11 rzeczy, które musisz zrobić przed podróżą

Pewne etapy przygotowań do podróży są niezmienne niezależnie od tego, jak doświadczonym podróżnikiem jesteś. Samodzielne podróżowanie nie jest niczym przerażającym i można się go po prostu nauczyć. Z moją listą 11 rzeczy, które musisz zrobić przed podróżą, będziesz perfekcyjnie przygotowany do każdej kolejnej wyprawy. Nie zapomnisz o niczym, o czym warto pamiętać przed wyjazdem za granicę.

Boimy się planować podróż samodzielnie z obawy przed tym, że zostaniemy zaskoczeni przez nieprzewidziane trudności. Większość etapów planowania podróży wygląda jednak identycznie dla każdej kolejnej wyprawy. W artykule pokażę Ci, na co warto zwrócić uwagę planując podróż.

Z moją listą rzeczy, które warto zrobić przed wyjazdem, wychodząc z domu będziesz czuł, że zadbałeś o wszystko, co ważne. Przeprowadzę Cię krok po kroku przez wszystkie punkty planowania wyjazdu. Jeśli wcześniej Cię to stresowało – ten stan minie po lekturze artykułu.

1. Kup bilety lotnicze

Dobra podróż zaczyna się od dobrze zaplanowanego transportu. Musisz więc kupić odpowiednie bilety i zadbać o to, żeby za nie nadmiernie nie przepłacić.

Zgodnie z logiką wydaje się, że najtańsze bilety lotnicze znajdziesz na stronach linii lotniczych (np. Wizzair, LOT). Kupujesz w końcu bezpośrednio od firmy, z którą polecisz – nie ma więc po drodze żadnych pośredników.

I w wielu przypadkach rzeczywiście tak jest. Zanim jednak klikniesz w przycisk “zapłać”, warto sprawdzić te same loty na stronach multiwyszukiwarek.

Sprawdź dostępne loty w porównywarce cen biletów lotniczych Momondo

Zdarza się, że multiwyszukiwarki (np. Momondo, KAYAK) pokazują oferty pośredników, które są wyraźnie korzystniejsze od cen oferowanych przez linie lotniczą. Gdy pośrednik kupuje bilety hurtowo, może liczyć na dodatkowe zniżki – oto cała tajemnica tych korzystnych ofert.

Korytarz samolotu i ludzie siedzący na siedzeniach

Pamiętaj, że powrót do domu z tego samego lotniska to tylko jedna z dostępnych opcji. Możesz zainteresować się opcją multi-city, która jest dostępna w multiwyszukiwarkach. Aby zredukować koszty (albo uczynić wycieczkę bardziej atrakcyjną), możesz kupić bilety powrotne z innego lotniska znajdującego się w pobliżu.

Z jednej strony będziesz miał okazję zobaczyć kolejny kawałek miejsca, do którego się wybierasz, a z drugiej strony możesz sporo zaoszczędzić na locie. Nie musisz wracać na to samo lotnisko, z którego przyleciałeś. Może się okazać, że dużo korzystniejszy jest powrót na lotnisko oddalone o 100 – 200 km od Twojego macierzystego i późniejszy dojazd do domu np. pociągiem.

Po zakupie biletów sprawdź, na jakich zasadach odbywa się odprawa, a później pamiętaj, aby wykonać ją w wymaganym terminie. Jeśli się spóźnisz, prawdopodobnie będziesz musiał dopłacić sporo na lotnisku.

Poświęć na poszukiwanie lotu przynajmniej kilkadziesiąt minut i nie kupuj impulsywnie. Oszczędności, które możesz osiągnąć, mogą być liczone w setkach złotych.

2. Zaplanuj transfer z lotniska do centrum miasta

Duża część lotnisk, szczególnie tych obsługiwanych przez przewoźników niskokosztowych, znajduje się dziesiątki kilometrów od centrów miast.

Można łatwo złapać się na niską cenę biletu lotniczego (np. lot z Polski na lotnisko Oslo Torp za 39 zł), a później zdziwić się, że pociąg z lotniska do centrum Oslo kosztuje aż 120 zł. Przed zakupem biletów warto sprawdzić na mapie, gdzie dokładnie leży lotnisko.

Jeśli nie chcesz niepotrzebnie wydawać pieniędzy, sprawdź dostępne możliwości podróży komunikacją publiczną. Wiele lotnisk jest obsługiwanych przez metro lub miejskie autobusy. Wpisz w wyszukiwarkę “XYZ airport public transport” i sprawdź możliwości. Będzie znacznie taniej, niż jazda do centrum miasta taksówką lub specjalnym shuttle busem.

Bartek w autobusie transferowym na lotnisku

Jeżeli dane lotnisko posiada połączenie kolejowe z miastem to będzie to na pewno najszybszy (chociaż może nie najtańszy) sposób dojazdu do centrum. Po wpisaniu w wyszukiwarkę “XYZ airport train” poznasz dostępne możliwości.

W dużej części lotnisk oddalonych od centrum miasta kursują również shuttle busy, które są droższe od komunikacji miejskiej, ale nadal znacznie tańsze od taksówek. Kursują według rozkładu jazdy i często są dopasowane do siatki połączeń danego lotniska, tj. czekają na przyloty z konkretnych kierunków.

Przed przylotem sprawdź, czy w danym kraju swoje usługi świadczy jedna z aplikacji przydatnych dla podróżników: Uber, Bolt lub lokalny odpowiednik (np. Uklon na Ukrainie lub Snapp w Iranie).

Dobrym pomysłem może być też wynajem samochodu – szczególnie, jeśli na miejscu chcesz zobaczyć sporo atrakcji w krótkim czasie. Dostępnych jest wiele wypożyczalni samochodów, a ich oferty możesz sprawdzić w sieci.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody i wybierz najlepszą ofertę

Dopiero gdy wszystkie opcje zawiodą, proponuję skorzystać z taksówek. Są one wyraźnie droższe (czasami nawet kilkukrotnie) od konkurencyjnych form transferu. Zanim rozpoczniesz podróż, ustal jej cenę, abyś nie był zaskoczony po przyjeździe do celu.

Wiele busów i pociągów oferuje tańsze bilety, gdy kupimy je z odpowiednim wyprzedzeniem. Podróż z lotniska Stansted do centrum Londynu (60 km) może kosztować tylko £1.95 (10 zł). Nie zostawiaj poszukiwania transferu z lotniska na ostatnią chwilę – to jedna z pierwszych rzeczy, jakie powinieneś zrobić przed wyjazdem na wakacje.

BEZPŁATNY KURS “NIEZBĘDNIK PODRÓŻNIKA”
Poznaj najlepsze aplikacje i strony dla miłośników podróży

3. Sprawdź wymagania dotyczące wizy i paszportu

Podróżowanie po Unii Europejskiej przyzwyczaja do swobody przekraczania granic. Pamiętaj jednak, że podróżowanie do większości krajów świata wymaga przynajmniej posiadania paszportu.

Liczne kraje oczekują, że nasz dokument będzie ważny przez przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do danego kraju. Jeśli Twój paszport nie spełnia tego wymogu, pogranicznik może zawrócić Cię na granicy.

Aby sprawdzić, czy dany kraj wymaga od Polaków uzyskania wizy, odwiedź stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. O wyrobienie wizy warto zatroszczyć się odpowiednio wcześnie, przynajmniej kilka tygodni przed wyjazdem.

Bartek na ulicy w Iranie

Część krajów umożliwia jej wyrobienie przez internet (poprzez wypełnienie elektronicznego formularza i opłacenie wizy online). Jeśli nie ma takiej możliwości, będziesz musiał odwiedzić ambasadę danego kraju w Polsce lub w kraju sąsiedzkim – o ile placówka w Polsce nie istnieje. To wymaga czasu, którego może Ci zabraknąć, gdy za procedurę weźmiesz się zbyt późno.

Paszport to podstawowy dokument podróżnika, ale dla własnego komfortu i bezpieczeństwa weź również ze sobą dowód osobisty. Gdy Twój paszport zaginie, dowód pozwoli na identyfikację.

Niezależnie od tego zrób kopie wszystkich ważnych dokumentów i trzymaj je w innym miejscu, niż same dokumenty. Zdjęcie paszportu i dowodu osobistego prześlij na swojego maila. Jeżeli wyjeżdżasz do krajów mniej “typowych” i mniej bezpiecznych niż Polska, zarejestruj swoją podróż w programie Odyseusz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

4. Przygotuj ramowy plan zwiedzania

Przejrzyj dokładnie podróżnicze blogi, papierowe przewodniki i poproś o wskazówki osoby, które już były w miejscu, do którego się wybierasz. Przed wyjazdem sporządź ramowy plan Twojego wyjazdu.

Pamiętaj, że plan na Twój wyjazd nie powinien być zbyt sztywny. Nie planuj swojego czasu co do minuty. Chodzi wyłącznie o to, żebyś znał ogólne cele danego dnia zwiedzania.

Co powinien zawierać Twój ramowy plan zwiedzania?

  • miejsca, w których będziesz spędzał noc (pozwoli Ci to wcześniej zarezerwować odpowiednie noclegi),
  • listę miejsc, które chcesz na pewno odwiedzić i dodatkową, rezerwową listę z punktami, które w razie braku czasu możesz sobie odpuścić,
  • informacje o tym, jak przemieszczać się między atrakcjami oraz między kolejnymi punktami wycieczki (najbliższa stacja metra, ceny przejazdu, lokalizacja dworców autobusowych i kolejowych),
  • ogólne informacje o cenach biletów wstępu (żebyś nie zaskoczył się już przy kasie, że zabrakło Ci gotówki na wstęp do danego miejsca).

Pamiętaj, aby sprawdzić dostępne możliwości transportu między miastami oraz zasady działania komunikacji miejskiej.

Bartek przeglądający przewodnik w Iranie

Pobierz na swój telefon plan komunikacji miejskiej w danym mieście (wpisz w Google “nazwa miasta public transport map”. Przyda się w przemieszczaniu po nieznanej aglomeracji.

Jeśli nie wiesz, jak dostać się z miasta A do miasta B, wpisz w Google “X to Y buses” oraz “X to Y trains” – gdzie X i Y to nazwy kolejnych miast.

Odwiedź strony internetowe obiektów, które masz zamiar odwiedzić i poszukaj zakładki “Tickets” lub “Prices”, aby sprawdzić ceny biletów wstępu. Dzięki powyższym krokom możesz oszacować swój dzienny budżet w podróży.

5. Kup ubezpieczenie turystyczne

Uważam, że zakup ubezpieczenia turystycznego to jeden z najważniejszych etapów przygotowań do podróży.Gdy wyjeżdżasz za granicę, Twoje ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia nie jest ważne. Jeśli będziesz wymagał pomocy medycznej (nawet drobnej), to będzie ona dla Ciebie w całości płatna.

Jeśli wyjeżdżasz do krajów Unii Europejskiej, warto wyrobić sobie darmową Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W artykule opisałem, jak otrzymać kartę EKUZ. Ma ona jednak wiele ograniczeń i tak naprawdę nie zapewnia Ci darmowej ochrony zdrowotnej.

Bartek na ile jeziora Maharloo Lake w Iranie

Kup ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem za granicę. Dzięki niemu przerzucisz na ubezpieczyciela wszystkie koszty pomocy medycznej, które musiałbyś pokryć z własnej kieszeni.

Zanim rozpoczniesz wyjazd, warto sprawdzić ceny ubezpieczenia turystycznego i kupić to, które będzie Ci najlepiej odpowiadać. Ja nigdy nie żałowałem wydanych kilkudziesięciu złotych za każdy wyjazd. W artykule opowiedziałem, na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia.

6. Zadbaj o zdrowie

Poza tym, że wyruszając w podróż powinieneś posiadać ubezpieczenie turystyczne, powinieneś dążyć do tego, aby zminimalizować ryzyko, że będziesz musiał udać się do lekarza w czasie podróży.

Przed dalszymi wyjazdami zagranicznymi sprawdź, jakie szczepienia są wymagane w danym rejonie geograficznym. Część z nich jest obowiązkowa, ale warto rozważyć również te, które opisane są jako dodatkowe.

Przed wyjazdem umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży, który omówi z Tobą wszelkie wymogi i zagrożenia związane z przebywaniem w danym kraju. Jeśli przyjmujesz na stałe leki, nie zapomnij zabrać ich ze sobą.

Przez ograniczenia w przewożeniu niektórych produktów medycznych zadbaj o dokumentację medyczną, która potwierdzi, że musisz przyjmować dane leki. W przypadku wjazdu do Gruzji, zakazanym lekiem jest np. Gripex (jako preparat zawierający pseudoefedrynę).

Rozsypane tabletki

Zanim wyruszysz na wakacje, spakuj do plecaka:

  • podstawowe leki przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwbiegunkowe,
  • zestaw opatrunków, które przydadzą się w przypadku drobnych skaleczeń,
  • zatyczki do uszu i opaska na oczy – przydadzą Ci się w hostelach i w publicznych środkach transportu.

Gdy Twój wyjazd potrwa dłużej, wykonaj wcześniej kompleksowe badania i sprawdź, czy wszystko w porządku z Twoim zdrowiem. Leczenie np. u stomatologa będzie w Polsce znacznie tańsze niż w zachodniej Europie.

BEZPŁATNY KURS “NIEZBĘDNIK PODRÓŻNIKA”
Poznaj najlepsze aplikacje i strony dla miłośników podróży

7. Wymień walutę

Czasy, w których przed wyjazdem za granicę byłeś skazany na odstanie w kolejce do kantoru, mijają bezpowrotnie. Pieniądze w podróży możesz wypłacać z lokalnych bankomatów lub obchodzić się bez nich, dokonując płatności bezgotówkowych.

Na większości lotnisk znajdziesz bankomat, z którego będziesz mógł wypłacić potrzebną za granicą walutę. Jeżeli obawiasz się jednak podróży z pustym portfelem – w kantorze wymień przed wyjazdem tylko tyle, ile będziesz potrzebował na pierwszy dzień za granicą. Szkoda przepłacać.

Bartek płacący na ulicy z portfelem

Przed wyjazdem sprawdź prowizje, jakie pobiera Twój bank za transakcje wykonywanie kartą płatniczą za granicą.

Gotówkę za granicą możesz wypłacić ze swojej polskiej karty płatniczej, ale lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowej karty Curve, z których korzystam we wszystkich moich podróżach.

Wypłaty z bankomatów mogą się wiązać z prowizją. Sprawdzony przeze mnie sposób to odwiedzenie kilku bankomatów różnych banków. Podczas, gdy jedne chciały pobrać prowizję rzędu nawet 15 – 20 zł, inne wypłacały gotówkę całkowicie za darmo.

Pamiętaj o uniwersalnej zasadzie, obowiązującej nie tylko w podróży – nigdy nie noś wszystkich swoich pieniędzy w jednym miejscu.

8. Zarezerwuj noclegi

Jeżeli dokładnie znasz swój plan podróży, noclegi warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Jeśli nie – w większych miastach znajdziesz bez problemu wygodne miejsce do spania nawet w dzień przyjazdu.

Liderem internetowych rezerwacji noclegów jest Booking.com. Przez ten portal zarezerwowałem już kilkaset noclegów w różnych miejscach świata.

Dostępne są zarówno tanie hostele, hotele, jak i całe mieszkania i apartamenty. W Izraelu można było znaleźć nawet miejsce w pustynnym namiocie. Całe mieszkania od prywatnych właścicieli możesz wynająć przez portal Airbnb.

Poduszki leżące na łóżku w hotelu

Możesz tu trafić na tanie oferty wynajmu w dość niecodziennych lokalizacjach – we Wrocławiu jest dostępny m.in. apartament na jednym w najwyższych pięter Sky Tower. Warto sprawdzić, jak kształtują się ceny w interesującym Cię terminie.

Rezerwując nocleg nie patrz tylko na cenę. Lokalizacja jest zdecydowanie ważniejsza.

Wychodzę z założenia, że opłaca się zapłacić za nocleg 10-20% więcej, jeśli dzięki temu nie będziemy musieli spędzać kilkudziesięciu minut na dojazdach do centrum interesującego nas miasta.

Pamiętaj, że przy rezerwacji kluczowa jest lokalizacja. Spędź więcej czasu na poszukiwaniu hotelu lub apartamentu blisko centrum i głównych atrakcji. Warto zapłacić ciut więcej, ale zatrzymać się w dobrej lokalizacji i nie tracić czasu na dojazdy. 

9. Spakuj swój plecak rozsądnie

Myślę, że połowa Twojego bagażu jest Ci w podróży zupełnie niepotrzebna.

Ponad 90% moich podróży to wyjazdy tylko z bagażem podręcznym. Pakowanie się warto wcześniej dobrze przemyśleć.

Wcale nie potrzebujesz tylu kompletów bielizny, ile nocy przewidzianych jest w Twojej wycieczce. Wystarczy, że zatrzymałeś się w danym hotelu na przynajmniej 2 noce – i już masz czas na zrobienie szybkiego prania.

Zanim włożysz do plecaka lub walizki kolejną rzecz zadaj sobie szczere pytanie – czy na pewno użyjesz tego przynajmniej 3 razy? Jeśli nie – zrezygnuj z wrzucania jej do plecaka.

Bartek z dwoma plecakami na ulicy w Abu Dhabi

Pamiętaj, że każda linia lotnicza na swoje wymogi dotyczące rozmiarów bagażu, które musisz sprawdzić przed wyjazdem na lotnisko. Nie pakuj plecaka do stanu, w którym pęka on w szwach. W podróży kupisz pewnie trochę pamiątek, które muszą zmieścić się do Twojego bagażu.

W sytuacji kryzysowej wyślij część swoich rzeczy pocztą do Polski. Wyjdzie taniej niż lotniskowa dopłata za przekroczenie limitu bagażu.

10. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w czasie korzystania z Internetu

Pamiętaj, że korzystanie z Internetu nie zawsze jest bezpieczne – szczególnie, jeśli podłączasz swój komputer lub telefon pełen poufnych danych do publicznych sieci na lotnisku czy w zatłoczonej kawiarni. Takie miejsca kuszą hakerów do podłączenia się do Twojego kompa i kradzieży wrażliwych danych.

Pamiętaj, aby łącząc się “na chwilę” z lotniskowym WiFi czy siecią publiczną w centrum miasta, nie logować się do najważniejszych serwisów – np. Twojego konta bankowego. Ogranicz korzystanie z sieci do sprawdzenia Instagrama i przeglądania sieci bez logowania się do swoich kont.

Możesz korzystać z Internetu w podróży w pełni bezpiecznie – zapewnia to oprogramowanie VPN, które możesz zainstalować na swoim komputerze. Zgodnie z blogiem ExpressVPN, serwer VPN pozwala Ci łączyć się z Internetem poprzez wirtualny tunel, chroniąc Twoje dane przed oczami dostawców sieci i oprogramowania głodnego Twoich prywatnych danych,

Zainstalowane na Twoim komputerze oprogramowanie VPN nie tylko chroni Cię przez atakami hakerów i korzystaniem z nieuczciwych sieci WiFi, ale również:

  • pozwala chronić Twoją prywatność (poprzez ukrycie Twojej tożsamości zmieniając adres IP),
  • odblokowuje dostęp do niektórych stron internetowych (nie musisz się wtedy martwić, że np. w Iranie niedostępny jest Facebook i Instagram, bo VPN “zmienia” Twoją lokalizację),
  • nie pozwala na śledzenie Cię przez strony internetowe (dzięki działającemu w VPN silnemu szyfrowaniu).

Dodatkowo pamiętaj o tym, żeby dbać o bezpieczeństwo swoich haseł. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z tego samego hasła w kilku miejscach – jeden udany atak hakera powoduje, że uzyskuje on dostęp do wielu Twoich kont (w tym np. prywatnego maila i konta bankowego).

Jeśli masz problem z zapamiętaniem wielu haseł, zacznij korzystać z managera haseł i to tak zapisuj swoje skomplikowane hasła do kolejnych stron i aplikacji. Oprogramowanie do zarządzania hasłami przechowuje dane w formie szyfrowanej, więc dopóki nie ujawnisz nikomu swojego hasła – nikt nie uzyska dostępu do bazy haseł.

11. Zainstaluj przydatne aplikacje na smartfonie

W podróży warto skorzystać z mocy naszych smartfonów. Za darmo dostępnych jest szereg aplikacji, które ułatwiają zarówno kolejne etapy planowania, jak i samą podróż. Warto mieć na telefonie choć kilka z nich.

Aplikacje pomogą Ci w nawigacji (i to bez korzystania z drogiego za granicą internetu – dzięki mapom offline), rezerwacji noclegów, poszukiwaniu dobrych restauracji. Dzięki smartfonowi odnajdziesz interesujące atrakcje, zaplanujesz transport, zapanujesz nad podróżniczymi wydatkami.


Nie obawiaj się samodzielnego planowania podróży – to bardzo łatwy, a przede wszystkim powtarzalny proces. Poradzisz sobie z nim bez problemu, o ile zatroszczysz się o zrealizowanie wszystkich punktów z mojej listy. Pamiętaj o 11 rzeczach, które musisz zrobić przed podróżą. Dzięki nim podczas wyjazdu nic nie powinno Cię zaskoczyć.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!​

Napisaliśmy go zgodnie z standardami jakości naszych publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze