Komunikacja miejska w Londynie – jak się poruszać po mieście + transfer z lotnisk

Aktualizacja: 29 kwietnia 2024 r.
Big Ben Londyn komunikacja miejska
Big Ben Londyn komunikacja miejska

Londyn to olbrzymie miasto, które dzięki dobrze zaplanowanej jeszcze w XIX wieku i później rozbudowywanej siatce metra i sprawnej komunikacji miejskiej, jest wzorem dla światowych metropolii. Zanim zaczniesz zwiedzanie brytyjskiej stolicy, sprawdź jak poruszać się komunikacją miejską po Londynie i jak dojechać do miasta z okolicznych lotnisk.

Co znajdziesz w artykule?

  • wskazówki dojazdu do Londynu z lotnisk obsługujących miasto (transfer lotniskowy do Londynu),
  • schemat londyńskiego metra i zasady działania komunikacji miejskiej,
  • porównanie rodzajów i cen biletów na komunikację miejską w Londynie,
  • wskazówki dotyczące korzystania z komunikacji miejskiej w Londynie.

Jak dojechać do Londynu z okolicznych lotnisk? Transfer lotniskowy

Miłośnicy niskokosztowego latania w większości przypadków wylądują na lotniskach London Stansted (65 km od centrum miasta), London Luton (55 km) lub London Gatwick (45 km). Tradycyjni przewoźnicy lotniczy korzystają z lotnisk London Heathrow (30 km) i działającego w sercu miasta London City (10 km).

Możesz skorzystać z komunikacji publicznej (opowiadam o niej dokładnie w kolejnych punktach), ale ciekawą opcją do rozważenia jest też wynajem samochodu – szczególnie, jeśli wycieczkę do Londynu chcesz połączyć ze zwiedzaniem okolicy. Niżej możesz sprawdzić dostępne auta w interesujących Cię terminach.

Transfer z lotniska London Stansted

Z lotniska w Stansted można się dostać do Londynu korzystając zarówno z połączeń kolejowych, jak i autobusowych. W ogromnej większości przypadków skorzystanie z autobusu będzie tańsze niż podróż pociągiem. Połączenia autobusowe obsługuje National Express i easyBus. Podczas moich wszystkich podróży do Londynu, bilety na autobus kupowałem za pośrednictwem strony easyBus. Im wcześniej kupisz bilet, tym większa szansa na promocyjną ofertę.

Lista autobusów z lotniska Stansted do Londynu

Autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego naprzeciwko budynku terminala lotniska w Stansted średnio co 15 minut. Autobusami można dojechać m.in. na stację Victoria w centrum Londynu, z której dojedziemy metrem w dowolny zakątek miasta. Z easyBus dojedziemy do Londynu również z lotniska Luton i Gatwick.

Transfer z lotniska Stansted do Londynu zapewniają też pociągi kursujące pod nazwą handlową Stansted Express. Dojedziemy nimi do londyńskiej stacji kolejowej Liverpool Street, w której można przesiąść się do pociągów metra.

Siatka połączeń autobusowych easyBus
Siatka połączeń autobusowych easyBus. Źródło: easyBus

Bilety kupowane kilka dni wcześniej będą tańsze niż te kupowane na ostatnią chwilę. Dokładną cenę możesz sprawdzić na stronie internetowej Stansted Express. Na korzyść połączeń kolejowych przemawia czas jazdy – podczas gdy autobusy jadą nawet 2 godziny, pociągi potrzebują tylko 47 minut. Pociągi odjeżdżają ze stacji kolejowej, która znajduje się tuż obok terminala.

Transfer z lotniska London Luton

Podobnie jak w przypadku lotniska Stansted, transfer z Luton do centralnego Londynu zapewniają m.in. autobusy easyBus. Siatkę połączeń można sprawdzić na stronie easyBus, tam też można kupić bilety. Autobusy odjeżdżają sprzed wejścia do terminala lotniska (lokalizacja na mapie: 51.87934563, -0.3767152644), ze stanowisk 4, 5, 6 i 10. Podróż do Londynu zajmuje ok. 1:15 h.

Dojazd do Londynu zapewniają również pociągi, które odjeżdżają ze stacji Luton Airport Parkway, która znajduje się ok. 2 km od wejścia do terminala lotniska. Na stację kolejową można dojechać darmowym shuttle busem, który odjeżdża sprzed terminala kilka razy co ok. 10 minut. Podróż pociągiem, w zależności od naszej stacji docelowej w Londynie, zajmuje od 20 do 40 minut (najdłużej jedzie się do stacji St Pancras International).

Transfer z lotniska London Gatwick

Gatwick to kolejne lotnisko obsługiwane przez tanie linie lotnicze, które jest objęte siatką połączeń autobusowych National Express i easyBus. Podróż autobusem zajmuje ok. 1:20 h. Busy odjeżdżają z dworców przy północnym (lokalizacja: 51.16124885, -0.17644067654) oraz południowym (lokalizacja: 51.15661065, -0.15970480475) terminalu lotniska.

do Londynu
Królem londyńskich ulic jest “double decker”, czyli czerwony, piętrowy autobus

Podobnie jak w przypadku transferu z innych lotnisk, ceny biletów są zróżnicowane i zależą od terminu wyjazdu i wyprzedzania, z jakim kupisz bilet. Połączenia kolejowe są realizowane z dworców kolejowych zlokalizowanych przed terminalami. Pociągi odjeżdżają co 15 minut. Gatwick Express potrzebuje na przebycie trasy do Londynu tylko 30 minut.

Bilet z Gatwick do stacji Victoria kosztuje aż £19.99 (100 zł). Kupując bilety przez stronę internetową Gatwick Express możesz je znaleźć taniej niż w przy kupowaniu na miejscu, ale cena nadal nie jest konkurencyjna z ofertą połączeń autobusowych.

Transfer z lotniska London City

Lotnisko City leży najbliżej centrum Londynu i obsługuje przede wszystkim loty biznesowe do ważnych miast europejskich. Przy lotnisku zatrzymują się pociągi miejskiej kolei DLR, z których możemy przesiąść się do londyńskiego metra na stacjach Canning Town, Stratford i Bank.

W pociągach akceptowane są bilety w ramach miejskiej karty Oyster oraz bilet Day Travelcard. O biletach wspomnę jeszcze jednak w dalszej części artykułu.

Transfer z lotniska London Heathrow

Heathrow to jeden z najbardziej zatłoczonych portów lotniczych na świecie. Dojazd na lotnisko i powrót z niego zapewnia londyńska komunikacja miejska – w tym metro.

Najwygodniejszym i najtańszym środkiem transportu na lotnisko Heathrow są pociągi metra linii Piccadilly, której stacje (łącznie aż 3) znajdują się pod terminalami lotniska (pod terminalem 1-3, terminalem 4 i terminalem 5). Podróż do stacji Piccadilly Circus zajmuje ok. 50 minut. Pociągi metra odjeżdżają z lotniska co kilka minut od ok. 5 rano do północy.

Komunikacja miejska działa również w nocy. Na lotnisko można się dostać nocnym autobusem linii N9. Odjeżdża co 20 minut, a podróż na Trafalgar Square zajmuje niespełna 80 minut. Zarówno w pociągach metra, jak i w nocnych autobusach akceptowane są standardowe bilety na komunikację miejską (w tym Oyster i Day Travelcard).

Najszybszą formą transportu do centralnego Londynu jest Heathrow Express, który pokonuje trasę do stacji London Paddington w tylko 20 minut.

Jak działa komunikacja miejska w Londynie?

Komunikacja miejska w Londynie jest rozbudowana i nie należy do najtańszych. Wytłumaczę Ci jednak, jak nauczyć się z niej korzystać i jak ograniczyć wydatki na nią do minimum, a jednocześnie korzystać z pełni możliwości londyńskiego metra i autobusów.

Trzon komunikacji miejskiej w Londynie stanowi gęsta sieć kolejowa. Pociągi w ramach tej sieci kursują zarówno na powierzchni ziemi – London Overground i Docklands Light Railway (DLR), jaki i w podziemnych tunelach (przynajmniej na większości tras) – London Underground, zwane też przez Londyńczyków The Tube (Tuba).

Londyńskie metro nie jest w całości podziemne. Linie zaliczane do typu “surface” czyli kolei płytkiej, budowane metodą odkrywkową, tylko w niespełna 56 procentach przebiegają rzeczywiście pod ziemią. Tam, gdzie nie było to konieczne, kolej prowadzono na poziomie gruntu lub w nasypach i przekopach.

Schemat sieci metra w Londynie
Sieć metra w Londynie

Metro głębokie (“deep-level”) z byciem podziemnym ma jeszcze mniej wspólnego – 35% torowisk, głównie tych w centralnym Londynie, biegnie pod poziomem ulicy.

Metro to najszybszy sposób przemieszczania się po mieście, kursujący nienależnie od powszechnych w Londynie korków. Biorąc pod uwagę również kolej DLR oraz London Overground, sieć kolejowa składa się z 11 linii o łącznej długości 402 kilometrów. Pociągi zatrzymują się na 270 stacjach. Podczas godzin szczytu (peak hours) w ruchu jest w jednej chwili aż 500 pociągów kursujących pod banderą operatora londyńskiej komunikacji miejskiej – Transport for London (TfL).

Londyńskie metro może być celem turystycznym samym w sobie. To najstarszy system kolei podziemnej na świecie. Pierwsza linia powstała w 1863 r. jako The Metropolitan Railway, upowszechniając określenie “metro” jako synonim szybkiej, podziemnej kolei miejskiej.

Dopełnieniem systemu komunikacji miejskiej w Londynie są autobusy. Trzon floty stanowią piętrowe, czerwone pojazdy, będące symbolem miasta. Pomimo wymiany floty na nowocześniejszą, stylistyka pojazdów nawiązuje do legendarnej rodziny Routemaster.

Widoki z perspektywy pierwszych siedzeń na górnym pokładzie są niepowtarzalne, a zwiedzanie Londynu czerwonym autobusem może być świetną alternatywą dla spacerów między głównymi zabytkami w centralnym Londynie. Niestety, autobusów dosięga grzech ciężki większości olbrzymich aglomeracji – stoją w korkach. Z komunikacji autobusowej dobrze korzystać tam, gdzie nie jest dostępne metro.

do Londynu

Transport for London zarządza również koleją DLR, która obsługuje wschodnią i południową część Londynu. Poza tym, że to regularna komunikacja miejska, system DLR jest techniczną atrakcją turystyczną Londynu. Stworzone do obsługi mieszkańców z dawnych terenów portowych pociągi kursują automatycznie, bez maszynisty na pokładzie.

Współcześnie z tego rozwiązania korzysta wiele miast na świecie (np. Dubaj), ale jeszcze 30 lat temu świat patrzył na londyńskie rozwiązania z pełnym podziwem.

Komunikacja miejska w Londynie obejmuje również tramwaje (południowa część miasta) i transport rzeczny. Mają one raczej marginalny udział w obsłudze ruchu szczytowego w mieście i dla naszych, turystycznych potrzeb, raczej się nie przydadzą.

Jak kupić bilet na komunikację miejską w Londynie? Który opłaca się najbardziej?

Ceny biletów na komunikację miejską w Londynie są wysokie. Kupowanie biletów jednorazowych jest całkowicie nieopłacalne i zdecydowanie je odradzam. Odwiedzający miasto mogą skorzystać z:

  • pre-paidowej karty Oyster,
  • drukowanego biletu Day Travelcard,
  • płacić za przejazdy zbliżeniowo – za pomocą swojej karty kredytowej.

Za bilety w komunikacji miejskiej w Londynie można płacić:

  • gotówką lub kartą (pośrednio – kupując wcześniej Day Travelcard),
  • przed każdym przejazdem:
    • kartą Oyster,
    • zbliżeniowo – własną kartą debetową lub kredytową.

Visitor Oyster Card

Visitor Oyster Card to przedpłatowa (pre-paid) karta miejska dla turystów. Przy pomocy karty można korzystać z wszystkich form miejskiego transportu w Londynie – obejmuje ona autobusy, metro, tramwaje, kolej DLR, kolej London Overground.

Sama karta kosztuje 5£ i można ją zamówić przez internet. Zostanie wysłana tradycyjną pocztą i będziemy mieli ją przy sobie już w samolocie do Londynu. Tradycyjną (niebieską) kartę Oyster można kupić również na większości stacji metra w Londynie.

Karta Oyster działa na prostej zasadzie – należy ją przyłożyć do czytników na stacji metra podczas każdego wchodzenia i wychodzenia ze stacji. Jeśli korzystamy z miejskich autobusów, kartę przykładamy wyłącznie podczas wchodzenia do nich.

Wielką zaletą korzystania z karty Oyster jest limit maksymalnych wydatków w ciągu dnia. Jeśli podróżujemy w obrębie 1 i 2 strefy biletowej (a w nich znajdują się wszystkie najpopularniejsze atrakcje Londynu), to na transport nie wydamy więcej niż £7.20 = 36 zł (aktualne na 2020 r.).

Sugerowane kwoty doładowań karty Oyster:

  • 1 dzień w Londynie: £10,
  • 2 dni: £15,
  • 3 dni: £25.

Własna karta płatnicza

Za przejazdy komunikacją miejską w Londynie można również płacić własną kartą płatniczą. Zasada korzystania jest identyczna, jak w przypadku Oyster Card – kartę przykładamy do bramek biletowych. System obsługuje również płatności telefonem z modułem NFC (Google Pay, Apple Pay).

Ogromną zaletą płatności zbliżeniowych własną kartą kredytową lub debetową jest limitowanie wydatków ponoszonych tygodniowo. Korzystając z własnej karty, od poniedziałku do niedzieli nie wydamy więcej niż £36.10 (w strefie 1 i 2). Gdy osiągniemy tę kwotę wydatków, kolejne podróże będą bezpłatne.

Pierwszym dniem “zerowania się” wydatków jest poniedziałekGdy zaczniesz podróżować właśnie tego dnia, do piątku wydasz łącznie £36 i płatności przestaną się naliczać aż do końca niedzieli. Jeśli zaczniesz jednak np. w piątek, to wydatki “skasują się” w niedzielę i od poniedziałku zaczniesz znowu od zera. 

W przypadku kart płatniczych obowiązują również dzienne limity wydatków, które są identyczne jak w przypadku karty Oyster.

Pociąg metra na stacji w Londynie

Biorąc pod uwagę limitowanie tygodniowe, które jest zaletą dostępną tylko przy płatnościach własną kartą płatniczą, właśnie ta forma jest polecaną przeze mnie podczas korzystania z transportu miejskiego w Londynie.

Nawet jeśli nie skorzystamy na tygodniowym limicie, nasza karta płatnicza ma tę przewagę nad Oyster Card, że już ją posiadamy i nie musimy wyrabiać dodatkowej karty, a płatności dokonamy np. przez telefon, który zawsze mamy przy sobie.

Bilet papierowy Day Travelcard

Bilet papierowy Day Travelcard jest z punktu widzenia turysty odwiedzającego Londyn na kilka dni zupełnie nieopłacalny. Jeśli przyjeżdżasz do Londynu na jeden dzień, warto kupić Day Travelcard. Biorąc pod uwagę koszt wyrobienia karty Oyster i doładowanie za podróże, Day Travelcard będzie tańszą opcją.

W przypadku pobytu dłuższego niż jednodniowy – zdecydowanie opłaca się zakup karty Oyster.

Które środki transportu obejmują bilety i jak ich używać?

Zarówno Oyster Card, jak i papierowy Day Travelcard obejmuje wszystkie środki transportu, którymi możemy przemieszczać się w obrębie centrum Londynu. Do potrzeb turystycznych przyda się korzystanie z metra, autobusów i kolei DLR.

Wchodząc na stację metra, należy przyłożyć przy bramkach kartę Oyster do czytnika, który otworzy bramkę i umożliwi nam wejście na stację. Konieczne jest przyłożenie karty również podczas wychodzenia ze stacji. W przypadku autobusów, kartę przykładamy tylko i wyłącznie podczas wchodzenia do autobusu. Jeśli przyłożymy ją również przy wychodzeniu, zapłacimy karną opłatę.

do Londynu

Korzystanie z Oyster Card na stacjach DLR jest analogiczne do zasad panujących w metrze. W przypadku Day Travelcard, bilet należy wsunąć do czytników. Wszystkie zasady, regulaminy i szczegóły podróżowania londyńskimi środkami komunikacji zbiorowej znajdziemy na stronie Transport for London.

Jak sprawnie działa komunikacja miejska w Londynie?

Komunikacja miejska w centrum Londynu powinna spełnić wymagana turystów. Metro kursuje na tyle często, że możemy wpaść na dowolną stację i na pociąg nie będziemy musieli czekać dłużej niż 3-5 minut. Oznaczenia na stacjach są przejrzyste i przy nawet podstawowej znajomości języka angielskiego będziemy prawdopodobnie w stanie przesiąść się między liniami lub po prostu znaleźć wyjście na powierzchnię.

Wejście do stacji metra w Londynie

Nierozwiązanym od lat problemem The Underground jest jego ogromne zatłoczenie. Codziennością jest konieczność oczekiwania w kolejce do pociągu – szczególnie podczas peak hours (między 6:30 a 9:30 oraz między 16 a 19). Metro jest wtedy tak zatłoczone, że trzeba czasami przepuścić 2-3 pociągi, żeby w ogóle mieć szans wsiąść do wagonu.

Trudne do wyobrażenia? Na stacji Baker Street przecinają się 4 linie wykorzystując 10 krawędzi peronowych, a stacja Waterloo przepuszcza przez siebie prawie 90 milionów pasażerów rocznie przy pomocy 30 schodów ruchomych. Tłok sprzyja kieszonkowcom, wartościowe rzeczy warto mieć w kieszeniach z przodu lub po prostu pod ubraniami.

Jak zaplanować sobie czas w Londynie? Krótkie wycieczki z przewodnikami

Londyn to miasto, które możesz zwiedzać długimi dniami i tygodniami – w końcu to największa metropolia w Europie. Nie znaczy to jednak, że w czasie weekendu nie dasz rady zobaczyć ważnych zakątków miasta. Najważniejsze atrakcje leżą stosunkowo blisko siebie i możesz je zwiedzić pieszo albo korzystając z komunikacji miejskiej.

Niedawno odkryłem nową formę zwiedzania na własną rękę – jednodniowe wycieczki prowadzone przez lokalnych przewodników. W czasie takich wypadów możesz porozmawiać z lokalnym przewodnikiem, poznać kulturę i zdobyć informacje z pierwszej ręki o tym, jak wygląda życie w danym miejscu. Wybrałem niżej kilka propozycji najpopularniejszych wycieczek po Londynie.

Korzystałeś już komunikacji miejskiej w Londynie? Jak poradziłeś sobie z poruszaniem po mieście i transferem z lotniska? Jakie wrażenie zrobiła na Tobie komunikacja miejska w Londynie? Opowiedz mi o tym w komentarzach.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
42 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze