Krynica Morska to pełna wielu naturalnych atrakcji, nieduża miejscowość turystyczna położona na Mierzei Wiślanej, oddzielającej wody Zalewu Wiślanego od Zatoki Gdańskiej. Otoczona lasami i piaszczystymi plażami Krynica Morska jest najdalej wysuniętym na wschód nadbałtyckim kurortem – mniejszym i spokojniejszym niż te po zachodniej stronie. To dobre miejsce do wygrzewania się na plaży w czasie wakacji i urlopu lub aktywnego rowerowo-spacerowego odpoczynku.
W artykule poznasz listę 13 atrakcji, ciekawych miejsc i zabytków, które warto zobaczyć w Krynicy Morskiej. Dodatkowo polecę kilka noclegów i kierunków na jednodniowe wycieczki z Krynicy Morskiej.
Podpowiem też, do których restauracji zajrzeć i jakie atrakcje dla rodzin z dziećmi warto wybrać. Sporo pomysłów na zwiedzanie znajdują tu miłośnicy natury.
Czy warto odwiedzić Krynicę Morską?
Krynica Morska to często wybierana miejscowość na urlop nad Bałtykiem, leżąca na pięknej przyrodniczo i pełnej atrakcji Mierzei Wiślanej. Warto przyjechać tu na kilkudniowy wypoczynek, w czasie którego połączysz zwiedzanie i plażowanie ze spacerami oraz wycieczkami rowerowymi. Możesz też zatrzymać się tutaj na jeden dzień, np. podczas przemierzania Trasy Rowerowej Mierzei Wiślanej R10 albo robiąc sobie szybką wycieczkę z Gdańska.
W Krynicy Morskiej najwyższy sezon trwa od czerwca do połowy września – w tym okresie możesz spodziewać się dużej liczby turystów. Wtedy będą otwarte wszystkie atrakcje turystyczne w okolicy, np. latarnia morska czy rejsy statkiem, restauracje i obiekty noclegowe (większość działa tylko w sezonie). W pozostałe miesiące będzie spokojniej – nastaw się wtedy na odkrywanie fauny i flory mierzei oraz spacery wzdłuż brzegu morza.
Do Krynicy Morskiej dojedziesz samochodem, a także flixbusem (do Mikoszewa, a później do Krynicy) i autobusem PKS z Elbląga lub Gdańska. Informacje o dostępnych opcjach oraz rozkładach jazdy znajdziesz na stronie internetowej e-podroznik.pl
Kiedy najlepiej przyjechać do Krynicy Morskiej? Ja lubię przyjeżdżać tu wiosną (kwiecień-czerwiec) lub wczesną jesienią (wrzesień-październik). Plaże są wtedy puste, w miasteczku działa kilka restauracji, a okolica zachęca do spacerów i wycieczek rowerem, w czasie których czasami nie miniesz żadnych turystów. Jeśli możesz sobie pozwolić na wyjazd w tym terminie – zrób to, ale w sezonie letnim też będzie tu ciekawie. ;)
Gdzie spać w Krynicy Morskiej? Polecane noclegi
Z uwagi na wielkość miejscowości, oferta miejsc noclegowych w Krynicy Morskiej nie jest szeroka, przez co noclegi nie należą do najtańszych. Pamiętaj, że to popularne miasto i rezerwację warto zrobić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli lubisz niewielkie, kameralne pensjonaty, rozważ nocleg w Willi Kryniczance. W ładnie urządzonym obiekcie będziesz miał do dyspozycji aneks kuchenny. Willa znajduje się kilkaset metrów od plaży oraz centrum Krynicy Morskiej.
Ciekawą propozycją jest też Hotel *** NAT Krynica Morska, z którego można wyjść przez niewielki lasek bezpośrednio na plażę. To duży, nowoczesny obiekt z atrakcjami dla dzieci i śniadaniem wliczonym w cenę. Warto rozważyć również nocleg w Morskiej Osadzie, czyli kilkuosobowych, nowoczesnych domkach z restauracją, placem zabaw i krytym basenem.
Co warto zobaczyć w Krynicy Morskiej? Wskazówki przed zwiedzaniem
Krynica Morska to miasto, które oferuje różnorodne atrakcje na każdą porę roku. Zarówno zwolennicy aktywnych, jak i biernych form odpoczynku znajdą coś dla siebie. Zanim jednak udasz się na urlop w Krynicy Morskiej, przedstawię Ci kilka praktycznych wskazówek z mojego doświadczenia:
- sprawdź kalendarz wydarzeń kulturalnych – w Krynicy Morskiej w wakacje odbywa się wiele wydarzeń, festynów rodzinnych oraz imprez sportowych. Część organizowanych jest co roku, np. Święto Dzika w połowie września, a daty innych np. koncertów czy zawodów sportowych są publikowane w kwietniu. Aktualny kalendarz imprez znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej miasta,
- uważaj na Strefę Płatnego Parkowania – w sezonie letnim od 15 czerwca do 15 września w centrum Krynicy obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania. Na parkingach w centrum trudno znaleźć miejsce, dlatego polecam szukać hotelu, który dysponuje bezpłatnym parkingiem dla gości. Wygodniej będzie Ci zostawić samochód przy miejscu noclegu, a do centrum udać się pieszo lub wynajętym rowerem czy hulajnogą,
- zapoznaj się z ofertą karty “Krynica Morska” – w kilku nadmorskich miejscowościach, np. w Krynicy Morskiej, możesz kupić kartę zniżkową obejmującą m.in. promocje na noclegi, atrakcje dla dzieci, rejsy, punkty gastronomiczne. Imienną kartę zamówisz przez stronę internetową i otrzymasz na maila. Pamiętaj, aby mieć zawsze naładowany telefon, żeby móc okazać ją w punktach usługowych.
1. Wykąp się w morzu i poopalaj się na plażach Krynicy Morskiej
Znaczna część Mierzei Wiślanej od strony Zatoki Gdańskiej stanowi piaszczystą plażę – a to atrakcja Krynicy Morskiej, która przyciąga tu sporo turystów. Wody przybrzeżne w tej okolicy są dużo płytsze niż w zachodniej części wybrzeża, dzięki czemu latem szybciej się nagrzewają. Główna plaża w Krynicy Morskiej ciągnie się wzdłuż Promenady Nadmorskiej od Portu Rybackiego.
Jest to plaża strzeżona przez ratowników WOPR, dlatego będzie to dobry wybór, jeżeli na wakacje do Krynicy Morskiej jedziesz z dziećmi. Ratownicy mają swoje stanowiska przy wejściach na plażę o numerach:
- 23 (od ul. Żołnierzy),
- 24 (od ul. Korczaka),
- 26 (od ul. Morskiej),
- 28 (od ul. Bałtyckiej),
- 30 (od ul. Marynarzy).
Na plażę strzeżoną w sezonie nie wejdziesz z psem – czworonogi mogą korzystać z dzikich plaż np. tych w stronę Rosji, w okolicach Piasków. Szczególnie polecam wejście nr 14 – znajduje się obok dużego, leśnego parkingu. Z plaży możesz wybrać się na spacer w prawą stronę, na wschód.
Po plażowaniu możesz wybrać się na obiad do Tawerny Krynickiej w pobliżu wejścia nr 28. W restauracji zjesz dobrze wysmażoną rybę z widokiem na morze. Ceny są wyższe niż w lokalach w centrum, jednak jest to zrozumiałe przez wzgląd na lokalizację przy samej plaży, przy Bulwarze Słonecznym.
Jeśli wolisz plażować w spokojniejszych miejscach, w okolicy znajdziesz także dzikie plaże, na których będzie mniej ludzi niż na strzeżonej . Możesz podjechać kawałek samochodem w stronę Piasków, zatrzymać się na jednym z leśnych parkingów i stamtąd udać się na wypoczynek z dala od zgiełku. Wejście nr 11 obok parkingu Go-lasek (lokalizacja na mapie: 54.422743502, 19.57732267) prowadzi do plaży naturystów.
2. Poobserwuj ptaki i morze z wieży ornitologicznej na Górze Pirata
Lokalizacja na mapie: 54.40351947, 19.52126028
Góra Pirata z wieżą ornitologiczną to punkt widokowy na wzgórzu. Wieża jest atrakcją przeznaczoną dla fanów ornitologii i birdwatchingu, czyli obserwacji ptaków. Jeśli chcesz pooglądać ptaki z bliska – weź ze sobą lornetkę. Bardzo lubimy odpoczynek na łonie przyrody, więc wybraliśmy się na 15-kilometrową pieszą wędrówkę z Krynicy Morskiej na wieżę ornitologiczną na Górze Pirata.
W jedną stronę szliśmy około 3 godziny. Część trasy pokonaliśmy brzegiem morza, a resztę lasem. Zdecydowaliśmy się opuścić plażę wejściem 18 koło leśniczówki, ale można zrobić to kilka zejść wcześniej i iść lasem dłużej. Na miejsce dojedziesz też samochodem – przy szosie znajduje się parking (lokalizacja na mapie: 54.40271723, 19.514831255), gdzie możesz zaparkować i przejść ok. 500 m na wieżę.
Na Górę Pirata dojedziesz także rowerem trasą R10 (rower możesz wypożyczyć w Krynicy Morskiej, np. w Elektroshark). Końcowy odcinek jest stromy i piaszczysty, więc będzie konieczne podprowadzenie roweru. Z uwagi na nawierzchnię, nie polecam wycieczki na Górę Pirata z wózkiem. Wieża znajduje się wśród koron drzew – nie zobaczysz tutaj spektakularnych widoków, jednak zaobserwujesz ptaki siadające na pobliskich gałęziach. Zachowaj ciszę, aby ich nie spłoszyć.
Z Górą Pirata związana jest legenda, według której w czasach, gdy Mierzeja Wiślana była jeszcze zbiorem wysepek, kapitan piratów wdrapywał się na tę górę, by obserwować okolicę. Podobno u podnóża zakopał skarb, którego nikt do tej pory nie odnalazł. ;)
3. Wdrap się na Wielbłądzi Garb z widokiem na Zalew Wiślany i morze
Lokalizacja na mapie: 54.39006253, 19.469405226 (znajdziesz ją też na mapie najciekawszych atrakcji Bałtyku razem z innymi atrakcjami Krynicy Morskiej)
Wielbłądzi Garb to to licząca aż 49,5 m wysokości naturalna wydma na Mierzei Wiślanej. Jest także najwyższą stałą (czyli nie zmieniającą swojego położenia jak np. wydmy ruchome w Łebie) wydmą w Europie. Wielbłądzi Garb znajduje się ok. 2 kilometry od Krynicy Morskiej.
Na miejsce dotrzesz samochodem, jadąc ul. Gdańską w kierunku Piasków. Możesz zaparkować na leśnym parkingu wzdłuż drogi. Stamtąd czeka Cię już tylko 10-minutowy spacer pod górkę. Na Wielbłądzi Garb prowadzą schody, dlatego nie wjedziesz tam wózkiem dziecięcym ani inwalidzkim.
Możesz spojrzeć na Wielbłądzi Garb od strony Zatoki Gdańskiej (czyli od strony plaży i drogi), aby przekonać się skąd wzięła się nazwa wzniesienia – z daleka przypomina porośnięty drzewami garb wielbłąda.
Szczególnie polecam wybrać się jednak pieszo lub rowerem, by mieć okazję zachwycić się pięknem nadbałtyckich lasów. Wędrówka z centrum Krynicy Morskiej zajmie Ci około 40 minut w jedną stronę. Weź pod uwagę, że z dziećmi musisz zaplanować na tę wyprawę więcej czasu. Wielbłądzi Garb może być również przystankiem podczas wycieczki rowerowej trasą R10 (rower trzeba będzie zabrać na górę).
W niektórych przewodnikach i na mapach turystycznych, Wielbłądzi Garb może być zaznaczony jako Wielbłądzi Grzbiet lub Wielka Garbnica. Z drewnianej wieży widokowej na szczycie zobaczysz jednocześnie wody Morza Bałtyckiego i Zatoki Wiślanej – to jedyny punkt na Mierzei Wiślanej, gdzie jest to możliwe.
4. Sprawdź ruch statków w słynnym przekopie Mierzei Wiślanej
Lokalizacja na mapie: 54.355386014, 19.31191243
Przekop Mierzei Wiślanej to kanał łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, oddany do użytku w 2022 r. i stał się najgłośniejszą atrakcją w okolicy Krynicy Morskiej. Miejsce znajduje się w połowie drogi między Kątami Rybackimi a Krynicą Morską. Przepływają tędy statki handlowe i turystyczne. Tuż obok przekopu, po prawej stronie drogi, jadąc od Krynicy możesz zostawić auto na dużym, bezpłatnym parkingu (lokalizacja na mapie: 54.3562338, 19.312802571) i pójść na spacer wzdłuż przekopu.
Zatrzymaj się na chwilę na dwóch punktach widokowych – z fotoramką oraz wzdłuż przekopu (lokalizacja na mapie: 54.357084855, 19.31282166), skąd będziesz mógł obserwować z bliska proces śluzowania statków. Przez przekop możesz przepłynąć za darmo własną żaglówką, jachtem lub motorówką. Godziny śluzowania zmieniają się w zależności od sezonu i poziomu wody. Wpisując w wyszukiwarkę “harmonogram śluzowania przekopu Mierzei Wiślanej”, sprawdzisz najnowsze informacje dotyczące rozkładu.
5. Wejdź na latarnię morską i zobacz panoramę Krynicy Morskiej
Lokalizacja na mapie: 54.38545708, 19.450736541
Czerwona latarnia morska w przy ul. Żołnierzy od razu rzuciła nam się w oczy, gdy spacerowaliśmy po miejscach, które warto zobaczyć w Krynicy Morskiej. Pierwszą latarnię w tym miejscu zbudowano już w XIX wieku. W czasie wojny została zniszczona, a następnie w latach 50-tych odbudowana i 40 lat później pomalowana na charakterystyczny kolor. Warto wdrapać się (i to dosłownie – na górę prowadzą schody, a w ostatnim fragmencie wspinaczki trzeba wejść po drabinie) na jej szczyt, żeby podziwiać panoramę Krynicy i Zatoki Gdańskiej.
Latarnię możesz zwiedzić od maja do września w godzinach otwarcia, które znajdziesz na stronie internetowej atrakcji. Bilety kupisz na miejscu. Z uwagi na schody i drabinę, nie będzie to dobry punkt wycieczki dla dzieci poniżej 4 roku życia, osób z niepełnosprawnością ruchową czy słabszą kondycją.
Na górę są wpuszczane grupy po 15 osób – my czekaliśmy na naszą kolej tylko kilka minut. Przy latarni jest parking, jednak w sezonie ciężko znaleźć na nim miejsce (spróbuj zaparkować przy jednej z ulic w centrum). Pamiętaj, że w Krynicy obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania.
Latarnię morską w Krynicy możesz odwiedzić w ramach zdobywania Odznaki Turystycznej Miłośnika Latarń Morskich “BLIZA”. Paszport do zdobywania pieczątek kupisz w niektórych latarniach (choć w sezonie mogą być wyprzedane), więc najwygodniejszy będzie zakup przez stronę internetową.
6. Wypłyń w wycieczkowy rejs z Portu Rybackiego
Rejsy wycieczkowe wypływają z okolic molo przy Porcie Rybackim w sezonie letnim. Największą popularnością cieszą się rejsy statkiem Monika, który swoją nazwę zawdzięcza córce Stefana Żeromskiego (to ona trzymając stery wypłynęła tym statkiem w pierwszy rejs). Na pokładzie znajdują się toalety oraz bar z przekąskami.
Statek Monika obsługuje kilka tras. Możesz wybrać się całodniową wycieczkę z Krynicy Morskiej do Fromborka, połączoną ze zwiedzaniem Fromborka i opowieściami przewodnika m.in. florze zalewu i Mikołaju Koperniku, który był związany z miastem. Do wyboru jest też 45-minutowy rejs po Zalewie Wiślanym, który może być dobrą atrakcją dla młodszych dzieci, które nie dadzą rady wziąć udziału w całodniowej wycieczce. Pamiętaj, aby na każdy rejs wziąć cieplejsze ubranie na wypadek wiatru oraz krem z filtrem, by uniknąć oparzeń słonecznych.
Bilety możesz kupić wyłącznie na statku w dniu rejsu. Aktualne ceny oraz rozkład wycieczek znajdziesz na stronie internetowej przewoźnika. Na statek możesz wprowadzić psa, a za dodatkową opłatą zabrać rower. Rejs może być odwołany z powodu złych warunków pogodowych lub niezebrania się wystarczającej grupy turystów.
Ciekawą propozycją wydaje się także rejs tramwajem wodnym do Tolkmicka. Po rejsie możesz obejrzeć zachód słońca z molo (wstęp na pomost jest darmowy), a następnie wybrać się na późny obiad w restauracji Porto Marina, w której zjesz pizzę, makarony i dania z grilla.
Rozkład rejsów tramwaju wodnego oraz cennik znajdziesz na stronie internetowej atrakcji. W pierwszej kolejności na pokład wpuszczane są osoby, które dokonały internetowej rezerwacji (najlepiej zrobić ją z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.
7. Wytrop pomnik dzików na deptaku przy porcie
Lokalizacja na mapie: 54.37987059, 19.443662662 (znajdziesz ją też na mapie najciekawszych atrakcji Bałtyku razem z innymi atrakcjami Krynicy Morskiej)
Przy porcie w Krynicy Morskiej znajdziesz pomnik przedstawiający rodzinkę dzików, a w różnych miejscach Krynicy kilka kolejnych figur np. Dzika Bosmana czy Dzika Ratownika. Poszukiwanie ich może być dobrą atrakcją dla dzieci. Krynica Morska leży wśród lasów i co jakiś czas dziki pojawiają sę w mieście – dlatego drugim (zaraz po latarni morskiej) symbolem miasta stały się właśnie one. W połowie września organizowane jest nawet Święto Dzika.
Nieopodal pomnika dzikowej rodzinki, przy ul. Portowej, zjesz obiad w jednej z trzech restauracji – Busola, Karczma Krynicka i Strzechówka. Wszystkie specjalizują się w daniach kuchni polskiej oraz smażonych rybach.
Zwierzęta są naturalnym elementem krynickiego krajobrazu – mieszkańcy nie zwracają na nie uwagi, choć przyznam, że nam przy pierwszym spotkaniu włosy zjeżyły się na głowie. ;) Zgodnie z zapewnieniami, dziki spokojnie przeszły koło nas, nie robiąc nikomu krzywdy. Warto jednak pamiętać, że to dzikie zwierzęta i lepiej nie wchodzić im w drogę.
Możesz jednak śmiało pogłaskać dziki odlane z metalu, które urzędują na deptaku, przy porcie. Ten uroczy pomnik jest moim zdaniem obowiązkowym punktem spaceru w okolicach molo. Dziki stały się w Krynicy tak popularne, że w ostatnich latach powstały kolejne ich podobizny. Tym sposobem możesz odnaleźć Dzika Bosmana w Porcie Jachtowym, Dzika Rowerzystę i Dzika Ratownika na Bulwarze Słonecznym oraz Dzika Policjanta na ulicy Portowej.
8. Sprawdź z rodziną atrakcje dla dzieci
W Krynicy Morskiej znajdziesz także sporo atrakcji dla dzieci w różnym wieku (choć podejrzewam, że niejeden dorosły też będzie się tam świetnie bawił). Atrakcje, które zebrałem niżej są czynne tylko w sezonie letnim. Z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym możesz wybrać się do Lunaparku w okolicy molo (lokalizacja na mapie: 54.37932123, 19.442901630). Jest to większy park rozrywki z dmuchańcami, samochodzikami, bungee i automatami do gier. Znajdą się także atrakcje dla dorosłych, m.in. diabelski młyn, z którego można oglądać panoramę okolicy.
Każda atrakcja jest biletowana oddzielnie, a w niektórych punktach zapłacisz jedynie gotówką. Aktualne godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej parku.
Tuż obok lunaparku znajduje się Bajkolandia – drugi, mniejszy park rozrywki (lokalizacja na mapie: 54.378855681, 19.44121722). Składa się z 4 atrakcji – domu do góry nogami, dwóch zamków dmuchanych i zjeżdżalni. Miejsce jest spokojniejsze i mniej tłoczne, więc możesz udać się tu z młodszym dzieckiem (maksymalnie w wieku przedszkolnym, ze starszymi lepiej pójść do Lunaparku). Ciekawą atrakcją dla najmłodszych jest też przejazd kolejką turystyczną, która kursuje w sezonie po centrum Krynicy zgodnie z rozkładem jazdy (bilety kupisz na miejscu).
Kolejną atrakcją dla dzieci w Krynicy Morskiej jest park linowy, znajdujący się 5 min spacerem od portu jachtowego (lokalizacja na mapie: 54.3820934, 19.441133659). Miejsce oferuje 5 tras o różnym poziomie trudności (z najniższej mogą korzystać już 3-4 latki pod opieką pełnoletniego opiekuna). Wyższe trasy nadają się dla osób powyżej 125 cm wzrostu (także dorosłych), ale należy to dostosować indywidualnie – o pomoc w dobraniu odpowiedniej trasy możesz poprosić obsługę. Park jest otwarty nawet w czasie lekkiej mżawki ;)
Szczegóły odnośnie tras, cennika i godzin otwarcia parku znajdziesz na stronie internetowej atrakcji. Dobrze, jeśli ubierzesz się na sportowo, w dłuższe spodnie – uprząż może obetrzeć Ci nogi.
9. Pójdź na spacer promenadami – nad Zalewem Wiślanym i wzdłuż morza
Znakiem rozpoznawczym polskich kurortów nadmorskich są promenady, więc tej atrakcji także nie mogło zabraknąć w Krynicy Morskiej. Wyjątkowe jest jednak to, że znajdują się tutaj dwie promenady – Nadmorska i Nadzalewowa. Biegną przez lasy i są brukowane, dzięki czemu łatwo poruszać się tutaj z wózkiem. Wzdłuż nich znajduje się niewiele punktów, gdzie można coś zjeść, jednak przy wejściu na promenadę Nadmorską od strony ul. Marynarzy znajdziesz punkt z lodami i goframi Fresh Gelato Cafe (nie nastawiałbym się tutaj na rewelacyjną jakość).
Promenada Nadzalewowa zaczyna się przy porcie jachtowym i biegnie do wschodniej części miasta – możesz więc udać się tam na krótki spacer po rejsie statkiem. Promenada Nadmorska jest dłuższa i biegnie wzdłuż morza – od ulicy Marynarzy przy porcie rybackim, aż do wejścia na plażę nr 24. Po drodze zrobisz sobie pamiątkowe zdjęcie na Ławeczce Zakochanych (lokalizacja na mapie: 54.38340118, 19.425152508). Dobrym pomysłem jest także zejście na plażę jednym z wejść, przejście kilkudziesięciu metrów brzegiem morza i powrót na brukowaną promenadę.
W pobliżu Ławeczki Zakochanych znajduje się lokal CLUB 31 (działa sezonowo). Lokal mieści się tuż przy plaży i dysponuje tarasem, także zjesz tu posiłek z widokiem na Bałtyk, np. rybę, zapiekankę czy gofry.
10. Wybierz się na wycieczkę rowerową po Mierzei Wiślanej
Mierzeja Wiślana jest atrakcyjnym miejscem dla rowerzystów – przez całą jej długość, od ujścia Wisły w Mikoszewie do granicy z Obwodem Kaliningradzkim, biegnie Trasa Rowerowa Mierzei Wiślanej R10. W większości przebiega po płaskich, szutrowych ścieżkach przez sosnowe lasy, a na niewielkich odcinkach przejedziesz tuż przy samym morzu lub przez niewielkie osiedla.
Trasa jest ubita i szeroka, dlatego możesz wybrać się tędy także z przyczepką dziecięcą. Jej długość to ok. 50 km – wytrawni rowerzyści mogą pokusić się o jej przejechanie w jeden dzień. Moim zdaniem lepiej rozłożyć ją sobie na kilka odcinków, nocując w pobliskich miejscowościach oraz robiąc przerwy na zwiedzanie.
Jeśli nocujesz kilka dni w Krynicy Morskiej, moim zdaniem warto wybrać się na jednodniową, 25-kilometrową wycieczkę rowerową do Piasków-Nowej Karczmy. Wycieczka rowerowa zajmie Ci około 2 godziny w obie strony (bez przystanków). Zachęcam jednak do zatrzymania się po drodze na Wielbłądzim Garbie, Górze Piratów i skarpach widokowych. Na miejscu możesz zjeść domowy obiad w restauracyjce “Smaki Morza”, a także obejrzeć budynek dawnej stacji Ratownictwa Morskiego, która dzisiaj jest bazą dla obozów harcerskich (lokalizacja na mapie: 54.4379004, 19.60813389).
Piaski-Nowa Karczma znajdują się blisko granicy z Rosją. Ustaw w swoim telefonie ręczne wybieranie sieci, aby roaming nie połączył Cię z rosyjską siecią, bo naliczy to duże opłaty. Nie przekraczaj także granicy – Rosja nie należy do UE, a nieuprawnione przekraczanie granicy może wiązać się z konsekwencjami.
Trasę możesz pokonać własnym rowerem lub skorzystać z jednej z licznych wypożyczalni rowerowych, np. BIKER . W niektórych miejscach, np. w wypożyczalni Elektroshark, możesz również wypożyczyć rower elektryczny, co wydaje się być ciekawą opcją dla osób ze słabszą kondycją. ;) Weź pod uwagę, że część wypożyczalni wymaga pozostawienia kaucji zwrotnej ok. 100 zł za rower, dlatego przygotuj odpowiednią ilość gotówki.
11. Poszukaj skarp widokowych i klifów w Piaskach
Podróżując wybrzeżem Bałtyku, warto zatrzymać się na skarpach widokowych i klifach. W okolicy Krynicy Morskiej obowiązkowo znajdź chwilę na odwiedzenie skarpy nad Zalewem Wiślanym (lokalizacja na mapie: 54.414375005, 19.55585036) oraz skarpy widokowej Piaski (są oddalone 2 km od siebie). Mi bardziej przypadła do gustu ta w Piaskach, z uwagi na ciekawy sposób zabezpieczenia lądu przed osuwaniem się do morza – brzeg jest zabudowany przez drewniano-kamienny murek, który dobrze wychodzi na zdjęciach i można usiąść na nim na krótki odpoczynek.
W słoneczny dzień udało nam się zobaczyć Frombork położony na drugim brzegu zatoki oraz zostać na krótki piknik. Pamiętaj, aby wracając zabrać wszystkie swoje śmieci – niestety skarpy w sezonie są dość zaśmiecone, co przeszkadza w podziwianiu przyrody. Oba punkty widokowe mogą być dobrym miejscem na odpoczynek podczas wycieczki rowerowej, np. do Nowej Karczmy.
Na skarpy dojedziesz także samochodem parkując na leśnym, płatnym parkingu “Leśny Duży na Mierzei Wiślanej” nad Zalewem Wiślanym (lokalizacja na mapie: 54.41344237, 19.546484157). Możesz także zaparkować w tym miejscu na kilka dni kamperem. Jest miejsce do uzupełniania wody, toalety, a w sezonie budka z jedzeniem. Przy skarpie Piaski znajdziesz drugi, mniejszy parking (lokalizacja na mapie: 54.42282875, 19.577285936). Aby dostać się na skarpę, musisz przekroczyć drogę. Udając się w stronę morza, dotrzesz na plażę nudystów.
12. Idź na spacer żółtym szlakiem przez lasy Mierzei Wiślanej
Gdy temperatura nie sprzyja plażowaniu, proponuję wybrać się na około 3-godzinny spacer żółtym szlakiem turystycznym, prowadzącym przez Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej w stronę Przebrna. Wędrówkę polecam zacząć w Krynicy Morskiej przy ulicy Przyjaźni, blisko centrum. Większość trasy biegnie przez lasy sosnowe, ale najciekawszy przyrodniczo obszar znajdziesz w połowie drogi.
Przy skrzyżowaniu szlaku z szosą, wyznaczony został rezerwat Buki Mierzei Wiślanej, gdzie zobaczysz, jak wyglądał krajobraz mierzei przed intensywnym działaniem człowieka 150 lat temu (tyle lat liczą sobie buki w drzewostanie). Szczególny urok tego miejsca można odkryć w kwietniu, gdy buki się zielenią oraz wczesną jesienią, gdy liście zmieniają kolor na rdzawo-brunatny.
Po powrocie do centrum Krynicy Morskiej możesz zajrzeć do klimatycznej Restauracji Busola, serwującej dania kuchni polskiej oraz pizzę. Ceny są dość wysokie, jednak porównywalne do innych restauracji w miejscowościach nadmorskich.
13. Zobacz Muzeum Stutthof i przejdź się wąskotorowym pociągiem Żuławskiej Kolei Dojazdowej
Muzeum Stutthof to obiekt utworzony na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Mierzeja Wiślana była w przeszłości miejscem intensywnych działań wojennych. Na całej jej długości w lasach odnajdziesz pozostałości po bunkrach i schronach, które teraz stanowią osobliwą atrakcję turystyczną. Historię tego okresu możesz poznać zwiedzając Muzeum Stutthof. Z Krynicy Morskiej dojedziesz tu samochodem lub autobusem PKS. Z uwagi na poruszaną tematykę, nie polecam odwiedzać tego miejsca z małymi dziećmi.
Informacje o godzinach otwarcia i cennik znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Stutthof. Ciekawą opcją, jeśli nie uda Ci się dotrzeć na miejsce osobiście, jest wirtualne zwiedzanie, podczas którego będziesz poruszać się po muzeum jak w grze komputerowej. W prawym dolnym rogu znajdziesz panel umożliwiający wyświetlenie informacji o oglądanym obszarze.
Ciekawą atrakcją w okolicy Krynicy Morskiej jest również Żuławska Kolej Dojazdowa. Pociągiem wąskotorowym dojedziesz ze Sztutowa do Stegny, a później dalej na wschód do Mikoszewa lub na południe do Nowego Dworu Gdańskiego. Pociąg jedzie powoli, co będzie dobrą okazją do spokojnego podziwiania okolicy lub oddania się rozmyślaniom. Będzie to też ciekawa atrakcja dla małych fanów pociągów, także na deszczowe dni. ;)
Pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej kursują w sezonie letnim, zgodnie z rozkładem jazdy i cennikiem, który znajdziesz na stronie internetowej atrakcji. Możesz też skorzystać z mapy z trasą pociągu, aby zaplanować długość wycieczki oraz punkty do odwiedzenia po drodze.
Mapa najważniejszych atrakcji Bałtyku na telefon i komputer
Krynica Morska to jeden z najdalej wysuniętych na wschód punktów polskiego wybrzeża. Podróżując w tym kierunku, na Twojej drodze znajdzie się wiele ciekawych atrakcji, zabytków i miejsc, które łatwo pominąć. Aby tego uniknąć, sprawdź mapę najważniejszych 700+ atrakcji Bałtyku na telefon i komputer.
Dzięki mapie, która wyświetli Ci się jako zestaw pinezek w Google Maps, łatwo zaplanujesz postoje w nietypowych miejscach czy zjesz obiad w sprawdzonej knajpce. ;) Wszystkie informacje będziesz miał w jednym miejscu.
Wystarczy, że wejdziesz w aplikację, ustawisz swoją lokalizację i już wiesz, gdzie w pobliżu wybrać się na kawę czy zobaczyć ciekawy zabytek. Mam nadzieję, że dzięki temu odkryjesz na nowo piękno wybrzeża Bałtyku!
Co jeszcze warto przeczytać o polskim morzu?
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.