Atrakcje Lipska przyciągają do największego miasta Saksonii coraz więcej turystów z Polski. Lipsk słynie z targów, których historia sięga 850 lat, a zabytkowe pasaże handlowe to jedne z miejsc, które powinieneś zobaczyć. Lipsk to też miasto muzyki, historii i natury. W mieście tworzyli Jan Sebastian Bach, Robert Schumann czy Ryszard Wagner, a Pomnik Bitwy Narodów przypomina o rozegranej tu największej bitwie Napoleona.
Przygotowałem przewodnik z listą 21 atrakcji, które warto zobaczyć w czasie zwiedzania Lipska. Odwiedziliśmy ciekawe zakątki miasta, poszliśmy na koncert do filharmonii Gewandhaus, pobujaliśmy się do jarmarkowej muzyki na Rynku i posłuchaliśmy dziecięcego chóru Thomanerchor.
Zwiedzanie Lipska to nie tylko zabytki, muzea i obiekty kulturalne. Miasto to tereny zielone na spacery, rozległe ZOO, rzeki i kanały, po których pływa się kajakiem i łódką.
Czy warto zwiedzić Lipsk?
Lipsk to jedno z tych bogatych w atrakcje miast Niemiec, które leżą blisko polskiej granicy. Granicząca z Dolnym Śląskiem Saksonia słynie z zabytków Drezna i Goerlitz, ale Lipsk ma w tej kwestii sporo do powiedzenia. Sława Lipska wzięła się od od organizacji wielkich targów, których historia sięga 850 lat. Wiele ciekawych miejsc, które zobaczysz w czasie zwiedzania, ma właśnie związek z handlowymi tradycjami (np. zabytkowe pasaże).
Lipsk to miasto sztuki i muzyki. Miało szczęście do wielkich artystów i kompozytorów – komponował tu m.in. Jan Sebastian Bach, Robert Shumann i Ryszard Wagner. Bach doczekał się ciekawego Muzeum Bacha, które jest ważna atrakcją w planie zwiedzania Lipska. Na miłośników muzyki czeka opera i okazała filharmonia ze słynną orkiestrą Gewandhaus (ich koncert zrobił na nas duże wrażenie).
Po zwiedzeniu wszystkich interesujących kościołów w centrum Lipska, do eksploracji będą czekać jeszcze parki, wycieczki po rzekach na pokładzie kajaków i łódek wypływających z Portu Miejskiego i punkt widokowy na całe miasto na szczycie wieżowca Panorama Tower. Nieco poza centrum znajdziesz też Pomnik Bitwy Narodów upamiętniający jedną z największych bitew w historii.
Na zwiedzanie Lipska warto moim zdaniem poświęcić przynajmniej 2 dni -jeden nocleg to minimum, ale sugeruję chociaż dwa. Jednego dnia dasz sobie czas na zabytki centrum, a drugi spędzić w naturze, np. spacerując po parkach i pływając po rzekach i kanałach. Sprawdźmy, jakie atrakcje warto zobaczyć w Lipsku.
1. Zacznij przygodę z Lipskiem od Rynku
Zwiedzanie Lipska rozpocznij od Starego Miasta i położonego w samym sercu miasta Rynku (Marktplatz), czyli zabytkowego placu otoczonego kolorowymi kamienicami. Wśród stojących wokół budynków zobaczysz Stary Ratusz (Altes Rathaus) – dawną siedzibę władz miasta. Plac otoczony jest kamienicami w renesansowym stylu, a pośród nich znajdziesz m.in. Starą Wagę (Alte Waage) czy Dom Królewski, w którym dziś mieści się centrum handlowe.
Na Rynku w Lipsku i w jego okolicy znajdziesz również kilka muzeów, m.in. Muzeum Historii Miasta Lipsk (Stadtgeschichtliches Museum Leipzig) i Forum Historii Współczesnej (Zeitgeschichtliches Forum Leipzig), w których zapoznasz się bliżej z dziejami miasta. Możesz też wybrać się do Muzeum Sztuk Pięknych (Museum der Bildenden Künste Leipzig) czy uniwersyteckiego Muzeum Starożytności (Antikenmuseum der Universität Leipzig).
Rynek w Lipsku to miejsce, gdzie odbywają się festiwale i jarmarki, np. Jarmark Bożonarodzeniowy, który jest jednym z największych w Niemczech pod względem ilości stanowisk. Ciekawe jarmarki odbywają się też w całej Saksonii – m.in. w Dreźnie czy Goerlitz.
Jeżeli miałbym wybrać tylko jedno muzeum, które warto zobaczyć, zdecydowałbym się na Muzeum Bacha, które znajduje się obok kościoła św. Tomasza. Muzea mogą być dobrą alternatywą na spędzenie czasu pod dachem, jeżeli podczas Twojego pobytu w Lipsku będzie padał deszcz. Przechadzając się uliczkami Starego Miasta, zwróć też uwagę na bogato zdobiony budynek Starej Giełdy (Alte Börse) i stojący przed nim pomnik Goethego oraz znajdujące się tuż obok centrum handlowe Speck’s Hof.
Na uliczkach otaczających Marktplatz będziesz mógł napić się kawy lub zjeść w jednej z restauracji czy kawiarni. Moim zdaniem ciekawym miejscem jest Barfußgässchen, czyli klimatyczna ulica pełna restauracji i pubów, w których zrelaksujesz się i wypijesz koktajl z przyjaciółmi, m.in. w lokalu Barfusz. Oprócz koktajli, bar serwuje burgery oraz niemieckie dania mięsne, np. sznycel czy rumsztyk. Na kawę polecam Ci zajrzeć do Bellini’s Bar&Restaurant położonego przy tej samej ulicy.
W zasięgu kilku minut spacerem od Marktplatz, dotrzesz do dwóch ważnych atrakcji Lipska – kościoła św. Tomasza (Thomaskirche) i kościoła św. Mikołaja (Nikolaikirche). Polecam Ci przeznaczyć chwilę na obejrzenie obu świątyń – wnętrza urządzone są w zupełnie innym klimacie. Opowiem o nich jeszcze w dalszej części tekstu. Mi bardziej przypadł do gustu kościół św. Mikołaja ze względu na nietypowe dla tego typu budynków połączenie pastelowych kolorów.
2. Obejrzyj obie siedziby miejskich władz – Stary Ratusz i Nowy Ratusz
Wybudowany w 1556 roku, w ciągu zaledwie 9 miesięcy budynek Starego Ratusza, uważany jest za jedną z najpiękniejszych renesansowych budowli w Niemczech. Dawniej pełnił rolę siedziby władz miasta, jednak ze względu na rozwój Lipska i zwiększającą się liczbę pracowników administracji, zdecydowano się na budowę nowego budynku sprawującego funkcję ratusza. Oglądając zabytek, zwróć uwagę na barokową wieżę zegarową i kolumnady.
Ceny biletów oraz godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej Muzeum Historii Miasta. W każdą pierwszą środę miesiąca wstęp do muzeum jest wolny. Na zwiedzanie zaplanuj ok.1,5 godziny.
Obecnie w budynku zwiedzisz Muzeum Historii Miasta, prezentujące dzieje Lipska od czasów średniowiecza do współczesności. Lipsk ma długą historię, a muzeum w interesujący sposób pozwoli Ci poznać różne epoki, ważne wydarzenia i postacie związane z rozwojem miasta. Wśród eksponatów największe wrażenie zrobiły na mnie portret Bacha i oryginalne przedmioty z czasów NRD, np. samochody. Muzeum jest dobrym punktem, aby zacząć tu zwiedzanie Lipska albo zakończyć je, ugruntowując swoją wiedzę o mieście)
Z jednej z wież Nowego Ratusz możesz obejrzeć panoramę Lipska. Szczegóły o godzinach otwarcia oraz cennik sprawdzisz na stronie internetowej miasta.
Z budynku Starego Ratusza dotrzesz do Nowego Ratusza piechotą w 10 minut. Nowy Ratusz jest jednym z największych ratuszy na świecie – budynek z zewnątrz przypomina pałac z licznymi wieżyczkami i ozdobną elewacją. W środku mieści się administracja miasta i sądy, dlatego możesz wejść do środka i obejrzeć część wnętrza bezpłatnie (chociaż ja zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem i poznać je dokładniej). Ratusz wystąpił w filmie Alfreda Hitchcocka ”Rozdarta kurtyna”.
3. Idź na zakupy do Pasażów – architektonicznych perełek Lipska
Lipsk posiada długą historię handlu – miasto było położone na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych (Via Regia i Via Imperii). To dzięki odbywającym się w mieście targom, Lipsk zawdzięcza swój rozwój i obecny wygląd. Miasto już w XII w. otrzymało przywileje handlowe, dlatego znajdziesz tu wiele pasaży handlowych. Początkowo łączyły one ze sobą sklepy i chroniły przed brzydką pogodą, jednak z czasem przekształciły się w eleganckie przejścia, którymi możesz się przespacerować, zwiedzając najważniejsze atrakcje Lipska.
Sprawdź artykuł: 20 atrakcji Görlitz – co WARTO zobaczyć w mieście 4000 zabytków?
Najpopularniejszym pasażem w Lipsku jest Mädler-Passage, który znajdziesz w samym centrum miasta. Pięciopiętrowy pasaż posiada piękny, szklany dach, przez który do środka wpada dużo światła. Dokładnie oglądaj wejścia do sklepów podczas zwiedzania tego miejsca – na niektórych z nich zobaczysz rzeźbione ornamenty. W Pasażu Mädler oprócz sklepów i butików, możesz też zatrzymać się na kawę lub obiad.
Z oryginalnego budynku pasażu zachowała się słynna restauracja Auerbachs Keller, w której toczy się akcja jednej ze scen “Fausta” Goethego (obok wejścia są dwa pomniki, nawiązujące do tego dzieła). W menu restauracji znajdziesz regionalne potrawy – ja polecam spróbować dań mięsnych, np. tradycyjną niemiecką pieczeń Sauerbraten.
Wychodząc z kościoła św. Mikołaja, przejdź przez Pasaż Specks Hof – najstarszy zachowany pasaż handlowy w Lipsku. Budowany przez 20 lat, początkowo służył do wystawiania biżuterii i wyrobów skórzanych, które nadal możesz tam kupić. Budynek został wyremontowany po II wojnie światowej. Moją uwagę zwróciły zwłaszcza miedziane sklepienia znajdujące się w niektórych skrzydłach pasażu i obrazki, przedstawiające życie mieszkańców. W środku budynku znajdziesz popularne kawiarnie serwujące kawę i ciasto, np. Kandler.
Oprócz tych dwóch najchętniej odwiedzanych pasaży, zwróć uwagę na Pasaż Messehof, czyli pierwszy pasaż w Lipsku, który powstał po II wojnie światowej. Budynek znajduje się w centrum miasta i przez wiele lat był miejscem Targów Książki w Lipsku. Budynek posiada 7 pięter oraz szklany dach, a przy wejściu obejrzysz socrealistyczną płaskorzeźbę, przedstawiającą czterech pracujących ludzi.
Moim zdaniem zwiedzanie lipskich pasaży najlepiej zacząć od Mädler-Passage, który jest położony najbliżej Rynku. Jeśli masz mało czasu i chcesz zobaczyć tylko najważniejsze punkty na mapie atrakcji miasta, do planu wycieczki po Lipsku dorzuć sobie jeszcze pasaż oraz Specks Hof. Obejrzenie mniej znanych budynków (Messehof czy Höfe am Brühl) polecam osobom, które spędzają w mieście kilka dni i szukają mniej popularnych atrakcji.
4. Pójdź na spacer śladami zabytkowych kościołów miasta
Wśród najważniejszych atrakcji Lipska znajdziesz zabytkowe kościoły położone w centrum miasta. Każdy z nich urządzony został w innym stylu, zwróć szczególną uwagę na ich ciekawe wnętrza. W środku często organizowane są nabożeństwa, wystawy czy koncerty organowe i chórów.
Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche) mieści się w centrum miasta i jest jednym z najważniejszych kościołów w Lipsku. Świątynia powstała w XII wieku i była wielokrotnie przebudowywana. Całe wnętrze jest białe, a sufit podtrzymują kolumny ze zwieńczeniem w kształcie liści palmowych. Kościół św. Mikołaja odegrał bardzo ważną rolę w Pokojowej Rewolucji, która doprowadziła do upadku Muru Berlińskiego i Zjednoczenia Niemiec.
Kościół św. Mikołaja w Lipsku obejrzysz za darmo – w kasie pobierana jest tylko opłata za robienie zdjęć. Na miejscu możesz kupić audioprzewodnik, z którym zwiedzanie trwa około godzinę. Godziny otwarcia kościoła sprawdzisz na stronie internetowej.
Organizowane były tutaj nabożeństwa, które z czasem przekształciły się w demonstracje przeciwko rządom partii komunistycznej. Na pamiątkę roli, jaką Nikolaikirche odegrał w tych wydarzeniach, na placu przed kościołem obejrzysz pomnik – białą kolumnę przypominającą palmę (jej kształt jest tożsamy z kolumnami w kościele). Z kościołem związany jest także J. S. Bach, który był w nim organistą – w świątyni premierę miało kilka jego dzieł, np. Pasja według św. Jana.
Kościół uniwersytecki św. Pawła
Budynek Uniwersytetu Lipskiego wraz z kościołem św. Pawła znajdziesz przy Augustusplatz, 5 minut spacerem od Rynku. Przy tym samym placu znajduje się Lipska Filharmonia (Gewandhaus) i Opera. Uniwersytet jest jednym z najstarszych tego typu obiektów na świecie i drugim najstarszym w Niemczech.
Kościół uniwersytecki powstał na miejscu dawnego kościoła, który mimo, że przetrwał nienaruszony II wojnę światową, został wysadzony w 1968 r. przez władze NRD. W 2007 r. postanowiono o wybudowaniu na jego miejscu Paulinum, składające się z auli uniwersyteckiej i sali modlitewnej.
Zwróć uwagę na wygląd budynku, który łączy w sobie gotycki styl swojego poprzednika oraz nowoczesną architekturę, co dobrze współgra z innymi częściami Uniwersytetu. Kościół wykorzystywany jest jako aula, a przed jego wejściem obejrzysz makietę przedstawiającą poprzedni, wyburzony kościół. Kościół uniwersytecki wyróżnia się spośród innych budynków miasta i jest jednym z reprezentacyjnych zabytków Lipska.
Zarówno Uniwersytet, jak i Paulinum możesz bezpłatnie zobaczyć od wewnątrz (od wtorku do soboty). Połączenie nowoczesnego wnętrza z elementami starego kościoła zrobiło na mnie duże wrażenie. Możesz też zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem – zwiedzanie Uniwersytetu w grupie może być bardziej komfortowe (przebywają tam też studenci), dowiesz się też więcej o jego historii.
Kościół św. Tomasza
Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania Lipska jest kościół św. Tomasza (Thomaskirche), położony na południe od Rynku. Po kilku przebudowach, nadano mu styl późnogotycki, popularny dawniej w Saksonii. Polecam Ci zajrzeć na chwilę do środka – zobaczysz zabytkowe organy oraz gotycki ołtarz, uratowany z wyburzonego kościoła św. Pawła. Wnętrze kościoła św. Tomasza jest dość skromne, przez co łatwiej było mi skupić się na słuchaniu koncertu. ;)
Kościół jest znany przede wszystkim ze względu na Jana Sebastiana Bacha, który pracował w świątyni jako chórmistrz aż do swojej śmierci – kompozytor tworzył utwory o charakterze religijnym. Na placu przed kościołem obejrzysz pomnik upamiętniający Bacha – to charakterystyczne miejsce, pod którym sporo turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcia z Lipska.
W Kościele św. Tomasza ma siedzibę najstarszy chór chłopięcy w Niemczech – Thomanerchor, który powstał w 1212 r. Chór składa się z około 100 chłopców w wieku od 9 do 18 lat. Koncert chóru chłopięcego w kościele św. Tomasza wspominam jako jedną z najciekawszych atrakcji mojej wycieczki do Lipska. W ramach koncertu chóru w kościele grała również orkiestra Gewandhaus, a niektóre kwestie śpiewały głosy znane z lipskiej opery.
Zwiedzanie świątyni jest darmowe, a czasami możesz natknąć się na próbę orkiestry. Sprawdź, czy w czasie Twojego zwiedzania Lipska odbywa się koncert chóru Thomanerchor albo inne wydarzenie kulturalne organizowane w kościele.
Przy rezerwowaniu miejsca polecam brać miejsca na balkonie. Będziesz mógł wtedy obserwować śpiewający chór – pozostałe miejsca (ławy kościelne) znajdują się na parterze i skierowane są tyłem do występujących, co nie jest aż tak komfortowe. Połączenie takiego ustawienia siedzeń, muzyki klasycznej i całego dnia intensywnego zwiedzania sprawiły, że kilka razy spadła mi głowa. ;)
5. Poznaj historię wielkiego kompozytora w Muzeum Bacha
Lipsk często jest określany Miastem Muzyki – mieszkali tu i tworzyli słynni muzycy, np. Feliks Mendelssohn Bartholdy, Robert Schumann czy Ryszard Wagner. Największą sławę zyskał Johann Sebastian Bach. W Lipsku znajdziesz muzeum poświęcone życiu i twórczości kompozytora. Obiekt położony jest niedaleko kościoła św. Tomasza. W Lipsku odbywa się coroczny Międzynarodowy Konkurs Bachowski, ważny dla młodych muzyków.
W muzeum usłyszysz utwory Bacha, nagrania opowiadające o scenach z jego życia oraz instrumenty z tamtych czasów. Wystawa to przede wszystkim miejsce dla osób zainteresowanych muzyką klasyczną i samym kompozytorem (nie do końca moje klimaty, jednak warto było zajrzeć ze względu na mocny związek Bacha z Lipskiem).
Ceny biletów i godziny otwarcia Muzeum Bacha sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, który jest dostępny również w języku polskim.
Znajdziesz tam interaktywne elementy, umieszczone w ładnym wnętrzu. Muzeum może być ciekawą atrakcją dla rodzin z dziećmi – możesz np. stworzyć własną melodię i ją odtworzyć. Muzeum nie jest duże, dlatego na zwiedzanie zarezerwuj sobie około 45 min.
Moim zdaniem warto udać się do Muzeum Bacha, jeśli jesteś miłośnikiem muzyki i historii. Muzeum jest dobrze zorganizowane i oferuje wiele informacji o życiu kompozytora, ale także tego, w jaki sposób komponował. Miejsce zazwyczaj nie jest zatłoczone, co pozwoli Ci na swobodne zapoznanie się z eksponatami, m.in. organami, na których grał sam Bach. Na tyłach budynku znajduje się również ogród kwiatowy, w którym możesz odpocząć na ławce.
Zwiedzanie muzeów to tylko jeden z pomysłów na dobry czas w Lipsku. Jeśli masz ochotę zwiedzić niektóre zakamarki miasta z lokalnym przewodnikiem i poznać trochę ciekawych historii, rzuć okiem na listę ciekawych wycieczek po Lipsku. To jednodniowe albo półdniowe aktywności, które pozwolą Ci lepiej poznać miasto i jego kulturę. Moim zdaniem warto wziąć je pod uwagę, jeśli chcesz poznać miasto okiem jego mieszkańców.
6. Wskocz do kajaka i przepłyń kanałem Karla Heinego
Ciekawym sposobem na poznanie Lipska jest zwiedzanie z poziomu wody, a dokładniej przepłynięcie kajakiem po kanale Karla Heinego. Rejsy po Lipsku to popularny sposób na obejrzenie miasta, dlatego znajdziesz tu wiele wypożyczalni – ja polecam Ci skorzystać z wypożyczalni Portu Miejskiego, która znajduje się 15 min pieszo od centrum miasta i posiada bogatą ofertę, m.in. kajaki, łodzie czy SUPy.
Podczas wycieczki po kanale Karla Heinego, zobaczysz dzielnicę industrialną, mosty (pod jednym z nich trzeba przepływać w pozycji leżącej) oraz otaczającą kanały zieleń i kaczki. Na trasie zwróć uwagę na ceglany budynek Zakładów Buntgarnwerke – jeden z największych zabytków przemysłowych końca XIX w.
Do wyboru jest kilka tras – moim zdaniem najlepszą opcją jest szlak na kanale Karla Heinego, prowadzący po dzielnicy Plagwitz. Przepłynięcie tej trasy zajmie Ci około 2 godzin. Możesz też zarezerwować 3-godzinną wycieczkę kajakiem z przewodnikiem i płynąć kanałem w grupie.
Podczas trasy, która rozpoczyna się w Porcie Miejskim, zobaczysz tamę Palmengartenwehr, tor wyścigowy Scheibenholz oraz przepłyniesz obok malowniczego parku Clara-Zetkin. Spływ kajakowy lipskimi kanałami oraz rzeką Białą Elsterą to dobra okazja do spojrzenia na Lipsk z innej strony i wypoczynku na świeżym powietrzu, z dala od zgiełku i ulicznego ruchu.
Kajaki oraz łodzie to bardzo popularna atrakcja w Lipsku, dlatego najlepiej kupić bilety lub zrobić rezerwację z wyprzedzeniem. Aby uniknąć tłumów i długiego czasu oczekiwania, wybierz się do Portu Miejskiego z samego rana.
Możesz też wybrać się się na rejs łodzią turystyczną z przewodnikiem, które również oferuje Port Miejski. Rejs po kanale Karla Heinego to jedno z moich ulubionych doświadczeń z podróży do Lipska – relaks nad wodą, ciekawe opowieści o mijanych budynkach, obserwowanie przyrody, będąc jednocześnie w zasięgu centrum. Cała wycieczka trwa od 70 minut do 3 godzin, w zależności od wybranej oferty.
7. Obejrzyj Lipsk z góry z punktu widokowego Panorama Tower
Jeśli chcesz spojrzeć na Lipsk z góry, weź pod uwagę odwiedzenie punktu widokowego Panorama Tower. Taras widokowy znajduje się na 31. piętrze najwyższego budynku w Lipsku, czyli wieżowca City-Hochhaus. Budynek znajdziesz w centrum miasta, tuż obok Uniwersytetu Lipskiego, przy Augustusplatz. Osiągający 142,5 m wieżowiec z uwagi na swój kształt często nazywany jest “zębem mądrości”.
Na najwyższym piętrze wieżowca znajduje się taras widokowy. Dostaniesz się do niego windą, a następnie schodami. W pogodny dzień zobaczysz z góry nie tylko zabytki w centrum, ale też bardziej odległe atrakcje jak Pomnik Bitwy Narodów i okolice miasta z jeziorem Cospudener. To też dobry punkt na oglądanie zachodu słońca w Lipsku.
Wstęp na punkt widokowy jest płatny. Za bilet zapłacisz w automacie gotówką (na miejscu dostępne są automaty wymieniające banknoty na monety). Goście restauracji Plate of Art mają darmowy wstęp na taras widokowy.
Wjazd na punkt widokowy na Panorama Tower był dla nas jednym z pierwszych punktów zwiedzania Lipska. I dobrze, bo dzięki temu mogliśmy rozejrzeć się z góry po mieście, ocenić położenie najważniejszych atrakcji i zdać sobie sprawę, jak dużo terenów zielonych, parków i lasów ma w swoich granicach Lipsk. Miasto wygląda jak otoczone zielonym kordonem, z którego wychylają się tylko wyższe budynki.
Na najwyższych piętrach Panorama Tower znajduje się restauracja Plate of Art, która serwuje m.in. sarninę czy policzki wołowe. Z restauracji roztacza się rozległy widok na panoramę miasta. Jeśli chcesz wybrać się na obiad lub kolację do tego miejsca, zarezerwuj stolik telefonicznie lub na stronie internetowej (zwłaszcza jeśli planujesz wizytę w weekend).
8. Zobacz Pomnik Bitwy Narodów, która zmieniła oblicze Europy
Jak dojechać? Lokalizacja na mapie: 51.34127013, 12.362713236. Dojazd z centrum miasta tramwajami linii 2 i 15. Wysiądź na przystanku Leipzig Völkerschlachtdenkmal. Sprawdź wcześniej ceny biletów i trasy tramwajów.
Jedną z najbardziej reprezentatywnych atrakcji Lipska jest Pomnik Bitwy Narodów (Völkerschlachtdenkmal). Pomnik upamiętnia największą bitwę okresu napoleońskiego z 1813 roku. Powstał w setną rocznicę bitwy pod Lipskiem, rozegranej pomiędzy wojskami Napoleona a koalicją antyfrancuską. Koalicja odniosła zwycięstwo nad Napoleonem, kosztem 70 tysięcy rannych i zabitych, wśród których był także polski książę Józef Poniatowski.
Nad Elsterą, kilkaset metrów od Muzeum Pamięci w „Runden Ecke“, znajdziesz jego pomnik, postawiony w miejscu, w którym książę utonął. Pomnik Bitwy Narodów różni się od typowych pomników swoim wyglądem – ze względu na formę i wysokość (91 m) może przypominać Ci świątynie azjatyckie.
Teren wokół pomnika oraz sam pomnik z zewnątrz obejrzysz bezpłatnie. Zwiedzanie wnętrza budowli i wejście na szczyt wymagają kupna biletu. Na górze monumentu znajdują się tarasy widokowe, do których dostaniesz się po schodach lub pokonasz większość odcinka windą. Godziny otwarcia oraz cenę biletów sprawdzisz na stronie internetowej obiektu.
W całym kompleksie, oprócz pomnika, zobaczysz także aleję lipową, zbiornik wodny przed pomnikiem oraz znajdujące się u podstawy monumentu Muzeum “Forum 1813”. Pomnik znajduje się poza centrum miasta, jednak łatwo dotrzesz w te rejony komunikacją miejską lub samochodem (bezpłatny parking).
Moim zdaniem warto zwiedzić pomnik w środku, jeżeli interesujesz się historią – w części muzealnej obejrzysz broń, mundury i pamiątki osobiste żołnierzy biorących udział w bitwie. Z tarasu widokowego będziesz mógł spojrzeć na okolicę, jednak nie obejrzysz monumentu – najlepsze miejsce do obserwacji i zdjęć znajdziesz na dole, przy zbiorniku wodnym i wejściu na teren całego kompleksu.
9. Odpocznij w zielonej atmosferze parków Rosental i Clara-Zetkin
Chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku znajdziesz na lipskich skwerach i parkach. Spacerując po Lipsku i odwiedzając najważniejsze zabytki zauważyłem, że miasto ma sporo terenów zielonych, gdzie możesz odpocząć po intensywnym zwiedzaniu. Sugeruję zwrócić uwagę na dwa z nich – Rosental i Clara-Zetkin.
Park Rosental ma 118 hektarów i położony jest tuż obok lipskiego ZOO, dlatego odpoczywając na tym terenie, czasem można dostrzec zwierzęta. W parku Rosental możesz przespacerować się alejkami, urządzić piknik lub wybrać się na przejażdżkę rowerem, a dla najmłodszych zbudowano plac zabaw.
W parku znajduje się też wzgórze, gdzie możesz wspiąć się na stalową wieżę widokową o wysokości 20 metrów. Zobaczysz stąd cały teren parku i pobliskie zabudowania. Park to spokojne miejsce i spacer po nim pozwolił mi na zresetowanie się po intensywnym dniu zwiedzania.
Równie interesującym lipskim parkiem jest park Clara-Zetkin, do którego dotrzesz w 30 min piechotą od centrum. Park został nazwany na cześć Clary Zetkin, która była działaczką na rzecz praw kobiet. Jej pomnik możesz zobaczyć w sąsiednim Johannapark, który dawniej stanowił część Centralnego Parku Kultury Clara Zetkin. Park położony jest nad rzeką, po której możesz popływać kajakami i łódkami.
Odwiedzając park Clara-Zetkin, natkniesz się na obiekty kulturalne i sportowe, np. teatr plenerowy, kawiarnie, plac zabaw dla dzieci czy kręgielnie na świeżym powietrzu. W bliskiej odległości parku (25 min spacerem) znajduje się ciekawe muzeum dla dzieci – UNIKATUM. W lato w parku odbywają się koncerty i festiwale, np. festiwal muzyki mrocznej Wave-Gotik-Treffen. Clara-Zetkin jest świetnym miejscem na różne aktywności, np. jazdę na rolkach, spacerowanie czy bieganie.
Niedaleko Parku Clara-Zetkin, znajduje się dostojny budynek Federalnego Sądu Administracyjnego. Gmach powstał pod koniec XIX w. i imponuje swoimi monumentalnymi rozmiarami oraz kopułą zwieńczoną Figurą Prawdy. Niektóre części budynku, np. hol lub galeria, są ogólnodostępne i możesz je zwiedzać bezpłatnie w godzinach otwarcia obiektu.
Jeśli jednak chcesz lepiej poznać historię Sądu i zwiedzić więcej pomieszczeń, możesz zarezerwować płatną wycieczkę z przewodnikiem na stronie internetowej sądu. Wycieczkę musisz umówić co najmniej tydzień przed jej planowanym terminem.
10. Wybierz się do Portu Miejskiego
Port Miejski to jedno z najpopularniejszych miejsc na mapie atrakcji Lipska. Jest chętnie odwiedzany zarówno przez turystów, jak i przez mieszkańców. Sieć kanałów, rzek i strumieni w Lipsku i okolicach ciągnie się na około 180 km – trasami wodnymi przepłyniesz m.in. po rzece Białej Elsterze czy kanale Karla-Heinego. Port Miejski znajdziesz w odległości 20 min piechotą od centrum Lipska.
W obiekcie skorzystasz z szerokiej oferty rekreacyjnej – możesz np. udać się na wycieczkę kajakiem, smoczą łodzią czy motorówką z przewodnikiem (w języku angielskim). Port to doskonała baza wypadowa do zwiedzania miasta i okolic. Kapitanowie chętnie umilą Ci czas, opowiadając ciekawostki na temat mijanych atrakcji.
Na miejscu znajdziesz także wypożyczalnię sprzętu wodnego (możesz zrobić rezerwację przez stronę internetową lub wynająć sprzęt bezpośrednio na miejscu). W Porcie Miejskim możesz skorzystać z wycieczek z przewodnikiem również poza sezonem letnim, np. z godzinnej wyprawy z rozgrzewającym, grzanym winem.
Dla miłośników aktywnego wypoczynku, w pobliżu Portu Miejskiego znajduje się boisko do siatkówki plażowej. Obok obiektu możesz udać się również do baru Stadtstrand Leipzig z widokiem na rzekę Elsterę. Jeśli planujesz wybranie się w podróż po Lipsku wodną trasą, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem – ta atrakcja cieszy się dużą popularnością. Polecam szlak prowadzący obok Palmengartenwehr, Buntgarnwerke i Riverboa, który pozwoli Ci zaobserwować piękny, rzeczny krajobraz Lipska.
11. Odwiedź Dom Mendelssohna
W Lipsku znajdziesz wiele muzeów, m.in. Dom Feliksa Mendelssohna poświęcony życiu i twórczości kompozytora. Podobnie jak Bach, Mendelssohn był bardzo związany z Lipskiem – pełnił tutaj stanowisko dyrygenta orkiestry symfonicznej, komponował i ostatecznie zmarł. Lipsk wciąż pielęgnuje pamięć o nim, m.in. poprzez otwarcie muzeum z salonem muzycznym.
Muzeum mieści się w domu, w którym kompozytor mieszkał z rodziną. Budynek przetrwał nienaruszony II wojnę światową, a obecnie jest jedynym muzeum na świecie poświęconym Mendelssohnowi. Wewnątrz zwiedzisz odrestaurowane pomieszczenia, którym przywrócono wygląd z XIX w. W gabinecie zobaczysz jego rzeczy osobiste, m.in. nuty, akwarele.
Bilety do Domu Mendelssohna kupisz w kasie lub na stronie internetowej. W salonie muzycznym możesz posłuchać koncertów fortepianowych. Nadchodzące wydarzenia oraz ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej muzeum.
W muzeum znajdują się interaktywne elementy, np. wideoteka. Największe wrażenie zrobiło na mnie Effektorium, które pozwala wcielić się w rolę dyrygenta i przewodzić wirtualnej orkiestrze. Dom Mendelssohna jest zamieszczone w zbiorze ważnych niemieckich instytucji kulturalnych – Błękitnej Księdze (Blaubuch). Muzeum znajduje się 15 min spacerem od Rynku. W Lipsku obejrzysz również pomnik Feliksa Mendelssohna, który stoi w parku przed kościołem św. Tomasza.
Eksponaty poświęcone rodzinie Mendelssohnów dobrze oddają historię i kontekst powstania kompozycji. Moją uwagę zwróciła część poświęcona siostrze Mendelssohna – Fanny, która również była kompozytorką. W muzeum zobaczysz też ubrania z epoki i tło, na którym zrobisz sobie zdjęcie. Ze względu na interaktywne elementy, obiekt może być ciekawą atrakcją dla dzieci. W pomieszczeniach umieszczone są tablety z dużą ilością multimediów i nagrań utworów. Każdy pokój doskonale oddaje styl, w jakim urządzone były pomieszczenia w I połowie XIX w.
12. Poszukaj śladów prawosławia w cerkwi św. Aleksego
Lipsk znany jest z wielu zabytków i miejsc kultu religijnego – to miasto głównie protestanckie, jednak znajdziesz w nim również cerkiew św. Aleksego. Świątynia wybudowana została w 1913 r., aby upamiętnić udział wojsk rosyjskich w bitwie pod Lipskiem (Bitwa Narodów). Przebieg prac nadzorował wielki książę Rosji Michaił Aleksandrowicz Romanow. W jej kryptach umieszczono szczątki nieznanych żołnierzy, którzy zginęli w czasie bitwy.
Cerkiew św. Aleksego pełni funkcje religijne, dlatego do środka wejdziesz za darmo. Z centrum Lipska do cerkwi dostaniesz się komunikacją miejską.
Cerkiew wzorowana jest na XVII-wiecznym rosyjskim budownictwie sakralnym. Wysoki na 65 m budynek pomalowany jest na biało i ozdobiony sztukaterią. Wewnątrz cerkwi, zatrzymaj się na chwilę przy pięknym ikonostasie, z ikoną Jezusa Pantokratora w centrum. Możesz wziąć udział w nabożeństwach, które odbywają się zarówno w głównej części cerkwi, jak i w jej podziemiach. Moją uwagę zwróciła przede wszystkim połyskująca w słońcu złocona kopuła – znak rozpoznawczy cerkwi św. Aleksego.
W okolicy cerkwi św. Aleksego zobaczysz Bibliotekę Narodową, do której możesz wejść bezpłatnie. Pamiętaj o zachowaniu ciszy, aby nie przeszkadzać innym w nauce czy pracy. Wewnątrz możesz jeszcze udać się do darmowego muzeum poświęconego historii pisma, książki i druku, które w przystępny i ciekawy sposób przedstawia ten temat. Za cerkwią znajduje się duży park Friedenspark z kilkoma pomnikami – świetne miejsce na wypoczynek i spacer.
13. Posłuchaj na żywo muzyki orkiestry Gewandhaus w lipskiej Filharmonii
Wśród atrakcji Lipska, określanego Miastem Muzyki, nie mogło zabraknąć budynku Filharmonii. Mieści się on w centrum przy największym placu miasta – Augustusplatz, przy którym znajdują się najważniejsze obiekty kulturalne Lipska. Swoją siedzibę ma tutaj utalentowana orkiestra symfoniczna Gewandhaus. Historia orkiestry sięga XVIII w., a pośród dyrygentów znajduje się wielu sławnych kompozytorów i muzyków, np. Feliks Mendelssohn.
Oryginalna sala koncertowa z 1885 r. została zniszczona podczas II wojny światowej, a obecna została wybudowana w 1981 r. Po wejściu do budynku Filharmonii, zwróć uwagę na piękne malowidła na suficie (część z nich przedstawia muzyków). W trakcie mojego wyjazdu do Lipska, miałem okazję uczestniczyć w koncercie orkiestry i fińskiego solisty – skrzypka Pekka Kuusisto. To jeden z ciekawszych koncertów muzyki klasycznej, na jakich kiedykolwiek byłem. ;)
Sala koncertowa Gewandhaus słynie ze swojej niesamowitej akustyki, a widok na scenę jest świetny, niezależnie od zajmowanego miejsca. Repertuar Filharmonii sprawdzisz na stronie internetowej.
W Lipsku utworzono 5-kilometrowy szlak muzyczny (Leipzig Music Trail), który wyznaczają zatopione w chodniku stalowe wstęgi, prowadzące do miejsc związanych z kompozytorami oraz muzykami tworzącymi i koncertującymi w mieście. Przy wstęgach znajdziesz tablice informacyjne. Przemierzając szlak, możesz korzystać z audioprzewodnika, dzięki któremu wysłuchasz utworów artystów. Audioprzewodnik dostępny jest w aplikacji na telefon Notenspur.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o muzyce w Lipsku, możesz zarezerwować wycieczkę szlakiem muzycznym z przewodnikiem, która potrwa około 1,5 godziny). Zwiedzanie Lipska w muzyczny sposób możesz połączyć z innymi wycieczkami po mieście prowadzonymi przez lokalsów. Niżej kilka ciekawych propozycji.
14. Obejrzyj panoramę wewnątrz dawnego gazometru Panometr
Jedną z najbardziej interesujących i najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji w Lipsku jest Panometer, który łączy historię z nowoczesną technologią. Panometer to panorama wizualna 360°, którą możesz obejrzeć w okrągłym budynku dawnego gazometru. Obiekt jest dziełem artysty Yadegara Asisiego.
Wystawa w Panometrze zmienia się cyklicznie – poprzednie dotyczyły m. in. Titanica, Amazonki. Wyświetlane obrazy, połączone z odpowiednim światłem i nagraniami dźwiękowymi sprawią, że poczujesz się jakbyś przeniósł się w pokazywane miejsce. Panoramę możesz obejrzeć z poziomu ziemi lub wspinając się na 15-metrową platformę.
Na zwiedzanie Panometru zaplanuj 1-2 godziny. Budynek położony jest na południe od centrum Lipska, gdzie bez problemu dotrzesz komunikacją miejską. Dla osób podróżujących samochodem, dostępny jest darmowy parking. Bilety kupisz na miejscu lub na stronie internetowej obiektu.
Oprócz wyświetlanej panoramy w budynku, zobaczysz wystawę poświęconą danemu tematowi. Możesz przedłużyć swoją wizytę w Panometrze i odpocząć w kawiarni, w której skosztujesz lokalnego ciasta Leipziger Lerche. Ceny biletów wstępu są moim zdaniem dość wysokie – zwłaszcza, że wyświetlana panorama to jedynie zdjęcia, a nie ruchome obrazy.
15. Odwiedź Muzeum Pamięci w „Runden Ecke“
Muzeum Pamięci, znajdujące się w budynku “Runden Ecke” w pobliżu Rynku mieści się w pomieszczeniach dawnej siedziby Służby Bezpieczeństwa (Stasi). W czasie demonstracji w 1989 roku mieszkańcy Lipska wtargnęli do budynku, sparaliżowali pracę służb oraz utworzyli Komitet Obywatelski. Demonstracje dały początek Pokojowej Rewolucji, która doprowadziła do upadku komunistycznej dyktatury w NRD. Niektóre pomieszczenia obejrzysz w niezmienionym stanie, co pozwoli Ci na poznanie metod i narzędzi pracy oraz historii Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, działającego w Lipsku przez 40 lat.
Po wejściu do środka zobaczysz autentyczne wnętrza z 1989 roku – podłogi z linoleum, stare grzejniki, żółto-brązowe tapety. Muzeum posiada unikatowe, w większości oryginalne eksponaty dotyczące pracy tajnej policji, m.in. urządzenia do podsłuchów, sprawdzania poczty i niszczenia akt czy replikę celi z aresztu śledczego. Wystawa znajdująca się w zachowanej sali kinowej, skupia się na pokojowym wyzwoleniu Niemiec spod rządów partii komunistycznej.
Godziny otwarcia i cennik znajdziesz na stronie internetowej muzeum. Bilety kupisz na miejscu (można płacić tylko gotówką).
Muzeum nie jest zbyt duże, ale posiada wiele interesujących eksponatów, dlatego na dokładne zwiedzanie poświęć przynajmniej 2 godziny. Obiekt posiada audioprzewodniki, również w języku polskim, które wypożyczysz po wejściu do budynku. Polecam skorzystanie z audioguide – tablice informacyjne umieszczone w muzeum są jedynie w języku niemieckim.
16. Obejrzyj budynek Opery w Lipsku i kup bilet na spektakl
Przy Augustusplatz, naprzeciwko Filharmonii, zobaczysz budynek Opery Lipskiej. Historia Opery sięga końca XVII wieku, co czyni ją jedną z najstarszych w Europie. Opera mieściła się w kilku lokalizacjach, aż w II poł. XIX w. otwarto scenę operowo-teatralną w miejscu, gdzie znajduje się obecnie. Budynek został zniszczony podczas nalotów w czasie II wojny światowej, a dzisiejszy gmach wybudowano w 1960 roku. Na otwarciu wystawiono spektakl Wagnera, kompozytora z okresu romantyzmu, związanego z Lipskiem.
Repertuar Opery w Lipsku i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Jeżeli będziesz miał okazję, polecam Ci wysłuchanie koncertu wagnerowskiego. ;)
Opera w Lipsku była miejscem wielu premier – obejrzysz tam najsławniejsze opery świata, np. “Raj utracony”, “Magiczny flet”, “Carmen”. Opera nie posiada własnej orkiestry, ale gościnnie występuje w niej Gewandhaus, mający siedzibę w znajdującej się po sąsiedzku Filharmonii. Na scenie możesz zobaczyć solistów, chóry oraz Balet Lipski. Orkiestrę Gewandhaus możesz zobaczyć również w czasie koncertów chóru dziecięcego Thomanerchor.
17. Poczuj klimat alternatywnego życia dzielnicy Plagwitz
Plagwitz to dzielnica przemysłowa, położona na zachód od centrum Lipska. Bez problemu dostaniesz się do niej komunikacją miejską. Najbardziej znaną ulicą w dzielnicy jest Karl-Heine Strasse, przy której znajdziesz restauracje, miejsca kulturalne, kluby i sklepy. Wśród atrakcji znajduje się Westwerk, czyli dawna fabryka, która obecnie jest miejscem dla artystów, wystawców i muzyków. Na Karl-Heine Strasse zobaczysz również Schaubühne Lindenfels z teatrem, kinem i wystawami.
W dzielnicy Plagwitz możesz udać się do muzeów, m.in. Da Capo, czyli Muzeum Zabytkowych Samochodów. Wstęp do muzeum jest możliwy podczas organizowanych wydarzeń lub podczas brunchu w wybrane niedziele, który trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem telefonicznie lub przez internet. Na Plagwitz dobrze odpoczywało się po zwiedzaniu Starego Miasta. W kawiarni OBENAUF Kaffeemanufaktur możesz wypić porządnie zrobioną kawę speciality. ;)
W dzielnicy Plagwitz możesz zwiedzić także Muzeum Sztuki Drukarskiej lub edukacyjne muzeum dla dzieci UNIKATUM. Dzieci mogą korzystać z interaktywnych eksponatów, przeprowadzać eksperymenty oraz majsterkować, a na koniec z rodzicami przygotować własne naleśniki w muzealnej kawiarni. Opisy eksponatów w UNIKATUM dostępne są w języku angielskim i niemieckim. Jeśli nie masz ochoty na zwiedzanie, sam spacer wśród architektury Plagwitz będzie przyjemną aktywnością (my spędziliśmy tutaj kilka godzin).
Przez dzielnicę Plagwitz przepływa kanał Karla-Heine, po którym pływają łodzie, kajaki i gondole. Polecam Ci wybrać się na wycieczkowy rejs po okolicznych kanałach – to jedna z moich ulubionych atrakcji w Lipsku i przyjemne doświadczenie pośród natury. ;) Nad brzegiem kanału znajdują się kawiarnie i restauracje z widokiem na wodę, np. restauracja Kaiserbad, która serwuje zarówno dania śniadaniowe, jak i obiady czy desery. Polecam Ci zajrzeć do dzielnicy Plagwitz także wieczorem, kiedy lokale tętnią życiem, a z klubów rozbrzmiewa muzyka.
18. Wdrap się na punkt widokowy na wzgórzu Fockeberg
Piękny widok na panoramę Lipska zapewni Ci wspięcie się na wzgórze Fockeberg. Lipsk jest stosunkowo płaskim miastem, dlatego już z niezbyt wysokiego, 153-metrowego wzniesienia, możesz podziwiać centrum oraz przedmieścia Lipska. Wzgórze powstało z gruzów budynków zniszczonych podczas II wojny światowej, a dziś jest popularnym miejscem spotkań, spacerów i pikników.
Żeby dotrzeć na szczyt, trzeba odbyć krótką wędrówkę pod górę – pamiętaj o wygodnych butach. Otaczająca przyroda sprawia, że można odpocząć od miejskiego zgiełku. Fockeberg mieści się w południowej części Lipska, gdzie dostaniesz się komunikacją miejską (przystanek Richard-Lehmann-Str./HTWK).
W pobliżu znajduje się plac zabaw i ogród botaniczny (lokalizacja na mapie: 51.32103090, 12.3587520), do którego wstęp jest bezpłatny. W pobliżu wzgórza znajduje się również rezerwat przyrody Elster-Pleiße-Auwald, nazywany zielonymi płucami Lipska. Jest on często wykorzystywany jako miejsce rekreacji przez rowerzystów, biegaczy i spacerowiczów.
19. Obejrzyj dawny budynek kupiecki Starej Giełdy
Lipsk ze względu na swoje położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych szybko stał się ważnym ośrodkiem handlowym w Niemczech. Jednym z najciekawszych architektonicznie zabytków, które możesz podziwiać w Lipsku jest Stara Giełda (Alte Börse). Jest to najstarszy budynek kupiecki w mieście – decyzja o jego budowie zapadła w XVII w.
Giełda była miejscem prowadzenia interesów i zawierania transakcji przez kupców, odbywały się tu także aukcje i ważne spotkania. W czasie II wojny światowej wnętrze budynku kupieckiego spłonęło i zniszczeniu uległ przepiękny strop. Po wojnie został odrestaurowany w swoim oryginalnym, barokowym stylu.
Obecnie Stara Giełda jest miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw i konferencji. Budynek zwrócił moją uwagę symetrycznością i umieszczonym nad wejściem herbem Lipska. Znajduje się na końcu Naschmarkt, w pobliżu Starego Ratusza. Przed wejściem obejrzysz pomnik J.W. Goethego, który był związany z Lipskiem – poeta studiował w mieście i zawarł niektóre części miasta w ”Fauście”.
Budynek Starej Giełdy przyciąga wzrok swoją interesującą architekturą – jest to najstarszy budynek w stylu barokowym w Lipsku. Odbywające się w budynku koncerty są świetnym połączeniem zabytkowego obiektu z współczesną rozrywką i kulturą. Może się okazać, że w trakcie Twojego wyjazdu do Lipska odbywa się wydarzenie kulturalne. Sprawdź repertuar – może coś wpadnie Ci w oko i będziesz miał okazję poznać budynek również od środka. ;)
20. Odwiedź galerie sztuki przy Spinnereistraße
Kierując się na zachód od centrum Lipska, dotrzesz do ulicy Spinnereistraße, która znana jest z licznych galerii sztuki. Przy ulicy mieści się dawna fabryka bawełny, którą przekształcono na pracownie artystyczne, warsztaty i galerie. Zwiedzanie przędzalni i mieszczących się w niej galerii jest darmowe, a godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej Spinnerei. Polecam odwiedzenie wystaw przy Spinnereistraße wszystkim miłośnikom kultury i sztuki. Miejsce to sprawia, że sztuka staje się dostępna dla każdego.
Budynek dawnej fabryki bawełny oferuje indywidualne lub grupowe zwiedzanie z przewodnikiem. Podczas wycieczki poznasz historię przędzalni, odwiedzisz warsztaty oraz kilka galerii (w zależności od wybranej oferty). Zwiedzanie trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem telefonicznie lub mailowo. Ceny biletów oraz program znajdziesz na stronie internetowej dawnej fabryki.
Wśród najciekawszych galerii sztuki znajduje się Galeria Kleindienst. Przechadzając się po galerii, obejrzysz obrazy, fotografie i instalacje. Co roku, w ramach wystawy “Młoda Sztuka”, młodzi artyści mają szansę pokazać światu swoje dzieła. Na zwiedzanie galerii przeznacz około 45 min. Na uwagę zasługują również Galeria Philippa Andersa oraz Centrum Sztuki Współczesnej HALLE 14. To nie tylko przestrzeń wystawowa, ale także miejsce dla artystów, biblioteka i sala edukacji artystycznej. Polecam Ci zajrzeć w to miejsce w środę, kiedy wstęp jest darmowy.
21. Wybierz się na rodzinny (albo samotny) spacer do ZOO
Lipskie ZOO, do którego dotrzesz 20 min pieszo od centrum miasta, jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie. Przestrzeń podzielona jest na kilka parków tematycznych, np. Pongoland poświęcony małpom czy park afrykański, w którym zobaczysz lwy. Największą atrakcję ogrodu stanowi Gondwanaland, czyli ogromny, zadaszony ogród tropikalny. Warto dopłacić 2€ (stan na 2023 r.) i wybrać się w rejs łódką po lesie tropikalnym, który zawiera pokazy multimedialne.
Ceny biletów oraz godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej ZOO w Lipsku.
W ZOO znajdziesz kilka restauracji, m.in. Kiwara-Lodge. Jakość serwowanych dań nie jest najlepsza, dlatego sugerowałbym wybranie na obiad innego lokalu w centrum Lipska.
W ogrodzie zoologicznym żyje ponad 850 gatunków zwierząt – na zwiedzanie zaplanuj 3-4 godziny (chociaż można spędzić tu też cały dzień). Aby uniknąć tłumów, wybierz się do ZOO w tygodniu. ZOO to ciekawa atrakcja dla rodzin z dziećmi, które spędzą w Lipsku kilka dni. Chociaż mam pewne zastrzeżenia co do ogrodów zoologicznych, to zdaję sobie sprawę, że mogą być ważne dla ochrony zagrożonych gatunków.
Atrakcje w okolicy – co warto zobaczyć poza Lipskiem?
W okolicach Lipska odkryjesz wiele interesujących miejsc, które przyciągają miłośników historii i przyrody. W samym mieście jest tyle atrakcji, że spokojnie wystarczy Ci na kilka dni zwiedzania. Jeśli jednak planujesz spędzić w Lipsku trochę więcej czasu lub chcesz odpocząć od zgiełku miasta, weź pod uwagę kilka miejsc, które dla Ciebie wybrałem – moim zdaniem to ciekawe pomysły na jednodniowe wycieczki z Lipska.
Cospudener See
Dobrym miejscem na wycieczkę w okolicach Lipska jest Jezioro Cospudener (Cossi) – sztuczny zbiornik, który powstał w miejscu dawnej kopalni odkrywkowej. Trasa wokół jeziora liczy 11 km i jest dobra do wycieczek pieszych i rowerowych oraz jazdy na rolkach – możesz wypożyczyć rower bezpośrednio nad jeziorem (wypożyczalnia w lokalizacji: 51.27022060, 12.357870720).
Nad jeziorem znajdują się piaszczyste plaże, na których odpoczniesz od zwiedzania atrakcji Lipska (dostępne są też plaże dla psów). Jezioro Cossi posiada szeroką ofertę sportów wodnych: możesz wynająć łódź, deskę surfingową lub udać się w rejs łodzią pasażerską. Na północnej i wschodniej stronie jeziora znajdziesz restauracje z widokiem na jezioro, np. Sole Mio Seeterrasse, w której skosztujesz dań z owocami morza i potrawy kuchni włoskiej.
Jezioro Cossi leży na południowych obrzeżach miasta. Możesz zdecydować się na dojazd liniami S4 lub S6 szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn) z dworca kolejowego w Lipsku (zajmie Ci to około 30 min). Nad jezioro dotrzesz także kajakiem, np. wybierając 4-godzinną wyprawę z przewodnikiem. Trasa rozpoczyna się w Porcie Miejskim w Lipsku, a następnie prowadzi kanałami wśród parków krajobrazowych aż nad jezioro. Z powrotem do Lipska możesz wrócić komunikacją miejską.
W okolicy jeziora znajduje się atrakcja dla całej rodziny – park rozrywki BELANTIS, w którym przejedziesz się na kolejkach górskich. Ciekawą opcją jest relaks w Saunie Na Jeziorze, która znajduje się nad samym brzegiem – możesz więc od razu schłodzić się kąpielą w jeziorze po sesji. Jednym z moich ulubionych miejsc nad jeziorem Cospudener jest wieża widokowa Bistumshöhe z pięknym widokiem. Szczególnie polecam Ci wybrać się tam o zachodzie słońca. ;)
Kościół na wodzie
Kościół na wodzie (VINETA auf dem Störmthaler See), znajduje się pośrodku Jeziora Störmthaler, położonego na południe od Lipska. Kościółek upamiętnia historię regionu – zwłaszcza osady, które musiały ustąpić miejsca kopalniom. VINETA ma 15 metrów i jest jedną z najwyższych w Niemczech konstrukcji na jeziorze. Obecnie służy jako miejsce wydarzeń kulturalnych, koncertów i ślubów. Do kościoła możesz podpłynąć łodzią – polecam Ci zarezerwować rejs z wyprzedzeniem.
Jezioro Störmthaler, tak jak jezioro Cossi, powstało przez zalanie terenu dawnej kopalni (to znana praktyka również w Polsce, m.in. w Zagórzu Śląskim na Dolnym Śląsku). Jezioro słynie ze swojej krystalicznie czystej wody, czym zachęca turystów do wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu. Nad jeziorem znajdziesz kąpieliska, restauracje i ośrodki oferujące rejsy statkiem, dzięki którym będziesz miał okazję obejrzeć to miejsce z nieco innej perspektywy.
Okolice jeziora Störmthaler przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Na północnym brzegu znajdziesz Muzeum Bergbau-Technik-Park, w którym obejrzysz maszyny wykorzystywane w dawnych kopalniach i poznasz historię powstania jezior. Opisy eksponatów w muzeum są jedynie w języku niemieckim, dlatego najlepiej będzie Ci je zwiedzać z audioprzewodnikiem w języku angielskim.
Wokół jeziora biegnie trasa idealna na wycieczki rowerowe, z kilkoma punktami widokowymi, m.in. Aussichtspunkt Störmthaler See (lokalizacja na mapie: 51.245168137, 12.47036218). Decydując się na wyprawę rowerem, weź pod uwagę, że jezioro jest dość duże i objechanie go wymaga sporo wysiłku. Do wyboru masz 24-kilometrową trasę wokół jeziora, której pokonanie zajmie Ci około 6 godzin. Możesz też wybrać dłuższą 32-kilometrową trasę wokół jezior Störmthaler See i położonego obok Markkleeberger See.
Nad jezioro Störmthaler dojedziesz samochodem lub komunikacją miejską z Augustusplatz linią tramwajową nr 15. Na przystanku Probstheida, przesiądź się do autobusu linii 141. Cała trasa nad jezioro zajmie Ci trochę ponad godzinę.
Organy Silbermanna w kościele św. Jerzego
Przy okazji odpoczynku nad Jeziorem Störmthaler, polecam Ci udać się na południe do miejscowości Rötha, w której znajduje się zabytkowy kościół św. Jerzego. W kościele od 1721 r. znajdują się organy Silbermanna. Gottfried Silbermann to wybitny budowniczy organów w okresie baroku – skonstruował łącznie około 45 instrumentów. Na organach w kościele św. Jerzego grał m.in. kompozytor Felix Mendelssohn, dla którego ich brzmienie było inspiracją.
Organy Silbermanna znajdują się również w kościele Mariackim w Rötha. Oba kościoły są wizytówką regionu i atrakcjami chętnie odwiedzanymi przez turystów. W Rötha organizowany jest Konkurs Bachowski oraz Europejska Akademia Organowa, więc warto wybrać się tutaj przy okazji, aby usłyszeć piękne brzmienie organów. Miejscowość znajduje się 10 min jazdy samochodem od jeziora, a z Lipska dostaniesz się tutaj pociągiem (przejazd trwa około 50 min).
Barokowy zamek w Delitzsch
Na północ od Lipska znajduje się miasto Delitzsch, w którym zwiedzisz barokowy zamek. Jest to jeden z najstarszych zamków w tej części Niemiec – został zbudowany w średniowieczu i służył jako rezydencja podróżna saksońskich władców. Następnie przebudowano go w stylu renesansowym, a ostatecznie nadano barokowy charakter.
Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Miasta, punkt Informacji Turystycznej, szkoła muzyczna oraz Urząd Stanu Cywilnego. W muzeum zobaczysz pomieszczenia księżnych saksońskich oraz poznasz życie służby. Budynek otoczony jest pięknym ogrodem w stylu francuskim, w którym możesz pospacerować i odpocząć. W ciągu tygodnia nie ma tu zbyt wielu turystów. Tuż przy wejściu do zamku znajduje się figurka sieroty z baśni braci Grimm “Gwiazdy dukaty”, której pogłaskanie po ramieniu ma przynieść szczęście.
Wstęp do muzeum jest płatny, a w cenie wliczone jest wejście na 50-metrową wieżę widokową. Bilety kupisz przed wejściem, a godziny otwarcia i cennik sprawdzisz na stronie internetowej obiektu.
Zamek jest bardzo dobrze zachowany, a przekraczając jego progi ma się wrażenie przeniesienia w czasie. Ogród zamkowy to świetne miejsce na wypoczynek. Zwiedzanie możesz połączyć ze spacerem po Starym Mieście w Delitzsch, które znajduje się 5 min pieszo od zamku. Z Lipska do Delitzsch dojedziesz pociągiem w około 20 min.
Zwiedzanie atrakcji – wskazówki i informacje praktyczne
Lipsk to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Niemczech ze względu na swoją bogatą historię i kulturalne dziedzictwo. Zebrałem dla Ciebie kilka praktycznych rad z mojego doświadczenia w Lipsku i okolicach. Mam nadzieję, że te wskazówki pozwolą Ci przygotować się na udane zwiedzanie i cieszyć się urokami tego regionu Niemiec:
- zabierz ze sobą gotówkę – w większości miejsc w mieście zapłacisz kartą, jednak warto mieć przy sobie trochę gotówki, zwłaszcza o mniejszych nominałach. Niektóre atrakcje, takie jak Muzeum Pamięci w Runden Ecke czy punkt widokowy w Panorama Tower, akceptują tylko taką formę zapłaty,
- kup kartę Leipzig Card – najważniejsze atrakcje Lipska znajdują się w centrum i łatwo do nich dotrzeć na piechotę. Jeśli jednak zamierzasz często korzystać z komunikacji miejskiej lub zwiedzać bardziej oddalone atrakcje, rozważ zakup karty Leipzig Card, która uprawnia do przejazdów wszystkimi liniami tramwajowymi, autobusami, S-Bahn oraz kolejami podmiejskimi. Z kartą otrzymasz zniżki lub bezpłatne wejścia do niektórych muzeów i zniżki w wybranych restauracjach. Kartę kupisz w Informacji Turystycznej, automatach biletowych i w Urzędzie Transportu Publicznego. Sprawdź wcześniej ceny i rodzaje biletów,
- korzystaj z audioprzewodników – część muzeów w Niemczech posiada tablice informacyjne jedynie w języku niemieckim. Aby lepiej zrozumieć i docenić prezentowane eksponaty, warto skorzystać z audioprzewodników (dostępne po angielsku i po polsku), które posiada większość lipskich muzeów. Cena audioprzewodnika zazwyczaj jest zawarta w cenie biletu wstępu,
- zobacz najważniejsze atrakcje Lipska z pokładu autobusu Hop-On Hop-Off – zwiedzanie miasta piętrowym autobusem to świetna opcja, jeśli nie posiadasz dużo czasu, a chcesz zobaczyć najważniejsze atrakcje Lipska. Autobusy tego typu kursują między głównymi atrakcjami i umożliwiają pasażerom wysiadanie na wybranych przez nich przystankach, a następnie wsiadanie do kolejnych autobusów bez potrzeby zakupu kilku biletów.
Gdzie spać w Lipsku?
Lipsk to popularny kierunek na city-break, dlatego baza noclegowa w mieście jest rozbudowana – możesz wybrać pomiędzy hotelami, apartamentami, pensjonatami i kwaterami prywatnymi. Szukając noclegu na krótki wyjazd do Lipska, wybierz miejsce jak najbliżej centrum i dworca, aby nie tracić czasu na dojazdy. Komunikacja miejska działa dobrze i dociera do wielu zakątków miasta, dlatego przy dłuższym pobycie polecam poszukać czegoś dalej, w nieco niższej cenie.
Wysoko ocenianym i położonym w centrum hotelem jest Hotel H2. Hotel dysponuje własnym parkingiem, gdzie możesz zostawić samochód. Równie budżetową opcją jest Best Western Hotel. W świetnej lokalizacji obok dworca znajduje się droższy i bardziej komfortowy Hotel Hyperion. Niżej znajdziesz trzy dodatkowe propozycje, które spełniają moje wymagania dot. dobrego noclegu.
Gdzie zjeść i wypić kawę w Lipsku?
Dzięki wielokulturowemu charakterowi miasta, restauracje w Lipsku serwują nie tylko tradycyjne dania kuchni niemieckiej, ale także międzynarodowe potrawy. Miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów, dlatego dysponuje szeroką ofertą gastronomiczną. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka propozycji, gdzie wybrać się na obiad i kawę w Lipsku.
- Auerbachs Keller – słynna lipska restauracja położona w pasażu Mädlera. Swoją popularność zawdzięcza Goethemu, który często w niej bywał. Restauracja serwuje tradycyjne potrawy kuchni niemieckiej, m.in. pieczeń wołową czy dziczyznę. Restauracja nie należy do najtańszych, ale warto choć raz ją odwiedzić i poczuć atmosferę. Jeżeli zdecydujesz się na obiad w tym miejscu, zarezerwuj stolik z wyprzedzeniem (zwłaszcza w weekend).
- Panorama Tower-Plate of Art – elegancka restauracja położona na najwyższych piętrach wieżowca City-Hochhaus, z widokiem na panoramę Lipska. Warto wybrać się tu na lunch w przystępnej cenie, gdzie skosztujesz np. krewetek czy tataru z bakłażana.
- Café Kandler – klimatyczna kawiarnia położona w samym centrum Lipska. Możesz napić się tu kawy i skosztować jednego z wielu oferowanych deserów, np. lipskiego ciasta Leipziger Lerche.
- Ratskeller – lokal mieszczący się w budynku Nowego Ratusza. Restauracja oferuje tradycyjną kuchnię niemiecką, ale posiada też opcje dla wegetarian, np. Spitzkohl w sosie pomarańczowym lub sałatkę zimową. Możesz też wypić piwo warzone na miejscu.
- Haus Aladin – bardziej budżetowa opcja. Lokal serwuje kebab i jest położony 5 min pieszo od Rynku. Jedzenie otrzymaliśmy szybko i bardzo nam smakowało (dobra opcja jeżeli jesteś na diecie bezglutenowej). Dodatkowo miła obsługa lokalu do każdego zamówienia podaje darmową herbatę.
- Dankbar Kaffee Leipzig – klimatyczna kawiarnia położona 15 min od centrum Lipska. Mieści się w dawnym budynku masarni, dlatego wewnątrz możesz dostrzec haki używane do podwieszania mięsa. W lokalu napijesz się smacznej kawy oraz zjesz śniadanie, np. jajka po benedyktyńsku.
- Café Bigoti – kawiarnia położona niedaleko kościoła św. Tomasza. W menu oprócz popularnych kaw znajdziesz także kilka greckich napojów, np. Fredo espresso czy Frappe. Oprócz tego w kawiarni skosztujesz lekkich posiłków i deserów, np. ciasta bananowego.
Jak dojechać do Lipska?
Do Lipska możesz dojechać pociągiem – Leipzig Hauptbahnhof znajduje się zaledwie 10 minut spacerem od centrum. Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych do Lipska, ale do miasta dotrzesz z kilkoma przesiadkami, np. pociągami, które jadą do Berlina. Jadąc pociągiem z Wrocławia, pomimo dwóch przesiadek (w Zgorzelcu i Dreźnie), podróż minęła nam szybko i komfortowo.
Dojazd autem z Wrocławia zająłby mniej więcej tyle samo czasu, a pociąg pozwolił nam na uniknięcie stresu związanego z prowadzeniem auta przez kilka godzin i skupienie się na podziwianiu mijanych krajobrazów. Mogliśmy sobie też pozwolić na grzane wino – szczególnie w czasie świątecznym nie ma powodu, żeby go sobie odmawiać. ;)
Dokładny rozkład jazdy sprawdzisz na Portalu Pasażera i stronie internetowej kolei niemieckich.
Bezpośrednio dostaniesz się do Lipska samochodem. Miasto leży na wschodzie Niemiec, dlatego dojazd zajmuje około 4-5 godzin z zachodniej części Polski. Możesz skorzystać z miejskich parkingów wielopoziomowych w centrum i całodobowych parkingów Park&Ride (mapa parkingów w Lipsku). Dobrą opcją jest parking przy Augustusplatz, który znajduje się najbliżej Rynku i najważniejszych atrakcji Lipska oraz parking przy dworcu kolejowym. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie noclegu z parkingiem dla gości.
Do Lipska możesz dostać się również autobusami dalekobieżnymi różnych przewoźników, np. Flixbusem. Autobusy odjeżdżają z wielu miast w Polsce, np. Warszawy, Krakowa, Gdańska czy Wrocławia (dokładny rozkład sprawdzisz na stronie internetowej przewoźnika). W Lipsku znajduje się także lotnisko, ale z Polski nie ma bezpośrednich lotów.
Co jeszcze powinieneś przeczytać?
Poznałeś właśnie potężną listę atrakcji i miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć w Lipsku. W czasie zwiedzania warto też znaleźć czas na niektóre aktywności, które są unikalne dla miasta, jak chociażby rejs łódką po kanałach w przemysłowej części miasta. Myślę, że z tej długiej listy uda Ci się znaleźć trochę inspiracji. Życzę Ci udanego zwiedzania Lipska i pogody, która pozwoli dużo pospacerować!
Artykuł powstał we współpracy z Lipskiem, na którego zaproszenie przyjechaliśmy na kilka dni do miasta. Jeśli jesteś zainteresowany podobną współpracą z moim blogiem, odwiedź stronę Współpraca i poznaj szczegóły.