Moje social media
Szukaj na blogu
Bartekwpodrozy.pl

Dubaj – wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą w 2020 r.

19 stycznia 2020
(aktualizacja: 30 września 2020)

Dubaj to 4. najczęściej odwiedzane miasto na świecie - po Bangkoku, Londynie i Paryżu. W 2018 r odwiedziło go prawie 17 milionów turystów. Dubaj to nowoczesność, ogromne pieniądze i projekty budowlane, które wydają się niemożliwe do realizacji. Nie dziwię się, że chcesz zobaczyć to miasto na własne oczy. W artykule zebrałem informacje o wszystkim, co warto wiedzieć przed podróżą do Dubaju.


Nie wiesz jak zaplanować zwiedzanie Dubaju? Sprawdź mój kompleksowy przewodnik po atrakcjach i miejscach, które warto zobaczyć w Dubaju. Dzięki niemu dokładnie zaplanujesz swój pobyt w mieście.


Co znajdziesz w artykule?

 • podstawowe informacje o Dubaju oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich,
 • zasady wjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wymogi wizowe i paszportowe,
 • wskazówki na temat dojazdu do Dubaju oraz przejazdu z lotnisk do centrum miasta,
 • zasady działania komunikacji miejskiej w Dubaju, rodzaje biletów i sposoby korzystania z nich,
 • wskazówki dotyczące rekomendowanego ubezpieczenia turystycznego na czas pobytu w Dubaju,
 • rady dotyczące wymiany waluty i korzystania z kart płatniczych,
 • propozycje najlepszych miesięcy w roku na podróż do Dubaju,
 • rekomendacje i propozycje hoteli,
 • wskazówki dotyczące lokalnych kart SIM, dostępu do internetu, rodzaju gniazdek,
 • informacje na temat bezpieczeństwa podróżowania po Dubaju,
 • podsumowanie zasad kulturowych, na które trzeba zwrócić uwagę podczas pobytu w Dubaju,
 • propozycje polecanych przeze mnie książek i przewodników o Dubaju.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Widok na Burj al Arab w Dubaju

Podstawowe informacje, które warto Dubaju


Dubaj to największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, liczące ponad 3 miliony mieszkańców.

Z roku na rok Dubaj staje się coraz popularniejszym kierunkiem wśród turystów. W 2018 r. odwiedziło go prawie 17 milionów zagranicznych gości, czyli aż 5 razy więcej, niż liczba stałych mieszkańców miasta.

Tygodniowa wycieczka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pozwoli Ci dokładnie zwiedzić Dubaj (5 dni), ale też zajrzeć do Abu Dhabi (2 dni), które słynie m.in. z Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda.


Dubaj nie jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, chociaż przez jego międzynarodową rozpoznawalność jest często za tę stolicę uważany. Rzeczywiście jest nią Abu Dhabi, które leży 140 km na południe od Dubaju.

Dubaj to miasto, które człowiek wydarł pustyni. Charakterystyczna dla niego jest zabudowa w pasach równoległych do wybrzeża Zatoki Perskiej. Miasto ciągnie się przez aż ponad 50 kilometrów.

Główną osią miasta jest ośmiopasmowa Sheikh Zayed Road, która spina południową i północną część miasta.


Dubaj jest siedzibą władz emiratu Dubaj - jednego z 7 emiratów, które tworzą Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Państwo graniczy lądowo z Omanem i Arabią Saudyjską. Niewielka odległość drogą morską dzieli ZEA od Iranu i Kataru.


Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wieża wiatrowa

Wjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Czy potrzebna jest wiza lub paszport?


Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W kraju można legalnie przebywać przez maksymalnie 90 dni w okresie półrocznym.

Do wjazdu na teren kraju potrzebny jest paszport. Trzeba zwrócić uwagę na ważność paszportu - powinien być ważny przez przynajmniej 6 miesięcy, licząc od dnia wjazdu do Emiratów.

Na lotniskach fotografowane są twarze przyjezdnych oraz skanowane są siatkówki oczu.

Jeśli byłeś wcześniej w Izraelu koniecznie zadbaj o to, aby na paszporcie nie zawieruszyły się kartki migracyjne wydawane na lotnisku.

Gdy oficer graniczny stwierdzi, że byłeś wcześniej w Izraelu, procedura wpuszczania do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na pewno się wydłuży.

W razie problemów podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, opiekę konsularną zapewnia nam Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Dhabi.


Przed wyjazdem zadbaj o ubezpieczenie turystyczne. Jeden z czytelników bloga trafił w Dubaju do szpitala - jeden dzień pobytu kosztował aż 12 000 zł! Wszystkie koszty pokryło oczywiście ubezpieczenie, które wykupił przed podróżą. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie Twojego wyjazdu i przeczytaj, na jakich zasadach działa.


Jak dojechać do Dubaju?


Dubaj jest obsługiwany przez dwa międzynarodowe porty lotnicze - dedykowany głównie liniom niskokosztowym Dubai Al Maktoum i główny, reprezentacyjny port Dubai International Airport.

Lotnisko Dubai Al Maktoum leży w południowej części miasta, ponad 50 kilometrów od jego centrum.

Jeśli lądujemy na nim wieczorem, dobrze zaplanować pierwszy z noclegów w Dubaju w rejonie Dubai Marina - leży stosunkowo najbliżej tego portu lotniczego.

Główne lotnisko miasta, Dubai International Airport, leży w dzielnicy Deira, na północ od ścisłego centrum. Port jest połączony z miastem dzięki czerwonej linii metra, która biegnie przez cały Dubaj, równolegle do wybrzeża Zatoki Perskiej.


Masz problemy ze swoim lotem? Sprawdź moje rady dotyczące odwołanych lub opóźnionych lotów.


Jak dojechać z lotnisk do centrum Dubaju?


Z obu lotnisk można dojechać do centrum miasta korzystając z komunikacji miejskiej.

Jeśli nie mamy na to jednak ochoty, na lotniskach bez problemu znajdziemy taksówki, które zawiozą nas pod dowolny adres w Dubaju.


Lotnisko Dubai Al Maktoum


Z lotniska Dubai Al Maktoum do centrum miasta można dojechać z jedną przesiadką.

W pierwszym etapie korzystamy z autobusu linii F55 (kursuje między 6:00, a 22:00) lub nocnego autobusu F55A (23:00 - 6:00). Przystanek znajduje się przy wyjściu z terminala lotniska.

Autobus dzienny F55 dowiezie nas do stacji metra Ibn Battuta, gdzie można się przesiąść na jadący do centrum pociąg metra linii czerwonej.

Podróż autobusem zajmuje ok. 40 minut i kosztuje 8 AED (8 zł).

Za bilety nie płaci się gotówką, a przy pomocy karty NOL. Można ją kupić na lotnisku (zapytaj o nią w punkcie informacyjnym lotniska), a później doładować. Więcej o karcie NOL mówię niżej, w sekcji "Transport w Dubaju".

Czerwona linia metra pracuje od 5 rano do północy (od soboty do środy) lub do 1 w nocy (w czwartku). W piątku metro pracuje dopiero od godz. 10:00, a kończy pracę o 1 w nocy.

Jeśli skorzystamy z autobusu nocnego F55A, zawiezie nas on bezpośrednio do centrum miasta - na dworzec autobusowy Satwa.


Lotnisko Dubai International Airport


Główne lotnisko Dubaju jest obsługiwane przez czerwoną linię metra.

Stacje metra znajdują się przy terminalu 1 oraz terminalu 3.

Na stacji Union można wygodnie przesiąść się na zieloną linię metra, która obsługuje historyczne dzielnice Dubaju - Bur Dubai i Deirę.


Bartek w Dubaju

Jeśli nie w głowie Ci samodzielne planowanie podróży do Dubaju, możesz skorzystać oczywiście z oferty biur podróży. Sporo wycieczek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich oferuje np. ITAKA.


Transport miejski w Dubaju. Jak poruszać się po mieście?


Płatność za komunikację miejską w Dubaju odbywa się przy pomocy karty NOL, która jest biletem działającym na zasadach elektronicznej skarbonki.


Poruszanie się po Dubaju ułatwią Ci odpowiednie aplikacje zainstalowane na Twoim telefonie. Sprawdź, czy znasz już wszystkie pozycje z mojej listy 63 najlepszych aplikacji dla podróżników.


Rodzaje biletów na komunikację miejską (karta NOL)


Karta NOL występuje w kilku wariantach, ale do turystów skierowane są jej trzy odmiany: czerwona, srebrna i złota.

Karty można kupić na wszystkich stacjach metra - w kasach biletowych i automatach oraz w punktach obsługi klienta RTA (dubajskiej spółki odpowiedzialnej m.in. za transport publiczny).


Rodzaj kartyDla kogo?Koszt wydaniaCeny biletów z kartąCzy można wielokrotnie doładowywać?
czerwonaosoby będące w Dubaju 1-2 dni lub rzadko korzystające z komunikacji miejskiej2 AED + cena najtańszego biletu na przejazd (3, 5 lub 7,5 AED, w zależności od liczby stref, jakie planujemy przejechać) 4 AED (w ramach jednej strefy), 6 AED (dwie sąsiednie strefy) i 8,5 AED (więcej niż 2 strefy)NIE
srebrnanajlepsza dla turystów25 AED, z czego 19 AED pozostaje do wykorzystania na przejazdyodpowiednio 3, 5 i 7,5 AEDTAK
złotauprawnia do wstępu do strefy gold (wygodniejsze siedzenia, więcej przestrzeni i znacznie mniejszy tłok niż w przestrzeni standardowej)25 AED, z czego 19 AED pozostaje do wykorzystania na przejazdyodpowiednio 6, 10, 15 AED TAK

Jak korzystać z karty NOL?


Korzystanie z kart NOL ogranicza się do ich przyłożenia do czytnika w momencie rozpoczęcia i zakończenia korzystania z danego środka transportu:

 • w metrze kartę przykładamy do bramek wejściowych i wyjściowych ze stacji,
 • w autobusie do czytników przy drzwiach,
 • w abrze (łodzi pływającej po Dubai Creek) do czytnika umieszczonego przy wejściu na pomosty.

Tory metra w Dubaju

Jak działa transport miejski? Plan komunikacji miejskiej Dubaju


Trzonem komunikacji miejskiej w Dubaju jest metro, które operuje na dwóch liniach - czerwonej i zielonej. Możesz sprawdzić ich przebieg na schemacie.

Czerwona linia biegnie równoległe do wybrzeża Zatoki Perskiej, a w dzielnicy Deira odbija w kierunku lotniska Dubai International Airport.

Linia zielona spaja dzielnice Bur Dubai i Deira. Wygodne przesiadki między liniami są możliwe na dwóch stacjach - Union i Burjuman.

Wagony metra mają stały układ.

Połowa pierwszego z wagonów to strefa Gold, na którą obowiązują droższe bilety. Pasażerowie mogą tam liczyć na więcej miejsca na nogi, wygodniejsze siedzenia, a przede wszystkim mniejszy tłok.

Po przeciwnej stronie pociągu metra znajduje się strefa dla kobiet i dzieci. Wstęp mężczyzn do tej części jest zabroniony.

Pozostała część pociągu to strefa mieszana, do której mają wstęp zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Stacja metra w Dubaju
Stacja metra w Dubaju z oznaczonym na stałe miejscem, w którym zatrzymuje się wagon dla kobiet i dzieci

Dodatkowo, w dzielnicy Dubai Marina, na stacjach Jumeirah Lakes Tower i DAMAC Properties, można przesiąść się do tramwaju kursującego w ramach linii Dubai Tram.

W Dubaju dostępne są również autobusy, których trasy są ułożone tak, aby wygodnie przesiąść się do nich z pociągów metra. Lista wszystkich tras autobusów jest dostępna na stronie internetowej RTA.

Przednie siedzenia w autobusie są zarezerwowane dla kobiet. Strefa mieszana znajduje się na środku oraz z tyłu autobusu.

Dubajskim odpowiednikiem polskiego jakdojade.pl jest Wojhati, które dostępne jest jako aplikacja oraz strona internetowa. Dzięki temu narzędziu można zaplanować podróż komunikacją miejską z punktu A do punktu B, łącznie z przesiadkami.


Co warto zobaczyć w Dubaju? Najlepsze atrakcje Dubaju


Dubaj to miasto na tyle duże, że zwiedzanie warto podzielić na kolejne dzielnice. To dość czasochłonny proces, ale...

...na szczęście zrobiłem to już za Ciebie.


Przygotowałem dla Ciebie wielki przewodnik po Dubaju. Sprawdź w moim artykule, które atrakcje i miejsca warto zobaczyć w Dubaju i zaplanuj dobrze swój pobyt w tym mieście.


Czy warto wykupić ubezpieczenie przed podróżą do Dubaju?


W Dubaju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, przez co wyjeżdżając do Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie jesteśmy objęci opieką medyczną.

Mocno rekomenduję zakup ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem z Polski.

Można to łatwo załatwić przez internet, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń, który pokaże nam najlepsze oferty ubezpieczycieli.

Opieka medyczna w Dubaju jest bardzo kosztowna.


Jeden z moich czytelników napisał do mnie, bo chciał podziękować za rekomendację zakupu ubezpieczenia przed podróżą. W Dubaju poczuł się źle i musiał trafić na jeden dzień do szpitala. Faktura za jednodniowy pobyt w szpitalu opiewała na 12 000 PLN! Wszystkie koszty pokrył oczywiście ubezpieczyciel.


Wizyta u lekarza rodzinnego kosztuje ok. 300 AED (312 zł), a stomatolog może kosztować nawet 500 AED (520 zł).

Jeśli będziemy posiadali ubezpieczenie turystyczne, te koszty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Nie wyobrażam sobie podróży, na którą wybrałbym się bez ubezpieczenia.


Koszty ubezpieczenia możesz łatwo sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń. Zobaczysz tam listę ofert, która pozwoli Ci wybrać najbardziej opłacalną polisę. Sprawdź też, na jakich zasadach działa ubezpieczenie turystyczne.


Jaka waluta obowiązuje w Dubaju? Jak wymieniać i wypłacać pieniądze?


Walutą obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dirham oznaczany jako AED.

Przeliczanie cen na złotówki jest proste, bo kurs dirhama oscyluje nieco powyżej 1 PLN (1,02 - 1,06 PLN).


Dubaj nie jest najdroższym kierunkiem świata, ale warto przed wyjazdem zadbać o odpowiednią poduszkę finansową. Sprawdź moją propozycję 10 kroków, które pozwolą oszczędzać pieniądze na podróże.


Plaża przy Dubai Marina w Dubaju

W Dubaju nie brakuje bankomatów. Znajdziesz je już na lotnisku, ale później nie będzie z nimi problemu również w centrum miasta.

Dirham to waluta trudno dostępna w Polsce. Nie ma też większego sensu kupować jej w naszych kantorach - kurs wymiany na pewno będzie gorszy niż ten, który uzyskamy już na miejscu.

W moich podróżach wypłacam najczęściej gotówkę prosto z bankomatów. Możesz do tego użyć karty z polskiego banku albo karty Revolut, z której korzystam już od dawna. Z Revolutem dużo oszczędza się na wymianie walut, a cały proces upraszcza się i automatyzuje.


Wydanie karty Revolut i korzystanie z niej jest całkowicie darmowe. Dodatkowo, jeśli zamówisz ją z tego linka, nie zapłacisz za koszty przesyłki (10 zł w kieszeni!). Przetestuj ją w swojej podróży do Dubaju - w końcu nic Cię to nie kosztuje.


Kiedy najlepiej przyjechać do Dubaju?


Dubaj może być dla Ciebie dużym wyzwaniem pod względem pogody.

Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę do Emiratów w lecie to... trzymam za Ciebie kciuki. Ja kiepsko radziłem sobie pod koniec września (temperatury przekraczały 45 stopni Celsjusza), a o sytuacji w lipcu nawet boję się myśleć.

Lato to zdecydowanie najgorszy okres roku na podróż do Dubaju. Upał paraliżuje wtedy większość aktywności na świeżym powietrzu i zmusza do przesiadywania całymi dniami w klimatyzowanych przestrzeniach.

W Dubaju stacje metra i przystanki autobusowe są klimatyzowane, co trochę ratuje trudną sytuację turystów.

Do Dubaju warto przyjechać jesienią i zimą - wtedy średnie temperatury spadają poniżej 25 stopni Celsjusza. Najchłodniejszymi miesiącami są styczeń i luty (średnia ok. 18-19 stopni). Wtedy można też liczyć na symboliczne opady, które praktycznie zupełnie nie występują tu latem.

Jeśli do Dubaju miałbym lecieć jeszcze raz, celowałbym w listopad - grudzień albo marzec - kwiecień.


Abra płynąca przez Dubai Creek

Gdzie spać w Dubaju? Propozycje noclegów w mieście


Dubaj to ogromne miasto, więc polecane miejsca do spania zależą od dzielnicy, w której zdecydujesz się zatrzymać.

W decyzji pomoże Ci mój przewodnik po atrakcjach Dubaju.


Proponuję, żebyś podzielił swój pobyt w Dubaju na dwie części.

Podczas pierwszej z nich możesz skupić się na zwiedzaniu południowej części miasta. Zatrzymaj się wtedy w dzielnicy Dubai Marina.


Propozycje noclegów w Dubai Marina:

 • Bombay Backpackers DXB - kolejna propozycja hostelu, który oferuje wysoki jak na swoją specyfikę standard i znajduje się w dobrej lokalizacji.
 • At The Top Hostel - hostel na 66. piętrze z widokiem na sztuczną wyspę w kształcie palmy. Spaliśmy tam jedną noc i możemy go polecić.
 • Top Dubai Apartment - apartamenty w pobliżu The Palm Jumeirah. Wysoki standard i piękne widoki z okna.

Dubaju,Dubaj

W drugim etapie proponuję Ci przenieść się na północ, aby być jak najbliżej historycznych dzielnic Bur Dubai i Deira.

Spodobały mi się bardziej, niż nowa część miasta - naprawdę warto je bliżej poznać.


Propozycje noclegów w Bur Dubai i Deirze:

 • Barjeel Heritage Guest House - obiekt w historycznej dzielnicy Al Shindagha. Oferuje nocleg w tradycyjnym, historycznym domu, w pokojach urządzonych z klimatem.
 • Royal Continental Hotel - hotel, w którym spędziliśmy większość pobytu w Dubaju. Nieco oddalony od centrum dzielnicy, ze stacją metra w zasięgu 10-minutowego spaceru.
 • Mark Inn Hotel Deira - kolejny obiekt, z którego korzystaliśmy. Dość kameralny, wysoki standard, bardzo dobra lokalizacja w sercu dzielnicy.


Informacje praktyczne o Dubaju - karta SIM, napięcie i rodzaj gniazdek


Połączenie telefoniczne i korzystanie z internetu za pośrednictwem polskiej karty SIM to zabójstwo dla naszego portfela.

Sam dałem się złapać - niechcący włączyłem dane pakietowe i przed jedną noc działające w tle aplikacje doprowadziły mój rachunek do kwoty prawie 300 zł. Nauczyłem się na swoich błędach - nie powielaj ich, dla Twojego dobra.

Lokalną kartę SIM można kupić na lotnisku, w punkcie operatora Etisalat. Pakiety internetowe są jednak drogie - 2 GB danych wyceniano na 100 AED. Jeśli karta jest Ci koniecznie potrzebna - kup ją na lotnisku.

Aktualną ofertę operatora Etisalat znajdziesz na jego stronie internetowej.

Ja zrezygnowałem z zakupu karty SIM wiedząc, że sieć WiFi w Dubaju jest dostępna za darmo w większości miejsc publicznych, restauracji i hoteli.


W Dubaju stosuje się gniazdka elektryczne typu G - takie same, jak w Wielkiej Brytanii. Żeby korzystać z polskiego sprzętu, konieczna będzie przejściówka.


Natalia z wieżą wiatrową w tle

Bezpieczeństwo w Dubaju. Kultura muzułmańska - jak należy się zachowywać?


Dubaj to jedna z najbezpieczniejszych metropolii na świecie.

Liczba kradzieży i pospolitych przestępstw jest dużo niższa niż średnia dla krajów europejskich.

Większość zagrożeń, które mogą nas dosięgnąć w Dubaju, należą do gatunku tych, które możemy sprowadzić na siebie sami.

Dostęp do alkoholu jest ograniczony do nielicznych, licencjonowanych restauracji. Spożywanie alkoholu poza nimi jest zabronione i surowo karane.

Zakazane jest także przebywanie w miejscach publicznych w stanie upojenia - jeśli zostaniemy na tym przyłapani, grozi nam aresztowanie.

Surowość postępowania w stosunku do alkoholu ma się jednak nijak do skali problemów, jakie mogą nas spotkać, gdy zostaniemy podejrzani o posiadanie narkotyków.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich spożywanie i posiadanie narkotyków jest zagrożone karą śmierci.Trzeba mieć świadomość, że przebywając w Dubaju znajdujemy się w muzułmańskim kręgu kulturowym. Decydując się na pobyt w Emiratach, musimy z pełną świadomością podejść do wymogów kulturowych, jakie są w tym kraju absolutnym standardem.

Kobiety powinny w miejscach publicznych zasłaniać ramiona i nogi. Mężczyźni powinni nosić spodnie, które zasłaniają kolana.

O ile Dubaj to najbardziej liberalny pod tym względem emirat, o tyle ignorowanie tego wymogu i zasłanianie się byciem turystami to brak szacunku dla lokalnej kultury.

Wyjątkiem są plaże, na których strój bikini jest zupełną normalnością. Muzułmanki często decydują się jednak na noszenie zasłaniającego znaczną część ciała burkini.

Pary nie powinny okazywać sobie uczuć w miejscach publicznych. Całowanie się (nawet w policzek) i trzymanie się za ręce może być odebrane jako nadmierna wylewność.

Fotografując miasto trzeba pamiętać, że robienie zdjęć kobietom jest tutaj odbierane jako naruszenie ich prywatności. Nie rób tego jeśli nie uzyskałeś wyraźnej zgody osoby fotografowanej.

W dużej liczbie hoteli wymagane jest okazanie aktu małżeństwa, aby para mogła się zakwaterować w jednym pokoju. Nie mieliśmy większych problemów ze znalezieniem hotelów, które nie stawiają takich wymogów, ale warto to sprawdzić przed dokonaniem rezerwacji.


Jednym z filarów islamu jest salat, czyli obowiązkowa, codzienna modlitwa. Pobożny muzułmanin powinien modlić się codziennie 5 razy, z twarzą zwróconą w kierunku Mekki.

Jeśli usłyszysz głośne nawoływanie z pobliskiego meczetu oznacza to, że wybiła pora modlitwy, a muezzin przypomina o niej wiernym. Śmianie się z nawoływań czy ich przedrzeźnianie jest absolutnie nie na miejscu, a niestety, zdarza się nierzadko.


Widok na Dubai Creek

Książki i przewodniki po Dubaju


Im więcej przeczytamy przed wyjazdem do Dubaju, tym łatwiej i świadomiej będzie się nam zwiedzało to niecodzienne miasto.

Poza przewodnikami, warto sięgnąć do reportaży, które ułatwią nam zrozumienie lokalnej kultury.


Polecane książki o Dubaju:

 • "Dubaj. Prawdziwe oblicze" Jacka Pałkiewicza - książka mówiąca nie tylko o prężnym rozwoju miasta, ale również o problemach związanych z nagminnym łamaniem praw człowieka przez władze państwa.
 • "Dziewczyny z Dubaju" Piotra Krysiaka - zdecydowanie nie polecam książki pod względem warsztatu, bo jest napisana bardzo kiepsko. Warta uwagi dlatego, że pokazuje problem, o którym wielu turystów odwiedzających Dubaj nie zdaje sobie sprawy.

Polecane przewodniki po Dubaju:

 • "Dubai & Abu Dhabi" z wydawnictwa Lonely Planet - mój ulubiony przewodnik po Dubaju. Konkretny, momentami dość lakoniczny, ale dobrze pokazujący kierunek, w którym podróżnik powinien pójść w zwiedzaniu miasta i samodzielnym szukaniu dodatkowych informacji.
 • "Dubaj i okolice" z wydawnictwa Bezdroża - lekka pozycja dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na zwiedzanie Dubaju i chcą poznać tylko najpopularniejsze punkty miasta.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Dołącz do społeczności bloga!


 1. Odwiedź fanpage Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Pobierz DARMOWEGO ebooka "Jak samodzielnie zaplanować podróż" i otrzymuj informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach.
Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Jeśli polubiłeś ten tekst, pamiętaj o dokładnie 2 rzeczach:

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - w każdy poniedziałek o 19:00 prowadzę tam prelekcję podróżniczą dostępną za darmo.
 2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – raz w tygodniu rozmawiam tam na żywo