10 pomysłów gdzie jechać w góry na Dolnym Śląsku i blisko Wrocławia

Aktualizacja: 1 sierpnia 2024 r.
Dolny Śląsk gdzie jechać w góry blog podróżniczy
Dolny Śląsk gdzie jechać w góry blog podróżniczy

Wycieczka w góry Dolnego Śląska to zawsze dobry pomysł. Krajobraz regionu jest różnorodny i chociaż mieszkam tutaj od urodzenia, mam jeszcze wiele szlaków do odkrycia. Sporo dolnośląskich gór leży niedaleko Wrocławia, więc możesz wyskoczyć tam nawet na jednodniowy wypad. Popularnym celem są najwyższe Karkonosze, ale na Dolnym Śląsku i w okolicy Wrocławia znajdziesz więcej malowniczych i mniej obleganych miejsc wartych odwiedzenia.

Górska wycieczka w okolicach Wrocławia nie wymaga wielkich przygotowań. Aby ułatwić Ci wybór kierunku, stworzyłem listę 10 pomysłów na to, gdzie jechać w góry na Dolnym Śląsku – również tuż obok Wrocławia.

Skupiłem się nie tylko na popularnych kierunkach, ale również na mniejszych i spokojniejszych pasmach górskich, w których odpoczniesz po pracowitym tygodniu. Podpowiem Ci również, które miejscowości są najlepszymi bazami wypadowymi, jak do nich dojechać i gdzie najlepiej nocować.

1. Karkonosze

Karkonosze to najwyższe i najchętniej odwiedzane pasmo górskie Sudetów. Przez lata Karkonosze były dla mnie synonimem gór Dolnego Śląska. Corocznie tysiące turystów wybiera się do Karpacza, aby zdobyć najwyższy szczyt Dolnego Śląska – Śnieżkę (1603 m n.p.m.).

Popularnym szczytem jest również Szrenica, którą zdobywa się ze Szklarskiej Poręby. Turyści chętnie wędrują też do schroniska Samotnia i w rejon Śnieżnych Kotłów. Wybierając trasę możesz skorzystać z 26 gotowych tras wycieczek po Karkonoszach.

schronisko samotnia karkonosze dolny śląsk
Schronisko PTTK Samotnia w Karkonoszach

Baza wypadowa: Główne bazy wypadowe w Karkonosze to Karpacz i Szklarska Poręba. Z obu miast czeka duży wybór szlaków. Zebrałem kilka propozycji noclegów w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie, które mają dobry standard, lokalizację i cenę. Możesz też zdecydować się na górski domek w Karkonoszach.

W Jeleniej Górze ciekawym pomysłem na alternatywną bazę wypadową są uzdrowiskowe Cieplice Śląskie-Zdrój (formalnie dzielnica Jeleniej Góry). Do Parku Zdrojowego i Pijalni Wód Mineralnych dotrzesz w kilkanaście minut z centrum Jeleniej Góry – autobusem miejskim albo pociągiem.

Dojazd: do Szklarskiej Poręby możesz dotrzeć pociągiem z Wrocławia, Wałbrzycha i wielu miast Polski. Wysiądź na stacji Szklarska Poręba Górna. Do Karpacza dojedziesz autobusem. Wysiądź z pociągu w Jeleniej Górze i przesiąść się przy dworcu kolejowym do busa do Karpacza.

2. Góry Stołowe

Góry Stołowe to moim zdaniem najbardziej wyjątkowe pasmo górskie Dolnego Śląska. Góry te mają dużą wysokość względną i charakterystyczne, płaskie wierzchołki przypominające stół. Należą do nielicznie występujących w Europie gór płytowych.

Od 1993 r. cenny obszar Gór Stołowych jest chroniony dzięki utworzeniu Parku Narodowego Gór Stołowych. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) obok Karłowa. Równie popularnym rezerwatem jest skalny labirynt Błędne Skały.

Szczeliniec Wielki Karłów Góry Stołowe gdzie w góry
Szczeliniec Wielki widziany z Karłowa. Zdj. Jacek Halicki (CC BY-SA 3.0 pl)

Baza wypadowa: Do wyboru masz kilka miejscowości – Karłów (najbliżej na Szczeliniec Wielki, Kopę Śmierci, Narożnik), Duszniki-Zdrój (trekking na Szczeliniec Wielki przez Kopę Śmierci i Narożnik to ok. 13 km i 5 godzin marszu) Kudowę-Zdrój oraz Polanicę-Zdrój. Inne pomysły znajdziesz w 29 gotowych trasach po górach Ziemi Kłodzkiej.

Sprawdź opcje noclegu w Górach Stołowych, jeśli chcesz zatrzymać się w regionie na więcej niż jeden dzień. To moim zdaniem dobry pomysł, bo masz wtedy szansę zwiedzić dodatkowo kłodzkie uzdrowiska.

Dojazd: Góry Stołowe nie są najlepiej dostępne transportem publicznym. Najbliższe stacje kolejowe znajdziesz w Dusznikach Zdrój, Kudowie Zdrój i Kulinie Kłodzkim. Jeśli chcesz odwiedzić przy jednej okazji kilka interesujących miejsc (np. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały), najwygodniej będzie skorzystać z samochodu.

3. Ślęża

Ślęża to samotny szczyt położony na tyle blisko Wrocławia, żeby to pierwszy wybór Wrocławian spragnionych jednodniowej, górskiej przygody. Dzięki dużej wysokości względnej i braku “konkurencji” w swojej okolicy, Ślężę doskonale widać z Wrocławia i wielu odległych punktów województwa.

Widok na Ślężę - dolny śląsk

Ślęża to miejsce, w którym prowadzono pogański kult. Na szlakach można jeszcze znaleźć kamienne posągi i pozostałości po miejscach, które mogły mieć religijne znaczenie. Na szczycie działa bufet i wieża widokowa, a zwiedzić możesz również kościół.

Wycieczkę na Ślężę proponuję Ci rozszerzyć o zwiedzanie Sobótki, która leży u stóp góry. Miasteczko traktuje się tylko jako bazę wypadową, ale ma kilka ciekawych punktów wartych zobaczenia. Polecam na koniec zajrzeć do Winnicy Celtica z lokalnym winem z Dolnego Śląska.

Baza wypadowa: Sobótka.

Dojazd: Do Sobótki możesz dojechać regionalnymi pociągami z Wrocławia Głównego. Pociągi kursują często i dowożą Cię pod Ślężę w czasie, który trudno pobić stojącym w korkach busom. Jeśli wolisz jazdę autobusem – busy do Sobótki odjeżdżają z dworca autobusowego we Wrocławiu i z przystanków przy ul. Dawida.

4. Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to niewielkie pasmo górskie leżące między Wałbrzychem i Jelenią Górą, niedaleko Karkonoszy i na wyciągnięcie ręki od Wrocławia. To mój ulubiony pomysł na wycieczkę w góry niedaleko Wrocławia – dojedziesz tu pociągiem w niecałe 1,5 godziny. Rudawy Janowickie to opcja dla osób, które lubią piękne krajobrazy i nie przepadają za tłumami.

Najbardziej rozpoznawalne atrakcje Rudaw Janowickich to ruiny średniowiecznego Zamku Bolczów, Kolorowe Jeziorka, schronisko Szwajcarka, Starościńskie Skały oraz pogórnicze miasto Miedzianka, które po latach rozkwitu zniknęło z mapy Dolnego Śląska.

ławka błękitne jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka

Polecam też jedną z moich ulubionych tras – przejście z Janowic Wielkich do Kowar przez Skalnik, czyli najwyższy szczyt Rudaw. W Kowarach możesz przy tej okazji zajrzeć do skupionego na PRLu Muzeum Sentymentów i zwiedzić urocze centrum miasteczka.

Baza wypadowa: Janowice Wielkie (jeśli chcesz dotrzeć do Zamku Bolczów i Miedzianki) oraz Wieściszowice lub Marciszów (jeśli zamierzasz obejrzeć Kolorowe Jeziorka).

Dojazd: zarówno do Janowic Wielkich, jak i do Marciszowa możesz dojechać pociągiem. Dojście do Kolorowych Jeziorek z Marciszowa zajmie Ci około 1,5 godziny. Do Kowar możesz dojechać autobusami z Jeleniej Góry.

5. Góry Sowie

Góry Sowie to geologicznie najstarsza część Sudetów. Wzniesienia tego pasma górskiego kryją sporo tajemnic związanych z czasami II wojny światowej. Odkryłem to pasmo stosunkowo późno, ale szybko okazało się dla mnie naciekawszym górskim zakątkiem Dolnego Śląska. No i leży całkiem blisko Wrocławia!

Miłośnicy historii II wojny światowej zakochają się w tajemnicach Gór Sowich. W tym rejonie naziści prowadzili szerokie prace w ramach tajnego projektu Riese, który nadal pozostaje wielką zagadką. Możesz zwiedzić podziemne korytarze Riese.

Szlak Kalenica góry Sowie

Najwyższy i najczęściej odwiedzany przez turystów szczyt Gór Sowich to Wielka Sowa, która osiąga wysokość 1014 metrów n.p.m. Sporo turystów wdrapuje się też na Kalenicę. Oba szczyty mają wieże widokowe – ta na Kalenicy jest na pewno mniej oblegana.

Góry Sowie widok blog podróżniczy zwiedzanie

Ja lubię zahaczać o schronisko Zygmuntówka, które jest ważnym punktem na całodniowej trasie z Walimia do twierdzy Srebrna Góra. Do najpopularniejszych atrakcji Gór Sowich należy właśnie podziemny kompleks Riese i największa w Europie górska twierdza Srebrna Góra.

Widok na twierdzę Srebrna Góra
Widok z lotu ptaka na Twierdzę Srebrna Góra. Fot. Tomekziel (CC BY-SA 4.0)

Baza wypadowa: na Wielką Sowę najlepiej wyruszyć z Rzeczki, a na Kalenicę – z Jugowa. Nieco na uboczu znajduje się twierdza Srebrna Góra, leżąca w miejscowości o tej samej nazwie. Spać możesz w WalimiuJugowieGłuszycy GórnejNowej Rudzie.

Dojazd: Pociągiem dojedziesz do kilku stacji na najpiękniejszej linii kolejowej w Polsce – Kłodzko-Wałbrzych. Możesz wysiąść w Głuszycy, skąd darmowy autobus zawozi turystów do podziemnego miasta Osówka, Świerkach Dolnych, Ludwikowicach Kłodzkich lub Nowej Rudzie.

6. Masyw Śnieżnika

W południowych krańcach województwa dolnośląskiego leży Masyw Śnieżnika ze swoim najwyższym wierzchołkiem, czyli osiągającym 1425 m n.p.m. Śnieżnikiem. Ze szczytu rozciąga się rozległy widok na okolicę, ale to nie jedyna atrakcja tego miejsca.

W wnętrzach Masywu Śnieżnika ukryta jest Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia Sudetów odkryta w 1966 r., a w rejonie Międzygórza znajdziesz drugi, najwyższy wodospad Sudetów – wodospad Wilczki. Niedaleko jaskini znajduje się otwarta dla zwiedzających Kopalnia Uranu Kletno.

Masyw Śnieżnika góry Dolny Śląsk
Widok na Masyw Śnieżnika. Fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 4.0)

Ziemia Kłodzka daje wiele możliwości wędrówek po górskich szlakach okolicy. Wejście na Śnieżnik z Międzygórza to tylko jeden z 29 pomysłów na górskie wycieczki po Ziemi Kłodzkiej. Wizytę w tej okolicy możesz połączyć ze zwiedzaniem Kłodzka z potężną twierdzą, ładnym Rynkiem i podziemną trasą turystyczną.

Baza wypadowa: Kletno (dla Jaskini Niedźwiedziej, Kopalni Uranu, Śnieżnika) oraz Międzygórze (dla Wodospadu Wilczki i Śnieżnika). Na noc możesz zatrzymać się w KletnieStroniu Śląskim i Siennej

Dojazd: Pod Masyw Śnieżnika nie dojedziesz pociągiem – najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Długopolu Zdrój, Domaszkowie i Bystrzycy Kłodzkiej. Pozostaje więc samochód lub dojazd koleją do Kłodzka i dalsza podróż autobusem do Stronia Śląskiego.

7. Góry Izerskie

Góry Izerskie sąsiadują od swojej wschodniej strony z Karkonoszami poprzez Przełącz Szklarską. Przy tej właśnie przełęczy znajdziesz Polanę Jakuszycką – polskie centrum nart biegowych i najbardziej rozpoznawalne miejsce w Górach Izerskich. Niedaleko Polany Jakuszyckiej znajduje się schronisko Orle.

Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa, która osiąga 1126 m n.p.m. W Izerach wydobywano dawniej kwarc – w terenie zostało jeszcze sporo śladów tej działalności jak np. Kopalnia Kwarcu Stanisław.

Góry Izerskie to polski biegun zimna – na Hali Izerskiej zanotowano 29 grudnia 1996 r. temperaturę −36,6°C. W Izerach znajduje się transgraniczny, Izerski Park Ciemnego Nieba. Spacerując po Górach Izerskich, można się pokusić o przejście ze Świeradowa Zdrój do Szklarskiej Poręby przez Halę Izerską.

Baza wypadowa: Na szlaki Gór Izerskich możesz wyjść ze Świeradowa-Zdroju i Szklarskiej Poręby. Polecam połączenie wycieczki z Karkonosze z Górami Izerskimi. Po wycieczce w Karkonosze (np. na Szrenicę) możesz zatrzymać się na noc w Szklarskiej Porębie i przejście Górami Izerskimi na nocleg do Świeradowa-Zdroju.

Dojazd: na Polanę Jakuszycką możesz dojechać pociągiem relacji Szklarska Poręba Górna – Liberec, który kursuje kilka razy dziennie (w zależności od pory roku). Jeśli jedziesz pociągiem z Wrocławia, przesiądź się na stacji Szklarska Poręba Górna. Bilet kupisz na pokładzie pociągu.

8. Góry Kamienne i Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne to pasma górskie w obrębie Sudetów, leżące na południe od Wałbrzycha. Będziesz miał tu blisko z Wrocławia – pociąg do Wałbrzycha jedzie nieco ponad godzinę.

Najbliższe Wałbrzychowi szczyty to najwyższe wzniesienie Gór Wałbrzyskich – Borowa (853 m n.p.m.) oraz Wołowiec (776 m n.p.m.). Wycieczka ze stacji kolejowej Wałbrzych Główny na Borową zajmie Ci ok. 1,5 godziny. Na szczycie znajdziesz wieżę widokową. Trasa jest krótka, ale fragment czarnego szlaku jest bardzo wymagający. Trochę mnie zaskoczył. ;)

Góry Wałbrzyskie wieża widokowa na Borowej punkty widokowe Dolny Śląsk pomysł na krótką wycieczkę z Wrocławia panorama ładny krajobraz na góry
Wieża widokowa na Borowej znajduje się w granicach Wałbrzycha

Borową możesz również zaatakować od strony Jedliny Zdrój. Po drugiej stronie Wałbrzycha znajduje się o 3 metry niższa od Borowej góra Chełmiec. Prowadzą na nią szlaki ze Szczawna Zdroju i Boguszowa Gorce.

Góry Kamienne rozciągają się na południowy-zachód od Gór Wałbrzyskich. Na Przełęczy Trzech Dolin, gdzie przecina się wiele szlaków turystycznych, znajduje się schronisko PTTK Andrzejówka, z którego możesz ruszyć na najwyższy szczyt Gór Kamiennych, czyli Waligórę (934 m n.p.m.).

Baza wypadowa: Wałbrzych, Jedlina Zdrój, Boguszów Gorce, Mieroszów. Sprawdź dostępne noclegi w Wałbrzychu lub Jedlinie-Zdrój – tam będziesz miał największy wybór. Jedlina-Zdrój to przy okazji baza wypadowa w Góry Sowie.

Dojazd: W Góry Kamienne i Wałbrzyskie dojedziesz pociągiem wysiadając na stacjach Wałbrzych Główny, Jedlina-Zdrój i Boguszów Gorce. W sezonie wakacyjnych kursują również pociągi z Wrocławia i Wałbrzycha do Mieroszowa i dalej do czeskiego Adršpachu ze znanym skalnym miastem.

9. Wzgórza Strzelińskie

Wzgórza Strzelińskie to najmniej imponujące pod względem wysokości, a jednocześnie najmniej oblegane i nadal nieodkryte przez tłumy turystów wzniesienia z mojego zestawienia. Istnieje duża szansa, że na trasie nie spotkasz nikogo innego.

Poprzez całą szerokość Wzgórz Strzelińskich poprowadzono czerwony szlak, który wiedzie ze Strzelina do Ziębic (ok. 30 kilometrów). Zarówno Strzelin, jak i Ziębice to miasteczka, do których warto zajrzeć. W Ziębicach spodobało mi się Muzeum Domu Śląskiego (dawniej: Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego).

Polecam Ci wejść na najwyższy szczyt Wzgórz – Gromnik (393 m n.p.m.) z wieżą widokową (zazwydzaj zamkniętą). W Henrykowie warto zajrzeć do Klasztoru Księgi Henrykowskiej, w której zapisano pierwsze w historii zdanie w języku polskim. W rejonie Wzgórz Strzelińskich mocno rozwija się również turystyka rowerowa.

Baza wypadowa: Strzelin, Ziębice lub dla krótszego wariantu wycieczki: Biały Kościół, Henryków. Nie ma potrzeby zatrzymywania się w okolicy na noc – lepiej wpadać tu na jednodniowe wycieczki i zwiedzać region po kawałku.

Dojazd: Możesz dojechać pociągiem kilku stacji w rejonie Wzgórz Strzelińskich – w Strzelinie, Ziębicach, Białym Kościele lub Henrykowie. Zatrzymują się tu pociągi regionalne kursujące kilka razy dziennie z Wrocławia Głównego.

10. Pogórze Kaczawskie

Pogórze Kaczawskie to dolnośląskie zagłębie wulkanów. Skalne pozostałości po wybuchach wulkanów sprzed milionów lat to charakterystyczny krajobraz Krainy Wugasłych Wulkanów i Parku Krajobrazowego Chełmy, który wciśnięty jest między Złotoryję i Jawor.

Obowiązkowe do zobaczenia w tej części Dolnego Śląska atrakcje to: Wąwóz Myśliborski, zamek Grodziec, rezerwat przyrody “Ostrzyca Proboszczowicka” z charakterystycznym szczytem Ostrzycy, Organy Wielisławskie. Pozostałych atrakcji wystarczy jednak na kilka dni zwiedzania.

Winnica Agat w Sokołowcu Dolnośląski Szlak Piwa i Wina Szlak Ma Smak Pogórze Kaczawskie Nietypowe Atrakcje Dolnego Śląska

Park Krajobrazowy Chełmy jest też bogaty w wieże widokowe, które pozwalają spojrzeć na Dolny Śląsk z nowej perspektywy. W planowaniu zwiedzania regionu śladami wież widokowych pomoże Ci interaktywna mapka ponad 50 wież widokowych Dolnego Śląska.

Organy Wielisławskie na Wielisławce Park Krajobrazowy Chełmy1 Kraina Wygasłych Wulkanów Co Trzeba Zobaczyć Punkt Widokowy Średniowieczny Zamek

Odwiedzając rejon Pogórza Kaczawskiego, wygospodaruj trochę czasu na wizytę w lokalnych winnicach – Winnicy Kindler w Uniejowicach i Winnicy Agat w Sokołowsku. Obie należą do Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina i obie są malowniczo położone. W Winnicy Agat możesz zostać na noc.

Góry Dolnego Śląska to nie tylko Karkonosze. Niedaleko Wrocławia kryje się wiele pasm górskich, które są gotowym pomysłem na wyjazd w góry na Dolnym Śląsku. Weź je pod uwagę – są równie piękne, a przy okazji znacznie mniej oblegane. Życzę Ci miłego odkrywania górskich zakamarków Dolnego Śląska!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze