Kłodzko to miasto w górskim otoczeniu Ziemi Kłodzkiej, z ładnym Starym Miastem i górującą nad miastem Twierdzą Kłodzko. Lubię jego atmosferę, którą nadaje mu ładny Rynek, kamienny most przypominający Most Karola w Pradze oraz malownicza Nysa Kłodzka. Kłodzko mijałem w drodze do kłodzkich uzdrowisk albo w Góry Stołowe, aż w końcu zatrzymałem się w Kłodzku i zwiedziłem ciekawe atrakcje, o których opowiem w tym przewodniku.
Po Kłodzku przyjemnie się spaceruje – ważne punkty są blisko siebie, a w centrum nie ma dużego ruchu samochodów. Zwiedzanie Kłodzka to pomysł na jednodniową i weekendową wycieczkę, którą możesz połączyć z górskimi wędrówkami po Ziemi Kłodzkiej.
W artykule pokażę Ci 10 atrakcji i ciekawych miejsc w Kłodzku, które moim zdaniem powinieneś zobaczyć. Będzie trochę historii, architektury oraz militarnych i podziemnych tajemnic. Bierzmy się więc za lepsze poznanie Kłodzka.
Dlaczego warto przyjechać do Kłodzka?
Mające 26 tysięcy mieszkańców Kłodzko to ważny punkt na mapie atrakcji Dolnego Śląska. W mieście widać mieszankę polskich, czeskich i niemieckich wpływów, które manifestują się w układzie miasta, jego architektury i oczywiście historii.
Strategiczne i malownicze umiejscowienie między doliną Nysy Kłodzkiej a Górą Forteczną przez lata powodowało, że Kłodzko było centrum regionu. Ważnym do dzisiaj symbolem tych czasów jest potężna Twierdza Kłodzko górująca tuż nad Starym Miastem.
Duży wpływ na architekturę Kłodzka miała powódź tysiąclecia w 1997 r., która było dla miasta dotkliwa. Wielka woda zniszczyła wiele budynków – głównie na położonej w centrum Wyspie Piasek. Miasto zostało odbudowane, jednak w niektórych miejscach możesz zauważyć ślady po wezbranej wodzie.
Klimatu Kłodzku dodaje bliskość uzdrowisk kłodzkich – Kudowy Zdroju, Polanicy Zdroju i Dusznik Zdroju ze źródłami leczniczych wód mineralnych. Kłodzko jest również bazą wypadową do pieszych wycieczek po górach Ziemi Kłodzkiej, m.in. do pobliskich szczytów Gór Stołowych i Masywu Śnieżnika.
Sprawdź artykuł: 20 atrakcji Gór Stołowych, szlaków i miejsc, które warto zobaczyć
W Kłodzku nagrano dwa odcinki serialu “Czterej pancerni i pies”, a pobliskie Błędne Skały zauważyć możesz w filmach “Opowieści z Narnii – Książę Kaspian” czy też “Przyjaciel Wesołego Diabła”. Przed Tobą moja lista atrakcji Kłodzka, które pomoże Ci zdecydować, co zwiedzić i zobaczyć w mieście.
1. Twierdza Kłodzko
Obowiązkową do zobaczenia atrakcją Kłodzka jest niezaprzeczalnie Twierdza Kłodzko. W skład jej kompleksu wchodzą: Twierdza Główna, fort pomocniczy Owcza Góra oraz fragmenty murów miejskich. Twierdza Główna znajduje się w samym centrum miasta, na szczycie Góry Fortecznej – trudno Ci będzie go nie zauważyć w czasie spaceru po mieście.
Na stronie internetowej Twierdzy Kłodzko znajdziesz informacje o cenach biletów, godzinach zwiedzania oraz organizowanych eventach i wycieczkach.
Historia twierdzy rozpoczyna się w chwili powstania warownego grodu w X wieku. Na przestrzeni lat budynek był wielokrotnie rozbudowywany. Sama twierdza odegrała główną rolę w czasie obrony Śląska w trakcie wojen napoleońskich, a podczas II wojny światowej była filią obozu KZ Groß-Rosen.
W 1960 r. twierdza została udostępniona zwiedzającym. Obecnie w Twierdzy odbywają się Dni Ziemi Kłodzkiej. Działa również grupa rekonstrukcyjna. Polecam Ci wejść na twierdzę również dla świetnego widoku na Kłodzko i okolicę z tarasu widokowego na szczycie twierdzy.
Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Twierdzy Kłodzko?
Na zwiedzanie całego obiektu powinieneś przeznaczyć ok. 3 godzin. Przejście Głównej Trasy Turystycznej, obejmującej górną część obiektu oraz ekspozycję zajmuje ok. 1 godz. 15 min. Możesz wybrać się na samodzielny spacer lub umówić na wycieczkę z przewodnikiem. Zwiedzanie Labiryntu, czyli części podziemnej trwa ok. 1 godziny.
Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą coś ciepłego, ponieważ temperatura w podziemiach wynosi przez cały rok ok. 6 stopni. Z doświadczenia wiem, że na punkcie widokowym mocno wieje, więc czapka w okresie jesienno-zimowym jest obowiązkowa. ;) Dookoła Twierdzy udostępniona jest również niebiletowana ścieżka, na którą warto przygotować sobie ok. 45 minut wolnego czasu.
2. Fort Owcza Góra
Wpisany w 2002 r. do rejestru zabytków Fort Owcza Góra został zaprojektowany jako fort oddalony od Twierdzy Kłodzko. Pomysł ten został zaczerpnięty z twierdzy w niemieckim mieście Moguncja. Pracę nad jego budową rozpoczęły się w 1743 r., a zakończyły 19 lat później.
Dojście z Rynku w Kłodzku do Fortu Owcza Góra zajmie Ci ok. 20 minut. Do przejścia jest 1,5 km, a droga wiedzie u podnóża Twierdzy Kłodzko. Po drodze możesz zajrzeć na kawę do kawiarni Ale ciacho.
Dla Fortu Owczej Góry pod płaszczem fortecznym zaprojektowano skomplikowany system chodników minerskich oraz przeciwminowych, umożliwiających skryte podejście i wysadzenie dział przeciwnika. Ze względu na duże koszty projekt sieci chodników nie został w pełni zrealizowany, wykonano jedynie część z nich.
Obiekt przez lata nie był udostępniony do zwiedzania, przez co nie cieszył się popularnością wśród turystów. Niedawno udało się wyremontować dużą część fortu – przygotować nowe ścieżki, oznakowanie i szutrowy parking, dzięki czemu po Fort Owcza Góra możesz teraz wygodnie dojechać samochodem. W środku mieści się m.in. lokalny inkubator przedsiębiorczości.
3. Rynek i Ratusz w Kłodzku
Kłodzki Rynek stanowi integralną część zabytkowej starówki miasta, która kryje wiele zakątków wartych odwiedzenia. Gdy już znajdziesz się na Rynku Twoją uwagę na pewno przykują otaczające go zabytkowe kamieniczki, będące w przeszłości domami rzemieślników i kupców.
Jedną z najstarszych z nich jest kamienica nr 5, której symbolem stał się klęczący jeleń przyozdabiający jej fasadę. Za to wejście kamienicy “Pod Murzynem”, w której znajduje się apteka, zdobi charakterystyczna barokowa rzeźba Murzynki. Na Rynku znajduje się również budynek dawnej tawerny, w którym obecnie znajduje się siedziba Banku Spółdzielczego.
Najważniejszym punktem odwiedzin starówki jest neorenesansowy Ratusz. Zajmuje on całą centralną część placu. Budynek zdobi zegar podtrzymywany przez rzeźbę lwa z kłodzkiego herbu, wskazującego na związek miasta z Czechami.
Obecnie w Ratuszu znajduje się Urząd Miasta oraz biblioteka i czytelnia. Naprzeciwko Ratusza możesz znaleźć fontannę ozdobioną rzeźbami… delfinów, a idąc nieco dalej możesz natrafić na replikę pręgierza.
4. Most gotycki na Młynówce
Porównywany do słynnego Mostu Karola w Pradze gotycki most na Młynówce łączy ze sobą Wyspę Piasek oraz staromiejską część Kłodzka na Fortecznej Górze. W przeszłości był częścią jednej z głównych dróg miasta, a obecnie wyłączono go z ruchu kołowego. Dzięki temu możesz spokojnie przespacerować się mostem i dokładnie obejrzeć znajdujące się na nim kamienne rzeźby.
Rzeźby na gotyckim moście przedstawiają m.in. Trójcę Świętą oraz ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny. Figury zostały ufundowane przez mieszkańców i okoliczną szlachtę, a następnie wykonane przez prowincjonalnych rzeźbiarzy. Z mostu będziesz miał również dobry widok na fragment dawnych murów obronnych miasta, a zaraz pod nim położony jest Plac Miast Partnerskich.
5. Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Odwiedzając Kłodzko warto przyjrzeć się nie tylko starówce, ale również temu, co znajduje się poniżej. Podziemna trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego ciągnie się od ul. Zawiszy Czarnego aż do ul. Czeskiej u samego podnóża twierdzy. Przebieg trasy wytyczono w 1966 r., gdy mijała tysięczna rocznica chrztu Polski, a dla zwiedzających otwarto go w 1976 r.
Na stronie internetowej Podziemnej Trasy Turystycznej znajdziesz godziny otwarcia oraz ceny biletów wstępu. Jeśli lubisz takie tematy, na stronie poznasz też trochę ciekawostek o podziemiach.
W przeszłości tunele służyły mieszkańcom jako piwnice, magazyny oraz miejsce leżakowania słynnego kłodzkiego piwa. W czasie wojen pełniły też funkcje schronów. Obecnie w podziemiach możesz posłuchać dźwięków mieszczańskiej muzyki czy biesiadników w karczmie, zobaczyć dawnych mieszkańców miasta, a nawet przyjrzeć się narzędziom tortur.
6. Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o historii Kłodzka, polecam Ci wybrać się do Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Jego pierwszą siedzibą był budynek dawnej komendantury kłodzkiego garnizonu, znajdującego się w pobliżu Rynku, a obecnie znaleźć je możesz przy ul. Łukasiewicza 4. Powinieneś zajrzeć tutaj, jeśli masz ochotę lepiej poznać okolicę i zwiedzać ją bardziej świadomie.
Na stronie internetowej obiektu sprawdzisz godziny otwarcia i ceny biletów wstępu do Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Zerknij też na aktualną ofertę wystaw czasowych – a nuż Cię zainteresują. ;)
Odwiedzając muzeum, w zależności od dnia obejrzeć możesz wystawy czasowe lub nawet posłuchać koncertu czy wziąć udział w często organizowanych tu wydarzeniach kulturalnych. Cały czas dostępne do zwiedzania są trzy stałe wystawy:
- “Z dziejów Kłodzka” – poświęcona jest tysiącletniej historii Kłodzka,
- “Oczy czasu. Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX i w I poł. XX wieku” – gromadzi wszelkiego rodzaju zegary,
- “Współczesne kłodzkie szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa ziemi kłodzkiej” – prezentuje historyczny rozwój przemysłu szklarskiego w regionie kłodzkim od połowy XIV w. do lat 90. XX w. oraz kolekcję ponad 200 unikatowych dzieł projektantów szkła pochodzących z Ziemi Kłodzkiej.
7. Park Miniatur Minieuroland
W przerwie od zwiedzania centrum Kłodzka polecam wybrać się na jego obrzeża i odwiedzić Park Miniatur Minieuroland. Na obszarze niemal 2 ha znajdziesz ponad 40 makiet budowli zarówno z Dolnego Śląska, jak i z całego świata. Fani architektury będą mogli przyjrzeć się słynnej Fontannie di Trevi w skali 1:8 czy, poznanej już przez Ciebie, Twierdzy Kłodzko.
Sprawdź artykuł: Weekend na Dolnym Śląsku – 22 wycieczki jednodniowe i na weekend
Gratką dla miłośników modelarstwa będzie znajdująca się na terenie obiektu pracownia modelarska, udostępniana zwiedzającym. Dodatkowo, decydując się na wizytę w parku w okresie od czerwca do listopada możesz trafić na odbywający się wtedy Festiwal Kwiatów, gromadzący unikalne rośliny ze szkółek ogrodniczych z Polski, Belgii i Holandii.
Spacer po parku ułatwiają szerokie alejki, dlatego będzie to również odpowiednia atrakcja dla osób poruszających się na wózku oraz rodzin z dziećmi. Możesz również skorzystać z mobilnego przewodnika w formie bezpłatnej aplikacji na smartfony.
8. Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Znajdująca się na Starym Mieście Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to najstarszy zachowany kościół w Kłodzku z historią sięgającą 1194 r. Wychodząc z Podziemnej Trasy Turystycznej zobaczysz przed sobą właśnie ten kościół, więc… polecam skorzystać z okazji i wstąpić do środka. ;)
Nieustanne wojny i pożary nawiedzające miasto sprawiły, że wznoszenie budowli przedłużało się. Ostatecznie udało się ukończyć budowę, zwieńczając ją dwiema wieżami – Białą oraz Czarną (nie są jednak udostępnione do zwiedzania). We wnętrzu Kolegiaty znajdziesz bogatą kolekcję sztuki sakralnej.
Zwróć uwagę na Ołtarz Główny z gotycką figurą Maryjną w Glorii Promienistej, wykonany według projektu kłodzkiego jezuity Krzysztofa Tauscha. Zauważyć też możesz m.in. nagrobek Arnosta z Pardubic, figurę Madonny z Czyżykiem czy figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
9. Klasztor franciszkanów
Przemierzając Wyspę Piasek zauważysz okazały, barokowy budynek, znajdujący się w samym jej centrum. To nic innego jak Klasztor franciszkanów. Świątynia została wzniesiona w latach 1628-31. Wielka powódź w 1783 r. mocno uszkodziła kościół, a jego remont zakończono dopiero w 1800 r.
Bryła budynku posiada trzy kondygnacje, a jej plan przypomina podkowę. Będąc w środku warto zwrócić uwagę na refektarz, w którym zachowały się freski Feliksa Antoniego Schefflera, a także na gotycką rzeźbę Madonny, pochodzącą z 1500 r.
10. Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze
Gdy będziesz miał ochotę na nieco dłuższy spacer poza centrum miasta, wybierz się na Kłodzką Górę. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości 34,5 m (najwyższy taras widokowy znajduje się na wysokości 30,5 m). Na górę prowadzi ok. 160 schodów, a widok jest wart ich pokonania.
Jeżeli planujesz wybrać się na punkt z Kłodzka, możesz wybrać szlak żółty biegnący przez Szyndzielnię, Kostrę, Obszerną, Jedlak, Kłodzką Górę do przełęczy pod Kłodzką Górą. Dostępna jest także druga opcja dotarcia na szczyt poprzez szlak niebieski, prowadzący z Barda do Lądka-Zdroju.
11. Zobacz atrakcje w okolicy Kłodzka i na Ziemi Kłodzkiej
Skoro znasz już wszystkie najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca Kłodzka, przygotowałem również listę ciekawych miejsc w jego okolicach. Ziemia Kłodzka to region bogaty przede wszystkim w atrakcje na łonie natury, ale czeka tu na Ciebie również szereg interesujących miast. Możesz zostać w Kłodzku na noc i rano ruszyć na zwiedzanie okolicy.
Uzdrowiska kłodzkie – Kudowa Zdrój, Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój
Okolice Kłodzka słyną z miejscowości uzdrowiskowych. W niedalekiej odległości od siebie natrafisz na trzy równie interesujące miejsca, które co roku przyciągają do siebie tysiące kuracjuszy (i ciekawskich turystów). Miejscowości są połączone pociągami kursującymi na trasie Kłodzko – Kudowa Zdrój, zatrzymującymi się również w Polanicy-Zdroju i Dusznikach-Zdroju.
Sprawdź artykuł: 11 atrakcji Polanicy-Zdroju, czyli co warto zobaczyć i zwiedzić
Wszystkie miasteczka mogą pochwalić się pijalniami wód mineralnych i parkami zdrojowymi. Będąc w Kudowie Zdroju możesz odwiedzić Kaplicę Czaszek, Muzeum Zabawek “Bajka” oraz oczywiście spróbować wody mineralnej w pijalni w Parku Zdrojowym.
Największą atrakcją Dusznik Zdroju jest Muzeum Papiernictwa i położona w południowej części miasta dzielnica uzdrowiskowa. Polanica Zdrój będzie za to idealnym miejscem na spokojny spacer, zahaczając o Pijalnię Wód Mineralnych czy Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej.
Góry Stołowe – Szczeliniec Wielki i Błędne Skały
Szczeliniec Wielki i Błędne Skały są zdecydowanie największą atrakcją Parku Narodowego Gór Stołowych. Oba miejsca słyną z ciekawych formacji skalnych oraz skalnych korytarzy. Na szczycie Szczelińca wybudowano schronisko w stylu tyrolskim – jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Obok znajdziesz kilka tarasów widokowych.
Sprawdź artykuł: 20 atrakcji Gór Stołowych, szlaków i miejsc, które warto zobaczyć
Wspinając się na szczyt, zwróć uwagę na skalne formy o różnych ciekawych nazwach, m.in. Fotel Pradziada, Wielbłąd czy Małpolud. Twoją bazą wypadową na Szczeliniec Wielki będzie niewielki Karłów, leżący u ponóża gór. Z Karłowa niedaleko również do rezerwatu Błędne Skały, który jest prawdziwym skalnym labiryntem, wznoszącym się na niespełna 850 m.
Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój to jedna z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Będąc w Lądku zachęcam wybrać się na spacer na starówkę i zobaczyć most gotycki św. Jana Nepomucena, przejść się krytym mostem przy ul. Kościuszki 34 i odwiedzić Arboretum.
Na koniec zachęcam do odpoczynku w samym centrum miasta, czyli Parku Zdrojowym. Tam czeka na Ciebie niesamowicie zdobiony w środku budynek Zdroju Wojciech, do którego możesz zajrzeć za darmo. W obiekcie znajdziesz także kawiarnię, w której będziesz mógł odpocząć. Ja polecam jednak zajrzeć do klimatycznej Kawiarni Twórczości Piwnica Pod Adamem, serwującej pyszną kawę i znajdującej się kilka minut spacerem od Parku.
Masyw Śnieżnika – Kopalnia Uranu w Kletnie i Jaskinia Niedźwiedzia
Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich, położone na południowy wschód od Kłodzka. W leżącym u podnóża Masywu mieście Kletno, znajduje się udostępniona dla zwiedzających Kopalnia Uranu. Dowiesz się tam m.in. jak przebiegała praca górników, zobaczysz narzędzia, którymi się posługiwano oraz obejrzysz wystawę unikatowego szkła uranowego.
Wybierając się żółtym szlakiem w stronę szczytu Śnieżnika, znajdziesz kolejne interesujące miejsce – Jaskinię Niedźwiedzią, która była niegdyś schronieniem dla tych właśnie zwierząt. Aktualnie, w jaskini można nawet przyjrzeć się szkieletowi jednego z nich. Jaskinia Niedźwiedzia to najdłuższa jaskinia w Sudetach – jeśli nie byłeś więc jeszcze w jaskini, ta będzie idealnym wyborem.
Złoty Stok i Góry Złote
Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Obecnie miasto nie jest już jednak ośrodkiem przemysłowym i skupia się głównie na turystyce. Będąc w Złotym Stoku warto odwiedzić Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, potocznie nazywane “kopalnią złota”. Miasto położone jest u podnóża północnego krańca Gór Złotych, które są jednym z najdłuższych pasm górskich w Sudetach.
Gdzie spać w Kłodzku? Polecane noclegi
Zarówno Kłodzko, jak i bezpośrednia okolica miasta są tak bogate w atrakcje, że warto zatrzymać się tutaj na dłużej niż jeden dzień. Dobrą bazą wypadową może być dla Ciebie Kłodzko, skąd pociągiem łatwo dojedziesz np. do uzdrowisk kłodzkich.
Niżej znajdziesz artykuł z propozycją miejsc noclegowych i mój wybór trzech polecanych noclegów w Kłodzku. Możesz też zainteresować się ciekawymi agroturystykami na Dolnym Śląsku, których część znajduje się na Ziemi Kłodzkiej.
Gdzie zjeść w Kłodzku? Polecane restauracje i kawiarnie
Będąc w Kłodzku nie będziesz miał problemów ze znalezieniem restauracji i kawiarni, w których możesz odpocząć w trakcie podróży i nabrać energii na dalsze zwiedzanie. Pamiętaj też, że w czasie podróży warto być na bieżąco i często sprawdzać Google Maps, aby odkrywać kolejne gastronomiczne perełki. Oto polecane przeze mnie miejsca:
- Bar Dobrze – miejsce znajdującesię w samym centrum Kłodzka, w którym znajdziesz różnorodne dania, jednak wyróżnia je szeroka oferta potraw bezglutenowych. Ceny są przystępne, tak jak przystało na prawdziwy bar mleczny.
- Kavosh Kłodzko – rodzinna kawiarnia, usytuowana w najstarszej kłodzkiej kamienicy. Polecam wybrać się tam na pyszne ciasto, lody lub kawę po obiedzie. Z kawiarni możesz również szybko dostać się do innych atrakcji miasta m.in. Twierdzy Kłodzko.
Jak dojechać do Kłodzka?
Z Wrocławia do Kłodzka łatwo dotrzeć zarówno pociągiem, jak i autobusem. Podróż relacją Kolei Dolnośląskich czy specjalnym busem powinna zając ok. 1,5 godziny. Kłodzko jest połączone bezpośrednimi pociągami również z Wałbrzychem (przepiękną linią kolejową Kłodzko – Wałbrzych), a połączenia dalekobieżne pozwalają tu dotrzeć np. z Warszawy.
Rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera. Połączeń autobusowych szukaj na e-podroznik.pl.
Na podobny czas jazdy z Wrocławia do Kłodzka powinieneś przygotować się również jeśli jako środek transportu wybierasz samochód. Po samym Kłodzku najwygodniej jednak będzie poruszać się po prostu pieszo, bo wszystkie najważniejsze atrakcje znajdują się na małym obszarze, sąsiadując ze sobą. Wyjątkiem jest Fort Owcza Góra, który wymaga ciut dłuższego spaceru.
Gdzie zaparkować w Kłodzku?
W Kłodzku można znaleźć wiele parkingów. Zachęcam oczywiście do korzystania z transportu publicznego, ale zdaję sobie sprawę, że nie zawsze będzie to możliwe. Najpopularniejsze parkingi w okolicach centrum Kłodzka to: parking przy ul. Zofii Stryjeńskiej i parking przy ul. Czeskiej.
Jakie artykuły powinienem jeszcze przeczytać?
Skoro zainteresowałeś się zwiedzaniem Kłodzka, mam dla Ciebie trochę powiązanych tematycznie artykułów, które mogą okazać się dla Ciebie ciekawe. Pomogą Ci zarówno w wynajdywaniu nowych kierunków podróży, ale również podpowiedzą sporo w zakresie praktycznych aspektów podróżowania.
Poznałeś właśnie listę 10 najciekawszych atrakcji, zabytków i miejsc, które moim zdaniem warto odwiedzić w czasie zwiedzania Kłodzka. Miasto nie przytłoczy Cię swoim rozmiarem – zabytkowe centrum przejdziesz sprawnie spacerem, wędrując od atrakcji do atrakcji. Jeśli wpadniesz tu na weekend, drugi dzień możesz wykorzystać na zwiedzanie okolicy. Życzę Ci udanego zwiedzania Kłodzka!
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.