Bilet Interrail – jak z niego korzystać? Kompleksowy poradnik również dla uczestników #discoverEU (2020)

Aktualizacja: 8 kwietnia 2021 r.
Skład TGV na stacji kolejowej w Marsylii
Skład TGV na stacji kolejowej w Marsylii

Podróżowanie pociągami po Europie nie musi się wiązać z wydawaniem za każdy, kolejny bilet setek złotych. Aby wyruszyć w kolejową podróż, wystarczy poznać ofertę biletu Interrail i wybrać tę wersję, która będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna. A już całkowitym hitem jest to, że jeśli dopiero wkraczasz w dorosłość, to taki bilet możesz dostać od Komisji Europejskiej… za darmo. Sprawdź, na czym polega bilet Interrail i jak korzystać w niego w kolejowych podróżach po Europie.

O czym opowiadam w artykule?

  • jak korzystać z biletu Interrail,
  • wskazówki, które pomogą przy planowaniu zwiedzania Europy koleją,
  • podpowiedzi dot. wydostania się z Polski korzystając z pociągów międzynarodowych,
  • wskazówki dla uczestników programu #discoverEU.
Pociąg na stacji w Nicei

Co to jest bilet Interrail?

Ważna uwaga!

Wskazówki obowiązują zarówno przy darmowym bilecie otrzymanym w ramach #discoverEU, jak i przy biletach kupionych tradycyjnie, za pełną cenę. Jeśli nie znajdujesz się w grupie osób mogących walczyć w #discoverEU, to śmiało przewiń kilka pierwszych akapitów tekstu.

Warto poznać zasady obowiązujące przy podróżowaniu europejskimi pociągami, a w szczególności wiedzieć, jak korzystać z biletu Interrail.

Szczegółowe informacje można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej, choć do zaplanowania podróży powinny wystarczyć te, które omówiłem poniżej.

Przygotowywanie planów wyprawy na stacji kolejowej w Genewie

Bilet Interrail pozwala obniżyć koszty podróży pociągami po Europie.

Bilet dostępny jest w dwóch odmianach.

Global Pass obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Interrail, a One Country Pass wyłącznie w wybranym przez kupującego bilet kraju.

Jak działa bilet Interrail?

Bilet Interrail to bilet ryczałtowy. Za z góry ustaloną cenę możesz korzystać z nieograniczonej liczby pociągów tych operatorów, którzy akceptują bilet Interrail.

W przypadku Global Pass możesz w ten sposób podróżować przez wiele krajów Europy, organizują kolejową, objazdową wycieczkę (ja zrobiłem tak w Wielkiej Brytanii).

Darmowy webinar BARTEKwskrócie

Obejrzyj mój webinar o kolejowym bilecie Interrail.

Polub bloga na Facebooku, aby być na bieżąco z nowymi wydarzeniami. 

Poniżej przedstawiam zasady, które obowiązują podczas korzystania z biletu Interrail.

Bilet ważny jest w pociągach oraz u nielicznych przewoźników promowych i miejskich

Bilet Interrail obejmuje przede wszystkich narodowych przewoźników kolejowych funkcjonujących w krajach Unii Europejskiej. Istnieją jednak wyjątki – chociażby w Polsce, gdzie bilet honoruje się również w Kolejach Dolnośląskich i PolRegio.

Lista przewoźników akceptujących bilet jest zamieszczona na stronie internetowej Interrail.

Trzeba być jednak czujnym. To, że bilet jest w honorowany przez daną firmę nie oznacza, że nie obowiązuje do niego specjalna dopłata, najczęściej związana z obowiązkową rezerwacją miejsca.

W wielu pociągach obowiązuje obowiązkowa, płatna rezerwacja miejsc

Zasad dotyczących rezerwacji miejsc w pociągach jest tak dużo, jak samych pociągów. Początkowo może to przerazić osobę, która z koleją nie ma żadnego związku, a po prostu chciałaby skorzystać z otrzymanego w ramach #discoverEU biletu.

Generalną zasadą jest, że rezerwacji miejsca wymaga się w pociągach dużych prędkości (takich jak francuskie TGV, hiszpańskie AVE, itp.). Obowiązek ten występuje również w pociągach nocnych – z miejscami do leżania oraz miejscami sypialnymi.

Aby sprawdzić czy dany pociąg objęty jest rezerwacją, a przy okazji sprawdzić jego rozkład jazdy, warto odwiedzić rozkład jazdy Interrail. Duża literka R przy danym pociągu to znak, że powinniśmy zatroszczyć się o obowiązkową miejscówkę.

W próbie zarezerwowania miejsc w pociągach może wymiernie pomóc firma Polrail Service z Bydgoszczy. Bilety Interrail można od nich kupić przez internet, za pośrednictwem strony InterrailPass. Wysyłka biletów do Polski jest darmowa.

Bez problemu kupimy tu miejscówki, m.in. na pociągi dużych prędkości: francuskie TGV, hiszpańskie AVE czy europejskie pociągi sypialne. Prowadzący firmę Jeffrey Dobek może pochwalić się dostępem do wielu europejskich systemów rezerwacji. Biuro sprzedaży znajdziesz w Bydgoszczy, przy ul. Królowej Jadwigi 1/3.

W kasach międzynarodowych PKP Intercity zakup miejscówek jest często, nie wiedzieć czemu, dość utrudniony. Zazwyczaj bez problemu powinno się udać zarezerwować miejsca przynajmniej w tych pociągach międzynarodowych, które wyjeżdżają z Polski.

Od jakiegoś czasu możliwa jest również rezerwacja miejsc przez stronę internetową Interrail w sekcji Reservation Self-Service.

Nie polecam tej drogi. Rezerwacje przez to narzędzie są o wiele droższe niż kupowane bezpośrednio. Rezerwację przez ten serwis można na szczęście anulować uzyskując zwrot kosztów i udać się po miejscówki do Jeffreya. I nie, Jeffrey nie płaci mi za reklamę, po prostu jego firma robi dobrą robotę.

Rezerwacja miejsc bywa jednak nieobowiązkowa lub po prostu nie występuje

Obowiązkowa rezerwacja miejsc nie występuje zazwyczaj w pociągach lokalnych i dziennych pociągach pospiesznych. Pociągi z rezerwacją miejsc można w większości przypadków ominąć. W krajach z rozwiniętą siecią kolei dużych prędkości może to powodować znaczne wydłużenie podróży. Co ciekawe – większość niemieckich pociągów dużych prędkości ICE jest objętych rezerwacją fakultatywną.

Jak zachować się, gdy pociąg nie jest objęty rezerwacją?

Jeśli pociąg nie jest objęty rezerwacją, to możemy wsiąść do niego bez dodatkowych warunków. Wystarczy ważny na dany dzień bilet Interrail.

Skład TGV na stacji kolejowej w Marsylii

Bywają jednak przypadki, gdy w danym pociągu rezerwacja miejsc jest nieobowiązkowa. Jeśli zajmiemy miejsce, na które ktoś wykupił miejscówkę, to będziemy musieli je bez żadnych konsekwencji zwolnić.

Mamy wtedy możliwość zajęcia innego, wolnego miejsca. Na niektórych trasach warto dokupić więc fakultatywną miejscówkę i podróżować komfortowo. Nie ma wtedy ryzyka pojawienia się właściciela tego miejsca.

Bilet Interrail nie upoważnia do podróżowania po własnym kraju – poza pewnymi wyjątkami

Ofertę stworzono z myślą o otwieraniu i zbliżaniu do siebie krajów Europy poprzez umożliwienie tańszego podróżowania po nich koleją. Bilet Interrail nie obowiązuje przez to w kraju, z którego pochodzimy.

Jest jednak jedno “ale”, które bardzo ułatwia planowanie podróży.

Bilet Interrail Global Pass pozwala na podróż z kraju zamieszkania za granicę w pierwszy dzień jego ważności oraz powrót zza granicy do swojego kraju w ostatnim dniu jego ważności.

Nie jest konieczny zakup biletu z Twojego miasta do granicy państwa, aby dopiero tam zacząć podróż na Interrailu. Obie podróże – zarówno ta rozpoczynająca europejską przygodę, jak i ta dowożąca nas po wszystkim do domu, są wliczone w bilet Interrail.

Podróże muszą odbywać się w dniach ważności biletu. Wyjazd i przyjazd do kraju zamieszkania nie są więc dodatkowymi okresami obowiązywania biletu i musimy “stracić” na nie dwa dni ważności. Daty należy wskazać w polach “outbound” i “inbound” w części Travel Diary naszego biletu Interrail.

Podróż każdym pociągiem należy ująć w tabelce “Travel Diary” jeszcze przed wejściem na pokład

Do biletu Interrail dołączona jest obwoluta, której częścią jest tabelka “Travel Diary”. W jej górnej części należy wpisać nasze dane osobowe. W przypadku wylegitymowania przez konduktora, muszą się one pokrywać z danymi umieszczonymi w naszym dowodzie osobistym lub paszporcie.

Poniżej tej sekcji znajduje się tabelka, w której należy odnotować każdą trasę, jaką przejechaliśmy pociągami.

Wypełniony bilet Interrail Global Pass

W polach “outbound journey” oraz “inbound journey” zaznaczamy dni, w których skorzystamy z podróży po terenie naszego kraju. Skorzystałem z tej możliwości podróżując z Kolonii do Poznania i dalej do Wrocławia.

Te dwa wskazane dni to jedyne, podczas których można podróżować z biletem Interrail w swoim własnym kraju.

Obowiązkowo należy wpisać do tabeli dany pociąg zanim wejdziemy na jego pokład. Podczas kontroli biletów wpis musi się już znajdować w tabelce. Jego brak może skutkować nałożeniem kary za przejazd bez ważnego biletu!

Jazda w nocy pozwala zaoszczędzić dzień podróży

Posiadacze biletu Interrail Global Pass mogą w prosty sposób zaoszczędzić kilka dni ważności biletu. Wystarczy, że będziecie korzystać z pociągów nocnych.

Jeśli planujesz podróż nocnym pociągiem to wystarczy, że do biletu Interrail wpiszemy tylko datę wyjazdu ze stacji początkowej. To upoważnia do podróżowania pociągiem i opuszczenia go na dowolnej stacji, o dowolnej porze dnia następnego.

Oczywiście, jeśli po wysiadce chcemy korzystać z innych pociągów w danym dniu, konieczne będzie wpisanie do biletu również tej daty. Korzystanie z zasady jest korzystne dla tych, którzy dojeżdżają pociągiem nocnym do danej destynacji i nie planują w tym dniu dalszego podróżowania.

Zasada nie obowiązuje pierwszego dnia ważności biletu. Jeśli bilet rozpoczyna ważności 20 sierpnia, to nie możemy wsiąść do pociągu już po godz. 19:00 dnia poprzedzającego, tj. 19 sierpnia.

Warto korzystać aplikacji z rozkładem jazdy w trybie offline

Aplikacja Rail Planner została przygotowana z myślą o planowaniu podróży z biletem Interrail. Rozkłady jazdy dostępne są w trybie offline, co w czasach płatnego roamingu było niezwykłą wartością.

Możliwe jest dokonanie rezerwacji miejsca w interesującym nas pociągu. Aplikacja pomoże w zlokalizowaniu najbliższej stacji kolejowej i sprawdzeniu obowiązującego dla niej rozkładu jazdy.

Zrzut ekranu (screenshot) aplikacji Rail Planner

Rail Planner pozwala na filtrowanie wyników na podstawie kryterium obowiązkowej rezerwacji miejsca w danym pociągu. Funkcja jest przydatna, gdy próbujemy ułożyć trasę korzystając wyłącznie z pociągów bez rezerwacji.

Nie wszystkie pociągi regonalne i aglomeracyjne mogą być widoczne w aplikacji. Warto mieć to na uwadze przygotowując plan wyprawy.

Aplikację można pobrać z Google Play oraz z App Store.

Natalia na stacji Bohumin

Gdzie kupić bilet Interrail? Ile kosztuje bilet Interrail?

Bilet Interrail można kupić wygodnie przez internet – na stronie internetowej Interrail lub w kasach biletowych spółki PKP Intercity.

Bilet zamówiony przez internet zostanie dostarczony tradycyjną pocztą.

Aktualne ceny są dostępne na stronie Interrail. Zależą od wariantu biletu, na jaki się zdecydujesz. Na podróż przez wiele krajów Europy najlepszy będzie Global Pass.

Jak wydostać się z Polski pociągami międzynarodowymi? Jakie kierunki mamy do wyboru?

Do Interrail należą trzy polskie spółki, które uruchamiają pociągi międzynarodowe – PKP Intercity, Koleje Dolnośląskie oraz Polregio (dawniej Przewozy Regionalne).

Podróżowanie na terenie Polski z biletem Interrail może odbywać się tylko jako wyjazd z kraju lub przyjazd do kraju. Zasady korzystania z tych krajowych podróży omówiłem kilka akapitów wyżej.

PKP Intercity

Oferta międzynarodowa spółki nie należy do czołowych na tle innych, europejskich przewoźników. Korzystając z biletu Interrail, możemy wyruszyć z Polski do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i na Słowację. Aktualna oferta przedstawiona jest w zakładce Oferta międzynarodowa na stronie internetowej PKP Intercity.

W kierunku Niemiec uruchamiane są dzienne pociągi z Gdyni i Warszawy do Berlina oraz nocny pociąg relacji Berlin – Wiedeń/Budapeszt/Bratysława, który zatrzymuje się m.in. w Opolu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Pasażerowie mają do wyboru wyłącznie miejsca siedzące pierwszej i drugiej klasy.

W kierunku Czech, Słowacji i Węgier można się udać korzystając z dziennych i nocnych pociągów.

Rodzaj pociąguCzy bilet Interrail obowiązuje?Czy konieczna jest miejscówka?
pociągi dzienne w wagonie z miejscami siedzącymiTAKNIE – nieobowiązkowa rezerwacja miejsca siedzącego w relacji międzynarodowej jest płatna
pociągi nocne z miejscami do leżenia (kuszetka) do Czech, Węgier, SłowacjiTAKTAK – miejscówka jest płatna
pociągi nocne z miejscami do leżenia (kuszetka) do AustriiTAKTAK – niestety, w pociągach do Austrii obowiązuje tzw. cena globalna – należy kupić bilet razem z miejscówką. Posiadacze Interrail nie mają tu preferencyjnych warunków, ale muszą kupić bilet z miejscówką w kategorii “pass” (należy w kasie podać kod 44 – kasjer będzie wiedział, co z tym zrobić).
pociągi nocne z miejscami sypialnymi do CzechTAK TAK – miejscówka jest płatna
pociągi nocne z miejscami sypialnymi do Węgier, Słowacji z WarszawyTAKTAK – miejscówka jest płatna
pociągi nocne z miejscami sypialnymi do Węgier, Słowacji z KrakowaTAKTAK – miejscówka jest płatna

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Pamiętaj, żeby przed każdym wyjazdem za granicę wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę za nie więcej niż kilka złotych dziennie. 

Koleje Dolnośląskie

Przewoźnik uruchamia szereg połączeń trangranicznych do Niemiec i Czech. Jak korzystać z biletu Interrail dowiemy się z poniższej tabeli.

PociągCzy Interrail obowiązuje po polskiej stronie?Czy Interrail obowiązuje po przejechaniu granicy?
Wrocław – Drezno (z przesiadką w Zgorzelcu)TAKTAK – dalej pociąg obsługuje spółka DLB akceptująca bilet Interrail
Jelenia Góra – GörlitzTAKTAK – aby pojechać dalej trzeba już skorzystać z usług prywatnych przewoźników DLB lub ODEG, którzy akceptują bilet Interrail
Żagań – Forst TAKTAK – obsługiwany jest przez narodowego przewoźnika Deutsche Bahn
Szklarska Poręba – LiberecTAKTAK – po stronie czeskiej obsługują go České dráhy, czyli narodowy przewoźnik Czech
Wrocław – AdršpachTAKNIE – po stronie czeskiej obsługuje go prywatny przewoźnik GWTR
Wrocław – AdršpachTAKNIE – po stronie czeskiej obsługuje go prywatny przewoźnik GWTR
Sędzisław – Kralovec – TrutnovTAKNIE – po stronie czeskiej obsługuje go prywatny przewoźnik GWTR
Pociągi Kolei Dolnośląskich i CD na stacji Lichkov

Polregio (Przewozy Regionalne)

Z Polregio można zaplanować wyjazdy na Litwę oraz do Czech, Słowacji i Niemiec.

PociągCzy Interrail obowiązuje po polskiej stronie?Czy Interrail obowiązuje po przejechaniu granicy?
Białystok – KownoTAKTAK – obsługiwany jest przez Koleje Litewskie
Szczecin – Berlin/Lübeck TAKTAK – obsługiwany jest przez narodowego przewoźnika Deutsche Bahn
Kostrzyn – BerlinTAKTAK – po stronie niemieckiej obsługuje go prywatny przewoźnik NEB
Gorzów Wielkopolski – BerlinTAKTAK – obsługiwany jest przez narodowego przewoźnika Deutsche Bahn
Zielona Góra – Frankfurt n/Odrą – BerlinTAKTAK – obsługiwany jest przez narodowego przewoźnika Deutsche Bahn
Zielona Góra – GörlitzTAKTAK – aby pojechać dalej trzeba już skorzystać z usług prywatnych przewoźników DLB lub ODEG, którzy akceptują bilet Interrail
Żagań – ForstTAKTAK – obsługiwany jest przez narodowego przewoźnika Deutsche Bahn
Rzeszów/Sanok/Łupków – MedzilaborceTAKTAK – obsługiwany jest przez narodowego przewoźnika ŽSSK

Na czym polega program #discoverEU?

Pilotażowy program #discoverEU uruchomiono, aby otworzyć przed wkraczającymi w dorosłość ludźmi możliwości podróżowania po krajach należących do Unii Europejskiej.

Uczestnicy mają do wyboru dwa warianty podróżowania:

  • elastyczny plan podróży

Na otrzymanym bilecie naniesiona będzie tylko data początkowa, a bilet zachowa ważność przez miesiąc. Podróżowanie będzie możliwe przez określoną liczbę dni podróży (w edycji 2018 było to 7 dni).

Nie ma ograniczenia co do liczby krajów, które można odwiedzić. Po stronie uczestnika są wszelkie koszty związane z rezerwacją miejsc w pociągach, w których taki obowiązek występuje (np. pociągi kolei dużych prędkości).

  • ustalony plan podróży

Uczestnik w tym wariancie nie otrzymuje elastycznego biletu. Do organizatora należy przekazać szczegółowy plan podróży – dni, godziny i miejsca docelowe.

Podróż musi zakończyć się w czasie miesiąca, a zmiana dat podróży nie jest możliwa. Można odwiedzić tylko dwa kraje członkowskie UE. Plusem tego wariantu jest fakt, że organizator bierze na siebie koszty wszelkich wymaganych rezerwacji miejsc (koszty te nie mogą jednak przekroczyć 260 euro).

Kto może ubiegać się o bilet w ramach programu #discoverEU?

Aktualizacja 2020: W związku z pandemią koronawirusa i jej następstwami, program został zawieszony do odwołania.

Kryterium podstawowym do wzięcia udziału w zakończonej już edycji programu był warunek, że na dzień jej rozpoczęcia, osoba aplikująca powinna mieć 18 lat. W gronie szczęśliwców w edycji 2019 znajdowały się osoby urodzone między 2 lipca 2000 r., a 1 lipca 2001 r., włączając w to te dwie daty.

Uczestnicy już raz wytypowani do otrzymania biletu, nie będą mogli ponownie przystąpić do programu.

Bartek na stacji kolejowej w Monako

Aplikować można indywidualnie lub w imieniu grupy nie większej niż pięcioosobowa. Jeśli otrzymać bilet chce grupa osiemnastolatków, zadaniem lidera grupy jest wypełnienie wniosku.

Wygenerowany zostanie wtedy kod, którego podanie jest wymagane przy rejestracji pozostałych członków grupy i to dzięki niemu zgłoszenie będzie traktowane jako wspólne.

Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Po spełnieniu kryterium wieku, przed wnioskującymi Komisja Europejska stawia kilka dodatkowych, łatwych do spełnienia warunków.

Konieczne jest posiadanie obywatelstwa jednego z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, w których też powinna rozpoczynać się nasza podróż. Z uwagi na otwarte granice, do wzięcia udziału w #discoverEU wystarczy posiadanie dowodu osobistego wydanego przez państwo członkowskie Unii.

Zgłoszenia przesyła się elektroniczne przez stronę European Youth Portal.

Komisja Europejska zachęca do dzielenia się zdjęciami i materiałami z podróży w mediach społecznościowych używając hashtagu #discoverEU. Formalnie nie jest to wymóg, ale moim zdaniem tak szczytnemu programowi należy się dobra promocja.

Na jakich zasadach odbywa się podróżowanie w ramach #discoverEU?

Zgodnie z warunkami wskazanymi przez Komisję Europejską, podróżować można przez maksymalnie 30 dni. Do zwycięzców edycji 2018 programu docierał bilet Interrail w opcji 7 dni podróżowania w ciągu kolejnych 30 dni kalendarzowych.

Uściślając – podróż sama w sobie, czyli przebywanie w pociągach, może trwać maksymalnie 7 dni. Oczywiście, odpowiednio planując czas pobytu w kolejnych miejscach, osiągniemy maksymalny czas trwania wycieczki. Istotne jest więc efektywne wykorzystanie tych 7 dni.

Ruszacie w świat?

Bilet Interrail czy to otrzymano za darmo, czy kupiony na normalnych warunkach, to świetna oferta. Zwiedzanie Europy może być wygodne i niekoniecznie nieziemsko drogie. A lista miejsc, które można odwiedzieć nie ma ograniczeń i zależy tylko od Waszej wyobraźni.

Ruszajcie już teraz, póki nikt nie wpadł na pomysł, żeby ograniczyć albo zlikwidować tę świetną ofertę!


Jeśli przeszło Ci przez głowy podróżowanie z biletem Interrail, to gratuluję – to świetny pomysł na zwiedzanie Europy w miej typowy sposób. Podziel się swoimi wrażeniami z kolejowych podróży w komentarzach. Udanych wojaży!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze