11 atrakcji Ksamil i miejsc, które powinieneś zobaczyć

Aktualizacja: 5 czerwca 2024 r.

Ksamil to miejscowość położona nad Morzem Jońskim, na południu Albanii, tylko nieco ponad 20 km od granicy z Grecją. Pomimo niewielkich rozmiarów (ok. 10 000 mieszkańców) jest jedną z najpopularniejszych wczasowych miejscowości w kraju, razem z Vlorą i pobliską Sarandą. Choć nie przepadam za kurortami, dobrze się tu bawiłem i znalazłem kilka miejsc, które warto zobaczyć w czasie wakacji.

Przygotowałem przewodnik z listą 11 atrakcji Ksamil i ciekawych miejsc w okolicy. Znajdziesz tu też rekomendacje restauracji, kawiarni i noclegów, które mają dobre opinie gości i przypadły mi do gustu. By ułatwić planowanie, zaznaczyłem te miejsca na mapie 300+ atrakcji, plaż, zabytków, restauracji i noclegów w Albanii.

Południe kraju to ważny element naszej podróży do Albanii na własną rękę, w czasie której przemieszczaliśmy się autem wypożyczonym na lotnisku w Tiranie.

Czy warto odwiedzić Ksamil?

Ksamil przyciąga turystów przede wszystkim błękitno-lazurową wodą i pięknymi, piaszczystymi plażami z widokiem na przybrzeżne wysepki. Ze względu na te zalety cieszą się przydomkiem “albańskie Malediwy”, a Ksamil jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości w Albanii na urlop. Jego inne popularne atrakcje to pobliskie ruiny i Park Narodowy Butrint z listy UNESCO, leżąca po sąsiedzku Saranada oraz Gjirokastra – również na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Albania Ksamil wyspy kwiaty restauracja

Uważam, że warto się tu zatrzymać na przynajmniej 2 dni. Jeden dzień możesz poświęcić na plażowanie, a drugi – na zwiedzanie atrakcji Ksamilu i okolic na własną rękę lub w ramach wycieczki zorganizowanej. Ksamil to mocno oblegany kierunek, warto więc zarezerwować pobyt z wyprzedzeniem. Największe oblężenie przeżywa w lipcu i sierpniu.

Moim zdaniem najlepiej przyjechać tu pod koniec wiosny (2. połowa maja i czerwiec) lub z początkiem jesieni (wrzesień i 1. połowa października). Jest wtedy taniej, mniej tłoczno, natura prezentuje się w pełnej krasie, a temperatura jest idealna do zwiedzania. Jedynym minusem jest ograniczona dostępność do atrakcji i restauracji (niektóre są otwarte tylko w sezonie).

Gdzie spać w Ksamil?

Wybierając nocleg w Ksamilu, szukałem miejsc o w miarę niskiej cenie, ale dobrym standardzie i z korzystną lokalizacją w pobliżu morza i plaży. Moje oczekiwania spełniły m.in. Full Moon Apartments, położone blisko plaży i kilkanaście minut spacerem od centrum miasteczka. Oprócz przestronnego pokoju, będziesz miał do dyspozycji cichy, pełen roślinności ogród z miejscami do siedzenia, a także parking dla gości. Dodatkowym plusem jest swojska, rodzinna atmosfera, która wyróżnia obiekt spośród ogromnych, kurortowych hoteli.

Inną wartą rozważenia opcją jest Hotel Sunway, położony tuż przy plaży i centrum Ksamil. Pomimo standardu sieciowych hoteli, czuć tu rodzinną, sielską atmosferę, co jest dla mnie dużym plusem, bo nie przepadam za kurortami. W spokojniejszej części Ksamil znajdziesz przytulny pensjonat Villa Denis Ksamil. Jego plusem jest dobrze wyposażony aneks kuchenny i dostęp do ogrodu, gdzie możesz złapać oddech od tłumów plażowiczów. 

Jak dojechać do Ksamil?

W zależności od wybranej trasy, Polskę i Albanię dzieli od 1700 do ponad 2000 km. Na miejsce możesz się dostać autem lub samolotem. Jeśli wybierzesz przejazd samochodem, rozłóż trasę na co najmniej 2 dni. Po drodze możesz zatrzymać się np. w Lublanie, Wiedniu czy Dalmacji i zobaczyć najważniejsze atrakcje. Możesz korzystać zarówno z polskiego, jak i międzynarodowego prawa jazdy (polecam mieć przy sobie oba dokumenty). Przed wyjazdem pamiętaj o wyrobieniu Zielonej Karty.

Samolot to znacznie mniej męcząca opcja podróży. W Albanii znajduje się jedno międzynarodowe lotnisko – w Tiranie. Możesz tam dolecieć m.in. liniami lotniczymi Wizzair (zazwyczaj połączenia sezonowe) lub LOTem (połączenia całoroczne z Lotniska Chopina w Warszawie). 

Tirana leży ok. 240 km od Ksamilu, a na miejsce możesz dostać się autobusem z przesiadką w Sarandzie. Autobus odjeżdża z dworca autobusowego (lokalizacja na mapie: 41.345361258, 19.777660773), a jazda trwa ok. 5 godzin. Z przystanku w Sarandzie (lokalizacja na mapie: 39.87508340, 20.00666633) dostaniesz się do Ksamilu w ok. 10 minut. Bilety kupisz u kierowcy.

Autobusami możesz dostać się do Ksamil także z innych większych miast, m.in. Durres (przystanek autobusowy 41.31783255, 19.45368688, ok. 4,5-5 godzin), Vlory (przystanek 40.4743049, 19.490195959, ok. 4 godziny), Gjirokastry (przystanek 40.08614487, 20.143784288, ok. 1,5 h) czy Krui (ok. 5-6h). 

Uważam, że najwygodniejszą opcją jest wynajem auta z odbiorem na lotnisku. Pozwoli Ci na elastyczność i niezależność od rozkładów jazdy podczas wakacji w Albanii, a także na wygodę (zwłaszcza jeśli podróżujesz w większej grupie). Łatwo dostaniesz się też do mniej popularnych atrakcji, do których nie dotrzesz komunikacją publiczną.

Co warto zobaczyć w Ksamil? Wskazówki i porady praktyczne przed zwiedzaniem

Na podstawie moich doświadczeń podczas pobytu w Albanii, przygotowałem kilka praktycznych wskazówek, które warto poznać przed wyjazdem. Mogą okazać się przydatne w czasie planowania i spędzania urlopu w Ksamil:

  • przygotuj się na płatność gotówką – płatność kartą w Albanii jest coraz bardziej popularna, ale nadal nie tak, jak w Polsce. W małych pensjonatach, niektórych punktach gastronomicznych czy środkach transportu często nie rozliczysz się bezgotówkowo. Oficjalną walutą Albanii jest lek (ALL), choć coraz bardziej powszechnym środkiem płatniczym staje się euro. Nie wszędzie jednak zapłacisz w euro – warto więc mieć przy sobie zapas gotówki w obu walutach. Zamiast wymieniać pieniądze w kantorze lub wypłacać je z polskiej karty bankowej, polecam skorzystać z darmowej karty Curve,
  • pamiętaj, że w Albanii nie działa europejski roaming – Albania nie należy do Unii Europejskiej, więc korzystanie z polskiej karty SIM jest horrendalnie drogie. By uniknąć wysokich rachunków, wyłącz transmisję danych jeszcze przed przekroczeniem granicy i kup lokalną kartę SIM na lotnisku lub w punkcie sprzedaży operatora w centrach największych miast. Pracownicy od razu skonfigurują Twój telefon tak, aby działał z albańską kartą,
  • rozważ wynajem samochodu z odbiorem na lotnisku – transport publiczny w Albanii opiera się głównie na autobusach. Nie dostaniesz się w ten sposób do mniejszych atrakcji, poza głównymi drogami. By przez brak transportu nie ominęło Cię żadne interesujące miejsce, polecam wypożyczyć samochód z odbiorem na lotnisku, zaraz po lądowaniu. Dzięki temu będziesz niezależny od rozkładów jazdy i dostosujesz plan zwiedzania do swoich potrzeb. Warto wypożyczyć auto choćby na część wyjazdu i wtedy zwiedzić mniej popularne atrakcje.

Niżej znajdziesz listę samochodów w wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Albanii, ale też w Czarnogórze, na Krecie i w Gruzji. Gdy wpiszesz datę swojego wyjazdu, zobaczysz dostępne w tych terminach samochody.

1. Skorzystaj z plaż w centrum Ksamil

Ksamil słynie przede wszystkim z pięknych, piaszczystych plaż o czystej, turkusowej wodzie, które ze względu na ich malowniczość niektórzy nazywają “albańskimi Malediwami”. Główną, miejską plażą i ważną atrakcją Ksamil jest leżąca w północnej części miasta piaszczysta Plazhi i Ksamilit (lokalizacja na mapie: 39.7727245, 20.0022730).

Woda w tym miejscu mieni się różnymi odcieniami błękitu, a dodatkowo będziesz miał z niej dobry widok na położone obok miasta 3 dzikie wysepki. Woda jest zazwyczaj spokojna, a łagodne zejście do niej sprawia, że plaża jest bezpieczną atrakcją dla dzieci.

Albania Ksamil plaża woda z drona

Jak to z takimi miejscami bywa, w sezonie plaża miejska jest bardzo mocno zatłoczona i gwarna. W połączeniu ze znajdującymi się obok restauracjami i głośną muzyką, trudno się na niej zrelaksować (o ile potrzebujesz do tego ciszy i spokoju). Dodatkowym minusem są bardzo wysokie ceny leżaków i parasoli (od kilkunastu do nawet 30 euro), co niestety jest w Ksamil standardem.

Inną popularną plażą Ksamil jest plaża Bora Bora (lokalizacja na mapie: 39.7712969, 19.9983898), z której będziesz mieć najlepszy widok na dzikie wysepki spośród wszystkich plaż Ksamil. Przy plaży znajdziesz śródziemnomorski bar Ftelea Fish Taverna, gdzie warto spróbować risotto z owocami morza. Woda przy plaży Bora Bora jest spokojna – przy wchodzeniu do niej uważaj na czające się przy brzegu małe rybki, które lubią podgryzać nogi. ;) Niestety, podobnie do Plazhi i Ksalimit, Bora Bora jest bardzo mocno zatłoczona w sezonie i dość głośna, a ceny leżaków i parasoli zwalają z nóg.

Jeśli chcesz cieszyć się względnym spokojem na plażach w Ksamil, najlepiej przyjdź z samego rana, do ok. godziny 9. Po tej godzinie w sezonie zaczynają gromadzić się tu tłumy.

Popularnością cieszy się także plaża Lori (lokalizacja na mapie: 39.7661547, 19.9944369). Jest położona w małej zatoce, która nie dopuszcza do niej wiatru, dzięki czemu czysta, turkusowa woda jest spokojna. Wejście do morza jest łagodne, przez co plaża Lori będzie dobrą atrakcją dla dzieci, w której mogą bawić się bezpiecznie. Plaża Lori jest nieco spokojniejsza od Plazhi i Ksamilit, ale nadal jest mocno zatłoczona w sezonie, a ceny leżaków i parasoli są tu także bardzo wysokie. Pełen relaks utrudnia też głośna muzyka i zapach spalonej benzyny, pochodzącej z cumujących w pobliżu łódek.

W pobliżu plaży Lori znajdziesz Restaurant Lori, w której spróbujesz kuchni śródziemnomorskiej, a także sałatki lub pizzę. 

Najlepiej bawiłem się na niewielkiej, nieco mniej popularnej plaży Rilinda (lokalizacja na mapie: 39.7734411, 19.9983318). Jest równie piękna, co pozostałe plaże Ksamil – piaszczysta, o czystej, błękitnej wodzie, ale spokojniejsza i wyraźnie mniej zatłoczona. Znajdziesz przy niej Bar Restaurant Rilinda, w którym zjadłem pyszne, grillowane krewetki, podziwiając przy tym malowniczy widok na morze. Jej jedynym minusem były wysokie ceny leżaków i parasoli, ale tego w Ksamil chyba nie da się uniknąć. ;)

2. Popłyń w krótki rejs do wysp przy plażach Ksamil

Podczas plażowania w Ksamil, zauważysz 3 dzikie wysepki w okolicy miasta. Możesz wybrać się na rejs wokół nich lub odwiedzić znajdującą się na jednej z wysepek plażę Isole Gemelle di Ksamil – to jedne z najpopularniejszych atrakcji Ksamil wśród turystów lubiących więcej aktywności. Ze względu na rozmiar wyspy, plaża jest bardzo wąska, więc szybko robi się tu tłoczno.

Jest kamienista i możesz spotkać na niej jeżowce, dlatego koniecznie zabierz ze sobą buty do wody. Weź też jedzenie i napoje – nie znajdziesz tu punktów gastronomicznych. Niestety plaża jest brudna, ale rekompensuje to roztaczający się z niej widok na turkusową wodę, Ksamil i wyspę Korfu.

Albania Ksamil plaża łodzie woda

Na plażę Isole Gemelle di Ksamil lub rejs wokół wysepek możesz wybrać się z plaż Plazhi i Ksalimit, Bora Bora lub Ksamil Beach 7. Możesz wypożyczyć kajak lub rower wodny – w razie silnego wiatru odradzam tę drugą opcję (dotarcie do celu będzie bardzo trudne).

Jeśli nie chcesz wiosłować lub pedałować samodzielnie, możesz wypłynąć motorówką z kierowcą. Dla osób, które chcą spróbować swoich sił w sportach wodnych, do wyboru jest m.in. paddleboarding (pływanie na desce surfingowej za pomocą wiosła lub własnych rąk) wokół wysepek Ksamil. Organizator zapewnia sprzęt i instruktaż po angielsku. Pływanie zajmie Ci ok. 1,5-2 godziny.

3. Wybierz się na zwiedzanie starożytnego miasta Butrint z listy UNESCO

lokalizacja na mapie: 39.7439972, 20.0193855 (zaznaczyłem ten punkt na mapie atrakcji Albanii na telefon)

Butrint to niewielkie dawne miasto portowe, w którym znajdziesz wiele stanowisk archeologicznych z czasów starożytnych (z tego względu niektórzy nazywają je “albańskimi Pompejami”). Według mitów zostało założone przez Trojańczyków po wojnie trojańskiej.

Na terenie wokół wykopalisk utworzono Park Narodowy Butrint, który obejmuje też okoliczne wyspy i wzgórza (w 2015 roku The Guardian nazwał go jednym z najlepszych parków narodowych w Europie). Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Uważam, że to atrakcja, którą warto zwiedzić podczas pobytu w Ksamil – nawet jeśli nie przepadasz za historią.

Albania Butrint z drona

Butrint znajduje się niecałe 5 km od Ksamil – możesz tu dotrzeć samochodem w ok. 10 minut lub autobusem z Sarandy, zatrzymującym się na przystankach wzdłuż głównej drogi w Ksamil. Autobusy odjeżdżają z Sarandy co 30-60 minut między 6.30 a 19.00 – w Ksamil są po ok. 15-20 minutach od odjazdu. Na miejscu jest parking, obok którego znajdziesz punkt widokowy (lokalizacja na mapie: 39.74639331, 20.00566728). Wstęp do parku jest płatny, a bilety kupisz na miejscu. Zwiedzanie zajmie Ci 1,5-2 godziny

Jedną z ważniejszych atrakcji Butrintu są pozostałości zamku weneckiego z XIV wieku. W środku znajduje się dziś muzeum, w którym możesz zobaczyć to, co zostało z greckich i rzymskich posągów. Z zamku możesz zobaczyć malowniczy widok na zatokę, wyspę Korfu i zamek Ali Paszy. Innym zabytkiem jest amfiteatr z III w. p.n.e., który był w stanie pomieścić nawet 1500 osób.

Albania Butrint wejście ludzie

Warto też zobaczyć VII-wieczne baptysterium (chrześcijańska budowla przeznaczona do chrztu), które jest uznawane za arcydzieło sztuki wczesnobizantyjskiej. Zobaczysz też wieżę wenecką, V-wieczną kaplicę, ruiny rzymskich łaźni, agory i murów obronnych. Trasa jest wysadzona drzewami, które dają cień i wytchnienie od upału.

Butrint możesz też zwiedzić z lokalnym przewodnikiem w ramach wycieczki zorganizowanej. Rozważ np. prywatną wycieczkę do Butrintu z Sarandy, w ramach której w 2-3 godziny zwiedzisz to miasto z anglojęzycznym przewodnikiem. Jeśli masz ochotę na dłuższą wyprawę, może zainteresować Cię prywatna wycieczka do Butrintu, Blue Eye i Zamku Lekursi. Wycieczka startuje z Sarandy i trwa 5 godzin.

4. Obejrzyj brzegi greckiego Korfu z plaży Pema e Thatë

lokalizacja na mapie: 39.7490357, 19.9747461

Pema e Thatë to mała plaża położona ok. 3 km od Ksamil. Jest punktem Albanii położonym najbliżej granicy z Grecją – będziesz miał z niej dobry widok na pobliską wyspę Korfu. Plaża jest pokryta białym piaskiem, woda jest czysta, turkusowa i płytka – to bezpieczna atrakcja dla dzieci. Składa się z wielu małych, ustronnych zatoczek ukrytych za lasem Parku Narodowego Butrint. Ze względu na jej piękny wygląd, jest mocno oblegana przez turystów i zatłoczona. Atmosferę niestety psuje spora ilość śmieci, a także muzyka, grająca nieco zbyt głośno, jak na mój gust.

Na miejscu znajdziesz toalety i przebieralnie, a także wypożyczalnię leżaków i parasoli (bardzo drogą). Z Ksamil na plażę możesz dostać się samochodem drogą prowadzącą przez las i tylko częściowo wybrukowaną. Jest dość niewygodna, ale na szczęście także niedługa, jednak proponuję jechać tędy ostrożnie. W pobliżu plaży znajdziesz darmowy parking

5. Pojedź na jednodniową wycieczkę do Sarandy

Ksamil jest dobrą bazą wypadową do oddalonej o 14 km Sarandy – jednego z najpopularniejszych albańskich kurortów, który warto zobaczyć, będąc w okolicy. Jej główną atrakcją jest ciągnąca się przez 1,5 km promenada nad Morzem Jońskim. Wybierz się nią na przyjemny spacer wśród zielonej roślinności, zobacz zachód słońca i posłuchaj muzyki granej przez lokalnych artystów. 

Albania Saranda panorama

Możesz też zejść na pobliską plażę i poszukać muszelek i ozdobnych kamieni, wejść do portu lub zatrzymać się na kolację w jednej z restauracji (polecam spróbować risotto z owocami morza w restauracji Marini). Możesz też zwiedzić pozostałości zamku Lëkursi lub Monastyr 40 Świętych i zobaczyć roztaczające się z nich malownicze widoki na miasteczko.

Do Sarandy możesz dostać się autobusem. Z przystanku (lokalizacja na mapie: 39.87508340, 20.00666633) dostaniesz się na miejsce w ok. 10 minut. Bilety kupisz u kierowcy, a rozkład jazdy sprawdzisz na stronach Rome2rio lub Busbud. Inną opcją dojazdu jest taksówka lub samochód. W Sarandzie już w maju trudno o miejsce parkingowe, dlatego gdy już je znajdziesz, lepiej się go trzymaj – oprócz zamku Lëkursi, do atrakcji Sarandy dostaniesz się pieszo.

6. Przepłyń “lichym” promem do Trójkątnej Twierdzy

lokalizacja na mapie: 39.742741664, 20.01991063

Nietypową, ale ciekawą atrakcją Ksamil jest prom, który właściwie jest… ogromną, drewnianą deską. Wbrew pozorom, jest w stanie przewieźć aż 4-5 aut, zabiera też pieszych bez pojazdu. Za przejazd możesz zapłacić tylko gotówką, w euro lub lek. Cena jest wysoka, ale rejs takim promem to tak nietypowe przeżycie, że moim zdaniem warto się na niego zdecydować. ;)

Albania Butrint prom

Za pomocą promu w kilka minut możesz dostać się do ruin Trójkątnej Twierdzy (Venetian Triangular Castle). Została wybudowana w XV wieku przez Wenecjan, by chronić łowiska ryb, które były wówczas ważnym źródłem dochodu i pożywienia dla okolicznych mieszkańców. Wstęp do atrakcji jest darmowy, a jej zwiedzenie powinno Ci zająć 10-20 minut. W środku nie zachowało się wiele, ale z fortecy zobaczysz malowniczy widok na morze i pobliskie wysepki.

Zamiast wracać promem, polecam pojechać drogą prowadzącą do Sarandy i objechać jezioro z drugiej strony. To mało popularna, malownicza trasa, podczas której zobaczysz rozległe widoki. Możesz też przedłużyć przejazd, by zatrzymać się na pyszną, świeżą rybę w rodzinnej restauracji Kalivoj.

7. Zrób sobie spacer do Zapomnianego Domu

lokalizacja na mapie: 39.7439343, 19.9958052

Jeśli wybierzesz się do Parku Narodowego Butrint, polecam przy okazji wybrać się do Zapomnianego Domu (Forgotten House). Dom znajduje się 20 minut spacerem od parkingu (lokalizacja na mapie: 39.74672251, 20.005608686), a droga jest przepiękna. Zobaczysz malowniczą rzekę, góry i roślinność, a jeśli będziesz mieć szczęście, podczas spaceru może towarzyszyć Ci… stado lokalnych owiec. ;)

Sam dom nie jest już tak ciekawy. To ruiny opuszczonego domu z kamienia, otoczone wojennymi bunkrami. Możesz zajrzeć do środka, jeśli interesuje Cię urbex. Na miejscu będziesz mieć dobry widok na ruiny zamku Ali Pashy. Po powrocie możesz zatrzymać się w punkcie widokowym na szczycie bunkra (lokalizacja na mapie: 39.74644281, 20.005688744), który znajdziesz tuż obok parkingu i obejrzeć widok na albańską naturę.

8. Spróbuj dojechać do restauracji Kalivoj na świeżą rybkę

lokalizacja na mapie: 39.75668844, 20.0492305

Jeśli zdecydujesz się na podróżowanie po Ksamil samochodem, wybierz się nim do Restaurant Kalivoj. Miejsce nie wygląda jak typowa restauracja – to chatka, grill i kilka stolików nakrytych ceratą, które jednak stwarzają niepowtarzalny klimat, spotęgowany przez bardzo miłą obsługę. Największą zaletą jest oczywiście jedzenie. Właściciele codziennie serwują inne, świeże ryby, które są przepyszne.

Albania auto droga góry
Dojazd do restauracji może być trudniejszy po deszczu, gdy droga robi się pełna błota

Restauracja Kalivoj znajduje się ok. 15 km od Ksamilu. Dojazd od miejscowości Xarrë jest trudny – prowadzi przez szutrową, polną drogę. Jednak jedzenie jest tak dobre, a atmosfera przyjemna, że warto ją pokonać. Spędzony w restauracji czas uprzyjemnia malowniczy widok na plażę, na której możesz zaparkować auto. Pamiętaj jedynie, że restauracja Kalivoj działa tylko w sezonie letnim.

9. Odwiedź Gjirokastrę z listy UNESCO

Ksamil jest dobrą bazą wypadową do oddalonej o 66 km Gjirokastry. Uważam, że przy okazji wizyty w Ksamil warto ją zwiedzić – jest jednym z dwóch (razem z Beratem) albańskich miast na liście UNESCO. Wpis zawdzięcza nietypowej architekturze położonego na wzniesieniu Starego Miasta, a konkretnie jego zabytkowym domom o jasnych dachach. Warto też wdrapać się na XII-wieczny zamek – jedną z największych i najlepiej zachowanych fortec w kraju, z której zobaczysz malowniczy widok na Starówkę. 

Albania Gjirokastra bazar

Jeśli interesujesz się historią, zajrzyj do Muzeum Etnograficznego w domu rodzinnym dyktatora Envera Hodży i dowiedz się, jak wyglądało życie mieszkańców w XIX wieku. Możesz też odwiedzić Tunel Zimnej Wojny – dawny bunkier dyktatora, w którym dziś działa muzeum pokazujące okres zimnej wojny w Albanii i warunki życia w bunkrach. Po zwiedzaniu poszukaj ręcznie robionej pamiątki z podróży na Starym Bazarze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Gjirokastrze, skorzystaj z wycieczki z lokalnym przewodnikiem. Możesz rozważyć np. prywatną półdniową pieszą wycieczkę, w ramach której z anglojęzycznym przewodnikiem zwiedzisz Tunel Zimnej Wojny, Stary Bazar, Zamek w Gjirokastrze i Dom Skenduli – jednej z najlepiej zachowanych domów na Starym Mieście, pochodzący z 1700 roku. Wycieczka rozpoczyna się w centrum Starego Bazaru i trwa 4-5 godzin. 

Albania Gjirokastra z drona

Inną propozycją jest wycieczka piesza do Starego Bazaru i Cfaka. Anglojęzyczny przewodnik pokaże Ci Plac Çerçza Topulli, czyli centralny punkt Starego Miasta, Stary Bazar, zabytkową dzielnicę Cdaka i Most Ali Paszy – dawny element większego systemu akweduktów z XIX wieku, który dziś jest świetnym punktem widokowym na okoliczne góry i rzekę. Wycieczka trwa ok. 3 godziny.

Do Gjirokastry dostaniesz się z Ksamilu samochodem w ok. godzinę po drodze mijając Blue Eye – możesz zatrzymać się na zwiedzanie tej atrakcji. Drugą opcją jest dojazd autobusem. Bilety kupisz u kierowcy, a rozkłady jazdy sprawdzisz na stronie internetowej Rome2rio.

10. Popłyń na jednodniowy rejs do Korfu

Zaledwie ok. 50 km dzieli Ksamil od greckiej wyspy Korfu, możesz więc potraktować miasteczko jako bazę wypadową i wybrać się w jednodniowy rejs na tę największą wyspę Archipelagu Jońskiego. Taki rejs to ważna atrakcja okolicy – widać to zresztą po liczbie ofert rejsów, jakie znajdziesz w Ksamil i Sarandzie.

Nie znajdziesz promów na Korfu z Ksamil, musisz więc udać się do oddalonej o 14 km Sarandy (autobusem lub autem). Rejs trwa 30 minut w jedną stronę. Godziny kursów sprawdzisz na stronie internetowej omio.com, gdzie kupisz także bilety. Bądź w porcie najpóźniej godzinę przed odpłynięciem.

Albania Ksamil woda pomost z drona

Jeśli masz ochotę na plażowanie, dobrze sprawdzi się 1,5-kilometrowa, piaszczysta plaża Agios Gordios. Rzadko zdarzają się tu tłumy, co jest miłą odmianą od plaż w Ksamil. ;) Woda jest czysta, lazurowa i spokojna, a wejście do niej łagodne. Dodatkowym plusem jest otoczenie przez winnice oraz gaje oliwne i pomarańczowe. Plaża znajduje się 16 km od portu w Korfu.

Na Korfu znajdziesz też wiele zabytków do zwiedzenia, jeśli preferujesz aktywny wypoczynek. Ok. 1,5 km od portu znajduje się Muzeum Archeologiczne Korfu, gdzie zobaczysz eksponaty znalezione na wyspie. Ciekawym zabytkiem jest też Stara Forteca, wybudowana w XVI wieku przez Wenecjan. Nietypową atrakcją jest fabryka mydła Patounis, gdzie do tej pory produkuje się mydło z oliwy z oliwek w tradycyjny sposób. Atrakcją dla dzieci może być 1,5-godzinny rejs statkiem pirackim Black Rose, gdzie można podziwiać Korfu z morza w przebraniu pirata.

Możesz także zwiedzić Korfu z lokalnym przewodnikiem. Warto rozważyć np. ekspresową, pieszą wycieczkę po Starym Mieście. W 1,5 godziny z anglojęzycznym przewodnikiem zobaczysz najważniejsze atrakcje Starego Miasta i poznasz ciekawostki o historii Korfu. Ciekawą opcją jest też spersonalizowana prywatna wycieczka, w ramach której możesz samodzielnie wybrać zabytki, które chcesz zwiedzić. Anglojęzyczny opiekun odbierze Cię klimatyzowanym busem spod portu. Za dodatkową opłatą możesz też wynająć przewodnika.

11. Wybierz się do Blue Eye

lokalizacja na mapie: 39.9237714, 20.1924607 

Blue Eye (Syri i Kaltër) to głębokie na ponad 50 metrów górskie źródło, z którego woda wypływa pod sporym ciśnieniem i płynie dalej w dół rzeki Bistricë. Według legendy jest to oko smoka, który niegdyś uprowadzał młode dziewczęta i osuszał okoliczne źródła. Przyciąga turystów głównie malowniczymi widokami – jest otoczony bujną, zieloną roślinnością, a krystalicznie czysta woda mieni się wszystkimi odcieniami błękitu.

Moim zdaniem to atrakcja, którą ze względu na jej piękno warto zwiedzić, będąc w Ksamil. Woda ma zaledwie 10 stopni – przy letnich upałach zamoczenie w niej nóg przynosi ukojenie. Uważaj jedynie, by nie wejść do wody zbyt gwałtownie – grozi to szokiem termicznym.

Albania Blue Eye z drona

Do oddalonego o 33 km od Ksamilu Blue Eye możesz dostać się autobusem jadącym do Gjirokastry – poproś kierowcę o zatrzymanie się w Syri i Kaltër. Na miejsce możesz też dojechać samochodem w ok. 45 minut. Zaparkujesz na parkingu przed kasą biletową i stąd będziesz musiał przejść 2 km niewymagającą, asfaltową drogą – pieszo, hulajnogą lub skuterem elektrycznym. Do Blue Eye najlepiej wybrać się w dzień powszedni, by uniknąć tłumów.

W Blue Eye warto wyjść na niewielki taras widokowy, by zobaczyć piękny widok na to miejsce z góry. Miejscowi skaczą z niego do jeziora, jednak nie polecam tego robić – w akwenie jest tylko jedno konkretne, wystarczająco głębokie miejsce, a na miejscu nie ma ratowników. Obok stragany z pamiątkami i restaurację, jednak ze względu na panujący tam tłok i gwar, nie polecam jej.

Blue Eye możesz też odwiedzić na własną rękę lub zwiedzić w ramach wycieczki zorganizowanej. Do wyboru masz wiele opcji, jednak ja proponuję rozważyć np: 

  • półdniową wycieczkę do Blue Eye, startującą rano w Sarandzie (dotrzesz tam w ok. 10 minut autobusem lub samochodem), w programie której uwzględniona jest kąpiel w górskim źródle,

Po drodze możesz zatrzymać się w Parku Archeologicznym Phoenice, który bardzo mi się spodobał. Miejsce znajduje się na wzniesieniu, do którego prowadzi żwirowa droga, a ze szczytu zobaczysz malowniczy widok na okolicę. Dojrzysz też kilka wojennych bunkrów i ruiny amfiteatru. Po drodze na szczyt możesz napotkać zwierzęta – wypatruj motyli, jaszczurek i żółwi. To mało uczęszczana atrakcja – możesz tu cieszyć się spokojem i odpocząć od tłumów. Wstęp jest płatny, a bilety kupisz w kasie.

Mapa najważniejszych atrakcji Albanii na telefon i komputer 

By ułatwić Ci planowanie i spędzenie urlopu, przygotowałem mapę 300+ atrakcji i ważnych punktów Albanii. Zaznaczyłem najciekawsze zabytki i atrakcje, które warto zwiedzić, najpiękniejsze plaże, najlepsze kawiarnie, restauracje, noclegi i punkty transportu, które wybrałem na podstawie moich doświadczeń podczas wyjazdu do Albanii. 

Dzięki mapie będziesz mieć najważniejsze punkty kraju uporządkowane w jednym miejscu – nie będziesz szukać potrzebnych miejsc w wielu źródłach czy martwić się, że zapomniałeś o zlokalizowaniu jakiejś atrakcji. Przyda Ci się to szczególnie, jeśli planujesz wyjazd na własną rękę. Mapka jest regularnie aktualizowana – nie ominą Cię nowe atrakcje ani nie trafisz do miejsc, które są już nieczynne.

Co jeszcze powinieneś przeczytać o Albanii?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze