Dolny Śląsk - gdzie jechać w góry? 10 propozycji dla miłośników gór

23 maja 2021
(aktualizacja: 7 marca 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Wycieczka na Dolny Śląsk to idealny pomysł dla miłośników górskich wędrówek. Najpopularniejszym celem są oczywiście Karkonosze, ale na terenie województwa można znaleźć więcej malowniczych, a równocześnie mniej obleganych miejsc wartych odwiedzenia. Przygotowałem dla Ciebie listę 10 miejsc, która pomoże Ci zdecydować, gdzie jechać w góry na Dolnym Śląsku.

Lista pomoże Ci nie tylko wybrać cel najbliższej podróży w góry na Dolnym Śląsku. Podpowie Ci również, które miejscowości to najlepsze bazy wypadowe, jak do nich dojechać i gdzie najlepiej zaplanować nocleg.

szczyt ślęży - okolice Wrocławia atrakcja

Gdzie warto pojechać w góry na Dolnym Śląsku? Gotowe trasy zwiedzania

Dolny Śląsk zapewnia turystom bogactwo górskich wrażeń. Krajobraz tego regionu jest bardzo zróżnicowany i pomimo tego, że mieszkam tutaj od urodzenia, ciągle trudno mi się zdecydować, które górskie szlaki lubię najbardziej.

Żeby ułatwić Ci wędrówki po dolnośląskich górach i oszczędzić Twój czas, przygotowałem pakiet 3 ebooków z aż 75 gotowymi trasami wycieczek po górach Dolnego Śląska. Każda trasa z ebooków zawiera:

 • informację o rodzaju wycieczki (jednodniowa lub weekendowa),
 • wskazówki dojazdu (samochodem lub transportem publicznym),
 • link do szczegółowej mapy trasy danej wycieczki,
 • poziom trudności trasy i jej długość,
 • informację o dostępności trasy dla rodzin z dziećmi,
 • podpowiedzi dot. zaplecza gastronomicznego i miejsca na odpoczynek.

Zestaw 3 ebooków możesz kupić w promocyjnej cenie - o 30% taniej niż w przypadku kupowania ebooków oddzielnie.

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O AŻ 50%!

3 praktyczne ebooki z gotowymi trasami górskich wędrówek po Karkonoszach, Górach Izerskich, Sowich i górach Kotliny Kłodzkiej.

Łącznie aż 75 gotowych planów górskich wycieczek.

1. Karkonosze

Najwyższe i najchętniej odwiedzane pasmo górskie Sudetów. Corocznie tysiące turystów wybiera się do Karpacza, aby zdobyć najwyższy szczyt Dolnego Śląska - Śnieżkę (1603 m n.p.m.).

Popularnym szczytem jest również Szrenica, którą zdobywa się ze Szklarskiej Poręby. Tłumy turystów spotkasz również przy schronisku Samotnia i w rejonie Śnieżnych Kotłów.

schronisko samotnia karkonosze dolny śląsk
Schronisko PTTK Samotnia w Karkonoszach

Przez lata Karkonosze były dla mnie synonimem gór Dolnego Śląska, ale nie warto ograniczać się tylko do nich - szczególnie, jeśli szukasz w góry wyciszenia i relaksu.

Baza wypadowa: Szklarska Poręba i Karpacz.

Gdzie spać w Karkonoszach?

 • Karpacz: Cichy Kącik - lokalizacja, która pozwala na szybkie dotarcie do szlaków turystycznych. Wygodne i komfortowe pokoje.  

 • Karpacz: Willa Sudety - przestronne, nowocześnie urządzone pokoje, akceptowalna cena, dobra lokalizacja blisko szlaków.  
 • Szklarska Poręba: Pensjonat Pod Smerkami - blisko stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna, bardzo blisko centrum, dobra baza wypadowa w góry. 

 • Szklarska Poręba: Skalny Pensjonat - idealna lokalizacja dla narciarzy, blisko szlaku na Wodospad Kamieńczyka, schludnie i czysto.
Jeśli wolisz sam poszukać noclegu, sprawdź listę obiektów w Karpaczu i Szklarskiej Porębie.

Dojazd: do Szklarskiej Poręby możesz dotrzeć pociągiem z Wrocławia. Wysiądź na stacji Szklarska Poręba Górna.

Do Karpacza nie dostaniesz się koleją. Musisz wysiąść z pociągu w Jeleniej Górze i przesiąść się do busa, który za mniej niż 10 zł dowiezie Cię do Karpacza. Busy odjeżdżają sprzed budynku dworca kolejowego.

WĘDRUJ PO KARKONOSZACH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najlepsze szlaki Karkonoszy

Kup ebooka z 26 gotowymi planami wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

2. Góry Stołowe

Chociaż ustępują pod względem wysokości Karkonoszom, Góry Stołowe to moim zdaniem najbardziej wyjątkowe pasmo górskie Dolnego Śląska. Góry Stołowe mają dużą wysokość względną i charakterystyczne, płaskie wierzchołki przypominające stół. Należą do nielicznie występujących w Europie gór płytowych.

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), a punktem startowym wycieczki na tę górę jest Karłów. Równie popularnym rezerwatem jest skalny labirynt Błędne Skały.

Od 1993 r. cenny obszar Gór Stołowych jest chroniony dzięki utworzeniu Parku Narodowego Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki Karłów Góry Stołowe gdzie w góry
Szczeliniec Wielki widziany z Karłowa. Zdj. Jacek Halicki (CC BY-SA 3.0 pl)

Baza wypadowa: Karłów (najbliżej na szczyty: Szczeliniec Wielki, Kopę Śmierci, Narożnik), Duszniki Zdrój (trekking na Szczeliniec Wielki przez szczyty Kopa Śmierci i Narożnik to ok. 13 km i niecałe 5 godzin marszu) lub Kudowa Zdrój.

Gdzie spać w Górach Stołowych?

Sprawdź ofertę noclegów w Górach Stołowych: w Dusznikach ZdrójKudowie Zdrój i Karłowie

Dojazd: jeśli zdecydujesz się na pociąg, najbliżej Gór Stołowych leżą stacje w Dusznikach Zdrój, Kudowie Zdrój i Kulinie Kłodzkim. Niestety, Góry Stołowe nie są najlepiej skomunikowane transportem publicznym. Jeśli chcesz odwiedzić w weekend kilka interesujących miejsc (np. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały), najwygodniejsze będzie skorzystanie z samochodu.

PLANY WYCIECZEK PO KOTLINIE KŁODZKIEJ

Kup ebooka z 29 gotowymi trasami wędrówek po górach Kotliny Kłodzkiej i nie trać czasu na planowanie wycieczek.

Wycieczki na jeden dzień i weekend, samochodem oraz pociągiem.

3. Ślęża

Samotny szczyt położony na tyle blisko Wrocławia, żeby stać się pierwszym wyborem dla spragnionych górskiej przygody mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Dzięki swojej dużej wysokości względnej i braku górskiej "konkurencji" w swojej okolicy, Ślężę doskonale widać z Wrocławia i wielu innych, odległych punktów województwa.

Widok na Ślężę - dolny śląsk

Ślęża to miejsce, w którym prowadzono pogański kult. Na szlakach można jeszcze znaleźć kamienne posągi i pozostałości po miejscach, które mogły mieć religijne znaczenie.

Baza wypadowa: Sobótka.

Dojazd do Ślęży: na razie dojazd do Sobótki ogranicza się do skorzystania z często kursujących autobusów z Wrocławia lub do skorzystania z samochodu. W niedalekiej perspektywie możliwy będzie jednak dojazd pociągiem - dzięki prowadzonemu właśnie remontowi linii kolejowej z Wrocławia przez Kobierzyce do Sobótki.

4. Rudawy Janowickie

Niewielkie pasmo górskie leżące na tyle blisko Karkonoszy, żeby pozostawiać w cieniu tych najpopularniejszych, dolnośląskich gór.

Najbardziej rozpoznawalne atrakcje Rudaw Janowickich to ruiny średniowiecznego Zamku Bolczów, Kolorowe Jeziorka oraz pogórnicze miasto Miedzianka, które po latach rozkwitu zniknęło z mapy Dolnego Śląska.

ławka błękitne jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka

Jeśli starczy Ci czasu, odwiedź również schronisko Szwajcarka.

Baza wypadowa: Janowice Wielkie (jeśli chcesz dotrzeć do Zamku Bolczów i Miedzianki) oraz Wieściszowice lub Marciszów (jeśli zamierzasz obejrzeć Kolorowe Jeziorka).

Dojazd: zarówno do Janowic Wielkich, jak i do Marciszowa możesz dojechać pociągiem. Dojście do Kolorowych Jeziorek z Marciszowa zajmie Ci około 1,5 godziny.

Gdzie spać w Rudawach Janowickich?

Sprawdź ofertę noclegów w Janowicach Wielkich - najlepszej bazie wypadowej w Rudawy Janowickie.

5. Góry Sowie

Góry Sowie to geologicznie najstarsza część Sudetów. Wzniesienia tego pasma górskiego kryją sporo tajemnic związanych z czasami II wojny światowej.

W tym rejonie naziści prowadzili szerokie prace w ramach tajnego projektu Riese.

Najwyższy i najczęściej odwiedzany przez turystów szczyt Gór Sowich to Wielka Sowa, która osiąga wysokość 1014 metrów n.p.m. Sporo turystów wdrapuje się też na Kalenicę.

Szlak Kalenica góry Sowie
Góry Sowie widok blog podróżniczy zwiedzanie

Do najpopularniejszych atrakcji tych rejonów należy podziemny kompleks Riese (sztolnie walimskie, podziemne miasto Osówka, sztolnie pod Włodarzem) i twierdza Srebrna Góra.

Gdzie spać w Górach Sowich?

Sprawdź ofertę noclegów w Górach Sowich: w WalimiuJugowieGłuszycy GórnejNowej Rudzie.

Do Gór Sowich można wracać wielokrotnie, bo na poznanie podziemnych tajemnic nazistów na pewno nie wystarczy Ci jeden weekend.

Widok na twierdzę Srebrna Góra
Widok z lotu ptaka na Twierdzę Srebrna Góra. Fot. Tomekziel (CC BY-SA 4.0)

Baza wypadowa: na Wielką Sowę najlepiej wyruszyć z Rzeczki, a na Kalenicę - z Jugowa. Nieco na uboczu znajduje się twierdza Srebrna Góra, leżąca w miejscowości o tej samej nazwie.

Dojazd: rejon Gór Sowich jest najłatwiej osiągalny przy pomocy samochodu. Pociągi dojeżdżają m.in. do Głuszycy, skąd darmowy autobus zawozi turystów do podziemnego miasta Osówka.

WĘDRUJ PO GÓRACH SOWICH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najlepsze szlaki Gór Sowich

Kup ebooka z 20 gotowymi planami wędrówek po Górach Sowich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

6. Góry Izerskie

Góry Izerskie sąsiadują od swojej wschodniej strony z Karkonoszami poprzez Przełącz Szklarską.

Przy tej właśnie przełęczy znajdziesz Polanę Jakuszycką - polskie centrum sportów zimowych i najbardziej rozpoznawalne miejsce w Górach Izerskich. Niedaleko Polany Jakuszyckiej znajduje się schronisko Orle.

Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wielka Kopa, która osiąga 1126 m n.p.m. W Izerach wydobywano dawniej kwarc - w terenie zostało jeszcze sporo śladów tej działalności.

Góry Izerskie to polski biegun zimna - na Hali Izerskiej zanotowano 29 grudnia 1996 r. temperaturę −36,6°C. W Izerach znajduje się transgraniczny, Izerski Park Ciemnego Nieba. Spacerując po Górach Izerskich, można się pokusić o przejście ze Świeradowa Zdrój do Szklarskiej Poręby przez Halę Izerską.

Baza wypadowa: Świeradów Zdrój i Szklarska Poręba.

Dojazd: na Polanę Jakuszycką można wygodnie dojechać pociągiem, który kursuje kilka razy dziennie (w zależności od pory roku) w relacji Szklarska Poręba Górna - Liberec. Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój są połączone siecią bezpłatnych autobusów finansowanych przez Świeradów Zdrój).

WĘDRUJ WYGODNIE PO KARKONOSZACH

Aż 26 gotowych tras wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. Nie trać czasu na planowanie i ruszaj w góry!

Wycieczki jednodniowe i weekendowe, samochodem i pociągiem.

7. Masyw Śnieżnika

W południowych krańcach województwa dolnośląskiego leży Masyw Śnieżnika, którego najwyższy punkt - Śnieżnik - znajduje się na wysokości 1425 m n.p.m.

Na Śnieżnik warto wejść dla panoramy okolicy, na którą możemy liczyć na szczycie góry. To jednak nie jedyna atrakcja masywu - w jego wnętrzach ukryta jest Jaskinia Niedźwiedzia - najdłuższa jaskinia Sudetów odkryta w 1966 r., a w rejonie Międzygórza znajdziesz drugi, najwyższy wodospad Sudetów - wodospad Wilczki.

Niedaleko jaskini znajduje się Kopalnia Uranu Kletno, która jest otwarta dla zwiedzających.

Strukturę szlaków turystycznych w rejonie Masywu Śnieżnika możesz sprawdzić na mapa-turystyczna.pl.

Masyw Śnieżnika góry Dolny Śląsk
Widok na Masyw Śnieżnika. Fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 4.0)

Baza wypadowa: Kletno (dla Jaskini Niedźwiedziej, Kopalni Uranu, Śnieżnika) oraz Międzygórze (dla Wodospadu Wilczki i Śnieżnika).

Dojazd: do regionu nie można dojechać pociągiem - najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Długopolu Zdrój, Domaszkowie i Bystrzycy Kłodzkiej. Pozostaje więc samochód lub dojazd koleją do Kłodzka i dalsza podróż autobusem do Stronia Śląskiego.

Gdzie spać w rejonie Masywu Śnieżnika?

Sprawdź ofertę noclegów w KletnieStroniu Śląskim i Siennej

8. Góry Kamienne i Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne to niewielkie pasma górskie w obrębie Sudetów, leżące na południe od Wałbrzycha.

Najbliższe Wałbrzychowi szczyty to najwyższe wzniesienie Gór Wałbrzyskich - Borowa (853 m n.p.m.) oraz Wołowiec (776 m n.p.m.).

Wycieczka ze stacji kolejowej Wałbrzych Główny (do której możesz dojechać np. z Wrocławia) na Borową to ok. 1,5 godziny marszu w jedną stronę. Na szczycie Borowej znajdziesz wieżę widokową.

Borową możesz również zaatakować od strony Jedliny Zdrój. Po drugiej stronie Wałbrzycha znajduje się o 3 metry niższa od Borowej góra Chełmiec. Prowadzą na nią szlaki ze Szczawna Zdroju i Boguszowa Gorce.

Przełęcz Trzech Dolin góry kamienne dolny śląsk
Przełącz Trzech Dolin w Górach Kamiennych. Fot. Timaska

Góry Kamienne rozciągają się na południowy-zachód od Gór Wałbrzyskich. Na Przełęczy Trzech Dolin, gdzie przecina się wiele szlaków turystycznych, znajduje się schronisko PTTK Andrzejówka, a tuż obok niego - kopalnia melafiru Rybnica Leśna.

Do schroniska - bazy wypadowej w Góry Kamienne, które może być punktem startowym m.in. wycieczki na najwyższy szczyt tego pasma - Waligórę (934 m n.p.m.), możesz dojechać miejskim autobusem nr 12 z Wałbrzycha. Kursuje jednak dość rzadko.

Baza wypadowa: Wałbrzych, Jedlina Zdrój, Boguszów Gorce, Mieroszów.

Dojazd: pociągiem do Wałbrzycha Głównego, Jedliny Zdrój i Boguszowa Gorce, w sezonie wakacyjnych również do Mieroszowa (pociągi relacji Wrocław/Wałbrzych - Adršpach.

Gdzie spać w rejonie Gór Kamiennych i Wałbrzyskich?

Sprawdź dostępne noclegi w Wałbrzychu lub Jedlinie Zdrój.

9. Wzgórza Strzelińskie

Najmniej imponujące pod względem wysokości, a jednocześnie najmniej oblegane i nadal nieodkryte przez tłumy turystów wzniesienia z mojego zestawienia.

Poprzez całą szerokość Wzgórz Strzelińskich poprowadzono czerwony szlak, który wiedzie ze Strzelina do Ziębic. Trasa liczy prawie 30 kilometrów. Można ją przejść w jeden dzień, poświęcając na to ok. 8-9 godzin. Jeśli wolisz krótsze wycieczki, to zwiedzanie Wzgórz Strzelińskich możesz podzielić na kilka etapów.

Warto dotrzeć na najwyższy szczyt Wzgórz - Gromnik (393 m n.p.m.), na którym znajduje się wieża widokowa. Dalej możesz iść zgodnie z trasą na poniższej mapie (przez Buczak) lub skręcić w prawo w Dobroszowie i dojść do Zamku na Wodzie w Witostowicach. Stamtąd już całkiem niedaleko do stacji kolejowej w Henrykowie.

W rejonie Wzgórz Strzelińskich mocno rozwija się turystyka rowerowa.

Baza wypadowa: Strzelin, Strzelin lub dla krótszego wariantu wycieczki: Biały Kościół, Henryków.

Dojazd: pociągiem do dowolnej stacji - w Strzelinie lub Ziębicach, a dla krótszego wariantu: w Białym Kościele lub Henrykowie.

WIELKA MAPKA WIEŻ WIDOKOWYCH

Kup interaktywną mapkę wież widokowych Dolnego Śląska i pogranicza niemiecko-czeskiego. Ponad 50 wież czeka na odkrycie! 

Oglądaj Dolny Śląsk z mapką, która kosztuje tyle, co... kawa. 

10. Pogórze Kaczawskie

Rejon Pogórza Kaczawskiego to dolnośląskie zagłębie wulkanów. Skalne pozostałości po wybuchach wulkanów sprzed milionów lat to charakterystyczny krajobraz Krainy Wugasłych Wulkanów i Parku Krajobrazowego Chełmy, który wciśnięty jest między Złotoryję i Jawor.

Obowiązkowe do zobaczenia w tej części Dolnego Śląska atrakcje to: Wąwóz Myśliborski, zamek Grodziec, rezerwat przyrody "Ostrzyca Proboszczowicka" z charakterystycznym szczytem Ostrzycy, Organy Wielisławskie. Pozostałych atrakcji wystarczy jednak na kilka dni zwiedzania.

Park Krajobrazowy Chełmy jest też bogaty w wieże widokowe, które pozwalają spojrzeć na Dolny Śląsk z nowej perspektywy. W planowaniu zwiedzania regionu śladami wież widokowych pomoże Ci na pewno mój ebook z interaktywną mapką ponad 50 wież widokowych Dolnego Śląska.

Park Krajobrazowy Chełmy Miejsca Które Warto Odwiedzić Rezerwat Przyrody Wąwóz Myśliborski Gdzie Na Weekend Dolnośląskie
Organy Wielisławskie na Wielisławce Park Krajobrazowy Chełmy1 Kraina Wygasłych Wulkanów Co Trzeba Zobaczyć Punkt Widokowy Średniowieczny Zamek

Odwiedzając rejon Pogórza Kaczawskiego, wygospodaruj trochę czasu na wizytę w lokalnych winnicach - Winnicy Kindler w Uniejowicach i Winnicy Agat w Sokołowsku. Obie należą do Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina i obie są malowniczo położone. W Winnicy Agat możesz zostać na noc.

Winnica Agat w Sokołowcu Dolnośląski Szlak Piwa i Wina Szlak Ma Smak Pogórze Kaczawskie Nietypowe Atrakcje Dolnego Śląska

Góry Dolnego Śląska to nie tylko Karkonosze. Gdy będziesz szukał pomysłu na wyjazd w góry na Dolnym Śląsku - rozważ też inne pasma górskie. Są równie piękne, a przy okazji znacznie mniej oblegane. Życzę Ci miłego odkrywania górskich zakamarków Dolnego Śląska!

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DOLNEGO ŚLĄSKA

Kup interaktywną mapkę ponad 110 atrakcji Dolnego Śląska.

Ciekawe miasta, góry, zamkipałacepodziemia i atrakcje naturalne - czekają na odkrycie z mapką, która kosztuje... tyle, co kawa. 

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży po Polsce - praktyczne wskazówki

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Wygodne płatności i tania wymiana walutzamów darmową kartę Curve, aby tanio wymieniać waluty, wygodnie płacić również w Polsce i odbierz 50 zł w prezencie na start.

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross