Dubaj – wszystko, co WARTO wiedzieć przed podróżą w 2022 r. (informacje praktyczne)

16 listopada 2020
(aktualizacja: 28 marca 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Dubaj to 4. najczęściej odwiedzane miasto na świecie - po Bangkoku, Londynie i Paryżu. W 2018 r. odwiedziło go prawie 17 milionów turystów. Dubaj to nowoczesność, ogromne pieniądze i projekty budowlane, które wydają się niemożliwe do realizacji. Nie dziwię się, że chcesz zobaczyć to miasto na własne oczy. W artykule zebrałem informacje o wszystkim, co warto wiedzieć przed podróżą do Dubaju. Tekst pomoże Ci zwiedzić Dubaj na własną rękę.

Co znajdziesz w artykule?

 • podstawowe informacje o Dubaju oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich,
 • zasady wjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wymogi wizowe i paszportowe,
 • wskazówki na temat dojazdu do Dubaju oraz przejazdu z lotnisk do centrum miasta,
 • zasady działania komunikacji miejskiej w Dubaju, rodzaje biletów i sposoby korzystania z nich,
 • wskazówki dotyczące rekomendowanego ubezpieczenia turystycznego na czas pobytu w Dubaju,
 • rady dotyczące wymiany waluty i korzystania z kart płatniczych,
 • propozycje najlepszych miesięcy w roku na podróż do Dubaju,
 • rekomendacje i propozycje hoteli,
 • wskazówki dotyczące lokalnych kart SIM, dostępu do internetu, rodzaju gniazdek,
 • informacje na temat bezpieczeństwa podróżowania po Dubaju,
 • podsumowanie zasad kulturowych, na które trzeba zwrócić uwagę podczas pobytu w Dubaju,
 • propozycje polecanych przeze mnie książek i przewodników o Dubaju.
Widok na Burj al Arab w Dubaju

Dubaj na własną rękę - podstawowe informacje, które warto wiedzieć o Dubaju

Dubaj to największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, liczące ponad 3 miliony mieszkańców i leżące nad Zatoką Perską. Z roku na rok Dubaj staje się coraz popularniejszym kierunkiem wśród turystów. W 2018 r. odwiedziło go prawie 17 milionów zagranicznych gości, czyli aż 5 razy więcej, niż liczba stałych mieszkańców miasta.

Tygodniowa wycieczka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pozwoli Ci dokładnie zwiedzić Dubaj (całe miasto w ok. 5 dni), ale też zajrzeć do Abu Dhabi (2 dni), które słynie m.in. z Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda. Bez problemu sam zaplanujesz wycieczkę i odwiedzisz Dubaj na własną rękę.

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DUBAJU

Kup interaktywną mapkę atrakcji, muzeów, plaż, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Dubaju.

Zwiedzaj Dubaj z wygodną mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Dubaj nie jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, chociaż przez jego międzynarodową rozpoznawalność jest często za tę stolicę uważany. Rzeczywiście jest nią Abu Dhabi, które leży 140 km na południe od Dubaju.

Dubaj to miasto, które człowiek wydarł pustyni. Charakterystyczna dla niego jest zabudowa w pasach równoległych do wybrzeża Zatoki Perskiej. Miasto ciągnie się przez aż ponad 50 kilometrów.

Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wieża wiatrowa

Główną osią miasta jest ośmiopasmowa Sheikh Zayed Road, która spina południową i północną część miasta.

Dubaj jest siedzibą władz emiratu Dubaj - jednego z 7 emiratów, które tworzą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwo graniczy lądowo z Omanem i Arabią Saudyjską. Niewielka odległość drogą morską dzieli ZEA od Iranu i Kataru.

Wjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Czy potrzebna jest wiza lub paszport?

Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W kraju można legalnie przebywać przez maksymalnie 90 dni w okresie półrocznym.

Do wjazdu na teren kraju potrzebny jest paszport. Trzeba zwrócić uwagę na ważność paszportu - powinien być ważny przez przynajmniej 6 miesięcy, licząc od dnia wjazdu do Emiratów. Na lotniskach fotografowane są twarze przyjezdnych oraz skanowane są siatkówki oczu.

Jeśli byłeś wcześniej w Izraelu koniecznie zadbaj o to, aby na paszporcie nie zawieruszyły się kartki migracyjne wydawane na lotnisku. Gdy oficer graniczny stwierdzi, że byłeś wcześniej w Izraelu, procedura wpuszczania do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na pewno się wydłuży.

W razie problemów podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, opiekę konsularną zapewnia nam Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Dhabi.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Jak dojechać do Dubaju?

Dubaj jest obsługiwany przez dwa międzynarodowe porty lotnicze - dedykowany głównie liniom niskokosztowym Dubai Al Maktoum i główny, reprezentacyjny port Dubai International Airport.

Lotnisko Dubai Al Maktoum leży w południowej części miasta, ponad 50 kilometrów od jego centrum.

Jeśli lądujemy na nim wieczorem, dobrze zaplanować pierwszy z noclegów w Dubaju w rejonie Dubai Marina - leży stosunkowo najbliżej tego portu lotniczego.

Główne lotnisko miasta, Dubai International Airport (DXB), leży w dzielnicy Deira, na północ od ścisłego centrum. Port jest połączony z miastem dzięki czerwonej linii metra, która biegnie przez cały Dubaj, równolegle do wybrzeża Zatoki Perskiej.

Od września 2021 r. działa bezpośrednie połączenie lotnicze Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy na główne lotnisko DXB. Lot zajmuje ok. 6 godzin i pozwala sprawnie dostać się na jedno z największych lotnisk świata. Z niego można wyruszyć na zwiedzanie Dubaju lub skorzystać z możliwości przesiadki i ruszyć dalej - np. w kierunku Azji wschodniej.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Dubaju i wybierz najlepszą ofertę

Jak dojechać z lotnisk do centrum Dubaju?

Z obu lotnisk można dojechać do centrum miasta korzystając z komunikacji miejskiej.

Jeśli nie mamy na to jednak ochoty, na lotniskach bez problemu znajdziemy taksówki, które zawiozą nas pod dowolny adres w Dubaju.

Lotnisko Dubai Al Maktoum

Z lotniska Dubai Al Maktoum do centrum miasta można dojechać z jedną przesiadką. W pierwszym etapie korzystamy z autobusu linii F55 (kursuje między 6:00, a 22:00) lub nocnego autobusu F55A (23:00 - 6:00). Przystanek znajduje się przy wyjściu z terminala lotniska.

Autobus dzienny F55 dowiezie nas do stacji metra Ibn Battuta, gdzie można się przesiąść na jadący do centrum pociąg metra linii czerwonej. Podróż autobusem zajmuje ok. 40 minut i kosztuje 8 AED (8 zł).

Bartek w Dubaju

Za bilety nie płaci się gotówką, a przy pomocy karty NOL. Można ją kupić na lotnisku (zapytaj o nią w punkcie informacyjnym lotniska), a później doładować. Więcej o karcie NOL mówię niżej, w sekcji "Transport w Dubaju".

Czerwona linia metra pracuje od 5 rano do północy (od soboty do środy) lub do 1 w nocy (w czwartku). W piątku metro pracuje dopiero od godz. 10:00, a kończy pracę o 1 w nocy.

Jeśli skorzystamy z autobusu nocnego F55A, zawiezie nas on bezpośrednio do centrum miasta - na dworzec autobusowy Satwa.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Lotnisko Dubai International Airport

Główne lotnisko Dubaju jest obsługiwane przez czerwoną linię metra. Stacje metra znajdują się przy terminalu 1 oraz terminalu 3.

Na stacji Union można wygodnie przesiąść się na zieloną linię metra, która obsługuje historyczne dzielnice Dubaju - Bur Dubai i Deirę.

Transport miejski w Dubaju. Jak poruszać się po mieście?

Płatność za komunikację miejską w Dubaju odbywa się przy pomocy karty NOL, która jest biletem działającym na zasadach elektronicznej skarbonki.

Rodzaje biletów na komunikację miejską (karta NOL)

Karta NOL występuje w kilku wariantach, ale do turystów skierowane są jej trzy odmiany: czerwona, srebrna i złota.

Karty można kupić na wszystkich stacjach metra - w kasach biletowych i automatach oraz w punktach obsługi klienta RTA (dubajskiej spółki odpowiedzialnej m.in. za transport publiczny).

Rodzaj kartyDla kogo?Koszt wydaniaCeny biletów z kartąWielokrotne doładowania?
czerwonaosoby będące w Dubaju 1-2 dni lub rzadko korzystające z komunikacji miejskiej2 AED + cena najtańszego biletu na przejazd (3, 5 lub 7,5 AED, w zależności od liczby stref, jakie planujemy przejechać)4 AED (w ramach jednej strefy), 6 AED (dwie sąsiednie strefy) i 8,5 AED (więcej niż 2 strefy)NIE
srebrnanajlepsza dla turystów25 AED, z czego 19 AED pozostaje do wykorzystania na przejazdyodpowiednio 3, 5 i 7,5 AEDTAK
złotauprawnia do wstępu do strefy gold (wygodniejsze siedzenia, więcej przestrzeni i znacznie mniejszy tłok niż w przestrzeni standardowej)25 AED, z czego 19 AED pozostaje do wykorzystania na przejazdyodpowiednio 6, 10, 15 AEDTAK

Jak korzystać z karty NOL?

Korzystanie z kart NOL ogranicza się do ich przyłożenia do czytnika w momencie rozpoczęcia i zakończenia korzystania z danego środka transportu:

 • w metrze kartę przykładamy do bramek wejściowych i wyjściowych ze stacji,
 • w autobusie do czytników przy drzwiach,
 • w abrze (łodzi pływającej po Dubai Creek) do czytnika umieszczonego przy wejściu na pomosty.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Jak działa transport miejski? Plan komunikacji miejskiej Dubaju

Trzonem komunikacji miejskiej w Dubaju jest metro, które operuje na dwóch liniach - czerwonej i zielonej. Możesz sprawdzić ich przebieg na schemacie.

Czerwona linia biegnie równoległe do wybrzeża Zatoki Perskiej, a w dzielnicy Deira odbija w kierunku lotniska Dubai International Airport.

Tory metra w Dubaju

Linia zielona spaja dzielnice Bur Dubai i Deira. Wygodne przesiadki między liniami są możliwe na dwóch stacjach - Union i Burjuman.

Wagony metra mają stały układ. Połowa pierwszego z wagonów to strefa Gold, na którą obowiązują droższe bilety. Pasażerowie mogą tam liczyć na więcej miejsca na nogi, wygodniejsze siedzenia, a przede wszystkim mniejszy tłok.

Po przeciwnej stronie pociągu metra znajduje się strefa dla kobiet i dzieci. Wstęp mężczyzn do tej części jest zabroniony. Pozostała część pociągu to strefa mieszana, do której mają wstęp zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Dodatkowo, w dzielnicy Dubai Marina, na stacjach Jumeirah Lakes Tower i DAMAC Properties, można przesiąść się do tramwaju kursującego w ramach linii Dubai Tram.

Stacja metra w Dubaju
Stacja metra w Dubaju z oznaczonym na stałe miejscem, w którym zatrzymuje się wagon dla kobiet i dzieci

W Dubaju dostępne są również autobusy, których trasy są ułożone tak, aby wygodnie przesiąść się do nich z pociągów metra. Lista wszystkich tras autobusów jest dostępna na stronie internetowej RTA.

Przednie siedzenia w autobusie są zarezerwowane dla kobiet. Strefa mieszana znajduje się na środku oraz z tyłu autobusu.

Dubajskim odpowiednikiem polskiego jakdojade.pl jest Wojhati, które dostępne jest jako aplikacja oraz strona internetowa. Dzięki temu narzędziu można zaplanować podróż komunikacją miejską z punktu A do punktu B, łącznie z przesiadkami.

Co warto zobaczyć w Dubaju? Najlepsze atrakcje Dubaju

Dubaj to miasto na tyle duże, że zwiedzanie warto podzielić na kolejne dzielnice. To dość czasochłonny proces, ale...

...na szczęście zrobiłem to już za Ciebie. W artykule, który znajdziesz w linku poniżej, opisałem wszystkie najważniejsze atrakcje Dubaju.

ZWIEDZAJ DUBAJ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup mapkę z ponad 100 najważniejszymi punktami Dubaju - atrakcje, plaże, kawiarnie, restauracje, punkty widokowe, muzea i... polecane noclegi.

Czy warto wykupić ubezpieczenie przed podróżą do Dubaju?

W Dubaju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, przez co wyjeżdżając do Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie jesteśmy objęci opieką medyczną.

Rekomenduję więc zakup ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem z Polski. Można to łatwo załatwić przez internet, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń, który pokaże nam najlepsze oferty ubezpieczycieli.

Opieka medyczna w Dubaju jest bardzo kosztowna. Wizyta u lekarza rodzinnego kosztuje ok. 300 AED (312 zł), a stomatolog może kosztować nawet 500 AED (520 zł).

Jeśli będziemy posiadali ubezpieczenie turystyczne, te koszty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Nie wyobrażam sobie podróży, na którą wybrałbym się bez ubezpieczenia.

Jeden z czytelników bloga napisał do mnie, bo chciał podziękować za rekomendację zakupu ubezpieczenia przed podróżąW Dubaju poczuł się źle i musiał trafić na jeden dzień do szpitala. Faktura za jednodniowy pobyt w szpitalu opiewała na 12 000 PLN! Wszystkie koszty pokrył oczywiście ubezpieczyciel.

Jaka waluta obowiązuje w Dubaju? Jak wymieniać i wypłacać pieniądze?

Walutą obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dirham oznaczany jako AED. Aktualne kursy walut możesz sprawdzić m.in. na stronie Narodowego Banku Polskiego.

W Dubaju nie brakuje bankomatów. Znajdziesz je już na lotnisku, ale później nie będzie z nimi problemu również w centrum miasta.

Plaża przy Dubai Marina w Dubaju

Dirham to waluta trudno dostępna w Polsce. Nie ma też większego sensu kupować jej w naszych kantorach - kurs wymiany na pewno będzie gorszy niż ten, który uzyskamy już na miejscu.

W moich podróżach wypłacam najczęściej gotówkę prosto z bankomatów. Możesz do tego użyć karty z polskiego banku albo karty Curve, z której korzystam już od dawna.

Z Curve dużo oszczędza się na wymianie walut, a cały proces upraszcza się i automatyzuje. Korzystam z tej karty podczas wszystkich moich wyjazdów zagranicznych, a dzięki temu oszczędności liczę już w tysiącach złotych.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Kiedy najlepiej przyjechać do Dubaju?

Dubaj może być dla Ciebie dużym wyzwaniem pod względem pogody.

Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę do Emiratów w lecie to... trzymam za Ciebie kciuki. Ja kiepsko radziłem sobie pod koniec września (temperatury przekraczały 45 stopni Celsjusza), a o sytuacji w lipcu nawet boję się myśleć.

Lato to zdecydowanie najgorszy okres roku na podróż do Dubaju. Upał paraliżuje wtedy większość aktywności na świeżym powietrzu i zmusza do przesiadywania całymi dniami w klimatyzowanych przestrzeniach.

W Dubaju stacje metra i przystanki autobusowe są klimatyzowane, co trochę ratuje trudną sytuację turystów.

Abra płynąca przez Dubai Creek

Do Dubaju warto przyjechać jesienią i zimą - wtedy średnie temperatury spadają poniżej 25 stopni Celsjusza. Najchłodniejszymi miesiącami są styczeń i luty (średnia ok. 18-19 stopni). Wtedy można też liczyć na symboliczne opady, które praktycznie zupełnie nie występują tu latem.

Jeśli do Dubaju miałbym lecieć jeszcze raz, celowałbym w listopad - grudzień albo marzec - kwiecień.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Dubaju i wybierz najlepszą ofertę

Gdzie spać w Dubaju? Propozycje noclegów w mieście

Dubaj to ogromne miasto, więc polecane miejsca do spania zależą od dzielnicy, w której zdecydujesz się zatrzymać. Proponuję, żebyś podzielił swój pobyt w Dubaju na dwie części.

Gdzie spać w Dubaju?

CECHY OBIEKTU
leży w dzielnicy Dubai Marina
bliskość stacji metra

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzone pokoje
bliskość stacji metra

CAŁY APARTAMENT

Citadines Metro Central

CECHY OBIEKTU
dostępny aneks kuchenny
bliskość stacji metra

Booking.com

W pierwszej części zwiedzania możesz zatrzymać się w okolicy dzielnicy Dubai Marina, a później przenieść się na północ - w rejon Deiry i Bur Dubai. Wtedy zwiedzanie Dubaju będzie dla Ciebie najbardziej efektywne i nie będziesz zmuszony do codziennych, długich dojazdów metrem.

Informacje praktyczne o Dubaju - karta SIM, napięcie i rodzaj gniazdek

Połączenie telefoniczne i korzystanie z internetu za pośrednictwem polskiej karty SIM to zabójstwo dla naszego portfela.

Sam dałem się złapać - niechcący włączyłem dane pakietowe i przed jedną noc działające w tle aplikacje doprowadziły mój rachunek do kwoty prawie 300 zł. Nauczyłem się na swoich błędach - nie powielaj ich, dla Twojego dobra.

Lokalną kartę SIM można kupić na lotnisku, w punkcie operatora Etisalat. Pakiety internetowe są jednak drogie - 2 GB danych wyceniano na 100 AED. Jeśli karta jest Ci koniecznie potrzebna - kup ją na lotnisku.

Dubaju,Dubaj
Sheikh Zayed Road na wysokości dzielnicy Dubai Marina

Aktualną ofertę operatora Etisalat znajdziesz na jego stronie internetowej. Ja zrezygnowałem z zakupu karty SIM wiedząc, że sieć WiFi w Dubaju jest dostępna za darmo w większości miejsc publicznych, restauracji i hoteli.

W Dubaju stosuje się gniazdka elektryczne typu G - takie same, jak w Wielkiej Brytanii. Żeby korzystać z polskiego sprzętu, konieczna będzie przejściówka.

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DUBAJU

Kup interaktywną mapkę atrakcji, muzeów, plaż, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Dubaju.

Zwiedzaj Dubaj z wygodną mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Bezpieczeństwo w Dubaju. Kultura muzułmańska - jak należy się zachowywać?

Dubaj to jedna z najbezpieczniejszych metropolii na świecie. Liczba kradzieży i pospolitych przestępstw jest dużo niższa niż średnia dla krajów europejskich. Większość zagrożeń, które mogą nas dosięgnąć w Dubaju, należą do gatunku tych, które możemy sprowadzić na siebie sami.

Dostęp do alkoholu jest ograniczony do nielicznych, licencjonowanych restauracji. Spożywanie alkoholu poza nimi jest zabronione i surowo karane. Zakazane jest także przebywanie w miejscach publicznych w stanie upojenia - jeśli zostaniemy na tym przyłapani, grozi nam aresztowanie.

Natalia z wieżą wiatrową w tle

Surowość postępowania w stosunku do alkoholu ma się jednak nijak do skali problemów, jakie mogą nas spotkać, gdy zostaniemy podejrzani o posiadanie narkotyków. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich spożywanie i posiadanie narkotyków jest zagrożone karą śmierci.

Trzeba mieć świadomość, że przebywając w Dubaju znajdujemy się w muzułmańskim kręgu kulturowym. Decydując się na pobyt w Emiratach, musimy z pełną świadomością podejść do wymogów kulturowych, jakie są w tym kraju absolutnym standardem.

Kobiety powinny w miejscach publicznych zasłaniać ramiona i nogi. Mężczyźni powinni nosić spodnie, które zasłaniają kolana.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

O ile Dubaj to najbardziej liberalny pod tym względem emirat, o tyle ignorowanie tego wymogu i zasłanianie się byciem turystami to brak szacunku dla lokalnej kultury.

Wyjątkiem są plaże, na których strój bikini jest zupełną normalnością. Muzułmanki często decydują się jednak na noszenie zasłaniającego znaczną część ciała burkini.

Pary nie powinny okazywać sobie uczuć w miejscach publicznych. Całowanie się (nawet w policzek) i trzymanie się za ręce może być odebrane jako nadmierna wylewność.

Widok na Dubai Creek

Fotografując miasto trzeba pamiętać, że robienie zdjęć kobietom jest tutaj odbierane jako naruszenie ich prywatności. Nie rób tego jeśli nie uzyskałeś wyraźnej zgody osoby fotografowanej.

W dużej liczbie hoteli wymagane jest okazanie aktu małżeństwa, aby para mogła się zakwaterować w jednym pokoju. Nie mieliśmy większych problemów ze znalezieniem hotelów, które nie stawiają takich wymogów, ale warto to sprawdzić przed dokonaniem rezerwacji.

Jednym z filarów islamu jest salat, czyli obowiązkowa, codzienna modlitwa. Pobożny muzułmanin powinien modlić się codziennie 5 razy, z twarzą zwróconą w kierunku Mekki.

Jeśli usłyszysz głośne nawoływanie z pobliskiego meczetu oznacza to, że wybiła pora modlitwy, a muezzin przypomina o niej wiernym. Śmianie się z nawoływań czy ich przedrzeźnianie jest absolutnie nie na miejscu, a niestety, zdarza się nierzadko.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Książki i przewodniki po Dubaju

Im więcej przeczytamy przed wyjazdem do Dubaju, tym łatwiej i świadomiej będzie się nam zwiedzało to niecodzienne miasto.

Poza przewodnikami, warto sięgnąć do reportaży, które ułatwią nam zrozumienie lokalnej kultury.

Polecane książki o Dubaju:

 • "Dubaj. Prawdziwe oblicze" Jacka Pałkiewicza - książka mówiąca nie tylko o prężnym rozwoju miasta, ale również o problemach związanych z nagminnym łamaniem praw człowieka przez władze państwa.
 • "Dziewczyny z Dubaju" Piotra Krysiaka - zdecydowanie nie polecam książki pod względem warsztatu, bo jest napisana bardzo kiepsko. Warta uwagi dlatego, że pokazuje problem, o którym wielu turystów odwiedzających Dubaj nie zdaje sobie sprawy.

Polecane przewodniki po Dubaju:

 • "Dubai & Abu Dhabi" z wydawnictwa Lonely Planet - mój ulubiony przewodnik po Dubaju. Konkretny, momentami dość lakoniczny, ale dobrze pokazujący kierunek, w którym podróżnik powinien pójść w zwiedzaniu miasta i samodzielnym szukaniu dodatkowych informacji.
 • "Dubaj i okolice" z wydawnictwa Bezdroża - lekka pozycja dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na zwiedzanie Dubaju i chcą poznać tylko najpopularniejsze punkty miasta.

Podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Pomyślałem więc, że powtórzę Ci raz jeszcze najważniejsze kroki, o których warto pamiętać przed wyjazdem.

Poniżej wypisałem wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do ZEA. Zajmij się nimi odpowiednio wcześniej, żeby nie martwić się niepotrzebnie chwilę przed wyjazdem, że niektóre sprawy nadal nie są załatwione.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do ZEA na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z multiwyszukiwarki Momondo.

Wykup ubezpieczenie podróży, a wcześniej sprawdź jego koszty w darmowym kalkulatorze.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii ZEA, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.

Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty ZEA.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

To właśnie porcja informacji praktycznych, która pozwoli Ci dobrze zaplanować podróż do Dubaju. Mam nadzieję, że Twoja wycieczka będzie udana. Pamiętaj, że latem w Emiratach będzie bardzo gorąco - jeśli możesz, to unikaj tej pory roku. Życzę Ci udanego zwiedzania Dubaju!

ZWIEDZAJ DUBAJ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup mapkę z ponad 100 najważniejszymi punktami Dubaju - atrakcje, plaże, kawiarnie, restauracje, punkty widokowe, muzea i... polecane noclegi.

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".

ARTYKUŁ PRZECZYTANY?
NALEŻY SIĘ NAGRODA! 

W podziękowaniu mam dla Ciebie kod rabatowy CZYTELNIK na 10% ZNIŻKI w moim sklepie.

 Znajdziesz tam praktyczne ebooki z planami górskich wędrówek i interaktywne mapy atrakcji miast.

Skomentuj artykuł
guest
19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross