiekt), a wszystkie procedury odbywają się bez zakłóceń.

Rodzaj obiektu i polityka anulacji

W Airbnb są dostępne zarówno całe mieszkania i apartamenty, jak i pojedyncze pokoje.

Korzystając z Airbnb wybieram zazwyczaj wynajem całych mieszkań – dostaję wtedy w pakiecie sporo prywatności, a mieszkanie może się stać moją bazą wypadową w inne rejony danego kraju. Przy dłuższych pobytach warto mieć swobodny dostęp do kuchni, miejsce do pracy, itp.

Jeśli wynajmujesz miejsce do spania w kilka osób, mieszkanie może być o wiele bardziej opłacalne od rezerwowania miejsc w hotelu.

Przed dokonaniem rezerwacji sprawdź, jakie warunki odwołania rezerwacji obowiązują w danym obiekcie Airbnb. Poszukaj na stronie sekcji “Zasady anulowania”.

Portal Airbnb jak korzystać blog podróżniczy

Gdy klikniesz w “Więcej szczegółów”, zobaczysz dokładną rozpiskę warunków, na jakich możesz zrezygnować ze swojej rezerwacji.

Jeśli nie jesteś pewien swojego wyjazdu to znajdź taki obiekt, który będzie miał maksymalnie liberalne podejście do odwołania rezerwacji.

Jak zaoszczędzić na pierwszej rezerwacji w Airbnb?

Jeśli nie masz jeszcze konta na Airbnb, portal oferuje Ci duże zniżki na pierwszą rezerwację. Łącznie możesz zgarnąć nawet 250 zł.

Wysokość zniżki, jaką dostaniesz, zależy od wartości Twojej pierwszej rezerwacji.

Wartość pierwszej rezerwacjiWysokość zniżki od Airbnb
wydane minimum 1200 zł60 zł zniżki
wydane minimum 2000 zł100 zł zniżki
wydane minimum 2800 zł140 zł zniżki
wydane minimum 4000 zł200 zł zniżki

Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na wykupienie tzw. atrakcji Airbnb za minimum 200 zł, dostaniesz kolejne 50 zł zniżki na pierwszą rezerwację.

Nie masz jeszcze konta na Airbnb?

Jeśli nie masz jeszcze konta w tym portalu, możesz zaoszczędzić nawet 200 zł na pierwszej rezerwacji. Załóż konto ze specjalnego linka, a zniżka pojawi się automatycznie na Twoim koncie podczas dokonywania rezerwacji.


O co chodzi z atrakcjami Airbnb?

Atrakcje Airbnb to płatne wydarzenia, które możesz zarezerwować z poziomu Airbnb.

Znajdziesz tam wycieczki z lokalnym przewodnikiem, sesje zdjęciowe, kursy gotowania lokalnych potraw. Możliwości jest niesamowicie dużo – sprawdź, co jest dostępne w miejscu, do którego się wybierasz.

Savoir-vivre korzystania z Airbnb

Pamiętaj, że korzystając z Airbnb, często stajesz się na kilka dni częścią lokalnej społeczności mieszkańców danego budynku, osiedla, okolicy.

Otaczający Cię ludzie mieszkają tam na stałe. Nie chcą, abyś z mieszkania wynajmowanego na Airbnb urządził miejsce wiecznej imprezy. Uszanuj swoich tymczasowych sąsiadów i zachowuj się tak, jakbyś chciał, aby zachowywali się Twoi sąsiedzi.

Trudno o lepszą okazję do szybkiego przeniknięcia do lokalnej społeczności. Korzystaj z tej możliwości z pełni, ale zawsze miej z tyłu głowy, że ludziom tym należy się najwyższy szacunek.


Poradnik korzystania z portalu Airbnb powinien Ci ułatwić pierwsze rezerwacje poprzez tę stronę. Mam nadzieję, że moje wskazówki i triki pozwolą Ci zarezerwować świetne noclegi i dobrze spędzić czas w nowym miejscu. Życzę Ci udanych podróży i samych pięknych apartamentów na Airbnb!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze