Weekend na Dolnym Śląsku - 22 wycieczki jednodniowe i na weekend

21 czerwca 2021
(aktualizacja: 17 maja 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Dolny Śląsk to region pełen kierunków na jednodniowe i weekendowe wycieczki. Weekend na Dolnym Śląsku możesz spędzić różnorodnie - wędrując po górach, zwiedzając zabytkowe miasta, podziwiając piękne zamki i pałace oraz szukając śladów historii. Przygotowałem dla Ciebie 22 pomysły na wycieczki na jeden dzień, na niedzielę i na cały weekend. W połączeniu z niekończącą się listą atrakcji Dolnego Śląska, artykuł ten pozwoli Ci zaplanować ciekawą podróż po Dolnym Śląsku. Nie będziesz musiał zastanawiać się więcej, gdzie pojechać na weekend.

Co znajdziesz w artykule?

 • propozycje spędzenia weekendu na Dolnym Śląsku - wycieczki jednodniowe i na cały weekend,
 • mapę z zaznaczonymi kierunkami, które warto odwiedzić na weekend na Dolnym Śląsku,
 • inspiracje do tego, aby odwiedzić Dolny Śląsk.

Interaktywna mapka atrakcji turystycznych Dolnego Śląska

Przygotowałem dla Ciebie interaktywną mapkę, na której zaznaczyłem ponad 110 punktów, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku:

 • miasta warte uwagi na Dolnym Śląsku,
 • góry i górskie atrakcje regionu,
 • zamki i pałace, z których słynie Dolny Śląsk,
 • podziemne atrakcje regionu,
 • atrakcje naturalne oraz inne, ciekawe miejsca.

Z mapki będziesz mógł korzystać zarówno na komputerze, jak i na Twoim telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Dolnego Śląska.

POZNAJ ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze zakątki Dolnego Śląska

Kup wielką mapkę atrakcji turystycznych Dolnego Śląska - ciekawe miejsca, najładniejsze miasta, zabytki, zamki i pałace, muzea, atrakcje podziemne  i naturalne.

Weekend na Dolnym Śląsku - pomysły na wycieczki na jeden dzień i na weekend

Miejsca, które znajdziesz na mojej liście propozycji na weekend na Dolnym Śląsku, mogą być zarówno kierunkiem jednodniowej, jak i weekendowej wycieczki. Skupiłem się na wybraniu dla Ciebie najciekawszych miejsc tak, aby Twój weekend na Dolnym Śląsku był niezapomniany.

Od Ciebie i od czasu, jaki możesz poświęcić na podróż, zależy, na który wariant się zdecydujesz. Jeśli w danym miejscu szczególnie Ci się spodoba to masz już gotowy pomysł na kolejną, tym razem dłuższą wycieczkę.

1. Zamek Grodno i Jezioro Bystrzyckie

Jezioro Bystrzyckie i górujący nad nim Zamek Grodno to wrota do Gór Sowich - najbardziej tajemniczego zakątka Dolnego Śląska. W rejonie Zagórza Śląskiego możesz spędzić jeden dzień lub cały weekend, spacerując wokół jeziora i zwiedzając zamek oraz okoliczne atrakcje.

Jezioro Bystrzyckie to sztuczny zbiornik, który zbudowano tutaj na początku XX wieku. Możesz przejść brzegiem jeziora na zaporę w Lubachowie, dzięki której ten zbiornik wodny istnieje. Jej koroną wiedzie ścieżka spacerowa.

Zamek Grodno Jezioro Bystrzyckie Góry Sowie

Potrzebujesz ok. 30 minut, aby wdrapać się z poziomu jeziora na zamek Grodno - miejsce, z którym związane są tajemnice skarbów II wojny światowej.

Zamek Grodno i Jezioro Bystrzyckie Zagórze Śląskie
Zamek Grodno i stojący nad brzegiem Jeziora Bystrzyckiego Hotel Maria Antonina

Godziny otwarcia zamku Grodno i ceny biletów znajdziesz na stronie internetowej. Na noc możesz zatrzymać się na samym zamku lub w Hotelu Maria Antonina, który stoi tuż przy brzegu Jeziora Bystrzyckiego.

Jeśli chcesz wyruszyć od razu w Góry Sowie, przygotowałem dla Ciebie ebooka, w którym dziele się aż 20 gotowymi pomysłami na wycieczki po Górach Sowich.

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O AŻ 50%!

3 praktyczne ebooki z gotowymi trasami górskich wędrówek po Karkonoszach, Górach Izerskich, Sowich i górach Kotliny Kłodzkiej.

Łącznie aż 75 gotowych planów górskich wycieczek.

2. Świdnica

Miasto będące niesłusznie w cieniu położonego o godzinę drogi Wrocławia. Świdnica to jedno z najładniejszych miast Dolnego Śląska.

W mieście możesz zwiedzić bezcenny zabytek znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO - Kościół Pokoju. Atrakcja ta jest głównym magnesem przyciągającym turystów do Świdnicy.

Wnętrze kościoła Pokoju w Świdnicy

To jednak nie jedyna atrakcja miasta - warto pospacerować po pełnym uroczych kamieniczek Rynku i wdrapać się na Wieżę Ratuszową, z której jak na dłoni widać całą okolicę.

Świdnica widok na miasto
Widok z Wieży Ratuszowej z dominującą sylwetką katedry św. Stanisława i św. Wacława

Świdnica to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę, ale również na cały weekend. Na noc zatrzymaj się w Great Polonia Świdnica City Center lub w Barokowym Zakątku.

3. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich uznaje się na jeden z nowych cudów Polski. To, jak natura zabarwiła spływającą ze wzgórz wodę jeziorek, zasługuje na to, żebyś zaplanował w tym rejonie przynajmniej jednodniową wycieczkę.

Podczas wędrówki miniesz 4 kolorowe jeziorka - Żółte, Purpurowe, Błękitne i Zielone. Tylko w dwóch środkowych woda utrzymuje się przez cały rok. Przenikające się odcienie czerwieni w Purpurowym i lazurowa barwa Błękitnego zasługują na dziesiątki zdjęć.

Błękitne Jeziorko w Rudawach Janowickich - blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Jednodniowa wycieczka do Kolorowych Jeziorek może być jedną z części Twojej podróży w Rudawy Janowickie.

jeziorko czerwone kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk

Jeśli masz tego dnia więcej czasu, kontynuuj wycieczkę z Kolorowych Jeziorek na Wielką Kopę i dalej przez ruiny zamku Bolczów do Janowic Wielkich.

4. Twierdza Srebrna Góra i wiadukty kolei sowiogórskiej

Srebrna Góra przyciąga turystów dzięki twierdzy Srebrna Góra - nigdy nie zdobytej, największej górskiej twierdzy w Europie. Okolice Srebrnej Góry skrywają jednak dodatkowe atrakcje.

Twierdza Srebrna góra z lotu ptaka
Twierdza Srebrna Góra górująca nad okolicą, z Przełęczą Srebrną u stóp

Na zwiedzanie okazałej twierdzy, która zajmuje wzgórza po obu stronach Przełęczy Srebrnej, przeznacz przynajmniej 3 godziny. Uwzględniłem w tym czasie również zwiedzanie leżącego po drugiej stronie przełęczy Fortu Ostróg-Spitzberg.

Gdy pojawisz się już w tamtych stronach, skuś się na ok. 5-kilometrowy spacer prowadzący przez dwa wiadukty kolejowe - ukryte w lesie pozostałości po Kolei Sowiogórskiej. Do 1931 r. jeździły po nich pociągi po linii tak stromej, że musiały korzystać z trzeciej, zębatej szyny.

Minęło już prawie 100 lat od likwidacji tej linii, ale wiadukty nadal pozostają ciekawą atrakcją turystyczną. W czasie jednodniowej lub weekendowej wycieczki do Srebrnej Góry, przy okazji spaceru w rejonie wiaduktów, możesz dodatkowo rzucić okiem na piękną panoramę okolicy z punktu widokowego Nad Pawlikiem.

Twierdza Srebrna Góra to atrakcja, którą uwzględniają moje plany wycieczek z ebooka "Góry Sowie - 20 gotowych planów wycieczek".

GOTOWE TRASY PO GÓRACH SOWICH!

Kup praktycznego ebooka z 26 gotowymi trasami wędrówek po Górach Sowich i wędruj po najciekawszych szlakach.

Jednodniowe i weekendowe wycieczki, samochodem i pociągiem.

5. Wałbrzych

Wałbrzych był przez lata zaniedbywany przez turystów, ale ten niekorzystny (i nieuzasadniony) trend w końcu się odwraca. Przewiduję, że za kilka lat Wałbrzych będzie jednym z popularniejszych celów jednodniowych i weekendowych wycieczek w tej części Dolnego Śląska.

Poza Zamkiem Książ, którego popularność sięga daleko poza granice Dolnego Śląska, Wałbrzych dostarcza wielu dodatkowych atrakcji.

Zamek Książ blog podróżniczy
Zamek Książ to najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna Wałbrzycha

Możesz odwiedzić urządzone w dawnej kopalni węgla kamiennego Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, które powie Ci wiele o przemysłowych tradycjach Wałbrzycha.

W Muzeum Porcelany nacieszysz oko zbiorami misternie zdobionej porcelany, pochodzącej nie tylko z wałbrzyskich fabryk, ale również z całego świata.

Jeśli starczy Ci czasu, możesz rzucić okiem na Wałbrzych z góry - np. z punktów widokowych na Górze Powstańców, a później obejrzeć, co piszczy w trawie w wałbrzyskiej Palmiarni.

Wałbrzych rynek Dolny Śląsk na weekend
Muzeum Porcelany Wałbrzych blog podróżniczy

Wałbrzych to świetna baza wypadowa w okoliczne góry. Możesz zatrzymać się w mieście na dłużej, aby ruszyć w Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne i Rudawy Janowickie.

6. Osiedle WuWa we Wrocławiu

Atrakcja Wrocławia, która jest często pomijana przez turystów - szczególnie, jeśli do Wrocławia wpadają tylko na jeden dzień lub na weekend.

Osiedle mieszkaniowe WuWa to eksperyment budowlany i społeczny, który stanął w okolicach Hali Stulecia na początku XX wieku.

budynek wuwa galeriowiec wrocław

Zasiedlone przez artystów i inżynierów budynki miały być poligonem doświadczalnym dla nowych metod budowlanych (np. szybkiej budowy obiektów z prefabrykatów). Testowano również optymalne aranżacje przestrzeni mieszkań, części wspólnych i otoczenia budynków.

dom dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych wuwa wrocław

W ramach wystawy powstały 32 budynki, które mieściły w sobie 132 mieszkania.

WuWę można zwiedzać wyłącznie z zewnątrz, bo budynki wchodzące w skład osiedla są zamieszane. Wycieczkę w ten rejon Wrocławia możesz połączyć ze zwiedzaniem ogrodu zoologicznego i Hali Stulecia, które są tuż obok WuWy.

przedszkole wuwa wrocław

Tuż przy przystanku Tramwajowa działa kawiarnia WuWa Cafe, która jest jednocześnie punktem informacyjnym, w którym możesz odebrać materiały dotyczące osiedla.

Stolica Dolnego Śląska ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji. Zebrałem je dla Ciebie w dwóch artykułach - skupiając się odpowiednio na najpopularniejszych atrakcjach, ale również na mniej oczywistych miejscach, które warto odwiedzić we Wrocławiu.

ZWIEDZAJ WROCŁAW WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje

Kup mapkę z ponad 100 najważniejszymi punktami Wrocławia - atrakcje, kawiarnie, restauracje, punkty widokowe, muzea i... polecane noclegi.

7. Ślęża i Sobótka

Ślęża to pierwszy wybór dla osób, które szukają pomysłu na jednodniową wycieczkę w okolicach Wrocławia. Dojazd do Sobótki, która jest bazą wypadową na Ślężę, zajmuje z Wrocławia niecałą godzinę.

Wejście na Ślężę z Sobótki nie powinno Ci zająć więcej niż 2,5 godziny, zakładając niespieszne tempo. Możesz dokładnie sprawdzić tę trasę na mapie.

Na szczycie Ślęży odpoczniesz i zjesz w Domu Turysty PTTK. Warto wstąpić do znajdującego się na szczycie kościoła, a potem rzucić okiem na piękną panoramę w kierunku Świdnicy.

Widok na Ślężę - dolny śląsk
Szczyt z widoczną stacją telewizyjną to właśnie Ślęża

Gdy zejdziesz już z powrotem do Sobótki, odwiedź Ślężański Sklep, w którym sprzedaje się lokalne produkty z okolic Sobótki. Miejsce to jest jednocześnie punktem informacji turystycznej.

8. Kompleks Riese w Górach Sowich

Kompleks Riese to ukryta w sowiogórskich lasach, największa tajemnica Dolnego Śląska. Pod kryptonimem Riese kryje się tajny, nazistowski projekt budowlany realizowany na szeroką skalę w kilku lokalizacjach na terenie Gór Sowich.

Przypuszcza się, że w podziemnych tunelach pod Górami Sowimi miało się mieścić centrum dowodzenia III Rzeszą. Swoje siedziby miały tu mieć poszczególne rodzaje nazistowskich sił zbrojnych oraz sam Hitler.

Wnętrze Sztolnie Walimskie Riese

Współcześnie nie można potwierdzić ani prawdziwego przeznaczenia kompleksu, ani jego rzeczywistych rozmiarów. Możliwe, że góry kryją przed nami jeszcze wiele tajemnic kompleksu Riese - w tym ukryte pomieszczenia i korytarze.

Podziemia zamek Książ Riese

Do zwiedzania oddano 3 obiekty kompleksu Riese - Podziemne Miasto Osówka, Sztolnie Walimskie i obiekt "Włodarz".

Zwiedzanie kompleksu Riese to dobry pomysł na jednodniową wycieczkę. Możesz jednak zaplanować dodatkowo wędrówkę po Górach Sowich, co będzie idealnym planem na weekendową podróż na Dolny Śląsk.

WĘDRUJ PO GÓRACH SOWICH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najlepsze szlaki Gór Sowich

Kup ebooka z 20 gotowymi planami wędrówek po Górach Sowich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

9. Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Z historią Dolnego Śląska jest nierozerwalnie związane wydobycie węgla kamiennego. Tak - węgiel to nie tylko Górny Śląsk. W rejonie Wałbrzycha do lat 90. XX wieku działało Dolnośląskie Zagłębie Węglowe.

Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie wchodziła w skład tego zagłębia. Zlikwidowano je ze względów ekonomicznych, pozostawiając setki osób pracujących w kopalniach i związanych z tym przemysłem w bardzo trudnej sytuacji.

Dzięki grupie pasjonatów górnictwa, kopalnia w Nowej Rudzie stała się lokalną atrakcją turystyczną.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda kolejka wąskotorowa

Dawna Kopalnia Nowa Ruda daje turystom doświadczenia zbliżone do prawdziwych warunków, w jakich przychodziło pracować górnikom. Nie zdecydowano się tu na nowoczesną, multimedialną ekspozycję.

Postawiono na pokazywanie etosu górniczej pracy. Pomagają przy tym ciągle działające, prawdziwe maszyny górnicze stosowane dawniej pod ziemią i kolejka wąskotorowa, która dowoziła górników na miejsce pracy, a teraz służy turystom.

Przodek Kopalnia Nowa Ruda

Wizytę w Nowej Rudzie możesz połączyć z weekendową wyprawą w Góry Sowie. Jeśli starczy Ci czasu, odwiedź kawiarnię w remontowanym, coś nadal pozostającym w kiepskim stanie technicznym, Zamku Sarny niedaleko Nowej Rudy.

No i koniecznie znajdź trochę czasu na zwiedzanie samej Nowej Rudy, która jest całkiem ładnym i ciekawym miejscem na mapie Dolnego Śląska.

POZNAJ ATRAKCJE GÓR SOWICH

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać atrakcje Gór Sowich

Kup wielką mapkę atrakcji turystycznych Gór Sowich - ciekawe miejsca i atrakcje, wieże widokowe, punkty związane z transportem i polecane miejsca noclegowe w regionie.

10. Wejście na Sokolik i ruiny zamku Bolczów

Wejście na Sokolik to jednodniowa wycieczka po Dolnym Śląsku, która przypadnie do gustu miłośnikom pięknych, górskich widoków. Jak na dłoni będziesz tu mógł oglądać panoramę położonych niedaleko Karkonoszy.

Aby przejść całą trasę z Sokolika, poprzez zamek Bolczów, aż do Janowic Wielkich, najlepiej przyjechać w ten rejon pociągiem. Możesz z niego wysiąść w Trzcińsku, i górami powędrować właśnie do Janowic Wielkich, oglądając po drodze wspomniane atrakcje.

Sokolik taras widokowy Rudawy Janowickie

Poza widokami, wejście na Sokolik to ciekawe przeżycie. Na szczyt prowadzą kręte, nie będące już pierwszej młodości schody, które dostarczają turystom dodatkowych emocji. Na punkcie widokowym jest mała ławeczka, z której przy odrobinie szczęścia (zazwyczaj na górze jest sporo osób) możesz podziwiać górskie widoki.

Schodząc z Sokolika możesz wrócić do samochodu lub, jeśli przyjechałeś tu pociągiem, iść dalej w kierunku Janowic Wielkich. Po drodze trafisz na ruiny zamku Bolczów.

ruiny zamek Bolczów Rudawy Janowickie Janowice Wielkie

Podróż w Rudawy Janowickie to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę na Dolny Śląsk. Możesz ją jednak wydłużyć do weekendowej, jeśli na noc zatrzymasz się w Browarze Miedzianka, a później ruszysz w dalszą wędrówkę po okolicy.

11. Punkty widokowe we Wrocławiu

Atrakcje Wrocławia dobrze wyglądają z poziomu ulicy, ale możesz na nie również spojrzeć z wysoka. We Wrocławiu działa 5 oficjalnych punktów widokowych, a ja rekomenduję Ci odwiedzenie przynajmniej 2 z nich.

Mój ulubiony punkt widokowy na centrum Wrocławia znajdziesz na Kościele Garnizonowym - Bazylice Mniejszej pw św. Elżbiety. Z tarasu widokowego jak na dłoni widać wrocławski Rynek i Stare Miasto.

Wrocław punkty widokowe z lotu ptaka blog o podróżach
Między dwiema wieżami na drugim planie znajdziesz kolejny punkt widokowy Wrocławia - Mostek Pokutnic

Odwiedź również Sky Tower - najwyższy budynek Wrocławia i jeszcze przez chwilę najwyższy budynek Polski (przynajmniej do czasu ukończenia wieżowca Varso Tower w Warszawie). Na jednym z najwyższych poziomów znajduje się punkt widokowy, z którego widać spory kawałek Dolnego Śląska.

Wrocław z góry punkty widokowe Sky Tower blog podróżniczy

Bilety na punkt widokowy w wieżowcu SkyTower możesz kupić przez internet. Jeśli jednak miałbyś wybierać i zdecydować się na tylko jeden z punktów - zdecydowanie polecam Ci ten na Kościele Garnizonowym. Stare Miasto miasto wygląda stamtąd bajecznie.

MAPKA ATRAKCJI WROCŁAWIA

Kup mapkę najważniejszych atrakcji, punktów widokowych, świetnych kawiarni i najlepszych noclegów we Wrocławiu.

Zwiedzaj Wrocław wygodniej i nie trać czasu na planowanie.

12. Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie to miasto znane w całej Polsce ze swojej odchylonej o ponad 2 metry od pionu Krzywej Wieży i tajemniczej opowieści z XVII wieku o ząbkowickich grabarzach, która mogła być inspiracją dla Mary Shelley do napisania powieści o Frankensteinie.

To jednak nie jedyne atrakcje Ząbkowic Śląskich. To dolnośląskie miasteczko może się pochwalić dobrze zachowanym, średniowiecznym układem miasta, ponad 70-metrowym Ratuszem, okazałymi ruinami zamku i całą masą budynków o ciekawej historii.

Ratusz Ząbkowice Śląskie wieża

Na zwiedzanie Ząbkowic Śląskich wystarczy Ci jeden dzień, chociaż ja zdecydowałem się na weekendowy pobyt w mieście i nie miałem czasu się nudzić. W weekendy w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki możesz często skorzystać z darmowych wydarzeń kulturalnych.

13. Karkonosze i przejście ze Śnieżki na Szrenicę

Przejście wzdłuż Karkonoszy to klasyczna wycieczka dla miłośników Karkonoszy - najwyższego pasma górskiego Sudetów. Twoją bazą wypadową w Karkonosze może być zarówno Karpacz, jak i Szklarska Poręba.

schronisko samotnia karkonosze dolny śląsk

Decydując się na przejście ze Śnieżki na Szrenicę, zobaczysz wszystkie najważniejsze punkty Karkonoszy. Wejdziesz na Śnieżkę, miniesz górą Mały Staw ze schroniskiem PTTK Samotnia oraz Śnieżne Kotły.

Wędrówka doprowadzi Cię również na szczyt Szrenicy i do schroniska PTTK Na Hali Szrenickiej. W czasie wycieczki będziesz mógł odpocząć w znajdującym się mniej więcej w połowie drogi schronisku PTTK Odrodzenie.

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji pochodzić po Karkonoszach to ta weekendowa wycieczka będzie świetnym wyborem. Poza tą klasyczną trasą, w Karkonoszach czeka na Ciebie gęsta sieć szlaków turystycznych, które pozwolą Ci dobrze poznać całe to pasmo górskie.

Moim ulubionym szlakiem jest oznaczona na niebiesko trasa ze świątyni Wang na Śnieżkę - przez malowniczy kocioł Małego Stawu i schronisko Samotnia. Jeśli nie chcesz tracić czasu na planowanie własnych tras i wolisz skorzystać z gotowych 26 tras wycieczek po Karkonoszach i Górach Izerskich - zainteresuj się moim ebookiem.

WĘDRUJ WYGODNIE PO KARKONOSZACH

Aż 26 gotowych tras wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. Nie trać czasu na planowanie i ruszaj w góry!

Wycieczki jednodniowe i weekendowe, samochodem i pociągiem.

14. Zamek Czocha

Zamek Czocha to kolejne pełne tajemnic miejsce na jednodniową lub weekendową wycieczkę na Dolny Śląsk. Malowniczo położony nad Jeziorem Leśniańskim zamek jest pełen sekretów związanych z jego kolejnymi właścicielami.

zamek czocha główne wejście atrakcje dolny śląsk

Remonty prowadzone przez lata na zamku Czocha odkrywały kolejne skarby. W czasie II wojny światowej w murach zamkowych prawdopodobnie znajdowała się szkoła szyfrantów Abwehry. Na Czosze kręcono serial "Tajemnica twierdzy szyfrów", który powstał na podstawie powieści Bogusława Wołoszańskiego.

Powojenne losy zamku to m.in. okres, w którym obiekt zniknął z map. Stało się tak, bo w zamku mieścił się wtedy wojskowy ośrodek wypoczynkowy.

Poza standardowym, dziennym zwiedzaniem zamku Czocha, dostępne jest również zwiedzanie nocne.

15. Park Krajobrazowy Chełmy i Kraina Wygasłych Wulkanów

Park Krajobrazowy Chełmy, czyli obszar wciśnięty między Złotoryję i Jawor, to unikatowe miejsce na mapie Dolnego Śląska i całej Polski. Pośród niewysokich wzgórz zamanifestowały się malownicze wąwozy, nie zawsze dostarczające widoków wieże widokowe, ciekawe formy ukształtowane ze skał bazaltowych i osobliwości przyrody, a nawet winnice i... wygasłe wulkany.

Możesz wdrapać się na wieże widokowe zbudowane na dawnych wulkanach, których historia sięga setek milionów lat. Istniejące w parku krajobrazowym wąwozy to również pozostałość do dawnej aktywności wulkanicznej tych terenów. Pojawiając się w tej części Dolnego Śląska, znajdziesz się w Krainie Wygasłych Wulkanów.

Koniecznie zajrzyj do Wąwozu Myśliborskiego i do Organów Wielisławskich, które świetnie eksponują swoją wulkaniczną przeszłość. Jeśli starczy Ci czasu, zobacz też Małe Organy Myśliborskie.

Rejon Parku Krajobrazowego Chełmy to też winnice należące do Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina - Winnica Agat i Winnica Kindler. W obu możesz zdegustować wino, które powstaje rzemieślniczymi metodami z owoców, które zebrano z położonych tuż obok winnic.

Winnica Agat w Sokołowcu Dolnośląski Szlak Piwa i Wina Szlak Ma Smak Pogórze Kaczawskie Nietypowe Atrakcje Dolnego Śląska

Na uwagę zasługuje też góra Ostrzyca (zwana też niepoprawnie Ostrzycą Proboszczowicką). Jej spiczasty kształt to znak rozpoznawczy Krainy Wygasłych Wulkanów. Widać ją dobrze m.in. ze stoków Winnicy Agat.

16. Wielka Sowa z Walimia

Wielka Sowa, czyli najwyższy szczyt Gór Sowich, to częsty kierunek jednodniowych wycieczek lub podróży "na niedzielę" wśród mieszkańców Dolnego Śląska. Świetnym puntem wypadowym dla tej wycieczki jest Walim.

Do Walimia można dojechać komunikacją zbiorową z Wałbrzycha, a w okolicach szlaków prowadzących na Wielką Sową znajdziesz potrzebne parkingi.

Góry Sowie widok blog podróżniczy zwiedzanie

W weekendy na Wielką Sowę kieruje się sporo turystów. Jeśli szukasz spokojniejszych miejsc, zwróć uwagę na jedną z moich kolejnych rekomendacji - wejście na Kalenicę, czyli trzeci co do wysokości szczyt Gór Sowich.

Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się kamienna wieża widokowa, z której przy dobrej widoczności można zauważyć spory kawałek Dolnego Śląska. Aby nie wracać tą samą drogą, z Wielkiej Sowy można zejść do Walimia alternatywnym szlakiem (żółty, niebieski lub czarny).

Gotowe trasy wycieczek z Wielką Sową jako jedną z atrakcji znajdziesz w moim ebooku "Góry Sowie - 20 gotowych planów wycieczek".

GOTOWE TRASY PO GÓRACH SOWICH!

Kup praktycznego ebooka z 26 gotowymi trasami wędrówek po Górach Sowich i wędruj po najciekawszych szlakach.

Jednodniowe i weekendowe wycieczki, samochodem i pociągiem.

17. Wejście na Kalenicę i wieżę widokową

Kalenica to trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Sowich. Jeśli nie przepadasz za tłumami turystów to jednodniowy wypad na Kalenicę będzie dobrym pomysłem.

Najbliższym punktem wypadowym na Kalenicę jest schronisko PTTK Zygmuntówka. Trasa z niego jest krótka i dość łatwa. Nie powinna Ci zająć więcej niż godzinę.

Widok wieża widokowa Kalenica góry sowie
Tajemniczy widok z wieży widokowej na Kalenicy chwilę po deszczu

Szlak ze schroniska Zygmuntówka wiedzie przez rezerwat przyrody "Kalenica Bukowa". Na szczycie Kalenicy stoi przedwojenna jeszcze, zardzewiała wieża widokowa.

Szlak na Kalenicę Góry Sowie

Wejście na Kalenicę możesz połączyć z dłuższą wędrówką z Zygmuntówki do twierdzy Srebrna Góra (ok. 16 km).

18. Dolny Śląsk śladami wież widokowych

Na Dolnym Śląsku nie brakuje nam wież widokowych. Udało mi się naliczyć ich ponad 50, a liczba ta ciągle rośnie - budowane i remontowane są kolejne punkty z pięknym widokiem na okolicę.

Góry Wałbrzyskie wieża widokowa na Borowej punkty widokowe Dolny Śląsk pomysł na krótką wycieczkę z Wrocławia panorama ładny krajobraz na góry

Wieże widokowe znajdziesz w prawie każdym zakątku Dolnego Śląska. Najwięcej jest ich oczywiście w górach. Mi najbardziej przypadły do gustu te w okolicach Wałbrzycha i Gór Sowich, ale Ty możesz to widzieć zupełnie inaczej.

Jeśli chcesz ułatwić sobie zwiedzanie - rzuć okiem na moją interaktywną mapkę wież widokowych. To praktycznie gotowe pomysły na dziesiątki wycieczek po regionie.

WIELKA MAPKA WIEŻ WIDOKOWYCH

Kup interaktywną mapkę wież widokowych Dolnego Śląska i pogranicza niemiecko-czeskiego. Ponad 50 wież czeka na odkrycie! 

Oglądaj Dolny Śląsk z mapką, która kosztuje tyle, co... kawa. 

19. Góry Stołowe (Park Narodowy Gór Stołowych) i wejście na Szczeliniec Wielki

Poza Karkonoskim Parkiem Narodowym, Dolny Śląsk może się pochwalić jeszcze jednym parkiem narodowym. W Kotlinie Kłodzkiej istnieje Park Narodowy Gór Stołowych, który chroni przyrodę m.in. w obrębie dwóch najważniejszych atrakcji regionu - szczytu Szczeliniec Wielki i labiryntu skalnego Błędne Skały.

platforma na Guzowatej Radków Dolny Śląsk ciekawe punkty widokowe dobry widok na góry Szczeliniec Wielki Góry Stołowe Zalew Radkowski krajobraz
Piękny widok na Góry Stołowe z platformy widokowej na Guzowatej w Radkowie

Jeśli masz do dyspozycji weekend, odwiedź obie najważniejsze atrakcje turystyczne Gór Stołowych. Wejście na Szczeliniec Wielki rozpoczniesz w Karłowie. Szlak prowadzi po kamiennych schodach, a na górze uhonoruje Cię pięknymi widokami na okolicę z platformy widokowej.

Błędne Skały leżą kilkanaście minut drogi samochodem od Karłowa. Ciasne przejścia i skalne labirynty przyciągają tutaj tysiące turystów - atrakcja jest w końcu dość unikalna.

Jeśli planujesz wyłącznie jednodniową wycieczkę, Park Narodowy Gór Stołowych również będzie dobrym wyborem. Zdecyduj się wtedy raczej na bogaty widokowo Szczeliniec Wielki.

20. Dawne miasto Miedzianka z browarem

Miedzianka to współcześnie wieś leżąca w Rudawach Janowickich, a dawniej miasto i ważny ośrodek górnictwa miedzi, srebra, cynku i ołowiu. W czasach rozkwitu w Miedziance działało aż 160 szybów i sztolni górniczych, a miasto tętniło życiem. A w końcu upadło.

Miedzianka opuszczone miasto Dolny Śląsk

Bogactwa naturalne eksploatowano w takim tempie, że złoża zaczęły się szybko wyczerpywać. Nie pomogło szukanie nowych metod wydobycia i eksploatacja innych bogactwa.

Miedzianka ulegała degradacja, aż w końcu prawie całkiem zniknęła z lokalnego krajobrazu. O tym, jak upadała Miedzianka, szeroko pisał Filip Springer w reportażu "Miedzianka. Historia znikania".

Kościół Miedzianka Rudawy Janowickie

Współcześnie prawie nic nie zostało już po zabudowie centrum Miedzianki. Od kilka lat działa tutaj Browar Miedzianka z małym hotelem, którego działalność jest przedłużeniem browarniczych tradycji tej miejscowości sięgających XV wieku.

Wizytę w Miedziance z przerwą na dobre piwo możesz świetnie połączyć z wędrówką po Rudawach Janowickich - jako wycieczka na jeden dzień lub na cały weekend.

21. Syców i okolica miasta (zalew i arboretum w Stradomii Wierzchniej)

Syców to jeszcze niezbyt popularny kierunek dolnośląskich podróży. Pochylenie się nad historią miasta powinno zwiększyć Twoją motywację do podróży na ziemię sycowską.

Władająca ziemią sycowską aż do 1945 r. rodzina Bironów miała duży wpływ na rozwój całej okolicy. Przemarszu Armii Czerwonej nie przetrwał niestety ich miejski zamek, który zdobił centrum Sycowa i nadawał miastu wysokiego statusu.

Kościół Piotra i Pawła Syców atrakcje

W Sycowie warto zobaczyć m.in. rozległy Park Miejski, który dawniej należał do zamku Bironów, kościół ewangelicko-augsburski stanowiący część zabudowań zamkowych i dzwonnicę, która dawniej była miejską bramą. Ciekawą architekturę ma też sąsiadujący z dzwonnicą kościół katolicki.

Zwiedzając okolice Sycowa zainteresuj się zalewem w Stradomii Wierzchniej i Arboretum Leśnym, które na kilkudziesięciu hektarach zgromadziło dużą kolekcję drzew, krzewów i roślin wodnych z różnych części świata.

Zalew Stradomia Wierzchnia5 Plaża Obok Sycowa

Na zwiedzanie Sycowa i okolic miasta poświęć przynajmniej jeden pełny dzień. Najwygodniej będzie jeśli zaplanujesz na ziemi sycowskiej cały weekend.

22. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Centrum Historii Zajezdnia to obiekt zajmujący budynek dawnej zajezdni autobusowej nr VII przy ul. Grabiszyńskiej, który zasłynął jako ognisko strajków wrocławskich zakładów pracy w 1980 r. Dzisiaj to miejsce opowiada o historii Polski i Wrocławia w sposób, który intryguje, a nie zanudza.

Wrocław Centrum Historii Zajezdnia budynek
Wrocław Centrum Historii Zajezdnia szuflada ekspozycja

W działającym od 2016 r. Centrum Historii Zajezdnia przejdziesz śladami dziejów powojennego Wrocławia - od pełnych niepewności czasów tuż po II wojnie światowej przez lata PRL i walkę Solidarności w sierpniu 1980 r., po współczesny Wrocław. Główna wystawa Centrum to "Wrocław 1945 - 2016".

Dzięki Centrum Historii Zajezdnia łatwiej zrozumieć wielokulturowość Wrocławia, współczesną historię Polski i wydarzenia, które ukształtowały naszą teraźniejszość. Po zapoznaniu się z ekspozycją, myślę, że to od Zajezdni powinno się zaczynać zwiedzanie Wrocławia. Wtedy poznawanie atrakcji Wrocławia (również tych nietypowych) będzie bardziej świadome.

Co jeszcze warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Nie wszystkie atrakcje Dolnego Śląska dasz radę zobaczyć w weekend. Jako uzupełnienie artykułu, który właśnie czytasz, przeczytaj również moją niekończącą się listę atrakcji Dolnego Śląska.

Pamiętaj też, że wszystkie pomysły na weekendową wycieczkę po Dolnym Śląsku znajdziesz na interaktywnej mapce.

Mam nadzieję, że pomogłem Ci znaleźć ciekawy pomysł na jednodniową lub weekendową wycieczkę na Dolny Śląsk. Ten region Polski to istna skarbnica pomysłów - nie powinno Ci ich zabraknąć na długie tygodnie. Jeśli następnym razem nie będziesz wiedział, gdzie pojechać na weekend - przypomnij sobie miejsca z mojej listy. Udanego zwiedzania!

POZNAJ ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze zakątki Dolnego Śląska

Kup wielką mapkę atrakcji turystycznych Dolnego Śląska - ciekawe miejsca, najładniejsze miasta, zabytki, zamki i pałace, muzea, atrakcje podziemne  i naturalne.

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży po Polsce - praktyczne wskazówki

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Wygodne płatności i tania wymiana walutzamów darmową kartę Curve, aby tanio wymieniać waluty, wygodnie płacić również w Polsce i odbierz 50 zł w prezencie na start.

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross