Atrakcje Giżycka: TOP 13 miejsc, które WARTO zobaczyć

Giżycko Port Żeglugi Mazurskiej atrakcje co warto zobaczyć
Giżycko Port Żeglugi Mazurskiej atrakcje co warto zobaczyć

Giżycko to stolica polskiego żeglarstwa i jeden z najbardziej ruchliwych portów na Mazurach. Miasto leży między jeziorami Kisajno a Niegocin, w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Z Giżyckiem kojarzył mi się unikatowy Most Obrotowy na Kanale Łuczańskim i potężna Twierdza Boyen. Po jednym dniu albo weekendzie w mieście zobaczysz, że to dopiero początek zwiedzania Giżycka.

Giżycko ma ważne miejsce na mojej liście najważniejszych atrakcji Warmii i Mazur. Jest ważnym przystankiem dla żeglarzy płynących Szlakiem Wielkich Jezior. Startują stąd rejsy wycieczkowe po najciekawszych miejscach Mazur.

Przygotowałem przewodnik, w którym dzielę się moimi 13 ulubionymi zabytkami i atrakcjami Giżycka oraz okolicy, które zaznaczyłem też na mapie 270 atrakcji Mazur, Warmii i Olsztyna. Podpowiadam też, gdzie zjeść i w których hotelach zatrzymać się na noc. Z takim zestawem wskazówek będzie Ci łatwiej zaplanować czas w Giżycku.

1. Twierdza Boyen

Twierdza Boyen to jedna z największych atrakcji Giżycka (również rozmiarem!). To zabytkowy obiekt militarny w kształcie gwiazdy, rozciągający się na powierzchni ok. 100 hektarów. Twierdzę zbudowano w XIX wieku z rozkazu Fryderyka Wilhelma IV, króla Prus, a jej zadaniem miała być blokada strategicznego przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno.

Dzisiaj przesmyk to atrakcja turystyczna i jeden z powodów, dla którego przyjeżdżamy do Giżycka. Dawniej miał jednak ogromne znaczenie militarne. Zaskoczyło mnie to, że w pomimo rozmachu budowli, nigdy nie odbyła się tam żadna bitwa.

Giżycko Twierdza Boyen

Ceny biletów i godziny otwarcia Twierdzy zmieniają się w zależności od miesiąca. Nie musisz rezerwować biletów wcześniej (nawet w sezonie letnim). Możesz umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem, dzwoniąc pod jeden z numerów podanych na stronie internetowej

Obecnie Twierdza Boyen to najpotężniejszy militarny zabytek Mazur, otwarty dla turystów przez cały rok. Na jej terenie obejrzysz m.in. stajnię z wozownią, warsztat zbrojmistrza oraz ekspozycję broni „Laboratorium prochowe”.

Spacerowaliśmy po twierdzy przez dwie godziny i miałem wrażenie, że zobaczyliśmy tylko kawałek ogromnego terenu, który zajmuje. Corocznie obchodzone jest np. Święto Twierdzy Boyen oraz związane z nim rekonstrukcje historyczne. W amfiteatrze Twierdzy odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne.

2. Most Obrotowy

Jeśli chcesz dostać się z centrum Giżycka do Twierdzy Boyen, to najprawdopodobniej przekroczysz Kanał Łuczański przez Most Obrotowy. Zabytek powstał w 1898 roku i obecnie można go nazwać jedną z najbardziej obleganych atrakcji Giżycka.

Most budzi zainteresowanie wśród turystów m.in. dlatego, że obsługuje go manualnie tylko jedna osoba. Żaden statek nie przepłynie tędy, jeśli sympatyczny Pan w pomarańczowej kamizelce nie wyjdzie z budki i nie napnie swoich muskułów. ;) To jedyny taki obiekt hydrotechniczny w Polsce!

Giżycko Kanał Łuczański

Wracając właśnie z Twierdzy Boyen przypadkiem trafiliśmy na całe widowisko. Przed mostem stał już statek chętny do przepłynięcia i czekał na planową godzinę otwarcia. Punktualnie z budki wychylił się pracownik, zamknął szlabany, pokręcił trochę korbą… i myk, most uchylony. Wszystko w ok. 10 minut!

Most Obrotowy jest otwarty dla ruchu wodnego w okresie od 1 kwietnia do 31 października, jednak tylko w sezonie wakacyjnym działa według dziennego harmonogramu. W pozostałych miesiącach przeprawę kanałem musisz uzgodnić z operatorem mostu.

Giżycko Most Obrotowy nad Kanałem Łuczańskim
Po zatrzymaniu ruchu pracownik inną korbą delikatnie podnosi most, a potem uchyla go na bok kanału

Wbrew nazwie, most nie robi pełnego obrotu (a o 90°). Otwieranie i zamykanie mostu trwa kilka minut i polega na obróceniu całej konstrukcji równolegle do nabrzeża – tak, aby statki mogły przepłynąć dalej Kanałem Giżyckim.

Pierwsze uroczyste otwarcie Mostu Obrotowego w czasie majówki symbolicznie rozpoczyna sezon żeglarski na Mazurach. W szczycie sezonu przy moście ustawiają się tłumy turystów, żeby obejrzeć całą procedurę. A my wśród nich. ;)

Dla wygody polecam Ci pobrać oficjalną aplikację „Most Obrotowy w Giżycku” (dostępna na Androida), z której korzystają mieszkańcy. Pokazuje ona zsynchronizowany z ulicznymi tablicami zegar i odliczanie do otwarcia ruchu kołowego i wodnego.

3. Kanał Łuczański (Kanał Giżycki)

Kanał Łuczański, który biegnie przez Giżycko, to trzeci pod względem długości kanał na Mazurach. Mierzy 2130 metrów i łączy jezioro Niegocin z Kisajnem jako odcinek np. popularnej trasy wodnej z Giżycka do Węgorzewa.

Kanał został wykopany w XVIII wieku z inicjatywy władz pruskich i już od kilkuset lat służy żeglarzom przepływającym przez miasto. Gdyby nie kanał, nie moglibyśmy oglądać m.in. unikalnego Mostu Obrotowego przy zamku krzyżackim.

W styczniu 2023 roku rozpoczęto remont Kanału Łuczańskiego, przez co ruch wodny został całkowicie wstrzymany. Pamiętaj, że własnym statkiem z Niegocina na Kisajno możesz się dostać także przez Kanał Niegociński – w sezonie letnim kolejki do przeprawy będą jednak nieuniknione.

Giżycko Most Obrotowy

Nad Kanałem Giżyckim znajduje się kilka mostów, w tym kładka dla pieszych i oczywiście Most Obrotowy. Wzdłuż brzegów znajdziesz restauracje i sklepiki oraz ścieżkę z ławkami. To jedno z najbardziej uroczych miejsc spacerowych w Giżycku – z odbijającym się w wodzie zamkiem krzyżackim i statkami płynącymi kanałem.

Nad Kanałem Łuczańskim działa kilka dobrych restauracji, z których możesz obserwować ruch na wodzie. Polecam zajrzeć na sałatkę albo żeberka BBQ do Wieprz & Pieprz, a potem na craftowe piwo do Browaru Chmury.

Kanał Łuczański to także miejsce dla wędkarzy, którzy chwalą się złowionymi tutaj okoniami, uklejami i szczupakami. Nie znam się na technikaliach, ale gdy spacerowaliśmy wzdłuż kanału, widzieliśmy wielu “moczących kija” (chociaż z pustami wiadrami!). Co roku odbywają się tu Mistrzostwa Giżycka w Wędkarstwie Spławikowym.

4. Molo i Ekomarina

Molo na Niegocinie to obowiązkowy punkt wycieczki podczas wizyty w Giżycku. Jest to drugi pod względem długości taki obiekt w Polsce, zaraz po molo w Sopocie (tak przynajmniej chwalą się mieszkańcy Giżycka). Rywali Sopotu szukałbym raczej wśród miejscowości nad Bałtykiem – a tu takie zaskoczenie!

Giżycko Promenada

Spacer zacznij w Pasażu Portowym w pobliżu centrum, skąd rozpoczyna się 70-metrowa kładka prowadząca prosto na molo. Poza miejscem do spacerów, molo pełni funkcję falochronu chroniącego port w Giżycku. Promenada jest dostępna dla każdego – dzięki windzie mogą na nią wjechać również osoby na wózkach inwalidzkich albo rodzice z wózkami dziecięcymi.

Przy Pasażu Portowym działają dwie dobre restauracji – PodKładka RestoBar ze stekami, burgerami i sushi oraz Puzzle Smaku serwujące pizzę, makarony i ryby. Wieczorami w Puzzlach Smaku gra czasami muzyka na żywo

W trakcie mojej wycieczki do Giżycka spędziliśmy ponad godzinę podziwiając statki wypływające na Niegocin. Z wiszącego mostu i ławeczek na promenadzie rozciąga się widok na jezioro oraz Ekomarinę, czyli nowoczesny port pasażerski. Na terenie Ekomariny znajdziesz również spore pole campingowe i plac zabaw dla dzieci.

Popularność Ekomariny wśród żeglarzy i właścicieli łódek spowodowała, że trudno tu znaleźć wolne miejsce do cumowania. Na jej terenie sporo się dzieje – do Giżycka raz do roku zjeżdżają się właściciele Maluchów na Ogólnopolski Zlot Fiatów 126p. Wspomnień czar – przynajmniej dla moich rodziców. ;)

5. Wzgórze św. Brunona i Krzyż św. Brunona

Wzgórze św. Brunona to spokojne, zielone miejsce niedaleko Twierdzy Boyen, które jest moim zdaniem najpiękniejszym w Giżycku punktem widokowym. Panorama na miasto i bezkres jeziora Niegocin pełnego łódek i żaglówek zrobił na mnie wrażenie. Z centrum możesz dotrzeć na wzgórze na dwa sposoby:

  • trasą spacerową przy ulicy św. Brunona prowadzącą z Mostu Obrotowego (możesz połączyć wycieczkę tutaj z oglądaniem procedury otwierania mostu i przyjść tutaj już “po wszystkim”),
  • drogą wzdłuż brzegu jeziora Niegocina (równoległą do torów kolejowych).

Stojąc na szczycie wzgórza spróbuj sobie wyobrazić, że tysiąc lat temu to wzniesienie było z trzech stron zalane wodami i, prawdopodobnie, stanowiło siedzibę staropruskich Galindów. Na szczycie wzgórza znajduje się żeliwny Krzyż św. Brunona – pomnik męczeńskiej śmierci patrona Warmii.

Giżycko Wzgórze św. Brunona

Krzyż odsłonięto w 1910 roku na pamiątkę 900-lecia śmierci św. Brunona podczas misji w pogańskich Prusach. Według legendy miała ona miejsce właśnie nad jeziorem Niegocin. Na pomniku widniała jeszcze tablica upamiętniająca świętego – dzisiaj możesz ją obejrzeć w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Giżycku.

6. Jeziora Niegocin i Kisajno

Na południe od miasta rozciąga się Niegocin, znajdujący się w pierwszej dziesiątce największych jezior Polski. Jezioro jest centrum aktywności nad wodą – od relaksu i opalania się na Plaży Miejskiej, przez skorzystanie z rejsów wycieczkowych z portu Żeglugi Mazurskiej, po wypożyczenie sprzętu wodnego i wyruszenie na jezioro.

Latem Niegocin pełen jest statków, większych i mniejszych łódek oraz żaglówek – a wszystko świetnie widać z molo i kładki, która na nie prowadzi. Zimą jezioro nie zamiera w stu procentach, bo sunące po wodzie żaglówki zamieniają się w… żaglówki lodowe (na bojerach). 

Giżycko żaglówki

Po drugiej stronie Kanału Łuczańskiego leży Kisajno, wchodzące w skład kompleksu akwenów Mamry. Wizytówką Kisajna jest fauna i flora na jego wyspach, objętych rezerwatem przyrody. Pływając po Kisajnie, nie możesz przybijać do brzegów wysp. Ona jeziora łączy Kanał Łuczański z Mostem Obrotowym, który już poznałeś.

Nad Niegocinem możesz wypożyczyć sprzęt wodny i ruszyć na zwiedzanie okolicy z poziomu jeziora. Przy Plaży Miejskiej działa wypożyczalnia rowerów wodnych, a przy Ekomarinie możesz wypożyczyć motorówki również bez uprawnień (ale jeśli nie umiesz nią pływać i nie masz doświadczenia, lepiej nie ryzykuj!). 

7. Rejsy statkiem Żeglugi Mazurskiej z portu Giżycko

Wybór rejsów oferowanych przez Żeglugę Mazurską jest spory – od kursów w jedną stronę aż po kilkugodzinne trasy historyczno-przyrodnicze. Duża oferta na początku wprowadziła u mnie kryzys decyzyjny – niżej wybrałem kilka polecanych przeze mnie rejsów, żeby było Ci łatwiej wybrać.

Cennik i rozkład rejsów na aktualny sezon znajdziesz na stronie Żeglugi Mazurskiej. Jeżeli wybierasz się do Giżycka poza sezonem wakacyjnym, pamiętaj że przewoźnik może odwołać rejs przy niewystarczającej liczbie chętnych.

Giżycko Marina rejs wycieczkowy

W kilkugodzinne rejsy najlepiej wybrać się, jeśli zatrzymujesz się w Giżycku na noc. Nie będziesz czuł wtedy presji i zamiast ruszać po rejsie w dalszą trasę, będziesz mógł dać sobie dodatkowy czas na spacer po Giżycku. Poszukaj noclegu w okolicach Niegocina i Kanału Łuczańskiego, żeby mieć największe atrakcje pod ręką.

Trasa Giżycko-Mikołajki-Giżycko

Jednodniowa wycieczka z Giżycka do Mikołajek to popularny wybór wśród turystów. Decydując się na tę opcję, zobaczysz jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Mazurach. Na początku trasa biegnie przez Jezioro Niegocin oraz jego południową zatokę, czyli tzw. Jezioro Boczne.

Jezioro Boczne może zainteresować miłośników historii, bo na jego obszarze archeolodzy odkryli pozostałości staropruskich osad nawodnych. Bilet na rejs obejmuje podróż w dwie strony i zakłada około 3-godzinną przerwę w Mikołajkach.

Przerwę możesz wykorzystać na zwiedzanie Mikołajek. W Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach zjesz też dobry obiad z widokiem na Jezioro Mikołajskie. W sezonie letnim na terenie przystani często odbywają się koncerty i wydarzenia żeglarskie, a smażalnie ryb są podobno jednymi z najlepszych w okolicy.

Jeśli zdecydujesz się popłynąć do Mikołajek na własną rękę, to w porcie Wioski Żeglarskiej znajdziesz aż 200 miejsc do cumowania, stację benzynową dla jachtów i punkt szkutniczy. Aktualny cennik usług sprawdzisz na stronie internetowej.

Trasa Giżycko-Węgorzewo-Giżycko 

Kolejną opcją jest rejs przez akweny jeziora Mamry z Giżycka do Węgorzewa. Wycieczka trwa niecałe 7 godzin (wliczając w to około 2 godziny przerwy na lądzie w Węgorzewie), podczas których przepłyniesz m.in. po Kisajnie, Darginie oraz Jeziorze Kirsajty.

W Węgorzewie będziesz mieć wystarczająco czasu, żeby na spokojnie przespacerować się po miasteczku oraz wstąpić do Muzeum Kultury Ludowej i Parku Etnograficznego, gdzie obejrzysz m.in. tradycyjne, mazurskie chaty z drewna.

Giżycko żaglówki statek wycieczkowy

Dla mnie największą atrakcją był jednak sam rejs. Trasa z Węgorzewa jest urozmaicona i biegnie częściowo przez koryto Węgorapy, która wpada następnie do Mamr – drugiego największego jeziora w Polsce. Woda w ujściu Węgorapy jest tak przejrzysta, że wygląda jak żywcem wyjęta z mazurskiej pocztówki!

Rejs do Wyspy Kormoranów (Wysoki Ostrów)

Fani ornitologii również znajdą w ofercie Żeglugi Mazurskiej coś dla siebie – rejs na Wyspę Kormoranów. Cała wyprawa trwa ponad 3 godziny. W tym czasie wypłyniesz przez Kisajno na Jezioro Dobskie i dotrzesz w pobliże wyspy. Nie można do niej przybić ani nawet cumować obok – jest objęta ścisłym rezerwatem przyrody. 

Polecam zabrać na rejs lornetkę – będziesz miał możliwość oglądania z bliska ptaków w naturalnym środowisku, siedziąc wygodnie na pokładzie statku.

Wysoki Ostrów to miejsce lęgowe kormorana oraz czapli siwej. Pamiętaj, że powierzchnia Jeziora Dobskiego stanowi strefę ciszy. Oznacza to, że nie dotrzesz na Wyspę Kormoranów np. motorówką – silniki spalinowe i sygnały dźwiękowe są w tej okolicy zabronione.

Szlak Łabędzi 

Innym rejsem krajobrazowo-ornitologicznym startującym w Giżycku jest trasa przez tzw. Szlak Łabędzi. Trasa biegnie na Jeziorze Kisajno, w zatoczkach i cieśninach pomiędzy wyspami. Z Giżycka statki wypływają dwa razy dziennie, a cała wycieczka zajmuje około 1,5 godziny.

Giżycko żaglówki przy molo

Wszystkie wyspy na jeziorze Kisajno mają status rezerwatów przyrody. Ponad 100 gatunków dzikich ptaków ma na tych terenach miejsca lęgowe. Możesz ich wypatrywać podczas kluczenia statku między wyspami, m.in. Dużym i Sosnowym Ostrowem, Wyspą Ptasią czy Wyspą Muszla.

Rejs wokół Wyspy Miłości

Wyspa Miłości (Grajewska Kępa) to idealny kierunek dla miłośników legend i historii ludowych. Trasa z Giżycka po Jeziorze Niegocin trwa niecałe 1,5 godziny, a statki wypływają z portu dwa razy dziennie. Polecam Ci opłynięcie Grajewskiej Kępy podczas wieczornego rejsu – obejrzysz wtedy zachód słońca nad Niegocinem z pokładu statku.

Giżycko wypływający statek wycieczkowy

Z nazwą Wyspy Miłości związanych jest kilka legend. Jedna z nich mówi o córce wodza plemienia Galindów, która zakochała się w mężczyźnie ze stałego lądu. Mianem Wyspy Miłości określane jest miejsce schadzek zakochanych, gdzie podstępna wiedźma zamieniła chłopaka w żabę. Pamiątkę tej historii – fontannę Naga Galinda – znajdziesz w centrum Giżycka.

8. Plaża Miejska

Kładka prowadząca na molo w Giżycku to nie tylko punkt widokowy – oddziela ona również Ekomarinę od obszaru Plaży Miejskiej. Jeśli szukasz dobrego miejsca na odpoczynek i kąpiel w Niegocinie, to piaszczysta plaża z ponad 200 metrami linii brzegowej będzie dobrym wyborem.

Jest to teren publiczny z bezpłatnym strzeżonym kąpieliskiem oraz wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych, m.in. wypożyczalnią sprzętu wodnego i boiskami do siatkówki czy koszykówki. Po sąsiedzku z Plaży Miejską jest Port Żeglugi Mazurskiej.

Z ogólnodostępnych leżaków możesz obserwować ruchliwe wody Niegocina. Sporą atrakcją dla dzieci będzie park linowy, skatepark i plac zabaw dla najmłodszych. W sezonie na plaży odbywają się też wydarzenia kulturalne, m.in. słynny Festiwal Szantowy.

9. Zamek krzyżacki (Hotel St. Bruno)

Zamek krzyżacki w Giżycku znajduje się nad Kanałem Łuczańskim, zaraz obok słynnego Mostu Obrotowego. Zakon Krzyżaków wzniósł tą budowlę około 1341 roku, jednak z pierwotnego średniowiecznego zamku zachowało się tylko dwupiętrowe skrzydło mieszkalne. Reszta budynków ze współczesnego kompleksu została dobudowana, min. baszta tuż na kanałem.

Obecnie w zamku znajduje się luksusowy Hotel St. Bruno, w którym pokoje są stylizowane na dawne, zamkowe komnaty. W hotelu możesz skorzystać ze strefy SPA & wellness oraz zajrzeć do restauracji. Sprawdziliśmy – ceny nie są najniższe, ale jakość jedzenia jest warta swojej ceny.

Giżycko Zamek krzyżacki

Spędziliśmy w St. Bruno jedną noc w przytulnym pokoju z antresolą i wyskoczyliśmy na szybki relaks do strefy SPA. Po wielu dniach intensywnego podróżowania i zwiedzania, doceniliśmy szansę na zrelaksowanie się i odzyskanie energii. St. Bruno to jeden z najbardziej oryginalnych hoteli Mazur.

10. Wieża ciśnień

Dawna wieża ciśnień w Giżycku zamieniła się współcześnie w kawiarnię z punktem widokowym, z którego roztacza się widok na panoramę Giżycka i jezioro Niegocin. Więżę wybudowano na początku lat 90. XX wieku w stylu neogotyckim i do 1996 roku miała ona praktyczne zastosowanie – zaopatrywała miasto w bieżącą wodę.

Giżycko widok z wieży ciśnień

Na szczyt Wieży Ciśnień możesz się wdrapać po 129 stopni albo skorzystać z windy, jeśli nie masz ochoty na wspinaczkę. Na najwyższej kondygnacji działa kawiarnia ze wspomnianym tarasem widokowym, ale po drodze na górę zobaczysz jeszcze wystawę poświęconą historii Giżycka. Żeby wejść do kawiarni, musisz kupić bilet w kasie na parterze (jest tam też sklep z pamiątkami).

Wieża Ciśnień jest otwarta dla turystów od maja do września – ceny biletów wstępu i godziny otwarcia sprawdzisz na oficjalnej stronie.

11. Kościół Ewangelicko-Augsburski

Do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego warto zajrzeć, wracając do centrum z Wieży Ciśnień wzdłuż ulicy Warszawskiej. Jest to główna świątynia parafii ewangelickiej w Giżycku, którą wybudowano w 1827 r. Kościół na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Udało mu się nawet przetrwać dwa pożary.

Giżycko kościół ewangelicko-augsburski

Wewnątrz świątyni znajdziesz m.in. pochodzącą z XIX wieku ambonę i ołtarz. Możesz tam również obejrzeć pamiątkową tablicę z Krzyża św. Brunona. Co lato w kościele odbywa się doroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

12. Dawne kino FALA

Gdy będziesz w okolicy kościoła, zobacz też budynek dawnego kina FALA z ładnie ozdobioną ścianą frontową (chociaż sam budynek mocno już podupadł i powoli zaczyna straszyć w okolicy). Przed wejściem do kina stoi fontanna Naga Galinda, przez turystów nazywana błędnie Giżycką Syrenką.

Dawne kino FALA leży po drugiej stronie Placu Grunwaldzkiego

13. Atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w okolicy Giżycka

W niedalekiej odległości od Giżycka znajduje się jeszcze kilka miejsc wartych uwagi. Zwiedzenie części z nich będzie dobrym pomysłem np. jeśli trafisz na deszcz i nie będziesz mieć możliwości skorzystania z giżyckich atrakcji na świeżym powietrzu.

Wilkasy

Wilkasy to wieś przylegająca do Giżycka od południowej strony, znana z dużej liczby hoteli, kompleksów wypoczynkowych i pensjonatów. Poza portem jachtowym jest tu również Plaża Miejska. Dobrze widać z niej ruch statków i równie dobrze słychać czasami ryk silników łódek. ;) Rodziny z dziećmi chętnie odwiedzają Papugarnię przy brzegu Niegocina.

Do Wilkas możesz przyjść w około godzinę spacerem z Giżycka, mijając po drodze Twierdzę Boyen i wzgórze św. Brunona. Uwaga na dojazd pociągiem – przystanek kolejowy leżący w Wilkasach nazywa się… Niegocin. Uważaj więc przy kupowaniu biletu. Na szczęście przystanek leży blisko wioski i jeziora. ;)

Zamek w Rynie

Podobnie do zamku pokrzyżackiego w Giżycku, zamek w Rynie działa obecnie jako hotel, a zwiedzanie możliwe jest tylko w weekendy. Z czasów średniowiecza zachowało się jedno skrzydło – reszta budowli pochodzi z okresu, kiedy znajdowało się tu pruskie więzienie.

Ryn widok na zamek z drona

Historia zamku w Rynie jest powiązana z polskim wieszczem narodowym – Adamem Mickiewiczem. W końcu XIV wieku zwierzchnikiem zakonu krzyżackiego na zamku był Konrad von Wallenrode, który był inspiracją do napisania słynnego poemat. Za jego czasów w Rynie ukończono m.in. kaplicę nad południowo-wschodnim skrzydłem zamku.

Mikołajki

Do Mikołajek z Giżycka dotrzesz oczywiście drogą wodną (m.in. statkami wycieczkowymi) lub samochodem – drogą biegnącą częściowo wzdłuż jezior Niegocin i Jagodne. W mieście jest sporo atrakcji, szczególnie w okolicy Wioski Żeglarskiej, czyli jednego z najpiękniejszych portów na Mazurach.

Mikołajki jezioro jacht wieża

Polecam Ci przespacerować się promenadą nad Jeziorem Mikołajskim oraz zobaczyć symbol miasta – fontannę Króla Sielaw na niewielkim Rynku. Do Mikołajek zajrzeliśmy w ramach naszej samochodowej wycieczki po Mazurach.

Z Portu Żeglugi Mazurskiej, tuż obok mikołajskiego mostu wiszącego, wypływają statki wycieczkowe np. na jezioro Śniardwy. Rejs po największym polskim jeziorze trwa około 1,5 godziny. W Mikołajkach cumuje także Chopin – największy żaglowiec śródlądowy w kraju.

Węgorzewo

Węgorzewo, położone nad rzeką Węgorapą, znajduje się około 25 kilometrów od Giżycka. Niedaleko Portu Żeglugi Mazurskiej w Węgorzewie działa np. Muzeum Kultury Ludowej oraz skansen, czyli Park Etnograficzny. Zwiedzisz tam rzekomo nawiedzony, zabytkowy dworek i tradycyjne mazurskie chaty z różnych epok. 

W odległości około 500 metrów od muzeum, mieści się zamek krzyżacki w Węgorzewie – najstarszy zabytek miasta. Obecnie jest niedostępny dla turystów ze względu na remont. Polecam Ci jednak przejść się w jego okolicy i obejrzeć plenerową wystawę archiwalnych zdjęć Węgorzewa na ogrodzeniu działki zamku. 

Kętrzyn

Kętrzyn to miasteczko z długą przeszłością, szczycące się zrekonstruowaną po wojnie gotycką zabudową. Najistotniejszą atrakcją miasta jest zamek krzyżacki z XV wieku. Razem z murami miejskimi i basztą zamek stanowi siedzibę Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego

Kętrzyn zamek krzyżacki

Najcenniejszym eksponatem jest tam dziecięca chorągiew nagrobna z XVII wieku – jedna z tylko jedenastu takich chorągwi w Europie. Po sąsiedzku znajdziesz bazylikę św. Jerzego. Zajrzeliśmy tam na chwilę, żeby zobaczyć przestronne wnętrza kościoła, ołtarz przesunięty trochę poza oś symetii budynku i punkt widokowy na wieży.

Wilczy Szaniec

W Lesie Gierłoskim, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna, znajduje się miejsce, o którym na pewno słyszałeś z lekcji historii – Wilczy Szaniec. Jest to ukryty wśród bagien i drzew zespół bunkrów i główna kwatera Adolfa Hitlera w latach 1941-1944, z której dowodził operacją Barbarossa.

Wilczy Szaniec

W Wilczym Szańcu 20 lipca 1944 roku doszło do nieudanego zamachu na życie Hitlera – gdyby się udał, mogłoby to być najważniejsze wydarzenie współczesnej historii. Mimo wysadzenia kwatery w 1945 roku, spora część potężnych bunkrów ocalała. Zwiedzić możesz wnętrza bunkrów i przygotowaną ekspozycję spacerując po mazurskim lesie.

Reszel

Reszel jest architektoniczną perełką Warmii, położoną około 50 kilometrów od Giżycka. Na Rynku w Reszlu zobaczysz klasycystyczny Ratusz z XIX wieku oraz średniowieczną studnię. W centrum, nad rzeką Sajną, możesz też przespacerować się po monumentalnych gotyckich mostach murowanych z cegły.

Reszel zamek
Zamek Biskupów Warmińskich to potężna, choć nie jedyna ciekawa atrakcja Reszla

Główną atrakcją Reszla jest otwarty dla zwiedzających Zamek Biskupów Warmińskich z 1350 roku. W środku możesz zobaczyć m.in. ekspozycję średniowiecznych narzędzi tortur oraz poznać historię Barbary Zdunk, ostatniej czarownicy spalonej na stosie w Europie. Poza lochami zobaczysz też wieżę widokową, dziedziniec oraz Salę Rycerską.

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Święta Lipka nie bez powodu jest nazywana „Częstochową Północy” – to cel pielgrzymek już od XV wieku. Ośrodkiem kultu w miejscowości jest Sanktuarium Maryjne – zabytkowy kompleks klasztorny, znajdujący się pod opieką zakonu jezuitów. 

Święta Lipka organy
Gdy w sanktuarium zbierze się po południu odpowiednia liczba osób, można posłuchać krótkiego koncertu

Poza bazyliką pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w Świętej Lipce zobaczysz obejście krużgankowe i klasztor jezuitów. Są to świetnie zachowane, bogato zdobione zabytki architektury barokowej. Wewnątrz bazyliki możesz obejrzeć m.in. wykonane w XVIII wieku organy z ruchomymi figurkami.

Przed wycieczką do Świętej Lipki sprawdź godziny otwarcia i harmonogram koncertów organowych. Latem w bazylice odbywają się Świętolipskie Wieczory Muzyczne, ale kilkuminutowego koncertu możesz wysłuchać codziennie, jeśli zbierze się przynajmniej kilkunastoosobowa grupa osób.

Gdzie spać w Giżycku?

Wybór noclegów w Giżycku jest szeroki – szczególnie w centrum miasta i wzdłuż Kanału Giżyckiego. Największe hotele znajdziesz w niedalekiej odległości od wybrzeża jeziora Niegocin. Po całym mieście rozsiane są apartamenty i mniejsze pensjonaty.

Tańsze opcje noclegu znajdziesz na północy miasta, bliżej jeziora Kisajno. Moim zdaniem warto jednak rozejrzeć się za apartamentami bliżej Niegocina – te z listy poniżej nawet w sezonie nie są drogie. Niektóre z nich będą w porządku nawet dla większej grupy (4-6 osób).

Jeśli możesz sobie pozwolić na trochę luksusu, polecam Ci Hotel St. Bruno w zabytkowym zamku krzyżackim nad Kanałem Łuczańskim. Znajdziesz tam SPA, basen oraz kręgielnię, a także świetną restaurację z miłą obsługą. Hotel zapewnia również atrakcje dla dzieci, m.in. animatorów i bawialnię, plac zabaw oraz brodzik w strefie wellness.

Zwiedzanie atrakcji Giżycka – wskazówki i informacje praktyczne

Już wiesz, co warto zobaczyć w mieście i jego okolicy, teraz pora na kilka przydatnych rad. Wybierając Giżycko na swoją bazę wypadową, musisz przemyśleć kilka kwestii – dlatego poniżej znajdziesz odpowiedzi na prawdopodobnie nurtujące Cię pytania.

  • Do Giżycka warto przyjechać na przynajmniej jedną noc. W jeden dzień nie będziesz w stanie zobaczyć większości najciekawszych atrakcji miasta (samo zwiedzanie Twierdzy Boyen zajmuje kilka godzin, a rejs wymaga kolejnych 3-5 godzin). Polecam Ci rozplanować pobyt na kilka dni – tak, aby wystarczyło Ci czasu zarówno na odpoczynek na plaży i atrakcje wodne, jak i na zwiedzanie zabytków.
  • Jeśli podróżujesz samochodem pamiętaj, że w okresie od maja do końca września w centrum miasta obowiązuje Sezonowa Strefa Płatnego Parkowania. Mapkę i stawki opłat za postój znajdziesz na oficjalnej stronie Giżycka. Dobrze znaleźć hotel, który oferuje bezpłatny parking, a po mieście poruszać się pieszo.
  • Podczas poruszania się po mieście przyda Ci się aplikacja Most Obrotowy w Giżycku. Dzięki niej zawsze będziesz mieć pod ręką aktualne godziny otwarcia mostu i zaoszczędzisz czas – szczególnie, jeśli Twoje plany zakładają kilkukrotne przekraczanie mostu.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Giżycku?

Na mapie Giżycka znajdziesz sporo restauracji, dlatego wybrałem dla Ciebie te, które wyróżniają się na scenie kulinarnej miasta. Większość najlepszych giżyckich lokali znajduje się w ścisłym centrum.

  • PodKładka RestoBar – popularna knajpa tuż przy wejściu na kładkę do giżyckiego mola, z tarasem i widokiem na Ekomarinę. Serwują tam dużo klasyków, jak pizza i burgery, ale w menu znajdziesz także steki, sushi i dania azjatyckie. Miejscówka przyjazna dla zwierząt :)
  • Bar Omega – niepozorny bar mleczny niedaleko Mostu Obrotowego. Swojski klimat i domowe jedzenie w przystępnych cenach. Dostępne również opcje bezglutenowe.
  • Restauracja Grota – lokal nad Kanałem Giżyckim z bardzo oryginalnym menu (serwują np. rosół z węgorza). Ceny dość wysokie, ale lokalizacja i smaczne jedzenie są tego warte.

W Giżycku znajdziesz też świetne miejsca na krótszy odpoczynek podczas zwiedzania – kawiarnie i lodziarnie. Polecam Ci trzy z nich, które mieszczą się w pobliżu ciekawych giżyckich atrakcji. 

  • Kawiarnia Prosto z Młynka klimatyczne miejsce w centrum Giżycka przy placu Grunwaldzkim. Kawa i dania śniadaniowe – bajgle, tosty  oraz spory wybór deserów. Na plus ogródek z hamakami i parking w pobliżu. Niedaleko znajduje się dawne kino Fala z socrealistyczną mozaiką na fasadzie.
  • Kawiarnia Fotelove Cafe & Bistro bardzo „instagramowe” miejsce z kolorowym wystrojem, niedaleko portu i plaży. Kawiarnia jest położona przy placyku z niewielką podświetlaną fontanną, nazywaną Giżyckimi Gejzerami. Mają ogródek, a w menu naprawdę smaczną kawę, gofry, podpłomyki i pancakes.
  • Lodziarnia NEWIN – niecałe 100 metrów od Plaży Miejskiej z całkowicie bezglutenowym menu. Zjesz tam pyszne sorbety i kremowe lody na mleku kokosowym oraz napijesz się orzeźwiającej lemoniady.

Jak dojechać do Giżycka?

Do Giżycka dotrzesz pociągami Intercity z Trójmiasta i Wrocławia Głównego (przez Poznań, Toruń i Olsztyn). Stacja kolejowa w Giżycku znajduje się zaledwie 6 minut spacerem od Ekomariny. W tym samym miejscu jest również dworzec PKS, gdzie zatrzymują się autobusy m.in. z Warszawy, Olsztyna, Trójmiasta czy Białegostoku.

Rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera. Połączeń autobusowych szukaj na e-podroznik.pl

pole z rzepakiem samochód

Jeśli masz po drodze przesiadkę w Olsztynie, możesz poświęć ten czas na zobaczenie najważniejszych atrakcji Olsztyna. Spod dworca Olsztyn Główny dojedziesz do centrum miasta tramwajami. Czasami warto też zostać w Olsztynie na noc i dać sobie więcej czasu na zwiedzanie.

Jadąc samochodem będziesz bardziej elastyczny (a przy przewozie własnej łodzi podróż samochodem będzie raczej nieunikniona). Jest to jednak spora swoboda – przy dłuższym urlopie możesz wybrać trasę przez Mazury Zachodnie i spędzić trochę czasu w okolicach Iławy i Kanału Elbląskiego, zanim ruszysz do Giżycka.

Poznałeś właśnie moje propozycje atrakcji, które warto zobaczyć w Giżycku i okolicy. Zatrzymałem się w mieście kilka dni, w czasie których zdążyłem zamieszkać w zamku, poznać historię Giżycka i spędzić czas nad mazurskimi jeziorami. Odkrywaj Wielkie Jeziora Mazurskie po swojemu, a mój przewodnik po Giżycku niech będzie do tego inspiracją. Życzę Ci udanego wypoczynku na Mazurach!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze