Gdzie jechać na wakacje na Mazurach? 15 miejsc na urlop

Aktualizacja: 5 czerwca 2024 r.
Giżycko żaglówki marina
Giżycko żaglówki marina

Mazury to kraina tysiąca jezior i trzeci najchętniej odwiedzany przez turystów region Polski. Pomiędzy akwenami wodnymi, leży wiele malowniczych miejscowości, będących świetnymi bazami wypadowymi do eksplorowania tego terenu. Mazury mają do zaoferowania o wiele więcej poza atrakcjami wodnymi – parki krajobrazowe, zabytki militarne z II wojny światowej, obiekty hydrotechniczne, a także upragniony spokój i ciszę, których szukałem.

Przygotowałem dla Ciebie listę najważniejszych miejsc na Mazurach, która pomoże Ci zaplanować wakacje lub weekend w tym regionie.

Dlaczego warto odwiedzić Mazury?

Mazury to jeden z najbogatszych turystycznie regionów Polski, kojarzący się głównie z największymi w kraju jeziorami i licznymi atrakcjami wodnymi. Mazury mają jednak do zaoferowania o wiele więcej – to region o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym z licznymi dawnymi zamkami, obiektami hydrotechnicznymi i pamiątkami po II wojnie światowej.

Mazurskie miasta takie jak Giżycko, Olsztyn czy Mikołajki przyciągają turystów nie tylko architekturą i aktywnościami wodnymi, ale także ciekawą ofertą kulturalną, m.in. w Ostródzie czy Mrągowie odbywają się najpopularniejsze polskie festiwale i koncerty przyciągające setki tysiące widzów. 

Mazury Warmia gdzie jechać na wakacje i urlop żaglówki

Najpopularniejszą atrakcją regionu jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – ponad 100 km szlak żeglarski jezior połączonych ze sobą kanałami, którego dopełnieniem jest Mazurska Pętla Rowerowa dla tych co wolą się trzymać z dala od wody. Mazury są także dobrym miejscem dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych, m.in. kajakarstwa czy windsurfingu. Plaże umożliwiają także nieco bardziej bierny wypoczynek, a trasy trekkingowe sprzyjają pieszym wędrówkom. 

Kiedy najlepiej jechać na urlop na Mazury?

Jeśli jesteś fanem wypoczynku na świeżym powietrzu, najlepszym czasem na urlop na Mazurach będzie wiosna i lato – jednak przyjeżdżając w sezonie wakacyjnym, musisz liczyć się z ogromnymi tłumami turystów wokół jezior i na szlakach żeglarskich.

Chcąc zwiedzić mazurskie muzea i zamki oraz poznać historię i kulturę tego regionu, możesz rozważyć przyjazd po sezonie (jesień, zima), kiedy pogoda nie będzie już sprzyjała aktywnościom na wodzie i tłumy urlopowiczów nieco się przerzedzą.

Podczas wakacji na Mazurach, rozważ zmiany bazy noclegowej i przyjazd na minimum 5-7 dni, aby skorzystać z większej ilości atrakcji, jakie mają do zaoferowania Mazury.

Jak wygodnie przemieszczać się po Mazurach?

Najwygodniejszą formą przemieszczania się po Mazurach jest podróżowanie samochodem. Będziesz dzięki temu bardziej elastyczny w swoich planach, dojedziesz do wszystkich atrakcji i nie będziesz musiał się martwić ograniczeniami transportu publicznego, zwłaszcza jeśli przyjeżdżasz tylko na parę dni. Możesz przyjechać tu własnym autem lub wynająć samochód na miejscu. Na Mazury możesz przylecieć samolotem – działają tu połączenia międzymiastowe lądujące na lotnisku Olsztyn-Mazury, na którym znajduje się wypożyczalnia samochodów. W miastach takich jak Giżycko, Mikołajki czy Mrągowo również znajdziesz wypożyczalnie. 

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z komunikacji publicznej podczas swojego urlopu na Mazurach, pomocny w wyszukiwaniu połączeń między miastami może być portal e-podróżnik, na którym sprawdzisz dostępne połączenia i kupisz bilety. Pociągami z różnych zakątków Polski dotrzesz do Olsztyna, skąd dojedziesz dalej do Olsztyna, Giżycka czy Ełku. Zwróć uwagę, że niewielkie odległości między niektórymi atrakcjami możesz także pokonać rowerem.

Gdzie spać na Mazurach? Najlepsze bazy wypadowe

Mazury są bardzo rozległym regionem, którego każdy zakątek ma wiele ciekawych atrakcji do zaoferowania. Aby dobrze zaplanować zwiedzanie, zdecyduj się na 2-3 miejscowości, które będą Twoją bazą wypadową. Polecam Ci nie ograniczać się tylko do jednego miejsca, ale przynajmniej raz zmienić nocleg aby poeksplorować więcej atrakcji Mazur. 

Dobrym wyborem może być zatrzymanie się na parę dni w Giżycku, które jest dobrym miejscem dla osób żeglujących, miłośników zwiedzania twierdz i obiektów hydrotechnicznych. Możesz zdecydować się na nocleg w Hotelu St. Bruno w dawnym zamku krzyżackim. Jest to co prawda dość droga i luksusowa opcja, ale nigdzie na Mazurach nie znajdziesz drugiego tak oryginalnego obiektu. 

Dobrym punktem wypadowym do rejsów po jeziorach i wycieczek rowerowych dookoła nich jest Ostróda. Możesz zatrzymać się w apartamencie Comfort Zone Ostróda CITY & LAKE, zlokalizowanych w samym centrum miasta, niedaleko dawnego zamku krzyżackiego. Okolica jest cicha i przyjemna, a apartament przestronny i czysty.

Możesz też zdecydować się na nocleg w Mikołajkach, np. w Villi Bella Italia, blisko Rynku i promenady. Pokoje stylizowane są na klimat włoski – jest to miejsce dobre dla podróżujących par. Rozważ także zarezerwowanie noclegu w Węgorzewie, które jest idealną bazą do eksplorowania okolicy jeziora Mamry i Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Możesz zatrzymać się np. w apartamentach Róża Wiatrów, położonych tuż nad brzegiem Jeziora Święcajty. Lokalizacja zapewnia ciszę i spokój, a pokoje są czyste, przytulne i nowoczesne.

Najlepsze miejsca na urlop, wakacje i weekend na Mazurach

Mazury mają w swojej ofercie wiele zróżnicowanych atrakcji – od najdłuższego w Polsce szlaku żeglarskiego i aktywności związanych z wypoczynkiem nad wodą po ruiny dawnych zamków krzyżackich, nowoczesne obiekty hydrotechniczne i zabytki związane z II wojną światową. Poniżej przygotowałem dla Ciebie listę najlepszych miejsc wraz z bazami noclegowymi, w których możesz spędzić swój urlop na Mazurach.

1. Giżycko – żeglarska stolica Polski

Giżycko to jeden z najbardziej ruchliwych portów na Mazurach, nie bez powodu nazywany żeglarską stolicą Polski. Położony jest pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na jeziorze Kisajno znajduje się wiele wysp objętych rezerwatem przyrody – po akwenie odbywają się rejsy przyrodnicze. Giżycko jest także ważnym przystankiem dla żeglujących Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. 

Jedną z najlepszych tras spacerowych w Giżycku jest trasa wzdłuż Kanału Łuczańskiego – podczas spaceru możesz m.in. przyjrzeć się operacji otwierania lub zamykania mostu obrotowego, będącego ciekawą i popularną atrakcją miasta. W okolicy możesz również zobaczyć dawny zamek krzyżacki, którego skrzydło położone jest nad kanałem (obecnie mieści się w nim Hotel St. Bruno).

Giżycko żaglówki marina

Jedną z głównych atrakcji Giżycka jest Twierdza Boyen – dawna fortyfikacja obronna i zabytkowy obiekt militarny, pełniący ważną funkcję podczas I wojny światowej. Możesz przejść się po dawnych fortyfikacjach, zwiedzić schrony, koszary i wejść do muzeum. Obok Twierdzy Boyen znajduje się park linowy Wiewióra ze zróżnicowanymi trasami (dla osób bardziej zaawansowanych i dla dzieci). Park położony jest nad jeziorem, wśród drzew, dzięki czemu jest dobrym miejscem na odpoczynek od upału. Znajdziesz tu także tyrolkę i duży basen z piłkami dla najmłodszych. 

Będąc w Giżycku, polecam Ci również skorzystać z atrakcji wodnych – nad jeziorem Niegocin znajduje się Plaża Miejska, na której możesz wypożyczyć sprzęt, np. rowerki wodne. Tuż przy plaży mieści się także urocze molo, które jest drugim pod względem długości molem w Polsce (ustępuje tylko sopockiemu). Możesz stąd również wyruszyć w rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej. Wybór rejsów jest duży – od krótkich wycieczek w jedną stronę po dłuższe trasy historyczne czy przyrodnicze np. jednodniowa wyprawa do Mikołajek i spowrotem czy rejs Łabędzim Szlakiem po jeziorze Kisajno dla miłośników przyrody. 

Giżycko most obrotowy zamek

Możesz także wspiąć się na dawną wieżę ciśnień, w której teraz znajduje się kawiarnia i punkt widokowy z panoramą na miasto i jezioro Niegocin. Żeby wejść na samą górę, musisz kupić bilet wstępu na parterze, bo po drodze znajduje się wystawa poświęcona historii Giżycka. Do Giżycka warto wybrać się na więcej niż jeden dzień, bo zwiedzanie samej twierdzy Boyen może zająć pół dnia. 

2. Mikołajki

Mikołajki to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miast na Mazurach, nazywane tętniącym życiem sercem Mazur. Położone jest między Jeziorem Mikołajskim a jeziorem Tałty, niedaleko jeziora Śniardwy – jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania całych Mazur i Warmii. Klimat tego miasta poczujesz najbardziej podczas zwiedzania Wioski Żeglarskiej, w której możesz poobserwować wypływające w rejs łodzie – to jeden z największych i najlepiej wyposażonych portów na Mazurach. Jego minusem są jednak duże tłumy turystów. 

Z Mikołajek możesz wypłynąć w rejs po mazurskich jeziorach jednym ze statków Żeglugi Mazurskiej – możesz wybrać się na rejs po jeziorze Śniardwy, do którego wpada Jezioro Mikołajskie lub do którejś z pobliskich miejscowości np. Giżycka czy Rucianego-Nida. Ciekawą opcją może być również rejs na pokładzie Chopina – największego polskiego żaglowca śródlądowego.

Mikołajki panorama wieża jezioro domy

Niedaleko Wioski Żeglarskiej znajduje się nieduży, ale uroczy Rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami oraz ze stojącą pośrodku fontanną Króla Sielaw, który jest symbolem miasta. Od Rynku wzdłuż Jeziora Mikołajskiego ciągnie się główna ulica miasta, najstarsza i najdłuższa w mieście – ulica Kajki. Podczas spacerowania nią zobaczysz m.in. ciekawy mural z motywem żeglarskim. Niedaleko Rynku znajduje się kościół św. Mikołaja z 40-metrową wieżą będącą najlepszym punktem widokowym w mieście. 

Polecam Ci także zajrzeć nad Jezioro Mikołajskie i przejść się po ciągnącej się wzdłuż jego brzegu nadmorskiej promenadzie, skupiającej życie turystyczne Mikołajek. Promenadą dojdziesz do Mostu Wiszącego, którym dostaniesz się na drugi brzeg Jeziora Mikołajskiego. Z mostu roztacza się ładna panorama na miasto i wodę. Przy promenadzie znajduje się dużo barów I restauracji m.in. popularna restauracja Nóż w wodzie, której nazwa wzięła się od filmu Romana Polańskiego – zjesz tam dania kuchni polskiej z widokiem na jezioro. Z Mikołajek możesz także ruszyć na wycieczkę rowerową wokół jeziora Śniardwy

3. Ostróda – letnia stolica Warmii i Mazur

Ostróda to ważny ośrodek na mapie Mazur Zachodnich. Kiedyś nazywana była perłą Prus Wschodnich – w czasie wojny zburzona, dzisiaj odbudowana w nowoczesny ośrodek turystyczny. W jej granicach znajduje się aż 5 jezior. Życie turystyczne skupia się wokół Jeziora Drwęckiego, do którego wpada rzeka Drwęca, będąca najdłuższym rezerwatem wodnym w Polsce. Nad jeziorem położona jest nadmorska promenada z małym molo, przy którym znajduje się przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej – odpływają stąd statki wycieczkowe m.in. do Miłomłyna (szlakiem Kanału Elbląskiego), do Starych Jabłonek czy po Jeziorze Drwęckim. 

Tuż obok ostródzkiego molo, które jest dobrym punktem widokowym na zachody słońca, znajduje się największa atrakcja miasta – XIV-wieczny zamek krzyżacki, w którym mieszkał kiedyś przez kilka tygodni sam Napoleon Bonaparte. Jest to jeden z najstarszych zabytków w regionie, obecnie pełniący funkcję centrum kultury. Zamek możesz zwiedzić – działa w nim muzeum z wystawą m.in. rzymskich denarów, znalezionych w okolicy. 

Ostróda molo widok z drona

Jezioro Ostródzkie jest dobrym miejscem na uprawianie sportów wodnych. Możesz popływać po nim kajakami lub rowerami wodnymi. Tereny wokół jeziora obfitują także w trasy spacerowe i rowerowe. Wokół jeziora ciągnie się Bulwar Europejski, przy którym znajduje się nowoczesny amfiteatr. Odbywają się w nim festiwale muzyczne, m.in. Ostróda Reggae Festival (największy festiwal muzyki reggae w Polsce) i Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej.

W okolicy Ostródy znajdują się 2 jeziora – Szeląg Wielki i Szeląg Mały, wokół których znajdują się przyjemne trasy rowerowe. Polecam Ci się także wybrać nad Jezioro Sajmino, nad którym znajduje się kameralna plaża. Dobry widok na Ostródę i okoliczne zbiorniki będziesz mieć z wieży kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Łaski Bożej. Warty zobaczenia jest także wybudowany w stylu gotyckim kościół św. Dominika Savio. Możesz również powędrować na północ miasta, aby zobaczyć Wieżę Bismarcka i Park Collisa, nazwany tak na cześć dawnego rajcy miejskiego.

4. Jezioro Mamry

Mamry to drugie co do wielkości jezioro w Polsce i jedna z ważniejszych atrakcji Mazur. To ogromny akwen wodny składający się z sześciu połączonych ze sobą jezior. Okolica słynie z malowniczego krajobrazu i dobrych warunków do uprawiania sportów wodnych, m.in. żeglarstwa czy kajakarstwa. Nad jeziorem znajdziesz także zabytki związane z II wojną światową, pozostałości po Kanale Mazurskim oraz liczne trasy rowerowe i spacerowe. Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania terenów wokół jeziora Mamry jest Węgorzewo.  

Wokół jeziora znajdziesz różnorodne trasy rowerowe – możesz wybrać się m.in. na przejażdżkę Małą Pętla Mamr wynosząca 38 km lub krótszą i łatwiejszą Pętlą Węgorzewską (16 km). Z tras spacerowych polecam Ci przejść się wzdłuż Kanału Mazurskiego do śluzy Leśniewo, której budowa nie została ukończona. To około 10-kilometrowa trasa wśród dzikiej przyrody – po drodze będziesz mijał klimatyczne miejsca jak np. stary most kolejowy, a przy odrobinie szczęścia możesz spotkać bobry. 

Rower możesz wypożyczyć m.in. w ekomarinie w Węgorzewie, a potrzebne informacje na temat tras rowerowych zdobędziesz w Biurze Informacji Turystycznej w Węgorzewie. 

Śluza Leśniewo

Po jeziorze Mamry organizowane są rejsy statków Żeglugi Mazurskiej. Wyruszają z przystani w Węgorzewie – możesz wybrać się np. wokół wyspy Upałty lub do Giżycka. Upałty to największa wyspa w całej Krainie Wielkich Jezior, znajdująca na jeziorze Mamry – kiedyś była ośrodkiem życia turystycznego, dzisiaj jest rezerwatem przyrody z lęgowiskami rzadkich ptaków m.in. orła bielika. Objęta jest zakazem wstępu – możesz ją podziwiać jedynie z pokładu statku. 

W okolicy jeziora znajdują się Mamerki – muzeum II wojny światowej z kompleksem niemieckich bunkrów. W muzeum możesz obejrzeć  m.in. ogromne makiety przedstawiające bitwy z II wojny światowej, dużo rodzajów broni i sprzętu z tego okresu. Między niektórymi bunkrami są też tunele, którymi możesz się przejść. Moim zdaniem wizytą w muzeum jest punktem obowiązkowym dla każdego, nie tylko dla miłośników historii. 

5. Olsztynek

Olsztynek to niewielkie miasto położone na granicy Mazur i Warmii, 30 km od Olsztyna. Jest dobrą bazą wypadową do eksplorowania terenów Pojezierza Olsztyńskiego. Z Olsztynka niedaleko będziesz mieć nad Jezioro Pluszne Wielkie czy Jezioro Łańskie, oferujące ciszę i spokój. W okolicy znajdują się także ważne obiekty historyczne, m.in. XIV-wieczny zamek krzyżacki w Nidzicy oraz Pola Grunwaldzkie z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Główną atrakcją turystyczną Olsztynka jest największy i najstarszy skansen w tej części  Polski – Muzeum Budownictwa Ludowego. Skansen składa się z około 80 obiektów architektury wiejskiej – są to budynki mieszkalne, sakralne, gospodarcze i przemysłowe, w których możesz obejrzeć eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy panujące we wsi w XIX wieku oraz wystawy sztuki ludowej. Polecam Ci zajrzeć do znajdującej się w skansenie pijalni ziół, w której możesz spróbować regionalnych nalewek czy miodów. 

W Olsztynku znajduje się także średniowieczna krzyżacka warownia z licznymi wieżami i fortyfikacjami – niestety możesz ją obejrzeć jedynie z zewnątrz (obecnie mieści się tam szkoła). W mieście znajdziesz również dawny kościół ewangelicki, będący najstarszym budynkiem w Olsztynku (pochodzi z XIV wieku) – dziś Salon Wystawowy Muzeum Ludowego. Możesz przejść się także na Rynek Olsztynka i Plac Św. Piotra z ratuszem i rzeźbą lwa pochodząca z pola bitwy pod Tannenbergiem z 1914 r.

6. Śniardwy – największe polskie jezioro

Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce i jedna z największych atrakcji Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje prawie tak dużą powierzchnię jak Toruń. Dobrymi bazami wypadowymi do zwiedzania regionu dookoła Śniardw i korzystania z jego atrakcji są Mikołajki i Ruciane-Nida. Możesz skorzystać tu z turystyki rowerowej i sportów wodnych, wypłynąć w rejs statkiem i pooglądać okolicę z różnych punktów widokowych.

Możesz wybrać się na rejs statkiem po Śniardwach – Żegluga Mazurska oferuje m.in. rejsy z Mikołajek na wyspy na jeziorze oraz rejs po Śniardwach połączony z rejsem po Jeziorze Mikołajskim i jeziorze Bełdany. Startując z Ruciane-Nida, możesz wybrać się w rejs katamaranem Faryj do Mikołajek. Możesz także spróbować sportów wodnych takich jak windsurfing, kajakarstwo czy żeglarstwo – wypożyczalnie sprzętu znajdziesz m.in. w Mikołajkach (Wioska pod Żaglami), Nowych Gutach (Marina Śniardwy) i Ruciane-Nida (Graal Team).  

krzesło jezioro Śniardwy

Na jeziorze Śniardwy znajduje się aż 8 wysp – najbardziej zaciekawiła mnie historia związana z Czarcim Ostrowem, który dawno temu był miejscem kultu i według legend mieszkają na nim złe moce. Za czasów pruskich wyspa była wykorzystywana do celów militarnych – mieściły się na niej koszary i mały port. Możesz zatrzymać się na Czarcim Ostrowie podczas żeglowania lub rejsu po jeziorze – rozciąga się stąd ładny widok na linie brzegową Śniardw.

Okolica Śniardw obfituje także w wiele ciekawych tras rowerowych. W niecałe 2 dni możesz objechać nawet całe jezioro dookoła (85 km), wyruszając z Mikołajek i robiąc sobie przystanki przy rozrzuconych dookoła jeziora punktach widokowych. Mój ulubiony znajduje się koło Agroturystyki Folwark Łuknajno – widać z niego jak rozległym jeziorem są Śniardwy. Inny, godny polecenia punkt jest  położony na malowniczym klifie w Szerokim Ostrowie. 

7. Puszcza Piska – Pisz, Ruciane-Nida

Puszcza Piska to największy kompleks leśny na Mazurach i największy obszar chronionego krajobrazu w Polsce. W jej skład wchodzi wiele jezior – przede wszystkim Jezioro Nidzkie, Bełdany i Śniardwy oraz dwie duże rzeki – Pisa i Krutynia (popularne wśród kajakarzy). Dobrymi bazami wypadowymi do zwiedzanie Puszczy Piskiej może być Pisz lub Ruciane-Nida. Niedaleko Pisza, na jeziorze Brzozolasek rozpoczyna się Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, ciągnący się aż do kanału w Węgorzewie.

W Puszczy Piskiej znajduje się wiele szlaków rowerowych – najciekawsze trasy ciągną się wokół Jeziora Nidzkiego. Okolica oferuje także szlaki trekkingowe, z dala od cywilizacji i innych turystów. Nad Jeziorem Nidzkim, w miejscowości Pranie, znajduje się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w którym możesz znaleźć wiele pamiątek po poecie. W lecie organizowane są tu koncerty i możliwość wysłuchania wierszy z rozstawionych tuż nad jeziorem głośników. Okolica muzeum jest cicha i bardzo urokliwa – dobra na rodzinny spacer lub trekking.

8. Mrągowo

Mrągowo to ważny punkt na mapie najpopularniejszych atrakcji Mazur. Turystów przyciąga głównie letnimi festiwalami i koncertami nad Jeziorem Czos oraz licznymi aktywnościami wodnymi i zabytkami. Jak śpiewał Cezary Makiewicz “Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa” – tę piosenkę możesz usłyszeć na otwarcie lub zakończenie corocznego Pikniku Country. Mimo, że Mrągowo nie jest tak popularne jak inne mazurskie miasta, znajdziesz tu kilka ciekawych atrakcji do eksplorowania.

Jedną z głównych atrakcji Mrągowa jest Jezioro Czos, skupiające wokół siebie życie turystyczne miasta. Wokół zbiornika ciągną się ścieżki rowerowe i spacerowe, które były moim ulubionym miejscem na wędrówkę, odpoczynek wśród natury i poukładanie myśli. Możesz wybrać się na rejs tramwajem wodnym po jeziorze. Zajrzyj także na mrągowskie molo, z którego rozciąga się ładny widok na miasto i promenadę. 

Mrągowo park jezioro kaczki

Nad Jeziorem Czos leży także jeden z największych amfiteatrów w Polsce, w którym odbywają się popularne, wakacyjne festiwale – przez 10 weekendów tłumy widzów bawią się przy różnych rodzajach muzyki i kabaretów. Możesz wziąć udział w słynnym Pikniku Country, Festiwalu Weselnych Przebojów, Festiwalu Kresowiaków czy w Hip-Hop Festiwal Mrągowo i posłuchać znanych polskich wykonawców. Wydarzenia muzyczne przeplatane są przez występy kabaretów i stand-upowców podczas Nocy Śmiechu czy Mrągowskiego Festiwalu Komedii. 

Podczas zwiedzania Mrągowa polecam Ci zajrzeć do samego serca miasta, czyli na Rynek i do Ratusza, w którym znajduje się Muzeum Ziemi Mrągowskiej z wystawą pamiątek związanych z tym regionem. Tuż obok Ratusza znajduje się XVIII-wieczny budynek Strażnicy Bośniackiej uważany za najstarszą budowlę Mrągowa. Możesz również przespacerować się do Wieży Bismarcka z tarasem widokowym, z którego zobaczysz panoramę na miasto, jezioro i okoliczne lasy. Wieczorem wybierz się na spacer nad Jezioro Magistrackie otoczone przez rzeźby. 

Mrągowo ratusz

Mrągowo oferuje również nieco bardziej nietypowe atrakcje takie jak np. zwiedzanie miasta szlakiem…zabytkowych drzwi. Zapytaj w Punkcie Informacji Turystycznej o broszurę “Mrągowo. Od drzwi do drzwi”, która pomoże Ci w ich odnalezieniu. Możesz także zajrzeć do najstarszej w Mrągowie Apteki pod Orłem lub odwiedzić Muzeum Sprzętu Wojskowego z dużą kolekcja wozów pancernych i czołgów, do których możesz wejść. Dla chętnych jest także opcja przejażdżki czołgiem na poligon.

9. Ruciane-Nida

Ruciane-Nida to miasteczko położone w otoczeniu natury, w sercu Puszczy Piskiej nad trzema jeziorami – Nidzkim, Guzianką Małą oraz Guzianką Wielką, połączoną dodatkowo z Jeziorem Bełdany. Jest dobrą bazą wypadową do eksplorowania okolicy największego polskiego jeziora (Śniardwy) i dzikich terenów Puszczy Piskiej. Możesz stąd także wybrać się na jednodniową wycieczkę do innych mazurskich ośrodków turystycznych – Mikołajek, Szczytna czy Mrągowa. Położenie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich umożliwia korzystanie z rejsów Żeglugi Mazurskiej – statki kursują m.in. do Mikołajek i Giżycka. 

Pobyt w Ruciane-Nida oferuje Ci ciągły kontakt z naturą. W lasach Puszczy Piskiej znajdziesz trasy spacerowe i rowerowe. Możesz również przejść się do śluzy Guzianka I I Guzianka II łączących Jezioro Nidzkie z mazurskimi szlakami żeglarskimi prowadzącym m.in. do Mikołajek i Giżycka. Liczne jeziora dookoła miasta umożliwiają także korzystanie z różnych sportów wodnych jak kajakarstwo, żeglarstwo czy paddling.  W okolicy znajdują się także plaże, na których możesz odpocząć, np. plaża przy Słowiańskiej nad Jeziorem Nidzkim. Podczas pływania po Jeziorze Nidzkim polecam Ci przyjrzeć się znajdującej się na jego środku Wyspie Czapla – to mała, zamieszkana przez kormorany oaza spokoju. 

W Ruciane-Nida znajdziesz także zabytki militarne – węzeł obronny Ruciane Guzianka, który był częścią fortyfikacji obronnych Prus Wschodnich przed armią rosyjską. Możesz zobaczyć wieże karabinów maszynowych, stanowisko artylerii czy budynki koszarowe i schrony. W jednej z wież karabinów maszynowych mieści się obecnie muzeum opowiadające historię węzła obronnego. Dobrą atrakcją dla rodzin z dziećmi odwiedzających Ruciane-Nida jest park linowy “Lemur” z trasami o różnych poziomach trudności. 

10. Działdowo

Działdowo to niewielkie miasto położone na pograniczu dawnych Prus i Mazur, 2 godziny jazdy od Warszawy. Jest to miasto o dużym znaczeniu historycznym – jego początki sięgają czasów średniowiecza. Najważniejszymi śladami po bogatej historii miasta jest gotycki zamek oraz oryginalny układ Starego Miasta, z Rynkiem i Ratuszem. W czasie II wojny światowej w mieście znajdowały się koszary pruskie, a potem obóz koncentracyjny. Z Działdowa możesz także wybrać się do znajdującej się niedaleko Nidzicy ze słynnym zamkiem krzyżackim.

Największą atrakcją Działdowa jest dawny zamek krzyżacki, w którym obecnie mieści się Urząd Miasta i jedna z wystaw Muzeum Ochrony Pogranicza. Obejrzysz w nim multimedialną wystawę poświęconą historii regionu od starożytności do dzisiaj. W zbiorach znajdują się także dawne mundury i broń. W działdowskim Ratuszu mieści się druga z wystaw muzeum poświęcona państwu Zakonu Krzyżackiego – dzięki wielu multimedialnym i interaktywnym zabiegom poznasz historię i ciekawostki dotyczące krzyżackiej historii. Możesz zwiedzić także lochy, zajrzeć do zbrojowni czy przebrać się w średniowieczne stroje. 

Przejdź się uliczkami Starego Miasta, które zachowało swój średniowieczny układ. Udaj się na spacer na działdowski Rynek, w którego centralnej części stoi barokowy Ratusz, a dookoła znajdują się malownicze kamienice z czerwonymi dachami. Niedaleko Rynku mieści się kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV wieku. Możesz również przejść się ulicą Wolności, przy której zachowało się parę zabytkowych budynków jak np. ruiny dawnego młyna. 

11. Mazurski Park Krajobrazowy – Krutyń, Krutyński Piecek

Mazurski Park Krajobrazowy to jeden z największych takich parków w Polsce, przyciągający turystów malowniczym polodowcowym krajobrazem z dużą liczbą jezior. Obejmuje swoimi granicami całą krainę Wielkich Jezior Mazurskich, północną część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią i największe jezioro w Polsce – Śniardwy. Na jego terenie znajdują się najważniejsze mazurskie miasta – Mikołajki, Mrągowo, Pisz czy Ruciane-Nida. Dobrą bazą wypadową do eksplorowania terenów parku jest Krutyń. 

W Krutyni znajduje się Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego ze sporą liczbą eksponatów przyrodniczych i archeologicznych. W Krutyni rozpoczynają się także różne ścieżki przyrodnicze, np. Krutyń-Rosocha, prowadząca wzdłuż brzegu rzeki Krutynia, do Jeziora Krutyńskiego. To dobra trasa spacerowa – po drodze możesz oglądać malowniczy krajobraz doliny, w której płynie rzeka i rosnących dookoła niej lasów. Nie spotkasz tu zbyt wielu innych turystów, dzięki czemu czułem tu, że naprawdę odpoczywam.  

Z Krutyni możesz wyruszyć również na spływ kajakowy (od kilkugodzinnych do nawet kilkudniowych). Jedną z najpopularniejszych jest 15-kilometrowa trasa Krutyń-Ukta. Spływ trwa około 5 godzin i jest odprężający, bo płynie się wśród samych lasów. Za Krutyńskim Piecykiem znajduje się stary młyn wodny na rzece – jest to bardzo malownicze miejsce, w którym musisz zrobić sobie przystanek na przeniesienie kajaku. Tuż obok znajduje się drugi zabytkowy budynek – stara papiernia i bar, w którym możesz kupić sobie coś na ochłodę.

12. Szczytno

Szczytno to miejscowość położona w południowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jej największą atrakcją są ruiny Zamku Krzyżackiego, zlokalizowane w centrum miasta, między dwoma jeziorami – Jeziorem Długim i Jeziorem Domowym Małym. Zamek znany jest z powieści Henryka Sienkiewicza “Krzyżacy” – to tu przybył Jurand ze Spychowa podczas poszukiwań swojej porwanej córki Danusi. Możesz przejść się krótką ścieżką turystyczną wzdłuż wewnętrznych murów zamku oraz wejść do środka i obejrzeć niewielką wystawę poświęconą historii miasta.

Szczytno zamek ratusz

U stop ruin zamku, na Jeziorze Długim znajduje się niewielka plaża, molo i drewniana promenada. To dobre miejsce na spacer, zwłaszcza podczas zachodu słońca. Spacerując zwróć uwagę na porozrzucane po mieście…pofajdoki – to mazurska nazwa roztrzepanych, ale poczciwych młodzieńców. Możesz rzucić sobie wyzwanie i spróbować znaleźć wszystkie 13 rzeźb – zlokalizowane są w ważnych punktach miasta. 

Do dawnego zamku krzyżackiego przylega wieża z zegarem, będąca częścią Ratusza, wyróżniającego się na tle miasta. W Ratuszu mieści się Muzeum Mazurskie – poznasz tam historię miasta i kulturę ludową Mazur. Na wystawach obejrzysz dużo eksponatów archeologicznych, artystycznych i etnograficznych tego regionu. Po drugiej stronie Jeziora Domowego Małego, przy ulicy Konopnickiej znajduje się drewniana chałupa mazurska z XIX wieku, w której możesz zobaczyć jak mieszkali i pracowali kiedyś rybacy. 

13. Węgorzewo

Węgorzewo to miasto położone na północnym brzegu jeziora Mamry, będące największym portem w tej okolicy i ważną bazą wypadową podczas eksplorowania rejonu. Jest końcowym przystankiem Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – możesz rozpocząć tu trasę żeglugową przez Giżycko-Mikołajki-Pisz-Ruciane. Istnieje także możliwość wypłynięcia w malownicze rejsy po jeziorze Mamry i do okolicznych miejscowości. 

W Węgorzewie znajdują się dw2 a muzea warte odwiedzenia – polecam zacząć Ci od Muzeum Tradycji Kolejowej, mieszczącym się w starym budynku dworca (to klimatyczne miejsce, nie tylko dla miłośników kolei). Możesz zobaczyć zbiór używanych dawniej narzędzi, przejść się na stare torowiska i zarośnięte perony, a nawet przejechać drezyną do pobliskich Mamerek (to dobra atrakcja dla rodzin z dziećmi). Warto wejść także do Muzeum Kultury Ludowej w formie skansenu, w którym możesz zobaczyć, jak dawniej wyglądały domy, jak żyli i pracowali chłopi.

Obok jeziora Mamry Węgorzewo położone jest także nad jeziorem Święcajty z plażami miejskimi i wypożyczalniami sprzętu do windsurfingu czy kajakarstwa. Podczas pobytu w Węgorzewie możesz również obejrzeć odnowiony dawny zamek krzyżacki, znajdujący się nad rzeką Węgorapą – niestety nie da się wejść do środka, ale okolica jest dobrym miejscem na spacer. W mieście znajdziesz także wiele wypożyczalni rowerowych – wokół jeziora Mamry ciągnie się wiele tras rowerowych o zróżnicowanej długości i poziomie trudności. 

14. Puszcza Borecka – Jeziorowskie, Żabinka

Puszcza Borecka to rezerwat przyrody położony na Pojezierzu Ełckim charakteryzujący się polodowcową rzeźbą terenu. Jest to obszar pokryty w większości lasami, z dużą ilością niewielkich jezior, takich jak np. Łaźno czy Szwałk WIelki. Dobrymi bazami wypadowymi do zwiedzania tego terenu mogą być miejscowości Jeziorowskie, Kruklanki czy Żabinka, położone nad jeziorem Gołdopiwo. Na terenie puszczy znajduje się parę rezerwatów przyrody wartych zobaczenia np. Borki czy Lipowy Jar

Na terenie Puszczy Boreckiej żyje duże stado dzikich żubrów, które trzymają się z dala od turystów. Jeśli chcesz zobaczyć je z bliska, możesz zajrzeć nad jezioro Wolisko, nad którym znajduje się Zagroda Żubrów. Możesz obejrzeć je z platformy widokowej – jeśli przyjdziesz z samego rana, może uda Ci zdążyć się na porę karmienia. Innym wartym odwiedzenia miejscem Diabelski Głaz (lokalizacja na mapie: 54.11711855853, 22.066192341) znajdujący się na rowerowym szlaku “Legendy” – to potężny kamień z rzeźbą czarta wykutą w drzewie obok. 

Przez teren Puszczy Boreckiej przepływa wiele rzek i strumyków – możesz wybrać się na spływ kajakowy rzeką Sapiną. Spływ rozpoczniesz w Kruklankach, gdzie znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego i rowerów, np. Splywamy.pl. W Kruklankach rozpoczyna się wiele tras rowerowych ciągnących się przez lasy puszczy. W okolicy miasteczka znajdziesz także pozostałości fortyfikacji mazurskich – bunkry, wieże strzelnicze, a nawet wysadzony most kolejowy. 

15. Ełk

Ełk to największe miasto na Pojezierzu Mazurskim, założone w XV wieku przez państwo Zakonu Krzyżackiego, którego pozostałości możesz oglądać tu do dzisiaj. Miasto położone jest nad Jeziorem Ełckim, które jest centrum turystycznego życia Ełku. Rozciąga się wokół niego promenada, pełna restauracji, kawiarni i pubów. Wzdłuż promenady rozstawionych jest wiele ławeczek i ciągnie się też trasa rowerowa. Samo jezioro sprzyja uprawianiu sportów wodnych i wędkowaniu. Możesz pożyczyć tu kajak, motorówkę lub rowerek wodny. Przy jeziorze znajdują się również dwie plaże miejskie, na których możesz odpocząć z widokiem na malowniczą linię brzegową. 

Z promenady możesz przejść się spacerkiem na stary most prowadzący prosto do ruin XV-wiecznego zamku krzyżackiego, znajdujących się na małej wysepce. Z mostu będziesz mieć dobry widok na jezioro, które ładnie wygląda szczególnie w czasie zachodu słońca. Most jest bardzo klimatyczny ze starymi lampami gazowymi i latarniami – warto zboczyć na chwilę z promenady, aby na niego wejść. Do samych ruin zamku niestety nie podejdziesz (jest w remoncie), ale polecam Ci podpłynąć od strony jeziora rowerkiem wodnym.

Nad Jeziorem Ełckim znajduje się również wieża widokowa, do której możesz dojść nadmorską promenadą – już sama potężna konstrukcja wieży robi wrażenie. Możesz wejść na nią za darmo i obejrzeć panoramę miasta, okolicznych lasów i jeziora. Inną, wyrastającą ponad miasto budowlą jest dawna wieża ciśnień (obecnie Muzeum Kropli Wody z darmowym wstępem). Możesz zobaczyć w nim stare maszyny wykorzystywane w przeszłości do zaopatrywania mieszkańców Ełku w wodę. Ważnym muzeum jest również Muzeum Historyczne z wystawą pozwalającą poznać historię miasta od XV wieku.

Mapa najważniejszych atrakcji Mazur, Warmii i Olsztyna na telefon i komputer

Mazury to jedno z tych miejsc, do których zawsze chętnie wracam i lubię mieć sprawdzone miejsca na odpoczynek. Podczas eksplorowania terenów Warmii i Mazur zaznaczałem sobie punkty warte uwagi, aby w czasie kolejnych podróży po tym regionie mieć gotową listę atrakcji. Stworzyłem mapę, na której znajdziesz wszystkie ciekawe miejsca, zabytki oraz polecane restauracje i noclegi. Będzie ona szczególnie przydatna, jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie Mazur na własną rękę.

Dzięki mapie, nie będziesz marnować czasu na szukanie informacji w Internecie lub błądzenie w nowym miejscu. Zamiast tego, będziesz mógł natychmiast rozpocząć zwiedzanie i korzystanie z atrakcji Mazur, Warmii i Olsztyna. Możesz korzystać z mapy na komputerze i na telefonie.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze