Atrakcje Hajnówki: 12 miejsc, które warto zobaczyć

Hajnówka atrakcje co warto zobaczyć w mieście blog podróżniczy
Hajnówka atrakcje co warto zobaczyć w mieście blog podróżniczy

Hajnówka to punkt startowy do zwiedzania wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Puszczy Białowieskiej. Atrakcje Hajnówki są jednak związane nie tylko z pierwotnym lasem, ale też historią i kulturą regionu. W artykule znajdziesz listę miejsc, które warto zobaczyć w Hajnówce – atrakcje naturalne związane Białowieskiego Parku Narodowego, zabytkowe cerkwie, architekturę oraz miejsca związane z podlaską kuchnią i produktami regionalnymi.

Hajnówka to baza wypadowa do Białowieży i okolicznych atrakcji Puszczy Białowieskiej i Białowieskiego Parku Narodowego. Turyści rzadko zatrzymują się w mieście na dłużej, ale moim zdaniem to ciekawy kierunek do zwiedzania na jeden dzień lub weekend – szczególnie, gdy pogoda w puszczy nie dopisuje. W tym przewodniku po Hajnówce poznasz miejsca, które warto umieścić z planie zwiedzania.

1. Obejrzyj nietypowy Sobór Świętej Trójcy

Jedną z najważniejszych atrakcji Hajnówki jest Sobór Świętej Trójcy, który wyróżnia się swoim rozmiarem i pięknymi polichromiami. Większość mieszkańców miasta jest wyznania prawosławnego, dlatego znajdujące się tam cerkwie pełnią ważną rolę wśród lokalnej społeczności. Budowaną przez 18 lat świątynię rozpoznasz po ogromnych kopułach i dachu, który wygląda jakby falował. Sobór posiada aż 7 ołtarzy i może pomieścić 5 tysięcy osób. 

Polecam zwiedzenie świątyni od wewnątrz oraz zobaczenie wszystkich malowideł i zdobień. Zwróć uwagę na żyrandol w kształcie równoramiennego krzyża, zawieszony nad centralną częścią cerkwi, który ozdobiony został witrażami.

Turystów po Soborze Świętej Trójcy oprowadza pracownik sklepu z pamiątkami, który znajduje się obok cerkwi. Nie ma tu tradycyjnych biletów wstępu – aby móc zwiedzić wnętrze, musisz kupić pamiątkę. Sobór jest miejscem modlitwy i kultu, dlatego pamiętaj o odpowiednim stroju (zakrytych ramionach i nogach, a w przypadku kobiet również o nakryciu głowy). Parking znajdujący się naprzeciwko cerkwi jest bezpłatny.

W soborze znajdziesz także rzeźbiony ikonostas. Odwiedzając cerkiew, byliśmy pod wrażeniem doskonałej akustyki, jaka panuje wewnątrz. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tej świątyni co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Podczas festiwalu możesz bezpłatnie wysłuchać śpiewu chórów parafialnych i świeckich z ponad 40 krajów. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie internetowej wydarzenia.

2. Przejedź się kolejką wąskotorową do Topiła

Jeśli chcesz zobaczyć Puszczę Białowieską z niecodziennej perspektywy, pojedź na wycieczkę kolejką wąskotorową z Hajnówki do wsi Topiło. Sieć kolejek została wybudowana przez Niemców w czasie I wojny światowej i była wykorzystywana do transportu drewna, aż w 1991 roku postanowiono ją przekształcić na atrakcję turystyczną. Kolejka kursuje na 11-kilometrowej trasie, prowadzącej przez lasy, malowniczą Dolinę Rzeki Leśnej i rezerwat dzikiej przyrody Głęboki Kąt

Bilety kupisz w kasie biletowej w dniu wyjazdu – nie można ich nabyć z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że kolejka działa jedynie w sezonie letnim, po osiągnięciu minimalnej liczby uczestników, dlatego przyjdź na miejsce chwilę przed odjazdem. Harmonogram przejazdów sprawdzisz na stronie internetowej Nadleśnictwa Hajnówka.

Tuż przed przyjazdem do Topiła, kolejka przejeżdża przez malowniczą, wąską groblę

Podróż kolejką będzie dobrą atrakcją również dla dzieci. Niezbyt duża prędkość, z jaką się porusza pojazd pozwala dokładnie przyjrzeć się otaczającej przyrodzie i zwierzętom, np. sarnom, a przy odrobinie szczęścia także żubrom. Cisza i spokój w trakcie podróży sprawiły, że mogliśmy zrelaksować się i podziwiać malowniczy krajobraz puszczy.

Praktyczna wskazówka od nas: Przejazd z Hajnówki do Topiła trwa łącznie 3 godziny, z czego 2 godziny przeznaczone są na podróż w obie strony. Po dotarciu na miejsce pasażerowie kolejki mają godzinną przerwę. Obok stacji w Topile znajduje się miejsce na ognisko oraz altanka, gdzie możesz odpocząć, dlatego warto wziąć ze sobą prowiant. Możesz też usiąść nad pobliskim jeziorem Topiło lub pójść na obiad do Zajazdu Ostatni Grosz, serwującego dania kuchni regionalnej.

3. Zjedz na deser hajnowski przysmak – Marcinek

Spacerując po miejscach, które warto zobaczyć w Hajnówce, możesz zrobić sobie przerwę na spróbowanie tradycyjnego wypieku regionu Puszczy Białowieskiej – Marcinka. Marcinek to cienkie placki przekładane masą śmietanową, który z wyglądu może przypominać Ci tort. Boki obsypywane są bułką tartą, a góra ładnie ozdobiona. Historia wypieku sięga czasów carskich, kiedy dzień św. Marcina był powszechnie obchodzony.

Marcinek jest wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odwiedzając miasto zauważysz, że Marcinek jest często ukazywany na magnesach, ulotkach czy reklamach – jest to reprezentacyjny deser Hajnówki. Możesz go skosztować w lokalnych cukierniach i restauracjach.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się jak przyrządzany jest ten przysmak, możesz wziąć udział w warsztatach tworzenia Marcinka, organizowanych w lipcu podczas corocznego Jarmarku Żubra. Wydarzenie służy lokalnym producentom, rzemieślnikom i rękodzielnikom do pokazania swoich produktów oraz promocji regionu. Podczas jarmarku możesz także obejrzeć występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych.

Jednym z najsłynniejszych regionalnych produktów Hajnówki jest dojrzewający ser carski, produkowany z mleka krów wypasanych w okolicach Puszczy Białowieskiej. Producentem sera jest OSM Hajnówka, która produkuje również sery żółte, masło i tradycyjny twaróg hajnowski. Wszystkie produkty możesz kupić w sklepie firmowym przy ul. Batorego 1 w Hajnówce.

Praktyczna wskazówka od nas: Marcinka znajdziesz w hajnowskich cukierniach i restauracjach, np. w sieci cukierni Emma, które są największym producentem tego przysmaku lub restauracji Niezapominajka. Aby skosztować deseru, możesz zatrzymać się w jednej z nich lub poprosić o mały kawałek na drogę. Pamiętaj, że w upalne dni deser może szybko stracić swoją formę, dlatego polecam zjeść go od razu. ;)

4. Znajdź tradycyjne domy przy ulicy Górnej 

Przy ulicy Górnej w Hajnówce obejrzysz tradycyjne, podlaskie domy – drewniane, niskie, często kolorowe budynki z dachami krytymi gontem i rzeźbionymi ozdobami na okiennicach czy gzymsach. Domy są pamiątką tego, jak dawniej wyglądała cała okolica, zanim pojawiła się nowoczesna architektura. Podlaskie budownictwo jest wynikiem mieszania się różnych kultur, m.in. polskiej, białoruskiej i litewskiej.

W Hajnówce możesz zobaczyć budynki pochodzące już z I połowy XX wieku. Tradycyjne domy zaczynają się od skrzyżowania ulicy Górnej z Wiejską, a kończą na skrzyżowaniu z ulicą Wrzosową. Są one zazwyczaj w bardzo dobrym stanie, tylko niektóre wyglądają na lekko zaniedbane. Większość domów jest zbudowana z niemalowanego drewna, a ozdobione zostały jedynie okiennice. Mój wzrok przyciągnął niebieski budynek pod numerem 42, który od pozostałych różni się swoim żywym kolorem oraz pięknymi zdobieniami na okiennicach i szczycie. Pod numerem 34 znajdziesz zielony dom z niebieskimi zdobieniami na gzymsie i narożach. Z kolei pod numerami 102 i 104 możesz obejrzeć domy z niemalowanego drewna, które przyozdobiono rzeźbionymi okiennicami.

Ulica Górna znajduje się po drodze z centrum Hajnówki do Parku Miniatur Zabytków Podlasia, dlatego możesz na chwilę zboczyć z trasy i pooglądać tradycyjne podlaskie zabudowania. Spacer i oglądanie domów zajmie Ci około 20 min. Pamiętaj, że domy są prywatne i nie można ich zwiedzać od wewnątrz. Żeby uszanować prywatność mieszkańców, nie wchodź na tereny posesji oraz unikaj zaglądania przez okna.

Na ulicy Górnej możesz obejrzeć także prawosławną kaplicę pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Wyróżnia się biało-niebieską kolorystyką i złotym zwieńczeniem w kształcie prawosławnego krzyża. Kaplica znajduje się w miejscu, gdzie pochowano zamordowanych przez hitlerowców sześciu mieszkańców wsi Górne, która później stała się częścią Hajnówki.

5. Kup na pamiątkę lokalne produkty – sery, miody, Krówki z Hajnówki

W okolicy Hajnówki działa wielu lokalnych producentów, którzy oferują swoje tradycyjne, naturalne produkty. Będąc w mieście, spróbuj tych przysmaków lub zabierz je ze sobą do domu jako pamiątkę. Specjalnością regionu Puszczy Białowieskiej jest miód białowieski, który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Warto kupić trochę miodu na prezent dla znajomych – sprawdzi się nie tylko jako dodatek do herbaty, ale także poprawi odporność.

Dla miłośników gotowania, świetnym prezentem będą zioła pochodzące z puszczy, które nadadzą potrawom unikalnego smaku (sam zabrałem ze sobą do domu kilka rodzajów, żeby urozmaicić gotowanie). W Hajnówce znajduje się sklep firmowy Browaru Markowy, gdzie możesz zaopatrzyć się w piwa wytwarzane na terenie Puszczy Białowieskiej.

Oprócz artykułów spożywczych, w mieście możesz natknąć się na rękodzieło, m.in. haftowane obrusy i serwetki. Kupisz je np. na hajnowskim bazarku przy ul. 3 Maja (lokalizacja na mapie: 52.73804169, 23.58687875), który jest otwarty w każdą środę (dzień targowy).

Jednym z najsłynniejszych regionalnych produktów Hajnówki jest dojrzewający ser carski, produkowany z mleka krów wypasanych w okolicach Puszczy Białowieskiej. Producentem sera jest OSM Hajnówka, która produkuje również sery żółte, masło i tradycyjny twaróg hajnowski.

Lokalna mleczarnia OSM Hajnówka nadal wytwarza szereg produktów w tradycyjny sposób, np. produkując masło w maselnicach

Lokalne produkty kupisz w sklepach firmowych i niektórych sklepach spożywczych, np. w Sklepie Kresowym Groszek, w którym znajdziesz duży wybór alkoholi, przypraw, wędzonych serów czy wędlin. Kupisz w nim także słynne hajnowskie krówki, wytwarzane z dodatkiem lokalnego masła (bardzo nam smakowały). Polecam kupić je jako pamiątkę z podróży. Mimo, że wzięliśmy ich całkiem sporo, to zniknęły zaskakująco szybko. ;)

Praktyczna wskazówka od nas: Lokalne wyroby możesz kupić online. Dzięki temu nie będziesz musiał nosić dodatkowego bagażu jak w przypadku ich zakupu na miejscu, a także będziesz mógł ponownie kupić dany artykuł, gdy się skończy. Lista produktów i producentów oferujących zakup produktów przez internet jest dostępna na stronie internetowej e-bazarek. Wśród wytwórców z powiatu hajnowskiego znajdziesz m.in. Koło Gospodyń Wiejskich Dubiczanki i Pracownię Ceramiczną Kamionka.

6. Poznaj historię ginącego zawodu w Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa

W Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce możesz zobaczyć, jak wyglądała praca kowala. Obiekt prowadzony jest przez Pana Stanisława Mierzwińskiego, który w ten sposób chce zadbać o rodzinną tradycję. Muzeum obejmuje oryginalną kuźnię z 1927 roku, która należy do rodziny właściciela od pokoleń. W jego zbiorach znajdziesz kilkaset przedmiotów związanych z kowalstwem i metalami.

Na początku zwiedzania możesz zobaczyć różne narzędzia kowalskie, piece i maszyny rolnicze, a także podkowy dla koni na każdą porę roku. Po obejrzeniu tej części muzeum, przejdziesz na dziedziniec, gdzie zobaczysz model pieca hutniczego i wspomnianą już, oryginalną kuźnię kowalską. Odwiedzając muzeum, byłem pod wrażeniem pasji oraz wiedzy Pana Stanisława, który w ciekawy i humorystyczny sposób przybliżył nam profesję kowala.

Wejście do Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa jest płatne. Godziny otwarcia oraz ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej atrakcji. Po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, właściciel muzeum przeprowadza w kuźni pokazy kowalstwa, podczas których zwiedzający mogą sami spróbować wykuć żelazo ciężkim młotkiem kowalskim. Na dokładne zwiedzanie polecam zarezerwować ok. 2 godzin.

Praktyczna wskazówka od nas: Pan Stanisław jest niezwykle otwarty i pełen pasji do kowalstwa, dlatego warto skorzystać z okazji i dowiedzieć się od niego więcej. Jego entuzjazm, humor i wiedza przekazana w przystępny sposób sprawiły, że wizyta w muzeum upłynęła nam w bardzo miłej atmosferze.

7. Spróbuj piwa kraftowego z lokalnych browarów

W Hajnówce możesz spróbować piwa z lokalnego Browaru Markowy. Nazwy rzemieślniczych piw z tego browaru korespondują z nazwami związanymi z Puszczą Białowieską. Możesz spróbować m.in. Piwa Carskiego, Puszczyka Białowieskiego lub najbardziej popularnego Wilczego Szlaku.

Niektóre z piw zawierają w sobie składniki związane z regionem Hajnówki, np. gałązki świerku, dzięki czemu przyciągają turystów unikalnym smakiem. Kolejny wart uwagi browar to Browar Przełom z Hotelu Białowieski. Oprócz samego piwa w ofercie hotelu znajdziecie piwne SPA, czyli zabiegi na bazie piwa z własnego browaru rzemieślniczego.

Piw pochodzących z lokalnych browarów skosztujesz w barach i restauracjach położonych w rejonie Puszczy, także w Hajnówce, np. w Restauracji Leśny Dworek lub Restauracji Carskiej. Możesz je kupić również w niektórych sklepach. W Hajnówce znajduje się także sklep firmowy Browaru Markowy przy ul. Stefana Batorego 3, w którym znajdziesz największy wybór piw.

Praktyczna wskazówka od nas: Jeśli chcesz sprawdzić, w których sklepach kupisz piwa z Browaru Markowy na terenie Hajnówki, odwiedź stronę internetową browaru. Na stronie znajdziesz też listę pubów i restauracji, w których podawane są te piwa.  

8. Zobacz Pomnik Żubra

Jednym z symboli Hajnówki jest Pomnik Żubra, który znajdziesz na skwerze im. dr Dymitra Wasilewskiego w centrum. Odlany z brązu posąg przyciąga uwagę swoją naturalną wielkością, dlatego odwiedzający miasto zatrzymują się, by zrobić sobie z nim zdjęcie.

Autorem rzeźby jest Jan Siuta, autor m.in. sarkofagu Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Inspiracją dla powstania pomnika był posąg żubra znajdujący się początkowo w Zwierzyńcu, który po zakończeniu wojny powrócił z Rosji i znalazł swoje miejsce w Spale. 

Skwer Wasilewskiego jest dobrym miejscem na krótki odpoczynek w otoczeniu zieleni. Oprócz ławek stojących w cieniu pod drzewami, znajdziesz tam tablice informacyjne na temat miasta i jego historii oraz stolik do gry w szachy. W pobliżu możesz udać się do jednej z ważniejszych atrakcji Hajnówki – Parku Wodnego. Jest on otwarty przez cały rok i chętnie korzystają z niego rodziny z dziećmi. 

Informacje o godzinach otwarcia oraz cennik sprawdzisz na stronie internetowej atrakcji.

9. Zobacz najciekawsze budynki w Parku Miniatur Zabytków Podlasia

Ciekawą atrakcją dla dzieci, ale także dla dorosłych, jest znajdujący się na obrzeżach Hajnówki Park Miniatur. Zobaczysz tam tradycyjne, drewniane budynki, cerkwie i kościoły czy Pałac Branickich w Białymstoku w skali 1:25. Przy każdym z budynków znajdziesz tablicę informacyjną. Zwróć uwagę na detale, z jakimi zostały wykonane poszczególne miniatury. Najciekawsze były dla mnie miniatury nieistniejącego już prawie 50 lat Pałacu Carskiego, który dawniej znajdował się w Białowieży oraz szczegółowo odwzorowanych kolorowych cerkwi. 

Park Miniatur możesz zwiedzać tylko w sezonie letnim (maj-wrzesień), a wstęp do niego jest płatny. Cennik i godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej atrakcji. Na zwiedzanie go polecam Ci przeznaczyć ok. 30 min.

Zwiedzając atrakcje Hajnówki z dziećmi, możesz przy okazji podjechać do Domku Baby Jagi z baśni o Jasiu i Małgosi, który znajduje się 15 min jazdy samochodem od miasta. Domek został wykonany na wzór tego w bajce – wygląda na zrobiony ze słodyczy. Zwiedzanie odbywa się tylko w sezonie letnim z animatorem.

Oryginał Domku Baby Jagi możesz znaleźć w Orzeszkowie

Podczas zwiedzania, dzieci mogą ugotować magiczne mikstury w kotle czarownicy, wejść do lochów i pieca.  Na zewnątrz zwiedzający otrzymują mapę i na jej podstawie rozwiązują zagadki (nagrodą jest Dyplom Tropiciela Baby Jagi). 

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na stronie internetowej Domku Baby Jagi.

10. Odkryj kulturę mniejszości białoruskiej w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej

Aby dowiedzieć się więcej na temat mniejszości białoruskiej, zamieszkującej Hajnówkę, odwiedź Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. Jego celem jest ochrona i popularyzacja kultury białoruskiej, a także umacnianie więzi między Polakami a mniejszością. W muzeum możesz obejrzeć wiejską zagrodę z XIX wieku, która pokazuje życie Białorusinów mieszkających na Podlasiu.

Wejście do muzeum jest płatne. Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów sprawdzisz na stronie internetowej Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej. Znajdziesz tam również kalendarz nadchodzących wydarzeń (koncerty, warsztaty). 

Inne wystawy dotyczą pracy na roli oraz rzemiosła, którymi zajmowała się białoruska ludność. W muzeum często organizowane są wystawy czasowe lokalnych i białoruskich artystów, spotkania z pisarzami białoruskimi, festyny i koncerty.

W budynku muzeum znajdziesz również bibliotekę literatury białoruskiej z czytelnią, której zbiory liczą ponad 10 tysięcy egzemplarzy. W czytelni możesz zapoznać się z czasopismami po polsku na temat kultury i historii Białorusi. 

Możesz odpocząć od zwiedzania w restauracji Mozaika, która znajduje się z tyłu budynku Muzeum i Ośrodka. Zjesz w niej lokalne potrawy, np. kartacze i pielmieni.

11. Odpocznij w parku miejskim

Położony w samym centrum Hajnówki park miejski to miejsce do odpoczynku i spacerów  wytyczonymi ścieżkami. Przy ulicy Parkowej możesz obejrzeć dęby liczące od 100 do 300 lat. Na terenie parku znajdziesz amfiteatr, wykorzystywany latem do imprez miejskich oraz kamienny plac z fontanną. Moją uwagę zwróciły 12-metrowe rzeźby “Niezłomnych”, upamiętniające robotników leśnych okresu międzywojennego. Na pierwszy rzut oka przypominają słupy lub drzewa i mają mało detali, jednak przyciągają wzrok swoim rozmiarem.

Dzieci mogą korzystać ze znajdującego się w parku placu zabaw, a miłośnicy jazdy na deskorolce, rowerze lub rolkach ze skateparku. 15 min piechotą od parku miejskiego, zobaczysz cerkiew pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Możesz do niej wejść bezpłatnie w godzinach liturgii i obejrzeć piękne freski, mozaiki i ikonostas, a także ważący 800 kilogramów żyrandol w kształcie krzyża.

Po przeciwnej stronie ulicy, zajrzyj do kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Cyryla i Metodego. Moją uwagę w tym miejscu zwróciły żyrandole i świeczniki wykonane z poroża jelenia, co było dość niecodziennym widokiem w budynku o przeznaczeniu sakralnym.

12. Poznaj atrakcje okolicy Hajnówki i Białowieskiego Parku Narodowego

Hajnówka często nazywana jest bramą do Puszczy Białowieskiej. Będąc w tym regionie, skorzystaj z prowadzących przez las ścieżek pieszych, rowerowych i edukacyjnych, np. 3,5-kilometrowej trasy Żebra Żubra. Droga prowadzi po drewnianych pomostach przez bagniste tereny puszczy i niekiedy możesz na niej spotkać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Ścieżką Żebra Żubra dotrzesz do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie możesz obejrzeć te zwierzęta (wstęp płatny).

Najbardziej dziewiczy obszar Puszczy – Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, możesz zwiedzić z przewodnikiem. Zobaczysz tam nietknięty przez ludzi, najstarszy fragment lasu w Europie, rzadkie gatunki zwierząt oraz pomniki przyrody, np. Dąb Jagiełły. Około 20 min jazdy samochodem od Hajnówki znajduje się Białowieża.

Warto zobaczyć znajdujący się tam Park Pałacowy, w którym znajdował się nieistniejący już Pałac Carski. Obecnie możesz tam podziwiać najstarszy budynek Białowieży – piękny Dworek Gubernatora. Na miejscu poświęć też chwilę czasu, żeby zobaczyć wykonaną z czerwonej cegły cerkiew pw. Mikołaja Cudotwórcy i Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Do Białowieży możesz dojechać autobusem.

Żeby lepiej poznać tradycyjną, podlaską architekturę, wybierz się w podróż szlakiem Krainy Otwartych Okiennic, która rowadzi on przez 3 wsie -Trześciankę, Puchły i Soce. Oglądając znajdujące się tam domy, natychmiast rzucą Ci się w oczy ich kolorowe okiennice i zdobienia. W Trześciance poświęć trochę czasu na zobaczenie zielonej cerkwi pw. Archanioła Michała.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą udać się na spływ kajakowy rzeką Narewką. W oddalonej od Hajnówki 20 min jazdy samochodem wsi Narewka znajdziesz wypożyczalnię sprzętu wodnego Stanica Kajakowa. Personel wypożyczalni pomoże ustalić odpowiednią dla Ciebie trasę, odbierze na końcu wycieczki i zabierze z powrotem do punktu startowego. 

W okolicy Hajnówki jest wiele drewnianych, barwnych cerkwi, do których warto zajrzeć, np. cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Dubiczach Cerkiewnych czy cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Werstoku.

Jeśli chcesz odpocząć nad wodą, udaj się nad Zalew Siemianówka – jeden z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Nad zbiornikiem możesz odpocząć na plaży, spróbować swoich sił w sportach wodnych lub podziwiać okolicę z wieży widokowej.

Praktyczna wskazówka od nas: Zwiedzając zabytki w okolicy Hajnówki często możesz natknąć się na lokalnych mieszkańców. Jeśli będziesz mieć taką okazję, warto porozmawiać z nimi, aby dowiedzieć się więcej o historii regionu i ciekawych zakątkach. Lokalna wiedza może pomóc Ci odkryć mniej znane miejsca, o których nie przeczytasz w przewodnikach.

Gdzie spać w Hajnówce?

Baza noclegowa w Hajnówce jest całkiem dobrze rozwinięta – znajdziesz tu wiele hoteli i apartamentów. Możesz zatrzymać się np. w położonym blisko centrum miasta Apartamencie Jeleń. Jednak żeby poczuć klimat tego miasta, polecam Ci zatrzymanie się w tradycyjnych podlaskich domach lub w gospodarstwie agroturystycznym. Pobyt w takich miejscach jak Agroturystyka INKA daje szansę na odpoczynek w bliskości przyrody oraz poznanie miejscowej kultury i kuchni.

My zatrzymaliśmy się w Korolowej Chacie w Nowoberezowie w pobliżu Hajnówki. Jest to tradycyjny podlaski dom otoczony starym sadem, w którym znajdziesz nawet domek na drzewie dla dzieci. Pomieszczenia są bardzo klimatyczne – wyglądają jakby czas się w nich zatrzymał na etapie tradycyjnych, podlaskich wsi sprzed dziesiątek lat. Charakteru nadają wnętrza wykonane z drewna i meble stylizowane na dawne, np. łóżka. W środku zachował się także piec kaflowy w kuchni, a przed chatą rosną rabaty pełne kwiatów.

W tabeli niżej znajdziesz też trzy wybrane przeze mnie noclegi w samej Hajnówce, które spełniają moje oczekiwania względem hotelu albo apartamentu. Będą dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji Puszczy Białowieskiej, a przy okazji będą wygodnym punktem do eksploracji Hajnówki.

Zwiedzanie atrakcji Hajnówki – wskazówki i informacje praktyczne

Hajnówka to doskonałe miejsce dla miłośników przyrody oraz kultury Podlasia. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka praktycznych porad z mojego doświadczenia w Hajnówce i okolicach Puszczy Białowieskiej. Mam nadzieję, że te wskazówki pozwolą Ci przygotować się na udane zwiedzanie tego regionu.

  • zatrzymaj się w gospodarstwie agroturystycznym lub tradycyjnym domu – pobyt w takim miejscu to najlepszy sposób, aby poczuć kulturę, tradycję oraz kuchnię tego regionu. Wybierając agroturystykę, odpoczniesz od miejskiego zgiełku w otoczeniu Puszczy Białowieskiej, a przy okazji wspierasz lokalny biznes. W okolicy Hajnówki możesz zatrzymać się m.in. w Korolowej Chacie czy Stoczku 1929.
  • pamiętaj o odpowiednim ubiorze w cerkwiach odwiedzając hajnowskie cerkwie i kościoły pamiętaj o tym, że służą one przede wszystkim wiernym. Jeśli zamierzasz wejść do świątyni, uszanuj to i zakryj ramiona oraz nogi, a w przypadku zwiedzania cerkwi przez kobiety – również głowę.
  • spróbuj lokalnych produktów w Hajnówce znajdziesz wiele lokalnych, ręcznie wyrabianych produktów. Będąc w mieście, warto skosztować kilku z nich – polecam tradycyjnego Marcinka, a na pamiątkę krówki z dodatkiem masła, których nie znajdziesz nigdzie poza tym regionem.
  • podczas zwiedzania wspomagaj się aplikacją jeśli chcesz dokładnie poznać miasto, tak jakbyś to robił z przewodnikiem, możesz pobrać specjalną aplikację ze strony internetowej Urzędu Miasta. Oprócz opisu najważniejszych atrakcji (również w formie audio), znajdziesz w niej informacje o punktach gastronomicznych i odbywających się w okolicy wydarzeniach.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Hajnówce?

Restauracje w Hajnówce podają najczęściej tradycyjne potrawy przyrządzone z lokalnych składników. W mieście skosztujesz dań kuchni polskiej, a także tej pochodzącej ze wschodu, co jest spowodowane bliskością granicy z Białorusią oraz dużą liczbą mieszkańców stanowiących mniejszość białoruską. Zebrałem dla Ciebie kilka miejsc, w których warto zjeść obiad lub wypić kawę w Hajnówce:

  • Niezapominajka (lokalizacja na mapie: 52.7384870, 23.588041653) – restauracja położona jest w centrum Hajnówki i serwuje dania kuchni regionalnej, np. tatar wołowy, rosół z kaczki czy pierogi. W lokalu zjesz też dania wegetariańskie, m.in. babkę ziemniaczaną lub carpaccio z buraka. Potrawy są pięknie podane i wykonane z wysokiej jakości składników.    
  • Babushka Bistro Hajnówka (lokalizacja na mapie: 52.73744774, 23.593148579) – bistro serwujące dania kuchni kresowej. W menu znajdziesz kartacze, bliny, pierogi czy gulasz po węgiersku. Po wejściu od razu poczujesz klimat kultury wschodniej i Podlasia dzięki elementom folklorystycznym. Dania przygotowywane są przez lokalne gospodynie i podawane na papierowych talerzykach. W bistro napijesz się także piwa z Browaru Markowy.
  • Restauracja Leśny Dworek (lokalizacja na mapie: 52.7377757, 23.586893714) – restauracja położona jest w budynku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej, dlatego wybierz się tam przy okazji zwiedzania obiektu. W lokalu skosztujesz tradycyjnych dań kuchni polskiej i białoruskiej, np. pierogów i pielmieni. Na uwagę zasługują kartacze, które są popularną potrawą w tym regionie Polski.
  • Emma Caffe (lokalizacja na mapie: 52.738135237, 23.58791242) – położona tuż obok Niezapominajki kawiarnia, w której możesz zatrzymać się na chwilę i napić poprawnej kawy. W kawiarnia znajdziesz dużo ciast, jednak warto tu przede wszystkim spróbować hajnowskiego przysmaku – Marcinka.

Jak dojechać do Hajnówki?

Do Hajnówki możesz dojechać pociągiem. Miasto ma połączenia kolejowe z Czeremchą, Białymstokiem, Siedlcami, a także z Warszawą lub Gdańskiem. Do Hajnówki dociera jednak stosunkowo mało pociągów, więc nie zawsze będziesz mógł dopasować połączenie w interesującym Cię terminie.

Rozkład jazdy pociągów kursujących do Hajnówki sprawdzisz na Portalu Pasażera

Większość turystów decyduje się jednak na dojazd do Hajnówki własnym samochodem. Do Białegostoku prowadzi droga ekspresowa S8. Stamtąd drogę do Hajnówki (60 km) pokonasz w około godzinę. Miasto nawet w szczycie turystycznego sezonu nie jest zatłoczone, więc nie powinieneś mieć większych problemów z parkowaniem. Dobrze jednak zarezerwować nocleg, przy którym są dostępne miejsca parkingowe.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Poznałeś właśnie moją listę ciekawych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Hajnówce, przy okazji wizyty w okolicach Białowieskiego Parku Narodowego. Hajnówka to ciekawy kierunek głównie przez swoja historię i kulturę – to dobra okazja, żeby lepiej zrozumieć region i zwiedzać go w bardziej świadomy sposób. Życzę Ci dobrej pogody i udanego zwiedzania!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze