Co WARTO zobaczyć w czasie ZWIEDZANIA Dubaju? 25+ najciekawszych atrakcji Dubaju

14 października 2021
(aktualizacja: 28 marca 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Dubaj przez kilkadziesiąt lat przekształcił się z rybackiej osady na Bliskim Wschodzie w centrum światowego handlu pełne licznych atrakcji, które warto zobaczyć. Dubaj to jeden z najchętniej odwiedzanych zakątków Półwyspu Arabskiego. Zwiedzanie Dubaju z moim przewodnikiem będzie znacznie łatwiejsze - poznasz wszystkie atrakcje Dubaju i miejsca, które warto zobaczyć. Okazuje się, że Dubaj to nie tylko Burj Khalifa, centrum handlowe Dubai Mall i luksusowa Dubai Marina. Razem poznamy wszystkie dzielnice miasta.

Czego dowiesz się z artykułu?

 • jak zaplanować zwiedzanie Dubaju,
 • jak wygląda mapa najciekawszych atrakcji Dubaju,
 • jak dojechać do najciekawszych atrakcji miasta,
 • jakie miejsca warto zobaczyć w Dubaju,
 • ile czasu poświęcić na zwiedzanie Dubaju,
 • gdzie spać (rekomendacje noclegów) podczas pobytu w mieście,
 • co warto wiedzieć odwiedzając Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Jaki jest Dubaj? Czego spodziewać się w mieście?

Dubaj to miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które kojarzy się nam z najwyższymi wieżowcami, klimatyzowanymi przystankami autobusowymi, sztucznymi wyspami. Nie ma tu podobno rzeczy niemożliwych do zbudowania. To jednak nie jedyna twarz miasta, a wieżowce to nie jedyne atrakcje w Dubaju.

Dubaj to również tradycyjne dzielnice o niskiej zabudowie, tanie, lokalne restauracje i drewniane łódki, którymi za grosze można przepłynąć kanał Dubai Creek. W tym przewodniku opowiem Ci o wszystkich twarzach Dubaju, pokazując najciekawsze atrakcje każdej z dzielnic miasta.

Najintensywniejszy rozwój przeżywają dzielnice położone w południowo-zachodniej i centralnej części miasta - Dubai Marina ze sztucznie usypaną wyspą Palm Jumeirah, Downtown Dubai z wieżowcem Burj Khalifa i położona przy linii brzegowej Jumeirah. Tu właśnie znajdziesz najbardziej rozpoznawalne atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w Dubaju.

W tym dzielnicach położono duży nacisk na rozwój dróg, przez co sforsowanie przez pieszego np. ośmiopasmowej Sheikh Zayed Road może być kłopotliwe. Dłuższe spacery po tych dzielnicach są męczące, głównie z braku przejść dla pieszych.

Abra z widokiem na dzielnicę Bur Dubai

Warto wcześniej zaplanować wygodne dojazdy metrem i miejskimi autobusami (a w Dubai Marina również tramwajem), aby znaleźć się jak najbliższej interesujących nas atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Dubaju.

Historyczne dzielnice Dubaju - Bur Dubai i Deira mają znacznie niższą zabudowę, a drogi nie wyglądają tam jak miejskie autostrady.

Na ulicach pojawiają się przechodnie, a rejony suków, czyli tutejszych targów, tętnią życiem. Miasto oceniane przez pryzmat tych dzielnic nie pasuje do powszechnego obrazu Dubaju, jako synonimu nowoczesności, krainy wieżowców i innych, miliardowych projektów.

Od września 2021 r. działa bezpośrednie połączenie lotnicze Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy na główne lotnisko DXB. Lot zajmuje ok. 6 godzin i pozwala sprawnie dostać się na jedno z największych lotnisk świata. Z niego można wyruszyć na zwiedzanie Dubaju lub skorzystać z możliwości przesiadki i ruszyć dalej - np. w kierunku Azji wschodniej.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Interaktywna mapa atrakcji Dubaju

Przygotowałem dla Ciebie interaktywną mapkę, na której zaznaczyłem:

 • wszystkie atrakcje Dubaju, które warto zobaczyć w poszczególnych dzielnicach,
 • najciekawsze muzea,
 • najlepsze plaże,
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w Dubaju,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać.

Z mapki będziesz mógł korzystać zarówno na komputerze, jak i na Twoim telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Dubaju.

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DUBAJU

Kup interaktywną mapkę atrakcji, muzeów, plaż, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Dubaju.

Zwiedzaj Dubaj z wygodną mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Jak zwiedzać Dubaj? Dzielnice miasta

Gdy planowałem moją podróż Emiratów i zwiedzanie Dubaju, skorzystałem z naturalnego podziału miasta na dzielnice. Na odwiedzenie każdej z dzielnic wygospodarujecie przynajmniej jeden dzień. Zabudowa miejska wykształciła się równolegle do linii brzegowej i podzielono ją na pięć głównych dzielnic.

Główne dzielnice Dubaju to:

 • Dubai Marina wraz ze sztuczną wyspą Palm Jumeirah,
 • Jumeirah i Umm Suqeim tuż przy linii brzegowej,
 • Downtown Dubai z wieżowcem Burj Khalifa i centrum handlowym Dubai Mall,
 • Bur Dubai,
 • Deira - po drugiej stronie kanału Dubai Creek.

Gdzie spać w Dubaju?

CECHY OBIEKTU
leży w dzielnicy Dubai Marina
bliskość stacji metra

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzone pokoje
bliskość stacji metra

CAŁY APARTAMENT

Citadines Metro Central

CECHY OBIEKTU
dostępny aneks kuchenny
bliskość stacji metra

Booking.com

Zwiedzanie Dubaju. Co warto zobaczyć w Dubaju?

Zwiedzanie Dubaju oparłem na odwiedzaniu kolejnych dzielnic miasta.

Przy każdej z nich wspomnę o tym, jak najłatwiej do niej dojechać oraz jakie miejsca warto zobaczyć na jej obszarze.

1. Dubai Marina i sztuczna wyspa The Palm Jumeirah

Dubai Marina to jedna z najdalej na południowy-zachód wysuniętych dzielnic miasta. Dzielnicę wybudowano wokół kanału o tej samej nazwie, pełniącego funkcję przystani dla licznych łodzi należących do mieszkańców Dubaju.

Jak dojechać do Dubai Marina? Czerwoną linią metra do stacji Jumeirah Beach Towers lub DAMAC Properties. Obie stacje metra umożliwiają przesiadkę na tramwaj (Dubai Tram), którego trasa wiedzie dookoła mariny.

Rejon ten jest dobrze skomunikowany z resztą miasta. Mamy tu dostęp do czerwonej linii metra oraz świetnie współgrającą z koleją linią tramwaju. Przesiadając się do niego, błyskawicznie dotrzemy ze stacji metra do miejskiej plaży i terenu mariny.

Przesiadka z czerwonej linii metra do tramwaju jest możliwa na stacjach Jumeirah Lakes Towers i DAMAC Properties (możesz je odszukać na schemacie linii tramwaju).

JBR Open Beach z wielbłądami

Marina jest często wybieranym miejscem zamieszkania wśród zamożniejszej ludności napływającej do Dubaju.

Budownictwo mieszkaniowe przeplata się tu z biurowcami, wszystko jednak budowane jest tu na charakterystyczną modłę - im wyżej, tym lepiej. Sama marina jest przekopem w postaci ok. 3-kilometrowego kanału.

Będąc w mieście niestworzonym dla ruchu pieszych, warto docenić liczący niespełna 2 kilometry deptak The Walk, poprowadzony równolegle do miejskiej plaży JBR Open Beach.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Plaża ma długość ok. 1 km i jest dobrze utrzymana. Jako miejsce mojego pierwszego kontaktu z gorącymi wodami Zatoki Perskiej, utkwiła mi w pamięci bardzo pozytywnie. Szczególnie warto pojawić się tu rano lub późnym wieczorem - w środku dnia temperatura staje się po prostu nieznośna.

Najbardziej charakterystycznym ambasadorem dzielnicy na świecie jest świetnie wyglądająca z lotu ptaka, sztuczna wyspa w kształcie palmy - Palm Jumeirah.

Imponuje rozmiarami - rdzeń Palm Jumeirah ma prawie 2 kilometry, a wyspa składa się z 16 palmowych ramion. Dookoła palmy powstał okrągły pas o długości 11 kilometrów, który chroni twór przed falami. Powstanie palmowej wyspy wydłużyło linię brzegową Dubaju aż dwukrotnie.

Przejscie nadziemne przez Sheikh Al Zayed Road

Na Palm Jumeirah wybudowano szereg hoteli i rozległych wilii, a największym budynkiem jest luksusowy ośrodek wypoczynkowy Atlantis The Palm. Na wyspę można się dostać bezobsługową kolejką, co jednak z czystym sumieniem można sobie odpuścić. Palma wygląda dobrze z dużej wysokości, a znajdując się na niej widzimy po prostu kolejny, luksusowo zabudowany fragment miasta.

Na wyspie The Palm Jumeirah działa Park wodny Aquaventure. Jeśli tam trafisz, obowiązkową atrakcją jest Leap of Faith, czyli zjeżdżalnia o wysokości ponad 25 metrów.

Palm Jumeirah jest pierwszą z kilku planowanych w mieście sztucznych wysp. Wyspa, jako wytwór człowieka, zmaga się jednak z problemami podtopień. Mówi się, że każdego roku jej poziom obniża się o 5 mm. Deweloper odpowiedzialny za jej budowę zapewnia jednak, że nie grozi to przyszłości wyspy.

Miłośnicy pięknych roślin i instagramowych kadrów powinni zajrzeć do Miracle Garden. Ogród Cudów w Dubaju największy ogród kwiatów na świecie - rośnie ich tam aż 45 milionów! Jedną z najważniejszych atrakcji jest pokryty kwiatami, pełnowymiarowy samolot Airbus A380

Gdzie spać? Propozycje noclegów w Dubai Marina

Nagromadzenie hoteli w tej dzielnicy jest imponujące. Warto zatrzymać się tu chociaż na jedną noc, aby móc spokojnie zwiedzić dzielnicę, bez konieczności czasochłonnych podróży metrem.

Moje propozycje noclegów w Dubai Marina:

 • Bombay Backpackers DXB - kolejna propozycja hostelu, który oferuje wysoki jak na swoją specyfikę standard i znajduje się w dobrej lokalizacji,
 • Rove Dubai Marina - komfortowe pokoje z dobrym wyposażeniem dla osób, które cenią sobie dobrą lokalizację i wysoki standard.

2. Umm Suqeim i Jumeirah

Dzielnica miasta bezpośrednio sąsiaduje z Dubai Marina i obejmuje największe miejskie plaże. Im dalej od linii brzegowej, tym zabudowa staje się mniej luksusowa, oddając prym niskim budynkom mieszkalnym.

Jak dojechać do Umm Suqeim i Jumeirah? Czerwoną linią metra do stacji Dubai Internet City, dalej autobusem linii X28 w kierunku Lulu Village. Wysiadamy na przystanku Burj Al Arab Hotel.

W dzielnicy Umm Suqeim znajdziemy jeden z symboli Dubaju - przybierający kształt żagla hotel Burj Al Arab, jeden z najbardziej luksusowych hoteli świata.

Skomunikowanie z resztą miasta zapewnia czerwona linia metra, przebiega ona jednak na tyle daleko od wybrzeża, że aby dotrzeć w rejon plaż, musimy skorzystać dodatkowo z miejskiego autobusu lub taksówki.

Tuż obok znajduje się ciekawy architektonicznie kompleks handlowo-usługowo-mieszkalny Madinat Jumeirah. W Jumeirah trafimy na jedyny w mieście meczet otwarty dla osób niebędących muzułmanami - Jumeirah Mosque.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Dubaju i wybierz najlepszą ofertę

Madinat Jumeirah

Madinat Jumeirah to zespół budynków i układ kanałów imitujących dawną, arabską osadę. Twór ten jest próbą odtworzenia w centrum nowoczesnego Dubaju klimatu starych, arabskich targów wypełnionych towarami z wielu zakątków świata.

Widok na Burj Al Arab z Madinat Jumeirah

Wnętrze bazaru zrobiło na mnie jednak dość obojętne wrażenie. Stragany błyszczą nowością, dookoła jest nieskazitelnie czysto, a co kilka kroków trafić możemy na drogowskazy prowadzące do kolejnych sektorów bazaru.

Szansę na zagubienie się w zawiłościach krętych, wąskich uliczek arabskich suków, tak pociągającą chociażby w marokańskich bazarach, prawie całkowicie wyeliminowano.

W skład kompleksu wchodzą również ekskluzywne hotele, apartamenty i dedykowane im plaże.

Niedaleko Madinat Jumeirah znajduje się ogromne centrum handlowe - Mall of the Emirates z nietypową jak na Bliski Wschód atrakcją. Znajduje się tam... kryty stok narciarski Ski Dubai. To największy zamknięty dachem stok narciarki na świecie.

Hotel Burj Al Arab

Z uliczek i kanałów bazaru roztacza się ciekawy widok na hotel Burj Al Arab. Miejsce przyciąga swoją malowniczością i stylizowaną na historyczną, arabską architekturą.

Hotel Burj Al Arab (z arabskiego: wieża Arabów) powstał w 1999 r., stając się jednym z najwyraźniej wyróżniających się projektów budowlanych Dubaju. Budynek w kształcie żagla powstał na wyspie usypanej kilkaset metrów od linii brzegowej.

Widok na Burj Al Arab z Madinat Jumeirah

Wnętrze hotelu jest niewyobrażalnie luksusowe - do tego stopnia, że organ oceniający jakość hoteli uznał, że udogodnienia zasługują na oddzielną, przekraczającą standard pięciu gwiazdek kategorię "lux".

Garaż pełen Rolls Royce'ów, lądowisko dla helikopterów czy apartamenty o powierzchni przekraczającej 700 metrów kwadratowych mówią wiele o tym, czego możemy spodziewać się po Burj Al Arab. Na jednego gościa hotelu przypada aż 6 pracowników obsługi.

Cena za nocleg? Nawet ponad 20 000 dolarów.

ZWIEDZAJ DUBAJ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup mapkę z ponad 100 najważniejszymi punktami Dubaju - atrakcje, plaże, kawiarnie, restauracje, punkty widokowe, muzea i... polecane noclegi.

Meczet Jumeirah (Jumeirah Mosque)

W tej części miasta znajduje się również jedyny w mieście, otwarty dla turystów meczet Jumeirah. Budynek meczetu widnieje na banknocie o nominale 500 AED.

W ramach płatnego wstępu do meczetu stajemy się uczestnikiem prezentacji prowadzonej przez pracowników opiekującej się meczetem fundacji. Dostajemy szansę bliższego poznania zarówno uroków budynku, jaki i podstawowych zasad kultury muzułmańskiej.

Płynnie władający językiem angielskim przewodnik opowiada o pięciu filarach islamu, sposobie życia zgodnym z muzułmańskimi prawami, stosunku wiary do kobiet. Jeżeli Dubaj jest Twoim pierwszym zetknięciem się z krajem muzułmańskim, 90-minutowe spotkanie będzie okazją do chociażby pobieżnego zrozumienia kultury panującej w tego rodzaju państwach.

Jumeirah Mosque

W meczecie obowiązuje skromny strój, który zakrywa ramiona i kostki. Kobiety muszą dodatkowo osłonić włosy. Przed wejściem do meczetu można wypożyczyć za darmo odpowiedni strój. Przewodnik nie boi się niewygodnych pytań gości i jest niezwykle otwarty - wystarczy znaleźć w sobie odwagę do publicznego przedstawienia swoich wątpliwości.

Nie jest wymaga wcześniejsza rezerwacja, aby wejść do meczetu. Oczekiwanie na rozpoczęcie zwiedzania umilić może arabska kawa, herbata i liczne przekąski, dostępne w ramach opłaty za wstęp.

Etihad Museum

W zasięgu spaceru od Jumeirah Mosque znajduje się jedno z najmłodszych muzeów w Dubaju - Etihad Museum. Miejsce to poświęcone jest historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pełniąc funkcję czegoś na wzór muzeum narodowego.

Szczegóły zwiedzania Etihad Museum, ceny biletów i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej

Dziedziniec Etihad Museum

Obiekt wzniesiono tuż obok Union House - budynku, w którym w 1971 r. podpisano akt unii między 7 emiratami dający początek nowemu państwu.

Ekspozycja opowiada w ciekawy, multimedialny sposób historię negocjacji aktu unii, wspominając również sylwetki 7 szejków - założycieli państwa, z naciskiem na postać pierwszego prezydenta kraju, szejka Zayeda bin Sultan Al Nahyan.

Wnętrze Etihad Museum

Swoje miejsce znalazła również wystawa poświęcona krajowej armii, mocno zaangażowanej na przestrzeni lat w działania w sąsiadujących państwach. Poza ciekawą ekspozycją i interesującymi filmami, cyklicznie odtwarzanymi w wyciemnionych salach muzeum, sam budynek jest ciekawy architektonicznie.

Gdzie spać? Propozycje noclegów w Umm Suqeim i Jumeirah

Noclegi w rejonie Madinat Jumeirah i hotelu Burj Al Arab są niesamowicie drogie. Polecam Ci dojechać w ten rejon, aby zobaczyć te miejsca, a zakwaterowanie przenieść do dzielnicy Jumeirah.

Propozycje noclegów w Umm Suqeim i Jumeirah:

 • Park Regis Boutique Hotel - jedyny hotel w okolicach Madinat Jumeirah, który oferuje przystępną cenę. Nie polecam jednak zatrzymywania się w tej części Dubaju,

Linia brzegowa w tych dzielnicach jest w większości udostępniona do plażowania. Można spodziewać się tu czystych plaż z dostępem do pryszniców, wypożyczalni leżaków i parasoli.

3. Downtown Dubai (z Burj Khalifa i Dubai Mall)

W Downtown Dubai wszystko musi być "naj" - największe, najwyższe, najdroższe. Wizytówką tej części miasta jest najwyższy na świecie wieżowiec - Burj Khalifa. U stóp mierzącego 828 metrów Burj Khalifa zlokalizowano olbrzymie centrum handlowe Dubai Mall.

Jak dojechać do Downtown Dubai? Czerwoną linią metra, stacja Burj Khalifa/Dubai Mall. Do obu budynków prowadzi ponad kilometrowy, nadziemny korytarz poprowadzony wprost ze stacji metra.

Dubai Mall po brzegi wypełniony jest absurdalnie drogimi sklepami i posiada wśród swoich atrakcji akwarium wypełnione m.in. rekinami.

Powstałe przy Burj Khalifa sztuczne jezioro Burj Lake przyciąga wieczorami tłumy widzów, czekających na pokazy fontanny Dubai Fountain, wystrzeliwującej wodę najwyższej spośród działających na świecie fontann.

Dzielnica Downtown Dubai

Położony naprzeciw centrum handlowego Souk Al Bahar to kolejne w mieście miejsce handlu, stylizowane na dawny, arabski bazar.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Burj Khalifa

Burj Khalifa to widoczny z wielu kilometrów symbol współczesnego Dubaju. Budynek szczycił się w momencie otwarcia aż 7 rekordami związanymi z jego wysokością:

 • najwyższy budynek na świecie,
 • najwyższa wolnostojąca konstrukcja na świecie,
 • budynek posiadający największą liczbę pięter,
 • najwyżej położone, stale zamieszkane piętro,
 • najwyżej położony, zewnętrzny taras widokowy (452 metry) - rekord utracony w 2011 r. na rzecz Canton Tower w Chinach,
 • posiadanie windy z najdłuższym szybem (obejmuje 140 pięter),
 • najwyższa winda serwisowa.
Burj Khalifa widziany z Dubai Mall

Iglica Burj Khalifa widoczna jest nawet z 95 kilometrów. Windy poruszają się z prędkością aż 10 m/s (36 km/h), będąc jednymi z najszybszych na świecie.

Pierwotnie nazywany Burj Dubai, swą ostateczną nazwę zawdzięcza obecnemu prezydentowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Widok z Burj Khalifa

Szejk Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan w czasie kryzysu wspomógł finansowo jego budowę, pozwalając zakończyć projekt zgodnie z założeniami.

Burj Khalifa osiąga wcześniej dla mnie niewyobrażalne 828 metrów, a punkty widokowe znajdują się na 124. (465 metrów) oraz 148. piętrze (555 metrów). O ile zabudowa Dubaju z poziomu ulicy wygląda powalająco, to obserwacja miasta z tarasu widokowego na Burj Khalifa może być nieco rozczarowująca.

Widok z Burj Khalifa

Powietrze w mieście jest często bardzo nieprzejrzyste, przez co trudno dostrzec chociażby archipelag sztucznych wysp The World, czy niezbyt odległe krańce zabudowy miasta.

Skorzystałem z niższego tarasu widokowego, głównie przez wzgląd na prawie trzykrotnie (!) niższą cenę za wstęp.

Gdzie spać w Dubaju?

CECHY OBIEKTU
leży w dzielnicy Dubai Marina
bliskość stacji metra

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzone pokoje
bliskość stacji metra

CAŁY APARTAMENT

Citadines Metro Central

CECHY OBIEKTU
dostępny aneks kuchenny
bliskość stacji metra

Centrum handlowe Dubai Mall

Wejście do Burj Khalifa dla turystów znajduje się w drugim pod względem wielkości centrum handlowym świata - Dubai Mall, zlokalizowanym w sąsiedztwie wieżowca.

Dubai Mall gości w swych murach ponad 1200 sklepów i odwiedzane jest rocznie przez ponad 100 milionów osób. To tak, jakby wszyscy mieszkańcy Polski przeszli przez to miejsce 2,5 razy w roku.

Poza sklepami większości liczących się na świecie marek, 120 restauracjami i setkami punktów usługowych, Dubai Mall oferuje również namiastkę oceanicznego klimatu.

W znajdującym się w Dubai Mall akwarium żyją przedstawiciele ponad 300 gatunków, w tym liczna gromadka rekinów. Podwodny świat można obserwować bezpłatnie, w przerwach od zakupowego szaleństwa.

Wstęp do tunelu pod akwarium i do podwodnego zoo jest biletowany. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie akwarium. Atrakcja z gatunku tych, za które moim zdaniem nie warto płacić, szczególnie tak dużej kwoty.

Wnętrze galerii handlowej Dubai Mall

Jeśli zdecydujemy się opuścić klimatyzowane wnętrza Dubai Mall, to na otoczonym z każdej strony wieżowcami i galerią handlową dziedzińcu trafimy na sztuczne jezioro Burj Lake.

Wieczorami okolica ta zapełnia się tłumem oczekujących na pokaz miejskiej fontanny Dubai Fountain. Wodno-muzyczne widowisko rozpoczyna się codziennie o 18:00 i pokazywane jest co 30 minut, do 23:00.

Downtown Dubai wieczorem
Pokaz Dubai Fountain
Pokaz Dubai Fountain

Przejechałem pół miasta, aby zobaczyć podobno największą na świecie tańczącą fontannę przy Dubai Mall i niesamowicie się rozczarowałem.

Pokazy nie są zorganizowane tak, jak zdążyliśmy się przyzwyczaić w Europie. Zamiast kilkunastominutowych programów, co 30 min włączana jest wybrana piosenka (tradycyjna arabska lub bardziej współczesna), woda i światło szaleją przez 2-3 minuty i na tym kończy się całość imprezy.

W przerwach można dodatkowo poobserwować zamieniający się w olbrzymi wyświetlacz Burj Khalifa. Mam nadzieję, że po prostu nie miałem tego dnia szczęścia i trafiłem na mocno okrojony program.

Jeżeli pokazy zorganizowane są właśnie w taki sposób, to zdecydowanie lepsze wrażenie zrobi na Was pokaz wrocławskiej fontanny multimedialnej.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Souk Al Bahar

Po przeciwnej stronie jeziora zbudowano kolejny, stylizowany na historyczny arabski bazar - Souk Al Bahar (Bazar Żeglarza). Wnętrza są przestronne, nieskazitelnie czyste, pachną mieszanką przypraw i perfum. Miejscu zdecydowanie brakuje klimatu, bo jest jedynie imitacją prawdziwego, arabskiego suka.

Mając jednak na uwadze, że jeszcze kilka lat temu dzielnica Downtown nie istniała i jak większość terenów została wydarta pustyni, nie można szukać w niej historycznego kontekstu.

Souk Al Bahar w Dubaju

Aby spotkać się z autentycznością, polecam odwiedzić bazary w dzielnicy Deira, o których opowiem za kilka akapitów.

Nabrzeżna promenada przy Souk Al Bahar daje możliwość zrobienia wieżowcowi Burj Khalifa dobrego zdjęcia, mieszcząc w kadrze całą konstrukcję wieży. Jeśli fotografujemy spod Dubai Mall, może to być nie lada wyzwaniem.

Gdzie spać? Propozycje noclegów w Downtown Dubai

Downtown to dzielnica, do której warto i zwiedzić najważniejsze punkty, ale nie koniecznie warto planować noclegu w tej okolicy.

Z racji bliskości najwyższego budynku świata, ceny noclegów są wysokie.

Propozycje noclegów w Downtown Dubai:

 • Ramada Downtown Dubai - nowoczesny hotel z pokojami, które zapewniają widok na Dubai Fountain. Świetne, nowoczesne wyposażenie i nienaganna czystość.

4. Bur Dubai

Zwiedzanie Dubaju oparłem w początkowym etapie na poznawaniu nowej architektury miasta, dzięki której zyskało ono dużą popularność wśród turystów. Zbliżając się jednak do Bur Dubai, zaczynamy wsiąkać w historyczną, tradycyjną formę organizacji miasta i bliżej poznawać wspaniałą, arabską kulturę.

Jak dojechać do Bur Dubai? Zieloną linią metra do stacji Al Fahidi (dla zwiedzających dystrykt Al Fahidi, Dubai Museum, Wielki Meczet) lub do stacji Al Ghubaiba (dzielnica Al Shindagha, Bur Dubai Souq, przystań łódek abra).

Bur Dubai i znajdująca się po drugiej stronie Dubai Creek to historyczne dzielnice Dubaju, które rywalizują między sobą o miano najstarszej dzielnicy miasta. Niezależnie od rozstrzygnięcia - czuję, że Ci się tutaj spodoba. Stary Dubaj ma w sobie wiele uroku. ;)

Stacja Al Ghubaiba

W Bur Dubai, jeszcze w latach 50. XX w., kwitło życie rybackiej osady, nieposiadającej dostępu do elektryczności ani bieżącej wody.

Po dostosowaniu Dubai Creek do ruchu większych statków, Dubaj otworzył się na handel morski z Indiami, Afryką i Półwyspem Arabskim. Wtedy rozpoczęło się przekształcanie wioski w dynamiczny ośrodek handlu.

Dzielnica Bur Dubai widziana z Dubai Creek

W Bur Dubai zamiast wieżowców znajdziemy arabskie targi (souki), a ekskluzywne restauracje znane z nowej części miasta ustępują miejsca tanim barom serwującym dania z Dalekiego Wschodu.

Zbliżając się do kanału Dubai Creek, trafiamy na dwa zabytkowe dystrykty - Al Fahidi i Al Shindagha.

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DUBAJU

Kup interaktywną mapkę atrakcji, muzeów, plaż, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Dubaju.

Zwiedzaj Dubaj z wygodną mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Al Fahidi (inaczej zwany Bastakiya Quarter), który zamieszkiwany był pierwotnie przez handlarzy pereł i tkanin, po kompleksowej renowacji jest dziś wypełniony małymi galeriami sztuki i muzeami.

Podobnie rzecz ma się w rejonie Al Shindagha, który był domem dla śmietanki towarzyskiej dawnych czasów - szejków i bogatych handlarzy.

Spacer po dzielnicach daje okazje do poznania dawnej architektury miasta. Liczne domy wyposażone są w ciekawe konstrukcje zwane wieżami wiatrowymi, które dawniej były jedynym ratunkiem przed nieludzko wysokimi temperaturami.

W Bur Dubai znajduje się Dubai Museum, które przeprowadza swoich gości przez historię osadnictwa w rejonie miasta i opowiada o rozwoju tych terenów. Po sąsiedzku położony Wielki Meczet (Grand Mosque) szczyci się posiadaniem najwyższego w Dubaju minaretu. Niestety, osoby niebędące muzułmanami nie mają do niego wstępu.

Wielki Meczet w Dubaju

Spacerując wzdłuż Dubai Creek, w rejonie Dubai Museum i Wielkiego Meczetu, pierwszy raz miałem kontakt z dubajskim, tradycyjnym targiem.

Bur Dubai Souq to miejsce wypełnione handlarzami, którzy zrobią wszystko, aby zaciągnąć klientów właśnie do swojego straganu. Będą oferować najlepszej jakości przyprawy w wyjątkowych cenach, spróbują zarzucić na głowę turysty atłasowe chusty - rzekomo "only for photos!", a w końcu spróbują sprzedać przyjezdnemu cokolwiek.

Miejsce jest trudne do przemyślanego sfotografowania, bo zatrzymanie się na chwilę wiążę się ze zmasowanym atakiem sprzedawców.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Dubaju i wybierz najlepszą ofertę

Historyczna dzielnica Al Fahidi

Historyczna dzielnica Al Fahidi znajduje się kilkaset metrów od stacji metra o tej samej nazwie i sięga aż do wybrzeża Dubai Creek. Wąskie uliczki wijące się między piaskowymi, tradycyjnymi domostwami z wieżami wiatrowymi, prowadzą turystów do licznych galerii sztuki i kameralnych, prywatnych muzeów.

Przewodnik szczególnie polecał darmowe muzeum kawy (Coffee Museum) oraz posiadające w swoich zbiorach prawie 500 eksponatów muzeum numizmatyczne (Coin Museum). Wizytę w dzielnicy najlepiej zaplanować w dowolny dzień poza piątkiem, kiedy to wszystkie główne atrakcje są zamknięte.

Zabudowania dzielnicy Al Fahidi w Dubaju
Zabudowania dzielnicy Al Fahidi w Dubaju
Zabudowania dzielnicy Al Fahidi w Dubaju
Zabudowania dzielnicy Al Fahidi w Dubaju
Zabudowania dzielnicy Al Fahidi w Dubaju
Zabudowania dzielnicy Al Fahidi w Dubaju
Zabudowania dzielnicy Al Fahidi w Dubaju

W Al Fahidi zachowano pozostałości po dubajskich murach miejskich z XIX w. Tuż przy wodach Dubai Creek znaleźć można meczet Al Farooq, możliwy do zwiedzania jedynie z zewnątrz.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Dubai Museum i Fort Al Fahidi

W gmachu wybudowanej pod koniec XVIII w. dawnej twierdzy Al Fahidi, najstarszego budynku istniejącego w Dubaju, utworzono w 1971 r. miejskie muzeum. W Dubai Museum można poznać historię osadnictwa na tej ziemi - od czasów beduińskiej wioski do stania się światową metropolią.

Dhow przed Dubai Museum
Wnętrza Dubai Museum

Na dziedzińcu twierdzy urządzono ekspozycję, prezentującą m.in. arisz, czyli letni dom arabski oraz dawne łodzie rybackie zwane dau (ang. dhow). Liczne dioramy, które zajmują podziemną część muzeum, odtwarzają stanowiska pracy poławiaczy pereł, handlarzy przyprawami i ziołami, kowali, krawców.

Eksponaty są szczegółowo opisane w języku angielskim i arabskim. Wystawy opowiadają o wielu aspektach życia Dubaju - poruszają tematy islamu i arabskiej kultury, roli handlu, sposobu pozyskiwania wody na potrzeby miasta, czy roli wielbłądów i innych zwierząt w codziennych życiu mieszkańców.

Wnętrza Dubai Museum
Wnętrza Dubai Museum
Wnętrza Dubai Museum

Na zwiedzanie Dubai Museum musicie przeznaczyć przynajmniej 1,5 godziny, nie pomijając ciekawych opisów umieszczonych przy kolejnych ekspozycjach.

Wizytę w Dubai Museum zaplanujesz łatwo dzięki stronie internetowej muzeum. Znajdziesz tam godziny otwarcia muzeum i ceny biletów wstępu. 

Nieopodal Dubai Museum znajduje się przystań tradycyjnych dubajskich łódek zwanych abrami.

Za niewielką opłatą (dosłownie kilka AED), w zależności od rodzaju łódki - możemy przedostać się na drugą stronę kanału, do dzielnicy Deira. Abry odpływają z każdej przystani co kilka minut.

Abra na tle dzielnicy Bur Dubai w Dubaju
Abra na tle dzielnicy Bur Dubai w Dubaju

Piękne widoki i orzeźwiający wiatr powodowały, że kilkukrotnie płynąłem abrą tylko po to, żeby za chwilę złapać powrotny kurs i wrócić do miejsca startu.

Poza standardowymi trasami, część właścicieli łódek zaproponuje dłuższą wycieczkę objazdową po wybranej przez nas trasie.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Al Shindagha

W północnej części Bur Dubai, tuż przy stacji metra Al Ghubaiba, znajduje się drugi z historycznych dystryktów miasta - Al Shindagha.

W pierwszej połowie XX w. dzielnica była zamieszkiwana przez najważniejsze osobistości Dubaju - szejków i ich rodziny oraz najbogatszych kupców. Po kompleksowej renowacji i odbudowie, rejon ten wypełnił się obecnie tematycznymi muzeami.

Dzielnica Al Shindagha w Dubaju
Dzielnica Al Shindagha w Dubaju

Udostępniony do zwiedzania jest dom szejka Saeeda Al Maktoum, dziadka obecnego władcy Dubaju. W domu znajdziemy kolekcję ciekawych zdjęć przedstawiających miasto w latach 1940-1950.

W innych budynkach dzielnicy znajdziemy m.in. wystawy starych, urzędowych dokumentów i bogate zbiory historycznych map. Spacerując po dzielnicy warto zaglądać do kolejnych domów, ponieważ wiele z nich jest udostępnionych do bezpłatnego zwiedzenia.

Dzielnica Al Shindagha w Dubaju
Wieża wiatrowa w Dubaju

Jednym z moich ciekawszych odkryć było muzeum poświęcone osadzie Saruq Al-Hadid.

Na początku zwiedzania wyświetlane są dwa filmy. Jeden z nich informuje, że prace archeologiczne zapoczątkowano dzięki przypadkowemu odkryciu dokonanemu przez szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktoum.

ZWIEDZAJ DUBAJ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup mapkę z ponad 100 najważniejszymi punktami Dubaju - atrakcje, plaże, kawiarnie, restauracje, punkty widokowe, muzea i... polecane noclegi.

Podczas lotu śmigłowcem nad pustynią, szejk zauważył ślady, które po późniejszym zbadaniu przez archeologów okazały się pozostałościami po osadzie z epoki żelaza. Dokładniejsze wykopaliska odsłoniły przez badaczami rozległą, dobrze rozwiniętą osadę, która mogła pełnić funkcję fabryki broni dla innych osad w tym rejonie.

Ludność zamieszkująca osadę znała również wartość złota. Odkryto wiele ozdób oraz przedmiotów wykonanych z tego metalu, których przeznaczenie nie jest do dziś poznane. Wstęp do muzeum kosztuje 20 AED, co jest bez wątpienia dobrą inwestycją.

Eksponaty w muzeum Saruq Al-Hadid w Dubaju
Eksponaty w muzeum Saruq Al-Hadid w Dubaju
Eksponaty w muzeum Saruq Al-Hadid w Dubaju

Kończąc zwiedzanie Bur Dubai z uśmiechem, warto odwiedzić jeszcze Muzeum Wielbłąda (Camel Museum). Wszak dla Arabów wielbłąd to niezwykłe zwierzę, którego rola w kulturze jest nie do pominięcia.

Gdzie spać? Propozycje noclegów w Bur Dubai

W Bur Dubai oferta hoteli i hosteli jest bardzo szeroka. Obok Deiry, to moim zdaniem najprzyjemniejsza dzielnica Dubaju. Nie ma tu już przytłaczających wieżowców, życie płynie wolniej, a więc i zakwaterowanie wydaje mi się być bardziej komfortowe.

Propozycje noclegów w Bur Dubai:

 • Four Points by Sheraton Bur Dubai - komfortowy hotel w najwyższym standardzie, tuż obok stacji metra Burjuman w sercu dzielnicy Bur Dubai. W zasięgu spaceru od historycznej Al Fahidi i Dubai Creek. 
 • Better Living Hotel Apartments - hotel w przystępnych cenach dla osób, którą chcą być jak najbliżej atrakcji dzielnicy Bur Dubai. Dostępne pokoje z mini aneksem kuchennym. 

5. Deira

Deira to dzielnica, która zupełnie burzy postrzeganie Dubaju jako ociekającego bogactwem miasta pełnego drapaczy chmur.

Jak dojechać do Deiry? Zieloną linią metra do stacji Al Ras (szkoła Al Ahmadiya, targi złota, przypraw, perfum) lub Baniyas Square (wschodnia część dzielnicy).

Ulice Deiry są pełne ludzi, z których obecnością musi pogodzić się chaotyczny ruch uliczny. Wielonarodowa mieszanka mieszkańców spędza większość dnia poza domami, handlując towarami wszelkiej maści, prowadząc bary i restauracje lub po prostu rozmawiając ze sobą i grając w gry planszowe i kości.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Dzielnica tętni swoim własnym życiem, ignorując lejący się z nieba żar i będąc z dala od wyścigu szczurów, który rozgrywa się po drugiej stronie Dubai Creek, w biznesowym centrum miasta.

Uliczki dzielnicy Deira w Dubaju
Uliczki dzielnicy Deira w Dubaju

Największą wartość historyczną ma rejon Al Ras, znajdujący się tuż obok ujścia Dubai Creek do Zatoki Perskiej.

Nabrzeże pełne jest nadgryzionych przez ząb czasu łodzi rybackich, nazywanymi tutaj dau (ang. dhow). Deira jest domem licznych suków handlujących perfumami, przyprawami, rybami czy złotem.

Targ złota wypełniony jest sklepami jubilerskimi, w których odbywa się 25% wszystkich światowych transakcji w handlu tym metalem. Ulice Deiry stwarzają szansę na poznanie kuchni wielu krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Imigranci z Indii, Pakistanu czy Sri Lanki prowadzą tutaj własne, niewielkie biznesy.

Za ułamek ceny dań z nowej części miasta, możemy w nich spróbować dań o nazwach niemożliwych do wypowiedzenia, a przy tym świetnie smakujących.

Gdzie spać w Dubaju?

CECHY OBIEKTU
leży w dzielnicy Dubai Marina
bliskość stacji metra

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzone pokoje
bliskość stacji metra

CAŁY APARTAMENT

Citadines Metro Central

CECHY OBIEKTU
dostępny aneks kuchenny
bliskość stacji metra

Kilkaset metrów od stacji metra Al Ras znajdują się dwa ważne z punktu widzenia historycznego budynki.

Al Ahmadiya to pierwsza publiczna szkoła podstawowa w mieście, ufundowana przez handlarza perłami, szejka Ahmeda bin Dalmouka. Do placówki uruchomionej w 1912 r. wstęp mieli wyłącznie chłopcy. Nauczano tutaj matematyki, astronomii, literatury, arabskiej kaligrafii oraz nauk związanych z Koranem.

Obiekt stracił swoją pierwotną rolę w 1963 r., a jeszcze niedawno gościł w swoich wnętrzach wystawy dotyczące prowadzonych tu dawniej zajęć. Jakość i forma prezentowanych informacji budziła przez lata zastrzeżenia odwiedzających, przez co w trakcie mojej wizyty w Dubaju obiekt był zamknięty z powodu kompleksowego remontu.

Heritage House w Deirze, w Dubaju

Nie miałem też szczęścia z sąsiadującym ze szkołą Domem Dziedzictwa (ang. Heritage House), pierwotnie należącym do tego samego handlarza perłami. Zbudowana w 1890 r., dawna rezydencja kupca, została zamieniona w wystawę poświęconą życiu codziennemu w początku XX w.

Od lat 40. XX w., emirat Dubaju jest jednym z największych na świecie rynków złota.

Przekonać się o tym można odwiedzając Targ Złota (ang. Gold Souq), szczelnie wypełniony przez dziesiątki sklepów jubilerskich. Złota poświata bije z każdej sklepowej witryny, a jubilerzy prześcigają się w pomysłach na zachęcanie do odwiedzania właśnie ich sklepu. Ceny złotych ozdób sprowadziły mój spacer uliczkami targu wyłącznie do podziwiania wystaw.

Targ złota w dzielnicy Deira w Dubaju

Tuż przy Dubai Creek znajduje się Targ Przypraw (ang. Spice Souq), który hipnotyzuje unoszącymi się w jego sąsiedztwie zapachami ziół, suszonych owoców i rozpalanych przez sprzedawców kadzideł.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Kolejne godne polecenia suki to Targ Perfum (ang. Perfume Souq), Targ Naif i Przykryty Targ (ang. Covered Souq).

Targ złota w dzielnicy Deira w Dubaju
Targ złota w dzielnicy Deira w Dubaju

Podczas wizyty w Deirze trzeba mieć się na baczności. Dziesiątki podejrzanych sprzedawców będą próbować wcisnąć turystom rzekomo oryginalne torebki Prady i Louis Vuitton i zegarki Rolexa.

Dhow na przystani w Dubaju

Będą również zachęcać do kupna wątpliwej jakości przypraw w "okazyjnej" cenie. Handel w państwach arabskich wymaga od turystów dużej asertywności.

Gdzie spać? Propozycje noclegów w Deirze

W Deirze spędziłem większość mojego pobytu w Dubaju. Hotele były tutaj najtańsze, a dzielnica była dla mnie najciekawsza.

Wieżowce szybko się nudzą, ale arabska kultura - absolutnie nie. W dzielnicy Deira oferta hoteli i apartamentów jest nie gorsza niż w innych częściach miasta, a ceny są często znacznie niższe.

Propozycje noclegów w Bur Dubai i Deirze:

 • Royal Continental Hotel - hotel, w którym spędziliśmy większość pobytu w Dubaju. Nieco oddalony od centrum dzielnicy, ze stacją metra w zasięgu 10-minutowego spaceru,
 • Mark Inn Hotel Deira - kolejny obiekt, z którego korzystaliśmy. Dość kameralny, wysoki standard, bardzo dobra lokalizacja w sercu dzielnicy.

Co jeszcze warto zobaczyć w Dubaju? Lista nietypowych i nieoczywistych atrakcji Dubaju

Jeszcze Ci mało? W porządku! Przygotowałem dodatkową listę nietypowych i nieoczywistych miejsc, które warto odwiedzić w Dubaju. Jeśli okaże się, że w Dubaju zatrzymasz się na dłużej, na pewno przyda Ci się przynajmniej kilka pozycji z tej listy.

Oto propozycje miejsc, które możesz odwiedzić w ramach dodatkowego, nadprogramowego zwiedzania Dubaju:

 • Dubai Garden Glow - idealne miejsce dla miłośników świateł i pięknych iluminacji. Park rozrywki, w którym spodoba się dzieciom, ale również dorosłym, którzy mają artystyczne zacięcie. Spora przestrzeń gastronomiczna.
 • Dubai Desert Conservation Reserve i przygody na pustyni - położenie Dubaju zachęca, żeby przynajmniej na chwilę wyskoczyć na pustynię i spróbować aktywności, które są w ofertach lokalnych biur podróży i organizatorów rozrywki,
 • Kite Beach - jedna z najpopularniejszych plaż Dubaju, ulubione miejsce miłośników sportów wodnych - kitesurfingu, wakeboardingu i paddleboardingu (od czego plaża wzięła swoją nazwę). Więcej plaż znajdziesz na interaktywnej mapce atrakcji Dubaju.
 • Dubai Opera - kolejna z ciekawych atrakcji w okolicach wieżowca Burj Khalifa. W budynku opery mieści się 2000 widzów. Budynek ciekawy architektonicznie i oferujący bogaty program artystyczny - może się okazać, że niektóre z przedstawień przypadną Ci do gustu.
 • Legoland® Dubai - duży park rozrywki dla dzieci i rodzin, w którym tematem przewodnim są oczywiście klocki LEGO. Niby atrakcja dla młodszych, ale dla mnie klocki LEGO to nadal wielka frajda. Policzono, że na dzieci czeka ponad 60 klockowych atrakcji.

Najlepsze kawiarnie i restauracje w Dubaju - gdzie warto pójść?

W Dubaju wszystkiego jest... dużo. Masa interesującej architektury, rekordy budowlane, tłumy ludzi z całego świata. Ciekawa jest również scena lokalnych restauracji i kawiarni. Nie sposób opisać wszystkich, ale poniżej wypisałem dla Ciebie po 3 przykłady ciekawych lokali.

Proponowane kawiarnie, które warto odwiedzić:

 • Oh Sugar Cafe - kawiarnia pełna różowych akcentów, z wygodnymi siedzeniami i przytulną atmosferą. Warto spróbować wypieków z tej kawiarnio-cukierni (o ile nie jest się akurat na diecie bezglutenowej).
 • Forever Rose Cafe - miejsce jak z obrazka, i to dosłownie. W środku kawiarnia wygląda jakby była naszkicowana. Genialne miejsce z dobrą kawą i dużym potencjałem fotograficznym.
 • Boston Lane - piękne, pomalowane na pastelowe barwy wnętrze i atmosfera idealna do powolnej, porannej kawy. Jedna z ładniejszych kawiarni, w jakich miałem okazję być w czasie pobytu w Dubaju.

Proponowane restauracje, do których warto zajrzeć:

 • High Joint - podobno jedna z najlepszych burgerowni w Dubaju. Jeśli jesteś miłośnikiem takich kuchni to definitywnie powinieneś zajrzeć do tego miejsca.
 • Texas Roadhouse - propozycja dla miłośników steków. Klimat restauracji typu fast-food i dość prosty wystrój, ale jeśli masz ochotę na smacznego steka to z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz go właśnie tutaj.
 • Raju Omlet - przytulna restauracja serwująca pyszne śniadania. Ogromny wybór omletów, kanapek i rollsów. Jeśli myślisz o porządnym śniadania to w Raju Omlet się na tym znają.

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DUBAJU

Kup interaktywną mapkę atrakcji, muzeów, plaż, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Dubaju.

Zwiedzaj Dubaj z wygodną mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Gdzie się zatrzymać? Propozycje noclegów w Dubaju

Zwiedzanie Dubaju z podziałem na dzielnice sprawdziłem na własnej skórze i byłem zadowolony z takiego planowania.

Jeśli w Dubaju spędzicie 5-7 dni i będziecie chcieli poznawać miasto w podobnym systemie, warto zaplanować noclegi w dwóch miejscach - w rejonie Dubai Marina, a później w Burj Dubai lub w Deirze.

Moje propozycje noclegów przedstawiłem oddzielnie dla każdej dzielnicy. Jeśli wygodniej będzie Ci zobaczyć miejsca, w których sam zatrzymałbym się jadąc do Dubaju jeszcze raz - pomoże Ci poniższa lista.

Gdzie spać w Dubaju?

CECHY OBIEKTU
leży w dzielnicy Dubai Marina
bliskość stacji metra

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzone pokoje
bliskość stacji metra

CAŁY APARTAMENT

Citadines Metro Central

CECHY OBIEKTU
dostępny aneks kuchenny
bliskość stacji metra

Booking.com

Ile zajmuje zwiedzanie Dubaju? Ile czasu poświęcić na miasto?

Dubaj to dla mnie miasto z gatunku tych, do których przyjeżdża się turystycznie tylko raz w życiu.

Gdy odwiedzisz już wszystkie miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć w Dubaju to uznasz, że ten punkt na podróżniczej mapie masz już odhaczony. Do Dubaju wrócisz pewnie z okazji lotniczej przesiadki w drodze np. do wschodniej Azji.

Tydzień w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wystarczy, żeby w niespiesznym tempie poznać najważniejsze atrakcje Dubaju i odwiedzić również Abu Dhabi. Na zwiedzanie Dubaju zaplanuj 5-6 dni.

Jeśli pochłoną nas jednak galerie sztuki, kolejne muzea, a czasami będziemy chcieli po prostu poplażować - czas zacznie się szybko kurczyć. Szczególnie widać to latem, gdy temperatura w mieście zmusza turystów do częstego uciekania do hotelowej klimatyzacji.

No i centrum handlowe Dubai Mall. Tu możesz przepaść na długie godziny i dni.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Dubaju i wybierz najlepszą ofertę

Podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Wypisałem więc poniżej wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do ZEA.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do ZEA na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z multiwyszukiwarki Momondo.

Wykup ubezpieczenie podróży, a wcześniej sprawdź jego koszty w darmowym kalkulatorze.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii ZEA, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.

Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty ZEA.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Poznałeś właśnie moją listę ponad 25 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Dubaju. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu czujesz, że planowanie zwiedzania Dubaju będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsze. Życzę Ci udanej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i owocnego zwiedzania!

ZWIEDZAJ DUBAJ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup mapkę z ponad 100 najważniejszymi punktami Dubaju - atrakcje, plaże, kawiarnie, restauracje, punkty widokowe, muzea i... polecane noclegi.

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".

ARTYKUŁ PRZECZYTANY?
NALEŻY SIĘ NAGRODA! 

W podziękowaniu mam dla Ciebie kod rabatowy CZYTELNIK na 10% ZNIŻKI w moim sklepie.

 Znajdziesz tam praktyczne ebooki z planami górskich wędrówek i interaktywne mapy atrakcji miast.

Skomentuj artykuł
guest
35 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross