Atrakcje Dubaju przyciągają miliony osób, którzy chcą zobaczyć jak rybacka osada przekształciła się w centrum światowego handlu i turystyki. W tym przewodniku poznasz najważniejsze atrakcje Dubaju i miejsca, które warto zobaczyć w czasie zwiedzania.
Dubaj to nie tylko najwyższy budynek świata – Burj Khalifa, centrum handlowe Dubai Mall i luksusowa Dubai Marina, ale też historyczna Deira, Burj Dubai i mniej typowe atrakcje. Zwiedzając Dubaju na własną rękę odwiedzimy kolejne dzielnice miasta.
Przejdziemy spacerem przez nowoczesną Dubai Marinę ze sztuczną wyspą Palm Jumeirah, dzielnice Jumeirah i Umm Suqeim i słynne Downtown Dubai z Burj Khalifa i Dubai Mall. Zajrzymy również do Bur Dubai z klimatem starego Dubaju i Deiry po drugiej stronie Dubai Creek. Podpowiem też kilka dobrych i niedrogich noclegów.
1. Dubai Marina
Dubai Marina to jedna z najdalej na południowy-zachód wysuniętych dzielnic miasta i ciekawe miejsce do zobaczenia w Dubaju – szczególnie w czasie pierwszej podróży do miasta. Dzielnicę wybudowano wokół kanału o tej samej nazwie, pełniącego funkcję przystani dla licznych łodzi należących do mieszkańców Dubaju. Wielu odwiedzających Dubaj stwierdza, że Dubai Marina to jedna z najlepszych dzielnic miasta z punktu widzenia turystów.
Jak dojechać do Dubai Marina? Czerwoną linią metra do stacji Jumeirah Beach Towers lub DAMAC Properties. Obie stacje metra umożliwiają przesiadkę na tramwaj (Dubai Tram), którego trasa wiedzie dookoła mariny.
Dubai Marina jest dobrze skomunikowana z resztą miasta – biegnie tu czerwona linia metra oraz jedyny w mieście tramwaj. Przesiadając się do niego z metra, łatwo dotrzesz do plaży i terenu mariny. Przesiadka jest możliwa na stacjach Jumeirah Lakes Towers i DAMAC Properties.
Marina jest często wybieranym miejscem zamieszkania wśród zamożniejszej ludności napływającej do Dubaju. Apartamenty przeplatają się tu z biurowcami, wszystko oczywiście im wyżej, tym lepiej. Sama marina jest przekopem w postaci ok. 3-kilometrowego kanału.
2. Deptak The Walk i plaża JBR Open Beach
Będąc w mieście niestworzonym dla ruchu pieszych, docenisz 2-kilometrowy deptak The Walk, poprowadzony równolegle do miejskiej plaży JBR Open Beach. Poczujesz się tu jak w zachodnioeuropejskim mieście, wędrując wśród sklepów i restauracji i kierując się na plażę. Warto nacieszyć się takim miejscem, bo to jeden z nielicznych zakątków Dubaju, po którym wygodnie przemieszcza się pieszo. Miasto stawia głównie na samochody i transport publiczny – a upał tylko w tym pomaga.
Plaża ma długość ok. 1 km i jest dobrze utrzymana. Jako miejsce mojego pierwszego kontaktu z gorącymi wodami Zatoki Perskiej, utkwiła mi w pamięci bardzo pozytywnie. Warto pojawić się tu rano lub późnym wieczorem – w środku dnia temperatura staje się po prostu nieznośna. Nie dawałem rady spacerować boso po piasku. ;)
Przy The Walk działa mnóstwo restauracji z kuchnią z całego świata. Nie jest to na pewno najtańsze miejsce do stołowania się, ale możesz wyskoczyć tu w jeden wieczór i poimprezować w dubajskim stylu. Tańsze i smaczne jedzenie znajdziesz po drugiej stronie Dubai Creek – w dzielnicy Deira.
3. Wyspa Palm Jumeirah
Ambasadorem dzielnicy na świecie jest sztuczna wyspa w kształcie palmy – Palm Jumeirah. Rdzeń Palm Jumeirah ma prawie 2 kilometry, a wyspa składa się z 16 palmowych ramion. Dookoła powstał okrągły pas o długości 11 kilometrów, który chroni wyspę przed falami. Powstanie palmowej wyspy wydłużyło linię brzegową Dubaju aż dwukrotnie.
Co powiesz na rejs jachtem z Dubai Marina? Do wyboru masz 3-godzinną lub trwającą nieco ponad godzinę (dobra dla rodzin z dziećmi) wycieczkę luksusowym jachtem z polskim opiekunem. Możesz obejrzeć wieżowce i Zatokę Perską z unikalnej perspektywy. Szczególnie polecam rejsy podczas zachodu słońca.
Na Palm Jumeirah wybudowano hotele i wille, a największym budynkiem jest luksusowy hotel Atlantis The Palm. Na wyspę dojedziesz bezobsługową kolejką. Na wyspie The Palm Jumeirah działa też Park wodny Aquaventure. Jego obowiązkową atrakcją jest Leap of Faith, czyli zjeżdżalnia o wysokości ponad 25 metrów.
Miłośnicy pięknych roślin i instagramowych kadrów powinni zajrzeć do Miracle Garden. Ogród Cudów w Dubaju największy ogród kwiatów na świecie – rośnie ich tam aż 45 milionów! Jedną z najważniejszych atrakcji jest pokryty kwiatami, pełnowymiarowy samolot Airbus A380.
Palm Jumeirah jest pierwszą z kilku planowanych w mieście sztucznych wysp. Wyspa zmaga się jednak z problemami podtopień. Mówi się, że każdego roku jej poziom obniża się o 5 mm. Deweloper odpowiedzialny za jej budowę zapewnia jednak, że nie grozi to przyszłości wyspy.
Jeśli szukasz noclegu w dzielnicy Dubai Marina, sprawdź apartamenty zarządzane przez Huberta z podrozezhubertem.pl. Poza wysokim standardem możesz też liczyć na polskojęzyczną obsługę rezerwacji. Goście doceniają je za wysoki standard, ładny widok z okna i dobrą cenę.
4. Dzielnice Umm Suqeim i Jumeirah
Dzielnica miasta bezpośrednio sąsiaduje z Dubai Marina i obejmuje największe miejskie plaże. Im dalej od linii brzegowej, tym zabudowa staje się mniej luksusowa, oddając prym niskim budynkom mieszkalnym. W dzielnicy Umm Suqeim znajdziesz jeden z symboli Dubaju – przybierający kształt żagla hotel Burj Al Arab, jeden z najbardziej luksusowych hoteli świata i popularną atrakcję Dubaju.
Jak dojechać do Umm Suqeim i Jumeirah? Czerwoną linią metra do stacji Dubai Internet City, dalej autobusem linii X28 w kierunku Lulu Village. Wysiadamy na przystanku Burj Al Arab Hotel.
Skomunikowanie z resztą miasta zapewnia czerwona linia metra, przebiega ona jednak na tyle daleko od wybrzeża, że aby dotrzeć w rejon plaż, musimy skorzystać dodatkowo z miejskiego autobusu lub taksówki. Tuż obok znajduje się kompleks handlowo-usługowo-mieszkalny Madinat Jumeirah. W Jumeirah trafimy na jedyny w mieście meczet otwarty dla osób niebędących muzułmanami – Jumeirah Mosque.
5. Madinat Jumeirah
Madinat Jumeirah to zespół budynków i układ kanałów imitujących dawną arabską osadę. Twór ten jest próbą odtworzenia w centrum nowoczesnego Dubaju klimatu starych, arabskich targów wypełnionych towarami z wielu zakątków świata.
Niedaleko Madinat Jumeirah znajduje się ogromne centrum handlowe – Mall of the Emirates z nietypową jak na Bliski Wschód atrakcją. Znajduje się tam… kryty stok narciarski Ski Dubai. To największy zamknięty dachem stok narciarki na świecie.
Wnętrze bazaru zrobiło na mnie jednak dość obojętne wrażenie. Stragany błyszczą nowością, dookoła jest nieskazitelnie czysto, a co kilka kroków trafić możemy na drogowskazy prowadzące do kolejnych sektorów bazaru.
Szansę na zagubienie się w zawiłościach krętych, wąskich uliczek arabskich suków, tak pociągającą chociażby w marokańskich bazarach, prawie całkowicie wyeliminowano. W skład kompleksu wchodzą również ekskluzywne hotele, apartamenty i dedykowane im plaże.
6. Hotel Burj Al Arab
Z uliczek i kanałów bazaru roztacza się ciekawy widok na hotel Burj Al Arab. Miejsce przyciąga swoją malowniczością i stylizowaną na historyczną, arabską architekturą. Hotel Burj Al Arab (z arabskiego: wieża Arabów) powstał w 1999 r., stając się jednym z wyróżniających się projektów budowlanych Dubaju. Budynek w kształcie żagla powstał na wyspie usypanej kilkaset metrów od linii brzegowej.
Wnętrze hotelu jest niewyobrażalnie luksusowe – do tego stopnia, że organ oceniający jakość hoteli uznał, że udogodnienia zasługują na oddzielną, przekraczającą standard pięciu gwiazdek kategorię “lux”.
Garaż pełen Rolls Royce’ów, lądowisko dla helikopterów czy apartamenty o powierzchni przekraczającej 700 metrów kwadratowych mówią wiele o tym, czego możemy spodziewać się po Burj Al Arab. Na jednego gościa hotelu przypada aż 6 pracowników obsługi. Cena za nocleg? Nawet ponad 20 000 dolarów.
Zamiast smucić się, że prawdopodobnie nie stać Cię na taki nocleg, możesz obejrzeć hotel Burj Al Arab w poziomu wody śmigając na skuterach wodnych. To jedna z opisanych przeze mnie propozycji aktywności, które można robić w jeden dzień w Dubaju. Możliwe jest też wejście do hotelu w roli turysty i zwiedzanie go ze zorganizowaną wycieczką – przez to można się poczuć przez chwilę jak gość tego luksusowego miejsca. Namiastka, ale jednak. ;)
7. Meczet Jumeirah (Jumeirah Mosque)
W tej części miasta znajduje się również jedyny w mieście, otwarty dla turystów meczet Jumeirah. Budynek meczetu widnieje na banknocie o nominale 500 AED. W ramach płatnego wstępu do meczetu stajemy się uczestnikiem prezentacji prowadzonej przez pracowników opiekującej się meczetem fundacji. Dostajemy szansę bliższego poznania zarówno uroków budynku, jaki i podstawowych zasad kultury muzułmańskiej.
Płynnie władający językiem angielskim przewodnik opowiada o pięciu filarach islamu, sposobie życia zgodnym z muzułmańskimi prawami, stosunku wiary do kobiet. Jeżeli Dubaj jest Twoim pierwszym zetknięciem się z krajem muzułmańskim, 90-minutowe spotkanie będzie okazją do chociażby pobieżnego zrozumienia kultury panującej w tego rodzaju państwach.
W meczecie obowiązuje skromny strój, który zakrywa ramiona i kostki. Kobiety muszą dodatkowo osłonić włosy. Przed wejściem do meczetu można wypożyczyć za darmo odpowiedni strój. Przewodnik nie boi się niewygodnych pytań gości i jest niezwykle otwarty – wystarczy znaleźć w sobie odwagę do publicznego przedstawienia swoich wątpliwości.
Nie jest wymaga wcześniejsza rezerwacja, aby wejść do meczetu. Oczekiwanie na rozpoczęcie zwiedzania umilić może arabska kawa, herbata i liczne przekąski, dostępne w ramach opłaty za wstęp.
8. Kite Beach
Kite Beach jest jednym z najlepszych miejsc do aktywnego spędzenia czasu w Dubaju – szczególnie, jeśli interesują Cię sporty wodne. Plaża rozciąga się na długości prawie 2 km i słynie z dobrych warunków do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu. W gorące dni, których nie brakuje w Dubaju, plaża zapełnia się również turystami i rodzinami z dziećmi.
Przy Kite Beach działają wypożyczalnie sprzętu wodnego, miejsca zabawy dedykowane dla dzieci i oczywiście coś dla dorosłych – puby, restauracje i kawiarnie. Możesz więc przeplatać czas spędzony na wodzie z relaksem na plaży i łapaniem promieni słońca nad Zatoką Perską. Jeśli będziesz miał szczęście, trafisz na jeden z festiwali, pokazów tańca lub koncertów, które odbywają się na Kite Beach.
9. Etihad Museum
W zasięgu spaceru od Jumeirah Mosque znajduje się jedno z najmłodszych muzeów w Dubaju – Etihad Museum. Miejsce to poświęcone jest historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pełniąc funkcję czegoś na wzór muzeum narodowego. Obiekt wzniesiono tuż obok Union House – budynku, w którym w 1971 r. podpisano akt unii między 7 emiratami dający początek nowemu państwu.
Szczegóły zwiedzania Etihad Museum, ceny biletów i godziny otwarcia sprawdź na stronie internetowej.
Ekspozycja opowiada o historii negocjacji aktu unii, wspominając również sylwetki 7 szejków – założycieli państwa, z naciskiem na postać pierwszego prezydenta kraju, szejka Zayeda bin Sultan Al Nahyan. Swoje miejsce znalazła również wystawa poświęcona krajowej armii zaangażowanej na przestrzeni lat w działania w sąsiadujących państwach. Poza ekspozycją i interesującymi filmami, cyklicznie odtwarzanymi w wyciemnionych salach muzeum, sam budynek jest ciekawy architektonicznie.
10. Dzielnica Downtown Dubai
W Downtown Dubai wszystko musi być “naj” – największe, najwyższe, najdroższe. Wizytówką tej części miasta jest najwyższy budynek świata – Burj Khalifa. U stóp mierzącego 828 metrów Burj Khalifa zlokalizowano olbrzymie centrum handlowe Dubai Mall. Dubai Mall po brzegi wypełniony jest absurdalnie drogimi sklepami i posiada wśród swoich atrakcji akwarium wypełnione m.in. rekinami.
Jak dojechać do Downtown Dubai? Czerwoną linią metra, stacja Burj Khalifa/Dubai Mall. Do obu budynków prowadzi ponad kilometrowy, nadziemny korytarz poprowadzony wprost ze stacji metra.
Powstałe przy Burj Khalifa sztuczne jezioro Burj Lake przyciąga wieczorami tłumy widzów, czekających na pokazy fontanny Dubai Fountain, wystrzeliwującej wodę najwyższej spośród działających na świecie fontann. Położony naprzeciw centrum handlowego Souk Al Bahar to kolejne w mieście miejsce handlu, stylizowane na dawny, arabski bazar.
Downtown Dubai to dzielnica, która jest symbolem nowoczesnego i budzącego podziw w świecie Dubaju. Wpadnięcie to chociaż na chwilę to obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Wszystko kręci się tu oczywiście wokół Burj Khalifa – cudu inżynierii i budownictwa, najwyższego budynku na Ziemi.
11. Burj Khalifa – najwyższy budynek świata
Burj Khalifa to widoczny z wielu kilometrów symbol współczesnego Dubaju i najwyższy budynek świata. Poza tym oczywistym parametrem, budynek szczycił się w momencie otwarcia aż 7 rekordami związanymi z jego wysokością:
- najwyższy budynek na świecie,
- najwyższa wolnostojąca konstrukcja na świecie,
- budynek posiadający największą liczbę pięter,
- najwyżej położone, stale zamieszkane piętro,
- najwyżej położony, zewnętrzny taras widokowy (452 metry) – rekord utracony w 2011 r. na rzecz Canton Tower w Chinach,
- posiadanie windy z najdłuższym szybem (obejmuje 140 pięter),
- najwyższa winda serwisowa.
Iglica Burj Khalifa widoczna jest nawet z 95 kilometrów. Windy poruszają się z prędkością aż 10 m/s (36 km/h), będąc jednymi z najszybszych wind na świecie. Pierwotnie nazywany Burj Dubai, swą ostateczną nazwę zawdzięcza obecnemu prezydentowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szejk Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan w czasie kryzysu wspomógł finansowo jego budowę, pozwalając zakończyć projekt zgodnie z założeniami.
Bilety wstępu na Burj Khalifa możesz kupić w dwóch wariantach – droższym na piętra 152, 153 i 154 oraz tańszych na poziomu 124 i 125. Możesz zrobić to przez stronę twocontinents.com – bilety są tam tańsze od tych z oficjalnej strony.
Burj Khalifa osiąga wcześniej dla mnie niewyobrażalne 828 metrów. Budynek robi niesamowite wrażenie, gdy obserwuje się go z dołu. Widok z obu tarasów widokowych też jest ciekawy, ale nie tak unikalny jak porównywanie Burj Khalifa z okoliczną zabudową z poziomu ulicy. Przy okazji zwiedzania Dubaju warto jednak wjechać na punkt widokowy – polecam ten tańszy, niższy.
Powietrze w mieście jest często bardzo nieprzejrzyste, przez co trudno dostrzec chociażby archipelag sztucznych wysp The World, czy niezbyt odległe krańce zabudowy miasta. Skorzystałem z niższego tarasu widokowego, głównie przez wzgląd na prawie trzykrotnie (!) niższą cenę za wstęp.
12. Centrum handlowe Dubai Mall
Wejście do Burj Khalifa znajduje się w drugim pod względem wielkości centrum handlowym świata – Dubai Mall. Dubai Mall to ponad 1200 sklepów i odwiedzane jest rocznie przez ponad 100 milionów osób. Poza sklepami większości liczących się na świecie marek, 120 restauracjami i setkami punktów usługowych, Dubai Mall oferuje również namiastkę oceanicznego klimatu.
W znajdującym się w Dubai Mall akwarium żyją przedstawiciele ponad 300 gatunków, w tym liczna gromadka rekinów. Podwodny świat można obserwować bezpłatnie, w przerwach od zakupowego szaleństwa. Wstęp do tunelu pod akwarium i do podwodnego zoo jest biletowany. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie akwarium, a bilety możesz również kupić u Huberta prowadzącego w Dubaju polskie biuro podróży.
Jeśli zdecydujemy się opuścić klimatyzowane wnętrza Dubai Mall, to na otoczonym z każdej strony wieżowcami i galerią handlową dziedzińcu trafimy na sztuczne jezioro Burj Lake. Wieczorami okolica ta zapełnia się tłumem oczekujących na pokaz miejskiej fontanny Dubai Fountain. Wodno-muzyczne widowisko rozpoczyna się codziennie o 18:00 i pokazywane jest co 30 minut, do 23:00.
Przejechałem pół miasta, aby zobaczyć podobno największą na świecie tańczącą fontannę przy Dubai Mall i mając już w pamięci pokazy Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej… trochę się rozczarowałem. Zamiast kilkunastominutowych programów, co 30 min włączana jest wybrana piosenka (tradycyjna arabska lub bardziej współczesna), woda i światło szaleją przez 2-3 minuty i na tym kończy się całość imprezy.
W przerwach można dodatkowo poobserwować zamieniający się w olbrzymi wyświetlacz Burj Khalifa. Mam nadzieję, że po prostu nie miałem tego dnia szczęścia i trafiłem na mocno okrojony program. Jeżeli pokazy zorganizowane są właśnie w taki sposób, to zdecydowanie lepsze wrażenie zrobi na Was pokaz wrocławskiej fontanny multimedialnej.
13. Souk Al Bahar
Po przeciwnej stronie jeziora zbudowano kolejny, stylizowany na historyczny arabski bazar – Souk Al Bahar (Bazar Żeglarza). Wnętrza są przestronne, nieskazitelnie czyste, pachną mieszanką przypraw i perfum. Miejscu zdecydowanie brakuje klimatu, bo jest jedynie imitacją prawdziwego, arabskiego suka.
Mając jednak na uwadze, że jeszcze kilka lat temu dzielnica Downtown nie istniała i jak większość terenów została wydarta pustyni, nie można szukać w niej historycznego kontekstu.
Aby spotkać się z autentycznością, polecam odwiedzić bazary w dzielnicy Deira, o których opowiem za kilka akapitów. Nabrzeżna promenada przy Souk Al Bahar daje możliwość zrobienia wieżowcowi Burj Khalifa dobrego zdjęcia, mieszcząc w kadrze całą konstrukcję wieży. Jeśli fotografujemy spod Dubai Mall, może to być nie lada wyzwaniem.
14. Tradycyjna dzielnica Bur Dubai
Zwiedzanie Dubaju oparłem w początkowym etapie na poznawaniu nowej architektury miasta, dzięki której zyskało ono dużą popularność wśród turystów. Zbliżając się jednak do Bur Dubai, zaczynamy wsiąkać w historyczną, tradycyjną formę organizacji miasta i bliżej poznawać wspaniałą, arabską kulturę.
Jak dojechać do Bur Dubai? Zieloną linią metra do stacji Al Fahidi (dla zwiedzających dystrykt Al Fahidi, Dubai Museum, Wielki Meczet) lub do stacji Al Ghubaiba (dzielnica Al Shindagha, Bur Dubai Souq, przystań łódek abra).
Bur Dubai i znajdująca się po drugiej stronie Dubai Creek to historyczne dzielnice Dubaju, które rywalizują między sobą o miano najstarszej dzielnicy miasta. Niezależnie od rozstrzygnięcia – czuję, że Ci się tutaj spodoba. Stary Dubaj ma w sobie wiele uroku. ;)
W Bur Dubai, jeszcze w latach 50. XX w., kwitło życie rybackiej osady, nieposiadającej dostępu do elektryczności ani bieżącej wody. Po dostosowaniu Dubai Creek do ruchu większych statków, Dubaj otworzył się na handel morski z Indiami, Afryką i Półwyspem Arabskim. Wtedy rozpoczęło się przekształcanie wioski w dynamiczny ośrodek handlu.
W Bur Dubai zamiast wieżowców znajdziemy arabskie targi (souki), a ekskluzywne restauracje znane z nowej części miasta ustępują miejsca tanim barom serwującym dania z Dalekiego Wschodu. Zbliżając się do kanału Dubai Creek, trafiamy na dwa zabytkowe dystrykty – Al Fahidi i Al Shindagha.
Al Fahidi (inaczej zwany Bastakiya Quarter), który zamieszkiwany był pierwotnie przez handlarzy pereł i tkanin, po kompleksowej renowacji jest dziś wypełniony małymi galeriami sztuki i muzeami. Podobnie rzecz ma się w rejonie Al Shindagha, który był domem dla śmietanki towarzyskiej dawnych czasów – szejków i bogatych handlarzy.
Sprawdź artykuł: Gdzie tanio WYPOŻYCZYĆ auto w Dubaju? Wynajem samochodu w Dubaju
W Bur Dubai znajduje się Dubai Museum, które przeprowadza swoich gości przez historię osadnictwa w rejonie miasta i opowiada o rozwoju tych terenów. Po sąsiedzku położony Wielki Meczet (Grand Mosque) szczyci się posiadaniem najwyższego w Dubaju minaretu. Niestety, osoby niebędące muzułmanami nie mają do niego wstępu.
Bur Dubai Souq to miejsce wypełnione handlarzami, którzy zrobią wszystko, aby zaciągnąć klientów właśnie do swojego straganu. Będą oferować najlepszej jakości przyprawy w wyjątkowych cenach, spróbują zarzucić na głowę turysty atłasowe chusty – rzekomo “only for photos!”, a w końcu spróbują sprzedać przyjezdnemu cokolwiek.
W każdy wtorek, środę, czwartek i piątek możesz ruszyć na spacer po historycznych dzielnicach Dubaju z polskim przewodnikiem. To może być dobra opcja do poznania lepiej historii tego miejsca i zadawania pytań, o to, jak mieszka się i żyje w Dubaju.
15. Historyczna dzielnica Al Fahidi
Historyczna dzielnica Al Fahidi znajduje się kilkaset metrów od stacji metra o tej samej nazwie i sięga aż do wybrzeża Dubai Creek. Wąskie uliczki wijące się między piaskowymi, tradycyjnymi domostwami z wieżami wiatrowymi, prowadzą turystów do licznych galerii sztuki i kameralnych, prywatnych muzeów.
Przewodnik szczególnie polecał darmowe muzeum kawy (Coffee Museum) oraz posiadające w swoich zbiorach prawie 500 eksponatów muzeum numizmatyczne (Coin Museum). Wizytę w dzielnicy najlepiej zaplanować w dowolny dzień poza piątkiem, kiedy to wszystkie główne atrakcje są zamknięte.
W Al Fahidi zachowano pozostałości po dubajskich murach miejskich z XIX w. Tuż przy wodach Dubai Creek znaleźć można meczet Al Farooq, możliwy do zwiedzania jedynie z zewnątrz. Polecam spacer po dzielnicy wczesnym rankiem albo wieczorem, bo w środku dnia może tu być naprawdę gorąco. No chyba, że do Dubaju przyjedziesz wiosną lub jesienią – wtedy temperatura jest idealna. ;)
16. Dubai Museum i Fort Al Fahidi
W gmachu wybudowanej pod koniec XVIII w. dawnej twierdzy Al Fahidi, najstarszego budynku istniejącego w Dubaju, utworzono w 1971 r. miejskie muzeum. W Dubai Museum można poznać historię osadnictwa na tej ziemi – od czasów beduińskiej wioski do stania się światową metropolią.
Wizytę w Dubai Museum zaplanujesz łatwo dzięki stronie internetowej muzeum. Znajdziesz tam godziny otwarcia muzeum i ceny biletów wstępu.
Na dziedzińcu twierdzy urządzono ekspozycję, prezentującą m.in. arisz, czyli letni dom arabski oraz dawne łodzie rybackie zwane dau (ang. dhow). Liczne dioramy, które zajmują podziemną część muzeum, odtwarzają stanowiska pracy poławiaczy pereł, handlarzy przyprawami i ziołami, kowali, krawców.
Eksponaty są szczegółowo opisane w języku angielskim i arabskim. Wystawy opowiadają o wielu aspektach życia Dubaju – poruszają tematy islamu i arabskiej kultury, roli handlu, sposobu pozyskiwania wody na potrzeby miasta, czy roli wielbłądów i innych zwierząt w codziennych życiu mieszkańców.
Na zwiedzanie Dubai Museum musicie przeznaczyć przynajmniej 1,5 godziny, nie pomijając ciekawych opisów umieszczonych przy kolejnych ekspozycjach. To będzie dobra okazja, aby poznać historię i kulturę tego miejsca w pigułce – w sam raz, żeby bardziej świadomie zwiedzać Dubaj.
Nieopodal Dubai Museum znajduje się przystań tradycyjnych dubajskich łódek zwanych abrami. Za niewielką opłatą (dosłownie kilka AED), w zależności od rodzaju łódki – możemy przedostać się na drugą stronę kanału, do dzielnicy Deira. Abry odpływają z każdej przystani co kilka minut.
Piękne widoki i orzeźwiający wiatr powodowały, że kilkukrotnie płynąłem abrą tylko po to, żeby za chwilę złapać powrotny kurs i wrócić do miejsca startu. Poza standardowymi trasami, część właścicieli łódek zaproponuje dłuższą wycieczkę objazdową po wybranej przez nas trasie.
17. Al Shindagha
W północnej części Bur Dubai, tuż przy stacji metra Al Ghubaiba, znajduje się drugi z historycznych dystryktów miasta – Al Shindagha. W pierwszej połowie XX w. dzielnica była zamieszkiwana przez najważniejsze osobistości Dubaju – szejków i ich rodziny oraz najbogatszych kupców. Po kompleksowej renowacji i odbudowie, rejon ten wypełnił się obecnie tematycznymi muzeami.
Udostępniony do zwiedzania jest dom szejka Saeeda Al Maktoum, dziadka obecnego władcy Dubaju. W domu znajdziemy kolekcję ciekawych zdjęć przedstawiających miasto w latach 1940-1950.
W innych budynkach dzielnicy znajdziemy m.in. wystawy starych, urzędowych dokumentów i bogate zbiory historycznych map. Spacerując po dzielnicy warto zaglądać do kolejnych domów, ponieważ wiele z nich jest udostępnionych do bezpłatnego zwiedzenia.
18. Muzeum osady Saruq Al-Hadid
Jednym z moich ciekawszych odkryć było muzeum poświęcone osadzie Saruq Al-Hadid. Na początku zwiedzania wyświetlane są dwa filmy. Jeden z nich informuje, że prace archeologiczne zapoczątkowano dzięki przypadkowemu odkryciu dokonanemu przez szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktoum.
Ludność zamieszkująca osadę znała również wartość złota. Odkryto wiele ozdób oraz przedmiotów wykonanych z tego metalu, których przeznaczenie nie jest do dziś poznane. Wstęp do muzeum kosztuje 20 AED, co jest bez wątpienia dobrą inwestycją.
Podczas lotu śmigłowcem nad pustynią, szejk zauważył ślady, które po późniejszym zbadaniu przez archeologów okazały się pozostałościami po osadzie z epoki żelaza. Dokładniejsze wykopaliska odsłoniły przez badaczami rozległą, dobrze rozwiniętą osadę, która mogła pełnić funkcję fabryki broni dla innych osad w tym rejonie.
Kończąc zwiedzanie Bur Dubai z uśmiechem, warto odwiedzić jeszcze Muzeum Wielbłąda (Camel Museum). Wszak dla Arabów wielbłąd to niezwykłe zwierzę, którego rola w kulturze jest nie do pominięcia.
19. Dzielnica Deira
Deira to dzielnica, która zupełnie burzy postrzeganie Dubaju jako ociekającego bogactwem miasta pełnego drapaczy chmur. Ulice Deiry są pełne ludzi, z których obecnością musi pogodzić się chaotyczny ruch uliczny. Wielonarodowa mieszanka mieszkańców spędza większość dnia poza domami, handlując towarami wszelkiej maści, prowadząc bary i restauracje lub po prostu rozmawiając ze sobą i grając w gry planszowe i kości.
Jak dojechać do Deiry? Zieloną linią metra do stacji Al Ras (szkoła Al Ahmadiya, targi złota, przypraw, perfum) lub Baniyas Square (wschodnia część dzielnicy).
Dzielnica tętni życiem będąc z dala od wyścigu szczurów, który rozgrywa się po drugiej stronie Dubai Creek, w biznesowym centrum miasta. Największą wartość historyczną ma rejon Al Ras obok ujścia Dubai Creek do Zatoki Perskiej. Nabrzeże pełne jest nadgryzionych przez ząb czasu łodzi rybackich, nazywanymi tutaj dau (ang. dhow). Deira jest domem licznych suków handlujących perfumami, przyprawami, rybami czy złotem.
Targ złota wypełniony jest sklepami jubilerskimi, w których odbywa się 25% wszystkich światowych transakcji w handlu tym metalem. Ulice Deiry stwarzają szansę na poznanie kuchni wielu krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Imigranci z Indii, Pakistanu czy Sri Lanki prowadzą tutaj własne, niewielkie biznesy. Za ułamek ceny dań z nowej części miasta, możemy w nich spróbować dań o nazwach niemożliwych do wypowiedzenia, a przy tym świetnie smakujących.
20. Szkoła Al Ahmadiya
Kilkaset metrów od stacji metra Al Ras znajdują się dwa ważne z punktu widzenia historycznego budynki. Al Ahmadiya to pierwsza publiczna szkoła podstawowa w mieście, ufundowana przez handlarza perłami, szejka Ahmeda bin Dalmouka. Do placówki uruchomionej w 1912 r. wstęp mieli wyłącznie chłopcy. Nauczano tutaj matematyki, astronomii, literatury, arabskiej kaligrafii oraz nauk związanych z Koranem.
Obiekt stracił swoją pierwotną rolę w 1963 r., a jeszcze niedawno gościł w swoich wnętrzach wystawy dotyczące prowadzonych tu dawniej zajęć. Jakość i forma prezentowanych informacji budziła przez lata zastrzeżenia odwiedzających, przez co w trakcie mojej wizyty w Dubaju obiekt był zamknięty z powodu kompleksowego remontu.
Nie miałem też szczęścia z sąsiadującym ze szkołą Domem Dziedzictwa (ang. Heritage House), pierwotnie należącym do tego samego handlarza perłami. Zbudowana w 1890 r., dawna rezydencja kupca, została zamieniona w wystawę poświęconą życiu codziennemu w początku XX w.
Jeśli będziesz szukał w Dubaju miejsca, w którym kupisz dobre pamiątki, zajrzyj do sklepu Arafat Shop w dzielnicy Deira. Arafat uwielbia Polaków (poszukaj polskiej flagi i koszulki Lewandowskiego), publikuje zdjęcia z Polakami na Instagramie i… drukuje w sklepie. Tu i w leżącym na przeciwko KICKY’s Jewellery (lokalizacja: 25.269087575, 55.297513621), warto powiedzieć, że jesteś z Polski – dostaniesz wtedy lepszą cenę. ;)
21. Tradycyjne targi – Targ Złota, Przypraw, Perfum, Kryty Targ
Od lat 40. XX w., emirat Dubaju jest jednym z największych na świecie rynków złota. Przekonać się o tym można odwiedzając Targ Złota (ang. Gold Souq), szczelnie wypełniony przez dziesiątki sklepów jubilerskich. Złota poświata bije z każdej sklepowej witryny, a jubilerzy prześcigają się w pomysłach na zachęcanie do odwiedzania właśnie ich sklepu. Ceny złotych ozdób sprowadziły mój spacer uliczkami targu wyłącznie do podziwiania wystaw.
Tuż przy Dubai Creek znajduje się Targ Przypraw (ang. Spice Souq), który hipnotyzuje unoszącymi się w jego sąsiedztwie zapachami ziół, suszonych owoców i rozpalanych przez sprzedawców kadzideł. Kolejne godne polecenia suki to Targ Perfum (ang. Perfume Souq), Targ Naif i Przykryty Targ (ang. Covered Souq).
Podczas wizyty w Deirze trzeba mieć się na baczności. Dziesiątki podejrzanych sprzedawców będą próbować wcisnąć turystom rzekomo oryginalne torebki Prady i Louis Vuitton i zegarki Rolexa. Będą również zachęcać do kupna wątpliwej jakości przypraw w “okazyjnej” cenie. Handel w państwach arabskich wymaga od turystów dużej asertywności.
22. Dubai Desert Conservation Reserve
Dubai Desert Conservation Reserve to pierwszy w historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich park narodowy, który utworzono w 2003 r. Chroni łącznie 5% powierzchni emiratu Dubaj. Jak się okazuje, pustynia to nie tylko piasek, ale też przeróżne formy życia floru i fauny, które można lepiej poznać odwiedzając ten park narodowy.
W ramach odwiedzin w parku możesz spróbować przeróżnych aktywności, które są zapewniane przez certyfikowane przez park narodowy biura turystyczne. Dostępne są wycieczki na wielbłądach i koniach, przejażdżki samochodem po pustyni, warsztaty z pustynnej kuchni, a nawet trening strzelania z łuku.
23. Dubai Miracle Garden
Dubai Miracle Garden to idealne miejsce dla miłośników świateł i pięknych iluminacji. Park rozrywki, w którym spodoba się dzieciom, ale również dorosłym, którzy mają artystyczne zacięcie. Spora przestrzeń gastronomiczna i masa spektakularnych aranżacji, które wyglądają na nierealne – szczególnie w takich warunkach pogodowych, upałach i ciągłym słońcu.
Jakiś czas temu uważałem ją za nietypową atrakcję Dubaju, ale rosnąca popularność powoduje, że miejsce staje się jednym z ważniejszych punktów wycieczek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Spodoba Ci się w Dubai Miracle Garden szczególnie, jeśli upał i piasek już Cię zmęczyły i chciałbyś zobaczyć trochę natury w pięknie zaaranżowanym wydaniu.
24. Dubai Opera
Dubai Opera to kolejna z ciekawych atrakcji w okolicach wieżowca Burj Khalifa. W budynku opery mieści się 2000 widzów. Budynek ciekawy architektonicznie i oferujący bogaty program artystyczny – może się okazać, że niektóre z przedstawień przypadną Ci do gustu.
25. Legoland® Dubai
Legoland® Dubai to duży park rozrywki dla dzieci i rodzin, w którym tematem przewodnim są oczywiście klocki LEGO. Niby atrakcja dla młodszych, ale dla mnie klocki LEGO to nadal wielka frajda. Policzono, że na dzieci czeka ponad 60 klockowych atrakcji.
Wycieczki i zorganizowane atrakcje w Dubaju – z czego warto skorzystać?
Poza zwiedzaniem atrakcji i wartych uwagi miejsc w Dubaju (pod linkiem oferta wycieczek Huberta – mojego znajomego prowadzącego w Dubaju biuro podróży), czas możesz spędzić korzystając z kilku najciekawszych, zorganizowanych wycieczek i spacerów po mieście. Wybrałem dla Ciebie trzy moim zdaniem najciekawsze opcje, które warto rozważyć w czasie planowanie zwiedzania. Mi najbliżej chyba do pustynnego safari, ale… zdecyduj sam!
Pustynne Safari
Jeśli masz ochotę na więcej emocji i zaliczenie jednego z obowiązkowych punktów wycieczki do ZEA, możesz ruszyć na pustynne safari. Poza przejazdem jeepem 4×4 po piaskach pustyni, w programie również oglądanie zachodu słońca, sanboarding, a nawet pokaz tańca brzucha. No i rzecz wyróżniająca tę wycieczkę – dojedziesz do czerwonych wydm niedaleko granicy z Omanem, do których dojeżdża tylko część zorganizowanych safari.
Sprawdź wcześniej szczegółowy program wycieczki na pustynne safari – w tym koszty uczestnictwa i wszelkie potrzebne informacje praktyczne. Wycieczka dostępna jest też w wersji premium, w ramach której dotrzesz do mniej obleganych, kameralnych zakątków pustyni.
Wycieczka zajmie Ci pół dnia. Organizator odbierze Cię spod Twojego hotelu, a po zakończonej przygodzie odwiezie do wskazanego przez Ciebie miejsca w Dubaju. Poza fajną przygodą, safari to okazja do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć w klimacie bezkresnej pustyni.
Rejsy jachtem z Dubai Marina
Dubai Marina to najbardziej luksusowa dzielnica Dubaju pełna nie tylko wieżowców z drogimi apartamentami, ale też ogromnych jachtów i robiących wrażenie samochodów. Świetnie zwiedza się ją z poziomu ulicy, ale niezapomnianych wrażeń może Ci również dostarczyć rejs luksusowym jachtem z Dubai Marina.
Informacje o rejsie jachtem z Dubai Marina oraz szczegóły rezerwacji wraz z cenami tej atrakcji znajdziesz na stronie internetowej. Możesz popłynąć w pierwszej części dnia albo zdecydować się na rejs o zachodzie słońca. ;)
Do wyboru są dłuższe, 3-godzinne rejsy dla osób, którym pływanie po Zatoce Perskiej się nie nudzi oraz krótsze, ponad godzinne rejsy kierowane głównie dla rodzin z dziećmi. Wiadomo – dzieci nie zawsze mają ochotę robić jedną rzecz przez aż 3 godziny. ;) W ofercie szukaj rejsów: porannego, wieczornego i “o zachodzie słońca”.
Dubai Marina to nie jedyny zakątek Dubaju, który będziesz miał okazję obejrzeć z poziomu jachtu. Przepłyniesz obok ogromnego Atlantis Hotel, największej na świecie sztucznej wyspy Palm Jumeirah w kształcie palmy i przypominającego żagiel, niesamowicie drogiego hotelu Burj Al-Arab. Wisienką na torcie jest majestatyczna panorama dubajskich wieżowców.
Zorganizowane spacery po Dubaju
Moim zdaniem nie ma niczego przyjemniejszego niż samodzielne odkrywanie nowych zakątków świata. Nie oznacza to jednak, że sensu nie mają zorganizowane wycieczki i spacery po miastach. Często biorę udział np. we Free Walking Tourach, aby poznać mniej znane zakątki i odkryć inną perspektywę patrzenia na dane miejsce. Różne zakątki Dubaju możesz zwiedzić w czasie zorganizowanych wycieczek z polskim przewodnikiem.
Na stronie internetowej znajdziesz dostępne terminy i warianty wycieczek i koszty zwiedzania Dubaju z polskim przewodnikiem. Organizuje je polskie biuro podróży działające w Dubaju, którego właściciela znam osobiście.
Polecam Ci tę opcję szczególnie wtedy, jeśli w Dubaju jesteś tylko przez chwilę, np. w ramach dłuższej przesiadki na tutejszych lotniskach. Każda godzina jest w takim wypadku na wagę złota, a dzięki zorganizowanemu spacerowi będziesz miał pewność, że zobaczysz wszystkie ważne atrakcje danej części Dubaju.
Samodzielne planowanie podróży to przyjemność, ale wymaga czasu i orientowania się w nowym miejscu. Możesz zamówić gotowy plan wyjazdu do Dubaju, który przygotuje dla Ciebie twocontinents.com (mail: kontakt@twocontinents.com). Robią też zorganizowane wyjazdy z Polski z całodobowym wsparciem polskiego opiekuna.
Gdzie spać w Dubaju?
Zwiedzanie Dubaju z podziałem na dzielnice sprawdziłem na własnej skórze i byłem zadowolony z takiego planowania. Jeśli w Dubaju spędzicie 5-7 dni i będziecie chcieli poznawać miasto w podobnym systemie, warto zaplanować noclegi w dwóch miejscach – w rejonie Dubai Marina, a później w Burj Dubai lub w Deirze.
Moje propozycje noclegów przedstawiłem oddzielnie dla każdej dzielnicy. Jeśli wygodniej będzie Ci zobaczyć miejsca, w których sam zatrzymałbym się jadąc do Dubaju jeszcze raz – pomoże Ci poniższa lista.
Ciekawe kawiarnie i restauracje w Dubaju
Ciekawa jest również scena lokalnych restauracji i kawiarni. Nie sposób opisać wszystkich, ale poniżej wypisałem dla Ciebie po 3 przykłady ciekawych lokali.
Proponowane kawiarnie, które warto odwiedzić:
- Oh Sugar Cafe – kawiarnia pełna różowych akcentów, z wygodnymi siedzeniami i przytulną atmosferą. Warto spróbować wypieków z tej kawiarnio-cukierni (o ile nie jest się akurat na diecie bezglutenowej).
- Forever Rose Cafe – miejsce jak z obrazka, i to dosłownie. W środku kawiarnia wygląda jakby była naszkicowana. Genialne miejsce z dobrą kawą i dużym potencjałem fotograficznym.
- Boston Lane – piękne, pomalowane na pastelowe barwy wnętrze i atmosfera idealna do powolnej, porannej kawy. Jedna z ładniejszych kawiarni, w jakich miałem okazję być w czasie pobytu w Dubaju.
Proponowane restauracje, do których warto zajrzeć:
- High Joint – podobno jedna z najlepszych burgerowni w Dubaju. Jeśli jesteś miłośnikiem takich kuchni to definitywnie powinieneś zajrzeć do tego miejsca.
- Texas Roadhouse – propozycja dla miłośników steków. Klimat restauracji typu fast-food i dość prosty wystrój, ale jeśli masz ochotę na smacznego steka to z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz go właśnie tutaj.
- Raju Omlet – przytulna restauracja serwująca pyszne śniadania. Ogromny wybór omletów, kanapek i rollsów. Jeśli myślisz o porządnym śniadania to w Raju Omlet się na tym znają.
Ile zajmuje zwiedzanie Dubaju? Ile czasu poświęcić na miasto?
Dubaj to dla mnie miasto z gatunku tych, do których przyjeżdża się turystycznie tylko raz w życiu. Gdy odwiedzisz już wszystkie miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć w Dubaju to uznasz, że ten punkt na podróżniczej mapie masz już odhaczony. Do Dubaju wrócisz pewnie z okazji lotniczej przesiadki w drodze np. do wschodniej Azji.
Tydzień w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wystarczy, żeby w niespiesznym tempie poznać najważniejsze atrakcje Dubaju i odwiedzić również Abu Dhabi. Żeby zobaczyć atrakcje poza Dubajem, może Ci się opłacać wypożyczenie samochodu i zwiedzanie na własną rękę. Na zwiedzanie Dubaju zaplanuj 5-6 dni.
Jaki jest Dubaj? Czego spodziewać się w mieście?
Dubaj to miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które kojarzy się nam z najwyższymi wieżowcami, klimatyzowanymi przystankami autobusowymi, sztucznymi wyspami. To jednak nie jedyna twarz miasta, a wieżowce to nie jedyne atrakcje w Dubaju. Dubaj to również tradycyjne dzielnice o niskiej zabudowie, tanie, lokalne restauracje i drewniane łódki, którymi za grosze można przepłynąć kanał Dubai Creek.
Najintensywniejszy rozwój przeżywają dzielnice położone w południowo-zachodniej i centralnej części miasta – Dubai Marina ze sztucznie usypaną wyspą Palm Jumeirah, Downtown Dubai z wieżowcem Burj Khalifa i położona przy linii brzegowej Jumeirah. Tu właśnie znajdziesz najbardziej rozpoznawalne atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w Dubaju.
W tym dzielnicach położono duży nacisk na rozwój dróg, przez co sforsowanie przez pieszego np. ośmiopasmowej Sheikh Zayed Road może być kłopotliwe. Dłuższe spacery po tych dzielnicach są męczące, głównie z braku przejść dla pieszych. Warto wcześniej zaplanować wygodne dojazdy metrem i miejskimi autobusami (a w Dubai Marina również tramwajem), aby znaleźć się jak najbliższej interesujących nas atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Dubaju.
Historyczne dzielnice Dubaju – Bur Dubai i Deira mają znacznie niższą zabudowę, a drogi nie wyglądają tam jak miejskie autostrady. Na ulicach pojawiają się przechodnie, a rejony suków, czyli tutejszych targów, tętnią życiem.
Co jeszcze powinieneś przeczytać?
Poznałeś właśnie moją listę ponad 25 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Dubaju. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu czujesz, że planowanie zwiedzania Dubaju będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsze. Życzę Ci udanej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i owocnego zwiedzania!