Jak dojechać z lotniska w Dubaju do centrum? Transfer z lotnisk DXB i DWC

Aktualizacja: 5 grudnia 2023 r.
Dubaj jak dojechać z lotniska do centrum miasta
Dubaj jak dojechać z lotniska do centrum miasta

Szykuje Ci się wyprawa do Dubaju i zastanawiasz się nad logistyką podróży? Dojazd z lotniska do centrum Dubaju to ważny punkt przygotowań do podróży. Do wyboru masz kilka opcji transferu z lotnisk DXB i DWC, więc wcześniej warto je poznać i wybrać najlepszą dla Ciebie opcję. W artykule znajdziesz podpowiedzi na temat tego, jak dojechać z obu lotnisk do centrum Dubaju.

Zanim zaczniemy – rzuć proszę okiem na swoje bilety lotnicze i upewnij się, na które lotnisko w Dubaju przylecisz. Istnieje duża szansa, że będzie to główny port lotniczy miasta, czyli Dubai International Airport (DXB), ale warto to dokładnie sprawdzić. ;)

Na jakie lotniska w Dubaju możesz przylecieć?

Dubaj to ogromny ośrodek biznesu i turystyki, który co roku przyciąga setki tysięcy przyjezdnych. Zanim będziesz mógł ruszyć na miasto i zacząć zwiedzanie atrakcji Dubaju, musisz odnaleźć się w kwestiach transportu do centrum miasta. Najpierw warto dowiedzieć się, na które dubajskie lotnisko przylecisz.

Dubaj jest obsługiwany przez dwa międzynarodowe porty lotnicze:

 • Dubai International Airport (DXB) – główne lotnisko Dubaju, na którym lądują samoloty tradycyjnych linii lotniczych (ale od jakiegoś czasu również Wizzair),
 • Dubai World Central – Dubai Al Maktoum Airport (DWC) – dodatkowe lotnisko Dubaju obsługiwane pierwotnie przez tanie linie lotnicze, ale teraz zyskujące sporo innych lotów.
Dubaj Downtown wieżowce
Wieżowce to dominujący krajobraz Dubaju – zobaczysz go już z samolotu

Oba porty lotnicze różnią się trochę pod względem dostępności komunikacji miejskiej i możliwości dojazdu do centrum Dubaju. Czas więc wspólnie przyjrzeć się dostępnym opcjom transferu z lotnisk i zdecydować, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza.

Transfer z lotnisk w Dubaju. Jak dojechać z lotniska do centrum Dubaju?

Transport w Dubaju to dobrze zorganizowany system naczyń połączonych. Do dyspozycji masz sieć naziemnego metra obsługiwanego automatycznie (bez maszynistów), miejskie autobusy i zrzeszone w dubajskim systemie transportowym taksówki. Różnice? Przede wszystkim cena i dostępność w ciągu dnia.

Więcej o transporcie miejskim w Dubaju – w tym o biletach na komunikację miejską i zasadach korzystania z karty NOL piszę w artykule z informacjami praktycznymi przed wyjazdem do Dubaju

Dojazd z lotniska DXB (Dubai International Airport)

Główne lotnisko miasta, Dubai International Airport (DXB), leży w dzielnicy Deira, na północ od ścisłego centrum. To jedno z największych lotnisk świata, na którym lądują największe samoloty i najbardziej luksusowe linie lotnicze. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się tutaj samoloty tanich linii lotniczych – od jakiegoś czasu można tu dolecieć z Polski Wizzairem.

Lotnisko posiada trzy terminale:

 • Terminal 1 – obsługiwany przez wszystkie międzynarodowe linie lotnicze z wyjątkiem Emirates,
 • Terminal 2 – przyznaczony dla flydubai i innych regionalnych oraz międzynarodowych linii lotniczych,
 • Terminal 3 – obsługiwany wyłącznie przez Emirates i flydubai.

Wypożyczony samochód

Najwygodniejszą formą transportu z lotniska w Dubaju do centrum miasta i późniejszego przemieszczania się po Dubaju i innych emiratach jest skorzystanie z wypożyczalni samochodów. Na lotnisku DXB jest ich od groma i reprezentują one wszystkie duże sieci wypożyczalni (Hertz, itp.). Niżej możesz sprawdzić dostępne samochody w interesującym Cię terminie.

Aby wynająć samochód w Dubaju, potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy. Na stronie gov.pl znajdziesz szczegóły tego, jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. Mi poszło sprawnie i miałem je do odbioru w starostwie powiatowym po kilku dniach. Do tego wymagany jest paszport oraz oczywiście karta płatnicza. Minimalny wiek kierowcy to 25 lat (+ min. rok posiadania prawa jazdy).

Korzystam od kilku miesięcy korzystam z localrent.com, gdzie wypożyczałem samochód na Krecie i w Czarnogórze. Zazwyczaj ceny są tutaj niższe niż w dużych wypożyczalniach, a liczba dostępnych aut jest satysfakcjonująca. Nigdy nie miałem też problemów z odbiorem i późniejszym zwrotem auta, a w przypadku wielu rezerwacji nie jest wymagana kaucja (mega wygodne).

Metro

Lotnisko DXB (Dubai International Airport) jest połączone z centrum Dubaju czerwoną linią metra, która biegnie przez cały Dubaj, równolegle do wybrzeża Zatoki Perskiej. Dojedziesz nią bezpośrednio do najważniejszych dzielnic miasta i przesiądziesz się z niej na drugą, zieloną linię metra.

Rzuć okiem na schemat sieci metra w Dubaju. Stacje lotniskowe znajdziesz na czerwonej linii metra.

Metro w Dubaju działa automatycznie, a wszystkie stacje są klimatyzowane

Czerwona linia metra pracuje od 5 rano do północy (od soboty do środy) lub do 1 w nocy (w czwartki). W piątki metro pracuje dopiero od godz. 10:00, a kończy pracę o 1 w nocy. Do pociągów czerwonej linii metra możesz wsiąść na dwóch lotniskowych stacjach:

 • Airport T1 – przy terminalu nr 1 lotniska DXB,
 • Airport T3 – analogicznie, przy terminalu nr 2.

Aby skorzystać z metra, potrzebujesz karty NOL, która dostępna jest w odmianie czerwonej, srebrnej i złotej. Najlepszą opcją dla turystów jest wersja srebrna, którą można wielokrotnie doładowywać. Koszt jej wydania to 25 AED, z czego 19 AED masz do wykorzystania na przejazdy. Kupisz ją na obu lotniskowych stacjach metra.

Pasażerowie na lotnisku DXB pojawiają się nie tylko po to, żeby ruszyć z niego na podbój Dubaju, ale również, aby skorzystać z przesiadek do samolotów w odległe kierunki świata. DXB to jeden z najważniejszych hubów przesiadkowych w Azji i generalnie na świecie.

Autobusy

Godną zaufania i tanią opcją transferu z lotniska DXB do centrum Dubaju są również autobusy. Mają one swoje przystanki przed wszystkimi trzema terminalami lotniska. Lotnisko Dubai International Airport obsługują linie autobusowe, w których obowiązują bilety zakodowane na karcie NOL. Niektóre z linii to:

 • linia autobusowa nr 77 – kursuje z lotniska, przez dzielnicę Deira do stacji metra Baniyas Square (po tej samej stronie Dubai Creek),
 • linia autobusowa nr C01 – kursuje z lotniska przez dzielnicę Deira do położonego po drugiej stronie Dubai Creek dzielnicy Al Fahidi przystanku Al Satwa.
Trasę metra możesz obserwować przez szybę czołową – w końcu nie ma tu maszynistów!

Pamiętaj, że biletu na przejazd autobusem nie kupisz u kierowcy. Karta NOL jest obowiązkowa – kup ją więc wcześniej w automacie biletowym na lotnisku. Przednia część autobusów w Dubaju jest przeznaczona dla kobiet – jeśli podróżujesz w parze, skorzystaj z części dla wszystkich w tylnej części pojazdu.

Taksówki

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje taxi z lotniska DXB do centrum Dubaju to nie mam dobrych wieści. Ceny są oczywiście wyższe niż w przypadku korzystania z komunikacji miejskiej. Czasami jednak nie będziesz miał wyjścia i będziesz musiał z nich skorzystać – szczególnie, gdy Twój hotel w Dubaju leży daleko od metra i autobusu (dlatego lepiej znaleźć noclegi w Dubaju w korzystnej lokalizacji).

Na szczęście taryfa lotniskowych taksówek jest przejrzysta. Możesz łatwo określić, ile będzie kosztowała Twoja podróż z lotniska, korzystając z oficjalnych stawek ze strony dubaitaxi.ae. Obowiązuje dość duża opłata startowa (w 2022 r. było to 25 AED) i dodatkowa stawka za każdy przejechany kilometr.

W Dubaju występują czarne i różowe taksówki. Do czarnych może wejść każdy, a do różowych wyłącznie kobiety lub grupy, w których jest przynajmniej jedna kobieta. Przed terminalami mogą się ustawiać kolejki do taksówek, więc musisz w nich po prostu odstać swoje. Uważaj jednak na taksówki-limuzyny. Podróż nimi będzie niezapomniana nie tylko ze względu na komfort, ale też… wysoką cenę.

Dojazd z lotniska DWC (Dubai World Central, Dubai Al Maktoum Airport)

Lotnisko Dubai Al Maktoum leży w południowej części miasta, ponad 50 kilometrów od jego centrum. To znacznie mniejszy port lotniczy od DXB, ale i tak ruch lotniczy jest tu imponujący. Jeśli wylądujesz na nim wieczorem, dobrze zaplanuj pierwszy z noclegów w Dubaju w rejonie Dubai Marina, gdzie będziesz miał całkiem blisko.

Sprawdź dostępne noclegi w dzielnicy Dubai Marina (warto zostać tam chociaż na 1 noc)

Gdy startowały połączenia Wizzair z Katowic do Dubaju, samoloty lądowały właśnie na lotnisku Dubai World Central (DWC). W aktualnych warunkach z dużą szansą wylądujesz również samolotami tanich linii lotniczych na głównym lotnisku DXB. Niezależnie od tego, niżej znajdziesz wskazówki transferu z lotniska DWC – a nuż się przydadzą. ;)

Wypożyczony samochód

Jeżeli lubisz niezależność i chcesz mieć pełną kontrolę nad swoją wycieczką do Dubaju i zwiedzaniem okolicznych emiratów, dobrym pomysłem będzie wypożyczenie samochodu. Tu też dostępnych jest kilka wypożyczalni samochodów (np. Dollar, Thrift).

Żeby ułatwić sobie wybór i sprawnie porównać ceny, proponuję Ci skorzystać z porównywarki ofert. Wtedy ryzyko, że przepłacisz, jest najmniejsze. Pamiętaj o wymogach dotyczących kierowców, jakie obowiązują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (opisałem je w sekcji o lotnisku DXB).

Autobusy

Lotnisko DWC (Dubai World Central, Dubai Al Maktoum Airport) nie ma swojego połączenia metrem z centrum miasta. Podstawowym środkiem transportu są autobusy, które kursują sprzed budynku terminala lotniska. Do dyspozycji masz dwie linie autobusowe:

 • F55 – kursuje w ciągu dnia z lotniska do stacji metra Ibn Battuta na czerwonej linii; odjeżdża co godzinę, a podróż zajmie Ci ok. 40 minut,
 • N55 – autobus nocny, który jeździ z lotniska do dworca autobusowego Al Ghubaiba, obok którego znajduje się stacja metra Al Ghubaiba na czerwonej linii.

W autobusach obowiązują te same zasady, co w innych liniach metra i autobusach w Dubaju. Biletem uprawniającym do jazdy jest karta NOL, a wnętrza pojazdów mają strefę tylko dla kobiet (przednia część) i mieszaną (tylna część).

Taksówki

W przypadku lotniska DWC, z oferty komunikacji miejskiej masz do wyboru tylko autobus. Jeśli nie będziesz chciał wynajmować samochodu ani korzystać z komunikacji miejskiej, lotniskowe taksówki zawiozą Cię bez problemu do centrum miasta. Zasady korzystania z taksówek opisałem już w części poświęconej lotnisku DXB.

W krajobrazie Dubaju trudno przegapić Burj Khalifa, czyli najwyższy budynek świata

Koszt przejazdu z lotniska DWC do centrum miasta zależy oczywiście od dokładnej lokalizacji Twojego hotelu, ale licz się z cenami przekraczającymi 100 AED (zazwyczaj w przedziale 100-150 AED). Dla jednej osoby to spory koszt, ale jeśli podróżujesz w 2, 3-osobowej grupie to podzielone koszty nie wyglądają już tak odpychająco.

Jak poruszać się po lotnisku DXB (Dubai International Airport) w Dubaju?

Poruszanie się między terminalami lotniska DXB (Dubai International Airport) umożliwiają darmowe shuttle buses, które kursują między terminalem nr 1 i 3. Autobusy kursują przez całą dobę w odstępach 20 minut. Podróż między terminalami zajmie Ci maksymalnie 10 minut, ale nie rób tego oczywiście na ostatnią chwilę.

Przystanek shuttle busa przy terminalu nr 1 znajdziesz na górnym poziomie, między budynkami przylotów (Arrivals) i odlotów (Departures). Przystanek przy terminalu nr 3 znajdziesz na poziomie odlotów, zaraz za wyjściem nr 3.

Czy można wyjść z lotniska w czasie przesiadki w Dubaju?

Jeśli przylatujesz do Dubaju przy okazji przesiadki na inne loty, zastanawiasz się pewnie czy w Dubaju można wyjść z lotniska i zwiedzić trochę miasta. Takie wyjście z lotniska jest możliwe i całkiem łatwe – dla Polaków nie obowiązują wizy wjazdowe do Dubaju, więc wystarczy, że będziesz miał przy sobie ważny paszport.

Jeśli masz czas na zobaczenie tylko kawałka Dubaju, możesz zdecydować się na dzielnicę Downtown Dubai

Pamiętaj, że zgodnie z lokalnym prawem, Twój paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy licząc od daty wjazdu na teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wychodząc z lotniska otrzymasz pięczątkę wjazdową do ZEA.

Jeśli masz do dyspozycji mniej niż 5-6 godzin, nie polecam Ci opuszczania lotniska. Weź pod uwagę możliwe kolejki, które mogą się ustawić przy stanowiskach odprawy paszportowej (nawet, jeśli wychodząc z lotniska ich nie było). Gdy czasu masz trochę więcej, wskakuj w metro lub autobus i pojedź np. do Downtown Dubai, gdzie zobaczysz najwyższy budynek na świecie – Burj Khalifa. Wieczorem możesz się załapać na pokaz fontanny przy Dubai Mall.

Hotele na lotnisku w Dubaju – gdzie zatrzymać się na nocleg przy lotnisku?

Często zdarza się, że przesiadki na wielkich lotniskach pokroju Dubai International Airport (DXB) wymagają kilkunastu godzin oczekiwania. Możesz oczywiście spędzić ten czas na lotnisku, ale trudno będzie Ci odpocząć i zebrać siły przed kolejnym etapem swojej podróży. Rozsądnie jest zarezerwować nocleg i wyspać się w cywilizowanych warunkach.

Możesz w ogóle nie ruszać się z lotniska i zatrzymać się w którymś z lotniskowych hoteli. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ceny będą wyższe niż w hotelach w innych rejonach Dubaju. Mając do dyspozycji kilkanaście godzin, nie warto jednak tracić ich jeszcze na dojazdy do innych części Dubaju.

W okolicy lotniska DXB znajdziesz m.in. hotele:

Booking.com

W okolicy lotniska DWC działają hotele:

Niektóre z nich oferują bezpłatny, szybki transfer spod terminala do drzwi hotelu. Jako, że w czasie przesiadek każda minuta odpoczynku ma znaczenie, poszukaj tej opcji w opisie hotelu. Mile widziane będzie też śniadanie wliczone w cenę. Dzięki temu do kolejnej sekcji swojego lotu podejdziesz w pełni sił. ;) Jeśli wolisz zatrzymać w centrum, niżej znajdziesz kilka moich propozycji.

Co jeszcze powinienem przeczytać?

Skoro wybierasz się do Dubaju to nie wypadałoby zostawić Cię bez pomocy. Na blogu czeka sporo artykułów dotyczących Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz teksty, które pomogą Ci z praktycznymi aspektami podróży do Dubaju. Sprawdź linki poniżej i wyciągnij z nich jak najwięcej dla siebie. ;)

Poznałeś właśnie moje wskazówki dotyczącego tego, jak dojechać z obu lotnisk w Dubaju do centrum miasta. Jak się okazało, transfer z lotnisk w Dubaju nie jest zbyt trudny do zaplanowania – mam nadzieję, że artykuł pomógł Ci w tej fazie przygotowań. Życzę udanego lotu do Dubaju no i świetnego zwiedzania!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze