Ubezpieczenie turystyczne i karta EKUZ [PORÓWNANIE] - co wybrać? / Blog podróżniczy

 1. NASTĘPNY POST
Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co warto wybrać w podróży?

Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co warto wybrać w podróży?

W podróży próbujemy nowych rzeczy i aktywności, do których nasz organizm może nie być idealnie przygotowany. Duża intensywność, wysokie tempo, ale również nowa kuchnia i flora bakteryjna mogą prowadzić do niespodziewanych urazów i sytuacji, w których musimy skorzystać z pomocy medycznej. Przygotowałem kompleksowy poradnik, w którym porównałem kartę EKUZ i ubezpieczenie turystyczne. Które rozwiązanie warto wybrać?


Karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne to narzędzia, które zabezpieczają nas na wypadek konieczności skorzystania z opieki medycznej w trakcie podróży. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, na jakich zasadach działa każde z tych rozwiązań.

Ten kompleksowy poradnik o karcie EKUZ i ubezpieczeniach turystycznych odpowie na wszystkie pytania podróżników i pomoże Ci dobrze przygotować się do kolejnego wyjazdu. Temat jest niesamowicie ważny – chodzi w końcu o Twoje bezpieczeństwo i komfort podróżowania.


Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Czego dowiesz się z artykułu?

 • czym jest karta EKUZ i jakie świadczenia medyczne obejmuje,
 • jakich usług medycznych nie pokrywa karta EKUZ,
 • jak można wyrobić kartę EKUZ i jak długo czeka się na jej wyrobienie,
 • jak długo ważna jest karta EKUZ,
 • czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne swoich podróży,
 • co obejmuje ubezpieczenie turystyczne i na jakich zasadach działa,
 • jakie dodatkowe możliwości daje ubezpieczenie turystyczne,
 • ile kosztuje takie ubezpieczenie i w jaki sposób można je kupić.

Dlaczego zagraniczne podróże wymagają dodatkowych ubezpieczeń?


Na konieczność ubezpieczania się w czasie podróży patrzę z dwóch stron – formalnej, ale również psychologicznej.

Bezpłatna opieka medyczna należy się każdemu ubezpieczonemu w Narodowym Funduszu Zdrowia wyłącznie w granicach Polski. Zobowiązanie NFZ wygasa, gdy tylko wyjedziemy z kraju.

Pozbawieni opieki ubezpieczeniowej, w kryzysowej sytuacji jesteśmy zdani tylko na zasobność swojego portfela. Przydaje się wtedy karta EKUZ, chociaż świadczenia na jej podstawie są ograniczone do absolutnego minimum i nie zawsze są bezpłatne.

Pomimo, że podczas przebywania w kraju wielu z nas prowadzi spokojny, siedzący tryb życia, to w czasie podróży wstępuje w nas wyjazdowy demon. Uwarunkowane psychologicznie odruchy biorą górę nad naszym rozsądkiem i rozwagą. Nie warto z tym walczyć – tak po prostu jest.


Na wymianie walut możesz zaoszczędzić dzięki karcie Revolut, z której korzystam już od wielu miesięcy. Kartę można zamówić za darmo (a jeśli zrobisz to z tego linka, to wysyłka karty też będzie darmowa).


W podróży znacznie więcej się poruszamy, zwiedzając często od rana do wieczora. Próbujemy absolutnie nowej kuchni i obcujemy z odmienną florą bakteryjną, do których nasze organizmy nie miały szansy się przygotować.

Czasami decydujemy się na aktywności, o których w Polsce byśmy nawet nie pomyśleli – jak choćby skok na bungee albo intensywne, górskie wycieczki (pomimo, że wcześniej chodziliśmy tylko po Krupówkach).

Nasz organizm może w pewnym momencie nie sprostać takiemu nienaturalnemu obciążeniu i odmówić posłuszeństwa. Bez odpowiedniego ubezpieczenia otrzymamy od lekarza rachunek, który przyćmi wszelkie dobre wspomnienia z wyjazdu.


Warto przed każdym, nawet najkrótszym wyjazdem za granicę, zadbać o odpowiednią ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą zepsuć nasz wypoczynek.

Wtedy na pierwszy plan wychodzą dwa rozwiązania: karta EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne.

Przybliżę Ci, czym się różnią i który z nich zapewnia optymalną ochronę w podróży.


Kroplówka wisząca na wieszaku

Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (czyli EKUZ) to dokument, który poświadcza nasze prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ podczas naszego tymczasowego pobytu w krajach członkowskich Unii Europejskiej i EFTA.

Karta EKUZ należy się każdej osobie, która jest w Polsce zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego. Wydaje się ją całkowicie bezpłatnie.

Niezależnie od czasu, w jakim została wydana, karta EKUZ zapewnia każdemu jej posiadaczowi identyczne uprawnienia.


W jakich krajach obowiązuje karta EKUZ?


Karta EKUZ obowiązuje:

 • we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Franca, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania,
 • dodatkowo w państwach: Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein.

Karta EKUZ nie obowiązuje w Polsce, co jest kwestią dość oczywistą. Opiekę w naszym kraju zapewnia nasze krajowe ubezpieczenie zdrowotne.


Co obejmuje, a czego nie pokrywa karta EKUZ? Na jakie świadczenia możemy liczyć?


Trzeba pamiętać, że karta EKUZ nie jest ubezpieczeniem turystycznym, a jedynie poświadczeniem, że jesteśmy ubezpieczeni w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Karta EKUZ obowiązuje tylko w państwach wymienionych wyżej.

Poza Europą dokument nie ma żadnej mocy.


Karetka pogotowania i inne samochody z klocków

Karta EKUZ obejmuje tylko podstawowe świadczenia medyczne


Karta EKUZ obejmuje tylko najbardziej podstawowe świadczenia medyczne, które są wymagane, aby pacjent nie musiał wracać do swojego kraju w celu uzyskania pomocy.


Karta nie pokrywa kosztów:

 • ratownictwa medycznego (w dużej części krajów jest ono płatne),
 • transportu medycznego do Polski (zasadniczo nigdy, ale Prezes NFZ może wyrazić szczególną zgodę w tym zakresie),
 • prywatnej opieki medycznej,
 • planowanych zabiegów,
 • szeregu innych świadczeń, które zapewni nam zakup ubezpieczenia turystycznego (ubezpieczenie bagażu, OC, NNW, opóźnienie lotu).

Karta EKUZ zapewnia opiekę medyczną na zasadach obowiązujących w danym kraju


Bardzo istotny punkt.

EKUZ nie jest “przedłużeniem” naszego krajowego ubezpieczenia na inne kraje europejskie. Jeśli korzystamy z pomocy medycznej w danym kraju, to z EKUZ otrzymujemy warunki tożsame z tymi, jakie otrzymuje mieszkaniec danego kraju.

Warto być świadomym, że niektóre zupełnie darmowe w Polsce świadczenia, jak np. wizyta u lekarza rodzinnego, mogą być w innym kraju płatne lub współpłacone. W takim przypadku, pomimo posiadania EKUZ, będziemy musieli zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Dla przykładu: jeśli podczas pobytu w Niemczech udamy się do lekarza, z EKUZ będziemy musieli zapłacić za tę wizytę 10€ – dokładnie tyle, ile zapłaciłby za nią Niemiec. Za pobyt w szpitalu zapłacić należy 10€ za każdy dzień.

Bardzo obszerne wyjaśnienie warunków korzystania z opieki medycznej w danym kraju znajduje się na stronie elvia.pl.


Karta EKUZ obowiązuje tylko w państwowych placówkach medycznych


Warunkiem skorzystania z karty EKUZ jest udanie się wyłącznie do państwowej placówki medycznej. O ile jest to dość łatwe w dużych miastach, w których działa wiele państwowych szpitali, to już w mniejszych miejscowościach może to być niewykonalne.

Miejscowości turystyczne cierpią często na całkowity brak punktów państwowej opieki medycznej. Skazani jesteśmy wtedy na skorzystanie z opieki prywatnej, która nie jest finansowana przez EKUZ.

Warto upewnić się przed wyjazdem czy w miejscu docelowym naszej podróży znajdziemy jakikolwiek publiczny punkt opieki medycznej.


Pogotowie ratunkowe stojące przy ulicy

Jak wyrobić kartę EKUZ?


Aplikowanie o kartę EKUZ jest, jak na czynność urzędową, wyjątkowo proste i wygodne.


Składanie wniosku o kartę EKUZ


Złożyć wniosek do NFZ można na wiele sposobów:

 • przez internet:
  • poprzez platformę e-PUAP, o ile mamy tam założone i zweryfikowane konto,
  • poprzez przesłanie drogą mailową do NFZ zeskanowanego, uzupełnionego przez nas wniosku,
 • pocztą tradycyjną: przesyłając wniosek do odpowiedniej delegatury NFZ,
 • osobiście: składając wniosek w oddziale lub delegaturę NFZ.

Dostępne są 2 wzory wniosków – dla “pobytu turystycznego, pobytu związanego z nauką lub innego dłuższego pobytu czasowego” oraz dla wyjazdu w celu wykonywania pracy. Interesuje nas oczywiście ten pierwszy wniosek.

Wypełnianie wniosku jest maksymalnie uproszczone. W punkcie 2 należy zaznaczyć standardowo “osoba ubezpieczona”, a w przypadku dzieci: “członek rodziny osoby ubezpieczonej”.

Jeżeli wniosek planujemy przesłać do NFZ drogą mailową, adres odpowiedniej delegatury lub oddziału można znaleźć na stronie internetowej NFZ.


Odbiór karty EKUZ


Najszybszym sposobem pozyskania karty jest jej odbiór osobisty w oddziale NFZ.

We wniosku można jednak zaznaczyć, że preferujemy przesłanie jej drogą pocztową. Wydłuża to oczywiście odpowiednio czas oczekiwania.

Jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie odebrać karty osobiście, to NFZ przygotował odpowiednie upoważnienie dla osoby trzeciej.


Sprawdź moją listę 63 najlepszych aplikacji dla podróżników, które bardzo ułatwią Ci kolejną podróż. Czy masz już na telefonie wszystkie z nich?


Ile trwa wyrabianie karty EKUZ?


Gdy wniosek o kartę składamy osobiście w oddziele NFZ, to kartę EKUZ otrzymamy już po kilkunastu minutach, podczas tej samej wizyty w urzędzie.

W sezonie wakacyjnym trzeba się jednak liczyć z dużą liczbą wniosków i możliwym wydłużeniem czasu oczekiwania. Nie należy zostawiać aplikowania o EKUZ na ostatnią chwilę.

Czas oczekiwania na kartę EKUZ, o którą wnioskowaliśmy elektronicznie, jest znacznie dłuższy. Aplikowałem o nią dwukrotnie – raz udało się załatwić wszystko w nieco ponad tydzień, ale na kolejną kartę musiałem czekać aż 3 tygodnie.


Jak długo ważna jest karta EKUZ?


Standardowo karta EKUZ jest ważna 3 lata, licząc od daty złożenia do NFZ wniosku o jej wyrobienie.

W przypadku dzieci, młodzieży i emerytów, ważność karty EKUZ wynosi 5 lat.


Łóżko w szpitalu

Ubezpieczenie turystyczne – czy warto je kupować?


Karta EKUZ to świetny pomocnik w podróży po krajach Europy, zapewniający nam jednak bardzo ograniczoną, podstawową, a często również płatną ochronę zdrowotną.

Karta nie eliminuje konieczności płacenia za usługi medyczne.

W niektórych krajach brak pokrywającego wszelkie koszty ubezpieczenia turystycznego może być niezwykle nieprzyjemny dla naszego portfela.


Ubezpieczenie turystyczne to płatna usługa, która polega na przeniesieniu na ubezpieczyciela odpowiedzialności (finansowej i organizacyjnej) za zapewnienie nam kompleksowej, profesjonalnej opieki medycznej w prywatnych i publicznych placówkach medycznych.

Dobre ubezpieczenie turystyczne zawiera również dodatkowe formy ochrony (omówię je później bardziej szczegółowo):

 • ubezpieczenie OC,
 • pokrycie kosztów akcji ratunkowej i transportu medycznego do Polski,
 • od następstw niebezpiecznych wypadków (NNW),
 • od utraty lub uszkodzenia bagażu,
 • od opóźnionego lub odwołanego lotu.

Jak działa ubezpieczenie turystyczne (podróżne)?


Ubezpieczenie turystyczne powoduje, że to firma ubezpieczeniowa jest odpowiedzialna za pokrycie ewentualnych kosztów opieki medycznej, która będzie nam udzielona podczas podróży oraz wszelkich innych kosztów, na jakie umówiliśmy się w ramach polisy ubezpieczeniowej.

Można powiedzieć, że ubezpieczenie turystyczne eliminuje wszystkie wady karty EKUZ.

Przez wiele lat moich samodzielnych podróży, z okazji każdej z nich wykupuje ubezpieczenie turystyczne. Swój komfort i bezpieczeństwo podróżowania wyceniam znacznie wyżej niż na kilka złotych (a tyle dziennie kosztuje dobre ubezpieczenie podróżne).


Ubezpieczenie turystyczne działa w dowolnym miejscu świata


Odmiennie jak w przypadku karty EKUZ, ubezpieczenie turystyczne działa w dowolnym miejscu świata, które określiliśmy podczas zakupu polisy.

Jeśli zależy nam na pełnej ochronie ubezpieczeniowej, powinniśmy zaznaczyć wszystkie kraje, które odwiedzimy w ramach naszej podróży – również te, w których pojawiamy się tylko na chwilę, np. w związku z lotniczą przesiadką.

W kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego określamy kontynenty, a następnie kraje, do których zamierzamy się wybrać.

Zrzut ekranu z Rankomat do zakupu ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie turystyczne pokrywa wszystkie koszty leczenia w państwowych i prywatnych punktach opieki


Korzystając z karty EKUZ, możemy zgłaszać się po pomoc wyłącznie w państwowych punktach opieki medycznej. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu, możemy korzystać zarówno z punktów prywatnych, jak i publicznych.

Ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty związane z udzieloną nam pomocą, nie więcej jednak niż suma gwarancyjna, na którą zdecydowaliśmy się podczas zakupu ubezpieczenia.

Zrzut ekranu z Rankomat do zakupu ubezpieczenia turystycznego

W tym momencie interesującą nas opcją są “koszty leczenia”. Im kwota tam zawarta jest wyższa, tym więcej weźmie na swoje barki ubezpieczyciel.

Leczenie w niektórych krajach może być niemożliwie drogie. Zgodnie z danymi portalu rp.pl, badanie krwi w USA kosztuje 4 tysiące złotych, a operacja wyrostka robaczkowego – 500 000 zł!

Listę ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych można poznać w kalkulatorze, po wpisaniu kilku wymaganych do wyliczenia danych.

W analizie ofert zwróćcie szczególną uwagę na oferowane zabezpieczenie kosztów leczenia.


Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty transportu medycznego do Polski


Ubezpieczyciel pokryje również koszty naszego transportu medycznego do Polski (na co nie możemy liczyć z kartą EKUZ).

Wiem – wizja powrotu do kraju karetką lub śmigłowcem jest dość nierealna. Jeśli dojdzie jednak do takiej konieczności (a wypadki się przecież zdarzają) i nie mając ubezpieczenia będziemy je musieli pokryć z własnej kieszeni, to długi zostaną z nami na wiele lat. Transport medyczny jest niewyobrażalnie drogi – może kosztować dziesiątki, a nierzadko setki tysięcy złotych.

Koszty leczenia urazu głowy i transportu pacjenta z USA do Polski wyceniono na… 793 000 zł (zgodnie z cytowanymi wyżej danymi rp.pl).


Lekarz w kitlu i słuchawki

Jakie dodatkowe świadczenia zawiera ubezpieczenie turystyczne (podróżne)? W czym jest lepsze od karty EKUZ?


Kupując polisę ubezpieczenia turystycznego, w pakiecie otrzymujemy często dodatkowe, bardzo przydatne świadczenia.

Podstawowe, warte posiadania dodatki to:


 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)

Wypadki się zdarzają – nie zawsze jesteśmy jednak ich ofiarą. Czasami, gdy stężenie pecha przekroczy normy, możemy nieumyślnie spowodować szkody w mieniu innych osób lub w ich zdrowiu.

Przykładów są setki: potrącony na rowerze pieszy, wytrącony telefon z ręki mijanej osoby, rozbita półka w sklepie. To wszystko potencjalne generatory dużych kosztów, które bez dobrego ubezpieczenia musielibyśmy pokrywać sami.

Im wyższa wartość ubezpieczenia OC, tym lepiej dla nas. W Europie wystarczy 100 – 200 tys. zł, ale wybierając się np. do USA powinniśmy ubezpieczyć się na min. 600 – 800 tys. zł.

Tak olbrzymie koszty warto scedować na ubezpieczyciela, który pokryje je w ramach naszej polisy.


 • ubezpieczenie od następstw niebezpiecznych wypadków (NNW)

Doraźna pomoc medyczna jest bardzo ważna, ale nierzadko nawet drobny wypadek możemy powodować poważne konsekwencje zdrowotne w przyszłości. Ubezpieczenie NNW pokryje koszty rehabilitacji, zakupu leków, a ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie od uszczerbku na zdrowiu.

W razie wypadku (niezależnie czy jesteśmy jego ofiarą, czy sprawcą, który również ucierpiał), biegli określają procentowo nasz uszczerbek na zdrowiu, a na tej podstawie wypłacane jest odszkodowanie.

Jeśli zatem wyceniono nasz uszczerbek na 2%, a suma ubezpieczenia NNW wynosi 50 000 zł, to otrzymamy od ubezpieczyciela odszkodowanie w wysokości 1000 zł. Im większa suma ubezpieczenia, tym na większe środki możemy liczyć.

Wysokości ubezpieczenia od NNW powinniśmy szukać w polu “Dodatkowo”. Nie wszystkie firmy oferują takie ubezpieczenie – warto wybrać taką ofertę, która je uwzględnia.

W liście ofert należy kliknąć na “Szczegóły oferty”.

Po zlokalizowaniu sekcji “NNW” poznamy sumy gwarancyjne proponowane w danej ofercie.

Zrzut ekranu z Rankomat do zakupu ubezpieczenia turystycznego

 • koszty akcji ratunkowej (ratownictwo)

W wielu krajach świata koszty ratownictwa medycznego pokrywa w całości lub przynajmniej w części osoba, której udziela się pomocy.

Koszty mogą przyjmować niebotyczne rozmiary. Interwencja pogotowia ratunkowego w USA to wydatki liczone w tysiącach dolarów, a specjalistyczne ratownictwo wysokogórskie w wielu krajach kosztuje setki tysięcy złotych.

Brak odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej jest nierozsądny – błahy z perspektywy czasu problem, wymagający jednak akcji ratunkowej (np. złamana w górach noga), może nas wpędzić w wieloletnie długi.

Dobra polisa ubezpieczeniowa pokrywa koszty takiego ratownictwa medycznego.


Karetka pogotowania jadące szybko

 • ubezpieczenie bagażu

Technologia stale się rozwija, lotniska unowocześniają się, a bagaże… jak ginęły, tak giną.

Ubezpieczenie bagażu zabezpiecza nas przed jego całkowitym lub częściowym zniszczeniem, kradzieżą lub zagubieniem przez linię lotniczą i opóźnieniem jego przylotu.

Suma gwarancyjna zazwyczaj nie przekracza 5-6 tys. złotych. Jeśli nasz bagaż był pełen elektroniki, to nie zrekompensuje to całości strat, ale na pewno będzie pożądanym zastrzykiem gotówki w kryzysowej sytuacji.


Pasażer czekający z bagażem na lotnisku

 • ubezpieczenie od opóźnionego lotu

Ubezpieczenie to działa niezależnie od oferowanych w Unii Europejskiej odszkodowań za opóźnione loty.

Ubezpieczyciel deklaruje kwoty, jakie przekaże na nasze konto w przypadku opóźnienia naszego samolotu. Ta opcja jest szczególnie interesująca dla osób, które odbywają wieloetapową podróż i opóźnienie jednego samolotu może zarówno pokrzyżować ich plany, jak i wygenerować dodatkowe, nieprzewidziane koszty.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego?


Ubezpieczenie turystyczne nie jest jednym, zunifikowanym na rynku produktem.

Każde z oferujących je towarzystw ubezpieczeniowych stosuje inne warunki i wypłaca odszkodowania na innych zasadach.


Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)


Podstawowym dokumentem, z którym powinniśmy zapoznać się przed wykupem ubezpieczenia są “Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)”.

Dostęp do tego dokumentu możemy uzyskać klikając w “Szczegóły oferty” na liście ofert uzyskanych dzięki kalkulacji wykonanej w tym narzędziu.

Następne należy przejść na sam dół strony i kliknąć w “OWU (pobierz)”.

Zrzut ekranu z Rankomat do zakupu ubezpieczenia turystycznego

Jeśli nie mamy ochoty na czytanie dokumentu od deski do deski, polecam szczególnie skupić się na sekcjach poświęconym zakresowi ubezpieczenia i wyłączeniom odpowiedzialności ubezpieczyciela.


Zdarzenia pod wpływem alkoholu


Część towarzystw ubezpieczeniowych wyłącza swoją odpowiedzialność, jeśli do wypadku/niebezpiecznego zdarzenia doszło, gdy osoba ubezpieczona była pod wpływem alkoholu.

Wiedząc, że w danej podróży pozwolimy sobie na alkoholowe “małe co nieco” zadbajmy, żeby polisa obejmowała takie przypadki.

Każdy ubezpieczyciel może mieć inną definicję stanu nietrzeźwości.

Dla niektórych nietrzeźwi jesteśmy już wtedy, gdy poziom alkoholu przekroczył 0 promila – inni pozwalają mieć we krwi aż 0,5 promila. Jeśli zapłacimy odpowiednio wyższą składkę, ubezpieczyciel bierze za nas odpowiedzialność nawet w stanie całkowitego upojenia alkoholowego. Nie zalecam jednak aż takiego szaleństwa w podróży.


Rozsypane tabletki

Choroby przewlekłe


Na etapie zakupu polisy ubezpieczeniowej należy bezwzględnie przyznać się do wszelkich chorób przewlekłych, jakie u nas zdiagnozowano – nawet wtedy, gdy aktualnie się na nie nie leczymy.

Jeśli dojdzie do wydarzenia związanego z naszymi chorobami, a my wcześniej nie przyznamy się do nich, ubezpieczyciel bez wątpienia odmówi wypłaty należnych odszkodowań i nie udzieli nam pomocy.

Składki dla osób przewlekle chorych są odpowiednio wyższe, ale ich opłacenie jest znacznie rozsądniejsze niż próba ukrycia naszych przypadłości.


Rodzaj uprawianej aktywności


Ubezpieczyciela interesuje nie tylko zakres wymaganej pomocy, ale również okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia.

W przypadku, gdy do problemów doszło podczas uprawiania sportów ekstremalnych, do których uprawiania nie przyznaliśmy się ubezpieczycielowi podczas zakupu polisy, towarzystwo nie udzieli nam pomocy.

Warto dobrze przeczytać “Ogólne Warunki Ubezpieczenia” i sprawdzić, jak dana firma definiuje dany rodzaj aktywności. Dla niektórych towarzystw sportem ekstremalnym będzie nawet chodzenie po niskich górach, gdy konkurencja uzna za szczególnie niebezpieczne dopiero wspinanie się na wysokościach powyżej 3500 m n.p.m.


Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?


Koszty polskich ubezpieczeń turystycznych, w porównaniu z ofertami w innych krajach europejskich, są relatywnie niewielkie.


Sprawdziłem w kalkulatorze ubezpieczeń koszty dla przykładowych kierunków podróży i ceny okazały się czasami aż zabawnie niewielkie (1 osoba, pobyt 7 dni, KL – koszty leczenia, R – ratownictwo, NNW – następstwa niebezpiecznych wypadków, OC – odpowiedzialność cywilna):

 • Niemcy: najtańsza oferta – 20 zł (KL 85 000 zł, R 34 000 zł, NNW 10 000 zł), bardzo dobra oferta – 37 zł (KL 200 000 zł, R 200 000 zł, NNW 30 000 zł, OC 50 000 zł),
 • Iran: najtańsza oferta – 28 zł (KL 128 000 zł, R 22 000 zł, bagaż 1200 zł, NNW 12 700 zł), bardzo dobra oferta – 60 zł (KL 500 000 zł, R 500 000 zł, bagaż 1000 zł, NNW 50 000 zł, OC 200 000 zł),
 • Tajlandia (tożsama jak dla Iranu): najtańsza oferta – 28 zł (KL 128 000 zł, R 22 000 zł, bagaż 1200 zł, NNW 12 700 zł), bardzo dobra oferta – 60 zł (KL 500 000 zł, R 500 000 zł, bagaż 1000 zł, NNW 50 000 zł, OC 200 000 zł),
 • USA: najtańsza oferta – 50 zł (KL 200 000 zł, R 200 000 zł, NNW 20 000 zł), bardzo dobra oferta – 125 zł (KL 1 270 000 zł, R 42 000 zł, bagaż 4200 zł, NNW 42 000 zł, OC 425 000 zł).

Ceny ubezpieczeń turystycznych są niewspółmiernie niskie w stosunku do ochrony i poczucia bezpieczeństwa, jakie zapewniają podróżnikowi w czasie podróży.


Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne?


Ubezpieczenie turystyczne można nadal kupić w bardzo tradycyjny sposób, korzystając ze stacjonarnych punktów ubezpieczeniowych, których nie brakuje w prawie żadnym mieście.

Najwygodniejszy jest jednak zakup polisy przez internet.

W sieci istnieją porównywarki cen, które po wprowadzeniu do nich parametrów naszej podróży, znajdują pasujące oferty.

W moich podróżach korzystam z wyszukiwarki Rankomat, która od kilku lat pomaga mi w wyborze najkorzystniejszych ubezpieczeń turystycznych.

Zazwyczaj sprawdzam również oferty dostępne w bankach, z których korzystam (mBank, Getin Bank), ale nie są one korzystniejsze od tych proponowanych przez Rankomat.


Jeśli chcesz sprawdzić dostępne ubezpieczenia turystyczne, wejdź do kalkulatora ofert i podaj szczegóły swojej podróży.


Coraz popularniejsze staje się również ubezpieczenie podróży oferowane w ramach karty Revolut.

W ramach usług dodatkowych oferowanych w ramach bezpłatnej karty Revolut są ubezpieczenia podróżne, które wykupuje się z poziomu aplikacji.

Warunki ubezpieczenia opisałem szczegółowo w artykule o karcie Revolut.


Kartę Revolut można zamówić całkowicie za darmo – również z darmową wysyłką.


Wybierając się w podróż po Europie, warto mieć ze sobą zarówno kartę EKUZ, jak i kompleksowe ubezpieczenie turystyczne.

Jeśli jednak wyjeżdżamy poza nasz kontynent, tylko dobra polisa ubezpieczeniowa może uratować nam skórę z opresji.


Z jakich ubezpieczeń turystycznych korzystasz w swoich podróżach? Czy zamówiłeś już swoją kartę EKUZ? A może masz jakieś doświadczenia z korzystaniem z pomocy medycznej (oby nie!) w trakcie wojaży po świecie? Daj mi o tym znać w komentarzach.


Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Dołącz do społeczności bloga!


 1. Odwiedź fanpage Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Pobierz DARMOWEGO ebooka “Jak samodzielnie zaplanować podróż” i otrzymuj informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Jeśli dokonasz kalkulacji kosztów ubezpieczenia, otrzymam niewielką prowizję. Nie wpłynie to na cenę, jaką będziesz musiał zapłacić, a dla mnie będzie to istotne wsparcie w prowadzeniu bloga. Pamiętaj, że polecam tylko te usługi, z których sam bym skorzystał. Dziękuję z góry!

Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

Zostaw swój komentarz