Wycieczka na Dolny Śląsk to idealny pomysł dla miłośników górskich wędrówek. Najpopularniejszym celem są oczywiście Karkonosze, ale na terenie województwa można znaleźć więcej malowniczych, a równocześnie mniej obleganych miejsc wartych odwiedzenia. Przygotowałem dla Ciebie listę 9 miejsc, która pomoże Ci zdecydować, gdzie jechać w góry na Dolnym Śląsku.
Lista pomoże Ci nie tylko wybrać cel najbliższej podróży w góry na Dolnym Śląsku. Podpowie Ci również, które miejscowości to najlepsze bazy wypadowe, jak do nich dojechać i gdzie najlepiej zaplanować nocleg.

Gdzie warto pojechać w góry na Dolnym Śląsku? Mapa miejsc
Na mapie zaznaczyłem wszystkie pasma górskie, które opisałem w artykule. Gdy już zapoznasz się z mapą, przejdziemy do opisu każdego wybranego przeze mnie miejsca.
Najlepszym narzędziem, które ułatwi Ci planowanie tras po dolnośląskich górach, jest mapa-turystyczna.pl. Zaprzyjaźnij się z tym portalem, bo trudno o lepszą pomoc w wyborze górskich szlaków przed wędrówką.
1. Karkonosze
Jeżeli nie jest dla Ciebie straszna ponad 20-kilometrowa trasa po grzbiecie Karkonoszy, możesz zaplanować przejście ze Śnieżki na Szrenicę. Uważaj na nią latem - opalisz się tylko z jednej strony!
Najwyższe i najchętniej odwiedzane pasmo górskie Sudetów. Corocznie tysiące turystów wybiera się do Karpacza, aby zdobyć najwyższy szczyt Dolnego Śląska - Śnieżkę (1603 m n.p.m.).
Popularnym szczytem jest również Szrenica, którą zdobywa się ze Szklarskiej Poręby. Tłumy turystów spotkasz również przy schronisku Samotnia i w rejonie Śnieżnych Kotłów.

Wycieczki możesz zaplanować na mapie Karkonoszy w portalu mapa-turystyczna.pl.
Przez lata Karkonosze były dla mnie synonimem gór Dolnego Śląska, ale nie warto ograniczać się tylko do nich - szczególnie, jeśli szukasz w góry wyciszenia i relaksu.
Baza wypadowa: Szklarska Poręba i Karpacz.
Dojazd: do Szklarskiej Poręby możesz dotrzeć pociągiem z Wrocławia. Wysiądź na stacji Szklarska Poręba Górna.
Do Karpacza nie dostaniesz się koleją. Musisz wysiąść z pociągu w Jeleniej Górze i przesiąść się do busa, który za mniej niż 10 zł dowiezie Cię do Karpacza. Busy odjeżdżają sprzed budynku dworca kolejowego.
2. Góry Stołowe
Chociaż ustępują pod względem wysokości Karkonoszom, Góry Stołowe to moim zdaniem najbardziej wyjątkowe pasmo górskie Dolnego Śląska.
Góry Stołowe pojawiają się w krajobrazie "nagle" - mają dużą wysokość względną i charakterystyczne, płaskie wierzchołki przypominające stół. Należą do nielicznie występujących w Europie gór płytowych.
Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), a punktem startowym wycieczki na tę górę jest Karłów. Równie popularnym rezerwatem jest skalny labirynt Błędne Skały.
Od 1993 r. cenny obszar Gór Stołowych jest chroniony dzięki utworzeniu Parku Narodowego Gór Stołowych.

Baza wypadowa: Karłów (najbliżej na szczyty: Szczeliniec Wielki, Kopę Śmierci, Narożnik), Duszniki Zdrój (trekking na Szczeliniec Wielki przez szczyty Kopa Śmierci i Narożnik to ok. 13 km i niecałe 5 godzin marszu) lub Kudowa Zdrój.
Dojazd: jeśli zdecydujesz się na pociąg, najbliżej Gór Stołowych leżą stacje w Dusznikach Zdrój, Kudowie Zdrój i Kulinie Kłodzkim. Niestety, Góry Stołowe nie są najlepiej skomunikowane transportem publicznym. Jeśli chcesz odwiedzić w weekend kilka interesujących miejsc (np. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały), najwygodniejsze będzie skorzystanie z samochodu.
3. Ślęża
Samotny szczyt położony na tyle blisko Wrocławia, żeby stać się pierwszym wyborem dla spragnionych górskiej przygody mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
Dzięki swojej dużej wysokości względnej i braku górskiej "konkurencji" w swojej okolicy, Ślężę doskonale widać z Wrocławia i wielu innych, odległych punktów województwa.
Ślęża to miejsce, w którym prowadzono pogański kult. Na szlakach można jeszcze znaleźć kamienne posągi i pozostałości po miejscach, które mogły mieć religijne znaczenie.

Baza wypadowa: Sobótka.
Dojazd do Ślęży: na razie dojazd do Sobótki ogranicza się do skorzystania z często kursujących autobusów z Wrocławia lub do skorzystania z samochodu. W niedalekiej perspektywie możliwy będzie jednak dojazd pociągiem - dzięki prowadzonemu właśnie remontowi linii kolejowej z Wrocławia przez Kobierzyce do Sobótki.
4. Rudawy Janowickie
Wycieczka do Kolorowych Jeziorek to dobry pomysł na weekendową wycieczkę. Przygotowałem opis tego miejsca pełen wskazówek, które pomogą Ci w planowaniu.
Niewielkie pasmo górskie leżące na tyle blisko Karkonoszy, żeby pozostawiać w cieniu tych najpopularniejszych, dolnośląskich gór.
Najbardziej rozpoznawalne atrakcje Rudaw Janowickich to ruiny średniowiecznego Zamku Bolczów, Kolorowe Jeziorka oraz pogórnicze miasto Miedzianka, które po latach rozkwitu zniknęło z mapy Dolnego Śląska. Jeśli starczy Ci czasu, odwiedź również schronisko Szwajcarka.

Baza wypadowa: Janowice Wielkie (jeśli chcesz dotrzeć do Zamku Bolczów i Miedzianki) oraz Wieściszowice lub Marciszów (jeśli zamierzasz obejrzeć Kolorowe Jeziorka).
Dojazd: zarówno do Janowic Wielkich, jak i do Marciszowa możesz dojechać pociągiem. Dojście do Kolorowych Jeziorek z Marciszowa zajmie Ci około 1,5 godziny.
5. Góry Sowie
Chcesz odwiedzić Góry Sowie? Sprawdź mój przewodnik, w którym mówię o najciekawszych atrakcjach i tajemnicach Gór Sowich.
Góry Sowie to geologicznie najstarsza część Sudetów. Wzniesienia tego pasma górskiego kryją sporo tajemnic związanych z czasami II wojny światowej, gdy w tym rejonie naziści prowadzili szerokie prace w ramach tajnego projektu Riese.

Najwyższy i najczęściej odwiedzany przez turystów szczyt Gór Sowich to Wielka Sowa, która osiąga wysokość 1014 metrów n.p.m. Sporo turystów wdrapuje się też na Kalenicę.

Do najpopularniejszych atrakcji tych rejonów należy podziemny kompleks Riese (sztolnie walimskie, podziemne miasto Osówka, sztolnie pod Włodarzem) i twierdza Srebrna Góra.
Do Gór Sowich można wracać wielokrotnie, bo na poznanie podziemnych tajemnic nazistów na pewno nie wystarczy Ci jeden weekend.
Baza wypadowa: na Wielką Sowę najlepiej wyruszyć z Rzeczki, a na Kalenicę - z Jugowa. Nieco na uboczu znajduje się twierdza Srebrna Góra, leżąca w miejscowości o tej samej nazwie.
Dojazd: rejon Gór Sowich jest najłatwiej osiągalny przy pomocy samochodu. Pociągi dojeżdżają m.in. do Głuszycy, skąd darmowy autobus zawozi turystów do podziemnego miasta Osówka.


6. Góry Izerskie
Góry Izerskie sąsiadują od swojej wschodniej strony z Karkonoszami poprzez Przełącz Szklarską.
Przy tej właśnie przełęczy znajdziesz Polanę Jakuszycką - polskie centrum sportów zimowych i najbardziej rozpoznawalne miejsce w Górach Izerskich. Niedaleko Polany Jakuszyckiej znajduje się schronisko Orle.
Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wielka Kopa, która osiąga 1126 m n.p.m. W Izerach wydobywano dawniej kwarc - w terenie zostało jeszcze sporo śladów tej działalności.
Góry Izerskie to polski biegun zimna - na Hali Izerskiej zanotowano 29 grudnia 1996 r. temperaturę −36,6°C. W Izerach znajduje się transgraniczny, Izerski Park Ciemnego Nieba.
Spacerując po Górach Izerskich, można się pokusić o przejście ze Świeradowa Zdrój do Szklarskiej Poręby przez Halę Izerską.
Baza wypadowa: Świeradów Zdrój i Szklarska Poręba.
Dojazd: na Polanę Jakuszycką można wygodnie dojechać pociągiem, który kursuje kilka razy dziennie (w zależności od pory roku) w relacji Szklarska Poręba Górna - Liberec. Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój są połączone siecią bezpłatnych autobusów finansowanych przez Świeradów Zdrój).
7. Masyw Śnieżnika
W południowych krańcach województwa dolnośląskiego leży Masyw Śnieżnika, którego najwyższy punkt - Śnieżnik - znajduje się na wysokości 1425 m n.p.m.
Na Śnieżnik warto wejść dla panoramy okolicy, na którą możemy liczyć na szczycie góry. To jednak nie jedyna atrakcja masywu - w jego wnętrzach ukryta jest Jaskinia Niedźwiedzia - najdłuższa jaskinia Sudetów odkryta w 1966 r., a w rejonie Międzygórza znajdziesz drugi, najwyższy wodospad Sudetów - wodospad Wilczki.
Niedaleko jaskini znajduje się Kopalnia Uranu Kletno, która jest otwarta dla zwiedzających.
Strukturę szlaków turystycznych w rejonie Masywu Śnieżnika możesz sprawdzić na mapa-turystyczna.pl.

Baza wypadowa: Kletno (dla Jaskini Niedźwiedziej, Kopalni Uranu, Śnieżnika) oraz Międzygórze (dla Wodospadu Wilczki i Śnieżnika).
Dojazd: do regionu nie można dojechać pociągiem - najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Długopolu Zdrój, Domaszkowie i Bystrzycy Kłodzkiej. Pozostaje więc samochód lub dojazd koleją do Kłodzka i dalsza podróż autobusem do Stronia Śląskiego.
8. Góry Kamienne i Wałbrzyskie
Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne to niewielkie pasma górskie w obrębie Sudetów, leżące na południe od Wałbrzycha.
Najbliższe Wałbrzychowi szczyty to najwyższe wzniesienie Gór Wałbrzyskich - Borowa (853 m n.p.m.) oraz Wołowiec (776 m n.p.m.).
Wycieczka ze stacji kolejowej Wałbrzych Główny (do której możesz dojechać np. z Wrocławia) na Borową to ok. 1,5 godziny marszu w jedną stronę. Na szczycie Borowej znajdziesz wieżę widokową.
Borową możesz również zaatakować od strony Jedliny Zdrój. Po drugiej stronie Wałbrzycha znajduje się o 3 metry niższa od Borowej góra Chełmiec. Prowadzą na nią szlaki ze Szczawna Zdroju i Boguszowa Gorce.

Góry Kamienne rozciągają się na południowy-zachód od Gór Wałbrzyskich. Na Przełęczy Trzech Dolin, gdzie przecina się wiele szlaków turystycznych, znajduje się schronisko PTTK Andrzejówka, a tuż obok niego - kopalnia melafiru Rybnica Leśna.
Do schroniska - bazy wypadowej w Góry Kamienne, które może być punktem startowym m.in. wycieczki na najwyższy szczyt tego pasma - Waligórę (934 m n.p.m.), możesz dojechać miejskim autobusem nr 12 z Wałbrzycha. Kursuje jednak dość rzadko.
Baza wypadowa: Wałbrzych, Jedlina Zdrój, Boguszów Gorce, Mieroszów.
Dojazd: pociągiem do Wałbrzycha Głównego, Jedliny Zdrój i Boguszowa Gorce, w sezonie wakacyjnych również do Mieroszowa (pociągi relacji Wrocław/Wałbrzych - Adršpach.
9. Wzgórza Strzelińskie
Najmniej imponujące pod względem wysokości, a jednocześnie najmniej oblegane i nadal nieodkryte przez tłumy turystów wzniesienia z mojego zestawienia.
Poprzez całą szerokość Wzgórz Strzelińskich poprowadzono czerwony szlak, który wiedzie ze Strzelina do Ziębic.
Trasa liczy prawie 30 kilometrów. Można ją przejść w jeden dzień, poświęcając na to ok. 8-9 godzin. Jeśli wolisz krótsze wycieczki, to zwiedzanie Wzgórz Strzelińskich możesz podzielić na kilka etapów.
Warto dotrzeć na najwyższy szczyt Wzgórz - Gromnik (393 m n.p.m.), na którym znajduje się wieża widokowa.
Dalej możesz iść zgodnie z trasą na poniższej mapie (przez Buczak) lub skręcić w prawo w Dobroszowie i dojść do Zamku na Wodzie w Witostowicach. Stamtąd już całkiem niedaleko do stacji kolejowej w Henrykowie.
W rejonie Wzgórz Strzelińskich mocno rozwija się turystyka rowerowa.
Baza wypadowa: Strzelin, Strzelin lub dla krótszego wariantu wycieczki: Biały Kościół, Henryków.
Dojazd: pociągiem do dowolnej stacji - w Strzelinie lub Ziębicach, a dla krótszego wariantu: w Białym Kościele lub Henrykowie.

Góry Dolnego Śląska to nie tylko Karkonosze. Gdy będziesz szukał pomysłu na wyjazd w góry na Dolnym Śląsku - rozważ też inne pasma górskie. Są równie piękne, a przy okazji znacznie mniej oblegane. Życzę Ci miłego odkrywania górskich zakamarków Dolnego Śląska!