Duszniki-Zdrój: 14 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 26 lutego 2024 r.
Duszniki-Zdrój budynek Pijalni
Duszniki-Zdrój budynek Pijalni

Przygotowałem obszerną listę najciekawszych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć we Dusznikach-Zdroju, żeby ułatwić Ci zwiedzanie tej części Dolnego Śląska. Skupiłem się na uzdrowiskowych atrakcjach jak spacery po Parku Zdrojowym, picie zdrowotnej wody i korzystanie z leczniczych zabiegów w sanatoriach, ale znalazłem też czas na muzea, zabytki, przyrodę i aktywny wypoczynek. A to nadal nie wszystko, o czym opowiem.

Moje rekomendacje oparłem na doświadczeniach ze zwiedzania Dusznik i Dolnego Śląska – w końcu mieszkam tu od urodzenia. Gdy już opowiem o najlepszych atrakcjach Dusznik-Zdroju, zaproponuję Ci też sprawdzone noclegi, kawiarnie i restauracje oraz dam praktyczne wskazówki, dzięki którym zwiedzanie Dusznik-Zdroju będzie łatwiejsze.

1. Stwórz unikalną pamiątkę z podróży w Muzeum Papiernictwa

Jedną z reprezentacyjnych atrakcji Dusznik-Zdroju jest Muzeum Papiernictwa w ponad 400-letnim budynku dawnego młyna papierniczego. To jedyny tego typu zachowany zabytek w Polsce. Odwiedzając muzeum, zwróć uwagę na ciekawą architekturę młyna – jest drewniany z dachem pokrytym gontem i ładnymi, barokowymi zdobieniami. Aby wejść do środka, przejdź mostkiem z malowniczą wieżą na środku. Czas zwiedzania obiektu wraz z warsztatami to ok. 2 godzin.

W sezonie letnim muzeum cieszy się dużą popularnością, dlatego zarezerwuj bilety wcześniej. Cennik oraz godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Papiernictwa.

Duszniki-Zdrój chłopak Muzeum Papiernictwa
Polubiłem zwiedzanie z audioprzewodnikiem, bo sam wybieram to, czego chcę posłuchać i mogę zwiedzać w swoim tempie

Na początku zwiedzania otrzymasz audioprzewodnik, który pozwoli Ci poznać historię i metody wytwarzania papieru w Polsce i na świecie. W kolejnych salach zobaczysz maszyny, służące do produkcji papieru – niektóre z nich nadal są używane w dusznickiej papierni. Ciekawostką jest to, że wytwarza się tutaj papier z odchodów słoni z wrocławskiego zoo. Oprócz wystaw stałych, w muzeum zobaczysz także wystawy czasowe, np. na temat polskich banknotów.

Moim zdaniem najciekawszą częścią muzeum są warsztaty wytwarzania papieru, za które warto dopłacić. Będziesz miał okazję samodzielnie stworzyć czerpane kartki papieru średniowieczną metodą, a następnie zabrać je do domu jako wyjątkową pamiątkę. Jest to szczególnie ciekawa atrakcja dla dzieci – kartki mogą zostać wykonane w różnych kształtach.

2. Przespaceruj się po Rynku i uliczkami Starego Miasta

W centrum miasta znajduje się Rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami w stylu renesansowym i barokowym. Pomiędzy nimi natkniesz się także nowsze budynki, które zostały tu wybudowane po licznych pożarach miasta. Jedną z kamienic jest Ratusz, który poznasz po herbie Dusznik-Zdroju nad portalem i renesansowych szczytach. Budynek powstał w XVI w. i obecnie pełni funkcję Urzędu Miasta. 

Pod numerem 10 znajdziesz budynek dawnego browaru, w którym obecnie mieści się Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich i Sala Webera – miejsce koncertów pianistycznych. Pod numerem 16 kiedyś znajdował się hotel Dom Niemiecki. Dziś pod arkadą możesz podziwiać obraz, który przedstawia pierwotny wygląd dusznickiego placu głównego.

Duszniki-Zdrój Rynek z drona

Rynek był dawniej miejscem, przy którym znajdowało się kilka hoteli, jednak obecnie podziwiać możesz tylko jeden z nich – Hotel Sonata, wyróżniający się figurami dwóch atlantów (muskularnych mężczyzn) przed wejściem. W środku restauracji hotelowej zobaczysz reprodukcje przedstawiające dawny wygląd miasta. Znacznie więcej obiektów noclegowych znajdziesz w okolicach dzielnicy uzdrowiskowej.

Duszniki-Zdrój Rynek pręgierz kamienice

Będąc na Rynku, możesz odpocząć w kawiarni Dzień Dobry Cafe. W kawiarni napijesz się kawy oraz zjesz ciasto. Nie jest to może najlepsza kawiarnia, w jakiej byłem, ale wystarczy na krótką przerwę od zwiedzania lub ogrzania się zimą.

Pośrodku Rynku znajdziesz figurę Matki Bożej z dzieciątkiem, wybudowaną jako podziękowanie za ochronę miasta przed zarazą oraz replikę pręgierza, którą postawiono na miejscu oryginału. Niedaleko znajduje się barokowy kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła z bogato zdobionym wnętrzem (polecam Ci zajrzeć do środka na kilka minut). Moją uwagę przykuła ambona w nietypowym kształcie wieloryba, którego nigdy wcześniej nie widziałem w żadnej świątyni.

3. Pospaceruj po Parku Zdrojowym  

Duszniki-Zdrój, ze względu na bogate źródła mineralne, zostały uznane za miasto uzdrowiskowe już w XVIII wieku. Wody pochodzącej z takich źródeł możesz napić się w głównej atrakcji, czyli Parku Zdrojowym. Park w Dusznikach-Zdroju został wpisany do rejestru zabytków i ma powierzchnię ponad 5 ha.

Park posiada bardzo różnorodną roślinność – przede wszystkim kolorowe kwiaty, a aż 6 spośród znajdujących się w nim drzew to pomniki przyrody. W parku znajdziesz ogród fenologiczny, w którym rośliny podzielone są na cztery pory roku. Poznasz go po rzeźbach przedstawiających szyszki, kasztan i żołądź.

Duszniki-Zdrój Park Zdrojowy

Na terenie Park Zdrojowego polecam Ci usiąść na chwilkę na znajdujących się tam ławkach lub zdecydować się spacer parkowymi alejkami. Miejsce znajduje się nieco na uboczu, co pozwoliło mi cieszyć się spokojnym, uzdrowiskowym klimatem. W Dusznikach-Zdroju byliśmy zarówno latem, jak i zimą – gdy park pokrywa śnieg, zyskuje on ciekawe oblicze. Warto tu zajrzeć niezależnie od pory roku.

Duszniki-Zdrój Park Zdrojowy z drona

W Parku Zdrojowym znajdziesz również dusznicką Pijalnię Wód Mineralnych, w której za drobną opłatą możesz napić się wody mineralnej z dwóch ujęć – Pieniawa Chopina i Jan Kazimierz. Na terenie parku napotkasz darmowe źródła wody leczniczej – Agata i Jacek. W parku znajduje się również Teatr Zdrojowy zwany Dworkiem Chopina oraz pomniki przedstawiające kompozytora. Tuż obok parku zobaczysz największe sanatorium w Dusznikach-Zdroju – Jan Kazimierz. Przemierzając park, udaj się także do fontanny multimedialnej, która tryska wodą w rytm muzyki. 

4. Napij się leczniczych wód w Pijalni Wód Mineralnych

Będąc w Dusznikach, posmakuj wód leczniczych z tutejszych ujęć, które znajdziesz w Parku Zdrojowym. Wody mineralnej napijesz się w XIX- wiecznym budynku Pijalni Wód Mineralnych. W środku możesz skorzystać z takich zdrojów, jak np. Pieniawa Chopina z dużą ilością żelaza czy Jan Kazimierz ze szczawem wodorowęglanowym.

Dostęp do źródeł w Pijalni jest płatny. Za napicie się leczniczych wód zapłacisz na miejscu, natomiast opis ujęć oraz cennik sprawdzisz na stronie internetowej atrakcji.

Duszniki-Zdrój budynek Pijalni

Wewnątrz znajdziesz również jedno z trzech ujęć wody radonowej w Polsce – Jacek. Mimo, że sam budynek wygląda na lekko zaniedbany to wody lecznicze bardzo mi smakowały. W pijalni znajdziesz także sklep z pamiątkami i produktami leczniczymi. Tuż obok pijalni znajduje się budynek dawnej restauracji, który wygląda niestety na opuszczony. Liczę, że okolica Pijalni dostanie niedługo drugie życie.

Duszniki-Zdrój Pijalnia w środku

Niedaleko pijalni znajdziesz neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa,  usytuowany na stoku góry. Moją uwagę zwrócił piękny, oryginalny witraż w prezbiterium, nawiązujący do nazwy kościoła. Świątynia należy do Franciszkanów, których klasztor znajduje się tuż obok. Przy klasztorze znajdziesz niewielki kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu z kamiennymi wykończeniami. Możesz bezpłatnie zajrzeć do środka i przy okazji obejrzeć wnętrza obu kościołów, co nie powinno Ci zająć więcej niż kilkanaście minut.

5. Obejrzyj pokaz Kolorowej fontanny

Jedną z ciekawszych atrakcji Dusznik (szczególnie dla dzieci) jest, znajdująca się w Parku Zdrojowym, Kolorowa Fontanna. Fontanna wieczorami jest podświetlona kolorowymi światłami oraz “tańczy” w rytm muzyki, dlatego polecam Ci ją zobaczyć właśnie o tej porze. Muzyka, którą możesz usłyszeć z otaczających fontannę głośników to dzieła Chopina, wykonywane przez różnych artystów.

Oprócz pokazów świateł, kilka razy w ciągu dnia możesz zobaczyć wystrzał wody z fontanny na wysokość aż 40 m. Godziny pokazów multimedialnych oraz wystrzałów sprawdzisz na stronie internetowej.

Duszniki-Zdrój Kolorowa fontanna

Tuż za fontanną mieści się kolejne miejsce, które moim zdaniem warto zobaczyć w Dusznikach-Zdroju – Czarny Staw w kształcie serca. Trafisz tam przechodząc mostem przez strumyk, znajdujący się za Parkiem Zdrojowym i kierując się dalej czerwonym szlakiem. Czarny Staw jest świetnym miejscem na spacery i aktywności na wodzie. Po drodze znajduje się plac zabaw oraz Restauracja Czarny Staw, serwująca świeże pstrągi. Jeśli zjesz posiłek w tej restauracji to za 1 zł, możesz wypożyczyć łódkę lub kajak i wyruszyć w rejs po stawie.

6. Wybierz się na koncert w Dworku im. Fryderyka Chopina

W Parku Zdrojowym znajdziesz również Dworek Chopina, a właściwie Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina. Ze Starego Miasta możesz dostać się do niego kilometrową aleją Chopina. Kompozytor przebywał w Dusznikach-Zdroju na kuracji i dał w Teatrze Zdrojowym dwa koncerty, które uważane są za jego pierwsze występy za granicą (miasto znajdowało się w tym czasie w granicach Królestwa Prus).

Władze miasta wykorzystały powiązanie Chopina z Dusznikami i postanowiły co roku organizować w Dworku Międzynarodowe Koncerty Chopinowskie, na które do niewielkiej miejscowości zjeżdża się sporo turystów – również z dalekiej zagranicy. W Parku Zdrojowym znajdziesz dwa pomniki muzyka, więc myślę, że został on tu uhonorowany należycie. ;)

Bilety wstępu do Dworku kupisz na miejscu, a godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Bilety na wydarzenia organizowane w Dworku najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet.

Duszniki-Zdrój Dworek Chopina

Dworek im. Fryderyka Chopina powstał na początku XVIII wieku i w moim odczuciu idealnie komponuje się z architekturą parku. Do dzisiaj odbywają się w nim koncerty, spektakle czy wydarzenia artystyczne. Wewnątrz możesz zwiedzić salę koncertową, w której koncerty grał Chopin. Przechodząc obok, Dworku można usłyszeć muzykę kompozytora dobiegającą z głośników przed wejściem.

7. Skorzystaj z oferty Uzdrowiska Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój, jako miasto uzdrowiskowe, słyną oczywiście ze swoich wód leczniczych, których właściwości odkryto prawie trzy wieki temu. Miasto otoczone jest Górami Orlickimi i zachęca turystów swoim spokojem i klimatem. W Dusznikach znajdziesz kilka sanatoriów, które prowadzą zabiegi i rehabilitacje. Największym z nich jest Jan Kazimierz, mieszczący się w Parku Zdrojowym na przeciwko Pijalni Wód Mineralnych i muszli koncertowej.

Duszniki-Zdrój Jan Kazimierz
Zdjęcie dowodzi chyba, że tak malownicze warunki pomagają dobrze zrelakasować się w czasie zabiegów ;)

Zarówno osoby przebywające w sanatorium, jak i turyści mogą korzystać z licznych terenów zielonych w mieście, aby wypocząć i nabrać sił. Jeśli będziesz w Dusznikach-Zdrój, koniecznie wybierz się na spacer Parkiem Zdrojowym. W jego pobliżu możesz udać się nad Zielony Staw, podążając Aleją Orląt Dusznickich, która poświęcona jest sierotom ze zlikwidowanego domu dziecka. Zielony Staw jest mniej popularny niż Czarny Staw i przez to spotkaliśmy tam mniej turystów. Na miejscu znajdują się automaty z jedzeniem dla kaczek, dlatego zaopatrz się w monety o niskich nominałach.

8. Wyrusz na szlaki Parku Narodowego Gór Stołowych

Duszniki-Zdrój położone są 10 min jazdy samochodem od Parku Narodowego Gór Stołowych, znanego głównie z ogromnych formacji skalnych, szczelin i labiryntów. Wśród największych atrakcji możesz zobaczyć Błędne Skały i Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych. Na jego szczyt dotrzesz po 665 schodach. W parku możesz spotkać wiele gatunków zwierząt, m.in. dzikie muflony – gatunek owiec z Korsyki. Malowniczy krajobraz parku nie tylko mi przypadł do gustu – na tym terenie nakręcono niektóre sceny filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Szczeliniec

Przez Park Narodowy Gór Stołowych prowadzi wiele szlaków pieszych oraz 5 tras rowerowych – poniżej przedstawiam Ci kilka najciekawszych opcji. W parku możesz też uprawiać wspinaczkę i narciarstwo biegowe.

  • Szczeliniec Wielki – piesza trasa na Szczeliniec prowadzi żółtym szlakiem z Karłowa. Aby dostać się na szczyt, musisz pokonać ponad 600 schodów. Trasa miejscami jest stroma i dość męcząca, jednak spokojnie mogą nią wyruszyć rodziny z dziećmi. Wejście na Szczeliniec zajmie Ci ok. 45 min.
  • Narożnik-Skały Puchacza-Białe Skały – trasa rozpoczyna się na Lisiej Przełęczy i prowadzi niebieskim szlakiem do szczytu Narożnik, a następnie przez Kopę Śmierci do Skał Puchacza. Za Skałami musisz zmienić szlak na zielony i udać się do ostatniego przystanku – Białych Skał, a potem z powrotem do Lisiej Przełęczy. Cała trasa ma nieco poniżej 8 km, a jej przejście zajmie Ci ok. 4 godziny. Na szlaku napotkasz kilka podejść, a miejscami powędrujesz nad urwiskiem, jednak nie powinno to stanowić problemu również dla dzieci.
  • Skalne Grzyby – do tych formacji skalnych prowadzi kilka szlaków, jednak najszybciej dostaniesz się tam żółtym szlakiem z Batorowa. Wycieczka nie jest długa i zajmie Ci ok. 30 min. Trasa jest łatwa, więc poradzą sobie na niej także dzieci
  • Trasa “Góry Stołowe” – niebieski szlak rowerowy o długości 126 km, ciągnący się na terytorium Polski i Czech. W części polskiej znajduje się około 65 km tej trasy i biegnie od Tłumaczowa do przejścia granicznego Malá Čermná. Z uwagi na jej długość i kilka stromych podjazdów, przeznaczona jest dla doświadczonych rowerzystów. Cała trasa prowadzi po drogach asfaltowych.
  • Trasa “Ściany” – czerwony szlak rowerowy, którego część polska prowadzi od przejścia granicznego Božanov do przejścia granicznego Ostra Góra. Trasa ma 19 km i biegnie przez środek Parku Narodowego Gór Stołowych. Drogi, którymi prowadzi, są utwardzone, jednak po drodze znajdują się strome podjazdy, dlatego wycieczkę polecam osobom z dobrą kondycją. Przejechanie jej zajmie Ci ok. 1-2 godziny.

Wstęp do niektórych części Parku Narodowego Gór Stołowych, np. na Szczeliniec czy Błędne Skały jest płatny. Pamiętaj, że na terenie parku (szczególnie w Błędnych Skałach) znajduje się możesz trafić na trochę ciasnych przejść – nie polecam tej wycieczki dla rodzin z małymi dziećmi, które nie potrafią jeszcze samodzielnie chodzić. Przejście z wózkiem dziecięcym lub nosidełkiem może być miejscami niemożliwe. Ubierz także pełne buty, których podeszwa nie będzie się ślizgać.

9. Pojedź uprawiać sporty zimowe do Zieleniec Sport Arena

Duszniki-Zdrój to świetne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, a zwłaszcza sportów zimowych. W Zieleńcu, części miasta położonej w Górach Orlickich, znajdziesz ośrodek narciarski Zieleniec Ski Arena na wysokości 800-900 m n.p.m. To jeden z największych takich obiektów w Polsce. Cieszy się popularnością nie tylko wśród polskich, ale także czeskich czy niemieckich turystów.

Wszystkie aktywności dostępne w ośrodku  oraz cennik znajdziesz na stronie internetowej Zieleniec Ski Arena. Jeśli zamierzasz często korzystać z usług obiektu, korzystną opcją może okazać się zakup karnetu. Do ośrodka dojedziesz autem z centrum Dusznik-Zdroju w 15 min lub Dusznickim Expressem.

Atutem ośrodka jest zbliżony do alpejskiego klimat oraz idealne warunki narciarskie. Ze względu na dużą ilość opadów i sprzyjającą pogodę, śnieg leży w tej okolicy przez prawie 150 dni w roku. W Zieleńcu Sport Arenie mieszczą się szkółki narciarskie, liczne trasy i wyciągi. Z ośrodka możesz korzystać przez cały rok, ponieważ jest to świetne miejsce na aktywny wypoczynek i baza wypadowa na wycieczki po Kotlinie Kłodzkiej. Możesz stąd udać się np. w kierunku Orlicy czy Szczelińca, a latem w obiekcie organizowany jest m.in. disc golf i przejażdżki konne.

10. Naucz się jazdy na biegówkach albo innych aktywności na Jamrozowej Polanie

W pobliżu Dusznik znajdziesz jeszcze jeden obiekt sportowy – Duszniki Arena, położony na Jamrozowej Polanie. Jamrozowa Polana to rozległy teren położony blisko granicy z Czechami, zaledwie 10 min jazdy od Dusznik-Zdroju. Wycieczkę w ten rejon Dolnego Śląska polecam szczególnie osobom, które cenią sobie aktywny wypoczynek. Duszniki Arena o jeden z najnowocześniejszych ośrodków biathlonowych w Polsce. Skorzystasz tutaj bezpłatnie z trasy przeznaczonej dla biegów narciarskich. W obiekcie możesz także uprawiać Nordic Walking, rolkarstwo czy jeździć na rowerze.

Dawniej na miejscu ośrodka znajdował się tor saneczkowy, bobslejowy oraz skocznia narciarska. Pozostałości skoczni nadal możesz zobaczyć w okolicy ośrodka, jednak ze względu na jej stan techniczny, nie można wchodzić na górę obiektu. Przy trasie z Dusznik-Zdroju do ośrodka znajduje się Karczma Bławatek, serwująca tradycyjne dania kuchni polskiej, np. schabowego, kaczkę czy żeberka (restauracja brała nawet udział w Kuchennych Rewolucjach.

11. Pójdź na spacer przez rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem

Kolejną atrakcją Dusznik-Zdroju jest Rezerwat Torfowisko nad Zieleńcem. Torfowisko należy do obszaru Natura 2000 i zajmuje powierzchnię ponad 200 ha. Na torfowisku możesz natknąć się na wiele różnorodnych roślin, w tym chronioną rosiczkę. Jest to idealne miejsce na spacer, szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i lubisz spacery w otoczeniu przyrody.

Ze względu na tablice informacyjne i drewnianą kładkę ułatwiającą poruszanie się zwiedzającym, jest to ciekawa atrakcja również dla rodzin z dziećmi. Podczas poruszania się po rezerwacie, kieruj się szlakiem zielonym.

Do Rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem możesz udać się Dusznickim Expressem lub własnym samochodem. Przystanek oraz darmowy parking znajdują się 15 min spacerem od torfowiska. Pamiętaj, że ilość miejsc na parkingu jest ograniczona, zwłaszcza w sezonie letnim. Wejście do rezerwatu jest bezpłatne, a cała wycieczka zajmie Ci około 1-2 godzin.

12. Zdecyduj gdzie pójść w góry – propozycje szlaków turystycznych w Dusznikach Zdrój

Duszniki-Zdrój to miasto leżące w otoczeniu Gór Orlickich i Bystrzyckich – popularnych pasm górskich Dolnego Śląska, dlatego znajdziesz tu wiele szlaków do pieszych wędrówek. Pamiętaj, aby przed wyruszeniem w trasę, sprawdzić warunki pogodowe oraz odpowiednio się ubrać (szczególnie w okresie zimowym). Szlaki mają różne stopnie trudności oraz długości, dlatego rozważnie wybierz trasę odpowiednią dla Twoich możliwości.

Ciekawą propozycją jest wycieczka na Orlicę rozpoczynająca się z Zieleńca, gdzie dojedziesz autem lub Dusznickim Expressem. Na początku skieruj się w kierunku Hotelu Zieleniec, a następnie do pamiątkowego kamienia Rubartscha (lokalizacja na mapie: 50.34768850, 16.381047189). W tym miejscu zaczyna się podejście na szczyt, które zajmie Ci ok. godziny.

Na Orlicy znajduje się drewniana wieża widokowa, z której zobaczysz Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe i Sowie, a przy dobrych warunkach nawet Śnieżkę. Wrócić możesz trasą prowadzącą po grzbiecie Gór Orlickich przez Zielony Garb, a następnie stokiem do Zieleńca. Pokonanie tej ponad 7-kilometrowej trasy zajmie Ci ok. 3 godzin.

Inną propozycją jest udanie się do Schroniska pod Muflonem, położonym na wysokości ok. 700 m n.p.m. Cała trasa ma długość 4 km, a jej przejście zajmie Ci ok. 2 godzin. Trasa jest łatwa, bez wielu podejść, dlatego poradzą sobie z nią nawet rodziny z dziećmi. Nazwa schroniska nawiązuje do głów owiec umieszczonych wewnątrz budynku.

Z punktu widokowego obok możesz podziwiać Góry Stołowe i Karkonosze, a w pogodne dni dostrzeżesz nawet Śnieżkę. Trasę rozpocznij na ulicy Wiejskiej w Dusznikach-Zdroju, która wiedzie do Pustelnika, czyli kaplicy pod wezwaniem Świętej Trójcy. Dalej kieruj się szlakiem żółtym aż do schroniska. W drogę powrotną udaj się również szlakiem żółtym aż na ulicę Górską. 

13. Wskocz do siodła i rusz Sudeckim Szlakiem Konnym

Jeżeli interesuje Cię jazda konna, to możesz zwiedzić najpiękniejsze miejsca Sudetów, w tym Duszniki-Zdrój, właśnie w taki sposób. W 2005 r. otwarto na Dolnym Śląsku ok. 360-kilometrową trasę prowadzącą od Lądka Zdrój do Karpacza. Szlak podzielony jest na 8 etapów, a Duszniki-Zdrój rozpoczynają czwartą część tej trasy. Sudecki Szlak Konny prowadzi zarówno wśród górskich ścieżek, jak i do miejscowości, np. Chocieszowa czy Wambierzyc, w których możesz zwiedzić piękną Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Jeśli nie masz konia (zdziwiłbym się, jakbyś miał), na trasie jest wiele ośrodków jeździeckich organizujących wycieczki po trasach Sudeckiego Szlaku Konnego. W Dusznikach-Zdrój jednym z takich ośrodków jest Rancho Panderoza, w którym konną wycieczkę możesz zarezerwować przez stronę internetową.

Każdy etap rozpoczyna i kończy się w bazie lub ośrodku, w którym możesz wypocząć, zostawić konia i udać się na zwiedzanie. Po drodze napotkasz również wiele miejsc, w których konie mogą się napić i odpocząć. Oglądanie Sudetów z grzbietu konia jest dość unikalnym i niezapomnianym przeżyciem – pozwala poznać tę krainę z nieco innej strony.

Planując udział w wyprawie miej jednak, że będzie ona wymagająca, zwłaszcza dla zwierząt. Kamieniste ścieżki i nierówne podłoże sprawiają, że niektóre etapy trasy są bardzo uciążliwe dla koni. Jeśli weźmiesz udział w takiej wycieczce zadbaj o bezpieczeństwo zwierzęcia – nie zbaczaj z wyznaczonej trasy i upewnij się, że zwierzę ma wystarczająco czasu na napojenie i wypoczynek.

14. Poznaj różnorodne atrakcje w okolicy Dusznik-Zdroju

Możesz przedłużyć swoją wycieczkę w tym rejonie i wybrać atrakcje w okolicy Dusznik-Zdroju. W otoczeniu miasta możesz odkryć wiele unikalnych miejsc, które przyciągają miłośników historii i przyrody. Ta część Dolnego Śląska to dobra opcja, jeżeli lubisz klimaty uzdrowiskowe, a także szukasz pomysłu na aktywne spędzanie czasu na szlakach.

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe położone niedaleko Dusznik-Zdroju. Podobnie jak Duszniki, słynie ze swoich wód mineralnych i klimatu doskonałego do wypoczynku. W Polanicy koniecznie odwiedź Park Zdrojowy, w którym znajdziesz Pijalnię Wód Mineralnych oraz Szpital Uzdrowiskowy Wielka Pieniawa. W parku znajduje się też duża, plenerowa szachownica, na której możesz zagrać w szachy na świeżym powietrzu i Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej z rzeźbą niedźwiedzia. W pobliżu parku obejrzysz Aleję Gwiazd, poświęconą koszykarzom.

Polanica-Zdrój

Zwiedzanie najważniejszych atrakcji Polanicy Zdrój zajmie Ci około 2 godzin. Do miasta z Dusznik-Zdrój dostaniesz się w 15 min samochodem lub dojedziesz pociągiem Kolei Dolnośląskich w 20 min.

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój to kolejna z uzdrowiskowych miejscowości położonych w pobliżu Gór Stołowych. W sercu miasta znajdziesz Park Zdrojowy z Pijalnią Wód. W mieście możesz zapoznać się z dawnymi zawodami przemierzając Szlak Ginących Zawodów. W Kudowie będziesz miał do dyspozycji także atrakcje dla dzieci, m.in. Muzeum Zabawek z zabawkami z różnych okresów. 

Kudowa-Zdrój brama park

Największą atrakcją Kudowy-Zdrój jest, położona obok Parku Zdrojowego, Kaplica Czaszek, której ściany wyłożone są ludzkimi kośćmi i czaszkami. Zwiedzanie z przewodnikiem zajmie Ci 20 minut. Samochodem dojedziesz do Kudowy w niecałe 20 min. Możesz też skorzystać z oferty Kolei Dolnośląskich – podróż pociągiem zajmie Ci około 25 min.

Kłodzko

Kłodzko jest jednym z najstarszych miast na Dolnym Śląsku. W mieście możesz udać się do Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz pospacerować po Starym Mieście, gdzie znajduje się neorenesansowy Ratusz. Najbardziej znaną atrakcją miasta jest Twierdza Kłodzko. Podczas zwiedzania poznasz jej historię, legendy, obejrzysz armaty oraz piękną panoramę miasta. Na dokładne oglądanie twierdzy zarezerwuj sobie ok. 3 godzin.

Kłodzko most

W Kłodzku zwiedzisz także Podziemną Trasę Turystyczną, czyli piwnice i tunele, z których dawniej korzystali mieszkańcy miasta, zarówno na co dzień oraz w trakcie wojen. Podziemna trasa ma ok. 600 metrów długości i jest moim zdaniem jedną z ciekawszych atrakcji miasta. Ze względu na niskie temperatury w podziemiach, pamiętaj o cieplejszym ubiorze. Ekspozycja nie jest bardzo bogata, dlatego na obejrzenie tego miejsca wystarczy, że zaplanujesz sobie 30-40 min.

Błędne Skały

Błędne Skały to wysokie bloki skalne, poprzecinane licznymi zaułkami i szczelinami, tworzącymi labirynty. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy, jak np. Kurza Stopka czy Skalne Siodło. Znajdziesz też tutaj punkt widokowy Skalne Czasze, z którego rozciąga się widok na Szczeliniec Wielki i czeską miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zauważysz także Karkonosze. Zwiedzanie Błędnych Skał zajmie Ci ok. 45 minut.

Planując swoją wycieczkę, miej na uwadze, że w okresie zimowym część szlaków jest zamknięta z uwagi na mocne oblodzenie.

Do Błędnych Skał dojdziesz pieszo z Dusznik-Zdroju w ok. 3 godziny. Jeśli zdecydujesz się na dojazd samochodem, do wyboru będziesz miał dwa parkingi: bezpłatny dolny parking i płatny górny parking. Dojście z dolnego parkingu niebieskim szlakiem zajmuje sporo czasu (ok. 70 min). Za wjazd na górny parking zapłacisz jeszcze na dole. Z uwagi na to, że droga jest wąska, funkcjonuje na niej ruch wahadłowy, który zmienia się co pół godziny. 

Zamek Homole

Jeśli jesteś miłośnikiem historii, udaj się do znajdujących się niedaleko Dusznik-Zdroju ruin Zamku Homole na szczycie góry Gomoła z Natura 2000. Zamek został wybudowany, aby chronić przejście między Czechami a Śląskiem. Obecnie z zamku pozostał jedynie fragment kamiennej wieży. Z Dusznik-Zdrój dostaniesz się do zamku samochodem w 10 min. W pobliżu wejścia na kładkę znajduje się parking dla kilku samochodów. Z Dusznik do Homole prowadzi także pieszy czerwony szlak turystyczny – Główny Szlak Sudecki, którego pokonanie zajmie Ci około godziny.

Wokół ruin powstała kładka spacerowa i miejsce do wypoczynku, aby umilić czas turystom odwiedzającym ruiny. Na tablicach wzdłuż ścieżki na szczyt znajdziesz informacje o zwierzętach i roślinach występujących na tym obszarze, np. róży kłodzkiej. Na szczyt prowadzi niecałe 300 schodków, dlatego nie jest to najlepsza trasa dla rowerzystów.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

W miejscowości Szczytna, położonej tuż obok Dusznik-Zdroju, znajdziesz ogromny zamek Leśna Skała. Zamek powstał na wzór średniowiecznych budowli obronnych w stylu neogotyckim z czterema wieżami. We wnętrzu obejrzysz salę rycerską i kaplicę Matki Boskiej Królowej Pokoju. Budynek do niedawna pełnił rolę Domu Opieki, jednak obecni właściciele próbują przywrócić mu dawny wygląd.

Obiekt możesz zwiedzać z przewodnikiem (także nocą) po wcześniejszym umówieniu, a do przyzamkowych ogrodów możesz codziennie wejść za darmo.

W pobliżu zamku znajdziesz punkt widokowy (lokalizacja na mapie: 50.41108377, 16.45667456) oraz kalwarię górską. Do Szczytnej dojedziesz samochodem lub pociągiem Kolei Dolnośląskich z Dusznik-Zdroju w niecałe 10 min. Pod zamkiem znajduje się bezpłatny parking dla zwiedzających.

Wieża widokowa na Šibeníku (Rozhledna na Šibeníku)

Jeśli planujesz spędzić więcej czasu w Dusznikach-Zdroju, polecam Ci wybrać się w podróż za polsko-czeską granicę. Pół godziny drogi samochodem z Dusznik znajduje się wzniesienie Šibeník z 47-metrową wieżą widokową. Na dole mieści się mały, bezpłatny parking oraz punkt informacyjny z kawiarnią, gdzie kupisz pamiątki. Na samą wieżę również wejdziesz za darmo. Konstrukcja otoczona jest polami,  dzięki czemu mogliśmy bez przeszkód podziwiać krajobraz pobliskich gór – Karkonoszy, Masywu Czesko-Morawskiego i Gór Żelaznych.

Wieża widokowa na Šibeníku

W okolicy Šibeníka znajduje się Nové Město nad Metují (Nowe Miasto nad Metują) ze średniowiecznym zamkiem, który był wielokrotnie przebudowywany. Zwiedzając wnętrza budowli, zwróć uwagę na barokowe freski na sufitach. W zamku nie ma polskiego przewodnika, jednak przy wejściu otrzymasz książeczkę z informacjami o poszczególnych salach po polsku. Będąc w Nowym Mieście nad Metują, polecam Ci również wybrać się na spacer po pobliskiej Starówce, która zachwyca swoimi kolorowymi kamienicami.

Wieża widokowa Suszynka

Udając się z Dusznik-Zdroju do Polanicy Zdrój czy Kłodzka, możesz skręcić z głównej drogi i udać się do miejscowości Suszyna, w której znajduje się wieża widokowa Suszynka (bezpłatna). Wieża umożliwia oglądanie widoków ze wszystkich czterech stron, co pozwoliło nam na podziwianie niemal całej Kotliny Kłodzkiej. Sama wieża ma wysokość 27 m, a dodatkowo znajduje się na wzniesieniu. Na górze znajdziesz plansze, które ułatwią Ci znalezienie charakterystycznych punktów w krajobrazie.

Do Suszyny z Dusznik dostaniesz się samochodem w 40 min. W okolicy wieży znajdziesz duży, darmowy parking. Możesz przedłużyć swój pobyt w Suszynie i zobaczyć niewielkie Muzeum Kamienia (jest otwarte w środy i soboty).

Zwiedzanie atrakcji Dusznik Zdrój – wskazówki i informacje praktyczne

Duszniki-Zdrój to jedno z najchętniej odwiedzanych miast uzdrowiskowych w Polsce. Zebrałem dla Ciebie kilka praktycznych rad z mojego doświadczenia w Dusznikach  i okolicach. Mam nadzieję, że te wskazówki pozwolą Ci przygotować się na udane zwiedzanie i cieszyć się urokami tego regionu Dolnego Śląska:

  • przejedź się Dusznickim Expressem – jeśli nie przyjechałeś do Dusznik-Zdroju własnym samochodem, do najważniejszych atrakcji w okolicy miasta dojedziesz kolejką turystyczną. Jej trasa jest tak poprowadzona, że zatrzymuje się przy większości głównych atrakcji i dojeżdża aż do Zieleńca. Przejazd kolejką to świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Cennik oraz rozkład jazdy sprawdzisz na stronie internetowej kolejki.
  • zadbaj o odpowiedni ubiór – Duszniki-Zdrój położone są w Górach Orlickich, dlatego temperatura może być tu niższa niż w innych częściach Polski. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą odpowiednie ubranie, zwłaszcza w okresie zimowym. Zwiedzając niektóre atrakcje w okolicy miasta, np. Podziemną Trasę Turystyczną w Kłodzku możesz spodziewać się niskich temperatur przez cały rok.
  • pamiętaj o opłatach wstępu w Parku Narodowym Gór Stołowych – wstęp do niektórych części parku narodowego jest płatny, np. na Szczeliniec czy do Błędnych Skał. Bilety możesz kupić z wyprzedzeniem przez Internet lub stacjonarnie w kasach biletowych, znajdujących się obok atrakcji.

Gdzie spać w Dusznikach Zdrój?

Duszniki-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa i turystyczna, dlatego znajdziesz tu różne opcje zakwaterowania. Baza noclegowa obejmuje hotele, pensjonaty czy domki letniskowe. Zatrzymać się możesz również w jednym z kilku sanatoriów. Najbardziej znanym jest znajdujący się w Parku Zdrojowym Jan Kazimierz. Sanatoria nie są dostępne dla indywidualnych turystów, dlatego pobyt w tym miejscu, może być unikalną okazją do poznania atmosfery uzdrowiska (mimo, że nie jest to najlepsza opcja noclegowa w Dusznikach).

Wśród hoteli polecam zatrzymać się w 3-gwiazdkowym Matteo lub w położonym w spokojnej okolicy Hotelu Fryderyk. Jeśli wolisz coś bardziej prywatnego lub zamierzasz przyjechać z grupą znajomych, możesz skorzystać z Dusznickich Domków Całorocznych. Bardziej budżetową opcją będzie wybór Pensjonatu 4 pory roku, położonego trochę dalej od centrum miasta.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Dusznikach Zdrój?

W Dusznikach-Zdrój znajdziesz restauracje, oferujące tradycyjne dania kuchni polskiej – pierogi, schabowe czy barszcz. Autentycznych dań kuchni regionalnej możesz spróbować w karczmach i gospodach. Wiele lokali oferuje również lokalne produkty, np. sery, miody i wyroby cukiernicze. W kawiarniach znajdujących się w mieście, możesz delektować się kawą, herbatą i słodkimi wypiekami. Zebrałem dla Ciebie kilka propozycji lokali, w których moim zdaniem warto zrobić sobie przerwę od zwiedzania Dusznik-Zdroju:

  • Dobre Smaki (lokalizacja na mapie: 50.39486401, 16.384569326) – elegancka restauracja serwująca dania kuchni polskiej i europejskiej z wysokiej jakości składników. Lokal położony jest w samym centrum miasta, blisko Parku Zdrojowego, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Wśród polskich dań możesz tu spróbować klusek śląskich, kaczki czy pstrąga. 
  • Matteo (lokalizacja na mapie: 50.405562982, 16.38715315) – restauracja połączona z pensjonatem, znajdująca się w pobliżu Rynku. Oprócz tradycyjnej kuchni polskiej spróbujesz tu też dań kuchni włoskiej, m.in. pizzy, makaronów. W okresie letnim szczególnie zachęcającą opcją wydaje mi się ogródek przed restauracją i posiłek na świeżym powietrzu.
  • Dzień Dobry Cafe (lokalizacja na mapie: 50.40501947, 16.38994666) – klimatyczna kawiarnia położona tuż przy Rynku. Warto wybrać się tam ze względu na klimat, przywodzący na myśl poprzednie epoki. Oprócz wypicia smacznej kawy, możesz sięgnąć po jeden z deserów. Na gości czekają również książki, które umilą czas w kawiarni.
  • Hospoda Česká (lokalizacja na mapie: 50.39554237, 16.38539646) – z uwagi na położenie Dusznik-Zdroju przy granicy polsko-czeskiej, w mieście znajdziesz restaurację podającą specjały kuchni naszego południowego sąsiada, np. knedle. Restauracja oferuje także szeroki wybór czeskich piw. Do odwiedzenia restauracji zachęca jej położenie w środku miasta nad rzeką.

Jak dojechać do Dusznik-Zdroju?

Duszniki-Zdrój to miasto, do którego z łatwością dotrzesz pociągiem – dworzec kolejowy znajduje się zaledwie 10 min piechotą od centrum. Możesz wygodnie dojechać do Dusznik pociągami Kolei Dolnośląskich, m.in. z Wrocławia czy PKP Intercity, np. z Warszawy. Pociągi regionalne kursują kilka razy dziennie i dają Ci przy okazji szansę na zobaczenie z okna pociągu ładnej linii kolejowej z Kłodzka do Kudowy-Zdroju.

Rozkład jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera.

Do Dusznik-Zdroju możesz dojechać także własnym samochodem drogą krajową nr 8. W mieście dostępne są bezpłatne parkingi miejskie, np. przy ulicy Kłodzkiej (lokalizacja na mapie: 50.40480707, 16.398064135) lub Stawowej (lokalizacja na mapie: 50.40535376, 16.387828428).

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Poznałeś właśnie długą listę najciekawszych atrakcji i miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć w Dusznikach-Zdroju. Zwiedzanie miasta jest miłe niezależnie od pory roku – ja lubię tu przyjeżdżać zarówno latem i wiosną, jak i zimą, gdy park zdrojowy i okoliczne wzgórza pokryte są śniegiem. Życzę Ci udanego wypoczynku w Dusznikach-Zdroju!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze